PAYLAŞ

Apple, çeşitli sorunları giderdiği ve yeni özellikler eklediği  iOS 9.1 sürümünü yayınladı. Detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer aşağıdaki güncelleme sırasında cihazınız elma logosunda uzun bir süre takılı kalırsa “Kilitlenen ya da Takılan iPhone veya iPad’in Tekrar Başlatılması” başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi cihazınız “Ana Ekran + Kapatma” (Home + Power) tuşlarına birlikte basılı tutup kapatıp açın.

iOS 9.1 ile Gelen Yenilikler ve Hata Düzeltmeleri

Bu güncelleme şu yeni özellikleri, sorun gidermeleri ve iyileştirmeleri içerir:

 • Live Photo şimdi iPhone’unuzu kaldırdığınızı veya indirdiğinizi akıllıca sezer, böylece Live Photo bu hareketleri otomatik olarak kaydetmez
 • Unicode 7.0 ve 8.0 emojilerini tam olarak destekleyen 150’den fazla yeni emoji karakteri
 • CarPlay, Müzik, Fotoğraflar, Safari ve Arama dahil olmak üzere geliştirilmiş doğruluk
 • Çoklu Görev kullanıcı arayüzündeyken geliştirilmiş performans
 • Takvim uygulamasının Ay görüntüsünde yanıt vermemesine neden olan bir sorunu düzeltir
 • Bazı kullanıcıların Game Center’ı başlatmasını engelleyen bir sorunu düzeltir
 • Bazı uygulamaların içeriğini büyüten bir sorunu çözer
 • POP Postası hesapları için yanlış bir okunmamış posta sayısına neden olan bir sorunu çözer
 • Kullanıcıların yeni posta veya mesajlardan son kullanılan kişileri silmelerini engelleyen bir sorunu düzeltir
 • Bazı mesajların Mail arama sonuçlarında görünmemesine neden olan bir sorunu düzeltir
 • Sesli Mesaj gövdesinde gri bir çubuk bırakan bir sorunu çözer
 • Bazı operatörlerde etkinleştirme hatalarına neden olan bir sorunu düzeltir
 • Bazı uygulamaların App Store’dan güncellenmesini engelleyen bir sorunu düzeltir

Bu güncellemenin güvenlik içeriği hakkında bilgi için lütfen bu web sitesine gidin:

http://support.apple.com/kb/HT1222?viewlocale=tr_TR

 

1. Alternatif : Kablosuz Güncelleme (OTA Update)

Eğer cihazımızda hali hazırda en az iOS 5 yüklü ise, bu sürümden itibaren daha evvel bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi kablosuz, yani iTunes kullanmadan da güncelleme yapabiliyoruz. (Kablosuz güncelleme yaparken cihazımızın pilinin en az %50 seviyesinde veya şarja takılı olması gerekiyor.)

Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünden de kablosuz güncellemeyi başlatabiliyoruz. Kablosuz güncellemenin en büyük avantajı da, iTunes ile yapılan güncellemelerde olduğu gibi 500-700MB.’lık bir güncelleme dosyasının indirilmesi yerine, bir önceki sürüm ile olan farkın yani 50-100MB.’lık bir dosyanın indiriliyor olması. Bu sayede güncelleme işlemi de çok kısa sürüyor.

Kablosuz olarak yazılım güncelleme yapmak tabii ki tek seçenek değil. Dilerseniz aşağıda paylaştığım gibi yani klasik yöntem ile yani iTunes üzerinden de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra rahatça kablosuz güncelleme yapabilirsiniz.

2. Alternatif : iTunes ile Güncelleme

Eğer cihazınızın versiyonu en az iOS 5 değilse, yani eski versiyonlarda iseniz o zaman iOS 7 yüklemek için tek alternatifiniz her zaman olduğu gibi iTunes, yani aşağıdaki yöntem. Fakat cihazınızın versiyonu iOS 5 ise de aşağıdaki yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu arada iOS 9.1 yükleyebilmeniz için bilgisayarınızdaki iTunes’un güncel, yani versiyonunun en az 11.0.5 olması gerekiyor. Değilse http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’u indirebilirsiniz.

