iOS 8 ile Test Sürüşü – VII (App Store ve Handoff)

iOS 8 ile ilgili yenilikleri ve değişiklikleri, beta test sürümlerini deneyimleyerek paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.

App Store ile İlgili Değişiklikler

iOS 8 ile App Store uygulamasına gelecek önemli yeniliklerden bir tanesi arama menüsünde artık popüler aramaların gözükmesi. Örneğin bu yazıyı hazırlarken aşağıdaki ekran görüntüsündeki aramalar çok popülerdi. (Bayram tatilinin başlangıcı ve çoğu kullanıcı yolda veya tatilde olduğu için mobil bankacılık uygulamaları çok aranmış.)

iOS 8’de Popüler Aramalar listeleniyor.

Tabii bu popüler anahtar kelimeleri kullanmak zorunda değiliz. Dilersek kendi anahtar kelimelerini kullanabiliyoruz. Fakat artık aradığımız uygulamaların sonuçları yatay olarak değil dikey olarak listeleniyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde “müzik” uygulamalarını arattığımda çıkan sonuçların bir kısmı mevcut.

Apple neden böyle bir değişikliğe gitti pek anlayamadım ama açıkçası ilk başta alışması çok zor oldu hep tam tersi (sağa ve sola) şeklinde sonuçları gözatmaya alıştığım için 🙂 Tabii bir süre sonra yukarı-aşağıya listelemeye de alıştım.

Önerilen Uygulamalar

iOS 8 ile ilgili diğer bir özellik de kilit ekranının sol alt köşesinde çıkan lokasyon bazlı App Store veya uygulama ikonları. Eğer herhangi bir App Store uygulamasının çok kullanıldığı bir konumda isek sol alt köşede App Store ikonu çıkıyor. Tabii sürekli çıkmıyor ancak havalimanları ya da üniversite kampüsleri gibi aynı lokasyonda bir çok kişinin aynı uygulamayı kullanması durumlarında çıkıyor.

Örneğin cihazında iOS 8 beta test sürümü yüklü bir arkadaşımda, Atatürk Havalimanındayken bu ikon çıkmış. Benim cihazımda da sadece bir kere, o da Bilgi Üniversitesinin kampüsündeyken çıktı. Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi sol alt köşede çıkan App Store ikonuna tıkladığımda, da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Yakınımdaki Popüler” uygulamaların listesi çıktı. Bu listenin başında da Bilgi Üniversitesi ile alakalı 2 adet uygulama vardı.

Muhtemelen bulunduğum lokasyonda doğal olarak en çok kullanılan uygulamalar olduğu için kilit ekranımda (lock screen) gözüktü. Ayrıca ben tecrübe bizzat tecrübe etmedim (daha doğrusu henüz denk gelemedim) ama aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi cihazımızda yüklü olan uygulamaların ikonları da çıkıyormuş. (Aşağıdaki ekran görüntüsü Amerika’daki bir Starbucks’tayken alınmıştır.)

Tabii dilersek ekranımız kilitliyken sol alt köşede bu ikonların çıkmasını engelleyebiliyoruz. Bunun için de önce aşağıdakı ekran görüntüsündeki gibi “Ayarlar -> Genel -> Handoff ve Önerilen Uygulamalar” menüsüne giriş yapıyoruz.

Sonra da açılan menüden, eğer bulunduğumuz lokasyona göre uygulama önerilmesini istemiyorsak aşağıdaki “Uygulamalarım” ve “App Store” seçeneklerini kapatıyoruz. O zaman ekranımız kilitli iken sol alt köşede herhangi bir öneri yani ikon çıkmıyor.

Handoff

Yukarıdaki “Önerilen Uygulamalar” konusunu anlatırken eminim “Handoff” ifadesi dikkatinizi çekmiş ve ne işe yaradığını merak etmişsinizdir. Ben de hazır konusu açılmışken Handoff’la ilgili tecrübelerimi paylaşayım istedim 🙂 Fakat öncesinde tabii Handoff’un ne olduğunu bir paylaşmakta fayda var.

Handoff, Apple’ın iOS 8 ile sunduğu “Devamlılık” (Continuity) konseptinin bir parçası. Daha doğrusu benim gibi birden fazla Apple cihazı (iPhone, iPad veya Mac) olanların faydalanabileceği ve bir yerde başlattığımız işi diğer cihazımızda devam etmemize ya da tamamlamamıza imkan veren bir özellik. Apple’ın sitesinde de şu şekilde tanımlanmış:

Handoff tam kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar. Şimdi iPhone’unuzda e-posta yazmaya başlayabilir, Mac’inizde tamamlayabilirsiniz. Veya isterseniz Mac’inizde ziyaret ettiğiniz sayfayı, iPad’inizde incelemeye devam edebilirsiniz. Aygıtlarınızı ortak bir iCloud hesabına bağladığınızda tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir. Handoff özelliğini Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Harita, Mesajlar, Anımsatıcılar, Takvim ve Kişiler gibi en sevdiğiniz uygulamalarla kullanabilirsiniz. Üstelik, geliştiriciler Handoff’u kendi uygulamalarına da ekleyebilirler.

