iPhone ve iPad’de VPN Kullanımı

iPhone ve iPad’lerde yıllardır bulunan VPN, özellikle son günlerde çok gündeme gelmeye ve kullanılmaya başladı. Fakat bu kavrama pek aşina olmayan kullanıcılar ya kullanıp kullanmama konusunda tereddüt yaşıyor, ya da kullanmaya karar verenlerin sonradan kafalarında sorular oluşabiliyor.

Ben de bir önceki “iPhone ve iPad’de DNS Ayarı Değiştirme” başlıklı yazımızda açıkladığımız DNS kavramından daha karmaşık olan VPN kavramını basitçe açıklamaya ve de iPhone ve iPad’deki kullanım hakkında bilgi vermeye çalışayım istedim. Belki bu sayede kafamızdaki bazı soru işeretleri ortadan kalkmış olur.

Nedir bu VPN tam olarak?

VPN terimi ingilizce “Virtual Private Network” kelimelerin kısaltılmış halidir ve Türkçe karşılığı “Sanal Özel Ağ”dır. Çok kaba tabirle de klasik internet bağlantısı içerisinde özel ve güvenli bir bağlantı şekli sunar.

VPN bağlantı için mutlaka bir VPN sunucusu olmalıdır karşı tarafta.

VPN bağlantısı yapacak cihaz (VPN Client) üzerinde bir VPN ayarı veya programı bulunur. Bu ayar veya program ile de VPN sunucusuna (VPN) bağlantı kurulur internet üzerinden. Fakat bu bağlantı özel bir şekilde şifrelendiğinden başkalarının bu tünel içerisinde geçen bilgilerin ne olduğunu anlamaları çok zordur.

Peki kim ihtiyaç duyuyor bu kadar gizli ve özel bir bağlantı türüne?

Kurumsal Firmalar

VPN’e ilk olarak internetin yaygınlaşmasıyla kurumsal firmalar ihtiyaç duymaya başladı. Çünkü çoğu kurumsal firmanın içerisindeki sunucular internete açık değildir. Bu tip firmaların çalışanları sadece ofislerine gittiklerinde bu sunuculara bağlanabilirler. Fakat ofis dışındayken (seyahatte, evde veya müşteri ziyaretinde iken) şirket içindeki internete açık olmayan sunuculara bağlanamazlar.

Kurumsal firmalar kendi içlerindeki tüm sunucuları internete açmazlar, sadece VPN ile bağlanan çalışanlarına açarlar.

Fakat her geçen yıl çalışanların ofis dışında iken de şirket içindeki sunuculara bağlanma ihtiyacı çıktığından bazı kurumsal firmalar VPN yolu ile çalışanlarını kendi sunucularına bağlar. Yani firma içerideki sunucularını internete açar ama sadece VPN üzerinden gelen bağlantılara. Bu sayede hem herkes bu sunuculara bağlanamaz, hem de bağlananların trafiği kullanılarak ticari sırlara ulaşılamaz. Çünkü internet üzerinden akan VPN trafiği özel bir şekilde şifrelenemiştir.

Örneğin ben de bundan 4-5 sene önce çalıştığım kurumsal firmanın sunucularına bu şekilde evdeyken bağlanabiliyordum laptopumla.

Telif Hakları Nedeniyle Türkiye’ye Açık Olmayan Sitelere Bağlanmak İsteyenler

VPN’i yıllardır kullananlar arasında sadece kurumsal firmaların çalışanları yok. Telif hakları nedeniyle Türkiye’e açık olmayan yurt dışındaki bir çok müzik, dizi ve film servisinden yararlanmak için bazı kullanıcılar bu VPN olayından faydalanıyorlar.

Örneğin Amerika’da çok popüler olan dizi izleme platformu https://www.netflix.com‘a Türkiye’den girmeye çalışırsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı çıkıyor.

Netflix IP adresimizi kontrol edip Türkiye’de olduğumuzu anlıyor.

Peki Netflix bizim Türkiye’de yani servis vermediği bir ülkede olduğumuzu nasıl anlıyor? Bunun cevabı çok basit çünkü Türkiye’deki servis sağlayacımızın (Turkcell, Avea, Vodafone, TTNET, Superonline, vs.) bize verdiği IP adreslerinin hangi ülkeye ait olduğu önceden belli. Ziyaret ettiğimiz her siteye bu IP adresimiz de gönderildiğinden ilgili site bizim nereden bağlandığımızı anlıyor.

Fakat yurt dışındaki bir VPN servisi kullanıldığında o ülkeye ait bir IP adresine sahip olduğumuz için Netflix gibi siteler bizi o ülkeden sanıyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Amerika’daki bir VPN sunucusundan bağlanarak Netflix’e girdiğimizde çok daha farklı bir sayfa karşımıza çıkıyor 🙂

Amerika’daki bir sunucu üzerinden VPN yapınca Netflix bizim Türkiye’de olduğumuzu anlayamadı 🙂

Bu durumu daha net gösterebilmek için cihazımda bir VPN açıkken bir de değilken http://www.whatismyip.com adresine giriş yaptım. Bu site IP adresimizin internette dolaşırken ne olarak göründüğünü bize söylüyor. Gördüğünüz gibi VPN açıkken Amerika’da, kapalı iken Türkiye’de gözüküyoruz.

Bunun sebebi de VPN açık olduğunda cihazımızın internete hep Amerika’daki bir sunucu üzerinden çıkıyor olması. İşte bu yüzden uzun yıllardır bir çok kullanıcı VPN servislerini kullanıyor. Yani sadece Türkiye’deki engellemeler için değil, yurt dışından ülkemiz koyulan engelleri de aşmak için.

Başka bir ülkede gözükmek için Proxy hizmeti kullanmak yeterli değil mi? VPN’e gerek var mı?

Haklısınız Proxy hizmeti de benzer işe yarayabilir fakat proxy sunucular tüm protokolleri desteklemez, ayrıca bilgisayarımızda veya cihazımızda yüklü tüm programlar/uygulamalar da proxy kullanımını desteklemez. Bu tip nedenlerden genelde Proxy sunucular yerine VPN sunucuları tercih edilir. Çünkü VPN için uygulama bazlı bir konfigürasyona ihtiyaç duyulmaz Proxy sunucu kullanımında olduğu gibi.

