iOS 8 ile Test Sürüşü – I

Apple, her seneki WWDC‘nin açılışında yaptığı gibi dün de (2 Haziran 2014) yeni iOS sürümünü yani iOS 8’i tanıttı. Tanıttı diyorum çünkü bildiğiniz gibi Apple yeni iOS sürümlerini sonbaharda son kullanıcıya açıyor, yani iOS 8 resmen tüm kullanıcılara açılmış değil. Fakat uygulama geliştiricilere önden yeni iOS sürümlerini deneme imkanı verilmiş durumda ki uygulamalarının düzgün çalışacağından emin olsunlar.

Dolayısıyla ben de App Store’daki iTurkeyBiz uygulamamız nedeniyle cihazıma (iPhone 5s) iOS 8 Beta test sürümlerini yükleyebiliyorum. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde iOS 8 ile ilgili izlenimlerimi sizlerle paylaşıyor olacağım.

Fakat bu izlenimlere geçmeden önce sık sorulan birkaç soruya cevap vermek istiyorum 🙂

Ben uygulama sahibi veya geliştirici değilim, iOS 8 beta test sürümlerini cihazıma yükleyebilir miyim?

Eğer cihazınızın UDID kaydını yapacak bir uygulama sahibi veya sertifikalı geliştirici bulabilirseniz mümkün. Fakat ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkün ilk beta test sürümleri çok sorunlu oluyor. Örneğin bu yazıyı hazırladığım sırada ilk iOS 8 beta test sürümünü yükleyeli daha 12 saat olmamıştı fakat buna rağmen cihazımda bir çok sorunla karşılaştım doğal olarak.

iOS 8 Beta test sürümlerini sadece yazılım geliştiricilere açık.

Bu yüzden final sürümü yayınlanmadan iOS 8’den nefret etmek istemiyorsanız 🙂 beta test sürümlerini yüklemeyin. Biz zaten sizin için bu sıkıntılara katlanıp detaylı tanıtım yazıları paylaşacağız. Fakat buna rağmen risk alıp heyecen yaşamak isterseniz lütfen geçen sene yayınladığımız fakat içeriği halen geçerli olan  iOS Beta Test Sürümleri ve UDID Kaydı Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımıza bir gözatın.

iOS 8 hangi cihazlara yüklenebilecek?

Apple genelde her yeni bir iOS sürümü çıkarttığında, bir önceki sürümde destek verdiği en eski model cihaza desteği kesiyor. Hatırlarsanız iOS 7 yayınlandığında, iOS 6 desteği bulunan iPhone 3GS iOS 7’den mahrum kalmıştı. iOS 8’den de iPhone 3GS’ten bir sonraki cihaz olan iPhone 4 mahrum kalacak. (Seneye de muhtemelen iOS 9’dan iPhone 4S mahrum kalacak.)

Aşağıda da iOS 8 yüklenebilecek tüm cihaz listesini bulabilirsiniz.

iOS 8 final sürümü tam olarak ne zaman yayınlanacak?

Tüm iPhone ve iPad kullanıcılarının cihazlarına yükleyebileceği iOS 8 final sürümü sonbaharda yayınlanacak. Apple önceden bu konuda kesin bir tarih vermiyor. Çünkü yeni iOS sürümleri yeni iPhone ve iPad modellerinin piyasaya sürülmesine yakın bir tarihte yayınlanıyor. Bu tarih de çok net değil. Fakat fikir vermesi açısından geçtiğimiz yıllardaki iOS sürümlerinin final sürümlerinin yayınlanma tarihlerini Arşivimizden kontrol ederek aşağıda paylaştım:

iOS 7.0 -> 18 Eylül 2013

iOS 6.0 -> 19 Eylül 2012

iOS 5.0 -> 12 Ekim 2011

Dolayısıyla iOS 8’in herkesin ücretsiz olarak indirebileceği final sürümünün eylül sonu gibi yayınlanacağını varsayabiliriz 🙂

iOS 8’de Siri Türkçe olmuş mu?

Hayır olmamış. Siri’nin yakın zamanda Türkçe olmasını beklemememiz gerektiğini aslında geçtiğimiz sene paylaştığımız Siri Ne Zaman Türkçe Olacak? başlıklı yazımızda açıklamıştık. Şahsen ben halen yakın zamanda Siri’ye Türkçe desteğinin gelmesini beklemiyorum.

iOS 8 Beta test sürümünde de Türkçe Siri yok.

Bu yüzden sizlere de önerim yakın zamanda bu konuda bir gelişme ummamaları. Belki küçük bir ihtimal sonbaharda yeni iPhone modeli tanıtıldığında belki eklenebilir. Fakat ben yine de çok umutlu değilim.

Yukarıdaki ekran görüntüsü iOS 8 beta test sürümü yüklü bir iPhone 5s’ten alınmıştır.

Peki Türkçe namına iOS 8’de yeni bir özellik yok mu ?

Evet var 🙂  Türkçe Dikte (Dictation – Söyleneni yazıya çevirme) özelliği gelmiş durumda. (Bu özelliği geçtiğimiz yıllardan tanıttığımız Dragon Dictation uygulamasından hatırlayacaksınız.) Yani Siri açık iken önce klavyedeki (Türkçe klavyede çıkıyor) mikron seçeneğine tıklıyoruz:

Sonra da aşağıdaki gibi mikrofona yazdırmak istediklerimizi Türkçe olarak söylüyoruz. Söyleyeceklerimiz bitince de ekrandaki Bitti seçeneğine tıklıyoruz.

Ardından tüm konuşmamız internet üzerinden Apple’ın Siri sunucularına gönderiliyor ve orada Türkçe metin haline çevrilip aşağıdaki gibi yazıya dönüştürülüyor. Bu konuda oldukça da başarılı çünkü “Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız” sözünü bile başarı ile yazıya döktü:

Tabii bu Siri Türkçe oldu demek değil. Sadece siri açıkken Türkçe klavyelerde çıkan bir özellik ve tek yaptığı Türkçe söylenennleri internet kullanarak yazıya çevirmesi.

Türkçe Sözlük

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Dictionary.appender ile iPhone ve iPad’e Türkçe Sözlük Ekleme başlıklı bir yazı paylaşmış ve  bu yazıda iOS’a Türkçe sözlük ekleme ile ilgili bir uygulama tanıtmıştık. (Gerçi daha sonra bu uygulama App Store’dan kalkmıştı.) O yazıda bahsettiğimiz sözlükler kısmında artık iOS 8 ile birlikte Türkçe sözlük de hazır yüklü geliyor.

