PAYLAŞ

Apple, çeşitli sorunları giderdiği  iOS 9.0.2 sürümünü yayınladı. Detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer aşağıdaki güncelleme sırasında cihazınız elma logosunda uzun bir süre takılı kalırsa “Kilitlenen ya da Takılan iPhone veya iPad’in Tekrar Başlatılması” başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi cihazınız “Ana Ekran + Kapatma” (Home + Power) tuşlarına birlikte basılı tutup kapatıp açın.

iOS 9.0.2 ile Gelen Yenilikler ve Hata Düzeltmeleri

Bu güncelleme şu sorun gidermeleri ve iyileştirmeleri içerir:

 • Uygulama hücresel veri kullanımını açma ve kapatma ayarı ile ilgili bir sorun giderilmiştir
 • Bazı kullanıcıların iMessage etkinleştirmesini engelleyen bir sorun çözülmüştür
 • Bir elle yedekleme başlatıldıktan sonra iCloud Yedeklemenin kesintiye uğramasına neden olan bir sorun çözülmüştür
 • Bildirim alırken ekranın yanlış şekilde dönmesine neden olan bir sorun giderilmiştir
 • Podcast’lerin kararlılığını artırır

Bu güncellemenin güvenlik içeriği hakkında bilgi için lütfen bu web sitesine gidin:

http://support.apple.com/kb/HT1222

1. Alternatif : Kablosuz Güncelleme (OTA Update)

Eğer cihazımızda hali hazırda en az iOS 5 yüklü ise, bu sürümden itibaren daha evvel bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi kablosuz, yani iTunes kullanmadan da güncelleme yapabiliyoruz. (Kablosuz güncelleme yaparken cihazımızın pilinin en az %50 seviyesinde veya şarja takılı olması gerekiyor.)

Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünden de kablosuz güncellemeyi başlatabiliyoruz. Kablosuz güncellemenin en büyük avantajı da, iTunes ile yapılan güncellemelerde olduğu gibi 500-700MB.’lık bir güncelleme dosyasının indirilmesi yerine, bir önceki sürüm ile olan farkın yani 50-100MB.’lık bir dosyanın indiriliyor olması. Bu sayede güncelleme işlemi de çok kısa sürüyor.

Kablosuz olarak yazılım güncelleme yapmak tabii ki tek seçenek değil. Dilerseniz aşağıda paylaştığım gibi yani klasik yöntem ile yani iTunes üzerinden de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra rahatça kablosuz güncelleme yapabilirsiniz.

2. Alternatif : iTunes ile Güncelleme

Eğer cihazınızın versiyonu en az iOS 5 değilse, yani eski versiyonlarda iseniz o zaman iOS 7 yüklemek için tek alternatifiniz her zaman olduğu gibi iTunes, yani aşağıdaki yöntem. Fakat cihazınızın versiyonu iOS 5 ise de aşağıdaki yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu arada iOS 9.0.2 yükleyebilmeniz için bilgisayarınızdaki iTunes’un güncel, yani versiyonunun en az 11.0.5 olması gerekiyor. Değilse http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’u indirebilirsiniz.

1) Yedek (Backup) ve Satınalmaları Aktarma (Transfer Purchases)

Bu tip yazılım güncellemelerinde bazen sorun çıkabiliyor ve bu yüzden kullanıcılar Restore işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan evvel bu yazımızda anlattığımız gibi önce bir manuel yedek (backup) alın, (hatta isterseniz My Contacts Backup uygulaması ile ayrıca rehberinizin bir yedeğini alın)

Ardından da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Satınalınanları Aktar” (Transfer Purchases)  işlemini yaparak cihazınızdaki tüm uygulamaları bilgisayarınıza aktarın.

 

3) iTunes üzerinden USB kablosu ile güncelleme.

Daha evvelki güncellemelerde olduğu gibi iOS 9.0.2 güncellemesi için de öncelikle iTunes üzerinden cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından da iTunes’un sol menüsündeki iPhone simgesine tıklayıp, sonra da  ekranda çıkan “Güncellemeleri Denetle” (Check for Update) seçeneğine tıklıyoruz. Bu açıdan iOS 9.0.2 güncellemesinin eski güncelleme yöntemlerinden pek bir farkı yok.

