iOS 12’de işinize yarayacak 5 ipucu

iOS 12, geçtiğimiz haftadan itibaren iPhone, iPad ve iPod touch’lar için yayınlandı. 2013’ten bu yana çıkmış çoğu Apple cihazı bu güncellemeden yararlanıyor. Muhtemelen siz de iOS cihazınızı çoktan iOS 12’ye güncellemişsinizdir?

Peki, yeni sürümle aranız nasıl? Sunduğu yeniliklerden haberiniz var mı? Aşağıdaki 5 yararlı ipucu sayesinde, iOS 12 ile gelen en önemli yenilikleri yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz.

1. Ekran süresi nedir, nasıl kullanılır?

Ekran Süresi sayesinde iOS 12 yüklü cihazınızda en çok hangi uygulamaları kullandığınızı görebilir, çok fazla kullandığınızı düşündüğünüz uygulamalarda veya oyunlarda kendinizi frenlemek için birtakım sınırlar koyabilirsiniz. Aşağıdaki videoda Ekran Süresi’nin ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı detaylı biçimde anlatılıyor.

2. Çocuklar için Ekran Süresi neler sunuyor?

Eğer çocuğunuzun iPhone’u veya iPad’i varsa, Ekran Süresi sayesinde onun cihaz kullanımını yakından takip edebilir, sınırlamalar koyabilirsiniz. 

3. Kamera Efektleri nasıl kullanılır?

Mesajlar uygulaması içinde paylaştığınız fotoğraflara çeşitli efektler ekleyebilirsiniz. Eğer iPhone X veya daha yeni bir iPhone’unuz varsa, buna Animoji ve Memoji’ler de dahil.

4. Fotoğraflar uygulamasındaki yenilikler neler?

Fotoğraflar uygulaması iOS 12 ile birlikte Sizin İçin adı verilen yeni bir bölüm kazanıyor. Burada otomatik olarak oluşturulmuş albümler, arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz fotoğraf tavsiyeleri ve daha çeşitli içerikler bulunuyor. Arama işlevi de daha da güçlendirildi. Ara sekmesi altından çektiğiniz, ancak bir kenarda unuttuğunuz fotoğrafları yeniden keşfedebilirsiniz.

5. Siri Kestirmeleri nasıl oluşturulur?

Siri Kestirmeleri sıkça yerine getirdiğiniz işlevleri doğrudan Siri’ye komut vererek yapmanıza olanak sağlıyor. Ayarlar’da, Siri ve Arama bölümü üzerinden Siri Kestirmeleri oluşturabilirsiniz.

1 Comment

  1. Mert

    06/04/2020 at 18:37

    Ios 12 iPhone 6 da cok sabit calisiyordu 13 cikti hem sarsim cok hizli bitiyor üstelik cok Takiliyor nedense. Neden bunlar hep yeni System cikarinca daha kötüye gidiyor bu Telefonlar.