iOS 8 Güncellemesine Hazırlık

Bugün (17 Eylül) Türkiye saatiyle 20:00’da uzun süredir beta test sürecinde olan iOS 8 sürümünün tüm kullanıcılara açılması bekleniyor. Tabii bu saat garanti değil, Apple’ın sağı solu belli olmaz 🙂 daha öncesinde de yayınlayabilir ya da birkaç saat geçikebilir.

Şu an cihazlarında iOS 7 yüklü olan bir çok iPhone ve iPad kullanıcısı, iOS 8’i bir an önce cihazlarına yükleyebilmek için sabırsızlandığından, ben de her sene yaşanan bazı sıkıntıların ya da hayal kırıklıklarının önüne geçebilmesi için bazı ufak uyarı ve önerilerde bulunayım istedim 🙂 Çünkü bu tip bir major sürüm güncellemesi ilk defa olmuyor. Her sene aynı şeyler yaşanıyor fakat buna rağmen bir çok kullanıcı sürekli aynı sıkıntıları yaşıyor geçmişten ders almadığı için.

Dolayısıyla sizden ricam, iOS 8 güncellemesini yapmadan önce aşağıdakilere bir gözatmanız.

iOS 8 ile Gelen Yeniliklere bir gözatın.

iOS 8 ile gelen yenilikler ile Apple’ın sitesinde yani http://www.apple.com/tr/ios/whats-new/ adresinde güzel bir özet var. Fakat eğer daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız, iOS 8 beta test sürümlerini baz alarak paylaştığımız aşağıdaki detaylı inceleme yazılarına bir gözatabilirsiniz:

İlk güncelleyenlerden olmayın.

Eğer şu an cihazınızın özellikleri size yetiyorsa, yani iOS 8’le gelen yeniliklerden özellikle kullanmak istediğiniz bir şey yoksa, iOS 8’e geçmek için acele etmeyin. Çünkü her ne kadar iOS 8 uzun süredir test ediliyor olsa da, ilk sürümde (iOS 8.0) mutlaka bir çok sorun çıkacaktır. Genelde major sürümlerin ciddi sorunları, iOS 8.0.1, 8.0.2 gibi minör bugfix sürümleri ile düzeltilir.

Ayrıca bu sorunlar sadece Apple kaynaklı olmayabilir, henüz uygulamalarını iOS 8’e uyumlu hale getirmemiş uygulama sahiplerinin uygulamaları da başlarda sorun çıkartacaktır. Onlar da ancak önümüzdeki 1 ay içerisinde cihazlarını iOS 8’e tam uyumlu hale getirecektir. Çünkü iOS 8’e önce geçenler yaşadıkları sorunları uygulama geliştiricilere bir şekilde iletecek, geliştiriciler de zamanla düzeltecektir.

Özetle acele etmeyin, sonra cihazınızda birşeyler düzgün çalışmaz ise kimseye kızmayın. 2000 yılından bu yana yazılım işindeyim, daha ilk sürümde sorunsuz çalışan bir yazılım, program veya uygulama görmedim 🙂 Maalesef bu durum dünyanın en büyük yazılım firması için de, en küçüğü için de geçerlidir 🙂

Eski cihaz sahipleri hiç acele etmesin 🙂

Geçen sene iOS 7’e geçiş yapan iPhone 4 sahipleri çektikleri acıları hatırlayacaklardır 🙂 iPhone 4 o zaman, iOS 7 yükleyebilen en düşük iPhone modeliydi ve iOS 7 başlarda çok performans sorunlarına neden oluyordu.

Apple’ın iOs 7’de iPhone 4 sahiplerinin acılarını dindirecek bir güncelleme yayınlaması için yaklaşık 6 ay geçmesi gerekti ve ancak iOS 7.1 ile performansı düzeltecek bir güncelleme yayınlayabildi.

Dolayısıyla eğer iOS 8’de benzer bir durum yaşanacaksa, bu sorunları iPhone 4s sahipleri yaşayacak. Çünkü iOS 8’in yüklenebileceği en eski model iPhone 4s. Tabii Apple bu sefer baştan önlem almış olabilir, fakat Apple’ı tanıdığım kadarı ile mevcut kaynaklarının önceliğini eski cihazlara değil yenilerine ayırmıştır 🙂

Sonuç olarak eğer iPhone 4s veya iPad 2 sahibi iseniz bence iOS 8’e geçmek için en az bir 3 ay bekleyin derim.

iOS 8’e geçiş yaparsam ve memnun kalmaz isem iOS 7’ye geri dönebilir miyim?