Fakat maalesef bu İngilizce-Türkçe sözlük değil, ki çoğu kişinin ihtiyaç duyduğu bu şekilde bir sözlük. Elbette Türkçe’den Türkçe’ye de sözlük ihtiyacı olanlar vardır fakat genelde ihtiyaç duyulan İngilizce-Türkçe sözlük oluyor.

Hangi uygulama ne kadar pil tüketiyor ?

iOS 8’le gelen bence en güzel özellik artık hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini görebiliyor olmamız. iOS 8’de Ayarlar -> Genel -> Kullanım -> Pil Kullanımı menüsü altında artık daha detaylı bilgiler yer alıyor.

Pil Kullanımı menüsüne girince de artık aşağıdaki gibi uygulama bazlı pil tüketimini görebiliyoruz. Bu arada cihazımız şarjda iken kullanılan tüketim aşağıda yer almıyor. Sadece pilden tüketim yapan uygulamaların istatistikleri paylaşılıyor son 24 saat ve hafta bazında.

Başka yenilikler yok mu?

Olmaz mı 🙂 irili ufaklı daha bir çok yenilik var. (Hepsinin farkındayım merak etmeyin :)) Fakat hepsini güzelce tecrübe ettikten sonra olabildiğince detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışacağım geçmiş yıllarda yaptığım gibi. Bu yüzden merak etmeyin bu aralar sık yayınlanacak iOS 8 test sürüşü yazıları.

Yukarıdaki yazının devamı: http://www.iphoneturkey.com/2014/06/ios-8-ile-test-surusu-ii.html

142 Comments

 1. ooozerooo

  03/06/2014 at 11:54

  Önerirseniz bende yükleyim 🙂

  • Anonim

   03/06/2014 at 23:31

   Alt menülerin bir çoğu ingilizce

 2. Ergin

  03/06/2014 at 11:56

  Hadi hayırlısı…:)

 3. İlkim

  03/06/2014 at 12:02

  Mustafa bey Turkce konusunda baska bir yenilik daha var onu eklemeyi unutmussunuz. Siri turkce olmadi ama artik siriye turkce yazi yazdirabiliyoruz yani dikte ozelligi geldi. Cok da guzel calisiyor. Bence sirinin turkce olmasina hazirlik.

  • Mustafa Tan

   03/06/2014 at 12:17

   Haklısınız. Onu da paylaşmayı unutmuşum. Ekliyorum hemen. Hatırlatma için teşekkürler.

 4. kişisel gelişim kitapları

  03/06/2014 at 12:06

  Her zamanki gibi fark yaratmaya devam ediyorsunuz.

  İlk işim uygulamamızdan dolayı test etmek. Ama ilk kurbanlardan olmak istemiyorum. Ne kadar yol gösterici olsanız da bazen çuvalladığımız oluyor ve en başa dönmek gerçekten sıkıntı verici olabiliyor. Onun için iOS 8’e geçmeden 2 kere düşünmek gerekir diyebilirim.

  Pil kullanım durumunu gösteriyor olması iyi olmuş ancak tüketim tarafı yanıltıcı olabiliyor mu? Çünkü BETA sürümleri net sonuç vermeyecektir diye düşünüyorum?

 5. Halil

  03/06/2014 at 12:07

  İlk izlenimler iOS 8’de ciddi anlamda değişiklikler olmadığı yönünde çoğu developer hemfikir! Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda 🙂

 6. Selo

  03/06/2014 at 12:10

  Gelen aramayı ekranda reddetme imkanı olacak mı acaba.

 7. Faruk Türk

  03/06/2014 at 12:10

  Anlaşılan iOS 7 de gelen yenilikler kadar yeni birşey yok ama ekran görüntülerinizi bekliyoruzz

  • Samet

   03/06/2014 at 12:13

   İos 7.5 felan olsa daha mantıklı olurdu. Tam anlamıyla rezillik o göz yoran ios 7 tasarımı hala değişmemiş apple çalışmıyor kendini yenilemiyor.

   • Adalet Tokmağı

    03/06/2014 at 13:50

    Tasarımlar uzun süre daha degişmeyecek! Zaten iOS sürümlerinde herzaman bu düzeylerde değişiklikler oldu bir tek iOS 7’de çok büyük bir değişim oldu. Lütfen bilmeden şaçma sapan yorumlar yapmayın!

   • Murat

    03/06/2014 at 20:36

    iOS 1’den beri 2-3-4-5-6 hep aynı tasarımı kullanıyordu zaten. iOS 7’De yeni değişmişlerdi. Neden 8’de de farklı tasarım yapıp insanların antipatisini toplasınlar. İnsanlar zaten 7’ye zar zor alışmışken neden onları tekrar yormak istesinler.

   • Judas

    04/06/2014 at 02:01

    Sanırım siz Apple’la 1-2 yıldır falan tanışıyosunuz bunları söylediğinize göre. Fakat Apple hiçbir zaman dediğiniz gibi bir şey yapmadı. Anlamıyorum şu son yılda herkesin ağzında iOS 7.2 veya iOS 7.5 vb. şeyler var. Android kullanan biri ortaya laf atmıştır kesın sonra da herkesin ağzına yapışmıştır bunlar. Anlamıyorum Apple ne zaman böyle bir şey yaptı ki şu an böyle şeylere kapılıyosunuz. iOS 5 ve iOS 6 arasında da o kadar çok fazla yenilik yoktu. Daha doğrusu iPhone OS 1.0’dan iOS 6’ya kadar hep böyle oldu. Her seferinde iyileştirmelerle ve yeniliklerle iOS’u geliştirdi ve 6 ile gelebileceği en iyi yere geldi o eski çizgisinde. Sonra her ayrıntısıyla yenilendi iOS ve şimdi yeni çizgisinde gelişiyo. Yani Apple önümüzdeki yıllar boyunca bu tasarımını değiştirmicektir ve asla 7.5, 7.2 tarzı şeyler olmucaktır. Bu Android’in tarzı.

