iOS 8’de 3. Parti Klavye Kullanımı ve AyarıiOS 8’in radikal yeniliklerinden bir tanesi de, standart klavyesinin yerine Mail’de, Safari’de ve diğer uygulamalarda App Store’dan indirdiğimiz üçüncü parti klavye kullanmamıza imkan vermesi. Bu konuda çok soru gelmeye başladığı için ben de bir örnekle iOS 8’de özel klavye nasıl kullanılır kısaca anlatayım istedim.

iOS 8’de özel bir klavye kullanabilmek için önce App Store’da bu hizmeti sunan bir klavye uygulaması indirmemiz gerekiyor. Şu an birçok firma bu iş üzerinde çalışıyor fakat bu yazıyı hazırladığım sırada hazır olan popüler bir klavye “Fleksy” olduğu için aşağıda örneği ona göre anlattım. Fakat diğer klavyelerde de benzer bir deneyim söz konusu olacaktır tamamen aynısı olmasa da.

1) App Store’dan önce bu linki kullanarak “Fleksy” klavyeyi (veya başka bir klavyeyi) indirin. (İlk başta çıkan klavyelerin çoğu paralı olacaktır, fakat zamanla ücretsizler de çıkabilir.)

App Store’dan bir klavye uygulaması indirmeniz gerekiyor.

2) İndirdiğiniz klavye uygulamasının da ana menüde bir ikonu olacak fakat ilk başta bu ikona tıkladığınızda size önce Ayarlar menüsünden klavyeyi eklemeniz gerektiğini söyleyecek.

3) Bu yüzden klavye uygulamasını indirdikten sonra önce “Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler” menüsüne gidiyoruz.

Sonra da bu menüde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Yeni Klavye Ekle” seçeneğine tıklıyoruz.

4) Yeni Klavye Ekleme menüsünde ise artık daha önce hiç görmediğiniz “3. Parti Klavyeler” başlığını göreceksiniz. Bu başlık altında App Store’dan indirdiğiniz Klavye uygulamalarının isimleri yer alacak. Bunlardan herhangi birinin üzerine tıkladığımız anda da klavye eklenmiş oluyor.

Biz bu örnekte Fleksy’i seçip aşağıdaki gibi aktif hale getirmiş oldum. Buradaki önemli nokta 3. parti klavyelerin standart olarak “Tam Erişime Kapalı” olması. Yani siz izin vermediğiniz sürece (Tam Erişime İzin Ver seçeneğini aktif hale getirmediğiniz sürece) bu üçüncü parti klavyeyle yazdığınız hiç birşeyin klavyenin geliştiricisi ile paylaşılma imkanı yok.

Fakat klavyenin geliştiricisinin sunduğu diğer bazı özelliklerden yararlanabilmek için Tam Erişim İzni vermeniz gerekebilir. Bu durumda Apple sizi aşağıdaki gibi uyarıyor. Bu elbette klavye sahibinin size ait bilgilerinizi suistimal edeceği ve yasadışı işlerde kullanacağı anlamına gelmiyor. Fakat yine de Apple kendisi üzerine sorumluluk almamak için bu durumu vurguluyor.

Ayrıca Apple, bir klavyeye tam erişim izni verilmesi durumunda neler olabileceğini de uzun uzun aşağıdaki dokümanında paylaşmış:

“Üçüncü Parti Klavyeler, klavye verilerini girmenin alternatif yolunu sağlar. Bu klavyeler; banka hesabı ve kredi kartı numaraları, açık adresler ve diğer kişisel ve hassas bilgiler de dahil olmak üzere yazdığınız tüm verilere erişebilir. Bu klavyeler, otomatik düzeltme işlevselliğini geliştirmek için faydalı olabilecek yakındaki metinlere veya verilere de erişebilir.

