iTunes ile iPhone ve iPad’de Yedekleme

Zaman zaman takipçilerimizden bilgisayarımızdaki iTunes ile iPhone ve iPad’deki yedeklemeler ile ilgili sorular geliyor. Ben de tüm bu soruların cevaplarını tek bir yazı altında toplayayım istedim. Ayrıca aşağıda sadece iTunes ile alınan yedekten bahsettim, iCloud ile cihaz üzerinden alınan yedek ile ilgili ayrıca bir yazı paylaşacağım.

Bir de eğer iTunes’a hiç aşina değilseniz, aşağıdaki yazıda anlatılanlara geçmeden önce “iTunes 11 iPuçları” başlıklı yazımıza da bir gözatmanızı öneririm.

iTunes ile mi yoksa iCloud ile mi yedek almak daha mantıklı?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Eğer bir bilgisayarınız varsa ve iTunes yüklü ise (değilse de http://www.apple.com/tr/itunes/download/ adresinden yükleyebilirsiniz.) o zaman iTunes’la yedek almak her zaman birinci seçeneğiniz olmalı. Çünkü iTunes’la yedek almak için internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaz ve yedekleme işlemi çok daha hızlı olur. Ayrıca yedeğiniz bilgisayarınızda kalacağı için bilgilerinizin başkalarının eline geçme korkusu yaşamazsınız. Bir de cihazınızda çok sayıda fotoğraf ve video varsa, yani bu dosyaların boyutları 1-2 GB’ı aşıyorsa iTunes’a yedek almak çok daha mantıklıdır.

iTunes ile Yedek Alma

Fakat eğer bilgisayarınız yoksa o zaman zaten iCloud yedeğinden başka bir çare kalmıyor eğer komple bir yedek almak istiyorsanız. Fakat iCloud yedeği için hızlı ve limiti yüksek bir internet bağlantınız olmalı. Çünkü eğer özellikle ilk defa yedek alacaksanız, muhtemelen en az 1-2 GB’lık bir veri transferi olacaktır Apple sunucularına. Tabii cihazınızdaki verilerin büyüklüğüne göre bu miktar daha fazla olabilir. (iCloud ile yedek konusunda ayrıca bir yazı paylaşacağım.)

iCloud ile Yedek Alma

Kaynak : http://support.apple.com/kb/HT5262?viewlocale=tr_TR

iTunes ile neler yedekleniyor ?

iTunes aşağıdaki bilgileri yedekler:

 • Film Rulosu (fotoğraflar, ekran görüntüleri, kaydedilen görüntüler ve çekilen videolar)
 • Kişiler ve Hızlı Arama Kişileri
 • Takvim hesapları ve abone olunan takvimler
 • Takvim etkinlikleri
 • Safari yer işaretleri, çerezleri, tarihçesi, çevrimiçi verileri ve açık olan sayfalar
 • Web sayfaları için otomatik doldurma verileri
 • Çevrimdışı web uygulaması önbelleği/veritabanı
 • Notlar
 • Mail hesapları (e-posta iletileri yedeklenmez)
 • Microsoft Exchange hesabı konfigürasyonları
 • Arama tarihçesi
 • Mesajlar (iMessage ve operatör SMS veya MMS resimleri ve videoları)
 • Sesli mesaj belirteci (sesli mesaj parolası değildir, ancak bağlantı kurulurken doğrulama için kullanılır. Bu belirteç yalnızca SIM karttakiyle aynı telefon numarasına sahip bir telefona geri yüklenebilir)
 • Sesli notlar
 • Ağ ayarları (kaydedilmiş Wi-Fi erişim noktaları, VPN ayarları, ağ tercihleri)
 • Anahtar zinciri (buna e-posta hesabı parolaları, Wi-Fi parolaları ve web siteleriyle bazı uygulamalara girdiğiniz parolalar dahildir)
  Yedeklemeyi şifrelerseniz anahtar zinciri bilgilerini yeni aygıta aktarabilirsiniz. Şifrelenmemiş yedeklemede anahtar zincirini yalnızca aynı iOS aygıtına geri yükleyebilirsiniz. Şifrelenmemiş bir yedeklemeyi yeni bir aygıta geri yüklerseniz bu parolaları tekrar girmeniz gerekir.
 • App Store Uygulaması verileri (uygulamanın kendisi, tmp dosyası ve Caches klasörü hariç)
 • Oyunlardaki seviyeleriniz (hangi bölümde kaldığınız)
 • Uygulama ayarları, tercihler ve belgeler de dahil olacak şekilde veriler
 • Uygulama içi satın alımlar
 • Game Center hesabı
 • Duvar kağıtları
 • Konumunuzu kullanmasına izin verdiğiniz uygulamalara ve web sitelerine ilişkin konum servisi tercihleri
 • Ana ekran düzenlemesi
 • Yüklü profiller
  Bir yedeklemeyi başka bir aygıta geri yüklerken, yüklü konfigürasyon profilleri (örneğin hesaplar, sınırlamalar veya yüklü bir profil üzerinden belirtilebilecek diğer ayarlar) geri yüklenmez. Yüklü bir profille ilişkilendirilmemiş hesaplar veya ayarlar geri yüklenir.
 • Harita yer işaretleri, son aramalar ve Harita uygulamasında görüntülenen geçerli konum
 • Kaydedilmiş Nike + iPod antrenmanları ve ayarları
 • Eşlenen Bluetooth aygıtları (yalnızca yedeklemenin yapıldığı telefonla aynı telefona geri yüklenirse kullanabilirsiniz)
 • Kaydedilen düzeltme önerileri
 • Doğrulanamayan sertifikaları olan güvenilir sunucular
 • Web klipleri

Kaynak : http://support.apple.com/kb/ht4946?viewlocale=tr_TR

Uygulamaların veya oyunların kendisi, şarkılar, zil sesleri, vs. yedeklenmiyor mu?

