iOS 7’de Performans ve Pil Ömrü Artışı için iPuçları

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone ve iPad için iOS 7.0.3 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı. Bu güncelleme ile de iOS 7 ile ortaya çıkan çeşitli sorunları çözmeyi hedefledi. Her ne kadar iOS 7.0.3 güncellemesi bir çok kullanıcının sıkıntısını çözse de, özellikle iPhone 4 gibi eski cihaz sahiplerini pek tatmin etmedi. Ben de özellikle iPhone 4 ve iPhone 4S sahipleri için cihazlarında kısmen performans artışına sebep olabilecek bazı ufak tefek ipuçlarından bahsedeyim istedim bir başlık altında.

Elbette sizin de bu konuda kendi tecrübeleriniz varsa yazıya yorum girerek paylaşabilirsiniz, ben sadece önemli gördüklerimi aşağıda paylaştım.

Performans ve Pil Artışı İçin Öneriler

Bu arada aşağıdakilerin hepsini mutlaka uygulayın demiyorum. Bazı kullanıcılar için aşağıdakilerin hepsini yapınca iOS 7’i kulanmanın hiç anlamı kalmayabilir. Bu nedenle cihazınıza en uygun ayarları kendiniz seçmeye çalışın. Çünkü bazı ayarlar diğerinden daha fazla fayda sağlayabilir cihazınızı kullanım şekline göre.

Hareketi Azalt ve Kontrastı Artır

iOS 7 ile gelen önemli görsel değişikliklerden bir tanesi ekranlar ve menüler arası geçiş (parallax) efektleri, bir diğeri de Denetim Merkezi ve Bildirim Merkezi gibi ekranları çektiğimizde arka plandaki resimlerin blur olmasını sağlayan efektler. Bazı kullanıcılar bu efektlerden rahatsız olabiliyor. Ayrıca bu efektlerin cihazın işlemcisini ve dolayısıyla pilini ekstra kullanma durumu var.

Bu nedenle istersek Ayarlar -> Genel -> Erişebilirlik menüsünden Hareketi Azalt (Reduce Motion) seçeneğini aktif hale getirerek parallax diye adlandırılan efekti kapatabiliyoruz. Bu durumda menü geçişleri eskiye (iOS 6 ve öncesi) yakın bir hale geliyor.

Eğer arkaplandaki blur efektini iptal etmek istersek de iOS 7.0.3 ile gelen Kontrastı Artır (Increase Contrast) seçeneğini açıyoruz. Bu seçeneği açıkken ve kapalıyken arkaplanların nasıl gözüktüğü ile ilgili de aşağıdaki ekran görüntüsünde birer örnek mevcut.

Bu iki seçeneği özellikle iPhone 4 ve iPhone 4S sahiplerinin aktif hale getirip cihazlarında bir deneme yapmalarında fayda var.

Cihazınızdaki Diski Son Megabaytına Kadar Doldurmayın

Sadece iPhone’lar için değil tüm telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, vs. için geçerli bir kural vardır. İşletim sisteminizin yer aldığı/kullandığı diskteki yer kalmaz ise, cihazınız korkunç derecede yavaşlar ve performans sorunları baş gösterir. Özellikle 8 GB’lık iPhone 4 sahiplerinin performans sorunu yaşamalarının bir nedeni de budur.

iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C ve iPhone 5S modelleri en az 16 GB ile satışa sunulduğundan, diski doldurabilmeleri için çok oyun oynuyor ve sürekli yeni büyük oyunlar indiriyor olmaları lazım. Fakat zamanında 8GB’lık iPhone 4 almış kullanıcıların, disklerini kısa sürede doldurmaları için ekstra bir çaba göstermelerine gerek yok 🙂

Çünkü artık giderek uygulamaların boyutu büyüyor. Eskinde 16GB’lık modeller bana rahat rahat yeter diye düşünüyordum ama özellikle son bir senedir cihazımda zaman zaman Ayarlar -> Genel -> Kullanım menüsünü kullanarak temizlik yapmak zorunda kalıyor. Artık “Bir kenarda dursun, belki ilerde tekrar kullanırım” dediğim oyun veya uygulamaları siliyorum eğer boyutları büyükse.

Ayrıca cihazımda en az 3GB’lık boş yer tutmaya çalışıyorum. Sizlere de önerim kesinlikle bu boş yer için 1GB’ın altına inmemeniz. Bazı takipçilerimizin 200-300 MB’larla idare etmeye çalıştığını biliyorum ama belli bir aşamadan sonra cihazınızda yer azaldıkça, cihazın performansı ciddi derecede düşer. Bu yüzden bence 1 GB’ın altına kesinlikle inilmemeli boş yer olarak.

Arkaplanda Uygulama Yenilemeyi Kısıtlayın

iOS 7 ile gelen önemli ve radikal yeniliklerden bir tanesi de iOS 7 ile Yeni Gelen En Önemli Özellikler başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız arkaplanda uygulama yenileme. iOS 7’ye kadar App Store’dan indirdiğimiz uygulamalar çok özel durumlar haricinde açık değilken arka planda internetten veya sunucularından veri çekemiyorlardı. Bu da cihazın işlemcisinin daha az çalışmasına ve pilin daha fazla dayanmasını sağlıyordu.

Fakat iOS 7 ile uygulamalara arka planda çalışma imkanı geldi. Elbette yine çok özgür değiller, diledikleri gibi arkaplanda çalışamıyorlar fakat eskisine göre daha fazla pil tüketme potansiyelleri var. Hem de cihazınızda bu özelliği kullanan çok fazla uygulama var ise.

Daha fazla pil ömrü için “Ayarlar -> Genel -> Arkaplanda Uygulama Yenile” menüsüne girerek ya bu seçeneği benim gibi tamamen kapatın. Ya da sizin için sık sık güncellenmesi önemli olan uygulamalar dışındaki tüm uygulamaların arkaplanda çalışmasını engelleyin.

Otomatik App Store Uygulama Güncellemelerini Kapatın

iOS 7 ile gelen önemli bir özellik de App Store’dan indirdiğimiz uygulamaların otomatik güncellenebilmeleri. “Ayarlar -> iTunes ve App Store” menüsünden yer alan bu seçenek sayesinde uygulamalarımıza bir güncelleme geldiğinden bizim bir şey yapmamıza gerek kalmadan arka planda otomatik güncellemesi başlıyor.

Eğer cihazımızda çok fazla uygulama varsa ve bunlar sık güncelleniyorsa, hele bir de bu uygulamaların boyutları çok büyükse, güncelleme boyunca internet bağlantısı kullanacağı için güzel pil tüketimi olur 🙂

Hele hele bir de Hücresel Veri (3G) üzerinden güncellemeye izin vermişsek, bir sonraki maddede açıkladığım nedenlerden cihazımızdaki pil tüketimi çok daha fazla olacaktır eğer günün büyük çoğunluğunda Wi-Fi yerine 3G kullanıyorsak.

Bu yüzden benim önerim cihazımız şarjda ve Wi-Fi’da iken bu güncellemeleri manuel yapmak.

İyi Çekmiyorsa Mutlaka 3G’yi Kapatın

Telefonlardaki bir numaralı pil tüketim canavarı 3G modülleridir. Ülkemizdeki baz istasyonları, zamanında kurmak kolayken telefon görüşmeleri ve EDGE teknolojisi için yeterli olacak şekilde kuruldu. Biliyorsunuz sonradan yeni baz istasyonları kurmak çok zorlaştı. Operatörler de sonradan ülkemize gelen 3G baz istasyonlarını mevcut istasyonlarının üzerine kurdu. Fakat 3G kapsama alanı daha dar olduğu için, cihazımız EDGE’deyken her yerde çektiği gibi 3G’de çekemiyor. (3G kapsama alanının EDGE gibi olabilmesi için çok daha fazla sayıda baz istasyonu kurulması gerekiyor.)