Tam Erişim’i etkinleştirirseniz, geliştiricilerin yazdığınız verilere erişmesine, onları toplamasına ve göndermesine izin verilir. Buna ek olarak klavyeyi içeren üçüncü parti uygulama konuma, fotoğraflara veya diğer kişisel verilere erişmek için izninizi almışsa, klavye bu bilgileri de toplayıp klavye geliştiricisinin sunucularına gönderebilir. Üçüncü parti klavye için Tam Erişim’i etkisizleştirir ve daha sonra yeniden etkinleştirirseniz, klavye geliştiricisi, ağ erişiminin etkin olmadığı sırada yazılanlara erişebilir ve bunları toplayıp gönderebilir.

Tam Erişim’i etkinleştirmezseniz, geliştiricilerin yazdığınız verileri toplamasına ve göndermesine izin verilmez. Bu verilerin izniniz olmadan yetkisiz bir şekilde toplanması veya gönderilmesi bu geliştiricilerin sözleşmelerinin ihlali anlamına gelir. Buna ek olarak, yetkisiz erişimleri önlemeye yönelik yürürlükte olan teknik sınırlamalar da vardır. Bu sınırlamaları engellemeye yönelik her türlü girişim de bu geliştiricilerin sözleşmelerinin ihlali anlamına gelecektir.

Üçüncü parti klavyeyi istediğiniz zaman etkisizleştirmeyi seçebilirsiniz. Bunun için Ayarlar’ı açın, Klavyeler’e dokunun ve klavyeyi Klavyeler listesinden silin.

Üçüncü parti bir klavyeyi kullanıyorsanız, o klavye geliştiricisinin sözleşme şartlarına, gizlilik politikasına ve uygulamalarına tabi olursunuz. Bu tür klavye uygulamalarını ve servislerini kullanmadan önce bunların verilerinizi ve diğer bilgilerinizi nasıl kullandıklarını anlamak için bu uygulamaların ve servislerin sözleşme şartlarını, gizlilik politikalarını ve uygulamalarını gözden geçirmeniz gerekir.”

5) Klavyemizi ayarladığımıza göre artık herhangi bir uygulamada bu yeni klavyemizi kullanabiliriz. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Mail uygulamasında “Fleksy” klavye kullanabiliyoruz.

Klavyeler arası geçiş de yine eskisi gibi, yani sol alt köşedeki dünya simgesine basarak oluyor. Fakat Fleksy’deyken bir kere basmak yeterli olmuyor, parmağımızı dünya simgesi üzerinde tutmamız gerekiyor. Çünkü bir kere basınca klavye rakam moduna geçiyor.

Tabii Fleksy klavyenin tek bir modu bulunmuyor. Uygulaması yardımıyla klavye özelleştirilebiliyor. Yani klavyenin rengi ve boyutlar değiştirilebiliyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Bu arada şu ana kadar paylaştığımız örnek ekran görüntülerinden farkettiyseniz klavye hep İngilizce. Aslında Fleksy’nin Türkçe klayve desteği var ama uygulama ile hazır yüklü gelmiyor. Ayrıca uygulama içerisinden ekstra ücret ödemeden indirilebiliyor ama bu durumda da Fleksy’e “Tam Erişim İzni” verilmesi gerekiyor 🙁 Geçici izin verip, Türkçe’yi indirip/ayarlayıp sonra tekrar izni kaldırmak da bir işe yaramıyor çünkü bu durumda Türkçe dil seçeneği kalkıp standart ingilizce klavyeye dönüyor.

Klavyeye yeni diller de uygulamanın sağ üst köşesindeki Ayarlar menüsündeki “Language” seçeneği ile ekleniyor.

“Language” seçeneğine tıkladıktan sonra da aşağıdaki gibi listenen yüklemek istediğimiz ülkenin diline (örneğin Türkçe) tıklayıp indirme işlemini başlatıyoruz. (İndirme işlemi her nedense epey sürüyor)

Türkçe dil paketi indikten sonra da üst taraftan seçip aktif hale getirmemiz gerekiyor.

Ondan sonra da Fleksy klavyemiz aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Türkçe oluyor.

