iPhone 5s İncelemesi – II

Bir önceki iPhone 5S İncelemesi – I yazımızda iPhone 5S ile ilgili tecrübelerimizi paylaşmaya başlamış ve bu yeni cihazın hızına ve parmak izi okuyucusuna (Touch ID) odaklanmıştık. Geçenlerde yayınladığımız Apple Türkiye Online Store’dan Alınan iPhone’ların Garantisi başlıklı yazıda paylaştığımız altın renkli iPhone 5s ile ilgili de soru gelince, bu sefer hem altın rengi hem de cihazın kamerası ile ilgili tecrübelerimi paylaşayım istedim.

Altın Rengi iPhone 5s

iPhone 5s’in nedense en çok ilgi gören özelliği altın (gold) renk seçeneği oldu. Açıkçası benim hiç altın renginden almak gibi bir düşüncem yoktu. Fakat bu konuda takipçilerimizden çok soru gelince, cevap verebilme adına altın renginden sipariş vereyim dedim. Hatta Türkiye Online Store açılır açılmaz aceleyle sipariş verirken altın rengine o kadar odaklanmışım ki, 32GB yerine yanlışlıkla 16GB sipariş vermiş oldum 🙂 Tedarik süreci uzamasın diye de sonradan iptal etmek istemedim

Altın renkli iPhone 5s

Öncelikle söylemeliyim ki altın rengi korktuğum kadar kötü durmuyor 🙂 En büyük korkum iPhone 5s’in klasik bir altın renginde  yani çok parlak ve cırtlak bir renkte olmasıydı. Tam tersine alüminyum yüzey üzerinde altın rengi daha çok bakır renginde gözüküyor ve ağır başlı duruyor. Hatta çok dikkatli bakılmaz ise rengi hemen seçilemiyor cihazın tamamı altın renginde olmadığı için. (Ön tarafı beyaz)

Bu da sırf  “Bende iPhone 5s olduğu belli olsun” diye altın rengi almak isteyenler için kötü haber. Fakat  “Altın rengi havalıymış ama çok da göze batmayalım” diyenler için gayet doğru bir seçim. Çünkü harbiden çok güzel gözüküyor. Kime gösterdiysem herkes beğendi rengini 🙂

Ayrıca cihazı kılıfsız kullanmama rağmen henüz kenarlarında soyulma veya çizilme emaresi yok. Tabii daha cihazı kullanmaya başlayalı çok olmadı ama ben iPhone’ları hor kullandığım için bu konuda bir zayıflığı olsaydı çoktan kendini belli ederdi 🙂

Özet olarak altın renkli iPhone 5s alınır mı? Bence alınır 🙂

M7 ve Hareket Etkinliği

iPhone 5s’te çok performanslı ve hızlı bir A7 işlemci (CPU) olduğundan hep bahsediyoruz. Fakat iPhone 5s’i diğer iPhone modellerinden ayıran bir özelliği de cihazın hareket etkinliklerinin M7 ismindeki bir işlemciye devredilmiş olması. Bu sayede arkaplandaki hareketle ilgili işlemler çok daha verimli, hızlı ve daha az pil tüketilecek şekilde yapılıyor.

Apple’ın web sitesinde de M7 ile ilgili aşağıdaki bilgiler yer alıyor:

“Yeni M7 hareket yardımcı işlemci, A7 çipin yardımcısı gibidir. İvmeölçerden, jiroskoptan ve pusuladan gelen verileri ölçmek için özel olarak tasarlanmıştır. Yardımcı işlemci olmasaydı, bu görevi normalde A7 çipin yerine getirmesi gerekirdi. Ama M7 bu konuda çok daha verimli. Fiziksel aktiviteleri izleyen fitness uygulamaları bu tip verilere A7 çipi sürekli meşgul etmeden M7 hareket yardımcı işlemciden erişebilir. Böylece daha az pil gücüne ihtiyaç duyar.

M7 ne zaman yürüdüğünüzü, koştuğunuzu ve hatta araba kullandığınızı bile anlar. Örneğin, diyelim ki arabadan inip yola yürüyerek devam ediyorsanız, Harita uygulaması araba için sokak sokak yol bilgisi modundan yayalar için sokak sokak yol bilgisi moduna geçer. Telefonunuz, örneğin siz uyurken, bir süre hareket etmediğinde, M7 pili boş yere boşaltmamak için ağ ping’leme sayısını azaltır.”

Yukarıda da bahsedildiği gibi iPhone 5s gerçekten bizim her gün ne kadar yürüdüğümüzü (kaç adım attığımızı) biliyor ve sürekli kaydını tutuyor.  Herhangi bir an App Store’dan Pedometer++  gibi bir uygulama indirip cihazımıza kurduğumuzda o ana kadar hergün ne kadar adım atmışız görebiliyoruz 🙂

Pedometer gibi M7 çipini kullanan uygulamalar sadece iPhone 5s’te çalışıyor.

Elbette bu uygulamalar yürdüğünüz mesafeyi gerçekte bilmiyor. Sadece M7 çipinden her gün ne kadar hareket ettiğinizi (adım attığınızı) öğreniyor. Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Ayarlar ekranından boyunuzu girdiğinizde yaklaşık olarak bir adımınızı hesaplayarak günlük kattetiğiniz mesafeyi buluyor.

Ayrıca bu uygulamalar heraket etkinliğimize erişebilmek için, uygulamayı ilk yükleyip açtığımızda aşağıdaki gibi bizden iznimizi istiyor.

Ayrıca erişilen bilgiler arasında GPS veya konum bilgimiz yok merak etmeyin, sadece her gün ne kadar yürüdüğümüz var. Eğer bu bilgi de gizli ise o zaman erişim izni vermezsiniz 🙂

Şimdi bazı takipçilerimiz hemen yorum alanına “Mustafa Bey, Mustafa Bey. Bize aldırdınız Jawbone UP‘ları, iPhone 5s çıktı UP yalan oldu” şeklinde yazmaya girişebilirler 🙂 Onlar yazmadan ben hemen belirteyim, Jawbone UP İncelemesi başlıklı yazımızda paylaştığımız UP ismindeki aksesuarın daha bir çok yeteneği var. Yani panik ve endişeye gerek yok 🙂 (Bu yazarlık işi ağır sorumluluk gerçekten :))

Daha Geniş Sensör, Daha Fazla Işık

iPhone 5S’in kamerasının çözünürlüğü 4s’e 5’e veya 5C’ye göre megapiksel olarak artmış değil. Yani iSight diye adlandırılan cihazın arka tarafındaki kamera 8 MegaPiksel’lik. Halen diyorum çünkü iPhone 4S’ten bu yana Apple megapiksel sayısını arttırmıyor. Fakat her modelde kamerayı iyileştiriyor.

“Işık, iyi bir fotoğraf için en önemli etkenlerden biridir. Sadece konunuzun ne kadar aydınlatıldığı değil, kameranızın sensörünün ışığa ne kadar duyarlı olduğu da önemlidir. İşleyiş ilkesi şudur; bir kameranın sensörü (ve sensördeki pikseller) ışığı toplar. Sensör ve pikseller ne kadar büyük olursa, o kadar fazla ışık toplanır. Böylece daha doğru renklere ve daha az pürüze sahip, daha iyi ve parlak fotoğraflar elde edilir.”

Apple’ın iddiası da megapiksel’in tek başına artması fotoğraf kalitesini çok arttırmayacağı hatta tam tersine daha kötü gözükebileceği. Bunun yerine iPhone 5S’te sensörler genişletilmiş ve pikseller büyütülmüş. Yani cihazın kamerası daha fazla ışık alır olmuş. iPhone 5’e göre sensörler %15, ışık toplama kapasitesi de %33 artmış.

iPhone 5s’in Kamerası

Elbette bu Apple’ın iddiası 🙂 Ben de kutusundan yeni çıkmış bir adet iPhone 5s ve bir adet iPhone 5c ile hafif karanlık/loş bir ortamda çekim yaptım. Çekim yaptığım sırada hava bulutlu ve akşam üzereydi. Dolayısıyla odada çok fazla ışık yoktu. Ayrıca çekimi mümkün olduğunca aynı şartlarda (mesafe, açı ve odak) yapmaya çalıştım. Hatta birkaç defa tekrarladım ama hepsinde benzer sonucu aldım. (HDR de kullanmadım her iki cihazda.)

Az ışıkta iPhone 5S’in performansı

Yukarıdaki küçük hallerinden çok anlaşılıyor mu emin değilim ama iPhone 5S’in az ışıkta çektiği resim, kesinlikle gerçeğine daha yakın. Özellikle de renkler. Elbette iPhone 5c’nin kamerası kötü değil ama iPhone 5S az ışıkta daha iyi sonuç veriyor.

Ayrıca aşağıda yukarıda çektiğim fotoğrafların orijinallerine ait bilgilerini de paylaştım resimlerin aynı şartlarda çekildiğinin ispatı için 🙂 Bu arada sebebini anlayamadığım şekilde iPhone 5S’le çekilen fotoğrafların boyutu biraz daha küçük oluyor. (Bu işin üstadlarının bir açıklaması vardır muhakkak, ben bu fotoğraf işlerinden gerçekten anlamıyorum 🙂 )

iPhone 5S ve 5C ile çekilen fotoların bilgileri

Yeni LED Flaş Işığı

iPhone 5s ile değişen ve yine arka kamerasını ilgilendiren bir yenilik de LED flaş ışığı ile ilgili. Artık iPhone 5s’te daha büyük ve daha gelişmiş bir flaş ışığı yer alıyor. Daha doğrusu artık bir yerine iki adet flaş ışığı var. Bu da gece çekimlerinde daha iyi aydınlatma demek.

iPhone 5S’teki Çift LED flaş

iPhone 5s’teki bu 2 adet flaşın ikisi de aslında aynı işi yapmıyor. Biri beyaz ışık verirken diğeri sarı ışık veriyor. Apple’ın dediğine göre çekim sırasında görüntünün renklerine göre çeşitli algoritmalarla patlatılacak ışığın tonu ayarlanıyormuş. Bu sayede renkler daha iyi gözüküyor:

“Yeni True Tone flaş, iSight kameraya akıllı telefonlarda daha önce görülmemiş olan özellikler kazandırıyor. True Tone flaş, biri beyaz ve biri amber renginde iki LED’den oluşuyor. Ama bu iki LED basit bir şekilde sırayla yanmıyor. Flaş açıkken fotoğraf çektiğinizde, iSight kamera kompozisyonun renk sıcaklığını değerlendirmek için yazılım algoritmalarından yararlanıyor. Bu, iPhone 5s’in fotoğrafınız için gerekli beyaz ışık – amber renkli ışık yüzdesini ve şiddetini, 1000’in üzerinde farklı kombinasyonu kullanarak, tam olarak doğru bir şekilde belirlemesini sağlıyor. Bunun sonucunda, daha gerçekçi renklere sahip muhteşem bir fotoğraf elde ediyorsunuz. Ne çok soğuk. Ne çok sıcak. Parlak bölgelerde daha fazla detay elde ediliyor. Ten renkleri daha doğal. Aynı şey, kaydettiğiniz iSight videoları için de geçerli.”

Ben flaş ışığı ile çekilen resimleri oldum olası sevmediğim ve kullanmadığım için açıkçası akıllı olmasının veya olmamasının benim için pek önemi yok. Çevremde de öyle flaşlı çekim yapan ve paylaşan pek kişi görmüyorum. Bu yüzden benim için iPhone 5s’teki bu yenilik çok da önemli değil 🙂

Arka Arkaya Çekim

iPhone 5s’teki A7 çipinin hızı ve performansı arkadaki kameraya da yansmış olacak ki, iPhone 5s’in arka kamerası (iSight) otomatik olarak arka arkaya resim çekme imkanı sunuyor. Bu sayede bir daha tekrarlanma ihtimali bulunmayan bir an yakaladığımızda, acaba kareyi en güzel hali ile mi yakaladım endişesini azaltmış oluyoruz.

iPhone 5s’in arka kamerası otomatik çekim yapabiliyor.

