GarageBand ile iPhone’da Zil Sesi HazırlamaBildiğiniz gibi iPhone’da standart zil sesleri haricinde zil sesi hazırlama ve atama için 2 temel yöntem bulunuyor:

 • Bunlardan birincisi iTunes Store’dan özel hazırlanmış zil sesi satın almak. Bu iPhone’da zil seslerini özelleştirmenin en kolay yöntemi, çünkü satın aldığımız gibi hemen ayarlayabiliyoruz ekstra birşey yapmadan.
 • İkinci yöntem ise bilgisayarımızdaki iTunes’u kullanarak kendi hazırladığımız veya hazır bulduğumuz zil seslerini cihazımıza atmak. Bu işlem de bilgisayar gerektiği ve bazı kullanıcılar iTunes’u sevmediği için pek tercih edilmiyor.

Geriye bir tek App Store’daki zil sesi uygulamaları kalıyor ki bu uygulamalar da zil sesi hazırlamanıza yardımcı olsa bile direkt cihaz üzerinde hazırladığımız zil sesinin atamasını yapamıyorlar. Yani bu uygulamalardaki zil sesleriniz önce bilgisayarımıza, ondan sonra tekrar iTunes ile cihazımıza atmak gerekiyor.

Apple’ın uygulaması olan GarageBand ücretsiz

Fakat Apple’ın geçenlerde ücretsiz yaptığı müzik uygulaması GarageBand‘in bu konuda bir istisnası bulunuyor. Yani iPhone veya iPad’imizdeki GarageBand ile hazırladığımız herhangi bir şarkıyı, tekrar bilgisayarımıza veya iTunes’a aktarmadan direkt cihazımızda zil sesi olarak atayabiliyoruz. GarageBand’e Müzik uygulaması içerisindeki şarkıları da aktarabildiğimizden, iTunes Store’dan parayla satın aldığımız bir şarkının da kolayca ve ücretsiz olarak zil sesini ayarlamış oluyoruz 🙂

Gerçi GarageBand zil sesi hazırlamanın çok ötesinde bir uygulama olduğu için arayüzler çok basit değil, fakat ben aşağıda adım adım zil sesi yapma işlemini anlatmaya çalıştım. Bu sayede hem biraz Garageband uygulamasını, hem de kendi zil seslerinizi kolayca yapmayı öğrenmiş olursunuz 🙂 Çünkü ben bu yazıyı hazırlarken GarageBand ile ilgili bir çok şey öğrendim.

Müzik Uygulamasındaki Parçaları Kullanarak GarageBand ile Ücretsiz Zil Sesi Hazırlama

1) İlk olarak iPhone’umuzdaki veya iPad’imizde yüklü olan GarageBand uygulamasını açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi müzik aletlerimizi seçeceğimiz bir ekran çıkıyor. Aslında zil sesi işlemi için başlangıçta hangi müzik aletini seçeceğimizin pek bir önemi bulunmuyor Müzik uygulamasındaki parçaları kullanacağımız için. Fakat yine de bir tanesini seçmemiz gerekiyor. Bu yüzden siz de aşağıdaki gibi “Smart Keyboard” seçeneğine tıklayın.

2) Smart Keyboard’a tıkladığımızda da karşımıza aşağıdaki gibi piyano tuşları çıkıyor. Fakat bize bu ekran değil “İzler Görüntüsü” diye adlandırılan ekran lazım. Fakat bu ekrana geçebilmemiz için de önce sol üst köşedeki Görüntü Düğmesi‘ne ihtiyacımız olacak. Uygulamayı ilk defa yüklediyseniz ve kayıt yapmadıysanız bu seçenek çıkmayacaktır.

Bu yüzden de “Görüntü” seçeneğinin çıkması için önce kayıt seçeneğine bir kere dokunup, sonra piyanonanun tuşların birkaç kez basıp kayıt yapmamız ve ardından da stop seçeneğine dokunmamız gerekiyor.

Bir tane öylesine kayıt yapınca da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sol üst köşede “Görüntü” ve “Geri al” düğmeleri çıkıyor. Dilersek geri al tuşu ile en son yaptıklarımızı iptal edebiliyoruz. Örneğin Görüntü düğmesinin çıkması için öylesine yaptığınız kaydı “Geri al” düğmesine tıklayarak kolayca silebiliyoruz.

3) İzler görüntüsüne geçtikten sonra da birkaç ayar daha yapmamız gerekiyor. Öncelikle eğer geri al düğmesi ile silmediyseniz aşağıdaki gibi üzerine çift tıklayarak çıkan menüden öylesine yaptığınız kaydı silmenizi öneririm. Yoksa zil sesimizin içine bu sesler de karışacaktır.