Özetle iOS 8’de özel klavye kullanımı ve Fleksy’nin konfigürasyonu yukarıda paylaştığımız şekilde. Fakat Türkçe dil için “Tam Erişim İzni” istemesi çok saçma ve gereksiz olmuş. Açıkçası her ne kadar firmaya güvensem de her yazdığımın sunucularına gönderilmesini istemem 🙂

Tabii her klavye uygulamasında böyle olacak diye bir şart yok. Fleksy ingilizce haricindeki dillere tam erişim yetkisi istiyor ama başka bir klavye geliştiricisi istemeyebilir. Örneğin SwiftKey isimli uygulama da özel klavye imkanı sunuyor fakat SwiftKey’in henüz Türkçe dil desteği yok.

Bu arada Fleksy paralı olduğu için hemen satın almak istemeyenlar aşağıdaki linkteki tanıtım videosuna bir gözatabilirler.

 [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=kCQUbkt68T0&w=560&h=315]

Eğer klavyeyi beğendiyseniz aşağıdaki linki kullanarak iOS 8 yüklü cihazınıza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fleksy- GIF, Web & Yelp Search


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Fleksy- GIF, Web & Yelp Search
App Store oyları: (36 oy)
Desteklenen Diller: English, French, German, EL, Italian, , Russian, Spanish
Çıkış Tarihi: 14.07.2012
Boyut: 147.07 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPhone4S-iPhone4S, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone5-iPhone5, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

88 Comments

 1. Anonim

  18/09/2014 at 18:01

  5sim var ıos 8 indirsem mi çok kararsızım lütfen akıl verin

  • Anonim

   18/09/2014 at 18:05

   5S kullanıcısıyım bi çok eksik var. Bu hataların giderilip yeni bir düzeltme güncellemesi gelmeden ios8’e geçmenizi şiddetle tavsiye etmiyorum. İos7’de kalın şimdilik.

  • Rusyali

   18/09/2014 at 18:13

   iPhone 5 kullanıyorum bende. Birçok sıkıntı var takılma var. özellikle whatsapp’tan Facebooktan bildirim geldiğinde yukardan kaybolmuyor. takılı kalıyor bildirim

  • Mehmet

   18/09/2014 at 19:44

   ben yükledim hiçbir sorun ile karşılaşmadım hatta şöyle birsey ekleyim pilde inanılmaz bir düzelme var benim şarjım çok çabuk bitiyordu düzeldi

   • Anonim

    19/09/2014 at 13:15

    takılı kaldığında ana ekran tuşuna bastığınızda siliniyor.

  • Sakın geçmeyinn

   20/09/2014 at 12:05

   sakın ios 8 e geçmeyin… 5s var geçtiğime pişman oldum performanstan düştü cihaz… 1 yıldır ilk defa donmalar oluyor telefonda… Yeni güznceklemelerle düzeltilmeyene kadar sakın geçmeyin, zaten ekstra bir özelliğide yok… Ve 3g kapatma botununuda kaldırmışlar….

   • Anonim

    21/09/2014 at 20:29

    Hucreseli kspatinca 3G de kapaniyor

  • Levent zengin

   23/09/2014 at 23:54

   Merhaba Mustafa bey, uygulamayı satın aldım fakat Türkçe dil indirmeye tıkladığım anda hata veriyor. Tam erişim izni de verilmiş durumda. Altta yüklenebilecek tüm dil seçeneklerinde hata veriyor. Ne yapabilirim. Uygulamayı kaldırdım kurdum farketmedi.

 2. Elma

  18/09/2014 at 18:01

  Handoff ile iPhone gelen çağrılara ipad ile konuşabiliyorum ama msj atamıyorum nasıl oluyor yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Anonim

   23/09/2014 at 02:06

   Aynı sorun bendede var bekliyorum biri CHP yazsın diiye

 3. ertuğrul erkan

  18/09/2014 at 18:06

  4s kullanıyorum şu an geçmeyi düşünmüyorum. Ama bildiğim kadarıyla bu klavye tahmin içerikli. Türkçe klavye kullanmasak (yer kalmıyor dar oluyor tuşlar) ama türkçe tahmin etse, böyle bir seçeneğimiz yok mu acaba?

 4. serkan

  18/09/2014 at 18:10

  neeee klavyeyi özelleştirmek mi? dünyanın en gereksiz icadı mı? evet.