Çünkü bu modda saniyede 10 kare çekiliyor ve illa ki içlerinden bir tanesi güzel oluyor 🙂 Kamera modundayken çekim tuşunda parmağımızı basılı tuttuğumuzda  da arka arkaya otomatik olarak resim çekilmeye başlanıyor. Parmağımızı kaldırıncaya kadar da saniyede 10 karelik çekim arka arkaya devam ediyor ve ekranda o ana kadar kaç fotoğraf çekildiği yazıyor.

Arka arkaya çekim için parmağımızı çekim tuşunun üzerinde basılı tutmamız yeterli.

Parmağımızı kaldırınca çekim sonlanıyor ve aşağıdaki gibi Fotoğraflar uygulamasında arka arkaya çekilmiş tüm resimleri toplu halde görebiliyoruz. Aslında hepsi ayrı birer resim ama Fotoğraflar uygulamasında tek bir resim gibi duruyor. Aralarından istediğimizi ya da en güzelini seçmek için de fotoğrafın altındaki “Favoriler” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da istediğimiz bir tanesini seçip diğerlerinin silinmesini veya saklanmasını sağlayabiliyoruz. Açıkçası bu iPhone 5s kamerasının en sevdiğim yanlarından bir tanesi.

Bu arada Apple, iPhone 5s’teki A7 çipinin sadece seri çekimde değil, hızlı odaklanmada da kullanıldığını söylüyor. Gerçekten de iPhone 5s’in kamerası önceki modellere göre daha hızlı çalışıyor ve daha hızlı odaklanıyor:

“Bazı çekimlerde hız önemli bir fark yaratır.iPhone 5s’in daha hızlı ve daha güçlü A7 çipi, yeni bir görüntü sinyal işlemcisine (ISP) sahiptir. Bu ISP, Apple tarafından tasarlandığından, iSight donanımına ve kamera yazılımına entegre edilmiştir. Bu entegrasyon sayesinde, daha hızlı fotoğraf çeker ve 2 kata kadar daha hızlı otomatik netleme özelliğini kullanabilirsiniz.”

HD Ağır Çekim (Slo-Mo)

iPhone 5s’teki kamera ile ilgili açıkçası en sevdiğim yenilik 120 fps (frame per second) yani saniyede 120 kare ağır çekim video çekme yeteneği oldu. Bu özelliği de cihaza kazandıran yine A7 çipi. Bu arada bazı takipçilerimiz “Yıllardır zaten bir çok telefonda ağır çekim özelliği var” diyebilir ama bu gerçek bir HD ağır çekim 🙂 Bu yüzden hem 720p, hem de 120fps kaydedebilen henüz başka bir telefon yok bildiğim kadarıyla.

iPhone 5s’le ağır çekim video çekmek için de ayrıca bir uygulamaya ihtiyaç olmuyor. Kamera uygulamasındaki “Ağır Çekim” modu ile ağır çekim (slow motion) video kaydedilebiliyor.

Aslında örnek olarak kendi çektiğim bir videoyu paylaşacaktım ama açıkçası çok güzel bir örnek çekemedim. Ben de youtube’da yayınlanmış videolar var mıdır diye araştırırken aşağıdaki videoya denk geldim ve onu paylaşayım istedim 🙂

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Bd-cBSTxMoM&w=550&h=413]

iPhone 5s’in ağır çekim özelliği gerçekten de oldukça başarılı. Eğer cihazı inceleme imkanınız olursa, mutlaka bu özelliğine de gözatın. Ayrıca  http://www.apple.com/tr/iphone-5s/camera/ adresinden iPhone 5s’in kamerası hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

————-

Eğer iPhone 5s ile ilgili kafanıza takılan başka sorular varsa da yazıya yorum girerek çekinmeden sorabilirsiniz. iPhone 5s ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik de bu kadar 🙂

229 Comments

 1. Kadir

  11/11/2013 at 20:53

  Merhaba.. Ben bir şey hakkında bilgi almak istiyorum acaba her şeyi Türkçe olan ve ücretsiz olan bildiğiniz bir mail telefon uygulaması var mı ?

  • Tolkun

   11/11/2013 at 21:04

   Google’ın kendi uygulaması var AppStore’da. Hem Türkçe hem ücretsiz. Ama Iphone’un kendi mail uygulaması son derece iyi zaten?

   • Kadir

    11/11/2013 at 21:13

    Dostum ikiden fazla adresim olduğu için ekstra bi uygulama istiyorum..

    • Mrofesor

     11/11/2013 at 21:20

     Apple ın kendi uygulamasıyla zaten birden fazla kullanabilirsin

     • Kadir

      11/11/2013 at 21:23

      Nasıl oluyor o ? Yardımcı olurmusun?

      • Mustafa Tan

       11/11/2013 at 21:26

       Ayarlar -> Mail -> Hesap Ekle

     • Kadir

      11/11/2013 at 21:26

      Tmm hallettim çok tşk. 🙂

   • Mehmet

    12/11/2013 at 00:04

    Bencede

 2. Emre

  11/11/2013 at 20:59

  Bnm eft gitti ne zaman ulasir acaba apple ye haber

 3. Kütahya

  11/11/2013 at 20:59

  Ben 11 yaşındayım sizce bana iphone 5s alınması uygun mu? Bu soruyu Mustafa Bey’den başkası yanıtlamasın ricam

  • Mustafa Tan

   11/11/2013 at 21:07

   Uygun olup olmayacağının değerlendirmesini maalesef ben yapamam. Annen veya babanın karar vermesi en doğrusu.

   Fakat düşüncemi öğrenmek istersen eğer özellikle dışarıda da kullanacaksan çok doğru olmayabilir. Eski iPhone modellerini tercih edebilirsin belki ama iPhone 5s gibi pahalı bir cihaza sahip çıkman zor olabilir.

 4. Berkhan

  11/11/2013 at 21:04

  Mustafa bey ii geceler ios 7 de kilitli ekranda telefonu nası melgule alabiliyoruz power tuşuna iki kez basma dışında 😉

  • Mustafa Tan

   11/11/2013 at 21:07

   Mesajla yanıtla veya anımsat seçeneklerini bir deneyin.

 5. Mehmet ali

  11/11/2013 at 21:05

  Mustafa üstadım teşekkür bilgi için 5 i satıp alacağım s ini:)

 6. Deniz

  11/11/2013 at 21:08

  Ben bu m7 cipinin adimlari nasil hesapladigini anlamadim, mesela bugun 14 km yurudugumu soyluyor, ben gercekten 14 km yurudum mu yoksa 14 km yurudugumu mu saniyor?

  • Mustafa Tan

   11/11/2013 at 21:09

   Kaç adım atmışsınız. M7 kilometre hesaplamaz sadece hareket (adım) hesaplar. Kilometreyi uygulama hesaplamıştır yukarıda paylaştığımız gibi.

   • Deniz

    11/11/2013 at 21:19

    15.849 adim atmisim. Boyumu ve cinsiyetimi de girdim.

 7. Burakcan

  11/11/2013 at 21:08

  Mustafa bey kolay gelsin
  Her inceleme yaziniz gibi bu da sahane olmus. Telefonum gelmeden kullanmis kadar oldum okuduktan snra 🙂
  Size ufak bi sorum olucak
  3 kasimda 5s siparis ettim storeden. 12-14 kasim teslimat tarihi yaziyor. Bugun 11 kasim yani 8 gun gecti halen daha siparis isleniyor yazmakta. Acaba siparis yazan tarihte kesin gelirmi?

  • Mustafa Tan

   11/11/2013 at 21:10

   Kargoya verildikten 1 veya 2 gün sonra ulaşıyor elinize. 1-2 güne kargoya verildi mesajı gelir merak etmeyin.

 8. Hakan kozanoglu

  11/11/2013 at 21:09

  Hocam 5 ve 4s ıcın jailbreak ne zaman çıkar ????

 9. Kadir

  11/11/2013 at 21:09

  Abi yazınız gene süper oldu çok keyif aldım okurken elinize sağlık

  Senin yüzünden 5 den 5s e geçicemm

 10. Sefa

  11/11/2013 at 21:09

  Sizin incelemelerinizi okumadan model yükseltmiyorum yıllardır 🙂 teşekkürler emek ve ellerinize sağlık. İlk incelemenizi okumuştum ama Parmak izi ile ilgili detaylı inceleme mümkünse aydınlatırsanız süper olur:)

 11. ugur

  11/11/2013 at 21:09

  hey 11 yasindaki dostum ve dostlarim hakikaten sizlerin ellerinde gormek istemiyoruz bu telefonlari

 12. Phantom

  11/11/2013 at 21:11

  İphone 5S sahibiyim oyun oynarken bi anda hicbir tus calismiyor oyuna devam edebiliyorum ama home tusu kilit tusu ses acma kapama tusu hicbiri bir ise yaramiyor eger tuslara hepsine falan basarsam hard reset gibi tekrar aciliyor telefon .sadece 3 kere basima geldi 3 haftadir kullaniyorum teleodnu sizin hic basiniza geldimi

  • anıl

   12/11/2013 at 22:08

   özellikle hangi oyunda yaptı bu problemi? çünkü bende oynuyorum oyun öyle bir şey başıma gelmedi henüz

 13. cem

  11/11/2013 at 21:12

  Mustafa bey,cihaz gerçekten muhteşem.Bahsettiğiniz özellikleri tek tek inceleyip test ettim ve derim ki ; samsung un s4 modelinde sözde özellikleri sadece çocukça hevesleri olan kullanıcılara yönelik

 14. Gökdeniz

  11/11/2013 at 21:15

  Mustafa bey öncelikle incelemeniz için teşekkür ederiz . Benim sorum cihazın hoparlör ‘ ü ilgili biliyorsunuz bu konu Turkcell in reklamlarına bile konu oldu 5 ile 5s arasında hoparlöründe herhangi bir iyileştirme söz konusumu . Bu konuda herhangi bir test yapabilirmisiniz saygılarımla .

 15. Doğan A.

  11/11/2013 at 21:17

  Mrb Mustafa Bey;
  Ben de 5S 32 gb gold sipariş verdim. Henuz elime ulaşmadı ama 5S gold için kılıf bakıyorum fakat karar veremedim. Hem sağlam olsun hem de telefonun şıklığını muhafaza etsin. Altın renkli i phone 5s için en uygun kılıf hangisidir.
  Yardımcı olursunuz çok memnun olurum

  • Quickfirmat

   11/11/2013 at 21:22

   Spigen kiliflari deneyin derim.ama bir sure sonra iphone veya x bir telefonun kilifla degil nirmal kullanimla daha rahat kullanildigini anlayip kilifsiz kullanicaksaniz on ve arka paneli koruyucu ule kaplatip kullanin.

   • Doğan A.

