iOS 8 ile Test Sürüşü – IV

iOS 8 ile gelecek yenilikleri, iOS 8 beta test sürümlerini inceleyerek paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

Kamera Uygulamasındaki Yenilikler

iOS 8 ile Kamera uygulamasına gelen yeni özelliklerden bir tanesi de Zamanlayıcı (Shutter Timer) modu. Yani cihazımızı bir yer sahipleyip çekme düğmesine bastıktan bir süre sonra çekerek, bizim de kare içinde yer almamıza imkan veren özellik 🙂

Fotoğraf çekme modundayken cihazın sol tarafında (yatay modda sol, dikey modda üstte çıkıyor) çıkan saat şeklindeki seçeneğe tıkladığımızda da karşımıza, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi 3 saniyelik ve 10 saniyelik geriye sayma modu çıkıyor.

3 saniye veya 10 saniye modu seçilirken fotoğraf çekme düğmesine bastığımızda çekim için geri sayılıyor ve ondan sonra otomatik olarak çekim gerçekleşiyor.

Fakat işin güzel kısmı zamanlayıcı ile çekilen fotoğraflarda sadece bir resim çekilmiyor. Seri Çekim modunda arka arkaya 11 adet resim çekiliyor. Tabii zamanlayıcı modundaki seri çekim de otomatik oluyor. (Normalde parmağımızı kamera çekim tuşunda basılı tuttuğumuzda seri çekim oluyor.)

Bu sayede içlerinden en güzel kareyi seçip diğerlerini silebiliyoruz. Tabii diğer resimleri silmek zorunda değiliz, dilersek hepsini saklayabiliyoruz fakat 11 ayrı resim olarak yer kaplıyorlar eğer silmez isek.

Eski model iPhone’lara Seri Çekim Desteği

Hazır konusu açılmışken iPhone 5S İncelemesi – II başlıklı yazımızdaki tanıtımımızdan hatırlayacağınız üzere Seri Çekim (Burst Mode) modu sadece iPhone 5s’lerde bulunan bir özellikti. Yani iOS 7 yüklü sadece iPhone 5s’lerde vardır. Fakat iOS 8 ile birlikte eski modellere de Seri Çekim özelliği geliyor. Tabii eski cihazlardaki seri çekim hızı (bir saniyede çekilen resim miktarı) iPhone 5s’lere göre daha düşük olacaktır işlemci hızından dolayı.

Kamera Uygulamasıyla Manuel Pozlama (Exposure)

iPhone’uyla bol fotoğraf çekenlerin iOS 8’le birlikte hoşlarına gidebilecek diğer bir özellik de, Kamera uygulamasıyla artık manuel pozlama yapabilmemiz. Şöyle ki çekim sırasında focus yaptığımız obje üzerindeki ışık miktarını beğenmez isek, bir parmağımız ekrana basılı tutarak ve yukarı aşağı kaydırarak ilgili obje üzerindeki ışık miktarını arttırıp azaltabiliyoruz.

Özellikle bol güneşli bir ortamda çekim yaparken bu özellik çok faydalı olabiliyor. Fakat açıkçası bu ayarı parmağımızı kaldırmadan yapmamız gerektiği için hem cihazı sabit tutmak, hem de pozlama yapmak zor olabiliyor.

Kamera’nın Yeni Modu: Time Lapse (Hızlandırılmış Videolar)

App Store’da “Time Lapse” diye arattığımızda karşımıza çıkan bir çok profesyonel uygulamanın en basit hali, iOS 8 Kamera uygulamasına bir özellik olarak geliyor. Bu arada Time Lapse’in ne olduğunu bilmeyenler için kısa bir açıklamada fayda görüyorum:

Time lapse photography (TLP) çekim esnasında kameranın standart kare hızından daha düşük hızlarda çalıştırılarak zaman atlaması yapma işlemidir. Time lapse çekim, saniyede 2 kareden, 3 saatte 1 kareye kadara uzanabilen bir çekim hızında yapılabilir. Kısa süreli pozlamalarda daha keskin bir hareket detayı elde edilebilirken, uzun süreli pozlamalarla daha akışkan bir hareket hissi, hareket yönünde silikleşmiş bir görüntü elde edilmesi ile mümkün olur.” 

Daha da özeti saniyede 1 kare gibi çok düşük hızlarda çekilen fotoğrafların birleşiminden videolar oluşturulma tekniğine Time Lapse ismi veriliyor. Yani 1 saatlik çekimden yaklaşık 5 dakikalık hızlı çekim videolar elde ediliyor.

