iOS 8 ile Test Sürüşü – VI (Aile içi Paylaşım)

Uzun bir aradan sonra iOS 8 Beta test sürümlerini deneyimleyerek yaptığımız paylaşımlara kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu arada uzun bir süredir iOS 8 ile paylaşım yapamamamızın nedeni de yeni gelecek bir çok özelliği çeşitli nedenlerden deneyemememiz. Örneğin bu yazının konusu olan Aile Paylaşımını iOS 8 beta 2 test sürümü çıktığında (yaklaşık 1 ay önce) denemeye çalışmış fakat olumlu bir sonuç alamadığım için paylaşmamıştım.

Fakat iOS 8 beta 3 ile birlikte adam gibi deneyimleme imkanım olunca sizinle de paylaşayım istedim 🙂 (Gerçi halen bazı garip sorunlar yaşıyorum ama genel deneyimde sorun yok…)

Aile Paylaşımı (Family Sharing)

Aynı ailede/evde birden fazla iOS tabanlı cihaz (iPhone, iPad veya iPod touch) bulunduran bir çok kullanıcı var. Bu kullanıcıların çoğu da paralı uygulamalara ayrıca para vermemek için ortak Apple Kimliği kullanıyor. Fakat ortak Apple Kimliği kullanmak, bu yazımızda detaylı açıkladığımız gibi dataların karışması gibi istenmeyen sorunlara neden olabiliyordu özellikle de iCloud’da. Bir de çocuklarıyla Apple Kimliğinin şifresini paylaşan bazı ailelerde istenmeyen satınalmalar olabiliyor.

İşte Apple bu konulardaki sıkıntıyı görmüş olacak ki iOS 8 ile Aile Paylaşımı ismini verdiği bir özelliği devreye alıyor. Bu özellik sayesinde de aile bireyleri farklı Apple Kimliği kullanmalarına rağmen tek bir Apple Kimliğine bağlı kredi kartı üzerinden satınalma yapabiliyorlar. Bu sayede farklı Apple Kimliği kullandıkları için verileri biribirine karışmıyor fakat aynı uygulamaları veya şarkıları satınalırken tekrar tekrar para vermiyorlar.

Apple’ın Aile Paylaşımı ile ilgili tanımı da şu şekilde:

“Aile İçi Paylaşım, ailenizin dijital yaşamının da uyum içinde olmasını sağlayacak yeni bir özelliktir. Şimdi ailenizin altı üyesi, hesaplarını paylaşmak zorunda kalmadan iTunes ve App Store’dan satın aldıklarını paylaşabilir. İsterseniz, ailenizin alışverişlerini aynı kredi kartıyla ödeyebilir ve çocukların harcamalarını ebeveynlerden birinin aygıtından onaylayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı, aile takviminizi ve çok daha fazlasını kolayca paylaşarak hep iletişim halinde kalabilirsiniz.”

Her ne kadar adında Aile kelimesi geçse de elbette bu özelliği kullanacakların akraba veya aynı aileden olması gerekmiyor 🙂 Dilerseniz kısaca Aile Paylaşımının nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışayım.

Öncelikle Aile Paylaşımını kullanabilmek için herhangi bir iOS cihazında iCloud’un tanımlı olması gerekiyor. Çünkü Aile Paylaşımı iCloud’un bir parçası.

Ayrıca Aile Paylaşımı için bir kullanıcının Yönetici (Organize) olması gerekiyor ve yönetici olacak kişinin de Apple Kimliğinde kredi kartı tanımlı olması gerekiyor. Bu sayede diğer aile bireylerinin Apple Kimliklerinde kredi kartı tanımlı olmasa bile yöneticinin hesabına bağlı kredi kartından uygulama veya müzik satınalınabiliyor.

Diyelim ki Yönetici (Organizer) olmaya karar verdik. O zaman aşağıdaki ekran görüntüsündeki “Aile Üyesi Ekle…” seçeneğini kullanarak istediğimiz kişileri Aile Paylaşımına davet ediyoruz. (Toplam 5 kişiyi davet edebiliyoruz, yani bir anda maksimum 6 kişi olabiliyor bir Aile Paylaşımında.)