1) Yedek (Backup) ve Satınalmaları Aktarma (Transfer Purchases)

Bu tip yazılım güncellemelerinde bazen sorun çıkabiliyor ve bu yüzden kullanıcılar Restore işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan evvel bu yazımızda anlattığımız gibi önce bir manuel yedek (backup) alın, (hatta isterseniz My Contacts Backup uygulaması ile ayrıca rehberinizin bir yedeğini alın)

Ardından da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Satınalınanları Aktar” (Transfer Purchases)  işlemini yaparak cihazınızdaki tüm uygulamaları bilgisayarınıza aktarın.

 

3) iTunes üzerinden USB kablosu ile güncelleme.

Daha evvelki güncellemelerde olduğu gibi iOS 9.1 güncellemesi için de öncelikle iTunes üzerinden cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından da iTunes’un sol menüsündeki iPhone simgesine tıklayıp, sonra da  ekranda çıkan “Güncellemeleri Denetle” (Check for Update) seçeneğine tıklıyoruz. Bu açıdan iOS 9.1 güncellemesinin eski güncelleme yöntemlerinden pek bir farkı yok.

Ardında da iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 9.1 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.

Biz de “İndir ve Güncelle” (Download and Install) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 500-700 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (Bu arada indirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 1-2 saat sürüyor.)

Bu sefer de hatırlatmakda fayda görüyorum; NOD32 gibi bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında (genelde işlemin sonunda) hataya sebep veriyor. Bu yüzden güncelleme işlemine başlamadan evvel bu tip antivirus yazılımlarını geçici olarak kapatmak faydalı olabiliyor. Yoksa dosyanın indirilme veya kurulma işlemi “Network Timeout” gibi hatalar verip yarıda veya sonda kesilebiliyor.

Anket

Eğer iOS 9.1 yazılım güncellemesini cihazınıda yaptıysanız, tecrübelerinizi aşağıdaki ankete katılarak lütfen paylaşın. Bu sayede henüz yapmamış olan kullanıcılar için fikir vermiş olursunuz:
PAYLAŞ

64 Yorumlar

 1. İphone 5S kullaniyorum. İos 9.1 guncellemesini yaptim ama livephotos olmadi sanirim. 5S’te varmi yokmu bilen varmi?

  • LivePhotos sadece 6s ve 6s+ da var. Jailbreak ile sanirim 6’da da oluyormus.

   • İphone 5s kullanıyorum İOS 9.1 güncellemesi esnasında telefonum elma işareti olan yerde takılı kaldı acaba bu güncellemenin uzun sürmesinden mi kaynaklıdır yoksa şarjı %53 iken başlatmıştım ve şarja takmadım bunun yol açtığı bir problem mi var…acil yardım!!!

 2. Merhaba

  Artık eskisi gibi sizi burlarda görmek istiyoruz. Eskiden ne kadar güzel bir programdı hergün yeni yeni bilgiler paylaşırdınız ama artık bir tadı tuzu kalmadı buraların. Güncelleme oluyor 1 gün sonra yayınlıyorsunuz. Yani ben kötü niyetle söylemiyorum sizi sevdiğimizden yine eskisi gibi yayınlamalar yapmanızı umuyorum bu yazdıklarımı görür ve dikkate alırsınız.

  Kolay gelsin. Aytaç abay

 3. Güncellemeyi yaptım. Kişiler bölümünde rehberde bir ismi aradığımda bulmuyor

  • Aynı sorunu bende yaşıyorum, ayrıca fotoğrafların sırası değişti karışık bi hal aldı çözümü nasıl olacak acaba

  • Rehberde grup olarak sadece icloud gibi secersen problem oluyor ancak face, eposta gibi gruplari da kaydedersen rehberin calisiyor.

 4. Buralarin bir tadi kalmadi. Sadece yazilim guncelleme haberleri aliyoruz. Eski gunler mazide kaldi.

 5. Değerli Mustafa Bey yıllardır emek verdiğiniz iphoneturkey in şu an ki hali bizi gerçekten çok üzüyor.Neredeyse 2 yıldır güncelleme dışında yazı paylaşmıyorsunuz.Lütfen artık yazılarınızla iphoneturkey e geri dönün.

