Dictionary.appender ile iPhone ve iPad’e Türkçe Sözlük Ekleme

Bildiğiniz gibi iOS işletim sisteminin kendi içinde (built-in) bir sözlük mekanızması var. Safari, Mail, Notlar, iBooks vs. gibi herhangi bir kelimeyi seçmeye izin veren uygulama içerisinde, herhangi bir sözcüğü seçtikten sonra çıkan seçeneklerden “Tanımla” (Define) seçeneğine aşağıdaki gibi tıklarsak;

karşımıza bu sefer aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi boş bir ekran çıkıyor. (yani ingilizce “name” kelimesini bile bulamıyor 🙂 ) Bu ekranın boş çıkmasının nedeni de sistemde herhangi bir sözlüğün yüklü olmaması.

Herhangi bir sözlük yüklü değilken iOS işletim sisteminin tanımlama sistemi çalışmaz.

Bu yüzden önce yukarıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi, sol alt köşedeki çıkan “Yönet” seçeneğine tıklamamız ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki sözlüklerden birini yüklememiz gerekiyor. Örneğin İngilizce sözlük eklemek için Amerikan İngilizcesi‘ne tıklayıp indirme işlemini başlatıyoruz.

Bu işlemden sonra herhangi bir kelimeyi (bizim örneğimizde “name” kelimesini) tanımla yaptığımızda ise bu sefer aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi indirdiğimiz “New Oxford American Dictionary” kullanılarak “name” kelimesinin tanımı, yani anlamı çıkıyor.

İngilizce – Türkçe Sözlük Yok mu ?

Buraya kadar anlattıklarımı muhtemelen bir çoğunuz biliyordur. Fakat bilmeyenlerin aklına hemen “İngilizce – Türkçe nerde hani?” sorusu gelecektir. Maalesef standart olarak iOS işletim sisteminin içinde hazır bir İngilizce – Türkçe sözlük bulunmuyor. Apple da sözlük eklemek için kolay bir yöntem de sunmuyor.

Fakat yazının devamında paylaşacağımız Dictionary.appender uygulaması sayesinde istediğimiz sözlüğü ekleyebiliyoruz. Açıkçası bunun haricinde de bir yöntem daha önce hiç duymamıştım, soranlara da mümkün değil diyordum. Fakat bu uygulamanın geliştiricisi bir yolunu bulmuş ve Apple da uygulamaya onay vermiş 🙂

Dictionary.appender

App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen Dictionary.appender uygulamasını açtığımızda karşımıza aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi zaten yüklü olanları koyu renkle, internetten indirilebilecek olanların silik olarak listelendiği bir ekran çıkıyor.

Dictionary.appender uygulamasının ana menüsü

Arama (search) seçeneğini kullanarak ya da listenin en altlarına inerek aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Turkish Wiktionary” seçeneğini buluyoruz ve üzerine tıklıyoruz. Bu maalesef uygulama içerisindeki tek Türkçe sözlük, neden maalesef dediğimi de birazdan açıklayacağım.

Turkish Wiktionary diye geçen de aslında Wikipedia’nın bir alt çalışması olan http://tr.wiktionary.org adresindeki ücretsiz online bir sözlük. Bildiğiniz gibi bu içerikler hep gönüllüler tarafında hazırlanıyor ve ticari bir çalışma değil. Wiktionary’nin İngilizce – Türkçe sözlüğünü indirip kurmak için ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce sağ üst köşedeki “Install” (Kur) seçeneğine tıklıyoruz, ardından da aşağıdaki “Download for Free” (Ücretsiz İndir) seçeneğine tıklayarak internetten sözlüğün indirilmesi ve kurulması işlemini başlatıyoruz.