Aslında Time Lapse’li video çekimlerinin bir çok ayarı oluyor fakat iOS 8 Kamerasında bunların hiç biri yok. Sadece yukarıdaki gibi bir “Time Lapse” seçeneği oluyor ve çekim düğmesine bastığımız andan itibaren de otomatik olarak belirleniyor saniyede kaç kare çekileceği. 10 dakikalık bir çekimden de yaklaşık 30 saniyelik bir video oluşuyor.

Açıkçası ben cihazımı sabitleyebileceğim ve güzel bir time lapse çekebileceğim bir ortam bulamadığım için aşağıda başkalarının iOS 8 test sürümü yüklü bir iPhone 5s’le çektiği bir videoyu paylaştım. (Aşağıdaki videodaki müzik sonradan eklenmiş, çünkü Time Lapse videolarınının orijinalinde ses olmuyor fotoğrafların birleşiminden oluştuğu için)

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Vt0bHfdYPqs&w=560&h=315]

Bu arada iPhone’la Time Lapse videosu çekebilmek için cihazı bir yere sabitlemek ve uzun süre çekim yapabilecek şekilde bırakmak gerekiyor. Örneğin telefon geldiğinde kaydın bozulmaması için uçak moduna almak iyi bir fikir olabilir.

Mail’den Kişiler ve Takvim’e Kayıt Ekleme

iOS 8 ile Mail uygulamasına yeni eklenen fakat bir önceki inceleme yazısında değinmediği unuttuğum bir özellik de, içinde Kişi veya Takvim bilgisi barındıran mesajlar için kısayol eklenmiş olması. Örneğin bir email mesajının sonunda mesajın sahibi kişisel bilgilerini (telefon, faks, email adresi, vs.) paylaşmışsa ve de bu bilgiler iOS 8’in tanıdığı/bildiği bir format da ise, o zaman aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mesajın tepesinde “Add to Contacts” (Kişilere Ekle) kısa yolu çıkıyor.

Bu sayede kopyala/yapıştırla uğraşmadan kolayca ve tek bir hareketle email mesajından Kişi kaydı oluşturabiliyoruz Adres Defterimizde. Benzer şekilde eğer mesaj içerisinde Takvim formatında bir kayıt varsa da o zaman Takvim’e eklemek için bir kısa yol çıkıyor. Basit ama çok faydalı bir özellik olmuş 🙂

—–

Yukarıdaki yazımızın devamına da aşağıdak linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2014/06/ios-8-ile-test-surusu-v.html

99 Comments

 1. Anonim

  14/06/2014 at 19:29

  Mustafa bey çok az bilgi veriyorsunuz diğer yazıyla aradan çok zaman geçti kısacık bilgi vermişsiniz

  • Mustafa Tan

   14/06/2014 at 19:39

   Ne olur yapmayın, daha ilk beta sürümündeyiz ve final sürümü sonbaharda çıkacak. Klasik medya organlarının yaptığı gibi adam gibi deneyimlemeden paylaşım yapmamı mı tercih edersiniz ?

   • Murat

    14/06/2014 at 20:19

    Mustafa can, eline aklina saglik walla extreme iphone kullanicisi olarak senden bu bilgileri almak cok sahane. Cok tesekkur ederim, arama kesfetme derdinden kurtariyorsun bizi.

   • Hakankaa82

    14/06/2014 at 21:19

    Elinize yüreğinize sağlık mustafa bey siz bakmayın onlara ilgiyle takip ediyoruz sizi ayrıntılı güzel bilgiler veriyorsunuz tekrar teşekkürler

   • Onder

    14/06/2014 at 21:31

    Çok teşekkürler Mustafa Bey, emeğinize sağlık, Kanada’dan bile sizi takip ediyoruz. Devamını diliyoruz.

   • Fatih DEMİR

    15/06/2014 at 10:55

    Mustafa Bey,

    Öncelikle elinize sağlık. Şu gereksiz ve saçma sapan yorum yapan anonim kişileri dikkate almayın lütfen.

    Çizginizi hiç bir zaman bozmuyorsunuz ve herhangi bir gelir/çıkar/menfaat gözetmeksizin biz iPhone kullanıcılarını bilgilendiriyorsunuz. Bu saçma sapan yorum yazan ve sizleri kıskanan yorumları direkt silin gitsin.

   • İlhan

    21/06/2014 at 16:38

    Mustafa kardeş söylenenlere aldırma bence çok başarılısın bu konuda emeğine eline sağlık kardeş.

