Yetenekli bir YouTube Uygulaması: MxTubeSon zamanlarda iPhone’umda en çok kullandığım uygulamaların başında YouTube uygulaması geliyor. Dışarıdayken abone olduğum kanalların yüksek çözünürlüklü versiyonlarını iPhone’dan izlemek durumda kalıyorum. Özellikle son tasarım değişiklikleriyle YouTube uygulaması çok güzel ve başarılı bir hal aldığı için uygulamayı kullanmaktan daha çok zevk alır oldum.

Fakat benim için YouTube uygulamasının halen çok ciddi bir eksikliği var. O da videoların çözünürlüklerini istediğimiz gibi seçmemize izin vermemesi. Gerçi son sürümde kısmen bu destek geldi ama o da sadece Wi-Fi’dan izlendiğinde. Onda da 1080p’nin seçilmesine halen izin yok. Ancak videonun varsa maksimum 720p’lik halini izleyebiliyoruz.

Standard YouTube uygulamasına ait bir ekran görüntüsü.

Ben ise en çok 3G’deyken videonun yüksek çözünürlüklü halini izleme ihtiyacı duyuyorum. Çünkü YouTube uygulaması ile herhangi bir videoyu 3G’deyken izlemek istediğimizde çok düşük çözünürlüklü bir hali sunuluyor ve de görüntü çamur gibi oluyor yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Ben de Google’dan bu konuda umudumu kesince alternatif arayışına girdim istemeye istemeye. Çeşitli alternatifleri araştırırken de aşağıda detaylarını paylaştığım MxTube uygulamasını keşfettim. Başarılı tasarımı ile istediğimi fazlasıyla yapınca, hatta ilave bir çok güzel özelliği olunca sizinle de paylaşayım istedim 🙂

Öncelikle MxTube‘un gayet güzel ve basit tasarımı olduğunu belirtmeliyim. Bu nedenle de kullanması oldukça kolay. Search (Arama) bölümünden istediğimiz gibi bir videoyu aratıp kolayca bulabiliyoruz. Zaten arama alanına bir şeyler yazarken devreye giren otomatik tamamlama özelliği işimizi kolaylaştırıyor.

Fakat yazının başında da paylaştığım gibi, uygulamanın en sevdiğim özelliği 3G’deyken varsa bir videonun yüksek çözünürlüklü halini seçip izleyebiliyor olmak. Bunun için de videonun detay ekranındayken sağ üst köşedeki çark şeklindeki ayar ikonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi seçim ekranı karşımıza çıkıyor.

Online izlemede video kalitesini seçmek.

Peki uygulamanın bu konudaki yetenkleri sadece online izleme ile sınırlı? Elbette değil 🙂 MxTube bize istersek videoyu cihaza (uygulamanın içine) indirme imkanı veriyor. Buna da uygulama içinde Cache (Önbellek) ismi veriliyor. Bir videoyu indirmek için de aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi sağ üst köşedeki indirme seçeneğini kullanıyoruz.

İndirme işlemini başlattığımız videoları da “Cache” menüsündeki “Videos” klasöründen (folder) görebiliyoruz. İndirme işlemi henüz bitmemiş videolarımız ve bitmesine ne kadar kaldığı da bu ekranda gözüküyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Elbette videoların boyutlarını da bu ekranda görebiliyoruz.

İndirilen videolar, Cache menüsündeki Videos klasörü altına kaydediliyor.

Özetle bu “Cache” (Önbellekleme) özelliği sayesinden Wi-Fi bağlantımız varken indirdiğimiz bir videoyu, daha sonra internete olmadığı zamanda da izleyebiliyoruz. Bu sayede metro gibi internetin çekmediği yerlerde de sorunsuzca video izleyebiliyoruz, tabii önceden cache’lediysek. Örneğin ben Cache’lediğim bir videoyu, cihazımı uçak moduna aldıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kolayca izleyebildim.

“Cache” menüsünün diğer bir güzel yanı da klasör (folder) yapısında olması. Yani videoların direkt cache’lendiği yani indirildiği standart “Videos” klasöründen başka biz de yeni klasörler oluşturabiliyoruz. Daha sonra da videolarımızı bu klasörlere taşıyabiliyoruz sağ üst köşedeki “Edit” (Düzenle) ve ardından açılan “Move” (Taşı) seçeneklerini kullanarak.