Davet edeceğimiz kişinin Apple Kimliği olarak kullandığı email adresini aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yazıp “İleri” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da karşımıza aşağıdaki gibi davet ettiğimiz kişinin paralı bir içerik satın alırken izin isteyip istemeyeceğine karar veriyoruz. Özellikle çocuklarımızı davet ediyorsak “Satın Almak İçin İzin Al” seçeneğini işaretlemekte fayda var. Çünkü bu sayede yazının devamında paylaşacağımız gibi çocuğumuz paralı bir uygulama almak istediğinde önce bizim iznimiz sorulacak. Eğer “Sorma” seçeneğini işaretlersek, hiç sormadan satınalma gerçekleşecek. Seçimimizi yaptıktan sonra da sağ üst köşedeki “Sonraki” seçeneğine tıklıyoruz.

Son olarak daveti istersek ilgili kişinin cihazına onaylaması için bildirim olarak gönderebiliyoruz, istersek de davet gönderdiğimiz kişi kendi cihazımızda Apple Kimliği ve şifresi ile girip onaylayabiliyor.

Davet gönderdiğimizde ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi davetin gönderildiği Apple Kimliğinin iCloud’da tanımlı olduğu iOS tabanlı cihazlarda aşağıdaki gibi bir bildirim ve seçenek çıkıyor. (Aşağıdaki örnekte iPad’i kullandım ama iPhone’da da benzeri oluyor)

Davet gönderilen Apple Kimliği sahibinin de önce aşağıdaki gibi hesabı doğrulaması ve onaylaması gerekiyor. Çünkü Aile Paylaşımında bulunan bireyler bundan sonra biribirilerinin satın aldıklarını hem görebilecekler, hem de indirebilecekler.

Diyelim ki oğlunuza ayrıca bir Kredi Kartsız Apple Kimliği aldınız ve bu Apple Kimliğini oğlunuzun iPad’inde (veya iPhone’nunda) tanımladınız ve de Aile Paylaşımına yukarıdaki gibi dahil ettiniz. Oğlunuz normal şartlarda paralı birşey indiremez kredi kartsız bir Apple Kimliği kullandığı için. Fakat Aile Paylaşımında iken paralı bir uygulama satın almak istediğinde, aşağıdaki gibi izin alması gerektiğini söyleyen mesajı çıkacak karşısına. (iOS 8 beta test aşamasında olduğu için halen bazı metinler tamamen Türkçe olmuş değil.)

Aile Paylaşımında iken kredi kartı kullanılmasa bile ebeveyn onayı talep edilerek paralı içerik alınabiliyor.

Ufaklık “Request” (İzin iste) seçeneğine tıkladıktan sonra da Yönetici (Organizer) hesaba (yani kredi kartının bağlı olduğu hesaba) sahip olan ebeveynin cihazına da aşağıdaki gibi bir mesaj geliyor:

Yönetici olan da aşağıdaki gibi içerik (uygulama, müzik, vs.) satınalma talebini de ya onaylıyor, ya da reddediyor. Eğer kabul ederse talep yapılan cihazda indirme işlemi hemen başlıyor, eğer reddedilirse de ufaklık şansını bir başka uygulama için denemek zorunda kalıyor 🙂

Ayrıca Yönetici (bizim örnekte babamız) hesap satınalmaya onay verdiği zaman kendi hesabına bağlı kredi kartından ödeme yapılıyor, fakat uygulama oğlanın hesabına bağlı oluyor 🙂

Bu arada Aile Paylaşımının en güzel yanı aile bireylerinin biribirinin satın aldıklarını ücretsiz indirebilmesi. Bu özellik eski sürümlerde olmadığı için aile bireyleri hep ortak bir Apple Kimliği kullanıyordu.

Fakat iOS 8’deki Aile Paylaşımı ile birlikte artık aile üyeleri biribirilerinin satın aldıklarını görebiliyor ve herhangi birinin satın aldığı ücretli bir içeriği tekrar ücretsiz satın alabiliyor. Örneğin yukarıdaki örnekte babanın oğluna alması için onay verdiği paralı oyunu kendisi tekrar indirirken ayrıca para vermiyor.

