Netatmo Weather Station

Hatırlarsanız sene başında iOS 7 MFi Oyun Kumandaları ve  Parrot Flower Power gibi yazılarımızda cihaz incelemeleri paylaşmış ve bu konuda daha fazla inceleme yazacağım konusunda söz vermiştim bloga biraz farklılık ve renk gelsin diye 🙂 Eskiden bu tip cihaz incelemeleri çok yapamıyordum her cihazı satın almak çok maliyetli olduğu için. Fakat sağolsun sponsorlarımız ve ithalatçı firmalar sayesinde bu test ürünlerini getirtmek veya sahip olmak artık çok daha kolay oluyor, fakat bu sefer de ben incelemeye fırsat bulamıyorum. Öyle ki şu an elimde inceleme için talep ettiğim fakat halen yazmaya fırsat bulamadığım bir çok ilginç veya faydalı cihaz var.

Fakat artık kararlıyım, ihmal etmeden düzenli bir şekilde cihaz incelemelerini paylaşacağım 🙂 Kararlılığımı göstermek üzere de bugün bir süredir test ettiğim bir ürünün incelemesini paylaşayım dedim.

Netatmo Weather Station (Şehir Hava İstasyonu)

Netatmo Weather Station, küçük çocukları olan ya da hava durumunu yakından takip etmeye meraklıların ilgisini çekeceğini düşündüğüm ev tipi bir meteoroloji istasyonu. Netatmo Weather Station, üzerlerindeki sensörler yardımı ile bulundukları ortama ait bir çok meteorolojik veriyi (sıcaklık, nem, basınç, kirlilik, vs.) Wi-Fi bağlantısını kullanarak  mobil cihazlar üzerinden takip etmemize imkan veriyor.

Netatmo Weather Station

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan Netatmo Weather Station’ın kutusundan, biri büyük ve diğer küçük olmak üzere iki adet silindir şeklinde modül çıkıyor. Bu modüllerden büyük olanı iç mekanlarda kullanım için tasarlandığından tamamen kablosuz değil. Yani elektriğini kutusundan çıkan adaptörü sayesinde şebekeden alıyor. Fakat küçük olan 2 adet kalem pille çalışıyor ve tamamen mobil. Bu yüzden küçük olanı dış mekanlarda da (balkon, pencere kenarı, vs.) kullanabiliyoruz.

Bu iki cihazın topladığı verileri de App Store’daki ücretsiz “Weather Station by Netatmo” isimli uygulaması takip edebiliyoruz. Ayrıca cihazı kutusundan ilk çıkardıktan sonraki kurulumlarını da bu uygulama yardımıyla kolayca yapabiliyoruz. Diğer benzer ürünlerde olduğu gibi Netatmo’nun bu ürününde de önce uygulamayı kullanarak iPhone veya iPad’imizle bluetooth üzerinden cihaza bağlanıyoruz ve sonra da adım adım konfigürasyonunu yapıyoruz.

Uygulama, aşağıdaki yukarıdaki örnek bir ekran görüntüsünde olduğu gibi resimlerle bizi adım adım yönlendirdiğinden, kurulum çok kolay oluyor. Hatta ana modülü (büyük olan) Wi-Fi’ya bağlamak için bile ayrıca bir ayar yapmıyoruz. Uygulama, iPhone’muzdaki (ya da iPad’imizdeki) Wi-Fi bağlantısının bilgilerini iznimiz dahilinde Bluetooth üzerinden cihaza ileterek, büyük modülün kolayca internete bağlanmasını sağlıyor.

Bu sayede kurulum tamamlandıktan sonra her seferinde Bluetooth açıp ve modülün yanına gelip verileri aktarmak zorunda kalmıyoruz. Çünkü modül sensörlerinden okuduğu verileri Wi-Fi bağlantısı üzerinden Netatmo sunucularına iletiyor. Biz de internet bağlantımızın olduğu her yerde uygulama vasıtasıyla bu verilere ulaşabiliyoruz. Tabii verileri sadece biz görebilelim diye en başta bir hesap açıyoruz ve şifre belirliyoruz.

Daha çok dış mekandaki (outdoor) verileri ölçmek için kullanılan ve diğerinden daha kısa olan cihaz ise 2 adet pille çalışıyor. Her ne kadar bu cihaz dış mekanlarda kullanıma dayanacak şekilde üretilmiş olsa da direkt yağmur veya güneş altında bırakılmaması gerekiyor. Bu nedenle dışarıda kullanılacaksa konulacak en iyi yer balkonlar.

Netatmo dış mekan modülünü direkt güneş ışığından veya sudan korumak gerekiyor.

