Jailbreak Hakkında

Mutlaka bu aralar “iOS 7 için untethered jailbreak aracı evasi0n 7 çıktı” haberlerine denk gelmişsinizdir. Durum böyle olunca doğal olarak takipçilerimizden bu günlerde sık sık Jailbreak yapıp yapmadığım veya Jailbreak hakkında ne düşündüğüm konusunda sorular geliyor. Ben de hazır konusu açılmışken Jailbreak hakkındaki düşüncelerimi paylaşayım istedim ki bu konuda kararsız veya habersiz olanlar biraz bilgi sahibi olsun.

Jailbreak nedir?

Takipçilerimizin çoğu Jailbreakin ne olduğunu gayet iyi biliyordur fakat ben yine de daha önce hiç duymamış, ya da duysa da ne olduğunu tam kavrayamamış olanlar için bir özet paylaşayım istiyorum. Jailbreak, ingilizce kelime anlamı olarak “firar, hapisten kaçış” anlamına, iPhone ve iPad dünyasında ise cihazın yazılımsal olarak özgür/dışardan müdaheleye açık kalması anlamına geliyor. Ülkemizde bu işlem için zaman zaman “kırmak” terimi de kullanılmasına rağmen, “kırmak” terimi aynı zamanda “unlock” işlemi için de kullanıldığından, genelde ingilizcedeki haliye “jailbreak” terimi tercih ediliyor.

iOS 7’i Jailbreak yapmak için kullanılan evasi0n isimli program.

Jailbreak, Apple’ın izin verdiği veya onayladığı bir işlem olmadığı için de her iOS sürümü için farklı jailbreak programları ve yöntemleri çıkıyor. Bu jailbreak programları da gönüllü geliştiricilerden oluşan ekipler tarafından hazırlanıyor. Yani arkasında tek bir kişi bulunmuyor, internet ortamında çeşitli kişiler tarafında hazırlanıyor gerekli programlar.

Neden Jailbreak’e ihtiyaç duyuluyor ?

Bunun bir çok sebebi var. Fakat en önemlisi iOS tabanlı cihazların yani iPhone, iPad ve iPod touch’un kapalı kutu olması. Yani kullanıcılar cihazlarını diledikleri gibi özelliştiremiyor ya da diledikleri gibi uygulamalar yükleyemiyorlar. Bu da bazı kullanıcıları rahatsız ediyor ve Jailbreak’le cihazlarını istediklerini yapabilecekleri bir hale getiriyorlar.

Jailbreak’li cihazlardaki App Store alternatifi Cydia

Örneğin Apple’ın kısıtlamaları nedeniyle App Store’da yer almayan bir çok uygulamayı Cydia ismi verilen Jailbreak dünyasına ait bir uygulama dükkanından indirip cihazlarına yükleyebiliyorlar. Ya da Apple’ın Ayarlar menüsüne koymadığı bir özelliği, yine Cydia Tweak’leri sayesinde kullanabiliyorlar.

Peki Apple’ın Jailbreak işlemine ve Jailbreak’li cihazlara yaklaşımı nasıl?

Apple hiç bir zaman Jailbreak işlemine, Jailbreak programlarını hazırlayanlara ya da Jailbreak yapanlara karşı aktif bir direnç veya mücadele göstermemiş fakat yapılmaması konusunda hep uyarmıştır. Örneğin http://support.apple.com/kb/HT3743?viewlocale=tr_TR adresindeki bir Apple destek dökümanında resmen “jailbreak” ifadesi kullanılarak bu konudaki uyarılar sıralanmıştır.

Aynı dokümanda jailbreak işlemi ile ilgili şu ifade paylaşılmaktadır:

“iOS aygıtı açtığınız andan itibaren güvenilir ve güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. Yerleşik güvenlik özellikleri kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı koruma sağlar; kişisel bilgilere ve şirket verilerine güvenli bir şekilde erişmeye yardımcı olur. iOS’de yetkisiz olarak yapılan değişiklikler (“jailbreak”) güvenlik özelliklerini aşar ve izinsiz giriş yapılan iPhone, iPad veya iPod touch aygıtlarda çeşitli sorunlara neden olabilir.”

Apple’ın bu konudaki açıklamanın tamamına da  http://support.apple.com/kb/HT3743?viewlocale=tr_TR adresinden ulaşabilirsiniz.

Jailbreak gerçekten de güvenlik açıklarına neden olabilir mi?

Evet olabilir. Çünkü iOS tabanlı cihazlar, orijinal halleriyle piyasadadaki en güvenilir mobil cihazlardır daha önce paylaştığımız iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır mı? başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi. Çünkü kendi isteğimizle bile internette bulduğumuz herhangi bir programı cihazımıza yükleyemeyiz.

Fakat cihazımızı Jailbreak yaptığımız anda cihazın bu güvenlik kalkanı ortadan kalkar ve virüs gibi istemediğimiz kötü yazılımlara karşı savunmasız hale gelir. Bu konuda Jailbreak’in en büyük avantajı, virüs geliştiricilerinin henüz daha Jailbreak dünyasını hedef almamış olmalarıdır daha çok Android cihazları ile uğraşmakta oldukları için 🙂 Fakat yine de zaman zaman bu yazıda paylaşıldığı gibi jailbreak’li cihazları hedef alan virüsler görülebiliyor.

Ayrıca Cydia’dan yüklediğiniz uygulamaların cihazınızdaki her türlü bilgiye ulaşabileceğini ve bu konuda herhangi bir kısıtlarının ya da kontrol mekanizmasının olmadığını unutmamak gerekir. Yani Jailbreak’li cihaz sahiplerinin yüklediği Apple’ın kontrolünden geçmemiş her uygulamanın kendisi birer virüs olabilir. (Gerçi şu ana kadar bu konuda çok fazla bir olumsuz örnek görülmedi ama yine de bundan sonra böyle devam edeceğinin garantisi bulunmuyor.)

Jailbreak’in başka ne olumsuz yanı olabilir? Cihazımızı donanımsal olarak bozabilir mi?

Jailbreak yazılımsal bir işlem olduğu ve Apple tarafından onaylanmadığı için cihazımızda her zaman çeşitli sorunlara neden olabilir. Ne gibi bir sorun çıkacağı ve bu sorunların ne zaman ortaya çıkacağı da önceden pek tahmin edilemez. Aynı şekilde Jailbreak’li cihazlar için geliştirilen uygulamalar Apple’ın onayından ve standartlarından geçmediği için sorun çıkarma ihtimali hep vardır.

Fakat bu sorunların büyük çoğunluğu yazılımsaldır ve en kötü senaryoda bile genelde cihaz iTunes ile sıfırlanarak kurtulunabilir, tabii bu şekilde cihazınızla uğraşmaya vaktiniz varsa 🙂 Bu yüzden hem Jailbreak yapayım hem de hiç sorun yaşamıyayım diye bir hayale kapılmayın. Cihazınıza Jailbreak yaptığınız andan itibaren mutlaka ekstra birşeylerle uğraşmak durumunda kalırsınız.

Ayrıca Jailbreak’in cihazımızda donanımsal veya kalıcısı bir soruna neden olması pek olası bir durum değildir. Fakat yine de asla olmaz diyemeyiz.

Cihazımızı Jailbreak yaparsam garanti dışı kalır mı?

Apple bu konuda kalabilir diyor ama kesin garanti dışı bırakırım da demiyor yukarıda da paylaştığımız bu konudaki dokümanında.

Apple, iOS’ye izinsiz giriş yapan herhangi bir yazılımın kesinlikle yüklenmemesi konusuna dikkat çeker. iOS’de yetkisiz değişiklik yapılmasının, iOS son kullanıcı yazılım lisans sözleşmesinin ihlali anlamına geldiğini ve bunun sonucunda Apple’ın, yetkisiz yazılım yüklenmiş olan iPhone, iPad veya iPod touch aygıtı için servis vermeyi reddedebileceğini unutmamak gerekir.

Fakat pratikte Jailbreak yüzünden cihazınızın garanti dışı kalanı hiç duymadım. Çünkü yukarıda da paylaştığımız gibi Jailbreak yazılımsal bir işlem ve cihaz iTunes ile sıfırlandığında Jailbreak’ten kolayca kurtulanabiliyor çoğu durumda.

Jailbreak konusundaki düşüncelerim

Ben en son Jailbreak işlemini, 2008 yılında ilk nesil iPhone’uma yapmıştım, o zaman kullanabilmek için yapmak zorunda olduğum için. Çünkü ilk nesil iPhone’da henüz App Store yoktu ve Türkiye’deki SIM kartlar ile kullanabilmek için unlock işleminden önce Jailbreak yapmamız gerekiyordu. 2008 sonlarına doğru resmen ülkemizde ilk iPhone 3G satışı başlayınca hemen bir tane aldım ve içinde App Store olduğu için ayrıca Jailbreak yapma ihtiyacı pek hissetmedim. O zamandan beridir de Jailbreak’le uğraşmıyorum.

Açıkçası hiç ihtiyaç da duymuyorum. Özellikle iOS 7 ile gelen özelliklerle birlikte Jailbreak’e ihtiyaç duyacak pek bir şey kaldığını da düşünmüyorum. Dolayısıyla takipçilerimize de Jailbreak’i önermiyorum. iOS işletim sistemini sevmemin başlıca nedenlerden biri güvenlik, bu yüzden Jailbreak yapıp en önemli özelliğini devre dışı bırakamam, açıkçası size de bırakmamanızı öneririm.

Tabii bu benim şahsi düşüncem. Macerayı ve cihazıyla teknik seviyede uğraşmayı sevenler Jailbreak’i tercih edebilirler 🙂 Fakat ne olur bu konuda sorun yaşadığınızda benden çok fazla destek veya yardım beklemeyin. Çünkü Jailbreak konusunda bilgim genel kültür ötesine geçmez 🙂

Evasi0n’ın Jailbreak’i Üzerine Söylentiler

Jailbreak dünyası ile yakından ilgilinenler, Evasion‘ın Jailbreak programının çok soruna neden olduğunu farketmişlerdir. Bunun başlıca sebebi bu ekibin diğer Jailbreak topluğundan bağımsız hareket ederek, hatta haber vermeden iOS 7 için Jailbreak programını yayınlaması. Cydia’nın kurucusu Saurik başta olmak üzere çoğu Jailbreak uygulama geliştiricisi hazırlıksız yakalandı. Bu yüzden de Evasion ile Jailbreak yapanların bir çok Cydia uygulaması çalışmıyor. Hatta Jailbreak işleminin kendisi bile bazı cihazlarda düzgün gerçekleşmiyor.

