iOS 8 ile Test Sürüşü – II

Geçenlerde iOS ile Test Sürüşü – I yazımızla başladığımız, iOS 8 beta test sürüm incelemelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

Multitasking Menüsünde Son Aranan Kişiler

iOS 8’deki göze çarpan ve gerçekten faydalı olduğunu düşündüğüm bir özellik de, Ana Ekran (Home) tuşuna iki defa basınca çıkan multitasking menüsünün üst kısmında yer alan “Son Kullanılanlar” kısa yolu. iOS 8 ile birlikte artık bu ekranın en üstünde Adres Defterimizde (Kişiler) yer alan ve en son iletişime geçtiğimiz kişilerin kısayolları yer alıyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. (Bu kişileri sağa kaydırdığımızda da Hızlı Aramadakilerin ikonları çıkıyor.)

Herhangi bir kişinin kısayoluna tıkladığımızda da karşımıza aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çeşitli arama seçenekleri (Telefon, FaceTime, Mesaj, vs.) çıkıyor.

Bu arada eğer rehberimizdeki kişilere profil fotoğrafı ekliyse, kişiler fotoğrafları ile gözüküyor. Yoksa ad ve soyadlarının baş harfleri ikon olarak çıkıyor.

İnteraktif Bildirim Mesajları

iOS 8 ile gelen en beğendiğim özelliklerden biri de artık bildirim mesajlarının daha yetenekli olması. Örneğin cihazınızı kurcalarken bir arkadaşınızdan mesaj gelirse ve bu arkadaşınıza çok hızlı ve kısa bir mesaj yazıp işinize kaldığınız yerden çabucak devam etmeniz gerekiyorsa, o zaman artık Mesajlar uygulamasını açmadan cevap yazabiliyoruz.

Diyelim ki blogumuzun uygulaması olan iTurkeyBiz‘i kullanırken bir arkadaşımızdan mesaj (SMS veya iMessage) geldi aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu ve bu mesaj ekranın üst tarafında bildirim olarak çıktı.

Eğer bu bildirimin üzerine tıklarsak eskiden olduğu gibi direkt Mesajlar uygulaması açılıyor. Fakat eğer bildirim mesajını aşağıdaki gibi aşağı çekersek o zaman da Mesajlar uygulaması açılmıyor fakat cevap yazabileceğimiz bir alan çıkıyor.

Cevabımızı yazıp Gönder’e bastıktan sonra da iTurkeyBiz uygulasını kullanmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz hiç uygulamadan çıkmadığımız için.

Elbette interaktif bildirim özelliği sadece Mesajlar uygulaması ile sınırlı değil. Aşağıdaki Facebook uygulaması örneğinde olduğu gibi iOS 8 resmen yayınlandıktan sonra uygulama sahipleri uygulamalarını güncelleyerek kendi uygulamalarının bildirimlerini de benzer şekilde interaktif yapabilecekler.

Bu arada Bildirim Merkezindeki veya kilitli ekrandaki bildirimleri de sola kaydırarak, şağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi aksiyon alabiliyoruz.

Önemli Email Yazışmalarını Bildirim Olarak Alma

Aslında Mail uygulaması ile ilgili yenilikleri ayrı bir yazıda paylaşacaktım ama hazır bildirim konusu açılmışken iOS 8’deki önemli email yazışmalarımızı bildirim mesajına çevirme ile ilgili yenilikten de kısaca paylaşayım istedim.

Diyelim ki birilerine önemli bir email atıyoruz ve sadece bu emailimize cevaba geldiğinde ayrıca bir bildirim almak istiyoruz. Bu durumda önce aşağıdaki gibi mesajımızı hazırlarken konu kısmının en sağında çıkan “zil” ikonuna tıklıyoruz.

Sonra da açılan menünde “Bana Bildir” seçeneğine tıklıyoruz. Mesajımızı yolladıktan sonra da artık yapmamız gereken birinin cevap yazmasını beklemek 🙂 Herhangi biri cevap yazdıktan sonra emaillerimizi kontrol edersek (otomatik veya elle) sadece bu mesajımıza verilen cevap ekranın üst kısmında bildirim mesajı olarak çıkıyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Bu özellikle çok fazla email hesabı olan ve gün içinde önemli/önemsiz yüzlerce email mesajı alan kişiler için çok faydalı bir özellik.

QuickType ve 3. Parti Klavyeler

iOS 8’deki diğer bir yenilik de Email veya Mesaj yazarken bir sonraki kelimemizi tahmin etmeye çalışırak kelime önerilerinde bulunan “QuickType” özelliği. QuickType, yazışmalarımızı sürekli analiz ederek zaman içerisinde tahminlerini daha iyileştirmeye çalışıyor. Yani bizi tanıdıkça çok daha iyi çalışıyor. Örneğin aşağıdaki gibi İngilizce klavyedeyken ingilizce olarak “Do you have a plan for the w” diye bir cümle kurmaya başladığımda iOS 8 hemen yazmak istediğim kelimeyi yani weekend’i önerilerden biri olarak sunuyor.