 5. Rusyali

  18/09/2014 at 18:12

  Mustafa Bey öncelikle teşekkür ederim yazı için. Ben hem Rusça hem Türkçe klavyeyi sık sık kullanıyorum Fleksy ile hem rusça hemde Türkçe klavyeye geçişim kolay olur mu nasıl olur? Teşekkürler.

 6. Ramazansen

  18/09/2014 at 18:29

  mustafa bey fleksy renk Değiştirme menüsünü bulamadım. Nerden degiyo

   • Cihat

    18/09/2014 at 22:36

    Mustafa bey ios 8.1 güncelleme ne Zaman gelir sizçe

    • Mustafa Tan

     18/09/2014 at 22:47

     iOS 8.0.1’i mi soruyorsunuz yoksa iOS 8.1’mi? İkisi arasında çok zaman farkı olur. Örneğin geçen seneki iOS 7 sürümlerini baz alırsak:

     iOS 7.1 Çıkış Tarihi : 10 Mart 2014
     iOS 7.0.2 Çıkış Tarihi : 26 Eylül 2014
     iOS 7.0 Çıkış Tarihi : 18 Eylül 2013

     • Satılmış

      18/09/2014 at 23:46

      mustafa bey merhaba ios 8 i yükledim hic bir sorun yok yanlız konum cubugu yukledigimden beri sarj gostergesinin yanindan kaybolmadi yardimci olabilirmisiniz iphone 5 kullaniyorum

      • Anonim

       19/09/2014 at 13:17

       bence apple en kötü hamle yaptı bu klavye uygulamasında ben apple klavyesinden gayet memnunum. bence esktra yani apple dışındaki klavyelelere izin vermemeliydi

      • Xp38

       19/09/2014 at 14:25

       Ayarlarını sıfırla,düzelecektir. Senin için önemli olan ayarlarını yeniden yapılandırırsın.

 7. Ali

  18/09/2014 at 18:30

  iPhone’un orijinal klavyesinden şaşmayın. Gereksiz ve suistimale açık bir özellik.
  iOS 8 ise benim için dağın fare doğurması gibi birşey. En basitinden kısayol ekranında hala 3G kapatıp açma tuşu yok. Hücreseli kapatıp açmak için her seferinde ayarlar menüsüyle uğraşıp duruyoruz. Öte yandan Siri hala Türkçe değil.
  Geliştirmiş oldukları kesin ama hayatı kolaylaştıracak basit özellikleri ısrarla koymuyorlar.

 8. Ergun

  18/09/2014 at 18:48

  Ayarlar kısmında arama bölümü olmaması hala büyük hata.örneğin klavye için herbir yeri tek tek bak nerede,olmamış.Yine ios8 pili fazlaca tüketiyor , bu kesin!selamlar

 9. Onur

  18/09/2014 at 18:48

  SwiftKey App store da indirilebilir. Ben indirdim.

  • Mustafa Tan

   18/09/2014 at 18:57

   • Oğuzhan

    18/09/2014 at 19:20

    mustafa bey ios8 de diyelimki bi kişiye mesaj attınız ve attıktan sonra sildiniz ana ekranda iki kere tuşa bastığınızda üstte çıkan son arama kişilerinde sildiğiniz mesajdaki kişi görünüyor bunu nasıl engelleriz

    • Muzaffer D.

     18/09/2014 at 20:09

     Ayarlar – Mail, Kişiler, Takvimler oradan da ‘ Uygulama Değiştiricide Göster ‘ kısmından aktif veya pasif duruma getirebiliyoruz.

