Siri Ne Zaman Türkçe Olacak?

Güncelleme (24 Şubat 2015) : Nihayet ufukta Türkçe Siri gözüktü. Bu konuda detaylı bilgi için http://www.sihirlielma.com/2015/02/24/turkce-siri/ adresindeki yazıya gözatabilirsiniz.

Siri ilk çıktığından bu yana, yani 2011 yılından beri takipçilerimizin sürekli sorduğu bir soru mevcut “Siri ne zaman Türkçe olacak?” Özellikle de her major yazılım güncellemesi öncesi “Acaba şimdi geliyor mu?” tarzında sorular alıyoruz. Bu sorunun cevabını biz dahil kimse bilemediği için de, bir yazı ile bundan sonra gelecek muhtemel soruları azaltmaya çalışayım istedim 🙂

Hep söylediğimiz ve eski takipçilerimizin gayet iyi bildiği gibi Apple, planlarını veya yol haritasını önceden açıklayan bir firma değil. Yeni bir özelliği veya ürününü ya çıktığı zaman, ya da çıkmaya çok yakın öğreniyoruz. Bunlar dışındaki herşey de dedikodu veya tahmin oluyor, hatta çoğu kez klasik medyanın daha fazla haber okutabilmek için uydurduğu şeyler.

Bu yüzden Siri’nin ne zaman Türkçe olacağını bilmemize imkan yok. Fakat Apple’ın artık huyunu bildiğimiz için belki tahmin edebiliriz, daha doğrusu Siri’nin ne zaman Türkçe olacağından ziyade ne zaman olamayacağını hesaplayabiliriz 🙂

Siri Nedir?

Siri’nin ne zaman Türkçe olabileceği konusunda tahmin yürütmeden önce de isterseniz daha önce hiç duymamış olanlar için Siri’yi kısaca özetleyelim. Siri, iOS 5 ile ilk olarak iPhone 4S‘lerde kullanılmaya başlanan ve daha sonra da Apple’ın piyasaya sürdüğü tüm iPhone ve iPad’lerde de hazır yüklü gelen bir kişisel asistan özelliğidir:

Siri, Apple’ın İOS’u için tasarlanmış bir kişisel akıllı asistan ve navigasyon programıdır. Uygulama kullanıcıların sorularını cevaplamak için doğal bir dille oluşturulmuş arayüzünü kullanır, öneriler sunar ve bir dizi istekleri daha gerçekleştirmek için web hizmetlerini kullanır. Apple’ın yazılım konusundaki iddiası şu ki: Siri, zamanla kullanıcının kişisel tercihlerine uyum sağlar, sonuçlarını kişiselleştirir ve bu performansıyla paralel olarak yakındaki restoranları tavsiye eder veya direkt yol tarifinde bulunur.”

Siri’nin temel işlevi de sesimizi ve söylediklerimizi anlayıp bunları cihazda belli komutlara ve aksiyonlara dökmektir. Örneğin Siri’den belli bir telefon numarasını aramasını, mesaj atmasını ya da istediğimiz bir uygulamayı başlatmasını isteyebiliriz. Bunları yapabilmek için de Home (Ana Ekran) tuşunda parmağımızı basılı tutmak ve Siri devreye girdikten sonra da aşağıdaki gibi istediği formatta komutlarımızı vermemiz yeterlidir. (Tabii yukarıdaki gibi Ayarlar -> Genel -> Siri menüsündeki Siri seçeneği açık olmalı.)

Fakat şu an ülkemiz kullanıcıları için sorun şudur ki “Ayarlar -> Genel -> Siri -> Dil” menüsü altında Türkçe seçeneği bulunmadığı için Siri bizim Türkçe olarak söylediklerimizi ve komutlarımızı anlayamıyor. Bu nedenle de cihazında Siri’yi Türkçe olarak kullanmak isteyenler sabırsızlıkla ne zaman Türkçe olacağını soruyor 🙂

Apple neredeyse her şeyi Türkçe yaptı. Fakat halen Siri’de bir gelişme yok. Çok mu zor bu iş?

İlk iPhone modeli piyasaya sürüldüğünde menüleri Türkçe değildi, sonradan Türkçe oldu. Bilgisayarımıza kurduğumuz iTunes başlarda Türkçe değildi ama sonradan Türkçe oldu. Apple’ın başlarda bir Türkçe web sitesi bile yoktu sonradan http://www.apple.com/tr adresinde Türkçe bir site yayına girdi, hatta destek sayfalarına bile Türkçe desteği geldi.

Fakat bu Türkçeleştirme işlemlerinin çoğu tercüme kategorisinde işler. Yani birileri önlerindeki İngilizce metinleri okuyup sonra da Türkçe’ye çevirip yayınlıyor. Siri’nin altındaki teknoloji ise konuşulanları gerçek zamanlı tanıma ve daha sonra yazıya/komuta çevirme üzerine kurulu. Hem de farklı şivelerdeki konuşmaları anlayıp doğru bir şekilde çevirmesi gerekiyor.

Bu yüzden Siri’nin Dil ayarlarında bile tek bir ingilizce yok Amerika’da, İngiltere’de, Avustralya’da veya Kanada’da konuşulan şiveler farklı olduğu için. Kaldı ki Amerika’da farklı şiveler kullanan kullanıcılar bile Siri’nin dediklerini tam anlayamadıklarından şikayetçiler. (Dilerseniz  kendi şivenizle Siri’ye ingilizce birşeyler söyleyin bakalım kolayca anlayacak mı :))

Hatta Siri Türkçe desteklemeye başladığında ülkemizde de çok fazla şikayet geleceğinden eminim bu şive mevzusu nedeniyle.

Amma abarttınız bu Türkçe tanıma işini. Türkçe için bu teknoloji var zaten. Apple Amerika’yı baştan mı keşfediyor?

Evet haklısınız var. Hatta geçtiğimiz sene “Dragon Dictation” isimli ücretsiz bir uygulamayı tanıtmıştık Türkçe söylediklerimizi yazıya çeviren. Çok düzgün ve tane tane konuşursanız Dragon Dictation düzgünce (%90’a yakın) söylediklerinizi yazıya çevirebiliyor. Fakat hızlı konuşursanız ya da biraz şive yaparsanız o zaman düzgün çevirme oranı %50’lere iniyor ya da bazen ne dediğiniz hiç anlamıyor.

Dragon Dictation uygulamasının Türkçe dil desteği mevcut.

Fakat yine de hiç yoktan iyidir. Bu durumda “Apple neden böyle hazır bir teknoloji kullanmıyor ?” diye sorabilirisiniz. Aslında kullanıyor çünkü Dragon Dictation uygulamasının geliştiricisi Nuance Communications‘ın Siri’ye arkaplanda destek veren firma olduğu biliniyor/söyleniyor, hiç bir zaman resmi olarak açıklanmasa da. Fakat Apple, Nuance’ın mevcut Türkçe desteğinden ne kadar memnun, ya da hazır görüyor bilemiyoruz.

Zaten Siri de sadece sesi tanıyıp yazıya veya komuta çevirme teknolojisinden ibaret değil.

Daha ne olsun Siri’de ? Türkçeyi tanıması yetmiyor mu?

Hayır yetmiyor. Çünkü ülkemizi de tanıması gerekiyor. Çünkü Siri sadece mesaj atmaktan ya da konuşmayı yazıya çevirmekten ibaret değil. Örneğin çevremizdeki restoranlar, sinemalar, spor müsabakalarının sonuçları gibi yerel sonuçları da gösteriyor Siri, seçtiğimiz dil/ülkeye göre. Örneğin Dil “İngilizce(Birleşik Krallık)” seçiliyken futbol ile ilgili “Did Manchester United win?” gibi bir soru sorduğumuzda, İngiltere liginden sonuçlar ekranda gösteriliyor aşağıdaki gibi.