3G teknolojisinin kötü bir tarafı da çekim gücü zayıfladıkça bağlantıyı sağlıklı tutmak için harcadığı enerjinin giderek artması. Bu yüzden ben şahsen pilim azsa ve bulunduğum yerde 3G tam çekmiyorsa genelde kapatır, EDGE’e geçerim. Tabii artık yüksek hızlara alışınca EDGE hiç bir işimize yaramıyor ama yine de pilin hemen bitmesinden iyidir 🙂

Hareket Halindeyken ve Bağlı Değilken Wi-Fi ve Bluetooth Seçeneklerini Kapalı Tutun

Evinizde veya ofisinizde varsa Wi-Fi üzerinden internete çıkmak en ekonomik ve performanslı yöntemdir. Fakat dışarı çıktığınızda cihazınız Wi-Fi ağlarını değil Hücresel Veri (3G) kullanmaya başlar. Fakat Wi-Fi seçeneği açıksa çevrenizdeki Wi-Fi ağlarını sürekli tarar önceden bağlandığı bir ağ varsa tekrar bağlanabilmek için. Bu da cihaza ekstra bir işlemci yükü ve pil tüketimine neden olur. Artık nereye gitsek çevremizde mutlaka 4-5 adet kablosuz ağ olduğu için de cihazımız sürekli aktif bir şekilde Wi-Fi taraması yapar.

Bu nedenle ben genelde evden veya ofisten çıktığım gibi Wi-Fi seçeneğini kapatmaya çalışırım. Aslında cihaz hareket halinde iken (özellikle yürürken) bu tarama/arama işlemini otomatik durdursa süper olur.

Fakat önce hareket halinde olduğumuzu çok fazla ekstra bir kaynak (işlemci ve pil) harcamadan bulması gerekiyor ki Wi-Fi taramasını durdurma ile yapılacak tasarrufa değsin. Bu özellik de sadece iPhone 5S gibi M7 hareket modülüne sahip yeni cihazlarda var. Bu ekstra donanım hareket halinde olduğumuzu kolayca tespit edebildiğinden, boş yere Wi-Fi taraması yapmıyormuş Wi-Fi seçeneği açık olsa da.

Yukarıdakilerin hepsini denedim fakat yine de cihazımda herhangi bir iyileşme yok ?

Evet olmayabilir. Daha önce paylaştığımız iOS 7 Güncelleme Sorunları ve Muhtemel Çözümleri başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi bazı cihazlarda güncelleme sonrası ciddi sorunlar olabiliyor. Bu sorunların genelde tek çözümü de cihazı iTunes restore (Geri Yükleme) yapmak oluyor iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme başlıklı yazımızda çok önceleri açıkladığımız gibi.

Özellikle uzun süredir cihazını hep iPhone veya iPad üzerinden kablosuz olarak güncelleyenlerin bu sorunları yaşaması muhtemel. Bu yüzden arada bilgisayarımızdaki iTunes’u kullanarak güncelleme veya geri yükleme yapmakta fayda var.

iPhone 4 ve iOS 7 Hakkındaki Düşüncelerim

Son olarak iOS 7 hakkındaki olumsuz eleştiriler ile ilgili değersiz bazı fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle iOS 7 tasarımı hakkındaki eleştirileri çok acımasız ve haksız buluyorum. iOS 7’nin tasarımını ben şahsen çok beğeniyorum ve ciddi eleştiren kullanıcıların da bu yeni tasarıma yeterince alışma zamanı tanımadıklarını düşünüyorum. Lütfen bu konuda o kadar acımasız olmayın.

Lakin özellikle iPhone 4 sahiplerinin yaşadığı performans sorunları ile ilgili kullanıcılarına sonuna kadar hak veriyorum. Bu noktada Apple bence büyük bir hata yaptı. Fakat hatası iOS 7’yi iPhone 4’e yeterince uyumlu hale getirmemesi değil. Çünkü eski cihazları düşünürek ilerlemek, dolayısıyla işletim sistemini iyileştirmek mümkün değil. Bu yüzden yeni cihazlara göre iOS 7’i optimize etmesi gayet mantıklı.

Apple’ın bu noktada yapması gereken iPhone 4’e iOS 7 desteğini kesmek olmalıydı. Tabii bu durumda iOS 7 ile gelen yeni özellikleri kullanamadıkları için de bazı kullanıcılar şikayet edeceklerdi ama şikayetleri bu kadar olmayacaktı. Şu an cihazlarını verimli kullanamadıkları için yeni özellikler de pek işlerine yaramıyor. Tabi iOS 7’e geçemeyince bir süre sonra minumum iOS 7 isteyen uygulamaları da yükleyemeceklerdi ama bunun için de en az 1 sene geçecekti. Dolayısıyla yeni bir cihaza geçişlerini daha iyi planlayabileceklerdi. Şimdi ise yaşadıkları kızgınlıkla iPhone’u tamamen terketmeyi ve hiç sorun yaşamayacaklarını sandıkları 🙂 alternatifleri düşünmeye başladılar.

Özetle tüm kullanıcıları her yönüyle mutlu etmek imkansız. Apple yıllar önce iPhone 3G’lere iOS 5 desteğini vermeyerek yaptığını şimdi de iPhone 4’e yapmalıydı. Eğer böyle yapsaydı iPhone 4 kullanıcıları yine şikayet edecek ama bu kadar fazla olmayacaktı şikayet eden sayısı. Dolayısıyla iOS 7’den iOS 6’ya geri dönüş imkanı olmadığı için iPhone 4 sahiplerinin yukarıdakileri yapmaktan başka bir çaresi yok. 🙁

329 Comments

 1. Ahmet

  27/10/2013 at 15:47

  Mustafa bey her zamanki gibi faydalı ve güzel bir yazı olmuş çok teşekkürler …

 2. Yigit

  27/10/2013 at 15:51

  Abi benimde arkadaslara bir tavsiyem olucak.
  Arkadaslar eger evde veya disarida wifi baglantisi kullaniyorsaniz size tavsiyem 3g yi kapatin cogumuz eve geldigimizde veya disarida wifi ye girdigimizde unutuyoruz bunu genelde.inanin cok fark ediyor,herkese iyi gunler.

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 15:54

   Evet haklısınız. Wi-Fi’dan bağlıyken bile 3G’nin kapatılması fayda sağlar özellikle iyi çekmiyorsa. 3G sadece internet bağlantısı için kullanılmıyor. Bu yüzden internet kadar olmasa da fayda sağlayacaktır.

 3. tahakusun

  27/10/2013 at 15:52

  whatsapp için ios 7 güncellemesi ne zaman gelecek lütfen tahmini bir cevap alabilir miyim

  • Detail of the APPLE

   27/10/2013 at 17:58

   2014 sonrası deniyor whatsapp bloğunda

 4. Mahmut

  27/10/2013 at 15:53

  İos 6 ya dönüş yok deme artık arkadaşlar
  Varsa allah rızası için söyleyin tarif edin

  • Tolkun

   27/10/2013 at 18:23

   Mahmut. Dömüş yolu vardı evet. Hatta ben de İpad 4 kullanıyorum ve Ios 6’ya döndüm. Ancak Ios 7 yayınlandıktan 3 gün sonra falan Apple bu açığı kapattı ve artık dönülemiyor. Üzgünüm 🙁

 5. Ömer

  27/10/2013 at 15:56

  Benim Bir sorum olacakti herhangi Bir ikon acikken oyun oynarken yada twitter Facebook safari gibi acikken birden ekran kararıyor ve ana ekrana dönüyor sizlerdede böyle sorun varmı acaba sebebi nedir şimdiden teşekkür ler

  • Çağkan

   27/10/2013 at 16:08

   Evet bendede var

 6. Mustafa

  27/10/2013 at 15:57

  Mustafa bey benim ios 7 de telefonu da oluşan can sıkıcı bir hata var denetim ve bildirim merkezi kendiliğinden etkisiz hale geliyo ve açılmıyo açmam için telefonu resetlemem gerekiyo acaba bunun bi çözümü varmıdır yoksa yazılımsal bi hatamıdır bi bilgi verirseniz sevinirim (telefon ıphone5)

 7. kemal camzeybek

  27/10/2013 at 15:57

  yukaridaki uyarilari uyguladim iphone 4 sahibiyim 7.0.3 ten sonra sikintilarin cogu bitti bence,ios 7 nin tasarimi bence gayet iyi.

 8. U S

  27/10/2013 at 15:57

  Selamlar,
  Iphone 4 s kullanicisiyim soyle bir problemim var ios7 den once baslayan ve 6 aydir devam eden wifi da kopmalar eskiden buldugum baglanti sinysllerini alamama gibi priblemler yasiyorum sizce bu durum yazilimsal olabilir mi? Yoksa zamanla wifi akici guc kaybedip zayiflayan bir modul mu?
  Tesekkurler

  • Anonim

   27/10/2013 at 18:32

   Tozlanmistir cihazin ici, kaplamistir antenin etrafini cekmiyodur. Bi actir temizlet eskisi gibi olur.

