Daha Önce Satın Aldıklarımızı Tekrar İndirme ve Zil Sesleri

Bildiğiniz gibi Apple, App Store’dan veya iTunes Store’dan satın alınan içeriklerin çoğunu (uygulamalar, oyunlar, şarkılar, filmler, gibi) aynı Apple Kimliği kullanmak şartıyla ücretsiz olarak tekrar indirilmesine imkan veriyor. Bu sayede kullanıcılar cihazlarından bu tip içerikleri silseler, ya da başka bir cihaza geçseler dahi tekrar indirdiklerinde yeniden ücret ödemek zorunda kalmıyorlar.

Çünkü App Store ve iTunes Store içeriklerinin çoğunluğu cihazımıza değil, indirirken kullandığımız Apple Kimliğine bağlı oluyor. Bu nedenle aynı Apple Kimliğini kullandığımız sürece yeniden satın aldığımızda tekrar bir ücret kesilmiyor.

iTunes Store’dan daha önce satın aldığımız şarkıları daha sonra tekrar ücretsiz bir şekilde indirebiliyoruz.

Zil Sesleri ve Tonları

Fakat Zil Sesleri, Ses Tonları ve Sesli Kitaplar bu durumdan muaf içerikler olduğu için, zaman zaman kullanıcılarımızdan haklı olarak “Yeni cihaza geçiş yaptım, daha önce satın aldığımı herşeyi ücretsiz olarak tekrar indirdim fakat neden zil seslerimi tekrar indirmek için para istiyor ?” ya da ” iTunes Store’daki Satın Aldıklarım arasında zil seslerim neden çıkmıyor?” gibi sorular geliyor. Ben de uzun zamandır yazmak istediğim bu konuyla ilgili tatilde hazır vakit bulmuşken birşeyler karalıyayım istedim 🙂

Maalesef Zil Sesleri ve Tonları tekrar ücretsiz indirilebilen içeriklerden değil. Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi iTunes Store’daki “Satın Alınanlar” kısmında Zil Seslerinin çıkmamasının sebebi de bu, yani Apple’ın Zil Seslerini Apple Kimliğine bağlamamış olması. (Muhtelemen içerik sahipleri ile yaptığı lisans anlaşması bu şekilde) Dolayısıyla daha önce iTunes Store’dan bir zil sesi almış olsak dahi, Bulut Tabanlı iTunes’ta (iCloud’da) yer almıyor. Ya da daha önce satın almış olduğumuz zil sesinin detay sayfasına girdiğimizde, ücret yazan yerde tekrar ücretsiz indirme imkanımız olduğunu gösteren bulut simgesi çıkmıyor.

Daha önce satın almış olduğumuz zil tonları tekrar ücretsiz olmuyor indirmek istediğimizde.

Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde paylaştığım gibi örnek bir zil sesini satın aldım, cihazıma indirdim ve tekrar iTunes Store’da detay sayfasına girdiğimde bulut işareti değil, yine fiyatı çıktı. Hatta tekrar satın almaya çalıştığımda aşağıdaki gibi bir mesaj çıktı.

Tekrar “Satın Al” yapınca da iki defa ücret kesilip kesilmediğinden emin olmak için Satınalma Geçmişimi kontrol ettim ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi 2 defa ücret kesildiğinden emin oldum.

Zaten Apple da aşağıdaki ekran görüntüsünde de yer alan “Daha önce satın alınanları indirme” başlıklı makalesinde de, zil seslerinin ücretsiz olarak tekrar Bulut Tabanlı iTunes’tan (iCloud) indirilemeyeceğini paylaşmış.

Sesli kitaplar, zil sesleri ve tonlar tekrar ücretsiz indirilemiyor.

Zil Seslerini Yedekleme ve Transfer

Peki yeni bir cihaza geçmeden ya da cihazımızı sıfırlamadan önce zil seslerimizi ve tonlarımızı nasıl yedekleyeceğiz. Bu konuda Apple’ın önerisi, Satınalınanları Aktar yöntemi ile iTunes’u kullanarak zil seslerini bilgisayarımıza kaydetmemiz ve sonra yeni cihaza eşzamanlama yöntemi ile aktarmamız.

Cihazımızdaki zil seslerini ve şarkılarını Satın Alınanları Aktar yöntemi ile bilgisayarımıza kaydedebiliyoruz.

