iPhone ve iPad’i iTunes’a Bağladığımızda Gözüken “Diğer” Alanı

Zaman zaman iTunes kullanan takipçilerimizden, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Diğer” (Other) alanı ile ilgili sorular geliyor. Özellikle de bu alanı 4-5 GB’a ulaşan takipçilerimizden. Ben de bu alanın, iOS cihazlarımızdaki (iPhone, iPad veya iPod touch) nelere karşılık geldiğini ve de boyutun bazen neden anormal şekilde büyüyebildiğini kısa bir yazıyla paylaşayım istedim.

iPhone veya iPad’imizi iTunes’a bağladığımızda Özet ekranının en altında çıkar.

Öncelikle yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan ve cihazımızdaki disk kapasitesinin kullanımını gösteren ekrana ulaşmak için, cihazımız iTunes’a bağlıyken “Özet” sekmesinin en altına bakmamız gerekiyor. (Eşzamanlama yapmak zorunda değiliz ayrıca eğer daha önce güncel iTunes’u kullanmadıysanız, iTunes 11 iPuçları başlıklı yazımıza bir gözatmanızı öneririz.)

Yukarıdaki renkli bar, cihazımızdaki müzikler, fotoğraflar, uygulamalar gibi çok yer tutan dosyaları ayrı birer kategori altında gösteriyor. Fakat her bir kategori altında ayrı ayrı toplandığında çok yer kaplamayacak dosyalar da “Diğer” kategorisi altında toplanıyor. Örneğin:

 • Mesajlar (SMS/MMS/iMessage) ve mesajlar içerisinde gönderilen dosyalar (resim, video, vs.)
 • Kişiler (Adres Defteri)
 • Anımsatıcılar
 • Safari yeri imleri, çerezler ve önbellek dosyaları (cache)
 • Email mesajları ve ekleri (attachments)
 • Takvim girdileri
 • Müziklerin albüm kapakları
 • iOS işletim sisteminin size özel ayarları
 • ve diğer her şey 🙂

Özetle siz cihazınızı kullandıkça bu “Diğer” alanı sürekli büyüyecektir. Yani bu alanı küçültmek istersek yukarıdaki listede yer alan ve silme imkanımız bulunan bazı bilgileri (örneğin eski mesajları) silmemiz gerekebilir. Gerçi eğer bu alan 0-2 GB. büyüklüğünde ise bence ekstra birşey yapmaya gerek yok.

Not: Geçenlerde paylaştığımız iPhone ve iPad’de Sıfırlama İşlemleri işlemleri yazımızdaki “Safari Çerezlerini ve Verilerini Silme” yöntemi ile de Diğer alanını azaltabilirsiniz.

Diğer Alanı Anormal Büyürse

Fakat eğer alanın büyüklüğü 4-5 GB. gibi anormal bir seviyeye gelirse o zaman birşeyler yapmak gerekebilir çünkü bu doğal bir büyüklük değildir. Bu anormal durumun nedeni de Apple, iOS: Eşzamanlamaya çalışırken “Yeterli boş yer yok” uyarısı alınıyor başlıklı destek dökümanında şu şekilde açıklamış.

“Müzik, podcast, video veya fotoğraf eşzamanlanırken iOS aygıtınızın bağlantısı fiziksel olarak kesilirse, aygıtınızda bağlantısız dosyalar kalabilir. Bu durum iTunes’un iOS aygıtıyla sonraki eşzamanlama oturumlarında eşzamanlanmasını engelleyebilir. Böyle bir durum oluştuğunda, iTunes’daki Kapasite göstergesi iOS aygıtı için büyük miktardaDiğer” disk kullanımı bildirebilir.”

Yani özellikle iTunes ile cihazlarıyda eşzamanlama yapanların cihazlarıyla fiziksel bağlantısı bir şekilde kesilirse (eşzamanlama sırasında kabloyu çıkarmak gibi), bu işlem sonucunda cihazda bağlantısız/sahipsiz yani gereksiz dosyalar oluşabiliyormuş. Bu da “Diğer” kısmındaki alanın normalden çok daha fazla ve hızlı bir şekilde büyümesine neden oluyormuş.