Bu aşamada karşınıza çıkacak bazı mesajların veya ifadelerin kafanınızı karıştırmaması için ufak bilgiler paylaşmak istiyorum:

 • Uygulama içerisinden ücretli olarak satılan/indirilen sözlükler de mevcut. “Restore” seçeneği de daha önce aynı Apple Kimliği ile indirilmiş/satın alınmış içeriklerin ücretsiz indirilmesi için.
 • Ücretsiz içerikleri indirmek için de uygulama içi alım yapılıyor ama ücret kesilmiyor. Yani ücretsiz içeriklerin bedeli 0.00 TL
 • Aynı anda iki adet ücretsiz içerik/sözlük yüklenemiyor. Eğer yüklemek istersek paralı versiyona geçmemiz (Upgrade) gerekiyor 1.99 TL’ye. Bu yüzden uygulamayı hep ücretsiz kullanabilmek için önce ilk kurduğumuz ücretsiz sözlüğü kaldırmamız (Uninstall) etmemiz gerekiyor.
 • Kurulum (Install) işlemi sırasında cihazımızın internete bağlı ve şarja takılı olması gerekiyor. Eğer şarja takılı değilse karşımıza “Make sure that device is charged via USB” uyarısı çıkıyor. Bunun sebebi de muhtemelen internet bağlantı hızınıza göre indirme işleminin uzun sürebilmesi ve pilin bitmesi durumunda işlemin yarım kalmaması.
 • Son olarak kurulum sırasında uygulamanın kapatılmaması veya ekranın kilitlenmemesi gerekiyor.

İnternetten indirme ve kurulum tamamlandıktan sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sözlüğümüz artık aktif olarak gözüküyor. (Silik hali gidiyor)

Dolayısıyla artık bilmediğimiz ingilizce kelimeleri indirdiğimiz sözlükten bakabiliriz. Örneğin “company” kelimesine “Tanımla” diyecek olursak aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor karşımıza.

Turkish Wiktionary

Gördüğünüz üzere Wiktionary sözlüğü kullandığımızda bir web sayfası açılıyor ve kelime anlamları da çok az. Kelime anlamlarının az olması bir yana en büyük dezavantajı internet bağlantısı gerektirmesi. Yani internet bağlantısının olmadığı durumlarda bu sözlük hiç bir işe yaramıyor.

Bu yüzden uygulamanın içinde olmayan ama uygulamanın geliştiricisinin web sitesinde de anlattığı File Sharing (Dosya Paylaşma) özelliğini kullanarak kendimiz de sözlük yükleyebiliyoruz. Tabii yükleyeceğimiz sözlüklerin Apple’ın sitesinde açıkladığı formatta olması gerekiyor. Piyasada genelde Mac için hazırlanmış bir çok sözlük olduğu için, bunları iOS için de kullanabiliyoruz.

Örneğin aşağıdaki adreste paylaşılmış olan bir İngilizce – Türkçe sözlüğü bilgisayarımıza indirip sonra da iTunes aracılığı ile uygulamaya transfer edebiliyoruz..

http://clasquin-johnson.co.za/michel/mac-os-x-dictionaries/asian-languages/turkish.html

Yukarıdaki sitede bu linkten indirilebilen bir adet “English -> Turkish” (İngilizce -> Türkçe) sözlük bulunuyor. Zip dosyası içerisindeki bu dosyayı bilgisayarınıza indirin ve zip dosyasını açın. (Aslında zip dosyasını açmak zorunda değilsiniz, uygulamaya zipli olarak da transfer edebiliyoruz.) Sonra da aşğıda anlatılan adımları yaparak bu dosyayı uygulamaya transfer edin.

iTunes Dosya Paylaşma Yöntemi ile Dictionary.appender uygulamasına sözlük transferi

1) İlk olarak cihazımıza (iPhone veya iPad) bilgisayarımızda yüklü olan iTunes programına USB kablosu ile bağlıyoruz. Ayrıca herhangi bir eşzamanlama da yapmamıza gerek yok. Dosya transferi için eşzamanlama yapmak gerekmiyor.

2) Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce Aygıtlardan cihazımıza, sonra da üstteki “Uygulamalar” sekmesine tıklıyoruz. Ardından da sayfayı aşağıya doğru kaydırıyoruz, taa ki “Dosya Paylaşma” kısmı gelinceye kadar.

iTunes ile Dosya Paylaşma (File Sharing)

Dosya Paylaşma ekranında ekranında sadece cihazınızdaki bu özelliği destekleyen uygulamalar yer alır. Bu sayede uygulamalarınız ile bilgisayarımız arasında dosya transferi yapabiliyoruz. (Detaylı bilgi için bakınız)

3) Dosya Paylaşma ekranında yapmamız gereken de önce sol taraftaki “Dict.append” uygulamasını seçmek, sonra da sağ alt köşedeki “Ekle” seçeneğine tıklayarak açılacak ekranda bilgisayarımızda daha önce kaydettiğimiz .dictionary uzantılı sözlük dosyasını bulmak. Sözlük dosyasını bulduktan sonra da seçip eklemek.

