PAYLAŞ

Apple, iTunes Store’dan satın alınan zil seslerinin silinmesi sorununu düzelten iOS 8.1.2 sürümü yayınladı. http://itunes.com/restore-tones adresinden silinen zil seslerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Önemli Not: Eğer aşağıdaki güncelleme sırasında cihazınız elma logosunda uzun bir süre takılı kalırsa “Kilitlenen ya da Takılan iPhone veya iPad’in Tekrar Başlatılması” başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi cihazınız “Ana Ekran + Kapatma” (Home + Power) tuşlarına birlikte basılı tutup kapatıp açın.

iOS 8.1.2 ile Gelen Hata Düzeltmeleri

Bu sürüm aşağıdakiler de dahil olmak üzere yeni özellikler, iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içerir:

1. Alternatif : Kablosuz Güncelleme (OTA Update)

Eğer cihazımızda hali hazırda en az iOS 5 yüklü ise, bu sürümden itibaren daha evvel bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi kablosuz, yani iTunes kullanmadan da güncelleme yapabiliyoruz. (Kablosuz güncelleme yaparken cihazımızın pilinin en az %50 seviyesinde veya şarja takılı olması gerekiyor.)

Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünden de kablosuz güncellemeyi başlatabiliyoruz. Kablosuz güncellemenin en büyük avantajı da, iTunes ile yapılan güncellemelerde olduğu gibi 500-700MB.’lık bir güncelleme dosyasının indirilmesi yerine, bir önceki sürüm ile olan farkın yani 50-100MB.’lık bir dosyanın indiriliyor olması. Bu sayede güncelleme işlemi de çok kısa sürüyor.

Kablosuz olarak yazılım güncelleme yapmak tabii ki tek seçenek değil. Dilerseniz aşağıda paylaştığım gibi yani klasik yöntem ile yani iTunes üzerinden de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra rahatça kablosuz güncelleme yapabilirsiniz.

2. Alternatif : iTunes ile Güncelleme

Eğer cihazınızın versiyonu en az iOS 5 değilse, yani eski versiyonlarda iseniz o zaman iOS 7 yüklemek için tek alternatifiniz her zaman olduğu gibi iTunes, yani aşağıdaki yöntem. Fakat cihazınızın versiyonu iOS 5 ise de aşağıdaki yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu arada iOS 8.1.2 yükleyebilmeniz için bilgisayarınızdaki iTunes’un güncel, yani versiyonunun en az 11.0.5 olması gerekiyor. Değilse http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’u indirebilirsiniz.

1) Yedek (Backup) ve Satınalmaları Aktarma (Transfer Purchases)

Bu tip yazılım güncellemelerinde bazen sorun çıkabiliyor ve bu yüzden kullanıcılar Restore işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan evvel bu yazımızda anlattığımız gibi önce bir manuel yedek (backup) alın, (hatta isterseniz My Contacts Backup uygulaması ile ayrıca rehberinizin bir yedeğini alın)

Ardından da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Satınalınanları Aktar” (Transfer Purchases)  işlemini yaparak cihazınızdaki tüm uygulamaları bilgisayarınıza aktarın.

 

3) iTunes üzerinden USB kablosu ile güncelleme.

Daha evvelki güncellemelerde olduğu gibi iOS 8.1.2 güncellemesi için de öncelikle iTunes üzerinden cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından da iTunes’un sol menüsündeki iPhone simgesine tıklayıp, sonra da  ekranda çıkan “Güncellemeleri Denetle” (Check for Update) seçeneğine tıklıyoruz. Bu açıdan iOS 8.1.2 güncellemesinin eski güncelleme yöntemlerinden pek bir farkı yok.

Ardında da iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 8.1.2 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.

Biz de “İndir ve Güncelle” (Download and Install) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 500-700 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (Bu arada indirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 1-2 saat sürüyor.)

