iCloud Yedeklemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hatırlarsanız geçtiğimiz ay iPhone ve iPad kullanıcıları için alternatif bir yedekleme yöntemi olan iTunes ile iPhone ve iPad’de Yedekleme‘den bahsetmiştik. iTunes ile yedeklemenin en büyük avantajı da internet bağlantısı gerektirmemesi fakat bir bilgisayara ihtiyaç duyulması. Bu yüzden bu sefer bilgisayar kullanmayan iPhone ve iPad kullanıcıları için çok faydalı olan iCloud yedeklemesinden bahsetmek istiyorum.

Her ne kadar çoğu kullanıcı iCloud hakkında az çok bilgi sahibi olsa da, bir çok kullanıcı iCloud’un detaylarını çok iyi bilmediği için sonradan hayal kırıklığına uğrayabiliyor ya da sorun yaşayabiliyor. Bu yüzden bu yazıdaki temel amacım iCloud hakkındaki yanlış anlamaları ve bilgileri gidermek.

iCloud Nedir?

iCloud’la yedekleme konusuna geçmeden önce iCloud hakkında özet bir bilgi paylaşmak istiyorum. iCloud kabaca, Apple Kimliğimizi kullanarak iTunes’a ihtiyaç duymadan internet üzerinden verileri yedeklediğimiz, diğer iOS cihazlarımızla (iPhone, iPod Touch, iPad, vs.) bazı bilgilerimizi senkronize edebildiğimiz, iOS cihazlarımızın lokasyonunu internet üzerinden takip edebildiğimiz ve çektiğimiz fotoğrafları Mac veya PC dahil bir çok cihaza anında yollayabildiğimiz bir Apple servisi.

iCloud’un Özellikleri

Yani iCloud sadece bir yedekleme servisi değildir, yedekleme özelliklerinden sadece bir tanesidir. Bu yüzden de iCloud’un çalışma mantığını anlamak bir iPhone ve iPad kullanıcısı için çok önemlidir.

Detaylı bilgi için: http://www.apple.com/tr/icloud/

iCloud’la yedekleme yapmak için Apple Kimliği kullanmak zorunda mıyız?

Evet zorundayız. iCloud kullanımı için Apple Kimliği zorunlu olduğundan, yedekleme için de zorunludur. Fakat App Store’dan uygulama indirmek için kullandığımız Apple Kimliğini kullanmak zorunda değiliz. Yani App Store veya iTunes Store’dan birşeyler almak ve indirmek için başka bir Apple Kimliği, iCloud’da kullanmak üzere başka bir Apple Kimliği kullanabiliriz.

Zaten Apple Kimliğinin Ortak Kullanımı başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi Apple Kimliğini başkalarıyla ortak kullanan kullanıcılarımıza iCloud için mutlaka ayrı bir Apple Kimliği kullanmalarını öneriyoruz. Yoksa iCloud’a yolladığınız veriler, diğer kullanıcılarının cihazlarındaki verilerle karışacaktır aynı Apple Kimliği kullanıldığı için.

Niye verilerim karışıyor? Her cihaz için iCloud’da ayrı bir yedek dosyası oluşturulmuyor mu?

Evet oluşturuluyor ama iCloud Yedekleme/Saklama işlemi ile bazı verilerimizin (Kişiler, Takvimler, Anımsatıcılar, Safari, Notlar, vs.) iCloud üzerinden diğer cihazlarımızla eşzamanlaması/senkronizasyonu farklı konular. Yani aynı Apple Kimliği ile birden fazla iOS cihazında (iPhone, iPad veya iPod touch) iCloud servisi kullanılırsa ve de bu cihaz üzerinde aşağıdaki gibi Kişiler, Takvimler, Anımsatıcılar, Safari, vs. seçenekleri açık olursa, bir cihaz üzerinde yapılan değişiklikler yapıldığı anda tüm cihazlara yansıtılıyor.

Örneğin Apple Kimliğinin Ayarlar -> iCloud menüsünde ortak kullanıldığı 3 adet iOS cihazı (iPhone 4S, iPhone 5 ve iPad mini) olduğunu varsayalım.  Bu üç cihazda Ayarlar -> iCloud -> Kişiler seçeneğinin de açık olduğunu varsayalım. Bu durumda herhangi bir cihazda Rehbere (Kişilere) bir kayıt eklendiğinde aynı anda diğer iki cihazın rehberine de bu kayıt otomatik olarak gelecektir. (Tabii 3 cihaz da o sırada internete bağlıysa, bağlı olmayan cihaza da internete bağlandığı anda gelecektir.) Benzer şekilde herhangi birinden bir kayıt silindiğinde veya değiştirildiğinde, bu değişiklikler aynı anda diğer cihazlara yansıyacaktır.

Ben bunu bilmiyordum ve benim indirdiğim ücretli uygulamaları ücretsiz indirsin diye Apple Kimliğin şifresini bir arkadaşıma vermiştim. O da benim gibi iCloud’da da kullanmış Apple Kimliğini ve şu an rehberimiz karışmış durumda. Ne yapacağız eskiye dönmek için?

Maalesef eğer daha önce rehberinizi ayrıca başka bir yöntemle yedeklemediyseniz eski haline döndürme imkanınız yok. Çünkü iCloud’da rehberiniz zaman bazlı ayrıca saklanmıyor. Yani rehberinizin iCloud’daki bir ay önceki haline geri dönemezsiniz. Bu yüzden eğer Apple Kimliğinizi başkalarıyla ortak kullanıyorsanız, iCloud’daki rehber yedeğine güvenmeyin.

Aslında Apple Kimliğinizi ortak kullanmıyorsanız da güvenmeyin derim. Çünkü bir şekilde yanlışlıkla cihazınızdaki rehberi silecek olursanız, Ayarlar -> iCloud -> Kişiler seçeneği de açıksa, o zaman iCloud’dan ve diğer cihazlarınızdan da rehberiniz otomatik olarak silinecektir eşzamanlama mantığı ile çalıştığı için.

Bu yüzden rehberinizi daha önce tanıttığımız My Contacts Backup gibi uygulamalarla ya da iTunes ile ayrıca yedeklemenizde  fayda var. Belki cihazınızdaki her  şeyi kolayca yedekleyemezsiniz ama herkes için genelde en değerli olan adres defterini ayrıca kolayca yedekleyebilirsiniz ve de lazım olduğunda bu yedekten kolayca geri dönebilirsiniz.

Peki o zaman iCloud menüsündeki Saklama/Yedekleme seçeneği ne işe yarıyor ?

Bu seçenek de anlık eşzamanlama (senkronizasyon) imkanı sunulan Kişiler, Takvimler, Anımsatıcılar, vs. gibi veriler dışındaki önemli verilerimiz için iCloud’da manuel veya otomatik yedekleme imkanı veriyor.

Fakat buradaki yedekleme eşzamanlama mantığı ile çalışmıyor ve her cihaz için ayrı bir yedek dosyası oluşturuluyor ortak bir Apple Kimliği kullanılsa dahi. Yani bu yedeklerdeki bilgilerin karışma riski bulunmuyor.

Apple bu yedekleme alınını da 5 GB’a kadar ücretsiz veriyor. Yani yedeklerimiz için Apple’ın sunucularında 5GB’a kadar boş bir alanınız oluyor.