Hayır yedeklenmez. Zaten yedeklemenin bir anlamı yok çünkü bu tip dosyalar bize ait özel bir veri içermiyor. App Store’dan, iTunes Store’dan indirdiğimiz bu tip dosyaları zaten tekrar indirebiliyoruz. Ayrıca daha önce bilgisayarımızdan cihazımıza eşzamanlama yöntemi ile yüklediğimiz şarkılar, zil sesleri ve videolar da zaten bilgisayarımızda bulunuyor. Bu yüzden yedek dosyasının gereksiz şişmemesi adına bize özel olmayan App Store’dan, iTunes Store’dan ya da bilgisayarımızdan cihazımıza yüklediğimiz uygulamalar, şarkılar, zil sesleri, videolar, vs. yedeklenmiyor.

Önemli Not: Uygulamalar veya oyunlar yedeklenmez ama uygulamaların/oyunların içindeki bize ait veriler yedeklenir. Bilgisayarımızdan cihazımıza eşzamanladığımız ya da iTunes Store’dan indirdiğimiz film ve videolar yedeklenmez ama Kamera ile çektiğimiz Film Rulosundaki videolar yedeklenir.

Satın Alınanları Aktar tam olarak ne yapıyor ? Yedekten ne farkı var ?

Bir önceki soruda App Store’dan veya iTunes Store’dan indirdiklerimiz yedeklenmez dedik ama Apple cihazımız sıfırlandığında daha önce satınaldıklarımızı (ücretli veya ücretsiz) tekrar indirmemize gerek kalmayalım diye cihazımızdaki tüm bu uygulamaları, oyunları, şarkıları, zil seslerini, vs. bilgisayarımıza ayrıca transfer etmemize imkan tanır.

Bunun için de yapmamız gereken aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sol menüdeki AYGITLAR menüsü altındaki cihazına sağ tıklamak ve açılan menüden “Satın Alınanları Aktar” seçeneğine tıklamak.

Eğer yukarıdaki menüyü bulamıyorsanız alternatif olarak aşağıdaki gibi üstteki “Dosya -> Aygıtlar” menüsünü kullanabilirsiniz. Aktardığınız bu uygulamaları, şarkıları ve zil seslerini daha sonra ihtiyacınız olduğunda sıfırladığınız cihaza veya başka bir cihaza eşzamanlama yöntemi ile geri yükleyebilirsiniz.

Önemli Not: Yukarıdaki satınalınanlar işlemi sadece App Store veya iTunes Store’dan indirilmiş ücretli veya ücretsiz içerikleri bilgayara transfer eder cihazımızdan. Daha önce bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz şarkıları veya zil seslerini geri transfer etmez.

Bir de iTunes’u yetkilendirmeden bahsediliyor. Bu tam olarak nedir?

Bir bilgisayarda ilk defa iTunes kullanacaksanız, Apple Kimliğinizle (birden fazla varsa hepsiyle) bu iTunes’u bir kere yetkilendirmeniz gerekiyor. Yoksa iTunes’u kullanarak Apple Kimliği ile App Store’dan veya iTunes Store’dan alınan içerikler, uygulamalar, vs.’yi cihazla eşzamanlayamazsınız.

iTunes ile Yedek almak veya Satın Alınanları Aktar işlemini yapmak için illa cihazımı eşzamanlamam gerekir mi?

Hayır gerekmez. Cihazınızı herhangi iTunes ile eşzamanlamadan da yedek alabilir veya Satın Alınanları Aktar işlemini yapabilirsiniz.

iTunes’un cihazımdaki herşeyi yedeklemesini istemiyorum. Örneğin sadece rehberimi veya notlarımı yedeklemesini sağlayabilir miyim?

Maalesef hayır. iTunes, yukarıdaki listedeki herşeyi yedekler ve bilgisayarınıza kaydeder. Fakat Apple’ın izin verdiği kısımlar için uygulamalar kullanarak ayrıca yedek alabilirsiniz. Örneğin App Store’da sadece notları yedekleyecek bir uygulama bulamazsınız ama daha önce bu yazıda paylaştığımız My Contacts Backup gibi bir uygulama kullanarak rehberinizi ayrıca yedekleyebilirsiniz.

Ya da sadece Fotoğraflar uygulaması içindeki resim ve videolarınızı bu yazıda anlatıldığı şekilde bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Peki iTunes yedeği içindeki verilerime herhangi bir cihaza geri yükleme yapmadan ulaşabilir miyim?

Apple’ın bu konuda sağladığı herhangi bir resmi araç yok. Fakat daha önce “iTunes Yedeğinden Mesajları ve Arama Kayıtlarını Bilgisayara Aktarma” başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi bilgisayarınıza kuracağınız üçüncü parti bazı uygulamalar ile bu mümkün.

Örneğin ücretsiz iTools programı ile aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bilgiayarımızdaki iTunes yedeğinin içeriğine (mesajlar, resimler, vs.) ulaşabiliyoruz.

iTools ile iTunes Yedeğinin detayına ulaşmak mümkün.

Daha önce aldığım yedeğim sorunlu olduğu için iTunes eski yedeğin üzerine yazamıyor. Eski yedeği nasıl silebilirim?

iTunes’ta üst menüde yer alan “Düzen -> Tercihler” (Mac’te iTunes -> Tercihler) menüsünden “Aygıt Tercihlerini” açıp ardından aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Aygıtlar” sekmesinden iTunes’ta daha önce alınmış yedekleri görüntüyebilir ve istediklerinizi silebilirsiniz.

Bu yedek dosyaları bilgisayarımın diskinde nerede tutuluyor?