VPN üzerinden internete çıkınca tüm trafiğimiz gizlenmiş mi oluyor?

Evet ama sadece cihazınızla VPN sunucusu arasındaki trafiğiniz. Yani Amerika’daki bir sunucuya VPN yaptığınızda cihazınızla Amerika’daki VPN sunucusu arasındaki bağlantınız şifreli ve gizli, fakat o sunucu üzerinden internete çıktığınızda artık özel bir gizlilik  yok. Yani Türkiye’deki yetkililer veya servis sağlayıcılar sizin sadece Amerika’daki bir sunucuya bağlandığınızı biliyor, ama ondan sonra ne yaptığınızı ve hangi sitelere girdiğinizi bilmiyor. (Tabii Amerika’daki otoriteler biliyor)

Benzer şekilde işyerinizdeki bir VPN sunucusuna bağlandığınızda cihazınızla işyeriniz arasındaki veri trafiği özel kalıyor fakat şirketiniz üzerinden internete çıktığınızda özellik ve gizlilik bitmiş oluyor.

Türkiye’de erişime engelli ama yurt dışında erişime açık olan bir hizmetten yararlanmak için VPN kullanmak şart mı?

Eğer iPhone veya iPad kullanıyorsanız ve erişim DNS bazlı ise o zaman iPhone ve iPad’de DNS Ayarı Değiştirme başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi sadece DNS ayarınızı değiştirerek engelli sitelere girebilirsiniz. Fakat aşağıdaki durumlarda DNS değiştirme işe yaramaz:

 • Eğer siteye erişim IP bazlı da yapılmışsa. (Şu an Twitter’a IP bazlı da erişim engeli gelmiş durumda)
 • Wi-Fi’dan değil de 3G (Hücresel Veri) üzerinden bağlanırken DNS ayarı değiştirilemez.

Dolayısıyla bu tip durumlarda VPN kullanmak şart olur illa ilgili siteye bağlanmak isteniyorsa.

O zaman VPN kullanalım. Niye uğraşıyoruz ki DNS ayarları ile ?

Elbette kullanalım 🙂 Fakat VPN kullanabilmeniz için öncelikle bir VPN sunucusuna ihtiyacınız olacak bağlanmak için. Ayrıca VPN konfigürasyonu DNS değişikliği kadar basit bir konfigürasyon değil. Dilerseniz cihazınızdaki “Ayarlar -> Genel -> VPN” menüsündeki “VPN Konfigürasyonu Ekle” seçeneğine tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir çok ayarın olduğunu görebilirsiniz.

iPhone’da VPN Konfigürasyonu

Neyse ki App Store’da hem VPN hizmeti veren (yurt dışında sunucuları olan) hem de bu konfigürasyonu kolayca yaptıran uygulamalar mevcut. Örneğin bu yazıyı hazırladığım sırada App Store’daki Top 10 listesinin çoğunu yurt dışındaki VPN servislerinin uygulamaları almıştı.

Yukarıdaki uygulamaların çoğu VPN ayarlarınızı aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Safari üzerinden profil dosyası yükleterek yaptırır. Bu sayede tek tek VPN ayarları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Örneğin bu yazıyı hazırlarken kullandığım TunnelBear uygulaması, yukarıdaki yöntemle dünyanın çeşitli ülkelerine ait VPN sunucularının konfigürasyonlarını birkaç tıkla yaptırtıyor. TunnelBear’ın kurulumunu yaptıktan sonra cihazımızdaki “Ayarlar -> Genel -> VPN” menüsünü aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi oluyor.

Hangi ülkenin konfigürasyonu seçiliyken VPN seçeneğini açarsak, o ülkedeki sunucu üzerinden internete çıkmış oluyoruz. Bunun amacı sadece belli ülkelere açık olan servislerden yararlanabilmek. Örneğin sadece İngiltere’ye açık bir servise Amerika sunucusu üzerinden erişmeye çalışırsanız yine erişim engeline takılırsınız. Bu yüzden bazen seçilen ülke önemli olabiliyor.

App Store’daki VPN uygulamalarının çoğu ücretsiz gözüküyor? Bunlar nerden para kazanıyor?

Tabii ki uygulama içi alımdan. Uygulamaların çoğu ücretsiz değil, sadece bir süre ücretsiz veriyorlar hizmet kalitesini ölçebilmeniz ve deneyimleyebilmeniz için. Örneğin TunnelBear sadece 1 hafta ücretsiz, bazıları Türkiye’ye özel 1 ay ücretsiz erişim verebiliyor. Fakat ondan sonra ücret isteyecekler doğal olarak. Çünkü ciddi bir hizmet veriyorlar tüm trafiğinizi kendi sunucuları üzerinden geçirerek. Hizmet kalitesini yüksek tutabilmek için ücret almak durumundalar.

Peki bu servislere güvenebilir miyiz?

Bu herkesin sorduğu ama kimsenin cevabını bilemediği bir soru. Çünkü VPN kullanımın en riskli olayı tüm veri trafiğimizin VPN hizmeti veren sunucuların üzerinden geçmesi. Özellikle şifreli (SSL) olmayan sitelere olan veri tafiğimizi bu servisin sahipleri rahatlıkla görebilir. SSL’li olanları da kolaylıkla kırabilir. Fakat bu işi ücretli yapanların bu tip risklere gireceklerini pek sanmam.

Fakat tamamen ücretsiz olanlara şüphe ile yaklaşmakta fayda var. Gerçi bu tip ücretsiz VPN hizmeti verenler genelde sadece kullanıcılarının trafik bilgisini başka şirketlerle paylaşarak gelir elde ederler. Yani şifrelerden ziyade bizim internette neler yaptığımız bilgisini paylaşırlar. Fakat yine de bir garantisi yok. Hele bir de hiç okumadığımız kullanıcı sözleşmesine neler yapacaklarını yazmışlarsa, sonradan itiraz etme hakkımız da pek yok.

Bu yüzden üçüncü parti VPN hizmetlerini kullanırken ücretli olanları tercih edin ama yine de bankacılık işlemleri gibi çok kritik internet servislerini VPN üzerinde yapmayın derim.