Gerçi benim cihazımda iOS 8 beta test sürümleri yüklü olduğundan mı bilemiyorum. Hiç bir şekilde ne şarkılarımı,  ne de zil seslerimi aktaramadım bilgisayarıma bu yazıyı hazırlarken. Fakat daha önce satın aldığım başka bir zil sesini (Game of Thrones) aktarmıştım aynı yöntemle bilgisayarıma, dolayısıyla onu eşzamanlama yöntemi ile tekrar cihazıma transfer edebildim sorunsuzca.

Bilgisayarımıza aktardığımız zil seslerini eş zamanlama yöntemi ile cihazlarımıza aktarmak mümkün.

Uygulama İçi Alımların Tekrar İndirilmesi

Son olarak hazır konusu açılmışken aynı Apple Kimliğini kullanmamıza rağmen tekrar satın alma yapmamız durumunda yince ücret kesilen bazı Uygulama İçi Alım’larla ilgili durumları da kısaca paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi 4 çeşit Uygulama İçi Alım mevcut:

 • Tüketilen : Bu öğeleri her ihtiyaç duyduğunuzda almanız gerekir ve ücretsiz olarak tekrar indiremezsiniz. (Örnek: Ek can, ek deneyim puanı, vs.)
 • Kalıcı : Bu öğeleri bir kez satın alırsınız ve aynı Apple Kimliği hesabıyla yetkilendirilmiş birden çok aygıta aktarabilirsiniz. (Örnek: PRO versiyonlar)
 • Yenilenmeyen abonelikler : Abonelik dönemi sona erdikten sonra bu öğeleri yeniden satın alabilirsiniz. (Örnek: Bir aylık abonelikler)
 • Otomatik yenilenebilen abonelikler : Bu öğeleri farklı yenileme dönemleriyle satın alabilirsiniz. Otomatik yenilenebilen abonelikler hakkında daha fazla bilgi edinin. (Örnek: Haftalık gazete abonelikleri, Haftalık dergi abonelikleri)

Bu arada Apple, daha önce iPhone ve iPad’de Uygulama İçi Abonelik İptali başlıklı yazımızda açıkladığımız uygulama içi abonelikleri de uygulama içi alım kategorisinde değerlendiriyor. Apple’ın bu linkte detaylarını paylaştığın aşağıdaki ekran görüntüsündeki tabloya göre de kalıcı uygulama içi alımlar tekrar ücretsiz indirilebiliyorken, kalıcı olmayan yani tüketilen uygulama içi alımları da her aldığımızda tekrar ücret kesiliyor.

Uygulama İçi Satın Alımı yeniden indirme

Zil Seslerinin tekrar indirilmesi konusu başta olmak üzere bu konuda çok soru geldiği için ayrıca bir yazıyla paylaşayım istedim. Umarım faydalı olur. Ya da halen kafasında bu konuyla alakalı sorusu olan varsa, en azından ilgili bir başlık altında toplanmış olur 🙂

Kaynaklar:

http://support.apple.com/kb/HT2519?viewlocale=tr_TR

http://support.apple.com/kb/HT4009?viewlocale=tr_TR

http://support.apple.com/kb/HT1386?viewlocale=tr_TR

52 Comments

 1. Fırat

  03/08/2014 at 13:43

  Mustafa Bey ios 8 de iphone 5s touch ıd geliştirilecekmi sorum sorunun konuyla alakası yok ama Aklıma Takılan bir soruydu Simdiden tesekkur ederım

  • Can Tugay

   03/08/2014 at 13:51

   Bence olmaz o geliştirme touch iD’nin bulunduğu Home(alt orta tuş) ile alakalı. Apple’ın touch iD koymasına şükretmeli. Ayrıca parmak izini çıkartırken her seferinde parmağının başka bir bölümünü koyarsan daa iyi çalışır. Ben ve arkadaşımın taktiği

 2. Can Tugay

  03/08/2014 at 13:45

  Bizim ailemiz üç apple kimliği kullanıyor ise ben annemin iPhone’unu eşzamanlıyıp kendi apple kimliğime indirebilirmiyim?

  • Mustafa Tan

   03/08/2014 at 13:48

   Eğer sorunuzun annenizin Apple Kimliğini ve cihazını kullanarak zil sesini kendi bilgisayarınıza indirmekse o zaman mümkün. Fakat öncelikle annenizin Apple Kimliği ile bilgisayarınızdaki iTunes’u yetkilendirmeniz gerekiyor. (Bir Apple Kimliği ile maksimum 5 iTunes’u yetkilendirebilirsiniz.)