Ardında da iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 9.0.2 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.

Biz de “İndir ve Güncelle” (Download and Install) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 500-700 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (Bu arada indirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 1-2 saat sürüyor.)

Bu sefer de hatırlatmakda fayda görüyorum; NOD32 gibi bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında (genelde işlemin sonunda) hataya sebep veriyor. Bu yüzden güncelleme işlemine başlamadan evvel bu tip antivirus yazılımlarını geçici olarak kapatmak faydalı olabiliyor. Yoksa dosyanın indirilme veya kurulma işlemi “Network Timeout” gibi hatalar verip yarıda veya sonda kesilebiliyor.

Anket

Eğer iOS 9.0.2 yazılım güncellemesini cihazınıda yaptıysanız, tecrübelerinizi aşağıdaki ankete katılarak lütfen paylaşın. Bu sayede henüz yapmamış olan kullanıcılar için fikir vermiş olursunuz:
PAYLAŞ

85 Yorumlar

 1. Merhaba 5s kullanıyorum ios 9 la facebook messenger ve whatsappa girerken önce siyah ekran geliyor ardından açılıyor bu durumu yaşayan var mı? Gelen güncellemelerle düzelmedi

   • Merhaba klavyenin küçük harf olmasından bahsediyosanız eski klavyedeki gibi büyük harf olarak değiştirebiliyorsunuz. Ayarlar – Erişebilirlik – Klavye – Tuşları küçük harf göster den düzeltebiliyorsunuz.

   • Güzel Ülkemin Güzel insanları Her güncelleme Geldiği zaman Telefonları güncellemeyin Sizr Yetiyorsa Mevcut sürümde Kalın.. 5s Kullanıyorum 8.1 de Yim Telefon Fişek Gibi.. Her Sürüm sizi bir üst modele itiyor Sak’ın güncellemeyin.. Bir Dost

  • Hiç güncelleme yapmaman lazımdı bir alt modellerinde daima sorun yaratıyor

 2. 4s güncelledim aynı değişen birşey yok mesaj yazarken arkadan geliyor bazen ve oyuna girdiğimde 20 saniye donuyor önce oyun anlam veremedim

  • bnm 4s guncelledım en son cıkan elma resmı geldı sonra gıttı sonra ekran kapkaranlık oldu eskısı gbı ekran görunmuyor acıl çözum bılen varsa cvp verebılırmısınız ılgınıze teşekkurler

 3. Engin kardeş güncellemeyi Nasıl yaptın benimkinde 5S ama düzgün çalışmıyor

  • Babacım dfu moduna alarak yapmıştım bundan öncekileri fakat bişe farketmemişti bende normal olarak yaptım bu sefer ayarlar-yazılım güncelle seçeneğinden

 4. Arkadaşlar sorunların yanında bilenler bildiklerini yazsın cevaplasın yoksa sadece sorularla dolu bir yorum yığını bir tane cevap yok

 5. Yıllardır iPhone kullanıcısıyım artık bu iOS hataları soğuttu beni bu ne rezillik ya saçma sapan iOS lar saçma sapan hatalar beta sürümü yayınlıyorsunuz bari hataları toplayın vallahi rezillik

  • Adamlar her yil bir major ve en az 5 minor guncelleme yapiyor rahman bey. Her urunundende en az bir tanesini yenileyip piyasaya suruyor(imac, macbook pro,iphone, ipad,watch,tv,time capsule, airport express) buna ragmen yerden yere vuruyorsunuz. Turk muhendisligi adina benzer bir basarimiz varda benmi goremiyorum. hergun hata aldiginiz ve her noktasinda bug olan windows isletim sistemi icinde ayni seyleri dusunuyormusunuz.

 6. 4 s kullanıyorum sadece mesajlarda bazen geriden geliyor başka sorun yok aynen devam ediyor şarjda iyi

  • “Şarj iyi” derken 3G açıkken ne kadar süre gidiyor şarjı mesela. Benimki 3-4 saatte bitiyor. Batarya değiştirmek gerekecek sanırım. Bundan dolayı soruyorum.

  • Identified your post really insetetring in fact. I definitely loved reading it and you simply make pretty some great details. I’ll bookmark this internet site to the future! Relly great content.