 8. Judas

  03/06/2014 at 12:13

  Turkce dikte ozelligi de geldi bu arada gencler. Artik mesajlarimizi veya herhangi bir yazilarimizi dikte ederek yazabilicez. Apple icin kucuk Turkiye icin buyuk bir adim. Once Turkce navigasyon, sonra Turkce dikte ve simdi sirada Siri var. Yani umutlanabiliriz bazi kaynaklar final surumunde cikabilecegini soyluyo ama sanmiyorum buyuk ihtimal seneye olucaktir.

 9. ergün

  03/06/2014 at 12:15

  umarım ios8 de hayal kırıklığına uğramayız mesela ios 6 da ok butonu çok güzeldi cezbediciydi ios 8 de daha iyi bir versyonu olur ios 7 oyuncak telefon gibi figürleri çok kötüydü umarım memnun kalırız

 10. İlhan

  03/06/2014 at 12:18

  Çok fazla bir değişiklik yok gibi

 11. onderak

  03/06/2014 at 12:20

  abi benim telede udid yapar misin?

 12. Adem Bst

  03/06/2014 at 12:25

  Çok teşekkürler Ama Arkadaşlar Gördüğümüz kadarıyla Apple Büyük yenilik Yapmamış Ama Şimdi Adamlarda Haklı Be Yapacaklar Başka Bir Teknoloji kalmadı Ama Apple Zamanla Yeniliklerini Görsterir Yine Bence 🙂

 13. Judas

  03/06/2014 at 12:26

  Benim en cok sevindigim yenilikler iCloud Drive’in gelmesi ve Turkce dikte tabii ki. Peki iCloud Drive’a iCihazlardan erisim nasil olucak onu anlayamadim? Mac’imde Finderdan ulasabilcem, peki iCihazlardan nasil olucak?

  • Emin

   03/06/2014 at 21:10

   Kesinlikle katılıyorum. Ben de merak ediyorum. Apple’ın sitesinde şöyle geçmiş: “To upload your files to iCloud, simply drag them into the iCloud Drive on your Mac running OS X Yosemite or PC running Windows 8. Or start a new document using an ‘iCloud-enabled app’ on your iOS device. Then you’ll be able to access those documents from all your devices.”

   Resimde görülen iCloud Drive isminde bir iOS uygulaması olduğu. Ancak yukarıdan da anlaşılan ve keynote’un Dev bölümünden çıkarabileceğimiz yeni uygulamalar arası iletişim özelliği sayesinde sanıyorum herhangi bir uygulama ile bu dosyalara erişebileceğiz.

   • Judas

    04/06/2014 at 01:35

    Hıımmm anladım. Yani iCloud Drive’a uygulamalar sayesinde erişicez. Mesela bir dosya düzenleme programından iCloud Drive’a erişip ordaki dosyamı indirip düzenleyebilcem. Böyle bir şeyi bekliyodum Apple’dan depolama için. İnatla diğer bulut hizmetlerini kullanmıyodum. Aslında bu şekilde olması daha kullanışlı olmuş. Zahmetsiz. Şu an eksiksiz olmuş benim için iCloud. Steve Jobs’un da dediği gibi iCloud için “It just works”

 14. Hüseyin

  03/06/2014 at 12:27

  ios cihazlar arasındaki entegrasyon ( gelen aramayı Yada yapılan aramayı mac Yada MacBook tan yapılması ) akıllı saatin habercisi olabilir mi sizce ?

 15. Hamdii

  03/06/2014 at 12:28

  Iphone 4 için yok mu

 16. Rassulzade

  03/06/2014 at 12:34

  Udid numarasi ne ben bilmiyorumda kayt yapmak istiyorum udid numarasini istiyo ben bilmiyorum 🙁

 17. hamza

  03/06/2014 at 12:34

  Mustafa abi merhaba,

  iphone 5S,
  ios 8 yükledim ama whatsappp ve viberi kullanamıyorum. uygulamadan atıyor. hele viberin aktivassyon bölümüne tıkladığımda direk atıyor.

  iki defa yükledim. defu ve recovery modu ile denedim. yine aynı.sorun ne yapmalıyım….

  • Mustafa Tan

   03/06/2014 at 12:45

   Gayet normal. Yazılarımızı takip ediyorsanız bu tip sorunların olacağının farkında olmanız lazım 🙂 Yapabileceğiniz pek birşey yok. Muhtemelen sorun Whatsapp ve Viber’ın iOS 8 uyumsuz olmasından kaynaklanıyordur ve bu uygulamaların geliştiricileri güncelleyeceklerdir final sürümüne kadar uygulamalarını.

 18. Servet

  03/06/2014 at 12:39

  Yorum yazan herkez çok sabırsız daha 7 yi kullanmaya başlıyalı bir yıl olmadı her kez büyük yenilik peşinde daha kullanılan sürümü tam anlamı ile kullanamayan çok insan var her şeyi bu kadar hızlı tüketmemek lazım tadını çıkarmak lazım gençler çabuk bıkıyorlar eskileri düşünün insanlar evlerine sabit telefon alabilmek için senelerce beklerdi bırakın zamanı gelsin saygılar

  • Çetin

   03/06/2014 at 15:36

   Yanlış: “herkez, her kez”
   Doğru: “herkes”

 19. Mustafa Tan

  03/06/2014 at 12:40

  Yukarıdaki yazıyı bir takipçimizin hatırlatması ile (Türkçe Dikte özelliğini) ekleyerek güncelledik. Bilginize.

 20. Emre

  03/06/2014 at 12:42

  iPhone 4S’te iOS 8 beta yavaş mı çalışır ilk iOS 7’nin çıktığı zamandaki gibi

  • Mustafa Tan

   03/06/2014 at 12:45

   Muhtemelen.

   • Birkan kara

    03/06/2014 at 13:22

    Ios 8 ile kamera tam ekran olmuş mu yani 16:3

   • Birkan kara

    03/06/2014 at 13:24

    Mustafa bey kamera ayarını tam ekran yapmislarmi bilgilendirirseniz sevinirim inşallah yapmışlardır

 21. Idris

  03/06/2014 at 12:46

  Mustafa bey bir takım uygulamalara sifre konulabiliyor galiba bunuda incelermisiniz bir de gri mod u? Teşekkür ederim.