  • Anonim

   15/06/2014 at 07:49

   Ellerinize saglık emek göstererek bizleri bilgilendiriyorsunuz tesekkur ederim

 2. Huseyinali

  14/06/2014 at 19:31

  Numaranda güzelmiş 5555555555. Eline sağlık güzel anlatım olmuş. Kameradaki zamanlayıcı süper olmuş. Büyük bir eksikti

  • Alp turk

   14/06/2014 at 19:42

   Deneme için öyle numara vermiş kardeş

 3. Furkan

  14/06/2014 at 19:32

  Seri çekim ipadlerde olucak mı

 4. ismail teper

  14/06/2014 at 19:33

  ios 8 beta çok hata veriyor bilginize

  • Mustafa Tan

   14/06/2014 at 19:36

   Bu yüzden adı beta test sürümü ve son kullanıcıya açık değil 🙂

   • Anonim

    15/06/2014 at 09:57

    Mustafa bey iphone 4 S lerdeki kasma sorunu kalkacak mi sizce?telefon ats gibi yaniyor sarj desem zaten kotu illede 5S mi almak gerek yani?

  • Burak

   14/06/2014 at 19:44

   Seri çekim özelliği zaten iPad Air ve Retina ekranlı iPad mini’de var. Bu yüzden iOS 8’le beraber Apple’ın bu özelliği eski model iPad’lere de getireceğini düşünüyorum.

   • Burak

    14/06/2014 at 19:46

    Yanlış soruyu cevaplamışım. 😀

   • Aykut

    15/06/2014 at 00:07

    İpad air kullanıyorum ama seri çekim yok nasıl seri çekim varmış merak ettim anlatın biz de öğrenelim.

 5. Mehmet fatih

  14/06/2014 at 19:36

  Öncelikle uygulamanız çok yararlı ıphone hakkında hep söylüyoruz gelen aramayı halen ekrandan red edemiyoruz pover tuşunu artık bıraksak

 6. Judas

  14/06/2014 at 19:37

  Çok az bilgi veriyosunuz bence. Bir yazıda sadece kamera uygulamasından bahsetmişsiniz. Bir de mail’den kişiler ve takvime kayıt ekleme var. Dördüncü yazınız oldu ve hala çok az bilgi var. Biz bu bilgileri siz verene kadar sağdan soldan öğreniyoruz zaten. Daha önceki iOS inceleme yazılarınızı da takip ediyodum ama iOS 8’de gerçekten çok çok çok az bilgiler veriyosunuz

  • Hakan

   14/06/2014 at 19:43

   Katiliyorum.

   • Aykut

    15/06/2014 at 00:13

    Mantıklı düşünün mustafa bey gibi düzgün anlatım yapan başka birileri var mı? Ben söyleyeyim yok. Üstelik ios 7 şu an çok güzel bırakın geliştiriciler işlerini yapsınlar zamanı gelince yükleriz hemen tüketmeyelim tadını çıkaralım..

  • Mustafa Tan

   14/06/2014 at 19:45

   Haklısınız ama tüm bilgileri bir haftada verebilmem için diğer yayın organlarının yaptığı gibi hiç deneyimlemeden başka kaynaklara bakarak vermem lazımdı. O zaman da kopya diyecektiniz 🙂

   Bildiğiniz gibi vakit buldukça hobi olarak yapıyorum bu paylaşımları. Keşke başka işlerim olmak zorunda olmasaydı da hergün sadece iOS 8 incelemesi yazabilseydim.

   Keşke herkesi memnun edebilsem ama elimden bu kadar geliyor 🙁

   • Efe Açıkgöz

    14/06/2014 at 20:31

    Beni mutlu edebiliyorsunuz 🙂

    • Ahmet

     15/06/2014 at 08:12

     Siz bilgi paylaşımı yapıyorsunuz bunun karşılığında benden hiçbirşey istemiyorsunuz emeğiniz ve bilgi paylaşımlarınız için çok çok teşekkür ederim sizin sayenizde cihazlaımızı cok daha verimli kullanıyoruz

     • Efe Açıkgöz

      15/06/2014 at 08:38

      Aynen öyle katılıyorum

   • Halo

    16/06/2014 at 09:26

    Judas ve onun gibi düşünen diğer kişiler madem az bilgi veriliyor, geç bilgi veriliyor beğenmiyorsunuz sizlerde deneyin daha çok bilgi verebileceğiniz sayfa açın sizleride takip edelim.