Yedekleme verilerinizin saklandığı klasör bilgisayarınızın işletim sistemine bağlıdır. Yedekleme klasörünün veri yedekleme yordamınıza dahil edildiğinden emin olun. iTunes yedekleme dosyalarını şu konumlara yerleştirir:

 • Mac: ~/Kitaplık/Uygulama Desteği/MobileSync/Yedekleme/
  ~” işareti Ana klasörünüzü temsil eder. Ana klasörünüzün altında Kitaplık klasörünü görmüyorsanız, Option tuşuna basarak Git menüsünü tıklayın.
 • Windows XP: \Documents and Settings\(kullanıcı_adı)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\
  Application Data klasörüne hızlı bir şekilde erişmek için Başlat’ı tıklayın ve Çalıştır’ı seçin. %appdata% yazın ve Tamam’ı tıklayın.
 • Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8: \Users\(kullanıcı_adı)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\
  AppData klasörüne kolayca erişmek için Başlat’ı tıklayın. Arama çubuğuna %appdata% yazın ve Return tuşuna basın.

Yeni bir iOS sürümünde aldığım iTunes yedeğini, eski bir iOS sürümündeki cihaza geri dönemez miyim?

Maalesef hayır. Örneğin iOS 7.0.4 yüklü bir cihazda alınmış bir yedeği, iOS 6.1.3 yüklü bir cihaza geri yükleyemezsiniz cihazın versiyonu eski olduğu için. Bunun için iOS 6.1.3 yüklü cihazı önce iOS 7.0.4’e güncellemeniz gerekir.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/TS3682?viewlocale=tr_TR

Eski bir iOS sürümünde aldığım iTunes yedeğini, yeni bir iOS sürümündeki cihaza yüklersem cihazın versiyonu da eskiye döner mi?

Yedek yüklenir ama iOS versiyonu eskiye dönmez. Tunes yedeği işletim sistemini veya versiyonunu değiştirmez. Sadece yüklendiği cihazın içeriğini değiştirir.

iTunes yedeklerimi şifrelememe gerek var mı?

iTunes yedekleri normalde bilgisayarınızda şifreli bir şekilde saklanmaz. Dolayısıyla bilgisayarınızdaki yedeğe ulaşan herhangi bir kişi bilgisayarınızdaki şifreli olmayan diğer tüm bilgiler gibi cihazınızın yedeği içindeki bilgilerinize de kolayca ulaşabilir. Bu yüzden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi o cihaz için yedeğinize şifre koyabilirsiniz. Böylelikle şifreyi bilmeyenler kesinlikle yedeğinizin içeriğini göremez veya bir cihaza geri yükleyemez.

Ayrıca yedeğe şifre konulduğunda normalde yedeklenmeyen e-posta hesap parolaları, Wi-Fi parolaları, vs. gibi hassas bilgileriniz de yedeklenir. Yani yeni bir cihaza bu yedeği geri döndüğünüzde parolaları tekrar giriş yapmak zorunda kalmazsınız.

Fakat eğer iTunes yedeklerinizi şifreleyecekseniz LÜTFEN AŞAĞIDAKİ MADDELERİ TEK TEK OKUYUNUZ:

 • iTunes yedek şifresinin diğer şifreler (Ekran kilidi, Sınırlamalar, Apple Kimliği, vs.) ile hiç bir ilgisi veya alakası yoktur. Bu yüzden bu şifreyi belirlemeden önce bir kenara mutlaka not alın.
 • Eğer iTunes yedek şifrenizi kaybederseniz, kesinlikle şifreli yedeğinizi kullanamazsınız.
 • Eğer iTunes yedek şifrenizi kaybederseniz kesinlikle iTunes ile yine yedek alamazsınız. Bilgisayar veya iTunes değiştirseniz bile alamazsınız çünkü şifre iTunes’a değil cihaza konur.
 • iTunes yedek şifresinden kurtulmanın tek çaresi cihazı sıfırlamak ve yedekten dönüş yapmadan yeni cihaz olarak tanımlamaktır kutusundan ilk çıktığı gibi.

Kaynak: http://support.apple.com/kb/ht4946?viewlocale=tr_TR

————–

Yukarıda iTunes ile iPhone veya iPad’i yedekleme konusunda aklıma gelen ve en çok sorulan soruların cevaplarını paylaştım. Atladığım önemli noktalar var ise gelen sorulara göre yazıya ekleyerek güncelleyeceğim. Umarım faydalı olur.

104 Comments

 1. Muhammet

  03/01/2014 at 17:47

  Yedeklemeyi nasil silcez acaba mustafa bey yardimci olurmusunuz ??

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 17:52

   Elbette. Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi silebilirsiniz.

   • MassiveDynamic

    07/01/2014 at 08:49

    iPhone’da yer kaplayan “diğer” olan kısmı nasıl silebiliriz bu konuda yardımcı olurmusunuz.

   • Afc

    10/02/2014 at 23:41

    Mrb mustafa bey öncelikle çalışmalarınızdan ve hizmetinizden dolayı sizi tebrik ediyorm sükranlarımı sunuyorum. ıphone 4 kullanıcıydım 4s terfi yaptım.bilgilerimi itunes üzerinden geri yükleme yaptım ekranım 4s menüsüne gecmedi 4 le 4s menü geçiş efektleri bildiğim kadarıyla farklı olması lazım.bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.iyi çalışmalar

 2. Serhat

  03/01/2014 at 17:51

  Merhaba Mustafa Bey,

  Daha onceden ipad 1 imden uygulamanizi gayet guzel kullaniyordum fakat. Artik uygulamaya giris yaptigim zaman hicbir yazi gozukmuyor. Silip yeniden yukledim ayni sorun devam ediyor. Nasil cozebilirim? Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 17:53

   iPad’inizde hangi versiyon yüklü acaba ?

   • Serhat

    03/01/2014 at 17:55

    Ipadin surumu 5.1 .1 . Indirmeye basinca uygulama ios 6 istiyor fakat cihaziniza uygun son surum yuklenebilir diyor. O sekilde indiriyorum bende.

    • Mustafa Tan

     03/01/2014 at 17:58

     Hmm.. Eski sürüm sorunlu. Yeni sürüm de iOS 6 istediği için indiremiyorsunuz 🙁

     Maalesef yapabileceğiniz veya bizim yapabileceğimiz birşey yok http://www.iphoneturkey.com adresini kullanarak sitemize giriş yapmaktan başka.