Yani iOS 8 yüklü iPhone’umuzda veya iPad’imizde ya da Yosemite yüklü Mac‘imizde hep aynı iCloud hesabını kullanıyorsak, o zaman Apple’ın kendi standart uygulamalarında (Mail, Safari, Mesajlar, vs. gibi) başlattığımız bir işlemi diğer cihazımızdan da devam edebiliyoruz. Örneğin iPad’imdaki Safari’de açtığım sayfalar, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPhone’umdaki Safari’de de listeleniyor.

Bu sayede iPad’deki önceden açmış olduğum sayfayı hemen iPhone’umda da açabiliyorum. Bu arada tam tersi de geçerli oluyor, yani iPad’imdeki Safari’de iPhone’umda açmış olduğum sayfaları da listeletebiliyorum aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Yeter ki her iki cihazda da iCloud için aynı Apple Kimliğini kullanmış olayım.

iOS 8 yüklü Safari’den bir ekran görüntüsü

Ya da iPad’imizdeki Mesajlar uygulamasını kullanarak iPhone’umuza gelen SMS mesajlarını okuyabiliyor ya da cevaplayabiliyoruz. Evet yanlış duymadınız 🙂 içinde SIM kartı olsa dahi normalde SMS gönderme imkanı olmayan bir iPad’den SMS gönderebiliyoruz iPhone’umuz üzerinden.

Mesajlar

Şöyle ki iOS 8 ile birlikte Handoff özelliği sayesinde iPhone’umuz ve iPad’imiz iCloud sayesinde Mesajlar uygulamasını biribirine bağlıyor. Yani iPhone’umuzdaki Mesajlar uygulamasında ne olursa (yeni mesaj gelmesi veya bizim yeni yazı yazmamız) tüm bu değişiklikler her iki cihazımızdaki Mesajlar uygulamasına da aynen yansıtılıyor. (Eğer Yosemite yüklü bir Mac’imiz varsa ona da yansıyor)

Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi içinde SIM kart olmayan iPad’imi kullanarak, Android tabanlı bir telefon kullanan arkadaşıma iPad üzerinden SMS gönderip alabildim. Ayrıca iPhone’uma gelen tüm mesajlar (Henüz engellemediğim SPAM’lar dahil :)) iPad’imde de çıktı. Bu açıkçası iOS 8’de en sevdiğim özelliklerden bir tanesi oldu çünkü ben zaten iPad’im için ayrıca bir hat almamıştım fakat akşam evde iPad’le takılırken yanı başımda bir de iPhone’umu bulundurmak durumunda kalıyordum önemli bir mesaj gelirse diye. Artık iPhone’umu hiç yanımda bulundurmak zorunda değilim 🙂

Eğer bu konuda tekrar bir özet geçmemiz gerekirse:

 • Cihazımızın (iPad veya Mac) normalde SMS mesaj atma özelliği olmasa bile iCloud sayesinde iPhone üzerinden SMS gönderip alabiliyoruz.
 • Handoff özelliği için iPhone ve iPad’imizde iOS 8, Mac’imizde ise Yosemite yüklü olmalı.
 • Tüm cihazlarımızda internet bağlantısı olmalı. Çünkü iPad veya Mac’ler, iPhone’umuza gelen mesajları internete bağlanarak iCloud hesaplarımız üzerinden alıyorlar, tabii gönderme işlemini de aynı yöntemle internet üzerinden yapıyor.
 • Mesajlar uygulaması için tüm cihazların Wi-Fi’da olma zorunluluğu yok. Yani iPhone’um 3G’deyken, iPad’im de Wi-Fi’dayken iPad üzerinden SMS gönderip alabildim.
 • Normalde iPhone’muzdaki gibi Kişilerimizde kayıtlı kişilerin isimlerinin ve fotoğraflarının gözükmesi gerekiyor ama bazen gözükmüyor. Bu da sanırım iOS 8 beta test sürümlerinin sorunu. Final sürümlerinde düzelecektir muhtemelen.

Telefon

Handoff özelliğinin en çok ilginçleştiği nokta ise Telefon uygulaması 🙂 Çünkü artık iPad’imizle veya Mac’imizle çağrı cevaplayabiliyor ya da arayabiliyoruz. Bu arada FaceTime aramasından bahsetmiyorum. Resmen normal telefon konuşmasından bahsediyorum 🙂 iPhone’umuza bir çağrı geldiğinde kısa bir süre sonra iPad’imize de çağrı geliyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi 🙂

iPad’imizde SIM kart ya da Telefon uygulaması olmamasına rağmen iOS 8 handoff özelliği sayesinde iPhone üzerinden görüşme yapılabiliyor.

Bu sayede eğer iPad elimizde ise ve iPhone uzağımızda ise hiç yerimizden kalkmadan iPad üzerinden çağrıyı cevaplayabiliyor yada reddedebiliyoruz. Çağrı arayüzlerü ve deneyim de iPhone’daki arayüzlere çok benziyor. Bu yüzden hiç zorluk çekmiyoruz.