 22. Oğuz

  03/06/2014 at 13:14

  Bir çok değişiklik var mesela Silinen fotoğrafı kurtarabiliyorsunuz hızlı oynatan bi kamera çekimi var arka plandaki Uygulamaları görmek istediğinizde son aramalarıda görebiliyoruz

 23. seko

  03/06/2014 at 13:22

  İos 7.2 olmuş bu

 24. Oğuz

  03/06/2014 at 13:24

  Kameraya zamanlayıcı eklenmiş bide Gözüme çarptıkça paylaşırım

  • Birkan kara

   03/06/2014 at 13:28

   Peki fotografları tam ekran mı çekiyor yoksa yine 5s te olduğu gibi yarım mı çekiyor yine oğuz kardeş bi bakabilir mısın boyut 16.3 olsa çok güzel olur

   • oğuz

    03/06/2014 at 15:08

    Aynen ios 7 de olduğu gibi. Herhangi bir değişiklik yok. Sadece düzenleme gelmiş. Fotoğrafı çevirme ışık kontrast gibi

 25. Çağlar Turan

  03/06/2014 at 13:32

  Ipad 3(new ipad) destegi olacak mı acaba?

 26. oğuz

  03/06/2014 at 15:12

  Mesaja hızlı cvp vermek için bildirim geldiğinde sayfayı aşağı çektinizmi hemen cevaplamak için hazır hale geliyor. Oradan cvp yazıp tekrar sadece mesajdan çıkıp işinize devam edebiliyosunuz

 27. Necix

  03/06/2014 at 15:38

  Bilgiler için teşekkürler emeginize saglık.

 28. Ali

  03/06/2014 at 15:39

  Ben iPad 2’de olmayacağını düşünüyordum ama iyiki varmış

 29. Doğuş ÖZEN

  03/06/2014 at 15:44

  Ipad 2 lerde destek alıyor değil mi?

 30. Eren

  03/06/2014 at 15:49

  Mustafa tan beyciğim ben udididmi versem beni developer hesabınıza eklermisiniz? Ücreti ne ise verebilirim ?

  • oğuz

   03/06/2014 at 16:57

   Ver bana udid numaranı ama nasıl indireceksin

 31. Eren

  03/06/2014 at 15:49

  Mustafa tan beyciğim ben udidimi versem beni developer hesabınıza eklermisiniz? Ücreti ne ise verebilirim ?

 32. Çağhan d.

  03/06/2014 at 16:57

  Arkadaşlar, illaha iOs 8′ i deneyecekseniz shsh kaydı alıp geçin , riske atmayın.

 33. Can Tugay

  03/06/2014 at 17:06

  Mustafa Bey,
  Benim daha önceki yorumlarımdada belirttiğim gibi bir iPhone 4’üm var. Biz ailece iPhone kullanıyoruz mesela babam iPhone 4S, annem iPhone 4 ve bende iPhone 4 kullanıyorum. iOS 8 geldiği zaman ben ve annem iOS 8’i kullanamazken babam kullanacakmı. WWDC’yi izledim ama 7. Sınıf ingilizcesinden dolayıdır iPhone 4 ve 4S arasında ne fark var ki iOS 8 iPhone 4S’e geliyor ama 4’e gelmiyor anlamadım. Arasında kodlama farkı olduğundan mı yoksa kullanılan meteryal farkı olduğundan mı? Bilgilendirirseniz sevinirim çünkü babam yüklerken ben be annem mağdur kalıcam. Ayrıca OS X’deki kodlama sistemini kullanmak için bir kodlama bilgimiz olması gerekirmi. Belki alıcamda yeni bilgisayar oyun yapmak için.

  • Murat

   03/06/2014 at 20:41

   iPhone 4 ve 4S arasında tabi ki farklar var. 4S daha hızlı bir telefon.

 34. Tolgay dogan

  03/06/2014 at 17:07

  Peki acaba ios 7 nin iphone 4 lerde ve 4s lerde kasma yaptigi gibi, ios 8 de iphone 5 de kasma yapacak mi acaba?

  • Oğuz

   03/06/2014 at 17:20

   Şuan bi kasma söz konusu değil hata veriyor ama gayet normal çünkü daha ilk Beta ilerde daha stabil olacaktır

 35. Oğuz

  03/06/2014 at 17:18

  Mesaj yazımı açıkken telefonu kulağına götürdüğün an otomatik olarak sesli mesaj devreye giriyor mesajını söyleyip kulağınızdan çektiğiniz an gönderiliyor

  • CrAzy

   03/06/2014 at 17:55

   Obbaaaa harika
   Eyvallah

 36. Cem

  03/06/2014 at 17:38

  Ne zaman gelecek??

 37. Mehmet

  03/06/2014 at 19:02

  Mustafa bey gerçekten merak ettiğim bir şey var. Yazıda da açıklama göremedim. Yeni Türkçe Dikte ile ilgili. Home buttona basıp siriyi açtık diyelim.

  Direk şöyle söylesek:
  “Siri send a message to my mum…..
  -Anne yemeğe gelemeyeceğim-
  Send it”

  böyle bir şey mümkün mü yoksa sadece mesajlar ekranından mı Türkçe Dikte aktif? bu varsa Siri aktif kullanıma açık demek benim için. 🙂

  • Mustafa Tan

   03/06/2014 at 19:32

   Türkçe dikte sadece klavyeli ekranlarda kullanılıyor. Siri ile kullanılamıyor.

 38. Uguruzer

  03/06/2014 at 19:21

  mustafa bey;
  Ben her beta sürümünü deniyorum ufak tefek sorunlar oluyor ama ios 8 sürekli konum işareti var kapatamadim ve şarjı cok etkilemekte sizde peki aynı sorunlar varmı ? Yardımcı olursanız sevinirim

 39. Ata

  03/06/2014 at 19:26

  Yeni zil sesi geldi mi acaba ios 8 de

 40. Ahmet

  03/06/2014 at 20:09

  Arkadaşlar ben iphone 4 kullanicisiyim ios 7 geldikten sonra telefon kullanilamaz halr geldi menude donmalar ayarlarin cok gec acilmasi oyunlarin kasmasi gibi bir çok sorun var hatta bu yaziyi yazarken bile klavyede donmalar oluyor, açıkcası bu apple in bir ticari oyunu kisacasi telefobun kasmaya basladi yenj bir apple al demeye calisiyor isteseler cok iyi bir sekilde guncelleme yapip bu telefonu kastirmazlardirdi. Acıkcasi bu yaziyi su amacla yazdim apple ios 7 den sonra daha iphone 4 e yeni bir guncelleme yapmayacak o yuzden en kotu perfonmasiyla birakti. Ayni şekil iphone 4s kullanan arkadaslar icinde gecerli adamlar ios 8 den sonra iphone 4s e daha guncelleneme cikarmayacaklar buyuk ihtimalle. Bu sebeble ayni ticari hileyi yine yapacaklardir. İphone 4s li arkadaslara tavsiyem sakınlikla programa baska iphone 4s lerde stabil calismadigi surece guncelleme yapmalaridir. Yoksa telefonlari çöp oluyor ben ios 6 dayke. İphone 4 u cok seviyordum hem arayuz hem perfonmans olarak ama applein yaptii bu davranistan sonra acikcasi apple dan sogudum…. Son olarak mustafa bey eger yazimi okuduysaniz bir sorum olacaktı apple bir gunlugunede dahide olsa ios 6nin imzalarini acma ihtimali var mi yani ios 7 den ios 6 ya donebilir miyim?