İzler görüntüsü boşalttıktan sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce sağ üst köşedeki “+” seçeneğine bir tıklıyoruz ki istediğimiz uzunlukta bir şarkı ekleyebilelim. “+” seçeneğine tıklayınca da karşımıza aşağıdaki gibi Parça Bölümleri ekranı çıkıyor. Bu ekranda da Bölüm A’yı seçiyoruz.

Ardından da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bölüm uzunluğunu Otomatik moda getiriyoruz. Sonra da bu ekrandan çıkmak için önce sol üst köşedeki “Parça Bölümleri” seçeneğine, sonraki ekranda da sağ üst köşedeki “Bitti” seçeneğine tıklıyoruz.

4) Tekrar izler görüntüsüne döndükten sonra da şart olmamasına rağmen işimizi kolaylaştırabilmesi için Ayarlar ekranından birkaç ufak ayar daha yaptırmak istiyorum. Bunun için de önce sağ üst köşedeki çark şeklindeki Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz.

Ayarlar ekranında da önce üst kısımdaki “Parça” sekmesine tıklıyoruz. Önerim bu ekrandaki Metronom seçeneğini kapatmanız. Çünkü metronomun sesi, kendiniz müzik yapmayacaksanız sonradan eklediğiniz parçayı düzenlerken sizi rahatsız edecektir.

Bu ekranda bir de Tempo değerini 240 olarak değiştirmenizi öneririm, ki izler görüntüsündeki üst tarafta yer alan ölçüler saniye cinsinden şarkı uzunluğunu göstersin birebir. Çünkü standart olarak yukarıdaki değerler şarkınının saniye cinisinden uzunluğunu göstermiyor. Epey bir araştırmadan ve biraz hesaplamadan sonra 4/4’lük bir ölçüde ve 240’lık tempoda izler ekranındaki 1 ölçünün 1 saniyeye karşılık geldiğini keşfettim. (Keşfettim derken zaten müzik erbapları gayet iyi biliyor da benim gibi nota cahili biri için keşif oldu :))

5) Tüm ayarlarlarımızı yaptıktan sonra artık Müzik uygulamasından şarkı ekleyebiliriz GarageBand’e. Bunun için de önce sağ üst köşedeki Döngü (Loop) seçeneğini kullanıyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Döngü seçeneğine tıkladığımızda ise karşımıza, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Apple Loops” ve “Müzik” isimli 2 sekmeden oluşan bir ekran çıkıyor. “Apple Loops” sekmesinde GarageBand uygulaması ile hazır yüklü gelen ses ve efektler yer alıyor. Bizim cihazımızdaki parçalar için ise “Müzik” sekmesine tıklamamız gerekiyor.

Apple, iTunes Store’dan satın aldığımız şarkıları da GarageBand’e eklememize izin veriyor. Fakat bu şarkıların cihazımızda olması gerekiyor. Yani daha önce satın aldığımız ama cihazımızdan sildiklerimizi ekleyemiyoruz. Ayrıca bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz şarkıları da ekleyebiliyoruz aynı yöntemle.

Müzik arşivimizden bir parçayı GarageBand’e eklemenin püf noktası da parmağımızı ilgili şarkının üstünde birkaç saniye tutmak. Eğer sadece bir kere dokunursak şarkı sadece çalıyor, fakat basılı tutarsak uygulamaya ekleniyor aşağıdaki gibi.

Sonra da dilediğimiz gibi parçamızı düzenleyebiliyoruz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken şarkının baş kısmının sıfırlanması, yani en başta olması. Ayrıca parçanın sağındaki ve solunda sarı kısımlardan tutarak parçamızı kısaltabiliyoruz ve de istediğimiz yerden başlatabiliyoruz.

Bitişi için de endişe etmemize gerek yok çünkü GarageBand zil sesi yaparken maksimum limitlerden şarkıyı kesiyor dışa aktarırken. Örneğin zil sesini 40. saniyede kesiyor parçamız 230 saniye olsa dahi. Bizim konsantre olmamız asıl gereken yeri ise başlangıcı. Tabii istersek şarkının nerede bittiğini görmek için sonunu da ayarlayıp dinleyebiliyoruz.

6) Parçamızdan zil sesi yapacağımız kısmı hazırladıktan sonra da artık dışarı aktarım yapabiliriz. Bunun için de aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce sol üst köşedeki “Dolaşma” düğmesine tıklıyoruz, ardından açılan menüden de “Parçalarım” seçeneğine.

