watchOS 3 yenilikleri

watchos 3

Apple WWDC 2016 açılış konuşmasında akıllı saatinde çalışan işletim sistemi watchOS’in yeni sürümünü de gösterdi. watchOS 3 olarak adlandırılan yeni sürümde sık kullanılan uygulamaları anında başlatma, yeni eklenen Dock ile birlikte daha gelişmiş gezinme özellikleri, Apple Watch için yepyeni fitness ve sağlık özellikleri gibi yenilikler bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iOS 10 yenilikleri

Apple Watch için aranan performans geliyor

Bir Apple Watch sahibiyseniz, watchOS 3 ile birlikte şimdiye kadar aradıkları performansa kavuşmanız mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra akıllı saatinizin kullanıcı arayüzünde de daha kolay ve hızlı şekilde gezinebileceksiniz. Yanda yer alan düğme iletişim ekranı yerine Dock olarak adlandırılan bir ekrana açılıyor. Burada son kullanılan, hatta sık kullanılan uygulamalar yer alıyor. Doğrudan Dock’tan veya saat kadranından favori yerel ve üçüncü taraf uygulamalarınızı açabilirsiniz.

Uygulamadaki son bilgiler de güncellenmiş ve görüntülenmeye hazır şekilde bekliyor. Apple, WWDC 2016 açılış konuşmasındaki sunumda ESPN spor uygulamasının bir maç sonuç ekranını gösterdi. Kullanıcı uygulamayı açtığı anda maç sonuç sayfası, güncel skor bilgisiyle birlikte yükleniyor.

Saat kadranını yukarı kaydırarak yenilenmiş ve geliştirilmiş Denetim Merkezi’ne erişmek mümkün oluyor. Burada yenilenmiş bir tasarım eşliğinde pil durumu, uçak modu ve benzeri hızlı ayarlar yer alıyor. Kadrandayken aşağı kaydırma yaparak da yine Bildirim Merkezi’ne erişebilirsiniz. Sağa ya da sola kaydırarak da saat kadranını kolayca değiştirebilirsiniz.

Fitness ve Sağlık

watchos-3-activity-140616

watchOS 3 ile birlikte fitness ve sağlık daha da sosyal hâle gelecek. Gelecek sürümle birlikte sonuçları arkadaşları, aile bireyleri ve hatta kişisel eğitmenlerle paylaşabilecek, birbirinizin sonuçlarını karşılaştırabilecek ve hatta onlarla yarışabileceksiniz. Tamamlanan Aktivite halkaları, bitirilen antrenmanlar, kazanılan başarılar gibi arkadaşlarınıza ait ilerleme durumları hakkında bildirimler de almanız mümkün oluyor.

Söz konusu Aktivite paylaşımı özelliği Mesajlar uygulamasıyla da doğrudan bağlantılı. Böylelikle Aktivite ve Antrenmanlar için özelleştirilmiş olan Smart Replies özelliği sayesinde arkadaşlarınız ve ailelerinizle iletişim kurup onları motive edebilecek ve başarılarını kutlayabileceksiniz. Düşünün ki, Apple Watch sahibi bir arkadaşınız spor yapıp kilo vermeye çalışıyor. Siz, onun ilerlemesini kendi saatinizden takip edebilecek, yeri geldiğinde arkadaşınızı cesaretlendirebileceksiniz.

Bu arada watchOS 3 ile birlikte Aktivite uygulaması tekerlekli sandalye kullanıcıları için de optimize edildi. Tekerlekli sandalyeyi itmek için yapılan hareketler de tüm günün kalori hedeflerine ekleniyor. “Ayağa kalkma zamanı” hatırlatması ise “tekerlek çevirme zamanı” olarak değişiyor. Bunlara ek olarak tekerlekli sandalyelere özel antrenmanlar da bulunuyor.

watch-os-3-breathe-140616

Breathe olarak adlandırılan yeni bir uygulama da watchOS 3 ile kullanıma sunuluyor. Bu sayede gün içinde kısa süreli derin nefes alma egzersizleri yapabileceksiniz. Güzel ve dinlendirici görseller eşliğinde, dokunma geri bildirimleriyle, 1-5 dakika arası süren derin nefes alma egzersizlerinde bu uygulama size yol gösterecek, egzersizler tamamlandığında da kalp atış hızı özetini karşınıza çıkaracak.

Apple Watch ile iletişim için yeni yöntem

watchOS 3’te Mesajlar uygulaması daha da zenginleşiyor, yeni özelliklerle daha kolay iletişim kurmak ve kendinizi daha iyi ifade etme fırsatı sunuyor. Etiketler, el yazısı, tam ekran efektler, yalnızca biri elini üzerinde kaydırınca ortaya çıkan mesajlar yenilikler arasında bulunuyor. Smart Replies olarak adlandırılan akıllı hızlı cevaplar watchOS 3 ile birlikte daha hızlı çalışacak ve doğrudan mesaj bildiriminde kullanılabilecek. Daha özel bir cevap vermek istiyorsanız, yeni eklenen karalama özelliğini kullanabilir, böylelikle ekrana hızlı şekilde yazı yazabilirsiniz. Apple Watch da el yazınızı otomatik olarak metne çeviriyor.

watchos-3-mesajlasma-140616

 

Bu arada Apple Watch’a yeni sürümle birlikte acil durumlar için çok kullanışlı bir özellik de geliyor. SOS sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde, acil durumda iPhone aracılığıyla veya Wi-Fi bağlantısıyla acil yardım hizmetlerini arayabileceksiniz. Yan düğmeyi basılı tuttuğunuz takdirde de acil durum kişiniz bilgilendiriliyor.

Yepyeni saat kadranları

Apple Watch için yepyeni saat kadranları geliyor. Baştan beri var olan Mickey Fare’nin yanına şimdi bir de Minnie Fare ekleniyor. Bunun yanında Aktivite, Numerals gibi yeni kadranlar da kişiselleştirme seçeneklerini artırıyor. Antrenman, Müzik ve Mesajlar’ın da aralarında bulunduğu daha fazla uygulama saat kadranından başlatılabiliyor. watchOS 3 ile birlikte Fotoğraf, Hareketli ve Hızlı Çekim gibi saat kadranlarına da komplikasyonlar eklenebiliyor.

watchos-3-clock-140616

Bu arada iPhone’daki Watch uygulamasına da Kadranlar Galerisi ekleniyor. Böylelikle saat kadranlarını özelleştirmek ve üçüncü taraf uygulamaları keşfetmek daha kolay olacak.

watchOS çıkış tarihi ve uyumluluk durumu

watchOS 3 diğer Apple yazılımları gibi önümüzdeki sonbaharda dağıtıma sunulacak. Apple Watch ile kullanılacak iPhone’un iPhone 5 veya daha yeni bir model olması, aynı zamanda iOS 8.2 veya üstü bir sürümle çalışması gerekiyor. Eğer kayıtlı bir Apple geliştiricisiyseniz, watchOS 3’ün beta sürümünü indirip yenilikleri şimdiden kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.