  • ilyas

   04/06/2014 at 20:00

   Dostum klavye donlari bende de var ve i5 kullaniyorum birakta sende de olsun.ios 6 ya donus olsun terettutsuz donerim ama donus konusunda yapabilecek hicbirsey yoq ios 8 de kurmayacagim ios 8 ios 7 nin alacalisi baska hicbirsey deill

 41. Volkan

  03/06/2014 at 20:34

  merhaba iOS 8 e geçtim ama TEB ve whatsapp programlarında sıkıntı yaşamaya başladım bu nedenle iOS 7 ye dönmek istedim 7.1.1 i indirdim iTunes ile yükleme yaparken hata veriyor , kurtarma modunda da iOS 7 ye dönemedim. Yardımcı olur musunuz? Bu kadar çok hata olacağını tahmin etmemiştim , yenilikte çok az iOS 8den çok iOS 7.2 olmuş. Geri dönmem için ne yapmam lazım ?

  • Ahmet

   03/06/2014 at 21:14

   Volkan kardes bende bugun ios7 yukleyip her seyi sildim banada ilk yapista hata verdi ve yukleme durdu yuklemeyi ikinci defa baslattik bu sefer hatasiz yukledi arada hata veriyo bir daha dene illaki yukleyecek

   • Volkan

    04/06/2014 at 11:11

    Merhaba, dündendir 10 kez denemişimdir hepsinde 3194 hatası verdi 🙁 IOS7 ye geçemiyorum

    • Samrt

     04/06/2014 at 19:00

     Kardeş niye bu kadar acele ediyorsunuz. Zaten sistem hazır olsa bize de açarlar indiririz. Elbette bir sürü hata olcak, çalışmayacak uygulamalar. Bırak geliştiriciler geliştirsin, biz kullanıcılar da hazır olunca yükleriz. Nedir bu ivedi az sabır

 42. TT

  03/06/2014 at 21:11

  Keske evet bak bu ozellik yada uygulama baska telefonlarda yok diyebilecegim bir ozellik yapsalar… Ama nerde!
  Pil yuzdesi ozelligi androidde var diye biliyorum.

  • Oğuz

   03/06/2014 at 22:52

   Sesli mesaj Gönderme özelliği başka cihaZda yok

 43. Barış ata

  03/06/2014 at 21:35

  Udid kaydı konusunda yardımcı olur musunuz?

 44. İsmail

  03/06/2014 at 21:46

  İos8’le arayan kişinin resmi görünecekmi

 45. zimoza

  03/06/2014 at 23:09

  Araclarla nasil baglantili kullanilacak acaba, birde garaj kapisi olayi vardi bunlarla ilgilide bilgi verebilirseniz sevinirim.

 46. Şenol TEPECİK

  03/06/2014 at 23:37

  touchid yani parmak izi okuyucu çalışmıyor 🙁

 47. Rt

  03/06/2014 at 23:53

  Bence en önemli problemlerden biri arama geldiğinde tam ekran arayanın fotoğrafının çıkmaması. Bununla ilgili bi gelişme olmasını bekliyorum.

  • Eppıl

   04/06/2014 at 01:20

   Apple’ın sitesindeki görsellerde tam ekran gözüküyor. İsterseniz bakın.

 48. Savaş

  03/06/2014 at 23:59

  Mustafa bey merhaba, Ben UDID kaydımın olduğunu düşünerek beta yüklemesini yaptım ancak cihaz etkinleştirilemedi, UDID kaydım geçersiz imiş, telefon ekranında ve itunesten etinleştirme başarısız diyor UDID kaydı yaptıracağım ama UDID numarasını nasıl elde edebilirim acaba?

 49. Ahmet

  04/06/2014 at 00:41

  Bence iOS 8 ile birlikte gelen sesli yazı yazma özelliğini apple özellik olarak tanıtmamasi lazım. Çünkü rakipleri bunu çoktan yapmıştı. Çookk geç kalınmış bir özellik oldu bence.

 50. Oğuz

  04/06/2014 at 01:03

  Kameraya birçok özellik eklenmiş

 51. Gökmen

  04/06/2014 at 08:37

  Mustafa Bey
  Bu sabah itibariyle bende ios 8 kullanmaya başladım iphon4s kullanıcısıyım. İos 8 ile ilgili birkaç sorun ve çözümlerinden bahsetmek istiyorum. Örneğin whatsap gibi bazı online çalışan programlar internete bağlı değil gibi problemler veriyor ve çalışmıyor. Çözüm için telefonu kapatıp açma veya reset yapma uçak moduna alıp geri çıkarma gibi işlemleri yapabilirler bunlar çözüm için yeterli. Yani. Ben bu şekilde çözdüm. Birde ios 8 yüklendikten sonra telefonu kapatınca tekrar açılmama veya apple ikonu geldikten sonra açılmama gibi bir sorun var yine bunu reset atarak düzeltebilirler. İlk izlenimim olarak gayet iyi yani ios 7 beta da yaşadığımız birçok sorun bunda pek yaşamadım. İleri zamanlarda gelecek olan updateler ile bunlarda aşılacaktır elbet

 52. Ercan

  04/06/2014 at 11:53

  Su 4s’lerde durum Nedir?? Test etme imkani bulan Arkadas varmi?? Zaten zar zor yasam Savasi veren 4s de iOS 8’le tam anlamiyla Linc mi Oluyor ??