Parçalarım ekranı aslında GarageBand ile yaptığımız tüm kayıtların, yani parçaların yer aldığı ekran. Daha önce GarageBand kullandıysanız bu ekranda bir sürü parçanız yer alacaktır. Hazırladığımız herhangi bir parçayı zil sesi olarak dışarı aktarmak için ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi parmağımızı o parçanın üzerinde basılı tutuyoruz ki paylaşma seçeneği çıksın.

Paylaş seçeneğine tıklayınca da zaten aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Zil Sesi seçeneğini kolayca bulup tıklıyoruz. Bu aşamada ayrıca zil sesi dosyamıza farklı bir isim de verebiliyoruz Ayarlar kısmında düzgün gözükmesi için.

7) Dışarı aktarma tamamlanınca da karşımıza aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir mesaj çıkıyor. Bu aşamada mesajda yer alan “Sesi şöyle kullan…” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da son olarak zil sesinin maksimum 40 saniyelik standart zil sesi mi yoksa maksimum 15 saniyelik SMS tonlarından mı olacağını belirliyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi uzunluk konusunu dert etmenize gerek yok, çünkü seçimimize göre parçamız sonundan otomatik olarak kesiliyor maksimum uzunluğu geçmeyecek şekilde.

Seçimimiz de otomatik olarak “Ayarlar -> Sesler”  menüsünde Zil Tonu  veya SMS Tonu olarak atanıyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi 🙂

8) Bu arada çok soru geldiği için GarageBand ile hazırladığımız zil seslerini silmeyi de paylaşayım istedim. GarageBand ile parçayı dışa aktarırken zil sesine isim verebildiğimiz aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Bu ekranın altında daha önce oluşturduğumuz Zil Seslerini listeleyebildiğimiz bir seçenek var.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi daha önce oluşturduklarımızı sola doğru çekerek silebiliyoruz.

————–

GarageBand ile Zil Sesi hazırlamak işte bu kadar kolay 🙂 Yukarıdaki yazının uzunluğu sizi yanıltmasın, aslında gerçekten çok bir zorluğu yok. Ben siz hiç takılmayın diye her adımı tek tek anlattığım için uzun bir işlem gibi gözüküyor. Fakat bir kez yapınca daha sonra tekrar yapmanız çok daha kolay olacaktır.

Ayrıca yukarıdaki yöntemle sadece Müzik uygulamanızdaki şarkılardan değil, GarageBand ile kendi yapacağınız müzikten de zil sesi oluşturabilirsiniz. GarageBand’in en büyük avantajı da zaten hiç bilgisayara, iTunes’a, başka bir uygulamaya, vs. gerektirmeden zil sesi yapmamıza imkan vermesi.

Not: Yukarıdaki yazıyı hazırlarken epey vakit harcadım ama inanın GarageBand ve müzik ile ilgili bir çok yeni şey öğrendiğim için çok keyif aldım 🙂 Umarım siz de okurken veya faydalanırken aynı keyfi alırsınız 🙂

GarageBand


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
GarageBand
App Store oyları: (6546 oy)
Desteklenen Diller: Spanish, English, , CS, Danish, Dutch, English, , French, German, EL, HE, HI, Hungarian, , Italian, JA, KO, , NB, Polish, , , Russian, ZH, , Spanish, , , ZH, Turkish, UK, VI
Çıkış Tarihi: 10.03.2011
Boyut: 1610.69 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

83 Comments

 1. Ezgi

  11/01/2014 at 22:08

  GarageBand i yükler yüklemez bir tane hazırladım ama sadece piano ve bas ile .. Onu direk mail ile kendime yolladım ve bilgisayardan telefona zil sesi olarak iTools aracılığı ile attım. Çok kreatif birşey ..

  • Mustafa Tan

   11/01/2014 at 22:10

   Bilgisayarınıza atmanıza gerek yoktu işte. Yukarıdaki yazıda anlatıldığı gibi direkt zil sesi yapabilirsiniz.

   • Mehmet

    11/01/2014 at 23:31

    Emeğinize sağlık

   • hasan

    12/01/2014 at 00:20

    zil sesi oluşturdum. gradeBand da, itunes de ve iphone zil seslerinde görülüyor. yazınızın sonunda silme işlemini yazmışsınız. denedim sadece gradeband tan siliyor. itunesten de sildim. fakat iphone da zl seslerinin içinde hala var. iphone zil sesleri içinden nasıl silinecek. benim ve sanırım diğer arkadaşların da merakla sorduğu soru bu. teşekkürler.