Tabii hemen neden Türkçe değil de İngilizce bir örnek paylaştığımı merak ediyorsunuz 🙂 Maalesef şu an için QuickType’ın Türkçe desteği yok 🙁 Sadece aşağıdaki gibi 14 dil desteği bulunuyor henüz. Muhtemelen zaman içinde Türkçe dil desteği gelecektir. (Türkçe Siri’ye benzemesin de :))

Bu arada QuickType’la ilgili önemli birkaç bilgi paylaşmak istiyorum ki bu konuyla ilgili çok soru gelmesin:

 • QuickType seçenekleri sadece desteklenen ülkelerin/dillerin klavyeleri aktifken çıkıyor. Örneğin Türkçe klavyede çıkmıyor.
 • QuickType internet kullanmıyor ya da yazdıklarımızı internette bir yerlere göndermiyor. Analizi cihazımız üzerinde yapıyor ve öğrendiklerini cihaz üzerinde saklıyor. (Cihazı uçak moduna alıp denemeler yaptım merak etmeyin 🙂 )
 • Türkçe dil desteğinin ne zaman geleceği ile ilgili hiç bir bilgi yok.

Üçüncü Parti Klayveler

Biliyorsunuz Apple iOS’u olabildiğince kapalı tutuyor ki iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır mı? başlıklı yazımızda açıkladığımız gibi kullanıcılar mağdur edilmesin. Bu nedenle iOS işletim sisteminin standart ayarlarına veya arayüzlerine sonradan müdahele veya değişiklik yapılamıyor. Örneğin klavyeyi değiştiremiyoruz, Apple bize ne sunuyorsa sadece onu kullanabiliyoruz.

Fakat iOS 8 ile birlikte Apple, uygulamalar geliştiricilerin kendi hazırladıkları klavyeleri tüm işletim sisteminde kullanılabilmelerine imkan sunuyor. Yani iOS 8 resmen yayınlandığında, üçüncü partilerin geliştirdiği özelleştirilmiş sanal klavyeyeleri kullanabileceğiz.

iOS 8 ile Farklı Klayveler Kullanabileceğiz.

Örneğin bu tip sanal klavye geliştiricilerinden biri olan Fleksy, daha yeni Twitter hesabından iOS 8 için geliştirmeye başladığı özel klavyenin aşağıdaki fotosunu yayınladı.

Fleksy Klavye

Tabii bu tip klavyelerin gizliliğimizi suistimal etmemesi için Apple gerekli önlemleri almış durumda. Standart olarak bu klavyeler çalıştıkları ortamın dışına çıkamayacak, yani sizden habersiz arkaplanda yazdıklarınızı internette bir yerlere yollayamayacaklar.

Tabii eğer özel klavyenizin internete bağlanması gerekiyorsa, bunun için önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi izin alması gerekecek. Eğer siz geliştiricisine güveniyorsanız, bu durumda riski göze alıp klavyenin internete bağlanmasına izin verebileceksiniz.

Özetle Apple, bazı kullanıcılar tarafından çok talep edilen “özel klavye” sorununu da iOS 8 ile çözmüş gözüküyor.

——

Yukarıdaki yazının devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2014/06/ios-8-ile-test-surusu-iii.html

145 Comments

 1. Turgut

  04/06/2014 at 23:15

  Süper yau

 2. Ahmet

  04/06/2014 at 23:17

  Musatafa bey konuyu işgal ediyorum kusura bakmayin ama ios 6 nin imzalarini yanlişliklada olsa applein acma ihtimali var mi? İos 8 cikacak hala ios 6 diyoruz hala ya

  • Mustafa Tan

   04/06/2014 at 23:29

   Pek sanmam.

   • Tugay

    04/06/2014 at 23:58

    Mrb mustafa bey ben iphone 5s kullanicisiyim fakat telefonuma kuzenim jailbreak yukledi ios 8 yukledigimde telefonum jailbreak denilen lanetten komple kurtulur mu? Kurtulmazsa telefonumu tekrar eski haline nasl getirebilirim?

    • Psg-d

     05/06/2014 at 00:54

     Telefonunuza bilgisayardaki iTunes üzerinden restore yapmalısınız. Restore hakkın googleda arama yaparsanız kolayca birçok cevap alabilirsiniz

    • Doğan

     05/06/2014 at 16:41

     Bu iOS8i nasıl yükliycem 5s kullanıyorum tam nerden olucak lütfen söylermisiniz

 3. Kenan kurt

  04/06/2014 at 23:23

  Mustafa bey elinize saglık her zamanki gibi Mustafa bey alarm konusunda bir gelişme varmı

 4. Mehmet

  04/06/2014 at 23:25

  Mustafa bey kamerayla ilgili bi değişiklik varmı

  • Mustafa Tan

   04/06/2014 at 23:28

   Var. Onları da paylaşacağım merak etmeyin 🙂

   • İsmail

    05/06/2014 at 10:11

    Arayanın tam ekran resmi gözükecekmi

   • Hüseyin

    16/06/2014 at 16:16

    Mustafa bey merak ediyorum da bu telefonların adını ne zaman samsung yapacaklar ? Pek bi farkı kalmadı artık bu yenilik denilen seylerle iphonu rezil kepaze ettiler yenilik diyorlar ama yenilik dedikleri android e benzetmekmi?

 5. Serkan İŞÇİ

  04/06/2014 at 23:26

  Merhaba Mustafa bey,
  Kafamda bir soru var simdi ben iphone 5 kullanmaktayim fakat gecenlerde bir haber okudum konu ile ilgili. İphone 4 kullanicilari icin kotu haber falan. İos 6 ile yasanan bu kasmalar batarya suresinin azalmasi falan derken bu ios 8 kullanimi mumkun olmayacakmi bu iphone 4 ‘lerde?