  • Anonim

   24/09/2014 at 00:13

   Tlf kasıyor . Tavsiye etmem

 53. Fırat

  04/06/2014 at 11:55

  Mustafa bey ios 8 i iphone 4s e yuklersek sıkıntı cıkarmı yanı iphone 4 de ios 7 ılk yuklendınde cok kasıyordu ios 8 iphone 4s de kasarmı

 54. Fırat

  04/06/2014 at 11:56

  ios 8 temmuz ayı gıbı yayaınlanırmı

  • Mustafa

   04/06/2014 at 15:34

   Eylül sonu ekim başı

 55. Ercan.Guleryuz

  04/06/2014 at 14:57

  Ben meraktan yükleyeyim dedim, ekranda uyarı “bu aygıt iPhone geliştirici Programının bir parçası olarak kaydettirilmemiş…….” diye 😀 telefonu kullanamıyorum ama bir baktım ki babam arıyor 😀 mustafa Bey kaydettirseniz de şu garibanın udıd ini :)))

  • Ercan.Guleryuz

   04/06/2014 at 14:58

   Duamı alırsınız valla 😀

  • Sergn

   22/06/2014 at 22:58

   Bende de olmuştu o geçen sene iOS 7 beta denerken. Telefonunu DFU moda al ve restore at. Tüm bilgilerin kaybolacak. Kurulum aşamasında sana iTunes’tan veya iCloud’dan yedeğin varsa geri yükleme seçeneği sorulacak. Zaten DFU modda iTunes’tan restore ettiğin için iTunes’a bağlı olman lazım. İşte nerede en son yedeğin varsa oradan yükle. Eski iOS’a dönmüş olacaksın. Eğer yedeğin yoksa sana eyvallah tüm bilgilerin yok olmuştur. Ama yedeğin tam tamına döndüğün iOS sürümünde alınmış olması lazım. Mesela 7.1.0′ da alınan yedek 7.1.1’de çalışmaz. Tamam, benim söyleyeceklerim bu kadar. DFU moda almayı internetten araştırabilirsin ve sana iyi şanslar!

  • Bir iOS müdavimi

   22/06/2014 at 22:59

   Bende de olmuştu o geçen sene iOS 7 beta denerken. Telefonunu DFU moda al ve restore at. Tüm bilgilerin kaybolacak. Kurulum aşamasında sana iTunes’tan veya iCloud’dan yedeğin varsa geri yükleme seçeneği sorulacak. Zaten DFU modda iTunes’tan restore ettiğin için iTunes’a bağlı olman lazım. İşte nerede en son yedeğin varsa oradan yükle. Eski iOS’a dönmüş olacaksın. Eğer yedeğin yoksa sana eyvallah tüm bilgilerin yok olmuştur. Ama yedeğin tam tamına döndüğün iOS sürümünde alınmış olması lazım. Mesela 7.1.0′ da alınan yedek 7.1.1’de çalışmaz. Tamam, benim söyleyeceklerim bu kadar. DFU moda almayı internetten araştırabilirsin ve sana iyi şanslar!

 56. Mustafa

  04/06/2014 at 15:31

  Ben 4s e ios 8 betayı yükleyen biri olarak şunu söyleyebilirim, hiç beğenmedim.Sorun olarak çok fazla bir sorunu yok gördüğüm ama doğru düzgün bir değişiklikde göremedim açıkçası hayal kırıklığı benim için

 57. Ünal

  04/06/2014 at 15:36

  Mustafa Bey iyi günler bir sorum olacaktı.iOS 8 ile ipadde wifi hotspot özelliğini ülkemiz için açtılar mı kullanabiliyor muyuz?

  • Mustafa Tan

   04/06/2014 at 15:50

   Bahsettiğiniz özellik Apple ile ilgili değil operatörler ile ilgili. Açtıkları zaman sadece iOS 8 değil iOS 7 kullanıcıları da faydalanacak. Fakat açmaya hiç niyetleri yok gibi gözüküyor 🙂

 58. Baris

  04/06/2014 at 15:42

  İphone 5 kullanicisi olrak hala ios6 dayim siz neyin kafasini yasiyonuz ios 6 candir 🙂

 59. alper

  04/06/2014 at 16:43

  slm ya benim telefon 4s telefonda yavaşla ma oldu bazen duraklıyor nedendir bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 60. Mustafa

  04/06/2014 at 16:49

  Birde bu QuickType klavyeyi göremedim betada

 61. Kadir

  04/06/2014 at 19:23

  Mustafa bey ben 4 kullanıcısıyımda görünümde bi degişiklik yok demi rezil olmayak 😀 gerçi 7 yi yükledikten ve kasışını gördükten sonra 8 yüklensede yüklemezdim ya neyse 😀

 62. Ibrahim Erkaplan

  04/06/2014 at 19:23

  Merhaba Mustafa Bey,
  Gene çok güzel bir paylaşım olmuş ios8 kullandığım halde farketmemişim bazı ayrıntıları 🙂
  Ellerinize sağlık

 63. Hüseyin ÖKSÜZ

  04/06/2014 at 19:43

  Mustafa Bey UDID kaydı yapabilirmisiniz,ücret karşılığında

 64. ilyas

  04/06/2014 at 19:53

  Bu ozelliklerin hicbirini kullanmiyorum ve bu saat den sonra kullanacagimi zannetmiyorum ios 7 yi kurduguma bile pismanim ios 7 de donmalar oluyor orta tusa basip ekranin gelmesi gerekirken gelmiyor sonra 2-3 saniye sonra ust tusa basiyorum ekran gelmesi lazimken ekranin fotosunu cekiyor 🙁 daha sayamadigim ve aklima gelmeyen bircok hata cikti karsima

  • Anonim

   05/06/2014 at 19:50

   Merak etme bendede ayni sorunlar var su ios 8 4 leri kapsamiyacakmis cokta umurumda 4 senedir kullaniyorum ayni cihazi yakinda samsunga gecicem

   • Mustafa Tan

    05/06/2014 at 20:02

    Fakat Apple’dan başka hiç bir firma bu kadar uzun süre destek vermiyor. Yani Samsung’a geçince 4 sene boyunca güncel sürüm desteği alabileceğiniz beklentisine girmeyin lütfen.