 6. Yeni gelen emoji karakterlerini Nasıl aktif yapıcez Nasıl yüklicez

 7. Parayı buldu götü kalktı.
  Sende Ada’m değilmişsin yazıklar olsun sana.

  • Okuma biliyorsan (hic sanmiyorum ama) dön de yazdigini bi de kendin oku. Begenecek misin bakalim!!!!

  • Haklısın kardeş… Bunlar o “1,99TL”lik ücreti de ödemeden burdan beleşe konup sonradan küfür edip kendini insan yerine koyup bu ortamın kalitesini düşüren bencil artık “şahıs”lar mı desem bilemedim.

 8. rehber isim arama harf yazarak hiç bir ismi bulmuyor ancak sag daki alfabetik sıradan bulabılıyorum

 9. iPhone5 kullanan arkadaşlar eğer bir önceki sürümlerde sorun yaşadılar ise bu son güncellemeyi yapsınlar. Bütün sorunlar çözüldü. Tavsiye ederim..

 10. ABD’den 2012 yılında gelen 4S cihazımda 15 gün önce operatör “aranıuyor” yazdı. Sim kartım başka telefonda çalışıyor ancak başka sim kartı telefon çalıştırmıyordu. Operatör dışında telefonda tüm diğer özellikleri çalışıyordu.Bunun üzerine apple support sayfasındaki önerileri okudum ve telefona IOS 9 yüklemeye çalıştım olmadı. Apple destek birimindeki kişinin yardımıyla da telefonu sıfırladık ancak indirdiğim yazılımı telefonum bir türkü yüklemiyor, -1 hatası veriyor.
  Telefon kayıtlı ve IMIE’si çalışıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

 11. Rehberimde arama yaptığımda aradığım kişiyi bulamıyorum iyice cıvıttılar.

 12. Güncellemeden sonra zil sesi dahil bütün uyarı sesleri gitti, konuşurken ses bozuluyor, ekran koruyucuyu kafasına göre ayarlıyor, WiFi ve bağlantıda sorun var, onun dışında güzel

 13. Valla iyicene tirtladi iphone ne meillere bakabiliyorum ekran donuyor geri yukleme yaptim sorun ayni

 14. Son yazılımdan sonra kamera karardı fotoğraf çekemiyorum rehber arama yok tel ağırlaştı 4s

 15. Rehberde sorun yaşayan arkadaşlar aynı sorun bende de vardı. Rehber gelince sol üstte g

 16. Rehberde sorun yaşayan arkadaşlar aynı sorun bende de vardı.Rehbere gelin ve sol üst kısımda gruplara tıklayın çıkan ekrandaki Facebook Hotmail ve iPhone ye tıklayın sorunun hallolduğunu göreceksiniz.

 17. Guncelleme yaptim cok buyuk bir sikintimoodu rehbere girdigimde arama cubuguna rehberden kimi yazarsam yazayim bulmuyor.

  • Emrah kardeş rehbere gir sol üstte gruplar yazar ona tıkla çıkan sayfada Facebook Hotmail ve iPhone şıklarını işaretlersen sorunun hallolduğunu göreceksin

 18. Yükleme yaptıktan sonra iCloud yedeklemesi yapamıyorum bu sorun ile karşılaşan var mı acaba

  • 5s kullanıyorum güncelleme sonrası ı cloud yedekleme sorunu var yedekleme yapmıyor

   • wifi ayarlarından dns kısmına gir oradaki numaraların hepsini sil yerine 8.8.8.8 yaz büyük ihtimal icloud yedekleme sorununuz çözülecektir iyi günler

    • Niyazi Yılmaz Bey fikriniz için çok teşekkür ederim. 23 Ekimden beri icloud’a yedekleme yapamıyordum. Dediğinizi yaptım ve yedekleme yapmaya başladı.

 19. İos 9.1 indir yükle dedim 1 haftadan beri güncelleme istendi arızası veriyor lütfen yardımcı olurmusunuz?