Evasion’un bir de Çinli bir grupla para karşılığı özel anlaşmalar yaptığı söylentilerinin çıkması ve de http://evasi0n.com/l.html adresinde bu konuda açıklama yapmak zorunda kalması nedeniyle de Jailbreak topluluğu ilk defa ciddi güven sorunları yaşıyor. Hatta bazıları Evasion’un Jailbreak programına güvenmemek ve yapmamak gerektiğini bile söylüyor.

Sonuç ?

Sonuç olarak bana düşen olumlu veya olumsuz taraflarıyla Jailbreak dünyasını açıklamaya çalışmak. Yapıp yapmak size kalmış. Elbette Jailbreak’in avantajları var fakat beraberinde gelen dezavantajlarını da unutmamak gerekiyor. Bu konuda belkide benim düşüncemden çok Jailbreak konusunda sizin düşünceleriniz daha önemli, özellikle bu konuda tecrübeli olanların. Bu konudaki düşüncelerinizi yazıya yorum girerek paylaşabilirseniz çok seviniriz 🙂

180 Comments

 1. Ceyhun

  23/12/2013 at 22:38

  abi kesinlikle tavsiye etmem cok yavaslatiyor kesin yapmayin 5-10 lira verin orijinal uygulama alin

  • Anonim

   23/12/2013 at 22:57

   Herkesin kredi kartı yok be adam

   • Anonim

    23/12/2013 at 23:17

    Gidip kendine dışardan itunes hedi kartı alabilir ve onunla indirebilrsin

    • Ali

     25/12/2013 at 22:22

     Arkadaşlar yıllardır İphone kullanıyorum sizi şu konuda bilgilendirmek istedim İphone a jailbreak işlemi yaparak telefonun stabiltesini yok edersiniz telefondan bıkarsınız her ne kadar ben çok az cydiadan az uygulama yüklerim desenizde telefon cydia gibi bir uygulamayı hazır hale getirebilmek için ram harcar ve cydiadan yüklediğiniz tüm uygulamaların bir kısmı yani uygulamanın bir kısmı sürekli çalışır ve bu da şarjinizn eskisi gibi uzun gitmemesine neden olur ve bazen cydia uygulaması o kadar fazla ram yer ki telefon kaldiramayip kendini ikidebir rest atmaya zorlar ve bı süre sonra uygulama indirirken telefonun çok ram yemesinden dolayı telefon açıklar verir ve bu açıklardan virüs bulaşar telefon kullanılamaz hale gelir sürekli rest atar ve recovery yada dfu moda alır telefonu sıfırlar ve jailbreaki kaldırırsınız ve emin olun birdaha yapmak istemezsiniz ve bazen sıfırlarınız bile telefon da bazı jailbreak kalıntıları kalır o yüzden telefona temiz bir kurlum daha yapmalısınız ha bu arada telefonu hangi sürümde jailbreak yapıldıysa tinyumbrella sayesinde apple tarafından anlaşılır ama Apple bu programı kullanmıyor gelelim jailbreakin faydalarına jailbreak i hangi sürümde yaptıysanız o sürüme tekrar dönebilme şansınız vardır ve bunu sürekli yapabilirsiniz jailbreakin tek ise yaradığı şey bu bence başka sorunuz varsa sormaktan çekinmeyin

     • Ali

      25/12/2013 at 22:26

      Ha bide jailbreak ile telefonu yurt dısına açabilirsiniz

  • Murat

   23/12/2013 at 23:50

   jailbreak eşit değildir crackli uygulama yükleme niye hala öyle algılıyorsunuz ki?

 2. Hakan

  23/12/2013 at 22:45

  Jailbreak yaptiginiz zaman bankacilik uygulamalarini da kullanamiyorsun bankalar dan uyari geliyor

  • rafet

   23/12/2013 at 23:15

   tsprotector kur hangi uygulama dosya sistemine erişir kontrol et sorun kalmaz. ama muhakkak firewall IP de kurun banka uygulaması nereye erişiyor kontrol edin. asla bankalara güvenmeyin. uygulamayı yazan da sıradan bir yazılımcı neticede.

 3. Yunus Yardımcı

  23/12/2013 at 22:45

  Dün yaptım ben jailbreak sırf ipoda whatsapp yüklemek için işlem başarılı ve kolay bir sekilde gercekleşti. Jailbreakin benim için tek amacı vardı uygulama yüklemek ve suanda o mümkün değil hackulo intalloustan desteği cekmiş sanırım çalışmıyor. Komple hackuloda çökmüş olabilir bilgim yok. Ama suan pişman gibi bişeyim. Söylediğiniz gibi sana ”Neden Apple” deseler güvenilir dersin ama ne gibi sıkıntı cıkabilir ki sonucta donanımsal bir sorun olması imkansız ha yazılımsal sorun olur onu anlarım çöker filan onuda dfu ya alıp itunes den ipsw dosyasını tanıtır yüklersiniz zor bişey değil.
  Güvenliğe gelince cihazımda öyle özel seylerim yok resimlerim ve notlarım var kim napsın ki benim notlarımı ? 🙂

  • canerk

   23/12/2013 at 22:55

   ben jailbreak yapmadan ipadime whatsapp yukledim bence ipoda da yukleyebilirsin internette biraz arastirirsan bulursun

   • Nemesis

    12/03/2014 at 16:09

    Jailbreaksiz ipade nasil whatsapp yuklediniz acaba

   • Nemesis

    12/03/2014 at 16:10

    Jailbreaksiz ipade nasil whatsapp yuklediniz acaba?

  • Mrofenis

   23/12/2013 at 23:14

   İnstallous kullanmış biri olarak sana
   25pp tavsiye ederim hem bilgisayardan hem tlfondan kullanabilirsin
   Tek sorun çince olması ama tlfonda bikaç işlemle dil ayarı yapabilirsin
   Zaten çince olması o kadar da sorun değil bi kez kullanınca öğrenirsin

 4. Anonim

  23/12/2013 at 22:50

  Peki benm telefonum arabistandan şimdi facetime özelliğini açablrmym jailbreak yapsam

  • Mustafa Tan

   23/12/2013 at 22:51

   Evet açabilirsiniz. Fakat Jailbreak yaptıktan sonra Cydia’dan ilgili tweak’i ayrıca yüklemeniz gerekebilir ama sonuç olarak Jailbreak ile herşey mümkün.

 5. Zephyr

  23/12/2013 at 22:53

  Siz jailbreak in asıl felsefesi anlamamissiniz. Jailbreak demek korsan uygulama kullanmak demek değildir. Jailbreak arabayı modifiye etmek ile esdegerdir.

  • Ahmet

   23/12/2013 at 23:02

   Böyle artistleri surundureceksin hapislerde.

   • rafet

    23/12/2013 at 23:16

    Jailbreak kullanıcıları kontrol merkezi le gelende daha fazlasını 3-4 yıldır kullanıyor ve diğerlerini imrendiriyor ama 🙂

  • Hami

   23/12/2013 at 23:09

   Jailbreak i yaklasik 1 senedir kullaniyorum ios 7 mis tirt bence yeni sürümünu bekliyorum jailbreak yavasmis ne yavasi ios7 den on kat daha hizli youtubedan müzik indirip müzik listene indirebiliyosun yok i tuneste eslestir felan filan uzun is arkadaslar kesinlikle jailbreak tavsiye ederim pisman olmazsiniz ama iyi bilen birine degistirin ios 7 nizi

  • Turkselo

   24/12/2013 at 00:26

   Ha ha ha güldüm,modifiye kelimesine.türkiyede modifiye denince etliekmek kafalıların şahin i doğan a çevirmeleri ve eksoz u delicesine bağıran ama çirkin ve yolda gitmeyen hurdalar gözümün önüne geliyor,,jailbreakli iphone lar farklımı sanki.GÜVENLİK güvenlik herzaman apple …….

 6. rafet

  23/12/2013 at 22:56

  Jailbreak acemiler için değil evet.

  Ama jailbreakin telefon üzerinde gerçekten kontrol sağladığı da muhakkak. Apple hala jailbreak tweaklerinin çok gerisinde. Bazı temel özellikleri sunmamasını jailbreak ile aşabiliyorsunuz.

  Jailbreak korsanlık da demek değil. Evet appsync ile ile korsan uygulama yüklemek mümkün. installous kapandı ama ipa yı bulan yükleyebiliyor hala. ipa indirilebilen siteler var.

  Yalnız gözden kaçan bir nokta Apple ın gerçekten güvenli olmadığı! Uygulamaların nereye eriştiğini bilemiyorsunuz mesela. Ben bunu görebiliyorum. Geçenlerde büyük bankalardan birinin uygulamasının 5-6 cloud siteye eriştiğini farkettim kullanmayı bıraktım mesela. Banka ne olduğunu açıklamadı henüz ama ben böyle bir riski almam. Siz alır mısınız? Peki bunu jailbreak ve firewall olmadan farkedebilir misiniz?

  Ha bir de banka uygulamalarının jailbreak kontrolünü atlatmak için uygulama var. dosya sistemine erişimi blokluyorsunuz oluyor bitiyor. Jailbreak yapılmış bir iphone da hiçbir uygulama sizi yönetemez unutmayın 🙂

  • Thomas K

   24/12/2013 at 11:23

   +1
   Sonuna kadar haklısın kardeşim jailbreak kullanmayı biliyorsan normal güvenliğinden daha güvenli hale getirebilirsin telefonunu. 🙂

 7. Yusuf Eren Bektaş

  23/12/2013 at 23:01

  Ben bir kere Jailbreak yüzünden virüs yedirmiştim iPad’e 😀
  Servise vermek için ürünü ilk olarak geri iade ettik. Bu sırada yetkili arkadaşlara olayı anlattık ve sağolsunlar servise jailbreaktan bahsetmediler. Sadece cihaz kilitlenmiş açılmıyor diye yazdılar.
  Garanti kapsamında cihaz yenisi ile değiştirildi ve USB kablosunda da sorun olabilir diye değiştirdiler. Şu an iki adet USB kablom var 😀
  Benden tavsiye, ihtiyacınız yoksa yüklemeyin. Çok masum uygulamalar virüslü olabiliyor. Ayrıca ben Türkçe Siri adında bir şey yüzünden bunları yaşadım. Cydia dan bir şey yüklemeden önce araştırın.