 9. Serkan

  27/10/2013 at 15:58

  Mustafa Bey,
  İphone’u telefonlarla karşılaştırma yapıyor musunuz? Örneğin HTC one son zamanlarda isminden çok bahsettiriyor. Bu ikisini karşılaştırabilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:08

   Açıkçası ben HTC One’ı çok beğeniyorum. Bence HTC en güzel Android cihazları yapıyor ama maalef mali gücü Samsung kadar kuvvetli olmadığı için hakkettiği yeri bulamıyor. Samsung hafıza ve işlemci üretiminden de para kazandığı için telefon işine iyi yatırım yapabiliyor fakat diğer Android telefon üreticilerinin çoğu zararda. Çünkü çok fazla pazarlama ve satış bütçesi ayıramıyorlar.

   Niyetim 1 hafta kadar sadece Android tabanlı bir HTC kullanıp sonra iPhone 5S’le karşılaştırmak. Yakında HTC One Max gelirse belki onunla yaparım.

   • gurcan

    27/10/2013 at 17:57

    Mustafa bey merhaba. Bence suan piyasadaki en iyi telefon lg g2 dir. Htc yerine lg g2 ile 5s in kiyaslamasini yapmaniz bence daha iyi olur. Ben hem iphone 5s kullaniyorum hemde lg g2.

 10. Busra

  27/10/2013 at 16:00

  İos6 ya dönüş yok demişsiniz ama ben onu başarıp dönebildim. İos7 iphone4 te bir pişmanlıktır arkadaşlar. Umarım sizler de dönebilirsiniz.

  • Güney

   27/10/2013 at 16:03

   Nasıl dönebildin

   • Anonim

    27/10/2013 at 16:09

    Bir siteden ( ismini hatırlamıyorum ama google da arama yapıp bulmuştum) 6nın işletim sistemi dosyasını buldum itunesdan biçimlendirip o dosyayı telefona yükledim ve başarılı oldu.

 11. Güney

  27/10/2013 at 16:00

  Mustafa bey bnde iphone 4s kullanıyorum iOS 7.0.2 güncellemesini yaptıktan sonra telefonum vifi ye bağlanmıyo soluk şeffaf bir hal aldı açılıp kapanmıyor, yardımcı olabilir misiniz ?

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:12

   Bu sorunun net bir çözümü yok maalesef. Hiç de yaşamadım. Fakat internette araştırdığım kadarı ile cihazın Wi-Fi anteni çok ısındığında kendini devre dışı bırakıyormuş. Sanırım yazılımsal bir sorun nedeniyle Wi-Fi anteni aşırı kullanılıyor ve bu yüzden hemen ısınıyor. Isınınca da Wi-Fi seçeneği kapalı kalıyor.

   Cihazınızı bir süre kapalı tutup sonra tekrar bir dener misiniz bakalım sizde de bu yüzden mi oluyor.

   • Anonim

    27/10/2013 at 18:08

    aynı sorundan dolayı servise gönderdim ( 4s ) 1 ay sonra yenisini yolladılar

  • Fatoş Yalçınkaya

   27/10/2013 at 16:52

   Benzer bir duruma şahit oldum. Aldığınız yere götürün telefonu değiştirip yenisini veriyorlar!!..:))

 12. Ufuk

  27/10/2013 at 16:01

  İos 7 nin tasarımı bence kötü. Sadece tasarım sorun olsa.Bugüne dek bir çok ios cihazına bir çok güncelleme yaptım. Fakat ios 7 kadar problem çıkartan başka güncelleme görmedim. İpad 2 yi güncelledim wifi biraz öteden çekmemeye başladı, iphone 5 telefonumu güncellemedim. Sonuna dek güncellemeyi düşünmüyorum.

 13. Büşra

  27/10/2013 at 16:02

  İphone 4 için özel bir ios7 yayınlacak diye bir duyum var acaba doğru mu?

 14. Cuma21

  27/10/2013 at 16:03

  Merhaba Mustafa bey 3G full çekse bile arama yapmada başarısız oluyor bazen , hatta gelen aramalar dahi ulaşılamadığı için uyarı msjı geliyor şu kişi sizi aradı diye.. Iphone 5 kullanıyorum, ios 6 da iken de aynı sorunu hep yaşadım, bir çözümü var mıdır ? Yada siz de aynı sorunu yaşıyor musunuz ?? Tşk Ler bu güzel yazı için ..

  • Anonim

   27/10/2013 at 18:20

   Aynı sorunu bende yaşamıştım. Ayarlardaki rahatsız etme seçeneğini kapatırsan düzeliyor. Ama seninki zaten kapalıyasa onu bilmiyorum

  • Anonim

   27/10/2013 at 18:36

   Avea’ yi degistircen. Tek cözüm bu 🙂

 15. Okan

  27/10/2013 at 16:03

  Teşekkürler yararlı oldu

 16. Eren

  27/10/2013 at 16:05

  YETER ARTIK!!!! Yapsınlsr şu pil sorununu yeni iphone 5 aldım ios7’i yükledim ne yaptıysam dayanmıyo pil çıkda kullanmadığım halde ya ios 6’a geri dönmek istiyenler için birşeyler yapsınlar yada duzeltsinler yoksa samsung’a geçmeyi düşünüyorum!!!!!

  • Detail of the APPLE

   27/10/2013 at 18:01

   Telaş etmeyin ios 6 ya dönüş imkanı var.

 17. Bilir kişi

  27/10/2013 at 16:06

  Mustafa abi ben i4 kullanıcısıyım ve çok memnunum. Bir sıkıntım yok. Sadece ara ara donma sıkıntısı oluyor nedendir bilmem. kapatıp tekrar açmak zorunda kalıyorum. başka sorun yok

 18. epılcıyım

  27/10/2013 at 16:07

  Şarj sorununu çözen marka benim gibi koyu Apple taraftarı birini bile iphonedan vazgeçirebilir maalesef

 19. Çağkan

  27/10/2013 at 16:07

  Gerçekten çok yararlı bilgiler bunlar . Çok teşekkür ederim .

 20. murat

  27/10/2013 at 16:07

  nezaman guncelleme yapsam bi oncekine donmek istemisimdir 🙂 ama sizin bu faydali paylasimlariniz sayesinde birazda olsa rahatlama oluyo paylasimlariniz icin tesekkurler …

 21. Cuma21

  27/10/2013 at 16:13

  Yanlış anlamadım değil mi Kontrastı artır seçeneğini açık yapmak pil ömrü için daha faydalı , doğru mu?

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:16

   Evet ama çok çok artış beklemeyin. Bu seçenek kapalı iken arka plana blur efekti uygulanıyor. Bu da ekstra işlemci kullanımı demek.

   Eğer bildirim merkezini ya da denetim merkezini çok sık açıyorsanız o zaman faydası daha fazla olacaktır doğal olarak.

   • Cuma21

    27/10/2013 at 16:21

    Tşkler.. Bir önceki yorumuma da cevap yazabilir misiniz Mustafa bey ,rica etsem !!

    • Mustafa Tan

     27/10/2013 at 16:26

     Cevabım varsa mutlaka yazıyorum emin olun 🙂 Yoksa her soruya veya yoruma cevabım yok diye yazmam çok zor 🙁

 22. serdar

  27/10/2013 at 16:14

  herhangi bir uygulamadayken mesaj geliyor goruntuleye basiyorum mesaja gecmesi gerekirken hicbisi olmuyor boyle bir problemi olan var mi acsba

 23. Ahmed Niyazi

  27/10/2013 at 16:21

  Firsatlara bakmayi unutmayin yazmissiniz ama firsatlarda bir degisiklik gormedim sabah ki ile ayni

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:24

   Sabah baktıysanız sorun yok 🙂 Bazen 1 hafta bakmayan oluyor. Onlar için yazmıştım.

 24. Nejat BAYRAM

  27/10/2013 at 16:23

  Yararlı ve doğru bilgileriniz için çok teşekkürler.

 25. Ayse

  27/10/2013 at 16:24

  Size kesinlikle katiliyorum mustafa bey. Apple iphone 4 e ios7 yi hic acmamaliydi. Ben iphone4 kullanicisiyim ios7ye gectim keske hic gecmeseydim telefonum belki iki sene daha kullanilabilirdi ama suan telefonumdan nefret ediyorum. İos7 arayuz olarak cok guzel 4 sahipleri ne yeni ozellikleri ne bu guzel arayuzu kullanabiliyor. Yeni cikan modellerinde fiyati cok ucuk, daha dusuk fiyata samsung htc gibi denk markalardan denk telefonlar alinabilir. Fakat iphonedaki guvenligi, ozgunlugu yakalayabilir miyiz bilmiyorum.