Ayrıca küçk olan dış mekan modülü Wi-Fi ağına değil direkt daha büyük olan ana modüle bağlanıyor. Bu nedenle iki cihaz biribirinden çok çok uzak olmamalı. Tabii ana cihaz da Wi-Fi ağından (modemden) çok uzak olmamalı. (Fakat endişe etmeyin her iki cihazın bağlantıları oldukça iyi, evde en uzak köşelere koymama rağmen hiç bağlantı sorunu yaşamadılar.)

Netatmo modülleri üzerinde bir çok sensör bulunuyor…

Her iki modülün kurulumunu yaptıktan sonra da yukarıdaki sensörleri kullanarak, düzenli bir şekilde otomatik olarak ölçüm yapıyorlar ve bu verileri internet bağlantısı üzerinden Netatmo sunucularına yolluyorlar. (Dilersek büyük modülün üstündeki düğmeye tıklayarak manuel olarak da ölçüm ve veri gönderimi yaptırabiliyoruz.) Her iki modül de aşağıda sensörlere sahip:

İç Mekan (Indoor) Modülü (Büyük Olan)

 • Sıcaklık (Temperature)
 • Nem (Humidity)
 • Karbondioksit (CO2)
 • Gürültü Kirliliği (Sonometer)
 • Basınç (Barometer)

Dış Mekan (Outdoor) Modülü (Küçük Olan)

 • Sıcaklık (Temperature)
 • Nem (Humidity)
 • Hava Durumu (Weather)

Bu sensörlerin okuduğu verileri de nerde olursak olalım (evde olmak zorunda değiliz) uygulama yardımı ile anlık olarak görebiliyoruz aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Uygulamanın ana menüsü

Yukarıdaki önrke ekran görüntüsünde iç ve dış mekan modüllerinin verilerinin bir arada özeti bulunuyor. Ekranın üst kısmında özet olarak dış mekan (outdoor) ve alt kısmında da iç mekan (indoor) modülüne ait veriler gösteriliyor. Bu sayede hissedilen sıcaklıklar (feels like) ile birlikte nem oranını, dışarıdaki havanın ne kadar kirli olduğunu, içerideki havadaki karbondioksit oranını ve nemini kolayca görebiliyoruz. (Dışarıdaki hava kirlliği değeri 50’nin altında olduğu sürece sıkıntı yok, fakat 75’i geçiyorsa ciddi kirlilik var demektir. )

Önemli Not: Karbondioksit (CO2) ile zehirlenme sonucu ölüme neden olan karbonmonoksit (CO) farklı şeyler. Netatmo, karbonmonoksit ölçümü yapmıyor, sadece karbondioksit ölçüyor. Karbonmonoksit ve duman ölçümü yapan başka cihazlar var ve böyle bir cihazı da test ediyorum halen. Bununla ilgili de ayrıca bir inceleme paylaşacağım.

Fakat dilersek aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi ekranları yukarı aşağıya kaydırarak sadece dış mekan ya da iç mekan modülünden gelen en son verilerin tamamını görebiliyoruz. Örneğin önümüzdeki 7 günün hava tahminini (forecast) de uygulamadan görmek mümkün oluyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. (Tabii bu veriler de internet üzerinden MeteoGroup isimli bir hava tahmin servisinden çekiliyor.)

İç mekan modülüne ait verileri tam ekrana aldığımızda da özet ekranında olmayan ses seviyesi (gürültü kirliliği) ve detaylı karbondioksit miktarını görebiliyoruz. (Eğer karbondioksit miktarı 1000 ppm’i geçerse odanın havalandırmaya ihtiyacı var demektir.)

Netatmo Weather Station uygulamasının diğer bir güzel yanı da evdeki (indoor) karbondioksit miktarınının 1000ppm’i, ya da ses düzeyinin veya sıcaklığın  çok artması durumunda bildirim (push notification) göndermesi. Özellikle küçük çocuğu olanlar için bu güzel bir özellik. Çünkü çocuk odasına indoor modülü konularak hem odanın sıcaklığı hem de karbondioksit miktarı sürekli takip edilebilir, özellikle de çocuk uyanmasın diye odanın kapısı kapatılıyorsa.

Sensörler yüksek değerler ölçtüğünde bunu bildirim ile haber veriyor kullanıcıya.

Bir de uygulama yatay olarak kullanıldığında tüm sensörlerin okuduğu değerler geçmişe yönelik grafikler halinde görüntülenebiliyor aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Bu kadar özelliğinin yanında uygulamanın en kötü tarafı Türkçe arayüzünün olmaması. İngilizcesi olanlar için elbette bu sorun değil ama bence Türkçe arayüzü olmalı. Özellikle uygulamanın detayları hakkında bilgi almak istediğinizde yardım dosyaları hep ingilizce olduğundan, ingilizcesi iyi olmayanlar biraz zorlanacaktır.

Bu arada eğer Türkçe dil sorununa takılmıyorsanız, ürün hakkında son kararınızı vermeden önce aşağıdaki tanıtım videolarına da bir gözatın derim.

