“Lütfen sorunuzda ACİL, YARDIM, LÜTFEEN tarzı ifadeler kullanmayın. Sorunuz ne ile ilgili ise onu özetleyin. Zaten detay kısmında daha fazla bilgi verebiliyorsunuz.”

Bildiğiniz gibi sitemizde bir forum bölümü yok. Çok fazla bilgi kirliliği olmasından ve genelde konuların sonu tartışma ile noktalanmasından dolayı açıkçası hep forum olayından uzak durduk. Fakat bu sefer de takipçilerimiz konuyla ilgisi olmayan yazılara yorum yazarak soru ve sorunlarını dile getirir oldu. Bu da ilgili yazıların alakasız yorumlar ile dolmasına neden oldu.

Biz de bu ihtiyacı forum havasından uzak bir şekilde çözebilmek için http://sorucevap.iphoneturkey.com adresinde, soru sorabileceğiniz ve de diğer kullanıcıların sorduğu sorulara cevap verebileceğiniz bir yapı kurmaya çalıştık. Aşağıda da çoğumuzun aşina olduğu bu sistemi nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili bazı bilgiler paylaştık. Lütfen hemen soru sormaya başlamadan evvel 1 dakikanızı ayırıp aşağıda yazdıklarımıza bir gözatın.

Herşeyi sorabilir miyim ?

Sorularınız iOS, iPhone, iPad, iPod Touch, App Store veya iTunes ile ilgili olmak şartıyla her türlü soruyu sorabilirsiniz. Tabii soru sorarken sizden bir ricam, açıklama kısmında sorunuz ve cihazınız ile ilgili mümkün olduğunca çok bilgi vermeniz. Örneğin şu tip soruların veya sorunların kolayca cevaplanmasını beklemeyin:

Kötü soruya örnek 🙁

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sorun ve cihaz hakkında detaylı bilgi verilmeden “Lütfen yardım cihazım açılmıyor” tarzındaki sorulara veya sorunlara lütfen cevap beklemeyin. Sorunuza hızlıca ve doğruca cevap almanın en iyi yolu, sorununuzu en iyi şekilde ifade etmekten geçmektedir. Bu yüzden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sorunun hangi işlemden sonra gerçekleştiğini, cihazınızın modelini, versiyonunu, jailbreak’li veya unlock’lı olup olmadığını bildirmek çok daha faydalı olacaktır.

Güzel soruya örnek 🙂

Özetle iyi bir cevap için güzel bir soru şart 🙂

Sorumu güzelce sordum fakat kimse cevaplamadı ?

Evet olabilir 🙂 Eğer sorduğunuz sorunun cevabı basitse muhtemelen hemen cevaplanacaktır. Ya da basit olmasa bile daha evvel blogumuzda sorunuzla ilgili bir yazı paylaşmışsak, ilgili yazıya link vererek sorunuz hemen cevaplanacaktır.

Bir soruya cevap vermek için sorunun sağ alt köşesindeki cevap seçeneğini kullanabilirsiniz.

Fakat daha evvel kimsenin karşılaşmadığı bir sorun paylaştıysanız hemen cevaplanmayabilir. Ya da yoğunluktan hemen cevap yazılmamış olabilir. Sonuçta unutmayın herkes burada gönüllü olarak yardımcı olmaya çalışıyor.

Sorum cevaplandı ama tam olarak işime yaramadı, daha doğrusu cevabı tam anlayamadım. Ne yapmalıyım ?

Bu konuda kullanıcıların en çok yaptığı hatalardan bir tanesi de, sordukları sorulara cevap geldiğinde yorum yazmak yerine tekrar soru açmak oluyor. Lütfen aynı konu ile ilgili cevap arıyorsanız sonradan yazmak istediğiniz şeyler olursa ayrıca soru sormayın. Bunun yerine size verilen cevapların altına aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yorum yazın.

Sorduğunuz sorulara verilen cevaplara yorum yapabilirsiniz.

Özetle bir sorunuzla ilgili tekrar yazmanız gereken birşey olursa verilen cevaplara yorum yazın. Bu sayede cevap verenler sonradan yazdıklarınızı daha iyi anlar.

Sorum gayet güzel cevaplandı, hem de birden fazla kişi tarafından. Peki bundan sonra yapmam gereken birşey var mı?