   • Mehmet

    12/01/2014 at 13:30

    Hocam iOS 6 farkı varmı uygulamanın

 2. Osmantabak

  11/01/2014 at 22:08

  3.cusu ve en pratik ucretsiz olani audiko.net istediginiz parcayi pc den upload edip 30 san. Lik kismini secip sayfanin mp3 u degistirmesini beklemek ve indirmek bukadar basit

 3. Anonim

  11/01/2014 at 22:13

  Super bi haber. Hatta devrim diyebiliriz tesekkurler mustafa bey. Ellerinize saglik.

 4. Mevlüt

  11/01/2014 at 22:18

  Çok komplike duruyor ama kullananlara engel olmamak lazım.amlatımınız için teşekkürler

 5. Hasan

  11/01/2014 at 22:32

  Yazınız çok aydınlatıcı anlattıklarınızı direk uyguladım ve parçamı oluşturdum.Merak ettiğim konu ise oluşturulan bu parçayı zil seslerinden nasıl siliyoruz?

 6. Ogün

  11/01/2014 at 22:38

  Çok yararlı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.

 7. Onder o

  11/01/2014 at 22:40

  Bunu bulmak bile kesif. Nasil buldunuz bu ayarlari ? Elinize, zamaniniza saglik.

  • Onder o

   11/01/2014 at 23:16

   HAkikaten kolayca yaptim. Tesekkurler. Bu tarif olmadan kesinlikle yapamazdim

   • Onder o

    11/01/2014 at 23:20

    İlkini deneme olsun diye ozensiz yapmistim. Bunu nasil silerim?

    • Mustafa Tan

     12/01/2014 at 00:02

     Yazının sonuna ekledim silme işlemini ekran görüntüleri ile.

     • hasan

      12/01/2014 at 00:21

      zil sesi oluşturdum. gradeBand da, itunes de ve iphone zil seslerinde görülüyor. yazınızın sonunda silme işlemini yazmışsınız. denedim sadece gradeband tan siliyor. itunesten de sildim. fakat iphone da zil seslerinin içinde hala var. iphone zil sesleri içinden nasıl silinecek. benim ve sanırım diğer arkadaşların da merakla sorduğu soru bu. teşekkürler.

     • Esad

      23/01/2014 at 22:36

      Mustafacım tebrik ediyorum bu yazı ve anlatımın icin

 8. Bahadir

  11/01/2014 at 22:56

  Osman tabak arkadasım dediğin site eror veriyor müzikler çok guzel yanlız çözemedim … Bu arada Mustafa bey paylaşımlarınız için teşekkürler …

 9. Yusuf

  11/01/2014 at 23:06

  Mustafa bey yazınız icin cok tesekkurler cok ise yarayacak bu. Yalniz benim bi sorum olacak. Olusan bu zil seslerini ayarlardaki ekrandan nasil silebilirim? Deneme icin bir suru zil sesi yaptim da 🙂

  • Erkan

   11/01/2014 at 23:24

   Telefonun ayarlarına format atacan olacak bitecek

   • Ubeyde

    11/01/2014 at 23:43

    Kazara buldum yeni zil sesi yapacak gibi zil sesi yap diyoruz parçanın ismini yazacağımız yerin altında zil sesleri yazıyor onları sola sürükleyip sağından çıkan sil e basarak siliyoruz öyle bir saçmalığa çılgınlığa gerek yok.Umarım anlamışsındır ne kadar açıklayıcı bilmiyorum.

  • Mustafa Tan

   12/01/2014 at 00:03

   Yazının sonunda gerekli bilgi mevcut.

 10. Ubeyde

  11/01/2014 at 23:20

  Nasıl sileceğiz geri peki

  • Mustafa Tan

   12/01/2014 at 00:02

   Yazının sonuna ekledim.

