glasses.com Uygulaması ile Kolayca Gözlük DeneyinNumaralı veya güneş gözlüğü kullanıyorsanız ve de gözlüğünüzü değiştirmeye niyetiniz var ise, o zaman hiç gözlükçüye gitmeden piyasadaki yeni modelleri oturduğunuz yerden deneme imkanınız var 🙂 Tabii böyle anlatınca sanki gözlükçünüz elindeki tüm gözlükler ile eve gelecek ve hepsini tek tek deneme imkanınız olacakmış gibi gözüküyor. Elbette böyle bir imkan yok, fakat Amerika’da online olarak gözlük satan glasses.com isimli web sitesi, iPhone ve iPad’ler için çıkarttığı bir uygulama ile 3 boyutlu olarak sitesindeki tüm modelleri denemenize imkan veriyor.

Uygulamanın en büyük özelliği de, iPhone’umuzun veya iPad’imizin ön kamerasını kullanarak yüzümüzün 3 boyutlu bir halini oluşturması ve sonra da sitesinde sattığı gözlükleri yüzümüzde deneme imkanı vermesi, hem de 3 boyutlu (3D) olarak. Yani sadece karşıdan değil gözlüğün profilden de nasıl durduğunu görmemize imkan vermesi.

Türkçe arayüzü olmasa da uygulamayı kullanmak da oldukça kolay. Uygulamayı kullanabilmek için önce kendimiz için bir profil oluşturuyoruz ve adımız (Name), cinsiyetimiz (Men/Erkek ve Women/Kadın), gözlük büyüklüğü gibi bilgilerimizi ve tercihlerimizi giriyoruz. Bunun sebebi de uygulamayı birden fazla kişinin (örneğin eşinizin de) kullanabiliyor olması.

En son aşamada hang tip/model gözlüklerle ilgilendiğimizi seçiyoruz. Başta hangisini seçtiğimiz çok önemli değil çünkü sonradan da değiştirebiliyoruz. Fakat ilk başta belli bir model/tip seçip ilerlememiz gerekiyor.

Ondan sonra da uygulama ile yüzümüzü tarama işlemine geçiyoruz. Aslında uygulama içerisinde adım adım bu işlemi nasıl yapacağımızı anlatan çok güzel videolar gösteriliyor. Fakat anlatım ingilizce olduğu için herkese kolay gelmeyebilir. Bu yüzden ben de basitçe adım adım tarama işlemini nasıl yapacağınızı paylaşmaya çalışacağım.

Uygulamada iken ekranın üst kısmında “Fit your head within the dotted lines” mesajı çıktığımızda yapmamız gereken, cihazımızı bol ışık alan bir ortamda ve yüz hizamızda duvara dayamak. Bu arada uygulamada duvar yerine ayna kullanın denmiş ama açıkçası duvarda da sorun olmuyor. Muhtemelen ayna kullandığımızda ortamda çok daha fazla ışık olacağı için böyle öneriyorlar.

Cihazımızı dik bir şekilde ve yüzümüzün hizasında tek elimizle sabitledikten sonra da, başımızı noktalı çizgiler içinde kalacak şekilde ayarlıyoruz aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi. Sonra da diğer elimizle ekranın altındaki “Tap to begin recording” yazan kırmızı düğmeye basarak kaydı başlatıyoruz. Kayıt başladıktan sonra da yüz ifadenizi hep aynı tutmanız gerekiyor. Yani gülmeyin, gülümsemeyin, gözünüzü kırpmamaya çalışın ya da mimik yapmayın. Yani tüm kayıt boyunca aynı ifadeyi takınabilirseniz sonuç çok daha iyi oluyor. (Bu arada kaydı gözlüksüz bir şekilde yapmanızı hatırlatmama gerek yok sanırım :))

İlk olarak uygulamanın da yönlendirmesi ile başımızı yavaşca sola doğru çevirmeye başlıyoruz ta ki, bedenimizi oynatmadan çevirebildiğimiz kadar. Sonra da başımızı en solda sabit tutuyoruz (pause). Uygulama başımızın artık hareket etmediğini ve iyice sola çevrildiğini anlayınca bu sefer de yine yavaşça tam karşıya bakacak şekilde eski haline getirmenizi istiyor. Tam karşıya bakar hale gelince yine bekliyoruz, yani uygulama söylemeden sağ tarafa çevirmeye başlamıyoruz.