Diğer Alanının Boyutunu Küçültme

Apple “Diğer” alanı çok büyük (4-5GB.) olan iPhone ve iPad sahiplerine yine iOS: Eşzamanlamaya çalışırken “Yeterli boş yer yok” uyarısı alınıyor başlıklı yazısında aşağıdaki 3 yöntemi önermiş ilgili alanın boyutunu düşürmek için:

1) iTunes’la Müzik veya Fotoğraf Eşzamanlamayı Kapatıp/Açma

Apple’ın önerdiği ilk yöntemde Müzik veya Fotoğraf eşzamanlamasından herhangi birini iptal edip tekrar açmamız gerekiyor.

iTunes ile eşzamanlama seçeneğini kapatıp açma.

Yani aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi önce Müzik veya Fotoğraf eşzamanlamasını kapatıp “Uygula” seçeneğine tıklıyoruz. Cihazımız eşzamanlandıktan sonra da tekrar aynı seçeneği açıp tekrar “Uygula” seçeneğine tıklıyoruz.

İnternetteki yorumları okuduğum kadarı ile yukarıdaki yöntem bazı kullanıcılar için çözüm olabilirken bazılarının cihazında ise “Diğer” alanı halen çok yüksek kalabiliyormuş. Eğer sizin cihazınızda da çare olmaz ise o zaman diğer yönteme geçiyoruz:

2) iPhone/iPad bağlandığında otomatik eşzamanlamayı kapatıp açma

İnternette yabancı forumlarda en çok önerilen ve işe yarayan yöntemlerden bir tanesi de aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Bu iPhone/iPad bağlandığında otomatik olarak eşzamanla” seçeneğinin kapatıp açılması.  Yani açıksa kapatıp “Uygula” yapmak, eğer kapalıysa da açıp “Uygula” seçeneğine tıklamak. Çoğu kişi bu yöntemin başarılı olduğu paylaşmış.

3) Cihazı iTunes ile Yedekleme ve Geri Yükleme 

Yukarıdaki 2 yöntem de çare olmaz ise %100 kesin çözüm sunan cihazın yedeklenmesi, geri yüklenmesi (sıfırlama) sonra da yedekten geri dönülmesi işlemidir. Bu zahmetli bir yöntem olduğu için çoğu kişi tercih etmez ama yine de kesin çözüm olduğu için paylaşmakta fayda görüyorum. Zaten cihazın işletim sistemi ile (iOS) yaşanılan çoğu sorunda cihazın sıfırlanması en kesin çözüm oluyor.

Önemli Not: Eğer daha önce hiç cihazınızı iTunes ile eşzamanlamadıysanız ya da yedeklemediyseniz, yukarıdaki işlemleri yapmadan önce destek almanızda fayda var. Örneğin ilk defa iTunes kullanacakların bilgisayarlarını Apple Kimlikleri ile yetkilendirme ve Satınalınanları Aktar işlemini yapması gerekiyor.

Sonuç

Özetle eğer cihazınızı sık sık iTunes ile eşzamanlıyorsanız muhtemelen yukarıdaki “Diğer” alanının çok büyümesi sorunu ile bir ara mutlaka karşı karşıya kalacaksınız. Eğer bu alan cihazınızda çok büyük değilse de dert etmeyin, çünkü o alan kulllanılıyor ve zamanla yavaş yavaş artabiliyor:)

Bu arada sizin de cihazınızdaki “Diğer” alanı çok büyükse ve eğer yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini deneme imkanını bulursanız, sonucu yazıya yorum girerek paylaşabilirseniz çok seviniriz 🙂

Kaynaklar:

http://support.apple.com/kb/TS1503?viewlocale=tr_TR

http://support.apple.com/kb/TS2419?viewlocale=tr_TR 

66 Comments

 1. Ahmet abi

  17/12/2013 at 18:48

  Tongbu ile gereksiz alan silinebiliyor, sildikten sonra hizlandigi ve bir eksiklik olmadigi soyleniyor. Bi bilginiz var mi

  • Mustafa Tan

   17/12/2013 at 18:50

   Açıkçası yok. O tip programları çok mecbur kalmadıkça tercih etmiyorum.

