ios 10

Apple pazartesi günü başlayan WWDC 2016 geliştirici etkinliğinde beklendiği üzere mobil işletim sistemi iOS’in gelecek sürümü iOS 10’un ön gösterimini yaptı. Yeni özelliklere baktığımızda Apple’ın mobil işletim sistemi platformunu daha açık hâle getirdiğini, bunun yanı sıra görsel tasarımda da küçük düzenlemeler yaparak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma amacında olduğunu görüyoruz. iOS 10 ile birlikte iPhone, iPad ve iPod touch sahiplerinin kavuşacağı önemli yeniliklerin özetini burada yapalım.

Mesajlar uygulamasında kişiselleştirilebilirlik ve daha fazla anlam ön plana çıkıyor

ios-10-mesajlar-balonlar-130616ios-10-mesajlar-tap-replace-130616Mesajlar en çok kullanılan iOS uygulamalarından bir tanesi ve iOS 10 ile birlikte animasyonlu ve kişiselleştirilmiş yöntemlerle ailenize ve arkadaşlarınıza daha anlamlı ve eğlenceli mesajlar gönderebileceksiniz.

Özel bir kutlama yapmak için tüm ekranı kaplayan balonlar, konfetiler veya havai fişekler gibi animasyonlar, yalnızca gönderdiğiniz arkadaşınız parmağını mesajın üzerinde kaydırdığı zaman ortaya çıkan görünmez mürekkep ve el yazısıyla alınmış notlarla daha fazla kişisellik içeren mesajlar iOS 10 ile birlikte tanışacağımız yeni deneyimler arasında yer alıyor.

Otomatik öneriler, sözcükler yerine emoji kullanmayı kolaylaştırıyor. Tapback özelliği de yalnızca tek bir dokunuşla hızlı ve basit bir şekilde yanıt verme imkanı sunuyor. Zengin bağlantılar ise sohbetinizi kapatmadan gelen mesajdaki içerikleri görmenizi ve medya içeriklerini oynatmanızı sağlıyor.

iOS 10 ile birlikte Mesajlar’a gelecek bir başka önemli özellik de üçüncü taraf uygulama desteği olacak. Daha önce Facebook Messenger’a gelen uygulama desteğine benzeyen bu yeni destek sayesinde, Mesajlar uygulamasından çıkmadan sohbetlere etiket yapıştırma, GIF’leri hızla kişiselleştirme, fotoğrafları düzenleme, ödeme yapma, akşam yemeği veya sinema planı yapma gibi olanaklara sahip olacaksınız. Bunların her biri üçüncü taraf uygulamalar sayesinde hayata geçecek.

ios 10

Siri en sonunda geliştiricilere açılıyor

ios 10iOS 10 ile birlikte Siri yepyeni alanlara açılacak ve en çok kullandığınız uygulamalarla da bu sanal asistanı kullanabileceksiniz. Geliştiriciler uygulamalarında Siri’nin işlevlerinden yararlanabilecekler. Bununla da kalmayıp Siri’nin zekasından yararlanarak uygulamalar geliştirebilecekler. SiriKit sayesinde geliştiriciler uygulamalarını mesajlaşma, telefon aramaları, fotoğraf arama, araç rezervasyonu yapma, kişisel ödemeler ve antrenmanlar için Siri’yle çalışacak şekilde kurgulayabilecekler. Ayrıca araba üreticilerine ait uygulamalarda da, CarPlay uygulamalarını kontrol etmek, klima ayarlarına erişmek ya da radyo ayarlarını değiştirmek mümkün olacak.

