İnceleme Gönder

Aşağıdaki formu kullanarak, bu yazıyla duyurduğumuz uygulama inceleme yazılarınızı,  http://inceleme.iphoneturkey.com adresinde yayınlanmak üzere gönderebilirsiniz. http://inceleme.iphoneturkey.com adresinde sadece sizin yolladığınız ve kurallara uygun inceleme yazıları yayınlanacak. Bu yazılardan beğendiklerimizi de iTurkeyBiz uygulamamızdan da paylaşmayı düşünüyoruz.

Ayrıca inceleme yazısı hazırlamaya başlamadan evvel önce de aşağıdaki öneriler kısmını, inceleme formunu ve sonundaki şartları da lütfen iyice okuyun.

İnceleme Yazısı Göndereceklere Öneriler

 • İnceleme göndermeden önce http://inceleme.iphoneturkey.com/arsiv/ adresindeki eski incelemelere bir gözatın, daha önce çıkmış bir incelemeyi tekrar yollamamak için 🙂
 • Gönderilen bazı inceleme yazılarında Türkçemize özel ş,ı,ğ,ç, vs. gibi özel karakterlere dikkat edilmiyor ve “ı” yerine “i”, “ğ” yerine “g” gibi harfler kullanılıyor. Tabii tüm bunların benim tek tek düzeltmem gerekiyor. Lütfen incelemelerimizde dil bilgilisi kurallarına dikkat ettiğimiz gibi bu harflerin kullanımına dikkat edin.
 • İncelediğiniz uygulamada Türkçe arayüz bulunmuyorsa bunu mutlaka belirtin. Eğer varsa Artılar, eğer yoksa da Eksiler kısmında belirtmeniz çok iyi olur.
 • Eğer incelediğiniz uygulama ile ilgili eksi bir kısım bulamıyorsanız, uygulamanın App Store yorumlarına bir gözatın. Oradan mutlaka birşeyler çıkar 🙂
 • İnceleminizi ne çok çok uzun, ne de çok kısa tutun. Örneğin basit oyun incelemelerinin çok uzun olmasına gerek yok, fakat eğer özellikle karmaşık ve çok sayıda özelliği bulunan bir uygulama tanıtıyorsanız, o zaman siz de incelemenizi çok kısa tutmayın. Özetle en az 3 paragraflık bir incelemeniz olsun.
 • Uygulamanın App Store’daki açıklama kısmı Türkçe değilse, incelemenizde uygulamanın özelliklerinden bol bol bahsetmekten çekinmeyin. İngilizcesi iyi olmadığı için sizin incelemenizden faydalanacak çok kişi olacaktır.
 • İncelemelerinize yapılacak olumsuz yorumlara lütfen gaza gelip olumsuz cevap vermeyin. Herkesin incelemelerinizi zevkle okuyacağı bir yazar olmak istiyorsak, öncelikle olumsuz eleştirilere tahammül etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bu eleştiriler haksız olasa dahi “başımız üstüne” deyip sabır göstermemiz gerekiyor.
 • Bazı uygulama sahipleri kendi uygulamalarının incelemelerini gönderiyor. Buna bir itirazımız yok. Fakat kendi uygulamalarının incelemelerinde objektif olamıyor ve pazarlamacı dilinde yazıyorlar. Tabii bu tip incelemeleri reddediyorum hemen anlaşıldığı için. Kendi uygulamasına karşı objektif olamayanlara önerim, uygulamalarını beğeniyle kullanan birilerinden inceleme talep etmeleri.
 • İncelemeniz kabul edilmezse veya yayınlanmaz ise lütfen kızmayın ya da üzülmeyin. Yayınlamadığım her yazı için zaten mail atıp geri bildirimde bulunuyorum, hem de çok vakit almasına rağmen. Bu yüzden geri bildirimlerimi değerlendirip incelemelerinizi tekrar gönderirseniz muhtemelen yayınlanacaktır.

Adınız ve Soyadınız (zorunlu)

E-posta Adresiniz (zorunlu)

Sosyal Ağ Adresiniz
(Eğer varsa bireysel Twitter, Facebook, LinkedIn hesabınızdan herhangi birinin adresi.)

Uygulamanın Adı (zorunlu)
(İncelemesi yapılan uygulamanın adı)

Uygulamanın Çok Kısa Tanıtımı
(Birkaç satırda uygulamanın özet tanıtımı)

Uygulamanın Özellikleri (zorunlu)
(Çok uzatmadan uygulamanın özelliklerini/yeteneklerini ve uygulama hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.)