 2. Idrisinan

  17/12/2013 at 18:59

  Mustafa bey Ben de kullanımdan baktığımda mailler 280 mb kullanıyor diyor ama gelen giden ve silinmiş ögeler boş olmasına rağmen bu alanı temizleyemiyorum mailleri (5 adet) devre dışı yaptım yine 280 mb görünüyor. Başka ne denenebilir. iOS 7.0.4 iPhone 4s

 3. AHMET xd

  17/12/2013 at 19:03

  Ya ben iPhone 5s alsam mı daha iyi olur 6 çıkınca mı alayım bu arada internette iPhone air filan gösteriyorlar gerçek olabilir mi yada alakasız mı

  • Mrofesor

   17/12/2013 at 19:27

   Bence 5s al beklemeye değmez çünkü seneye başka model çıkacak ve yine aynı şeyi düşüneceksin
   İphone air ise gerçek değil çoğu yalan ya da tasarım

  • apple

   21/12/2013 at 12:52

   iphone air degıl ipad air

 4. AHMET xd

  17/12/2013 at 19:03

  ben iPhone 5s alsam mı daha iyi olur 6 çıkınca mı alayım bu arada internette iPhone air filan gösteriyorlar gerçek olabilir mi yada yanlış gösterim mi

 5. Yağız

  17/12/2013 at 19:05

  Mustafa bey Apple online Store hakkındaki yazınızı okudum ama emin değişikim sizce güvenip oradan ıphone 5s almalımıyım ?

  • MassiveDynamic

   07/01/2014 at 16:56

   Sorunuz Bana değil fakat bende cevaplamak istedim. AppStore’dan Apple’nin herhangi bir ürününü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Ben Denizli’de ikamet etmekteyim ve siparişim belirtilen tarihten daha erken, 2 gün içinde temiz bir şekilde elime ulaştı ayrıca operatörlerin satmış olduğu cihazlardan daha iyi çünkü çoğu yer swap ürün satabiliyor bence online Store dan almak daha garanti.

 6. Yağız

  17/12/2013 at 19:05

  Mustafa bey Apple online Store hakkındaki yazınızı okudum ama emin değişikim sizce güvenip oradan ıphone 5s almalımıyım siz ne düşünüyorsunuz

 7. De1uxee

  17/12/2013 at 19:05

  Tongbu gayet başarılı silme işleminde

 8. Burak

  17/12/2013 at 19:06

  Ben bazen yorum gönderemiyorum neden acaba

 9. ibrahim

  17/12/2013 at 19:13

  merhaba
  benim sorum su
  yeni bir icloud e mail adresi actim ve iphone daki telefon numaralarim hotmail hesabimda.hotmail hesabimi iptal etmek istiyorum.hotmail deki telefon numaralarimi icloud a
  nasil aktarabilirim.
  cevap yazarsaniz sevinirim

  • M. Duru Can

   17/12/2013 at 19:38

   Rehberinizin kayitli oldugu Apple ID hesabiniz ile icloud.com a giris yapin. Kisileri disari aktarin. Yeni actiginin icloud maili ile tekrar giris yapin disa aktar dediginiz kisileri iceri aktari secin. iOS cihazinizdan da bu yeni actiginiz icloud hesabiniza giris yapmayi unutmayin.

   • Anonim

    17/12/2013 at 21:18

    Saol. Tesekkürler.

 10. M. Duru Can

  17/12/2013 at 19:30

  Yaklasik Haziran ayindan beri iTunes’u kullanmiyordum, en son iOS 7’ye yukseltmek icin kullandim yanilmiyorsam. İki hafta once bir bakayim dedim 4.7 GB olarak gordum ‘diger’ bolumunu 🙂 Hemen icloud’a yedekleyip icloud’dan yukleme yaptim. Yaklasik 15 gunde Diger bolumu 1.7 GB’a kadar cikmis durumda. iTunes Match kullandigim icin eszamanlama yapmiyorum, cok fazla sms alip gondermiyorum, maillerimde eklenti oldugu zaman cok fazla telefonda birakmamaya calisiyorum, iOS’un kisisel ayarlarini her gun degistirmiyorum fakat bu kadar kisa surede neden bu kadar sisiyor acikcasi bunlar net bir sekilde kafama yatmiyor. 3 GB’i astigi zaman sifirlayip icloud yedeklemesini yuklemekten baska bir cozum yok gibi gozukuyor 🙂

 11. Batuhan

  17/12/2013 at 19:46

  Kaç gb iphone almak mantıklı

 12. Apple mağduru

  17/12/2013 at 20:01

  Mustafa bey 9 kasımda gelen iphone5s imin faturası hala gelmedi.apple store dan baktım sitedeki oze ulaşın kısmından bağlantı kurduğum arkadaş sürekli meşgul çalan giç ulaşamadığım müsteri hizmetleri numarasını aramamı soyledi.bisi yapamazlarmıs.o numara mesgul
  Diyorum anlamıyorlar…

  • Mustafa Tan

   17/12/2013 at 20:03

   Fatura kargo ile değil klasik posta yoluyla geliyor. Posta kutunuzu kontrol ettiniz mi?