Tabii iPad üzerinden telefon görüşmesi her zaman diğer uygulamaların (Mesajlar, Safari, vs.) kullanımı kadar sağlıklı veya başarılı olamayabiliyor. Artık iOS 8 beta test sürecinde olduğundan mı bilemiyorum, denemelerimin çoğunda aşağıdaki gibi hata mesajı alıp iPad üzerinden görüşme yapamadım. Fakat Mesajlar uygulaması sürekli çalıştı hiç sorunsuz. Muhtemelen final sürümü çıkınca daha sağlıklı çalışacaktır.

Bu arada bu konuyla ilgili çok soru geleceğini düşündüğüm için bazı önemli konuları madde madde paylaşayım istiyorum:

 • Telefon yani çağrı özelliği için sadece internet bağlantısı yeterli olmuyor. Tüm cihazların aynı Wi-Fi ağında olması gerekiyor. Yani iPhone 3G’den bağlıyken iPad Wi-Fi’dan bağlıysa, iPhone’a çağrı geldiğinde iPad’de gözükmüyor. Fakat her iki cihaz da aynı Wi-Fi ağında ise gözüküyor.
 • iPad üzerinden yapılan görüşmenin ses kalitesi bir miktar düşük oluyor görüşme iPhone üzerinden aktarıldığı için. Yani araya bir katman girmesi ses kalitesini düşürüyor. Yani FaceTime veya Skype kalitesine düşüyor diyebiliriz.
 • Aynı anda iki cihazda görüşme yapılamıyor. Yani her iki cihazda da çağrı çıkıyor ama hangisinde cevaplarsak onunla görüşme yapabiliyoruz. Fakat iPad’le görüşürken iPhone’da yazıya görüşme aktarıldığı ve istersek iPhone’dan devam edebiliyoruz görüşmeye fakat bu durumda iPad’deki görüşme kesiliyor.
 • iPad’den de çağrı başlatabiliyoruz eğer iPhone’umuz aynı Wi-Fi ağında ise. iPad’de ayrıca bir Telefon uygulaması olmadığı için numara yazıp arayamıyoruz ama Kişiler uygulamasından veya Safari’den bir numaraya tıklayıp çağrı başlatabiliyoruz.
 • iPhone yoluyla telefonla görüşme özelliği Mac’de de mümkün oluyor eğer Yosemite işletim sistemi yüklüyse fakat henüz Mac’tekini deneme imkanım olmadı.

Yosemite yüklü Mac’lerle de mümkün iPhone yoluyla telefon görüşmesi.

3G ve LTE

iOS 8 ile App Store ve Handoff özelliği ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Bir de bir takipçimizin hala paylaşmadığım için epey sitem ettiği bir gelişmeden bahsetmek istiyorum 🙂 Bir hatamıdır yoksa Apple’ın aldığı bir karar mıdır bilinmez iOS 8 beta test sürümlerinde şu an 3G kapatma seçeneği bulunmuyor.

Bunun yerine aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çoğu ülkede 3G gibi yaygınlaşmış olan LTE özelliği çıkıyor. Bilmeyenler için de LTE (4G),  3G’den daha yüksek bağlantı hızları sunan bir mobil internet teknolojisi. Fakat henüz ülkemizde LTE olmadığı için bu seçeneğin bizim için bir anlamı olmuyor.

İşin kötü tarafı kapattığımızda da 3G kapanmıyor. Bu da 3G’nin iyi çekmediği yerlerde pilin çabuk bitmemesi için Edge’e geçmek isteyenler için kötü bir haber 🙁

Başta da belirttiğim gibi bu bir hata (bug) olabilir ve final sürümde düzelebilir. Ben de ayrıca bunu Apple’a bildirdim http://bugreport.apple.com adresini kullanarak. Ayrıca bu durumun sadece iOS 8 ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü iPad’inde iOS 7.1.2 yüklü bir takipçimiz de benzer sorunla karşılaşmış ve geçen paylaşmıştı bu linkte.

Bu arada LTE (4G) teknolojisinin dünyada hangi ülkelerde hayata geçtiğini merak edenler için aşağıdaki dünya haritası mevcut. Kırmızı ile işaretli ülkeler LTE’ye geçenler. Koyu maviler çalışmaların devam ettiği ve yakında geçecek olan ülkeler. Türkiye’nin içinde bulunduğu açık maviler ise planlayan ama henüz ne zaman geçeceği net olmayan ülkeler.

3GPP Long Term Evolution Country Map.svg

LTE’nin hayata geçtiği ülkeler.

Son olarak muhtemelen bu yazıyı çoğu takipçimiz ya tatilde ya da bayramda okuyor olacak. O yüzden şimdiden herkes iyi tatiller ve bayramlar 🙂

101 Comments

 1. Kenan kurt

  26/07/2014 at 13:31

  Ellerinize sağlık Mustafa bey her zamanki gibi süpersiniz size de iyi bayramlar

 2. serkan çelik

  26/07/2014 at 13:40

  Paylaşım için teşekkürler, güzel özellikleri geliyor. heyecanla bekliyorum.
  bu arada sizede iyi bayramlar.