Hayır dönemezsiniz. Apple iOS 8 yayınlandıktan kısa bir süre sonra geri dönüş imkanını engelleyecektir. Bu yüzden lütfen iOS 8’e “Nasıl olsa bir şekilde geri dönerim” düşüncesiyle geçmeyin. Bu öyle kolay bir işlem değil.

Güncelleme öncesi Rehberinizi mutlaka ayrıca yedekleyin.

Herhangi bir iPhone kullanıcısına “Cihazındaki en önemli bilgi hangisi, cihazın kaybolursa en çok neye üzülürsün?” diye sorsak, muhtemelen çoğundan ilk sırada “Rehberim” (Contacts) cevabını alırız. Ben de bu yüzden takipçilerimize her zaman sık sık rehberlerinin yedeğini ayrıca almalarını öneriyorum. Çünkü sadece rehber yedeğini almanın ve gerekirse tekrar dönmenin App Store uygulamaları sayesinde çok kolay yöntemleri var. Açıkçası iPhone’da yedeği en kolay alınan şey rehber 🙂

My Contacts Backup ile rehberinizi yedekleyebilirsiniz.

Bu yüzden mutlaka güncelleme öncesi rehberinizi ayrıca yedekleyebileceğiniz ve cihazınızdan başka bir yerde bu yedek dosyasını saklayabileceğiniz My Contacts Backup gibi bir uygulama kullanın. Bu sayede eğer güncelleme sonrası cihazınız bir şekilde sıfırlanırsa, rehberinizi kolayca geri dönebilirsiniz.

Önemli Not: Rehber yedeğinizi sadece cihazınızda saklamayın, ya kendinize email atın ya da bilgisayarınıza kaydedin. Cihazın üzerinde saklanan yedek, yedek değildir 🙂

Rehber yedeğinizi cihazınızda saklamayın.

Ayrıca “Ben iTunes veya iCloud ile zaten yedek alıyorum ve bu yedek içinde zaten rehber bulunuyor, ayrıca neden yedekliyeyim” diye de düşünmeyin. Eğer lazım olduğunda iTunes yedek dosyası bozuk çıkarsa, o zaman sizin için önemli olan ve kolayca alınabilen rehber yedeğiniz yok diye üzülebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı ve videolarınızı da mutlaka ayrıca yedekleyin.

iPhone kullanıcıları için rehberlerinden sonra (bazıları için belki de önce) cihazlarındaki en değerli bilgiyi çektikleri Fotoğrafları oluşturuyor. Fakat maalesef boyutlarının büyüklüğü ve sayılarının çokluğu nedeniyle rehberin yedeklenmesi gibi kolay olmuyor. Örneğin mail atarak fotoğrafları yedeklemek pratikte imkansız. Bu da hiç iTunes kullanmayan, daha doğrusu bilgisayarı olmayan kullanıcılar için fotoğrafların yedeklenmesini çok zor hale getiriyor.

Fakat eminim çoğu kullanıcının yakınında veya bir tanıdığında bilgisayar vardır. Eğer bu bilgisayarlarda iTunes programı varsa (yoksa da http://www.apple.com/tr/itunes/download/ adresinden indirip kurabilirsiniz) o zaman cihazınızı USB kablosu ile bağlayıp tüm resimlerinizi o bilgisayara kolayca aktarabilirsiniz.

Hem de bu işlem için cihazınızı o bilgisayardaki iTunes ile senkronize etmeniz gerekmez. Çünkü eğer bilgisayardan cihaza resim atmanız gerekseydi cihazınızı  eşzamanlamanız gerekecekti. Fakat tam tersi için, yani cihazdaki resimleri ve videoları bilgisayara transfer için herhangi bir işlem yapmanıza, hatta iTunes arayüzünü açmanıza bile gerek yok.