 8. İsmail y.

  23/12/2013 at 23:02

  Jailbreak’i ücretsiz uygulama için yapmayın, çünkü jailbreak yapmadan uygulama yüklemek artık mümkün..

  Özgürlük için yapıyorsanız başka..
  Ama son bi iki yıldır çok kararlı bi jailbreak çıkmıyor sanırım.. Çok sorun çıkartıyor.
  En son elmada kaldı benimki, bi daha yapmadım..

  Şimdilik 25pp ile devam..

 9. Turgut

  23/12/2013 at 23:02

  Teşekkür ederim kararsızdım aldım msjmı bende iPhone 5s var yapmayacam hiçse gerek yok …

  • Anonim

   23/12/2013 at 23:13

   Slm kullanmasam otomatikmi yüklenıyo ipone ye

   • Mustafa Tan

    23/12/2013 at 23:19

    Jailbreak’i mi soruyorsunuz ? Elbette hayır. Jailbreak yapmak için bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bazı programları kullanıp özel işlemlerş yapmanız gerekiyor.

 10. Baris

  23/12/2013 at 23:02

  Bn dusunmuyorum vu yazilimi telfona kurmyi ama biran once ios 7.1 cikmazsa trlfonu satmyi dudunuyom iphone4 den sgudum 🙁

  • Misafir

   23/12/2013 at 23:10

   Çok kasıyo

   • Aytaç

    23/12/2013 at 23:32

    iOS 7.1 betalarında ciddi bir performans artışı var.Bir ay daha sabret derim.En geç Şubat gibi 7.1 sürümünü yayınlar Apple.

  • rafet

   23/12/2013 at 23:13

   iphone 4 ile iOs 7 kullanmak yanlış bir karar. asla Apple ın bir iOS sürümünün desteklediği en düşük modelde kullanmayın. çok kötü performans alırsınız.

 11. Anonim

  23/12/2013 at 23:03

  İphone 5 iOS 6.1.4 e jeilbreak oluyormu

  • rafet

   23/12/2013 at 23:07

   hayır 6.1.2 den sonrası için jailbreak şu an yok ama yakında çıkacağı söyleniyor.

  • Muharem

   23/12/2013 at 23:12

   Evet oluyor http://evasi0n.com/

   • rafet

    23/12/2013 at 23:21

    Yanlış bilgi vermeyin.
    6.1.4 için yok 6.0-6.1.2 için var.
    7 için de dün çıktı ama 6.1.3/4 yok.

 12. Güneş

  23/12/2013 at 23:04

  İki farklı iPhone 4s i ve bir adet iPhone 4 un wifi sinı jailbreak yaparak cydia daki wifi-3G ayarları yapilandirici bir program ile bozdum. Hepsini de garantiden değiştirdim. Wifi yi o kadar çok açıp kapıyor ki donanımsal olarak entegre de sorun çıkıyor. Tavsiye etmem haa garantiden tel değiştirmek icin ideal bir yöntem ayrı konu.

  • Anonim

   23/12/2013 at 23:46

   Hocam yardımcı olunda bende değiştireyim 🙂

 13. Mirac

  23/12/2013 at 23:04

  Jailbreak la telefonunuzu tanınmaz hale getirebilirsiNiz dipsiz bir kuyu çok eğlenceli fakat bankaların app kullanamıyorsunuz ve cihazın çökme ihtimali çoğalıyor dikkat edin:)

  • rafet

   23/12/2013 at 23:11

   tsprotector kurun dosya sistemine erişimi engelleyin tüm jailbreak kontrollü app lar çalışır.
   unutmayın siz jailbreak ile app lardan daha fazla yetkiye sahipsiniz nereye eriştirklerini kontrol edebilirsiniz.

   ayrıca banka app larının banka dışı yerlere erişip erişmediğini de görebilirsiniz. büyük bankalardan biri (ismini şidilik yazmıyorum) bunu yapıyor şu a ve kullanıcıyı tehlikeye atıyor mesela!

 14. Misafir

  23/12/2013 at 23:08

  Abi mustafa abi ltfn cvp ver ben acemiyim jailbreaki sadece oyunda hile yapmak için kullancam yüklemelimiyim

  • Mustafa Tan

   23/12/2013 at 23:12

   Denize girdiniz mi sığ yerde de yüzsensiz, derinde de yüzseniz ıslanacaksınız. Eminim yüzmede ustalaşınca derinlere doğru açılmak isteyeceksiniz 🙂

   Bu yüzden yukarıda Jailbreak’le ilgili paylaştıklarım sizin için de geçerli.

   • Misafir

    25/12/2013 at 20:33

    Yani yükliyimmi

 15. Anonim

  23/12/2013 at 23:11

  O twek i facetime için nerden bulup yüklycm peki

 16. Mesut

  23/12/2013 at 23:11

  Jailbreak benim icin olmazsa olmazim yani eger hala bu kadar secenek arasinda iphone kullaniyorsam bu jailbreak sayesinde
  Yani acikca jailbreak olmazsa bugun satarim iphone mu

 17. Nokia

  23/12/2013 at 23:18

  25 pp ile her şey mümkün jailbreak e lüzum yok

  • Tolkun

   24/12/2013 at 00:29

   Bu 25pp tam olarak nedir?

   • Muharem

    26/12/2013 at 16:55

    Apple stordaki hepsi 25PP. D de var ama hepsi bedava …yalnız teli laptop ile sinkronize yapmayın çünkü pirat apps dır hepsi …(yasak tır ) iyi günler

 18. Osman Tekin

  23/12/2013 at 23:19

  Mustafa abi ben jeilbreak’e iOS 6 ya geçmek için cihazımı jeilbreak yapmak istiyorum bunun bi sakıncası var mı ne türlü zararları olabilir arz ederim …

  • Mustafa Tan

   23/12/2013 at 23:23

   iOS 6’da aldığınız bir shsh kaydınız yoksa şimdi Jailbreak yapsanız da geri dönemezsiniz diye biliyorum.

   • rafet

    23/12/2013 at 23:29

    iphone 4 ten sonraki modeller için shsh kaydı da şu an bir işe yaramıyor.

   • Aşkın

    05/05/2014 at 21:36

    Çok acil yardıma ihtiyacım var ipad4 ümü jailbreak yaptım sürekli açılıp kapanıyor ne yapmalıyımmm

 19. muhammed

  23/12/2013 at 23:21

  ios 7 – evasi0n hakkında detaylı bir yazı yazdım. buyrun.

  http://tahiroglu.com/post/70882009224/bir-jailbreak-fasl-daha

  • rafet

   23/12/2013 at 23:36

   güzel bir bilgilendirme olmuş. hemen hemen eksiksiz gibi. jailbreak ten korkanlar için de güzel bir açıklama. yorum yaptığımız yazı bir nevi dolaylı caydırma etkisi oluşturuyor neticede. bu yazıyı aylaşmanız iyi olmuş. jailbreak bir nimet ama yönetmeye cesaret etmeyen yapmasın diyorum sonuçta 🙂

 20. Haydar

  23/12/2013 at 23:21

  Smdi jb yaptigimz zaman ios 6 ya gecis var mi yardimci olurmusunuz ? Varsa yapacam daha once hic yapmadim konuya bayagi uzagim 🙂

  • Mustafa Tan

   23/12/2013 at 23:24

   iOS 6’da aldığınız bir shsh kaydınız yoksa şimdi Jailbreak yapsanız da geri dönemezsiniz diye biliyorum. Yani şimdi Jailbreak yapmak bir işe yaramıyor.

 21. Oguz

  23/12/2013 at 23:21

  Kesinlikle yapmayın ben 2011-2012 yıllarında 4.nesil iPod touch a yapmıştım rami düşük evet ama o gun icin gayet yeterli be iyiydi resmen mahvetti cihazı kullanılmaz hale geldi sonra uğraşıp eski hale getirmeye çalıştım cihazı yavaşlatıyor güvenlik ihlali 2-3 lirayı cok görmeyin orjinal alın uygulamaları. Bası arkadaslar kredi kartı yok herkesin demiş iTunes hediye kart veya Migros gibi yerlerden kontör yükler gibi kart alabilirler.

  • Haydar

   23/12/2013 at 23:26

   Hadi ya :/

  • Burak

   25/12/2013 at 22:32

   Kardes sırf ssh kaydı için jailbreak yapma telefonu dfu moda alarak iTunes bağlayıp shift restore yaparak sürüm düşürebilirisin

 22. Can

  23/12/2013 at 23:23

  Anlamadım şimdi ipad 3 ve diğer modeller için (ios 7) jb oluyomu ?¿

  • rafet

   23/12/2013 at 23:31

   evet oluyort evasi0n.com dan indirebilirsiniz. Yalnız Cydia ve pekçok tweak henüz kararlı bir performans sergileyemiyor ya da çalışmıyor. Güncellenmelerini bekleyin birkaç gün daha.

 23. Bilal

  23/12/2013 at 23:30

  İos 5 ve 6 da da jailbreak kullanmıstım dün çıktıgı gibi telefonuma yaptım su an bi sorunum yok ama tabiki geliştiricilerden gizli cıkartıldıgı için su an tweakler calısmıyo onlarda 1-2 hafta en gec düzelir diye tahmin ediyorum
  Jailbreakı cihazına kurup kullanmayan bilmez bunu krsin soyluyorum ve jailbreak asla bedava uygulama demek deildir bi yorum vardı yukarıda araba modifiye etmek demiş arkadas aynen oyle telefonu ozelleştiriyoruz (!)