    11/11/2013 at 22:27

    kaplamadan kastınız nedir? Mustafa BEY

 16. Ahmet

  11/11/2013 at 21:27

  Pedometer i indirdim gunluk km ve adim bana fazla geldi boyumuda ayarladim . Ben hergun araba ile okula gidiyorum onuda yuruyorummu zannediyor yoksa sadece cebimde yururkenmi olcuyor

  • Murat

   11/11/2013 at 22:24

   Pedometer bende de normalden daha fazla adım atıyormuş gibi gösteriyor sanırım. Ama yine de süper uygulama. Bir güncellemeyle belki düzeltilebilir…

 17. Yusuf Şahin

  11/11/2013 at 21:28

  Atana rahmet Mustafa bey, sizin sayenizde herşeyden haberdarız 🙂

 18. Turgut

  11/11/2013 at 21:30

  Abi bende 5 var kafa gidip geliyormu alsammı tam karar veremdim tam olarak değer mi acaba 5s geçmek..:-)

  • Mustafa Tan

   11/11/2013 at 21:32

   Almayın derim 5 varsa. Seneye büyük ekranlı cihazları çıkartır kesin Apple. 2 senede bir ekran boyutunda veya çözünürlükte değişiklik oluyor.

 19. Ozkan

  11/11/2013 at 21:31

  Cihazın sesi nasıl Mustafa bey 5 ile aynı mı hoporlörler

 20. Levent Sönmez

  11/11/2013 at 21:32

  Vay arkadaş biz hala iphone 4 kullanalım 11 yaşındaki kardeşimiz iphone 5s sahibi olma hesabı yapsın adalete bak 🙂

  • Mehmet Ali

   11/11/2013 at 22:18

   :))

 21. Ergin

  11/11/2013 at 21:33

  Kilitli ekranda iken telefon geldiğinde “cevapla” yeşil kısmı birde bir kaydırma ile açamıyorum 2. 3 denemede açılıyor.

  Oysa kilit açma bir seferde oluyor. Bunu bir deneyip fikrinizi yazarsanız memnun olurum…

  Zira iphone 3gs ‘ten buna geçtim ve onda böyle bir durum yoktu..

  • Ulas

   12/11/2013 at 08:29

   Kesinlikle, ayni dert bende de var. 4s kullanicisiyim. Cevaplamak icin resmen cebellesiyorum.

   • cengizky

    12/11/2013 at 09:00

    Eğer telefonunuzu cebinizde ve ekran kısmı vücudunuza gelecek şekilde taşıyorsanız,sebebi bence bu. Teknik sebebini bilmemekle beraber, telefonu ekranı dışa bakacak şekilde taşırsanız sorun ortadan kalkıyor.Tabi bu seferde çarpmaya karşı açık hale geliyor .:)

  • Ergin

   12/11/2013 at 10:50

   Cevap ve yorum için teşekkürler.

   Mustafa bey sizin bu konuda deneyiminiz oldu mu?

 22. Tarık

  11/11/2013 at 21:34

  Gold rengi sipariş etmeyi düşünüyorum fakat cihazın gerçek halini görmedim resimlerini gördüm arkadaşım görmüş resimlerdeki gibi değil, ben beğenmedim dedi.sizce resimlerdeki gibimi farklımı

 23. Salih

  11/11/2013 at 21:35

  Bende şuan 5s gold kullanıyorum iPhone 4 ten sonra gerçekten ilaç gibi geldi çok hızlı ve güzel özellikler var parmak okuyucu çok pratik iki saat kilit açmaya uğraşmıyorsunuz. 🙂

 24. oguz kagan metiner

  11/11/2013 at 21:46

  mustafa bey kolay gelsin ben bu iphone nin wirleess ozelligini cekmesin die ozel uretmis bunu bir cok yerde denedim hatta pahali modemler aldim ama ilk sirada htc sonra samsung en son iphone var herkes 5 hat buluyo biz bi tane gorsun die sekil degistirsek de olmuyor bu yonu cok eksik 3g zayif yerlerde evvdeki wirlesi diger odadan gormuyor ki bu 5s de duzelir dedim ve aldim yine ayni

   • oguz kagan metiner

    12/11/2013 at 00:18

    tesekkur ederim ama bunlar cozum olmuyor malesef burda anakart uzerindeki eksiklik yada bilincli bir durum var 3 iphone da ayni agi goruyor ama diger marka ayni yerde 4 farkli agi goruyor ayarlar dan yapilacak bir sey yok umarim bu konuda pil ile birlikte iyilestirmeli bir model cikar yazilimla olurmu bilmiyorum syg

 25. Solmaz

  11/11/2013 at 21:47

  Mustafa Bey gerçekten bizleri çok bilgilendiriyorsunuz sizin sayenizde tekefonlarımızı tanımakta zorlanmıyoruz.5s Gold kullanıcısı olarak google mapps uygulamasında bir türlü sesli konuşarak navi uygulamasını gerçekleştiremedim yolları gayet güzel sezsiz yol aldırıyor.lütfen cevabınızı bekliyorum.teşekkürler…

 26. Burak

  11/11/2013 at 21:47

  Gecen yıl Dubai’den siyah İphone 5 aldım kenarları grilesti ve rengi soldu arka kapağının Store açılınca garantiden değiştirirler mı ?

 27. T

  11/11/2013 at 21:51

  Merhaba acaba HOME tuşu Capacity mi yoksa bildiğimiz ip 5ile aynımı

 28. Tarık

  11/11/2013 at 21:54

  Not :Cihazın rengini kastettim

 29. Yaşar Burak Bulut

  11/11/2013 at 21:56

  Usta bende 5s aldım ama ekranı 5 e gore bariz sari renk veriyor bu sizlerde de mevcut mu acaba nedeni ne olabilir ?

  • anıl

   11/11/2013 at 23:51

   ayni sorun bende de var iade etmeyi dusundum ama arastircam biraz daha

  • anıl

   11/11/2013 at 23:52

   ayni sorun bende de var iade etmeyi dusunuyorum ama az daha arastirip kesin bilgi edinmek lazim

  • anıl

   11/11/2013 at 23:53

   ayni sorun var bende de

  • melis

   12/11/2013 at 00:44

   Dediğiniz şey iPhone4’ümde de vardı. Ben hiç dert etmemiştim. Ama şunu söyleyebilirim, ingiltereden getirttiğim iPhone4 2sene dolmadan bozulmuştu, amerikadan getirttiğim 4s direk bozuk çıkmıştı ve şu an sipariş ettiğim 5s de bozuk çıkacak diye korkuyorum açıkçası. Neyse en azından değiştirtebilirim burda. Yazılım olarak Apple’ıçok beğensem de donanımsal olarak birçok hatalı ürünü var. Nasıl bir kalite kontrolden geçiyor bu ürünler anlamış değilim.

   • anıl

    12/11/2013 at 10:24

    14 gun icinde sebepsiz iade edebiliyorsunuz herhangi bi sorun olursa hemen iade edin hic ugrasmayin bence yenisini siparis gecersiniz

    • Anonim

     12/11/2013 at 15:16

     Ben aveadan taahutlu aldim iade edemem sanirim

 30. Şahin

  11/11/2013 at 22:00

  Mustafa bey öncelikle bizi bu iphone hastalığı konusunda aydınlattığınız için tşk ederim 🙂 benim sorum şu olucak iphone5 ile 5s arasında pil konusunda bir fark varmı ? 5s deki m7 çipinin pilin daha uzun gitmesi konusunda bir artısı varmı tşk

 31. Murat

  11/11/2013 at 22:11

  Emeğine sağlık Mustafa Bey,

 32. Ozay

  11/11/2013 at 22:19

  Mustafa bey yazilariniz icin tesekkurler. 4S sahibiyim ve 2 yili doldurdu. ios 7 sonrasi HDR cekimlerde fotoyu kaydetmiyor ve bir sureligine telefon donuyor. İslemci yetersizligimidir. Farkli sebepler aramaliyim. Benzer sorun aradim internette ancak paylasim yapan yok. Konu ile ilgili fikrinizi paylasirsaniz memnun olurum. 4S oldukca begendigim bir model ve 5s alsam dahi elimde tutacagim bir cihaz.

 33. Nurettin

  11/11/2013 at 22:20

  Mustafa bey iso7 yükledikten sonra toplu mesaj atamıyorum neden kaynaklanıyor, toplu mesaj atmam için ne yapmam lazım en fazla 10 mesaj atılıyor. Bilgi verirseniz memnun olurum

 34. Arda

  11/11/2013 at 22:21

  1 Kasımda online store açıldığı gün siyah 64 gb 5s aldım.8 Kasımda geldi fakat oyun oynarken home butonuna basınca oyundan çıkmıyor tuşları da kilitliyemiyorum birden apple işareti çıkıp telefon tekrar normale dönüyor fakat pin vs. sormuyor sizce neden ve ne yapmalıyım?(bu kapanma olayı sadece 4 kez oldu oyuna 100 kez girmişimdir en az)

  • Ahmet

   12/11/2013 at 17:25

   Arda ayni sey banada oldu gold dan aldim 16 GB siyah bazen takiliyo telefon hic bi tus calismio telefon kendien reset atio delircem

   • anıl

    12/11/2013 at 22:11

    hangi oyunda takılma oluyor bende bir deneyim sonucu yazarım?

 35. Melis

  11/11/2013 at 22:49

  Merhaba bende sizin gibi ayın 1inde iphone 5s 32gb gold sipariş etmiştim apple online storedan. verdikleri tarihe göre 11’i ile 13’ü arasında telefonun bana gelmesi gerekiyordu fakat bugün ayın 11i olmasına rağmen siparişin durumuna bakınca hala ürünler işleniyor diyor. Ayrıca apple online storeun numarası olan 00800 448 829 873’ı aradım ama numara yanlış çıkıyor. Ne yapabilirim? Telefonum neden gecikti sizce?

  • anıl

   11/11/2013 at 22:56

   sabah 9 ile 18 arasi aramayı deneyim ayrica sehir ici hattan araniyor cepten aramayin. ayrica store sayfasinda telefon numarasinin yaninda mavi bi uyari cikiyor oraya tiklayip numaranizi birakin sizi ariyolar 🙂

  • Kenan

   12/11/2013 at 00:04

   iyi geceler meclis hanım apple online Store mesaj kısmı var oraya girdiniz zamam numaranızın bırakıyosunız müşterim hizmetlerinden hemen sizin arıyorlar

 36. anıl

  11/11/2013 at 22:51

  mustafa bey 5s ekranı 5 e göre daha sarımsı nedeni nedir acaba ? bu bir problem midir iade etsem mi diye düşünüyorum ?

  • Mustafa Tan

   11/11/2013 at 23:15

   Ayarlar -> Duvar Kağıdı ve Parlaklık menüsünden parlaklığı açmayı denediniz mi?

   • anıl

    11/11/2013 at 23:49

    iphone 5 ile yanyana denedim parlaklik en yuksek veya en dusuk farketmiyor 5s ekran daha sarı

   • CaN

    29/11/2013 at 10:09

    Tüm 5S’ler özellikle iPhone 4’e göre daha sarımsı ve kırık beyaz renkler veriyor… 5S’lerde panel böyle ayarlandı artık yeni teknoloji “IGZO PANEL” iPhone 4 ve 4S soğuk mavimsi renk verirken 5S SICAK dediğimiz sarımsı bir renk veriyor buda renkleri daha canlı ve sıcak keskin olasını sağlıyor…

    Sanırım iPhone 4 ile yan yana bakmadınız… Artık 5S lerde dikine panel çizgileri çok yakından bakılınca açık yeşil, açık mavi, açık giri, hafif koyu giri gibi ikon renklerinin üzerinden belli oluyor…

 37. Hakan M

  11/11/2013 at 22:58

  Merhaba
  Öncelikle paylaşımlarınız in teşekkür ederim. Benim sorum ses (dB) ile ilgili. 2007 yılında ilk iPhone u yurt dışından aldım. Bir süre sonra iPhone u hem evde hem araç içinde müzik standı olarak kullanmaya başladım. İTunes U.S.A’da hesabım olması işimi kolaylaştırdı ve birçok albüm satın aldım.
  Tüm diğer etkenler aynı kalmak şartı ile (aynı albüm, aynı müzik sistemi, aynı seviyede ses vs..) iphone 5 ile müzik sisteminden çıkan sed seyiyesi iphone 2 ile çıkan sesin neredeyse yarısı kadar.
  Birçok applikasyon denedim ama sonuç aynı.