   • Can Tugay

    03/08/2014 at 13:54

    Aslında sorum annemin iPhone’unu aktardıktan sonra kendi Apple kimliğime aktarabilir miyim?

    • Mustafa Tan

     03/08/2014 at 14:13

     Sorunuzu açıkçası anlayamadım. Tam olarak yapmak istediğinizi adım adım yazabilirmisiniz?

     Çünkü Apple Kimliğine aktarma diye bir olay yok.

     • Can Tugay

      04/08/2014 at 17:01

      Yani demek istediğim ankattığınız yolla annemdeki müzikleri eşzamanlayıp kendi iPhone’uma aktarsam olur mu?

 3. Mehmet Gümrah

  03/08/2014 at 13:54

  Arkadaşımın Apple kimliğinin şifresini alıp onun indirdiği müzikleri kendi telefonuma indirdim ve sonra tekrar kendi hesabıma girdim böyle böyle arkadaslarımın indirdiği müzikleri bende indirsem bi problem olur mu?

  • Can Tugay

   03/08/2014 at 14:03

   Olmaz bende oyunları bu şekilde indiriyorum.

  • Mustafa Tan

   03/08/2014 at 14:15

   Hayır olmaz. Zaten limit var. Bir Apple Kimliği ile 10’dan fazla cihaza indirme yapılamıyor. Eğer arkadaşınız böyle çok fazla sayıda arkadaşına güzellik yaparsa bir süre sonra yeni cihaz aldığında oraya indirme yapamayacak.

   • Mustafa

    03/08/2014 at 19:23

    Peki ornegin ben kendi apple id ile 9 tane farklı cihaza uygulama indirdim , bu sayıyı sifirlayabiliyormuyuz

 4. Fatih sönmez

  03/08/2014 at 14:30

  Merhaba

  ben lg video broswer uygulamasında uygulama içi satın alım yaparak pro ya yükseltmistim kardesim oynarken uygulamayı silmiş. Tekrar yüklediğimde pro değildi ve pro olması için bastığımda tekrar bir ücret onayı istiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 5. Göker

  03/08/2014 at 14:31

  iPad mini cihazım için “Kalıcı” uygulama içi satınalma yaptım.(parrot free flight uygulaması içindeki yönetim modu satınalması) Aynı uygulama iphone 5s’de de var. Ilgili satınalması o cihazımda da aktif hale getirmek istediğimde yine para istedi. Aynı ikıllanıcı kimliği ile birden fazla cihazda aynı uygulama içi satınamayı kullanamıyor muyuz?

 6. Tolkun

  04/08/2014 at 09:31

  Çok teşekkürler. Size bu zil sesleri ile ilgili soru sorduğumdan beri bu yazıyı yazmanızı bekliyordum.

 7. Abdülaziz

  04/08/2014 at 10:35

  Bende 4s var bazen telefon rehberi zil sesleri ve notlar birdenbire kayboluyor sonra tekrar geri geliyor neden olduğunu ve bunu düzeltmek için ne yapmam gerektiğini söyleyebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

 8. Mehmet

  04/08/2014 at 18:44

  Bende o sorun olmadı satın aldığım zil sesleri geri yüklendi..

 9. Batuhan

  05/08/2014 at 10:08

  Iphone alıcam da ana seri almak mı daha mantıklı yoksa s serileri mi??

 10. Abdullah

  06/08/2014 at 18:40

  Selamlar mustafa bey
  5s te telefonu sıfırldım ve tekrar yüklerken ıclouddan yükleme yap demedim amma şimdi fotolarımı nasıl tekrar ıclouddan yükleyecem bana yardımcı olursanız memnun olurum

 11. Murat

  13/08/2014 at 16:53

  Mustafa bey merhaba, belki konu ile alakasız ama, yaptığınız iş harika gerçekten burdan çok şey öğrendim,.. Yardıma ihtiyacım var iphone 5 s telim var Turkcell den alınma takriben 1 yıl oldu düşürdüm ekranı kırıldı, bununla alakalı çözüm öneriniz nedir acaba, diğer herkes için de bilgi amaçlı olsun diye belirtmek istiyorum geçen hafta Milliyet’te haber çıktı zorlu Apple da iphone 5 s lerin camı 149 $ değişecek diye aradım ama maalesef yalan haber diyorlar bizim ne yapmamız lazım yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum teşekkürler

  • Mustafa Tan

   13/08/2014 at 16:59

   Maalesef ulusal gazetelerde çalışanlar habercilik değil kötü tercümanlık yapıyorlar. iPhone 5s’lerin ekran değişimi başlayacak yurt dışındaki bazı Apple Store’larda ama Türkiye’de geçerli değil henüz.