Bu sefer de hatırlatmakda fayda görüyorum; NOD32 gibi bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında (genelde işlemin sonunda) hataya sebep veriyor. Bu yüzden güncelleme işlemine başlamadan evvel bu tip antivirus yazılımlarını geçici olarak kapatmak faydalı olabiliyor. Yoksa dosyanın indirilme veya kurulma işlemi “Network Timeout” gibi hatalar verip yarıda veya sonda kesilebiliyor.

Manuel Güncellemek isteyenler için iOS 8.1.2 Firmware Download Linkleri

Bu yazıda detaylı anlattığımız şekilde iOS 8.1.2 güncellemesini manuel olarak indirip cihaza yüklemek isteyenler de aşağıdaki linkleri kullanabilirler.

Anket

Eğer iOS 8.1.2 yazılım güncellemesini cihazınıda yaptıysanız, tecrübelerinizi aşağıdaki ankete katılarak lütfen paylaşın. Bu sayede henüz yapmamış olan kullanıcılar için fikir vermiş olursunuz:

106 Yorumlar

  • Keşke şöyle bi uygulama gelse tüm iphonelere IOS 6-7-8 sürümlerini veya temalarını seçebilme şansımız olsa ben ıphone 5s kullanıyorum ama IOS6 hastasıyım

  • merhaba ben 5 kullanıyorum telefonu aldığımdan beri bilerek güncellemedim.ios 6.1.3 ve bazı uygulamaları kullanamamam dışında sorunum yok güncellemeyi tavsiye edermisiniz?

 1. Zil sesi tonları ile ilgili sorun ortadan kalktı. itunes.com/restore-tones linkinden daha önce satın aldığınız ses tonlarını geri yükleme yapabiliyorsunuz.

 2. Mustafa Bey yazılarınızı çok özledik.Umarım en kısa sürede yazılarınızla yeniden bizlerle olursunuz.Yokluğunuz çok belli oluyor.

 3. Telefon sanki biraz hızlanmış gibi geldi. Tabi bir iki gün kullanıp denemek lazım. Şarjı nasıl, hızı nasıl ozamn anlarız

  • Nah hizlanmis 4s ölmüş öldürdüler.
   Para para para yazıklar olsun sana insanları ne hallere düşürüyorsun, yenisi alınsın diye eskisini sana hızlandıracaklardı Değilmi boş akıllı. Bu akıllı yünetici de özerinizden bolca para kazanıyor, bir yerden şirketten bir yerdende bizlerden para koparıyor Sağdan soldan kopi yapıp buraya yapıştırmaktan başka bir işe yaradığı yok, yarabbim bu insanları islah et benide. Keşke bizlere fani yi değil namaz niyazı böyle detaylarla anlatabilseydin ismine yakışır bir şekilde.

 4. Güncellemeyi wifiden kurdum ancak güncellemeden sonra hücresel bağlantı gitti. 3G – 2G hiçbirinden bağlanmıyor sadece wifiden internete bağlanabilyorum. Bu sorunu yaşayan veye çözümü hakkında bilgisi olan var mı?

 5. Voice Memo içerisinde kayıtlı dosyalar da kaybolmustu.
  onlari nasil geri getirecegiz bilen var mi?

 6. iphone 5s ı tunes yükledim biraz daha hızlanmış dowland yaparken menü geçişleri duvar kağıtları yüklemeleri hız iyi olmuş az fark var ios 6 hızı beklemeyin sarj olayı şimdilk wifi kullanıyorum 5 dk süre problem yok,kullanayım onun bilgisini veririm.