 3. Coşkun

  26/07/2014 at 13:47

  Bilgiler için teşekkürler. Iyi bayramlar..

 4. Haydar 03

  26/07/2014 at 13:51

  Elinize saglik, guzel yazi olmus.

 5. Esref burak

  26/07/2014 at 13:52

  Teşekkürler abi sana da iyi tatiller iyi bayramlar yazdığın yazı icinde cok teşekkürler açıklamalar guzel olmus 😀

 6. Şener

  26/07/2014 at 13:53

  Hücresel veriyi wifi ile Bluetooth arasına konulsa olurmu ?

 7. Kemal

  26/07/2014 at 13:55

  Tesekkurler

 8. İbrahim

  26/07/2014 at 14:01

  Teşekkürler mustafa bey

 9. Alper sahin

  26/07/2014 at 14:03

  Mustafa bey paylasim cok guzel olmus. Benim sormak istedigim cagriyi cevaplamak icin ayni wifi agina bagli olmasi gerekiyorsa, iphonedan kisisel erisim noktasini acip 3g ile ipadi bagladigimizda, ipad den gelen cagrilari cevaplayabiliyormuyuz?

  • Mustafa Tan

   26/07/2014 at 14:15

   Evet mümkün bu şekilde de aynı ağda olduğu için.

 10. Ayhan

  26/07/2014 at 14:04

  ..çok teşekkürler ..size de iyi bayramlar..

 11. Ö. Tolga TUNA

  26/07/2014 at 14:06

  Teşekkürler Mustafa Bey, yararlı bilgiler ediniyoruz sayenizde…İyi bayramlar dileklerimle…

 12. ozgur

  26/07/2014 at 14:11

  Tesekkurler iyi bayramlar bu kadar akici ve anlasilir yazdiginiz icin

 13. Batuhan

  26/07/2014 at 14:16

  Elinize sağlık. Her ayrıntısı düşünülmüş.

 14. Soner Tuncer

  26/07/2014 at 14:26

  Mustafa bey ios 8 ile birlikte RSAP (Remote Sim Access Profile) desteği geleceği de söyleniyor. Sizin bir bilginiz var mı bu konuda acaba?
  Size ve tüm takipçilerinize de iyi bayramlar.

 15. ersin

  26/07/2014 at 14:33

  yazi ve bilgilendirme icin tesekkurler, ben de su konuyu merak ediyorum, aceba yeni surumde, gelen sms, bilgilendirme ya da uyari oldugunda ekran kilitliyken sadece arka flas isiginin yAnmasi gibi bi ozellik var mi yani mevcut surumde gelen uyari oldgnda ekran kilidi devredeyken gelen sms ornegin ekranda da gozukuyor hem de arka flas isigi da yaniyor fakat demek istedigim gelen ya da bildirim ekran kilidi devredeyken sadece arka flash isinin yanmasi ile bildirilip kilitli ekranda gozukmemesi, boyle bisi olasi mi 🙂

  • Atahan

   31/07/2014 at 23:50

   Ben iphone 5s almayı düşünüyorum önerir misiniz??

   • Mustafa Tan

    01/08/2014 at 00:45

    Elbette. Ama önerim ekim ayını beklemeniz. Çünkü yeni iPhone modelleri çıkacak sonbaharda.

    • Atahan

     01/08/2014 at 09:26

     Peki iphone 5s mi daha iyi yoksa htc one m8 mi genel olarak iyi??

     • Atahan

      01/08/2014 at 18:14

      Iphone 6 mı çıkıcam sonbaharda

      • Mustafa Tan

       01/08/2014 at 18:52

       Her sene çıkıyor. Bu sene çıkmaması için bir sebep göremiyorum.

 16. Erdem A.

  26/07/2014 at 15:09

  Sağol başkan güzel bir yazı olmuş. Sanada iyi bayramlar.

 17. niyazi yılmaz

  26/07/2014 at 15:42

  keşke ios 8 ile kamera menüsünde video çözünürlük ayarlama yada fotoğraf mp ayarlama özelliğide gelse,zaten az olan hafızada fullhd video ile 2 dak. çekince iptal oluyor! çözünürlükler vede fps hızları ayarlanabilse çok güzel olurdu? bütün iphonetürkey ekibine iyi bayramlar…

 18. Fatih

  26/07/2014 at 16:06

  beğenmediğin ülkeler bile LTE bizde fos

  • Emin

   03/08/2014 at 19:47

   O LTE’lerin yani 4G’lerin çoğunun sağladığı pratik hızlar Türkiye’de sağlanan 3G’den daha düşük hızlar. O yüzden LTE’nin çok bir önemi yok.