Ya da tam tersi oğlu iPad’inden babasının daha önce satın aldığı uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirebiliyor.

iOS 8 ile gelecek Aile Paylaşımı özelliği de kabaca bu şekilde. Fakat çok soru geleceğini düşündüğüm bazı noktaları aşağıda madde madde ayrıca özetledim:

 • Aile Paylaşımından faydalanmak için illa akraba olmak gerekmiyor 🙂 Yönetici istediği kişileri bu sisteme davet edebiliyor fakat muhtemelen aile bireyleri kullanacağı için Apple Aile Paylaşımı ismi vermiş.
 • Aile Paylaşımında yönetici dahil en fazla 6 kişi olabiliyor. (Bütün mahalle olarak Aile Paylaşımına girmeyi düşünenler için kötü haber :))
 • Aile Paylaşımındaki bireyler biribirilerinin App Store ve iTunes Store’dan aldığı uygulamaları, oyunları, şarkıları, filmleri, vs. ücretsiz olarak tekrar indirebiliyor. Yani sadece bir bireyin satın almış olması yeterlidir.
 • Bazı uygulamalar veya oyunlar Aile Paylaşımına açık olmayabiliyor. Çünkü isterse geliştiriciler uygulamalarını Aile Paylaşımının dışında bırakabiliyor.
 • Uygulama İçi Alımlar da Aile Paylaşımına dahil değil. Yani bir aile bireyinin yaptığı bir uygulama içi alımı diğer aile bireyi ücretsiz olarak yapamıyor.
 • Her ne kadar tüm satın almalar yönetici hesabına bağlı kredi kartından tahsil edilse de, uygulamanın bağlı olduğu hesap satın almayı başlatan hesap oluyor. Dolayısıyla kredi kartsız bir hesaba dahi paralı bir uygulama bağlanabiliyor ve Aile Paylaşımından çıkılsa dahi Kredi Kartsız Apple Kimliği sahibi paralı uygulamayı kullanmaya devam edebiliyor.
 • Aile Paylaşımından çıkıldıktan sonra diğer hesaplara ait paralı uygulamalar artık ücretsiz indirilemiyor. Sadece her hesap sahibi kendi hesabına bağlı daha önce indirilmiş olan paralı uygulamaları ücretsiz olarak tekrar indirebiliyor.
 • Apple bu konudaki suistimalleri engellemek için bir cihazın çok fazla Aile Paylaşımına girip çıkmasına engel olmak için sanırım engel koyuyor. Çünkü ben testler sırasında çok fazla şey denedim ve bir süre sonra limit aşımı hatası almaya başladım ve şu an test için kullandığım iPad’imi Aile Paylaşımına dahil edemiyorum 🙁
 • Son olarak Aile Paylaşımında takvim, fotoğraflar ve konum bilgisi aile bireyler arasında kolayca paylaşılabiliyor. Tabii isternirse konum paylaşma seçeneği kapatılabiliyor. Yani aile bireyleri biribirilerinin konumlarını sürekli göremiyorlar eğer herhangi bir aile bireyi kendi konum seçeneğini kapatırsa.

Aile Paylaşımı ile ilgili şimdilik paylaşacaklarım bu kadar.  Çok detaylı bilgi yok ama dilerseniz Apple’ın kendi sitesinden yani http://www.apple.com/tr/ios/ios8/family-sharing/ adresinden de Aile Paylaşımı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki yazımızın devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

iOS 8 ile Test Sürüşü – VII (App Store ve Handoff)

74 Comments

 1. Mehmet

  16/07/2014 at 15:54

  Merhaba konuyla alakasi yok ama siri türkce ios 8.1 ile cikacak diye söylentiler var siz ise bununla ilgili yazinizda en azindan simdilik uzak bir ihtimal oldugunu belirtmistiniz.bu fikriniz hala gecerli mi?

  • Mustafa Tan

   16/07/2014 at 15:56

   Halen geçerli. Söylentileri çıkaranlara iOS 8.1’i neye dayanarak söylediklerini sormanızı öneririm 🙂

   • yunus

    16/07/2014 at 18:05

    Merhaba,

    Geçenlerde bir haber okudum apple dil geliştiricisi arıyormuş (Türkçe ve daha fazla) ondan Siri’nin Türkçe olabileceğini düşünmüş olabilirler.