Örneğin playlist şeklinde arka arkaya çalmasını istediğimiz videolar varsa, önce bunları bir klasöre topluyoruz. Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi klasörün sağ alt köşesindeki ok seçeneğine tıkladıktan sonra açılan seçeneklerden “Play” tuşuna tıklıyoruz. Bu sayede o klasör içerisinde kaç adet video varsa arka arkaya sırayla oynatılmış oluyorlar.

Klasörler oluşturup, videoları bu klasörlere taşıyabiliyoruz.

Son olarak uygulamanın videoları arkaplanda oynatma yeteneği var. Biliyorsunuz orijinal YouTube uygulamasında bir videoyu izlerken uygulamadan çıkarsak video da kesiliyor. MxTube uygulamasında ise bir videoyu oynatırken Ana Menü (Home) tuşuna basarak uygulamadan çıksak dahi sesi/müziği arkaplanda devam ediyor. Hem de bu durum online olarak ve de Cache klasöründeki offline olarak oynattığımız tüm videolar için geçerli.

Ayrıca arkplandaki bu videolar, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Denetim Masasındaki müzik kontrolleri tarafından da yönetilebiliyor.

MxTube, videoları arkaplanda oynatabiliyor. Tabii biz sadece videoların sesini duyuyoruz.

Eğer yukarıda paylaştıklarımızı kısaca özetlemek ve MxTube’un orijinal YouTube uygulamasında olmayan en önemli özelliklerini vurgulamak istersek:

 • Hücresel Veri (3G) üzerinden bağlıyken de video kalitesini (144p, 240p, 360p, 720p, vs.) değiştirebiliyoruz.
 • Hem Wi-Fi hem de 3G üzerinden eğer varsa videonun 1080p çözünürlüklü halini izleyebiliyoruz.
 • Cache (önbellekleme) özelliği sayesinde videoyu cihazımıza (uygulamanın içine) indirebiliyoruz. Hem de istediğimiz çözünürlüğünü, istediğimiz bağlantı yöntemi ile (Wi-Fi veya 3G)
 • Cache’lediğimiz yani indirdiğimiz videoları cihazın internet bağlantısı yokken de izleyebiliyoruz.
 • Videoları arkaplanda dinlemeye devam edebiliyoruz. Bu durum online ve offline (cache’teki) tüm videolar için geçerli.
 • Diğer ülkelerdeki popüler/trend olmuş videolara hızlıca gözatabiliyoruz ülke değiştirerek.
 • Uygulama ücretsiz. Elbette ücretsiz olduğu için uygulama içinde banner reklamlar çıkıyor ama kullanımı etkilemiyor.
Önemli Not: Uygulamayı Google hesabıyla da kullanabiliyoruz ama ben ne olursa olsun Google hesabımı bu tip uygulamalarla paylaşmıyorum. Zaten ihtiyacım da olmuyor. Benim bu uygulamayı kullanmaktaki tek ihtiyacım, 3G’de istediğim çözünürlükte video izlemek. Google hesabımla ihtiyaç duyduğum herşeyi Google’un kendi YouTube uygulaması ile yapıyorum. Bu yüzden size de tavsiyem paylaşmamanız. Sadece diğer özelliklerini kullanmanız.
Bu tip uygulamaları aslında Google kaldırtıyor videoları indirtiyorlar diye. Fakat anladığım kadarı ile MxTube’ın geliştiricisi heryerde cache’leme 🙂 kavramını kullandığı için henüz kimsenin gözüne batmamış. Fakat çok popüler olursa benzer YouTube uygulamaları gibi App Store’dan kaldırılacaktır. Bu yüzden kaldırılmadan belki bir gözatmak isterseniz 🙂


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

70 Comments

 1. UurkLkn

  30/10/2013 at 23:12

  Uygulamayı beğendim. Fakat takıldığım konu başka benim. Arka olanda Msj kutusunda 130 Msj var. Bu nedir abi ya

  • Mustafa Tan

   30/10/2013 at 23:20

   Mail uygulamamdaki okunmamış 2301 adet mesajı görseniz tepkiniz ne olacak çok merak ediyorum 🙂

   • Selman

    31/10/2013 at 12:19

    demek ki attığımız mailleri okumuyorsunuz:D

 2. Ali

  30/10/2013 at 23:13

  protuber kullanıyorum gayet iyi. bu uygulamada denenebilir.

  • cinemaker

   31/10/2013 at 09:27

   İphone 4 de ios 5 kullaniyorum ben de protuber kullaniyorum bu ozelliklerin hepsi bunda da var gayet de memnunum protuber den

 3. tolga

  30/10/2013 at 23:17

  Mustafa Bey yine çok güzel bir yazı olmuş.Orjinal youtube uygulamasının tüm eksiklerşni tamamlamış.

 4. Fatih

  30/10/2013 at 23:18

  Peki mustafa bey arka planda indirme devam eder mi multitaskingde dursa arkada indirme islemi devam eder mi?

  • Mustafa Tan

   30/10/2013 at 23:19

   Eder. Zaten hemen kendiniz de bir deneme yapabilirsiniz 🙂

   • Fatih

    30/10/2013 at 23:22

    Cok guzel:)

 5. Mehmet

  30/10/2013 at 23:19

  Süpersiniz Mustafa Bey 🙂 Allah razı olsun tam aradığım uygulama

 6. Behcet

  30/10/2013 at 23:24

  Mrhba benım 4 s ıphonumda sorun var wlan taraması özelliği calışmıyor. Appstora götürdüm görevlinin bırı 200€ verır senız yenısını alırsınız dıyor ama vermek ıstemıyorum tamır edın dedım olmaz dedılet hata benın kullanmamdan kaynaklanmıyor ne yapa bilirim bır fikriniz varmı. Not almanya da yaşıyorum

 7. Alican

  30/10/2013 at 23:25

  Mustafa bey bana ulaşabilirmisiniz çok önemli bi sorum olcaktı youtubeden facebooktan videolar açılmıyor yardımcı olurmusunuz

  • Doktor

   04/11/2013 at 14:16

   Aynı durum bende de oluyor kafayı yiyeceğim ayarları sıfırlardm kapatıp actım yok video gösterımi olmuyor

   • Mustafa Tan

    04/11/2013 at 14:39

    Safari’nin ayarlarını sıfırladınız değil mi Ayarlar -> Safari menüsünden ?

 8. Hakan

  30/10/2013 at 23:28

  Çok beğendim tam benlik özellikle video indirme olayı..

 9. crAzy

  30/10/2013 at 23:33

  Videoyu mp3 olarak indir özelliği varmı
  Varsa CANDIR yoksa muzik dinle uygulamasına devam
  Teşekkürler bilgi için

 10. Savaş

  30/10/2013 at 23:55

  Tubebox bence daha başarılı, arayüz olarakta iyi. 720p yada 1080p çözünürlük için bir kere ayar yapmanız yeterli, her videoda ayrıca uğraştırmıyor. Benzer şekilde offline olarak indirdiğiniz videolarıda background modunda dahi çalıştırabilirsiniz

  • Mustafa Tan

   30/10/2013 at 23:58

   MxTube’da da Settings’ten sabit bir ayar yapabiliyorsunuz çözünürlükleri için. Her seferinde yapmanıza gerek yok.

 11. Ismail

  31/10/2013 at 00:23

  Mustafa bey cok tesekkurler herzaman takipteyiz☺️ Benim konuyla alakasi olmayan bi sorunum var safaride gezinirken bazen araliklarla tlf num kendi kendine islem yapio sayfalar aciyo dokunmadik algilamiyo vs. tlf 4s son surum ios 7.0.3 yukledikten sonra olmaya basladi virus mu acaba nasil bi cozum olabilir tlf numu cok seviyorum beni yolda birakmasin☺️

 12. Uygar

  31/10/2013 at 00:30

  Mustafa Bey
  Teşekkürler…
  Program icine indirdiğimiz videoları PC ye ( iTunes ile) kaydedebiliyor muyuz yada iphone ‘daki başka programa aktarabiliyor muyuz? ( yada başka programdan Mxtube’a)
  Sorma sebebim farklı programlar icinde olan videoları birleştirmek istimem.
  İyi çalısmalar …

 13. uqur

  31/10/2013 at 01:07

  sadece ios7 kullananlara ozgu olmasi olmamis ama yinede paylasim icin tesekkurler

 14. Yasin

  31/10/2013 at 01:50

  Mustafa bey mail de attım ama yoğunluk dolayısı ile ulaşmadı sanırım birde burdan yazmak istedim. Selamün Aleyküm kolay gelsin. iphone 4s için bumper kılıf almak istiyorum ama internet üzerindeki siteler orijinalini satmıyorlar. Ben bulamadım en azından Türkiye menşei li bildiğiniz ve güvendiğiniz orijinalinin satışını yapan online alışveriş sitesi varsa rica edebilirmiyim.? Eğer yoksa Amerikadan getirtme şansımız varmıdır.? Gelirken gümrük-kdv-ötv gibi vb. Vergilerde dahil olacakmıdır.? Nasıl bir yol izlemem lazım.? Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar.