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:28

   Cihazınızı tamamen sıfırlayarak daha rahat kullanabilirsiniz. Fakat böyle bir uğraşa girecekseniz eğer imkanınız varsa iPhone 5S alın derim. iPhone 4’ü de tamamen sıfırlayıp satmayı deneyin.

   Cihazlar sıfırlanınca performansı artıyor.

 26. Cengiz

  27/10/2013 at 16:28

  Android pişmanlıktır. Aman deneyeyim falan demeyin.

 27. @Garipyacar

  27/10/2013 at 16:28

  İphone 4 sahibiyim ve İOS7’nin son güncellemesini de yükledim. Şu ana kadar ciddi hiç sorun yaşamadım diyebilirim. Sadece hoperlör dış ortam ses düzeyinde bir azalma var. Bunun haricinde bu işletim sistemi bir harika.

  • Ali

   27/10/2013 at 19:58

   Sen iphone yi ilkkez kullaniyosun heralde

 28. Gunay

  27/10/2013 at 16:30

  Wifi kapadığımız zaman otomatik olarak 3g açan bir ayar koysalar tabiki isteğe bağlı olarak güzel olurdu veya wifi açma kapama kısa yolunun yanına

  • Hamza

   27/10/2013 at 20:33

   Apple’a gore bunlar karisik isler. Ve apple karisik isleri sevmez 😀

 29. Levent

  27/10/2013 at 16:30

  Merhaba,

  Kısa yol memüsünde 3G yi aktif edip etmeme özelliği neden koyulmadığıyla ilgili bilginiz var mı? Apple mühendisleri de koymak istiyorlardır (?!) ama teknik bir yetersizlik mi var ya da telif hakkı mı var (saçma olur 🙂 )?

  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:49

   Kontrol Panelindeki tüm seçenekler iOS’un kontrolünde olan seçenekler. Yani tıkladığınız anda gerçekleşiyor.

   3G seçeneği ise iOS’in kontrolünde olan bir seçenek değil. Operatörle, şebekeyle ve çekim gücüyle alakalı. Kapattığınız an kapanabilir ama açtığınız an açılmayabilir. Bu bir sebep olabilir.

   Bir de 3G, GSM şebekelerinde olan bir özellik. CDMA tabanlı iPhone’larda böyle bir olay yok. Ayrıca iPad ve iPod touch’larda da yok. Muhtemelen hepsinde ortak olmayan bir seçeneği koymak istemedi.

   Fakat esas nedeni bilemiyoruz resmi bir açıklama olmadığı için.

   • Levent

    27/10/2013 at 18:50

    Fikirleriniz icin tesekkurler.

    Tum programlari ayni anda kapatma da ios 7.0 ile gelmedi bircok kullanicida da bu beklenti vardi. Bu konuda fikriniz var mi?

    Tesekkurler

 30. Hakan

  27/10/2013 at 16:35

  Şu reddet tuşunu kaldırmaları cok kotu oldu açma kapama düğmesini bozacaz arkadas bunun getirilmesi için birsey yapilamazmi Mustafa bey herkes rahatsizdir benim gibi eminim surekli reddedip aramak zorunda kaldığım için zor oluyor açma kapama dugmesiyle üstelik çabuk bozulmasına da sebep

 31. Hakan

  27/10/2013 at 16:38

  Kontrol panelinde su hilal işareti yerine 3G yi açıp kapama özelliği getirselermis süper olurmuş

  • Detail of the APPLE

   27/10/2013 at 18:03

   İos 7.0.4 güncellemesi 2014 sonrası çıkacak.3g kapatma ve açma kontrol panelinde olması bekleniyor

 32. Levent Sönmez

  27/10/2013 at 16:43

  İphone 4 sahibiyim ios 7 ye geçerken sıfırdan kurulum yaptım ve ios 7 de şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım.İos 7 ye yapılan ağır eleştirileri haksız buluyorum.Apple için ios 7 bir devrimdir.Çünkü Apple ios 7 ile yıllardır süregelen klasik anlayışını tamamen değiştirdi.İos 7 ye alışmak için kendinize zaman verin.Önyargılarınızdan arının.Zaman geçtikçe ios 7 yi seveceksiniz.Eğer cihazınızda çok büyük sorunlar yaşıyorsanız sıfırdan kurulum yapın.Sıfırdan kurulum zahmetli bir yöntemdir.Ama performans sorunlarını da çözebilecek en etkili yöntemdir.

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:50

   Zaten sorunu en çok sadece kablosuz güncelleme yapanlar kullanıyor. Apple aslında iPhone 4 sahiplerine iTunes üzerinden güncellemeyi zorunlu tutsaydı da belki bu kadar sorun olmayacaktı.

   • MuSiCiaN10

    27/10/2013 at 18:29

    Mustafa Bey ben de 4S kullanıyorum ve güncelleme yada yeni versiyon sürümlerini sürekli wi-fi ile yapıyorum hiç sorun yaşamadım. Yani size katılmıyorum, bence cihazla ilgili bir durum en azından ben öyle düşünüyorum.
    Mustafa Bey ben telefonumdaki bazı müzikleri silemiyorum neden acaba ? Aslında silmiştim o müziği ancak hala cihazımda görünüyor ve tıkladığımda çalınıyor.(Telefonumda tüm müzikleri göster kapalı)
    Benim asıl size söylemeyi düşündüğüm şu;
    eski iphone’nunu satıp yeni iphone alacaklar için bir yapılması gerekenler yada dikkat edilmesi gerekenler şeklinde bir yazı yazabilir misiniz ?
    Mesela iphonumu Bul u kapatmalısınız – şunları yapmalısınız,
    şunu şunu yapmalısınız gibi..
    Çünkü insan yeni telefon alacağı zaman bildiği çoğu şeyi unutabiliyor..

 33. Anonim

  27/10/2013 at 16:48

  evet ıphone yapılan yüzünden apple terk edicem….

 34. Gafur

  27/10/2013 at 16:49

  Iphone 4 kullananlar iOS 7.0.3 güncellemeden sonra telefonunu birkaç kez açıp kapatsınlar. Şarjını 1-2 kere tam bitirip tam doldursunlar pil sorunu ortadan neredeyse kalkıyor. Ben denedim wifiye bağlanıp 2 saat indirme yaptım. Şarj yüzde 50 gitmiş. Baya dayanmış. Asphalt 8 i 1 saat oynadım yüzde 30 gitmiş. Ama unutmayın parlaklığı ortadan azıcık az yapın. Zaten parlaklık şarjın cavarlarindan biri..

 35. Osman

  27/10/2013 at 16:53

  Mustafa bey bi sorum olcak iphone 5 kullanıyorum ios7 yüklemedim henüz, appstore secenegine güncelleme var diye uyarı geliyor fakat tıkladıgımda güncelleme bölümü acılıyor ve hiç güncelleme gözükmüyor ve uyarı işareti kayboluyor . 1-2 saat sonra tekrar güncelleme var diye uyarı geliyor ama güncellediği bişey yok

  • Hasan

   27/10/2013 at 17:59

   Merhaba 4s kullanıyorum app store da aynı sorunu yaşıyorum 2 güncelleme var diyor giriyorum hepsi güncel diyor İos 6.1.3 kullanıyorum varmı aynı sorunu yaşayan

   • Şebnem

    27/10/2013 at 22:04

    Evet bende de aynı sorun var. Önceden 1 güncelleme görünüyordu şimdi üçe çıktı. Ama güncellemelere girince tüm uygulamalar güncel diyor. İphone 4 ios 6.1.3

 36. Kaptan

  27/10/2013 at 16:54

  Tuş takımı kapalı iken gelen çağrıyı reddetmeyi bilen var mı . ?! iOS 7.0.3 yüklü

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 16:56

   Üstteki kapatma tuşuna çift tıklayın.

 37. Fatoş Yalçınkaya

  27/10/2013 at 16:56

  Mustafa bey,yazı süper,teşekkür ederiz.
  Ben kendi adıma iOS 7’ye bayıldım. Çok güzel,farklı,sanki yeni telefon almışım gibi.. Çok muhafazakar olmamak lazım bence.. Size katılıyorum Mustafa bey!!.. Saygılar..

