Blogumuzu açalı nerdeyse 5 yıl olacak. Okuyucularımız arasında ilk iPhone çıktığından beri kullananlar olduğu gibi, dün alıp kullanmaya başlayanlar da mevcut. Dolayısıyla eski kullanıcı ile yeni kullanıcıların sitemizden beklentileri çok farklı. Bizim vakti zamanında yayınladığımız bazı güzel yazılardan yeni kullanıcılar habersiz. Bu yüzden biz de yeni kullanıcılara faydalı olacağını düşündüğümüz bazı yazılarımızı kategorize edip biraz da işin içine espri katıp bu başlık altında toplayalım istedik. Umarım faydalı bir iş yapmışızdır.

Öncelikle henüz iPhone almadıysanız ve arkadaşlarınızdan “iPhone yurt dışında daha ucuz” laflarını bol bol duyup, yurt dışından almaya niyetlendiyseniz lütfen “iPhone Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler”  başlıklı yazımızı mutlaka okuyunuz. Eğer aklınızda Apple’ın iPhone tabanlı yeni cihazı iPad almak varsa o zaman “iPad Hakkında Sık Sorulan Sorular” yazımıza bir göz atın.

Eğer yine de aklınıza birşey takılır ve cevabını aşağıda veya blogumuzda bulamazsanız, http://sorucevap.iphoneturkey.com adresinden sorunuzu sorup diğer kullanıcıların yardımını isteyebilirsiniz.

1) iPhone’umu yeni aldım. Daha evvel de hiç kullanmamıştım. Başlangıç olarak neler yapmam gerekiyor?

  • Öncelikle http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden en güncel iTunes’u bilgisayarınıza indirin. iTunes, iPhone’un ayrılmaz bir parçası. iPhone’unuzla ilgili bir çok şeyi iTunes olmadan yapamazsınız. iTunes’u kurduktan sonra USB kablosunu kullanarak iPhone’unuzu iTunes’a bağlayın ve ihtiyaç varsa cihazınızın yazılımını güncelleyin. (Güncellemeler konusunda da iPhone ve iPad Yazılım Güncellemesi Öncesi Yapılması Gerekenler yazımıza bir göz atabilirsiniz)
  • Yazılım güncellemesini yaptıktan sonra eminim App Store‘dan uygulama indirmek isteyeceksiniz. Bunun için öncelikle bir Apple ID (kullanıcı adı ve şifre) almanız gerekiyor. Eğer paralı uygulama hiç indirmeyecekseniz ve kredi kartınızı Apple ile paylaşmak istemiyorsanız o zaman iPhone veya iPad Üzerinden Kredi Kartsız Apple ID Alma başlıklı yazımız işinizi görecek.
  • Apple ID’nizi aldınız fakat kullanmadan evvel fazla vaktinizi almayacak Apple Kimliği, App Store, Ücretli Uygulamalar ve İçerikler başlıklı yazımıza bir gözatmanızı öneririz. İlla gözatmanız şart mı? Bence değil ama bir bakarsanız daha sonra çok rahat edersiniz.
Sihirli Elma
2) Apple ID’mi aldım ama iPhone’da en temel işleri yapmakta zorlanıyorum. Yok mu bunun bir çaresi?

Hiç olmaz mı? Sırf bunun için iPhone İpuçları başlığında bir yazı dizisi hazırladık. Aklımıza geldikçe yeni yazıla ekleyerek iPhone ile ilgili temel ipuçlarını paylaşıyoruz. Aşağıda da daha evvel yazdığımız ipuçları yazılarının linkleri ve içeriklerinin başlıkları mevcut:

  • iPhone iPuçları – I : iPhone Donanımı, SIM Kart’taki Kişilerin Rehber’e Aktarımı, iPhone’un Uyku Modu (Kilit), iPhone Kulaklığı ve Mikrofonu, iPhone’da Ekran Görüntüsü Alma.
  • iPhone iPuçları – II : Klavyedeki Büyük Harflerin Aktif Hale Getirilmesi, Kelimelerin Arasına Yeni Harfler Ekleme, Safari’de Linkli Sitelerin URL Adreslerini Gösterme, Bir Web Sitesindeki Resmi iPhone’a Kaydetme, Safari’de Sayfanın Başına Hızlıca Erişim.
  • iPhone iPuçları – III : Safari’de Çift Tıklayarak Yazıların Okunabilir Büyüklüğe Getirilmesi, Ana Ekran (Home) Tuşuna Çift Tıklama, Çift Parmak Dokunuşu ile Haritanın Küçültülmesi, EDGE ve 3G Verisi Kullanım İstatistikleri.
  • iPhone iPuçları – IV : Anında İletilecek Klasörleri Seçme, LDAP’tan Kişi Sorgulama, SMS Ön İzleme’nin Kapatılması, Yazılanı Geri Alma, Uygulamaları Zorla Kapatma
  • iPhone iPuçları – V : Harita Uygulamasında Pusula Kullanımı, Birden Fazla Apple ID Kullanımı, Sayaç’ı Kullanarak iPod’u Uyutmak, Sallayarak Şarkı Değiştirme ve Sürekli Aynı Şarkıyı Çalma, Safari’de Tarihçeyi Temizleme
  • iPhone iPuçları – VI : Universal Apps, iPhone 4’ü El Feneri Olarak Kullanma, Fotoğraf Kopyalama ve Yapıştırma