Bana 5GB’lık saklama alanı yetmiyor ve ilave de satın almak istemiyorum, fakat iCloud yedeklemem de olsun istiyorum. Ne yapabilirim ?

Bir önceki sorumuzun cevabında bahsettiğimiz Alanı Yönet ekranındaki cihazınıza ait yedek dosyasına tıklayarak aşağıdaki gibi detay ekranına geçiş yapın. Bu ekranda da verilerini yedeklenmesini istemediğiniz ya da önemsiz gördüğünüz uygulamaların seçeneğini kapatın. Her uygulamanın altında yedek dosyasında ne kadar yer kapladığı yazıldığı için verisi çok fazla yer kaplayan uygulamalardan başlayabilirsiniz.

Büyük ihtimalle de en çok yeri Film Rulosu altındaki fotoğraflarınız ve videolarınız kaplayacaktır. Eğer çok fazla resim ve videonuz varsa, o zaman http://support.apple.com/kb/HT4083?viewlocale=tr_TR adresinde anlatıldığı gibi sadece resim ve videolarınızı zaman zaman bir bilgisayara aktarın, sonra da yukarıkdaki Film Rulosu seçeneğini kapatın. Film Rulonuzu hariç tutarsanız, 5GB’lık alanı doldurmanız gerçekten zordur.

iCloud Saklama alanındaki bu yedeklerimizi cihazımıza nasıl geri yükleyebiliyoruz ?

iCloud yedeklerini geri yükleyebilmek için cihazımızı sıfırladıktan sonraki ilk açılış/aktivasyon ekranında karşımıza çıkan aşağıdaki gibi ekrandaki “iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle” seçeneğini kullanmamız gerekiyor.

iCloud Yedekleme/Saklama işlemi ile tam olarak hangi verilerimiz yedekleniyor?

Apple’ın http://support.apple.com/kb/PH12519?viewlocale=tr_TR adresinde bu konuyla ilgili gayet güzel bir dökümanı olduğu için oradaki bilgileri aynen kullanıp bu soruya cevap vermeye çalışacağım:

iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda önemli bilgileriniz var. iCloud, aygıtınız açık, kilitli ve bir güç kaynağına bağlıyken Wi-Fi üzerinden her gün aygıtınızı otomatik olarak yedekler. Aygıt bilgileriniz iCloud’da yedeklendiğinde yeni bir aygıtı kolayca ayarlayabilir veya sahip olduğunuz başka bir aygıttan bilgilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

iCloud neleri yedekler:

 • Müzikler, filmler, TV programları, uygulamalar ve kitapların satın alma geçmişi
  (iCloud yedeklemenizde satın aldığınız içeriğin kendisi değil, içerik ile ilgili bilgiler bulunur. Bir iCloud yedeklemesinden geri yükleme yaptığınızda, satın aldığınız içerik iTunes Store, App Store veya iBooks Store’dan otomatik olarak indirilir. Otomatik indirme Bulutta iTunes’un ülkedeki kullanılabilirliğine bağlıdır ve para iadesi yapılan veya artık mağazada bulunmayan önceki satın alımlar kullanılamayabilir.)
 • Film Rulosu’ndaki fotoğraflar ve videolar
 • Aygıt ayarları
 • Uygulama verileri
 • Ana menü ekranı ve uygulama düzeni
 • iMessage, metin (SMS) ve MMS mesajları
 • Zil sesleri
 • Visual Voicemail

iOS aygıtı yedeklemeniz sadece aygıtınızda kayıtlı verileri ve ayarları içerir. Zaten iCloud’da saklanan veriler, örneğin iOS uygulamaları ve Mac uygulamalarını kullanarak iCloud’a kaydettiğiniz kişiler, takvimler, yer imleri, posta iletileri, notlar, paylaşılan fotoğraf yayınları, Fotoğraf Yayınım ve belgeleri içermez.

App Store’dan indirdiğim uygulamalarım veya oyunlarım da yedeklenmiyor değil mi?

Uygulamanın kendisi değil ama uygulamalarınızın verisi (oyunlarda geçtiğiniz bölümler, level, vs.) yedekleniyor. Fakat boşu boşuna uygulamaların kendisi yedeklenmiyor çünkü uygulamalar herkes için aynı. iCloud’da sadece cihazınızda hangi uygulamaların yüklü olduğu bilgisi ve verileri yedekleniyor. Bu sayede iCloud yedeğinde geri yükleme yaptığınızda uygulamalarınız App Store’dan tekrar indiriliyor.

Fakat önceden yer alıp da sonradan App Store’dan kaldırılan uygulamalar indirilemiyor.

Benim için Film Rulosundaki fotoğraflarım çok önemli, bu yüzden Fotoğraf Yayınını açık tutuyorum ve başka bir yedekleme yapmıyorum. Bu şekilde tüm fotoğraflarım yedeklenmiş oluyor değil mi?

Hayır yedeklenmiş olmuyor. Fotoğraf Yayınının amacı bir cihazımızda çektiğimiz fotoğrafları, iCloud entegrasyonu yaptığımız diğer cihazlarımıza (iPhone, iPad, iPod touch, Mac veya PC) kolayca ve hızlıca göndermek. Elbette bu işlem iCloud üzerinden oluyor ve çektiğimiz fotoğraflar iCloud üzerinde saklanıyor.

Fakat Fotoğraf Yayınındaki fotoğraflarımızın tamamı saklanmıyor. Sadece son 1.000 adet ve son 1 aylık fotoğrafımız saklanıyor. Çünkü Fotoğraf Yayınının amacı yedekleme değil, kolayca bir cihazdan diğerine fotoğraf aktarımı.

Film rulosundaki tüm fotoğrafların ve videoların yedeklenmesi için ise yukarıda paylaştığımız şekilde “Ayarlar -> iCloud -> Saklama/Yedekleme” menüsündeki “iCloud Yedekleme” seçeneğini kullanmak gerekiyor.

Cihazımda yer kalmadığı için iCloud’dan daha fazla saklama alanı aldım. Fakat buna rağmen neden hala cihazımda yer sorunu yaşıyorum ?

Çünkü cihazınızda yer kalmamasının iCloud ile hiç bir ilgisi yok. Cihazınızın diskinde yer kalmadıysa bunu satın alma yaparak çözemezsiniz. Ancak cihazınızdan bazı şeyleri (kullanmadığınız uygulamaları, resimleri, videoları, vs.) silerek yer açabilirsiniz. iCloud’dan satın alınan saklama alanı, iCloud yedeklerinizin saklandığı 5GB’lık ücretsiz alanı arttırmak için kullanılır.

iCloud saklama alanı satın alma cihazınızın disk kapasitesini arttırmaz.

Özetle gereksiz yere cihazınızın disk kapasitesini arttıracağım diye iCloud saklama alanı satın almayın. Eğer iCloud saklama alanı dolarsa o zaman almayı düşünebilirsiniz.

Apple iCloud yedeklerimiz ne kadar süre saklıyor?

Apple’ın http://www.apple.com/legal/internet-services/icloud/tr/terms.html adresindeki dökümanı yani iCloud’un kullanım şartlarına göre sürekli yedek aldığımız sürece yedek dosyalarımız hep saklanıyor. Fakat 180 gün boyunca yedek almaz isek Apple yedek dosyalarımızı silebileceğini söylüyor.

iCloud en son üç yedeklemenizi depolayacaktır; ancak eğer bir cihaz iCloud’a yüz seksen (180) gün boyunca yedeklenmediyse, Apple bu cihazla ilişkili yedeklemeleri silme hakkını saklı tutar.