 38. Melih

  27/10/2013 at 16:56

  İ4 kullanan arkadaslar 7.0.2 de jb cıkdı diyorlar acaba hiç yapan oldumu lütfen cevap yazın tesekkürler

 39. Osman

  27/10/2013 at 16:57

  Merhaba Mustafa bey , AppStore güncelleme uyarısı geliyor sürekli fakat tıkladıgımda güncellencek bişey cıkmıyor , nedir sorun acaba ?

  • Detail of the APPLE

   27/10/2013 at 18:04

   Çok oyun yüklediyseniz oyunların birazını silin,arkadaşımda düzelmişti

  • .

   27/10/2013 at 21:31

   Aç kapat telefonu düzelir. Bende aynı problemi yaşamıştım.

 40. Anonim

  27/10/2013 at 16:57

  neden apple bi onceki sürüme dönüşleri kapatıyorki beğenmeyen eski kullandığı sürümüne geri döner ve yavaşlıktan şikayet etmezdi

 41. İkram

  27/10/2013 at 16:59

  Teşekkürler işime yarayan bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık ben 4s imden memnunum her ne kadar istediklerimin bazılarını karşılayamasada .)

 42. Onder O

  27/10/2013 at 17:12

  iOS7 ile cagrilara cevap verirken en az 2-3 kere acmak icin kaydirmak yada cevaplaya basmak gerekebiliyordu. 7.0.3 sanki bunu duzeltti gibi.(tam emin degilim) Bir cok kisi de bunu kendisi yapamiyormus, ekrana iyi dokunamiyormus gibi dusunuyor. (iOS6 ve oncesinde bu acmak icin kaydirin ile ilgili hic sorunum yoktu.)

 43. Berke

  27/10/2013 at 17:22

  Bu yorumu yazmadan önce hemen hemen her yorumu okudum, acaba yazacağım şeye benzer bir yorum var mı diye fakat yok. Benim ki bir sorun gibi değilde, bir bilgi ricası olabilir. Ben iPhone 4 kullanıyorum ve Kontrastı Artır bölümünü açık veya kapalı yapsam da hiçbir değişiklik olmuyor. Sürekli gri tonunda kalıyor, bununla ilgili bir bilginiz var mı?

  • Gafur

   27/10/2013 at 20:28

   Evet kalıyor ama klasor ve alttaki temel uygulamaların arkası az da olsa renk veriyor

 44. M Hakan

  27/10/2013 at 17:27

  Elinize emeğinize sağlık. Ilk defa iPhone kullanıyorum.tek cümle ile Bundan önceki cihazlara verdiğim paraya üzülüyorum.

 45. Anonim

  27/10/2013 at 17:42

  Teşekkürler Mustafa bey pil ömrü için tavsiyeleri uygulayacağım. benimde iPhone 4 ios7 den memnunum sadece arada bir ana menü tuşu takılıyor birkaç kez basıncada VoiceOver devreye giriyor (:

 46. UĞUR

  27/10/2013 at 17:57

  Açarken klik sesi çıkmıyor face ye yüklemelerde de ses gitti kontras tuşu açık kapalı hiç değişme yok mat

  • Detail of the APPLE

   27/10/2013 at 18:07

   Apple fan bloğunda 799$ karşılığında ios 5e dönüş varmış.

   • Caner

    28/10/2013 at 12:10

    o para yeni tel alınır naptın sen 🙂

 47. Deniz

  27/10/2013 at 18:04

  Mhb. Cihazim 4s dün gece ios 7.0.3 yükledim, görsel olarak fena degil, ama mutsuz ettigi bir şeyler buldum, bir kişiyi aradigim zaman o kişinin resimi blur yada silinmiş çikiyor, ayrica bir kişi aradigimda ulaşamiyorsam, daha sonra operator mesaj yolluyor bu kişi şuanda ulaşilabilir diye, mesajin sag tarafinda ios 6.1.3 te bir ok vardi, kişinin bilgileri görebiliyorduk, ios 7.0.3 te bulunmuyor…

 48. Mustafa

  27/10/2013 at 18:17

  Ben hem Android hem de IOS Kullanmış biri olarak şunu söylemek istiyorum ki; IOS Androide göre daha güven verici daha sade daha kaliteli ve daha elit. Bir seçim yapmak gerekirse kesinlikle IOS derim.

 49. Mehmet Semerkant

  27/10/2013 at 18:30

  Mustafa bey merhaba,
  Tasarim hakkinda size katiliyorum; ayrica biraz da zevk meselesi:) Ancak:
  O kadar cok bug var ki bu iOS 7’de, yakismadi Apple’a. Sayfalar arasi program tasimaktan tutun da klavyede dil degistirmeye kadar. Bi ara okunmamis mail adedini 2 (MILYAR!!) 147 483 672 olarak verdi (iPhone5). Su anda da mail atarken duzelme yapmaya calistigimda (büyüteç ekraninda ) cursor’i goremiyorum (iPad2). (Bu 2sinin ekran goruntusu var, isterseniz size gonderebilirim). Bunlar bir çirpida aklima gelenler. 2009 sonundan bu yana ios kullaniyorm (iP3g ile basladim), hic bu kadar rahatsiz olmamistim. Daha neler cikacak kimbilir?

 50. Gürsel gül

  27/10/2013 at 18:51

  Merhaba mustafa bey
  Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim
  Yazdıklarınızın tamamını uygulayan bir kişi olarak işe yaradığını belirtmeliyim ama yinede ios 6 ya göre daha fazla pil tüketimi oluyor. Şahsım ios6 dan çok memnundum . İos 7 nin tasarımı falan güzel ama bence 6 dan 7 ye geçecek önemli bir değişiklik yok mesela siri nin türkçesini bekliyordum gelmedi inşallah ileride. Birde bu pil sorununu çözen valeyi vuracak diye düşünüyorum. Saygılar

 51. İphone 4s bilal38

  27/10/2013 at 18:56

  Mustafa bey lg nexus 4le iphone 5i karşılaştırma imkanınız varmı

 52. Halil

  27/10/2013 at 18:57

  İ4 kullanıcısıyım. İos 7’ye itunes ile geçiş yaptım. Elbetteki hiç sorun yok, her şey mükemmel diyemeyiz. Mutlaka sıkıntı var. Ancak ios7 gayet kullanışlı bir sistem. Özellikle denetim merkezi kilidi açmadan kullanabileceğimiz özellikler sunuyor. Büyük bir kolaylık.

  * Klavyede takılmalar
  * Kilit sesi bazen geliyor
  * home tuşuna bazen 2-3 defa basmak gerekiyor

  • Ali

   27/10/2013 at 19:41

   Ben programciyim ve i4 te benim kullanamadigim sistem nasil kullanislimis anlamadim.geri dondum6.1.3e.ios 7 yukleyenlerin ve kullananlarin hepsinin bataryasi bozulacak,yakin zamannda gorursunuz.

   • Ustaaaa

    27/10/2013 at 21:37

    Zor bozulacak sende görürsün iOS 7de baya fazla yenilik geliyo okadar olacak yavaş yavaş hatalar düzeltilecektir sen programcısın diye hava atma bende programcıyım ben nasıl kullanıyorum sende onu bir düşün !!

    • Ali

     28/10/2013 at 00:59

     Sen programci olsaydin,bu lafi buraya yazmazdin dostum.adamlar jailbreak ile i4 te neler kodlamis bir bak,kasmadan cihaz neler yapabiliyor bi gor.snra gel yine buraya yaz.ben herzaman magdur olani tutmusumdur.neyin havasini atim burda bilgi paylasmaya calisiyoruz,bisey biliyosan anlat sende hava atarsin serinleriz.

    • Ali

     28/10/2013 at 03:14

     İos7 yukledikten sonra basgosteren sarz problemi,ios 6 ya donmeme ragmen devam ediyor.ios 7 gibi sarz yiyor tel.bu olay ios7.0.3 yuklu kullandiktan sonra olustu.bozulup bozulmayacagini herkez gorecek merak etme.