Spor’la ilgili sonuçlar da Yahoo‘dan alınıyor aynı hava durumunda olduğu gibi. Yani Apple her ülke için ayrı ayrı entegrasyonla uğraşmamak için her konuyla ilgili sadece bir servis sağlayıcı ile anlaşıyor ve bu servis sağlayıcısında ne varsa sadece onu kullanıyor.

Örneğin Siri ülkemizde devreye girse, mevcut haliyle Spor ile ilgili bizim liglerden hiç bir sonuç gösteremeyecek. Çünkü Yahoo’nun spor servisinde/uygulamasında ülkemiz ile ilgili hiç bir veri bulunmuyor. Bunu kontrol için de dilerseniz aşağıdaki ekran görüntüsündeki Yahoo Sports! uygulamasını cihazınıza indirip bir bakın. Amerika ve Avrupa’ya ait epey bir lig var ama ülkemize ait hiç birşey yok.

Yahoo Sports! Uygulamasında ülkemiz ait herhangi bir lig yer almıyor.

Elbette Siri Türkçe olduğunda belki Yahoo ülkemiz liglerini dahil edebilir. Fakat entegrasyon zor veya pahalı ise Yahoo da böyle bir hizmet vermeyebilir.  Dolayısla Siri Türkçe olursa tüm hizmetleri yine de tam çalışmayabilir. Zaten sırf bu yüzden Apple Siri’de verdiği hizmetler için aşağıdaki gibi bir liste hazırlamış ve hangi özelliğin hangi ülkede desteklendiğini paylaşmış. Aşağıdaki her bir özelliğin üzerine tıklarsanız desteklendiği ülkeleri görebilirsiniz.

Bu arada Apple Siri’de ve Harita uygulamasında mekanlar konusunda da Yelp‘ten hizmet alıyor. Yelp geçtiğimiz sene ülkemizde de hizmet vermeye başladığı için, Siri’de ingilizce “restaurants” diye sorgu yaptığımda aşağıdaki gibi en yakın restoranları gösteriyor.
Fakat Yelp‘in veritabanı o kadar yetersiz ki çoğu popüler mekan, arama sonuçlarında gelmiyor. Hele ki sinemalar aratmayan kalkarsanız. Örneğin Ataşehir’de iken bana en yakın sinema olarak 28km. uzaktaki bir sinemayı gösterdi. Zaten benzer durum Apple’ın kendi Haritasında da mevcut. Ayrıca Yelp uygulamasında mekan arattığınızda da gelen sonuçların yetersizliği hemen farkediliyor.

Tamam da Siri ne zaman Türkçe olacak ? Bir tahmininiz yok mu?

Apple’ın Siri’yi ne zaman Türkçe yapacağı ile ilgili bir tahminim var. Çünkü hep birlikte 6 senedir yakından takip ettiğimiz için Apple’ın artık işleri nasıl sıraya koyduğunu ve hangi mantıkla çalıştığını öğrendik. Bundan 2-3 sene önce de ne zaman iTunes Store (şarkı ve filmler için) açılacak, ne zaman Online Store açılacak diye sorup duruyorduk ve Apple yavaş yavaş hepsini açmaya başladı.
Apple’ın merkezi bir yapısı var. Her ülkedeki birimleri parallel olarak biribirinden bağımsız bir şekilde işleri halletmiyor. İşlerin çoğu merkezi bir şekilde ve sırayla/yavaş yavaş hallediliyor aynı piyasaya çıkardığı ürünleri gibi. Nasıl çok popüler olduğunu görmesine rağmen büyük ekranlı iPhone’ları piyasaya hemen sürmüyorsa, diğer işlerini de sırayla, çok önceden yaptığı plan dahilinde yürütüyor.
Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi şu an Siri toplam 8 dili destekliyor. (Mandarin ve Kantonca’yı Çince olarak tek dilden saydım) Siri ilk çıktığında ise sadece İngilizce, Almanca ve Fransızca’yı destekliyordu. Sonra da iPhone’un en çok satıldığı ülkeler ve ilgili dilin dünyada konuşulma potansiyeli baz alınarak Siri’ye yeni diller eklendi.
Bence Apple şu an Türkçe’den önce, dünyadaki daha popüler diller için Siri çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Apple’ın aynı anda birçok iş yapmadığını, sadece bir işe odaklandığını bildiğim için de Türkçe Siri’den önce Portekizce veya Rusça Siri’yi görmeyi bekliyorum. Çünkü aşağıdaki tabloda yer alan Dil Sıralamasında da görebileceğiniz üzere Türkçe’den çok daha popüler diller mevcut. Tabii bir dilin çok konuşuluyor olması tek başına yeterli değil Urduca’da (Hindistan) olduğu gibi. O ülkedeki iPhone satışlarının yani müşteri potansiyelinin de yüksek olması lazım.
Tabii bu benim şahsi tahminim. Bir bakarsanız Türkçe Siri’yi hepsinden önce çıkarır, ya da diğer diller ile birlikte. Fakat 2014 yılında da Türkçe Siri görmez isek hiç şaşırmam. Bu yüzden yakın zamanda Türkçe Siri’yi görmeyi beklemeyin derim 🙁
Bu arada bazı takipçilerimizin Türkçe Siri’yi çok istediğini biliyorum fakat herkes Siri’yi bu kadar önemsiyor mu emin değilim. Bu yüzden aşağıdaki ankete katılarak ve yazıya yorum girerek bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Açıkçası Siri benim için çok önemli bir teknoji değil. Fakat kimler için önemli çok merak ediyorum.
Kaynaklar:

http://www.apple.com/ios/siri/

http://www.apple.com/tr/ios/feature-availability/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Siri

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dil_sıralaması

166 Comments

 1. Betül

  23/11/2013 at 22:24

  İngilizce haliyle bile kavga ediyorum bazen sıkıntıdan 🙂 türkçe olursa daha zevkli olabilir bence türkçe seçenek bir an önce çıkmalı..

 2. Mtufan

  23/11/2013 at 22:26

  Siri türkçe olur olur da biz o zamana hala bu işletim sisteminde mi oluruz yoksa başkabirinde mi (androit) iste o belirsiz

  • Mustafa Tan

   23/11/2013 at 22:27

   🙂

   Bu arada Android ile ilgili çok beklentiye girmeyin. Android’e geçince mutlaka iOS’ten arayacağınız şeyler olacak.

   • ozgur

    23/11/2013 at 22:40

    Sayın Mustafa Bey sizin bu apple desteğinizi apple takip etse size çok minnettar kalır bu arada hata yapıp android e HTC ONE alarak geçtim sizden dolayı ios u arıyorum varsa takas isteyen temiz iphone 5 i olan takas yapabilirim

    • Iron

     25/11/2013 at 02:27

     Android kullananlar iOS gibi olmaz be abi diyorlar. iOS kullananlar da Samsung’u falan görünce bayılıyorlar:)

     • Anonim

      25/11/2013 at 05:31

      İos gibi olmaz be abi.

    • Iron

     25/11/2013 at 02:27

     Bir tanıdığım hem iPhone hem samsung’la geziyor.

     • Anonim

      25/11/2013 at 05:33

      Neeey, yok artık.

    • Iron

     25/11/2013 at 02:28

     Samsung’da da Siri benzeri birşey varmış.

  • Iron

   25/11/2013 at 02:30

   Android az biraz Türkçeye daha önem veriyor gibi o da Google bağlantıları sayesinde.