Sizin öneriniz nedir? iCloud yedeklemesini mi yoksa iTunes yedeklemesini mi önerirsiniz?

Bilgisayarı olanlar için her zaman birincil yedekleme yöntemi önerim iTunes’tur. Fakat bilgisayarı olmayanlar ve hızlı/sınırsız internet bağlantısı olanlar için de iCloud’u öneririm birincil yedekleme yöntemi olarak, fakat aşağıdaki önerilerime de kulak asmalarını salık veririm:

 • Başkalarınla ortak kullandığınız bir Apple Kimliği ile iCloud kullanmayın. iCloud için sadece size olacak ait bir Apple Kimliği alın. Hem verileriniz gizliliği hem de karışmaması için bu çok önemli.
 • Sadece iCloud yedeğine güvenmeyin. Ara ara mümkünse bir bilgisayarda iTunes ile iPhone ve iPad’de Yedekleme başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi yedek alın. Yedek alacağınız bilgisayar size ait değilse iTunes yedeğinize şifre koyabilirsiniz.
 • Rehberiniz için sadece iCloud senkronizasyonuna güvenmeyin ve mutlaka My Contacts Backup İle Adres Defterinizi Kolayca Yedekleyin başlık yazımızda paylaştığımız gibi bir uygulama ile ayrıca rehberinizi yedekleyin.
 • iCloud saklama alını ile ilgili yer problemi yaşamamak için http://support.apple.com/kb/HT4083?viewlocale=tr_TR adresinde anlatıldığı gibi ayrıca resim ve videolarınızı bilgisayara aktarın.
 • Eğer cihazınızda Notlar uygulaması kullanıyorsanız ve iCloud’la eşzamanlamayacaksanız, o zaman Ayarlar -> Mail, Kişiler, Takvimler menüsü altındaki herhangi bir email hesabı ile Notlarınız senkronize tutun. Bu sayede cihazınız sıfırlanırsa Notlarınız da güven altında olur.

iCloud yedeklemesi ile ilgi aklıma gelenler de şimdilik bunlar, eğer sizin bu konuyla ilgili başka sorularınız varsa yazıya yorum yazarak sorabilirsiniz. Atladığım önemli diğer detayları da yazıyı güncelleyerek ekleyebilirim.

Kaynaklar: 

http://www.apple.com/tr/icloud/features/

http://support.apple.com/kb/PH12519?viewlocale=tr_TR

http://support.apple.com/kb/TS3992?viewlocale=tr_TR

http://support.apple.com/kb/HT5262?viewlocale=tr_TR

http://www.apple.com/legal/internet-services/icloud/tr/terms.html

http://support.apple.com/kb/TS4576?viewlocale=tr_TR

134 Comments

 1. Emre

  16/02/2014 at 21:44

  Sağolun güzel ywzı

 2. Anonim

  16/02/2014 at 21:47

  Ben 4 s kullanıyorum benim cihazım yedeklemeye bastığımda veya telefonu sarja takıp ekranı kilitledğim halde yedekleme yapmıyor 14 haftadır iphone yedeklenmiyor diye uyarı geliyor bu konu hakkında bi bilginiz varmı acaba ?

 3. İsmail

  16/02/2014 at 21:54

  Ben i tunes de satın alınanları secmedigimden acisi buyuk oldu iclode baska yedekleme hem zor hem karisik geliyo!!

 4. Çağrı

  16/02/2014 at 21:58

  Fotoğraf yayını eger başka bir apple cihazımız yoksa işe yaramıyor değilmi? ben kapalı tutsamda yedeğim yapılıyor mu?

  • Mustafa Tan

   16/02/2014 at 22:07

   Fotoğraf yayını dediğiniz gibi birden fazla cihaz varsa anlamlı. Esas amacı bir cihazda çektiğiniz bir fotoğrafın diğer cihazlarınıza veya bilgisayarınıza otomatik aktarılması iCloud üzerinden.

   Kapalı da açık da tutsanız fotoğraflarınız yedeklenmeyecek. Fotoğraflarınızın yedeklenmesi için yine yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi ayrıca iCloud yedeği almanız gerekiyor saklama alında saklanacak şekilde.

 5. Sedat

  16/02/2014 at 22:01

  Benim telefon 24 haftadır yedeklemmedi diye hemen hemen her gün beni uyarıyordu ama ben iclodla yedeklememe rağmen hala uyarı vermeye devam ediyordu bende dayanamadım ve pc ye geçip. I tunnesle yedeklemeyi yaptım

 6. Suayip

  16/02/2014 at 22:01

  Mustafa Bey, elinize saglik cok guzel aydinlatmissiniz.

 7. Siyabend

  16/02/2014 at 22:07

  Bende 5 kullanıyorum anonim arkadaş gibi bende yadekleöeyi bir türlü yapamıyorum olmuyor ne yapmam lazım yardı edin

  • Mustafa Tan

   16/02/2014 at 22:12

   Ne hata mesajı alıyorsunuz ?

 8. Mehmet

  16/02/2014 at 22:27

  Fotolari yedek almayip 7.1 sürüm geldiginde güncellersek bu fotolarim kaybolur mu?

  • Ömer

   18/02/2014 at 09:58

   Zaten makro bi sürüm olduğu için sorun olmaz 😉

 9. Alemdar1933

  16/02/2014 at 22:48

  icloud veya baska sekilde karisan rehberinizi SİMPLER programi ile 1 gun -1 saat ne zmn isterseniz onkdr geriye alabilirsiniz. Cok onemli bir uygulama. Bir arkadasimin teli ile karismisti 5 dk da cozduk bu program ile.

  • Mustafa Tan

   16/02/2014 at 23:05

   Bahsettiğiniz uygulama rehberi karışmış bir cihaza sonradan yüklendiğinde rehberi geri getirebildiğinden emin misiniz? Böyle birşey mümkün değil çünkü.

 10. Cigdem

  16/02/2014 at 23:31

  Mustafa bey konuyla pek ilgisi yok ama size birsey sormak istiyorum . Hatta benim icin cok ÖNEMLI birşeyi: dun iphone 5s aldım ,kendi hesabımla kullanmaya başladım . Telefonun kilidini kapatıp açarken bazen kitleme sesi gelmiyor. Bu bir sorun mudur cihazı geri götürmen mı gerekiyor? Simdiden teşekkürler..

  • E-K

   16/02/2014 at 23:49

   Sadece uyutma yapınca kilit sesi geliyor artık. Açarken ses yok. O artık iOS 6.da kaldı.. Yandaki ses anahtarının turuncu renkte olmadığından emin olun. Ayarlar- sesler- zil sesi ve uyarılar çubuğunu sona getirin.. En doğrusunu mustafa bey bilir, benim bilgim bu kadar..