  • Karaca

   12/11/2013 at 12:29

   Ayarlar—> müzik—>ses denetimi

   Eger bu aciksa bu ozelligi kapayin

   • Hakan M

    12/11/2013 at 16:22

    Teşekkürler Karaca.
    Özellik zaten kapalı be sistem üzerinden ses denetimini gerçekleştirmekteyim. Diğer markalarda birçok telefonu müzik standı olarak kullanmayı denedim hemen hemen hepsi ses seviyesinde iPhone 5 in üzerinde. Herhalde Apple ses konusunu epeyce göz ardı ediyor. Ilk iPhonedan sonra devamlı bir düşüş var ses seviyelerinde. Halbuki dünyada en çok dijital müziği satanlarda yine kendileri.

 38. Ayzek

  11/11/2013 at 23:24

  Merhabalar Mustafa Bey.
  Sizin yazınızı okudum ve aynı gece iPhone 5s siparişi verdim ve sizinle aynı gün teslim aldım. Bu gün mikrofonum bozuldu yarın servise götürecem bakalım ne kadar bekletecekler.Hayırlısı.

 39. Frat

  11/11/2013 at 23:49

  Mustafa Bey ben de iPhone 5 (Beyaz) var. Sizce 5s ‘e gecmeli miyim?

 40. Mehmet

  12/11/2013 at 00:06

  Emeğinize sağlık

 41. Mehmet

  12/11/2013 at 00:15

  Merhabalar, 5s kullanıyorum birkaç gündür ve bir şey dikkatimi çekti. Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum belki de farketmediniz. Home tuşuna çift basıp aktif pencereyi küçülttükten sonra tekrar üzerine dokunup büyüttüğünüz zaman pencerenin alt ve üst kısmında boşluklar oluşuyor ve ekranı tam olarak kaplaması 1 saniye sonra gerçekleşiyor. Aktif pencereyi çift tık ile küçültün sonra tekrar büyütün ve pil simgesinin bulunduğu üst bar a dikkat edin. Sonradan yerine oturuyor. Bu bir sorun değil mi? Başka bir arkadaştaki 5s te denedim, yine aynı şey oldu. Ne dersiniz bu konuda acaba? Teşekkürler.

 42. eros

  12/11/2013 at 00:19

  mustafa bey bende online storeden 5s aldım fakat 5 göre ekranı bariz sarı ve parlaklık sonda oldugu halde teli kullandım iade edebilirmiyim acaba bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Anonim

   12/11/2013 at 02:46

   4s kullaniyorum bende de oluyor 5 de de oluyor arkadaslarimda o telefonla alakasi yok yazilimla yani ios 7 den dolayi kaynaklaniyor hala gelismesi gerek cok seyi var o yuzden yani endise etme telinde bisey yok 🙂

 43. bigC02t

  12/11/2013 at 00:19

  Ben space gri aldım ama onu arkadaşım şimdi 32 GB sizce gold mu yoksa yine grimi? Mustafa Abi?

  • bigC02t

   12/11/2013 at 00:21

   Yanlış yazdım benim iphonemi arkadaşım istiyor bende 32 gb goldmu yoksa grimi alayim?

 44. Anonim

  12/11/2013 at 00:25

  Mustafa bey yazılarınızı severek okuyorum iphone u 2008 yılından beri sizinle ögrendik benim sorum sunlar 1 iphone 5s sarj durumu 5 e kiyasla nasil 2 bu cihazlarda mesela ben iphone 5 ile karsi taraf iphone 5 cok iyi hd ses aliyoruz bunda da o ozellik varmi saygilar

 45. Yigit

  12/11/2013 at 02:57

  Mustafa bey 8 Kasım’da 5s sipariş ettim 3-5 hafta içinde gönderilecek yazıyor neden bu kadar geç stoklar bu kadar az mı geldi yoksa yeni ürünler mi bekleniyor teşekkürler şimdiden vereceğiniz cevap için

 46. Can

  12/11/2013 at 06:58

  Bence bu telefon tam bir hayal kırıklığı, geri kalmamak için aceleye getirilmiş ki zaten daha piyasaya sürülmeden 6 ın çalışmalarına başlanması bunu gösteriyor. Bir sürü saçma sapan problemleri var; buna kilitlenmeler ve açılıp kapanmalarda dahil. Pil performansı fiyasko. Elimdeki 5 i değiştirmek için tek bir mantıklı nedeni yok. Galiba Apple da Nokia yoluna girdi herhalde yavaştan?

 47. serkan atilla

  12/11/2013 at 10:28

  Arkadaslar bendr cok onceleri iphone fan dim.fakat gercekten üzülerek söylüyorum. Iphone bitmiş bir firma artık. Bu sirketin bryni öldü gersey bitti. Yorumları okuyup bu sorunlara sadece sasirip kalıyorum. Galaxy s3 kullandım iphone la baş edemez dedim fakat bir süre sonra s4 note 2 note 3 dedi ve iphone u yerle bir etti samsung.şu anda note 3 kullanıyorum ve inanin cihaz bu.tek sorun android te uygulamalardan bazıları halen bomba gibi çalışmıyor ancak onlarda devede kulak denecek kadar azaldı artık. Android e alışınca o kadar çok artısını görüyorsunuz ki vazgeçilmeziniz oluyor.bırakın şu iphone fanatikliğini lütfen.adamlar reklam ve isim satmak dışında hiçbirşey yapmıyor.ne gönlünüzce telefonunuzu donatabiliyor,ne masa üstü diye bir zevk,ne müzik ne de video ne de gönlünüzce özgürce bir kullanım…ne bataryası batarya ne bir servis var…tamam ònceki cihazlar boş işti fakat inanin yeni cihazlar coşkuyu veriyor.google un cihazlara desteği 20 numara.elindeki cihaz parçalandı diyelim.al bir yeni cihaz gir google hesabını şifreni uygulamalar,rehberin,notların,takvimin herşeyin takir takir kurulsun…en sevdiğim yanlarından biri de ayfon gibi parmaklarınızın ikide bir yanlis bastığı minicik tuşlar yerine rahat rahat kullanabileceğiniz mis gibi klavyesi. Bu yazım gerçekten muhalefet olmak için değil sadece size bir iyilik yapmak amacıyla yazıldı lütfen yanlış anlamayın.bırakın şu amerikalı yahudi şirketini.adamlar bize 6 senedir sadece 3. Sınıf devlet muamelesi yapıyor.herkese iyi günler.yazımdan rahatsız olan olduysa özür dilerim ancak kanaatimce bunlar gerçekler.

  • yolgezer

   12/11/2013 at 11:15

   >>elindeki cihaz parçalandı diyelim.al bir yeni cihaz gir google hesabını >>şifreni uygulamalar,rehberin,notların,takvimin herşeyin takir takir kurulsun

   bu özellik iCloud ile iOS’ta da var, ek olarak kısıtlı muzik, video vs. gibi sorunların olduğunu da düşünmüyorum iOS’ta youtube’dan direk video yada mp3 indiren ücretsiz uygulama dolu.. masaüstüne şekil verme ihtiyacı pek olmadığı gibi cihazı kasacağını ve daha fazla pil yiyeceğini düşünüyorum 🙂 4 senedir aynı cihazı kullanmama rağmen batarya sorunu yaşanmadığına şahidim 🙂 Apple Store’un yazılım zenginliği ve katilesini kolay kolay değişmem hiç bir şeye…
   Son olarak Apple büyük ekranlı cihazları çıkartmaya başlarsa eğer, çok Android kullanıcısı da iOS platformuna geçecektir diye düşünüyorum 🙂

   NOT: bu yazı da muhalefet olsun diye değil sadece bilgi verme amaçlı yazılmıştır.

 48. ElmaKafa

  12/11/2013 at 10:58

  Merhaba Mustafa Bey iCloud kimligi guvenlik sorularinin cevaplarini unuttum napicam simdi? 🙁 Hani 3 tane mi felan belirledigimiz sorular ve cevaplari. iTunes’dan bir seyler satin alirken soruyo hep pcde. Lutfen yardimci olun 🙁

  • serkan atilla

   12/11/2013 at 12:20

   Yazılım olarak haklısınız. Fakat o da eskisi gibi degil artık. Google ve android çok buyuk adımlar attı. Masa üstü olayı demişken kesinlikle onunla pilin bir alakası yok,cihazıda kasmıyor.en kötü durumda bile en aşağı 24 saat gidiyor bataryası. Ancak iphone larda akşamı zor çıkartıyor ne yazıkki.çogu iphone kullanıcısında en çok dikkatimi çeken taraf hep ekran parlaklığını kıstıkları,gerek olmayınca wifi yi kapatmaları olmuştur.inanın bizim cihazlarda böyle şeylere gerek kesinlikle olmuyor. Cihazınızı doya doya kullanıyotsunuz ve yanınızda şarj aletiyle gezmenize gerek kalmıyor.apple tabiki büyük ekran çıkartmak zorunda.sonuçta android ler ne yaparsa kopyalayıp yapıştırıyor.seri çekim,slo-mo video,yukardan aşağı çekilen bildirim çubuğu,kısa yoldan ayarlar menüsü vs vs…hepsi yıllardır android te kullandığımız özellikler.buyuk ekran da tutulduguna göre apple da bu kervana katılacaktır. Ancak acele etmeli bence.apple büyük ekranlara gecene kadar samsung 2k 4 k yüksek çözünürlüklü bombeli oled ekranlara geçmiş olacak.ama olsun iphone 7 de falan apple da o teknolojiye geçer artık. Hersey zamanla

   • yolgezer

    12/11/2013 at 13:11

    Android ne yapsa Apple kopyalayıp yapıştırıyor biraz abartılı (ve biraz android fun’ca) olmadı mı 🙂 Android’in menü sisteminden tutun da Apple Store’a tonlarca şeyi Apple’dan esinlenilmedi(!) mi? 🙂

   • ElmaKafa

    12/11/2013 at 14:57

    Android bastan asagi zaten iOS’tan kopyalandi. Ve Steve Jobs bunun savasindaydi. Adam kahrindan oldu resmen. Apple’in parasinin son kurusuna kadar bunu savas icin kullanicagini aciklamisti aslinda ama ne yazik ki olamadi. Android kullanmamis olsam soylediklerine inanicam ama pil konusunda abartmissin resmen.