   • İlhan

    17/07/2014 at 12:04

    Mustafa bey iTunes Match özelliği aile paylaşımı kullanımına dahil mi?

    • Emin

     28/07/2014 at 19:45

     Güzel soru. Ben de merak ediyorum. Cevaplarsanız memnun olurum Mustafa Bey.

   • İlhan

    17/07/2014 at 12:06

    Ve birde “Frequent Locations” özelliğini nasıl kullanıyoruz?

   • Mustafa

    20/07/2014 at 15:51

    4s destekleyecek mi acaba 8.1 i

   • Tahir

    23/07/2014 at 17:30

    Apple a öneri ve istekler iletiliyormu?boyle bir değerlendirme platformu varmı?yazılım ile ilgili özellikle…

 2. Selman

  16/07/2014 at 16:00

  Çok hoş bir özellik olmuş, bu yenilik işimize yarıyacaktır 😉

 3. Yesil

  16/07/2014 at 16:30

  Merhaba sorum su; ios8 4s ve uZeri modelllerde indirilecek diye duydum dogru mu veee bu icloud aile paylasimi iphone4 model de uygulama sansi olabilirmi? Aile paylasimi cok sevdim ki benim aileme gore tamda!

 4. Mehmet

  16/07/2014 at 16:43

  Mustafa bey kolay gelsin
  ios 8 şuan beta kaç?

 5. Halil

  16/07/2014 at 16:56

  Son yazılımdan sınra orjinal şarj kablom çalışmamaya başladı bunula ilgili bir açıklama yaparsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 6. Erim

  16/07/2014 at 17:13

  Şu anda aynı hesabı kullanan iki iOS cihazım var ve aile paylaşımında indirdiğim paralı uygulamalar aile hesabında indirilmiş gözükür mü yani ben bi cihazımın icloud hesabını değiştirdikten sonra aile paylaşımı ile diğer cihazdaki uygulamaları indirebilcek miyim ?
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   16/07/2014 at 17:21

   Evet gözüküyor merak etmeyin.

 7. Mesut

  16/07/2014 at 17:18

  Çok faydalı bilgiler. Teşekkürler. Takipteyim.

 8. Hikmet

  16/07/2014 at 17:36

  Teşekkurler, kolay gelsin.

 9. Doğu

  16/07/2014 at 18:10

  Mustafa bey ios 8 ne zaman çıkacak tam olarak güncellemesi gelir

 10. Eriten

  16/07/2014 at 18:35

  Şimdi max rakam 6 hesap aynı hesapla 10 cihaz eşittir 60 cihaz mı oldu Mustafa bey ?

  Yoksa apple aynı hesabı 10 cihazda kullanımı kapattı mı acaba ? Şimdiden teşekkürler cevabınız için çünkü biz ailecek tek hesabı benim hesabı 6 kişi zaten kullanıyoruz 😉

 11. Tekin

  16/07/2014 at 18:37

  Faydali bir gelistirme olmus. Uygun bir anlatimla suslenmis tesekkurler paylasim icin.

 12. Kâmil

  16/07/2014 at 19:15

  Hepsi bumu yani iOS 8 ile gelen yeni özellikler bu kadarmı iphone 6 çıkmayacakmış Mustafa bey bu sene dogrumu acaba

  • Mustafa Tan

   16/07/2014 at 23:33

   Yazının sounda da paylaştığım gibi bu kadar değil. iPhone 6’dan kastınız sanırım bir sonraki iPhone modeli. Çıkıp çıkmayacağı konusunda Apple bir açıklama yapmadıysa doğru değildir.

 13. ogzuhan

  16/07/2014 at 19:15

  tam aradığım bir özellikti süper olmuş yaa

 14. ogzuhan

  16/07/2014 at 19:18

  acaba ios 8 cihazımda ne kadar daha yer kaplıyacak ❓❓

 15. Anıl Utkulu

  16/07/2014 at 20:10

  Merhaba Üstad;

  Apple her aile üyesine master hesabı kullanmadan ödeme yapma imkanı tanıyor mu?Yoksa ödemeyi mutlaka master hesaptan yapmak zorunlu mu oluyor?