[vimeo http://vimeo.com/61166825 w=560&h=315]

Yukarıdaki ilk tanıtım videosu vimeo’dandı yasaklara takılmadan herkes izleyebilsini diye. Bir diğeri de youtube’dan, yasaklara takılmayanlar izleyebilecek elbette bun sadece 🙂

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=gDjAu5xL4VA&w=560&h=315]

Satış Fiyatı

Cihaz ve uygulaması hakkında bu kadar detaylı bilgi verdikten sonra gelelim satış fiyatına. Ürün Türkiye’de 499 TL‘ye satılıyor ve resmi ithalatçılar tarafından getirtiliyor. Bu yüzden Apple Store’da ve bazı APR’larda (Apple Yetkili Satıcılarında) ya da Apple Online Store, N11.com, vs. gibi bazı online mağazalarda bulunabiliyor. (Ürün Türkiye’de yeni olduğu için tüm mağazalarda yer alması zaman alacaktır.)

Özet

Son olarak ürün hakkındaki şahsi düşüncemi paylaşmak istiyorum. Türkçe arayüz eksikliğiniz saymaz isek bence ürün söylediğini yapma konusunda oldukça başarılı. Her ne kadar hava durumunu bu kadar yakından takip etmesem de elimin altında böyle bir cihaz olunca açıkçası hava durumunu kontrol etmek için Netatmo’yu kullanır oldum. Özellikle pencere ve kapıyı kapatıp uyuyunca odadadaki karbondioksit miktarının ciddi derecede yükseldiğini görmek çok iyi oldu. Ayrıca dış mekan modülü de özellikle sabah erkenden evden çıkma durumlarında çok işe yarıyor dışarıdaki havanın sıcaklığını öğrenmek için.

Fakat sadece bunun için 499 TL’e vereceğimi hiç sanmıyorum. Ancak evde bir bebek veya çok küçük bir çocuk olsaydı belki o zaman düşünürdüm, sonuçta konu çocuklar olunca satınalma kararları farklı şekilde veriliyor 🙂 (Ürünü test amaçlı getirttim ve büyük zevkle kullandım, geri döndermek de pek istemiyorum ama yapacak birşey yok :()

Kaynaklar:

Web Sitesi: http://www.netatmo.com

Uygulama Linki: https://itunes.apple.com/us/app/weather-station-by-netatmo/id532538499?mt=8&at=10l4uf

Apple Online Store Linki : http://store.apple.com/tr/product/HB683ZM/A/netatmo-şehir-hava-istasyonu

30 Comments

 1. Murat/Ankara

  20/04/2014 at 21:13

  İlk yorum benden olsun, gereksiz derecede pahalı:)

 2. Hakan

  20/04/2014 at 21:18

  Gereksiz bir alet artık her yerden öğrenebiliniyor hava durumu

  • Mustafa Tan

   20/04/2014 at 21:27

   Cihaz sadece hava durumunu söylemiyor. Zaten sadece hava durumu paylaşsaydı bu kadar pahalı olmazdı. Başka yerden kolayca veya bedavaya öğrenemeyeceğiniz bir çok özelliği var. Fakat fiyatı yine de az değil 🙂

   • Ogün

    20/04/2014 at 22:45

    İç mekan ve dış mekan sensörlerini yazarken de yanlışlık olmuş.

 3. Ufuk

  20/04/2014 at 21:20

  Küçük olan iki adet kalemle çalışır demişsiniz..millet alıp kalem takmaya çalışmasın sonra:)
  Yazı için teşekkürler

  • Mustafa Tan

   20/04/2014 at 21:27

   Teşekkürler 🙂 Düzelltim hemen.

 4. Anıl

  20/04/2014 at 21:42

  Yazıdaki resimler açılmıyor.

 5. Huseyinali

  20/04/2014 at 21:43

  Elinize sağlık anlatım süper. Ama bu paraya değmez.

 6. acnidre

  20/04/2014 at 21:47

  Ekonomik değil… 199 ₺ olsa belki alınır

  • İsmail

   25/04/2014 at 23:49

   Ben en fazla 99 ₺ verirdim.

 7. Tolkun

  20/04/2014 at 22:51

  Çok çok gereksiz derecede pahalı. Açıkçası evde çocuk olsa dahi o kadar para yine de verilmez. Çünkü öyle aman aman gerekli bir ürün değil.

  İnceleme için de teşekkür ederiz ayrıca Mustafa Bey. Size böyle ürünlerin sponsorlar tarafından gönderilmeye başlanması güzel birşey.

  • Ali

   23/05/2014 at 20:29

   Son derece kullanışlı bir alet..
   Ses seviyesini izleyerek evde siz yokken birinin olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz…
   Karbondioksit oranı ile yaşadığınız ortamı kirletip kirletmediğinizi ve temiz hava gereksiniminizi ölçebiliyorsunuz….
   Kısaca aleti tüm imkanları işe kullanırsanız son derece yararlı bir araç….