 3. Alper

  23/11/2013 at 22:27

  Açıkcası 3Gs ile gelen ‘Voice Control’ özelliğini de Apple’ın fazla sahiplenmediğini düşünüyorum. Ve iPhone’a ne kattığını düşünmek lazım. Telefonumda meraktan 3-5 kere kullanıp bırakmıştım, hele ki yanlış aramaların sıkıntısı cabası. Siri muhakkak daha gelişmiş bir teknoloji ancak çevremde şu ana kadar hiç ‘şu siri de çalışsa süper olurdu’ diyen bir kullanıcıya denk gelmedim. Türkçe anlama kabiliyeti konusunde Google’ın açık ara iyi olduğunu düşünüyorum. Ama Apple-Google arasındaki buzlar Google Voice özelliğini tam kullanan bir iPhone’u görmemizi imkansız kılıyor gibi. Neyse zaten ankete de ‘olsa da olur olmasa da’ demiştim. Fikrim o yönde.. Mustafa Bey’in yazısına ekleme gibi olmasın, yorum dediğin kısa olur diyor, noktalıyorum. Saygılar.

 4. huseyin

  23/11/2013 at 22:28

  merhaba abi paylaştığın bu güzel bilgiler için tşk ederim iPhone’u 3GS ten beri kullanıyorum şuan 5 kullanıyorum 7.1.0 major sürüm hakkında bi yazı paylaşır mısın ? farklı farklı sitelerden değişik yazılar okudum.. senin de azı paylaşacağını düşündüm ve bekliyordum yazı gelmeyince sormak istedim.. paylaşacak mısın ?

  • Mustafa Tan

   23/11/2013 at 22:30

   Şu an için pek yazacak birşey yok 1. betada olduğu için. Her beta için özellikle kayda değer birşey yokken yazmak istemiyorum. Önümüzdeki betalarda farklı birşeyler çıkarsa mutlaka yazarım.

   • Tolkun

    24/11/2013 at 20:31

    Mustafa Bey kusura bakmayın konuyla alakalı olmayan yorumlardan hoşlanmadığınızı biliyorum ama size ulaşamadım. İpad üzerinden haberler bölümü açılmıyor. Bilginiz olsun. İlgilenirseniz sevinirim.

    Saygılar…

 5. Ba

  23/11/2013 at 22:29

  Turkce bi an once ciksin apple cok tutuyoruz bizi vaz gecirmeyin 🙂

 6. Huseyinali

  23/11/2013 at 22:30

  Siri leri başlarını yesin. Hiç bi laf anlamıyor ki zaten. Türkçe olursa daha çok sinir Bozacaga benziyor bu. Ama yinede Türkçe olması güzel olurdu

  • Ogün

   24/11/2013 at 00:33

   Aksan önemli

 7. Serdar Tuğcu

  23/11/2013 at 22:30

  Gelin dürüst olalım. Apple ve Google global ölçekte önde gelen en büyük şirketler. Peki Google mühendisleri Google Search app’i sesli Türkçe arama konusunda hemen her uygulamaya dahil etmişse, Apple neden bu kadar geç kalmıştır? Indirin, deneyin. Gerçekten çok başarılı. Apple’ın ne eksik yanı var? Ikisinde de mühendis ordusu var. iPhone 5 kullanıcısı olarak bu durumu hiçbir mazeretin hoş göstermeyeceği ve Apple’ın pazardaki büyük beceriksizliği, tembelliği ve geri kalmışlığı olarak görüyorum.

  • Mustafa Tan

   23/11/2013 at 22:33

   Haklısınız ama kaçırdığınız bir nokta var. Siri sadece Sesli Arama’dan ibaret değil yazıda da paylaştığım gibi.

   • Tolkun

    23/11/2013 at 23:32

    Siri’yle İngilizce sohbet bile edebilirsin. Örneğin nasılsın diye sorduğumda iyiyim diyor. “How are you today?” “I’m well” gibi.

    Türkçe desteği kazandığı zaman emin olun işe yarayacaktır. Mustafa Bey’in dediği gibi bu sadece basit bir arama komutu değil. Siri’nin yaptığı işi yapan başka bir yazılım görmedim. Iphonedo “bugün hava nasıl” diye sordu ve karşısına hava durumu bilgisini çıkardı. Dolaylı yoldan söyleneni yapmıyor diğer yazılımlar…

 8. Gürkan

  23/11/2013 at 22:32

  Yahoo ile, ne yapabilirim sonuçları öğrenmek için veya başka bir servis kullanabiliyomuyuz?

 9. Çelebi

  23/11/2013 at 22:32

  Farketmez diyenlerde var şaşırtıcı telefonda güzelbir özellik var ama kullanamıyoruz türlçe olsunn

 10. Çevikk

  23/11/2013 at 22:34

  Ipohone 4 ne zaman çıkar acaba çok merak ediyorum

  • Mustafa Tan

   23/11/2013 at 22:35

   iPhone 4 için Siri ne zaman çıkar mı diye sordunuz acaba ? Eğer öyleyse hiç bir zaman.

   • Çevikk

    23/11/2013 at 22:45

    Neden mustafa bey kusura bakmayın değiştireyimmi tel i

    • Mustafa Tan

     23/11/2013 at 22:46

     Apple’a sormak lazım neden her yeni çıkan özelliği eski modellere de vermiyor diye. Apple’ın genelde bu konudaki söylemi eski cihazlar kaldırmaz oluyor.

     • Çevikk

      23/11/2013 at 22:48

      Teşekkür ederim mustafa bey

 11. Mtufan

  23/11/2013 at 22:37

  Mustafa Bey paylaşim için teşekkürler.

 12. Buğra

  23/11/2013 at 22:41

  Türkçe olsa bile kullanım alanının diğer ülkelere göre daha az olacağını düşünüyorum.

 13. Deniz

  23/11/2013 at 22:42

  Merhaba Mustafa bey
  Yeni güncellemeyi kurduktan sonra telefonum konum servisi aktif hale getiremiyorum ikonu hareket ettiremiyorum sıkıntı neden olabilir.

 14. Çevikk

  23/11/2013 at 22:43

  Neden acaba ipohone 4e çıkmaz

 15. Gürkan

  23/11/2013 at 22:45

  #Mustafa Bey,

  Uygulamanızda, iOS in faydalı, bilinmedik uygulamalar paylaşır mısınız?

 16. Gürsel gül

  23/11/2013 at 22:46

  Başka dillerde olupda türkçe olmaması ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığı hissini uyandırıyor bende . Acaba gerçekten öylemi. Bu telefona ingilizler abd liler para veriyorda biz vermiyormuyuz. Bence bu durum adaletsizlik . Dava açsam kazanırmıyım. :-))

  • Mustafa Tan

   23/11/2013 at 22:50

   Avrupa’daki Balkan ve İskandinav ülkeleri ile birlikte dava açmak lazım. O zaman kazanma şansımız artar 🙂

   • Anonim

    24/11/2013 at 00:42

    Almak zorunda değilsin neden zorla iphone alıyorsun gibi basit bir savunmayla direk kaybedersin. Apple’ın avukat ordusuna çerez niyetine gelirisin. 🙂

 17. Caner

  23/11/2013 at 22:50

  Bn ip4 kullanırken jailbreakle türkçe yapmıstım

 18. Fatoş Yalçınkaya

  23/11/2013 at 22:52

  İngilizcesini kullanıyorum,türkçesi süper olur!! Heyecanla bekliyorum şahsen!.