Mac’te, Windows 8’de, 7’de, Vista’da ve XP’de bu işlemin nasıl yapılacağı aşağıdaki linkte yer alan Apple’ın sitesinde detaylı bir şekilde anlatılıyor. Eğer zorlanırsanız bu yazıya gözatabilirsiniz.

iOS: Kişisel fotoğrafları ve videoları iOS aygıtlarından bilgisayarınıza aktarma

iTunes ile Yedek Alın

Rehberimizi ve fotoğraflarımızı ayrıca yedekleyip güvene aldıktan sonra artık cihazımızdaki tüm verilerin yedeklendiği klasik yedekleme yöntemlerine geçebiliriz. Bunlardan bir tanesi de bilgisayarımızdaki iTunes’u kullanarak yedek alma. Aslında “iTunes ile iPhone ve iPad’de Yedekleme” başlıklı yazımızda detaylı anlatmıştık fakat ben yine de aşağıda önemli adımları paylaştım.

iTunes ile yedek alma da oldukça basit. USB kablosu ile cihazımızı bilgisayarımıza bağladığımızda karşımıza çıkan ya aşağıdaki ekrandan;

iTunes ile Yedek Alma

ya da aşağıdaki gibi sol menüden cihazımıza sağ klik yaparak cihazımızı bilgisayara yedekliyoruz. Elbette yukarıdaki veya aşağıdaki yedek aynı şekilde yedek alıyor. Sadece birini bulamayan diğerini bulabilir diye ikisini de paylaşayım istedim.

Yukarıdaki yedekleme de cihazımızdaki rehberi, çektiğimiz fotoğrafları ve videoları, notları, cihazımızdaki ayarları, uygulamaların içindeki bilgilerimizi, oyunda geçtiğimiz bölümleri, vs. gibi nerdeyse herşeyi yedekler.

Nerdeyse herşey diyorum çünkü App Store’dan indirdiğimiz uygulamalar, iTunes Store’dan satın aldığımız şarkılar ve zil sesleri gibi şeyler yedeklenmez. Çünkü onlar tekrar indirilebilen şeylerdir ve bu yüzden gereksiz yere yedek dosyasının boyutunu büyütmesin diye hariç tutulmuşlardır. Fakat Apple tekrar gereksiz yere App Store veya iTune Store’dan indirmek zorunda kalmayalım diye aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Satınalınanları Aktar” seçeneği ile App Store’dan veya iTunes Store’dan aldığımız içerikleri ayrıca bilgisayarımıza transfer ediyoruz.

 

Bu işlemi de yaptıkan sonra artık cihazımızdaki veriler bilgisayarımızda güvence altına almış oluyoruz. Eğer iOS 8 güncellemesinden sonra işler ters giderse cihazımızı sıfırlamak zorunda kalırsak, Geri Yükleme (Restore) işleminden sonra aldığımız bu yedeği göstererek verilerimizi geri getirebiliriz. Eş zamanlama yöntemi ile de uygulamalarımız, zil sesleri, şarkılar, vs. gibi içeriklerimiz de cihazımıza geri gelir.

iTunes ile yedek alma, hem çok daha hızlı hem de internet bağlantısı gerektirmediği için benim her zaman favorimdir. iCloud ile yedek alıyorsanız iTunes ile yedek almanıza gerek yok diye düşünebilirsiniz ama sakın böyle düşünmeyin. iCloud ile yedek alma ve yedekten dönme hızlı internet bağlantısı gerektirir ve yedek alırken sorun çıkarma potansiyeli yüksektir. Bu yüzden imkanınız varsa mutlaka iTunes ile ayrıca bir yedek alın.

Not: iTunes Store’dan satın alınmayan ama bilgisayardan cihaza transfer edilen zil sesleri ve müzikler hiç bir şekilde yedeklenmez veya geri transfer edilmez. Onlar zaten bilgisayarınızda olduğu için lazım olduğunda tekrar cihazınıza transfer edebilirsiniz.

iCloud ile Yedek Alın.