 11. Erkan

  11/01/2014 at 23:25

  Bu uygulamanın işe yararlılığını kanıtlayan bir paylaşımdı teşekkürler

 12. Erkan

  11/01/2014 at 23:28

  Iphonların kamerasın dan gelen sinir bozucu ses le ilgili bilgilendirme yazısı yazarmısın meraklısı çokta

 13. CrAzy

  12/01/2014 at 00:19

  Mustafa Bey Allah razı olsun sağ-olunuz
  Gercekten süpersiniz yaa bizi kurtardınız Pc den
  Teşekkürler

 14. Kubilay berk kaya

  12/01/2014 at 00:49

  Mustafa bey yaptıklarımızı nasıl siliceğiz menüden ? Birde çok teşekkrler sizin yardımınız olmasa hayatta bulamazdım çünkü hiç uğraşmazdım

 15. Mstfryhn

  12/01/2014 at 00:56

  Cok aydınlatıcı ve işe yarar seyler paylaşıyorsunuz tum Apple kullanıcıları adına tesekkur ederım

 16. Berk

  12/01/2014 at 02:28

  zil sesi oluşturdum. gradeBand da, itunes de ve iphone zil seslerinde görülüyor. yazınızın sonunda silme işlemini yazmışsınız. denedim sadece gradeband tan siliyor. itunesten de sildim. fakat iphone da zl seslerinin içinde hala var. iphone zil sesleri içinden nasıl silinecek. benim ve sanırım diğer arkadaşların da merakla sorduğu soru bu. YANİ OLUŞTURDUGUM PARÇAYI GRADEBAND VE İTUNES TEN SİLDİM FAKAT İPHONE ZİL SESLERİ İÇİNDE HALA MEVCUT. SİLİNMİYOR. Ayni sorun bende de mevcutttt yardim lutfen

  • Ahmet

   16/01/2014 at 16:56

   aynı sorun bende de var yardımmmmm ???????????????????????????????

 17. Mehmet Fırat

  12/01/2014 at 04:30

  İşe yaradı teşekkürler 🙂

 18. Mustafa Çolak

  12/01/2014 at 09:50

  Mustafa bey yaptı yine yapacağını 🙂
  Bu başlığı gördüğüme çok sevindim, emeğiniz için teşekkürler.

 19. Furkan

  12/01/2014 at 10:39

  Bunu öğrendiğim iyi oldu hep bilgisayar açkapa uğraştırıyor

 20. Anonim

  12/01/2014 at 12:12

  Hepsi iyi guzel de 5. Bolumdeki anlatilan sarkinin baslangic ve bitis olayini kimse yapamadi herkes sacma seyler yapti ve silmeye calisiyor bnm gibi. Neyseki ubeyde arkadas in yontemiyle yine garageband in icinden siliniyormus basardim.
  Mustafa bey hepsini yapiyoruz ama 5. Bolumdeki baslangic bitis ayarlanmiyor ne kdr basa ceksekte beceremiyoruz. Bir video eklerseniz cok cok super olur. Youtube da bile yok baktim 🙂

  • Mustafa Tan

   12/01/2014 at 12:31

   Tam olarak yapamadığınız nedir?

   Parçanın ortasından sağa sola çekerseniz komple harekete eder. Sağ veya sol ucundan sağa sola çekerseniz çektiğiniz uca göre kısalır veya uzar.

   • PASA

    12/01/2014 at 13:05

    zil sesi oluşturdum. gradeBand da, itunes de ve iphone zil seslerinde görülüyor. yazınızın sonunda silme işlemini yazmışsınız. denedim sadece gradeband tan siliyor. itunesten de sildim. fakat iphone da zl seslerinin içinde hala var. iphone zil sesleri içinden nasıl silinecek. benim ve sanırım diğer arkadaşların da merakla sorduğu soru bu. YANİ OLUŞTURDUGUM PARÇAYI GRADEBAND VE İTUNES TEN SİLDİM FAKAT İPHONE ZİL SESLERİ İÇİNDE HALA MEVCUT. SİLİNMİYOR.

 21. Kosmana

  12/01/2014 at 13:15

  Merhaba
  Mustafa bey emeğinize sağlık, paylaşım gerçekten çok yararlı. Benim bi sorunum var. Zil sesini oluşturdum herşey tamam fakat arandığımda yaptığım zil sesi değil tlfnun saptanmış olan çalıyor. Bu sorunu aşamadım, yardımınızı bekliyorum

  • Faruk

   13/01/2014 at 00:16

   Merhaba
   Mustafa bey emeğinize sağlık, paylaşım gerçekten çok yararlı. Benim bi sorunum var. Zil sesini oluşturdum herşey tamam fakat arandığımda yaptığım zil sesi değil tlfnun saptanmış olan çalıyor. Bu sorunu aşamadım, yardımınızı bekliyorum AYNİ SORUN BENDE DE VAR. ÇÖZÜMÜ VAR MI?

   • Beyazıt

    13/01/2014 at 06:11

    Aynı sorun bende de oluştu. 4s kullanıyorum yaptığım müzik zil seslerinde görünüyor fakat zil sesi olarak atadığımda gelen aramalarda çalmıyor ?????