Uygulamanın Artı Yanları
(Eğer varsa, uygulamanın benzerlerine kıyasla artı yanlarını maddeler halinde yazınız.)

Uygulamanın Eksi Yanları
(Eğer varsa, uygulamanın benzerlerine kıyasla eksi yanlarını maddeler halinde yazınız.)

Uygulamanın Tasarımı
(Uygulamanın ara yüz tasarımını ve kullanılabilirliğini genel olarak değerlendirin)
Çok iyiİyiOrtaKötüÇok Kötü

Uygulamanın Özellikleri
(Uygulamanın sunduğu fonksiyon ve özellikleri genel olarak değerlendirin)
Çok iyiİyiOrtaKötüÇok Kötü

Uygulamanın Fiyatı
(Uygulamanın fiyatını, sunduğu özellikle ve tasarımını baz olarak değerlendirin)
Çok iyiİyiOrtaKötüÇok Kötü

Uygulamanın App Store Linki veya Linkleri (zorunlu)
(Örnek Link: http://itunes.apple.com/tr/app/iturkeybiz/id451053037?l=tr&mt=8
Eğer uygulamanın iPad versiyonu ayrı ise onu linkini de ikinci satıra yazın.)

Editöre Not
(Tanıtımınızla ilgili bize iletmek istediğiniz notları buraya yazabilirsiniz. Buraya yazdıklarınız inceleme yazısında yer almayacaktır.)

Aşağıdaki İnceleme Yazısı Yayınlanma Şartlarını ve Kurallarını kabul ediyorum.

İnceleme Yazısı Şartları ve Kuralları (Son Güncelleme: 2 Ağustos 2012)

(Lütfen daha sonra sıkıntı yaşamamak için aşağıda yazan kuralları ve şartları mutlaka okuyun. İnceleme gönderen herkes, aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılacaktır. Aşağıdaki şartlara uymayan yazılar kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.)