Bir çok kullanıcının evinde bilgisayar olmadığı için ya da iTunes kullanmayı sevmediği için yukarıdaki gibi iTunes ile yedek alma imkanı olmuyor. Apple da bu tip kullanıcılar için iCloud ile yedek alma imkanı sunuyor. iCloud da, iTunes’taki gibi hemen hemen herşeyi yedekliyor. Fakat bu yedekleme işlemi bilgisayara değil Apple’ın Amerika’daki sunucularına yapılıyor. Ayrıca 5GB’lık alana kadar da bu hizmet ücretsiz.

iCloud yedeklemesi konusunda da daha önce iCloud Yedeklemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı detaylı bir yazı yazdığım için burada ayrıca detaya girmeyeceğim.

Fakat kısaca özetlemem gerekirse “Ayarlar -> iCloud” menüsü altındaki iCloud hesabını aktive etmiş kullanıcılar, “Saklama Alanı ve Yedekleme” seçeneğini kullanarak cihazlarını yedekleyebiliyor ve cihazları sıfırlandığında tüm bu yedeği iCloud’dan cihazlarına geri dönebiliyorlar. Fakat tahmin edersiniz bu tip bir yedekleme ve geri dönüş için iyi bir Wi-Fi internet bağlantısı gerekiyor.

Bu yüzden iCloud Yedeklemesi benim favorim değil. Yanımda hep bilgisayarım olduğu için de zaten bana çok lazım olmuyor. Fakat başka çaresi olmayanlar için yedek yedektir 🙂

iOS 8 Güncellemesi

Yedekleri aldıktan sonra da iOS 8 güncellemesi çıktığında yine daha önce yaptığımız gibi ister cihazımız üzerindeki “Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünü kullanarak kablosuz güncelleme yapıyoruz.

 

Ya da istersek cihazımızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden güncellemeyi gerçekleştiriyoruz. Gerçi bu tip major iOS geçişlerinde benim önerim hep iTunes’u kullanmak oluyor ama muhtemelen çoğu kişi ile cihaz üzerinden güncelleme ile şansını deneyecektir.

Güncelleme Sırasında veya Güncelleme Sonrası Sorun Yaşarsak

Eğer güncelleme sırasında bir sorun yaşarsak muhtelemen cihazımız düzgünce açılmayacak, aktive olmayacak ya da bir hata kodu üretecektir. Bu tip bir durumla karşılaştığımızda en garanti yöntem daha önce “iPhone ve iPad’i iTunes ile Kurtarma Modunda Geri Yükleme” başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi cihazı kurtarma moduna almaktır. Kurtarma modu, önce bilgisayarımıza en güncel sürümün tam halini indirir, sonra da bu sürümü cihaza geri yükler. Geri yükleme işlemi bittikten sonra biz de iTunes veya iCloud ile aldığımız yedeği kullanarak iOS 8 yüklü cihazımıza eski verilerimizi yükleyebiliriz.

Eğer güncelleme düzgün sonuçlanır da, cihazın iOS 8 performansından memnun kalmaz isek ya da garip garip hatalar alıyorsak, o zaman cihazımızı iPhone ve iPad’de Sıfırlama İşlemleri başlıklı yazımızda olduğu gibi tamamen bir sıfırlayıp sonra yine tekrar yedekten geri yüklememiz gerekebilir. (Yazının başında paylaştığımız yedek işlemlerini yaptınız değil mi :))

 

Fakat yukarıdaki iki durumda da cihazımıza en son aldığımız yedeği dönmüş oluyoruz, yani gerçek anlamda bir sıfırlama olmuş olmuyor.

Sıfır/Temiz Kurulum

Yukarıda paylaştığımız sıfırlama yöntemlerinin sonunda hep daha önce aldığımız yedekleri döndüğümüz için bazen o tip bir sıfırlama, güncelleme sonrası yaşadığımız performans sorunlarının veya garip sorunların çözümü olmuyor. Bu tip durumlarda da daha önce “iTunes ile iPhone ve iPad’i Yeni Olarak Ayarlama ve Kurma” başlıklı yazımızda paylaştığımız temiz kurulumu öneriyoruz.

Bu kurulumun püf noktası, cihaz sıfırlandıktan sonra ilk açılışta, herhangi bir iTunes veya iCloud yedeğinden dönüş yapmadan ilk kutusundan çıkmış gibi konfigüre etmek. Bu durumda cihazdaki tüm ayarları tekrar yapıyor, uygulamalarımızı tekrar indiriyoruz. İşin en kötüsü de verilerini internette saklamayan oyunları veya uygulamaların verileri de gitmiş oluyor. Yani bir oyunda 30. seviyeye gelmişsek, bu işlemden sonra tekrar en baştan başlıyoruz.