  • Mustafa Tan

   18/09/2014 at 19:01

   Türkçe dil desteği yok gözüküyor 🙁

   • Anonim

    18/09/2014 at 20:19

    MRB USTA BEN İOS8 YÜKLEDIM AMA MSJ LAR BÖLÜMÜ YINE AYNI SESLI MSJ ÇIKMADI

    • Mustafa Tan

     18/09/2014 at 20:24

     Aşağıdaki linkteki yazımızda paylaştığımız gibi iMessage olarak göndermeye çalışıyorsunuz değil mi? Yani SMS olarak gönderemezsiniz doğal olarak Sesli Mesaj. Ancak göndereceğiniz kişide bir iPhone varsa ve iMessage’ı açıksa sesli mesaj yollayabilirsiniz.

     http://www.iphoneturkey.com/2014/06/ios-8-ile-test-surusu-v.html

 10. Onur

  18/09/2014 at 18:55

  Bir de bugün şunu keşfettim. Cihazların kendi orjinal klavyelerini ingilizceye çevirin. O zaman klavyenin üst kısmına hazır kelimeler çıkıyor. İlk etapta evet ingilizce kelimeler ama sonra yazdıkça Türkçeleşmeye başlıyor. Eğer amaç seçili kelimeleri kullanıp yazmaksa 3. parti klavyeye gerek yok derim.

 11. Taner

  18/09/2014 at 19:07

  IOS 8 yükledikten sonra şebeke çekim gücüde azaldı tek nokte sürekli ben ıos 8den memnun degilim ve önermiyorum

 12. Hüseyin

  18/09/2014 at 19:16

  Mustafa bey

  Sabahtan beri sağlik programi ile uyumlumudur diye indirmediğim uygulama kalmadi

  Ama hâlâ bir sürü uygulamaya rağmen nabız bolumu olsun diger bolümler olsun (adım sayma hariç) hiç uyan bi uygulama bulamadim

  Bi yardim edin

 13. Can

  18/09/2014 at 19:20

  Mustafa Bey Merhaba,
  Konu dışı ve ÇOK ACİL!
  Lütfen yardım edin.
  Fotoğraf yayınını nasıl iptal edip yayınlalan tüm fotoğrafları silebilirim.
  Teşekkürler

 14. Boss

  18/09/2014 at 19:35

  Ben telefonun orjinal klavyesindeki dikteyi kullandığımda; yakında dikteyi kullanmaya başlayabilirsiniz hatası çıkıyor. Bu zaten kullanılabilir değilmiydi ?

  • tümer

   18/09/2014 at 22:34

   4s var bende. Öyle bir sorun yok kullanılabiliyor yani.

   • Boss

    19/09/2014 at 01:14

    Ben bu özelliği ipadminiden kullanmaya calısıyorum fakat 1 veya 2 dikte yaptıktan sonra gene bu hata geliyor ekrana

 15. Ipad

  18/09/2014 at 19:44

  YOKMU YİĞİT ADAM BANA YARDIMCI OLSUN LÜTFEN handoff iPhone araması yapıyorum ipad ile ama msj atamıyorum yardım edin normal SMS
  cevap

 16. Hakankaa82

  18/09/2014 at 21:25

  Boş işler… Telefonun klavyesi yetrde artar bile boşuna hafıza yeri kaplar.,,

 17. Tuna

  18/09/2014 at 22:03

  Klavyeye ne gerek downgrade yapin keyfinize bakin 3g yi kapatma ozgurlugune kavusun!:)

 18. Enes

  18/09/2014 at 22:25

  Mustafa abi merhaba. 4s im var mesaj yerinde mikrofon çikmiyor abi ne yapmam gerek. Arkadaşta görünuyor bende gorunmuyor. İmessage da açtim ama faydasi yok

  • tümer

   18/09/2014 at 22:33

   Ayarlardan siriyi açman gerek

 19. Enes

  18/09/2014 at 22:37

  Eyvallah kardeşim

 20. Mustafa Piri

  18/09/2014 at 23:28

  Şimdilik sadece bu programı indirip klavye atasam mevcut klavyenin yanında şekil olarak sınıfta kalır. Apple kullanıcısı olmanın en büyük özelliği zaten burada. Eminim zamanla tüm kullanıcılar mevcut klavyede kalmayı tercih edeceklerdir. Ayrıca iOS 8 ile ilgili okuduğum tüm yorumları artı ve eksi yönleriyle değerlendirdiğimde bir i pad air kullıcısı olarak hiç acele etmeye gerek yok kanısına vardım. Indirip kullanan arkadaşlar paylaşımda bulundukça tüm eksiklikler ortaya çıkacaktır. Tabi bende air da bir önceki sürümün keyfini sürmeye devam edeceğim 🙂