   • Serkan

    18/06/2014 at 12:14

    Mustafa bey IOS 8 nerden kurabilirim

  • Kamil

   14/06/2014 at 19:54

   Katılıyorum sana kardeşim

  • Anonim

   14/06/2014 at 20:28

   Kimse size dayatmıyor takip edip okumanız için beğenmezseniz buyrun. Mustafa Bey bu işi zevk için yapıyor hiçbir çıkar gelir gözetmeden. Anlayabildiniz mi ki sanmıyorum:)

  • Fatih DEMİR

   15/06/2014 at 11:05

   Yauv inatla anlamak istemediğiniz bir şey var. Mustafa Bey, Türkiye Apple merkez destek ofis müdürü değil. Adam hobi olarak yapıyor bu işi ve günlük işinden gücünden arda kalan vakitlerinden fırsat buldukça iPhone/iPad sahiplerine deneyimlerini ve tecrübelerini aktarıyor. Çok istiyorsan git yabancı kaynaklı siteleri gez ve daha fazlasını öğren. Ya da Türkiye’deki teknoloji sitesi diye geçinen ama tüm kaynaklarını yabancı sitelerden alıp çeviri yapan site ve forumlara takıl. Ne ile neyi eleştiriyorsunuz anlamıyorum. Bitmeyecek misiniz hiç ?

   Mustafa Bey’i de sabrından dolayı ayrıca tebrik etmek lazım ki, bu tür saçma sapan yorumlara rağmen hâla yazıyor. Ben olsam sizin zihniyetinizde olan kişilere tek bir sayfa döküman/bilgi bile vermezdim.

 7. mustafa

  14/06/2014 at 19:42

  ayrıca iphone telefonlarda veri kullanımı da biraz sıkıntı oluşturabilir diye düşünüyroum , android telefonlar gibi belirli bir kota koyamıyorsunuz sürekli kontrol etmek gerekiyor , umarım buna da bir çözüm bulurlar

  • Kamil

   14/06/2014 at 19:54

   Sana katılıyorum kardeşim

 8. selcuk d

  14/06/2014 at 19:42

  mustafa bey yaziniz cok detayli. bunlara deginmeniz hosumuza gidiyor. ios 8 de double screen olmayacak sanirim. bu konuda bir sey bulamadim. sizce eksiklik degil mi?

  • Honourbsp

   15/06/2014 at 14:35

   Yeni gelen haberlere gore ios 8’de double secreen olacak. Kardes sitenin haberlerinde bununlailgili bilgileri bulabilirsiniz. Ekranin 1/4, 2/4 ve 3/4 seklinde olabiliyor ikinci uygulama

 9. Fatih

  14/06/2014 at 19:47

  Merhaba, 4s’te de ios 7 ile düğmeye basılı tutunca seri çekim yapılabiliyor orda yanlış bir bilgi olmuş. Sanırım kullanmadığınızdan kaynaklanıyor ama bilginiz olsun.

  • Mustafa Tan

   14/06/2014 at 19:56

   Fakat iPhone 5s’teki gibi değil, yani tam burst mode sayılmaz. Bu arada iPhone 4s de kullanıyorum merak etmeyin 🙂

   • Ercan

    17/06/2014 at 13:47

    Peki Mustafa bey iOS 8 i 4s de deneme sansiniz oldumu. Yukleyip aradaki farki paylasirmisiniz bizimle.

 10. Hüseyin

  14/06/2014 at 19:48

  İphone nin herşeyi tamamda neden kimse şu sms konusuna bir çözüm getirmiyor. Sms yollarken toplu halde yollamayı bir halletseniz tamam ama çok saçma on sene önceki telefonlarda bile toplu sms yollama var ama bunda sms yollamak bir zulüm

  • Anonim

   14/06/2014 at 21:18

   Kime kısmına istediğiniz kadar numara yazıp aynı SMS’i hepsine gönderebilirsiniz

 11. Nope

  14/06/2014 at 19:53

  Peki ios 8 ne zaman cikcak

  • Mustafa Tan

   14/06/2014 at 19:58

   Bu sorunuzun cevabı ilk yazımızda mevcut:

   http://www.iphoneturkey.com/2014/06/ios-8-ile-test-surusu-i.html

   • iPhone

    15/06/2014 at 10:38

    Mustafa bey gerçekten kayda değer birsey yok çok Üzücü degil mi

   • Volkan başkurt

    19/06/2014 at 16:39

    Mrb ben rehberden birini silemiyorum ios 7 kullanıyorum 4 sim var rehberden birini silemiyorum eğer yardımcı olursanız sevinirim mail atarsanız iyi olur

  • Emre

   14/06/2014 at 20:02

   Diğer tüm ios versiyonlarının çıktığı tarihte SONBAHARDA araştırırsanız apple nin sitesinde Sonbaharda çıkacağı yazıyor

 12. Yiit

  14/06/2014 at 19:57

  Time lapse eski cihazlara da geliyor mu? (Iphone 5)

 13. Ahmet

  14/06/2014 at 20:00

  Süper olmuş elinize sağlık

 14. Atakan

  14/06/2014 at 20:10

  TimeLapse özelliği eski cihazlara geliyor mu? (4S & 5?)