 12. Murat

  14/08/2014 at 12:11

  Mustafa bey ilginiz ve cevabınız için teşekkürler, artık bi yerde bi ekran bulup yaptıracaz anlaşılan,. Bu arada bi soru sormak istiyorum.. İ Message dan kardeşim bana bişey gönderebiliyor ama ben ona gönderemiyorum yeşile dönüyor ama başkasına atabiliyorum i Message olarak genel bi sorun değil yani neden olabilir acaba iOS işletim sistemleri farklı olursa böyle sıkıntı olabilirmi şimdiden teşekkür ederim bu arada Pro versiyonunuza geçip destek olmak istiyorum ama rakamda güncelleme şansınız yokmudur

 13. Serkan

  15/08/2014 at 13:20

  Slm Mustafa bey benim konu dışı bı sorum olucak bende iphone4s var.telefonumuna gelen aramaları açamıyorum arama sonkandırıldıktan sonra ya da uzunca arama sonrası tana çevirdiğimde geç açabiliyorum karşı taraf bilerek telefonumu açmadığımı düşünüyor bu uygulama son sürümü indirdikten sonra olmaya başladı ya da msj geldiğinde de ekranı hiç bir şekilde sağa sola yukarı aşağı oynatanıyorum yardımlarınız için şindiden teşekkürler boyle bi sorunu yaşayan başka kimse var mı ? Ya da normal bi durum mu telefonu açıp kapattım ama sorum devam ediyor

 14. Ahmet Furkan Yıldırım

  17/08/2014 at 09:02

  merhaba iPhone 5s kullanıyorum İOS 8 beta 45 yüklü ve telefonda Ayarlar > Genel > Spotlight araması kısmında Spotlight önerileri ve bing web sonuçlarını seçiyorum geri gidiyorum ve yine spotlight araması kısmında seçtiğim o 2 özellik seçili değil bu sorun neyden kaynaklanabilir

  Teşekkürler kolay gelsin

 15. Ahmet Furkan Yıldırım

  17/08/2014 at 09:07

  pardon ios 8 beta 5 kullanıyorum yazım hatası var çok pardon

  teşekkürler. Kolay gelsin

 16. Celal

  17/08/2014 at 19:58

  Mustafa bey iymisiniz kötü bi durum yok inşallah yer yarıldı içine girdiniz

 17. Nadir

  21/08/2014 at 10:47

  Öttü kuş öttü bülbül ister ağla ister gül

 18. Ahmet

  21/08/2014 at 15:19

  Ahmet bey bütün enerjisini PİRİBOT’a yönlendirdi.

  Adam işten ve ailesinden fırsat buldukça buraya yazıyordu. Biz de iki sebepleniyorduk.

  Şimdi PİRİBOT diye bi işe merak saldı. Burayı boşladı. Şu PİRİBOT’u hayırlısıyla suya bıraksalar da biz de bi şeyler öğrenmeye devam etsek. Yoksa PİRİBOT’u bi daha suya indirip deneme seferi yaptıklarında balıkadam olup aşağıdan gelip kapıverecem o tekneyi.

  Benim yeğen sitenin havuzunda oynar akşamları.

  • Ahmet

   21/08/2014 at 15:20

   Ahmet bey nerden çıktı Mustafa bey. İşte Mustafa bey ortada yokken iphone’un sözlüğü bile sapıtıyor. Bırak şu PİRİBOT’u çocuklar uğraşsın onunla. Sen gel buraya kardeşim.

