iOS 7 MFi Oyun KumandalarıGeçen sene (2013) haziran ayında Apple’ın düzenlediği WWDC etkinliğinin açılış sunumunu (keynote) izleyenler, iOS 7 ile gelen yeni özellikler tanıtılırken paylaşılan “MFi Game Controllers” (MFi Oyun Kumandaları) özelliğini hatırlayacaklardır. Gerçi bu özellik son kullanıcıya değil de iOS uygulama geliştiricilerine ve aksesuar üreticilerine sunulan bir yenilik olduğu için, bir çok kişinin gözünden kaçmış olabilir.

Ben de hazır 2 farklı iOS 7 MFi oyun kumandasını inceleme fırsatı bulmuşken, bu konu hakkındaki bilgi ve tercübelerimi paylaşayım istedim.

iOS 7’nin tanıtıldığı WWDC 2013 sunumundan bir kare

MFi Nedir ?

MFi oyun kumandaları konusuna geçmeden önce kısaca “MFi” kavramından bahsetmek istiyorum. MFi aslında, Made for iPhone/iPad/iPod (iPhone/iPad/iPod için yapılmıştır)  ifadesinin kısaltılmışıdır. Yani Apple’ın https://developer.apple.com/programs/mfi/ adresinde paylaştığı şekilde cihazlarını iPhone, iPad ve iPod’larla uyumlu yapan ve onay alan her üretici, cihazlarının kutularında aşağıdaki MFi (Made for iPhone/iPad/iPod) logolarını kullanabilir.

Örneğin çeşitli firmalara ait Apple onaylı bir çok şarj cihazının kutusunda, aşağıdakine benzer bir logo görürsünüz.

“Mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için Apple, aksesuar üreticilerine yönelik özel uyumluluk gereksinimleri oluşturmuştur. Uyumlu olacak şekilde tasarlanmış ve onaylanmış ürünlerin ambalajında “Made for” etiketi bulunur. Aygıtınızla kullanmak amacıyla üçüncü taraf aksesuarlar satın alırken uyumlu olmalarını sağlamak için aygıtınızla ilişkili “Made for” etiketini kullanmaya yetkili aksesuarları arayın.

Örneğin “Made for iPhone”, bir elektronik aksesuarın özel olarak iPhone’a bağlanmak üzere tasarlandığı ve geliştiricisi tarafından Apple performans standartlarını karşıladığının onaylandığı anlamına gelir.”

Kaynak: http://support.apple.com/kb/HT1665?viewlocale=tr_TR

MFi Oyun Kumandaları

MFi oyun kumandaları ise iOS 7’nin tanıtılmasından sonra çeşitli üreticiler tarafından yine Apple’ın koyduğu standartlarda üretilen cihazlardır. Apple’un buradaki amacı da her oyun geliştiricisinin her farklı kumanda için ayrı ayrı entegrasyon yapmasını engellemek. Yani iOS oyun geliştiricileri ile iOS oyun kumandası geliştiricileri ortak bir standartta buluştuğundan, MFi uyumlu oyunların sayısı çok daha fazla ve de oyun geliştiricilerinin işi çok daha kolay oluyor.

Apple’ın bu adreste paylaştığı standartlara göre de çeşitli firmalarca 3 farklı oyun kumandası üretilebiliyor:

 • Standard Form-Fitting Controller
 • Extended Form-Fitting Controller
 • Extended Wireless Controller

Dilerseniz daha iyi anlaşılabilmesi için bu 3 farklı kumandayı kısaca açıklayalım:

Standart Form-Fitting Controller

Standart Form-Fitting şeklinde ifade edilen oyun kumandaları diğerlerine göre çok daha az tuş içerir. Daha doğrusu  bir oyun kumandasında en temel fonksiyonlar ve tuşlar yer alır aşağıdaki örnekte olduğu gibi. Ayrıca cihaz, kumandaya şarj yuvasından takılarak fiziksel bağlantı ile kontrol edilir. Bu nedenle bu tip kumandaların orta kısmı cihaz (iPhone veya iPod touch) gelecek şekilde boş bırakılır.