 15. Anonim

  14/06/2014 at 20:12

  Mustafa abi uzun zamandir seni takip ediyorum hobi olarak yaptigin isi buyuk bi ozveri ve ciddiyet ile yapiyorsun bize verdigin bilgiler ve paylastigin deneyimlerin izin kendi adima tesekkuru borc bilirim. ayrica kimseyi memnun etmek zorunda degilsiniz begenmeyen sizi takip etmeyebilir ben ve bircok arkadasim gayet memnunuz. iturkeybiz ailesi cansiniz

 16. Baris

  14/06/2014 at 20:17

  Mustafa bey konuyla alakali degil ama ben bir zil tonu almistim tlefon degistirdim itunes giriyom satin aldiklarim arasinda gorunmuyor tekrar para istiyor napacam ben 🙁

  • Anonim

   14/06/2014 at 21:22

   Satın alımlarınız telefon bazında değil, Apple kimliği bazındadır. Telefonunuzu değiştirseniz bile aynı Apple kimliğini kullandığınız sürece satın aldığınız içerikleri ücretsiz indirebilirsiniz. Satın alımı yaptığınız Apple kimliğini kullanın 🙂

   • Baris

    15/06/2014 at 12:41

    Doatum ayni apple kimlii zaten yinede olmuyo olsa nie sorim mustafa bey yardimci olrmusunuz ?

 17. niyazi yılmaz

  14/06/2014 at 20:24

  MUSTAFA BEY ELİNİZE SAĞLIK,FIRSAT BULURSANIZ AMASYAYA GELİN Bİ SEMAVER ÇAYI İÇELİM,SİZE AMASYAYI GEZDİREYİM;İYİ AKŞAMLAR.

 18. Serdar

  14/06/2014 at 20:42

  Ben 4 senzdir iphone kullanicisiyim bugün iphoneyi sorunsuz kullana biliyorsam bunu Mustafa beye borçluyum karşilaştığım her zorluğu onun verdiği bilgiler sayesinde çözümledim.Tekrardan sonsuz teşekkürler iphoneturkey ve Mustafa Bey. Sizi yukarda eleştiren arkadaşlarada sunu söylemek istıyorum iyisini biliyorsanız acın bir sayfada siz insanlara yardımcı olun

  • Efe Açıkgöz

   15/06/2014 at 08:44

   Çok doğru söylemişsiniz gerçekten eleştirecek olan varsa burayı takip etmesin de “sağdan soldan” öğrensinler bu bilgileri

 19. Nongis

  14/06/2014 at 21:42

  iOS 8 de izlenebilirligin azaltılması için dinamik mac adresi özelliği gelecegi ile ilgili bir makale okudum. Konu ile ilgili bir inceleme paylaşabilir misiniz? Bu özellik is yerinde kötü olacak bizim için. Sabit (orijinal) mac adresi kullanma seçeneği gibi bir seçenek var mı acaba?
  Teşekkürler.

 20. Murat

  14/06/2014 at 21:43

  Teşekürler

 21. Erem gunes

  14/06/2014 at 21:49

  Bence de gayet detayli. Uyguluma az ama detayli daha ne istersiniz ?
  Emeginize saglik mustafa abi 🙂

 22. Bidonkafa

  14/06/2014 at 21:56

  Mustafa Bey mükemmelsiniz elleriniz dert görmesin.

 23. Batuhan ULU

  14/06/2014 at 21:58

  Time lapse ozelligi sadece iphone 5s icin mi olacak yoksa iphone 5 icinde gecerli mi? ve slow motion ozelligi hala sadece iphone 5s icin mi gercerli, iphone 5 te neden yok?

 24. Özgür

  14/06/2014 at 22:58

  Mustafa bey paylaşımlarınız için teşekkür ederim.. Birçok konuda aydınlatıyorsunuz. Yeni bir sürümü kullanmadan fikir sahibi oluyoruz… Burdan bulupta bunayan arkadaşlara sesleniyorum.. Abartmayın..

 25. AllPer

  14/06/2014 at 23:41

  Mustafa Bey, paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Kendi adıma emekleriniz için teşekkür ederim. Herkese hitaben bir soru soracağım: iOS 7.1 güncellemesinden sonra, 4S cihazım, iMessage menüden kapalı olmasına rağmen “mesajla cevapla” özelliğini kullandığımda normal SMS göndermeyip ısrarla iMessage göndermeye çalışıyor. Bu sorunu yaşayan veya çözümü bilen var mı?