  Kolay Gelsin

  • Mustafa Tan

   16/07/2014 at 23:31

   Anladığım kadarı ile diğer aile bireylerinin hesabında da kredi kartı olursa ne olacak diye soruyorsunuz? Henüz deneyemedim ama sanırım yine yönetici hesabından kesilecektir.

  • Mustafa K.

   03/08/2014 at 02:46

   Aile paylaşımını kullanan tüm hesaplar tek kredi kartı kullanmak zorunda diye biliyorum ben.

 16. Ediz

  16/07/2014 at 22:29

  Mustafa bey paylaşımınız için teşekkür ederim. Aile paylaşımında yöneticinin daha önceden satın aldığı ücretli uygulamaları paylaşım sonrasında aile bireyleri ücretsiz olarak indirebiliyor mu?

  • Mustafa Tan

   16/07/2014 at 23:30

   Evet indirilebiliyor.

 17. Emir

  16/07/2014 at 23:26

  Mustafa bey benim iphone 4 üm var ona ios 8 indirilemiyor bildiğiniz gibi ama oğlumun ve eşime ios 8 indiriliyor o zaman benimde hesabım yazılsa bende kullanabilir miyim?

  • Mustafa Tan

   16/07/2014 at 23:29

   Aile Paylaşımı sadece iOS 8 yüklü cihazlarda mümkün olacak.

   • İpnickom19

    01/08/2014 at 09:30

    Mustafa bey iphone 5s mi daha iyi yoksa htc m8 mi genel olarak

 18. Senol

  17/07/2014 at 02:09

  Mustafa bey ya hiç değinmediniz yada ben farketmedim itunus kart ile yükleme yapipda bu uygulamayı kullanabiliyozmu, yoksa mecbur kredi kartımı olacak?

 19. Halil

  17/07/2014 at 10:22

  Arkadaslar baslikla cok alakali degil ama bilen varsa soylerse sevinirim, apple kimligine atadigim e-mail adresini nasil degistirebilirim, tabi onceki islemlerimi etkileneyecek sekilde?

   • Halil

    17/07/2014 at 11:46

    Tesekkurler Mustafa Bey, elimde olsa Apple ortadogu CEO’su yapardim sizi, Tim Cook’tan daha faydalisiniz:))

   • Mustafa Burçin ÇETİN

    24/07/2014 at 02:15

    Merhabalar Aile paylaşımını başarılı buldum yalnız benim sormak istediğim başla birşey var. Çocuk modu ile alakalı samsung bu konuda çok başarılı bir yazılım yapmış ıphonede böyle birşey aradım ama bulamadım çocuk ne yaparsa yapsın moddan çıkamıyor ve oyunlarla dolu bir masaüstüne sahip arama ekranı bile var 6 adet hayvan resmi koyulmuş ister köpeği ister kediyi seçerek arama yapabiliyor çocuk işin ilgi çekici yönü örneğin kediyi aradığında telefon 2 Yada 3 kez çalıyor ve karşıdan kedi miyavlayarak telefonu açıyor. Benim oğlum telefonu eline geçirdiğinde sürekli arama yapmasın mesaj atmasın diye tepesinde beklemek zorunda kalıyorum dolayısı ile çocuğun gelişim sürecinde negatif bir etki yapıyorum kendi araştırma farketme deneyerek öğrenme becerisini baltalıyorum Bu konuda öneri veya yorumunuz olur ise sevinirim teşekkürler

    • Mustafa Tan

     24/07/2014 at 09:12

     Maalesef henüz böyle bir özellik yok.

 20. Selin

  17/07/2014 at 11:13

  Konuyla pek alakasi yok ama ipodumun icine islak mendil suyu girdi ve sanirim cikmadi ekran goruntum gidip gidip geliyo sizce napabilirim

   • Ali Okcu

    17/07/2014 at 13:44

    Mustafa bey 20 gün önce teknosadan Apple 5s aldım bu sıralar 3G açıp kapatınca şebeke gidiyor uçak modu yapınca geri geliyor acaba bozulmuş mu cihaz yoksa güncelleme sorunumu

   • Anonim

    19/07/2014 at 17:11

    Mustafa bey bunca yillik iphone ustasisin ios 8 icin asil soylemen gereken seyi soylemiosn. 5-6 tane test surusu zir valadin. Insan soyler 3g kapatma yok. Istersek 4g acabiliorz die. Yazilarina guvendik ove ove bitiremedign ios 8 i kurduk. 3 g kapatamadgmzdan sarj 8 saatte bitio. Test surusu denen yazilarini duzgun yaz da takipci kaybetme