     • Serhat

      03/01/2014 at 18:02

      Anladim tesekkur ederim. Iyi calismalar.

 3. YuSuF

  03/01/2014 at 18:09

  Merhaba Mustafa Bey,

  Biraz konu dışı gibi ama merak ettiğim ve yanıtını bulamadığım bir sorum var.

  Ben yedekle ilgili bir şeyi merak ediyorum. Telefonumuza bir uygulama veya oyun indirdik mi eğer iCloud yedeğinde aktif hale getirirsek uygulamanın veya oyunun bilgilerinin kaydetmiş oluyor. Ama bazı uygulamalar bu bilgileri kendi serverlarında saklıyor ve biz iCloudda yedek almasak bile geri yükleme yaptığımızda bilgilerimiz geliyor. Benim öğrenmek istediğim uygulama veya oyunun yedeğinin nasıl aldığını öğrenebileceğimiz bir yer var mı?

  Amacım kendi serverlarına yedek alan uygulama veya oyunların iClouddan yedeğinin kapatmak böylelikle aynı bilgiyi hem 2 kere yedeklememiş hemde iCloudda yer kazanmış olurum.

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 18:24

   Bildiğim kadarı ile bunu kolayca anlamanın bir yolu yok eğer bunun uygulamanın ayarlar menüsünde açıkça göstermiyorsa.

   • Cihat

    22/01/2014 at 20:31

    Bende iphone 4 var perfonmaz yok takılma yapıyor ne yapmam lazım

 4. Güney

  03/01/2014 at 18:15

  Ya çok saçma, bendede 4s var, yıllardır iPhone kullanıyorum ama artık tamamen iPhone dan sıkıldığımı hissettim, yok yedek yok başka bisey yapmak çok mantiksiz, sanırım samsunga dönme zamanı geldi…

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 18:23

   Ne olur yanlış anlamayın sadece meraktan soruyorum. Samsunga dönünce yedek almayacak mısınız ?

 5. Ali ekin

  03/01/2014 at 18:38

  Merhaba ben cihazımı yeni bir iphone olarak ayarlamak istiyorum, bunu nasıl yapacağımı biliyorum ancak yedekten geri yükleme yapmak istemiyorum. Sadece tel numaraları,mesajlarım, fotoğraflar ve not defteri geri yüklensin istiyorum. Yeni bir iphone olarak ayarla dedikten sonra apple hesabıyla giriş yapınca bu bilgiler otomatik geliyordu diye hatırlıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. Nasıl yapabilirim bunu. Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 18:49

   Bahsettiğiniz iCloud veya Mail hesabınız ile bazı bilgilerinizin eşzamanlanması olayı. Maalesef tüm bilgileriniz o şekilde geri gelmez.

   Örneğin Ayarlar -> iCloud altından Kişilerinizi aktif edip rehberinizi iCloud ile eşzamanlarsanız cihazı sıfırladıktan sonra tekrar giriş yaptığınızda rehberiniz iCloud’dan geri yüklenir. Notlar da benzer şekilde. Fotoğraf Yayını ise son 1.000 ve son 1 aylık fotoları getirir.

   Bence fotoğrafları ayrıca bilgisayarınıza aktarın.

 6. Kemal

  03/01/2014 at 19:59

  Retina ipad miniyi yeni alanlardanım ve yedeklemeyi anlattığınız gibi yaptım teşekkürler. Pc ye yedek almak her zaman iyidir. Bi sorum olacak App Store dan begendığımız uygulamayı istek listesine atamıyorum onu bulamadım bir türlü yardımcı olurmusunuz

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 20:17

   Öncelikle App Store’da istek listesine atmak istediğiniz uygulamanın üzerine bir kez tıklayın. Uygulama ayrı bir ekranda ön plana geldiğinde sağ üst köşesinde paylaşım butonunu göreceksiniz (Kare içerisinden çıkan yukarı ok) Ona tıklarsanız İstek Listesine Ekle seçeneğini görebilirsiniz.

   • Kemal

    03/01/2014 at 21:43

    Teşekkürler Mustafa bey oraya yüz kere girmişimdir ama nedense görememişim 🙂 ama çok silik yapmışlar paylaş malar daha ön planda olmuş Facebook da tweet te falan neyse dikkat etmemi sağladınız teşekkürler tekrardan 🙂

 7. Yono

  03/01/2014 at 20:36

  Merhaba,

  Sorum su :

  Aynı PC de hem benım hem esimin cihazlarını yedekliyoruz. Ben kendi yedeğimi güncellemek isyediğim zaman kendi mail adresimle giriş yapıyorum ama yedekleme yaparken eşimin uygulamalarını da benim cihazıma atıyor veya eşiminkini kendi Apple hesabı altında yedeklerken benim uygulamalarını onun cihazına atıyor. Bunu engellemenin bir yolu veya bununla ilgili bir yazınız var mıdır ?

  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 20:57

   Yukarıdaki yazıdada paylaştığımız gibi iTunes ile yedekleme yaparken herhangi bir Apple Kimliği kullanılmıyor. Ayrıca cihazlar ayrıca yedeklenir ve saklanır. Sanırım yedeklemeden başka bir şey yapıyorsunuz. Yedekleme ve Satınalınanları Aktar işlemleri ile cihazların verileri biribirine karışmaz.

 8. splen

  03/01/2014 at 20:39

  Telefonu restore etmek istiyorum. iTunes 11 da restore etmek seçeneği yok. Ya da ben bulamadım. Lütfen yardım edebilir misiniz?

 9. Agah

  03/01/2014 at 21:01

  Merhaba,
  iPhone ve iPad aynı iTunes’ta yedeklenir mi?
  Şöyle anlatayım iphone’um var ve şimdi bir de ipad’im oldu.
  İpad’i de yedeklemek istediğimde itunes cihazı sıfırdan ayarlamaya çalışıyor veya iphone yedeğini yüklemeye çalışıyor. Başka seçenek çıkmıyor. Bunun başka bir yolu var mı?