    • serkan atilla

     12/11/2013 at 19:28

     Cevapla

     ios ta kopyalayacak birşey yok ki kopyalasın…zaten app ler olmadan ayfonda özellik diye birşey yok ki…donanım olarak çok zayıf. Batarya demişken ben note 2 ve note 3 kullanıyorum.bence çok eski bir android kullanmışsın sen.özellikle note 3 ü bir kurcala bak derim.ön yargısız lütfen…steve jobs öldü.işte o gün apple da öldü..işte tam bu arada samsung boş durmadı ve hızlı bir şekilde s3,s4,note 2 ve note 3 le olayı bitirdi.bu benim kanaatim.bir baksana iphone 4s ten sonra apple bir adım bile ilerleyemedi.oldugu yerde sayıyor artık. Bir gelisme yok.artik her cihazda yaptığı tipik reklam öncekinin iki katı islemci hızı,iki katı oyun performansı deyip duruyor ancak.ama aslında adam akıllı yaptıkları hiç bir şey yok. ..ios son yaptığı çocuk telefonu gibi rengarenk menüsü ile zaten telefonu oyuncağa döndürdü…bence ön yargı olmadan bir note 3 ü al incele.vaktin varsa da s5 i bekle bence

     • ElmaKafa

      13/11/2013 at 02:04

      Anlatamadım galiba sen en iyisi iOS ve öncesine bak bi araştır. Bak bakalım o tarihlerde Android var mıymış. Android iOS işletim sisteminden çalıntı TAMAMEN. Apple bu pazara yön verdi. En basitinden iPhone çıktığında birçok kişi tuşları olmayan telefon mu olurmuş felan demişti çok eleştirilmişti ama şu an herkesin parmakları sanal klavyede. Hayatımız olan uygulama mağazasını ilk Apple’da gördük mesela. iOS’ta kopyalıcak bir şey yok diyosun ama bir tne daha geldi aklıma mesela Sanal asistan mesela. Bu akıllı asistan ilk olarak hayatımıza Siri olarak girdi. Sonra rahatsız etme özelliği geldi iOS’a daha sonra Samsung da hemen engelleme modu diye bir şey kopyaladı. Neyse aklıma geldikçe yazdım işte. Bu arada kullandığım telefon S3’tü. Ne kadar eski bir telefon tartışılır.

     • ElmaKafa

      13/11/2013 at 02:23

      Bu arada Samsung da resmen adam ayiriyo. O note 3’u Turkiyeden aldiysan eger 4Gyi desteklemicek. Evet su an 4G yok ama gelmicek diye de bir sey yok. 1 sene sonra gelicek ve aldigin paralar saydigin cihaz 4G’yi desteklemicek. İronik. Ve turkiyeye gelen s4’ler ve amerikada satilan s4’lerin islemcileri de farkliydi. Samsung burda bizi ne yerine koydu peki?

 49. Selim

  12/11/2013 at 11:41

  3 kasımda aldım. 5-7 işgünü içinde gönderilecek teslimat 12-14 kasım yazıyor. bugün 7. işgünü ve siparişimin durumu hala ürünler işleniyor diyor. sizce ne yapmalıyım ?

 50. yolgezer

  12/11/2013 at 13:04

  Mustafa bey,

  iPhone 5S’de dokunmatik ekran problemlerinden bahsedenler var, ekranın bazı bölgelerine dokunulduğunda cevap vermediği filan söylendi bazı sitelerce, siz kullanımda bu gibi sorunları hiç yaşadınız mı acaba? teşekkürler.

 51. Oktay

  12/11/2013 at 14:56

  Konuyla alakasiz olacak ama ios 7 jb icin yakin diyorlar? Sorum ise jb den sonra iphone 4 ler icin ios 6 donusu mumkun olacak mi?

 52. İsmail

  12/11/2013 at 15:33

  Yeni ipad fiyatları açıklandı:
  Retina ekranlı ipad mini: 999 TL
  Ipad air: 1249 TL
  (16 GB Wi-fi)

 53. Murat06

  12/11/2013 at 15:48

  Mustafa Bey bence bu adım ölçer programı çok saçma ve mantıksız, bütün gün cebinde telefon, arabada ne olacak. Bugün 1 adım bile atmadın 2880metre gösteriyor:) gereksiz bence bundanda bahsetmeliydiniz

 54. Murat06

  12/11/2013 at 15:51

  Ayrıca Pedometer uygulaması M7 yi kullanıyor demişsiniz ama programda iphone 5 içinde uygun diyor? İ5 te M7 yok bildiğim kadarıyla

  • Timur

   12/11/2013 at 16:58

   Arkadaşım, İphone 5 te M7 tabiki olmadığından A6 işlemciyi kullanacak, Bu uygulama sadece İphone 5s te M7 i kullanıyor.

   • Murat06

    12/11/2013 at 17:23

    Yazmak için yazmamak lazım bizde zaten M7 yok demişiz, ne anlamı var şimdi bunları yazmanızın..

    • Oktay

     12/11/2013 at 22:33

     5 te m7 olmadığı için a6 dan güç harcayak ve performansınız azalacak, 5 s de ise m7 kullandığı için performans kaybı olmadan kullanabiliyorsunuz, benim anladığım bu.

     • Kütahya

      13/11/2013 at 19:11

      Kısaca iphone 5 tede çalışıyor faka ip5 te a6 çipi kullanıyor ip5s te a7 yi değil m7 işlemcisini kullanıyor kalan a7 işlemciside cihazın hızını sağlıyor mesela gerçekte 2800 adım yürüdünüz ip5 te pedometer 2720 der ip5s te de 2800 der yani 5s in sonucu gerçek çıkar.

  • Timur

   14/11/2013 at 11:07

   Murat kardeşim, sana yardımcı olmak için yazdım, yazmak için yazmadım, diyorum ki , bu uygulama iphone 5 te de çalışır ve 5 in işlemcisi yani a6 işlemci çalıştırır, fakat 5s de çift işlemci olduğundan yani ana a7 işlemci değil de yardımcı işlemci m7 çalıştırır, umarım yardımcı olmuşumdur…

 55. Murat06

  12/11/2013 at 15:58

  Ya arkadaş donunuz düşse Mustafa Beye soracaksınız, hangi rengini alayım yok 5 var 5S alayımmı? Bu ne abi, içinizi rahatlatmak için onay bekliyorsunuz komiksiniz.. Bu soruları soranlar, bence nokia 3310 kullansın dertsiz tasasız kapakta değişiyor, bir ay gold yaparsın bir ay öküz grisi oh gel keyfim gel…

  • tugba

   01/12/2013 at 02:38

   Icimizi rahatlatmak istememiz gayet normal cunku 2300 tl para verecegiz o telefona yorum aliyoruz sana ne oluyor anlamadim

  • tugba

   01/12/2013 at 02:39

   Icimizi rahatlatmak istememiz gayet normal cunku 2300 tl para verecegiz o telefona yorum aliyoruz

 56. İbrahım

  12/11/2013 at 16:48

  5s aldim gold mukemmel 32 gb lik ve ipad airi yurt dusundan aldim 500 dolar burda ucuk fiyatlar 300 tl kardayim

 57. Rahib

  12/11/2013 at 17:49

  iOS 7.0.3 we fe problemleri var.
  Sinyal zayif….
  Buna bir Cozum bulunacakmi????

  • abdullah

   12/11/2013 at 23:01

   kardesım wifi sorunu ıphoneda hep vardı..yanı elındekı butun ıphoneları baska bı telefonun wıfısıyle karsılastır ve gor aradaki farkı..babamda s4 mını var aynı yerde wıfı acıyoruz benım ıphone 5s hıc bulmuyor babamın telefonun 5 6 tane wıfı sınyalı bulup baglanıyor..sırf bu yuzden ıphonu satıcam..

 58. serkan atilla

  12/11/2013 at 18:15

  ios ta kopyalayacak birşey yok ki kopyalasın…zaten app ler olmadan ayfonda özellik diye birşey yok ki…donanım olarak çok zayıf. Batarya demişken ben note 2 ve note 3 kullanıyorum.bence çok eski bir android kullanmışsın sen.özellikle note 3 ü bir kurcala bak derim.ön yargısız lütfen…steve jobs öldü.işte o gün apple da öldü..işte tam bu arada samsung boş durmadı ve hızlı bir şekilde s3,s4,note 2 ve note 3 le olayı bitirdi.bu benim kanaatim.bir baksana iphone 4s ten sonra apple bir adım bile ilerleyemedi.oldugu yerde sayıyor artık. Bir gelisme yok.artik her cihazda yaptığı tipik reklam öncekinin iki katı islemci hızı,iki katı oyun performansı deyip duruyor ancak.ama aslında adam akıllı yaptıkları hiç bir şey yok. ..ios son yaptığı çocuk telefonu gibi rengarenk menüsü ile zaten telefonu oyuncağa döndürdü…bence ön yargı olmadan bir note 3 ü al incele.vaktin varsa da s5 i bekle bence

 59. Ediz

  12/11/2013 at 19:39

  Mustafa bey merhaba ben havale yapcam fakat 1 ıncısı once sipariş verip oylemı havale yapmalıyım birde havale yaparken sipariş kodu numarasını (WU Numarası) Havalenin açıklama kısmına yazmamız gereklimi ?

 60. Ediz

  12/11/2013 at 19:41

  havale ile ilgili bi kaç bişiy bilen arkadaşlar varsa yardımcı olsun lutfen ..

 61. Ediz

  12/11/2013 at 19:50

  Atm den havale yapılabilinirmi ? ad .soyad ws..

  • Mesut

   17/11/2013 at 14:56

   Bende havale yaptım ilk önce sipariş verin worldpay referans numarası veriyorlar onu kaydedin aynden havale yapacaksanız iban numarasıyla yapın daha kolay bide isim olarak hesap adını girin açıklama kısmında da siparişde verilen worldpay referans numarası ve ad soyad belirtin

 62. Aslan

  12/11/2013 at 20:11

  SARI EKRAN SORUNU OLANLAR BİLDİĞİM KADARIYLA GARANTİ KAPSAMINDADIR GİDİN DEĞİŞTİRİN 🙂

  • Selim

   13/11/2013 at 00:33

   değiştirmek 2-3 hafta

  • CaN

   29/11/2013 at 09:31

   Bütün 5S’lerde ekran beyazlarda hafif sarımsıdır normal kullanımda fark edilmez iPhone 4 ile yan yana koyarsanız anlarsınız. Garanti kapsamındadır vs. diye yanıltmayın insanları. Renkler daha canlı daha sıcak daha keskin olsun ve göz yormasın diye bu yapılmıştır ve bu artık yeni bir teknolojidir… IGZO DISPLAY diye araştıtrsanız görürsünüz…

 63. Fuat

  12/11/2013 at 20:24

  Merhaba mustafa bey ben ıphone 5s almayı düşünüyorum yalnız bi soru işareti var turkcell in şuan 4G LTE sistemini 2014 yılında türkiye de başlatacagına dair bir çalışması var . 4G sistemini şuan alacagım ıphone 5s te kullanabilecek miyim ? Yani internete baglanırken 4G le baglanabilecek miyim?

 64. Murat Kara

  12/11/2013 at 20:33

  Selam Mustafa bey. Sizi sürekli takip ediyorum. Sayenizde iphone ları almadan incelemiş oluyoruz. Harikasınız ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Gelelim soruya: iphone 5 kullanıcısıyım ve gayet memnunum. Bir ay önce ios 7 nin son güncellemesini yaptım ve şunu farkettim. İos 6 ya göre ios7 nin fotografları ve video çekimleri çok net değil. Fotograflarla çok uğraştığım için bunun hemen farkına varabildim. İos6 daki eski resimlerindeki netliği ios7 de yakalayamadım. Acaba neden? Saygılarımla

  • abdullah

   12/11/2013 at 22:58

   bende 5s var foto cekımlerı dedıgınız gıbı net degıl..gunduz foto cekıyorum bıraz puslu gıbı cekıyor..hdr kapalı flash kapalı bı resım cekıyorum net degıl bozuk sankı..zoom yapınca hemen goruntu bulanıklasıyor zaten..guncelleme ıle duzelırmı yoksa kamerası vasat mı bısey dıyemıyecem..