4) Son olarak sözlük dosyasının transferi tamamlanınca bu sefer cihazımıza (iPhone veya iPad) geçiyoruz ve transfer ettiğimiz sözlüğün listede çıkabilmesi için önce sağ üst köşedeki “Yenile” ikonuna tıklamamız gerekiyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Sonra bu sözlüğü de yukarıda bir önceki sözlüğün kurduğumuz gibi aynı şekilde kurabiliriz. Unutmayın eğer bir önceki kurduğumuzu kaldırmazsak (uninstall), ikinci sözlüğün kurulumu için “Upgrade” yapmamız, yani 1.99 TL ödemeniz gerekecek.

Bu sayede yeni yüklediğimiz sözlük hem internet bağlantısı gerektirmeyecek, hem de aradığımız kelimelerle ilgili daha zengin tanım verecek. Örneğin iPad’de son yüklediğimiz sözlükle “company” kelimesini arattığımızda daha fazla tanım geliyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Son olarak bu uygulamanın geliştiricisini çok takdir ettiğimi belirtmeliyim. Apple’ın sağlamadığı bir özelliği bulmuş ve uygulamasını yapmış. Apple da uygulamayı reddetmediğine göre herşeyi de kitabına göre yapmış. Bir de veritabanında daha fazla ücretsiz sözlük olsaymış çok iyi olurmuş. Ayrıca sadece iTunes Dosya Paylaşmaya imkan sağlaması da uygulamanın ne eksik yanlarından. Halbuki Wi-Fi üzerinden kablosuz dosya transferi de yaptırabilirmiş.

Bu arada yukarıda paylaştığım iki Türkçe sözlük de oldukça yetersiz. Çoğu ingilizce kelime, veritabanlarında yok. Fakat ben Mac formatına uygun adam gibi ücretsiz başka sözlükler bulamadım. Eğer sizin bildikleriniz varsa paylaşabilirsiz, tabii telif sorunu olmayanları.

Aşağıdaki linki kullanarak da yukarıda paylaştığımız Dictionary.appender isimli uygulamayı ücretsiz olarak iPhone ve iPad’inize indirebilirsiniz.

Güncelleme (6 Mayıs 2014) : Uygulama App Store’dan kaldırılmış gözüküyor. Fakat Apple mı kaldırdı yoksa uygulamanın sahibi mi henüz belli değil.

Kaynaklar:

Yukarıdaki uygulamayı “Soru Cevap” sitemizdeki  Emre Çıkmaz isimli bir kullanıcımızın paylaşımı sayesinde keşfettim ve yazıyı hazırlarken aşağıdaki kaynaklardan faydalandım. Bu vesileyle kendisine çok teşekkür ediyorum. Elbette yukarıdaki tüm ekran görüntüleri, tüm ifadeler, anlatım, deneyim, ek bilgiler vs. bize aittir (kopya veya alıntı değildir). Dolayısıyla aynı uygulamayı kendi sitesinde paylaşmak isteyen kullanıcılara önerim bizim yaptığımız gibi kaynak göstermeleri ve kendi deneyimlerini paylaşmaları 🙂

https://itunes.apple.com/tr/app/dictionary.appender/id650562573?l=tr&mt=8&at=10l4uf

http://apps.jie-nu.com/node/7

http://watanabesan.blogspot.com.tr/2014/05/ibook-turkce-sozluk-eklemek.html

http://clasquin-johnson.co.za/michel/mac-os-x-dictionaries/asian-languages/turkish.html

83 Comments

 1. Anonim

  04/05/2014 at 18:39

  Kullanılmayan sözlükleri silmek içinde çok yararlı bir uygulama. Çince japonca hiç kullanmadığım için silmek sorun olmaz umarım

  • Mustafa Tan

   04/05/2014 at 18:40

   Hayır olmaz.