VPN kullanınca internet hızım düşer mi?

Elbette düşer. Çünkü hem araya bir katman daha giriyor hem de trafiğiniz ekstra şifreleniyor. Bu da doğal olarak yavaşlık sunuyor. Bir de bağlandığınız VPN sunucusunun kapasitesi de hızınıza etki ediyor. Ayrıca Amerika’daki bir sunucu üzerinden Türkiye’deki bir web sitesine bağlanmak da yavaşlığa neden oluyor data trafiği gereksiz yere uzadığı için.

Bunu test için evimdeki 20Mbitlik fiber internet bağlantısını kullanarak bir test yaptım bir VPN’li bir de VPN’siz. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki testleri de meşhur Speedtest uygulamasını kullanarak yaptım. Her iki testte de Istanbul’daki sunucular kullandım. Yani cihazımdaki uygulama hız ölçümünü yaparken İstanbul’daki sunuculara bağlandım ki VPN’le yerel sitelere bağlanırken hızımız ne kadar düşüyor daha iyi görülsün.

Speedtest uygulaması ile bir VPN’siz bir de VPN’li yapılan test.

Yukarıdaki test sonuçlarına göre de VPN yok iken evimde (Wi-Fi) 20 Mbit hızları görüyorken VPN üzerinden 5 Mbit’leri görebildim. Her ne kadar hızım fibere göre çok düşmüş olsa da bir VPN servisi için 5 Mbit gayet iyi bir hız. Eğer hız 1 Mbit’lerde olsaydı kullanılmaz derdim ama 5 MBit’ler çok rahat iş görür.

Tabii tüm VPN servisleri bu kalitede mi,  ya da sürekli bu kaliteyi koruyabilecek mi bilinmez.

Peki VPN açıkken cihazımın pili daha çabuk tükenir mi?

Elbette tükenir çünkü VPN üzerinden yapılan bağlantılar ayrıca şifrelenmektedir. Bu şifreleme işlemi de cihazda ekstra işlemci (CPU) kullanımına sebep olur, bu da pilin daha çabuk bitmesine neden olur. Fakat bu oranın ne kadar olacağı kullanılan VPN hizmetine ve şifreleme yöntemine göre farklılık gösterecektir.

Fakat genelde pil tüketimine %5 ile %10 arası negatif bir etkisi olur VPN kullanımının iPhone’larda. Daha fazla olacağını pek sanmıyorum.

Ben App Store’dan VPN uygulaması indirdim ama artık kullanmak istemiyorum. Uygulamayı silmeme rağmen VPN konfigürasyonu halen duruyor. Tamemen nasıl sileceğim?

Yukarıda da paylaştığımız gibi VPN konfigürasyonları karmaşık olduğu için uygulamalar iOS işletim sisteminin profil yükleme özelliğini kullanarak VPN ayarlarını yaptırırlar. Bu nedenle uygulamayı silseniz dahi bu konfigürasyonlar cihazınızdan silinmez. Fakat aşağıdaki gibi “Ayarlar -> Genel -> VPN” seçeneği kapalı olduğu sürece cihazınızdaki bu konfigürasyonun cihazınıza bir etkisi olmaz.

VPN seçeneği kapalı.

Fakat yine de “Ben yaşlıkla açarım, ben yine de tamamen kurtulmak istiyorum” diyorsanız o zaman da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce “Ayarlar -> Genel -> Profiller” menüsüne giriş yapıyoruz.

Ardından açılan Profiller menüsünden de indirdiğimiz ve konfigürasyonunu yaptığımız VPN uygulamasına ait profil dosyasını bulup üzerine tıklıyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Son olarak da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi profil dosyasının detay ekranında iken karşımıza çıkan “Sil” seçeneğini kullanarak konfigürasyonları da cihazımızdan siliyoruz.

Peki VPN kullanmak kanunlara aykırı mıdır?

Elbette değildir. Öyle olsaydı zaten iPhone veya iPad’inizde VPN seçeneği bulunmazdı. Eğer sorunuz VPN üzerinden engellenmiş bir siteye girme özelinde ise bu tamamen farklı bir konu. Bu konunun VPN’le bir ilgisi yok.

Eğer kanunla yasaklanan bire siteye girerseniz, bu hangi yöntemle olursa olsun kanunlara aykırı bir durum olur. Fakat eğer Twitter’e erişim yasağında olduğu gibi bir durum söz konusu ise zaten kanuna aykırı bir durum yok çünkü Twitter’a komple erişimle ilgili mahkemelerce alınmış bir erişim yasağı bulunmamaktadır. Sadece belli içerikler Twitter tarafından kaldırılmadığı ve kısmen engelleme yapılamadığı için şu an tedbir amaçlı tüm site yasaklanmıştır telekominikasyon kurumu tarafından.

Dolayısıyla VPN veya başka bir kanaldan Twitter’a erişmekle herhangi bir suç işlemiş olmuyorsunuz.

Bu VPN olayı güzelmiş ama yurt dışındaki firmalar üzerinden tüm trafiğimizin geçmesi olayı beni rahatsız ediyor. Sizce endişe etmeden kullanmalı mıyız?

🙂 Açıkçası bu sorunun cevabını ben veremem, daha doğrusu başkaları adına böyle bir sorumluluk alamam ya da garanti veremem. Fakat illa bir öneride bulunmam gerekirse aşağıdakileri göz önünde bulundurun derim:

 • Ücretsiz VPN servislerini kullanmayın derim. Tabii kasdettiğim bir süre ücretsiz olanlar değil, sürekli ücretsiz olanlardan bahsediyorum. Böyle bir servisi yüksek kalitede uzun süre ücretsiz vermek çok zordur eğer firmanın başka bir motivasyonu yoksa 🙂 Bu motivasyon illa her zaman kötü niyetli olacak diye bir durum da yok ama yine de tek motivasyonu sizden alacağı para olan firmaları seçin derim.
 • Sizin için çok kritik olan bankacılık hizmetleri, çalıştığınız şirkete ait sitelere giriş, vs. gibi durumlar için VPN servislerini kesinlikle kullanmayın.