    • Mustafa Tan

     19/07/2014 at 18:54

     Selamlar,

     Öncelikle bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek istiyorum:

     1) Hiç bir yazımda övme yok. Sadece gördüğüm yenilikleri ve deneyimlerimi paylaşıyorum. 6 senedir yazılarım hep bu şekilde. Değerlendirmesini de kullanıcılar yapıyor.
     2) Yıllardır tüm beta sürüm yazılarında sakın yüklemiyin diye bas bas bağırıyorum 🙂 Sanırım yazıların tamamamını okuma fırsatını bulamayorsunuz.
     3) Yazılarımı takipçi kazanmak veya kaybetmek için yazmıyorum. 6 senedir durum bu şekilde. Eğer takipçi kazanmak için olsaydı her gün bir dedikodu haberi yazardım. Sitede bir tane dedikodu haberi gördünüz mü Apple’ın gelecekti cihazları veya ürünleri üzerine?

     Son olarak hiç bir zaman usta olduğumu iddia etmedim, o sizin hüsnü zanınız. Fakat zırvaladığım tespitiniz doğrudur 🙂

     Saygılar.

     • kemal uyar

      20/07/2014 at 00:36

      Bunca hıyara bir cacık lazımmış. siz de kendinizi feda etmişsiniz Mustafa bey.

     • Anonim

      21/07/2014 at 10:05

      Ben hala 3 g 4 g konusunda ki probleme degiemissinz cevap vermenz gereken yere degil baska yere cevap verip seyirciye oynamissinz. Konu bunlar degil. Konu 3g kapatamamayi neden soylemedinz bunu aciklayin. Herseyden once asil soylemenz gereken konu bu. bence sizin betalari inceliycek vaktiniz yok. Saygilar

      • Mustafa Tan

       21/07/2014 at 10:53

       Selamlar,

       iOS 8 ile gelen irili ufaklı o kadar çok şey var ki henüz değinmediğim sadece bahsettiğiniz konu değil. Ayrıca bahsettiğiniz konunun iOS 8 ile ilgili olup olmadığı bile tam net değil. Neden derseniz aşağıdaki linkte paylaştığımız gibi bir takipçimiz iOS 7.1.2’de de aynı seçeneği görmüş:

       http://sorucevap.iphoneturkey.com/60266/ipad-air-3g-ve-lte-sorunu

       Bu yüzden net olmayan konuları yazmak istemiyorum. Çünkü sonraki betalarda düzelebilir ya da bu sorun operatörden kaynaklanabiliyor olabilir.

       iOS 8 ile gelen böyle irili ufaklı bir sürü konu var. Herkese göre önemli konular farklı. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi bu aralar çok vaktim olmadığı için belli bir plan dahilinde kesinleşmiş özellikleri tanıtıyorum gruplayarak. Betaların sonuna yaklaştığımızda da diğer önemli detayları da paylaşacağım merak etmeyin.

       Trübine oynama meselesine gelince bu konuda da haklı olabilirsiniz. Fakat tam olarak ne yapmamı istediğinizi anlayabilmiş değilim. Sizinle tartışmaya veya polemiğe girmemi mi bekliyorunuz? Ne yazsam muhtemelen yine doğruyu yapmış olmayacağım.

       Hani sadece yazdığım şeyler için elştiriliyor olsam kendimi savunmaya çalışayım ama yazmadığım şeyler için de eleştiri alınca savunma zor oluyor 🙂

       Elimden bu kadar geliyor kusura bakmayın.

       Saygılar.