Fakat rehberimizi ve fotoğraflarımızı yazımızın yazında paylaştığımız gibi bir yöntemle yedeklemişsek o zaman temiz kurulum dediğimiz bu yöntemle tekrar cihazımıza atabiliyoruz.

Eğer özellikle iPhone 4s gibi eski cihaz sahipleri iOS 8 güncellemesi sonrasında sorun yaşarsanız, o zaman bu temiz kurulum olayını mutlaka deneyin. Çünkü iOS 7’ya dönemeyeceğiniz için muhtemelen başka çareniz kalmayacaktır.

———-

iOS 8 güncellemesine hazırlık amacıyla paylaşacaklarım şimdilik bunlar. Atladığım birşeyler varsa, güncelleyerek mutlaka yazıya eklerim. iPhone 6 ile ilgili inceleme yazılarını da cihaz elime geçince paylaşacağım.

69 Comments

 1. Bulent Ercan

  17/09/2014 at 11:33

  Geri gelmenize çok sevindim. Özlemişiz, ellerinize sağlık.

  • İlkay kuru

   17/09/2014 at 23:12

   Mustafa bey merhaba;
   Bilgisayarimizdan İcloud drive a yuklemis oldugumuz dosyalari resimleri vs. İphone da nasil goruntuleyebiliyoruz.

 2. erol

  17/09/2014 at 11:48

  mustafa bey akibetinizle ilgili ciddi endişelerim vardı :)) umarım hasta falan değildiniz. uzun süre yoktunuz. allah sizi başımızdan eksik etmesin..

 3. Anonim

  17/09/2014 at 12:06

  mustafa bey heyecanla iphone 6 plus incelemesini bekliyorum sizden

 4. Sami

  17/09/2014 at 12:16

  Merhaba Mustafa bey. Ben 26 eylul gunu ABD’den ülkemize donus yapacagim gelirken 2 tane iphone6 plus almak istiyorum fakat pasaport kontrolunde vs sorun cikar mi birden fazla cihaz oldugu icin. Cikabilecekse ne sekilde bir yontemle gecis yapmaliyi? Şimdiden cevabiniz icin cok tesekkur ederim

  • Mustafa Tan

   17/09/2014 at 12:28

   2 taneye kadar sorun çıkmaz.

   • Murat

    17/09/2014 at 14:39

    Peki mustafa bey bende getirmeyi dusunuyorum. T-mobile contract free nedir? Eger o sekilde alinirsa en az 40 gun amerikada kullanilmasi gerekiyormus yoksa unlocked olmuyormus bilgisi aldim dogru mudur? Bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinirim.

   • Burak

    17/09/2014 at 23:56

    mustafa bey merhaba ıos 8 i yukledım ama sesli mesaj Gönderme özelliği yok neden acaba

   • Necla

    29/09/2014 at 20:45

    Sevgili Mustafa Bey, Iphone 4S Cihazımızın anakartı yanmış, bundan sebeple Zorlu Apple Servisi’ne gittik, randevu alın internetten dediler, biz bulamadık nereden alınıyor bu randevu, ne bir link ne bir numara yok. Yardımcı olur musunuz? Cihazın tamir şansı olabilir mi acaba?

  • Fatih

   17/09/2014 at 12:30

   Ayrı valizlere koy birşey olmaz

 5. özgür

  17/09/2014 at 12:18

  ios 8 güncellemesi geldiğinde. ios 6’ya dönüş yapabilecekmiyiz. yani imzalar açılacakmı

 6. Allamurat

  17/09/2014 at 12:21

  ios 7 ‘ye geri dönmek mümkünmü acaba

  • Mustafa Tan

   17/09/2014 at 12:30

   Geriye dönmek mümkün olmayacak.

 7. Cihat Bingöl

  17/09/2014 at 12:27

  İşinin sevmek ve sonuna kadar hakkını vermek bu olsa gerek. İyiki varsınız.