Özetle sadece kritik olmayan engelli sitelere giriş için paralı VPN servislerini kullanmanızda endişe etmenize gerek yok diyebilirim. iOS işletiminde VPN kullanımı ile ilgili benim paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Eğer gözümden kaçanlar, ya da bu konuda sorularınız varsa yazıya yorum girebilirsiniz. Fakat sizden ricam kesinlikle yorumlarınızda siyasi mesajlar bulunmasın, anlayışınız için de şimdiden teşekkürler.

105 Comments

 1. Ata

  23/03/2014 at 13:26

  Ben hangi vpn i denersem deneyeyim hata veriyr sebebi ne olabilir ?
  Tunnel bear da duzeltilemez bir hata olustu diyor.

  Mesela vpn i acmak icin dokundugumda hemen geri kapaniyor neden olabilir

  Ag ayarlarini falan sifirladim degisen birsey olmadi

  Ios 7.05 kullaniyorum telefon 5s

 2. TT

  23/03/2014 at 13:42

  Vpn yada dns yerine ben cinlilerin yaptigi bir uygulamayi kullaniyorum, vpn problemli cunku silmekte kurmakta problem oluyor neyse ki t4c free var isterseniz pro (twitter icin). Applestoredan deniyiniz. Ayrica iyi calismasi icin baglantilarinizi sifirlayiniz

 3. H.Uğur ASMA

  23/03/2014 at 13:42

  İyi pazarlar Mustafa bey;
  Harika bir yazı olmuş yine , çok teşekkürler. Ben yıllardır kullanıyorum VPN’i Netflix için (Hidemyass ‘i kullanıyorum) ve bencede önemli olmayan şeyler dışında kullanımı bence gereksiz. Bankacılık yada mail servislerine asla vpn ile girmem mesela ve başından beri paralı hizmet kullanıyorum ki daha güvenli olsun diye. Umarım bu olaylar yüzünden gözü açılmış dolandırıcıların eline düşmez ülkemin güzel insanları . Herzaman dikkatli olmakta fayda var

 4. Serdar T

  23/03/2014 at 13:43

  Mustafa bey konuyla alakası yok ama facebook sayfanızdan gönüllülük esası a dayalı bir mesaj göndermiştim. Olumsuz da olsa dönebilirdiniz. Size açıkçası çok yakıştırmadım.

  • Mustafa Tan

   23/03/2014 at 14:08

   Ben de yakıştırmıyorum kendime kesinlikle haklısınız. Açıkçası pek facebook kullanan biri değilim. Sadece yeni yazı yazdığımda yayınlamak için girip çıkıyorum. Çok sayıda mesaj geldiği için de bakamıyorum hepsine. Zaten farklı kanallardan günde yaklaşık 100’e yakın soru/yorum geliyor. Keşke hepsiyle tek tek ilgilenebilsem.

   Facebook’taki mesajınıza da cevap dönmeye çalışacağım en kısa zamanda.

 5. Can

  23/03/2014 at 13:43

  Mustafa bey onavo extend ücretsiz sizce kullanmalı miyim ?

  • Mustafa Tan

   23/03/2014 at 14:04

   Sorunuzun cevabı yukarıdaki yazıda mevcut 🙂

 6. Burak

  23/03/2014 at 13:53

  Şarjı kemiriyor bu uygulamalar. Gerek yook.

  • Tolkun

   24/03/2014 at 11:44

   Ben de VPN kullanıyordum. Pil ömrüne etkisi olduğunu öğrenince hemen sildim. Mecburen pil ömrü Twitter’dan daha önemli hale geldi artık 🙁

 7. Murat

  23/03/2014 at 13:54

  Cok guzel bir yazi rehber niteliginde.tesekkurler. bende bisey paylasayim teli jailbroken olanlar cydia dan guizmoDNS yin inidirsin, 3g de de dns ayarlari yapabiliyosunuz hem wifi hem 3G uzerinden rahatca dolasin + alternatif olarak tor briwseri indiripte istediginiz siteye girebilirsiniz hemde maliyetsiz ve bedava

 8. Hasan

  23/03/2014 at 13:55

  Sadece bir Twitter denen yere gitmek icin telefonun ayarları ve güvenerek kullandığım bir işletim sistemini riske etmeye gerek görmüyorum. Bugün kapatıldı yarın açılır bu site.

 9. Mirkan

  23/03/2014 at 13:56

  Bütün memleket adını sanını duymadığı dns ve vpn’in uzmanı oldu bi anda valla:)

 10. Misafir

  23/03/2014 at 13:59

  Mustafa bey, yazınız için teşekkürler ve eklemek isterim ki : TunnelBear’in iddia ettiği şey : ” Log tutmuyoruz. ”
  Kaynak : http://help.tunnelbear.com/customer/portal/articles/825203-why-should-i-trust-tunnelbear-

 11. onderak

  23/03/2014 at 13:59

  Mustafa abi sizden denediginiz VPN programlarina iliskin yorum eklemenizi rica ediyorum. Appstore’da 250 kusur sonuc cikiyor. cogu parali. bedavasi tunnelbear oda inanilmaz yavas, bi google’a acmaktan aciz. sanirim turkiyeye 1 yillik bedava hizmet sozlerinden kaynaklaniyor. sizce bunlarin en hizli calisani hangisi? bedava olupta – hizli calisan bi tane gormedim, sizin o resimde ki gibi 5 – 6 mbit hiz verebilen.

  • Mustafa Tan

   23/03/2014 at 14:03

   TunnelBear bedave değil bu arada. İlk 1 hafta ücretsiz, ondan sonra para vermeniz gerekiyor. Ayrıca ben ciddi bir yavaşlığını görmedim açıkçası.

   Hepsini tek tek deneme imkanım yok maalesef 🙂 Ayrıca hepsini bugün denesem ve performans ile ilgili bir yorum yapsam dahi 1 hafta sonra aynı sonuçların çıkacağının garantisi yok çünkü sunucular ortak kullanılıyor yani çok kişi bağlanınca da performans düşecektir.

   Ekran görüntüsündeki hızı evimdeki fiber üzerinden TunnelBear’a bağlanarak yaptım.