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 21:08

   Elbette yedeklenir. Ben hep bu şekilde yapıyorum. Ayrıca yedekleme işlemi yedekleme yükleme yapmaz, sanırım farklı birşeyler yapıyorsunuz.

   Tam olarak ne yapmaya çalışıyorsunuz, adım adım bir yazabilir misiniz? Örneğin ben sadece Yedekleme seçeneğine tıklıyorum o kadar.

   • İzmr

    05/04/2014 at 10:56

    Takvim bilgilerim sürekli yok oluyor basıl geri getirebilirim:(

 10. İpone 5s

  03/01/2014 at 21:19

  Mustafa bey ios 7.1 martta çıkıcak deniliyo bu doğrumu sizce ne zaman 7.1 final sürümü

 11. Seyyah

  03/01/2014 at 21:36

  Merhaba Mustafa bey,
  Ben bir bilgisayarda yedek almıştım aldığım yedeğin dosyasını flash belleğime kopyaladım. Sonra yanlışlıkla iphon’um formatlandi. Almış oldugum yedeğin dosyasını Mac Pro da kullanarak yükleyebilirmiyim. Yardımcı olurmusunuz.
  Teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   03/01/2014 at 21:50

   Yüklersiniz elbette. Yedek dosyasını bilgisayarınızdaki eski yerine geri kopyalayın:

   iTunes yedeklemeleri bilgisayarınızda nerede saklanır?
   Yedekleme verilerinizin saklandığı klasör bilgisayarınızın işletim sistemine bağlıdır. Yedekleme klasörünün veri yedekleme yordamınıza dahil edildiğinden emin olun. iTunes yedekleme dosyalarını şu konumlara yerleştirir:

   Mac: ~/Kitaplık/Uygulama Desteği/MobileSync/Yedekleme/
   “~” işareti Ana klasörünüzü temsil eder. Ana klasörünüzün altında Kitaplık klasörünü görmüyorsanız, Option tuşuna basarak Git menüsünü tıklayın.

   Windows XP: \Documents and Settings\(kullanıcı_adı)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\
   Application Data klasörüne hızlı bir şekilde erişmek için Başlat’ı tıklayın ve Çalıştır’ı seçin. %appdata% yazın ve Tamam’ı tıklayın.

   Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8: \Users\(kullanıcı_adı)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\
   AppData klasörüne kolayca erişmek için Başlat’ı tıklayın. Arama çubuğuna %appdata% yazın ve Return tuşuna basın.

   • Seyyah

    03/01/2014 at 22:52

    Çok sağolun gerçekten çok iyi oldu.
    Teşekkürler.

 12. Ugutu

  03/01/2014 at 22:30

  Cok faydali bi yazi olmus, kafamdaki bu konu ile ilgili butun soru isaretlerini cozdum. Tesekkurler

 13. Mehmet

  04/01/2014 at 00:16

  Merhaba mustafa bey itunes ile yedekleme yaparken icloud yedeklemesi kapali mi olmasi lazim?cevap hayirsa nasil oluyor peki?

  • Mustafa Tan

   04/01/2014 at 00:44

   Zorunlu değil, yani size kalmış. İsterseniz hem iTunes, hem de iCloud yedeği alabilirsiniz.

 14. Mustafa

  04/01/2014 at 01:14

  Satın aldığım videolar sildiğim halde gözüküyor nasıl görünmez yapabilirim. Sildim gözükmesini istiyorum. Kolay gelsin.

 15. Ersan

  04/01/2014 at 01:40

  Mustafa Bey merhaba,
  ITunes açıldığında ‘… adlı iphoneun içeriğini okuyamıyor. Bu iphoneu fabrika ayarlarına döndürmek için Iphone tercihlerinin özet sekmesine gidin’ gibi bi uyarıyla karşılaşıyorum.
  Ne yapmam gerek?

 16. Seko

  04/01/2014 at 11:15

  Mustafa bey merhaba iki ayrı ıphone 5 i aynı bilgisayarda farklı yedekleyebilirmiyiz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mustafa Tan

   04/01/2014 at 11:59

   Elbette yedekleyebilirsiniz. Hatta 10 tane cihazı bile yedekleyebilirsiniz. Yeter ki bilgisayarınızda yer olsun. Her bir cihazı ayrı ayrı takıp yedekle tuşuna tıklayın.

 17. Selçuk

  04/01/2014 at 11:34

  Bende wikipedia offline yüklü icinde 5 gb veri var bunu bilgisayara iTunes’a yedekleyebilirmiyim

  • Mustafa Tan

   04/01/2014 at 12:00

   Yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi uygulamaların verileri zaten yedekleniyor. Eğer sadece bahsettiğiniz uygulamanın verilerini yedeklemek istiyorsanız uygulamanın size ayrıca bu imkanı sunması gerekiyor. Sunmuyorsa yapabileceğiniz pek birşey yok.

  • Seko

   05/01/2014 at 07:52

   Yedeği geri yüklerden benim rehberim diğeriyle karışıyor. Uygulamalarda karışıyor ne yapabilirim.

 18. alper

  04/01/2014 at 12:51

  contract kıll2son güncellemeden sonra kapanıyor o değil tüm oyunlarda boyle oluyor düzgün bir güncelleme yaparsanız sevinirim

  • Mustafa Tan

   04/01/2014 at 12:56

   Bunu bize değil Apple’a, hatta uygulamanın geliştiricisine bildirmeniz gerekiyor. Uygulama düzgün çalışmıyorsa bunu düzeltecek olan uygulamanın geliştiricisidir.