 65. Mahmut

  12/11/2013 at 20:48

  Mustafa bey iyi akşamlar. Apple store dan sipariş verdim teslim süresi 3-5 hafta yazıyor fakat bugün baktığımda yeni siparişlerin teslim süresi 2-3 hafta yazıyor. Acaba önceki siparişleri erken gönderirler mi? Yoksa önceki siparişimi iptal edip tekrar mı sipariş versem. Yardımcı olabilirmisiniz. Birde apple store türkiye telefon numarası yok mu nasıl ulaşabilirim müşteri temsilcisin
  e. Teşekkürler

 66. Vokankose

  12/11/2013 at 21:02

  M7 işlemci diyorsunuz ama oyun oynarken whatsapp tan msj gelince takılmalar oluyor, uygulama içinde çift tıklayınca bazen cihaz tamamen donuyor ve kilit+home tuşuna basarak cihazı kapatıp açıyorum nerde M7 işlemci ??

 67. Nurettin

  12/11/2013 at 21:27

  Mustafa bey iso7 yükledikten sonra toplu mesaj atamıyorum neden kaynaklanıyor, toplu mesaj atmam için ne yapmam lazım en fazla 10 mesaj atılıyor. Bilgi verirseniz memnun olurum.

  • Nurettin

   19/11/2013 at 19:52

   Kimsenin bu konuda bilgisi yokmu

 68. Mert

  12/11/2013 at 21:36

  Mustafa bey ben apple store girince eğitim için store bölümü vardı üniversite öğrencilerine indirim yapıyorlarmış bu iphone içinde geçerlimi

  • Nurettin

   19/11/2013 at 19:50

   Bu konuda kimsenin bilgisi yokmu

 69. abdullah

  12/11/2013 at 22:55

  arkadaslar bu ıphone nun kamerasından bı ben sıkayetcıyım galiba..5s sin kamerası neresı mukembbel analmadım..gecen forumda lumıa 1020 ıle kıyaslamıslar gunduz cekımlerınde hemen hemen aynı demısler..ben gunduz bı foto cekıyorum bıldıgın cektıgı resım puslu gıbı gozukuyor..flas ı acmayıp cekıyorum dıyemı goruntu bozuk cıkıyor..cıft led flas olayıda aynı bı sorun hıc bı etkısını gormedim..

 70. BURAK

  13/11/2013 at 00:11

  Su samsungu övenleri anlamıyorum, Hanım’da s4 var, arasira bakiyorum 3GS nin tırnağı olamaz, 5c ve 5s e yaklaşmaz bile. Google play virüs yuvası Samsung apps yetersiz satin alacak doğru durust app yok

  Bi gercek var steve jobsdan sora yenilik ve beklenti heyecani karsilanamadi ama en kötü Apple samsungdan iyi bence

 71. Altan

  13/11/2013 at 07:36

  Sanırım sizin yanlış sipariş verdiğiniz iphone5s 16gb gold telefonunuza talip olucam 🙂 Sizde kendinize 32gb alırsınız. 2-3 hafta beklemek istemiyorum.

 72. eros

  13/11/2013 at 10:45

  mustafa bey siz kendi iphone 5 ile 5 s ekran sarılıgı için karşılaştırdınızmı? ben ikisini karşılaştırdıgımda 5s bariz ekran sarılıgı var sizce iademi ediyim

 73. Erdinc Mercab

  13/11/2013 at 12:53

  Arkadaslar Amerika apple store’da satilan Tmobile kart icerisinde gomulu modeller (fyatlari 700-800usd araliginda) unlocked mudur? Turkiyede kullanilabilirmi?
  Kontratli olanlardan bahsetmiyorum.
  Tesekkurler

 74. Anonim

  13/11/2013 at 13:54

  Merhaba kardeşim müzik indirme programı varmı müzikleri telefona alabilecegimiz gerektiginde pc yede almak istiyorum varmıdır öyle bir program benmi bulamadım acaba mp3

  • Ulvin

   08/01/2014 at 18:39

   Mp 3 player

 75. Orhan

  13/11/2013 at 14:20

  Arkadaşlar 1 Kasım da sipariş verdim.8 Kasım da telefon geldi.biraz öncede fatura geldi.apple markadır.diğerleri taklit.faturanın ekinde iade için ek sayfa var.herşey düşünülmüş.

 76. Barış

  13/11/2013 at 14:45

  Mustafa Bey, Şarja takılı bir şekilde iphone u standby ( kapalı ) konuma getirirsek , iphone şarj olmaya devam edermi ?

  • Anonim

   18/11/2013 at 13:26

   Nereden sipariş veriliyor konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

 77. anıl

  13/11/2013 at 15:15

  takılma genelde hangi oyunu oynarken oluyor bende yukleyip denemek istiyorum? benim cihazda hic olmadı oyle birsey

  • Vokankose

   14/11/2013 at 07:59

   Goblin defence, ninjump, vs herhangibir oyun whatsapptam msj gelince takılmalar oluyor.

 78. Şener

  13/11/2013 at 15:53

  Merhabalar,
  5s’lerdeki wifi sorunu icin bir guncelleme gelecekmi acaba bilginiz var mi, modemin oldugu odanin disinda cok az cekiyor..

 79. Can

  13/11/2013 at 18:24

  mustafa bey ben gri 5s sipariş ettim sizce iptal edip altın tercih etmelimiyim renk konusunda bi türlü karar veremiyorum

 80. Nurettin

  13/11/2013 at 21:24

  İphone 5 kullanıyorum anlatılanlara hak veriyorum somsung kullanan lara iphonede 10 taneden fazla mesaj atamıyorsun. Yani toplu mesaj atamıyorsun. Mesajı bile kısıtlayan bir telefonu kullanıyoruz. Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa memnun olurum.

  • Anonim

   14/11/2013 at 08:22

   Tamamen zevk meselesi benimde tercihim gumusten yana

 81. Hopasej

  14/11/2013 at 00:24

  Mustafa bey ve diğer arkadaşlar merhaba. Size danışmak istediğim bir konu var. Yarın telefonumu değiştireceğim. İos7 sonrası İ phone 4 8 gb telefonum çok ciddi yavaşladı. Bazı app’leri açmıyor bile. Garantisi de bitti. Telefoncu benimkini 700’e sayıp üzerine de 1180 lira daha isteyip sıfır,garantili ve yurt dışı falan olmayan i phone 5 öneriyor. Yani 1880’e bırakıyor. Ayrıca 1180 lirayı da kredi kartına vade farksız 12 taksite kadar bölüyor. Sizce bu teklifi değerledirmeli miyim? Yarın değiştirmeyi düşünüyorum.

  Bir de ; benden aldığı ikinci eli de satacak doğal olarak bu yüzden telefonum da ki tüm verileri ( kişiler, icloud’da olan veya olmayan tüm resimler ve en önemlisi apple kimliğimi ) bu telefondan nasıl kaldırabilirim? Elbette hiç bir verim bu telefonu alacak olan kişiye gitsin istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi forumlar

  • Timur

   14/11/2013 at 10:56

   Arkadaşım, bence mantıklı, hani 700 değilde 800-850 e almış olsa daha iyi olurdu ama neyse, 4 ile 5 arasında inanılmaz fark var bunu sende farkedeceksin, gelelim verileri silmeye, Ayarlar-genel-sıfırla bölümünden tüm içerik ve ayarları sil dedikten sonra telefonunda sana ait hiçbir bilgi veri kalmaz…

 82. Ömer

  14/11/2013 at 11:26

  Bu pedometer uygulaması ile ne kadar hareket ettiğimizin hesaplanması için sürekli İnternet’e bağlı olmak gerekiyor mu?

  • Timur

   14/11/2013 at 13:49

   Hayır , internet e gerek yok

 83. burak taşdemir

  14/11/2013 at 11:45

  iphone 5s te home tuşunda basma hissi yok gibi herkeste aynı mı acaba ?

  • Timur

   14/11/2013 at 13:54

   Basma hissi olması gerekir, yani basmadan parmağınızı okuttuğunuzda tlf açılıyor ancak daha öncekilerde olduğu gibi home tuşuna bastırınca uygulamalar menüsüne dönmeniz gerekir.

 84. hüseyin öksüz

  14/11/2013 at 15:43

  Arkadaşlar Apple Stroden telefon sipariş verdim ama 4 gündür siparişiniz işleniyor diyor.işlenme süresi ne kadar bilen varmı

 85. dA

  14/11/2013 at 16:11

  Mrb arkadaşlar bende bugün itibari ile 2 Kasım da sipariş ettiğim 32 gb gold iphone uma kavuştum. Darisi diğer arkadaşlara.
  Benim Mustafa Bey ve diğer tecrübeli arkadaşlara sorum;
  Ön ve Arka Ekran koruyucu almak istiyorum fakat piyasa da envayi çeşit marka var? Bunlardan hangisi iyidir? Görüntü mat olmasın istiyorum ve Ekran koruyucu çizilmesin. Ha birde piyasada kırılmayan ekran koruyucular var. Ama ne kadar objektiflerdir??? Çoğu yerde İphone 5 ile 5S aynı diyo. Kimisi de ön ve arka yüzeyde uyum problemi oluyor diyor.
  Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

 86. Arda

  14/11/2013 at 16:24

  Merhaba mustafa bey ve arkadaslar. 1 kasimda iphone 5s 64 gb aldim turkiye online stordan. Bir kac oyun uygulama vs. var.Telefon bazen film rulosundaylen bazen oyundayken takiliyor biraz bekledikten sonra apple isareti cikiyor ve kapanip aciliyor pin sormuyor.Sizce neden olabilir bu problemi 6-7 kere yasadim.Telefonum gecen hafta cuma gelmisti (8 kasim) bir hafta dolmak uzere acil olarak cevaplarsaniz cok sevirim.Sizce ne yapmaliyim ? Lutfen acil yanitlarsaniz cok iyi olur.

 87. mehmet yurdakul

  14/11/2013 at 16:46

  mustafa bey bu takılma olayı bende de çok fazla oluyor safari de ve oyun oynarken aniden kapanıp açılıyor bunun nedeni ne olabilir bi yardımcı olun lütfen? yoksa iade edelim kalıcı bi sorunsa

 88. selman gündağ

  14/11/2013 at 18:29

  Merhaba Mustafa Bey ,

  Benim iphone 5s te ekranın sağ üst köşesinde basıldığında esniyor. İçine 2-3 mm girip çıktığını görebiliyorum diğer kenarla orantısına baktığımdada biraz yüksek görünüyor. Sizce garantiye gönderdiğimde tamir mi ederler yoksa değişim yaparlar mı? Bilginiz veya tecrübeniz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Tavsiyenizi bekliyorum.

 89. Iron

  14/11/2013 at 19:46

  Mustafa bey siz gönül rahatlığı ile parmak izi özelliğini kullanıyor musunuz yoksa gizlilik konusunda “ne olursa olsun” düşüncesi olanlardan mısınız?

 90. Anonim

  15/11/2013 at 07:43

  Arkadaslar ios7 nin iPhone da kapladigi yer kac gb bilgisi olan varmıdir. Tesekkurler

 91. KC

  15/11/2013 at 13:04

  Mustafa Bey,

  5s de kendi yaptığımız zil sesini kullanamıyor muyuz? İtunes 4s için bu menüyü gösteriyor ama 5s için göstermiyor.

  İlginiz için teşekkürler…

 92. Hakan

  16/11/2013 at 10:28

  5s i sipariş verdigi tarihten once gelenler oldumu birde verdigi tarihi gecen oldumu arkadaslar

 93. Kadir

  16/11/2013 at 11:01

  Zaten bu hızlı kamera programı app store da var ben daha 5s elime almadım ama bu programın daha hızlı çektigini düşünüyorum yinede.. 😀 (fast camera) isterseniz bunla ilgilide bi yazı paylaşabilirsiniz.

