iOS 8 ile Test Sürüşü – V

iOS 8 ile gelecek yenilikleri, iOS 8 beta test sürümlerini inceleyerek paylaşmaya devam ediyoruz. Eğer bu yazı dizimizi ilk defa okuyorsanız lütfen ilk yazı olan iOS 8 ile Test Sürüşü – I‘den başlayın. Çünkü kafanızdaki bir çok sorunun cevabı önceki yazılarımızda verilmiş olabilir.

Fotoğraflar Uygulamasındaki Yenilikler ve Değişiklikler

Hatırlarsanız bir önceki yazımızda Kamera uygulamasındaki değişikliklere gözatmıştık. Bu yazımızda da Fotoğraflar uygulamasındaki değişikliklere bir gözatalım istedik.

Yeni Albümler Görünümü

iOS 8’de Fotoğraflar uygulamasının Albümler menüsüne girdiğimizde artık standart olarak çok daha fazla albüm (klasör) görüyoruz sistem tarafında otomatik oluşturulan aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan Son Eklenen, Son Silinenler, Favoriler, Hızlandırılmış (Time Lapse) klasörleri hep iOS 8 tarafından otomatik olarak oluşturuluyor biz Kamera uygulamasını ve Fotoğraflar uygulamasını kullandıkça. Örneğin bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Time Lapse özelliğini kullanarak bir video hazırladığımızda, bu video “Hızlandırılmış” klasörü içerisinde de çıkıyor.

Favoriler

Ya da Fotoğraflar uygulamasında detay ekranına yeni gelen kalp şeklindeki seçeneğe tıkladığımızda, ilgili resim “Favoriler” klasöründe de çıkıyor. Bu sayede beğendiğimiz yani favori olarak işeretlediğimiz resimlere daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz.

Son Silinenler

iOS 8 ile Fotoğraflar uygulamasına gelen bence en güzel özellik çöp kutusu eklenmesi 🙂 Eskiden yeni çektiğimiz ve henüz yedekleme imkanı bulamadığımız bir fotoğrafı yanlışlıkla sildiğimizde, kolay bir şekilde geri getiremiyorduk. Fakat iOS 8 ile silinen fotoğraflar artık hemen silinmiyor, önce “Son Silinenler” klasörüne atılıyor.

Eğer 30 gün içerisinde bu klasör içerisindeki bir fotoğrafı aşağıdaki gibi kurtarmaz isek o zaman kalıcı olarak siliniyor. Tabii benzer şekilde 30 gün beklemeden hemen kalıcı bir şekilde silmek de mümkün oluyor.

Son Eklenen

Son olarak iOS 8’de artık “Film Rulosu” diye bir klasör albüm yok, daha doğrusu Film Rulosunun adını “Son Eklenen” şeklinde değiştirmişler. Yani yine tüm çektiklerimiz bu albümde de yer alıyor. Diğer albümlerde de buradaki fotoğrafların kısa yolları. Bu arada bazı kullanıcılar aynı fotoğrafı birden fazla albümde/klasörde görünce fotoğrafların kopyalandığını, dolayısıyla da cihazda gereksiz yer kapladığını düşünüyor. Merak etmeyin böyle bir durum yok, fotoğraflar kopyalanmıyor, sadece diğer klasörlerde kısa yolları oluşturuluyor.

Fotoğraflarda Arama

iOS 8 ile Fotoğraflar uygulamasına gelen diğer önemli bir özellik de arama özelliği. Özellikle cihazımızla çok fotoğraf çekiyorsak ve cihazımızda yıllardır çektiğimiz yüzlerce fotoğraf bulunuyorsa, o zaman arama özelliği gerçekten çok işe yarıyor.

iOS ile de halen fotoğraflara isim verme imkanı bulunmadığı için arama fotoğraf adına göre de değil de albüm adına, lokasyona veya tarihe göre yapılabiliyor. Zaten arama seçeneğine tıkladığımızda aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bize çeşitli filtrelerle öneride bulunuluyor.

Fakat istersek aşağıdaki ekran görüntüsündeki örnekte olduğu gibi daha spesifik bir arama yapabiliyoruz. Örneğin “Haziran” ayında çekilmiş fotoğrafların listelenmesini sağlayabiliyoruz.

Özetle iOS 8 ile artık Fotoğraflarda arama yapmak mümkün, fakat çok yetenekli veya kompleks bir arama beklemeyin. Apple bu özelliği de olabildiğince basit tutmuş. Fotoğrafları etiketleme veya isimlendirme imkanı sunsa çok çok daha faydalı olacak ama bu haliyle de işe yarıyor.

Ufuk Çizgisini Ayarlama

iOS 8 ile Fotoğraflar uygulamasındaki diğer bir yenilik de resmi düzenleme ekranında, yataylığı bozuk bir resmi düzenleme imkanı sunulması. Yani resmi çevirerek ufuk çizgisi ile paralel hale getirebiliyoruz eğer kamerayı eğik çekmişsek. (iOS 8 çekim sırasında kamerayı ne kadar eğik tuttuğumuzu bildiğinden tam yatay konumu önerebiliyor.)

Tabii bu arada istersek düzgün bir resmi sırf kompozisyon olsun diye kendimiz de eğebiliyoruz 🙂

Yeni Işık ve Renk Ayarları 

Yine fotoğrafların düzenle menüsünde iOS 8 ile daha fazla seçenek sunuluyor. Bunlar arasında çektiğimiz fotoğraflar üzerinde ışık ve renk ayarları yapma özelliği bulunuyor.

Yani bir fotoğrafın sonradan parlaklığını, kontrastını, rengini, gölgelerini, vs. değiştirebiliyoruz. Ayrıca değişikliklerimizi aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi resme uygulamadan önce kolayca görebiliyoruz sağa sola kaydırma yaparak.

Apple iPhone’larla çok fazla resim çekildiğini ve sosyal ağlarda paylaşıldığını bildiği için kullanıcılara üçüncü parti uygulamalarına ihtiyaç duymayacakları özellikler vermeye çalışmış iOS 8’de. Daha doğrusu iOS 8 ile kullanıcılara kendi Kamera ve Fotoğraflar uygulaması yetsin istiyor anlaşılan.