  • rafet

   23/12/2013 at 23:44

   aslında telefonun kontrolünü elze alıyoruz demek daha doğru. kontrol edemediğiniz şeyi özelleştiremezsiniz de 🙂

 24. Cooll

  23/12/2013 at 23:34

  Jailbreaksiz iphone hiç bir işe yaramaz
  İphone yi p.c. Ye bağladığınada flash bellek gibi görüp resim, video, müzik atabilirsin- mesaj iletim raporu, görüşme kaydı, istediğin gibi kişiselleştirme, wifi hack, bunlara ilaveten istediğin uygulamayı bedava indirme jailbreakssiz iphone çöpe at.

 25. zeynel

  23/12/2013 at 23:36

  yaa mustatafa hocam ACİLL ben simdi jailbreak atcam da atinca telefon sifirlaniyomuydu yaa unuttum 🙂

  • Thomas K

   24/12/2013 at 13:56

   Hayır doğru şekilde jailbreak yapabilirseniz telefonunuz bıraktığınız gibi kalır + cydia yüklenir o kadar. Tabii ki bana güvenip hemen jailbreak yapın demiyorum, mutlaka itunes dan yedek alıp jailbreak yapın.

   -Bir sorun cıkarsa olacaklardan sorumlu degilim bu arada 🙂

  • Muharem

   26/12/2013 at 16:29

   Evet laptopdan iTunes ac ve restore yap önce sincronise yap yani telin bilgilerini laptop a indir sonra telini dfu moda al ve sonra sincronise yap oldu biti kolay gelsin iyi gunler

 26. Anonim

  23/12/2013 at 23:39

  Twerk derken ben pek anlamıorumda

 27. zeynel

  23/12/2013 at 23:41

  bu arada parali uygulama yuklemek icin deil onun cozumu tongbu var zaten ben yukluyodum ama sirf kontrol merkezine 3g vs eklemek icin bide uygulama ici satin alim icin yuklicem 🙂

 28. Gokhan.U

  23/12/2013 at 23:46

  Yillardir defalarca jb yapmis ve neredeyse hic telefonu orjinal yazilimiyla kullanmamis biri olarak sunu soyleyebilirim eskiden bence gerekliydi ama ios7 sonrasi jb yapma ihtiyaci hic hissetmedim bundan sonra da pek gerek olacagini sanmiyorum. Her yeni ios versiyonu ile makas daha da daralacak gibi duruyor. Bedavacilar icin gene degisen birsey olmadi tabi 🙂

  • rafet

   23/12/2013 at 23:51

   makas Apple bu kafada gittikçe zor daralır… Jailbreak Apple ın eklediği iki-üç basit ayardan çok daha fazlasını sunuyor hala.

 29. caner

  23/12/2013 at 23:53

  Konu dışı olabilir ama acil yardıma ihtiyacım var..!

  öncelikle selamun aleyküm. Benim iphone4 üm de bikaç sorunum var sizin bilginize güvenip yazma gereğini duydum, 1.si iphone yi kapatıp açınca bütün sesleri gidiyor yani ne zil sesleri çalışıyor nede müzik çalardan ses geliyor 2.si kulaklık taktığımda kulaklığı görmüyor, bazen görüyor ama bu sefer de kulaklığı çıkarınca halen kulaklık takılı gözüküyor. 3.sü Sistem sesleri ve zil sesleri sanki bana biraz az gibi geliyor..!

  cevap yazıp beni aydınlatırsanız çok sevinirim..!

 30. caner

  24/12/2013 at 00:00

  Yardım edecek birileri yok mu ?

  • Muharem

   26/12/2013 at 16:41

   Evet , şimdi aynen dediğim gibi yapmalısınız 1cisi hiç sincronize yapmadığın laptop oluçak . 2cisi dfu moda alıçan teli . 3.üsü tüm teli yeni laptop ile sincronize yap hepsi geri gelecek …………..
   2 model belki de kulaklık konexiinunda hata oradan da gelebilir yani icine bişey kaçmış olabilir Ve ben çoğu zaman kulaklık ses V titreme Napını deniştiriyorum Müşterilerimin , eskimeden D gelebiliyor bu aksilik , kolay gelsin…

 31. Anonim

  24/12/2013 at 00:17

  İos 7 ile artık yüklemenin pek bir anlamı yok tabiki jailbreak daha özgür ve görsel ve danonımsal olarak hala çok farklı programları barındırıyor olsada güvenlik konusu önemli

  • rafet

   24/12/2013 at 00:42

   ne yüklediğinizi bilirseniz jailbreak stock sürümden daha güvenli olur. Apple uygulamalrın hangi sitelere ne gönderdiği konusunda sizin kadar hassas olmayabilir. geçmişte bunun örnekleri yaşandı tekrar da yaşanabilir. stock sürümde firewall kuramazsınız mesela!

 32. O.k.

  24/12/2013 at 00:26

  Hiç mi mantıklı makul düşünemiyorsunız yahu birisi bi cihaz yapmış ve bu cihaz için optimum yazılımı tasarlamış fakat insanlar “doğası gereği” bunu kırıp(jailbreak) biraz daha ileri gidersek ne olurun peşine düşmüşler yani var olanı geliştirmek istemişler ki ios7 de olan bir çok özelliği ve fazlasını insanlar senelerdir bu sayede kullanabiliyorlardı hem belki kim bilir, apple ın bunlardan feyz almadığını?? kim iddia edebilir ki 🙂 ama tüm bunların yanında ciazın içindeki basit bi ayarın yerini bilmeyen adam yani demek istediğim yazılımsal konulara hakim olmayan bi adamın bunu zararlı bulması tabii ki doğal.. mesela apple neden beta sürümlerini sadece geliştiricilere açıyor çünkü konuya hakim olanlar olağan dışı bir durumda ne yapması gerektiğini biliyor diye çünkü apple da birşeyleri geliştirirken yanlışlar yapabiliyor buda onun gibi bir durum yani adam birleyleri geliştrip özgür kılmak istiyor ve sen bunu “kullanamıyorsun” diye bok atıyorsun bence çok yanlış önce konuya bir hakim ol sonra eleştir yani eğer verimli kullanamadın diye “jailbreak’ de” suç buluyorsan bu senin acizliğin( tıpkı bluray”in ne olduğunu bilmedği halde aldığılkaptopun blueray okuycusuna bozuk bunun blueray’i diyen arkadaşım gibi:) bunu kabul et yoksa herşeyin bir çaresi var bi çözüm yolu mutlaka var o yüzden diyorum ki “cahil cüret eder bilge cesaret eder” yani jeailbreak bir gelişimdir iyi bişeydir var olanı bi adım ileri taşıma çabasıdır candır her neyse lafın kısası jailbreak forever 😉

 33. Mehmet

  24/12/2013 at 00:40

  Mustafa hocam dün de yazdım apple hesabı güvenlik soruları öncelikli e posta değiştiremiyorum uygulama satın alamıyorum sizin programın pro sunu almak istedim güvenlik sorusu çıkıyor apple hesabımdan değiştire giriyorum e postayı zamanında yanlış yazmışım zahmet bir cevap

 34. ahmet

  24/12/2013 at 00:55

  Mustafa bey guzel yazi icin tskler
  Suan ios kullanmiyor olsamda sunlari soylemek isterim jb siz iphone gercekten bos bir activatorsuz zephr siz iphone gercekten cok kotu ne derseniz deyin ama iphonenin tadi jb ile cikiyor
  Birden fazla cihazinizin oldugunu dusunursek 1 hafta
  Sim kartsiz bir cihazinizi jb yapin ve 1 hafta deneyin
  Cihazinizi daha cok seveceksiniz eminim
  Gerci ben sizin bir cihazinin surekli jb li oldguna inaniyorum 😉
  Kolay gelsin iyi calismalar

 35. ahmet

  24/12/2013 at 00:59

  Mustafa bey guzel yazi icin tskler
  Suan ios kullanmiyor olsamda sunlari soylemek isterim jb siz iphone gercekten bos bir activatorsuz zephr siz iphone gercekten cok kotu ne derseniz deyin ama iphonenin tadi jb ile cikiyor
  Birden fazla cihazinizin oldugunu dusunursek 1 hafta
  Sim kartsiz bir cihazinizi jb yapin ve 1 hafta deneyin
  Cihazinizi daha cok seveceksiniz eminim
  Gerci ben sizin bir cihazinin surekli jb li oldguna inaniyorum 😉
  Kolay gelsin iyi calismalar

 36. Jb deneyen magdur

  24/12/2013 at 01:00

  Ben bugun denedim ios 7.0.4 icin jb yi iphone 5 im var apple logosunda takili kaldi telefonu dfu moduna alip geri yukledim anca kurtardim sorunu adamlar cozene kadar denemeyin onermiyorum

 37. Kaan örnek

  24/12/2013 at 01:03

  Jailbreak hiç önermiyorum en son yapmaya çalıştığımda iPhone yi PC ye bağladım yükşenirken hata oldu telefonu açtım dokunmatiğinin çalışmadığını fark ettim ve hemen kabloyu çektim sonra telefonu kapatıp açtım dokunmatiği çalışmadı 2 dk sonra dokunmatiği geldi ancak o günden beri telefonumun her şarj ı bittikten sonra açtığım zaman 2 dk beklemem gerekiyor dokunmatiğinin gelmesi için zaten PC den jailbreak yüklerken 2dk sürmüştü biraz daha bekletseydim belki tamamen dokunmatiği gidecekti yada her şarj ı bittikten sonra açtığımda daha fazla bekleyecektim 🙂

 38. Brujah

  24/12/2013 at 01:03

  İphone 4 var.. Jailbreak oncesi ve sonrasi.. Oncesi normal bi telefon.. Snrasi..istedigim uygulamalarim sifreli bnden baskasi giremz.. Bnden baskasi teli actiginda fotosunu cekip mail adresime gonderir..blutoot var.. İtunese gerek yok tel usb gibi yaptim..teldeki kisileri sime aktarirsn..tel yavasliyo diyenlere hizlandirma programi var 5s le kapisirz..bi suru ozellestirme istedigim gibi.. Daha saymkla bitmeyen seyler.. Jailbreak olmassa iphone kullanmm kesin ve net

 39. mustafa

  24/12/2013 at 03:46

  hocam eliniz değmişken, tongbu hakkındada bir makale bekliyorum şahsen,güvenlimi değilmi,jb yapmadan, uygulamaları yüklüyorlar tongbu sayesinde,kolay gelsin iyiçalışmalar

 40. Uğur

  24/12/2013 at 03:47

  Tabiki artıları çok ama bence hiç gereği yok telefonu ve kendini bilgilerini riske atmaya.Sonuçta ıphone gibi bir telefon kullanan kişinin orijinal yazılım kullanmaması ve üç beş kuruşu sakınması benim mantığım almıyor.Tabi bu herkesin kendi şahsi düşüncesi saygı duymak gerek.Benim için ıphonu vazgeçilmez kılan tek gerçek güvenlik.Saygılar…

 41. Emin

  24/12/2013 at 05:28

  Jailbreak gibi korsanlıkların ergenlikle bir bağlantısı olmalı. İnsanlar şımarıkça hem elli kuruş hem şoför mahalli istiyor.