iOS 7 MFi Standart Form-Fitting Controller

Bu tip kumandaya en güzel örnek de şu an yurt dışında Amerika Apple Online Store‘da vergi hariç 69.95$’a satışta olan ve yakında ülkemizde de satışının başlayacağı söylenen Logitech Powershell Controller. iPhone 5s, iPhone 5 ve iPod touch 5. nesili destekleyen bu kumandanın ortasına cihazımızı yerleştiriyoruz ve lightning şarj yuvası üzerinden cihazla entegre oluyor. Tabii bu sayede aynı zamanda cihazımız da şarj oluyor.

Logitech Powershell Controller

Yazının devamında çeşitli oyunlarla test etme imkanı bulduğum bu kumanda ile ilgili tecrübelerimi paylaştım fakat dilerseniz öncesinde aşağıdaki tanıtım videosuna da bir gözatabilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=RniZNMr083o&w=560&h=315]

Ürünün web sitesi (Türkçe) : http://gaming.logitech.com/tr-tr/product/powershell-controller-and-battery

Amerika Apple Online Store : http://store.apple.com/us/product/HE018VC/A/logitech-powershell-controller-battery

Extended Form-Fitting Controller

Extended (Genişletilmiş) Form-Fitting oyun kumandaları ise yukarıda paylaştığımız standart kumandaları ile benzer bir form faktöre sahiptir ama daha fazla tuşa ve fonksiyona sahiptir. Bu kumanda tipinde de cihazlar (iPhone 5s, iPhone 5 ve iPod touch) şarj yuvasından kumandaya bağlanırlar.

iOS 7 MFi Extended Form-Fitting Controller

Bu tip kumandaya en güzel örnek de şu an  Amerika Apple Online Store‘da vergi hariç 99.95$’a satışta olan Moga Ace Power Controller. iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5 ve iPod touch 5. nesili destekleyen bu kumandanın ortasına cihazımızı yerleştiriyoruz ve lightning şarj yuvası üzerinden cihazla entegre oluyor. Tabii bu sayede aynı zamanda cihazımız da şarj oluyor.

Moga Ace Power Controller

Bu kumandayı da test etme imkanı bulduğum için yazınında devamında tecrübe ve düşüncelerimi bulabilirsiniz fakat dilerseniz öncesinde aşağıdaki tanıtım videosuna da bir gözatabilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=kZAiHQ123nQ&w=560&h=315]

Ürünün web sitesi : http://www.mogaanywhere.com/ace/

Amerika Apple Online Store: http://store.apple.com/us/product/HE449ZM/A/moga-ace-power-game-controller

Extended Wireless Controller

Extended (Genişletilmiş) Wireless oyun kumandalarının yukarıda paylaştığımız extended kumandalardan en büyük farkı da iOS tabanlı cihazlarımıza kablosuz (Bluetooth üzerinden) olarak bağlanmasıdır. Yani tuşlar ve fonksiyon olarak her iki cihaz benzerlik gösterse de kablosuz kumandanın faktörü daha farklıdır herhangi bir cihaz fiziksel olarak bağlanmadığı için. Bu yüzden bu tip kumandalar, XBOX kumandalarına çok benziyor.

iOS 7 MFi Extended Wireless Controller

Bu tip kumandaya en güzel örnek de Amerika Apple Online Store’da vergi hariç 99.95$’a satılan SteelSeries Stratus Wireless Gaming Controller.  Bu kumanda kablosuz (Bluetooth üzerinden) bağlantı sağladığı için daha fazla iOS 7 yüklü cihazi destekliyor. Desteklediği cihaz modelleri ise de iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPod touch 5. nesil, iPad mini, iPad mini retina, iPad 4. nesil ve iPad air. (Maalesef iPhone 4 ve 4S’i desteklemiyor) Kablosuz bağlantı olduğu için de kumanda cihazı ayrıca şarj etmiyor.