 11. E-K

  16/02/2014 at 23:35

  Fotoğraflarım çok yer kapsadığı için onları bilgisayara. Diğer bütün verilerimi iCloud a yedekliyorum. Çünkü. iPad ve iPhone numu. Kaybetsem bile yada komple sıfırlasam bile. Oyunlarım mesajlarım. Ve hatta oyun levellerim. Aynen geri geliyor.. iCloud. Gayet güzel. Tek hesabında. Kaç adet cihaz olursa olsun. Sadece 5 GB olması kötü… Teşekkürler mustafa abi. Güzel paylaşım…

 12. Ayzek

  16/02/2014 at 23:53

  Eski iPhone telefonumu ikinci bit kisiye verdim sonra ucunc bir kisiye verdim. Ucunc kiside yeni bir hesap İle yeni bir telefon olarak ayarladim fakat iCloud a Yeni bir hesap tanimlayamiyorum. Appele tr. İle gorustum daha once bu telefon iCloud a iki veya Uc kere hesap actigindan Yeni bir iCloud hesabi olusturamiyacagimi soylediler. Bu Konuda Cozum varmi acaba.

  • E-K

   17/02/2014 at 00:11

   Kardeşim bildiğim kadar çözümü yok.. Bazı ikinci el iPhone larda sıfırdan hesap açılımına izin vermiyor eğer 3 kez açılmışşa. Sadece mevcut hesabınızı kullanabilirsiniz. Ama en doğrusunu. Apple haşı neşir olan mustafa bey bilir. Eski apple kullanıcısı olarak benim bilgim az.

   • Ayzek

    17/02/2014 at 01:41

    Teşekkürler

 13. Kenan kurt

  16/02/2014 at 23:56

  Mustafabey iyi geceler dizen sorun olacaktım şimdiden kusurar bakmayın geçen gün itunesgüncelledin amam telefonunmu görmüyor güncelleme yapmadan önce böyle bir sorun yoktun iTunesin sildim yeninden yükledin sorun aynın

 14. İlhan

  17/02/2014 at 01:00

  O kadar soru varki insanlar hangisini sorsam diye düşünüyor fakat şuna çok dikkat ettim elimizde günümüzün en iyi teknolojisi var ve biz kullanmasını bilmiyoruz. Şunuda eklemek istiyorum eğer büyük bir müzik arşiviniz varsa bu arşivinizi iCloud’a depolayabiliyor telefon belleğini meşgul etmeden müzik arşivinize gittiğiniz heryerden ulaşıp istediğiniz şarkıcının istediğiniz şarkısını dinleme olanağına sahip oluyırsunuz tabi internet bağlantısı olmak şartıyla. Bizler aslında güzel bir teknolojiyi kullanıyoruz araştırıp öğrenip keyfini sürelim.

 15. İdris

  17/02/2014 at 01:18

  İcloud yedeğini cihazı sıfırlamadan geri yükleyemiyormuyuz? İtoneste yedeği geri yükklemekle ilgili seçenek çıkıyor ancak icloud ayarlarında yedek görünmesine rağmen geri yükleme seçeneğine rastlamadım.

 16. Murat

  17/02/2014 at 10:37

  Mustafa bey,
  Ben icloud’a girince sizin birinci sayfada yayınladığınız ilk icloud resmi gibi değil bizimki. Neden böyle? Mesela sizde içerik her yerde yazıyor fakat bizde öyle birşey yok?

 17. Rahmetullah tezcan

  17/02/2014 at 10:47

  iCloud dan geri yüklemenin sıfırlamadan baska yolu yok mu bir sürü şey yüklü telefonuma ve geri yüklemesi çok uzun sürüyor

 18. Miraç çakır

  17/02/2014 at 13:35

  Mustafa bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

 19. Akif

  17/02/2014 at 16:40

  Cuma gunu 5s aldım eski telefonumu iCloud a yüklemiştim ve otomatik yedeklemeyi acik bıraktım istisnasiz herseyimi geri yükledim bağlantım biraz yavaş olduğu icin cok bekledim ama yinede değdi çağrılarıma kadar hatta maps de koyduğum igne bile duruyor o derece 🙂 paylaşımınız icin cok tesekkurler Mustafa bey iCloud hakkında bilmediğim cok sey öğretiniz

 20. Siyabend

  17/02/2014 at 18:53

  Mustafa bey şimdi yedekleme yapıyordu bir bire durdu.ve yine başlatmak istedim şimdi yedekle dedim alta asla çıkıyor telefonun ekranı donuyor ne yapmam lazım

 21. Timur

  18/02/2014 at 17:44

  Mükemmel bir yazı oldu. Teşekkürler. Benim bir sorum olacak. Bir uygulamanın iOS 7deki son sürümü ile yine aynı uygulamanın ios 6/5’teki son sürümü Arasında farklar oluyor mu? Bazı detaylar fark ediyor mu? (İki iOSta da Aynı app in 4.versiyonunu varsayarsak)

 22. Sedat

  19/02/2014 at 12:20

  Bu iphone 25 haftadır yedekleme yapılmadı uyarısı tekrar verdi. Daha önce konu hakkında bilgi vermiştim itunesten yedekleme yaptım bir daha uyarmaz diye düşünürken şimdi tekrar uyarı verdi icloudla yedekleyince herhangi bir hata olmuyor yedekleme bitince tarihe bakıyorum sıkıntı yok yedekleme yaptığım tarih çıkıyor ama hemen hemen her gün altta yazacağım uyarıyı alıyorum. ( Icloud yedekleme Bu iphone 24 haftadır yedeklenmedi yedeklemeler bu iphone fişe takıldığında kitlendiğinde ve wifiye bağlandığında gerçekleşir. ) hata mesajı bu şekilde uyarı veriyor

 23. Muhammed

  22/02/2014 at 11:36

  Eski iphone 3GS ini güncelleme yapmam bi fark oluştururmu yani hız filan ?

  • Mustafa Tan

   22/02/2014 at 11:40

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi bu güncelleme sadece SSL ile ilgili bir güvenlik sorununu gideriyor. Başka bir şey beklemeyin 🙂

 24. İlyas

  23/02/2014 at 01:12

  Merhaba. Ben iPhone 4s 16gb kullanıyorum. App Store dan cihazıma ister istemez uygulama indiriyorum beğenmezsem siliyorum fakat iTunes e bağlanıp cihazı eşitle dediğimde daha önce yükleyip sildiğim uygulamalar yeniden yükleniyor. Bunu engellemek için ne yapabilirim?

  • Mustafa Tan

   23/02/2014 at 10:56

   Muhtemelen cihazınıza indirdiğiniz uygulamalar otomatik olarak iTunes’unuza indiriliyordur. iTunes’taki Düzen -> Tercihler -> Mağaza sekmesindeki Otomatik indirmelerden Uygulamaları kapatın.

 25. Tansel embel

  24/02/2014 at 20:45

  Merhaba oncelikle yaptiginiz yayinlar ve aciklamalari dikkatle takip ediyor ve cok begeniyorum.. Benim garip bir sorunum var iphone 4s kullaniyorum bu tekefonun apple İD si ile birde iphone 5 calistirmaya basladim sonra iphone 5 in İD sini degistirdim ve 4s in rehberi kendiliginden silindi. Sonra 4s i yedekleme yaparak rehberi geri aldim. Fakat uygulama guncellemeleri icin istenen İD yi telefon kabul etmemeye basladi.4s in apple iD sini degistirdim ama guncellemeler icin istenen” sign in to itunes store” yazisi ciktiginda hala eski apple id min mail adresi cikiyor ve ben o id nin sifresinigirdigim halde yanlis diyor. İforgot id den eski apple id mi giriyorum bana geri mail donusude olmuyor. Su an guncelleme yapamiyorum bi bilen yardimci olabilirmi acaba. Tesekkurler .