Evet var. O da daha sonra benzer sorunu yaşayanların da faydalanabilmesi için, size göre en iyi cevabı aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yıldız vererek işaretlemek. Bu sayede diğer kullanıcılar sorunuzun düzgünce cevaplandığını kolayca anlayabilirler.

En İyi Cevabı seçmek, teşekkür etmekten daha iyidir 🙂

Özetle memnun kaldığınız bir cevap için “Teşekkürler” yazmak yerine “En İyi Cevap” seçeneğini işaretlemek çok daha faydalı ve güzeldir 🙂

Aklıma yeni bir soru geldi. Bu durumda yine daha evvel sorduğum soruya yorum mu yazmam gerekiyor?

Eğer yeni sorunuz veya sorununuz eskisinden farklı ise tabii ki yeni bir soru sorun. Fakat sizden ricam yeni bir soru sormadan evvel sağ üst köşedeki arama alanını kullanmanız. Belki daha evvel benzer bir soru sorulmuş ve cevaplanmıştır.

Soruların yanında yer alan Oy kutusu tam olarak ne işe yarıyor ?

Bazı soruların cevapları kolay olmayabilir. Daha doğrusu bazı soruların tam cevabını verebilmek için detaylı test veya araştırma yapmak gerekebilir. Bu durumda muhtemelen bu tip sorular uzun süre cevapsız kalacaktır. Fakat kullanıcılardan bu soruya çok fazla oy gelecek olursa cevap vermek isteyenlerin motivasyonu artabilir. Dolayısıyla cevaplanmasını çok istediğiniz sorulara oy verebilirsiniz.

Ayrıca beğendiğiniz güzel sorular veya cevaplar için de olumlu oy verebilirsiniz. Bu özellikle soruları cevaplayan kullanıcılarımızı motive edecektir 🙂

Cevap beklediğiniz soruları oylayabilirsiniz.

Sorduğum sorular veya verdiğim cevapların sonradan değiştirildiğini veya düzenlendiğini görüyorum. Neden?

Bazı kullanıcılar maalesef aceleyle yazı yazarken yazım hatalarına çok dikkat etmiyorlar. Ya da sorunlarını çok iyi ifade edemiyorlar. Sadece site yöneticileri veya moderatörler kullanıcıların soru ve cevaplarını düzenleyebiliyor. Bu sayede yazılanlar daha iyi okunur hale geliyor. Ayrıca sorularda kullanıcıların pek kullanmadığı etiketler de sonrada konuya göre ekleniyor ki, bu da aramalarda ve ilgili sorularda çok faydalı oluyor.

Özetle tüm yazılanlar vakit bulundukça elden geçirilerek daha düzgün hale getiriliyor. Gönül istiyor ki bunu kullanıcılar kendisi yapsın 🙂

Soru Cevap sitesinin genel olarak kuralları nelerdir? Sonradan sıkıntıya sebep olmayalım?

Aslında hiç kural koymamak lazım. Sonuçta herkesin iyi niyetle hareket edeceğini varsayıyoruz. Fakat yine de sonradan sıkıntı olmaması için bazı kurallar koymamız gerekiyor. Bu kurallar da:

  • Yazılan tüm mesajlarda (soru veya cevap) Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına ve genel ahlaka aykırı içerikler kesinlikle bulunmamalıdır.
  • Küfür, aşağılama, dalga geçme, hor görme, vs. tarzı yazılara kesinlikle tölerans gösterilmeyecektir.
  • Alenen yapılan veya gizli reklam içeren soru ve cevaplara kesinlikle izin verilmeyecektir. Eğer bir soruya başka bir sitedeki bir link ile cevap vermeniz gerekiyorsa, lütfen ilgili sitedeki içerik gerçekten soru ile alakalı olsun.
  • Soru alanlarına yazılan mesajlar soru cümlesi veya bir sorun olmalıdır. Bilgilendirme, haber,  inceleme, duyuru, vs. tarzı yazılara kesinlikle izin verilmeyecektir.
Yukarıdaki kurallara uymayan kullanıcıların önce mesajları, ısrar etmeleri durumunda üyelikleri silinecektir. Özetle diğer kullanıcılara yardım etme gayesi dışında niyeti bulunan kullanıcılara kesinlikle tolerans gösterilmeyecek. Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkürler 🙂
Eğer bir sorunuz var ise ne bekliyorsunuz buyrun SORUN. Belki birileri cevaplar 🙂