 22. Kubilay berk kaya

  12/01/2014 at 16:35

  Mustafa bey yaptigimiz melodileri kaldiramiyorum zil seslerinde kaldi programi bile kaldirdim hala duruyor lutfen yardim edin ??

 23. Pasa

  12/01/2014 at 17:29

  OLUŞTURDUGUM PARÇAYI GRADEBAND VE İTUNES TEN SİLDİM FAKAT İPHONE ZİL SESLERİ İÇİNDE HALA MEVCUT. SİLİNMİYOR.

 24. Alemdar1933

  12/01/2014 at 19:40

  Mustafa bey soruma cvp verdiginiz icin tesekkurler. 12:31 deki cvbiniza istinaden; sagindan ve solundan kisaltip kisalan bolumu basa cekiyorum sanirim sizinde kastettiginiz buydu. Ama yinede olmuyor istegimiz yeri ayarlama konusunda kimse yapamadigi icin herkes silmeye calisiyor. Birde her seferinde bu ayarlarin tekrar edilmesi gerekiyormu? Bu ayarlari sabitleyemiyormuyuz? http://youtu.be/bL4BNZJwz3A
  Ayrica bu youtube videosunda TONECONVERT app den garageband e hazir zil sesi atiyor vatandas bizde ringtonemaker gibi applerden atabiliyormuyuz bunu merak ediyorum. Emeginiz icin cok tesekkurler. Severek takip ediyoruz 🙂

 25. Aykut

  14/01/2014 at 12:43

  Iyi günler
  Her sey sorunsuzca tamamlandı zil sesi yaptim. Ama yaptigim zil sesi seçiliyorsa arandığımda iphoneun kendi zil sesi çalıyor yardımcı olun lutfen

 26. atahan

  14/01/2014 at 13:32

  zil sesini seçince bende de çalmıyor.

 27. Ünzile

  15/01/2014 at 20:53

  Ama telefon yine kendi seslerinden çalıyor…

 28. Mehmet

  15/01/2014 at 23:30

  Maalesef bendede iphone4s’in saptanmış melodisi çalıyor.kendi yaptığım melodiler çalmıyor…Mustafa bey bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim…Iyi çalışmalar…

  • Mustafa Tan

   15/01/2014 at 23:47

   Ayarlar -> Sesler menüsünde kendi yaptığınızı Saptanmış olarak atamanıza rağmen mi?

   • Anonim

    15/01/2014 at 23:53

    Evet maalesef direkt saptanmış melodi çalıyor

    • Mustafa Tan

     16/01/2014 at 00:02

     O zaman sorun nedir? Hangi melodi saptanmış olarak atanırsa o çalar.

     • Mehmet

      16/01/2014 at 08:59

      Hayır yanlış anladınız bizim yaptığımız melodi değil telofondaki açılış(saptanmış)melodisi çalıyor

      • Mustafa Tan

       16/01/2014 at 10:45

       Hangisinin yanında (Saptanmış) yazıyorsa o çalacaktır. Açılışın yanına (Saptanmış) yazıyorsa o çalar. Kendi yaptığınızın yanında (Saptanmış) yazıyorsa o zaman kendi yaptığınız çalar.

       Hangisini seçerseniz de o Saptanmış olur.

       • Mehmet

        16/01/2014 at 12:30

        Evet o konuda sıkıntı yok fakat o saptanmış kelimesi hep açılış melodisinin yanında yazıyor neyse sonuç olarak ben herşeyi sildim eski melodilerde yola devam…kolay gelsin…

       • Aykut

        21/01/2014 at 23:51

        Ben kendi yaptigim melodiyi seciyorum ancak yaninda saptanmış yazmıyor. Bir ara düzelmişti ama telefonu açıp kapatinca yeniden telefonun kendi melodisi çalmaya basladi.