 26. Anonim

  25/02/2014 at 13:33

  Merhaba iCloud da yüklü gözüken resimlerimi ve iBooks ta yer alan verilerimi sıfırlama sonrasında çıkan ekran yapmadım başka ne türlü geri getirebilirim saygılar

 27. Fatih S

  26/02/2014 at 12:44

  iyi günler mustafa bey,
  icloud sisteminin yedek alma hariç tüm senkranizasyon ile aktarılan verilerini nasıl sıfırlayabiliriz. kişiler, notlar, takvim, anımsatıcılar , belge ve veriler gibi…
  yani komple bir şekilde icloud hesabımızı sunucudan nasıl silebiliriz. icloud.com dan hesabıma girerek ileri düzey seçeneği altındaki belge ve verileri sıfırla seçeneğini kullandım ama sonuc değişmedi. silinen bir şey olmadı. bunu da iphone nu formatladıktan sonra yani iphone da hiçbir veri yokken yaptım. ama sonuç yok.
  icloud bilgilerini sunucudan tamamen silme ile ilgili pek bir makalede bulamadım..
  teşekkürler…

 28. Okan

  26/02/2014 at 17:25

  Merhaba. İphone 4 vardi bende telefonu degistirdim ve yeni telefonuma geri yukleme yapmadim sifirdan ayarla yaptim ancak notlarimin gelmesini istiyorum sadece notlarimi nasil aktarabilirim. İcloud veya itunes uzerinden yada baska bi sekilde.

 29. Serli

  13/03/2014 at 10:04

  Bilgilendirmeleriniz gercekten cok yardimci oldu,ancak sadece bir konuda zorluk yasiyorum.tum fotograflarimizi tam olarak nasil icouda yedekleyebiliriz? Tessekur ederim

 30. Apple Fan

  15/03/2014 at 21:04

  Peki iCloud iTunes Store`dan satın aldığımız albümleri de yedeklermi?

  • Mustafa Tan

   15/03/2014 at 21:19

   iTunes Store’dan aldığınız albüm kişiye özel değil. Yani herkes için aynı albüm. Dolayısıyla gereksiz yere yedeklenmiyor, siz zaten aynı apple kimliğinizle tekrar indirebiliyorsunuz ücretsiz olarak.

   • Apple Fan

    15/03/2014 at 21:28

    Malesef bir tane şarkı aldım iTunes Store`dan aylar önce, şimdi ulaşamıyorum ben o şarkılara. Yedekleme filan ne yapsam olmadı.

    • Apple Fan

     15/03/2014 at 21:34

     Şimdi olay şöyle oldu.
     Ben aylar önce iTunes Store`dan bir Fars şarkısı satın aldım. Sonra telefona ve bilgisayara format gitti. Formatlardan sonra ben o şarkıya ulaşamadım daha önce satın alınan şarkılar yerinden. Ben o şarkıyı elde edemem bi daha öyle mi?

     • Mustafa Tan

      15/03/2014 at 21:35

      iTunes Store’da aratınca da mı çıkmıyor? Eğer öyleyse yani şarkı iTunes Store’dan da kaldırılmışsa maalesef ulaşamazsınız.

      • Apple Fan

       15/03/2014 at 21:39

       Aratınca çıkıyor fakat indiremiyorum.
       İndirmem için tekrar ödeme yapmam gerekiyor.
       Her şarkı ya da albüm satın aldığımda böyle mi olacak?

       • Apple Fan

        15/03/2014 at 21:49

        Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz?
        Hangi yolu denesem şarkıyı indiremedim.
        İD-mi size versem bi baksanız.
        Ya da Teamvvaver ile bilgisayarıma girip bi bakarmısınız niye öyle oluyor diye?

      • Apple Fan

       15/03/2014 at 23:00

       Mustafa Bey,
       Ben o şarkıyı tekrar iTunes Store’dan indirmeği denedim karşıma böyle bir manzara çıktı. Neden böyle olmuş ola bilir? Burda ne diyor tam olarak?
       [IMG]http://i017.radikal.ru/1403/97/290418b07de4.jpg[/IMG]
       Yardımcı olursanız sevinirim…

 31. Emin

  24/03/2014 at 20:15

  iTunes üzerinden yedekleme yaptım fakat rehbere ulaşamıyorum yedeklediğim tl rehberde silindi yardımcı olursanız sevinirim

 32. can

  28/03/2014 at 22:12

  iphonumu icloud ile yedekledim fakat kişilerdeki exchange kısmını kapatıp sadece icloudu etkinleştirdiğimde kişilerin bazıları gözükmüyor.Bu kişileri nasıl görünür kılabilirim.

 33. Osman nuri

  06/04/2014 at 12:01

  Merhaba , icloud yedeklemem doldu ve bunların 3,5 gb film rulosu olarak görünüyor. Benim amacım yeniden temiz bir icloud oluşturmak ama bu yedeklerim arasından silmem gerekenler var. Aslında bir diğer ayrıntıda ben foto yayını bölümünden 200 adet foto sildim ama icloud ta yer açılmadı . Bu yüzden buradaki ayrıntı hakkında bilgi ve en kolay hangi yolu nasıl izlerim , yardımcı olabilirseniz sevinirim . Tşk iyi günler

 34. melek

  14/04/2014 at 22:05

  iphone 4 kullanıyorum benim teli eşim alınca numaralarımda gitti sadece rehberimi nasıl icloud dan yükleyebilirim

 35. muhammet

  19/04/2014 at 01:01

  mustafa bey bir telefoncuda ipod buldum ancak telefoncu icloud şifresi olduğunu söyledi bunu kırmanın bir yolu var mıdır varsa alacağım fiyatı çok uygun çünkü.

 36. Aykut Özbek

  23/04/2014 at 12:01

  Mustafa bey çok güzel bir yazı olmuş.

 37. sinem

  03/05/2014 at 17:59

  Eski olan telefonum 3 GS yi anneme verip 5 S aldım fakat i tunes ve i cloud olduğu için fotoğraflar karışıyor i cloud silsem yeterli olur mu nasıl silmeliyim

 38. merve&tolga

  22/05/2014 at 01:48

  merhaba ben icloud u yedekleyemiyorum yeterli alan yok diyor ama yeterli alanı nasıl yaratıcam onu da bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 39. Ersin

  23/05/2014 at 10:54

  iCloud üzerinden fotograf paylasimi yapiyorum fakat aylardir hicbir fotograf silinmedi sadece 1000 fotograftan fazla yuklemmiyor. Icloud ta yeni album avarak fotograf yuklemekle yedeklenmiyor mu? Silinme olasiligi var mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Cunku beni. 15gb alanim var iCloudts fakat simdiye 5 aylik fotograflar var iCloud abumlerinde ve hala silinmis degil. Apple sitesinde de bu konuda yeterli bi bilgiye ulasamadim.

 40. beren

  27/05/2014 at 10:52

  Ben icloud a da bilgisayarıma da yedekleme yaptıgım halde, internet üzerinden iclouda bakınca 6ay önceki rehberimle karşılaşıyorum. Telefonumu servise gönderecegim için rehberime ulaşmak benim için önemli. Neden yedekleme yapamıyorum ? – telefon yedeklemenin tamamlandıgını söyledigi halde-

 41. Nicat

  30/05/2014 at 09:31

  Bilgi icin tesekkurler.