Fakat tek bir cihaza bağlanmak zorunda olmadığı için birden fazla kablosuz kumanda ile tek bir iOS cihazında multiplayer oyun oynanabiliyor. Tabii ki destekleyen oyunlarda.

SteelSeries Stratus Wireless Gaming Controller

Bu kumandayı henüz tecrübe etme imkanım olmadı fakat dilerseniz aşağıdaki tanıtım videosuna bir gözatabilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=loUtgWRiYBY&w=560&h=315]

Ürünün web sitesi : http://steelseries.com/stratus

Amerika Apple Online Store: http://store.apple.com/us/product/HE760VC/A/steelseries-stratus-wireless-gaming-controller

Hangisini almalı ? Ya da iPhone’da oyun oynamak için gerçekten bunlara gerek var mı?

Bir çok takipçimiz gibi ben de iPhone ve iPad’imle oyun oynuyorum. Fakat uzun yıllardır PC’de ve şu an Playstation’da Battlefield serisini oyunuyan biri olarak da bazı oyunların iPhone ve iPad’de oynamanın mümkün olmadığını, daha doğrusu kontrollerin zor olduğu için oynamanın pek zevk vermediğini çok iyi biliyorum. Bu yüzden genelde dokunmatik oyunları, ya da cihazın hareket sensörünü kullanan oyunları tercih ediyorum.

Battlefield gibi FPS (First Person Shooter) oyunlarında aynı anda bir çok kontrol kullanıldığı için, bir oyun kumandası olmadan bu tip oyunları oynamak gerçekten zor. Ne demek istediğimi, FPS tarzı oyunlara pek aşina olmayanlara daha iyi anlatabilmek için aşağıdaki Battlefield 4’e ait örnek bir videoyu paylaştım. PC, PS3/PS4 ve XBOX’da oynanabilen bu oyunu, aşağıdaki tempoda sadece iPhone veya iPad’in dokunmatik ekranını kullanarak oynamak sizce mümkün mü 🙂

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=hl-VV9loYLw&w=560&h=315]

Bu yüzden özellikle App Store’daki FPS tarzı oyunlar için bu tip bir kumanda şart. Çünkü yıllardır App Store’dan indirdiğim hiç bir FPS tarzındaki oyunu, iPhone’un dokunmatik kontrolleri ile oynayamadım. Tabii bu durum sadece FPS oyunları için geçerli değil, konsol dünyasından iOS’e uyarlanan bir çok oyun için bu durum geçerli, oyunun orijinalinde çok fazla kontrol olduğu için.

Ben de bu yüzden özellikle konsol dünyasındaki kumandalar ile oyun oynamaya alışkın olanlar için, şu an yurt dışında satışta olan aşağıdaki Logitech Powershell ve Moga Ace Power oyun kumandalarını test edeyim ve bu konudaki tecrübelerimi paylaşayım istedim 🙂

Logitech Powershell ve Moga Power Ace

Logitech Powershell

Powershell, yazının başında da belirttiğim gibi iOS 7 MFi destekli en temel oyun kumandası. Bu yüzden üzerinde çok az kontrol var. Sadece D-pad, X,Y,B,A,L1 ve L2 tuşları bulunuyor ve üzerinde joystick barındırmıyor. Yani klasik bir konsol kumandasından daha az kontrola sahip ki bu da yukarıdaki paylaştığım FPS tarzı oyunları kısıtlıyor.

Örneğin bu yüzden Mega Ace Power’ın sorunsuzca desteklediği Dead Trigger 2 isimli oyunu Logitech Powershell adam gibi desteklemiyor. Çünkü FPS oyunlarında bir kontrol düğmesiyle karakterimizi hem sağa/sola/ileri/geri hareket ettirmemiz, diğeriyle de nişan almamız gerekiyor. Faka Logitech Powershell’de ikinci bir kontrol düğmesi (joystick) olmadığı için nişan alamıyoruz.