  • haci

   04/08/2014 at 17:53

   Abijim eline koluna diline sağlık.

 2. Berk

  04/05/2014 at 19:16

  Mustafa bey benim. İletişimden bir sorunum olduğunu yazmıştım. Size yazdığım YİNE GİTMEDİ

 3. ASoSA

  04/05/2014 at 20:31

  Güzelll

 4. Ozkan

  04/05/2014 at 20:33

  Uygulama icinden Turkish i sectigimde uygulama kapaniyor

 5. Emre

  04/05/2014 at 20:38

  Mustafa bey yine çok faydalı bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık.

 6. Mehmet

  04/05/2014 at 20:52

  Bn yukledm ama instala tıklayınca eror vıa usb cıkıo inmio

  • Mustafa Tan

   04/05/2014 at 20:56

   Error mü çıkıyor, yoksa yukarıdaki yazıda paylaştığımız aşağıdaki yazı mı ?

   “Make sure that device is charged via USB”

   • Mehmet

    04/05/2014 at 21:52

    Evet o yazı cıkıyo

 7. Hakan

  04/05/2014 at 20:54

  Merhaba Mustafa bey,
  Söylediğiniz adımları aynen uyguladım. Önce bahsettiğiniz linkteki sözlük dosyasını indirip itunes üzerinden cihazıma aktardım. Buna ilaveten uygulamanın kendi içindeki Turkish Wiktionary sözlüğünüde upgrade yaparak eklemek istiyorum fakat itunes a bağlanamadı şeklinde uyarı veriyor. Cihazım wifi ile bağlı nete ve şarja da bağlı. İtunes store a giriyor normalde de. Tekrar upgrade yapmak istediğimde uygulama içi satın alma öğesini zaten satın aldınız, ancak henüz indirilmedi şeklinde uyarı veriyor.
  Acaba geçici bir durum mudur anlayamadım, siz ne dersiniz?
  Teşekkürler..

 8. aziz

  04/05/2014 at 21:03

  Sözlük yükleme süresi çok uzun galiba 5 dk geçti hala “Install in progress” diyor. Kapatmaya da korkuyorum. Sizce problem nedir?

  • Mustafa Tan

   04/05/2014 at 21:04

   Wiktionary sözlüğü 100MB civarında. İnternetiniz yavaşsa ya da sunucularında yoğunluk varsa vakit alabilir.

   • Aziz

    04/05/2014 at 21:09

    .dictionary olan da (yani 11 mb boyutundaki) bu problem oldu. Tekrardan iTurkey uygulamasına geçtim. Bekleyemedim. Sorun olursa da yazarım olmazsa da 😉 .

   • aziz

    04/05/2014 at 21:52

    Mustafa Bey sanırsam ilk sorun ekranın kendisini kapatmasından kaynaklı. Uygulama uzun süre o şekilde kaldıktan sonra kapattım tekrar açtım. Aynı adımları uyguladım ve yükleyebildim. Yazınız için teşekkürler. Bir kaç bulduğum ingilizce türkçe sözlükleri yüklemeyi denedim olmadı. Daha iyisini bulursam paylaşırım.

   • Selim

    04/05/2014 at 22:21

    Mustafa bey. iTunes den sözlükleri ekledim fakat cihazda görünmüyorlar yenile dedim olmadı yine

    • Mustafa Tan

     04/05/2014 at 22:23

     Eğer formatı uygunsa gözükmesi lazım silik olarak listede. Arama yapmanızı ya da hızlıca tüm listeye bir tek tek gözatmanızı öneririm. Sözlüğün ismi dosya adı ile aynı olmayabilir bu arada.