Harita uygulaması yeniden tasarlanıyor

ios-10-haritalar-130616iOS 10’daki Harita uygulaması kullanımı daha kolay olacak şekilde yeniden tasarlanıyor. Üstelik yeni eklentilerle geliştiricilere de açılıyor. Örneğin Harita uygulamasında Open Table gibi uygulamalar rezervasyonları doğrudan Harita’ya entegre edebilecek, Uber ve Lyft gibi hizmetler deHarita uygulamasından çıkmak zorunda kalmadan kullanıcıların araç rezervasyonu yapmalarını mümkün kılacak. Harita günlük alışkanlıklarınıza veya takviminizdeki randevulara göre gitmek isteyebileceğiniz yere proaktif olarak yol tarifleri sunacak. Bir rota planlandıktan sonra ise Harita bu rota üzerindeki benzin istasyonlarını, restoranları, kafeleri ve daha fazlasını arayabiliyor ve bu noktalardan birinde verilen molanın yolculuğunuzun uzunluğunu nasıl etkileyebileceğini tahmin edebiliyor. Kısacası Harita da daha akıllı hâle geliyor.

Fotoğraflar ile anılarınızda yolculuğa çıkacaksınız

ios-10-memories-130616iOS 10’da Fotoğraflar uygulaması fotoğraf arşivinizdeki sevdiğiniz fakat unuttuğunuz anları Memories sayesinde otomatik olarak ortaya çıkararak yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Memories tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı tarayarak sevdiğiniz, ancak unuttuğunuz etkinlikleri, seyahatleri ve kişileri bulup bunları koleksiyonlar hâlinde size sunuyor. Bir anı tema müziğine, film adına ve sinematik geçişlere sahip otomatik olarak kurgulanmış bir filme de dönüşüyor.

Memories iOS cihazında depolanmış olarak bulunan bulunan fotoğraflardaki yüz, nesne ve manzaraları algılayabiliyor, böylelikle kişileri, yerleri ve nesneleri gruplayarak albümler oluşturabiliyor. Bu arada Apple, bunu gerçekleştirmek için kullandığı akıllı algoritmanın gizlilik ihlâlinde bulunmaması için de gerekli önlemleri alıyor.

Home uygulaması ile daha verimli ev yönetimi

ios-10-homekit-130616

iOS’e entegre edilen Home uygulaması sayesinde evinizdeki termostat, ışık, panjur, kapı kilidi, video kamera ve benzeri aygıtları tek bir yerden kurmak, yönetmek ve kontrol etmek mümkün oluyor. Aksesuarlar tek bir komutla veya Siri kullanılarak aynı anda çalışacak şekilde gruplara ayrılabiliyor veya ayrı ayrı yönetilebiliyor. Aksesuarları uzaktan kontrol etmek, Apple TV ile ev otomasyonu için ayarlamak ve güne, konuma ya da eyleme göre ayarlanan otomatik tetikleyicilerle çalıştırmak da mümkün oluyor.

Apple Music için yepyeni bir tasarım

Apple Music geçen yıl bu zamanlarda yayınlandığında karmaşık bulunmuştu. Apple şimdi müzik deneyimini daha sade ve kolay hâle getirecek yeni bir tasarım sunuyor. Yeni tasarım dili sayesinde müzik ön plana çıkıyor, uygulama içinde gezinmek, yeni müzikler keşfetmek kolaylaşıyor.

Arşiv, Sizin İçin, Göz At ve Radyo sekmeleri daha büyük alan hissi sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı. Ayrıca istediğiniz müzikleri bulmayı daha da kolay hale getirmek için Arama sekmesi eklendi.

Daha iyi bir iOS deneyimi

ios-10-bugun-130616

iOS 10 ile ihtiyacınız olan bilgilere eskisinden daha kolay ve hızlı şekilde erişebileceksiniz. Raise to Wake olarak adlandıırlan özellik, iPhone’unuzu kaldırdığınızda ekranı otomatik olarak uyandırıyor. Böylece tüm bildirimlerinizi Kilit Ekranı’nda bir bakışta kolayca görebilirsiniz. Bildirimler, Bugün görünümü ve Denetim Merkezi’ne sadece basma veya kaydırma hareketiyle erişebilirsiniz. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus için sunulan daha derin 3D Touch entegrasyonu sayesinde uygulamalarla etkileşim kurmak çok daha kolay hâle geliyor.