 8. Can Tugay

  21/04/2014 at 00:22

  Mustafa Bey,
  Affınıza sığınarak söylüyorum ki, araçların görevlerini gösteren resimden sonra türkçe görevlerini yazarken ikisine de Indoor (Ev İçi) yazmışsınız. Benim ingilizcem var resimden anladım ama Türkiye’de ingilizcesi olmayanlar da var

  • Mustafa Tan

   21/04/2014 at 00:28

   Haklısınız. Kopyala/Yapıştır yapmıştım sonra düzeltmeyi unutmuşum 🙂 Teşekkürler uyarınız için, hemen düzelttim.

 9. Erkam

  21/04/2014 at 00:38

  Ben de ufak bir düzeltme yapayım. Önemli notta ‘karbonmonoksit zehirleyerek öldürür’ demişsiniz ancak karbondioksit zehirleyerek öldürür. Karbonmonoksit teneffüs ettiğinizde nefes darlığı çekmeye başlarsınız ve boğulursunuz.

  • Mustafa Tan

   21/04/2014 at 09:39

   Çok teşekkürler uyarınız için. Halk arasında, televizyonlarda, basında, vs. hep karbonmonoksit zehirlenmesi diye geçtiğinden bu şekilde kullandım. İnternette de aratınca hep bu şekilde ifadeler çıkıyor çünkü.

  • Atilla

   05/06/2014 at 09:50

   Mustafa bey yazisinda dogru yazmis karbonmonoksit zehirli, karbondioksit bogucu bir gazdir.

 10. Anonim

  21/04/2014 at 04:21

  Gereksiz otesi.. Heleki bu cihaza bu para:)

 11. Suleyman Bacinoglu

  21/04/2014 at 07:43

  Elinizi saglik Mustafa bey.
  Bu incelemeler cok iyi oluyor.
  Seviyeli elestirileri baktigimizda; yazilarinizi takip edenlerin kalitesi de ortaya cikiyor.
  Sevgi ve saygilarimla…

 12. Turabi

  21/04/2014 at 15:27

  İlk “Merhabalar mustafa bey konuyla alakasız olacak ama benim 32’lik iphone 5s gold’umda şöyle bi sorun var…” yorumunu en günahsız olanınız yazsın.

 13. Hakan

  22/04/2014 at 18:49

  Arkadaşlar merhaba,iphone 5’den otelimizde bulunan wifi ağına giriş yapmak için şifre aldım.ne zaman ekranı kilitlesen şifre istiyor.yalnız bildiğimiz modende çalışan bi sistem değil,hani haftalık veya günlük dağıtılan wifi şifreleri varya onlardan.hot spot. Lütfen yardımcı olun 🙁

 14. Murat

  23/04/2014 at 06:53

  Karbonmonoksit olcumunde cok SIKI test istiyoruz 🙂 zehirlenmemeye ve evde test etmemeye dikkat edin lutfen

 15. Murat

  24/04/2014 at 17:01

  ifttt entegrasyonu ile değişik kombinasyonlar denenebilir. Ayrıca 6 ay dan biraz fazla süredir kullanıyoruz evde, dışarı da ki istasyonun pili azalıyor diye ilk defa geçen gün uyardı, diyceğim o ki ~6 ay gidiyor kalem piller ilk başlarda çok fazla yer diye düşünüyordum ama yanılmışım. 🙂

 16. Ali toncer

  24/04/2014 at 18:25

  Fiyat yüksek diyoruz ama İnternetten aradığımda daha uygun fiyat bulamadım desem yeridir.

 17. Burak Bey

  01/05/2014 at 20:15

  İnceleme için teşekkür ederim Mustafa Bey; ancak şöyle bir görüş belirtmek istiyorum. Malumunuz biz gaz kaçağını çakmakla kontrol eden bir milletiz bu yüzden cihazın doğru çalışıp çalışmadığını öğrenmek için egzost gazına kimsenin kendini maruz bırakmasını istemem 🙂 yazınızda küçük bir uyari olarak yer verirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar 🙂

 18. ismet

  22/04/2015 at 10:52

  Dağcılık yapılan bir bölgede kampta kullanmak için almak istiyordum. Sanırım alıcam. Dağcılar her ne kadar da hava durumunu kontrol edebiliyor olsa da, kendilerine yakın bir istasyondan bilgi edinmek onları mutlu eder.
  İnceleme için teşekkürler.

 19. ali sordu

  07/12/2015 at 04:47

  dış mekan sensörü maksimum iç mekan sensöründen kaç metre uzak kalabilir
  aradaki mesafe benim için önemli.cevablarsanız teşeküler