  • Mustafa Tan

   04/06/2014 at 23:28

   iOS 8’in hangi cihazlara yüklenebileceği ile ilgili bilgiyi önceki inceleme yazısında paylaşmıştık hatırlarsanız. Aşağıdaki linkten bu yazıya ulaşabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2014/06/ios-8-ile-test-surusu-i.html

  • Remzi

   04/06/2014 at 23:30

   Azıcık dikkatli okusaydınız bir önceki yazıyı bu sorunuza cevap alırdınız

  • Anonim

   05/06/2014 at 17:10

   Bendede iphone 4 var yüklwnmiyo off

 6. Emre yavuz

  04/06/2014 at 23:28

  Benim bir sorum olacaktı:
  Biz bu üçüncü partilerin geliştirdiği özelleştirilmiş sanal klavyeyeleri her uygulamada kullanabilecek miyiz?

 7. Hakan

  04/06/2014 at 23:28

  Peki mistafa bey bunu nasil inderecez onuda goruntulu atsan seviniriz

  • Adnan Demirören

   04/06/2014 at 23:53

   Developer hesabınızın olması veya telefon seri numaranızın bir developer hesabına kayıtlı olması lazım. Aksi taktirde internette herhangi bir yerden (örn. torrent) indirip, işletim sistemini kursanız dahi, telefonunuz Apple sunucularından aktif edilemeyeceği için sistemi (ve tabi telefonu) kullanamazsınız. Bu çok önemli bir konudur, lütfen pas geçmeyin, aksi taktirde telefonunuzu bir daha kullanamayabilirsiniz.

 8. Remzi

  04/06/2014 at 23:33

  Mustafa bey, benim bir sorum olacaktı,
  üçüncü partilerin geliştirdiği özelleştirilmiş sanal klavyeyeleri her uygulamada kullanabilecek miyiz? Yoksa belli başlı uygulamalarda mı kullanabileceğiz?

  • Mustafa Tan

   04/06/2014 at 23:36

   Tahminim her uygulamada kullanabileceğimiz şeklinde. Çünkü kendi klavyelerini kullanmıyor çoğu uygulama, kullanıcıya sistem klavyesini sunuyor. Üçüncü parti klavyeler de sistem klavyesi gibi davranacak (en azından benim anladığım)

   Bir tane yayınlansın, mutlaka paylaşarım deneyimlerimi.

 9. Nihat

  04/06/2014 at 23:37

  Mesajlar uygulamasına tek kelimeyle hasta kaldım:) eğer facebook dışında whatsappta çalışırsa mükemmel olur :))

  • Mirkan

   05/06/2014 at 08:38

   Aynen. Zaten bildirimlerin çoğu whatsapp’tan geliyor…

 10. Mehmet

  04/06/2014 at 23:39

  Apple haritalari iyilestirmis mi?

 11. Batuhan Yucel

  04/06/2014 at 23:41

  Vietnamca mi o? Yani vietnamca bile koymuslar resmen ilk konulan diller arasina vay be oranin bile pazarindan degerli degil mi Turkiyenin pazari ve Apple a getirisi?

  • Murat

   05/06/2014 at 12:04

   Vietnam’ın 90 milyon nüfusu var. Biraz Wikipedia’ya baksaydın belki görebilirdin. Üstelik evet orası daha önemli bir pazar Türkiye’den.

   • Can

    05/06/2014 at 22:55

    Kamil hayatinda hic vietnamami gittin.acliktan fakirlikten kiriliyor millet.Turkiyedeki gibi herkeste iphone mu var saniyosun orda.vikipedia dan bakmis bende orda yasadim 2 sene kamil insan millete artistlik yaparken az bilgili ol once

   • Batuhan Yucel

    23/08/2014 at 12:30

    Nufus sayimina gore mi ulke gelisiyor ?

 12. Batuhan

  04/06/2014 at 23:45

  Elinize sağlık. 4 gözle bekliyoruz devamını.

 13. Batuhan

  04/06/2014 at 23:48

  Bu arada multitasking de acaba yine bozuluyomu ekran görüntüsü. Batarya ikonunun çizgisi falan gözükmüyodu ya. En nefret ettiğim şey o. 2. Side tam ekran fotoğraf çekememek. 🙂

 14. Mehmet Karakuş

  04/06/2014 at 23:49

  Mustafa bey
  Ben ios 8 beta sürümünü indirdim kurdu ve daha sonra telefonunuzu kaydettirin diye birsey geldi ne yapmam gerekiyor
  Yardımcı olursanız cok sevinirim.

 15. Halil

  04/06/2014 at 23:49

  Dikkatimi çektide, takipçilerin sorduğu sorulara neden başka bir takipçi zıt cevaplar yazıyor burda? Birisi “Dil Kurumu Fahri müfettişi” gibi yazılara takar, bir diğeri takipçinin sorduğa soruya “görmedin mi daha önce yazılmıştı” der! Başka işiniz yok mu sizin yahu, buranın bir sahibi var ve gerektiğinde kendisi uyarıları yapar! Siz kendi işinize bakın..