       • Anonim

        21/07/2014 at 19:32

        Demek istedigim su. Si bu isi iyi biliyorsunz ona lafim yok. Ilk badta da dedigim gbi bnm gozumde ustasinz. Ama betalarda anlattiklarinzda oncelignz degistrmenz gerekio. Kullanicinin bunlara ihtiyaci var. Anlattgnz yenilikler yerine 3 g kapatma yok demis olsaydinz bir cok kullaniciyi kurtarmis olacaktnz. Anlatmaya calistigim tanitiminzdaki oncelikleri degistrmem. Ios 7 ye geri doneblmek icin cok ugrastim ve sinirli animda yazdim bu yorumlari. Saygida kusur ettiysem affola. Umarim hersey anlasilmstr. Saygilar

        • Anonim

         24/07/2014 at 17:59

         Burda yok olanlar anlatılmıuor. Yenilikler anlatılıyor. Çok az bir beyne sahip olan kişi 3g kapatmanın olmadığının anlardı. Ki olmuş olsa zaten söylenirdi. Hani dedim ya olmayanlar değil olanlar konuşuluyor diye. Olanlar diyorum. Dikkat et. Olanlar

       • Fırat

        25/07/2014 at 21:23

        Mustafa Bey FaceTime e telefon numaramı ekleyenıyorum nasıl numaramı eklerım lütfen yardım edin

    • Anonim

     19/07/2014 at 20:40

     Asıl zırvalayanın sen olduğu anlaşılmıştır umarım sayın anonim kardeş.

 21. Mehmet

  17/07/2014 at 17:33

  Son güncellemeden sonra şarj olmuyo, bende gittim çakma şarj aleti aldım oluyo, orjinalde dolmuyo çakmayla doluyo bu nasıl iş ya saçma sapan bişi oldu bu ya..

 22. Honourbap

  17/07/2014 at 20:14

  Yoneticiye gelen onay mesajlari belli saat araligina gelmesi icin ayarlanabiliyormu? Ornek; butun gun isteyim, oglan surekli satinalma yapmaya calisiyor, ekranima surekli mesaj gelecek. Bunun gibi es ve diger cocuklarda yaparsa isimiz is! Saat 18-20 arasi bu bildirimler gelsin denebilse ne iyi olurdu 🙂

 23. Alihan

  17/07/2014 at 22:41

  Mustafa bey 4s kullanıyorum safarı guncelle dıyor nasıl guncelleyecegım eskı surum dıyor saygılar

 24. affan_ahmet

  18/07/2014 at 02:28

  mustafa bey acaba iPhone 6 kaç liradan satışa çıkar ona göre para biriktireceğim

 25. Equalitarian Man

  18/07/2014 at 20:58

  2. Paragrafın 1. Cümlesinde kullandığınız “adam gibi” sıfatı cinsiyetçi bir söylemdir. Lütfen, her fırsatta “yazılarımda herhangi bir görüş, yön belirtmiyorum” diyen siz, biraz daha dikkatli olun!

  • maxFREE

   18/07/2014 at 21:55

   Buraya bu mesajı yazarak ne elde edeceğinizi düşündünüz.

  • Adamın Dibi

   19/07/2014 at 19:48

   Panter Emel detected.

  • Anonim

   25/07/2014 at 05:20

   Adam bi cinsiyet ayırımı değildir. Adam Adem den gelen insanlığın başıdır. Siz ya adamlığı kabul etmeyip maymundan türediğinizi düşünüyorsunuz yada adamlığı kabul edip bu yorumu düzeltirsiniz. Yok ben adam Değilim diyorsanız apple için size uygun cihaz henüz çıkmadı.

 26. Arda

  19/07/2014 at 03:15

  Merhaba,
  Ben PRO versiyondan size soru sormustum tam 2-3 hafta once ve hala cevap gelmedi. Bi ara bakin lutfen

 27. Nongis

  19/07/2014 at 20:06

  Merhaba Mustafa Bey,
  Aile üyelerinden birinin telefonu iPhone4 yani iOS8 yükleyemeyecek. Bunu da family member olarak davet ederek üye olarak dahil etmek mümkün mü? Üyelerin de iOS8’e sahip olması gerekiyor mu?
  Teşekkürler,

  • Mustafa Tan

   19/07/2014 at 20:12

   Davet etmek mümkün fakat üyeliği onaylamak ve kullanabilmek için iOS 8 gerekiyor. Bu yüzden davetin önemi yok. Önemli olan bundan faydalanacak kişinin cihazında yüklü olan iOS 8 sürümü.