 29. Mert

  16/01/2014 at 15:33

  Bu programı full sürüm aldım ve muhteşem çıktı ilk çıktıgı zamanlarında.ben müzisyenim bukadar zevk almamıştım müzik yaptıgımda

 30. Civciv

  16/01/2014 at 16:35

  Teşekkürler çok uğraşmışsınız,emeğinize sağlık .parçayı açıklayıcı anlatımınızla kolaylıkla zil sesi olarak oluşturdum.Silme işlemini başarıyla gerçekeştirdim çok teşekkürler

 31. Bora

  17/01/2014 at 02:20

  Teşekkür ederim. Fevkalede bir paylaşım olmuş. Herşeyi sorunsuz olarak yaptım. Fakat bir dorum olacak. Konu yakın diye burada sorayım dedim. Ben daha önce bir zil sesi almıştım, daha sonra telefonumu sıfırladım, yedekten kurmadım, yeni bir iphone olarak yarattım. Daha önce satın almış olduğum herşeyi, uygulamalar, müzikler hepsini tekrar geri yükledim fakat zil sesini hiç bir yerde bulamadım. O zil sesine tekrar ulaşma şansın varmı yoksa yeniden para ödeneden nasıl indirebilirim? Yada indirebilirmiyim? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Satın aldığım zil sesleri galan gibi birley bulamadım o kadar uğraşmama rağmen.

 32. Anınim

  17/01/2014 at 14:39

  Mustafa bey ben müziği ayarlıyorum zil sasi yapıyorum fakat boş cıkıyo sapptanmış olrak ayarladıgım zil sesi ismi var fakat ses cıkmıyo

 33. Bahadir

  17/01/2014 at 18:52

  Zil sesini ayarladiktan sonra saptanmış yazıyor lakin bir sure sonra açılış zil sesi saptanmış oluyor kendi kendine birde artık zil sesini hiç değiştirmiyorum (yardım)…

 34. Alpaslan

  18/01/2014 at 20:08

  Tekrar tebrikler ve teşekkürler.. Maşallah..

 35. Onur

  22/01/2014 at 20:26

  Merhaba mustafa bey ben Pragramı kulanarak zil sesini oluşturdum ama programı sildim ve o parcalar benım zil seslerimde kaldı onları nasil silebilirim bilgi verırsenız çok sevınırım teşekürler…

 36. Ender

  23/01/2014 at 23:11

  Cok güzel bir anlatım ve uygulama
  Fakat ne varda bir sonraki sürüm de Apple mp3 leri direkt zil sesi olarak kullanıma acsa ne Olcak sanki bu durum sadece Apple a özel bütün iphone kullanıcıları bu durumdan muzdarip bizler mp3 leri direkt olarak zil sesi olarak kullanmak istiyoruz ve bunun için Apple a gereken başvuruyu yapmanızı rica ediyoruz Mustafa Bey
  Saygılar…

 37. korhan

  24/01/2014 at 11:17

  merhaba,
  yukarıda arkadaşların bahsettiği konu doğrudur mustafa bey, ios’un yabancısı acemisi değilim yazılımsal bir hata var. isterseniz itunes den zil sesi satın almış olun ister garagebandde yapın ios o zil tonlarını saptanmış olarak atamıyor. ve ilk sıradaki iosla gelen zilleri çalıyor sadece.

 38. Sezen

  27/01/2014 at 21:03

  Ben piyano yerine direk mikrofonla kaydedip zil sesi yaptım zil seslerinde gözüküyor ama kişiye atadığımda arandığımda yaptığım müzik çalmıyor ne yazık ki neden acaba

 39. Sezen

  31/01/2014 at 01:52

  En baştan kişiye atayı işaretlersem oluyormuş sonradan seçilemiyor seçilmiş gibi gözükse de aranınca çalmıyor ayrıca silme işlemini bende başta zil sesleri içinde arasamda oluşturduğum zil sesini kaydetme aşamasında olan bölümde olduğunu yayınladığınız resme dikkat ederek bakınca anladım ve sildim eskileri bilgiler için çok teşekkürler

 40. Cem

  03/02/2014 at 01:27

  Saptanmış değişmiyor telefonun müzikleri sıkıntılı açılış çalıp duruyor GarageBand içinden sildim, Prog sildim amA listeden silinmiyor ? Çözen olursa seviniriz yoksa komple temizlik gerekecek

 41. Görkem

  03/02/2014 at 22:41

  Mustafa hocam, emeginize saglik hakikaten özverili bir çalışma olmuş çoğu kişinin sabredemeyeceği bir paylaşımda bulunmuşsunuz. (Şimdi sıra AMA kısmında :)) Fakat beğendiğimiz melodileri dışa aktarıp zil tonu olarak ayarlamamıza rağmen yanında saptanmış yazmıyor ve saptanmış yazan orjinal iphone melodisi çalıyor neyaptıysam değiştiremiyorum, değiştirememezsek sizin bütün emeğinizde boşa gidecek. Sizden ricam tariflerinize göre hazırlayıp atadığımız melodiyi nasıl saptanmış olarak ayarlayabileceğimizi paylaşmanız

 42. Cem

  05/02/2014 at 14:53

  Ben müziği sildim olmadı. Prog kaldırdım . Yine listeden gitmedi ama şuan kendi istediklerim çalıyor. Sanırım tamamen sıfırlamadan düzelmeyecek. Saygılar

 43. Görkem

  09/02/2014 at 17:14

  Yok ben anladim mustafa bey ortaligi karistirdi sonra da tatile falan gitti.