   • gorkem32

    28/10/2013 at 06:05

    ben de i4 kullanıyorum nerdeyse hiç problem yok gayet memnunum

 53. Hakan

  27/10/2013 at 19:01

  Reddet tuşunun gelmesi ve kontrol panelinde 3G açma kapama tuşunun en kısa zamanda gelmesi dileğiyle iphone a son sürat devam 🙂

  • gorkem32

   28/10/2013 at 06:09

   yukardaki açma kapama tuşuna ardarda iki kere basınca reddetmiş oluyor

 54. Alim

  27/10/2013 at 19:12

  Pil ömrü için bir öneri de benden:
  “Ayarlar, Gizlilik, Konum Servisleri, Sistem Servisleri, Sık Kullanılan Konumlar: Kapalı”

  • Anonim

   27/10/2013 at 22:42

   bak bunu hic duymamistim,guzel yakalamissiniz 😉

  • Anonim

   28/10/2013 at 12:53

   Ayarlar, gizlilik, konum servisleri, “Kapalı”

 55. U S

  27/10/2013 at 19:48

  Selamlar,Mustafa Bey
  Iphone 4 s kullanicisiyim soyle bir problemim var ios7 den once baslayan ve 6 aydir devam eden wifi da kopmalar eskiden buldugum baglanti sinyallerini alamama gibi priblemler yasiyorum sizce bu durum yazilimsal olabilir mi? Yoksa zamanla wifi guc kaybedip zayiflayan bir modul mu?
  Cihazi cok temiz ve tozdan uzak bir ortamda kullaniyorum.
  Tesekkurler

 56. Erdinç

  27/10/2013 at 20:00

  Apple sürekli aynı modelleri revize edip duruyor her 4 senede bir ekranı birazcık büyütüyor. Gerçi sadece bir defa büyüdü ekran. İslemci kamera işletim sistemi dışında pek görülebilir bir tarafı yok

 57. Harun akpolat

  27/10/2013 at 20:15

  Mustafa bey iyi akşamlar , whatsapp ın ios 7 guncellemesi neden hala gelmedı , ne zman gelecek bi bilginiz var mı ?

 58. Oktay

  27/10/2013 at 21:00

  Ufak tefek iyilesmelerin disinda bir ilerleme yok. Klavyede hala takilmalar mevcut vb, ama yinede gayet aciklayici ve bilgilendirici uyarilariniz icin tesekkurler.
  Not: i4 kullaniyorum ve guncelledigim gune lanet olsun!

 59. Grkn

  27/10/2013 at 21:05

  Hosgeldin 3310 🙂

 60. murat

  27/10/2013 at 21:07

  iOS7 güncellemesiden sonra iphone 4ü anneme verip LG G2 aldım. Tavsiye ederim G2 iyi telefon Android beğendim iOS sistemine benziyor ama telefonlar çok farklı iphone kız telefonuna benziyor erkeğe yakışmıyor bence.

  • Anonim

   27/10/2013 at 22:40

   İpone kullanmayı bilmemişsin kız telefonu diyip çıkmışsın benim görüşüm android ios un yarısı olamaz

   • murat

    28/10/2013 at 22:47

    aga avuç kadar ekran, hız desen kalmamış, batarya desen bitikleri oynuyor daha ne olsun 🙂

 61. Serkan

  27/10/2013 at 21:41

  Apple tarihinin en büyük hatasını iOS7’nin tasarımıyla yaptı bence. Çevremdeki apple cihazı kullanan herkezde kesinlikle cihazı ile ilgili problem yaşıyor artık ve insanlar iPhone’dan soğumaya başladılar. Çökmeler, donmalar, kilitlenmeler, hatalar hatta çok ciddi hatalar Apple’a yakışmayan terimler!
  Başıma gelen çok ciddi hatayı kısaca anlatayım;
  İPhone 4 cihazımı renk değişikliği ile yeni bir 4’le değiştirdim. iCloud ve iTunes yedeklerimi aldım yeni telefona her iki sistemden de kurulum yaptığımda çoğu uygulama yüklenmedi ve çalışmadı, App Store’dan indirme hatası verdi. Apple’a sorun maili attım 2dk içinde beni aradılar bir çok deneme yanılma metodunu denettiler (Apple destek ekibi çok ilgili) hiç bir şekilde olmadı, en son yeni bir telefon olarak kurulum yapıp Apple id’imi girerek yapılandırma işlemi yaptım. Sonuç iCloud tan rehberim geri geldi onun dışında ki program bilgilerim ayarlarım şifre saklaması yaptığım bilgiler herşey gitti! Yılların birikimi yok oldu! Apple’a olan güvenim ciddi anlamda sarsıldı 🙁
  iCloud yedeklerinize güvenmeyin sadece bunu söylemek istiyorum.
  İyi günler.

  • VEMANSATEN

   28/10/2013 at 13:32

   ACABA SERKAN BEY BANA APPLE MAİLİNİ VEREBİLİRMİSİNİZ BENİMDE COK ACİL GÖRÜŞMEM LAZIM IPHONE 5 VAR 7.02 YUKLEDİM ANCAK TLF KENDİ KENDİNE KAPANIP ACILIYOR VE KONUSURKEN HOPERLOR KENDİLİĞİNDEN ACILIYOR YANI OZEL BİR GORUSMEDE REZİL OLMAK AN MESELESİ

 62. Atıl

  27/10/2013 at 21:58

  iPhone 4 32 GB kullanıyorum. Öyle çok fazla takılma yok tabi ios6 çok daha stabil çalışıyordu. ios7 biraz daha kararsız diyelim .Ama yinede gerek modern tasarımı gerekse Control Center gibi özellikleriyle beni kendine bağladı. Bence ilerideki güncellemelerde daha akıcı bir işletim sistemi olucak . Bu arada tek uyuz olduğum yanı Hücresel Veriyi açmak istediğimde o sürgü tek seferde parmağımı hissetmiyor onun dışında iyi anlaşıyoruz ios 7 ile 🙂

 63. Nongis

  27/10/2013 at 22:00

  Yorumlardan birkaç tanesinde reddetme tuşu geri gelse vb. yazıyordu.
  İos5’te de ios6’da da reddetme tuşu sadece telefon kilitli değilse çıkıyordu. Telefon kilitliyken sadece açma kapama düğmesi ile reddedilebiliyordu. İos7’de de durum tamamen aynı. Yani önceden olup da ios7 ile kaybolmuş bir reddetme tuşu yok.

  • Halil

   27/10/2013 at 22:53

   Çok yerinde bir tesbit. Teşekkürler! Iphone efsaneleri havada uçuşuyor.

  • Emre

   28/10/2013 at 01:08

   İos 6 da telefon kilitliyken sağ alt tarafı yukarı kaldırdığında cevapla- reddet düğmeleri, mesajla yanıt ver, anımsat düğmeleri çıkıyordu hatırlarsnız

   • Hyadesign

    28/10/2013 at 08:39

    Siz cok eskide kalmışsınız. O 6.0 da vardı orası kamera gelmesiyle iptal oldu.

    • Anonim

     28/10/2013 at 10:16

     Eşimin telefonu hala 6.1.3 ve bahsi geçen reddetme aynen var… İnsanları yanlış bilgilerinizde yanıltmayın

     • Faruk

      29/10/2013 at 00:19

      Eskisiyi kullananlar belli 🙂 Tabikide reddet vardı. Emre arkadaşımızın dediği gibi 🙂

 64. Gökhan.Ç

  27/10/2013 at 22:11

  Merhaba Arkadaşlar

  Ben iphone 4 kullanıcısıyım mustafa bey’in paylaştığı yazıda bazılarını bende yaptım mesela çok kısmıştım telefonum kasıyodu saniyelik donmalar oluyordu ama 7.0.3 güncellemesi çok iyi oldu bir çok sorunumu giderdi bence bu gelen güncellemenin aynı şekilde bir kez daha gelirse hiç bir sorun kalmaz diye düşünüyorum.

  • Gökhan.Ç

   27/10/2013 at 22:15

   Bu arada İOS 7 çok başarılı 🙂

 65. Nongis

  27/10/2013 at 22:11

  Apple her zaman yeni ios ile birlikte çıkardığı yeni cihazındaki batarya ömrünü bir önceki
  cihazı üzerindeki bir önceki ios sürümü ile aynı tutuyor her zaman.
  Bu yüzden pil kapasitesi iphon5’e göre iphone5c’de %5, iphone5s de ise (m7 den dolayı) %10 daha fazla. Dolayısıyla iphone5 ve önceki cihazlarda ne yaparsak yapalım 5s’deki pil ömrünü elde edemeyiz. Mustafa bey’in dediği gibi sadece bir miltar iyileştirebiliriz.

 66. Fatih

  27/10/2013 at 22:22

  verdiğiniz ipuçları benim i4 te faydalı oldu Mustafa bey. teşekkürler.