 42. Elif

  04/06/2014 at 20:16

  Whatsap konusmalari icloud da yedekleniyor mu

  • Ersin

   29/06/2014 at 04:20

   Whatsapp konusmalari, Whatsapp ayarlarindan iCloud yedekleme aciksa yedeklenir.

 43. aysu

  09/06/2014 at 09:43

  apple kimliğimi biriyle paylaştım. benim bilgilerime ulaşabilir mi? ve ben icloud yedeklemelerımı sildim. onun kullandıgı aygıtta da silinmişmidir?

 44. Serkan

  11/06/2014 at 12:14

  Mustafa Bey,
  Size sorum şu : Ben iphone kullanıcıyım ve icloud kullanıyorum. Şimdi iPad aldım ve aynı icloud hesaptan senkronizasyon yaptım. Fakat iphone içinde olan tüm programlar geldi. Burda sorun yok , sorun sadece iphone için tasarlnmış uygulamalar da ipad’e geldi ve açtığımda küçük ekran şeklinde oluyor. ipad’i sildim ve tekrar kurdum , bu sefer icloud ile eşzamanlama seçeneğini seçtim. Bu sefer sadece kişiler senkronize olmuş, başka hiç bir program senkronize olmamış. Bu benim işime yaramadı, çüknü bazı paralı veya güzel uygulamaları , seviyeli oyunlarımı tekrar indiriyorum ve iphone’daki ile aynı olmuyor. Seviye sıfırıdan başlıyor. Nasıl yapmam lazım ?

  • Hkmtdglhmmt

   18/11/2015 at 14:25

   Bende 6 plus kullanıcısıyım telefonu ilk olarak kardeşim açtı kendi icloud hesabıyla ve whatsap indirmiş telefonu sıfırlamadan kendi icloud hesabımla giriş yaparak devam ettim whatsapp yedeklemelerim programı o indirdiğii için onun icloudınamı yedeklenir?

 45. İrem

  16/06/2014 at 01:51

  Merhaba benim için önemli bir konu hakkında soru sormak istiyorum. Ben iCloud uma videolar yedekledim ancak geri almak istediğimde “Film Rulosuna Kaydet” butonu yok. Acaba ne yapabilirm bununla ilgili geri dönerseni çok sevinirim

 46. Zeynep

  17/06/2014 at 15:51

  Tabletimden i cloug hesabımı sildim ama bilgilerimi girince tekrar açılıyor neden ? ( bilgiler yok ) başka yerden girsem yine boş mudur silinmişmidir’ yoksa durur mu foto video vb…

 47. Ayşe

  30/06/2014 at 16:55

  Lütfen önemli bir konu…Tabletinden oluşturup hiçbir ayarına dokunmadığım i cloug hesabımı 1-2 ay sürdükten sonra hesabı sil seçeneğinden kapattım .Ama Apple kimliğimi ve parolamı girince tekrar açılıyor neden? Foto yayını filan tamamen kapanmış mıdır? Birde ayarlar kullanım fotoğraf bölümünden kullanım ( hafızaya ) baktığımda fotoğraf yayını 4.6 KB olarak gözüküyor i clougu kapatmama rağmen ve foto çektiğim yada sildiğimde KB DEĞIŞIYOR bazen artıyor bazen eksiliyor.

 48. Ayşe

  06/07/2014 at 14:31

  iCloud hesabımı yeni açtım ve saklama alnanı 5.0 gb son yedekleme asla ama iCloud yedekleme tuşu açık (iPad fişe takıldığında nete bağlandığında vb…otomatik yedekler )diyor ben yedekleme tuşuna basmadığım halde o tuş açıkken kendiliğinden yedeklenmiş midir ?

 49. Merve

  10/07/2014 at 17:44

  Ben ıphone 3gs kullanıyorum bişey sorcam ama çok saçma olcak şimdi diyelim benim fotoğraflarım yanlışlıkla silindi ama önceden yedekleme yapmıştım fotoğraflarım kendiliğinden geri mi gelcek yoksa bişey yapmama gerek vrmı ????lütfen hemen cevap verirseniz memnun olurum 🙁

  • Anonim

   10/07/2014 at 17:55

   Yanlışlıkla 2kere yazdım kusura bakmayın

   • Anonim

    10/07/2014 at 17:55

    :)))

 50. Merve

  10/07/2014 at 17:50

  Meraba ben ıphone 3gs kullanıyorum çok saçma olcak ama şimdi diyelim benim yanlişlikla resimlerim silindi ama önceden yedekleme yapmıştım fotoğraflarım otomotik geri gelcekmi yoksa bişey yapmama gerek vrmı lütfen hemen cevap verirseniz memnun olurum şimdiden tşk 🙁

 51. Eda

  13/07/2014 at 14:51

  Merhaba ı phone 4 kullanıyorum. dha once sildiğim mesajlar telefonumda hala kayıtlı görünüyo. Mesaj yazdığım zaman mesajı gönder kısmındaki kişilere girdiğimde eski rehberdeki sildiğim kişilerle karşılaşıyorum. Bunları telefondan tümden silmenin bi yolu var mı

  • Veysel

   02/09/2014 at 14:39

   Aynı sorunu bende yaşıyorum . Ne yapıcagımı bilmiyorum . Bu yüzden telefonu satmak istemiyorım

 52. Melih Uğur

  15/07/2014 at 21:44

  Benim telefonumda 7.6 gb boş alan var 5.9 gb kullanılan alan fakat icould’da 23.9mb boş alan var yazıyo

  Ben telefonumdan yedeklemeyi sil dersem sorun Yaşar mıyım telefona bir şey olurmu ??

  • Mustafa Tan

   15/07/2014 at 22:08

   Gayet normal öyle yazması. Biri cihazınızdaki diğer iCloud’daki yani Apple’ın sunucularındaki boş alanı gösteriyor. Telefonunuzdan yedeklemeyi silemezsiniz çünük yedek dosyası cihazınızda değil Apple sunucularında (iCloud) saklanıyor. Cihazınızda saklansaydı zaten yedek olmazdı.

 53. Anonim

  18/07/2014 at 22:43

  icloudda yedekleme yaptım ama yeni iphone 5te yedeklemeyi kurmuyor. ios ile uyumlu değil yazıyor. yedeklemeyi nasıl kurucam

 54. Leyla

  23/07/2014 at 16:05

  iCloud hesabımda kullanıcı adı olarak kullandığım mail adresimi kapatmak istiyorum. ICloudu da kullanmak istemiyorum Nail hesabım kapansa güvenlik açısından sorun olur mu icloudda.

 55. Merve

  28/07/2014 at 04:23

  Bende ıphone 5 var. Şimdi 5s aldım. 5-5s aktardım herşeyi. Ama 5 ten bişey silince 5s tende siliniyor. 5 olanın hesabını silmek istiyorum. Silersem 5s teki olan şeylerde silinir mi ?

  • gökçe

   08/05/2015 at 23:14

   bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum

 56. Canan

  02/08/2014 at 09:22

  Merhaba benim sorum icloud hesabımın telefonum dışında başka bir cihazda kurulu olup olmadığını nasıl anlarım ve diğer cihazlardaki kurulu olan hesabımı nasıl silerim teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   02/08/2014 at 10:34

   İki yöntemi var fakat ilk yöntem en garantisi diğer cihazlarda kulllanılmasını engellemek için:

   1) Apple Kimliğinizin şifresini değiştirin 🙂 Bu sayede otomatik olarak Apple Kimliğiniz kullanıldığı her cihazda şifre sorulacağı için yeni şifreyi girmeden iCloud’u kullanılamaz.