Ayrıca çok sık olmasa da App Store ile ilgili karşılaşabileceğiniz bazı durumların nedenlerini açıkladığımız yazılarımıza da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Şu ana kadar gözattığınız kadarıyla blogumuzu faydalı buluyorsanız aşağıdaki kutucuğu kullanarak Facebook sayfamızı beğenmeye nedersiniz ? İstemezseniz de canınız saolsun 🙂

iPhone 4 ve iOS 4 İle İlgili Yazıları da aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki linklerde diğer konular ile ilgili faydalı bilgiler bulunmaktadır:

3) iPhone’u çözdüm sayılır ama bu iTunes ne lanet şeymiş hem de türkçe değil. Yok mu bunun için de ipuçları ?
Tabii ki var. Fakat şunu unutmayın iTunes sadece iPhone için üretilmiş bir cihaz değil. Apple’ın tüm ürünleri için geliştirdiği bir bağlantı noktası. Bu yüzden hem ingilizce olması, hem de bir sürü özelliğinin olması sizi korkutmasın.

4) iPhone’da mail ayarları kolay gözüküyor. Fakat Hotmail ve şirket mail ayarlarımı bir türlü yapamadım. Bu konularda yardımcı olacak yazılarınız var mı?
Olmaz mı 🙂

5) Sitenizdeki bazı inceleme yazılarına denk geldim. Bu incelemeleri neye göre yapıyorsunuz?
Tamamen tecrübelerimize göre yapıyoruz. Çok nadiren eğer ilgili ürünü veya yazılımı henüz elde edememişsek, o zaman yazıda da belirterek yabancı kaynakların incelemelerini paylaşıyoruz. Fakat şu ana kadar yaptığımız incelemelerin %90’dan fazlası ev yapımıdır 🙂

Ayrıca incelemelerin çoğunda yeni versiyonda gelen özelliklere değinilir. Örneğin aşağıdaki inceleme yazılarına sırayla göz atarak 2.0 versiyonundan günümüze iPhone’da ne gibi gelişmeler olmuş sırayla görebilirsiniz:

6) Sitede yeni yazı yayınlandığında nasıl kolayca haberdar olabilirim ?
Facebook Hayran Sayfamıza üye olarak kolayca takip edebilirsiniz. Her yeni yazıyı hayran sayfamızda da duyuruyoruz. Hayran olmak için tıklayınız.

7) iPhone’da şöyle bana faydalı olacak uygulamalar neler? Güzel birkaç tane paylaşın da faydalanalım.
Yaklaşık bir senedir App Store’da ilgimizi çeken uygulamaları paylaşıyoruz. Aşağıda da bu uygulamalardan size faydalı olabileceğini düşündüklerimizi ayrıca listeledik. Tabii unutmayın uygulamaları tanıttığımız zamandan bu yana uygulamalarda büyük değişiklikler olmuş olabilir. Dolayısıyla yazılarda anlatılardan farklı bazı özellikler bulabilirsin güncel uygulamayı indirdiğinizde.

Tabii App Store uygulamalarından önce iPhone ile birlikte standart olarak gelen uygulamaları tanımakta fayda var:

App Store’daki popüler uygulamalar için de http://www.iphoneturkey.com/popular-iphone-apps adresine bir gözatın. Ayrıca Apple dünyasındaki güncel haberler için de http://www.iphoneturkey.com/haberler adresine gözatabilirsiniz

Ayrıca eğer sitemizde 2-3 günde bir yayınladığımız yeni yazılardan haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki mail grubumuza üye olabilir, ya da bizi Twitter hesabımızdan veya RSS‘ten takip edebilirsiniz. Merak etmeyin bu hesaplardan asla spam mesaj atılmamaktadır.

iPhone Türkiye mail grubuna kayıt olun
E-posta:

Bu grubu ziyaret et

Önemli Not: Mail grubumuza üye olduğunuzda size bir onay mesajı gelecek. Bu onay mesajı Spam/Junk klasörüne düşmüş olabilir. Bu yüzden eğer onay mesajınızı gelmediyse lütfen Spam/Junk klasörünü kontrol edin.