 67. Recep yılmaz

  27/10/2013 at 22:41

  Arkadaşlar çok Acil ,bir sorum var iphone 4 kullanıyorum ayarlardan konstarı ayarlamayı açtığımda sadece bildirim merkezinin arkası matlaşıyo fakat aşağı denetim masam hep gri kapatsamda açsamda bunun sebebi nedir

  • Onur

   27/10/2013 at 22:44

   Resimdeki gibi olmaz ip5 özel 4 ve 4s olmaz. Buda 4 ve 4s lerin kaderi…

   • Recep Yılmaz

    27/10/2013 at 22:50

    ama bildirim merkezi konstratı bellı oluyo neden denetim merkezinin olmuyo

    • Onur

     27/10/2013 at 23:00

     Dedim yaa 4 ve 4s lerin kaderi. Yapacak bişey yok yeni güncelleme ile gelirmi dicem ama hiç sanmam üst modelleriyle biraz fark olmasını istiyorlardır üst modellere rabet olsun diye sanırım…

 68. Anonim

  27/10/2013 at 22:43

  Merhaba mustafa bey
  İos 7 den ssh oldugu icin ios 5.1.1 e dondum
  Normal guncelleme ile ios 6.1.3 donebilirmiyim yoksa onunda ssh inin olmasimi gerekli? İtunesdan guncellesem dfu moduyla hata verir mi ios 7 yemi onay verir ?
  Tesekkur ederim

  • Ali

   28/10/2013 at 01:34

   6.1.3 un shs si lazim.hangi surumun shs kaydi varsa,o surume donebilirsin

 69. İsa

  27/10/2013 at 23:01

  Slm bisi sorucam arkadslar ios 7 deki acik kapali etiketleri ne ise yarar bilen varmi

 70. İsa

  27/10/2013 at 23:03

  Slm arkadslar ios7 deki acik kapali etiketleri ne ise yarar bilen varmi

  • Mehmet

   27/10/2013 at 23:36

   0 yada 1 yaziyor etikette

 71. melih

  27/10/2013 at 23:07

  iphone 4 8gb kullanıcısıyım telefonu 8 temmuzda vatan computerden aldım telefondan çok mumnunum ios 7 fazla bi etkisi olmadı tekefon gayet akıcı bi şekilde çalılıyor 6.1.3 den fakat oyunlarda çok hafif 0.1 saliselik takılma oluyor dikkat etmezseniz anlamakız mümkün değil şu anlık bi sorunum yok

 72. Mustafa

  27/10/2013 at 23:10

  Mrb mustafa bey. Mesaj gönderme kısmında sildiğim isimler bile çıkıyor. Eskiden mesaj gönderdiğim kişileri mesaj gönderme ekranından silebilirim. Bu arada ios 7 kullanıyorum

 73. Murat

  27/10/2013 at 23:15

  Ekran kilitli iken çağrı geldiğinde reddet çıkmıyor ne zaman düzelecek yada yolu var mı?

  • Nongis

   27/10/2013 at 23:25

   Yukarıda yazdığım gibi hiçbir ios versiyonunda çağrı reddetme tuşu yoktu. Dolayısıyla çıkması için bir sebep yok.

   • Anonim

    28/10/2013 at 08:07

    Norgis arkadaşım önceki yazılımların hepsinde reddet vardı.Sen kullanmayı bilmiyormuşsun, insanları yanıltma lütfen…

    • Faruk

     29/10/2013 at 00:22

     Ah bide kullanmayı bilseniz şu telefonu 🙂 Vardı vardı vardı vardı 🙂

  • Kaan

   28/10/2013 at 11:06

   Ya ben bunu anlamadım hakikaten insanlar ne kadar saçmasapan şeylere takıyorlar. Arkadaşlar ilk iPhone ile birlikte reddet tuşu vardı o da telefonun açma kapama tuşuydu. Üstteki tuşa 2 kez basmak bu kadar zormu yahu. Bir konu açılıyor, konunun %30′ u olan bir işlevi “hayır ben böyle yapıcam takıntısıyla” dolduruluyor. Gidin o iğrenç androidi kullanın kardeşim o zaman yaaaa…
   Bu arada i4 kullanıcısıyım ve verdiğiniz detaylar işe yaradı teşekkür ederim Mustafa bey, telefonda mutlaka kasılma olacak sonuçta ama bütçeyi denkleştirirsem 5s alıcam.
   Apple her zaman en iyisidir…

 74. Honour

  27/10/2013 at 23:20

  Mustefa bey yazi icin tesekkurler. Bunlari uyguluyordum zaten, sizden teyit almak gibi oldu. Sorum Kontrol Merkezi’nin bir oyun veya video izleme sirasinda yanlislikla cikmamasi yani sadece ana ekranda kullanimi icin bir ayar var midir? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 23:28

   Evet var. Ayarlar -> Denetim Merkezi -> Uygulama İçinden Erişim seçeneğini kapatın.

 75. Volkan

  27/10/2013 at 23:20

  iPhone 4 kullanıyorum. Güncelleme sonrası takılma hakkilatten baş belasıydı. Fakat Hafızada gereksiz ve önemsiz uygulamaları temizledim. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla yaptım. Şuanda gayet güzel maşallah:)

 76. Mert

  27/10/2013 at 23:31

  Cok ilginc bir ornek vericem bmw 1 eski kasa ve yeni kasa yi iOS 6 ve iOS7 gibi bakabiliriz insanlarin zevkleri zamanla degisiyor sizce apple gibi buyuk bi sirket veya bmw gibi kasayi/isletim sistemini boylesine degistirerek hatalar yapar mi para kazanmak icin yapiyorlar musteri kaybetmek icin degil 😉 ayrica iOS7 rrrookkkeett!!!! ;););)

 77. tolgamk

  27/10/2013 at 23:32

  i4 te sorunlar var kesinlikle. klavye takılıyor. programlar crash olup kapanıyor. çağrı zil sesi sonuna kadar açık yinede az ses geliyor. sim kilidi açma ekranında tamam tuşu görünmüyor. pil facebookta özellikle felaket hızla bitiyor. biz windows crash olur apple olmaz diye bilirdik hep meğer yanılmışız.

 78. murat gökçe

  27/10/2013 at 23:32

  Bu işin en güzel çözümü her cihaz için farlı ios versiyonlarının çıkarılması olacaktır. Örneğin hiç bir zaman iphone 4 için açılmayacak siri özelliğinin tek noktasını içermeyen bir ios7. Madem her cihaz tam olarak ios 7 yi kullanamayacak ise mevcut cihazın kapasitesini düşünerek güncellemelerin yapılması. itunes üzerinden kişiler cihazlarına uygun olan ios versiyonunu güncellemelerini yaparak tüm sorunları çözmüş olurlar.

  • Emin

   28/10/2013 at 06:49

   E zaten öyle değil mi… Her cihaz belirli bir sürümde kalıyor, her cihaz için ayrı işletim sistemi olmuş oluyor. Modern geliştiricilik dünyasının gereği bu.. Tek problem Mustafa Bey’in de dediği gibi iPhone 4 bu yıl bırakılmalıydı.

 79. Murat

  27/10/2013 at 23:42

  Murat kardeşim kesinlikle katılıyorum. Telefonlara göre optimize edilirse performans sorununun önüne geçilir diye düşünüyorum. Bu arada kilitli ekranda iken çağrı reddetme zaten yoktu diyen arkadaşlar, yanılıyorsunuz. Evet vardı. Cevaplama mandalının hemen sağından yukarıya kaydırma yapılınca cevapla reddet mesaj reddet mesaj gönder gibi seçenekler vardı. İos7 de yok maalesef..

  • Nongis

   27/10/2013 at 23:51

   İos7’de de var. Ben sıklıkla kullanıyorum. 🙂

 80. Ege

  28/10/2013 at 00:02

  iPhone 4 cihazım var iOS 7 ile telefonun içine ettikleri için Android’e geçiş yapıyorum. Nerede o karizmatik görünüşlü, hızlı iOS 6.. Ulan Apple, ulan..

 81. Murat

  28/10/2013 at 00:03

  Evet var fakat kilitli ekran açık iken oluyor. Kilitli ekranda olduğuna dair hiç açıklama gelmedi bugüne kadar..