 19. Ferhat

  04/01/2014 at 16:21

  Biliyorum yeri değil ama acil öğrenmem lazım olunca buraya yazmak istedim. İpad mini ile ipad mini retinayı birbirinden nasıl ayırabiliriz? Cihazlar kapalı açılmamak şartıyla

 20. Seko

  04/01/2014 at 20:43

  Mustafa bey aynı bilgisayarda farklı ıphonu yedeklemeyi nasıl yaparım şimdiden teşekkürler

 21. İsa

  04/01/2014 at 22:16

  Merhaba ben oyun oynarken game center kendiliğinden açıldı Sifre girmemi istedi ve girmedim.ardindan rehberim silinmiş. Game center şifresini girdim ve rehber geldi sebebi ne olabilir bana yardımcı olursanız sevinirim.

 22. Yaşar kemal

  05/01/2014 at 10:15

  Sn. Mustafa bey 4 s kullaniyorum. Cihazim en son versiyon 7. 0.4. Ama kullanirken bir anda önceki versiyon gibi calişmaya başladı. Boyle açılîrken uygulamalar tek tek geliyor sanki. Sebebini anlayamadim. Bir bilgi verirseniz müteşekkir kalirim…..saygilar

 23. sercan

  05/01/2014 at 14:01

  benim bu konuda anlamadığım tek şey bilgisyarıma format atmadan önce itunestan eşzamanla dediğimde uygulamaları da eşzamanlıyordu yani satın alınanları aktar dememe gerek kalmadan. formattan sonra bu özelliği geri getiremedim sadece yedek alıyor

 24. Fatih

  06/01/2014 at 10:00

  Mustafa bey
  Iphone ve ipad kullaniyorum, sarkilari cihazlara sorunsuz atiyordum itunes ile. Fakat ipad e restore yaptiktan sonra sarkilarimi playlistten atamaz oldum. Iphone a sorunsuz atiyorum.

  Ipad e de iphone a attigim gibi nasil atabilirim?
  Tesekkurler

 25. Anonim

  06/01/2014 at 10:15

  Selamlar, sorum eszamanlama ile ilgili. Telefonumu iTunes ile eszamanlama yaptım yeni müzikleri atsın diye fakat hiçbirisini atmadı. İtunesten telefondaki müzikleri actım yeni müzikler silik gözüküyor. Tüm müziği veya elle seçme seçeneklerini kullanmama rağmen olmadı. Ancak bir gün önce diğer bir bilgisayardan iTunese kendi app store hesabimla girdim ve yetkilendirme yaptım. Ayrıca telefonda yüklü podcastlerede ulaşılamaz oldu

 26. AppleWord

  07/01/2014 at 13:55

  İos 7 güncellemesi gelmedi ne zaman

 27. Hakankaa82

  07/01/2014 at 17:58

  Suan en cok merak edilen konulardan biri akilli saatler bir sürü akilli saat çıkmış bunların karşılaştırmalı bir haberini yapsanız Mustafa bey 😉

  • AppleWord

   07/01/2014 at 19:44

   Durun daha apple nin ki çıkmadı

 28. Yusuf

  09/01/2014 at 23:18

  Mustafa bey merhaba daha ônce aldigim yedegi tekrar geri yuklemel istiyorum yedek bozulmus yada uyumlu degil diyor fakat uyumla alakali bi sorun yok aldigim yedek 7.0.4 suanki yukleyecegimde 7.0.4 ne gibi bi caresi var lutfen yardim edin

 29. Burak Arslan

  10/01/2014 at 09:09

  Mustafa Bey ben telefonumu pc ye bağlayınca mediamin gözükmesini istemiyorum şifre felan koyma varmı yoksa telefondan kapata biliyormuyuz?

 30. Soner

  10/01/2014 at 09:19

  Mrb mustafa bey ben apple storeden tlf aldım bana tlf nu alır ken uluslar arası garantısı var dedıler tlfda kamerayı ılk actıgımda bazen ekranda mor bı renk oluyo sonra duzelıyor bu şikayetle aldıgım yere getrdım ve bana düşürdün dedıler tlf hıc dusurmedım tlf ekranını degıstıler 215 tl mıde aldılar. Tlfda yıne aynı sorun var yapamadılar ve menu tusun karesını de yan taktılar ön kamerada bıraz saga dogru kaydı ne yapmam gerekıyo yurt dısında aldım tlf turkıyede garantısı varmı yardımcı olursanız cok dua ederim size iyi calısmalar. Lütfen cvp

 31. Yasemin

  11/01/2014 at 18:15

  Merhaba, bilgisayarda itunese fotoğraflarımı yedeklemiştim fakat şimdi telefonuma nasıl geri yükleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

 32. Era

  11/01/2014 at 22:24

  Mustafa bey iPad 4 kendi kendine kapanıp açılıyor. Her şeyi yaptık. Cerezleri sildik, verileri sildik en son da tamamen sifirladik ama yine kapanıp açılıyor. Ne yapabiliriz?
  Not: mesela safaride gezinirken

 33. Kadir

  14/01/2014 at 02:00

  Merhabalar ben iphone5 telime format atmak istiyorum. Size bi sorum olacak çok fazla kullanıdıgım “whatsapp” uygulamasında kullanımı “ömür boyu” ibaresi yazıyor eger format atıp yeniden yüklersem ayni şekilde faydalanmam mümkün müdür ?

 34. Doktor

  28/01/2014 at 11:23

  HOCAM BEN USB KABLOSUYLA TAYLANDDAN ALDIĞIM 5s i ıtunes olmayan bilgısyara takıyorum telefonda güven güvenme yazıyor ve sonra telefondan pc ye resımleri atıyorum bu bana abes geldı sizce de bu kadar kolay olması normal mi acaba?