Bu yüzden iOS 8 ile birlikte artık üçüncü parti fotoğraf uygulamaların düzenleme ve filitre seçeneklerini, Fotoğraflar uygulaması içerisinde görebileceğiz ve kullanabileceğiz. Bu tip uygulamalar doğal olarak henüz çıkmadığı için paylaşamıyorum ama ilerideki zamanlarda ayrıca bir yazı paylaşacağım merak etmeyin 🙂

iCloud Fotoğraf Arşivi

Bildiğiniz gibi özellikle birden fazla iOS cihazı (iPhone, iPad, iPod touch, vs.) olanlar için iCloud üzerinden cihazlar arası kolayca fotoğraf paylaşımı için “Fotoğraf Yayını” diye bir özellik bulunuyor uzun zamandır. Fakat “Fotoğraf Yayını”, cihazlarımız arasında resim paylaşımı yaparken iCloud’da sürekli tüm resimlerimizi saklamıyor, sadece son 1.000 resmi ve son 1 aylık resimleri saklıyor. Çünkü Fotoğraf Yayını’nın esas amacı yedekleme değil cihazlarımız arasında eşzamanlama yapmak.

Tüm resimlerini saklamak isteyen kullanıcılar da, iCloud Yedeklemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi ayrıca iCloud yedeği alarak resimlerini diğer tüm bilgileri ile birlikte yedeklemeleri gerekiyor.

iOS iCloud Fotoğraf Arşivi

Fakat iOS 8 ile birlikte sadece resimlerini iCloud’da yedeklemek isteyenler için ise “iCloud Fotoğraf Arşivi” isminde yeni bir seçenek daha geliyor. Bu seçenek sayesinde iCloud’ta tüm resimlerimiz ayrıca saklanıyor adet veya zaman sınırlaması olmadan. Açıkçası bu çok güzel bir özellik olmuş çünkü komple cihaz yedeği almak istemeyen ama sadece rehberini ve resimlerini yedeklemek isteyen çok fazla kullanıcı oluyor.

iOS 8 ile gelecek iCloud Fotoğraf Arşivi özelliği ile ilgili birkaç önemli bilgiyi de paylaşmak istiyorum muhtemel soruların önüne geçmek için 🙂

 • Fotoğraf Yayınım özelliği de duruyor fakat ikisi aynı anda kullanılamıyor. iCloud Fotoğraf Arşivi seçeneğini açtığımızda “Fotoğraf Yayını” aktif edilemiyor.
 • Fotoğraf Yayını son 1 aylık ve son 1.000 resmi sakladığından 5GB’lık ücretsiz kotamızda alan işgal etmiyordu. Fakat iCloud Fotoğraf Arşivi maalesef öyle değil, çünkü 5 GB’lık ücretszi iCloud saklama alanını kullanıyor. Eğer 5GB’lık alanımız dolarsa ilave alan satın almamız gerekiyor. (Örneğin 10 GB’lık ilave alanın yıllık ücreti 35 TL)
 • iCloud Fotoğraf Arşivi seçeneğini açtığımızda iCloud’da çektiğimiz fotoğrafların orijinal halleri saklanıyor fakat cihazlarımızda yer açmak için fotoğrafların daha düşük çözünürlüklü halleri saklanıyor. (Merak etmeyin cihazınızda fotoğraflara baktığınızda farkı anlayamıyorsunuz, gözle görülür bir kalite farkı yok yani.) Ayrıca cihazımızda fotoğraflar üzerinde yaptığımız değişiklikler de fotoğrafların iCloud’da saklanan orijinal hallerini etkilemiyor.

Mesajlar Uygulamasındaki Yenilikler

iOS 8 ile Mesajlar ygulamasına gelen çok güzel yeni özellikler bulunuyor, lafı çok uzatmadan da bunlardan iki tanesine hızlıca bir gözatalım 🙂

Sesli Mesaj

Mesajlardaki ilk güzel yenilik iMessage desteği bulunan diğer Apple cihazları ile mesajlaşırken ortaya çıkan Sesli Mesaj seçeneği. iMessage kullanırken aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mesaj gönderme kutusunun yanında artık bir mikrofon seçeneği çıkıyor.

Mikrofon seçeneğine parmağımızı basılı tuttuğumuzda da cihazımızın mikrofonu devreye giriyor ve konuştuklarımızı kaydetmeye başlıyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Kaydı bitirince de istersek hiç parmağımızı kaldırmadan yukarı doğru kaydırıyoruz hemen gönderilmesi için, ya da parmağımızı kaldırarak kaydı durduruyor ve istediğimiz zaman yukarı ok tuşuna tıklayıp gönderilmesini sağlıyoruz.

Eğer sesli mesajı biz alıyorsak ve cihazımızda iOS 8 yüklü ise dinlemek için istersek üzerine tıklıyoruz, istersek de telefonu kulağımıza yaklaştırıyoruz. Çünkü cihazımızın yakınlık sensörü sayesinde gönderilen sesli mesaj otomatik olarak başlatılıyor ahize kulağımızda iken.

Bu arada iOS 8 yüklü bir iMessage kullanıcısına sesli mesaj gönderdiğimiz aşağıdaki gibi gayet düzgün gözüküyor mesajımız ve ayrıca bir ekran açılmadan oynatılabiliyor. Bir de gönderilen sesli mesajlar dinlendikten bir süre sonra siliniyor eğer yanındaki “Tut” seçeneğine tıklamazsanız. Sanırım Apple cihazda çok yer kaplamasını istemediği için siliyor.

iOS 8’de gelen sesli mesaj görünümü

Fakat iOS 8 yüklü olmayan bir kullanıcıya (örneğin iOS 7 kullanıcısına) iMessage üzerinden sesli mesaj gönderdiğimizde ise sesli mesaj aşağıdaki gibi bir ses dosyası gibi gözüküyor. (Tüm dosyaların adı da “New Recording.amr” oluyor.)

iOS 8’den gönderilen sesli mesajların iOS 7’deki görünümü.

Fakat merak etmeyin iOS 7’de de oynatılabiliyor bu ses dosyaları her ne kadar aşağıdaki gibi ayrı bir ekran açılarak olsa da. Dolayısıyla iOS 8’deki kadar hızlı olmuyor. Ayrıca iOS 7’den iOS 8’e geri sesli mesaj gönderilemiyor doğal olarak.

iOS 8’den iOS 7’e gönderilen sesli mesajların oynatılması.

Mesajları Sakla

iOS 8’de artık Mesajları ne kadar süreyle saklayabileceğimizi belirleyebildiğimiz bir seçenek bulunuyor. Biliyorsunuz Mesajlar uygulaması ile çok fazla resim ve video gönderiyorsak bir süre sonra bu Mesajlar uygulamasının cihazımızda çok fazla yer kaplamasına neden oluyor.

Eğer eski mesajlar bizim içim önemli değilse dilersek bu ayarı “30 gün” yaparak 1 aydan eski mesajların otomatik silinmesini sağlayabiliyoruz.

Mesaj Ayrıntıları

iOS 8 ile artık mesajların sağ üst köşesinde “Ayrıntılar” diye bir seçenek yer alıyor. Bu seçenek de bize mesajla ilgili çeşitli bilgiler ve seçenekler sunuyor.

iOS 8 ile gelen mesaj ayrıntıları.