  Kimse yazılımı hayrına geliştirmiyor ya elbette para kazanacak yazılımcılar. Neden hırsızlıkla yapıp yazılım çalıyorsunuz.

  • rafet

   24/12/2013 at 22:42

   jailbreak in ne olduğunu pek anlamamışsınız sanırım. korsanlık dediğinize göre…

 42. Emin

  24/12/2013 at 05:32

  Benim merak ettiğim iOS 7’nin iPhone’umu Bul ile getirdiği aktivasyon kilidi jailbreak ile aşılabiliyor mu?

 43. Arda

  24/12/2013 at 07:05

  Merhaba iphone 4se jailbreak yapsak sonra kaldıra biliyormuyuz

  • Muharem

   26/12/2013 at 16:45

   Evet dfu moda alıp tekrar laptop ile

  • Muharem

   26/12/2013 at 16:48

   Bilginiz için your-tube araçılıyla yideolar yapabilirim kimler ister bakalım

 44. Cihan

  24/12/2013 at 07:53

  Jailbreak hakkında olumlu-olumsuz yazdım demişsiniz ama tek satır olumlu birşey okuyamadım. Ne yazık ki jailbreakin ne olduğunu bilmeyen, kulak dolgunlugu ile “aman kaçın jailbreak” kafasında olan klasik yazılardan olmuş. Jailbreak, satın alınan cihazın, sahibi tarafından dilediği gibi kullanılabilmesidir (sahibi tarafından, Apple tarafından değil). Jailbreak, tek bir SMS ile tüm telefonu ele geçirmeye olanak veren ve Apple tarafından kapatılması aylar sürebilecek Apple açıklarını anında kapatabilmenizi de sağlayan (yakın tarihli pek çok ornegi var), kendi icinde bir kontrol mekanizması olan; güvenli repolardaki uygulamaların aynı AppStore gibi denetlendigi ve güvensiz repolarin ekrana her zaman uyarı vererek kişinin sorumluluk aldığını kendisine hatırlatan alternatif bir AppStore’dur. Apple’ın şu an ballandırarak anlattığı telefon özelliklerinin yarısından fazlası, jailbreak dunyası tarafından icat edilerek Apple tarafından çalınmadan aylar önce jailbreak kullanıcılarına sunulmuştur. Sadece iki üç özellik vardı, onlar da yeni sürümle geldi demek doğru değildir.

  • Mustafa Tan

   24/12/2013 at 09:13

   Selamlar Cihan Bey,

   Sanki biraz ağır yüklenmişsiniz 🙂 Jailbreak’in cihazı kısıtlarını ortadan kaldırdığını ve cihazı özgürce kullanılabilir kıldığını defalarca vurguladım. Aslında vurgulamaya gerek de yok çok fazla. Çünkü kullanıcılar bunu hissediyor Apple’ın bir çok şeye izin vermemesinden. Fakat bunun da bir nedeni var yazıda da paylaştığımız gibi.

   Maalesef herkesin teknik bilgi seviyesi sizin gibi yüksek değil. Kullanıcıların %90’ı bahsettiğiniz şekilde kullanamaz Jailbreak dünyasını. Zaten benim uyarım onlara. Sizin gibi teknik bilgisi yüksek olanların benim yazdıklarıma ihtiyacı yok, dolayısıyla kulak dolgunluğa ile yazılmış gibi geliyor. Tabii ben şimdi kendimi savunma adına ne yazsam çok fayda etmeyecek siz hakkımda kesin bir yargıya vardığınız için.

   Ayrıca maalesef Apple hakkındaki “Apple’ın şu an ballandırarak anlattığı telefon özelliklerinin yarısından fazlası, jailbreak dunyası tarafından icat edilerek Apple tarafından çalınmadan aylar önce jailbreak kullanıcılarına sunulmuştur.” düşüncelerinize de katılamayacağım 🙂 Bu da çok haksızca bir eleştiri olmuş. Apple diğer bir çok firma gibi “Aklımıza ilk geleni hemen piyasaya sürelim” tarzı çalışan bir firma değil biliyorsunuz. Eğer Patently Apple (http://www.patentlyapple.com) sitesini takip ediyorsanız, orada Apple’ın 5 sene önce patentine başvurduğu ama halen çıkarmadığı fakat şu an Android cihazlarda olan özellikler var. Apple onları zamanı geldiğinde/olgunlaştığında piyasaya sürdüğünde bir çok kişinin “Apple bunu önceden düşünmedi, gitti Android cihazlardan çaldı” demeleri ne kadar haklı olacaksa, sizin Apple çoğu özelliği Jailbreak’çilerden alıyor demeniz de o kadar haklı olacak.

   Özetle ben, teknik konularda sizin kadar uzman olan kişilerden ziyade bu konulara çok vakti olmayan ama cihazında da çok fazla dert yaşamak istemeyen kullanıcıları düşünerek paylaşımlar yapmaya çalışıyorum. Hak veririrsiniz ki herkesi memnun etmek özellikle ülkemizde çok zor. Dolayısıyla sizin profildeki kullanıcılar için yazdıklarım hatalı veya haksız olabilir, fakat eminim haklı olduğum noktalar vardır. Zaten yoksa okuyucularımız bunun bedelini er ya da geç bana ödetir 🙂

   Saygılar.

 45. Pingback: Telefonumu jailbreak yapsam ??? | laniila.com

 46. Alp Dürüster

  24/12/2013 at 09:44

  Sevgili arkadaşım mustafa ben tlfonumu 1.5 yıl jailbreak li kullandım hiçde sorun olmuyor sizin de dediğiniz gibi apple stor da olmayan bir çok uygulama oyun jailbreak de var üstelik ücretsiz apple stor çok merhametsiz davranıyor üstelik yüklemek istiyipde yükliyemediğimiz uygulamalar oyunlar yok be zaten jailbreak yüklemeyi düşünüyorum çok yakında saygılar

 47. Omer

  24/12/2013 at 10:36

  Arkadaşlar ben jailbreak yapayım dedim cihaz otomatik kendini kapatıp açıyor kilit ekranını göremiyorum ana ekran tuşu bozuk ne yapabilirim?

  • Muharem

   26/12/2013 at 17:09

   Tuşu değiştir 5€ …
   Sonra da yeniden dene

 48. Anonim

  24/12/2013 at 12:06

  Ben iphone u appstore ve güvenlik açısından seviyorum. İphone a jailbreak yapacağına gidip android telefon almak daha mantıklı geliyor bana

  • Muharem

   26/12/2013 at 17:10

   Evet Android deki ler Apple telde kilitli

 49. MSD

  24/12/2013 at 14:00

  Telefonunu şimdiye kadar (5S) alana kadar jailbreaksiz kullanmamış ve bu alanda her türlü sorun ve tecrübeye sahip olmuş biri olarak söylüyorum; jb bedava uygulama indirmek amacıyla yapılan bir şey değildir! Elbette bu özelliğe sahip oluyorsunuz ama asıl amaç telefonu ve yazılımını kendi istediğiniz gibi kendi istediğiniz özelliklerinde kullanmak ve yazılımsal olarak her türlü yetkiye sahip olmaktır. Jailbreak’i şimdiye kadar fazla kullanmamış insanlar ya da deneyimi olmayanlar benim ihtiyacım olmadı diye yorumlarda bulunabilir; bknz Mustafa bey 🙂 ancak jailbreak’i gerçekten iyi bilen veya kendini advance kullanıcı gören her insan jb’li kullanır. Size tavsiyem eğer jailbreak alanında çok deneyime sahip değilseniz ve şu an ios7’den memnunsanız veya telefona sırf bedava app indirmek için jailbreak yapmayın. Onun için günübirlik bedava olan uygulamaları takip etmenize yarayan app’ler var ordan indirin, zaten baya bir uygulama arşivine sahip olursunuz. Bu arada installous ekibinin dağılalı aylar yıllar oldu, onun en güzel alternatifi AppAddict tweak’ini kullanmaktaydım. Ancak şu an daha jailbreak yapmayıp evasion’un güncellemelerini beklediğimden AppAddict’in ios7 ile çalışıp çalışmadığını bilemiyorum. Bu arada jailbreak yapanların bir çok hatayla vs karşılaştığı söylenmiş. Bu şimdiye kadar ilk versiyonlarda hep böyle olmuştur. Nedeni Mustafa beyin zaten belirttiği gibi evasion saurik gibi jailbreak’in olmazsa olmaz uygulama yazarları koordineli çalışmamaktadır. En azından beta sürüm diye bir şey bulunmamaktadır. Hatalar karşılaşıldıkça giderilmektedir ve yeni versiyonlara çıkan jailbreak’lerin oturması biraz zaman almaktadır. Cydia’daki tweak’ler de aynı şekilde evasion7 jailbreak’inde ve ios7’de çalışması için yeni güncellemelere biraz zaman gerekmektedir. Bu şimdiye kadar hep böyle olmuştur ve böyle olacaktır. O yüzden de güven konusunda vs. sıkıntı olmasın 🙂

 50. Harun

  24/12/2013 at 14:23

  Peki ben bir sey soracagim. Benim telefonum iphone 4 s , ios 7.0.4 yuklu su anda. Ancak daha onceden alinmin ios 6.1.2 shsh kaydim var. Ben su anda downgrade yapabilirmiyim ?