 94. Hakankaa82

  16/11/2013 at 21:58

  Ürününüz gönderildi diyor ups kargo ile ama bakıyorum gönderi takipten yok diyor boyle bir referans numarasına gore ups kargo gönderi takipte

  • Anonim

   17/11/2013 at 01:30

   Takip numarası ile bakarsanız görebilirsiniz

 95. Gry

  17/11/2013 at 03:51

  İ 4s kullanıyorum. Note 3 ve 5 s arasında kaldım…buraya bu soruyu yazmak biraz saçma olacak ama sizce hangisi?

 96. Hakankaa82

  17/11/2013 at 10:53

  Bende 5s aldım elimdeki iphone 4 ude baskasına vereceğim ama iphone 4 deki butun bilgilerimi 5s e geçirmek istiyorum 4 ude haliyle sifirlamak nasil bir yol izlemem gerekir teşekkürler

 97. Hakankaa82

  17/11/2013 at 11:05

  Mustafa bey temiz bir işlem yapmamız için yol gösterin lütfen

 98. Hakankaa82

  17/11/2013 at 11:06

  Teşekkür ederim 🙂 simdi gordum yazınızı

 99. Mesut

  17/11/2013 at 15:02

  Merhaba Mustafa bey iPhone 5s 32 gb uzay grisi aldım slow motion la çektiğim videolar sadece iPhone da oynatıyor acaba bilmediğim bi ayar mı var veya bunun bir çözümü var mı bilgisayara attığımda normal video olarak oynatıyor telefonda oynatırken ki agirlastirmalar yok

  • Timur

   17/11/2013 at 16:18

   Çektiğiniz videoyu slow motion (ağır çekim) oynatma özelliği iphone a aittir. Bilgisayarda veya başka cihazlarda ağır çekim oynatamazsınız.

   • volkan

    17/11/2013 at 21:31

    E örnek youtube videosu var.

    • Timur

     18/11/2013 at 10:42

     Youtube da tabiki olacak 🙂 , adamlar böyle video çekebilen tlf reklamını yoksa nasıl yapacaklar. (o videolar tanıtım amaçlıdır)

   • Mesut

    18/11/2013 at 11:29

    Slow motion özelliği iPhone a aitse ve yalnızca iPhone da oynatiliyorsa internette paylaşılmış slow Motion iPhone 5s videoları nasıl oluyor peki onu iPhone 5s le çekenler nasıl internet ortaminda slow motion modunda yüklemişler

    • Timur

     19/11/2013 at 12:00

     Arkadaşım, dikkat edersen slow motion u çektiğin videonun hangi saniyesinden başlatıp hangi saniyesinde sonlanmasını sen kendin ayarlıyorsun, bu özellik iphone a aittir. Ayrıca bu çekilen videoları başka bir cihaza yüklemek ile youtube a yüklemek farklı şeyler lütfen bunu karıştırmayın, Hadi o zaman iphone da çektiğin bu slow motion videoyu bir pc ye veya başka bir cihaza yükle de sonra slow motion olarak izleyebilecekmisin ? Lütfen farkı anlamaya çalışın…

 100. Anonim

  18/11/2013 at 14:01

  Arkadaslar 32 gb 5s aldım ekranı açarken uygulamalar sallanıyormus gıbı oluyor sızdede oluyormuş?

  • Timur

   19/11/2013 at 15:56

   Uygulamalar sallanmıyor, ios 7 ile gelen bir özellik bu, arka plandaki ekran, telefonun hareket yönüne göre hareket edip 3D görüntüsü veriyor.

  • Ercan

   30/11/2013 at 00:02

   Baş dönmeside yapar Dikkat eT ;;))

 101. Burak

  18/11/2013 at 16:37

  İphone 5s ile düşüncelerim, 5’te mevcut bende bence hic bir fark yok hiz konusundada fark yok denilebilecek kadar az hatta bazi oyunlarda takilmalar yasadim
  Bu takilmalari kesinlikle 5′ te yasamamistim, sonuc olarak eski iphone 5’me geri döndüm 16 lik gold isteyen varsa satabilirim.

  • Anonim

   19/11/2013 at 00:12

   Ne kadar

 102. Onur

  20/11/2013 at 00:57

  Mustafa bey bi kaç arkadaşta sormuş ama cvp alamamış. Eşim iphone 5i ile benim iphone 5s imi yanyana koyunca 5s in ekranı sarımsı. Siz bunu tecrübe edebildiniz mi veya forumdaki arkadaşlardan bunu tecrübe eden oldu mu iade etmeyi düşünmelimiyim

  • CaN

   29/11/2013 at 09:25

   Evet 5S te paneller daha sarımsı artık ekran teknolojileri sarımtırak renklere doğru gidiyor… Daha sıcak canlı renkler için ve gözü yormaması için yapılıyor bu… “igzo display” diye nette araştırırsanız bulabilirsiniz…

   Birde 5S’te ekrana yakından bakarsanız yeşil, açık mavi, açık gri, cırtlak yeşil vs. renklerde ekranda ki dikine çizgileri görebilirsiniz. Bu konu yabancı forumlarda çok yazımış ama sanırım yeni panel böyle…

  • emre

   30/11/2013 at 00:38

   evet bu bir hata, nette arastirin adi yellow tint, normalde applestore götürünce degistiriyorlar. ben ipad3 mü böyle degistirmistim.

 103. Anonim

  20/11/2013 at 21:04

  İyi akşamlar Mustafa bey Apple Store’den sipariş ettiğim iPhone 5s’e 4’te kullandığım kesilmiş olan kartımı yine kestirdim taktım yalnız konuşma yaparken ses çok az geliyor arama yaptığımda arama sesini duyamiyorum acaba karttan dolayı mı yoksa telefondan dolayı mı cevap verirseniz teşekkür ederim

  • Anonim

   29/11/2013 at 09:52

   Kesinlikle kesilmis sim kart kullanmayin. Orijinal nano sim kullanin.

 104. Osman

  22/11/2013 at 23:32

  Apple Store Türkiye’den aldığım ıphone 5s 32gb az önce elime geçti.

  kutuyu açtım ama uyut/ uyandır düğmesinin sallandığını ve ses çıkardığını gördüm.

  moralim sıfır. jelatinlerini bile sökmedim.

  bunu garantiden değiştirirler mi?

  • Melis

   23/11/2013 at 10:47

   Dediginiz sey bende de var ama tusla ilgili hic sıkıntı yasamadim. Bir zarari yok yani. Bunun icin degistirmeye ve o kadar zaman beklemeye degmez bence.

   • Osman

    03/12/2013 at 23:24

    22 Kasım’da elime geçen telefonu il dışına çıkmam sebebiyle ne olur ne olmaz diye yanımda götürmedim. Kuzu gibi yattı 1 hafta evde. 2 Aralık’ta Apple store’u aradım. düğmenin sallandığını söyledim. Akşam hemen yenisini gönderdiler. 3 Aralık’ta yenisini teslim aldım. şu anda elimde iki ıphone var. ilk geleni yarın kargo gelip alacak. Sevdim Apple Store Türkiye’yi.

    • hüseyin

     05/12/2013 at 09:45

     osman o normal butun modellerı boyle elıne suan gelen nasıl pekı?zamanla oda oyle olur emın ol.bnde yaklasık 1 aydır kullanıyorum 5s ılk aldıgımda bnmde baya sallanıyordu gerı verecektım cok yerde baktım her yerde aynı. neyse BİRSEY SORACAGIM HOME TUSUNA BASTIGINDA TOK BIR SES GELIYORMU ?YANI BASARKEN TUS HEP SES CIKARIYOR MU?

    • Anonim

     15/03/2014 at 19:58

     appstore türkiye adrasinin telefonu nedir.ben ulaşamadım

  • CaN

   29/11/2013 at 09:27

   Bütün 5S lerde power tuşu şıkır şıkır ses yapar bu daha önce 4’e kadar vardı sonuçta çelik button yani bu normal…

 105. Ayben

  24/11/2013 at 00:31

  App store türkiyeden aldığım 5s gold 32gb tuş kiliti sallanıyor ve çık çık diye ses çıkarıyor aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var mı sizce garantiden değişim olur mu?

 106. Tekin

  24/11/2013 at 04:26

  Ben 4s kullanicisiyim çektiğim bir videoyu tv de izleyemiyorum 5s te böyle bir özellik varmı yok ise ne önerirsiniz.tskkrler

  • Timur

   26/11/2013 at 14:21

   Tv de izleyemiyorum derken , biraz açıklarmısınız , örnek olarak İphone da çektiğiniz video yu önce bir pc ye daha sonra da herhangi bir belleğe yükleyip tv ye taktığınızda izlersiniz, fakat videonuzun formatı yani mp4 ü oynatabilen bir tv de ancak izlersiniz, yoksa convert etmeniz gerekebilir…

 107. Betül

  24/11/2013 at 21:41

  Mrb bende 64 gb altın rengi 5s aldım ama malesef hiç düşürdüğümü hatırlamama ragmen altında ezikler oluşmuş 🙁 bugun gittim şeffaf bir kılıf aldım. Kullanıcıların koruyucuyla kullanmalarını tavsiye ederim..ayrıca ses çıkarma olayı bendede var ve uyandırma tuşum sallanıyo.. Çalışmasında bir sıkıntı görmedim şimdilik

 108. damla

  25/11/2013 at 23:12

  duyduguma göre iphone 5s’in ekranı daha sarıymıs. Alınca bizimkide sarı cıkarsa degistirebilir miyiz ? Yani sadece bazılarinda mi var hepsi mi sari? Birde altın telefona renkli kap takılınca kötü duracagı icin gümüs almayi düsünüyorum sizce altin mi almaliyim gümüs mü?

 109. damla

  25/11/2013 at 23:13

  duyduguma göre iphone 5s’in ekranı daha sarıymıs. Alınca bizimkide sarı cıkarsa degistirebilir miyiz ? Yani sadece bazılarinda mi var hepsi mi sari? Birde altın telefona renkli kap takılınca kötü duracagı icin gümüs almayi düsünüyorum sizce altin mi almaliyim gümüs mü

  • Timur

   26/11/2013 at 14:14

   Bu modelde en çok talep edilen gold model

 110. Ahmet

  26/11/2013 at 22:57

  Turkcelden kontratlı alınmış 6 günlük faturalı 5s 16 Gb 2100 tl

 111. Babane

  26/11/2013 at 23:20

  Ya şimdi iphone 5s alacağım ama tahtaya yazılan yazılar önemli toplantı odasında gerilerde oturuyorum :)))’ en arkadan iphone 5s ile bir fotoğraf çeksem 2 gÜn sonra lazım olduğunda fotoğrafa züm yaparsam yazılar okunur mu?iphone 4s te uzaktan çekilen fotoğrafları yakınlaştırınca bozuluyor

 112. Anonim

  26/11/2013 at 23:59

  Bence sen ilk önce gözlük al daha sonra 6s in çıkmasını bekle o zaman hem 6s le hem gozlukle toplantı odasının dışından da okursun tahtayı

 113. tuğba

  28/11/2013 at 23:46

  Apple bazı iphone 5s lerde sarj problemi olduğunu kabul etti.Doğal olarak tam alacakken almaktan vazgeçtim hala düşünüyorum alsam mı almasam mı? Yoksa 5 mi alsam ? Ama 5s de çok güzel ya 🙁

  • Mustafa Tan

   28/11/2013 at 23:48

   İlk üretilenlerde her zaman sorun olabilir. Şu an öyle bir sorun yok. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

   • tuğba

    28/11/2013 at 23:53

    Vodafone dan alacağım brightstar garantisi varmış nasıl sizce? Bir de 5 mi 5S mi çok kararsızım çünkü bir problem olmasını istemiyorum.