 19. Osman

  23/11/2013 at 22:58

  Mustafa bey Apple Store Türkiye’den aldığım ıphone 5s 32gb cuma günü elime geçti.
  Kutuyu açtım ama uyut/ uyandır düğmesine bastığımda sallandığını ve ses çıkardığını gördüm. Iphone4′ümün düğmesi bile daha sağlam görünüyor.
  moralim sıfır. jelatinlerini bile sökmedim.

  bunu geri alıp garantiden değiştirirler mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Emre Nisanci

   24/11/2013 at 14:14

   Evet geri alirlar. Almanyada yasiyorum garantiden telefonumu 2 kere degistirdim. Birisi tustan gelen kucuk bir cit sesi yuzundendi;) turkiyede de ayni hizmet mutlaka vardir. Apple in musteri hizmetleri dunya siralamasinda ilk siradadir diye dusunuyorum:)

 20. abdülbagi

  23/11/2013 at 23:04

  hocam eline saglık guzel bir yazı olmuş.

 21. Fatih Bingöl

  23/11/2013 at 23:06

  Mustafa bey çok merak ettiğim ama cevap bulamadığım bir soru var lütfen cevap verirmisiniz? iBooks ta ne zaman Türkçe kitapları göreceğiz acaba? Lütfen bi cevap 😀

  • Mustafa Tan

   23/11/2013 at 23:08

   Bunun cevabı da Siri gibi 🙂 Bilmiyorum.

   • Fatih Bingöl

    23/11/2013 at 23:10

    4 gözle beklediğim tek hizmet diyebilirim, tüh o zaman. Teşekkürler cevap için 🙂

   • Yasin Koyutürk

    24/11/2013 at 13:24

    türkçe kitapları Google’dan küçük bir aramayla bulabilir, indirebilir, iTunes ile de cihac içine atabilirsiniz. Geçen sene iPadime 100’den fazla kitap atmıştım Harry Potter seridinden tutun Adam Fewer’ın Olasılıksız’ına kadar 🙂

 22. Ince Memed

  23/11/2013 at 23:15

  Ankete bakildiginda “cok onemli” seceneginin birinci oldugu goruluyor ama bence gercek gorusu yansitmiyor bu sonuc. cogu kisi kullanmayacagi halde olsun fazla mal goz cikarmaz dusuncesiyle bu secenegi secmistir buyuk ihtimalle.
  iphone’un sahip oldugu ozelliklerinin %70-80’ininden bi haber olan o kadar cok insan gordum ki. ios7 yuklu telefonunda, alttan cekince kontrol mekezinin oldugundan haberi yok, hala ayarlara girip ucak moduna geciyor falan.
  turk yapimi uygulamalara bakiyorum, sene 2013, retina ekran destegi gelmemis olanlari var. bazilari populer uygulamalar ustelik. uygulama gelistiriciler bile pek ciddiye almiyorlar bu isi.
  turkiye’de kac kisi itunes uzerinden film, muzik satin aliyor acaba? bu konu ulkelerin ekonomik ve sosyal-kulturel durumlari ile cok ilgili. daha 4-5 sene turkce gelmez siri’ye. gercekci olalim.

  • Bahadir

   24/11/2013 at 08:52

   Benzer seyleri tekrar yazmayayim. Aynen katiliyorum size.

   • Fatih DEMİR

    24/11/2013 at 10:59

    Ben de boşuna uzun uzun yazmıyim. Aklın yolu bir.

 23. Kokcam

  23/11/2013 at 23:22

  Selam iphonuun cok geride kaldini dusunuyom iphone 4 lere bile hala siri beceripde yapamadilar ios 7 dediler berbat ertiler birdaha iphone sokmam eve htc yada samsung helal adamlar calisiyo

  • Anonim

   24/11/2013 at 01:14

   Applenin verdigi yazilim destegini hicbir markada bulamazsin.

 24. Gerçek Alper

  23/11/2013 at 23:23

  Olsa ne olur, olmasa ne olur? Amerika’da kaç kişi kullanıyor? Şu anki özellikleri dikkate alındığında yetersiz. Yapay zeka gibi gelişmiş bir statü için ise donanımı değiştirmeleri gerekir ki bence bunu maliyetler yüzünden kısa vadede yapmaları imkansız.

 25. Ony

  23/11/2013 at 23:30

  Benim için olmazsa olmaz ya da cihazi eksik kullaniyorum gibi bir his soz konusu değil. Lakin zaman zaman bir mekana bir adrese ve ya aciliyeti olan bir ihtiyaçta ilaç gibi olur.

 26. Hakan

  23/11/2013 at 23:44

  Siriyi canı gönülden istiyorum turkce olmalı biran once

 27. Hakankaa82

  23/11/2013 at 23:47

  Konuşarak aratacam saati kuracam mesaj atacam yada dinlicem bundan guzel kolaylık varmi heleki araç kullananlar bayilacaktir bu özelliğe eminim 🙂

 28. Anonim

  24/11/2013 at 00:00

  İnanilmaz pil tuketiyor. Bundan bahsedilmemis eminim acik oldugunda pilin yuzde 50 sini tek basina tuketiyor

  • Anonim

   25/11/2013 at 05:35

   Ben de sürekli siri açık geziyorum, şarjın hakikaten % 127’sini yiyo, fakat onsuz da olmuyo.

 29. Adnan

  24/11/2013 at 00:06

  mustafa bey sizce ios 7.1 ne zaman çıkar lütfen yakın bir tarih olsun 🙂 merakla bekliyorum

 30. Ahmet Kırdar

  24/11/2013 at 00:07

  mustafa bey ios 7.1 iphone 4 için ne gibi özellikler olur ?

 31. Deniz

  24/11/2013 at 00:10

  Merhaba Mustafa bey
  Hocam başka konulara da yazdım buradan da yazıyorum bana cevap verin lütfen
  Yeni güncellemeyi kurduktan sonra telefonum konum servisi aktif hale getiremiyorum ikonu hareket ettiremiyorum sıkıntı neden olabilir.

 32. Coşkun

  24/11/2013 at 01:19

  Umarım yakında Türkçe olur ..

  • Mustafa Tan

   24/11/2013 at 01:54

   Bekleyip göreceğiz 🙂

 33. Fatih Ekinci

  24/11/2013 at 02:07

  Ben cydia dan yaptım ama sadece türkce olmuyor :(( B’en halen iOS 5 kullaniyom eski sürüm daha ii bence,,

 34. Murat

  24/11/2013 at 02:15

  Mustafa bey siri de ses sadece erkek sesi sizin paylaştığınız resimde ses cinsiyeti var????

 35. Hakankaa82

  24/11/2013 at 07:52

  Ben kadın olanı kullanıyorum kardes iyi bak özelliklerine sen bence 😉

 36. Honour

  24/11/2013 at 08:54

  Siriyu Türkçe yapmaktan önce Google Haritaları Türkiye’ye açsa daha hayırlı bir is yapar. Bir ara gümbürtüler kopmuştu ama şimdi medya süt liman. İphone’nun haritaları hala berbat!!!

 37. Honour

  24/11/2013 at 08:58

  Sunu da belirteyim. Yandex ve (abd hesabim ile) Google Haritalari indirdim, kullaniyorum fakat bir uygulama ve siteden lokasyon icin haritalara gidince o sacma İphone Haritalar acilmiyor mu, sinir oluyorum!