  • Remzi

   05/06/2014 at 00:57

   Bi okusun öyle gelsin kardeşim sordukları sorular çok komik bazılarının sadece başlığı okuyorlar galiba

  • Mirkan

   05/06/2014 at 08:43

   Kendisi nezaketinden ötürü takipciyi uygun dille bile olsa negatif birsey yazmak istemiyor. İmla hatasi düzelten sacmalamis ama yazilarda sorulan sorular cevaplanmisken okumadan direk mustafa beye soru sorulmasi sacmalik. Hangibir soruyu okuyupta cevap verecek!

   • Dil Kurumu Fahri Müfettişi

    06/06/2014 at 01:33

    “okuyupta” değil “okuyup da”.

    ‘Türkçe’yi yanlış kullanan iphone’u doğru kullanamaz.’ -Steve Jobs.

  • Emin

   05/06/2014 at 19:03

   Bu “hatalar”ı için insanlara kızamayız ama bunu yapanlar da düzeltildiklerinde alınmak yerine bundan faydalanmalı. Üstüne bunca yorumu okuyan insanlar belki önemli bilgiler verilir, yapıcı bir tartışma ortamı olur diye okuyor ama maalesef gazetelerde haberleri okumak yerine resimlere bakıp bi kenara atan bir millet olarak yazılar içinde halihazırda açıklanmış şeylerin sorulması sebebiyle boşa vakit harcıyor. Şahsıma da son derece saçma gelen bu soruları soranlar bir an olsun tereddüt etmezken bunlara bence haklı olarak kızanlar neden tereddüt etsin???

 16. Anıl Utkulu

  04/06/2014 at 23:49

  Mustafa Bey
  Telefon uygulamasında girilen numara içerisinde numara hanesi ekleme ve silme imkanı tanıyor mu iOS8’de? 05**X****** şeklinde girilen numaradaki X hanesini silip başka bir numara yazmayı kastediyorum.

  Saygılar

  • Adnan Demirören

   04/06/2014 at 23:57

   Merhabalar. Sorduğunuz soruyu şimdi denedim ancak sonuç malesef iOS 7 ile aynı 🙁

   • Anıl Utkulu

    05/06/2014 at 00:00

    Sinir bozucu durum devam ediyor o zaman 🙂 Teşekkürler

 17. Kerem

  04/06/2014 at 23:53

  Tek fark klavye gibi suan, mesaj bi şekilde yazılır benim merak ettiğim kamera uygulaması ve buton vs. Şekilleri 🙂 yeni yazıda cevap bekleriz

 18. Çağrı

  04/06/2014 at 23:54

  Mustafa Bey, arayanı meşgule aldığımızda kişiyi geri arayabilmek için kilitli ekranda cevapsız arama kalıyor mu? (İOS 6 da olduğu gibi)

 19. Talha

  05/06/2014 at 00:00

  Ben İOS 8 Beta 1 sürümünü uyguladım telefonuma.Telefonum(5s) hiç kasmıyor ama sürekli olarak uygulamalardan atiyor acaba bu beta olmasindan dolayi midir? Ve beta 2 nin gelme tarihini tahmin edebilir misiniz?

  • Adnan Demirören

   05/06/2014 at 00:14

   iPhone 4 kullanırken iOS 7 Developer Beta 1 de de aynı şekilde bol bol program çökme sıkıntısı yaşıyordum. İlk betalar genelde çok sorunlu olurlar, ilerleyen betalarda atmalar azalacaktır. Şu an aynı çökme sıkıntısı Mac OS X 10.10 Yosemite Betası için de geçerli malesef.

 20. Eneshan

  05/06/2014 at 00:18

  Siri ye şu Türkçe gelsin artık yaa herzaman İngilizce konuşmaya çalışıyorum çok zor oluyor.
  “-Apple biraz bizide düşünsen ?”

  • Adnan Demirören

   05/06/2014 at 00:25

   İncelediğim kadarıyla artık Siri isteklerimizi kelime kelime alıyor. Eskiden söylediğimiz cümleyi yanlış da anlasa anladığı gibi tam cümle halinde çıkartıyordu, ancak şimdi kelime kelime algıladığı için arada yanlış olan kelimeleri (genelde) düzelterek sizlere daha düzgün sonuçlar veriyor.

   Tabi yine de bütün bunlar Türkçe olsaydı çok iyi olurdu 🙂

 21. Onur

  05/06/2014 at 00:18

  Mesaja hızlı cevap verebilme özelliği güzelmiş

 22. Suatbaşkan

  05/06/2014 at 00:22

  Mesaj bölümü güzel olmuş aynı olmasada jilbreakta en çok indirilen bitemesage dan ilham almışlar uygulamadan çıkmadan mesaj yazmak 15 numara bi fikir affferim suat bunu sevdi

 23. erol

  05/06/2014 at 00:29

  merhabalar. klavyeler arasına birde biz görme engellilerin kullanmış olduğu brail yazı olan Braille yazma klavyesinin eklenmesi. bu dikkatten kaçmış. yazılarda göremedik. önemli paylaşımlar için teşekkür ederim.

 24. Caner

  05/06/2014 at 00:45

  Rehberinizde kayıtlı olmayan bir numaradan arama geldiğinde, numara sola-sağa şekilde hereketli gözüküyor ekranda.
  Bundan önce ki sürümler de sabit duruyordu. Bunun gibi ufak tefek değişikliklerde mevcut

 25. Eyupco

  05/06/2014 at 01:07

  Mustafa Bey ios 8 de multiasking bölümünde açık olan uygulamaları bir seferde kapatıcak bi sistem geliştirmişler mi ?