 21. Alemdar

  19/09/2014 at 00:12

  çokşükür bir sıkıntı yok

 22. memozel

  19/09/2014 at 00:12

  4s te grup mesaj var mı desteklemiyor mu yardımcı olabilirmisiniz

 23. iOS 8

  19/09/2014 at 07:51

  ben bugun iOS 8 Güncelleme yaptım ve ayarlarda bir tane bildirim işareti gözüküyor bu neyin nesi bi bilgi verirseniz sevinirim herhangi bi Güncelleme de yok sinir oldum

 24. Turgut

  19/09/2014 at 09:35

  Mrb ben 4s kullanıyorum ios8 yükleyebiliyomuyuz kapsamıyo deniliyo 4s leri

 25. Izzet akman

  19/09/2014 at 09:37

  Mustafa bey 8 e guncelledim. 2200 resim vardi 550 ye dustu. Bu nasil olmus olabilir? Resimler nereye gitti? Tesekkurler

 26. Ergun

  19/09/2014 at 12:50

  Maya clinik için sağlık butonu çift tık ile son aramalar üstte..vay be dedirten io8, iphone6 satın aldırırdı,maalsef yapılan günün tabiriyle “yenilendi” denilen ama aslında yeniliği fazla olmayan “algı operasyonu”.

 27. Rose

  19/09/2014 at 16:29

  merhaba ..ya ben iOS 8 i yükledim..telefonuma bi şey oldu.. Picsart’a giriyorum telefonum otomotik proqramdan çıkıyor ..ya sebebi neki ?? Niye proqramdan geri çıkıyor :(( yardım edin

 28. Burak

  19/09/2014 at 16:31

  Mustafa bey merhaba bir arkadasimin arkadasi hong kongtan iphone 6 getirecegni ver fiyatinin 1450 tl oldugunu soledi(64gb) sahte olma durumu olabilirmi bu fiyatlar normalmidir bana cok uygun geldi Sizin kesin bilginiz vardir die soruyorum veya bilgisi olan arkdslr varsa yazabilirlermi tesekkurler

  • Anonim

   20/09/2014 at 13:50

   64 GB iPhone 6’lar 6388 HKD yani 1838 TRY. Bir yanlışlık olabilir. Apple’ın resmi Hong Kong sitesinden bakabilirsiniz. Bu arada HKD Hong Kong Doları TRY de Türk Lirasının dünya piyasasındaki kodları.

 29. Murat

  19/09/2014 at 17:42

  Sanki herşeyi Mustafa Bey biliyormuş gibi veya çözmek zorundaymış gibi sorular geliyor. Ben de iOS8 e dün geçtim. Hiçbir sorun yaşamadım. Ama ios7 den kullanımda çok bir farkı yok zaten. Bir kaç yenilik var o kadar. İos6 dan 7 ye geçerken herkes korkmuştu ama bunda o kadar korkmayın derim ben

 30. Efe

  19/09/2014 at 18:00

  5s kullanıyorum ios8 daha belirmedi (19.09.2014-18:00)

  • Yasemin Karagedik

   19/09/2014 at 23:20

   Yeteri kadar Gb alanınız yoktur bazı uygulamaları silin. Sonra yeniden yükşersiniz

 31. alperen

  19/09/2014 at 21:20

  İphone 6 plus almayi dusunuyorum, arkdasiyim 26 eylulde gidicek 16 ekimde gelicek new york a gidiyor.
  Sorum simfree satisa bugun sunuldu mu? Mustafa bey sizce alabilirmi cok sira oluyor galiba yogunluk vs. Ve renk olarak siyah alinabilirmi ? Kenarlari 5 de soyulmustu yasarmiyim bu sorunu
  Cevaplarini bekliyorum tesekkurler