   Bir de hangi numaraları arıyorsunuz ? Aşağıdaki yazıda da paylaştığımız gibi bir de 0 216 282 15 11 nolu numarayı aramayı denediniz mi mesai saatleri içinde.

   http://www.iphoneturkey.com/2013/11/apple-turkiye-online-store-hakkinda-sik-sorulan-sorular.html

   • Apple mağduru

    17/12/2013 at 22:55

    Denemedim sonu 73 lü bir numara var düşürmek için zamanı durdurmak gerekiyor.ama yarın verdiğiniz bu numarayı arıycam.kargo da sadece irsaliye faturası geldi.telefonun faturasını daha sonra göndereceklerini söylediler ama seneler geçiyor 2014 e girmek üzereyiz.verdiğiniz telefonu arıycam yarın inşallah bu numara meşgul değildir

 13. Metin

  17/12/2013 at 20:35

  Merhaba Mustafa Bey,
  Telefonda resim olmadığı halde genel ayarlar>kullanımda fotoğraflar kısmında 100 mb yer tuttuğu gözüküyor bunun sebebi ne olabilir ?

 14. Parvin

  17/12/2013 at 20:43

  İcleaner de vardı bunlar zaten ama cydia da vardı AppStore de yok ona çözümünüz varmı

  • Dandroid

   18/12/2013 at 19:53

   Bilgi icin tesekkurler. 2. Madde baslik hatali. Saygilar.

 15. Rassulzade

  17/12/2013 at 21:01

  İcleaner varmı gerçekten AppStore olsaydı güzel olurdu bekliyorum sizin yorumunuzu

  • Anonim

   18/12/2013 at 15:53

   Tongbu programını google dan ara, o programla temizleme yapabilirsin

  • İ.Altıntaş

   19/12/2013 at 01:25

   İClenear gerçekten var hatta başka uygulamalar dahi var bilgilerinize app den araya bilirsin

 16. Hata var ..!

  17/12/2013 at 23:24

  Kolay gelsın oncelıkle mustafa bey bendemı acaba yoksa dıyer arkdaslarda da iponeturkey calısmıyoda sorun gıderıldı demiştınızde calısmıyo halen acılmıyo yayınladıgınız paylsımlar yardımcı olursanız sevınırım ?

  • Mustafa Tan

   17/12/2013 at 23:26

   Acaba uygulamamızı güncelleyebildiniz mi? App Store uygulamasındaki Güncellemeler kısmında çıkmış mı?

 17. Erol

  18/12/2013 at 00:00

  MUSTA BEY. Atladığınız birsey var. Uygulama içi indirmeler, satın alınanarak indirilen ögeler, örneğin viber uygulama içi sticker indirmek facebook uygulama içi smile Ler indirmeler vb. Bunlar da diğer hafıza bilgisi olarak gözükür. Yada bir gazete uygulaması nın görselleri ve o güne ait gazete kupürleri de başlı başına diğer hafıza bilgisi olarak görünür. Yani yazdığınız o formüller pek işe yaramaz. Ancak hafıza sarf eden o uygulamayı silip yeniden yüklemek çözüm olabilir ama Buda geçicidir. Zira o uygulama zamanla görsellerini biriktirmeye devam edecektir

  • Mustafa Tan

   18/12/2013 at 00:13

   Selamlar,

   Sanırım yazımızı baştan sona okuma fırsatı bulamadınız. Yazının ilk kısmında Diğer kısmının doğal olarak zaten artacağını belirtmiştik.

   Yazdığımız yöntemlerin bu doğal süreçte büyüyen ve çok fazla yer kaplamayan cihazlar için değil, boyutu anormal büyüyen cihazla için olduğunu 2-3 defa vurgulamıştık. Ayrıca paylaştığımız yöntemler hem denenmiş hem de yazının sonunda ve içinde paylaştığımız linklerdeki Apple dokümanlarında geçen yöntemlerdir.