  • Mustafa

   05/06/2014 at 08:28

   bende ona baktım yok,tek tek kapatıyoruz yine

  • Adnan Demirören

   08/06/2014 at 23:04

   Şu an öyle bir şey yok malesef. Ancak yeni geliştirme fikri olarak ben bu söylediğinizi iOS 8 Beta 1 de bulunan “Bug Report” uygulamasına yazdım. Umarım dikkate alırlar.

 26. Samet

  05/06/2014 at 01:18

  Beta sürümünü denerken siz de fikir verebiliyor musunuz? Geliştirici sadece hataları mı bildiriyor yoksa sisteme “Şöyle olsa daha güzel olur.” gibi düşüncelerini söyleyebiliyorlar mı?

  • Adnan Demirören

   08/06/2014 at 23:05

   iOS 8 Beta 1 de bulunan “Bug Reporter” uygulaması ile Apple’a, sorunlarla beraber yeni “eklenirse güzel olur” dediğimiz konuları da gönderebiliyoruz.

 27. Simyaci

  05/06/2014 at 04:20

  Mrb mustafa yazılarınızı buyuk bir merakla takip ediyorum acaba ios 8 le beraber arama ekranında bi değişiklik varmi birde mesajlar için iletim raporu eklenmişmi tesekkur eder iyi calışmalar dilerim..

  • Mustafa Tan

   06/06/2014 at 13:34

   Arama ekranında değişiklikler var. (Tanıtacağım ayrıca)

   İletim raporu eklenmemiş.

 28. Zeyd

  05/06/2014 at 07:53

  S. A. Telefonum 4 s ios 7 yüklediğim zaman wifi gitmişti pasifti ios 8 de düzelme şansı varmı yoksa telefonun entegremi bozulmuş

  • Berk

   05/06/2014 at 09:39

   4s lerde wifi bozulması ios la ilgili değil benim de başıma geldi anakartla ilgili bi sorun oluyor app store A götürdüğünüzde direk yenisini veriyorlar

 29. Ahmet Korkmaz

  05/06/2014 at 08:53

  Mustafa Bey,

  Bazı internet haber sitelerinde iOS 8’de Türkçe Siri desteği olduğu yazılmış, Türkçe olmayacağı kesin değil mi? Ya da betada olmayıp da kullanıcı versiyonunda Türkçe eklemesi yapılma ihtimali var mı? (Sizin yakın zamanda beklemediğinizi biliyorum)

  • Mustafa Tan

   05/06/2014 at 09:21

   Hiç bir şey kesin değil, fakat şu an için yok. Bahsettiğiniz siteler ilk yazımızda paylaştığımız Türkçe Dikte özelliğini Siri Türkçe oldu şeklinde yansıtıyorlar.

   Bunu da ya bilgisizlikten, ya da kötü niyetle ilgi çekebilmek için yapıyorlar.

 30. Ahmet

  05/06/2014 at 09:24

  Öncelikle paylaşımlar için teşekkür ediyorum Mustafa bey. Ben 4s kullanıcısıyım. iphone4 de İOS7 çok kasmıştı. Acaba 4s de de bu sorun olabilir mi ?

  • Murat

   05/06/2014 at 12:09

   iPhone 4 kadar yavaş olmaz. Ama çok azcık yavaşlama olur iOS 7’e nazaran.

 31. M.Can

  05/06/2014 at 09:35

  iMac’ime yüklediğim Yosemite de iPhone 4S’ime yüklediğim iOS 8’de hiç sorum yaratmadı, Hatta bir kerecik olsun takılmadılar bile. Sadece iOS 8’i yüklerken çubuk bir yerde takıldı. Reset attıktan sonra swipe to upgradei tekrar çektim bir daha takılmadı. Developer hesabımda boş yer isteyen olursa UDID kaydı konusunda yardımcı olabilirim. 90 tane boş cihaz hakkım var.

  • Savas

   05/06/2014 at 13:00

   Bi kayıt yapma şansımız varmı 😉

  • ozgur

   07/06/2014 at 00:03

   iyi geceler, bana da bi tane verebilir misniz?

 32. Berk

  05/06/2014 at 09:36

  Mustafa bey arama geldiğinde çıkan arama ekranı değişmiş mi ios 7 de maalesef çok kötü de

  • Mustafa

   05/06/2014 at 17:22

   Sadece yazı numara kayıyor okadar bir değişme ben görmedim

 33. Ersin

  05/06/2014 at 09:51

  İyi günler Mustafa Bey
  İnteraktif bildirim mesajlarında apple’ın gelen mesaj bildirimini mesajlara gidip açmadan direk üstüne tıklayarak cevaplayabildiğimizi yazmışsınız. Mesajı görmeden o mesaja ne cevap yazacağız onu anlamadım. Gelen bildirimde gelen mesajın İçeriğini önizleme olarak bildirim kısmında görebilecek miyiz yoksa? Diğer türlü bu özellik biraz saçma olmamış mı sizce?

 34. serhat

  05/06/2014 at 10:11

  mustafa bey biliyorum ama iphone 4lere ios 8 gelmiyecek ama udidkaydı yapan bir site iphone4lerde ios8’i indirebileceğini anlatmış sizce doğruluk payı nedir ?