 32. Gökhan AKBAŞ

  19/09/2014 at 21:55

  Gezintiye devam edebilmeniz icin aşağıdaki uygulamayı indirmeniz gerekiyor diye birsey çıkıyor internet sitelerine girdiğimde sürekli vurus gibi lütfen yardımcı olun hirbirsey yapamıyorum

  • Mustafa Tan

   19/09/2014 at 22:01

   Sorun modeminizde. Modeminizi resetlemeniz gerekiyor. Detaylı bilgi için:

   http://sorucevap.iphoneturkey.com/63324/iphonemde-reklam-yazılımı-var

   • Serhat

    20/09/2014 at 00:58

    son aramalar sılındıkten sonra home tusuna ıkı kez basılınca cıkan ekranda yenıden cıkıyor sılınmesıne ragmen yardımcı olursanız sevınırım

    • Xp38

     20/09/2014 at 14:36

     AYARLAR>>MAİL,KİŞİLER,TAKVİMLER>>UYGULAMA DEĞİŞTİRİCİDE GÖSTER>>SON ARAMA (KAPALI OLACAK)

     Eğer aynı yolu izleyerek ”TELEFON HIZLI ARAMALAR” kapatılırsa, hızlı aramalardaki kişileriniz de görünmez. Ben son aramaları kapattım, diğeri açık…

   • Gökhan AKBAŞ

    23/09/2014 at 10:02

    Mustafa bey modem ı resetledim ama olmadı

 33. Mustafa

  20/09/2014 at 03:22

  mustafa bey ıphone 6 ve 6 plus ile ilgili bir yazı bekliyoruz
  Saygılar

 34. YAVUZ sancak

  20/09/2014 at 10:23

  3G neden kapanmıyor anlamadım

  • Xp38

   20/09/2014 at 11:29

   Bu durumdan muzdarip olan çok sanırım ama ben istediğim zaman kapatıp açabiliyorum, sorun yok yani. IOS 8.0 yüklü 5S.

 35. sebur

  20/09/2014 at 13:01

  arkadaşlar ben 4s e yükledim bi sorun yok yani zaten çok büyük farklılıklarda yok 3 5 değişiklik hepsi bu şarj cabuk bitiyomu evet hangi iphone sürümününde şarj iyi gitti ki kapatın internetinizi 1 gün şarjınız olsun 🙂 ama yeniliklerin içinde gereksiz olanda var boştan yere hafiza doldurdu hepsi o fotograf yayını degişmiş eski resimleri son eklenenler diye bi bölüm var göremiyorsunuz karip daldan dala geçiş yapıosunuz öyle görünüyor çok büyük fark yok ama ios 8 olmasada olurmu derseniz olmasada inanın aramazsınız yazık vakit kaybi başka hiç bişey degil iphone bagımlısı olarak inanın telefonumdan her geçen gün soguyorum 5s imede yükledim aynı durumlar kasmadır vs aşırı yok ama alışkanlıklarımızı tergemek zor olsa gerek :))

 36. Timur

  21/09/2014 at 12:12

  abi ben IOS 8-E ge,i. yaptiktan sonra film rulosunda olan bir cok resim silindi ben simdi o resimleri nasil geri getire bilirim

 37. tugce

  21/09/2014 at 12:39

  Merhaba; ben ipad 3 (new ipad) sahibiyim.ios8 güncellemesini yaptım fakat yükledikten sonra internete giremedim.uygulamalar açılıyor fakat sayfa yenilenmiyor.ıos 7′ye tekrar dönebilir miyim yoksa düzelir mi bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.

 38. Ayhan Usta

  21/09/2014 at 22:18

  4s kullanıyorum. Flexy’yi yükledim ama iptal etmem uzun sürmedi. Normal klavye yazı yazılacağı sırada anında belirirken Flexy birkaç saniye sonra ancak çıkıyor. Bu gecikme düzeltilmediği takdirde (herkeste ve her modelde var mı bilmem ama) üçüncü parti klavye işi sıkıntılı.

