Parrot Flower PowerHatırlarsanız iOS 7 MFi Oyun Kumandaları başlıklı yazımızda, bundan sonra pazar günlerini iOS tabanlı cihazlarla (iPhone, iPad ve iPod touch) entegre çalışan cihaz ve aksesuar incelemelerine ayıracağımdan bahsetmiştim. Bu sefer de uzun zamandır incelemeyi çok istediğim ama elime ancak geçtiği için ancak inceleyebildiğim Parrot Flower Power isimli cihazdan ve uygulamasından bahsetmeye çalışacağım.

Parrot Flower Power Cihazı ve Uygulaması

Parrot Flower Power kısaca; tek bir kalem pil ile çalışan, üzerindeki sensörler sayesinde bulunduğu ortamdaki verileri Bluetooth 4.0 teknolojisi ile iPhone veya iPad’e kurulan bir uygulamaya aktaran sapan şeklindeki basit bir cihaz. Yani Parrot Flower Power ile evimizdeki saksılarda ya da bahçemizde yetiştirdiğimiz bitki ve çiçeklerimizin durumunu kolayca takip edebiliyoruz.

Parrot Flower Power tek kalem pille çalışıyor.

Cihazın üzerinde de bulunduğu ortamla ilgili veri toplayan toplam 4 adet sensör bulunuyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Bu sensörler de aşağıdaki verileri topluyor bir bitki için önemli olan:

 • Sunlight (Güneş ışığı)
 • Air Temperature (Hava sıcaklığı)
 • Fertiliser level (Toprağın gübre seviyesi)
 • Soil moisture (Toprağın nem seviyesi)
Bu nedenle sapan şeklindeki bu cihazı takip etmek istediğimiz bitkinin hemen dibine saplıyoruz siyah kısmı toprak altında, renkli kısmı üstünde kalacak şekilde.

Cihazın bitkimizle ilgili topladığı verileri de, iPhone veya iPad’imize yüklediğimiz bu linkteki uygulama ile Bluetooth üzerinden aktarıyoruz. Uygulamamız da bitkimizin cinsine göre yapmamız gerekenleri bize söylüyor. Tabii bunun önce cihazı iPhone’umuz ya da iPad’imizde yüklü olan uygulamaya tanıtmamız/eşleştirmemiz gerekiyor.

Bu işlem de aslında oldukça basit, tek yapmamız gereken iPhone’umuzun Bluetooth seçeneğini açarak uygulama içinden Flower Power’ın yanında iken aratmak (scan) Eğer Flower Power pili takılı ve çalışır durumda ise uygulamanız cihazı kolayca bulup eşleştirmeyi yapıyor. (Eğer birden fazla Flower Power aldıysak her birini aynı şekilde tanıtmamız gerekiyor uygulamada, ayrıca uygulama aynı anda birden fazla cihazı yönetebiliyor ve izleyebiliyor)

Eşleştirme yaptıktan sonra da yapmamız gereken, cihazımızı kullanacağımız bitki için bir kayıt oluşturmak. Bunun için de bitkimizin fotoğrafını çekerek, içeride (indoor),  dışarıda (outdoor), saksıda (pot), vs. nerde olduğunu işaretleyerek ve de önemlisi bitkimizin türünü veritabanda bulup işaretleyerek yapıyoruz.

Monitör edeceğimiz bitkinin uygulamanın içindeki 6 bin adet bitki içinden bulup seçmek en önemli kısmı. Çünkü bitkimizle ilgili almamız gereken aksiyonlar bu seçimimize göre yapılıyor. Örneğin çok az su isteyen bir bitki için çok su isteyen bir bitkiyi veritabanından seçersek, uygulama bize doğal olarak sürekli su vermemiz gerektiğini söyleyecek, biz de suladıkça bitkimizin çürümesine yol açacağız 🙁

Bu noktada işimizi zorlaştıran konulardan birisi uygulamanın ve veritabanındaki bitki isimlerinin Türkçe olmaması. Bu yüzden önce seçeceğimiz bitkinin ingilizce ismini bulmamız gerekiyor. Gerçi bu çok zor bir iş değil. Google’da ufak bir arama ile sonuca ulaşıyorsunuz. Fakat esas zorluk arattığınız bir bitki için onlarca farklı tür olması. Örneğin bu inceleme yazısı için bakımı zahmetli ve bol ilgi isteyen Açelya (Azelea) bitkisinden aldım. Uygulamanın veritabanında arattığımda da 23 farklı açelya türü çıktı 🙂

Açelya’nın 23 farklı türü bulunuyor.