   2) Hangi cihazlarda (sadece cihaz adını) kullanıldığını görmek ve cihazla ilişkisini kaldırmak için iTunes’daki Aygıtlar Yönet menüsünü kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için: http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

   Not: Fakat kesin çözüm için yine şifrenizi değiştirin.

 57. ahmet

  07/08/2014 at 21:48

  benım sorunum ıphone 5 dekı resımler yok oldu icloud a girince 10.5 gb yükleme var fakat yükleme yapılamadı diyor alan kalmadıgı için şimdi size sorum şu olacak ıcloudda alan satın alsam yedeklemeyı tamamlasam daha sonra cıhazı sıfırlayıp ıclouddan gerı yuklesem geri gelirmi yaklasık 1500 foto vardı ve gıttı çok çok acil cvp bekliyorum sizden gerçekten çok önemli şimdiden teşekkürler

  • adil

   09/01/2016 at 22:30

   bende bekliyorum cevabı, up up up up

 58. Gizem

  25/08/2014 at 13:32

  Merhaba ben iphone4s kullanıyorum . Daha yeni olduğu için icloud ile ilgili şeyleri bilmiyorum . Şimdi ben herhangi bir uygulamayı icloud da yedeklediğim zaman telefondan silsem uygulamayı kullanamaz mıyım

 59. Mihriban

  31/08/2014 at 12:46

  Benim i could hesabım bir arkadaşımla ortaktı ben adres almaya çalıştım ama alamadım o yüzden birlikte kullanmıştık o şimdi parolasını unuttuğu için format attırdı bana da sürekli o could şifre istiyor girdiğim şifre doğru fakat kabul etmiyor bu hesabı silmek için ne yapabilirim yardımcı olur musunz acaba

  • Mustafa Tan

   31/08/2014 at 13:26

   Ayarlar -> iCloud menüsü altındaki iPhone’mu Bul seçeneği açık mı ?

   • Burak

    23/11/2014 at 19:22

    Bn iphone kimliğimi oluştururken hotmailimi bi harf eksik yazmişi yani ortada olmayan bi hotmail var app stroye kendi hotmailimi ekledim ama icloud’ bu olmayan hotmail duruyo ve surekli ekrana geliyor onay kodu istiyor ben bunu nasil silerim yardim lutfen

 60. Çağla

  02/09/2014 at 20:54

  ya ben normalde bilgisayardan itunestan yedekleme yapıyorum ama iclouddan yapmak istiyorum. ama “ücretsiz icloud hesabı oluşturun” diyor. o icloud hesabı ne işe yarıyor? benim zaten bir app store için hesabım var. niye icloud hesabı açmam gerekiyor?

 61. sms

  06/09/2014 at 21:47

  Sms yedeklemeyi yapamadım nasıl oluyor daha net anlatan bir bölüm varmı

 62. Anonim

  13/09/2014 at 01:27

  Iphone mu iclouddan geri yükledim , fotoğrafların içerisine otomatik kayıt edilen retrica ve instagram albümlerinin ikisindede btün fotoğraflarım görünüyor ancak en altta indiriliyor diye yazıyor buna nasıl çözüm bulabilirim :/

 63. Dogan can

  13/09/2014 at 01:29

  Iphone mu iclouddan geri yükledim , fotoğrafların içerisine otomatik kayıt edilen retrica ve instagram albümlerinin ikisindede btün fotoğraflarım görünüyor ancak en altta indiriliyor diye yazıyor buna nasıl çözüm bulabilirim :/

 64. aynur

  16/09/2014 at 14:55

  merhaba telefonum ıphone 5 ıcloud ve ıtunes dan da yedekleme ypamıyorum kullanılabılır 2,8 alanım var ne yapmam lazım yardımcı olabılırmısınız?

 65. Ahmet

  20/09/2014 at 10:12

  Merhaba benim sorunum ;
  kaydettiğim notların 1 ay sonunda silindiğini (ıphone 5s) fark ettim şuan bu durumdan kurtulmak için ne yapmalıyım
  Ayrıca o silinen notlar nerede saklanıyor
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 66. Pingback: Pil Sorunu olan bazı iPhone 5′ler için Apple’dan Ücretsiz Değişim Programı | kıbrıs haber

 67. Zekeriya

  10/10/2014 at 00:00

  Merhaba,
  iCloud’un telefondaki ayarların bir kısmını saklamaya yaradığını yazınızdan anladım. Benim öğrenmek istediğim bu ayarlar içerisinde ağ ayarları da var mı? Yani daha önceden şifreli bir wifi ağına bağlanmış isek ve iCloud yedeklemesi yapmışsak; yeni bir telefonda iCloud ile bu ayarları geri getirmemiz mümkün müdür?

  (Bu soruyu sormamdaki neden elimde bulunan cihaz ağrızalandı ve garanti kapsamında değişimi gerçekleşti. Bana yeni bir cihaz verildi. Aldığım cihazın seri ve imel numaralarından da anlaşıldığı üzere cihaz yeni olarak görünüyor. Benim kafama takılan ise eski cihazımın herhangi bir işlemden geçip bana yeni bir cihaz olarak gönderildiğinin söylenmiş olabileceği. Bu arada belirtmemin sorun olmayacağını umaraktan değişimi yapan firmanın Genpa olduğunu belirtmek isterim.

 68. gamze

  17/10/2014 at 20:14

  mrb ben 2 oyun ındırdım messenger facebook da ındırdım ama sımdı sılemıyorum uygulamın üzerıne basılı tutuyorum kösesınde x işaretı falan cıkmıyor kullanımdan uygulamalardan kaldırayım dıyorum oda olmuyor yardım edebılırmısınız ? iphone 4s tl bu arada

 69. bihter

  17/10/2014 at 20:15

  58 adet fotografım var fakat ayarlar genel hakkında kısmına geldiğimde 256 adet fotograf yazıyor yardımcı olurmusunuz lütfen

 70. Tülay Aksoy

  06/11/2014 at 04:06

  Watsapumda try areig diye yazı çıktı watsap sayfam açılmıyor yazıyı tıklıyorum değişen bir şey yok aynı ne yapmalıyım önemli msj yazılarım vardı lütfen birde watsapı silip yeniden yüklesem msj konuşma yazılarım geri gelirimi çok üzgünüm 2 . Sorum ıcold şifremi appl kimlik adresimi değiştire bilirmiyim değiştirsem içindeki telefonun bilgiler gidermi 2 arkadaş kullanıyorduk appl kimlik adesini artık kendime ait olsun istiyorum lütfen acil cevap bekliyorum teşekkür ederim

 71. Belğin

  06/11/2014 at 04:14

  Sayfada yazdığım msj silmek istiyorum me yapmalıyım

 72. Anonim

  20/11/2014 at 08:59

  Iyi gunler bu hafta iphone 6plus 16 gb aldım. Hafızası az gibi. Bu Yüzden 20 gb lık iCloud satın aldım. Sorum ise eğer telefonımdaki fotoğrafları yer açmak için silersem iclouddaki Arşivden de silinir mi

 73. SERKAN

  22/11/2014 at 12:19

  MUSTAFA BEY İYİ GÜNLER
  DAHA ÖNCE HESABIMI KULLANDIĞIM IPHONE 5 TE ŞİMDİ MSJ YAZARKEN REHBERİM ORDADA GÖRÜNÜYOR VE DAHA ÖNCE ATTIĞIM MSJLAR GÖRÜNÜYOR FAKAT NORMAL REHBERDE GÖZÜKMÜYOR BU KONUDA SİZDEN YARDIM İSTİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 74. Berkay

  14/12/2014 at 12:37

  Merhaba bende ıphone 5s var yanlışıkla yedeklemeyi sildim.Bu sildigim yedeklemeyi geri yukleyebilir miyim ?