  • Praying for His “increase” in me.Would appreciate prayer this week for my on-going sinus infection. My face is just so sore – a continual ache – it wearies me. Thanks Elaine.What can I be praying for you my friend?Love, hugs and prayers,Joy

  • Quick point: Where you say “Price Illusion”, many people in the 70s experienced housing as their best hedge against inflation. It may not be an Investment, but it is an Asset.(And of course there’s a lot of silly absolutist arguing going on – at SOME PRICE, buying is a good deal. It’s not that buying or renting is better than the other in all situations.)

 7. iPhone 6 var bende fakat iOS 9.0.2 yi yükledim halen iCloud üzeri backup yapamıyorum. Sistemi tekrar iTunes üzeri yükledim 2 gün oldu sonra tekrar yapmamaya başladı. iCloud üzeri tekrar sistemi yükledim tekrar 2 gün oldu ondan sonra backup u yapmamaya başladı. Yardım eden olursa sevinirim.

  • aynı sorun bendede vardı iCloud’dan önce çıktım tamamen her türlü iCloud bağlantısını kestim daha sonra tekrar iClouda bağlandım kullanıcı adı ve şifre girerek şimdi her şey mükemmel çalışıyor

 8. Arkadaşlar Telefonlarınızı sadece bilgisayar üzerinden iTunes ile güncelleyin.
  Wifi ile telefondan güncelleme yapmayın. (Sorunlar bu şekilde oluşuyor)

  -Apple Destek

  • iTunes üzerinden yaptım ama aynı sorun devam ediyor. Eşimin ve Çocuklarımın telefonunu da aynen iTunes üzerinden yaptım ama onların hiçbirinde bu sorun yok, sadece benim telefonumda bu sorun.

 9. tam bir mal telefonu bilgisayar üzerinden birşey yüklemek artık neredeyse imkansız hale geldi aklı olan iphon kullanmaz artık yapan mühendisin bacısını sikeyim

 10. İphone 6 plus kullanıyorum.bugün 9.0.2 güncellemeyi yaptıktan sonra tüm imessage larımın hepsi gitti tekrar getirebiliyormuyuz?

 11. Ben ne 9.0 da ne 9.01’de ne de 9.02’de herhangi bir sorun yaşamadım.

 12. Sorun yaşayanlar için yazıyorum eğer telefonunuz donma yapıyor ise kesinlikle pc ye bağlayıp ıtunes den yedekleme (eşzamanla) yaptıktan sonra kesinlikle çözülüyor

 13. iPhone ve iPad kullanıcılarına tavsiye. Eğer telefon ve tabletinizde sıkıntı yoksa Güncelleme yapmayın. Bir önceki güncellemeyle bir sonraki Arasında fark yok. Amaç cihazları kullanamaz hale getirip yenisinialdırmak. Güncellemeler yapan cezasını çeker. 2 kere 2 dört eder.

 14. Iphone 6+ kullanicisiyim telefon yari yariya dustu hizda 8.4 e dondurebilirmiyim parmagimi dahi okumuyo tambu rezalet ios 9 8.4 yapilabilirmi yardim lutfen

  • Kapatmadıysa yapılabiliyor . Bende geri 3 gün önce geri dönüş Yaptım.

   Ama daha önce indirdiğiniz ve içerik eklediğiniz programlar var ise icerikleri siliniyor, ( bilhassa Store DEN kaldırıldı ise kuruluş yapamabilirsiniz)

   Bende mxtube vardı , içinde oluşturduğum müzik listesi hep silindi , yedekten de geri yuklemiyor,

   Geri dönüş için youtubede video var.