 7. merhabalar.. iphone 6 kullanıyorum.. bugün itibariyle telefonda uyarı sesi ve konusurken kulaklıktan ses gelmıor. hoperleri açarak aramayı duyabılıyrum.. sorunla ılgılı yardımcı olur musunz

  • Ses kısma-arttırma tuşları ile değişiklik yaptığında kulaklık sesi mi diyor ekranda. Kulaklık girişini temizlemeyi denedin mi benimde başıma gelmişti. Kulaklık girişini temizle düzelmesi lağzım. Donanımsal başka bir sorun yoksa

  • sürekli servis yok servis yok 5s kullanıyorum bu telefondan iyice soğdum ios8 geldiğinden beri sürekli sorunlar var takılmalar oluyor kasmalar oluyor yakında androide geçerim herhalde.

 8. İyi akşamlar 4s kullanıcısıydım İos 8 malum biraz yavaş kalınca pazartesi günü iphone 6 aldım. Bugün itibari ile 4sımı ve 6mı 8.1.2 sürümüne yukselttım 2 cihazda da bir farklılık göremedim şuan itibari ile.

 9. Herşey iyi gibi görünse de IOS 6’dan sonra giderek kötüşeşti gibi. Örneğin IOS 8 ile birlikte başlayan “servis yok” halen devam ediyor. IOS 6-7’de telefonumu usb üzerinden arabamın teybine rahatlıkla bağlayıp müzik arşivime istediğim gibi ulaşırken, IOS 8’e güncelledikten sonra çok sık bir şekilde teyp ekranında boş ekran görme, ” unsuppoerted” uyarısı alma veya başlayan parçadan başkasına geçememe sorunları yaşamaya başladım. Çözümü ise, telefon usb ile araca bağlıyken tamamen kapatıp açmak (tabi her zaman ilk kapatmada düzelmiyor). IOS 8’e sırf macpro üzerinden de mesajlarımı takip edebilmek ve telefon görüşmesi yapabilmek için geçtim. Keşke biraz deneme süresi verilmiş olsaydı. Pişman oldum.

 10. En iyi sürüm 8.1 di bence arkadaşlar şarj falan daha uzun gidiyordu hızlıydı cihaz yanlışlıkla bir an 8.1.1 yaptıktan çok pişman oldum şarj kötüleşti 2 li 3 kü düşüyor hep

   • Allah Bize sabır versin en iyi sürümü yakaladıkmı artık bundan sonraki gülcellemelerde çok düşünücem 8.1 keşke dönebilsek

  • Benimde öyle şarj belli yüzdelerde 2li 3lü düşüyor nedenini bilen varmı

 11. Bu tam ekran resimleri ne zaman yapacaklar acaba iphone 4 ve 4s boyutunda hala çekilen fotolar illa elinle büyütecen

  • Beyler ilk baştan beri şu güncelleme hataları yüzünden aldığıma alacağıma pişman oldum. 6 kullanıyorum. Yeni sürümü tavsiye eden var mı.

 12. 4s kullanıyorum bu güncellemeye güvenebilirmiyim güncellemelerin sonu gelmezmi sürekli iPhone almak zorundamıyız neden sistem mecbur kılar ve her yeni Güncelleme neden önceki güncellemeden daha başarısızdır teşekkürler .

 13. Apple 5s şebeke çok düşük 1 yada 2 nokta bu normalmi arkadaşlar hepsimi böyle yardımcı olurmusunuz

 14. Arkadaşlar 4s e yükledim iTunes üzerinden bi sıkıntı yok şarj güzel yeni uygulamalar ve duvar kağıdı geldi telde donma ve hızında herhangi bir azalma yok tavsiye ediyorum

 15. 8.1.2 güncellemesinden sonra telefonum açılıp kapanmaya başladı. bu sorunu yaşayan başkası var mı ? bunu nasıl çözebilirim acaba

  • Evet dostum aynı sorun bende de var. Telefondan soğudum resmen. Ayrıca şarz da çabuk bitmeye başladı ve telefonun şaftı kaydı resmen..

   • Arkadaslar ayni sorunu Ben de yasiyorum. Cozum varsa lutfen paylasabilir misiniz? Telefondan sogudum resmen.