 38. Rıdvan

  24/11/2013 at 09:56

  Günaydin MUSTAFA BEY aciklaman çok güzel buldum siri hakkinda bizleri yeterince bilgilendirdin siri bence çok güzel bir uygulama türkçe olmasini çok isderdim bunu türkçeye cevirenler var kendi imkanlariyla netden araşdirdim bunu para karşiligi yapanlar var ama guvenilir deyil bence siriyi bilmeyenler icin you tubeye türkce siri yazsinlar orda ne ise yaradigini gorcekler MUSTAFA BEY sizin iyi bir takipciniz olarak imkanlarim el verdiyince destekliyorum uygulama ici programini satin alarak desdeklediyimi bilmenizi isderim güzel bir hafta sonu sizinle olsun.
  a.e.o

  • Anonim

   25/11/2013 at 05:22

   Kendilerini Apple yetkilisi olarak tanıtıp, para karşılığı siri’yi türkçeye çevirdiğini idda eden kimselerden uzak durunuz, böyle bi durumla karşılaştığınızda en yakın google play store’a gidip tehlikenin geçmesini bekleyiniz.

 39. Nevin

  24/11/2013 at 10:59

  Telefonun ekranı artık yatay konuma gelmiyor. Neden acaba ?

  • Fatih DEMİR

   24/11/2013 at 19:06

   Uygulamaları kapatmak için aşağıda açılan menübardaki en solda bulunan “Düşey yöne kilitli” etkindir. Etkinliğini kaldırın.

 40. Hasan

  24/11/2013 at 12:46

  Mustafa bey bir konuda bilgi rica edeceğim hiç bir yerde bulamadım 4s kullanıyorum bu video çekerken yavaşlatma yani slow motion oşayı 4s lerde varmıdır varsa nasıl oluyor teşekkür ederim

 41. Kdrtrnc

  24/11/2013 at 12:48

  Mustafa bey bildirimlerde sıkıntı mı var yoksa benim telden mı kaynaklanıyor. Bi bildirim ard arda iki kere kere geliyor her defasında.

  • Anonim

   25/11/2013 at 05:25

   Bildirimler son zamanlarda çok bozdu.

 42. Idrisinan

  24/11/2013 at 13:41

  Siri de bugünlerde twitter sorunu yasıyorum bir türlü deneme amaçlı tweet atamadım twitter update test diyorum mesela saçma sapan seyler açıyor Open twitter diyorum olmuyor delircem twitter yüzünden

 43. Onur Kara

  24/11/2013 at 15:35

  Mustafa Bey paper keyboard aldı app ile ilgili düşünceleriniz neler ?

 44. Hakankaa82

  24/11/2013 at 15:52

  Buradan apple a sesleniyorum Türkçe siri istiyorum 🙂

 45. Ali Sabri

  24/11/2013 at 16:21

  Türkiyeye bile 1 aydan fazla sürede gelen iphone siri özelliğinide en az 3-4 yıla getirir bir de şu var getirse dahi getirdiği yılda popülerliğini koruyacak mı ?

  • Anonim

   25/11/2013 at 05:26

   Peki steve jobs da bizi görecek mi ?

 46. Yigit

  24/11/2013 at 17:13

  Ben hiç ingilizce bilmediğim halde siriyi kısmen kullanıyorum. Eşim, annem, babam ve abim gibi kişileri ingilizce kaydettim. Örneğin abim “my brother”, babam “my father” diye kayıtlı rehberde. bluetooth kulaklığıma basılı tutuyorum ve siriyi açıyorum. Sonrasında “call my brother” (kol may bıradır) diye söylediğimde direkt olarak abimi arıyor. Özellikle araba kullanırken çok işe yaradığını söyleyebilirim.

  • Hakankaa82

   24/11/2013 at 19:56

   Bende direk eşim için yazdım my Wife diye hemen bir dugmeyle ariyabiliyorum artık esimi 🙂 eyvallah

  • Hakankaa82

   24/11/2013 at 20:01

   Aslında bu ingilizceyle siri yi kullanırken neler sık kullanılıyorsa ingilizcelerini yazan bir yazı yazsanız keşke Mustafa bey mesela beni şu saatte uyandırın ingilizcesi gibi bizde öğrenir uygulardik guzel olurdu 🙂 bizim gibi ingilizcesi kıt olanlarında ingilizcesi gelişirdi 🙂

 47. Anonim

  24/11/2013 at 19:05

  Mustafa bey konu ile bi alakası yok ama bir soru sormak istiyorum , applestoredan aldığım 5s te dikkatimi dün çeken birşey var acik uygulamaları kapattığımda ve ana ekrana döndüğümde ekranının üst kısmında bi titreme saatte mesela üst üste birebir denk gelmiyor karakterler 1 sn sonra normale donüyor acaba bu normalmi kronik bi sorunmu basklarında da varmı daha önce hiç dikkatimi çekmedi şimdiden teşekkürler

 48. Hakankaa82

  24/11/2013 at 21:01

  Arkadaslar birsey soracağım skydrive çıkardığı bir uygulama var 7 gb alana sahipmiş fotografları otomatik kaydediyor guzel gibi gorunuyorda bu gizli kaliyormu acaba baskaları bizim fotoları görür mu acaba kullansam gizliliği nasıldır bilgisi olan varmi

 49. Enes

  24/11/2013 at 22:33

  Ben kullanmıyorum. Hiçbir işimi ordan yapmıyorum hatta telefonumda Siri açık bile değil. Gereksiz şarj tüketen bir uygulama bence. Türkçe olursa ilk çıktığı zamanlar kullanır ve test ederim, daha sonra yine uygulamayı kapatırım herhalde. Kısaca Siri’nin Türkçe olup olmaması beni ilgilendirmiyor

 50. HÜSEYİN ÖKSÜZ

  25/11/2013 at 01:21

  arkadaşlar icloud hesabı ille http://store.apple.com/tr üzerinden hemen sorun köşesınde siri’nin türkçe olmasını istediğinizi yazın.
  bu talepler appleye geliştiricilerine iletildiğini söylüyolar.
  bellimi olur,bir bakarsınıs apple yoğun talep üzerine hemen dikkate alır.birşey kaybetmeyiz.ama çok kişinin yazması lazım.

  saygılar

 51. Iron

  25/11/2013 at 02:16

  Ben Türkçe bir Siri’yi hakettiğimizi düşünmüyorum. Dilini kötü konuşan bir ülke olarak. Çok kısıtlı kelimeler ile ve yanlış konuşuyoruz. Boşuna değil ki Prof Dr İlber Ortaylı Türk gençleri Türkçe bilmiyor diyor.

  • Anonim

   25/11/2013 at 05:30

   Prof. Dr. Tim Cook da öyle düşünüyor.

  • Hakankaa82

   25/11/2013 at 08:27

   Hepimiz İngilizce konuşuyoruz 🙂

  • Hakankaa82

   25/11/2013 at 08:28

   Sky drive uygulamasının gizliliği hakkında bilgisi olan yok mu arkadaslar

  • savas

   26/11/2013 at 00:53

   Artik su muhabetten bi cikin be usta, yok onu haketmiyoz yok bunu hakemiyoz, sanki londrada pariste orda burda nezaket fiskiriyo, senin dusuncenden kaynakli bi gecikme bu, bizden dolayi degil..

  • dersimli

   04/12/2013 at 16:49

   mustafa bey sitenizi sürekli takip ediyorum ama hep aynı konular neden hiç güncel değil siteniz

   • Mustafa Tan

    04/12/2013 at 17:02

    Güncel konu olunca yazmaya çalışıyorum. 6 senedir bu şekilde (Hafta 1-2 yazı) yazıyorum ama bazen yazacak konu olmayınca ara uzayabiliyor.