    • mehmet

     18/06/2014 at 15:26

     Vallah mustafa bey bu yazıdan sizin bir samsung düşmanı olduğunuzu düşünüyorum ayrıca Samsung apple yeni yaptığı uygulamaları samsung zaten yapıyor apple en büyük zafi batarya ömrü ben 4 sene iphone kullandım şimdi Samsung anladım ki apple bize kazık atmış

     • Mustafa Tan

      18/06/2014 at 23:08

      Samsung derken hangi modeli kasdediyorsunuz. Dünya kadar modeli var ? iPhone 5s’le aynı ağırlıkta ve boyutta (incelik de dahil boyuta) olup pili günlerce giden bir modeli var mı?

      • Mehmet

       06/07/2014 at 17:41

       Samsung Galaxy S5
       LG G2/G3

       • Anonim

        15/08/2014 at 16:31

        Aynı boy diyo adam galaxy s5 ıphone 5 s le aynı. Boydamı

 65. Metin

  04/06/2014 at 21:36

  iOS 8 nerden yüklüye bilirim

 66. Hakankaa82

  04/06/2014 at 22:40

  Mustafa bey gazeteler siri Türkçe oldu diye haber yapmış gördünüzmü tim cook cumhurbaşkanina verdiği sözü tuttu siri Türkçe oldu diyor

  • Mustafa Tan

   04/06/2014 at 22:56

   Hayır görmedim. Hangi gazetede çıkmış ?

 67. Murat

  04/06/2014 at 23:01

  Mustafa bey bu kadar sacma soru karsisindaki sabriniza hayranim ve aklima aziz nesin geliyor:) benim de bi sorum olacak ” bende iphone 3 var ama android kit kati yuklersem yavaslama olur mu cihazda?” Ve son sorum ” telefon kapaliyken sizin uyg acilmiyor , oneriniz var mi?” :))

 68. Mustafa Tan

  04/06/2014 at 23:08

 69. Sönmez

  04/06/2014 at 23:26

  Yalnız şuna dikkat ettim, Samurai Siege oynuyorsunuz galiba, ben de oynuyorum, etkileşime geçme imkanımız var mı acaba 🙂

 70. Serkan İŞÇİ

  04/06/2014 at 23:35

  İphone 4 Kullanicilari cihazlarini hicmi kullanamayacak yoksa ios 7 surumu ile devam edebileceklermi?

  • Mustafa Tan

   04/06/2014 at 23:37

   Elbette cihazlarını kullanmaya devam edecekler. Nasıl şu an cihazlarına iOS 7 yükleyemeyen iPhone 3GS sahipleri iOs 6 ile yaşamaya devam ediyorsa, iPhone 4’ler de iOS 7 ile devam edecek.

 71. Serkan İŞÇİ

  04/06/2014 at 23:44

  İlginizden dolayi cok tesekkur derim Mustafa Bey. Konumuzla ilgili degil fakat iphone 4s garanti kapsaminda 1 yil app garantisi dolmus fakat genpa garantisi dvm etmekte. Cihazda Wifi senecegi arada bir acilmiyor. Kitlenip kaliyordu. Garantiye gonderildi izmir genpa servisi ilk basta gorusmemizde degisim yapariz demisti telefon gonderildi bugun arayip kulaklikta sivi temas olmus bu yuzden degisim yapamiyoruz dilerseniz 600 tl verip 4s sifir verebiliriz demisler. Konu ile ilgili ne yapilmalidir yonlendirbilirmisiniz ? Telefon calisiyor herhangi bir sorun yoktur. Sadece Wifi acilip kapanmiyor telefon acilip kapandiginda oluyor fakat oda gecici.

 72. Ali ÖZKAN

  05/06/2014 at 00:16

  elinize sağlık Mustafa bey
  teşekkürler

 73. k3mal

  05/06/2014 at 08:57

  Güzel özellikler eklenmiş, yazı için elinize sağlık Mustafa Bey… Teşekkürler…

 74. ahmet şahin

  08/06/2014 at 22:43

  eskiden iphone 3gs ve 4s kullanmış ve şimdi discovery yi zevkle kullanan birisi olarak apple ın akıllı telefon işinde bir hayli geri kaldığını görüyorum. “geri” çünkü yenilik diye getirdikleri getirecekleri özellikler androidin taklidi ve alası androidde mevcut zaten.

 75. Efe

  12/06/2014 at 10:47

  Sirf şu numara sms engelleme yapınca aramayı da engellemesi yuzunden geri satıcam bu telefonuu!!!!!!!!!

 76. Muratcan

  12/06/2014 at 11:47

  Merhaba,

  İphone 5 kullanıcısıyım. Telefonu aldıktan 1 hafta sonra İOS 7’ye geçtik ve sorunlar başladı 🙂 Wİ-Fİ kesilmesi ve bulmaması, donmalar v.s. Eylül 2013’te cihazı aldım servis tarafından 2. kez değiştirilecek yeni telefon bekliyorum. Umarım İOS 8 hayırlı olur 🙂

 77. asım

  12/06/2014 at 22:00

  Mustafa bey 4 ay önce 4s aldım. İOS 7 yüklü olarak geldi şimdi ios 8 yükleyince iphone 4 gibi telefon kasabilir falan diyorlar. Birde muhtemelern ios 9 yüklenmeyecek yani telefonu almakla hata mı yaptım sizce.En az 4 yıl falan kullanmak istiyordum.Keşke daha üst modelini mi alsaydım

 78. Bilal

  14/06/2014 at 09:36

  iCloud drive a yüklenen fotolardan sonra normal telefonda sildiğimizde ordan silinecekmi silinmeyecek ise yani demek istediğim 16gb bir telefon iCloud drive ile bu yükseltme mümkünmü yani foto ve video ları telefon hafızasında silerek sadece iCloud drive da kalma olursa iyi olur bilmem anlatabildimmi umarım cevabımı alırım

  • asım

   15/06/2014 at 18:21

   Bilal der ki: silinmiyor diye biliyorum bi kaç yerde öyle yazılar okudum……… telin modeli nedir?

 79. Saffet ÖĞE

  16/06/2014 at 17:58

  Üstadım merhabalar,

  İOS 8 yüklemek istediğimden UDID kaydı yaptırdım. Ancak İOS 8 Beta yüklemeden önce neler yapmam gerekir ve bu yükleme dosyasını nereden bulmam daha sağlıklı olur? Elimde 1.62 Gb bir dosya var İphone 5 A1429 serisi için sizden cevap gelmeden yüklemek istemiyorum.