   Sizden ricam yukarıdaki yazıyı ve aşağıdaki linkte anlatılanları baştan sona tekrar bir okumanız. Eğer halen yazının eksik veya hatalı olduğunu düşünüyorsanız istediğiniz şekilde düzeltme yapmaya hazırım 🙂

   http://support.apple.com/kb/TS1503?viewlocale=tr_TR

 18. Kuroiteiken

  18/12/2013 at 00:03

  Linkteki yorumcu ben olduğuma göre unuttugum bazı seyleri ekleyeyim. 2 yıllık mesajları sildiğimde sadece 200mb azaldı. Ama sorunun neden kaynaklandığını kısmen çözdüm. Sizin de belirttiğiniz gibi eszamanlama sırasında sıkıntı oldugu zaman dosyalar kalıyor. iTunes yoluyla ipa dosyalarını AppStore den indirebiliyoruz. Ama uygulamayı dogrudan telefondan indirip kurduğumuz zaman ve bilgisayara bağlayıp satın alınanları aktar ile aktardığımız esnada bir sıkıntı olma durumunda bu boyut çok asırı artıyor. Diyelim uygulama boyutu 1gb gösteriyor. Ama kurulumdan sonra 1.5 gb oluyor. Bu uygulamayı pc’ye aktarirken bir sorun durumunda, kurulumun geri paketlemesi sekteye uğruyor ve o paket bos bir sekilde kalıyor. Uygulamayı kaldırıp telefonu yeniden başlatinca paket dosyasını da kaldırdığı oluyor. Yer açılsın diye infinity blade’yi kaldırırlar farkettim. 1.5 gb’lik kurulum dosyası da diger kısmından kalkınca biraz rahatladım.

 19. FalconeWayne

  18/12/2013 at 03:14

  Merhabalar Mustafa Bey.
  2-3 Gündür iPod dan Spotify uygulamasını kullanıyorum. Çevrimdışı dinlemek için parça indirmediğim halde Ayarlardan bakdım 1.2 GB alan kaplamış.
  Herhalde dinledğim her parçayı çabuk çalışsın die alt belleğe alıor. Sanırım doğru ifade etdim. Ama işde Uygulamanın içinde geçici hafızayı boşaltmak için bişey bulamadım.
  Ne yapmamı önerirsiniz Spotify uygulamasını tekrar silip yüklemeyi düşünüorum ?!
  Deezer da yüklü aletimde ama onda Silme yeri var ve ayrıca böyle çabucak yer kaplamıyor enteresan!

  • Mustafa Tan

   18/12/2013 at 08:55

   Selamlar,

   Evet kendiniz çok güzel bir tespit yapmış ve çözümü bulmuşsunuz 🙂 Eğer uygulama kendi içinden böyle bir imkan vermiyorsa silip tekrar yüklemekten başka çareniz yok.

 20. Furkan

  18/12/2013 at 14:15

  Youtube video downloader veya Vdownloader tarzı programlarla video indirdiğimiz zamanda bu diğer alanı büyümekte kendim bizzat test edip gördüm ayrıca bi bilgilendirme olsun.

 21. Emre

  18/12/2013 at 15:42

  İphone 5 5-6 aylik olmasina Ragmen Telefonum Sarj yuzdesi 30 larda kapaniyor ve Cok hizli bitiyor sarji 5 dk sonra denedigimde telefonun acilip yuzde 15 lerde sarj gozukuyor ve sonra tekrar kapaniyor Bataryadami bi sorun var acaba yardimlarinizi bekliyorum

 22. Dragon

  19/12/2013 at 03:05

  Mustafa bey konumuzda ilgisi yok ama bir şey sormak istiyorum İPHONE 5 4g teknolojisi destekliyormu? Bir arkadaşla iddiaya girdik bende size sorayım dedim iyi gunler

 23. Ufkun

  19/12/2013 at 07:58

  25pp kullanıyorum o yüzden bende o diğer bölümü 5gb 😀

 24. Anonim

  20/12/2013 at 02:34

  mustafa bey konuyla alakasi yok ama ip5 kullaniorm ipad alcam clash of clansta ayni apple kimliginimi kullanayim yeni apple kimligimi alayim ?