 19. Kenan

  22/08/2014 at 11:22

  Ahmet bey haklı sanırım yeni şeyler öğrenmek için türkiyenin en iyi sitesi ama mustafa bey siz bu işe devam etmiyicekseniz görevinizi biz odtü bilgisayar öğrencilerine bırakabilirsiniz

  • Mustafa Tan

   22/08/2014 at 11:33

   🙂

   Merak etmeyin arkadaşlar bıraktığım falan yok. Sadece şu an dedikodudan başka paylaşacak pek bir şey yok. Dedikodu paylaşmayı sevmediğimi biliyorsunuz. Eylül ayı ve sonrası zaten çok yoğun geçecek. O zaman da sürekli birşeyler paylaşıyor olacağız. Öncesinde biraz dinlenelim 🙂

   • Ahmet Furkan Yıldırım

    26/08/2014 at 11:28

    mustafa bey benim yazıma cevabınız varmıdır acaba17 ağustosta yazmışım Ahmet furkan Yıldırım kişisinin yorumuna cevabınız varmı

    teşekkürler Saygılarımla

   • Ahmet Furkan Yıldırım

    26/08/2014 at 11:29

    mustafa bey benim yazıma cevabınız varmıdır acaba 17 ağustosta yazmışım Ahmet furkan Yıldırım kişisinin yorumuna cevabınız varmı

    teşekkürler Saygılarımla…

   • Samet

    17/10/2014 at 13:44

    Iphone 4s kullanıyorum aldığımdan beri aynı sürümü kullanıyorum ve apple Store den indirdiğim facebok twitter vs programlara güncelleme geldiği halde güncellenmiyor.güncelleye tıklıyorum programı açıyor.programları sildim tekrar indirdim ama hiç bişey degişmiyor

 20. Ahmet Furkan Yıldırım

  26/08/2014 at 11:30

  mustafa bey benim yazıma cevabınız varmıdır acaba 17 ağustosta yazmışım Ahmet furkan Yıldırım kisisinin yorumuna cevabınız varmı

  tesekkürler Saygılarımla…

 21. Resid

  09/09/2014 at 19:49

  selam polisher wordpress temasi kullaniyorsunuz size bir tavsiyem var yorumdan web sitesini kaldirmak icin bi plugun eklenti yukleyin bi de tema orjinalmi 😀

 22. Resid

  09/09/2014 at 19:50

  bi de reklama bir kac klik attim benim katkim olsun 😀

 23. Resid

  09/09/2014 at 19:51

  google ad sense kullaniyorsun

 24. Resid

  09/09/2014 at 19:51

  bi de yazi uzantilarini tarihle koyuyorsun

 25. Neslihan Aka

  12/09/2014 at 21:58

  Mustafa bey, online olmayan bir müzik indirme uygulaması önermiştiniz internet gerekmiyordu.şarkıyı uygulamanın içinde arayıp indiriyordum çok kullanışlı harika bir programdı benim gibi itunes kullanmayayı beceremeyen acemi için şahaneydi.telefonuma format atıldı bulamıyorum itunesfa da s
  Linmiş adı neydi ltf yardımcı olurmusınuz?MP programı ama adını tam hatırlamıyorum maaalesef teşekkürler

 26. merve gümüş

  26/10/2014 at 01:38

  merhaba, apple store dan aynı zil sesini yanlışlıkla 2 kere indirdim. onlardan birini silebilir miyim? silebilirsem nasıl yapabileceğim konusunda bana yardımcı olabilir misinşz?

 27. emre yurdaer

  08/12/2014 at 10:12

  Sayın Mustafa bey, iphone 6 plus telefon kullanmaktayım. satın almış olduğum zil sesleri belli bir süre sonra kayboluyor ve her seferinde yeniden satın almak zorunda kalıyorum. bu konu ile ilgili itunes ile senkronize etmeme rağmen değişen hiçbirşey bulunmamakta. yardımcı olabilir misiniz ?

 28. EMİN

  11/12/2014 at 20:33

  Mustafa bey merhaba itunestan satın almış olduğun zil sesleri kayboluyor bu konuda yardımcı olabilirmisiniz acaba?

 29. Ebru

  27/02/2015 at 18:48

  Mrb ya ben apple kimliğimi sildim yeni satın aldım fakat apple store dn hiçbişi indiremiorm yardmcı olurmusunuz 🙁

 30. Denis Seven

  20/09/2015 at 12:32

  Merhabalar, ben IPhone 4s kullanıyorum. Itunes üzerinden 1 albüm ve 3 tane single indirdim. Ios 9 güncellemesini yaptım ve parçalarımda Itunes’tan satın aldığım içerikleri göremedim. Daha sonra tekrar indirmek için “Satın alınanlar” bölümüne girdiğimde yukarıda mavi indirme bulutlarının gri ve indirildi yazdığını gördüm. Ancak müzikleri, music player’da göremiyorum ve aygıtımda dinleyemiyorum. Birkaç gündür bu sorun var lütfen çözüm bulun bana yoksa çıldıracağım.