  • Onur

   24/12/2013 at 20:47

   Yapabilirsin evet. Konu ile ilgili internette ufak bi araştırma yap muhakkak göreceksin.

  • Muharem

   26/12/2013 at 16:12

   Hayır çünkü iOS 7.0.4 geri dönüş yok şimdilik , yani Apple ün secüritesi var

 51. O.k.

  24/12/2013 at 14:38

  Jaibreak’i sadece bedava uygulama şndirmekten ibaret zanneden arkadaşlar kütfen azıcık okuyun da öğrenin ne olduğunu ve iphone’u güvenlik nedeniyle kullandığını söyleyip jailbreak’i kötüleyenlere sesleyorum madem okadar güvenlik konusunda paranoyaksınız bi tane nokia 3310 bi not defteri bi fotoğraf makinası bide tomtom navigasyon alın

  • Hasan

   24/12/2013 at 16:50

   Ne alakası var 3310 filan, tabi ki güvenlik sebebiyle jailbreak yapmıyoruz. Verdiğin örnek bu ne lahana bu ne turşu cinsinden. Ne yani jailbreaksiz güvenli ve huzurlu şekilde ipad iphone kullanmak varken niye riske atalım, kendini çok bilmiş sanma millete laf atacağına kendi bilgini sına… Madem sende o kadar özgür kalmak istiyorsun git masaüstü kullan elinde masaüstü pc ile gez.. Bak senin örneğin gibi oldy tam, cuk…

   • Reis38

    24/12/2013 at 17:42

    Aynen knk

   • O.k.

    24/12/2013 at 18:25

    Güzel kardeşim mesleğin ne ne işle meşgulsün bilmiyorum da bilgisayar mühendisi olarak sana şukadarını söyleyebilirim güvenli dediğin ortamın nekadar güvenli olduğuna dair hiç bi bilgin yok hatta günümüz teknolojisi ile dijital ortamda %100 güvenlik diye bişey sağlamak neredeyse imkansız o yüzden kendini çok akıllı sanan şahsiyet ben bilgimi sınayabilirim sen akıl sağlığına sına millete saldırmadan önce 😉

    • Hasan

     24/12/2013 at 20:27

     Gerek mesleğim gerekse konu ile ilgili bilgim yeterli düzeyde, lakin kendini bilgisayar mühendisi olarak tanıtman buradaki insanlara telkinde bulunmana hem de alakasız örnekler vermene hak tanımaz. Ben verdiğin örneğe takıldım tabi ki gümümüz teknolojisinde herşey mümkün ancak riski minimize etmek adına jailbreaksiz kullanım daha mantıklı… Ne o öyle git 3310 filan kullan tabirleri… Böylesine basit dede vari örnekleri veren mühendisin mühendisliği ne derece de olduğu yorumlarını diğer arkadaşlara bırakıyorum…

    • Hasan

     24/12/2013 at 20:30

     Gerek mesleğim gerekse konu ile ilgili bilgim yeterli düzeyde, lakin kendini bilgisayar mühendisi olarak tanıtman buradaki insanlara telkinde bulunmana hem de alakasız örnekler vermene hak tanımaz. Ben verdiğin örneğe takıldım tabi ki gümümüz teknolojisinde herşey mümkün ancak riski minimize etmek adına jailbreaksiz kullanım daha mantıklı… Ne o öyle git 3310 filan kullan tabirleri… Böylesine basit dede vari örnekleri veren mühendisin mühendisliğinin ne derece de olduğu yorumlarını diğer arkadaşlara bırakıyorum…

  • Onur

   24/12/2013 at 20:37

   Sakin ol şampiyon 😉

  • Kamil kamil

   29/12/2013 at 19:49

   Emeğe saygım yok, yazılıma neden para vereyim diyenlerinde iphone almasına gerek yok.

 52. Hil

  24/12/2013 at 19:29

  Bi sorum olucakti numarasini rehberden engelledigimiz biri bize whatsapp veya snapchat gibi uygulamalardan ulasabilir mi ?

  • Mustafa Tan

   24/12/2013 at 19:36

   Evet ulaşabilir aşağıdaki yazıda paylaştığımız gibi:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/08/ios-7-ozellikleri-inceleme-blacklist-numara-engelleme-ix.html

   • ahmet

    26/12/2013 at 19:12

    merhaba kardesim sana uzun zamandir ulasmak istiyodum nihayet firsatim oldu ben bi telefon aldm ama spotmu degil mi bilemiyorum bunu anlamamiz icin telefonun hangi bilgileri lazim spot olup olmadigini anlamak icin simdiden tesekkur ederim

   • Uqur

    06/04/2015 at 14:44

    Merhabalar Beni işitmeliyim Duymaz iPhone Temizlemek ve Kaldırmak İçin Güncellemesi İstiyorum nasıl?

 53. mehmet ali çevik

  24/12/2013 at 20:24

  şu an ios7&4S kullanıyorum eski telefonumu 3gs yi jailbreak yapmıştı kurdugum bir program cihazın hoperlörlerini patlattı 70 tl ye değistirdiler bir de banka işleri yapıyorsanız güvenlik ön planda . SONUC JAILBREAK MI TÖVBE

  • Anonim

   12/01/2014 at 19:41

   jöljkjçi içii.i.

   • Anonim

    26/03/2014 at 17:35

    h

 54. Serkan35

  25/12/2013 at 13:27

  Kardeşim burdan kimse kimseyi eleştirmesin Hasan arkadaşımızın yorumuna katılıyorum ve iphone5 jailbreak yapmış kişi olarak kimseye tavsiye etmiyorum bu kadar açık ve net yorumum sonra yok iphone’m donuyor yardım die forum sayfalarından medet bekler duruma düşersiniz.

 55. Hacı ILGIR

  25/12/2013 at 14:30

  Jailbreak olmayan iPhone Apple ın kölesidir. Jailbreak olmayan iPhone a telefon bile demem.

  • Anonim

   02/02/2014 at 22:03

   Yaklaşık olarak 2009 dam beri iPhone kullanıyorum ve şu anda iPhone 5 kullanmaktayım.bütün iphonlarımda jailbreak yaptım ve hiçbir sorunla da karşılaşmadım.çünkü jailbreak İ çok iyi biliyorum stabil kullanmak için gerekli tweek ve yazılımları doğru şekilde kurduğunuz zaman sorun yaşamazsınız .sonuç jailbreak candır

   • Yasin

    07/10/2014 at 09:50

    Merabalar bende 4s var ve jailbreak yapmak istiyorum dun denedim pangu ile ama olmadi yardimci olabilir misiniz ?

 56. QApple

  25/12/2013 at 18:44

  Mustafa Bey Çok Çok Uzun Zamandır İOS 7 Tasarımı Bekliyoruz Ne Zaman Güncellleme Yollayacaksınız? Merak Ediyoruzda.

  • Mustafa Tan

   25/12/2013 at 18:47

   Haklısınız. Ben de bekliyorum 🙂

   Açıkçası iOS uygulama geliştirme ciddi bir maliyet. Son sürümün geliştirilmesine sponsor olan arkadaşım yoğunluğundan ilgilenemedi. Ben de başka birinden rica ettim. Şimdi o devam ediyor ve aslında sona geldi sayılır. Muhtemelen önümüzdeki hafta biter ve yollarız.

   • QApple

    25/12/2013 at 20:26

    Teşşekkürler bende Böyle Bir Cevap Arıyordum Birde ben 2/3 ay önce uygulama incelemesi Yayınladım Neden Onaylanmadı?

 57. Ömer

  25/12/2013 at 19:22

  Merhaba ben ipad 4. Nesilimin ekranını kaydetmek istiyorum video olarak nasıl yapabilirim

 58. Ömer Faruk Kar

  25/12/2013 at 21:16

  Arkadaşlar. Jailbreak işleminden sonra elma logosunda takılanlar telefonu ufd moduna alıp iTunes üzerinden telefonu sıfırlayabilir 🙂

  • Omer

   27/12/2013 at 11:02

   Alıp yapacam ama ana ekran tuşu bozuk 😀

 59. onderak

  26/12/2013 at 15:20

  ios 7 jailbreak biraz olgunlaşana kadar yapmayın derim. eski bir jailbreak dünyası tanıtıcısı olarak…

  1) uyumlu tweak sayısı çok az olduğu için, şuan ki jailbreak kullanıcıların pek işine yaramıyor. 1 – 2 ay sonra durum değişir, bu sürede beklemek lazım…

  2) ne olduğunu bilmediğiniz tek bir tweak’in ios7 uyumsuzluğu yüzünden, cihazınızı formata götürür… yada safemode’a atar, lakin saurik’in bu jb den haberi olmadığı için, temel jailbreak uygulamaları düzgün çalışmıyor, safemoda girmemizi sağlayan mobilesabstute başta olmak üzere, ios7 ile uyumlu hale gelene kadar beklenmelidir…

 60. Erkan

  26/12/2013 at 15:52

  Abi çok önemli bi soru sorcam umarim acele cevap yazarsınız ..

  Soru : iOS 7 Beta1’i JB yapıp kullanmak istiyorum performans daha iyi diger sürümlere göre ..
  şimdi beta kullansam bu betanın çalışması birgün bitiyormuş bu doğrumu yani belli bi zaman zarfında kullandırtıyormuş apple bu doğrumu eğer oyleyse 7.0.4’ü jb yapacağım..

  teşekkürler şimdi’den…

  • Mustafa Tan

   26/12/2013 at 16:00

   Evet süresi doluyor bir süre sonra beta sürümlerin.