 8. Fatoş Yalçınkaya

  17/09/2014 at 12:35

  Sevgili Mustafa Bey;
  Çok teşekkür ederiz,emeğinize sağlık.. Nerelerdeydiniz? Merak ettim şahsen! Apple tanıtımı hakkında hiç yorum yapmadınız,merakta bıraktınız bizleri! Umarım herşey yolundadır..
  Saygılar..

 9. Gokhan09

  17/09/2014 at 12:37

  Foto ve videoları,linux ubuntu ayarlı,pcdende rahatlıkla yedeklenebilir,çok kolayca.

 10. Anonim

  17/09/2014 at 12:49

  Geri dönüş olsa kalp sana geri dönmezmiydi 🙂

 11. Süleyman Saka

  17/09/2014 at 13:19

  İphone 4S cihazım var ve iOS 7 yapmak istiyorum iOS 8 yayınlandıktan sonra 7 yapabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Selo

   17/09/2014 at 14:49

   Alt sürüme geçiş için bazı yöntemler var netten araştırmanız lazım.

  • Efe açıkgöz

   17/09/2014 at 18:57

   Hayır yapamazsınız. Çünkü apple sunucuları her zaman için cihazınız için uygun olan son sürümü verir. Yani IOS 7 yapmak için IOS 8 yayınlanmadan önce güncelleyin

 12. Fuat

  17/09/2014 at 13:33

  Mesaj uygulamasından gönderilen resimler, eğer iMessage aktifse, iMessage üzerinden ücretsiz olarak mı gider? yoksa MMS olarak mı gider?
  .
  .
  Tüm mesajlaşmayı Mesaj uygulamasından yaparken resim göndereceğim zaman WhatsApp’a geçiyorum 🙂

  • Resul

   17/09/2014 at 13:46

   Mesajda mms gider
   iMessage ücretsiz gider. Tabi karşılıklı iMessage olacak.

 13. Bülent

  17/09/2014 at 13:42

  Mustafa bey hayırdır kayıptınız hoşgeldiniz

 14. Sonax

  17/09/2014 at 14:25

  iOS 7’de alınan bir yedek iOS 8’de cihaza geri yüklenir mi?

  • Burak

   17/09/2014 at 19:25

   Elbette, iOS 7’de aldığınız yedeği iOS 8’e yükleyebilirsiniz.

 15. Azmi KELEŞOĞLU

  17/09/2014 at 14:42

  Mustafa bey merhaba. Mustafa bey güncelleme boyutu tahminen ne kadar olur sizce? Teşekkürler. İyi günler

 16. Burhan

  17/09/2014 at 14:47

  Mustafa bey merhaba. İphone silmeyi deniyorum şifre istiyor, şifreyi bilmiyorum lütfen bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılar

  • Vedat Akdemir

   17/09/2014 at 19:41

   Sınırlamalar’dan dolayıdır. İstediği şifre de Sınırlamalar şifresidir. Ayarlar-Genel-Sınırlamalar

 17. Karanfil

  17/09/2014 at 14:50

  Mustafa bey bu guncellemede de bir yazi paylasmasaydiniz evinize adam yolluyacaktik saga sola haber salacaktik gercekten merak ettik hani tatil zamanida gecti arada bi yazin illa bilgi paylasmaniz gerekmez merak ediyoruz seni bak biz cok buyuk bi aileyiz uzme bizi selamlar saygilar..

 18. Gökhan Şahin

  17/09/2014 at 15:08

  Merhabalar, benim bir sorum olacaktı. Ben haftaya askere gidiyorum ve telefonumu sattım. Ancak iOS 7 sürümünde kaldığı için askerden geldikten sonra iOS 8 sürümünde bir iPhone aldığımda iCloud yedeklemesini yükleyebilecek miyim? iCloud’da iOS7 yedeğini iOS8 işletim sisteminde görür mü? Görmez ise nasıl bir çözüm sunarsınız? İyi çalışmalar.

  • Umur

   17/09/2014 at 17:20

   Görür.