  • Mustafa

   05/06/2014 at 17:23

   4s şere gelicekmiş

 35. Malik

  05/06/2014 at 11:17

  Ellerinize sağlık. Herşey iyi çok güzel de iphone 6 dan ses yok sanırım bu sene?

 36. Merve

  05/06/2014 at 12:33

  Ahh ahh hersey geliyorda bir renkli yazı gelmiyor yada varda ben mi bilmiyorum mesela msj yazarken kirmizi yada mavi olsa yazi rengi be guzel olurdu

 37. Çetin

  05/06/2014 at 13:49

  Merhaba Mustafa Bey
  Benim soru diğil sorularım var. Mesela İOS 8 ‘ in özelliklerini şu anda bende bulunan retina ekranlı iPad’lerde nasıl kullanıldığını yazarmısınız ? Ayrıca diğer bir sorum ise APPLE’ın bluetooth sorunu. Ben APPLE’a hayranım fakat bu blutooth sorunu beni deli ediyor. Lütfen bir gelişme var ise bunu yazın.

 38. Uğur Tezcan

  05/06/2014 at 13:59

  Ben 4s kullanıcısıyım. İos 7 geldiğinde iphone 4 kullanıcılar yavaşlıktan ve kasmalardan şikayetçilerdi. İos 8 geldiğinde bu sorunlarla iphone 4s’te karşılaşıcakmıyız acaba??

 39. Mehmet

  05/06/2014 at 14:32

  Mustafa bey iTunes radio da bir degisiklik var mı yani Türkiye hesabıyla girilebilecek mi artık ?

 40. Sertaç

  05/06/2014 at 15:27

  İyi günler mustafa bey yeni iphone 5s aldım ama nasıl ios 8 yükleyeceğimi bilmiyorum ayarlardaki yazılım güncellemeden yapılabiliyor mu veya nasıl yapılyor bunun hakkında bir yazınız varsa yönlendirebilir misiniz?

 41. Katre

  05/06/2014 at 16:04

  Mustafa bey haber sitelerin de siri türkçe olmuş ios 8 de doğru mu

 42. onderak

  05/06/2014 at 16:24

  abi dört gözle ios8 tanıtıldığından beri. apple programlarına ve 3.part uygulamalara şifre koymayı sağlayan özelliği bekliyorum. ve şuan bu dediğimle ilgili herhangi bir Türkçe paylaşım bulunmuyor. Bu yeniliği hazırlayıp anlatabilir misin? bir sonraki test sürüşüne…

 43. Tolkun

  05/06/2014 at 16:50

  İos 7 yüklemediğim İpad 4 cihazıma eğer beğenirsem Ios 8 yükleyebilirim. Türkçe dikte olayı hoşuma gitti.

 44. Efe Açıkgöz

  05/06/2014 at 16:54

  Bu 3. Parti klavye desteği sayesinde Apple bize kibarca JAILBREAK YAPMA! diyor

 45. Mustafa

  05/06/2014 at 17:17

  Yükledim yüklemesine ama programlar dans bazıları calismiyor ve sorun yaşatıyor ve o ek gelen iki program Türkçe Ilıcak’ı ve başka bir ürüne ihtiyac duymadan veri görmüyor sanırım Dediğiniz gibi deneme ama cok eksik ve gereksinim :/

 46. Yasin kulaber

  05/06/2014 at 18:36

  Ios 7.1.2 güncellemesi ıos 8den önceki son güncelleme demişlerdi Ege doğruysa ıos 7.1.2 ne zaman çıkıcak bi bilginiz varmı ?

 47. Murat

  05/06/2014 at 18:50

  Teşekürler emeklerinize sağlık.

 48. Basar

  05/06/2014 at 18:56

  Uygulamalara şifre koyma özelliği var mı? Varsa hangi uygulamalara konulabiliyor?

 49. ergin

  05/06/2014 at 19:20

  Mustafa bey,
  hiç bahsedilmemiş bir konu,pages,numbers ve keynote güncellemelerini nasıl yapacağız ,devamlı güncelleyin diye uyarı veriyor İos Dev Center da var, indirdim ama nasıl yüklenecek onu bilemiyorum,teşekkürler

 50. Bulent

  05/06/2014 at 19:34

  Wifi ağındayken iPhona gelen aramaları aynı Wi-fi ağındaki ipadden cevaplama nasıl Yapılıyor

 51. Anonim

  05/06/2014 at 22:44

  İos8 nasıl yüklerim yazan arkadaşlar ola bilirmi riça etsem

 52. Şükrü

  05/06/2014 at 22:50

  Ios 8 de, wifi ve Bluetooth gibi hücresel yayın da tek tıklamayla aktif / pasif yapılabiliyor mu? (Alttan çıkan menüde)

 53. Anonim

  05/06/2014 at 23:23

  Gittikçe androidleşen İOS

 54. Ferhat

  05/06/2014 at 23:59

  Merhaba ben işitme engellim iOS 8 nasıl oluyor? Face time kaldır isterim herkese telefonlar video arama olmak istiyorum. Lütfen Mustafa bey.

  • Dora

   06/06/2014 at 13:55

   Merhaba, iOS 8 iki şekilde söylenebilliyor. 1.AY O ES 8 yada AY OS 8 hangisini tercih ederseniz.