   • Erkan

    26/12/2013 at 17:21

    Teşekkürler abi

 61. Berat

  26/12/2013 at 16:33

  Arkadaslar ben dustum siz dusmeyin dun 4 e evasion ile yaptım tam bitti ekrandan elma gitmedi 1saat sonra dfu yaptım

  • onderak

   26/12/2013 at 17:06

   jailbreak’i en sağlam şekilde yapmak için telefona ios yeni ve sıfırdan yüklenmiş olmalıdır ve yedekten geri yükleme yapılmadan jailbreak yapılmalıdır…

   bu jailbreakin ana kurallarından biridir, bu yapılmadan jailbreak yapıldığında elma da kalabilirsiniz, kurtarma moduna düşebilirsiniz yada bir hata alırsınız jailbreak tamamlanmamış olur ve kullanıma bağlı yavaşlık – takılma – programların bazılarının açılmaması yada atması gibi çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz…

 62. ibrahim

  26/12/2013 at 21:53

  Merhaba Arkadaşlar Bende JAİLBREAK ı indirdim kurmadan önce buradaki yorumları okuyunca kursam mı kurmasam mı diye ikilemde kaldım onun için ben banka işlemlerinin çoğunu Telefonumdan yapıyorum aceba telefonumu JAİLBREAK yaparsam telefonun dış tehtidlere karşı koruması Tamamen açılmış mı olacak ? Bunun yanında yaparsam nasıl bi yenilikle karşılaşırım yapmazsam ne kaybederim Bunun için İLGİLİ arkadaşlar cevap verirlerse Çok sevinirim.

  TEŞEKKÜR EDERİM.

 63. Gunay

  26/12/2013 at 22:00

  Slm benim sorunum ios7 den ios 6 ya donebilecekmiyiz bu cikan jeilbreak ile mumkunmu

  • Zzuzuzu

   13/01/2014 at 22:45

   Hayır olmaz

 64. Haydar

  27/12/2013 at 12:34

  Apple logosunda takili kaldi sifirladim bastan guncelleme yaptm smdi denesem olur mu sorunsuz ?

  • Cem

   20/01/2014 at 21:47

   Hasan kardeşim böyle sorunlarda yapman gereken ses açma tuşuna uzun basılı tutmaktı bir daha olursa bu işine yaayabilir

 65. Volkan

  27/12/2013 at 20:09

  Merhaba,
  Şimdiye kadar tüm telefonlarımı jailbreak yaparak kullandım. Hiç birinde sorun yaşamadım tabi bu işlemi yapan kişinin ne için yaptığı ve ne kadar bilgisi olduğu çok önemli çünkü jailbreak yaptığınızda cihazınızı garanti dışında bırakıyorsunuz. Garanti harici bırakmadan nasıl jailbreak yaparsınız hangi tweak kullanırsanız işinize yarar güvenlik ne seviyede olacak bunları bilerek yola çıkmak lazım. Bu bilgilere tamamen sahipseniz jailbreak vazgeçilmez bir hale geliyor. Apple çıkardığı iOS 7 ve sonraki sürümlerinde jailbreak hali ile kullanım sağlamış olan bireylerin çoğunlukta kullanmış olduğu özellikleri devreye almaktadır. Tabi elinden geldiği kadarıyla tamamen bunu yapması mümkün olamadığı için öne çıkan uygulamaları iOS 7 ve üzeri yazılımlarda sağlamaya çalıştı. Güvenlik açısından değerlendirecek olursak kullanılan hiçbir telefon güvenli değil. Jailbreak olarak tam manası ile bilen ve kullanım sağlamış olan bireyler zaten normal hali ile rahatsızlık duymaktadır. Apple kullanıcıları bilmelidir ki güvenlik konusunda aslında en büyük açığı kendileri Apple kullanarak sağlamaktadır. Diyeceksiniz ki sende kullanıyorsun oldumu şimdi. Evet ben kullanıyorum ama ben iş biliyorum yanlış anlamasın hiç kimse.

 66. Azizsuar

  28/12/2013 at 01:45

  Yorumların çoğunu okudum. Hepsine saygı duymak gerekiyo. Ben şu açıdan bakıyorum. Jailbreak çok eskiden beri var. Biz 2013 deyiz ama iphone asla önermiyor neden jailbreak iphone un sadece güvenlik duvarı kaldırmıyo aynı zamanda yazılım kodlarına kendini atıp. Değiştiriyor. Herşeyi geçtim bunu stewen jobs gibi bir deha kabul etmiyor. Bu adamlar yıllarca çalışıyor, ve kendi yaZılımlarını etkisiz hale getirmek ve açıgını bulmak için herşeyi yapıyorlar. Biz jailbreak ten bahsediyıoruz. Ben tavsiye etmiyorum tati iphone garanti verene kadar. İos 7 istediğim şeyleri sağlıyor iphone ios7 ile. Çok hızlı ve güvenli ios 8 i bekliyorum tek düşündüğüm bu

 67. Necati Kasapoglu

  29/12/2013 at 00:48

  Bu Jailbreak ios 7.0 uyumlu degil. Jb yaptigim gun sarj bitti. Aksamina restore edip sildim jb’yi. Kimseye tavsiye etmiyorum! Iki gun yetiyor sarj normalde 5s’de…

 68. Murat

  31/12/2013 at 16:08

  Benim telefonum iPhone 3G ve sürümü 4.2.1. Sizce jailbreak yapmalı mıyım?

  • Anonim

   16/01/2014 at 13:19

   Kaybedecek birşeyin yok dostum

 69. Umut

  02/01/2014 at 07:43

  Apple neden samsunga saldırdığı gibi Jailbreak yapan belli başlı gruplara saldırmadığını düşündünüz mü hiç? İsteseler bi anda köklerini kurutamazlar mı zannediyosuz? Yaptılar diyelim, o zaman vürüs olayları serverlara saldırma olayları başlamazmı bu gruplar tarafınca? Zaten güvenliği müthiş olsa Apple ın, güvenlik açıklarını bulup Jb yapamazlar. Senelerdir jb kullanıyorum, çoğu banka applarınıda kullanıyorum şuana kadar hesabımdan para çekilmedi:) hem böyle kötü uygulamaları Cydia barındıysaydı kimse yanaşmazdı yanına. Elle tutulabilir bi tehtit yaratmışmı acaba cydia şimdiye kadar?

 70. Anonim

  02/01/2014 at 16:06

  25 pp diye bişey var jail breaksız paralı oyunlar yükleniyo onu da anlatın

 71. Batuhan

  06/01/2014 at 20:10

  Mustafa bey ben telefona 25 pp aracılığla oyun yükledim. Oyuna girince kullanıcı adı isteyip oyundan attı ve telefonun güvenlik dışı olduğunu sıfırla seçeneği ile sıfırlayabileceğime ait bildirim geldi ben iptal ettim telefonum şimdi güvenlik dışı mı yardım edermisiniz

  • Mustafa Tan

   06/01/2014 at 20:13

   Muhtemelen oyunun geliştiricisi 25pp gibi korsan bir siteden oyunu yüklediğinizi anlayacak bir mekanizma koymuş uygulamasının içine.

   • Anonim

    06/01/2014 at 21:20

    Yani bir şey yok telefonumda de mi??

 72. Batuhan

  06/01/2014 at 20:25

  Yani telefonumda bir şey yok değil mi??

  • Anonim

   06/01/2014 at 22:12

   Sıfırlamam gerekmiyor yani??

 73. Uğur Ekbiç

  07/01/2014 at 23:40

  Apple’ın piyasadaki en iyi cihazları yaptığını düşünüyorum ancak bu mükemmel olduğu anlamına gelmiyor. Ben jailbreak işlemine olmazsa olmaz gözüyle bakıyorum. Örneğin Apple hala tüm uygulamaları tek hamleyle kapatma şansı sunmuyor. Bunun gibi özelleştirilebilir bir çok seçenek sunuyor. Ancak sistemi iyi tanımayanlar ve ne yapacagını bilmeyenler için gereksiz ve hatta güvenlik açısından tehlikeli olabilir. Şahsen kontrolün tamamı bende olmayan bir cihazı kullanmak istemem 🙂

 74. Şenol Şentürk

  12/01/2014 at 00:07

  Teşekkür ederiz ve ben de bu konu da size katılıyorum.
  Elinize ve yüreğinize sağlık demeden geçemem.
  bugünler de birçok kişi canı sıkılıp jailbreak yapıyor.
  ben buna karşıyım.eliniz de tutuğunuz cihaz zaten çoğu kullanıcıyı aşmış bir cihaz.

  yazıyı hazırlayan arkadaşa teşekkür ederim iyi çalışmalar

  şenol şentürk

 75. Ahmet

  16/01/2014 at 11:38

  Merhaba ben iPhone 3gs kullanıyorum . İos7 benim telefona yüklemiyor. O yüzden jailbreak yaptirsam nasıl olur diyelim ki yaptırdım cydia da iOS 7 için jailbreak sürümü yüklenirse ben o zaman uygulamaları indirebilirmiyim ?