  • Bendede aynı sorun var ipad te uygulamada bir an kapanıyor apple logosu çıkıyor sonra tekrar Açılıyor sanırım yazılımdan kaynaklanıyor yeni Güncelleme ile düzelir inş

 16. 5 kullanıyorum 8.1.2 yükledikten sonra gelen aramalarda ses çalışmıyor sadece titreşim aramaları görürsem cevaplıyorum bu sorunun acil giderilmesi lazım.

  • Yukarıdaki linklerden uygun olan versiyonu indirip Restore yap. Tabi resimleri/videoları,rehberi ayrı yedekleyip, iTunes’tan da backup aldıktan sonra.

 17. 4s’te otomatik güncellemeleri parallax efektlerini beyaz noktayı kapatınca kaymak gibi 8.1.2 acaba itunesten mi guncelleseydim neyse

 18. evet arkadaşlar bu iddayı yıllar önce ortaya attım o zamanlar mustafa bey cevap yazardı bize

 19. iphone5 ve 5se yukledim.5s in sarji cok dusuyor gibime geldi.Suan 7.1 olan 5s e yuklemeye calisiyorum ama int hizim dusuk oldugundan dolayi 1.74 gb yukleyemiyorum.baska caresi var mi bunun?

 20. Merhaba, güncellemeden sonra 4S için Spotlight arama sonuçlarında uygulamalar çıkmıyor. Bu sorunu yaşayan başka birileri var mı acaba?

 21. Merhaba,
  8.1.2 ye geçtiğimden beri whatsapp olsun sms olsun ya da herhangi bir yerde olsun klavyeden emoji kısmına geçerken çok fazla bekleme yapıyor. başka böyle sorunu olan var mı acaba.

 22. Selamum aleyküm arkadaşlar… AirDrop çalışmıyor bunun çözümünü bilen var mı…? Birde Güncelleme Boyutları telefondan telefona farklılık gösterir mi acaba…?

 23. Mustafa bey iPhone 6 kilit acarken sol ustte olusan parlama nedeni flas gibi Google mapi diger sayfaya atinca yapmiyor neden ayrica dili ingilzce yapinca8.1.2 baya hizlindi

 24. Ekranın üstündeki saat ve batarya gibi amblemler gidiyor bazen ve bu uygulamada mesaj yazarken harfler çok gecikiyor

 25. ıphone 6 kullanıcısıyım. Geçen hafta son güncellemeyi yükledikten sonra telefon sağıttı. İlk önce kendini kilitledi. İtunes ile yeniden yükleme yaptım lakin hiç verimli kullanılmıyor. Şarzı çabuk bitmeye başladı ve aniden mavi ve kırmızı bir ekranla kendini kapatıp açıyor ve internetten atıyor.

 26. Iphone 5s kullanıcısıyım. Aldığımdan beri hiç güncelleme yapmadım. 7.0.4 yüklü. 8.1.2 yi yüklemeli miyim? Bir de güncelleme yapmadan önce yedekleme yapmak şart mı??

 27. arkadaşlar telefonunuzu aldığınız versiyondan başka versiyon yüklemeyin!!
  Bakın android boyle zırt pırt güncelleme yapıyor mu 🙂
  Tamam hastasıyız ama enayide değiliz
  5 yıl oldu apple la tanışalı 😉

 28. Android kendini geliştirirken ios her geçen gün kaliteyi düşürüyor pil tüketimi inanılmaz derecede arttı 8.1.2 de cihaz 5s/6

 29. telefonum 4S. 7.1.2’den 8.1.2’ye güncelledikten sonra bir çok sıkıntı yaşadım:
  1)Şarj sarfiyatı: Gece 00:30’da, wi-fi/3G kapalı vaziyette, %100 şarjla bıraktım. Sabah 6:30’a yakın, alarm çalmadan uyandım. Bir de baktım ki şarj %92