    Bu işi hobi amaçlı yazdığım için sırf yazmış olmak için yazayım gibi bir kaygım da olmuyor. Fakat en kısa zamanda birşeyler yazmaya çalışacağım merak etmeyin 🙂

    • İlhan

     25/06/2014 at 03:11

     Mustafa bey sizce bu yazının aslı astarı varmı?
     Apple’ın iPhone 4S ile birlikte hayatımıza dahil ettiği Siri teknolojisi nihayet Türkçe dil desteği kazanmak üzere…
     Apple’ın sesli komutları algılayan gelişmiş sesli asistanı Siri’nin bugüne dek en büyük noksanlıklarından biri Türkçe desteğini içermemesiydi. Bu nedenle Türkiye’de iPhone 4S ve sonrası cihazlarda her ne kadar yer alsa da hemen hiçkimsenin kullanamadığı Siri için beklenen haber ise sonunda geldi.

     Apple’dan daha önce yapılan açıklamada iOS 8 ile birlikte Siri’nin 22 farklı dili daha destekleyeceği belirtilmiş; ancak içlerinde Türkçe olup olmadığı muamma olarak kalmıştı. Apple’dan bugün yayınlanan bir iş ilanı ise Türkler için sürpriz oldu; zira jobs.apple.com üzerinden Apple, Türkçe Siri için mühendis aradığını duyurdu.

     iOS 8.1 ile birlikte Türkçe desteğinin gelmesi beklenen Siri, bu desteği almasıyla birlikte artık Türkiye’de yaygın olarak kullanılabilecek ve Türkçe komutlarla sorunsuz bir şekilde çalışabilecek.

     Siri ile kullanıcılar sadece seslerini kullanarak tweet atabildiği gibi SMS gönderebiliyor, uygulamaları açıp kapatabiliyor veya internette arama yapabiliyor.

 52. daywalker

  25/11/2013 at 14:56

  Yandex.Navi aplikasyonu her türlü şiğveyi algılayıp %100’e yakın doğru sonuçlar açıklayabiliyorken ve bunu bedava yapıyorken binlerce lira verip aldığımız apple ürünlerinin Türkçe’ye hala bu kadar uzak olması çok garip!

  • Anonim

   25/11/2013 at 18:01

   It’s really weird bro.

   • ŞAKİR

    28/11/2013 at 11:59

    adamın hammaddesisin kardeşim bravo

  • Burak

   26/11/2013 at 00:11

   Birisi yardımcı olursa çok sevinirim. 5’ten 5S’e geçtim. 5S’te imessage’ı açmama rağmen, çalışmıyor. Operatörüm Turkcell. Bunu nasıl çözebilirim?

   2. Sorum da: hattımı değiştim, farklı bi’ numara kullanıyorum. Ama eski numaram, hala “facetime” gibi uygulama ayarlarında, seçeneklerden biri gibi sistemde bulunuyor. Eski numaramı, apple sisteminden nasıl silebilirim? Seçenek dahi olmasını istemiyorum, çünkü bi’ başkası kullanıyor artık.

   Cevaplarsanız sevinirim…

 53. Tolga

  25/11/2013 at 15:17

  iPhone 6 ‘da Türkçe Siri ile karşılaşmamız mümkün olabilir. Bu dönemde Apple ‘ın Türkiye’yi gözeterek bazı adımları attığını düşünüyorum. Nitekim ülkemizde Apple satışları ortada.. En kısa zamanda tüm sorulara çözüm gelecektir..

 54. Arda

  25/11/2013 at 15:52

  Elindeki iPhone u nokia 3210 gibi kullanan bir milletin ankette yuzde 40 telefonunu eksik hissetmesi enteresan gercekten. Mustafa Beyin tahminine katiliyorum. 2015 sonunda cikacak yeni model ya da ios surumunden once siriye turkce beklemiyorum ki bence zaten gerekli deger. Kac kisi alarmi menuden kurmak yerine siriye seslenecek alarmi sabah 8e kur diye acaba?

  • Anonim

   26/11/2013 at 05:40

   Takriben 6 kişi kadar.

   • Arda

    26/11/2013 at 09:40

    Komik misin cocuk sen. Bir hayat edin kendine dert etme buralari.

  • Grfky

   28/11/2013 at 11:06

   Tabi öncelikle kendi milletini aşağılamak aymazlığından vazgeçmeli insan. Kaç kişi cep telefonu kullanacak deniliyordu Türkiye’ye ilk cep telefonu şebekesini getirme fikri ortaya atıldığında. Bilen de konuşuyor bilmeyende, herkesin düşüncesine saygı duymak gerçeğini bir yana koyarak, kendi halkını aşağılayan, yeniliklere layık görmeyen bu sığ ve bağnaz zihniyeti reddediyorum. Keza o zihniyet kendi içerisinde bir önyargıya saplanmış ve bu önyargısını empoze etmek uğruna bu ülkenin insanlarının gelişmiş teknolojik bir ürünü Nokia 3210 gibi çok daha eski teknoloji barındıran bir ürün kadar dahi kullanamadığını hicvedecek bir acziyet içerisinde gözüküyor. Bu ülke ve insanları yenilikleri herkesten önce hak ediyor.

   • Arda

    30/11/2013 at 01:02

    Helal sana. Sen kurtaracaksin bu ulkeyi. Ben yapmis oldugum ve her gun her saniye yapmakta oldugum bir gozlemi paylastim. Halkla cok icice olabildigim bir is yapiyorum ve kusura bakma ama nokia 3210dan farksiz iphone kullanim duzeyleri. Bence sen onyargilarini birak milletini tani. Gaza gelme bos yere. Bu bos gaz gelmeler yuzunden 100 yildir yerimizde sayiyoruz.

    • Anonim

     30/11/2013 at 02:00

     Nokia: ” 3210 no’lu telefonumuz üzerinden insan tahlili yapılmasından son derece rahatsısız.”

    • Anonim

     30/11/2013 at 02:05

     İphone kullanma toz olur, gaza gelme söz olur,
     Gel beraber siri indirelim, alarmımız tez olur.

    • İlhan

     25/06/2014 at 03:17

     Düşüncenden ötürü seni alkışlıyorum

 55. Melis

  25/11/2013 at 19:01

  Merhaba bende 32 gb gold iphone 5s var applein sitesinden almistim ve telefon arada donuyor ardindan kendi kendine yeniden baslatiyor ve arka plandaki uygulamalari sildikten sonra bir ekrana gelince ekran kayiyor ne yapmam lazim cok rahatsiz oluyorum bu iki durumdan telefonum daha yeni geldi ve simdiden bu durumda

 56. Can

  25/11/2013 at 19:56

  Mustafa Bey yeni alınan Iphonelar ne kadar süre sarj edilmeli acaba?

  • Anonim

   26/11/2013 at 05:35

   38 dakika.

 57. Universal_live

  26/11/2013 at 05:31

  Turkiyeye giren İPHONE cihazlarının neredeyse yarısı kaçak bu gibi uygulamalarda Apple ürünlerin resmi satış rakamlarına göre hizmet veriyor eğer Türkiye’de resmi fiziksel App Store mağazası ne zaman açılırsa siride bence o zaman Türkçe olur bizde söyle bir anlayış var işime yaramasa da kullanmasamda şiri Türkçe olsun belki bi gün işime yarar ve bu bir kimsenin bir İPHONE 5s 2140 lira ödeyip de isteyeceğini en doğal hakkıdır kimse bunu yadırgayamaz en azından herkes bir kere olsun kullanır bizim diğer ülkelerden neyimiz eksik hem en pahalı İPHONE satışı bizde olsun hem siri Türkçe’den yararlanmayalım

  • Anonim

   26/11/2013 at 05:43

   Apple şaşırma, sabrımızı taşırma.

  • Anonim

   26/11/2013 at 05:43

   Şiri’lere özgürlük.