 35. Faruk

  28/01/2014 at 21:31

  Merhaba

  Bir pc de 2 oturum ile 2 telefon yedeklemesi yapabilir miyiz? Evimde pc kullanmıyorum. 2 i phone 1 iPad var bunları tek pc den 3 oturumla idare edebilir miyim? 1. Oturumda iTunes kurarsam diğerlerinin masaüstüne otomatik geliyo zaten bildiğim kadarıyla. Merak ettiğim 1. Telefonu 1. Oturumla eşzamanladım diyelim. 2. Telefonu 2. Oturumla eşzamanlarsam 1. nin bilgileri mi gelir? Bu arada 3 ünün de AppStore şifresi aynı.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 36. Aysegul

  03/02/2014 at 17:56

  Mrb. Belgelerimi yedeklemek için itunese bagladım. Yedeklemeyi yapamadan yanlışlıkla eski yedege yükledim ve haliyle yedeklemek istedigim belgelerim kayboldu. Belgelerime ulaşabilir miyim?

 37. YuSuF

  10/02/2014 at 14:12

  Mustafa Bey Merhaba,

  Peki iTunes iPhone yedeği aldığında her yedeği ayrı ayrı mı yazıyor? Yoksa hep üstüne mi yedek alıyor. Tek bir aygıtım var ve menüde de tek aygıt olduğuna göre üstüne yazıyordur diye düşünüyorum ama apple bu arka tarafta ayrı ayrı dosyalayıp hard diskimizin dolmasına neden olabilir 🙂

  Birde aygıtlara geldiğimizde yedek dosyasına sağ tıklayınca arşivle diye bir seçenek çıkıyor. Bu seçenek ne işe yarıyor?

  Ben arşivle dedim ve yedek tarihim güncel tarihe döndü. Şimdi ben yedek alsam acaba yeni bir yedek dosyası mı oluşturacak?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 38. Afc

  11/02/2014 at 00:34

  🙂

 39. Faruk

  13/02/2014 at 18:49

  Merhaba
  Sizden tek bir ricam var benim gibi binlerce iphone’ umu bul özelliğinden mağdur olanlar için bir çözüm bulunması yanlış bir yedeğin yüklenmesi ve o yedeğin sahibinin ve şifresinin bulunamamasından dolayı hiçbir şekilde ne yedeğimizi yükleyebiliyoruz nede sıfırlayabiliyoruz. Ne yapalım yani şimdi 5s i çöpe mi atalım. Biliyorum sizin yapabileceğiniz bi durum da değil apple buna bi çözüm yolu bulmalı teşekkürler.

 40. cerenimo

  05/03/2014 at 20:23

  Merhaba
  iphone da çektiğim son fotoları bilgisayara aktarmayı unuttum ve itunestaki son yedeklemeyi geri yükledim ve şu an yedekleme tarihinden sonraki bilgiler fotolar silindi doğal olarak onları geri alabilmemin bir yolu var mı acaba? 🙁

 41. aslı

  08/03/2014 at 13:04

  merhabalar ben eskı ıphonumu yedeklemıstım ve yanlıslıkla yedeklemeyı yenı telefonuma gerı aldım yenı telefonumdakı butun bılgıler gıttı bunları gerı alma ımkanım yokmu

 42. Emin

  24/03/2014 at 20:21

  iTunes üzerinden yedekleme yaptım ama diğer tl yüklediğimde rehberi yüklemiyor yedekleme yaptığım tl numaralar silinmiş yardımcı olursanız sevinirim

 43. ercan

  07/04/2014 at 12:24

  Mustafa Bey merhaba;
  Ben telefonumu(iphone 4s) her zaman kendi pcmde yedekliyorum fakat farklı bir leptopda telefonu yeniden yüklemek zorunda kaldım ve nasıl olsa kendi leptobumda yedeğim var gidip tekrar onu yüklerim diye düşündüm.Kendi leptobumda itunesi açtığımda otomatik yedekleme yaptı ve şuan yedeklemeyi geri yükle dediğim zaman sadece en yeni olan yani diğer leptopta olan bilgileri gösteriyor en yeni olan değil de ben bir önceki yedeklemeyi telefonuma yüklemek istiyorum.Bana yardımcı olacağınızı umut ediyor,
  Saygılarımı sunuyorum..

 44. Pingback: Tekno Apple

 45. Ctk

  27/04/2014 at 12:28

  iOS 7.1.1kullanıyorum bilgisayardan(Windows 8)i tunes arşivine attığım müzikleri yedekleyemiyorum(yedekle dedikten sonra yedekleniyor diyor ve anında bitiyor gelen birşeyde yok)

 46. Aysel

  04/05/2014 at 09:55

  Merhaba Mustafa bey. 4s kullaniyorum iki yildir. İCloud un sirfedini unuttum. Simdi surekli ekrana bildigim cikiyor. Telefonu her actigimda ayni sekilde. Sifreyi hatirlatmak icin de herhangi bir yol gostermiyor. Artik sinir oldum. Ayarlardan iCloud a girdigimde sifrem gizli olarak var bunu gorunur yapmanin ya da degistirmenin bir yolu yokmu. Bir de PC ye bagladigimda es zamznlama yapiyor. Pc den yeni bir muzik parcasini yukleyemiuorum. Tel de ki butun sarkilari silip yeniden pc dekileri yukluyor. Bunun baska bir yolu yok mu? Tesekkur ederim

 47. Yardim

  17/05/2014 at 23:09

  iyigunler mustafa bey
  Bir sorum olacakti,arkadasin apple kimligi ile telefonuma tomtom programi yukledim,simdi guncellemesi geldi,guncelleme yapsam ne olur programi kaybedermiyim?
  Yada bilgisi olan arkadaslar varmi
  Iyigunler

  • Mustafa Tan

   17/05/2014 at 23:50

   Arkadaşınızın kimliği ile yapabilirsiniz.

 48. Can

  18/05/2014 at 10:02

  Yani kendi apple kimligim ile güncelleyemem öylemi? Benmi yanlış anladım

  • Mustafa Tan

   18/05/2014 at 10:13

   Tabii ki güncelleyemezsiniz 🙂 Uygulamalar indirilirken kullanılan Apple Kimliğine bağlıdır, hangi Apple Kimliği ile indirdiyseniz o kimlikle güncellemeniz gerekiyor.