  • 2)Safari Performansı: Çok çok sık olarak hata verip, kendiliğinden Sayfayı yeniliyor. O kadar sık oluyor ki; illAllah ettirdi, mecbur kalmadıkça kullanmaz hale geldim

   • 3)Klavye işlevselliği: 7.1’in klavyesi çok başarılıydı. 7.1.2’ye geçince bir çok sıkıntı yaşadım ancak 8.1.2 gösterdi ki beterin beteri var. Klavyeyle yazarken alakasız, yersiz Büyük harf düzeltmeleri(burda da görüldüğü gibi), kelime tamamlamasında Türkçe ile ilintili olmayan tamamlamalar… v.s

    • 4)Arama Performansı: Bilirsinizdir, android’de önce ses geliyor, 1-1,5 saniye sonra yanıtlama ikonları ANCA çıkıyor. (Cümledeki ANCA da klavyenin muzipliği) Ben bu yavaşlıktan nefret ederdim. 8.1.2’yle birlikte benzer bi sorun yaşamaya başladım. Çağrı geliyor, cevaplıyorum, cihaz bu işlemi gerçekleştirene dek 2 saniye geçiyor neredeyse. Ki, o arada da zil sesi çalmaya devam ediyor zaten

     • Velhasılı mağdurum. Param olsa cihazı değiştirecem, o derece.
      IOS 8’e direnmiş, güncellememiştim. Yeni sürüme dayanamadım. Sonuç: Hüsran!!!

 30. Ben iphone 6 kullanıcısıyım hiç mem.değilim tlfondan home tuşu aldığım günden beri takılıp duruyor zorlu centerede götürdüm saçma sapan tabsiyelerde bulunup iki kez gönderdiler bemi halbuki 5 yıldır iphone kullanan ben ilk defa öle bir sorunla karşı karşıya kalıyorum.tlfondan bile sıkıldım değişmeleri gerekirken yok nano karttandır yok bilmem ne bilmem ne ayrıca sanırsınkı beyaz saraya rendevu alacaksın amma yoğun arkdaş rendevu alamıyorum taktiğini bilen warmı yardımcı olursnız sevinirim.şimdiden tşk

 31. ACIL YARDIM. Mustafa bey selam. iPad air aldım. Video oynatma film izleme kalitesi çok düşük. ACABA AİR SERİSİNİN HEPSİMİ BÖYLE. HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIM. iPhone 4 bile ondan daha iyi bilgilendirirseniz sevinirim. Hürmetler

 32. iPhone 4s nerdeyse komple iptal sayilir bende de;
  YASANAN PROBLEMLER:
  – Arama ekrani cok gec donusuyor (numariyi cevirdikten, karsi taraf calip actiktan sonra anca arama ekrani gorunuyor cogu zaman, inanilir gibi degil)
  – Multitasking ise yaramaz hale geldi sayilir, gecisler cok yavas ve her gecisten sonra yeniden yukleniyor uygulamalar,
  – Acilis kapanis suresi berbat durumda,
  – Uygulama acma sureleri yerlerde surunuyor, ios 7 ile bile farklar bariz bir sekilde farkli
  – 4s Kesinlikle iOs 6 da kalmaliydi, ios7 ye bile gecirmemeliydi terbiyesiz apple,
  – Yeni cikan telefonu satma acgozlulugunden her yeni iOs ciktiginda bunu yapiyor, yuklenmemesi gereken dusuk modellerede yukleme zorunlulugu getiriyor, yav yani destek ver ama zorunlu kılma ulann.. istesek eski surume donemiyoruz ya en sinir edici konulardan biri
  – iPhone 3Gs in icinede boyle etmislerdi (iOs 5 te kalsa cihaz jet hizinda calisiyordu, iOS 6 ile cihaz kullanilmaz hale geldi)
  – bu konuda yardimci olunamazmi, her seferinde bu eziyeti cekiyor tum insanlik

 33. merhaba,

  İphone 5S kullanıcıyım. 8.1.2 güncellemesinden sonra telefonum kilitlenmeye başladı. kapatma tuşuna basıyorum. biraz bekledikten sonra kendine geliyor. bir süre sonra yine aynı.
  Güncellemeden önce böyle bir sorun yoktu. acil çözüm bekliyoruz.