   • onderak

    23/03/2014 at 14:50

    fiberin farki olsa gerek o hizi almaniz. tunnelbear ile 0.25 mbit gibi, edgeye yakin hizlar aldim ben.. belki 10 tane vpn denedim, 9’unun hizi 1 mbit’in altinda. sadece bir tanesi ile kullanilabilir bir internet yakaladim. o da 7 gun sonra para isteyecek deniliyor. bayasini denemissiniz, belki onlarin icinden ise yarar bir sey wardir diye rica etmistim, yazinin altina duzgun hiz veren ve bedava olanlardan bir kac tanesini belirtmeniz yeterli olurdu.

   • Mustafa

    07/04/2014 at 23:03

    Mustafa Bey,

    VPN profillerini kaldırmış olmama rağmen Ayarlar-Genel sekmesi altında halen VPN açma ve kapama simgesi görünüyor. Bunu da kaldırmak mümkün müdür acaba?

   • Mustafa

    07/04/2014 at 23:06

    Mustafa Bey,

    VPN profillerini kaldırmıs olmama ragmen Ayarlar-Genel sekmesi altinda halen VPN acma ve kapama simgesi gorunuyor. Bunu da kaldirmak mumkun mudur acaba?

  • Murat

   23/03/2014 at 14:04

   Dunyadaki en iyi vpn servislerinden burkaci sunlar, buraz tuzlular ama hem hizlilar hemde guvenli 1) purevpn 2) surfeasy 3) privateinternetaccess

  • Hakankaa82

   23/03/2014 at 17:02

   https://itunes.apple.com/tr/app/free-vpn-onavo-protect/id577491499?l=tr&mt=8 bu Facebook un yaptığı bir uygulama ücretsiz ben bunu kullanıyorum memnunum

 12. Baran

  23/03/2014 at 14:01

  Mustafa abi nedense VPN kullansamda kullanmasamda Google’a ne zaman adam yazsam sen çıkıyorsun:)) Eline sağlık daha iyi açıklanamazdı..

 13. Ogün

  23/03/2014 at 14:12

  Ben VPN’yi kurdum, kullanıyorum ama kapatamıyorum. Mobil ağ varken de Wifi ile bağlanırken de VPN açık kalıyor. Geçici olarak kapatamıyorum.

  • Mustafa Tan

   23/03/2014 at 14:17

   Ayarlar -> Genel -> VPN menüsündeki VPN seçeneğini kapatmaya çalıştığınızda ne oluyor ? Ya da ne hata mesajı alıyorsunuz ?

   • Ogün

    23/03/2014 at 23:25

    Oldu teşekkürler.

  • Murat

   23/03/2014 at 16:03

   Sayın Ogün, profili “VPN yi el ile aç” şeklinde ayarlamalısınız sanırım. Örneğin Hotspot shield’de iki şekilde ayarlama var. Ben ilk önce ” daima açık kalsın” şeklinde seçmiştim. Kendim vpn yi kapatsam bile nete girince otomatik Vpn açılıyordu. “El ile açı” seçerek profil oluşturunca düzeldi.

   • Anonim

    23/03/2014 at 18:21

    Ayari elle yapabilmek icin nereden nasil ayarlama yapacagiz, yardimci olur musunuz? Tesekkurler

   • Ogün

    23/03/2014 at 23:26

    Evet aynı hataya ben de düştüm. Teşekkürler.

 14. Muammer

  23/03/2014 at 14:43

  Selamlar… İphona bir kaç farklı vpn app indirmenin bi zararı olurmu?

 15. Anonim

  23/03/2014 at 14:57

  Mustafa bey konuyla alakası yok ama son yazı olduğu için buraya yazıyorum bu indirimdekiler ve ücretsizler menüsü çok oyun ağırlıklı oluyor biraz daha faydalı uygulama paylaşabilir misiniz

  • Timur

   24/03/2014 at 19:58

   Aynen

 16. Bülent Çetin

  23/03/2014 at 15:06

  3g üzerinden VPN kullanmak data ücretini çok yükseltir mi? VPN kullanırken fatura çok şişmesin?

  • Mustafa Tan

   23/03/2014 at 15:11

   Bunun testini kendiniz de yapabilirsiniz. Ayarlar -> Hücresel menüsünün en altındaki İstatistikleri Sıfırla seçeneğini kullanarak istatistikleri sıfırlayın. Sonra 3G üzerinden internet kullanımı yapın. Sonra aynı menüden ne kadar veri tüketildiğine bakın. Daha sonra yine istatistikleri sıfırlayın sonra bu sefer VPN’i açarak aynı işlemi yapın ve yine ne kadar veri tüketildiğine bakın.

 17. Melih Gurbuz

  23/03/2014 at 15:24

  Flipboard üzerinden vpn ve dns değiştirmeden twitter hesabınıza ulaşabiliyorsunuz. Masrafsız ve pratik.

  • Mustafa ESEN

   23/03/2014 at 16:48

   Lütfen şiiişt

 18. Onder o

  23/03/2014 at 15:40

  Mustafa bey,
  Gene super bir yaziya imza attiniz. Benim icin cok faydali oldu. Tesekkur ederim. Avea dergi falan gene laflari degistirip kullanacaktir

 19. berat dinçer

  23/03/2014 at 15:48

  merhaba. ben hangi vpn programını kullanırsam kullanayım tunnelbear,hotspot vs sürekli kullanmadığımda, tuş kilidini kapadığımda kendiliğinden kapanıyor. bu konu hakkında yardım edebilirmisiniz?

  • NS

   23/03/2014 at 22:39

   Bende bu durumdan müzdaribim, konuyu Apple forumlarından araştırdım ve bu konuda yalnız olmadığımı anladım. Apple bunu pil sarfiyatını önlemek için yapıyormuş. Amerikada sırf bu yüzden şirket telefonlarını Appledan BlackBerrye taşıyanlar varmış. Değiştirmek veya isteğe bağlı yapmak gibi bir gündemleride yokmuş. eğer JB varsa keepmywifi tweakı ile isteğine ulaşabilirsin.