 76. Turgay

  18/01/2014 at 09:51

  Telefonumun yandaki sessize alma tuşu bozuldu. Tel sessizde kaldı. Garantide bitti. Servis 100 tl ye yapılabilir dedi. Tam o esnada jailberk çıktı ve hayatımı kurtardı.
  Çünkü istediğim düğmeyi istediğim başka bir konuma atayabiliyorum.
  Jailbrk böyle bişey :))

  • Murat

   18/01/2014 at 15:06

   yeni bir de sptouch tweak cıktı o da güzel onu da denemeni tavsiye ederim+bedava ve sanırım senın kullandıgına gore ıcon bıraz daha ufak ve customıze edebılıyosun.yazan paolo smedile

 77. Murat

  18/01/2014 at 15:02

  JB candır 🙂 bu kadar net..yavaş yavaş tweakler IOS 7.0.4 e de uyumlu hale geliyor.tek hareketle screen shot,3g ac kapa wifi ac kapa uyku modu ac kapa,control paneli zevkine gore tasarla ıstedıgın ozellıklerı ekle kaldır,kameradaki siyah bantları kaldır full ekran cekım yap,kılıt ekranında ki gereksiz ”slide to open ” yazısını kaldır(cunku artık ekranın herhangi bir yerinden saga kaydırınca ekran acılıyor,bluetooth u ac ıstedıgın cıhaza verı yolla/al,icleaner ile cihazın gereksiz verilerini silip yaklasık 1 gbyt lık yer aç,protube yukle youtube vıdeolarını ıstedıgın cozunurlukte ızle olmadı download etactıvator programı ıle ıstedıgın programa ıstedıgın gestures ı ekle masaustunden 1-2 hareketle acıver, maıl programı ıle sınırsız resım ekle (ıos ta maxımum 4 sanırım) yolla,resım klasorundekı dosyaları dırek yazıcıdan yazdır,bluetoothla gonder,offıce programlarında ac, kontrol panelınde ısıne yaramayan ozellıklerı kaldır ekle,notıfıcatıon centerında ıstedıgın prog.ları ekle ıstemedıklerını kaldır, IFILE programı ıle kı en onemlı app tır bence istedigin dosyayla oynama yap,yer degıstır,gonder,wifi uzerınden gonder,bluetoothla gonder,instagram fotolarının uzerıne tıkla kaydet,twıtterda 140 karakter yollamak zorunda kalmadan karaktere kadar tweet yaz vs vs vs binlerce şimdi aklıma gelmeyen işimizi kolaylaştıracak ozellık var..ve sunu da belirteyim tele iphone5 tir ve su ana kadar ne takılma oldu,ne force close oldu ne de kasıldı.zaten JB yapınca jb yapmadan oncekı telefon ayarlarınız ekran goruntunuz aynı kalıyor sadece cydia market logosu cıkıyor.ıstersenız ozellıklerı degıstırırsınız ıstersenız 1-2 ısınıze yarayan ozellık ekleyıp devam edersınız ıstersenız de sonuna kadar zevkını cıkarırsınız. 😉

 78. Ezel Tekin

  19/01/2014 at 20:23

  Allah askına yorumları okuyorum da bilmem ben yapmam ben etmen falan dıyozsunuzda siz jb siz bir iPhone den ne anlıyorsunuz anlamadım arkadası dedıgı gibi jb yükle tweak yükleme en azından insan gıbı adam gıbı küçük tweaklarla Apple adam edemedıgı telefonu sen adam ediyorsun bu kadar basit saten her sene bi iPhone çıkıyor o 1 sen aldığın iphoneyı jb yapıp dadını çıkarmasından sonra hıc alma daha iyi

 79. Ufkun

  20/01/2014 at 21:11

  Jailbreak apple cihazlari için vazgeçilmezdir ios 5 ten beri jailbreak kullaniyorum ios 7 de de fikrimi degistirmedim tabii ama bu gereklilik kullanicinin bilgisine ve tecrubesine gore degisir bu arada dezavantajlari oldugunu inkar etmiyorum fakat avantajlari fazla oldugundan gozunuzu kirpmadan yapin diyorum…

 80. Sertaç

  21/01/2014 at 00:31

  Power tuşum bozulduğunda telefonumu teknik servise verebilecek ve o sürede kullanabileceğim bir telefonum olmadığından, bir tweak ile home ekranında sağa çektiğimde lock oluyordu ( search ekranı )
  hayat kurtardığını inkar edemem

 81. berat

  23/01/2014 at 14:20

  internet olmadan jeilbreak yapılıyor mu ?

 82. İpod touch5

  10/02/2014 at 09:30

  Hemen hemen tüm yorumları okudum jb yapmak tamamen ihtiyactan kaynaklanıyor. Ben bi örnek vermek istiyorum ben özellikle jb yaptırmam gerekiyor çünki ebay üzerinden İpod touch 5 için bi aparat getirttim bu aparat ipod 5 i iphone 5 e ceviriyor yani konuşma sms gprs özelliği kazandırıyor bu cihaz bluetooth kullanmamı gerektiriyor mecburen jb şart . Bu arada ipod touch 4-5 için bu aparatlar satılıyor ama malesef Türkiyede imei kayıt yaptırmanız gerekiyo. Ama kullanımı iphone 5 den havalı:))

 83. Burak Arslan

  10/02/2014 at 09:49

  Mustafa Bey ben telefonumu pc ye bağlayınca mediamin gözükmesini istemiyorum şifre felan koyma varmı yoksa telefondan kapata biliyormuyuz?

 84. Elmaci

  13/02/2014 at 03:46

  Mustafa bey madem ios cihazlar cok guvenli jail break bu guvenlik duvarini kiriyorsa o kadar guvenli bi sistemi jail break yApip butun sistemin kayit defterlerine nasil ulasiliyor yani demek istedigim demekki o kadar guvenli degilmis jail break olsada olmasada ayrica ios cihazlara jail breaksiz disardan 3 .parti yazilimlarla .ipa dosyalarini yuklemek ve cihazin kayit defterine girmek mumkun itolls tarzi uygulamalarla bilginiz olsun..

 85. Büsra

  14/02/2014 at 06:21

  iphone 4 ios 7 kullanıcısıyım. evasion ile jb yaptım bunu kaldırmak istiyorum. Restore etmeden bu mümkün mü acaba.

 86. atakan

  14/03/2014 at 15:00

  merhaba ben iPhone 3 gs kullanıcısıyım ios 6 1 6 da kaldı cihazım ben apple store daki apple ın kendi urettigi uygulamaları kullanmak istiyorum ornegin ibooks gibi ama ios 7 gerekiyor jeilbreak yapsam ios 7 ye geçebilirmiyim tam olarak cihazımda bir problem olurmu ayrıca ben görme engelliyim ve woice ower ile kullanıyorum iPhone u jeilbreaqk yaptıgımda woice ower ile bir problemim olurmu ve jeilbreak ı yaptıktan sonra ios 7 ye geçmedende uygulamaları kullanabilirmiyim veya jeilbreak yaptıktan sonra ios 7 ye geçersem cihazımı sıfırlayıp jeilbreak ı kaldırsam ios 6 yamı donerim yoksa ios 7 de kalırmıyım lütfennn! bana cevap yazın

 87. KASIM

  14/03/2014 at 17:49

  İpad. 4 yeni nesil ipadıma jailbreak yapacam ama nasıl yapacagımı bılmıyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkürler (birZ acele)

 88. Bilgehan

  23/04/2014 at 12:09

  Mustafa bey iyi günler kolay gelsin.Benim jb hakkimda pek bir bilgim yok ancak ios7’den illallah geldi biktim iPhone’dan.iPhone 5 kullaniyorum jb kurarak ios6’ya geri donmem mumkunmu aceba?

 89. Serenat

  27/04/2014 at 15:20

  Merhaba,telefoncu bi arkadaş iki gün önce jb yükledi ve geri sildiğini söyledi ve telefonu tekrardan sıfırladığını söyledi.şuanda jbli olup olmadığını nasıl anlarım.bide garanti kapsamında bi sorun olsa jb geçmişte jb yüklenip yüklenmediği anlaşılır mı

 90. Altay

  29/04/2014 at 11:05

  iPhone 5 imde ios 7.1 yüklü jailbreak yapabilirmiyim internette biraz araştırdım ama bulamadım nasıl yapabilirim

 91. Bitkihekimi42

  06/05/2014 at 23:53

  Meraba ben jb ios 7 evasion yaptimda geri kaldirmak istiyorum jb yi nasil kaldirabilirim yardim

 92. Necati Kasapoglu

  23/05/2014 at 17:36

  Çok šarj yiyor jb yapmiyorum bu yuzden

 93. Onder

  27/05/2014 at 01:35

  Slm arkadaslar
  Bende ipone 5 var ve cihaz ipone bul acik oldugundan kilitli apple ile tlf da gorustum durumu anlattim cocuklar acmis mail adresi girmis ve sifre vermisler farkinda degildik su an tlf kilitli ve fatura olmadigi icin apple yardimci olamiyo bu durumdan muzdarip bir dunyada adam biliyom bununla ilgii bir calisma veya acma yolu yokmu bu konuda yardim bekliyorum simdiden tskkurler

 94. BarutAli

  27/05/2014 at 12:51

  Jailbreak işleminden sonra online bankacılık kullanmak ne kadar mantıklı?
  Telefonda bir truva atı görevi görüyor..

 95. Serkan Sönmez

  17/06/2014 at 13:53

  Merhaba Mustafa bey konuyla alakalı değil ama burdan ulaşmak istedim size iOS 7 kurulumundan sonra telefonumda ahize sesi ve hoparlör sesinde değişiklikler meydana geldi müzik dinlerken ses çok az geliyor kulaklıktan dinlediğim zaman yine aynı problem ses çok az geliyor bunun için ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz?

 96. Anonim

  03/07/2014 at 09:39

  Sırf swipeselection için JB yapılır. Bırakın diğer tweak’leri.

 97. Ertugrul Kökdemir

  10/09/2014 at 23:39

  Selamlar.Apple İOS 6 yazilimindan buyana TV çıkış fonksiyonunu kaldırdı bilmem biliyormusunuz? Kesinlikle kablo ile Televizyon baglantisi yapamiyorsunuz.
  1.sorum: İOS 8 de TV Out varmi
  2.sorum:Jailbreak kullanan arkadaşlardan ricam TV Out araması yapabilirmisiniz lütfen ve olup olmadığını yazarsanız sevinirim tesekkurler.

 98. Hüseyin

  03/11/2014 at 04:45

  İos 7’den sonra hala Jailbreak olmazsa olmaz diyenler sadece macera seven adamlardır. Daha önce tüm Iphone’larımda sırf nasıl olmuş diyerek yükleyip geri kaldırdım. Bana sorarsanız şu anda Jailbreak yapmak için tek mantıklı sebep 3G’nin açılıp/kapanması noktasında daha hızlı erişim izni vermesi. Onun dışında elle tutulur bir faydası yok. Adam çıkıp ‘slide to unlock’ yazısı kalktı demiş ya, koptum lan harbiden de! 🙂 ee başın göğe mi erdi o yazı gidince? AppStore’da zaten her ihtiyaca göre uygulama var.

 99. Esra

  17/11/2014 at 22:16

  Ben bunu yükledim ama silmek istiyorum nasıl Silicem bunu yardım edin lütfen

 100. Anonim

  28/11/2014 at 07:01

  JAilbreake hiç ihtiyaç yok ben vshare den uygulama indiriyorum hiç sorun yok