 26. Anonim

  14/06/2014 at 23:43

  elinize sağlık ,diğer medya organları gibi yüzeysel bilgiler değil daha açık bilgiler…

 27. Faruk

  15/06/2014 at 00:13

  Takip etmeye devam 😉 elinize sağlık çok güzel paylaşımlar. Cihazım 4s güncellememi önerirmisiniz ilk etapda. ?

 28. ali

  15/06/2014 at 00:37

  eline saglik kardes

 29. Salih

  15/06/2014 at 09:23

  APPLE beni üzüyor, yenilikleri izliyorum ama hala aman aman bir özellik göremedim

  • iPhone

   15/06/2014 at 10:36

   Ağzına sağlık Salıh Kardes gercektende yok

 30. Hakankaa82

  15/06/2014 at 10:06

  Kamerasının üstüne tanımıyorum apple in birde reddet tuşu çıksa on numara olacak ama 🙂

 31. Mehmet

  15/06/2014 at 10:59

  Bence de ya az bilgi veriyorsunuz ya da araya cok zaman girdiginden boyle geliyor. Blogunuzu yillardir takip ediyorum. iOS 8 tanitildiginda daha seri bir sekilde tanitacaginizi dusunmustum her gun yeniliyorum. Fakat yazi araliklari bence de uzun. Sonra yaziyi okuyorum tadi damagimda kaliyor hemen bitiyor. Final surumu eylulde yayinlanacak ama eylule kadar sadece ufak parcalar halinde ios8 tanitimi mi gorecegiz blogda.

  • Mustafa Tan

   15/06/2014 at 13:32

   Selamlar Mehmet Bey,

   Araya zaman girdiği için size öyle giriyor. İşlerim yoğun olmadığı zaman arka arkaya yazabiliyorum ama yoğun olunca mecburen hafta sonlarını ayırabiliyorum. İşler yoğun olunca hafta içi yorgun oluyorum ve yorgun bir şekilde inanın yazı yazılmıyor. Alıştığız çizgi dışında hızlı bir şekilde yazabilirim emin olun. Hatta 1 saatte biter tüm iOS 8 yeniliklerini yazmam.

   Fakat deneyimleyerek, ekran görüntüleri alarak, araştırarak yazmak için sakin kafaya ihtiyaç oluyor. Zaten ben öbür türlü yazmayı sevmiyorum, yani eleştirdiğimiz diğer siteler gibi. Açıkçası öyle yazmaktansa siteyi kapatmayı tercih ederim.

   Bu aralar üzerinde çalıştığımız başka bir proje için de bir site hazırlıyorum ve onun için de yazılar yazıyorum. İnanın yazı yazmak gerçekten yorucu ve zahmetli bir iş. Sürekli yazı yazılmıyor 🙁

   • Mehmet

    16/06/2014 at 00:30

    Zaten bu kadar sevilip bu kadar takip edilmeniz çaba ve emeğinizden. Bunun için teşekkür ederim. Bu tepkileri ios7deyken ya da daha önce aldığınızı düşünmüyorum şayet yorumlara bakarım genelde. Daha önce 4 yıl bilgi paylaşım blogu idare ettim, derleme güvenilir bilgiler paylaşıyordum. Bu işin ne derece zaman aldığını anlıyorum. Ama okuyucular bir şeylere alışınca yeterli gelmiyor artık. Belki de biz doyumsuzlaştık. Neyse zaman ayırıp cevaplayışınız büyük incelik 🙂

 32. Benlik

  15/06/2014 at 16:15

  Mustafa Bey, benim farklı bir konuyla ilgili sorum olacaktı, yardımcı olursanız sevinirim: iphone’mda ios 7.1.1 yazılımı yüklü. Hücresel veri bölümünde aktif olan uygulamalardan bazılarını bir türlü tam olarak kapatamıyorum. Kapatıyorum fakat tekrar hücresel verideki kapattığım uygulamaya baktığımda yine açık gözüküyor.

 33. Ozkan

  15/06/2014 at 17:04

  Time Lapse ozelliği hanfi cihazlarda olacak

  Teşekkürler Mustafa bey

 34. Zafer

  16/06/2014 at 09:11

  Mustafa Bey Merhaba

  Bence çok yararlı bilgiler veriyorsunuz ve bunu gayet başarılı bir şekilde yapıyorsunuz.Bence her yapılan yoruma kulak asmayın çünkü biz verilen emeği görmeden boş konuşmayı severiz!