   • NS

    23/03/2014 at 22:47

    Birde unutmadan telefon sarjdayken VPN bağlantısı düşmüyor

 20. Mirkan

  23/03/2014 at 15:59

  PUFFİN web browser kullanarak dns yada vpn kullanmadan twitter yada direk yasaklı siteleri kullanabilirsiniz.

  • Timur

   24/03/2014 at 19:54

   Peki bu puffin browser bunu nasıl yapıyor? Bunun zararı var mıdır gizliliğe? Bilgi verirseniz iyi olur

 21. Coşkun

  23/03/2014 at 16:32

  Bilgiler için teşekkürler.

 22. Dandroid

  23/03/2014 at 17:18

  Hotspot shield yıllık 30 usd gibi bir bedelle 5 cihazda kullanılabiliyor. Hızı da fena değil. Hem pc hem tablet hem tel.de kullanıyorum. Sürekli vpn kullanmak istemeyenler, vpn ayarlarından istendiğinde aç, otm.olarak aç veya sürekli açık tut gibi ayarları manuele alırlarsa sorun kalmaz. Diğer türlü vpn kapatsanız dahi ilk internet kullanımında otm.olarak vpn açılıyor. Syg.

 23. Onur

  23/03/2014 at 19:02

  SPOTFLUX kullanın. Ben bu uygulamayı tek geçerim. İphone da en sorunsuz olarak çalışan bu.

 24. Adem

  23/03/2014 at 20:09

  3G nin jailbreak olmadan dns adresini değiştirebilirsiniz.jailbreak varsa daha kolay tabi ifile içindeki bi dosyaya 5 6 satırlık bi koda bakar

 25. HASAN

  23/03/2014 at 21:37

  MUSTAFA BEY KONU DIŞI AMA BİR SORUNUM VAR İPHONE DA MÜZİKÇALARDA TÜM MÜZİKLERİ SİLİP 9 ADET YENİ MÜZİK EKLEDİM İTUNES TAN AMA DAHA ÖNCE YÜKLEYİP SİLDİĞİM MÜZİK VE VİDEOLAR YANINDA BULUT İŞARETİ İLE YANİ İCLOUD TELEFONUMDA HALA DURUYOR BEN BUNLARI SİLDİM VE TELEFONUMDA GÖRMEK İSTEMİYORUM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERŞM SAYGILAR

  • Mustafa Tan

   23/03/2014 at 21:48

   Ayarlar -> Müzik -> Tüm Müzikleri Göster seçeneğini kapatın.

   • Hasan

    25/03/2014 at 22:16

    Çok teşekkür ederim 10 numarasınız saygılar

 26. NS

  23/03/2014 at 22:26

  Abi emegine sağlık müthiş bir çalışma olmuş

 27. Toyota1956

  23/03/2014 at 23:29

  İphone 5 ios 7.3 kullanıyorum hotspot shıeldden 1 yıllık elite abonelik aldım ipad ve iki iphone telefonumda face book ve four square girişlerde wifi veya kendi 3g açık olmasına ragmen (VPN açık elbette ) internetiniz kapalıdır tekrar deneyin uyarısı alıyorum uçak moduna geçirdigim halde uyarı devam ediyor.
  Stabil çalıştırmam nasıl olacak yardımcı olabilirmisiniz mustafa bey

 28. Mehmet

  23/03/2014 at 23:46

  Opera mini programını indirin dns yada vpn kullanmadan direk baglanın

 29. Ahmetsanac

  24/03/2014 at 03:50

  İpad vpn belli bir sure sonra devre dışı kalıyor ve profil kabul etmiyor

 30. Sakirozen

  24/03/2014 at 10:36

  Merhaba dostlar,
  Vpn ayarlardan kapattığım halde kendi kendine aktif oluyor. Ne yapabilirim

 31. GC

  24/03/2014 at 13:07

  Merhabalar, vpn olarak hotspot sildim şuan sadece onavo aktif.İstediğim zaman açıp kapamak istiyorum ama kapasam da otomatik olarak kendini açıyor manuel olarak nereden ayarlanabilir bulamadım ama manuel seçili olmadı diye hatırlıyorum.Bunun dışında vpn kapalı iken internete giremiyorum bağlantıda sorun oluyor ayrıca wifi açıkken normal telefon bildirimlerim gelmiyor, 3g iken geliyor. Ne yapmam lazım?
  Onavo yu da silip tunnelbear indirmeyi denedim ama çok fazla yüklendiğinden sanıyorum sonra tekrar deneyin gibi bir yazı çıktı. Ne önerirsiniz?

  • Aras

   24/03/2014 at 21:19

   VPN de konfigürasyona girin orada ayarlar gibi bir bölüm varsa tıklayın orada ”İstenildiğinde Bağlan” ı kapatın

 32. Aras

  24/03/2014 at 21:17

  Sevgili Admin abi
  Ben TunnelBear VPN Kullanıyorum Profil gözükmüyor VPN ayarlarında ise silme yok.Acaba silmek için ne yapabilirim?Teşekkürler

 33. baris

  24/03/2014 at 23:30

  merhaba,
  vpn için tunnelbear yükledim fakat ayarlar bölümünde vpn ikonu ben de görünmüyor!?sebebi ne olabilir.telefonumda herhangi bir güncelleme de görünmüyor son sürüm yüklü.
  teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   24/03/2014 at 23:50

   Ayarlar -> Genel menüsünün en altında VPN seçeneği olmalı.

   • baris

    25/03/2014 at 06:55

    evet var açınca bir sürü konfigürasyon menüsü çıkıyor?

 34. Doğan

  25/03/2014 at 03:47

  Ben Ovano Protect kullanıyorum ücretsiz olmasının yanında VPN profilinden “istenildiğinde bağlan” seçeneğini kaldırıp sürekli açık kalmasını engelleyebiliyorum. Sadece twitter’a gireceğim sırada ayarlardan VPN’yi açıyorum. Böylece hem internet bağlantısının düşmesini hem de şarjı ekstra tüketmesinin önüne geçmiş oluyorum.