 25. mehmet basaran

  20/12/2013 at 17:12

  Mac – Pc kullanicilari icin olan bilgisayariniza indere bilceginiz 3. parti yazilimlar ile sms, imessage, email eklentilerini silebiliyorsunuz. En kotusu ise spotlight aramasinda siz mesajlarinizi silseniz bile eski mesajlarinizin gorunur olmasi. Spotlight’ta mesaj secenegi isaretli olmasa bile sistem butun mesajlari yedekliyor. Deneyip gorebilirsiniz. İki yontem var. Bir bilgisayar uzerinden iphone back uplarini bulup sms ve email ve imessage verilerini silip, telefonu o back up uzerinden kurmak (kesin cozum denedim) dosyalari bulamayanlar icin yardimci olabilirim. İkincisi ise cesitli programlar ile iphone’un direk sistem dosyalarina ulasilip bu dosyalari silmek. Acikcasi bende “usage” bolumunden bakinca mesajlar “2.4gb” yer kapliyordu, silmek sart olmustu. Bu konu ile alakali email atan herkese yardimci olabilirim. Saygilarimla.

  • Utku

   22/01/2014 at 20:02

   Hocam Telefonum daha bir haftalık 900MB yer kaplıyor diğer bölümü. gezmedigim site kalmadı tamda sizinle aynı mantıktayız dosyalar nerde acaba lütfen yardımcı olurmusunuz. JB şart birde sanırım bu dosyaları bulmak için degilmi?

 26. Ömer

  22/12/2013 at 22:27

  Merhaba,
  Nereye yazacağımı bilemediğim için okuduğum bu makalenin sonuna yazmak istedim:

  Itunes’tan bazı müzik parçaları satın almıştım. Evdeki imac’imde de dinlemek için itunes’a yüklemek istedim. iTunes’a bağlandığımda indirdiğim müziklerin farklı renkte ve kategoride “satın alınanlar” adı altında toplandığını gördüm. Buraya kadar güzel. Ama albüm kapak resimleri, müzikleri iTunes ile eşzamanladığımda birbirine girdi. Karman çorman oldu. Bu durumla karşılaşıldı mı daga önce bilmiyorum ama internette bu sorunu göremedim. Ne yapabileceğime dair bi fikriniz var mıdır? Teşekkürler.

 27. Coşkun

  24/12/2013 at 17:13

  Mustafa Bey,

  Geçenlerde iTunes üzerinden şarkı indirdim. Sonradan silmeme rağmen müzik listemde çıkmaya devam etti. Bunun üzerinde kullanım bölümünden şarkıyı sildim şu anda müzik bölümü için veri yok diyor ama listemde şarkı duruyor fakat kayıtlı değil iphone5 ve ipad2 aynı durumda. Şarkı hala yer kaplıyor mudur? Bunu tamamen silmek mümkün mü? Teşekkürler

 28. Coşkun

  26/12/2013 at 17:16

  Sanırım burda herkese cevap verilmiyor.

  • Mustafa Tan

   26/12/2013 at 17:31

   Sorunun cevabı biliniyorsa veriliyor, fakat bilinmiyorsa doğal olarak verilemiyor. Önerim sorunuzu http://sorucevap.iphoneturkey.com adresinde sormanız. Orada cevap bulma ihtimaliniz daha yüksek.

   • Coşkun

    26/12/2013 at 22:06

    Teşekkürler yardımınız için.

 29. Ex

  02/02/2014 at 02:16

  Cm security cache ve dataları temizleyebiliyor, twitter cache i bile sildi hem de jailbreaksiz.. Çinliler yapmış güvenirseniz (: https://itunes.apple.com/app/id778352285?mt=8

 30. Nihat

  08/02/2014 at 20:46

  mustafa bey,

  Telefondan Twitter gibi uygulamaların verilerini nasıl silebilirim? Itunes yükledim ama buradan nasıl yapıldığını bulamadım.

 31. Mehmet s

  13/03/2014 at 09:12

  Gunaydin arkadaslar bugun yapilan guncellemeyle bazi programlarin kullanim alanindaki gereksiz artis yapan dosyalari BATERY DOCTOR PROGRAMİ bugun silmeye basladi bilginize

 32. Furkan

  17/03/2014 at 17:09

  Yanılmıyorsam Instatube gibi Youtube’den video indirme programlarının da verileri “Diğer” de görünüyor. Bilmenizde fayda var diye düşündüm.