 15. 4 s te hata veriyor son güncellemede rehberde isim yerine ifade kullanıldığında geln aramada telefon çaldığında veya çağrı bırakıldığında hata veriyor buna acill bi çözüm bulunması lazım 9,0,2 diğer kullanımlarda uygulamalarda hata yok tam assine süper olmuş

 16. 5c kullanıcısıyım bu son güncellemeden önce gayet iyiydi şimdi şarj su gibi gidio olmamıs

 17. VoiceOver açılmıyor Facebook mesangger açılırken siyah ekran oluyor
  Yeni güncelleme den hiç memnun değildim

  • A revista Forbes considera a Dilma Rousseff a terceira mulher mais influente no mundo. Será que eles conhecem seu histórico?- Laert Pinto Barbosa – São Paulo

  • Carol comentou em 3 de dezembro de 2009 às 21:12. Julia,acho que meu primeiro comentário não pegou!pedi informações sobre o pó, mas logo depois vi uma resposta sua sobre ele.perguntei também sobre a cor, que cor o Light Medium corresponde no studio fix!brigadaabeijos

  • Estimadas amigas,He conocido hoy el grupo a través de un cartel del centro Tabacalera.Al curiosear la página web, me ha resultado muy grato ver que hacéis traducciones de literatura. Me dedico actualmente a la traducción del coreano y me encantaría aprovechar para poder compartir algún poema, fragmento u obra y autor con el grupo.Asimismo, me gustaría pasarme por alguna reunión del grupo, si es que hay lugar actualmente.Un abrazo y mucha energía positivaLS

 18. 4s ini 9.0.2 ye guncelleyenler memnun musunuz ? Kararsızım iOS 7 kullanıyorum.Yeni güncellemede kasma yapiyo mu ?

  • 3 YILDIR 4S kullanıyorum yeni güncelleme şarja iyi yönde katkı sağladı sorunsuz bende teli pc sen güncellemek en güzeli ..

 19. iPhone 6 ios 9.0.2 yükledikten sonra şarzı sömürüyo. Akşam eve %50 (+10-10) civarı gelirdim. Şimdi saat 15-16 gibi bitiyor. İnşallah yeni yazılımda düzelir.

 20. Merhaba iphone 6 kullaniyorum en son guncellemeyi yaptim fakat mesaj icin klavyem ingizce oldu turkce harfler yok tahminler ingilizce duzeltme imkanimiz var mi ?

 21. slm. ipad 4 ümü salaklığıma doymadan 9.02 ye güncelledim. bu yüzden midir bilmiyorum fakat şu an wifi kullanamıyorum. böyle bir sorunla karşılaşıp düzeltebilen var mıdır ?

  • Benim de ipad 4üm var ama güncellesem mi bilmiyorum bazı arkadaşlarım güncelledikten sonra herşeyin silindiğini söylediler doğru mu

  • Das Muster ist original, die Anordnung ist selbst gewählt. Mit der Metallfolie funktionieren nur gerade Flechtungen, Kurven gehen nur mit Ledtsrereifen. Auf den Funden sind ebenso meist gerade Muster erkennbar.Auf jeder der Geldtaschen (es gibt drei) ist ein etwas anderes Muster, die abgebildete ist der Prototyp und deshalb noch ein wenig wellig.Liebe GrüßeAndreas

  • Kudos, Jerry !!!Mike Francesa = “talk-radio bloviator” … Spot on, Mate !!! Mike is all about Mike and more than sometimes he’s as out in left field as Billy Packer was … the difference is that CBS got smart where NBC and YES have not !!!I annually take particular umbrage with Francesa when his talk show devotes only a modicum of time to March Madness … even when there are local teams playing !!! Right on, Mate !!!

  • Tündi,Olyannyira nem, hogy meg is jegyeztem, ilyet fogok többször sütni ;)Kata,Sajnos lemaradtál a gyrosról is, még múlt héten készült, csak csúszott a poszt 🙁 Remélem a következÅ‘ játékban már részt tudsz venni!

  • Those critiques might not apply to you, but I have definitely interacted with my fair share of church planters who are as much concerned with their look as teenage girls. His critique might not hit everybody, but it does hit somebody.

  • mais um grande Rui Costa que tambem passou pelo Benfica, que este nos dê tantas alegrias no ciclismo, como o nosso Grande Rui Costa deu no futebolforça Rui, muitas mais vitorias virão

  • Or, stop the solutioneering and associated ideas, however appealing, and instead establish the predictable demands, what matters to the patients, etc essentially focus on what the problem is you’re really trying to solve.Experiment with a design against that demand, that meets what matters, that addresses the problem your really trying to solve.Repeat.