 55. Talha

  06/06/2014 at 00:16

  Merhabalar ben iphone 5s ime ios 8 yukledim .3 gun sonra telefonum kendini kilitledi ve etkinleştirme hatası veriyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız cok mutlu olurum

  • İbrahim Sabırlı

   08/06/2014 at 00:28

   Ayos8 yaygın, güzel olur…

 56. Tosun

  06/06/2014 at 03:34

  Benim bir sorum var onu soracağım. Ben bugün iPhone umu sifirladim ve yeniden kurarken bir şey farkettim ki telefona itunesdan indirdiğim tonlar inmiyor tekrar satın almam mı gerekiyor?

  • Anonim

   21/06/2014 at 14:41

   Tekrar bir sarki at itunese hepsi gelur

 57. Murat Gökçe

  06/06/2014 at 03:46

  iphone 4 ler için artık üvey evlat olma zamanı gelmiştir. zamanında çıktığında 1800tl ödeyerek aldığımız cihaz artık teknelojinin gerisinde kaldığı ifade edilerek bir çok özellikden mahrum bırakılacak. oysa 4 ve 4s arasında ki işlemci özellikleri hemen hemen aynı olmasına rağmen ios 8 iphone 4 ler için hayal yada yasal olmayan Jailbreak yapacağız 🙂

 58. Simyaci

  06/06/2014 at 12:48

  Mustafa bey bi sorduğum soruyu cevaplasanız dişimi kırcam bilmediğiniz soruları cevaplamıyosunuz biliyorum ama bu çok basit 2 tane soru sordum bi zahmet edip bakarsanız sevinirim..

 59. Anonim

  06/06/2014 at 12:54

  İos 8’in batarya performansı nasıl?

 60. Efe

  06/06/2014 at 18:25

  Mustafa bey ios 8 ne zaman güncelleme ile gelecek bir bilginiz var mı?

  • Kadir

   07/06/2014 at 14:50

   Eylül ayı gelebilecegi düşünülüyor çünki diger sistemleride hep eylülde yayınladılar..

 61. Ali erdogan

  06/06/2014 at 18:26

  Merhaba size ozel bir sorum olacak , bende iphone5s var 7.1.1 e gecmemle birlikte arka kamerasi calismamaya basladi , Ön cameraya alinca calisiyor ama ios 7 te downgrade yaptim ayni , ios 8 bu sorunu cozebilirmi sizce, ne yapmam gerekir . Apple store da randevu alamiyorum ayrica telefon amerika pazarindan oldugu icin swapla degistirmediklerini ogrendim.

 62. Çetin

  06/06/2014 at 21:09

  Mustafa bey İOS 8 ile ilgili sorum vardı cevaplamanızı umuyordum. Cevapladınızmı bilmiyorum eski yaptığım yorumları görmek için nereye bakabilirim ?

 63. korsanjack

  06/06/2014 at 21:25

  iOS 8 ‘den tek beklentim ekran kilitliyken aşağıdan yukarı sürüklediğimizde wifi bluetooth elfeneri vs nin bulunduğu kısa yola hücresel veriyi de eklemeleri. Ayarlara gidip açıp kapatması zaman alıyor çünkü

 64. Anonim

  06/06/2014 at 21:30

  Mustafa bey quicktype telefonumda calismiyor ne yapmami tavsiye edersiniz?

  • Mustafali

   07/06/2014 at 21:58

   Quicktype türkçede çalışmıyor

 65. Burak.

  06/06/2014 at 21:52

  Peki bu özel klavyeleri nasıl edinebileceğiz? AppStore’dan mı?

  • Fırat

   08/06/2014 at 00:57

   Hayır o klavye yı ındırme yok klavyenın kendı ozelıgı

 66. Zeyd

  07/06/2014 at 06:19

  Ayn hücresel veriyide eklesinler
  Zaten android e benzetmişler bari tam benzetsinler

 67. Mesut

  07/06/2014 at 09:31

  Mustafa bey merhaba; iCloud geri yüklemesi yaptım herşey tamam, fotoğraf ve videolar 2 gündür indiriliyor diyor ama indirmiyor neden olabilir

 68. Kamil

  07/06/2014 at 13:05

  Gelen arama ekranında ne gibi değişiklikler var tam ekran resmi gözüküyormu kişinin ?

 69. Serkan

  07/06/2014 at 14:37

  İos 8 kurduğumda yaşadığım sorunlar.
  1. Crome ve facebook ta video oynatımında internet ayarlarını kontrol ediniz demesi.. Ve bunu bug olarak bildirdim.

 70. Çağrı

  07/06/2014 at 23:07

  Çok mu zor bi soru sordum kimse zahmet edip meşgule alamadı mı bi aramayı ?

 71. Batuhan

  08/06/2014 at 11:59

  Mustafa bey lütfen samimi bi uzman gözüyle cevaplayın eğer ben iphone 5ime ios8 iyüklersem iphone 4 ile aynı kaderi yaşarmı iphonum ios 7 de hiçbir sıkıntı çekmedi telefonum ama ios8 in ayrıcalıklarını göz önünden çıkaramam ona göre güncellicem lütfen cevap bekliyorum sizden

 72. Kerem

  08/06/2014 at 16:00

  Abi yeni yazı ne zaman yayınlanacak her bildirimi siz sanıyorum 🙂

 73. Murat/Ankara

  09/06/2014 at 04:18

  Yenilik iyidir

 74. Batın

  09/06/2014 at 10:18

  Merhaba ios 8 ile birlikte siri türkçe olacakmı?