  • Orhan

   28/03/2014 at 13:12

   Aynı işlemi Ipad de Hotspot için yapmak mümkünmü çünkü VPN kapalı olduğunda internete bağlanamıyor

 35. Niyazi

  25/03/2014 at 18:43

  Mrb cok açıklayıcı vpn bilgileriniz var gercekten tskler ama dün ve bugun bütün vpn uygulamaları aktive edilmiyor appleri kuruyorum yapılandırma yaparken safari sunucuya bağlanmıyor Baykonur’a bilginiz varmı yardım lutfennnn bunlardsmi engellendi acaba teşekkür ederim cevap bekliyorum

  • Hasmet

   26/03/2014 at 09:31

   Opera mini programını indir ne vpn ile ugrasıyosun kardesim

 36. Ege

  25/03/2014 at 20:44

  Alakasız ama iki sorunum var biri iPhone 5S müzik atamıyorum hiçbir sekilde sadece satın alabiliyorum iki ipad ile safaride tarihçe parola hiçbir şey kaydedili kalmıyor sebebi nedir hiçbir yerde net cevap bulamadım ?

 37. burçak

  26/03/2014 at 10:04

  Çok net ve güzel bir anlatımız var. Sorularıma cevap bulmama yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

 38. yeteneksizin

  26/03/2014 at 10:37

  çok teşekkür ederim, benim için çok faydalı oldu…

 39. NS

  26/03/2014 at 11:00

  Arkadaşlar VPN kapalıyken twitter bildirimleri gelmeye devam ediyor ama twittera giremiyor. Bildirimler niye hala gelebiliyor ? Bilgisi olan.

 40. cemre

  27/03/2014 at 00:04

  uygulamayı indirdikten ne kadar zaman sonra ücretli oluyor ve ücreti nedir biliyomusunuz tşkler

 41. Pingback: iPhone ve iPad’de VPN Kullanımı | temhaya.com

 42. tolga

  27/03/2014 at 14:11

  TunnelBear indirdim kurdum ama 1 sene boyunca twitter engeline tepki babında ücretsiz olacak dediler 30 mart ‘da sona eriyor ibaresi var sağ üst köşede.. Yüklerken bi hata mı yaptım acaba diye düşünüyorum. Yoksa gerçekten deneme sürümümü ?

 43. Hilal

  28/03/2014 at 10:27

  Iphone 4s e hotspotvpn indirdikten sonra telefonum şarj olmamaya başladı sadece kapalıyken şarj oluyor bu sorun VPN le ilgili olabilirmi ya da güncelleme problemimi??

 44. Orhan

  28/03/2014 at 12:59

  Mustafa Bey Merhaba

  Dün Hotspot Shield Elite aldım ve Ipedime yükledim. Akşam sorunsuz olarak çalıştı (Hotspotun kullanıma açılımını manuel olarak ayarladım. Fakat sabahleyin Wi-Fe çalışmadı VPN kapalı fakat internete bağlanamıyor. Yardım edebilirseniz çok memnun olurum Saygılar

 45. Damla

  28/03/2014 at 13:46

  Merhaba
  Ben telefonuma onavoyu indirdim. 1 gün kullandım ve kaldırdım. Facebook ve bazı uygulamalarda şifre kombinasyon problemi yaşadım. Şifrelerimi değiştirmek zorunda kaldım. Bu programlamı alakalı olmuştur? Sildikten sonrada her hangi bir güvenlik problemi yaşar mıyım? Bankacılık işlemlerimi vs tekrar kullansam sıkıntı olur mu?
  Teşekkürler

  • Tolga

   29/03/2014 at 11:10

   Bilgisayarınızda gerçek zamanlı çalışacan ni antivrüs varsa smart tarama yapın ve programı tam anlamıyla kaldırdığınızdan emin olun.. Sözleşmeyi okumadıysanız bazı bu tür uygulumalar erişim izni istiyor sosyal ağlara, okumadan onay verdiyseniz olmuştur.

 46. Mert

  29/03/2014 at 00:56

  Vpn ve Dns ayarlarini değiştirmek range extenderin düzgün çalişmasini etkiler mi ?
  Tesekkurler

 47. Mert

  29/03/2014 at 00:57

  Vpn ve Dns ayarlarini degistirmek range extenderin düzgün calismasini etkiler mi ?
  Tesekkurler

 48. Kadir

  29/03/2014 at 15:13

  Merhaba ben twitera girmek için onavo protect diye bir program indirdim. sonra sarzımın cabuk bittiğini farkettim ve silmeye karar verdim. ayarlar – genel – profile tıklayarak silme işlemimi gercekleştirdim. sonra programıda telefonumdan sildim. herhalde profili tamamen sildim. internete baglanmakta cok zorluk cekyorum. genelde baglanmıyor internete. ne yapmam gerekli lütfen yardımcı olun

 49. Aktan

  29/03/2014 at 19:14

  Mustafa bey tunnelbear Türkiye için ücretsiz. 1 hafta sonrasına tarih veriyor evet ama o tarih gelince tekrar 1 hafta uzatıyor.

 50. Fatih DEMİR

  29/03/2014 at 19:27

  Yazıda ve yorumlarda OpenVpn uygulamasından hiç bahsedilmediği için bilgilendireyim. 1 senedir kullanıyorum ve memnunum. Türkmenistan’da Facebook , whatsupp gibi uygulamalara girilmediği için satın almıştım. Benim için maliyet açısından en önemli özelliği şu ; satın aldığınız Gb kota hakkı ömür boyu geçerli. Süre , zaman aşımı sınırı bulunmuyor. Yanlış hatırlamıyorsam 50 Gb 12 dolara satın almıştım. 1 senede 7 gb harcayabildim. Beni baya bir süre de götürür.
  Reklam gibi olucak ama deneyin. Pişman olmazsınız. Kimsenin de bu konu hakkında yazmamış olması beni de biraz şaşırttı. Bir tek ben mi kullanıyorum aceba ?

  • Calistiramadim

   25/01/2015 at 14:03

   Turkmenistansa hala calisiyor mu program ?