Veritabanından doğru Açelya türünü bulmak için latince isimlerinden, veritabanındaki fotoğraflarından ve yine Google’dan yararlanmak durumunda kaldım 🙂 Bu yüzden eğer böyle bir uygulama ve cihaz kullanacaksanız, bitkinizi aldığınız yere mutlaka bitkinizin türünü/latince adını sorun.

Bitkimizi veritabanından seçtikten sonra da uygulama cihaza Bluetooth üzerinden bağlıyken hemen cihazla ilgili verileri (güneş ışığı, nem/su, gübre ve sıcaklık) Live Mode’da (canlı yayın) alabiliyoruz. Yani cihazın sensörleri, o an bulunduğu ortamla ilgili ölçtüğü tüm verileri anlık olarak gösteriyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünü tam bitkiyi sularken aldım. (Nem oranı %30’lardeyken sulamaya başlamıştım.)

Fakat cihazın ve uygulamanın esas faydası en az 24 saat geçtikten sonra ortaya çıkıyor. Çünkü 24 saatte bir cihazın ölçtüğü veriler hesabımızın bağlı olduğu sunuculara (internete bağlanarak) gönderilerek bitkimizin türüne göre analiz yapılıyor ve almamız gereken aksiyonları “To do” menüsünde görebiliyoruz. (Ayrıca bildirim olarak da alabiliyoruz.)

Örneğin 24 saatlik analiz sonucunda bizim Açelya’nın güneş ışığı görmesi gerektiği (kaç gündür hava kapalı ne yapalım :() ve de gübre (fertilizer) eklenmesi gerektiğini öğrendik. Bu analiz için ise ücretsiz bir hesap açıyoruz uygulama içerisinde, çünkü veriler Parrot’un web sitesinde saklanıyor ve analiz ediliyor.

Ayrıca dilersek geçmişe yönelik verilerin grafiklerine de gözatabiliyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Yeşil renk herşeyin yolunda olduğunu, turuncu renk ise aksiyon almamız gerektiğini söylüyor. (Eğer bizim Açelya’ya biraz daha gübre eklemez ve bol güneş almasını sağmaz isek sanırım yakında üzerinde çiçek kalmayacak :))

Bu arada cihazın güneş ışığı sensörünün bitkinin çiçekleri veya yaprakları arasında kalmaması gerekiyor. Eğer Açelya gibi bir çiçeğin saksısında kullanacaksanız mutlaka güneş ışığı görecek şekilde yerleştirin. Yoksa sensör eksik veri okuyacaktır. Örneğin aşağıda benim yaptığım gibi saksının güneş gören açık kısmını kullanabilirsiniz.

Elimden geldiğince Parrot Flower Power’ın tüm özelliklerinden yukarıda bahsetmeye çalıştım, fakat tüm anlattıklarıma hızlıca aşağıdaki tanıtım videosundan da gözatabilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=qibl1BHI698&w=560&h=315]

Peki böyle bir cihaza ihtiyaç var mı? Eğer evinizde yeni bir çiçek veya bitki yetiştirecekseniz ve bu konularda uzman değilseniz bence gerek var. Çünkü bir çok tanıdığım nasıl bakacağını bilmediği için evindeki bir çok bitkiyi veya çiçeği kuruttu. Parrot Flower Power ise özellikle yabancı olduğunuz bir bitkiye nasıl bakmanız gerektiği konusunda çok yardımcı oluyor. Elbette evdeki her bitki için ayrıca bu cihazlardan bir sürü alınmaz ama bir cihazla bir bitkimizin huyunu suyunu öğreninceye kadar kullanabilir, sonra da diğer bitkimizde kullanmaya başlayabiliriz.