 75. Bhrbhr

  21/12/2014 at 21:55

  Merhaba, iphone 4s kullaniyorum bu ay tam 1 yıl oldu ve bu zamana kadar telefonda hic guncelleme yapmadim telefon cok yavasladi ve donuyor bazen. Herneyse vscocom uygulamasini indirmek istiyorum app store dan ama bu uygulama 8 ve üstü sürüm içindir diyor indirebilmek için güncellesem telefondaki mesajlar fotograflar whatsapptaki mesajlar silinir mi? Lütfen yardım edin acil..

 76. Deniz ikiz

  27/12/2014 at 19:59

  Şu an telefonumda aşırı video ve foto var saklama alanını arttırsam yani satın alsam yedeklemeyi yapıp video ve fotoğrafları silsem o fotoğraflar hala icloudda kalıcak mı? istediğim zaman bulabilcek miyim yani?

 77. nuray

  04/01/2015 at 14:56

  benim whaatsap mesajlarım silindi şuan geri gelmesi için bu programı kullanabilir miyim ve nasıl kullanabilirim

 78. erdoqan

  15/01/2015 at 08:05

  ıpone m da hesap kuruyorum olmuyo sonun da bı tane kurdum on da da ıponenız de yeterı kadar ıpone kımlıgı kurdunuz gırıs yapılmıo yazıyo ne yapmalıyım sımdıden tskler

 79. rabia

  02/02/2015 at 21:50

  meraba ben ıphone kullanıcısıyım bilgisayarımdaki ituness da kuzenimin hesabı açık kalmış ben bunun farkında olmadan telefonumu bilgisayara taktım ve çıkan bişeyleri onayladım şuan onun telefonu benim telefonuma geçti ve benim herşeyim gitti kendi hesaplarımı ve telefonumun içindekileri tekrar nasıl getiricem bana yardımcı olabilir misiniz

 80. cafer mert

  21/02/2015 at 17:47

  bende iphone5s var icloud yedekleme yapmıyor 700 mb yer eksik kalıyor yapılan en son yedeklemeyiz silsem telefondakilerde silinir mi onu soracaktım acil bir bilgi verin bana teşekkürler

 81. Murat Guner

  11/03/2015 at 22:38

  2 iCloud hesabımdaki veriler silinmiş binlerce resim video gitmiş bu nasıl birşey böyle neymiş 180 gün girmezsen siliniyormuş ne yapmam ben şimdi gitmiş bütün Anılar.İcloud kullandığım güne lanet olsun madem adam gibi saklayamayacaksınız verilerimizi o zaman yapmayın bu işi…

 82. melek

  04/04/2015 at 20:58

  dd

 83. derya

  04/04/2015 at 21:02

  merhabalar ben ıpone 6 kullanıyorum ve sadece appl store kullanmak için arkadaşımın kartsız appl kimliğini kullanıyorum ama arkadaşım iponesini satalı çok oldu o kullanmıyor adresi durduğu için verdi. Ben sana indirme yapıp çıkıyorum ı cloud için veye itunes için hiç bir üyelik almadım bir sorun olur mu yani diyorsunuz ya mesajlarınız ona gidebilir fotoğraflar filan suan ne ı cloud adresi aldım nede itunes sadece arkadaşımın kartsız adresi ile indirme yapıp çıkıyorum

 84. Ayşe

  03/05/2015 at 17:08

  Ben iCloud hesabımı kuzenimde beraber kullanıyorum çünkü onda hesap açılmıyo ama bilgilerimin ona gitmemesini istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 85. Sinem

  22/05/2015 at 13:24

  Aynı apple Kimliğini 2 telefonda kullanıyoruz iki Yıldır hicbi sorun yaşamadık fakat bu hafta iki kere arama geçmişlerimiz birbirimize geliyor bu neden olabilir Çözümü konusunda yardımcı olursanız sevinirim

 86. Cimbom

  09/06/2015 at 22:41

  2 kişi aynı apple kimliği kullanıyoruz ben watsaptaki mesajları ıcloud a yedekledim mesajlarımı diper kullanan görebilir mi?

 87. Zeynep

  24/06/2015 at 02:39

  Merhaba ben 10 ay once telefonumu garantıye verdık . Telefonu sıfırdan alarak actım. Yedeklemeleri yapmadım o ayrı yedekleme olarak kaldı . Ordakı fotograflarıma nasıl ulasabılırım . Hepsını aynı yerde toplaybılırmıyım acaba ?

 88. ümit

  11/07/2015 at 10:15

  mrb arkadaşlar iphone 4 kullanıyorum sürümüm 7.1.2 icloud saklma ve yedekleme yi silip tekrar güncel bi şekilde yedeklersem yeni iphone 6 ma yükleyebirmiyim.

 89. Karahan

  13/08/2015 at 23:13

  Ben iPad mini 3 aldım kardeşim hafızasını doldurdu Hafıza Kartı ve ya hafızasını büyütebileceğimiz bir Şey varmı???

  LÜtfen yardım

 90. Barış

  11/10/2015 at 11:30

  Benim sorunum ipad air 2 nin yedekleme probleme.saatlerdir yedekleme yapmaya çalışıyor ama bir tık ilerleme yok.inadı tamamen sıfırladım tekrar kurdum i cloud adres şifresini girdim ve yedekleme gününe tıkladım ama sorun yine devam ediyor.ve şuan yedekleme zamanı hesaplanıyor yazıyor ama saatlerdir hesaplanması bu sorunu nasıl çözebilirim.

  • Derush

   14/01/2016 at 22:51

   Merhaba
   Cihazı yedekleye tıklayıp sarja bağlayıp Wi-Fi ile bağlandığından emin olup ayrıca ekranı kilitlemelisiniz 🙂 yanı ekranda başka menulerde dolasmamalisiniz

 91. Anonim

  17/10/2015 at 12:19

  Sevgilimle aynı apple kimligi kullanıyoruz anlık whatsap konuşmalarını neden göremiyorum

 92. Ebru

  17/10/2015 at 12:20

  Sevgilimle aynı apple kimligi kullanıyoruz anlık whatsap konuşmalarını neden göremiyorum

 93. Özkan

  31/10/2015 at 15:47

  Slm lar iPhone um bir aydır yedeklenmedi ve nedeni de bilinmiyor yazıyor hafızaya baktım beş gb daha vardı sebep ne olabilir teşekkürler

 94. gökhan

  12/11/2015 at 16:59

  merhaba,
  film rulosu, yandex navi aç/kapa olan resim var ya. o kısımda bende film rulosu çıkmıyor. film rulosunu oraya nasıl getirebilirim. yedeklemeyi sil dedim tekrar oluşturdum gelmedi. diğer cihazda o kısımda film rulosu var.

 95. mustafa

  09/01/2016 at 18:18

  ı phone nımı başka hesaba eşzamanladım yanlışlıkla ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim