Turkcell BiPViber, TangoWhatsapp, Line ve BBM‘den sonra Turkcell de, BiP ismindeki uygulaması ile akıllı telefon kullanıcılarının (iPhone Android) biribirleriyle internet üzerinden mesajlaşabilmesi için ücretsiz bir hizmet sunmaya başladı. Her ne kadar bu tip bir uygulama ve hizmet operatörleri SMS servis gelirlerine ters gibi gözükse de, çoğu akıllı telefon kullanıcısı zaten SMS’i büyük oranda terk ettiği için ortada Turkcell açısından ters bir durum yok. Fakat çok geç kalmış bir uygulama olduğu için ne kadar tutar bilinmez. Fakat zaten bunun kararını kullanacılar vereceği için ben kısaca uygulamadan bahsedeyim 🙂

Turkcell BiP öncelikle sadece Turkcell abonelerine özel bir uygulama değil. Tüm iPhone ve Android kullanıcıları bu ücretsiz uygulamadan ve hizmetten faydalanabiliyor. Zaten uygulamayı ilk açtığımızda herhangi bir Turkcell hattı veya şifresi istenmiyor. Aynı Whatsapp’ta olduğu gibi onay kodu gönderilebilmesi için bir telefon numarası girilmesi isteniyor.

Bu noktada da Turkcell’li, Avea’lı veya Vodafone’lu olmak farketmiyor. Hangi operatörde olursak olalım onay kodumuz geliyor cihazımıza SMS olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Bu onay kodunu ekranda girdiğimizde de artık cihazımız ile telefon numaramız eşleştirilmiş oluyor.

Fakat bu noktadan sonra Turkcell kendi abonelerine bir güzellik yapıyor ve sadece BiP uygulamasındaki mesajlaşmalarda kullanılmak üzere 3 aylığına 1GB’lık ücretsiz bir data paketi tanımlanıyor. Yani her ay 1GB’a kadar BiP uygulaması ile Hücresel Veri (3G) üzerinden mesajlaştığımızda, ekstra bir data ücreti ödemiyor ya da mevcut data paketimizden herhangi bir eksilme olmuyor.

Önemli Not:  Turkcell abonelerine sunulan aylık 1GB’a kadar olan ücretsiz internet paketi sadece uygulamanın Turkcell sunucuları ile olan mesajlaşmasında geçerli. Uygulama içerisinden Apple’ın harita servisine bağlanıldığında ise yine standart internet tarifesi geçerli. Turkcell sadece kendi sunucularına olan bağlantıyı ücretsiz yapıyor.

Avea ve Vodafone kullanıcıları ise Hücresel Veri (3G) üzerinden bu uygulamayı kullandıklarında ise aynı Whatsapp, Line, Tango, vs. uygulamalarında olduğu gibi internet tarifelerine tabii oluyorlar.

BiP’in çalışma mantığı da aynı Whatsapp’ta olduğu gibi. Yani ilk kurduğumuzda rehbere erişim istiyor, sonra da rehberimizdeki numaraları Turkcell sunucularına gönderip diğer BiP kullanan arkadaşlarımızla eşleştiriyor.

Bu sayede diğer BiP kullanan rehberimizdeki kişiler aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamada listeleniyor. Bu sayede hemen yazışmaya başlayabiliyoruz. Bu arada uygulamadaki telefon ikonları sizi yanıltmasın, uygulama içinden VOIP hizmeti verilmiyor. Yani telefon ikonuna tıkladığımızda klasik telefon uygulaması açılıyor ve ilgili kişi aranıyor. Sadece bir kısa yol eğer telefon açmak istersek.

Uygulamadaki mesajlaşma ekranı da Whatsapp’a benzer. Fakat en büyük farkı uygulamanın kendi sanal klavyesinde ülkemize has emojiler bulunması 🙂 Açıkçası bunları güzel düşünmüşler. Biz bile uygulamayı ilk test ederken hep bu kısımla oynadık aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi 🙂

BiP uygulamasında ayrıca diğer uygulamalarda olduğu gibi konum, resim, ses, vs. gibi şeyler de gönderebiliyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de farkedebileceğiniz “Buzz” özelliğini kullanarak da karşımızdakini titretebiliyoruz 🙂

Bu arada BiP’te istersek grup chat (sohbet) de yapabiliyoruz istediğimiz kadar kişi ekleyerek. Dolayısıyla Whatsapp’taki çoğu özellik BiP’te de bulunuyor.

Bu arada istersek istemediğimiz kişiyi engelleyebiliyoruz. Bu sayede bize birebirde yolladığı mesajları almıyoruz, gönderen kişi de engellendiğini bilmeden bize mesaj yollayıp duruyor. Engelini sonradan kaldırsak dahi engelliyken yolladığı mesajları göremiyoruz. Ayrıca engelleme grup chat’te çalışmıyor. Yani grup içerisindeyken engelli kişilerin attığı mesajlarını alabiliyoruz.

Son olarak sol üst köşedeki menüden uygulamanın kısayollarına kolayca ulaşabiliyoruz. Özellikle Ayarlar menüsüne buradan ulaşıyoruz.

Ayarlar menüsünde de yardım ekranından sohbet ayarlarına, profil ekranından sohbet geçmişini silmeye kadar bir çok seçenek bulunuyor. Bir de arkadaşlarımızın üzerine yani profillerine tıkladığımızda da aşağıdaki gibi son görülme tarihi ve saatini görebiliyoruz.

Özetle BiP uygulaması hakkında paylaşacaklarım bu kadar. Zaten rakiplerine benzer bir özelliklere sahip olduğu için çok detaya girmeye gerek yok.

Bence uygulamanın en büyük avantajı Turkcell’lilere 3 aylığına 1GB’lık uygulamaya özel mesajlaşma paketi sunması ve ilginç emojileri. Bu iki özellikle kullanıcıları kendine çekmeyi başarır ve zaman içerisinde yeni özellikler eklemeyi başarabilirlerse tutunma ihtimali yüksek. Yoksa bu pazarda ciddi rekabet ve güçlü rakipler var 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de BiP’in tutunma şansı var mı? Düşüncelerinizi yazıya yorum girerek paylaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı aşağıdaki linki kullanarak ücretsiz olarak cihazınıza indirebilirsiniz. Ayrıca http://www.turkcell.com.tr/bireysel/servisler/Sayfalar/BiP.aspx adresinden uygulama hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Not: Uygulamanın iPad’e özel bir versiyonu yok ama Whatsapp’ın aksine iPhone versiyonu iPad’e yüklenebiliyor.

BiP - Messenger, Video Call


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
BiP - Messenger, Video Call
App Store oyları: (241251 oy)
Desteklenen Diller: SQ, Spanish, , Belgian, , Dutch, English, French, KA, German, GU, HI, , Italian, JA, JV, KK, , , FA, , , Russian, ZH, Spanish, , ZH, Turkish, UK, UR
Çıkış Tarihi: 28.01.2013
Boyut: 357.73 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

48 Comments

 1. Murat06

  06/11/2013 at 01:42

  Bu arada, iTunes güncellemesi gelmiş..
  Mustafa bey uygulamanızı güncellemeyi düşünüyormısunuz İOS güncellemesi klavye eskimişte:)

  • Mustafa Tan

   06/11/2013 at 06:49

   Tasarım hazır. Sponsorumuz olan Ozan arkadaşımızın geliştirmeyi bitirmesini bekliyoruz 🙂

 2. eyyupp

  06/11/2013 at 07:41

  Abi yeni telefonunuz gelmedi mı hala 🙂

 3. Tolga Şişman

  06/11/2013 at 07:46

  Turkcell’in en büyük amacının rehberdeki diğer operatörlere ulaşmak olduğunu düşünüyorum 🙂 whatsapp ios için güncellemeyi çıkarmamakta ısrarcılığını sürdürürse bip en mantıklı seçim olabilir 🙂 ayrıca uygulamada, son görülme zamanı, mevcut mu acaba ?

  • Mustafa Tan

   06/11/2013 at 07:54

   Evet son görülme zamanı mevcut. Hatta yazının sonuna bir ekran görüntüsü daha ekledim bununla ilgili.

 4. Kemal baba

  06/11/2013 at 07:58

  Whatsup varken ne gerek var buna. Güvenilir gözükmüyor

 5. Mazlum

  06/11/2013 at 08:04

  Tutulma ihtimali düşük ama hiç belli olmaz ..

 6. Serkan İpekci

  06/11/2013 at 08:10

  Açıkcası çok güvenilir gelmedi bana, Turkcell’in data oluşturma amaçlı yaptığını düşünüyorum. Sonuçta telefon numaralarımız onay için Turkcell’e gidiyor. Endişeliyim.

  • Mustafa Tan

   06/11/2013 at 08:20

   Bir numarayı ararken, SMS atarken, internete bağlanırken hep operatörleriniz üzerinden gitmiyor musunuz zaten 🙂

   Niyetleri kötü olsa ne diye böyle uygulamalarla uğraşsınlar.

   Tabii operatörlerin neden böyle bir imaja sahip olduklarını araştırmaları gerekiyor. Whatsapp’la Viber’la tüm rehberlerini yabancı ülkedeki bir firmaya göndermede endişe duymaz iken Turkcell’e verirken endişe duyuyorlar.

   • Anonim

    10/11/2013 at 00:21

    Bu cevabı beğendim. Ağzınıza sağlık abicim.

 7. Mümin Şahlan

  06/11/2013 at 08:33

  Turkcell ülkenin en kurumsal firması ve bir çok konuda çok başarılılar. Akıllı telefonu olup normal mesaj kullanan zaten yok gibi. Uygulamayı tüm operatörlere açık olarak yayınlaması çok zekice eminim ki bir süre sonra tutulduğunda sadece kendi abonelerine özel olarak değiştireceklerdir. Sonra gelsin numara taşımalar. 🙂

 8. Honour

  06/11/2013 at 08:51

  Uygulama guzel olmus. Turkcell boylece telefon bilgilerine ulasip kendi databaseni guncelleyecek, ticari olarak akillica. Mustafa beye katiliyorum, yabanci serverlarda verilerimiz tutulurken neden endise etmiyoruzda turkcell olunca boyle dusunuluyor. Yabanci serverlar bize birsey satmak icin ugrasmayacak olduklarindan olabilir..:) Buarada hattim turkcell 🙂

  • Mustafa Tan

   06/11/2013 at 08:55

   Arkadaşların ne olur yapmayın. Operatörler isterlerse sizin bilgilerinize zaten kolayca ulaşır. Her iletişiminiz onlar üzerinden geçiyor. Ayrıca Turkcell’in yıllardır App Store’da rehber yedeklemesi için Turkcell Yedek isminde bir uygulaması bulunuyor ve rehber sunucularında duruyor.

   Bu kadar komplo teorisi üretmeye gerek yok 🙂

 9. Onur

  06/11/2013 at 08:59

  Mustafa Bey,

  iphone 5s niz geldiğinde inceleme videosu yayınlaması yapmanız mümkün müdür?

 10. Burakbey

  06/11/2013 at 09:01

  Ya
  Bu işi hayatimiza watsup viber vs girmeden yapacaktin.

 11. Yasemin Karagedik

  06/11/2013 at 09:58

  Uygulamadaki Türk emojileri bence ayrıcalık katmış. Bizim kültürümüze ve yaşam tarzımıza uygun emojiler konmuş çok beğendim. Ne yapıyorsun diye mesaj atsam simit çay demem yeterli yada kebap :))))

  çok beğendim çok…

 12. Serhan

  06/11/2013 at 12:20

  Size ben en büyük farkını söyliyim, diğer rakipleri gibi iPad de çalışmamazlık yapmıyo, ben kullanmaya başladım gayet hoşuma gitti

  • Nur

   06/11/2013 at 23:07

   Aktivasyon şifresini nasıl girdiniz iPad. İçin

 13. Senjizu

  06/11/2013 at 12:52

  İpad desteği sayesinde kullanımı yaygınlaşabilir. Ama nedense bu Turkcell’e bir türlü güvenemiyorum. 🙂

 14. ahmet

  06/11/2013 at 12:57

  ne kadar sapıkca dusunceler ya.yok bilgilerinizi ele gecirecekmiste yok suymus yok buymus.elin gavuru whats up gecirdiginde neden ses cıkarmıyorsunuz.sacmalamayın.
  burdaki tek amac ticari.turkcell tam bir marka olma pesinde.vodafone kullandıgım halde turkcelli tebrik ederim.nede olsa turk sirketi sonucta.

 15. AliGokhan

  06/11/2013 at 14:09

  İnceleme çok güzel olmuş. Turkcell’in kendi sayfalarında bile bu kadar bilgi yok 🙂

  Ayrıca Mustafa Bey’in dediği gibi Turkcell’in insanlardaki bu güvensizliği farketmesi ve imaj açısından sebebini araştırması gerekir.

 16. Levent Sönmez

  06/11/2013 at 14:23

  Hiçbir mobil operatör rehberinizdeki numaraları almak için uygulama çıkartmaz 🙂 biraz mantıklı düşünün

 17. Serkan

  06/11/2013 at 17:08

  Whatsapp varken dierleri tutmaz bence

 18. Murat ANGIN

  06/11/2013 at 17:47

  Merhaba,
  11 ekimde iphone5 almayı planlıyorum.Lg g2 ile seççim yaptım.Mağaza için ios’u seçtim.
  Acaba sizde benim için bir yorum yaparmısınızı LG G2 mi yoksa I5mi diye?
  Telefonu 2 yıl kullanmayı düşünüyorum.

 19. Eray Alakese

  06/11/2013 at 19:23

  İsim pek olmamış ama.

  “Biiiip’iniz var mı?”