 9. onderak

  04/05/2014 at 21:07

  abi net gerektirmeden ing-tur gibi sozlukleri nerden indircez? sizin kullandiginiz sozlugun linkini goremedim yazida. su uzantilari .dictunary ni nedir onlar 🙂

  • Mustafa Tan

   04/05/2014 at 21:34

   Yazıda var aslında ama baştan sona okuma fırsatı olmadı herhalde 🙂 Buyrun:

   http://dl.dropbox.com/u/1043447/binaries/eng-tur.dictionary.zip

   • onderak

    04/05/2014 at 23:02

    tesekkurler. indirdim telefona yarin is yerimdeki itunestan atacagim. bir zip dosyasi zipten acayim mi yoksa direkt boyle mi atayim bunu? internetten ceviri yapan sozluk 100 mb, bu 11 mb. 🙂 farkli diller de itunestan sozluk atabilmek icin bu programi satin almak sart mi abi?

    • Mustafa Tan

     04/05/2014 at 23:34

     Aslında yazıda sorularınızın cevabı mevcut 🙂

     * Direkt zip atsanız da oluyor, ya da önce açıp içindeki .dictionary dosyasını atsanız da. Zip atınca kendisi açıp içinden alıyor.
     * Aynı anda birden fazla sözlük kuracaksanız upgrade (paralı sürüm) etmek şart. Fakat yazıda da paylaştığım gibi birini kaldırıp diğerini kurarsanız para yok.

   • Anonim

    05/05/2014 at 14:07

    İnternetimiz de olmasa sözlüğü bu linki indirirsek kullanabilecekmiyiz peki

 10. Kagan

  04/05/2014 at 21:07

  “Make sure that device is charged via USB” uyarısı çıkmakta Mustafa bey ne yapmalıyım

  • Mustafa Tan

   04/05/2014 at 21:32

   Yazıda cevabı mevcut 🙂 Cihazınız şarjda olmalı (bilgisayara veya prize bağlı.)

 11. suat

  04/05/2014 at 21:14

  mustafa bey öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. benim sorum yazdıklarınızı aynen yaptım zip dosyasını ekledim. programı açıp yenile yapmama rağmen ingilizce-türkçe sözlük gözükmüyor ne yapmalıyım??teşekkür ederim.

 12. suat

  04/05/2014 at 21:24

  mustafa bey english türkçe sözlük silik bir şekilde o yüzden göremedim şimdi yükledim fakat ingilizce bir dökümanda nasıl kullanacağım netten bir kelime seçtim fakat türkçesini göstermedi sözlük

 13. suat

  04/05/2014 at 21:30

  mustafa bey tamamdır hallettim kusura bakmayın 🙂

 14. aziz

  04/05/2014 at 22:28

  http://www.mediafire.com/download/fsgtoo1rc6gyg8g/Sozluk+Yukleyici.mpkg.zip

  Şöyle bir dosya buldum ama yüklemeyi başaramadım. Dosyanın kaynağınıda gösterebilirim eğer yüklenirse. İçerikler çok benziyor.Mac OS lara yüklenebiliryormuş bu bulduğum sözlük.

 15. Erdinç

  05/05/2014 at 00:09

  Mustafa bey türkçe sözlül yüklendikten sonra proğramı kaldırsam sözlükte kaldırılırmı

  • Mustafa Tan

   05/05/2014 at 00:44

   Hayır kaldırılmaz merak etmeyin.

 16. Gamze

  05/05/2014 at 00:47

  Konuyla alakası yok ama fırsatlar bölümünüzü sık sık kontrol ederseniz sevinirim. Ücretsiz gösterdiğiniz bazı uygulamaların kampanyası çoktan bitmiş oluyor.

 17. Okky

  05/05/2014 at 10:06

  Mustafa bey konuyla alakalı değil ama size birşeyler sormam lazım elimizde iphone 4 cihaz var ve ios 7 yüklüymüş restore edilmiş ama etkinleştiremiyoruz çünkü cihaz 2. el alınmış ve diğer sahibinin maili varmış icloud hesabında bu telefona ne yapabilir açılma durumu var mı acaba?varsada nasıl yapabilirim yol gösterirseniz çok sevinirim.

