iPhone Xs Max İncelemesi

Apple geçen yıl çıkardığı iPhone X ile birlikte akıllı telefonlarının gelecekteki yolunu çizmişti. Bu yıl çıkan Xs ve Xs Max’in aynı yoldan gittiğini görüyoruz. Xs modeli selefi X ile aynı boyutları korurken, Xs Max daha büyük bir ekranla, dolayısıyla büyümüş bir gövdeyle geliyor.

iPhone Xs Max, 6.5 inçlik ekranı iPhone 8 Plus’tan çok az daha yüzey alanına sahip bir gövdeye yerleştirmeyi başarıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, büyük ekranlı telefonlara artık alıştık. Bunları kullanmak ve taşımak eskisi kadar zor gelmiyor. iPhone Xs Max’i kullandığımız süre boyunca ne kullanmakta, ne de taşımakta zorlanmadığımızı söylemeliyiz.

iPhone Xs Max’in önü ve arkası sağlam camla kaplıyken kenarlar da paslanmaz çelik çerçeveyle çevreleniyor. Hem cam hem de metal, iPhone X’dakine göre daha sağlam. Aynı zamanda suya ve toza dayanıklılık da IP68 ile daha da artırılmış. Geçen yıl iPhone X ile birlikte sunulan uzay grisi ve gümüş renklerin yanına bu yıl altın da ekleniyor. Altın renk ile cihaz daha ağır bir görünüm kazanıyor. 

Kılıf kullanmak cihazın güzelliğini örtüyor, ancak iPhone Xs Max’i gönül rahatlığıyla kullanmak istiyorsanız, bir kılıf da edinmenizi tavsiye ederiz.

6.5 inç ekran, 1242 x 2688 piksel çözünürlük ve 458 ppi piksel yoğunluğuyla Apple’ın şimdiye kadar bir iOS cihazında yer verdiği en keskin ekranı barındırıyor. Super Retina ekran yüksek parlaklığa, canlı ve gerçekçi renklere sahip. Buna bir de geniş alanı ekleyin. Sonuç olarak iPhone Xs Max’te YouTube videolarını ya da Netflix veya iTunes Store’dan filmleri izlemek büyük keyfe dönüşüyor. HDR destekli ekran görüntülerden de maksimum keyfi almayı sağlıyor.

Büyük ekranın sunduğu yüksek görsel deneyim ses tarafında da destekleniyor. Apple, iPhone Xs ve Xs Max’in ses çıkışını geçen yılın modellerine göre daha da güçlendirdi. Ön taraftaki hoparlörden alt taraftakiyle hemen hemen aynı seviyede ses çıkıyor. Bu da stereo ses etkisinin iyi biçimde hissedilmesini sağlıyor. iPhone Xs Max ile, herhangi bir hoparlöre ihtiyaç duymadan film keyfi yaşabilir, müzik dinleyebilirsiniz.

iPhone Xs Max’te Apple tasarımı A12 Bionic işlemci geliyor. Altı CPU ve dört adet GPU çekirdekli bu yongaset, Apple’ın belirttiğine göre, A11 Bionic’e göre yüzde 15’e varan oranda daha yüksek işlemci performansı ve yüzde 50’ye varan oranda GPU performansı sunuyor. GeekBench 4’te gerçekleştirdiğimiz testler bu sonucu doğruluyor. Öte yandan günlük kullanımda da iPhone Xs Max, akıcı işleyişi ve yüksek hızı sayesinde her ihtiyacımıza hızlı şekilde cevap vermeyi başarıyor. FaceID de, A12 Bionic’in gücü sayesinde iPhone X’dakine oranla biraz daha hızlı çalışıyor.

Pil tarafında ise iPhone Xs Max, sabahtan akşama bir günü rahatlıkla çıkarmayı sağlayacak pili bünyesinde barındırıyor. Telefonda hızlı şarj desteği de mevcut, ancak bunun için Apple’ın ayrı olarak sunduğu USB-C güç adaptörüne ve USB-C – Lightning kablosuna ihtiyaç var. Kutudan çıkan standart 5W adaptör ile pil 2,5-3 saat arası sürede dolarken, 29W USB-C güç adaptörüyle yarım saatte yüzde 50 seviyeye, 1,5 saatte de tam doluluğa ulaştı. Kablosuz şarj desteğinin de mevcut olduğunu belirtelim.

iPhone Xs Max’te iOS 12 yüklü olarak geliyor. iOS 12 ile birlikte sunulan Ekran Süresi, Grup FaceTime, Mesajlar ve FaceTime’da Kamera efektleri gibi özelliklerden iPhone Xs Max ile de yararlanabilirsiniz. iPhone Xs Max’in daha büyük alana sahip ekranı, daha fazla arayüz unsuru sunmak yerine, mevcut öğelerin büyütülmesine yöneliyor. Sonuç olarak Standart büyüklükte bile ekrandaki yazı ve grafikler fazlasıyla anlaşılır görünüyor.

iPhone Xs Max’in arkasında iki adet kamera var. Bunların ikisi de 12 megapiksel çözünürlüğe sahip. Geniş açılı lens f/1.8 diyafram açıklığına sahip. İkinci kamera ise telefoto kamera ve iki kat optik yakınlaştırma imkanı sunuyor. Aynı zamanda Portre modunda derinlik algılamasını donanıma bağlı olarak yapmayı mümkün kılıyor. Telefoto kameranın varlığı sayesinde fotoğraf ve video çekimlerinde iki kata varan oranda yakınlaştırma yapabilirsiniz. 

iPhone Xs Max’in yenilenen görüntü sensörü, daha yüksek piksel alanıyla düşük ışıkta daha iyi sonuçlar veriyor, görüntülerin gerçeğe yakınlık derecesini yükseltiyor. Smart HDR adı verilen teknoloji ise, A12 Bionic’in sunduğu güçten yararlanıyor, siz çekim tuşuna bastığınız anda birçok kare yakalayarak bunları birleştiriyor. Sonuç olarak sahnelerin açık ve koyu bölgelerinde detayların en iyi şekilde yansıtılmasını sağlıyor. Önde yer alan TrueDepth kamera ise keskinlik ve netlik bakımından tatmin edici fotoğraflar çekmeyi sağlıyor. Arka kamerada olduğu gibi ön kamera da Portre modu mevcut. Üstelik iki taraftaki kameralarla çektiğiniz fotoğraflarda, arka planın bulanıklık derecesini daha sonra değiştirebilirsiniz.

1 Comment

  1. murat

    20/03/2020 at 22:33

    Süper bir telefon ama malesef cok pagli. Kamerasi süper denedim Face ID süper calisiyor. Hangi Kapazitälerhep var?