  Teşekkürler

 35. İsmaile

  16/06/2014 at 11:14

  Mustafa Bey merhaba,
  Çalışmalarınız gerçekten bizleri aydınlatacak şekilde oluyor ve zevkle takip ediyorum.

  Benim sorum fotoğraf isimlendirmesi ile ilgili. Malum hepimiz başta telefonlarımızla onlarca fotoğraf çekiyoruz. Benzer fotoğraflar albümlerimize bir şekilde tekrar dahil olabiliyor. Bu durumda tekrar edenleri unique leştirmek(tekil)gerekiyor. Aksi taktirde fotoğraf albümlerini yönetmek çok zorlaşıyor.

  Benim buradaki yöntemim, Exif bilgilerindeki fotoğrafın çekildiği tarih ve zaman bilgisine göre yeniden adlandırmak.(Windows 7’de Advanced Renamer Programı ile) Bu arada WhatsApp Exif bilgilerini sildiği için bu mantıkla arşivleme mümkün olmuyor.

  Soruya geleyim artık:)
  Acaba Apple, fotoğrafları albüme kaydederken IMG_001, IMG_002 şeklinde adlandırmak yerine (20140616 110502.jpg) şeklinde adlandıramaz mı?

  Bu konu hakkındaki başta sizin ve sonrasında kıymetli takipçilerin değerlendirmelerinizi alabilir miyim?

  Saygılarımla,

 36. mturk

  16/06/2014 at 15:04

  mustafa bey kısa mesajlarda toplu gönderim ile ilgili bir gelişme var mı?

  • Mehmet

   16/06/2014 at 15:48

   Merhaba
   ekle kısmına istediğiniz kadar isim girilebiliyor ve gönderiliyor siz nasıl toplu mesaj istiyorsunuz

 37. Erman

  16/06/2014 at 21:44

  Mustafa Bey, bilgiler icin teşekkürler, zevkle okuyoruz. Benim merak ettigim bir husus var iOS 8 ile ilgili. Biliyorsunuz, home tuşuna çift basarak arka plandaki uygulamaları görüyor ve onları yukarı iterek tek tek kapatabiliyoruz. Acaba iOS 8’de tek seferde bunların hepsini kapatma seçeneği geldi mi?

  Teşekkürler.

 38. Mustafa bey hayranı

  16/06/2014 at 22:46

  Mustafa hocam selamlar. Ellerinize, emeğinize sağlık. Inanın ilgiliyle ve merakla takip ediyoruz. iPhone hakkında öğrendiğim bir çi şeyi de sizden öğrendim. Bu hizmetiniz çok çooook teşekkür ederiz.

  Olumsuz eleştiriler moralinizi bozmasın. Biz sizi hayranlıkla takip ediyoruz. 🙂

 39. Samet

  17/06/2014 at 00:24

  Mustafa abi iphone 6 nın çıkış tarihi ve ne kadar fiyattan çıkacağını söylermisşn

 40. Serkan

  17/06/2014 at 00:48

  Elinize sağlık, benimde bir sorum vardı. Belki konu dışı olabilir ama iPad Air Cellular kullanıyorum. İnternetini paylaşmak istiyorum fakat cihazımda bu ayarı bulamıyorum. Duyduğum bilgilere göre bunun sebebi Türkiye’deki operatörlerin yaptığı bir kısıtlama mevcutmuş bu cihazlarda. Sizce IOS 8 ile bu konuda bir gelişme olabilir mi?
  Teşekkürler şimdiden.

 41. ykartal

  17/06/2014 at 21:35

  Elinize, Emeğinize Sağlık.

 42. Ahmet

  18/06/2014 at 01:48

  Mustafa bey çok teşekkürler her inceleme yazınız gibi bu yazınızda çok güzel harika diyebilirim bu siteyi çok uzun yıllardır takip ediyorum (ilk açıldığından beri) çok beğeniyorum yazılarınızın incelemelerinizin devamını bekliyoruz.

 43. Hasan uzun

  18/06/2014 at 09:24

  Mustafa Bey, ios 8 beta 2 kurdum iphone 5. 3g yi (Lte)kapattım. Acıyorum ama e yazisi kaliyor 3g olmuyor telefon. Ne tavsiye edersiniz. Hat avea

  • Serkan

   18/06/2014 at 12:17

   Nerden kurdun kardeşim bilgi verirmisin

 44. ogzuhan

  18/06/2014 at 19:41

  acaba ios 8 çıkma tarihi bellimi değilse tahmininiz varmı

 45. Selçuk

  19/06/2014 at 11:17

  Teşekkürler.