 44. Ahmet

  15/02/2014 at 15:36

  Direk zil sesi yapınca olmuyo galiba çünkü bir gün sonra zil sesi temel haline geri dönüyor, seslere giriyorum yaptığım zil sesi kullanılıyor diyor fakat temel ses çıkıyo aranınca nasıl olucak bu?

 45. Wirus

  19/02/2014 at 23:02

  Paylaşım için teşekkürler. Fakat oluşturduğum zil sesi telefonu kapatıp açınca, bazende kendiliğinden değişiyor. Daha doğrusu zil sesi seçili ama rastgele bir zil sesi çalıyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim? Teşekkürler

 46. Fulya

  23/02/2014 at 15:24

  Mustafa bey yardım. Aynı problem ben de de lütfen çözmemiz için yardım edin çünkü sizin de bizim de emeklerimiz boşa gidecek. Yaptığımız zil sesleri telefonu açıp kapattığımızda değişiyor. Kişilere özel aradıklarımızda bile “açılış” zil sesi çalıyor. Ayarlara baktığımızda bizim yaptığımız zil sesi gözüküyor ama telefon çaldığında “açılış” çalıyor

 47. Slm

  24/02/2014 at 23:53

  Pekı mustafa bey zil seslerine eklediğimiz sesleri nasıl sılecegiz daha sonra

 48. Anonim

  28/02/2014 at 00:21

  Şaka gibi

 49. Alemdar1933

  10/03/2014 at 01:53

  Garageband;
  1-once audio recorder tugla ya tikla izler goruntusunu ac
  (Cift tiklayarak yapistirilan kismi silebiliyoruz)
  2- sag ustte + ya tikla kesilcek kismi uzatmak icin
  3- bolum a ya tikla ve otomatik modu ac.
  4- cikmak icin sol ustte parca bolumleri sonra sag ustte bittiye tikla
  5- cark seklindeki ayarlara tikla, parcaya tikla metronomu kapat
  Tempoyuda 240 olarak ayarla
  6- SİMDİ SARKİ EKLİYCEZ “LOOP” tikla muzik i sec. Parcanin ustunde basili tutarak at.
  7- EN SON TEKRAR + ya BASARAK İZLER GORUNTUSUNDEKİ SAYİLARİN ARTTİGİNDAN EMİN OL. BURASİ COK ONEMLİ!!!!
  simdi parcayi kesip duzenleyip dinleyebilirsin istedigin yerden baslatabilirsin.
  8- sonra sol ustteki ucgen ve parcalarim. Gerisi kolay

 50. Anonim

  28/03/2014 at 22:04

  Ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım

 51. Yasin

  04/04/2014 at 02:52

  Mustafa bey bende 30 saniye çalıyor 40 sn olmuyor ne yapacagım yardım lütfen !!!!

 52. nur

  07/04/2014 at 04:18

  Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık çok güzel anlatmışsınız çok kolay uyguladım dediklerinizi

 53. uğur

  07/07/2014 at 22:37

  hocam harika ötesi olmuş çok teşekkürler zil tonumuzun ulaşılmayan köşelerine sayenizde ulaştık bu yolla itunes daki birçok zil tonunu indirerek zil sesi yaptım harikasınız teşekkürler

 54. pamuk

  01/08/2015 at 02:20

  Harika!!!!!
  İstedigim zil tonunu sayenizde yapabildim!!!
  Çoook mutluyum!!!!!!!!!!!
  Teşekkürler

 55. pamuk

  01/08/2015 at 02:20

  Harika
  İstedigim zil tonunu sayenizde yapabildim
  Çoook mutluyum
  Teşekkürler

 56. Balan

  02/11/2015 at 17:42

  Ya ben Dongu ye kadar geldim sonra sadece Apples loops var” muzik” cikmadi ndn acaba???

 57. Balan

  02/11/2015 at 17:52

  Ya ben Dongu ye kadar geldim sonra sadece Apples loops var” muzik” cikmadi ndn acaba??? Sadece loop var 🙁 yapamadim

 58. Balan

  02/11/2015 at 17:55

  Jfjfjf