   • Mali

    07/02/2014 at 02:36

    Kilit tuşundan ses geliyor içinden parça kopmuşmudur yoksa tuş sesimi model 5s grey

   • Mali

    07/02/2014 at 02:36

    Kilit tuşundan ses geliyor içinden parça kopmuşmudur yoksa tuş sesimi model 5s grey

 114. CEM

  29/11/2013 at 00:33

  Selam mustafa bey bende ıpone 5 s gold 16 lık soparısı verdım 10 kasımda bugun 28 kasımda kargoya verıldı tahmını 6 aralıkta elınızde dıye mesaj geldı neyse beklerız bakalım 1 hafta daha onemlı degılde ıpone 5 s den her sıteden ıstedıgımız bır vıdeoyu ızleyebılırmıyız.musterı hızmetlerıbı bıekre aradıgımda sormustum safarı ıle gırersıznı ızlersınız tabı dedı ama ses tonundan anladıgım kadarınla oda emın degıl gıbıydı.Apple store dan paralı yada parasız fark etmez bır uygulama ıle yasaklanmıs yada normal sıtelerden sıkıntısız bır sekılde her vıdeoyu ızleyebılırmıyız tessekkurler

  • Mustafa Tan

   29/11/2013 at 00:36

   Video iOS uyumlu ise izlersiniz. Benzer durum Android cihazlar için de geçerli.

   Zaten bu devirde halen iOS veya Android uyumlu video sunmayan web sitesi var mı?

   • CEM

    29/11/2013 at 00:41

    mustafa bey tesekurlerde soyle deyım sımdı ıos ıle uyumlumu degılmı o yazmıuorkı vıdeolarda oncekı telefonum nokıa n 900 turkıyede cıkmamıs bır modeldı patrıoc dıye bır uygulama ıle turkıyede kapatılmıs sıteler dahıl her yerden her vıdeoyu acıyordu kardesımde samsung note 2 var o telefon androıd oldugu halde ornegın baglanbıze.com gıbı fılm ızleme sıtesını tıkadıgında note 2 acmıyor acsada fşlash player eksık falan yazlar cıkıyor n 900 de boyle bır sıkıntı yoktu zaten taraytıcısı evdekı bır laptop tarayıcısı seklınde acılıyordu facebooka gırınce bır pc den gırılımıs gıbı algılıyordu karsı taraf ıpone 5 s ıle ucretlı bıle razıyım bır uygulama ıle bu fılm dızı ızleme sıtelerdınden ıstedıgım fılmı dızıyı ızlermıyım

    • Mustafa Tan

     29/11/2013 at 00:46

     Adobe firması artık hiç bir mobil cihaz için flash desteği sunmuyor:

     http://www.iphoneturkey.com/2011/11/ios-ve-adobe-flash.html

     Bu yüzden web siteleri sayısı her geçen gün artan mobil cihazları ve tabletleri desteklemek için sitelerindeki videoları artık iOS ve Android uyumlu yapıyor. Bu yüzden endişe etmenize gerek yok.

     Ayrıca App Store’da bir çok dizi uygulaması bulabilirsiniz. Özenle endişe etmenize gerek yok. Gerçi endişe etseniz de başka çareniz yok 🙂

     • CEM

      29/11/2013 at 00:53

      evet mustafa bey deıgınız gıbı parayıda yatırdık telefonu beklıyuoruz sabırsızlıkla yapcak bıseyımız yokta 😀 sız hıc denemedınızmı bır tv kanalını kendı sıtesınden canlı yayın ızle secenegınle ızlenıyormu mesela star kanal d gıbı sonra sınemelara gelen fılmlerı sıteden onlıne ızlenen sıteler var baglanbıze.com fılm.dızı ızle gıbı benım anlamıdgım apple storede dızı uygulamaları ucetlımı yada canlı bır kanal ızlemek gercı ıpone 5 s ıle canlı tv ızlenırmı onuda bılmıuorumda ınsallah yapıyuordur emektar 4 senekı oncekı nokıa n 900 um yapıuyordu keske deneyıp bır yazı yazsaydınız canlı tv ızlenıuyormu yada bır dızı fılm ızleme sıtesınden fılm dızı ızlenıuormu dıye yanı apple sıtesındenmı sadece acıyor onu anlamadım Oyle ıse yandık kı ne yandık 🙂

    • Salih

     03/12/2013 at 17:09

     App storeda Puffin ve Photon tarayıcıları var flash oyun bile oynayabilirsiniz.

 115. Mustafa

  30/11/2013 at 12:35

  Mustafa Bey Merhaba,
  5s aldım, fakat ekran kalitesi 5 den düşük gözlemledim. Daha solgun, konstrak tı keskinliği daha düşük, pikseller dağınık gibi duruyo. Hani dolmakalemle yazarken mürekkep çok akıp ilgili harfi biraz bozar gibi. 5 le yanyana koydum keskinlik ve canlılık bariz belli. Sizde de aynı durum varmı ve diğer kullanıcı arkadaşlarda?

 116. orkun

  01/12/2013 at 19:50

  Mustafa bey size bir sorum var.
  Ben iphone 5 mi yoksa 5s mi alsam karar veremedim sizce hangisini almalıyım?

 117. Ali Ören

  04/12/2013 at 12:09

  5s’in kenarları 5’teki gibi aluminyum mu, yoksa iphone 4 gibi çelik mi? Çünkü çelik olduğuna dair duyum aldım ki bu özellik bile 5s’e geçmek için yeterli bir sebep.

  • Melis

   05/12/2013 at 07:05

   Keske celik olsaydi ama ne yazik ki degil.

 118. ayşee

  05/12/2013 at 20:41

  5s almayı düşünüyorum gold mu silver mi karar veremedim gold a renkli ap takınca kötü durur mu duruyo mu lütfen yardmcı olur musunuz

  • Yusuf

   10/12/2013 at 16:59

   Bence gold da gri de güzel. Ben kılıf aldım rengin çok da önemi kalmamış oldu. Çünkü kılıf çepeçevre sarıyor cihazı.

 119. Pingback: iPhone ve iPad için iOS 7.0.4 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı | Güncelleme Sorunu

 120. Yusuf

  10/12/2013 at 10:58

  Merhaba,
  Benzer problemler yaşayan varsa diye merak ettim;
  5S’i alalı daha 2 hafta olmadı ama orta tuş sertleşti basarken daha zor basılıyor ve ses çıkarıyor ilk başta öyle değildi diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım apple’ın sitesinden sipariş vermiştim şimdi garantiye göndersem telefonsuz kalacağım. Önerisi olan var mı acaba?

  Not: Soru-Cevap kısmında onay e-postası gönder dediğimde sunucu hata ile karşılaşıyor. Bilginize.

 121. tümer

  17/12/2013 at 02:25

  Merhaba. Benim bir sorum olacaktida, bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim. Sim kartini kestirip kullansak sorun oluyor mu ?

  • Mustafa Tan

   17/12/2013 at 08:40

   Eğer iPhone 5 ve 5s’lerden kullanılan nano sim’e çevirecekseniz hiç tavsiye etmem. Çünkü nano sim çok daha küçük ve kesmesi zor. Bunun yerine bir telefon bayisine gidip 10-20 TL arası bir ücrete nano sim kart alın derim.

 122. Batuhan

  25/12/2013 at 22:18

  Hangi telefonu almak mantıklı ?5s e gereksiz diyorlar 5s mi 5 mi

 123. Doğukan

  15/01/2014 at 02:05

  Merhabalar. 16 gb 5s kullanıcısıyım. Diğer 5s kullanan arkadaşlara bir sorum olacaktı. Şarj süreniz nasıl gidiyor? telefon sürekli elimde olduğunda 1 saatte %20-25 civarı azaltıyorum. Oyun oynadığımda böyle oluyor. Sizlerde nasıl gidiyor acaba?

 124. Orhan Ak

  15/01/2014 at 19:44

  Merhabalar ingiltereden yeni gelen 5 s cihazıma tango, line gibi görüntülü konuşma programlarını yüklememe rağmen telefonda gözükmüyor sebebi ne olabilir teşekkürler

 125. ugur

  19/02/2014 at 22:44

  merhaba oncelikle tesekkur ederim simdiden ben iphone 5s imle agır cekim videolarımı pc ye atınca agır cekim degil normal çekim olarak goruyorum ama iphone da seyredettiğimde agır cekim kaydedilmiş oldugunu bilip seyrettiğim halde pc de itunes uzerınde normal cekim seyrediyorum bu neden oluyor . bu arada pc ye telefonu taktıgımda gelen otomatık dosya acma penceresi aracılıgıyla atıyorum videoyu. yani itunes uzerinden atmıyorum daha alısamadım itunes kullanmaya bu yüzden olabilirmi, yani agır cekim videolarımı bilgisayara nasıl atarsam atayım agır cekim seyrediyor olmam gerekmezmi ? sorun nerede sizce ?

 126. Özgür

  01/05/2014 at 06:26

  Pedometer++ ile ilgili bir sorum olacak Mustafa bey, işim gereği arazide oluyorum. Elbette araba da kullanıyorum ama çoğu kez yürüyorum. Dün 7640 adım attığımı 3.2 km yürüdüğümü söyledi uygulama. Merak ettiğim buna araba seyahati dahil mi? Yani araba dahilse km daha çok olması gerek, öte yandam 7 bin adım da çok gibi geldi 🙂 Bu konuda bir bilginiz var mı? Veya şöyle detaylı bir inceleme gelir mi? Saygılar, selamlar

 127. Ardan

  04/08/2014 at 17:23

  Tuş sesi video çekersen duyuluyor onuda kaydediyor çok kötü

 128. edans

  04/04/2015 at 23:48

  Lütfen bunu gören herkes cevap versin çünkü cidden sinirlerim bozulmuş durumda.
  17 ocak 2015te Avea’dan faturanın üstüne ek ücretle aldığım 5s telefonumu kullanıyorum. Hiç düşürmedim lakin bir kere masaya çarptı bunun sonucunda ise üst sol arka köşesinde hafif bi ezilme oldu,telefonda hiçbir sorun yoktu. Üç hafta sonra telefon ekranının sağ alt köşesinden ana tuşa ve sola yukarı doğru sesin geldiğini fark ettim; çıt çıt sesi ile tabir edebilirim. Ses yaklaşık bir hafta sürdü ve sonra gelmemeye başladı arada bir ise kendini belli etti. 3 Nisan günü telefonun ses açıp kapama tuşlarına ve ana tuşuna dokunduğumda benzer seslerin geldiğini fark ettim. Bugün 4 nisan günü saat 20:50 sularında oyun oynarken telefonun yarısından Aşağıya doğru kırmızı çizgiler oluştuğunu gördüm 30 sn sürdü. Beş dakika sonra yine oldu ve ekran Görüntüsü aldığımda ve Arkadaşlarımla paylaştığımda kırmızı çizgileri görmediklerimi söylediler. Yarım saat sonra yine aynısı oldu ve bu kez bir dakikadan fazla sürdü kırmzı çizgilerin görünmesi başka bir telefon yardımıyla ekranı çektim. Şimdi ise yarım saat-5 dakikada bir gibi sürelerde en az 30 saniye sürecek şekilde Çizgiler görünmeye devam ediyor. Telefon hiç düşmedi, su değmedi ki Islak elle bile ekrana dokunmadım. Pazartesi günü genpaya gideceğim sizce telefonum için ne derler lütfen düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi benimle paylaşın

 129. Semra

  12/06/2015 at 12:36

  iPhone 5 kullanıyorum geçenlerde tam Ekranın üstüne kısa bir mesafeden yere düştü ve ekranda 2 çizgi oluştu çizgilerin Altın’da kalan harflere basılmıyor ne yapmalıyım telefon alalı 1 aylık olmadı daha