Logitech Powershell ile Stickman Soccer oynanabiliyor

Sırf bu nedenle Logitech Powershell’i kesinlikle tavsiye etmiyorum daha uygun fiyatına rağmen. Tabii eğer çok fazla kontrol gerektirmeyen oyunları oynamayı düşünüyorsanız sorun yok. Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Stickman Soccer‘ı rahatça oynayabildim Logitech Powershell ile.

Logitech Powershell aynı zamanda taklılı olduğu sürece cihazımızı şarj ediyor 1500 mAh’lık pili sayesinde. Bu da tip kumandaların zaten en büyük avantajlarından bir tanesi, oyun oynarken cihazımızın pilinin çabuk bitmesi sorununu çözüyor olması. Tabii bu durumda kutusundan çıkan mikro usb kablosu ile oyun kumandasını da şarj etmemiz gerekiyor pili bittikçe 🙂

Son olarak Powershell’in diğer bir dezavantajı da Lightning Connector şarj yuvası bulunmasına rağmen iPhone 5c’leri desteklemiyor oluşu. Çünkü iPhone yuvası 5c’lere uygun değil. Bu yüzden iPhone 5c sahibi iseniz bu kumandayı direkt eleyin. Ancak iPhone 5S, iPhone 5 ve iPod touch 5. nesil sahibi iseniz kullanabilirsiniz.

Moga Ace Power

Açıkçası iOS 7 MFi kumandaları içindeki form faktörünü en sevdiğim ve Playstation oyun konsolu olmasa kesin alırım dediğim tek kumanda Moga Ace Power oldu. Çünkü kontrol ve tuş zenginliği açısından klasik bir konsol kumandasından hiç bir farkı yok.

Benim oğlan Moga Ace Power ile Terraria oynarken 🙂

Ayrıca Moga Ace Power’ın Logitech Powershell’e göre diğer önemli bir avantajı da kullanılmadığı zaman katlanabilip küçülmesi. Bu sayede çantada çok daha az yer kaplıyor.

Moga Ace Power üzerinde iPhone yokken boyutu küçültülebiliyor.

Moga Ace Power’ın Logitech Powershell’e göre üstün yanlarını liste haline getirecek olursak da:

 • Kontrol seçeneği ve düğmesi daha fazla.
 • Kullanılmadığı zaman boyutu küçülebiliyor.
 • iPhone 5c’yi de destekleyen bir form faktöre sahip.
 • 1800 mAh’lık daha uzun süre şarj eden bir pile  sahip. (Powershell’in pili 1500 mAh.)
 • Kumandanın üzerinde kumandanın şarj durumunu gösteren bir düğme/gösterge mevcut.
 • Kumanda üzerinde takması kolay bir kulaklık girişi bulunuyor. (Powershell’de ise kumanda üzerinde değil, direkt cihaza takılıyor ama kumandaya iPhone’u yerleştirirken ayrıca uğraştırıyor.)

Bu yüzden cihazında iOS 7 yüklü iPhone 5, 5s, 5c veya iPod touch 5. nesil sahiplerinin oyun kumandası olarak ilk düşünmeleri gereken cihaz bence Moga Ace Power olmalı. Fakat böyle bir kumandayı almaya gerçekten ihtiyaç var mı bence o ayrı bir konu. iPhone’a özel tasarlanmış çoğu oyunda bence gerek yok çünkü zaten geliştiriciler oyunlarını dokunmatik ekranlara göre tasarlıyorlar.

Fakat yazının başlarında değindiğim gibi özellikle konsol dünyasından iPhone’a uyarlanmış kontrolü çok ve zor oyunlar için düşünülebilir. Hatta belki sırf şarj ünitesi olarak bile düşünülebilir ayrıca mobil bir şarj ünitesi alınacaksa 🙂

Terraria MFi Kontrol Şeması

Son olarak ne Logitech Powershell ne de Moga Ace Power, bir Sony Dualshock oyun kumandası gibi değil. Yani özellikle konsol oyuncuları bu kumandaları ellerine aldıklarında, XBOX’taki veya Playstation’daki kumanda deneyimini veya hassasiyeti beklemesin 🙂 Elbette çok kötü değiller ama kesinlikle kıyas yapılacak konumda değiller henüz 🙂

Bu yüzden böyle bir kumanda almadan önce mutlaka fiziksel olarak elinize alıp inceleyin derim. Ayrıca sık oynadığınız oyunların bu kumandalar tarafından desteklenip desteklemediğini de mutlaka kontrol edin yazının devamında açıkladığım gibi.

iOS 7 MFi Destekli Oyunlar Hangileri?