 15. Murat06

  31/10/2013 at 03:02

  Mustafa Beeeeeey! iPhone 5S kutu açılımı yapmayacakmısınız???

 16. Erkan

  31/10/2013 at 07:32

  Uygulamayı indirdim yanlız evimdeki wifi den videolar açılmıyor .. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz..

  • Olimpo

   02/11/2013 at 19:46

   Aynı sorun bende de var açılmıyor hata veriyor soruna çözüm

 17. Erkan

  31/10/2013 at 07:39

  Ağ ayarlarınıda sıfırlardım.. Ama iOS 7 ye geçince iPhonedan video izleyemiyorum..

  • Olimpo

   02/11/2013 at 22:33

   İphone 5s im var daha pasaportakaydettırmedımsım yok yani ama youtubeda vıdeo açılmıyor ve de bilmemne hatası diyor niçin vidolar açılmıyor bir bilgi banada(ios7.0.3) kullanıyorum

 18. Emre D

  31/10/2013 at 09:29

  Bence Foxtube bu konuda bir numara ve en basarili youtubu uygulamasi….

 19. Agon

  31/10/2013 at 09:33

  Müthiş bir uygulama.Youtube’un bütün eksiklerini tamamlayan bi uygulama!

 20. By paşha

  31/10/2013 at 10:37

  İndirdim güzel uygulamaymış gerçekten.

 21. Eyüp

  31/10/2013 at 10:49

  Mustafa bey ben indirmeye çalıştığımda failed, tap to retry diye ibare çıkıyor indiremiyorum sorun nedir acaba yardımcı olursanız çok sevinirim.

 22. Selman

  31/10/2013 at 12:22

  Mustafa Bey, İphone 5s ve 5c’nin 3 operatör tarafından yarın piyasaya çıkartılacak olması ve fiyatların hala açıklanmamış olması… Bu konuda ne düşünüyorsunuz. Daha önceleri yanlış hatırlamıyorsam 1-2 hafta önce fiyatlar ve tarifeler açıklanıyordu. Sizce yeni modeller yarın piyasa çıkacak mı?

 23. mfy

  31/10/2013 at 14:49

  Protuber uygulamasını da öneririm.Bu özelliklerin hepsi var.

  • Melek

   29/01/2015 at 17:14

   İnternetsiz kullanılabiliyor mu

 24. BURAK

  31/10/2013 at 16:04

  Apple ekran arkasında 10 dk 3G de izin veriyor biliyordum ben, yanlışlık olmasın

  • Mustafa Tan

   31/10/2013 at 16:08

   Belli işler için limit yok.

 25. Eyüp

  31/10/2013 at 16:51

  Mustafa bey lütfen cevap

 26. Yusuf Kütükcü

  31/10/2013 at 17:55

  Öncelikle paylaşım için teşekkürler.
  Standart youtube uygulamasında da video oynarken uygulamadan çıktığımız da denetim masasındaki müzik kontrollerinde play’e bastığımız anda çalmaya devam ediyor. Ufak bir kesinti olsa da standart Youtube uygulamasında da bu imkan var. Paylaşmak istedim.

 27. Ömer Korkmaz

  31/10/2013 at 18:00

  Çok teşekkürler.Tam aradığım program.

 28. Anonim

  31/10/2013 at 19:53

  böyle bir sorun yaşayan oldu mu?
  uygulamayı yükledim.app store’da yükle butonu yerine aç butonu geldi. fakat ne ana ekrana ikon geldi ne de aç dediğimde uygulama açılıyor?

  • Anonim

   01/11/2013 at 09:36

   ios 7 hatası mı bu?

 29. Senol usta

  31/10/2013 at 22:46

  Mustafa bey bbm indiricem ucretsiz oldugu halde benden ucret istiyor baska bir uygulamasada yasamistim bunu neden yapiyor bunu acaba?

 30. Ersin

  31/10/2013 at 22:55

  Mustafa bey foxtube uygulamasını da bir denemenizi tavsiye ederim. Gercekten çok güzel bir uygulamadır. Foxtube 3 adıyla ios7 icin olanı çıkmış onu bilmiyorum ama ben suan eski versiyonunu kullanıyorum ve çok memnunum

 31. onderak

  31/10/2013 at 22:55

  way anasina diyorum baska bisey demiyorum.
  zamaninda (bundan yillarca once), Cydia’da tanittigim MXTUBE, Appstore’a gelmis, daha dogrusu kendini appstore’da calisabilir hale getirecek imkani bulabilmis demek ki… 🙂

 32. onderak

  31/10/2013 at 22:56

  way anasina diyorum baska bisey demiyorum.
  zamaninda (bundan yillarca once), Cydia’da tanittigim MXTUBE, Appstore’a gelmis.