 46. Anonim

  20/06/2014 at 08:50

  Ellerine saglik gelmeden verdiğin bu bilgiler cok iyi oluyor

 47. Oğuz Bilgi

  21/06/2014 at 01:34

  IOS 8 de yeni bir yazı tipi gelmiycek mi mesela samsung da olan çikolatalı kurabiye falan gibi?(ellerinize sağlık inceleme güzel olmuş

  • Oğuz

   21/06/2014 at 01:40

   Pardon yanlışıkla iki defa bastım gönder tuşuna

 48. Oğuz

  21/06/2014 at 01:36

  IOS 8 de yeni bir yazı tipi gelmiycek mi mesela samsung da olan çikolatalı kurabiye falan gibi?(ellerinize sağlık inceleme güzel olmuş)

 49. Sezgin

  21/06/2014 at 13:28

  Mustafa bey merhaba,
  Öncelikle paylaşımlarınız ve bize sunduğunuz bilgiler için size çok teşekkür ederim. Konu ile ilgili değil ama bir sorunum var bilginiz var ise yardımcı olmanızı isterim. Telefonum iPhone 5s. Ön kamera yanında bulunan ortam ışık sensörü ile ilgili bir sorunum var. Telefon ile konuşurken telefonu kulağınıza getirdiğinizde ekran bu sensör sayesinde kapanıyor ama bende hep açık ekran kapanmıyor. Bunu açma kapama ayarı var mı neden bu şekilde oldu bana bilgi verebilirseniz çok memnun kalacam. Daha önceden kapanıyordu son zamanlarda kapanmamaya başladı acaba sensör mü bozuldu. Cevabınızı bekliyorum

 50. Anonim

  22/06/2014 at 01:14

  Beta 2 çok daha fazla sorunlu. Ve gerçekten bir gün bile dayanamadım tekrar 7.1 e döndüm

 51. Berk

  22/06/2014 at 02:18

  Mustafa bey Apple haritalarda İstanbul da bazı mekanlar yelp üzerinden mekanlarını eklemişler benim yelp hesabım var ve yelp üzerinden mekanımı görebiliyorum ama Apple haritalarda benim ve diğer mekanları göremiyorum bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim ve ekleyenler nasıl yapmıştır acaba

 52. Mustafa 1907

  22/06/2014 at 03:32

  Kamerada zamanlarını biraz ilginç hani 10 sene önceki telefonlar dada vardı ve madem yeni geliyor bu özellik veya gelecekti ilk iphonede gelmeliydi şimdi gelmesi biraz ironik

 53. Berk

  22/06/2014 at 14:12

  Mustafa bey Apple haritalarda İstanbul da bazı mekanlar yelp üzerinden mekanlarını eklemişler benim yelp hesabım var ve yelp üzerinden mekanımı görebiliyorum ama Apple haritalarda benim ve diğer mekanları göremiyorum bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim ve ekleyenler nasıl yapmıştır acaba???

 54. Emre

  22/06/2014 at 18:00

  Merhaba mustafa bey ilk önce incelemeleriniz için teşşekür ederim bü gün içime bir cesaret geldi ve ios 8 beta 1 kurdum ama 2 özelliklten yaralanamıyorum 1. Biri bana mesaj attığın mesajlar uygulamasını açmadan cevap veremiyorum ayrıca spotligt eskisi gibi filim adı yazıyorum filan çıkmıyor ipad kullanıcısıyım acaba bunları bir yerden açmamızmı gerekiyoru ? Yoksa beta sürüm olduğu için kullanmıyorum teşşekkürler

 55. Anonim

  22/06/2014 at 22:40

  Fotoğraflarda tarih basıkısıda olsa

 56. Hilmi

  25/06/2014 at 20:21

  Mustafa Bey iyi çalısmalar
  Yurt disından 4s telefon aldım 3 yil icinde bir kaç defa icinde çökmeler oldu hepsini iTunes tan yedekledim ancak su anda 9 hatası veriyor. Apple destek hattını da aradım dediklerinin hepsini yaptım, hiçbir sekilde hatayı geçmiyor. Dışarıda da Avea bayilerinde tamire verdim aynı hatayı verdi. Bir bayi yurt dışı telefonları bu durumda çöp oluyor yapacak bir şey yok dedi. Bu konuda bir bilginiz var mı veya iTunes da bir sorun mu var acaba bir sitede iTunes larda sorun olduğu yazmış
  Yardımlarınızı İcin şimdiden teşekkür ederim.

 57. Pingback: iOS 8 ile Test Sürüşü – V | apple destek