Aslında App Store’da yukarıdaki yun kumandalarını destekleyen epey sayıda oyun var. Ben popüler olanlarından bazılarını aşağıda paylaştım. Zaten her kumanda üreticisinin sitesinde destekledikleri oyunların listesi ayrıca yer alıyor. Bir de iOS 7 MFi destekli oyunların çoğunda ayrıca ayar yapmamıza gerek kalmıyor, cihazımızı kumandaya takınca otomatik tanıyor ve kumandanın kontrolleri devreye giriyor. Sadece daha önce incelemesini paylaştığımız Air Wings gibi oyunlarda, oyunun Ayarlar (Settings) menüsünden Controller ayarlarını değiştirmek gerekebiliyor.

iOS 7 MFi Oyun Kumandası Desteği Olan Popüler Oyunların Bazıları

Asphalt 8: Airborne


(45045 oy)


( oy)

Grand Theft Auto: San Andreas


(2116 oy)

Star Wars™: KOTOR


(41 oy)

Terraria


(474 oy)


( oy)

Sky Gamblers: Storm Raiders


(28 oy)

Ravensword: Shadowlands


(1 oy)

The Bard's Tale


(9 oy)


( oy)


( oy)

Gangstar Vegas - Mafia action


(26845 oy)

Real Boxing: KO Fight Club


(2183 oy)

DEAD TRIGGER 2: Zombie Games


(5209 oy)

Playdead's LIMBO


(181 oy)

Yukarıda iOS 7 MFi oyun kumandası desteği olan popüler oyunlardan bazılarını paylaştım. Aslında daha fazla oyun mevcut. Bunlar da her oyun geliştiricisinin sitesinde listelenmiş durumda. Aşağıdaki linklerden bu listeye ulaşabilirsiniz ve göreceksiniz çoğu oyunlar ortak, yani hepsinin listesinde hep aynı oyunlar var. Ayrıca her geçen gün bu listedeki oyunların sayısının arttığını da söylemeleyim.

Logitech Powershell’i Destekleyen Oyunların Listesi:

http://gaming.logitech.com/tr-tr/microsite/powershell-game-list

Moga Power Ace’i Destekleyen Oyunların Listesi:

http://www.mogaanywhere.com/games/#/platform/apple

SteelSeries Stratus’u Destekleyen Oyunların Listesi:

http://steelseries.com/products/controllers/steelseries-stratus-wireless-gaming-controller#section-supported-games

iOS 7 MFi Oyun Kumandaları ile İlgili Sorularınız

Yukarıda test edebildiğim 2 farklı ürünle ve iOS 7 MFi oyun kumandaları ile ilgili bilgi ve deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım. Fakat mutlaka gözümden kaçan şeyler olmuştur. Bu yüzden eğer sizin bu konuyla ilgili merak ettikleriniz varsa, yazıya yorum girerek sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorumuza Teşekkür

Geçen seneki takipçi buluşmalarımızda tanıştığımız Türkiye’deki Apple Yetkili Satıcılarından (APR) biri olan Pupa Bilişim‘e bu cihazların temini için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Yıllardır bu tip cihazları incelemek için hem bir sürü para harcardım, hem de yurt dışından getirecek birini arar dururdum. Fakat Pupa, kendi mağazalarında veya online store‘unda satmıyor olmasına rağmen yukarıdaki cihazları test edebilmem için yurt dışından getirtiyor.