 19. Oyuncu;Alikerem Karaytu

  26/07/2014 at 16:23

  Çok güzel olmuş filmde reklamınızı yapıcam…

 20. Tekin

  26/07/2014 at 17:33

  Tum takipcilerimize iyi bayramlar 🙂 detaylar icin sagol mustafa abi 🙂

 21. Gökhan Yanan

  26/07/2014 at 20:38

  Teşekkürler bilgilendirme için sayenizde bilmediğim bir çok şeyi öğreniyorum 🙂

 22. Enes

  26/07/2014 at 20:55

  Mustafa bey son bahsettiginiz LTE 4G olayi bug degil malesef ben amerikadayim LTE yi kapatinca telefon 4G ye donuyor 3G ye bile degil iphone 5 kullanmaya basladigimdan beri boyle bu

  • berke

   27/07/2014 at 18:23

   Sizde olan durum son derece normal. Çunku amerikada 4g lte var. Bu arada siz lte yi kapatinca yazan 4g,4g degil. h+ (bir çeşit 3g) amerika h+ ı 4g diye geçiyor

 23. Behruz

  26/07/2014 at 21:17

  Cox twk- ler. Kewke bizim ulkede de boyle guzel tanitim olsa. Sanki azerbaycanda iphoneden anlayan biirileri yok

 24. Faruk

  26/07/2014 at 21:46

  Elinize sağlık mustafa bey çok güzel bi anlatım olmuş. Hayırlı bayramlar şimdiden herkese.
  Allah kaza bela vermesin inşaAllah.

 25. Anonim

  26/07/2014 at 22:40

  Mustafa bey son paylaşımınız çok faydalı oldu teşekkür ediyoruz devamını bekliyoruz 🙂

 26. Murat

  26/07/2014 at 23:19

  Teşekkürler

 27. Honourbap

  27/07/2014 at 12:36

  Yazi icin tesekkurler Mustafa Bey, iyi bayramlar.
  Ios (7.1.2) son guncellemeden sonra telefon (iphone 5s) cok isinmaya basladi, sizde de boyle mi Mustafa Bey?

  • Faruk

   27/07/2014 at 13:53

   Ayni sorun bende de var 5s

  • Anonim

   28/07/2014 at 11:36

   Normal sıkıntı yok bu 7.1.2 den değil havalardan.

 28. Guest

  27/07/2014 at 22:42

  bendede ios 8 var mustafa havan kime

 29. Yavuz

  28/07/2014 at 17:15

  Elinize kolunuza yüreğinize sağlık teşekkür ederim …

 30. Servet Saylan

  29/07/2014 at 21:06

  Beta 4 de whatsap sorunu cözülmüş,

 31. Hüseyin

  30/07/2014 at 17:27

  Ben 5s kullanıyorum ve her işlemde yada oyunda çok fazla ısınma yapıyor bu normal bir durummu

 32. Akif

  30/07/2014 at 21:12

  Mustafa bey mesajlar iPad e geliyor bu guzel de whatsapp msjlari da geliyor mu acaba tesekkurler

 33. jrbacktoback

  31/07/2014 at 13:36

  iphone 6 sabırsızlıkla bekliyorum fakat şu sıralar blackberry nin passport telefonuda iyice aklımı çelmeye başladı..ios kadar blackberry os da stabil ve yeni cıkacak güncellemelerle daha iyi olucak diyorlar..blackberry düşünmemin bi sebebide 3450 mah pili..iphone da 1800 mah pil konuşuluyor ve buda birçok özelligi kullanamıyacagımız anlamına geliyor..ikiside eylulde lansmanı olucak bekleyip karar vercem artık..sırf yeni nesile iphone a geçmek için ip 5s telefonumu sattım..

 34. Purikss

  31/07/2014 at 23:12

  Paylaşımınız için teşekkürler Mustafa bey. 7.1.2 sürümü hataları ve yorumlarda oldugu gibi tüm kullanıcı ve forum takipçilerinde sorunlar mevcut bu konu hakkında da bir bilgi paylaşabilirseniz çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  • Mustafa Tan

   01/08/2014 at 00:46

   Bir çok kez paylaştık aslında yazılım güncellemeleri sonrası çıkan sorunların giderilmesi ile ilgili. Cihazı geri yükleyerek tüm yazılımsal sorunlardan kurtulmak mümkün. Bir deneyin göreceksiniz sorunlarınızın gittiğini.

 35. Batuhan14

  02/08/2014 at 00:40

  İphone 6 nın sonbaharda çıkacağı söylentileri var doğrumu?? Doğruysa fiyat aralığı ne kadar olur??

  • Mustafa Tan

   02/08/2014 at 00:50

   Yeni iPhone modelleri hep sonbaharda çıkıyor. (En azından son 3-4 senedir böyle :)) Dolayısıyla buna söylenti yerine malumun ilanı diyebiliriz 🙂 Apple kolay kolay huyunu suyunu da değiştirmez.

   Ayrıca fiyat konusunda yine senelerdir aynı politika izleniyor. Yani en son çıkan iPhone modelinin fiyatı hep aynu oluyor. Örneğin şu an ki en son iPhone modelinin fiyatı neyse, geçen sene de aynıydı. Yani bu seneki en son model olan iPhone 5s’in fiyatı, geçen sene bu zamanlarda en son model olan iPhone 5 ile aynıydı. Apple yeni bir model çıkardığında eski modellerin fiyatını düşürüyor.