 • İnceleme yazısında kullanılacak tüm ifadelere Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve genel ahlaka uygun olmak zorundadır. Başkalarını (firma veya birey) kötüleyen, küfürlü ifadeler içeren, aşalayan, vs. ifadeler yazılarda kesinlikle kullanılamaz. Ayrıca olumlu dahil olsa dini veya siyasi mesaj içeren ifadelerin de kullanılması yasaktır.
 • Yazı olarak sadece Türkiye iOS App Store’da bulunan uygulamaların incelemeleri gönderilmelidir. Haber, dedikodu, duyuru, ipuçları, vs. tarzı inceleme yazıları kesinlikle kabul edilmeyecektir. Ayrıca sadece jailbreak‘li cihazlara yüklenebilen uygulamaların incelemeleri de kabul edilmeyecektir. İncelenecek uygulama, Türkiye App Store’dan erişilebilen iPhone veya iPad uygulaması olmalıdır.
 • Tartışmaya, polemiğe, kavgaya, yani kısaca sitemizin nezih ortamını bozmaya müsait uygulamaların incelemeleri yayınlanmayacaktır. Site editörleri diledikleri uygulamaları yayınlamakla, dilediklerini de yayınlamamakta özgürdür. Yayınlanmayan uygulamalar için de  ayrıca bir açıklama yapılmayacaktır. Bu yüzden lütfen; polemik çıkarta ihtimali yüksek, siyasi, etnik, dini, sportif (taraftarlık), vs.  içerikli uygulamaların incelemelerini yollamayınız.
 • Apple tarafından 17+ olarak derecelendirilmiş (rating) uygulamaların incelemeleri de yayınlanmayacaktır.
 • İnceleme yazısı gönderenlerin, kendileri ile ilgili gerçek bilgiler paylaşmaları zorunludur. Takma veya sahte ad ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Ayrıca başvurular bireysel olarak yapılmaldır. Bir şirket veya site adına yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
 • İnceleme yazılarının mümkün olduğunca dilbilgisi kurallarına uygun, güzel bir Türkçe ile hazırlanması gerekmektedir. Gönderilen yazılar ayrıca kontrolden geçirilip gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra yayınlanacaktır, fakat yine de yazı sahiplerinin bu konuya özen göstermesi gerekmektedir. Özenilmemiş ya da çok fazla sayıda dilbilgisi hatası bulunan incelemeler yayınlanmayacaktır.
 • İnceleme yazısının, daha evvel başka hiç bir platformda (yazılı veya dijital), web sitesinde, blogda veya forumda yayınlanmamış olması gerekmektedir. İnceleme yazısının ilk olarak http://inceleme.iphoneturkey.com‘de yayınlanıyor olması zorunludur.
 • İnceleme yazısının özgün olması, yani başka bir kaynaktan kopyalanmamış olması gerekmektedir. Kaynak gösteriliyor olsa dahi, başka birine ait yazının tamamı veya bir kısmı incelemede kullanılamaz.
 • İnceleme yazısının içinde, yazarın kendi sitesi dahil başka hiç bir siteye link verilemez. Yazıdaki linkler ancak, konuyla ilgili olmak şartıyla App Store’daki uygulamalara veya iphoneturkey.biz’de daha önce  yayınlanmış yazılara ait olabilir. İnceleme yazılarında gizli reklam yapmak da kesinlikle yasaktır. Özetle; incelemesi yapılan uygulama haricinde başka bir uygulamanın, ürünün, firmanın, vs. reklamı yapılamaz.
 • İnceleme sahibinin, tanıttığı uygulamayı bizzat cihazında tecrübe ve test ederek hazırlaması gerekmektedir. Uygulamanın sadece internetteki ekran görüntülerine veya videosuna bakarak incelemesi yapılmamalıdır.
 • İnceleme yazıları için ekran görüntüsü veya vide gönderilmesine gerek yoktur. Yazı içine sonradan, uygulamanın App Store’da yer alan tanıtım ekran görüntüleri veya videolar site editörleri tarafından eklenecektir. Özetle yazarlar, yazılarında resim, ekran görüntüsü veya video kullanmamalıdırlar.
 • Gönderilen her inceleme yazısının yayınlanma zorunluluğu yoktur. Yukarıdaki şartlara uymayan ya da özensiz olarak hazırlanmış inceleme yazıları yayınlanmayabilir. Ayrıca daha evvel yayınlanmış inceleme yazıları da, yazarından izin alınmadan istendiği zaman kaldırılabilir.
 • İnceleme yazısı gönderenler, gönderdikleri yazı karşılığında herhangi bir ücret veya telif talep edemezler. Ayrıca site editörleri ve sahipleri, yazıları diledikleri şekilde yayınlayabilirler. İnceleme sahibinin gönderdiği yazısı karşılığında yazıda, yazının yazarı olarak Adı, Soyadı ve eğer paylaşmışsa bireysel sosyal ağ adresi yer alacaktır. Fakat inceleme sahipleri istedikleri zaman incelemelerinin siteden kaldırılmasını talep edebilirler.
 • İlk defa yazı gönderip, yazısı onaylananlar, Çok sayıda inceleme gönderip bu yazıları onaylananlar, http://inceleme.iphoneturkey.com adresinde Contributor yazar rolüne hak kazanacaklardır. Bu roldeki yazarlar sonraki yazılarını direkt http://inceleme.iphoneturkey.com adresinden girebilir, fakat onaylanmadan yeni yazıları yayınlayamaz. Ayrıca yukarıdaki formdan değil de direkt siteden yazı ekleme imkanı olanlar, yazı formatı olarak yine yukarıdaki form örneğindeki gibi yazılarını hazırlamaları gerekmektedir.
 • Aynı anda iki farkı yazar aynı uygulama ile ilgili inceleme yollarsa, site editörleri incelemeler arasından birini seçip yayınlayacaktır. Daha önce yayınlanmış bir uygulama incelemesi ile ilgili yeni bir inceleme gelirse, aradan geçen zamana veya uygulamanın değişen özelliklerine bakıp yayınlama kararı verilecektir. Eğer aradan çok zaman geçmemişse veya uygulamadan değişen pek birşey yoksa yeni inceleme yayınlanmayacaktır.
 • Yazılarının yorumlarına saygısızca cevap veren yazarların yorumları da silinecektir. Eleştirilere tahammül edemeyen ve bu konuda agresif davranmakta ısrar eden yazarların da, bundan sonraki yeni yazılarına yer verilmeyecektir.

Daha detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2012/08/sizlerin-incelemelerinizi-bekliyoruz.html