Bundan sonra da bu şekilde henüz ülkemizde satışı başlamayan ama yurt dışında satışı başlanan benim seçtiğim ilginç iPhone ve iPad aksesuarlarını getirtiyor olacaklar. Bu sayede daha fazla ilginç ürün incelemesi yapıyor olabileceğim 🙂 tabii ki test ettikten sonra da bu ürünleri geri yollayacağım. Özetle artık bu konuda bir sponsorumuz var 🙂 Niyetim de her pazar gününü bu tip cihazlara ayırmak. Şimdiden de stok yapmaya başladım 🙂

24 Comments

 1. Hüseyin

  26/01/2014 at 19:10

  merhaba abi konuyla ilgili değil ama Apple time capsül hakkında inceleme yapma şansınız olduysa bi yazı paylaşır mısınız ?

 2. Serdar

  26/01/2014 at 19:17

  Merhaba Mustafa Bey, bu ürünler İphone kullanımı yaparken ısınmaya neden olmuyor mu? Ravensword ve bard’ tale grafik olarak yüksek oyunlar, arkası kapalı olunca isitabilir diye dusunuyorum. Arkada mini bir fan hic fena olmaz 🙂 Eğer var da ben göremediysem ozur dilerim:

  • Mustafa Tan

   26/01/2014 at 19:22

   Kesinlikle haklısınız. Dediğiniz gibi grafik ağırlıklı oyunlar zaten ısıya neden oluyor, bir de cihazın etrafı çevrili olunca daha fazla ısınacaktır.

   Logitech Powershell bu konuda da dezavantajlı cihazı çepeçevre sardığı için. Moga Ace Power ise çok daha iyi bu konuda çünkü cihazı çepeçevre sarmıyor. Zaten üst ve alt kısımlar açık yukarıdaki ekran görüntülerinde farkedebileceğiniz üzere. Ayrıca cihazın alt kısmı temas etmiyor kumandaya ve arada 1-2 cm’lik boşluk var. Yani gaye güzel hava alıyor. Açıkçası ben ekstra bir ısınma da farketmedim.

   • Mert Gür

    26/01/2014 at 19:31

    Mustafa bey merhaba,bu konsolları nereden temin edebiliriz ?

    • Mustafa Tan

     26/01/2014 at 19:53

     Henüz ülkemizde resmi satışları başlamış değil. Yukarıdaki yazıda her bir ürün için Amerika Apple Online Store linkini paylaştım. Amerika veya İngiltere’ye giden tanıdıklarınız varsa onlara aldırtabilirsiniz.

 3. Raşit

  26/01/2014 at 19:35

  Merhaba, kusura bakmayın kucağımdaki afacan yeğenim yüzünden yazının tamamını okuyamıyorum. Acaba iphone 4S için bu tür bir kumanda mevcut mu? İlginiz için teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   26/01/2014 at 19:54

   Hayır değil çünkü iPhone 4S eski tip şarj yuvası kullanıyor 🙁 iPhone 5’ten itibaren lightning connector kullanılmaya başlandı.

 4. Ahmed

  26/01/2014 at 20:34

  Fps oyunlarinda sizinde bildiginiz uzere hızlı koşmak için sol analog tuşunu basılı tutarak ilerlettiğimizde koşuyordu sağ analogda (RS) ise bıçak çıkartıyordu moga ace powerda bu ozellik varmi denermisiniz tesekkurler

  • Mustafa Tan

   26/01/2014 at 20:50

   Bahsettiğiniz özellik oyundan oyuna değişir. Eğer oyunun öyle bir özelliği varsa ve MFi kumandasını destekliyorsa vardır. Bu Moga Ace Power’ın bir özelliği değil.

   Benim test ettiğim FPS oyunlarında sol joystick ile ilerlerken/koşarken diğer tuşlarla başka işlemler (silah değiştirme, ateş etme, vs.) yapılabiliyor.

 5. Erdem

  26/01/2014 at 21:32

  Mustafa abi iyi akşamlar,

  Yazıda belirtmişsin kendileri tedarik etmiyor diye ancak. Ticari amaçla, kişisel kullanım için satın alma şansımız var mu pupa bilişimden?