 18. Koray

  05/05/2014 at 10:25

  Çok teşekkürler, çok güzel bir paylaşım…

 19. Bilg

  05/05/2014 at 15:10

  Ben kurdm belirtilen turkish secenegine tıklayınca uygulamdan kendi kendine cıkıyor napmam lazm

 20. Bilg

  05/05/2014 at 15:11

  Bana yardım edebilirmisiniz

 21. Bilg

  05/05/2014 at 15:11

  Bekliyorum

 22. MEHMET

  05/05/2014 at 18:59

  Çok faydalı oldunuz
  yürekten teşekkür ederim

 23. Salih

  05/05/2014 at 19:41

  Install a basınca “Please enable in-app purchase” diye uyarı çıkıyor. Amerikan ing. Sözlüğünü sildim denedim yine aynı. Mustafa bey yardım plz.

  • Mustafa Tan

   05/05/2014 at 19:53

   Amerikan – İngilizce zaten sistemde olan bir sözlüktü. Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi sizin sonradan yüklediğiniz (Install) bir sözlüğü kaldırmanız gerekiyor.

   • Salih

    05/05/2014 at 22:50

    Merhaba amerikan ingilizce dahil hepsini sildim
    Hepsi sönük pasif durumda fakat uyarı aynı yardım plz

    • Adem

     07/05/2014 at 00:02

     Meraba (Please enable in-app purchase)
     Bu Büyük Bi ihtimal Telefonunuzun Ayarlar-genel-sınırlamalardan Uygulama içi Satın almayı Aktif Etmeniz Gerekiyor Sanırsam Bendede Bu Sorun Olmuştu Çünkü *

 24. Flyron

  05/05/2014 at 20:41

  Bravo süper oldu bu

 25. Selo

  06/05/2014 at 01:40

  Mustafa Bey verdiğiniz linkten indirdiğimiz zipli dosyayı açtığımızda dicitonary uzantılı bir dosya çıkmıyor, eng-tur.dictionary adında bir klasör çıkıyor, zipli şekilde de, klasör halinde de atsam yine de uygulama görmüyor, ama sizin anlattığınız resimlerde dictionary uzantılı dosya var, bunu nasıl elde ettiniz?

 26. Anonim

  06/05/2014 at 12:42

  Türkçe yazıp türkçe sözlük olan varmı yani kendi dilimizde yazsak bize türkçe söylese mustafa bey

 27. Yavuz İNCE

  06/05/2014 at 14:41

  Hakan bey paylaşımınız için teşekkür ederim öncelikle. Anlattığınız paylaşımı uygulayabildim fakat benim merak ettiğim zip dosyasının indirildiği sayfada Türkçeden İngilizceye çeviri zip dosyasıda bulunmakta İngilzice’den Türkçeye çeviri yapan zip dosyamız, tersi şeklinde çalışıyormu yoksa ekstradan diğer Türkçeden ingilizce zip dosyasınıda indirip eklemek mi gerekiyor?

 28. Şaban Karakurt

  06/05/2014 at 14:47

  Elinize,emeğinize sağlık.Herzaman olduğu gibi yine çok yararlı bir yazıyı paylaşmışsınız.Teşekkürler

 29. Alper

  06/05/2014 at 21:24

  Mustafa bey uygulama kaldırıldı mı? Bulamadım bir türlü

  • Mustafa Tan

   06/05/2014 at 21:31

   Evet kaldırılmış gözüküyor 🙁 Muhtemelen Apple farkında olmadan izin vermiş bu uygulamaya zamanında ve sonradan kaldırdı herhalde.

   • Alper

    07/05/2014 at 00:08

    Yazıyı görüs görmez indirmediğime pişman oldum 🙁

   • Adige

    07/05/2014 at 07:40

    Abi allah yardımcın olsun :))

  • Cuma21

   09/05/2014 at 15:33

   Bu Program ,tongbu programında mevcut. Ordan indirebilirsiniz

 30. Aykut

  07/05/2014 at 14:39

  Mustafa bey o uygulama apple storede görünmüyo

  • Mustafa Tan

   07/05/2014 at 14:40

   Yazıda da (güncelleyerek) paylaştığım gibi App Store’dan kaldırılmış.

   • metin

    14/05/2014 at 23:46

    hocam uygulamanın ipa dosyasını paylaşabilirmisiniz

   • metin

    14/05/2014 at 23:46

    hocam uygulamanın ipa dosyasını paylaşabilirmisiniz?