 49. Can

  18/05/2014 at 16:09

  Tsk ederim Mustafa Bey,o zaman hic dokunmayim kullanayim boyle;)

 50. Physicist

  18/05/2014 at 16:54

  Mustafa bey öncelikle iyi günler bu forumla alakasız bir sorum olacaktı. Herhangi bir siteye girdiğimde sürekli reklamlar çıkıyor iPad air kullanıyorum. Bilgisayara bağlayarak format atmama rağmen bu sorun hala devam ediyor. Bu sorundan nasıl kurtulabilirim . Şimdiden teşekkürler

 51. Pingback: iPhone Pil Değiştirmece | hozermd

 52. Eser

  19/06/2014 at 11:48

  Merhaba,

  iOS 7’den 6’ya yüklenmediği konusu ok. Peki 7.0.6 yedeklemesi 7.1.1’e yüklenebiliyor mu? Yoksa yedeklemeyi yapmadan update işlemi yapalım mı?

  Teşekkürler

  • Clkriza

   03/09/2014 at 03:32

   yedeklediginiz de ios surumunuz ornegin 7.0.0 dir. Ancak yedeklemenin ardindan gecen sure icerisinde cikan guncelleme 7.0.1 oldugu varsayarsak Sizin bir onceki surumde yedekledigin dosyalariniz suanki versiyonlarda da normal isleyecektir. Yazida dedigi gibi. degisen sadece icerik olacaktir. bir problemi yok.

 53. Hilmi

  24/06/2014 at 22:56

  Mustafa Bey iyi çalısmalar
  Yurt disından 4s telefon aldım 3 yil icinde bir kaç defa icinde çökmeler oldu hepsini iTunes tan yedekledim ancak su anda 9 hatası veriyor. Apple destek hattını da aradım dediklerinin hepsini yaptım, hiçbir sekilde hatayı geçmiyor. Dışarıda da Avea bayilerinde tamire verdim aynı hatayı verdi. Bir bayi yurt dışı telefonları bu durumda çöp oluyor yapacak bir şey yok dedi. Bu konuda bir bilginiz var mı veya iTunes da bir sorun mu var acaba bir sitede iTunes larda sorun olduğu yazmış
  Yardımlarınızı İcin şimdiden teşekkür ederim.

 54. Hilmi

  25/06/2014 at 20:22

  Mustafa Bey iyi çalısmalar
  Yurt disından 4s telefon aldım 3 yil icinde bir kaç defa icinde çökmeler oldu hepsini iTunes tan yedekledim ancak su anda 9 hatası veriyor. Apple destek hattını da aradım dediklerinin hepsini yaptım, hiçbir sekilde hatayı geçmiyor. Dışarıda da Avea bayilerinde tamire verdim aynı hatayı verdi. Bir bayi yurt dışı telefonları bu durumda çöp oluyor yapacak bir şey yok dedi. Bu konuda bir bilginiz var mı veya iTunes da bir sorun mu var acaba bir sitede iTunes larda sorun olduğu yazmış
  Yardımlarınızı İcin şimdiden teşekkür ederim.

 55. Pingback: Apple’dan Kapatma Tuşu Sorunlu iPhone 5′ler için Ücretsiz Tamir Programı - TeknoPir

 56. Murat

  31/07/2014 at 14:13

  Merhabalar mustafa bey sorum itunes bilgisayar yedeklemesinden istemediğim bi uygulamayı geri yükleme yapmadan önce nasıl silebilirim

 57. Yusuf Aybal

  10/09/2014 at 01:37

  Wifi icin sorun yaşıyorum bazen otomatimen donma oluyor bn de 4s 32cb telefon var

 58. Salih

  11/09/2014 at 01:49

  Fotoğraf çekip i cloud ile yedeklemeden önce fotoğrafı silersek sildigimiz fotoğrafa ulaşma imkanımız var mı?

 59. orçun

  15/09/2014 at 00:30

  iyi günler
  ben telefonumu cuma günü yedekleyip sonra herşeyi sildim içindeki tekrar yedekten yüklerim diye ancak telefonu taktığımda kendi kendine tekrar yedekledi ve önceki yedekleme mi telefonuma geri yükleyip yükleyemeyeceğimi sormak istiyordum delirmek üzereyim ve yardımınıza ihtiyacım var. Öyle bir seçeneğim varsa nasıl açıklarsanız sevinirim teşekkürler.

 60. Pingback: Pil Sorunu olan bazı iPhone 5′ler için Apple’dan Ücretsiz Değişim Programı | iPhone ve iPad Türkiye | kıbrıs haber

 61. Anonim

  29/12/2014 at 23:59

  merabain..,ipad 2 nin yedekleme işlemini başlattıktan bi beş dakka sonra hata verip işlemi iptal ediyor itunes,bu yaklaşık bir on keredir tekrarlıyor kendisini.ne önerirsizniz?

 62. fırat

  30/12/2014 at 00:02

  Merhabain..ipad 2 nin yedekleme işleminde 5,6 dır hata sorunu yaşıyorum,işlem başlıyor ve beş dk içinde hata verip işlem iptal ediliyor,ne yapılabilir?,öneriler? (not:usb kablosunda bir problem yok)

 63. Pingback: Bir Tamirat Masalı – iPhone 4S “Power & Sensor Cable” Değişimi | hozermd

 64. ahmet

  12/04/2015 at 01:24

  mustafa abi kolay gelsin,itunnes ile yedekleme yapacaktım ama daha önce yedeklediğim arkadaşımın telefonu benim telefona komple geçti. benim herşey kayboldu nasıl ulaşabilirim abi?yaardımcı olursan cok sevinirim…

 65. Bessam nuh

  07/09/2015 at 14:17

  Arkadaslar iphone 6 plus var bilgisayara baglayinca yanlislik baska telefona ait olan bir yedeklemeyi yukledim ve fotograflarim rehberim hepsi gitti bilgasayarda da yedeklemem yok acaba silinenleri geri yuklemenin bir yolu varmi