Örneğin Ayrıntılar ekranını kullanarak yazıştığımız kişiyle konumumuzu paylaşabiliyoruz, ya da mesajda paylaşılmış tüm resim ve sesli mesajları toplu halde bu ekranda görebiliyoruz.

“Şu anki Konumumu Gönder” klasik bir şekilde o anki konumumuzu gönderiyor fakat bence esas güzel olan yeni seçenek “Konumumu Paylaş” seçeneği. Çünkü bu seçenek belli bir süreyle mesajlaştığımız kişiye sürekli konumumuzu görme imkanı veriyor.

Mesajlaştığımız kişi konumunu bizimle paylaştığında da aşağıdaki gibi bir mesaj geliyor. Güncel konumunu görmek için de “Ayrıntılar” ekranına girmemiz gerekiyor.

Ayrıntılar ekranında da arkadaşımızın konumu aşağıdaki şekilde gözüküyor. Tabii bizimle konumunu paylaştığı sürece. Benzer şekilde eğer biz de konumumuzu paylaşmışsak o da görebiliyor. Fakat uzun süreli bir konum paylaşımı yapmış olsak da yine bu ekrandan istediğimiz zaman konum paylaşımını durdurabiliyoruz.

Özellikle bir arkadaşımızla bir yerde buluşacaksak ve ikimiz de yola çıkacaksak bu çok güzel bir özellik oluyor. Hatırlarsanız bu iş için aslında Apple’ın Arkadaşlarımı Bul (Find My Friends) isminde bir uygulaması vardı fakat çok pratik olmadığı için pek kullanan yoktu 🙂 Fakat iOS 8 ile bu özellik çok daha kolay kullanılabilir olmuş.

Grup Mesajlaşma

Yukarıdaki paylaştığımız yeni özelliklerin yanında bir de grup mesajlaşmada iyileştirmeler yapılmış. Örneğin artık grup mesajlarında konu başlığı belirleyebiliyoruz ve gruba davet ettiğimiz iOS 8 kullanıcıları da bu grup konusunu görebiliyor.

Ayrıca yine “Ayrıntılar” ekranından gruba kişi ekleme ve çıkarma yapılabiliyor. Tabii yine konumuzu paylaşabiliyor ya da konumunu paylaşan tüm grup arkadaşlarımızın konumlarını bu ekrandan görebiliyoruz.

iOS 8’deki Mesajlar uygulamasındaki yenilikler kabaca bunlar. Ayrıca iOS 8 ile ilgili bu seferlik de  paylaşacaklarım bu kadar. Bir sonraki yazımıza da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2014/07/ios-8-apple-family-sharing-aile-paylasimi.html

Duyuru

Bazı takipçilerimiz özellikle bu aralar çok sık yazmadığım için sitem ediyorlar. Sitemlerinde haklılar fakat maalesef ben ancak vakit buldukça paylaşım yapabiliyorum. Bu aralar da yeni bir proje nedeniyle epey yoğunum, bu proje için de yazılar yazdığım için iki ayrı konuda sürekli yazı yazmak zor oluyor 🙂 Bu nedenle affınıza sığınıyorum.

Ayrıca bir süredir (2-3 aydır) PupaTV için Göktuğ Gedik’le birlikte Apple dünyası ile alakalı videolar hazırlıyoruz. (Sohbet ediyoruz diyelim 🙂 ) iOS 8 ile ilgili yenilikleri anlatan videolar da çekmeye başladık ve hatta geçenlerde bu videoların ilki yayınlandı:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=oSl2lfY8KnI&w=560&h=315]

Ayrıca PupaTV için hazırladığımız diğer tüm videolara da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Özellikle ilk videolarımızda çok fazla acemilik var, bunların da kusuruna bakmayın 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=oSl2lfY8KnI&list=PLSLVbGm6h457jFuWaFFpqKfBHZMuH645J

114 Comments

 1. İbrahim

  22/06/2014 at 22:31

  Yine her zaman ki gibi ENFES bu güzel yazı nız için teşekürler emeğe saglık

 2. Ergin

  22/06/2014 at 22:32

  Teşekkürler ios8 değişik özelliklerle gelecek.

 3. Ahmed Niyazi UNGANER

  22/06/2014 at 22:37

  Ios 8 ile yeni gelen bir ozellik olsa gerek artik (turkcell) yerine (TR TURKCELL) yaziyor

  • Galates

   23/06/2014 at 00:00

   Vay hangi sekilde yazarsA yazsin, apple operator logosunu orjinal haliyle gosterememesi cok komik, apple caginda komik gorsel eksikler listesinin baslarinda yer aliyor (boyle bir yaziyada ihtiyac var komik gorsel ve islevsel ios eksikleri)

   • Dora

    23/06/2014 at 22:33

    Apple’ın temel felsefesi basitlikten yanadır oraya logo koymak görüntü kirliliği ve abartı olacaktır.Başka cihazlardada bu özellik yok zaten.

  • Guest

   23/06/2014 at 09:38

   Hayır bendede ios 8 var normal turkcell yazıyor

 4. Tamer

  22/06/2014 at 22:38

  Adamın dibisin

 5. Turgut Toper

  22/06/2014 at 22:40

  Mustafa eline sağlık güzel olmuş başarılar..

 6. Timur

  22/06/2014 at 22:40

  Mustafa bey, sayenizde iOS 8 e geçmeden bütün yenilikleri öğrenir olduk, teşekkürler…

 7. Mert

  22/06/2014 at 22:42

  Abi bu TR TURKCELL olayı ne ?

  • Mustafa Tan

   22/06/2014 at 22:44

   Geçici bir durumdu sanırım çünkü şu an Turkcell yazıyor cihazımda.

   • Senol

    22/06/2014 at 22:58

    Abi, bende iPhone 5 var.3G açık ama hiç açık sayfa yok ikende tlfn internetini kullanıyor. Hemen hemen 2 senedir kullanıyorum, 15 gündür bu sorun var aceba neden? Bilgi verirseniz sevinirim.

    • Cem

     25/06/2014 at 22:36

     tahminimce “arkaplanda uygulama yenile” kapatmak işe yarayabilir.

     • Ali

      27/06/2014 at 18:41

      Ayni durum bendede var.cihaz kullnilmazken internet halkasi saatin yaninda donup duruyor.???

   • bunebirader

    23/06/2014 at 00:22

    cihazi kapatip acinca Turkcell oluyor, ben deTR TURKCELL yerine TURKCELL oluyor mesela.

   • İlhan

    23/06/2014 at 19:55

    Mustafa bey benim merak ettiğim ve bilir kişi olarak size sormak istediğim şu detay var; ben müziği sık dinleyen biri olarak iOS 8 de müzik konusunda iyileştirmeler ve geliştirmeler eklemeler yapmışmı? Yapmışsa bunlar neler öğrenebilirmiyim??.

   • Efe Açıkgöz

    24/06/2014 at 09:08

    Belli çünkü bi fotoğrafta TR TURKCELL, diğer fotoğrafta Turkcell yazıyo

 8. Ali

  22/06/2014 at 22:45

  Beyler hala şu gelen aramayı reddetme olayı nedense düşünülmemiş wasat

  • Can Tugay

   23/06/2014 at 15:21

   Aramayı reddetme zaten çok rahat bir biçimde yapılabiliyor. Bence asıl nedeni budur.

  • Ali

   23/06/2014 at 22:32

   Arkadaşlar bu cihaz kilit ekranında gelen aramayı reddetme ikonu varda benmi göremedim aptallaşmaya gerek yok bazıları var olduğunu belirtmiş POWER TUŞU haricinde olması gerekir KİLİTLİ EKRANDA GELEN ARAMA REDDETME YOOOOOOK HALA ……..?

 9. Adem

  22/06/2014 at 22:51

  Çok Teşekkürler Mustafa Bey iOS8’e Geçmeden Söktük Diyebiliriz 🙂 Yabancılık Çekmicez :))

 10. AHMET

  22/06/2014 at 22:51

  BİZİM SİZİN ÜZERİNİZDE BİR HAKKIMIZ YOK TAM TERSİ SİZİN HAKKINIZ VAR.EMEK VERİP SAATLERCE UĞRAŞIP BİZİ BİLGİLENDİRİYORSUNUZ. İOS 8 GÖRMEDEN ÖĞRENMİŞ OLDUK HER ŞEY İÇİN TEŞEKÜRLER MUSTAFA BEY. SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN.

 11. Anonim

  22/06/2014 at 22:51

  Süper. Ama ios 7 ye geri dondüm watsap sorunundan ötürü. Beta 3 te ins düzelir sabırsızlıkla takip ediyorum ios 8 i.

 12. Mehmet

  22/06/2014 at 22:53

  Bilmiyorum siz ne dusunursunuz ama bunlar ios 6 da olmaliydi ve iphonun bir ayricaligi olmaliydi ios 8 cok kucuk degisikliklerle gelmis ve oyle saniyorum ios 9 bundan biraz daha gelismis olacak.velhasil android ios u gecti bile ,bir iphone 5s kullanicisi olarak artik zevk vermiyor diye bilirim

  • AHMET

   22/06/2014 at 22:59

   ZORLA MI KULLANDIRIYORLAR. SAT GİT GALAXİ S5 AL ORDA ZEVKİN DORUKLARINA ÇIKARSIN.

   • Mehmet

    22/06/2014 at 23:03

    Sana mi soracam

    • Anonim

     28/06/2014 at 20:31

     Bana sor o zaman

 13. Sezgin

  22/06/2014 at 22:53

  Mustafa bey merhaba,
  Öncelikle paylaşımlarınız ve bize sunduğunuz bilgiler için size çok teşekkür ederim. Konu ile ilgili değil ama bir sorunum var bilginiz var ise yardımcı olmanızı isterim. Telefonum iPhone 5s. Ön kamera yanında bulunan ortam ışık sensörü ile ilgili bir sorunum var. Telefon ile konuşurken telefonu kulağınıza getirdiğinizde ekran bu sensör sayesinde kapanıyor ama bende hep açık ekran kapanmıyor. Bunu açma kapama ayarı var mı neden bu şekilde oldu bana bilgi verebilirseniz çok memnun kalacam. Daha önceden kapanıyordu son zamanlarda kapanmamaya başladı acaba sensör mü bozuldu. Telefonu resetledim ama yine aynı. Bir de iOS 8 de gelecek olan yeni özellikten bahsettiniz mesajlardaki ses dosyasını dinlemek için kulağımıza yakınlaştırmak yeterli olacak. Eğer benim sensör bozulduysa bu özellik çalışır mı acaba. Aynı sensör mu yapıyor bu görevi. Cevabınızı bekliyorum

  • Mustafa Tan

   22/06/2014 at 22:56

   Cihazınızı sıfırlamanıza rağmen düzelmediyse o zaman büyük olasılıkla donanımsal bir sorun vardır. Bence servise götürün bir cihazınızı. iOS 8’deki sesli mesajı dinleme de çalışmayacaktır büyük ihtimal.

   • Sezgin

    24/06/2014 at 01:16

    Teşekkür ederim Mustafa bey. Öyle yapacaz mecburen

  • EMK

   22/06/2014 at 23:19

   Son zamanlarda ekran koruyucu film kaplattınız mı? Bir arkadaşımda da bu nedenle aynı sorun olmuştu, filmi çıkarınca sorunu çözüldü.

   • Sezgin

    24/06/2014 at 01:18

    Ekran koruyucu hiç kullanmadım kılıf dahi kullanmıyorum. Sorun nedir bilemedim telefonla konuşurken ekran kapanmayınca kulağınızda tuşlara basılıyor olmadık şeyler oluyor kötü oldu bu sensörün çalışmaması

    • Josef Mole

     27/06/2014 at 18:06

     Iphone proximity sensorünüz arızanlamış büyük olasıkla. Durduk yere arızalandığını şimdiye kadar hiç görmedim. Ama tarifiniz aynen bu durumu gösteriyor. Özellikle ekranı kıran ve değiştirilen iphone’larda sonradan görülen bir problem. Eğer yeni ekrana da iphone Light Sensor Assist Sponge takılmadan monte edilirse de aynı ekran kapanmama problemi yaratıyor. Cihazınız garantili ise vakit kaybetmeden servis noktasına başvurun derim.

 14. Ibrahim

  22/06/2014 at 22:58

  Elinize ve emeğinize sağlık

 15. Hatayye81

  22/06/2014 at 22:59

  Başarılı paylaşımlar. Çok teşekkürler.

 16. Hsn ozr

  22/06/2014 at 22:59

  Valla bu pupa tv olayi iyiymis. Keyifli bi sohpet dinledim.

 17. Aytac

  22/06/2014 at 23:02

  Merhaba,

  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum,çok sıkı bir apple fanı olarak hayranlıkla sizi takip etmekteyim.

  Fotoğraf Yayınım özelliği de duruyor fakat ikisi aynı anda kullanılamıyor. iCloud Fotoğraf Arşivi seçeneğini açtığımızda “Fotoğraf Yayını” aktif edilemiyor.
  Acaba burda ki amaç tam olarak ne? Yedekleme yapmak istiyorsan eşzamanlı olarak farklı cihazlarına fotografların aktarılmasın düşüncesi bence olmamış 🙂

  Paylaşımlarınız için şahsım adına çok teşekkür ederim.. Başarılarınız daim olsun.

 18. Deniz

  22/06/2014 at 23:02

  Mustafa bey merhaba. Cihazım tuş kilidindeyken ana ekran tuşuna ve açma kapama ( tuş kilidi) tuşuna bastığımızda cihaz kapanıyor. Bu da telefon çalındığında yerini bulmayı imkansız hale getiriyor. Bu konuda ne zaman birşeyler yapacak apple acaba?

 19. ismaile

  22/06/2014 at 23:10

  Mustafa Bey merhaba,
  Çalışmalarınız gerçekten bizleri aydınlatacak şekilde oluyor ve zevkle takip ediyorum. Yeni projeniz de hayırlı olsun.

  Benim sorum fotoğraf isimlendirmesi ile ilgili. Malum hepimiz başta telefonlarımızla onlarca fotoğraf çekiyoruz. Benzer fotoğraflar albümlerimize bir şekilde tekrar dahil olabiliyor. Bu durumda tekrar edenleri unique leştirmek(tekil)gerekiyor. Aksi taktirde fotoğraf albümlerini yönetmek çok zorlaşıyor.
  Benim buradaki yöntemim, Exif bilgilerindeki fotoğrafın çekildiği tarih ve zaman bilgisine göre yeniden adlandırmak.(Windows 7′de Advanced Renamer Programı ile) Bu arada WhatsApp Exif bilgilerini sildiği için bu mantıkla arşivleme mümkün olmuyor.
  Soruya geleyim artık:)
  Acaba Apple, fotoğrafları albüme kaydederken IMG_001, IMG_002 şeklinde adlandırmak yerine (20140616 110502.jpg) şeklinde adlandıramaz mı?
  Bu konu hakkındaki başta sizin ve sonrasında kıymetli takipçilerin değerlendirmelerinizi alabilir miyim?

  Bir de fotoğraf aramasında tarihe göre arama yapılabilecek anladığım kadarıyla. Bu tarih “Fotoğraf Çekilen Tarih” mi yoksa “Fotoğrafın Oluşturulduğu Tarih” yani albüme eklendiği tarih mi? Örneğin iMessage ile 5 gün önce çekilip gönderilen fotoğrafın tarihi iOS8 ne olacak?
  Saygılarımla,

 20. Samet

  22/06/2014 at 23:28

  Mustafa bey elinize saglik gercekten oZenle ve vakit harciyarak ugrasmisiniz tesekkurler

 21. Bidonkafa

  23/06/2014 at 01:55

  On nümero…:)

 22. Harun

  23/06/2014 at 02:42

  Mustafa bey, öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Telefonum iphone5, son birkaç aydır çektiğim resimlerin hepsi bulanık. Ne yaptıysam düzelmedi, ios8’e geçtikten sonra yazılımsal bir değişiklik olacağından düzelme olurmu acaba.

 23. Nongis

  23/06/2014 at 09:11

  Merhaba Mustafa Bey,
  Bir sonraki yazınızda network tarafı ile ilgili de bir inceleme paylaşabilir misiniz? İzlenebilirliğin azaltılması için dinamik MAC adresi geliyor diyor Internette. Bu acaba opsiyonel mi oluyor yoksa MAC adresimiz sürekli değişiyor mu? Opsiyonelse problem yok. Diğer türlü iş yerinde sıkıntı olacak epeyce.
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   23/06/2014 at 10:27

   Evet dinamik MAC adresi var artık, reklamcılar takip etmesinle cihazımızı diye.

   • Nongis

    23/06/2014 at 21:47

    Peki bunun yerine orjinal MAC adresini kullandırma opsiyonu var mı acaba?
    Teşekkürler

 24. Murat Yüksel

  23/06/2014 at 12:21

  4S kullanıcısıyım. İncelemelerinizi sürekli takip ediyorum, çok teşekkür ederim.

  • Eyüp çakır

   23/06/2014 at 14:52

   aynen 4s kullanıcısıyım takıpdeyim teşekkürler. M.T

 25. Recep

  23/06/2014 at 13:06

  Peki guncelleme tam ilarak nezaman gelcegi hk bilgi verebilirmisiniz.

  • Mustafa Tan

   23/06/2014 at 22:22

   Elbette. Yazının başında vurguladığım ilk inceleme yazımızda detaylı bilgi mevcut.

 26. Yusuf

  23/06/2014 at 21:27

  Anlatımlar için teşekkürler. Sizden ricam apple yazarsanız ios 8 bari toplu SMS gönderimi olsun

  • Adalet Tokmağı

   25/06/2014 at 04:45

   Toplu sms gönderimi herzaman vardı iOSte. Olmayada devam edecek!

 27. Kerem

  23/06/2014 at 23:03

  Abi ağzına sağlık çıkmadan söktük İos8 i 🙂 videoda keyifliydi acemilik pek yoktu başarılar dilerim

 28. Aslancan

  23/06/2014 at 23:12

  Arkadaşlar çinli hacker grubu 7.1.1 jailbreak çıkardı deneyen var mı ?

 29. Berk

  23/06/2014 at 23:37

  Mustafa bey Apple haritalarda İstanbul da bazı mekanlar yelp üzerinden mekanlarını eklemişler benim yelp hesabım var ve yelp üzerinden mekanımı görebiliyorum ama Apple haritalarda benim ve diğer mekanları göremiyorum bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim ve ekleyenler nasıl yapmıştır acaba…

 30. Concerned Citizen

  24/06/2014 at 02:28

  Merhabalar Mustafa Bey, bugün okuma fırsatınız oldu mu bilmiyorum, ama “macrumors” adlı sitedeki ilk habere göre, (en azından an itibariyle ilk haber) apple siri için yeni mühendis alımları başlatmış, ve bu mühendisler için bilinmesi istenen dillerin arasında “türkçe” de var.. Sanırım bir rüya gerçek oluyor.. Yakın zamanda türkçe siri beklemediğinizi biliyorum, ama Apple ilk adımı atmış görünüyor, ios 9’da türkçe desteği görürsek şaşırmayalım 🙂

 31. salih

  24/06/2014 at 09:20

  Apple Türkçe Siri İçin Kolları Sıvadı
  Apple, sesli asistanı Siri’yi Türkçeye çevirecek mühendis aradığını sitesi üzerinden duyurdu. Türkçe Siri iOS 8.1 ile gelebilir.
  24/06/2014 08:45
  Apple’ın iOS 5 ile gelen ve yeni sürümler ile sürekli gelişen sesli asistanı Siri maalesef ki Türkçeye destek vermiyordu. Geçtiğimiz ay düzenlenen WWDC 14 etkinliğinde gün yüzüne çıkan iOS 8 ile Siri’nin çok yakında 22 farklı dili daha destekleyeceği açıklanmış ancak bu dillerin arasında Türkçe’nin olup olmayacağı belirtilmemişti.
  Türkçe Siri için mühendis aranıyor
  Apple bugün sürpriz bir şekilde Türkçe Siri için mühendis aradığını Jobs.Apple.com üzerinden duyurdu. Eğer işler yolunda gider ve aranan mühendis bulunursa Türkçe Siri’yi iOS 8.1 ile kullanabiliriz. Eğer Siri’yi Türkçe’ye çevirebileceğinizi düşünüyorsanız buradan Apple’ın ilanına başvurabilirsiniz.

  • Murat

   24/06/2014 at 09:57

   iOS 8.1’e yetişebilirse gene iyi 🙂

 32. Yasin

  24/06/2014 at 09:51

  Değindiyseniz gözden kaçırmış olabilirim ios 7 den sonraki sürümlerde ortadan kaybolan arayan kişi resmi küçülmüştü sırf bundan ötürü güncellemedim cihazı ios8 de bu durum nasıl devam ediyor ayrıntı verirmisiniz teşekkürler

  • Mustafa Tan

   24/06/2014 at 09:54

   Hala aynı, bir değişiklik yok.

 33. Teksen

  24/06/2014 at 12:14

  Benim sorunun mesajlarla ilgili ios 8 ile belki duzelir onu beklicem mecbur ama yinede sorayim belki sizin bildiginiz vardir. Benim mesajlar uygulamam 717mb yer kapliyo hemde tum mesajlari silmisken. İndirecegim seyleri cok kisitliyo hatta uygulama indiremiyorum yer olmadigi icin bunla ilgili yardimci olursaniz sevinirim.

  • Berk

   24/06/2014 at 15:23

   Evet benim 900 mb görünüyor mustafa bey

 34. Oğuz

  24/06/2014 at 15:28

  Yeni IOS da yazı tipleri olcak mı mesela el yazısı falan gibi

 35. Duranek

  24/06/2014 at 17:27

  Mustafa Bey bugun hurriyetin internet sitesinde jobs.apple.com sitesinde turkce siri icin muhendis arandigi ve ios8.1 ile turkce siri gelecegi haberi var. halen yayinda. Bir goz atin isterseniz. http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=26674714

  • Mustafa Tan

   24/06/2014 at 17:48

   Haberim var merak etmeyin 🙂 Bu tamamen varsayım üzerine bir haber, kaynağı da Apple’ın aşağıdaki ilanı:

   https://jobs.apple.com/us/search#&ss=Siri%20Turkish&t=0&so=&lo=0*USA&pN=0&openJobId=33894671

   Apple’ın bu ilanlarının 1-2 sene açık kaldığını gördüm. Ayrıca bir işle ilgili ilan çıktıktan 2-3 sene sonra ilgili işin çıktığına da şahit oldum.

   Siri’nin endinde sonunda Türkçe olacağı aşikar fakat bir mühendis işe alacaklar diye Siri’nin yakında Türkçe olmasını beklemek çok iyimser olacaktır. Çünkü Siri sadece Türkçe olarak dediklerimizi anlamaktan ibaret değil.

   Bu konudaki aşağıdaki yazımıza lütfen göz atın. Ben şahsen iOS 9’dan önce Siri’nin Türkçe olmasını beklemiyorum.

   http://www.iphoneturkey.com/2013/11/siri-ne-zaman-turkce-olacak.html

   • Duranek

    24/06/2014 at 17:59

    Tesekkurler yanitiniz icin. Cok daha mantikli gercekci bir yaklasim oldu sizin soyledikleriniz. Katilmamak elde degil. Tesekkurler tekrar.

 36. yunus

  24/06/2014 at 19:00

  mustafa bey siri yakında türkçe olacak bir bilginiz varmı?

  apple jobs sayfasına turkish yazınca ‘ Siri Language Engineer (Cloud Services Localization) – Turkish’ yazıyor

  • Mustafa Tan

   24/06/2014 at 20:22

   Kim diyor yakında Siri Türkçe olacak diye? Bu arada aynı konuyla ilgili bir önceki yoruma aşağıdaki cevabı yazmıştım:

   Bu tamamen varsayım üzerine bir haber, kaynağı da Apple’ın aşağıdaki ilanı:

   https://jobs.apple.com/us/search#&ss=Siri%20Turkish&t=0&so=&lo=0*USA&pN=0&openJobId=33894671

   Apple’ın bu tip ilanlarının 1-2 sene açık kaldığını gördüm. Ayrıca bir işle ilgili ilan çıktıktan 2-3 sene sonra ilgili işin çıktığına da şahit oldum.

   Siri’nin endinde sonunda Türkçe olacağı aşikar fakat bir mühendis işe alacaklar diye Siri’nin yakında Türkçe olmasını beklemek çok iyimser olacaktır. Çünkü Siri sadece Türkçe olarak dediklerimizi anlamaktan ibaret değil.

   Bu konudaki aşağıdaki yazımıza lütfen göz atın. Ben şahsen iOS 9′dan önce Siri’nin Türkçe olmasını beklemiyorum.

   http://www.iphoneturkey.com/2013/11/siri-ne-zaman-turkce-olacak.html

 37. Ahmet Çetin Genç

  24/06/2014 at 19:58

  Mustafa bey ben ıphon 5 kullanıcısıyım cihazım 4-5 günde bir kendisini kapatıp açıyor bu konu hakkında bir bilginiz varmı birde iOS 8 güncellemesi cihazlarımıza ne zaman eliecek net bir bilginiz varmı gerçi verdiğiniz bilgiler sayesinde iOS 8 i kullanmış kadar olduk bilgileriniz için teşekkürler

 38. Hilmi

  24/06/2014 at 22:58

  Mustafa Bey iyi çalısmalar
  Yurt disından 4s telefon aldım 3 yil icinde bir kaç defa icinde çökmeler oldu hepsini iTunes tan yedekledim ancak su anda 9 hatası veriyor. Apple destek hattını da aradım dediklerinin hepsini yaptım, hiçbir sekilde hatayı geçmiyor. Dışarıda da Avea bayilerinde tamire verdim aynı hatayı verdi. Bir bayi yurt dışı telefonları bu durumda çöp oluyor yapacak bir şey yok dedi. Bu konuda bir bilginiz var mı veya iTunes da bir sorun mu var acaba bir sitede iTunes larda sorun olduğu yazmış
  Yardımlarınızı İcin şimdiden teşekkür ederim.

  • Ahmet Çetin Genç

   04/07/2014 at 05:29

   Bilgileriniz için Çok teşekkür ederim Mustafa bey

 39. İrfan

  25/06/2014 at 02:27

  Yukarıda sesli iMessage özelliği ile ilgili resimde görünen klavyede türkçe dikte özelliğini aktifleştiren ikonu göremedim. Yoksa türkçe dikte özelliği sadece e-posta yazarken mi kullanılıyor? Mesaj atarken kullanamıyor muyuz?

 40. irfan

  25/06/2014 at 09:37

  Mustafa Bey bir sorum daha olacak ilgilenirseniz.
  iOs7 ile birlikte reddettiğiniz aramalar bildirim ekranında cevapsız olarak görülmemeye başladı. iOS7 den önce ücretlendirme bakımından (örn, eşiniz, çocuğunuz,personeliniz vs.) reddetip sizin aramanız gereken aramalar bildirim ekranında cevapsız arama olarak görünüp kolaylıkla sağa kaydırıp geri dönüş yapabiliyordunuz. Ama söylediğim gibi iOS7 ile ile birlikte bu durum mümkün değil. acaba iOS8 ile tekrar eski haline gelebilmiş mi?
  Teşekkür ederim kolaylıklar dilerim….

 41. Mustafa Yunus

  25/06/2014 at 10:57

  Mustafa bey merhaba;

  Tum yazılarınızı ilk çıktığı gun buyuk bir heyecanla takip ediyor ve bilgileniyoruz, bu karşılıksız paylaşımlarınız icin cok tesekkur ederim.
  Benim 5s telefonumdan Touchid menüsü kayboldu, telefonu defaatle silip tekrar kurmama ragmen bi düzelme olmadı. Bunun ile alakali hic bir problem duydunuz veya servise gitmeden çözüm bulma şansım varmi?

 42. Lara

  25/06/2014 at 15:50

  Türkçe siri kesinleşmiş geliyormuş

  • Mustafa Tan

   25/06/2014 at 16:19

   Kesinleştiğiniz nerde okudunuz ? Apple’ın böyle bir açıklaması yok. Sadece elaman ilanı çıktılar.

   • Hilmi

    25/06/2014 at 20:20

    Mustafa Bey iyi çalısmalar
    Yurt disından 4s telefon aldım 3 yil icinde bir kaç defa icinde çökmeler oldu hepsini iTunes tan yedekledim ancak su anda 9 hatası veriyor. Apple destek hattını da aradım dediklerinin hepsini yaptım, hiçbir sekilde hatayı geçmiyor. Dışarıda da Avea bayilerinde tamire verdim aynı hatayı verdi. Bir bayi yurt dışı telefonları bu durumda çöp oluyor yapacak bir şey yok dedi. Bu konuda bir bilginiz var mı veya iTunes da bir sorun mu var acaba bir sitede iTunes larda sorun olduğu yazmış
    Yardımlarınızı İcin şimdiden teşekkür ederim.

 43. Alihan

  25/06/2014 at 20:24

  Mustafa bey 4 s kullanıcısıyım şimdiye kadar bır sorun olmadı ama bazen arama geldiginde acamıyorum sıfırlarsam sorun çözülürmü..saygılar kolay gelsin..

 44. Bilgi

  26/06/2014 at 00:30

  Arkdaşlar daha önce vatan computerdn iphone yada başka bir marka tlf alan varmı ben i5s alcam fakat apple storda 16 gb 2149 lira vatanda 32 gb i5s 2299 lira bn gb yüksek die vatandan almak istiyorum ama garanti konusında yada tlfda bi sıkıntı yaşarım die korkuyorum daha önce alan yada bilen bilgi verebilr mi ve vatanda apple garantili die yazıo

 45. Elma hastası

  26/06/2014 at 06:02

  SEZGİN arkadasım, sensorle ilgili sorunun hala devam ediyorsa ve telefonuna yazılım guncellemesi yapıp yeni bir iphone olarak kurduktan sonra sıkıntı hala suruyorsa, bu sorundan telefonunu jail break yaparak servise goturmeden kurtulabilirsin, telini jail break yaptıktan sonra küçük bi program kuruyosun arama yaparken telefonunun ekranı kararıyor ve arama sonlanınca geri açılıyor jeal break uygulaması uzun ve kapsamlı olduğu için burdan yardımcı olamıyorum nette detaylı bilgi ve nasıl yapılacağı hakkında makaleler uygulamayı indirme linkleri mevcut ayrıca Mustafa beyin jail break hakkındaki yazısınıda okumanı tavsiye ederim..

 46. Hakankaa82

  26/06/2014 at 20:21

  5s ops 7.1.1 kullaniyorum şarj olurken telefonun ısınması normal midir?

 47. Uğur

  26/06/2014 at 21:58

  Merhaba veya incelemelerinizi ilgiyle takip ediyorum ama konuyla ilgisiz bir soru soracağım biz google maps uygulamasını kullanamıyor muyuz yoksa ben mi bulamadım aradım taradım google da arattım vs ama yok bilgisi olan varsa şimdiden teşekkürler bu arada size katkısı olacağını düşündüğüm bir fikri iletmek isterim siz de farkındasınız ki konu altında ilgisiz sorular çok fazla. Bu durumu değerlendirmek adına forum benzeri bir platformda iphone turkey takipçilerini buluşturursanız hem size hem bize faydası dokunur bilmeyenler sorar bilen arkadaşlar yanıtlar vs. Değerlendirirseniz sevinirim saygılar.

  • Hakankaa82

   26/06/2014 at 22:12

   Google maps Türkiye mağazasında yok Amerika mağazasından alacaksın varsa apple kimliğin Amerika mağazası için tabiki…

 48. Latif özcan

  26/06/2014 at 22:43

  Diline saglik bilgilerin için

 49. Berk

  28/06/2014 at 07:53

  Haz 22 – 14:12
  Cevapla
  Mustafa bey Apple haritalarda İstanbul da bazı mekanlar yelp üzerinden mekanlarını eklemişler benim yelp hesabım var ve yelp üzerinden mekanımı görebiliyorum ama Apple haritalarda benim ve diğer mekanları göremiyorum bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim ve ekleyenler nasıl yapmıştır acaba?

  • Berk

   29/06/2014 at 02:23

   Bu arada yazımın başında Cevapla yazıyor o benim yazıma ait degil kopyala yapıştır yaparken çıkmış

 50. Urfalı ibo

  29/06/2014 at 11:22

  Mustafa bey ben 4s kulanıyorum arama geldıgınde aralıklarla acmıyo neden olabılır.bır onerınız varmı şimdiden tşkrler

 51. özgür

  03/07/2014 at 21:36

  Mustafa bey, çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sayenizde İOS 8i yüklemeden öğrendik. Hiç zaman kaybetmeden İOS 9’dan bahseder misiniz 🙂

 52. Anonim

  08/07/2014 at 21:28

  Mustafa bey bunca zamandır yeni gelişme olmadı mı ıos 8 hakkında hiç bilgi vermiyorsunuz

 53. Hakankaa82

  10/07/2014 at 22:42

  Bu Notlar uygulamasını neden geliştirmiyor apple acaba şifre bile koyma yok ayrıyeten… Artı not uygulamasi indirmek zorunda kaliyoruz banka hesaplarini falan yazmak icin…

 54. Servet Saylan

  14/07/2014 at 13:42

  Merhabalar ios 8 beta 3, Facebook programı resimleri göstermiyor yazılar gözüküyor sadece, whatsapp çok kısa bir süre online olup sonra kopup daha bağlanmıyor ve sistemin kararlılığını bozuyor, arada bir her hangi bir uygulamada iken atıp ana ekrana geliyor, bunların dışında sıkıntı yok. Sistem ios 7 ye göre çok çok hızlı bu bariz belli oluyor,

 55. Servet Saylan

  15/07/2014 at 12:17

  ayrıca eklemeyi unuttum; hani bu başlangıç düğmesine çif tıkladığımızda arka planda çalışan uygulamaları gördüğümüz menüde üste son aradıklarımızı da görüyoruz ve bunları kesinlikle silemiyoruz hep orada kalıyor ayrıca o bölümden arama yapınca ana ekran üzerine arama ekranı geliyor karman corman köt bir görüntü oluyor

 56. Ali Okcu

  17/07/2014 at 16:29

  5s sim kart yuvasında imei yazmıyor bu normalmi Teknosa cihaz

 57. Erkan

  23/07/2014 at 01:14

  Ben yorum için yazmıyorum benim bir şikayetim var benim tlfnum 4s şarzım 0/0 60 70 ken kamerayı açtığımda şarzım 20-10 lara düşüyor sorun nedir acaba

 58. Batuhan

  02/08/2014 at 08:42

  İOS8’de iphone’nin orjinal klavyesini değiştirebilecekmişiz öyle diyolar bu doğrumu mustafa bey

 59. Umut öztas

  07/08/2014 at 02:37

  5s de nfc varmı

 60. enes

  10/09/2014 at 10:24

  mustafa bey kolay gelsin verdiğiniz bilgiler gerçekten mükemmel teşekkür ederim eskiden hep mail gelirdi ama gelmiyor sizden kendimiz girip bakmak zorunda kalıyoruz benim sorum şu olacak bende 5s var ios 8 yüklediğim zaman mesajlarda ses konum vs paylaştığımız zaman ücrete tabii tutulacakmı yoksa normal het üzerindeki sms hakkındanmı gidecek

 61. nahit

  19/09/2014 at 10:34

  bütün yazılarınızı okudum cok değerli işe yarar bilgiler paylaşmışsınız elinize sağlık 🙂 benim şöyle bi sorum olucak ios8 e geçtikten sonra foroğraflarımın büyük bi kısmı son eklenenlerde gözükmüyo koleksiyonlar kısmında gözüküyo ve burdaki fotğrafları whatsapptan instagramdan paylaşamıyorum bunun için bi çözüm va mı acaba ?

 62. aslı

  20/09/2014 at 20:09

  Mustafa abi bende son eklenenlerde bütün fotoğraflarım yok ne yapacağım? Ama fotoğraflar kısmına yazdığım zaman bütün gotoğraflarımı bulabiliyorum?

 63. hayri terzi

  23/09/2014 at 16:28

  Mustafa bey, ios8 yükledikten sonra ayarlarda fotgraf sekmesinde yukarıda bahsettiğiniz arşiv seçeneği çıkmıyor. Ben mi yanlış bir şey yapıyorum yoksa final sürümünde arşivleme seçeneğini çıkardılar. Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. Sevgiler saygılar

 64. Ulas

  25/09/2014 at 23:34

  Grup mesajlaşma daha önceki gibi MMS olarak mi gönderiyor? Örneğin sms niyetiyle birden alıcıyla sms gönderince mms e dönüşüyordu. Bu sorun devam ediyor mu acaba?

 65. Kenan Dolapcioglu

  30/09/2014 at 14:26

  Mustafa Bey, Hayri Terzi Bey haklı. Fotoğraf arşivleme seçenekleri yukarıda sizin yazdığınız gibi çıkmıyor. Sanırım beta sürümünden farklı yapmışlar güncellemeyi. Bu konuyu güncelleyebilirseniz seviniriz. Teşekkürler.

 66. Hasan kaçakçı

  30/06/2015 at 23:37

  Ben iOS 8.4 güncellendi ama fotoğraflarda hala son eklenen son silinen klasörleri yok hala film rulosu görünüyor neden olabilir

 67. Hasan

  30/06/2015 at 23:50

  4s kullanıyorum güncellemeyi yaptım ama hala fotoğraflar film rulosu olarak görünüyor ne yapmam lazım ayarları sıfırladım yine olmadı

 68. Hasan kaçakçı

  30/06/2015 at 23:51

  4s kullanıyorum güncellemeyi yaptım ama hala fotoğraflar film rulosu olarak görünüyor ne yapmam lazım ayarları sıfırladım yine olmadı.

 69. Hasan kaçakçı

  30/06/2015 at 23:51

  4s kullanıyorum iOS8 güncellemesini yaptım ama hala fotoğraflar film rulosu olarak görünüyor ne yapmam lazım ayarları sıfırladım yine olmadı.

 70. Hasan kaçakçı

  30/06/2015 at 23:54

  Iphone 4s kullanıyorum. iOS 8 güncellemesini yaptım ama fotoğraflar hala film rulosu olarak görünüyor. Ayarları sıfırladım yine olmadı neden acaba

 71. Hasan kaçakçı

  30/06/2015 at 23:54

  Iphone 4s kullanıyorum. iOS 8 güncellemesini yaptım ama fotoğraflar hala film rulosu olarak görünüyor. Ayarları sıfırladım yine olmadı. neden acaba ?

 72. Hasan kaçakçı

  30/06/2015 at 23:56

  Mustafa bey,
  Iphone 4s kullanıyorum. iOS 8 güncellemesini yaptım ama fotoğraflar hala film rulosu olarak görünüyor. Ayarları sıfırladım yine olmadı. neden acaba ?

 73. erdem

  11/08/2015 at 01:13

  Merhaba

 74. erdem

  11/08/2015 at 01:14

  Merhaba hkghkvmgbbfyşjhl

 75. erdem

  11/08/2015 at 01:18

  Mustafa bey merhabalar. Ben aceleden en son silinenlerdeki resimleride sildim iki farklı program denedim ama herşey geri geldi birtek oluşturup sildiğim albüm geri gelmedi. Sizce nedeni ne olabilir. Şimddn teşekkürler