 34. 5s kullanicisiyim en son guncellemeyi de yapmistim. ancak son birkac gundur ne app store ne de whattsapp dogru duzgun kullanamiyorum bu nasil is anlamadim android de kullaniyorum hic boyle sorun yasamadim. sesimi de kim duyarsa artik!?!?

 35. iPhone 5s 8.1.2 den sonra kasmaya başladı. Şarj su gibi gidiyor . Lütfen buna bir çare!!!!!!!!!

 36. Allahtan jeal break denen bisi war yoksa cekilmezdi iph 5 telefonun sarji 3g bluetoot konum servisleri acik ekran parlakligi sonda 3 gun rahat gidiyor bazen cok kurcalamassam 4-5 gunu bile buluyor cok memmunum sarj aletini nereye koydugumu unutuyorum..

 37. Merhaba,
  iPhone 4s telefonumu iOS 7.1’den iOS 8.1.2 versiyonuna güncelledim aradaki iOS 8.1.1 güncellemisinide almış mıdır?

 38. messangerden çıkış nasıl yapılıyor çıkış butonu yokmu mustafa bey

 39. Merhabalar

  İpad mini retina kullanıcısıyım alalı 3 ay oluyor hala İOS 7’yle duruyor her yerdeki olumsuz yorumlardan çekindim güncelleyemedim aranızda mini retina kullanan güncellemiş olan var mı ? Nerde araştırsam ipad mini retina hakkında hiçbirşey yok hep iphone den bahsediliyor anladığım kadarıyla ipad için fazla yenilik yok gibi ? Güncellemeli miyim arkadaşlar

  • İşleriini görebiliyorsan güncelleme yapma dediğin gibi fazla vir özellik yok.

 40. iphone 5 8.1.2 güncelleme sonrası wifi sorunu başladı wifi sadece modemin yanına yaklaşınca algılıyor ve arasıra telefonda donmalar başlıyor yardım edebilirmisiniz lütfen bu durum beni baya bir sinir etti ne yapmam gerekir acaba ?

  • aynı problem bende de var hatta fazlası whatsapp yada messenger de ekran aptallaşıyor ben yazarsam yazayım o farklı yazıyor ve donuyor.

 41. mustafa bey şuan 8.1.2 yüklicem 8.1.1 var yüklersem 3G açma kapama. Varmı

 42. Merhaba iphone 5 cihazıma güncelleme yaptım ve şuan 3g çalışmıyor acil destek beklıyorum sadece wifi ile girebiliyorum internete fakat 3g hiçbir şekilde çalışmıyor

 43. Mustafa Bey turkkcell dergilik uygulamasını son versiyonunu indirdikten sonra dergi indiremiyorum , kullanan ve sorunu çözebilen arkadaş var mı, (iphone 6 plus 8.1.2 3g turkcell) uygulamayı 3 yıldır sorunsuz kullanıyordum , arkadaşlarım hala sorunsuz kullanabiliyorlar.

 44. Mustafa bey merhabalar,
  Ios 8 den sonra applestore Turkiye’yi USA’ya degistiremiyorum. Artik Store degisimi yapamiyormuyuz. 6 plus kullanicisiyim, tesekkurler

 45. iphone 5 s im 8.1.2 güncellemesinin ardından telefonumu wi-fi üzerinden kablosuz modem olarak kullanamaz oldum. Diğer cihazlarıma internet paylaşımı veremiyorum. Sorun geçicimidir, nasıl düzeltebilirim??

 46. Hocam siteniz çok güzel herkese yardım etmeye çalışıyorsunuz. takdir ettim sizi

Comments are closed.