 58. she-ra

  27/11/2013 at 04:39

  merhaba cok acil ogrenmek istedigim birsey var yukarda ayarlar-genel-siri secenegini gostermissiniz ancak benim telefonumda genel ayarlarda siri secenegi yok telefonumun modeli 4s eminim hatta ilk aldigimda siri secenegi vardi sonradan yazilim guncelemesinden sonra siri secenegi yok oldu acaba genel olarak herkeste boylemi yoksa benmi kaziklandim:) bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler.

 59. bekir

  27/11/2013 at 15:20

  bu siri için olmazsa olmaz diyip %40 oy veren arkadaşlar acaba ne iş yapıyorlar merak ettim doğrusu NASA’da falan mı çalışıyorlar?ya da ne işlerine yarayacak acaba!!!!!!!arkadaşlar bu iphone denen meleti tam randımanlı kullanbilmek için Amerika’da yaşamak gerekiyor uygulamalrın çoğu oraya uyumlu mesela passbook.

  • Ygthn

   28/11/2013 at 11:16

   İnsanların ne iş yaptığını merak etmek yerine başka şeyler merak etse idiniz Nasa’damı çalışıyorlar diye saçma sapan bir soruyu sormazdınız. iPhone denen “MERET” i tam randımanlı kullanmak için Ameraki’da yaşıyor olmak gerekir gibi sığ ve dar bir önerme ile ortaya çıkmanızın da neye hizmet ettiğini anlamak güç!!! Örneklemeniz de çok enteresan olmuş, hem diyorsunız ki “çoğu oraya uygun” ve akabinde bunu desteklemel adına kendinizi rezil edecek “tekil” bir örnekleme yapmaktan da geri kalmıyorsunuz “mesela passbook” !!! Sizce çoğul ne demektir? Ben de onu merak etsem siin seviyenize inermiyim diye düşünüyorum!!! Sizin şahsınızca ihtiyaç olarak hissetmediğiniz bir olguya başkaları adına karar vermek hakkını kendinizde nasıl bulabiliyorsunuz? Bir hizmet başka yerde var ise ve bu hizmeti vermel mümkün ise bu verilir. Bunu siz ister kullanırsınız ister iPhone ancak ABD’de tam kullanılıyor der kullanmazsınız. Ama o hizmet buraya gelmesin ne gerek var diyemezsiniz!!!

   • Altan

    10/01/2014 at 05:54

    Araba kullanıyorken siri çok iyi olur. Ve bu siteyi takip eden apple kullanıcıları bence iphone’u tam randımanlı kullanan kişiler. O yüzden ben %40 seçeneğini az bile buldum. Milletini kendini aşağılayan tavrı bi kenara koyun lütfen.

  • Anonim

   30/11/2013 at 00:31

   Ayarlar genel siri 3. Sirada

 60. Mehmet Akif

  27/11/2013 at 17:47

  Selamun aleyküm.

  Mustava bey, size üç uygulamayı incelemenizi salık veriyorum.

  1- Voice texting pro.
  Bu uygulamanın ses tanıma, hatta şive bile tanıma hassasiyeti inanılmaz. Uygulamadaki sistem ile dev gibi bir mailbile atarsınız. Ben sürekli kullanıyorum. Kulaklıktaki mikrofon ile pek başarılı diyemem. %99 tanıyorsa telefonun orjinal mikrofonu ile, kulaklık ile %90 tanıyor. İngilizceyi bile net tanıyor.

  2- Active Voice ,
  Bu uygulama da ustteki kadar başarılı görmesem de, seçenekleri harika. Sürekli gelişiyor. İnceleyin derim.

  3- Talking sms ,
  Bu uygulama da harika, ben voice over ile kullanamıyorum. Ama, kullanan sağlam gözü iyi görenler çok başarılı diyori.

  Daha elimde çok sayıda denenmeyi bekleyen uygulama var. En iyisi tercihsel bakımdan active voice. Sonra ses tanımada ise voice texting. Hatta öyle ki, ben gözü az gören birisiyim. Görme engelli arkadaşlarıma sesli ve videolu anlatımlarını yaptım. Onlar şu an maillerini bile bu uygulama ile atıyorlar. Neden mi? Şiveleri bile tanıyor.

  Ricamı değerlendirin ve sizcen de kurduğunuz uygulamaları vereceğim mail adresine yazın lütfen. Hattaa direkt buraya yazın. Mail vermeyeyim en iyisi.

  Hayırlı günler

  • Hakankaa82

   27/11/2013 at 22:44

   Active voice için yorumlarda hic iyi konuşmamışlar satın alanlar sende bizimi keklicen kardes

  • Hakankaa82

   27/11/2013 at 22:52

   Ben digerlerinide inceledim sadece sesli olarak mesaj yazmanı sağlıyor dogruda yazıyor ama indirdiğine değmez bu isi yapan daha iyi uygulamalar var dragon muydu neydi yanlis hatırlamıyorsam

 61. Burak

  27/11/2013 at 21:01

  Mustafa bey konuyla ilgisi yok ama yardımcı olursanız sevinirim.oğluma okuldan istedikleri için i pad aldık.i tunes girmek için kendi iphone kimliğimi kullanmıştım.bugün bir baktım oğlanın i padinde benim mesajların bir kısmı onun mesajlarında.bu nasıl olur ve nasıl önlerim.şimdiden teşekkür ederim.

 62. Can

  27/11/2013 at 23:41

  Mustafa Bey telefonun şarjı tam bitmemişken sarja takmak pil ömrünü yer mı 5 S var bu arada

 63. HÜSEYİN ÖKSÜZ

  28/11/2013 at 00:03

  Belki verildi ama ben bulamadım.konunun yeri burası olmaya bilir ama bir soru sormak istiyorum.
  Iphone’de arama tuşlarına *3001#12345#* yazıp aramaya bastığımızda çok fonksyonlu bir menü çıkıyor,
  bu menü ne işe yarar bilgisi olan varmı.
  saygılar

  • Anonim

   30/11/2013 at 01:51

   illuminati detected.

 64. emre

  28/11/2013 at 20:24

  merhaba mustafa bey bi sorum olaktı iphone 5s siparişi vermiştim geldi geleli 10 gün oldu ama elimde sevk irsaliyesinden bska birşey yok faturamı ne zaman göderirler yada arayıp öğrenebileceğim bi yer varmı ilgive alakanıza teşekkürler

  • Mustafa Tan

   28/11/2013 at 20:27

   Normal posta ile geldiği için gecikebiliyor. Benim faturam da geç geldi. Posta kutunuzu ara ara kontrol edin.

 65. Murat

  30/11/2013 at 21:26

  Siri’yi kullanmıyorum. Gelmese de olur açıkcası. Bu %41’lik diliminde %30’nun kullanacağını sanmıyorum. Havadan Türkçe olsun demişler.

 66. Hakankaa82

  01/12/2013 at 18:58

  Araç kullananlar yuzde yuz kullanır olması. Mutlak şart sesle komut araç kullanırken mutlak kazalarida onleyecektir

 67. Uğur

  01/12/2013 at 19:53

  Bu sahte yapmışlar biz bu tarih geçmiş

  • Kutadgu Bilig

   13/12/2013 at 13:10

   Alper Tunga öldü mü?
   Issız acun kaldı mı?
   Özlek öçin aldı mı?
   Emdi yürek yırtılur
   Begler atın argurup
   Kadgu anı turgurup
   Nengzi yüzi sargarup
   Körküm angar türtülür.

 68. Nisa

  02/12/2013 at 18:34

  Ipad 2 sahibiyim ios7.4 yüklü ama ayarlar>genel e girdiğimde siri diye bir seçenek bulunmuyor.Neden acaba?