   Sadece bu sene 4.7 ve 5.5 inç olmak üzere iki yeni ve daha büyük iPhone modelinin çıkması bekleniyor. Dolayısıyla bu yeni modellerin fiyatı boyutları oranıyla artabilir. Fakat kesin ne olur kimse bilemez. Çıkınca hep birlikte göreceğiz 🙂

   • Batuhan14

    02/08/2014 at 09:21

    Saolun Mustafa bey

   • Efeeren

    23/08/2014 at 18:21

    Mustafa bey bilmiyorum daha önce yazmış olan bir arkadaşım olmuştur ama güvenlik açığını söylemek isterim ekran kilitliyken home tuşuna basıp ekranı yukarı kaydırdığımızda uçak moduna geçme açılabiliyo oysa telefonu kaybettiğimizde yerini bulabilmemiz için internetin açık olması gerekiyor bu da güvenlik açığı oluşturuyor

    • Mustafa Tan

     23/08/2014 at 18:38

     Telefon kapatılınca ya da pili bitince de internet olmuyor ve cihaz tespit edilemiyor 🙂 Bu yüzden bu bir açık değil.

 36. Ertugrul kokdemir

  02/08/2014 at 18:59

  Apple İOS un yeni versiyonunda TV Out u kaldirdi.Bana göre kendini bitirdi.Artik iphonlarla kablolu televizyon baglantisi yapamiyorsunuz.Sahsen ben artik Android e gececegim .Hayal kirikligi yasadim.

  • Mustafa Tan

   02/08/2014 at 19:28

   Hayır kaldırmadı tabii ki. Ben sorunsuzca kullanıyorum iOS 8 beta 4 yüklü iPhone ve iPad’imde.

 37. Doruk Külahlı

  02/08/2014 at 22:10

  Mustafa bey,bazı söylentilere göre İOS8’de Android’de olduğu gibi uygulama kilitleme(şifre ile) diye bir şey çıkıcakmış.Bu doğrumu acaba?

 38. Akin

  02/08/2014 at 22:52

  Merhaba incelemeniz cok guzel ama en bastaki arama kisminda kardashian ‘i aratip bulmak istediginiz neydi acaba ?

  • Mustafa Tan

   02/08/2014 at 23:02

   Sorunuzu anlayamadım kusura bakmayın. Ben kardashian aratmadım. Popüler Aramalarda çıkanlar o sırada App Store’da arama yapan tüm kullanıcıların en çok yaptığı kelimeleri gösteriyor. Benimkileri değil.

   Dolayısıyla kardashian’la neyi aratıyorlar bilemiyorum 🙂

 39. Ahmet

  03/08/2014 at 01:24

  Mustafa bey mrb yazılarınızı sitemde yayımlamak istiyorum

 40. Aykut

  03/08/2014 at 12:20

  Mustafa bey sizin uygulamanızın ikonunda yeni uyarı veya bildirim varmış gibi kırmızı 1 harfi çıkıyor bunu nasıl kapatabiliyoruz? Ben epeyce uğraştım yapamadım.. Teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   03/08/2014 at 12:43

   Bir sonraki ilk bildirim mesajı ile düzelecek merak etmeyin. Uygulamamız kaynaklı bir sorun 🙁

 41. Ahmet

  05/08/2014 at 04:34

  kolay gelsin usura bakmayın rahatsız ediyorum ama acaba developer iseniz (ki sanıyorum öylesinz) bana yardımcı olurmusunuz udid kaydımı yaparmısınız sitenizdeki çoğu haberleri okuyorum gayet güzel ve bilgilendirici bu yüzden beta sürümü kullanmak istedim ama ortada kaldım yardımcı olursanız çok minnettar kalcağım

  udid numaram:

  90ba88e0f5284301a8dc8713b44255069fb82819

  yapmazsanız da canınız sağolsun

  lütfen evet yaparız yada hayır üzgünüz diye geri dönüş yapın

 42. Ünsal

  05/08/2014 at 18:49

  Wifi, el feneri vb uygulamaların bulunduğu hızlı erişim menüsü düzenlenebilir olmalı bence. İstediğimiz ayar veya uygulamayı buraya taşıyabilmeliyiz. symbian da dah vardı bu özellik. Ne zaman yaparlar bilemiyorum ama çok insanın işine yarar bu değişim.

 43. Hil

  09/08/2014 at 11:40

  Iphone dan engelledigimiz bi numaranin attigi mesaj iphone’a degilde ipade gelir mi o halde?

 44. Didem

  17/08/2014 at 15:01

  Çok teşekkürler Mustafa bey paylaşımınız için çok faydalı oldu benim için sağolun

 45. Adem

  22/08/2014 at 08:52

  Oyuna girerken adobe flash istiyor ve bn o uygulamayı bulamıyorum yardımcı olur musunuz ?

 46. Anonim

  29/08/2014 at 12:51

  ıos 8tanıtımı bu kadar mı yani mustafa bey koskoca ıos 8 bu kadar mı özellik gelmiş çok az şey ile bilgilendiriyorsunuz bizi memnun değiliz

  • Mustafa Tan

   29/08/2014 at 19:54

   Bu kadar değil ama epey bir özelliğini tanıttık. Tanıtamadığımız kısımlar da App Store uygulamaları ile ilgili fakat onlar da iOS 8 çıkınca güncellenecek.