  Saygılar kolay gelsin…

 80. Hilmi

  24/06/2014 at 23:00

  Mustafa Bey iyi çalısmalar
  Yurt disından 4s telefon aldım 3 yil icinde bir kaç defa icinde çökmeler oldu hepsini iTunes tan yedekledim ancak su anda 9 hatası veriyor. Apple destek hattını da aradım dediklerinin hepsini yaptım, hiçbir sekilde hatayı geçmiyor. Dışarıda da Avea bayilerinde tamire verdim aynı hatayı verdi. Bir bayi yurt dışı telefonları bu durumda çöp oluyor yapacak bir şey yok dedi. Bu konuda bir bilginiz var mı veya iTunes da bir sorun mu var acaba bir sitede iTunes larda sorun olduğu yazmış
  Yardımlarınızı İcin şimdiden teşekkür ederim.

 81. Mehmet

  06/07/2014 at 17:38

  Mustafa bey yukarida yorumlarda yazmissiniz ki Samsung guncel yazilim destegini cok saglamaz , evet saglamasin cunku apple da ios u guncelledikce eski cihazinizi copluk haline getirtiyor ipod touch 4 ve 4s kullanicisiyim ipodu ilk kullandigim gunler yani ios 4-5 te iken en ufak bir kasma olmuyordu ios 6 olunca cihaz delirmeye basladi SHSH kayiti ile geri dondum ve de apple yeni cihaz aldirtmak icin uygulama desteklerini ios 7 ye aldirtiyor . 4s de ayni durumda 7 de bile bir takim sorunlar var asla 8 e guncellemeyin 4s kullanicilari…

 82. AnDrOs

  06/07/2014 at 17:45

  AndrIOS oldu nerde o ios 5/6 nin zarifligi …

 83. Serhat özkan

  11/08/2014 at 02:36

  Merhaba mustafa bey. Biz toptan cep telefonu aksesuar işi yapiyoruz ve bircok apple ürünü satiyoruz. İos 7 cikmadan once getirdigimiz kablolar ios 7 zamaninda uyari verdi ve satamadik. Simdi elimizde ios 7 destekli kablolar var fakat ios 8 de desteklememe gibi bir sorun olursa bunlar da elde kalir diye korkuyoruz. Sizden ricam size ulasabilecegim bir adres vermeniz ve size birkac kablo ve baslik gondermek istiyorum ve bunlari deneyip bana deneyimlerinizi paylasmanizi isteyecegim.
  Saygilar

 84. Antidiprisan :D

  30/08/2014 at 13:59

  Peki Mustafa Abi, İos 8 de Zeki Müren bizi görebilecek mi? Hadi androidciler bunu da açıklasın?

 85. Ali Okcu

  01/09/2014 at 19:28

  MUSTAFA BEY ISRARLA APPLE KULLANMAYA DEVAM EDIYORUZ 5s KULLANICISIYIM BIZIM SESIMIZI NEDENSE APPLE DUYMAK ISTEMIYOR IOS 6 ARAYÜZÜNÜ GERI ISTIYORUZ BUNU NASIL ANLATIRIZ DAHA VAZGEÇILMEZ BIR RÜYA BITIYOR APPLE KENDINI RESMEN BITIRME KARARINDA GALIBA LÜTFEN SESIMIZI DUYURUN IOS 6 ARAYÜZÜNÜ ISTIYORUZ

 86. Ekoeko

  09/09/2014 at 17:51

  Valla 4 kullanıyorum evet başlarda biraz kasıyodu ama sonra ios 7.1 ile süper hızlandı
  Algılama hızı çok gelişti çok memmunum bu arada ios 8 i bence 4s e yüklemeyin 7 de bile çokta akıcı değil kuzenimde varda

 87. can

  18/09/2014 at 18:09

  4s e beta sürümünü yükledım biraz kasma sorunu var tabikide ama çokda kötü durumda degıl telefon yanı. belki orjinal sürümün çıkışıyla dahada iyi olabilir. Apple şirketinin 4s kullanıcılarını unutmayıp bir çalışma yapar diye umuyorum

 88. ÖMER kipoglu

  19/09/2014 at 16:37

  Merhaba sayın arkadaşlar ios 8 4s için uygun olmadığını düşünüyorum . telefonumu devamlı kasıyor tekrar ios 7 ye nasıl geçebilirim acab bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.

 89. Berlin

  19/09/2014 at 23:42

  Slm bende iphone 5 te ios 8 e gectim hatta sonrasinda restore edip yeniden yukledim ama arada klavye cikmiyor msjdan cikiyorum geri giriyorum oyle geliyor ve msjlarda donma oluyor

 90. Berlin

  19/09/2014 at 23:44

  Bende iphone 5 te ios 8 e gectikten sonra klavye cikmama gibi sorunlar cikti bazen msj geldiginde cvpliyamiyorum kilidi kapatip aciyorum oyle duzeliyor

 91. tugce

  21/09/2014 at 12:36

  Merhaba; ben ipad 3 (new ipad) sahibiyim.ios8 güncellemesini yaptım fakat yükledikten sonra internete giremedim.uygulamalar açılıyor fakat sayfa yenilenmiyor.ıos 7’ye tekrar dönebilir miyim yoksa düzelir mi bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.

 92. İphone 5s kullanıcısı

  21/09/2014 at 22:12

  İphone 5s lerdede bu gibi sorunlar olurmu yani teşefonum ağırlaşması restore edip bilgilerin gitmesi vs. Sorun çıkartırmı??

 93. İphone 5s kullanıcısı

  21/09/2014 at 22:13

 94. Levent

  25/09/2014 at 12:40

  Merhaba iphone 5s te ios 8 e geçtikten sonra tlf ara sıra donmalar oluyor, kulaklığı takınca bazen ses gelmiyor ve çekim gücü zayıfladı. En kısa zamanda güncelleştirme bekliyoruz

 95. Ela

  28/09/2014 at 23:08

  İyi akşamlar. Ben suan ios 8 yüklemeye çalışıyorum ama telefonum yaklaşık 2 saattir açılmıyor. Ekranda iTunes yazısı var ve hiç bi şekilde telefonum açılmıyor. Ne yapmam gerekiyor veya neden yüklenmiyor ?

 96. mct 01

  09/07/2015 at 23:53

  iyi aksamlar 8.3 yüklüydü yazılım hatası oldu servise gönderdim
  sıfıt geldi fabrika ayarında 8.1.3 yüklü . 8.4 yüklesem hafızada sorun yaşarmıyım şuan hafıza . 2.55