iOS 10 gizliliğe de önem veriyor

Apple iMessage, FaceTime ve HomeKit uygulamasında verilerinizin Apple ve başkaları tarafından okunamaz hale getirilerek korunması için uçtan uca şifreleme yöntemini kullandığına dikkat çekiyor. iOS 10 aygıtta yer alan akıllı teknoloji aracılığıyla Fotoğraflar’da kişileri, nesneleri ve manzaraları belirliyor ve QuickType önerilerini güçlendiriyor. Yine Apple’ın belirttiğine göre Siri, Harita ve News gibi hizmetler Apple sunucularına veri gönderiyor ancak bu veriler kullanıcı profilleri oluşturmak için kullanılmıyor.

Apple iOS 10’ten itibaren kişilerin gizliliğinden ödün vermeden çok sayıda kullanıcının kullanım eğilimlerini keşfetmeye yardımcı olan Differential Privacy adında bir teknoloji kullanacağını da açıkladı. iOS 10’da bu teknoloji QuickType ve emoji önerilerini, Spotlight derin bağlantı önerilerini ve Notlar’daki Arama İpuçlarını geliştirmeye yardımcı olacak.

Diğer iOS 10 özellikleri

• Siri, konuma, takvim kullanılabilirliğine veya kişilere göre ilgili bilgileri ortaya çıkarmaya yarayan bağlamsal tahminler ve klavye değiştirmeden birden fazla dilde yazma önerileri gibi yeni QuickType özellikleri sunuyor.

• Telefon, üçüncü taraf VoIP arama entegrasyonu, sesli mesajları yazıya aktarma ve istenmeyen uyarılar için yeni bir arayan numara gösterme eklentisi içeriyor.

• Yerleşik uygulama güncellemeleri arasında iPad için Safari, Split View, Notlar ile işbirliği ve Live Photos için düzenleme yer alıyor.

• Apple Pay Safari aracılığıyla katılımcı web sitelerinde kolay, güvenli ve gizli alışveriş yapmak, mağazalarda ve uygulamalarda ödeme işlemlerini tamamlamak için kullanılabiliyor.

• Saat uygulamasındaki Uyku Zamanı Alarmı, düzenli bir uyku programına sahip olmanızı ve uyku zamanı hatırlatmaları almanızı sağlıyor.

iOS 10 sonbaharda çıkacak

Apple daha önce olduğu gibi WWDC 2016 etkinliğinin başlangıcıyla birlikte iOS’in gelecek sürümünün beta versiyonunu yayınladı. iOS Geliştirici Programı’na kayıtlı olan geliştiriciler iOS 10 beta sürümünü indirip cihazlarına kurabiliyor. Temmuz ayında da iOS 10 Public Beta sürümleri çıkmaya başlayacak. beta.apple.com adresinden kayıt yaptırarak zamanı geldiğinde iOS 10 Public Beta sürümünü indirebilirsiniz.

iOS 10’un final sürümü sonbaharda, muhtemelen yeni iPhone’ların çıkacağı eylül ayında yayınlanacak.

iOS 10’un yüklenebileceği cihazlar

iPhone

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPhone 5c
 • iPhone 5

iPad

 • iPad Pro 12.9 inç
 • iPad Pro 9.7 inç
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad 4. nesil
 • iPad 3. nesil
 • iPad 2
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2
 • iPad mini

iPod touch

 • iPod touch 6. nesil
 • iPod touch 5. nesil

1 Comment

 1. Engin Can

  07/07/2016 at 18:21

  iPad 2 derken keşke başka yerden kopyala yapıştır mantağı yapmasaydınız o başka yerde bu hatayı düzeltti çünkü… iPad 2 iOS 10 güncellemesini maalesef alamıyor…