 47. Cüneyt

  02/09/2014 at 13:44

  Sim kartı olmayan ipadden mesaj gönderebiliyorsak, aynı zamanda whatsapp da kullanabilecek miyiz? Henüz ipad uyumlu whatsapp uygulaması yok fakat iphone uyumlu uygulama yükleyebilecek miyiz?

 48. ali

  03/09/2014 at 15:33

  Çok güzel olmuş mustafa bey. Teşekkürler

 49. ali

  03/09/2014 at 15:36

  Çok teşekkürler Mustafa bey paylaşımınız için çok faydalı oldu benim için sağolun

 50. Murat/Ankara

  06/09/2014 at 04:23

  Helal olsun..

 51. furkan

  17/09/2014 at 11:56

  ios 8 i beğenmez isek eski sürüme tekrar dönebilme imkanımız varmı acaba…teşekkür ederim…

  • Mustafa Tan

   17/09/2014 at 12:31

   Hayır olmayacak maalesef.

   • Yekbun

    20/10/2014 at 22:07

    Bir sorum olacak? Ben ıphone 5s ve 2012 Macbook Pro sahibiyim. Ancak handoff uygulamasını kullanmayı beceremedim. Bana yardım edebilir misiniz?

 52. Fatıh

  18/09/2014 at 10:02

  İpad 3 de hands of üf özelliğini bulamadım? Yardımcı olurmusunuz?

  • Mehmet Ali

   18/09/2014 at 23:38

   Bu sorunun cevabı yok sanırım.

 53. orcun

  18/09/2014 at 11:52

  Ipadden handoff ile mesaj olayını yapamadım yardımcı olurmusunuz

 54. Fırat

  18/09/2014 at 15:50

  Ben 4s kullanıcısıyım ve ios 8 yükledim ancak bana handoff özelliği gelmedi
  Neden acaba?

 55. DenizK

  18/09/2014 at 19:36

  ios 8 deki bu 3g kapatamama olayını düzeltirler mi acaba ? boşuna sarj yiyo ayrıca adam akıllı çekmiyo telefon. saygılar.

  • Enes

   19/09/2014 at 05:27

   Mustafa bey sorumu yanıtlarmısınız size zahmet..

   Ya iyi herşey güzel hoş ben bu fotoğraf işini kafama çok taktım arkadaş çözemedimde eskiden ne güzel benim düzenim vardı sadece Film Rulosu diye birşey vardı bütün fotoğraflarım oradaydı şimdi o kayboldu Son EKlenenler diye bir klasör oluşmuş ,koleksiyon olarak gözüküyor orasıda çok karışık bu duruma bi el atın size zahmet

 56. Syaygili

  19/09/2014 at 12:52

  MACBook Air 2013 kullanıcısıyım ve sistemim en son güncellemeleri almış durumda ancak bilgisayarım ile telefonum arasında web sayfalarını (bilgisayarımda açık olanları görebiliyorum. Ancak telefon ve mesaj konusunda aynı başarıya ulaşamadım. Bilgisayarım da bir ayar yapmam gerekiyor mu?

 57. orcun

  19/09/2014 at 13:01

  Mustafa bey handoff mesaj olayını ios8 de yapabildinizmi bide nasıl yaptınız yaptıysanız

  • Hm...

   23/10/2014 at 21:04

   İlk önce iPad’ini ve iPhone’unu internete bağla.Sonra iPhone da Ayarlar > Mesajlar > Mesaj iletme bölümünden iPad’ini seç.iPad’in de beliren numarayı iPhone’a yaz.Artık mesajlar hep iPad’ine de gelecek

 58. cihan

  19/09/2014 at 15:59

  Mustafa Bey merhaba,
  Handoff özelliğiyle alakalı olarak yazınızda sms attığınızı belirtmişsiniz ama ipad üzerinden msj göndermek istediğimde karşıdaki cihaz apple ürünü olmadığı için “iMessage servisine kayıtlı değildir” uyarısı vermekte. Acaba Beta sürümden sonra kapattılar mı bu özelliği?
  Selamlar…

 59. Halil

  19/09/2014 at 16:19

  İos 8i yükledikten sonra app store a giremiyorum yardımcı olurmusunuz

 60. Can Yüce

  19/09/2014 at 16:49

  Merhaba;

  iOS 8 yüklü 2 cihazım (iPhone 4S ve iPad 2) de Ayarlar menüsünde handoff ekranı çıkınmıyor. Bu iki modeli desteklemiyor mu ?

  • orcun

   19/09/2014 at 23:21

   Onlarda handoff desteklenmiyo kimse cevaplamamıs ben soliyim 🙂

 61. Onur

  20/09/2014 at 12:05

  Bu handoff ve ipad üzerinden çağrı cevaplama bende çalışmıyor. Sanırım biryerde bir hata yapıyorum. Olması gereken ayarların detayını nereden bulabilirim?

 62. Murat

  25/09/2014 at 00:03

  iPad mini lerde de (4g yok) bu handoff özelliği kullanılarak çağrı cevaplanabiliyor mu

  • Anonim

   23/10/2014 at 21:09

   Evet.Benim iPad mini’m var ve çalışıyor.