 28. Fatih

  19/07/2014 at 20:59

  Mustafa bey ios da cok onemli bir boslugu doldurdunuz. apple yeniliklerinin az olmasi nedeniyle uzun sure sessiz kalmalarinizi makul karsiliyorum. Ancak son zamanlardaki yorumlariniz daha eglenceli olmanin gayretindenmidir bizi samimi buldugunuzdanmidir bilemiyorum ama fazlaca geyik icerikli olmaya basladi -bence-. Su yogun Enformasyon kirliligi icinde sizden daha onceki alistigimiz formatta yani az öz net istifade edemiyorum. Ayrica firsatlar uygulamasinda sadece games kategorisindeki uyg. var. Sizin daha verimli olabileceginizi dusunuyor, elestirime kırılmamanizi rica ediyorum

 29. Ali Okcu

  19/07/2014 at 23:16

  Mustafa bey 20 gün önce teknosadan Apple 5s aldım bu sıralar 3G açıp kapatınca şebeke gidiyor uçak modu yapınca geri geliyor acaba bozulmuş mu cihaz yoksa güncelleme sorunumu

 30. Halil

  21/07/2014 at 19:43

  “Adam gibi” yapilan bu paylasimlarin “developer” olmayan, merakli ama bilgisiz sahislarca kurcalanmamasi dilegiyle..

 31. Kaan

  22/07/2014 at 20:05

  Merhaba,

  Bu aile kullanma ozelligini kredi karti paylasimi yapmadan sadece alinan uygulamalarin paylasimi icin de kullanabilir miyiz? Mesela esim kendi kredi kartini hesabina zaten tanimladi. Benim de hesabimda kendi kartim tanimli. Biz aile paylasimini acip satin alinan uygulamalari paylasmak istiyoruz ama satin aldigimiz her sey kendi hesaplarimiza tanimladigimiz kendi kartlarimizdan alinsin istiyoruz. Yoneticiye sormadan direkt kendi katindan alabiliyor mu? O kismi nasil isliyor? Yonetici kartindan veya hesaba tanimli kendi kartindan al secenegi cikiyor mu?

  • Mustafa Tan

   24/07/2014 at 09:18

   Güzel bir soru. Açıkçası bu durumu test etmeden. Fakat tahminim her iki hesapta da kredi kartı varsa herkesin kendi kartından çekeceği yönünde. Çünkü yönetici hesaptan çekme esas kredi kartsız apple kimlikleri için.

   Dolayısıyla istediğiniz bence mümkün ama deneyip bir görmek lazım.

   • Kaan

    24/07/2014 at 19:23

    Tesekkurler. Cikinca denerim bu durumda. Beta yuklememeyi tercih ediyorum simdilik.

 32. Fatih

  22/07/2014 at 21:09

  Mustafa bey ios 8 beta yi yüklesem uygulamalar fotograflar vs silinir mi

  • Fatih

   23/07/2014 at 15:17

   Sana halil isimli kullanici cevap vermis dostum

  • Mustafa Tan

   24/07/2014 at 09:16

   Güncelleyerek yüklerseniz normal şartlarda silinmez ama beta test sürümlerini yüklerken sorun olabiliyor. Bu durumda silinir. Bu yüzden önce yedek alın.

 33. Hakankaa82

  20/09/2014 at 00:49

  En fazla iki hak veriyorlar benimkide 1 yil kullanmaya kapandi ne bileyim hicbir uyari vermemis yilda iki defa kayit yapip cikabilirsin diye saçmalamiş bu uygulamada destek bölümünden apple yetkilileri ilede görüstum sadece merkezden yaparlarsa yeniden bu hakka kavusabilirmisiz yoksa 1 yil beklicez mecbur…En çok kullanmak istedigim uygulamalardandi yazik oldu bu kisitlama en azindan yöneticiler için bu kısitlama olmamaliydi…

 34. levent zengin

  14/11/2014 at 19:03

  Merhaba Mustafa bey,
  aile paylaşımı yaptığım 6 plus da uygulama indirdiğimde Bu uygulama artık sizinle paylaşılmıyor uyarısı alıyorum tüm uygulamalar için. ücretli ücretsiz farketmiyor başka bir ayar yeri de bulamadım bilginiz var mı acaba. cihazlar 8.1 sürümlü

  • Umut şahin

   16/11/2014 at 19:16

   Aynı sorun bende de var ve cözemedim