 31. mustafa

  08/05/2014 at 01:22

  Mustafa bey,ben program kaldırılmadan önce indirdim.hatta programı görünce tam aradığım gibi dedim.fakat hevesim kursağımda kaldı.daha ipadime yüklemedim ama piyasadaki free sözlüklerin kalitesi tartışılır.acaba iyi bir ing-türkçe sözlük var mı bu app la çalışan.Parası neyse veririz icabında:)

 32. Erol

  11/05/2014 at 13:43

  Merhaba
  Ben bu uygulamayı yaklaşık 3 ay önce apple sitesine yazdığım bir soru sayesinde farkettim ve bu programı yazan kişi

 33. Erol

  11/05/2014 at 13:47

  Merhaba
  Ben bu uygulamayı yaklaşık 3 ay önce apple sitesine yazdığım bir soru sayesinde farkettim ve bu programı yazan kişi Koichi Mukoyama’ya ulaştı .Sözlüğün yetersiz olduğunu ve daha iyi bir sözlük ona postalamam halinde programa ekleyip ekleyemceğini sordum.
  O ise türkçe bilmediğini eğer daha iyi bir sözlük göndermem halinde programa ekleyeceğini belirtti.
  Fakat txt,html,word veya pdf formatında ingilizce türkçe sözlük bulamadığım için o işi bıraktım.
  Eğer elinde yukarıdaki formatların birinden ingilizce türkçe sözlük olan varsa bende bu kişinin maili var.
  Bu sözlüğü rahatlıkla geliştiriz.

  • Mustafa

   26/02/2015 at 15:17

   Merhaba bir süre içinde elimde büyük bir İngilice Türkçe sözlük pdf si elimde olacak. Acaba bu sözlüğü göndersek bahsettiğiniz kişi yardımcı olabilir mi

 34. Ediz

  12/05/2014 at 12:59

  Uygulama kaldırıldı mı linke tıkladım açılmıyor, isimle aradım yine bulamadım.

 35. kemal

  12/05/2014 at 23:27

  Mustafa bey, buranın altında alakasız kalacak ama yazacak yer bulamadım. Bir de google haritalar uygulamasının çevrim dışı kullanılması konusunu inceleseniz. Denedik olmuyor, anlayamadık. Bir haber yazınız var ama yeterli değil. Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   12/05/2014 at 23:30

   Google Haritalar Türkiye’ye henüz açık değil biliyorsunuz. (İndirmek için Amerika’ya bağlı bir Apple Kimliği gerekiyor.) Şimdi sizin için bu konuda bir yazı yazsam hiç indirmemiş kullanıcılardan bir çok soru gelecek 🙂

   Sizden ricam http://sorucevap.iphoneturkey.com adresinde sormanız bu sorunuzu.

   • kemal

    14/05/2014 at 23:37

    ilginize teşekkürler, oradan sorayım…saygılar..

 36. mehmet uçmak

  16/05/2014 at 23:19

  aynı sözlük eklemeyi macbook air de nasıl yapabilirim…teşekkürler

 37. Ahmet

  17/05/2014 at 08:41

  Sanırım uygulama TR Mağazası’nda yok?

 38. Efe

  17/05/2014 at 22:04

  Acaba uygulama kaldirildimi arkadaslarinda dedigi gibi cikmiyor

  • kemal

   18/05/2014 at 16:11

   uygulama TR mağazasında kaldırılmış, US hesabına geçiş yapıp bakayım dedim ve birşey öğrendim: TR hesabınızda bakiye krediniz varsa hesap geçişi için o parayı harcamanızı istiyor. Bu durumu ben ilk defa tecrübe ettim. Ne kadar genel bir uygulamadır bilmiyorum ama 6.49TL ye satın aldığım bir uygulama bir ay kadar sonra bedavaya düşünce Apple’dan ücret iadesi istedim, önce kabul etmediler, biraz sıkı bir email yazınca (günlük ticaret kuralları ve 90 günlük iade hakkı vb) iade gerçekleşmiş. Hesabımda görünen bakiye de oymuş:) Mustafa beyden bir istekte bulunsak:”vocabulary.com” uygulamasına inceleme yapabilir mi acaba? ben oldukça beğendim, ortalıkta bu tür basit çok uygulama var, iyi bir uygulama arayanlar için faydalı olabilir. herkse selamlar

 39. Volkan

  20/05/2014 at 16:50

  dictionary appender isimli uygulama kaldırılmış.