  • Mustafa Tan

   26/01/2014 at 21:42

   Pupa benim isteğim üzerine 2 adet örnek/numune getirtti. Kendisinin bu ürünleri ithal edip etmeyeceğinin garantisi yok. Talep varsa elbette getirtmek isteyecektir ama bu sadece kendilerinin elinde değil. Bakalım üretici firma gönderecek mi Türkiye’ye hemen. Bazen destek olamayız düşüncesiyle tüm dünyaya yavaş yavaş açılır bu tip ürünler üreten firmalar. Tahminin Logitech’in ürünü daha çabuk gelecektir.

   Yine de Pupa ile bir iletişime geçin derim. En azından talep olduğunu görmüş olurlar.

 6. Ahmed

  26/01/2014 at 23:57

  Ben anlatamadım afedersiniz sol joystick ile hareket ediyoruz ya joystick e basili tutarak ilerlettigimizde daha hizli kosmaya basliyor benim merak ettigim ozellik bu. Örn: Call of duty de kopek size saldirdiginda ustunuze cikar sizi yere serer sizde onu oldurmek icin sag joystick e tiklarsiniz (RS) yazar hatta . Kisacasi joystick e tusa basiyormus gibi basabiliyormusunuz dualshok larda oldugu gibi

 7. mehmet ali

  26/01/2014 at 23:58

  merhaba mesaj yazarken whatsapp kullanırken yazı yazarken t9 sürekli kelime anımsatıyor mesajlarımı yanlış yazıyorum bunu nasıl kapatabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 8. Duranek

  27/01/2014 at 00:12

  Mustafa Bey made for kavramini sayenizde ogrenmis oldum. Sormak istedigim sey orjinal olmayan kablo ya da adaptorler telefona uzun vadede zarar veriyor ve zaten kullaninca da telefon ekraninda uyumlu degildir ibaresi cikiyor. Peki made for logosu bulunan urunlerde bu uyariyi almayacagiz demek mi oluyor bu?

 9. Fatih

  27/01/2014 at 01:23

  Mustafa bey, apple hesabımda 24 kuruş var onu sıfırlayamaz mıyım? Apple hesabımı amerikan hesabına geçirmek istiyorum da.

 10. Hüseyin

  27/01/2014 at 08:24

  teşekkür ederim Mustafa abi yazı için ☺️

 11. onderak

  27/01/2014 at 12:30

  bi bu eksikti. 🙂
  küçücük ekranı büyütmek için,
  bir de game controller SCREEN (EKRAN)
  yapsınlar böyle, takalım büyük ekranda oynayalım 🙂

 12. ilyas

  27/01/2014 at 15:02

  Konsol lar guzel ama apple bu sarj sorununa ciddi bir sekilde el atmasi gerekiyor 04.06.2013 tarihinde sifir 5 aldim telefonu %95 de bekleme moduna birakiyorum 5 dk. Sonra elime aldigimda %91 e dusuyor bana gore bu su demek oluyor batarya omru her gecen gun kotuye gidiyor.

 13. bursaiphone

  29/01/2014 at 00:26

  Yine hafiften beynimizi ve kalbimizi okşayan hoş tatlı bir yazı Mustafa bey’den. Çok teşekkürler. Yazılarınıza resmen abone olduk.

 14. Güray

  26/02/2014 at 15:47

  buna alternatif olarak telefonunuza jailbreak yaptıktan sonra controllers for all adlı tweak’i indirip ps3 gamepad’inizi (normalde çalışmadığı idda edilen) 4S’inize bağlayıp istediğiniz oyunu oynayabiliriniz.

  siz bilirsiniz tabi..

  • Anonim

   20/03/2015 at 16:43

   Bu ürünü Ankara’da nerden satın alabilirim

 15. turgay

  10/09/2015 at 10:15

  mustafa bey merhaba çin malı sitelerde hem ios hemde android uyumlu kumandalar var bunlar mfi uyumu varmıdır?