Sonra da uygulamanın yönlendirmesi ile yine başımızı yavaşça sağ tarafa çevirmeye başlıyoruz ve en sonda yine bekliyoruz. (Pause) Uygulama tekrar başımızı karşıya bakacak şekilde yavaşça çevirmemizi istiyor ve dediğini yapıyoruz ve duruyoruz. Ondan  sonra işlem tamamlanıyor ve tek parmağımızla ekranı sağa sola kaydırıp kaydın nasıl olduğuna bir gözatıyoruz. Eğer sonuçtan memnun isek sağ üst köşedeki “Next” seçeneğine, eğer değilsek tekrar kayıt için sol üst köşedeki “Retry” seçeneğine tıklıyoruz.

“Next” yani “İleri” seçeneğine tıkladığımızda aşağıdaki gibi yüzümüzün 3 boyutlu (3D) bir modeli oluşturulmaya başlanıyor. (Bu arada ekran görüntülerinde yer alan Uğur Akdemir‘e hem de gönüllü model olduğu için, hem de bu uygulamayı önerdiği için çok teşekkür ediyorum 🙂 )

Yüzümüzün 3 boyutlu modeli hazırlandıktan sonra da en başta yaptığımız tercihlerden bir gözlüğü hemen denemeye başlayabiliyoruz. Fakat öncesinde deneme yaparken parmaklarınızı nasıl kullanacağımızı gösteren aşağıdaki gibi bir basit yardım ekranı çıkıyor. Örneğin tek parmakla başımızı sağa sola çevirebiliyor, yukarı aşağıya yaptığımızda da gözlüğü burnumuz üzerinde yukarı aşağı çekebiliyoruz.

Bu basit işlemleri öğrendikten sonra da sağ üst köşedeki “Browse” seçeneğine tıklayarak diğer modellerin yüzümüzde nasıl durduğuna bakabiliyoruz kolayca. Yazının başında da belirttiğim gibi karşımıza çıkan modeller baştaki seçimlerimiz baz alınarak gösteriliyor. Fakat filtreyi değiştirip tüm modelleri deneme imkanımız oluyor. Yani baştan yüzümüzü taratmaya gerek olmuyor.

Bu arada uygulama ile beğendiğimiz gözlüklerin özelliklerine de detaylı bir şekilde gözatabiliyoruz. Hatta farklı renk seçenekleri olan gözlüklerin renklerini de hemen değiştirip gözümüzde nasıl durduğuna bakabiliyoruz. Ayrıca Amerika’da yaşayan takipçilerimiz uygulamada gözüken fiyatlardan beğendikleri gözlükleri satın alıp evlerine kargolatabiliyorlar. (Türkiye’ye kargolanmaz) Fakat satın alma özelliği şu an sadece Amerika için geçerli. Türkiye’deki kullanıcıların beğendikleri marka/modelleri ayrıca gidip satın almaları gerekecek. Fakat gözlük seçme işini evde yapabilecekler 🙂

Son olarak uygulamayı indirmeden önce dilerseniz aşağıdaki tanıtım videosuna da bir gözatabilirsiniz:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=RlHOhYF_jqM&w=560&h=315]

Bu arada uygulanın Sosyal Ağlarla (Twitter, Facebook, Email vs.) entegrasyon özelliği de var. Yani beğendiğimiz bir gözlüğün nasıl göründüğü ile ilgili arkadaşlarımızdan da görüş alabiliyoruz uygulamada hazırlanan gözlüklü fotoğrafımızı paylaşarak.

Bence uygulama ve kullandığı teknoloji oldukça başarılı ve ilginç, bu yüzden bir gözatmanızda fayda var derim. Eğer uygulama ilginizi çektiyse, aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. (

Önemli Not: Uygulamanın iPhone versiyonu iPhone 4’leri desteklemiyor. (iPhone 4s ve yukarısını istiyor.) Bir de iPad’e özel ayrıca bir versiyonu var ama Türkiye App Store’a açık değil her nedense.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

15 Comments

 1. Mustafa Tan

  15/12/2013 at 14:42

  Bu arada uygulamamızın güncellenmesini bekleyen takipçilerimiz için de ufak bir bilgi vereyim istiyorum. Uygulamamızın çalışan güncellemesi 1 haftadır Apple’ın onay sırasında bekliyor. Normalde 5 iş gününde sıra geliyordu ama muhtemelen Noel öncesi olduğu için oldukça yoğunlar ve halen sıra gelmedi.