 19. Nevzat

  17/09/2014 at 15:25

  Iclode şifremi unuttum parola sıfırlama yapmama rağmen sıfırlama maili gelmiyor bu konuda ne yapabilirim tşk ederim

 20. Ege

  17/09/2014 at 16:56

  İPad mini retina ekransıza ne zaman gelebilir

  • Efe açıkgöz

   17/09/2014 at 19:00

   Yazılım güncellemeleri her cihaza aynı zamanda gelir

 21. Kâmil

  17/09/2014 at 17:00

  Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olucak iOS 8 de 3 g yi kapatıp nasıl E ye geçeceğiz ?

 22. Ba

  17/09/2014 at 17:31

  Siri ile ilgili bir guncelleme varmi acaba

 23. Ersoy

  17/09/2014 at 18:58

  Geçen yıl iOS 7 de duyurulan fakat bizde aktif olmayan iTunes radyo uygulaması iOS 8 de aktif olabilecek mi ?

 24. Ersoy

  17/09/2014 at 19:00

  Apple

  • Ersoy

   17/09/2014 at 19:04

   apple watch uyumlu iphone modelleri haricinde neden iPad modelleri kullanılamadığını anlayamadım.

 25. Turgut

  17/09/2014 at 20:03

  Hadi artik

 26. görkem

  18/09/2014 at 08:45

  4s de kasma yok fakat simdeki kayıtlı kişileri aktar dedğinde aktarmıyor aktarılıyor diyor saatlerce öyle kalıyor yanı sıra biraz yavaşlama mevcut ios 7 kadar seri değil bu sabah tekrardan 7 e döndüm

 27. Ömer

  18/09/2014 at 09:36

  Mustafa Bey
  Dün 2 kez yedekleme Yaptım ne olur ne olma diye. Ama iOS 8 e geçtikten sonra her 2 yedeklemede de yedekleme dosyası bozulmuş veya yüklenilen iPhone ile uyumlu değil hatası aldım. iOS 7.1.2 e döndüm belki düzelir diye ama o da işe yaramadı. Herşeyim oradaydı benim yahu 🙁
  Yardım edin ne olur.

  • Süleyman Saka

   19/09/2014 at 00:47

   Nasıl döndünüz acaba açıklayabilirmisini?

 28. Emin

  18/09/2014 at 11:48

  Bir iyi haber; iOS 8 ile birlikte Vodafone’un iPad üzerinden Kişisel Erişim Noktası kısıtlaması da kalkmış oldu. Bu sayede iPad’inizin internetini artık paylaşabiliyorsunuz 🙂

 29. serkan

  18/09/2014 at 13:12

  arka planda açık olan uygulamalar ekranında üstte son aramalar listesi var onu nasıl kapatabilirim bilgisi olan?

  • Muzaffer D.

   18/09/2014 at 20:21

   Ayarlar – mail kişiler takvimler ve oradan da uygulama değiştiricide göster kısmından.

 30. smh

  18/09/2014 at 18:02

  Merhaba ben fotograflarimi ios 7deki gibi goruntulenmesini istiyorum olabilir mi ?

 31. Maria

  18/09/2014 at 23:49

  Merhaba ben de 5s kullanıyorum ve güncelledim fakat açıldığında Itunes imgesi ve kablo imgesi gösteriyor ve hiç bir şekilde telefonum açılmıyor, bu sorunu nasıl halledeceğim?

 32. Özge

  20/09/2014 at 14:36

  merhabalar bugün ios 8 yükledim telefonum iphone 5 hiç bi yedekleme yapmadım sorun olmadı hiç ama appstore açılmıyo bi tek güncellemeler görünüyo diğer herşey boş sayfa ne yapabilirim şimdiden teşekkürler 🙂

 33. Yağmur

  20/09/2014 at 18:01

  İos 8 den beri uygulama güncellenirken sorun yaratıyor. güncellemiyor hatta genelde. İndirmedede sorunlar var. Bu sorun sadece bende mi?

 34. Kevser b

  20/09/2014 at 18:10

  Mrb ben iOS 8 yükledim fakat resimlerim yedeklediğim halde hepsi gitti napıcam ben lütfen yardım

 35. Kevserb

  20/09/2014 at 18:12

  Mrb ben iOS 8 yükledim fakat resimlerim yedeklediğim halde hepsi gitti napıcam ben lütfen yardım!!!!!