 33. elmakurdu

  26/03/2014 at 17:23

  MUSTAFA BEY WHATSAPP İOS7 GÜNCELLEMESİYLE NUMARA ENGELLEME OLAYINI KALDIRMIŞ NEDEN ACABA ?

 34. Cemal

  29/03/2014 at 20:06

  İyi gunler telefonumdaki ses kayitlarini nasil bilgisayara aktarip yedekleyebilirim ? Simdiden tesekkur ederim

 35. Abdussettar

  10/04/2014 at 22:13

  Mustafa bey,
  Phone Clean2 adlı uygulama cihazımdan 4 küsür GB alan boşalttı artı cihazım daha hızlandı sanki.

 36. metin yegen

  10/06/2014 at 15:08

  benim diğer dosyalarım 4gb a dayanmıştı
  tek çözüm fabrika ayarlarına dndürmek ve yedekten tekrar yüklemek
  4gb dan diğer dosyalarım şuan 1.3 gb a geriledi

 37. Enez

  29/11/2014 at 13:01

  Ben iphone 5 usa sprint gevey li kullaniyorum ve sürüm olarak 7.0 in üstüne çıkamıyorum ve diğer bölümü 8.34 GB tongbu ile temizliyorum ama 200-300mb yer açılıyor ve tekrar doluyor sizin yöntemleri de denedim ve hiçbir işe yaramadı, diğer in alt dosyalarının yeri bellimidir tongbu ile girip silsem telefona zarar verirmiyim ? telefonu sıfırlayıp ios 8.1 e yükseltirsem telefon ipod oluyor.

 38. Abdullah

  12/02/2015 at 02:07

  1.5 yıldır iphone5 kullanan bir kullanıcı olarak ben bıktım artık bu sorundan. Yani abartmıyorum 2 haftada bir telefonu yedekleyip sıfırlamam gerekiyor bu lanet durumdan dolayı. Yahu biz bu telefona hiç şarkı atmayacak mıyız, hiç eşzamanlama yapmayacak mıyız? 7-8 eşzamanlamadan sonra hep aynı durum 3-4 GB büyüklüğünde diğer bölümleri, saklama yeri yok uyarıları, kullanımda 0 MB boş yer… Hem de dediğim gibi baştan aşağı sıfırlayalı 20 gün geçmeden. Nedir bu çektiğim arkadaş ya girdiğim applerden atıyor iphone yer yok diye işlerimi halledemiyorum. Yok mudur bunun kökten bir çözümü artık 2 haftada bir telefonumu sıfırlamak istemiyorum nolur yardım edin..

 39. DG

  19/02/2015 at 14:13

  Merhaba Mustafa Bey
  Benim diğer kısmı maalesef 8 gb ve telefon ölmüş durumda ve hafıza alanım 1 mb kaldı
  Daha önce sıfırladım ama kısa sürede bu hale geldi
  Sizce sorun cihazda mıdır
  Teşekkürler

 40. Harun

  23/09/2015 at 10:05

  Merhaba iyi günler mustafa bey. Benim ıphone 4s 8 gb cihazım. Eskiden telefonumda daha çok uygulama daha çok müzik ve daha çok belge vardı. 7 gb dan çok yer tutmuyordu. Şimdi 2 uygulama kaldı. Bütün müzikleri silmeme rağmen ıphone dolu diyor hiç birşey indiremiyorum. Saklama alanından uygulamaların tuttuğu yere baktım. 2gb toplamda ama 7 gb da dolu diyor ne yapmalıyjm?

 41. Aydın

  23/09/2015 at 10:05

  Merhaba iyi günler mustafa bey. Benim ıphone 4s 8 gb cihazım. Eskiden telefonumda daha çok uygulama daha çok müzik ve daha çok belge vardı. 7 gb dan çok yer tutmuyordu. Şimdi 2 uygulama kaldı. Bütün müzikleri silmeme rağmen ıphone dolu diyor hiç birşey indiremiyorum. Saklama alanından uygulamaların tuttuğu yere baktım. 2gb toplamda ama 7 gb da dolu diyor ne yapmalıyjm?