 75. sertan

  09/06/2014 at 15:17

  Mustafa Bey, son fotograftaki telefon ne acaba? Yeni bir model mi?

 76. SELÇUK

  11/06/2014 at 17:26

  ya lütfen yardım edin benim iPad Var Güncellemeleri Denetle Dİyorum İOS 7.1.1 Yazılımınız Güncel Diyor NASIL Güncellicem iPad imi

  • SELÇUK

   11/06/2014 at 17:27

   7.1.1 Deilde İOS 8 istiyom

   • Mustafa Tan

    11/06/2014 at 19:14

    • Serkan

     21/06/2014 at 03:16

     Mustafa bey şatj çok çabuk bitiyor ve telefon çok ısınıyor ne yapmsm gerekli çabuk bitiyor derken 2 saatde %100 şarj bitiyor 3g kapalı olduğu halde ekran ışığı kısık olmasına rahiğmen acil cevap lütfen

 77. Emrecan

  01/07/2014 at 19:05

  Mustafa Bey ben iphone 4s kullanıcısıyım ios 8’i telefona yüklersem bir sorun olur mu (kasma filan)yoksa hiç yüklememelimiyim?sizce ne yapayım?

 78. blackmaske

  09/09/2014 at 00:00

  mrb benim konuyla ilgili değil ama bi sorum olacaktı iphone de sadece rehberim deki kişiler arayabilir die bi seçenek varmı?

 79. blackmaske

  09/09/2014 at 00:01

  mrb benim konuyla ilgili değil ama bi sorum olacaktı iphone de sadece rehberim deki kişiler arayabilir die bi seçenek varmı???

 80. Ebru Ş.

  11/09/2014 at 16:21

  Size bir konuda danışmak istiyorum bu interaktif bildirim belli bir bölümden aktifleştirilen bir özellik mi? smsler için soruyorum. Bende böyle bir özellik söz konusu değil sanırım (İOS 8 GM) yada keşfedemedim.. 🙂

 81. Mert

  18/09/2014 at 12:34

  Multitasking deyken yukarıda çıkan son kullanılanları nasıl devre dışı bırakıyoruz ?

 82. Mert

  19/09/2014 at 01:31

  Merhaba,
  İnteraktif Bildirim Mesajları’nda anlattıklarınızı tam olarak yapamıyorum gelen mesajı aşağı çekmeye çalışıyorum ancak gelmiyor orada sabitleniyor. Bunun için ne yapabilirim? Telefonum iPhone 4S.

 83. ertuğrul

  19/09/2014 at 14:19

  mustafa bey
  Multitasking Menüsünde Son Aranan Kişiler
  Üste cıkıyor bunu kapatmanın bir yolu varmı

  • serra

   14/10/2014 at 09:10

   Evet bunun çözümünü bende bulamıyorum. Eğer nasıl yapıldığını bana da anlatırsanız sevinirim.

 84. ertuğrul ay

  19/09/2014 at 14:58

  mustafa bey
  Multitasking Menüsünde Son Aranan Kişiler
  Üste cıkıyor bunu kapatmanın bir yolu var mı?

 85. Hasan

  11/10/2014 at 20:07

  merhabalar, ios8 yüklediğim günden beri twittera giremiyorum, açılıyor fakat sayfa yüklenmiyor. 3g ve wifi ile alakası yok ikisinde de denedim sorundan anlayan var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler.

 86. serra

  14/10/2014 at 09:12

  Home tuşuna iki defa basınca üst kısımda çıkan son aramalar nasıl silinir ya da bu özelliği kapatmanın bir yolu var mı acaba? Teşekkürler…

  • Emre

   08/11/2014 at 21:01

   Aynı sıkıntı bendede var lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Emre

   08/11/2014 at 21:02

   Aynı sıkıntı bendede var lütfen yardımcı olurmusunuz ıphone 4s

  • Emre

   08/11/2014 at 21:04

   evet bende silemiyorum yardım lütfen

  • Emred

   08/11/2014 at 21:08

   evet bendede aynı

  • G G

   13/11/2014 at 20:11

   Merhaba,

   az once bizzat kurcalayarak buldum.

   Ayarlar/mail,kisiler,takvim/kisiler – uygulama degistiricide göster

   bu sekmede probleminizin çözümünü bulabileceksiniz.

   hayirli olsun 😉

 87. G G

  13/11/2014 at 20:10

  Merhaba,
  Cift tiklamada gorunen son aramalarin kaldirilmasi sorununu çözdüm az once bizzat kurcalayarak .

  Ayarlar/mail,kisiler,takvim/kisiler – uygulama degistiricide göster

  bu sekmede probleminizin çözümünü bulabileceksiniz.

  hayirli olsun 😉

 88. Seyfi

  16/12/2014 at 22:24

  Abi son kulanılanlar ekran a üzerine gelsin istemiyorum nasıl kapatırım yardim please

 89. Seyfi

  16/12/2014 at 22:24

  Abi son kulanılanlar ekran a üzerine gelsin istemiyorum nasıl kapatırım yardim lütfen

 90. Pingback: Whatsapp Kisiler Cift | Download Whatsapp Newest