 22. iPhone 5 kullanıyorum ve bu yazılan hatalar bende de var. Bahsedilen siyah ekran, donma ve en büyük sıkıntım tüm fotoğraflar bulanık sağ alt köşede bişey sürekli dönüyo ev sonunda indirilemedi yazıyo alıp telefonu yere çarpmak geliyo

 23. Arkadaşlar whatsappta siyah ekranla açılma sorunu yaşayanlar silip tekrar yüklerseniz düzeliyor

 24. Merhaba Arkadaşlar 2 gün önce telefonu mu değiştirdiler hata telefondadır diye ama hata halen devam ediyor (iCloud Backup yapamaması) dün eşim izin den geldi ve aynı hatayı onun telefonunda da gösteriyor bence sürüm hatası var (Software) iOS 9.0.3 veya 9.1 ne Zaman çıkacak bilen varmı?

 25. Mrh arkadaşlar iPhone 5 kullanıyorum 8.4.1 Güncelleme var iOS 9.0.2 yi yükleyimmi ve ya yükleyen varmi ?

 26. Güncellemeden sonra telefonu aldığımdan beri beraber kullandığım wifi ağına bağlanmıyor telefonum.

 27. Baya bir donmalar oluyor artı şebekede sorun oluştu arayanlar ulaşamıyor. Bezdirdi artık yardım ederseniz sevinirim.

 28. Ya arkadaşlar bende 6 var güncelledikten sonra game canter dan oyunlara giremiyorum bir bilginiz var mı?

 29. iphone 6 kullanıyorum, 9.0.2 güncellemesini yaptıktan sonra bir mesaj geldiğinde ön izlenimi gözükmüyor. sadece yeni mesaj ve kimden olduğu yazıyor. bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?

 30. İpad2 kullanıcısıyım klavyede donma1.hata uygulamada donmalar 2. Hata uygulama kendi kendine kapanıyor 3. Hata bunlar sadece bir kaçı ayıp siz valla ayıp binlerce dolar kazanan mühendisleriniz var yaptığınız hatalar salakça, keşke bizim İsmail’e verseydiniz o hallederdi. Apple soğudum valla

 31. Merhaba, telefon gorusmelerimde son 1 aydir durup dururken kapanma oluyor sanki karsi tarafin yuzune kapamisim gibi. Sim kartimi yeniledim ona ragmen sorun hala devam ediyor once sesim kesilip sonra da gorusme sonlaniyor. Neden olabilir ne yapmam gerekiyor acaba, tesekkurler..

 32. Iphone 6 cihazıma yükledim yüklemez olaydı. Cihaz sanki iphone 4s gibi çalışıyor, itunes tan indiriyorum yeni sıfırdan yükleyeyim diye ama onda da 1,87 gb lık dosya belirli bir yere geliyor ve ağ hatası deyip iptal ediyor kafayı yicem. IOS 9 ilk sürümüne dönmek istiyorum

 33. Arkadaslar ayarları açtıgınız zaman ucak modunu ılk basta gremıyrm sayfayı assagıya cektgm zmn anca gruyrm bu sbebten telefnu gerı versm bn bnun ıcın mı 2600 verdım desem

 34. slm.3 hafta once iPhone 6 aldim,son ios 9.0.2 yukledim.ilk basta sorun yok gibi geldi.birsefer tum ayarlari sifirlamak istedim,telefon takildi ve yuklenirken donup kaldi.resetledim gene acilmadi,birkac kez denedim ama acilmadi.Garantisi var daha ama internetten arastirdim,kurtarma modu ile ios 9.0.2 yi geri yukledim.sonra acildi ama ondan sonra sol ust kosede isik parlamasi oldugunu farkettim.sorunlar bitmedi.En iyisi aldigim magazaya goturmek oldu son care.2 sene garantili oldugu icin Apple a gonderdiler.Sabirsizlikla bekliyorum,sonuc ne olacak.

 35. Merhabalar. güncelleme gelmişti sonra anımsata tıkladım ve telefonum kapandı hiç bir şekilde açılmıyor yardımcı olur musunuz?

 36. Meraba,iphone 5’imin icloud şifresini unuttum ve telefonumun yazilim guncellemesini yaparsam herhangi bir sorun olur mu ?

Comments are closed.