 51. Çağdaş

  30/03/2014 at 11:07

  Mustafa Bey çok teşekkürler harika bir anlatım olmuş elinize sağlık.
  Bende Vpn kullanıyorum ve tavsiye edebileceğim ise tunnelbear’dir. Hotspot kurdum ama ciddi anlamda hız düştü bazen internetim bile kesildi ama tunnelbear harika. 2 haftadır kullanıyorum, merak eden arkadaşlarada tavsiye ediyorum 🙂

 52. yasemin

  30/03/2014 at 21:37

  Merhaba, faydalı bilgiler için teşekkürler. Ben twitter’e bağlanmak için onavo protect yükledim. çalıştığım şirketden Sorunsuz bağlandım wifi kullanarak. Ancak evden bağlanamıyorum sorun nedir acaba??? Yardımcı olursanız sevinirim..

 53. Caner

  01/04/2014 at 16:10

  Merhabalar
  Programı kurmuş olmama ve vpn i aktif yapmama rağmen programı iphone4 de çalıştıramıyorum. Programdaki on off sekmesi bende çıkmıyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

 54. Caner

  01/04/2014 at 16:10

  Merhabalar
  Tunnelbear adlı programı kurdum. Vpn ayarlarımıda aktif hake getirdim. Fakat programda on off sekmesi olması gerekiyor. Bu bende çıkmıyor ve program açılmıyor. Nasıl yapabilirim acaba???

 55. A Sahan

  05/04/2014 at 10:21

  Emeğinize sağlık

 56. Mustafa

  07/04/2014 at 23:11

  Mustafa Bey,

  VPN profillerini kaldirmis olmama ragmen Ayarlar-Genel sekmesi altinda halen VPN acma ve kapama simgesi gorunuyor. Bunu da kaldirmak mumkun mudur acaba?

  • Volkan

   28/04/2014 at 21:12

   Yazida bahsedildigi uzeere, Ayarlar > Genel > Profiller kismindan kaldirilabilir. Selamlar.

 57. Yiğit Semiz

  06/05/2014 at 17:23

  Müthiş bir rehber, çok teşekkürler! Fakat ben PureVPN gibi ücretli bir yazılımın biraz daha güvenli olduğunu gözlemledim. Ücretsiz Onavo ve Tunnelbear kullandım fakat telefonumdan internet bankacılığı kullanırken çok büyük problemlerle karşılaştım. O yüzden ücretli VPN’lerin daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

 58. aymet taylan

  14/05/2014 at 14:36

  Çok dikkatli olmak lazım kimliğimizi gizleyeceğiz diye kişisel bilgileri çalıyorlar

 59. egemen cekci

  02/06/2014 at 23:26

  merhaba

  iphone umda bulunan hotspot vpn programi ile kendi evimdeki wireless ile baglanamiyorum.. disarda diger cesitli wireless larda denedim ve baglanabildim.. sadece kendi evimde problem var.. superonline in fiber internetini kullaniyorum.. bu arada macbook da bulunan vpn ile evde baglanabiliyorum.. nedeni ile ilgili fikriniz var mi? (reset – programi yeniden yukleme – yeni ip vs hepsini denedim)

  tesekkurler

 60. derya

  07/06/2014 at 00:52

  konu ile ilgili detaylı incelemenizi merakla okudum zira internete rahat gireceğiz diye kullandığımız VPN in arka yüzünü merak ediyordum

 61. Pingback: iPhone ve iPad’de DNS Ayarı Değiştirme | Temhaya.Com

 62. Hhatice

  16/07/2014 at 12:55

  Aktıf halde getirdim fakat ülke seçeneklerini seciyorum sunucu yanıt vermiyor.ne yapmam gerekiyor.

 63. Fatih

  29/08/2014 at 13:53

  Vpn yükledim ama simdi kullanmak istemiyorum o yüzden sildim ama bu sefer türkiye sunucusu yuklemem gerekiyor herhalde onu da anlamadim ama iphone da yuklu tw programlarini izleyemiyorum vpn otomatik açılıyor bilginiz varsa bilgilendirirseniz memnun olurum..

 64. Esen

  15/09/2014 at 11:36

  Anlatım çok açık, emek verip bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler…..

 65. Fullife

  26/10/2014 at 07:39

  Vpn i hem sildim hemde kaldırdım yinede yasaklı sitelere giriyor. iPhone 5 iOS 7.1.1

 66. Calistiramadim

  25/01/2015 at 13:49

  Selamlar

  Turkmenistanda calisiyorum ve iphone6 kullaniyorum
  Burda bircok sosyal ag uygulamasi yasakli.
  Bunun icin store daki vpn uygulamalarindan bir cogunu denedim fakat calismiyorlar.
  Bunun sebebi ne olabilir yada bir coZumu var mi ?

 67. Calistiramadim

  25/01/2015 at 13:50

  Selamlar

  Yurt disinda calisiyorum ve iphone6 kullaniyorum
  Burda bircok sosyal ag uygulamasi yasakli.
  Bunun icin store daki vpn uygulamalarindan bir cogunu denedim fakat calismiyorlar.
  Bunun sebebi ne olabilir yada bir coZumu var mi ?

 68. Emre

  05/03/2015 at 13:48

  Emeğinize sağlık, yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler.

 69. Ugur

  07/04/2015 at 07:55

  Gerçekten çok güzel anlatmışsınız tebrik ederim

 70. Ali Furkan

  17/06/2015 at 06:25

  Çok teşekkürler…

 71. özge

  11/10/2015 at 12:24

  merhaba… ıphone mda ios9.2 yüklü . vpn kurdum fakat kaldıramıyorum.ayarlar- genel e girdiğimde profil bölümü çıkmıyor. sadece vpn diyerek bir başlık çıkıyor fakat ona girdiğimde de kaldıramıyorum sadece elle açma kapama yapmama imkan veriyor. telefonumdan vpn nasıl kaldırabilirim?

  • Anonim

   12/10/2015 at 10:49

   Ayarlardan -genel -assgila vpn onun altında profil var ordan silersin

   • özge

    17/10/2015 at 14:19

    tamam bende ayarlar-genele giriyorum vpn var ama vpn nin altında profil kısmı yok. ios9güncellemesiyapmadan önce vardı ama 9.2 yi güncelledikten sonra o profil kısmı nereye gitti bulamıyorum. nereden sileceğimide bilmiyorum. profil kısmı nereye gitmiş olabilir? ya da aşka nasıl silebilirim?