  Elinizde .ipa olarak varsa paylaşabilir misiniz?

  • Cuma21

   20/05/2014 at 17:11

   Bu App ,tongbu programında mevcut. Ordan indirebilirsiniz

  • tuna

   23/05/2014 at 21:40

   indirdik. Ama turkish sözlüğü yok içinde. Toplasan 15 tane falan var zaten sözlük

 40. hasan

  24/05/2014 at 17:35

  abi teşekkürler öncelikle sayende appstoreda iken bu uygulamayı indirip verdiğin linkten türkçe sözlüğü kurdum. acaba sözlüğü kurduktan sonra uygulamayı silsem sözlük gider mi ? teşekkürler.

 41. Erkan Arslan

  26/05/2014 at 09:05

  Kopyala yapıştır kısmında, bende tanımla sekmesi çıkmıyor , ne yapabilirim?

 42. NS

  02/06/2014 at 18:09

  mükemmel bir çalışma tşkkrlrrrrrr

 43. ibrahim

  09/06/2014 at 09:01

  Dictionary.appender uygulaması Türkiye mağzasında bulunmamaktadır diye bir mesaj çıktı. başka türlü nasıl yapabilirim acaba?

 44. Akul

  13/06/2014 at 14:32

  Merhaba Mustafa bey . Uygulamayı indirdim, uygulumanın arama kısmına Turkish Wiktionary yaıyorum sonuç yok diyor. Uygulumuyı silip tekrar yükledim sonuç olumsuz. Yardımınızı bekliyorum teşekkürler

 45. Mutlu

  20/06/2014 at 13:43

  Mustafa bey, Dictionary.appender uygulaması Türkiye mağzasında bulunmamaktadır diye bir mesaj çıkıyor…ne yapmamız gerekiyor. teşekkürler

 46. Yüksel

  13/07/2014 at 18:17

  Mustafa bey iyi günler! Dictionary appander Store da yok. Onun yerine aynı işlevi görecek ücretli de olsa başka sözlük var mı acaba?

 47. oktay

  21/08/2014 at 13:08

  uygulama türkiye magazasında yok diyor 🙁

 48. ali aksu

  03/10/2014 at 12:24

  iyi çalışmalar.yazınızı okudum ancak günlerdir uğraşmama rağmen yapamadım.şöyle ki dictionary app.kaldırılmış bildiğiniz üzere.bende .ipa sını indirdim ve ı pad ime kurdum.ancak i pad çalışmtırmadı.daha sonra verdiğiniz linkten eng-turk sözlüğü indirdim.ı tunes üzerinden uygulamayı seçip dosya ekle diyorum ancak .dictionary dosyası diye bir dosya bulamadığından mı dır nedir bir türlü yükleme yapamıyor.ve ben çıldırmak üzereyim böyle basit birşey neden yapamadım diye.lütfen ama lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi çalışmalar…

 49. MUSTAFAA

  31/01/2015 at 00:37

  IPHONE ALDIM AMA SIRF BU SÖZLÜK YÜZÜNDEN PENCEREDEN AŞAĞI ATACAM AMK

 50. aydın

  05/04/2015 at 18:15

  Merhaba,

  Uygulama yok nereden bulacağız?

 51. Serdi

  26/06/2015 at 10:44

  Merhaba dostlar,
  Bu konu sanırım çözüme kavuşmadı.
  Note 4 de bu sözlük hazır olarak geliyor.Yani İng. kelimenin üzerine geldiğinizde hemen altta özel bir sözlük açılıp tüm anlamlarını veriyor.
  Bu android işlt. sis. mi kaynaklanıyor acaba?
  Saygılar

 52. Erturk

  21/03/2016 at 01:14

  Selamlar sonuç okarak 2016 itibariyle tanımla diyerek ingilizce türkçe kullanabileceğimiz bir sözlük bulunuyormu sanırım yukarıda adı geçen uygulama çoktan kaldırılmış