 20. Nur

  06/11/2013 at 23:04

  Mustafa bey iPad e yüklene biliyor diyorsunuz fakat SMS alınamadığı için aktivasyon şifresini nasıl gireceğiz

  • Mustafa Tan

   06/11/2013 at 23:12

   Başka bir telefonunuz varsa (örneğin akıllı olmayan eski telefonlardan) ancak onun numarasını kullanarak girebilirsiniz. Ya da iPad’iniz SIM kartlı ise önce kartını iPhone’a takıp onay kodunu alıp ondan sonra iPad’e girebilirsiniz.

   • Nur

    06/11/2013 at 23:17

    Teşekkürler

 21. Orion

  06/11/2013 at 23:51

  Turkcell bu her türlü bipliyor (;

 22. Ali Katkar

  07/11/2013 at 10:23

  Turkcell BiP aynı anda sadece bir cihazda çalışabilir. Önce iPhone’na ardında ipad’a kurulduğunda, son kurulan ipad’de çalışır, iphone’da “geçersiz kullanıcı” hatası alınır. Çünkü her kurulumda yeni bir erişim jetonu (access token) oluşturulduğundan önceki jeton geçersiz olur. Telefon numarasına göre kayıt yapıldığı için o numaranın bir anda sadece bir cihazda çalışıyor olması gerektiğinden bu şekilde bir çalışma mantığı söz konusudur.

 23. Montana

  07/11/2013 at 17:33

  Turkcell mesaji birakali cok oldu , cunku internet fiyatlarindan zaten Biiiip liyor :))))

 24. Gunay

  07/11/2013 at 20:26

  Mesajlaşmayı bıraktı ama mesaj ,net,konuşma 1000 tarifesi hala var mesajı kullanmıyor olmama rahmen insanları mahküm edip hala değiştirmediler buda hala fırsatçı olduklarından

 25. Tahir

  07/11/2013 at 21:19

  Merhaba,

  Sanirim her zamanki gibi guzel bilgiler iceren bir sayfa bu Turkcell Bip incelemesi

  Ancak, diger inceleme yazilarinin aksine iphone uygulamasinda (benim okumayaya calistigim yer) sayfa mobil cihazlar icin okunabilir goruntude degil maalesef.
  Sanirim bu haber sayfasinda bir aksaklik var

  Bilginize
  İyi gunler

  • Mustafa Tan

   07/11/2013 at 21:22

   Bazen cache problemi olabiliyor. Halen mobil sayfayı görüntüleyemiyor musunuz?

 26. Evrim Altay

  07/11/2013 at 22:17

  Bunun yapılma nedenlerinden biri internet kullanımını arttırmak. Aylık 1GB kota verilmiş ve o kotayı kolaylıkla aşabilirsiniz, fotoğraf ve ses kaydı gönderimi yaparak. Ek olarak; 1 GB kota sadece TUrkcell serverları için, ve bilirsiniz ki iPhone’da interneti açtınız mı interneti kullanan tek uygulama BiP olmayacak 🙂 isteseniz de istemesenizde gözden kaçacak ve Turkcell de bundan yararlanacak 🙂

  Fakat markalaşma da önemli bir etken 🙂

 27. Fatma menemencioğlu

  08/11/2013 at 17:59

  Telefonum iphone 4,ios7.0.3 türkcelin bip uygulamasını indirdim. Şöyle bir sorun var. You tube video linki yüklediğim zaman video açılmıyor. Neden olabilir

 28. hasse

  09/11/2013 at 11:36

  yurt disindakiler kullanabiliyormu arkadaslar ben indirdim ama kod gelmedi

 29. Soruc

  09/11/2013 at 17:55

  Yurtdışında olmuyor galiba bendede aynı sorun var aktivasyon kodu gelmedi

 30. Oner A.

  11/11/2013 at 01:36

  Whatsapp sonrası çıkan uygulamalara göz atalım bi, line, wee, message.me vs vs hepsi de şahane olmalarına rağmen kimse whatsapp dan vazgeçmedi bip de öyle olacak.

 31. Dilek

  12/11/2013 at 12:06

  Uygulamayı yükledim ancak sürekli “uygulama beklenmedik biçimde durdu yeniden deneyin kapanmaya zorla” diye mesaj geliyor 🙁

 32. Emin

  25/11/2013 at 06:03

  Kişisel finans uygulamaları kullanıyor musunuz Mustafa Bey? Rica etsem bu konuyla ilgili inceleme yazısı paylaşır mısınız lütfen.

 33. Anonim

  08/07/2015 at 13:41

  Bip de son gorulmeyi gormek icin nerden ayarliyoruz

 34. Anonim

  05/10/2015 at 17:25

  Görüntülü veya sesli nasıl arıyoruz

 35. Alikemal

  05/10/2015 at 17:26

  Görüntülü veya sesli nasıl arıyoruz