 39. ElK

  21/09/2014 at 23:16

  Mustafa bey ; yardımcı olursanız cok sevınırım ,4s kullanıyorum,ios8 yukledim,hersey guzel calısıyor ancal Ajanda da + ısaretı gozukmuyor yanı sılık,yanı hatırlatma ekleyemıyorum,nasıl duzeltırım

 40. Ayhan

  22/09/2014 at 04:22

  Merhaba, 4s kullanıcısıyım. Klevye bölümünde 3.parti klavye eklemek için bir bölüm bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

 41. Halil Akdere

  22/09/2014 at 23:52

  Mustafa bet fleecy uygulamasını indirdim çok güzel fakat ben F klavye kullanıyorum, flaxy de sanırsam F klavye yok, öylami ?

 42. Anonim

  23/09/2014 at 14:07

  herhangi bir sıkıntı yok ama bazı uygulamalar genelikle iOS 8 i desteklemeyen uygulamalar sorun yaratıyor uygulama geliştiricilerin en yakın zamanda uygulamaları iOS 8 e uyumlu hale getirmesi şart.

 43. Alper

  23/09/2014 at 17:54

  Merhaba mustafa bey ben fleksy keyboardı alıp kurdum ama türkçe dili indiremiyorum dowload error please attempt again diye bi hata aliyorum yardimci olurmusunuz bi bilginiz varmi

 44. Merve

  24/09/2014 at 11:21

  Renkli yazı olan klavye varmi nedendir bilmem ama iphone ciktigindan beri renkli yazı bekliyorum 🙂

 45. Sefa

  24/09/2014 at 21:38

  ipad 2 kullanıyorum, ios 8 yükledim ve sonuç sürekli takılan bir ipad. Apple ürünlerinden ciddi anlamda soğudum. İpad in taksit ödemesi bitmeden alet bu salakça güncellemeler yüzünden sanki 10 yıllık makine haline geldi. Eldeki ürünü bırakıp yeri ürünler satın almak için yapılan çirkin oyunlar..

 46. Hatice

  24/09/2014 at 23:52

  ben iphone 5 kullaniyorum guncelleme yaptim ama bi sikintim var mesajlarda sesli mesaji yaziya cevirme olayi ne yazikki olmadi yani microfon gelmedi klavye bolumune 🙁 en cok istedigimde buydu aslinda

 47. sabir

  25/09/2014 at 10:14

  Mustafa bey ben programi satin aldim fakat gorunmez klavyeyi bulamiyorum,fskat tsnitim reklaminda gosteriyo var oldugunu,yardikci olurmusunuz?

 48. KubrA

  25/09/2014 at 14:13

  ios8 güncellemesinden sonra bütün fotoğrafların silindi. Geri nasıl getirebilirim.

  • Xp38

   25/09/2014 at 14:24

   Güncellemeden önce yedeğin varsa itunes’ten yedeğini geri yükleyerek getirebilirsin. (Aynı şekilde icloud içen de geçerli) Eğer hiçbir yedeğin yoksa, geri getirmenin de malesef başka yolu yok!!!

 49. sevda kurtulmuş

  25/09/2014 at 15:14

  Muatafa bey iphone 6 için hala inceleme yazısı paylaşmadınız?

 50. Mustafa

  26/09/2014 at 06:02

  İoS 8.0.2 yazılım güncellemesi geldi

 51. Eyup

  26/09/2014 at 09:39

  Mustafa bey merhaba fleksy kalvyeyi kurdum türkçe dil seçeneği indirmeye çalıştığımda download error please attemp again diye bir yazı çıkıyor sizce sebebi nedir

 52. Kerem

  28/09/2014 at 04:28

  Silme dışında hiçbir özelliği yok ….

 53. CCC

  03/10/2014 at 09:57

  Ssddeew

 54. Hsn

  07/10/2014 at 22:58

  klavyeyi seçtiğimde harfler kayboluyor sadece silme var

 55. Ergun

  10/10/2014 at 14:26

  Sırf 1-2 ileri !! istedi diye silinen fotoğrafları tekrar silmek için, tekrar tekrar tuşları tıklıyoruz.Rezalet bi tercih…

 56. Sesli Chat

  09/05/2016 at 19:49

  başarılı güncelleme