 69. SAD15

  02/12/2013 at 21:25

  Mustafa bey iphone 5 imin kilitleme tuşu bozuldu. Turkiye apple internet magazasina gondersem degisim yaparlar yada sorunu hallederler mi ?
  Cihazimi 1 yil once turkcellden almistim. Hayirli gunler.

 70. SAD15

  03/12/2013 at 01:52

  Teşekkürler Mustafa bey gen-pa İzmir şubesini arayıp durumumu anlatıcam. Forumlardan okuduklarıma göre yeni cihaz gönderiyorlarmış. İphone 5 in üretimi durdu. İphone 5 le eşdeğer 5c var. Onu gönderirler. Eğer boyle bi durum varsa tabi. Sizce yenileme olasılığı yuksek midir ?

 71. Sarp

  03/12/2013 at 19:30

  Mustafa bey konuyla alakasız ama android’lerde olan “offline Google translate” iPhone lara yani iOS sistemli cihazlara gelicek mi? Gelicekse zamanı hakkında bilginiz var mı ?Veya bununla ilgili bir yazınız varmı?İlginize şimdiden teşekkür ederim

 72. Kemal

  03/12/2013 at 21:36

  iphone5 kullanmaltayım iOS 7.0.4 sürümü var ve bu gün kızım telefonla oynarken tuş kilidi olmasına rağmen rehberden birilerini aradı, bu bir yazılım sorunumu

 73. Soner53

  04/12/2013 at 08:39

  Mustafa bey
  Mrb ben yurt dısından aldıgım tlf’numu garantiye yollamak istiyorum apple storeden şimdi türkiyede nereye yollayacam yardımcı olursanız sevınırım

 74. Emre25

  04/12/2013 at 19:45

  Selam mustafa bey,

  İphone 5s aldım ama apple storeden uygulama indirdiğim ve güncelleme yaptığım zman parmak izi okutmayı çalıştıramıyorum.Bu konuda desteğinizi bekliyorum

  Teşekkürler

 75. Firat

  04/12/2013 at 23:44

  Konuyla ilgili degil ama buraya yazmak durumunda kaldim.Diger konularda cevap bulamadim.Appstore dan ilk kez parali uygulama alacaktim fakat 2 gizli soru soruyor ve ben cevaplarini bilmiyorum(ilk kayit olurken sallamisim anlasilan).apple yardimdan baktim ama yardimci olabilecek bisey bulamadim.gizli sorularimi nasil reset edebilirim yardimci olur musunuz?

 76. Emre25

  04/12/2013 at 23:49

  Mustafa bey inceledim işlemi yaptım fakat hala parmak izi değil şifre talep ediyor

 77. Deniz

  05/12/2013 at 17:48

  Ben Google Chrome sesli aramaya “Afyonkarahisarlılaştıramadıklarımızdan mısınız?” dedim. Anında dediğimi anladı ve aradı. Ben başka bir şey demiyorum. Apple’ın tembelliği bence.

  • Anonim

   07/12/2013 at 04:17

   Google böyle zulüm görmedi.

  • Anonim

   07/12/2013 at 04:18

   Genç Afyonkarahisarlılar bu durumdan son derece rahatsız.

 78. Pingback: iPhone ve iPad için iOS 7.0.4 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı | Güncelleme Sorunu

 79. Nilay

  11/01/2014 at 12:05

  Benim merak ettiğim bir konu ibooks da ingilizce türkçe sözlük var mı ? Daha doğrusu bir kaç sözlük var fakat türkçe yok. Biz kendimiz yükleyebiliyor muyuz böyle bir şey mevcut mu ? (Kindle da böyle bir şans var acaba iphone da olur mu ?)

 80. Salim

  11/01/2014 at 22:28

  Siri sizde iphone olmuyor… Siri yapincaya kadar iphone almasak TR Olarak acaba satislarin dusmesi ile ne oluyoz TR de derler mi ki?

 81. Kürşat

  24/01/2014 at 20:19

  Türkçe çıkarmıyor adamlar. Bizde iphone almayalım.. Protesto edelim amerikanları…

 82. Murat

  04/02/2014 at 15:36

  Bugün Tim Cook ülkemize geldi ve Fatih projesi başta olmak üzere Tr apple store ile ilgili cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı cidden Siri’nin Türkçe olmasını rica etmiş Cook dan 🙂

 83. Hakankaa82

  04/02/2014 at 21:32

  Cumhurbaşkanımız gerekli bilgileri ilk ağızdan kişiye iletmiş cok sevindim Valla adamın dibi hepsi teknolojiyi her daim bizlere en iyi sekilde iletmeye çalışıyorlar helal olsun başbakanımıza ve cumhurbaşkanımıza teşekkürü bir borç bilirim yakında Türkçe siri gelir 🙂

 84. Hüseyin

  05/02/2014 at 22:12

  Ergenleri slm, mrb, cnm şeklindeki kısaltmalara alışmış bir ülke bu özerkliği zaten haketmiyor. İki kelimeden biri oraya koyayım, buraya koyayım olan bir toplumun diline siri ayak uydurmaz. Hem şaka maka iphone kullanan insan bi zahmet en basit seviyede de olsa ingilizce konussun lan. Ben cihazi İngilizce olarak kullanıyorum.

 85. Ahmet

  09/06/2014 at 20:33

  Arkadaşlar bu arada gördüğümüze göre kepimiz Türküz ben sirinin Türkçe olmasını dört gözle bekliyorum ben bence iPhone lar ipadlar gelişene kadar şiri dilimiz Türkçe olması daha mantıklı geldi ben hem iPhone ve ipad kullanıcısı olarak hem size katılıyor hemde bu fikri. Herkezin okumasını istiyorum

 86. Burak

  10/07/2014 at 09:18

  Kendini o kadar eksik hissedeceğine git basit ingilizce öğren. İlkokul çocuklarının bildiği ingilizceyi bilsen kullanırsın Siri’yi. Duyan da telefonun hakkını veriyor sanır hey yavrum hey..

 87. suphi

  08/09/2014 at 13:18

  Siri önemli veya değil, ama önemli olan şu; eğer siri nin desteklediği dillerin konuşulduğu ülkelerdeki iphone fiyatı ile benim ülkemdeki iphone fiyatı aynı ise (ki daha fazla) ben bu özelliğin de bize açık olmasını beklerim. Heee, yapamıyoruz bunu diyeceklerse o zaman fiyattan düşsünler.

 88. h.k.

  02/12/2014 at 22:52

  yunanca bile var siride. türkçe neden olmasın. hem iphone’nin en büyük özelliğidir siri.

 89. Mehmet

  11/01/2015 at 19:59

  Mustafa bey merhaba;
  Ben ıphone kullanıcısıyım yaklaşık 4 yılfan beri kullanıyorum sayfanızı sık sık ziyaret ediyorum ve siri nin be zaman türkçe dil desteği geleceğini sabırsızlıkla bekliyorum ama bakıyorum ki ios8.1 de bile siri de türkçe menü yoksa umudumuzu kesmelimiyiz
  Ben şahsen sabırsızlıkla bekliyorm türkçe dil desteğinin gelmesini çünkü telefondaki bütün özellikleri tam olarak olmasada kullanıyorm siri hariç lütfen yapmış oşduğunuz anketi işgili birimlere ulaştırırsanız daha hızlı netice alırız diye düşünüyorum..

 90. Gülşah

  02/05/2015 at 18:03

  İpad’e yada iphone’a yazılım güncelleme yaparsanız Siri Türkçe olur