  Bu pazartesi veya salı onaylanmasını bekliyoruz başka bir aksilik daha olmaz ise 🙁

  • Murat

   15/12/2013 at 15:13

   Touch id ile ilgili bir sorum olacak. Apple Store şifrem touch id ile açılmıyor? Normal işlemler için mükemmel çalışıyor. Teşekkürler

 2. ersin

  15/12/2013 at 14:50

  vay be artık nerelere vardı bu teknoloji biz uyurken yatakta elin oğlu neler üretiyor kıskandım vallahi

 3. Onder o

  15/12/2013 at 15:16

  Mustafa bey
  iphone 4 icin de destek var gozukuyor. 3. Siradaki isim degil mi?

  Uygulama guzelmis. Yaziniz icin tesekkurler.

  • Onder o

   15/12/2013 at 15:19

   Guncelleyince sondan 3. Oldu.

 4. orhan

  15/12/2013 at 17:45

  DİKKAT merhaba konu ile alakalı değil ama bende iphone 5s var telefon uygulaması açilmiyıor sorun nedir acaba yani uygulama yüklü içine giriyorum yazılar çıkmıyor iphone 5 de var ondada aynısı cevap verirseniz sevinirim

 5. elma

  15/12/2013 at 17:50

  telefondaki uygulamanız acılmıyor yardım iphone 5

  • Mustafa Tan

   15/12/2013 at 17:52

   Site adresi kaynaklı bir sorun yaşıyoruz. Uygulamamızın çalışan güncellemesi 1 haftadır Apple’ın onay sırasında bekliyor. Normalde 5 iş gününde sıra geliyordu ama muhtemelen Noel öncesi olduğu için oldukça yoğunlar ve halen sıra gelmedi.

   Bu pazartesi veya salı onaylanmasını bekliyoruz başka bir aksilik daha olmaz ise 🙁 Ondan sonra güncelleyerek çalıştırabileceksiniz.

  • oktay

   15/12/2013 at 18:20

   arkadaşlar iphoneturkey uygulaması şu an için sadece safariden açabilirsiniz. sites uzantısı değiştiği için uygulama guncellemesi apple dan onaylanana kadar bu böyle idare edin artık 🙂

 6. Bn

  15/12/2013 at 20:02

  Uygulama kısıtlamaları bol yani indirirken ama cok başarılı bir program ben jb sayesinde indirebildim.

 7. Ince Memed

  15/12/2013 at 22:10

  sitenin .biz adresine ne oldu yahu, biri mi ele gecirdi? 🙂

  apple noel oncesi diye herhalde kapatmis dukkanlari. bazi amerikan firmalari yilin bu zamaninda (bazen 1 hafta daha gec) ya komple kapatiyorlar yada min. elemanla calisiyorlar, anca ocak’in 3-5’i gibi is basi yapiyorlar. bi de bizim kurban bayramina laf soylerler 🙂

 8. ilkim

  16/12/2013 at 00:25

  Mustafa bey peki ios 7 uyumlu güncellemesi ne zaman gelecek uygulamanızın? birazcık daha geliştirilse çok iyi olur yani ipad için landspace desteği ile birlikte. bu arada biz domaine dönecek misiniz ya da takipçilerinizi ne olduğuyla ilgili bilgilendirecek misiniz? apple’ın onayına sunduğunuz güncelleme aynı zamanda ios 7 dizaynı olan mı?

  • Mustafa Tan

   16/12/2013 at 08:07

   iOS 7 güncellemesine de hız verdik. Hatta başka bir arkadaşımdan rica ettim Ozan arkadaşımız yoğun olduğu için. Landscape modunu da destekleyecek.

   Bu güncelleme de iOS 7’i tasarımını içermiyor çünkü daha büyük sorunu çözüyürouz önce 🙂 Bu arada uygulamamız bu sabah onaylanmış. 3-4 saat içinde güncelleme olarak görürsünüz.

   Eski domaine de dönemeyecek gibi gözüküyoruz fakat halen uğraşıyoruz açıkçası bir yol bulabilir miyiz diye.

 9. Hakankaa82

  16/12/2013 at 21:36

  Display recorder uygulamasını kaldıran apple acaba iOS 7.1 ile bu özelliğimi getirecek acaba 🙂 yada siri yi turkce ios 8 lemı yapacak yada ekran kapaliyken gelen reddet tuşu tarihemi karıştı

 10. yakup

  11/10/2015 at 20:01

  Merhaba

  uygulama çalışıyor ancak modelin belirttiği şekilde baş kısmını sağa ve sola çeviriyorum ancak bittikten sonra siyah ekran arkasında video kayıt ediliyor lütfen bekleyin yazıyor ancak uzun süre beklememe rağmen herhangi bir işlem olmuyor konu hakkında bilgi verebilir misiniz ?