 33. Rollerci

  01/11/2013 at 05:38

  Merhaba mustafa bey mxtube indirdim gayet guzel bir uygulama ama indirdigim videolari bir turlu silemiyorum delete basiyorum ama hicbir sekilde silinmiyor yardiminizi bekliyorum tesekkurler.

 34. Z

  01/11/2013 at 18:20

  çok güzel bi uygulama,teşekkürler.

 35. iea.

  01/11/2013 at 19:37

  Uzun zamandır instatube uygulamasını kullanıyorum. Belki yasal olmayabilir ama bu uygulamadaki gibi cache özelliğiyle kaydedilen videoları cihazın film rulosuna da kaydetme özelliği var.

 36. Ubeyde fırat

  02/11/2013 at 12:19

  Film rulosuna aktarmak yokmu?

 37. Tolgahan

  02/11/2013 at 17:59

  Mustafa bey uygulama çok güzel ama indirdiğimiz videoları başka bir programda kullanamıyoruz mesela whatsapp da video gönder dediğinizde çıkmıyor o videolar. Bu konuyla ilgili ne yapabiliriz öneriniz var mı teşekkürler

 38. Fekea

  02/11/2013 at 18:21

  Yurtdışından iphone 5s aldım ancak youtube ve izlesene.com lig tv web videolar açılmıyor ve uzunca sure bekledıkten sonra hata veriyor evdeki netim fiber bununla alakası var mı yoksa da nasıl çözüm bulabılırim yurtdısından alırken cıhazda problem mı vardı ki?

 39. HnkrYmn

  03/11/2013 at 21:28

  Merhaba Mustafa Bey. Bir turlu cache yapamadim hesabima giremiyorum hata veriyor yardimci olabilirmisiniz ?

 40. Anonim

  07/11/2013 at 09:50

  Zamanında jailbreakli kullanırken en sevdiğim uygulamaydı. App Store’a çıktığını sizden duydum. Çok isabetli olmuş.

 41. hasan aksoy

  07/11/2013 at 11:40

  “ne olursa olsun Google hesabımı bu tip uygulamalarla paylaşmıyorum”

  sen böyle deyince kontrol ettim bu program dahil baya uygulamaya izin vermişim hepsini sildim

  sonra kurcalarken google authenticator uygulaması gördüm ve zorunlu izin verdiğim iphone mail vb programlar için özel şifreler ürettim

  tabi içeriklere ulaşmasını belki engellemez ama bir çözüm gibi geldi.

 42. Anonim

  05/12/2013 at 23:59

  Mustafa bey çok tşkler,süper bir uygulama herşeyi ile dört dörtlük çalışıyor.Umarım sonradan Apple in gözüne batmaz.

 43. Anonim

  10/05/2014 at 08:00

  Mustafa bey program açıldığında loading yazıyor ve orda kitleniyor videolar gelmiyor ??

 44. Can

  19/06/2014 at 14:47

  Mustafa bey dün telefona restore attım backup duruyo uygulamayı indirdim artık indirmiyor neden böyle oldu backup yapsam tekrar indirebilir miyim?

  • Can

   19/06/2014 at 23:04

   Arkadaslar yok mudur alternatif bir program veya seçenek böyle bir programa ihtiyacım var

 45. Enes

  29/06/2014 at 12:07

  Mustafa bey ben videoyu indirebilmek için giriş yapamıyorum google hesabını youtubela tam bağlamamı istiyor ama benim youtube da zaten hesabım açık yardımcı olabilir misiniz

 46. Elif ates

  25/07/2014 at 19:59

  Merhaba bu uygulamayi ben telefonuma indirdim ama sizin yukari yazdigin cache yazisi cikmadi ve internet olmadan dinleyemiyorum o yazi yerine my videos cikiyor ne yapmaliyim

 47. büşra

  21/09/2014 at 17:30

  anlattığınıza göre aradığım uygulama fakat bende çark işaretinin yanında ekrandaki gibi indirme işareti çıkmıyor. yardımcı olursanız sevinirim.

 48. Since1903

  22/10/2014 at 01:42

  Merhaba programda ayarların yanında indirme seçeneği görünmüyor.

 49. elif

  03/02/2015 at 00:28

  Mxtube icin jailbreak yapmak gerekli mi

 50. Anonim

  18/02/2015 at 06:22

  App storede yok bu uygulama