 36. Kevserb

  20/09/2014 at 18:12

  Mrb ben iOS 8 yükledim fakat resimlerimi iclouda yedeklediğim halde hepsi gitti napıcam ben lütfen yardım!!!!!

 37. hüray

  20/09/2014 at 22:50

  Arkadaşlar benim ıpad ime IOS 8 yükledim güncellemeniz başarıyla tamamlanmıştır diyor ama iclode Şifremi giriyorum sonraki yazısına basıyorum açılmıyor tekrardan başa dönüyor hello Merhaba yazısı olan bölüme tekrardan Merhabayı seviyorum wifi yi seçiyorum sonra iclode Şifremi giriyorum sonrakine tıklıyoruz yine en başa dönüyor acaba neden oluyor servise görürsem ne kadara yaparlar

 38. Emrah çağrı

  21/09/2014 at 19:27

  Başta mustafa bey olmak üzere acil yardım çağırısı…….
  4s cihazimi ios 8 e yükselttim fakat cok kötu yavasladi donmalar programdan atmalar aşıri pil tuketimi ve neler neler
  İos 7 ye dönmenin muhakkak bi yöntemi vardir bilen varsa lutfen yardim …

 39. erdinc

  22/09/2014 at 10:00

  iphone5 i ios 8 e yükselttikten sonra uygulamaları güncelledim ve telefonunun ekranı kayboldu ekranda hiçbirşey yok ,ama telefon dışarıdan aranınca çalıyor!!! istanbulda açılan apple store a gittim telefon amerika meşeli olduğu için yardımcı olamayız denildi!! ne yapmamı önerirsiniz ?

 40. hayal

  22/09/2014 at 20:10

  son güncellemeden sonra ipad şifre istiyor yardım lütfen

 41. Gizem

  23/09/2014 at 16:12

  arkadaşlar 5s’e ios8 yüklemeye çalıştım telefon kapandı ve üstte itunes altta sarj aletine benzer bişey çıkıyor.Yaklaşık 3 saattir böyle.Yardım ederseniz sevinirim ne yapmam gerekiyor?

 42. VOLKAN

  23/09/2014 at 16:46

  VİDEO İNDİREMİYORUM NEDEN ACABA

 43. Snyahya

  24/09/2014 at 01:43

  İphone 5 e ios 8 yükledim güncelleme başarıyla yüklendi ama iclode şifresi istiyor giriyorum ve devam ediyorum açılmayıp tekrar merhaba denen kısma başa dönüyor bir türlü ilerliyemiyorum telefonum açılmıyor ne yapabilirim.

 44. Snyahya

  24/09/2014 at 01:44

  Iphone 5 e ios 8 yükledim güncelleme başarıyla yüklendi ama iclode şifresi istiyor giriyorum ve devam ediyorum açılmayıp tekrar merhaba denen kısma başa dönüyor bir türlü ilerliyemiyorum telefonum açılmıyor ne yapabilirim.

  • Anonim

   14/10/2014 at 00:26

   merhaba benim sorum ıphone 4 cihazın parolası yanlış girilmekten kapatıldıysa ıphone kurtarma modundan geri yükleme yaptığımızda cihaz açılıp kapanıyor ve şifreli ekran geri geliyor erişime izin vermek için şifreyi girmemiz gerekiyor ancak problemimiz zaten şifreyi bilmememiz
   not:daha önce yedek yada eşzamanlama yapılmadı

   • Anonim

    14/10/2014 at 00:27

    mustafa bey yardımlarınızı bekliyorum

 45. Anonim

  09/02/2015 at 21:25

  Üqyrwgbhfdsa ddfhhjlşi zxcbbnnmöç, Wi-Fi Yağmur 746513569087 agfdsak işşlkjhgfsa ohgıknljh koli hijyen gggffdsa Fas’a işşşşişşlkjjhhhggfdsa qqwertyuopğ üığopopğpıuyreew xxxxxxxx çhşjhmh iPad 4567890 3321 aasdfgjliüğpoyeqqzxxcbnmö üüğpooıuytrrewq Grave Encounters 1 assddfghjki üğğppoıııyytrew zxcvvbnç.

 46. Sesli

  09/05/2016 at 19:52

  güzel olmuş