 20. Selam arkadaşlar son itunes güncellmesınden sonra teldeki uygulamalar itunes te gözükmüyor bu sorunu yaşayan varmı..

 21. Merhaba

  İphone 5 kullanıyorum 9.1 sürümle ilgili sorun yok sadece klavye geç algılıyor fakat ipad’imde durum farklı klavye çok geç algılıyor ve NOTLAR ‘da çizim kalem simgesi yok çıkmıyor kullanamıyorum ne yapmalıyım

 22. iphone 6 kullanıcısıyım rehberde arama çıkmıyor ama sol vea sağ taraftada grup diye seçenek yok yapanlar nerden bulmuş o grubu bende gözükmüyür

  • Mail den bi mail Adresine gir. Kişileri aktif et. İcloud ve haricinde bir mail adresinn kişileri aktif olduğunda gruplar çıkıyor. Oradan da tümünü göster dediğinde arama yapabiliyosun. Ben de 1 haftadır yeni çözdüm.

 23. Benim de güncellemeden sonra şarj ile alakalı problemlerim var telefonum şarj oluyor gibi görünüyor ama dolmuyor başkasında da bu şikayet var mı

 24. Güncellemeyi indirdim ama arama yaparken isim bulma yapmıyor ona göre yükleyin/ yüklemeyin… Acil 9.1.1 güncellemesi lazım…

 25. Son yazılımdan sonra kamera karardı fotoğraf çekemiyorum rehber arama yok tel ağırlaştı 4s yazıklar olsun iPhone

 26. Öncelikle tüm arkadaşlar selamlar , benim yaklaşık 1 aydır telefonumda bir sıkıntım var 9.1 e güncellediğim halde devam ediyor sorunum şöyle güvenlik kodu hangi sitese girersem gireyim her seferinde yanlış girdiğimi söylüyor başka telefondan sıkıntı olmuyor, bazı sitelerde devlet siteleri gibi işim düştüğünde sayfayı açmadığı error verdiği oluyor eşimin ıphonundan rahatlıkla giriyorum bunun gibi sitelerde sıkıntılar yaşamaya başladım sanki telefona virüs girmiş gibi ıphonlara virüs bulaşmadığınıda araştırdım ama bir sıkıntı oldugu belli 8 sürümünde başladı 9 a yükselttim devam ediyor 9.1 e geçtim tekrar aynı bu konuda düşüncesi olan arkadaş varmı

  • Şunuda belirteyim eskiye nazaran aşırı derecede reklamlar artmaya başladı her sitede neredeyse reklamlar ekranı aniden kaplıyor

 27. Arkadaşlar bende yaklaşık 5 yıldır ıphone kullanıcısıyım şuan elimde 5s var bundan önce 4s vardı onda her gelen güncellemeyi yapıordum telefon hurdaya çıktı kasmaşar başladı. Bende akıllandım size uyarım telefona güncelleme yapmayın her güncellemede bir kademe düşüyor telefon benim sürümüm şuan 8.1 çok memnunum telefonda hiç bir sorun yok Allaha şükür dediğim gibi böyle hatalara düşmeyin. Hayırlı günler.

 28. Yıllardır sizi takip eden biri olarak suan geldiginiz duruma üzülüyorum ,ne bir inceleme ne güncel bilgiler yeni uygulamalar ws bilgi verilmiyor ayda yılda bir çıkan model be güncelleme hakkında cıkanları zaten herkes heryerden en basta Apple’ın sitesinden ulaşabiliyor farklılıgınızı yitirdiniz çok sevdiğim destek verdiğim bu uygylamayı sildirmek içinse boşladıkca boşladınız yazık!!!

 29. Yazık oldu bu uygulamaya. Her yeni cihazı olayı vb dakkasında paylaşan editörler iphone 5s den sonra sanırım olaydan soğudu

 30. İphone 5 telefonum var internette makale okudum, 9.1 beta çıktığını gördüm ve yükleyim dedim pişman oldum o işlemi yaptıktan sonra sürekli beta sürümler yüklüyor beta 4 te şuan. Apple’dan yapmıştım işlemi

 31. İos 9.2 yaklaşık 4 saattir yayında bilginiz olsun ahali yukledim inanın süper hız farkı var gerçekten apple her şeyi çözdü

Comments are closed.