Ürünün http://store.apple.com/us/product/HE454ZM/A/parrot-flower-power-plant-sensor adresindeki yani Amerika Apple Online Store’daki satış fiyatı da 59.95$ + eyalet vergisi. Açıkçası ben Türkiye’de satışı yok diye yurt dışından getirtmiştim ama sonradan araştırınca gördüm ki Parrot ürünlerini Türkiye’ye ithal eden firmanın online mağazasında 169TL’ye satılıyor. Bu yüzden bir tane alınabilir bakımı zor ve pahalı bitkiler için 🙂

Son olarak ürünü satın almadan önce aşağıdaki linkteki ücretsiz uygulamasını indirip uygulama hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Tabii ürünle ilgili sorularınız varsa yazıya yorum girerek çekinmeden sorabilirsiniz. (Önemli Not: Ürün Bluetooth 4.0 desteği olmayan telefon ve tabletleri desteklemiyor. Bu yüzden iPhone 4 veya iPad 2 gibi çok eski cihazlarla uyumlu değil.)

Parrot Flower Power


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Parrot Flower Power
App Store oyları: (5 oy)
Desteklenen Diller: CS, Dutch, English, French, German, Italian, JA, KO, Polish, , Russian, ZH, Spanish, ZH
Çıkış Tarihi: 01.11.2013
Boyut: 142.1 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPhone4S-iPhone4S, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone5-iPhone5, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, Watch4-Watch4, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

Sponsorumuza Teşekkür

Geçen seneki takipçi buluşmalarımızda tanıştığımız Türkiye’deki Apple Yetkili Satıcılarından (APR) biri olan Pupa Bilişim‘e yukarıdaki cihazın temini için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Yıllardır bu tip cihazları incelemek için hem bir sürü para harcardım, hem de yurt dışından getirecek birini arar dururdum. Fakat Pupa, kendi mağazalarında veya online store‘unda satmıyor olmasına rağmen istediğim cihazları test edebilmem için yurt dışından getirtiyor. Yukarıdaki ürünü de test amaçlı almıştım, bir miktar daha kullandıktan sonra geri yollayacağım iOS 7 MFi Oyun Kumandaları başlıklı yazıda tanıttığım ürünleri geri yolladığım gibi.

13 Comments

 1. Tarik

  02/02/2014 at 21:43

  Buyuk bir bahcemiz var tum bitkiler icin bunu almak cok pahaliya patlar 2-3 tane alip sirayla baska bitkilerde denesek oluyormu ?

  • Mustafa Tan

   02/02/2014 at 22:02

   Yazıda da paylaştığım gibi oluyor. Örneğin ben önce kaktüs’te denedim, sonra da Açelya’da.

 2. Bitkihekimi42

  02/02/2014 at 21:53

  Adamlar usenmemis neler yapmislar , ama bence pratige dokulmez bu sey 🙂 heyecan arayanlar alir kanimca

  • Mustafa Tan

   02/02/2014 at 22:04

   Ben de öyle düşünüyordum ama gayet pratik çalışıyor. Fakat yazıda da belirttiğim gibi ilk defa bakılacak bitki ve çiçeklerde mantıklı. Yoksa bir süre sonra zaten bitkinize nasıl bakacağınızı öğreniyorsunuz.

 3. Anonim

  02/02/2014 at 22:50

  Bir para tuzağı cihaz daha 🙂

 4. Timur

  03/02/2014 at 00:49

  En kolay nasıl alırız kredi kartı kullanmadan? Düşünüyorum

  • Özbek

   03/02/2014 at 21:20

   Kredi kartı kullanmak istemiyorsan, İ tunes hediye kartı al ordan alabilirsin

 5. Anıl

  03/02/2014 at 01:04

  Bu cihaz su geçirmiyodur heralde? Dışarıdaki bitkiler için. Yağmur yağar falan 🙂

  • Mustafa Tan

   03/02/2014 at 01:05

   Hayır geçirmiyor. Zaten geçirse bitkileri sularken de problem olur.

 6. Styx

  03/02/2014 at 17:40

  ParrotDrone var. Bakmanızı öneririm

 7. Orhan

  04/02/2014 at 23:15

  Mustafa bey merhaba.
  iPhone bilgisayara güvenme dedim bi kaç ondan sonra iTunesa falan bağlanamıyorum daha doğrusu iTunes açılmıyor bile yardımcı olabilirmisniz bilgisayarımı tekrar nasıl tanıtabilirim

 8. Anonim

  05/02/2014 at 06:58

  Süpermiş

 9. Mert

  10/02/2014 at 21:02

  Merhaba!
  İphone 5s imin ekranında bir çatlak var.Bu çatlaktan dolayı ekranı değiştirmek istiyorum.
  Acaba ekranımı değiştirebilirmiyim?ve nerede değiştirebilirim? Bir öneriniz var mı?