 63. Cumhur

  03/10/2014 at 15:35

  Merhabalar handoff konusunda bir sorunla karşılaştım onu soracaktım iphone ve ipadimde handoff aktif tabletinden gelen aramaları görebiliyor veya arayabiliyorum ama mesaj ne yazık ki çalışmıyor ne gelen Mesajı görebiliyorum nede çekebiliyorum çözümünü bilen var ve anlatırsa sevinirim. Bendeki cihazlar iphon 5c ipad air

  • Hm...

   23/10/2014 at 21:14

   İlk önce iPad’ini ve iPhone’unu internete bağla. Sonra iPhone’da Ayarlar > Mesajlar > Mesaj iletme’de iPad’ini seç.Artık çalışacaktır.

 64. Emin

  03/10/2014 at 15:58

  tüm bilgilendirmeniz için tşk ederim çok emeğiniz geçiyor

  Fakat iphone ve ipad bir birine bağladık her gelen mesaj iki cihaza geliyor bunları nasıl ayıracağız yazmamışsanız :))

 65. Alper Aydın

  08/10/2014 at 13:22

  Kardesim Kolay gelsin. Rehberim komple silindi Herneyse olabilir Ama Tekrar Simdeki Kişileri aktaramıyorum neden ?

 66. Zeki Yılmaz

  08/10/2014 at 13:28

  Mustafa bey merhabalar.

  Bir arkadaşımın ios 8 yüklü iphone 4s ve iPad mini retina cihazları arasında sürekli olarak handoff bağlantısı aktif oluyor. Iphone 4s in handoff U desteklemediğini biliyorum menüde de handoff bulunmuyor zaten. Fakat iPad mini retinasında handoff U kapatmamıza rağmen iphone a gelen çağrıların ve mesajların hepsi iPad de bildirim veriyor. Bunu kapatabilmek mümkün mü?

 67. ercan

  12/10/2014 at 17:23

  ıos 8 güncellmesi yaptım ana ekranda app store ikonu yok. atarlar bölümünde ise görünüyor. nedendir acaba.

 68. Tayfun

  15/10/2014 at 00:19

  Iphone 5 ve ipad air de bahsettiğiniz herşey tamam ama mesaj olayı yok
  Handoff özelliği demişsiniz bahsedilen gibi devamlılık yok oda şöyle oluyor eğer bluetooth ile cihazları bağlarsanız oluyor ama oda sürekli kopma sorunu yaşıyorum ağ ayarlarını sıfırladım ama yine aynı. Araştrınca ios 8.0.2 de bluetooth sorunu varmış 🙂 buda apple ın güzelliği
  Cevap gelirmi bilmiyorum ama bunları yapan biri varsa nasıl yaptığını anlatabilirse herkes faydalanabilir.

  • Hm...

   23/10/2014 at 21:21

   İlk önce iPad’ini ve iPhone’unu internete bağla. Sonra iPhone’da Ayarlar > Mesajlar > Mesaj iletme’de iPad’ini seç.Artık çalışacaktır.
   Bluetooth işi ise bende şöyle;
   iPad ve iPhone’un Bluetooth’u açık iken iPhone’da mail yazmaya başladığımda ve daha sonra iPad’in ekranını açtığımda köşede mail işareti gözüküyor. Çekince de iPhone’da mail kapanıyor ve iPad’de açılıyor.

 69. mustafa

  16/10/2014 at 23:38

  macimde sms i yapamadım bir türlü aramayı yapabiliyorum ama sms ve safari olmuyor

 70. semih

  18/10/2014 at 22:41

  iphone 5s ve ipad air’im defalarca denememe rağmen macbook la eşleşmiyor bluetooth üzerinden umarım sorun 8.0.2 den kaynaklıdır, pazartesi 8.1 ile düzelmezse başını apple

 71. Murat Erkek

  03/11/2014 at 11:12

  Mac mini (late 2012) ile iphone 6 plus sahibiyim. Mac işletim sistemim “Yosemite”. Mac im deki ve telefonumdaki ayarlardan “handoff” izinleri verilmiş durumda. Mac minimdeki bluetooth özellikleri “handoff” a uygun. Tüm bunları gereğince yerine getirip tüm ayarları yapmama rağmen iphone6 mac e bluetooth üzerinden bağlanamıyor. Enteresan bir şekilde bağlı olmadığı halde gelen aramalara mac üzerinden yanıt verebiliyorum fakat mac üzerinden arama yapamıyorum. Veya iphone daki mesajlarım mac e düşmüyor. Bu sorunu benim gibi yaşayan veya konu hakkında yardımcı olabilen olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 72. mehmet us

  14/11/2014 at 11:42

  Selamlar mustafa bey ve ilgili diğer arkadaşlar. Handoff kapalı omasına rağmen çağrılar tüm telefonlarıma düşüyor. bu konuda yardımlarınızı beklişyorum rahatsız edici bir durum.

 73. Sesli

  09/05/2016 at 19:53

  8 yükledim app store a giremiyorum