 82. ahmet yilmaz

  28/10/2013 at 00:12

  bende iphone 4 8 GB var yeni surumu yukleyince telefon maf ldu inan cok sogudum yakinda samsunga gececem en azindan ne olacagini biliyorum benim en buyuk dersim sarz normalde sarzim herturlu oyun muzik intette iyi gidiyordu suan cok kotu ve agir isliyor buna nasil bir care bulurum ban ayardimci olurmusunuz en azindan yenisi alana kadar sunu kirmayayim

  • Mustafa Tan

   28/10/2013 at 00:19

   Yukarıdakileri denediniz mi ?

   • VEMANSATEN

    28/10/2013 at 13:40

    MUSTAFA BEY ACİL YARDIM!!!!!!! IPHONE 5 VAR IOS 7.02 YUKLEDİM ANCAK KAÇ GUNDUR TELEFONLA KONUSURKEN HOPARLÖR KENDİ KENDİNE ACILIYOR YADA TLF SES KAPAT TUSU AKTİF HALE GELİYOR YANI TLF GÖRÜŞMELERİMİ SAĞLIKLI GERCEKLEŞTIREMIYORUM…. VE TLF KENDİ KENDİNE KAPANIP ACILIYOR BİRDE SARJ 25 FALA İKEN BİRDEN 8 FALAN DİYOR ACABA SORUN NEE TURKCELDEN KONTRATLI ALMIŞTIM

  • Kaan

   28/10/2013 at 11:13

   Bence hiç bekleme sıfır s3 mini ile kafa kafaya değiştirebilirsin cihazını sonuçta donanım olarak aynılar. Hele android kullanıyor ki hemen geç…

 83. Mirzana

  28/10/2013 at 00:20

  Selam arkadaşlar iturkey.biz ekibine teşekkür ediyorum bizi iphonenin özelliklerini resimli olarak aydınlattığınız için …

 84. Emin

  28/10/2013 at 06:43

  Merhaba Mustafa Bey,

  Ben bir konuda yorumunuzu merak ediyorum. Bilgisayarlarımız daha çabuk yenilenseler de daha uzun sürelerde değiştiriyoruz ancak telefonlar çok zorlasan 2 yılda bir değişmeli (yoksa uygulama çalıştıramıyorsun).

  Sizce telefonların donanım kapasiteleri henüz çok düşük olduğu için mi bu hızlı değişim? Bilgisayarların işlem performansına çıkılınca durulur mu bu fırtına? 🙂

 85. Nobodyisbad

  28/10/2013 at 07:46

  Selamlar herkese..

  Iphone 5 sahibiyim cihazimda 6.1.2 jailbreak vardi kilit tusu arizasi nedeni ile servise gondermek zorunda kaldigim cihazima ios 7.0 yukledim merak edip az kullandim ve bahsettiginiz bi cok sorunu bende yasadim ozellikle bataryanin cabuk bitmesi ve yavaslama gibi. Cihazi servise gonderdim ve cihazim yenisi ile degisti ios 6.1.3 ile geldi ama jailbreak olmadigindan ios 7 deki sorunlari goze alarak 7.0.3 kurdum ama temiz kurulum yaptim ve suan hersey cok iyi bi cok yasanan sorunun hic birini ben yasamadim sifit kurulum onemli guncellemeyi iyi yapmak sorunu cozecektir sorun yasayanlarin yeniden temiz kurulum yapmasini tavsiye ederim. Ayrica ios 7 yi kullandikca seviyor insan gorsel olarak ilk hosima gotmemisti ama suan col seviyorum ozellikleri kullanimi cok keyf verici daha klas olmus zamanla alisicagini dusunuyorum herkesin sorunlarin olmasi gayet normal yeni ozellikler geldi ios 7 ile stabil calismasi icinde sorunlari gormeleri gerek yeni guncellemelerde onlarida duzelticeklerdir ios 6 da cok sikayet eden vardi suan onlar ios 6 yi istiyor demekki 8 ciktigindada 7 yi istiyceklerdir 🙂 andriod konusunada degineyim ios gibi isletim sistemi gormedim android belli bi yuklemeden sonra kasilmaya basliyor ayrica guvenlik sorunlari olan bi isletim sistemi android dusunenlere tavsiyem hic dusunmesinler derim nacizane goruslerim bunlar. Ek olarakta sarj tuketimi icin parlakligi kismak faydali olacaktir ios 7 de kullanilan beyaz arka plan kisik parlaklikta bile cok canli duruyor buda avantaj sayilir.

  • Murat

   28/10/2013 at 10:45

   Nobodyisbad benim ip4s imin de Power düğmesi tam baslıyor servise göndermeyi düşünüyorum. Fakat uzun sürer ve telefonsuz kalırım diye cesaret edemedim. Acaba benimkini de yenilerler mi? Yenilerlerse ne kadar zamanda gerçekleşir bu değişim?

   • Nobodyisbad

    28/10/2013 at 18:26

    Benim cihazim 15 is gununde degisti gondermeyi dene derim mutlak degisebilirler.

 86. Ahmet DEMİRCİ

  28/10/2013 at 08:07

  Mustafa bey bir kaç kez yazdım ama cevap alamadım. Çektiğimiz veya indirdiğimiz herhangi bir fotoğrafı duvar kağıdı yapayım diyorum, maalesef ölçeklemeyi yapamıyorum bunun bir çaresi varmıdır. SELAMLAR

 87. Hyadesign

  28/10/2013 at 08:43

  iPhone 4 kullanıcıları telefonun çıkmasının üzerinden 3 sene geçmiş hala iOS 7 desteği diyorsunuz. Ben 3GS’ye iOS 6 yüklemiştim rehbere girmesi 5 sn sürüyordu. Biraz mantıklı hareket edelim. Bu tür cihazların sistemsel ömrü 2 yıldır. 3. Yılldan itibaren hız ve pil problemleri yasarsınız.

 88. llucky

  28/10/2013 at 09:20

  Benim dusuncen fazla oyun oynamican. Oyun oynadim mi inanilmaz dusuyo sarj

 89. cinemaker

  28/10/2013 at 09:22

  Sadece iphone 4 degil butun cihazlar yavasladi kim diyebilir ios 7 yuklu iphone 5 ios 6 yuklu iphone 5 den daha hizli diye. Telefonlar birbiriyle hiz yarisi yaptigi ortamda iphone ayagina sıkmıştır

 90. Caner

  28/10/2013 at 12:04

  Steve Jobs öldü apple öldü beyler ios 6 guncellemesinide 3gs ve 4’te kullandım sorun olmamıştı hıç fakat ios 7 bence iphone 4’ü bitirdi diyebiliriz yeni telefon almaya teşvik etmek ediyorlar insanları iphone 5 ve 5s gibi kısacası ios 7 kasmaları yuzunden apple ve ios 7’DEN nefret eder duruma geldim param olsa hıç dusunmeden lg g2 telefondan alırım hala i4 kullanmaktayım dediklerrime katılırmısınız bılemem 🙂

  • murat

   29/10/2013 at 22:42

   Ben iphone4’ten LG G2’ye geçtim.
   Süper telefon, iphone bildiğin kız telefonu yeminle yanında

 91. Gokhans

  28/10/2013 at 13:10

  İ4 kullaniyorum ios7 son guncellemeden sonra hic bir sikintim kalmadi.

 92. Ali

  28/10/2013 at 13:49

  Mrb Mustafa bey pil ve diğer bütün yazılarınızda bizi aydınlattığın için teşekkürler ederim zaten şuan ki yazdıklarını adımları çok dan yapmıştım ve yararını buldum ve siz şuanki yazınız da iOS 6 dönüşü imkansız diyorsunuz ve eğer iphone kullanıcıları biraz daha sabır ederler ise muradlarına ererler yanı iOS 8 çıktığın da imzalar tekrar açıldığın da iOS 6 ya dönüş yapabilirler tabiki yine de Allah dan umudu kesmemeli

 93. Faruk

  28/10/2013 at 14:26

  Evet Apple tutturduğu kalite ve tasarımla hala 1 numara ama kim ne derse desin ios7 tam bir felaket.. Sanki tasarımcılar çocuklarına sorup kızlar için tasarlamış.. Bu kadar kalitesiz tonlamalar, bembeyaz kalitesiz görünümlü renkler 🙁

  İphone4 kullanıyorum JB bekliyorum, direniyorum ios7ye geçmemek için..

 94. Cengiz

  28/10/2013 at 14:48

  Mustafa bey i4 kulanıyıyorum eski sürümde ortadaki merkez tuşuna çif tıklandığında kulanmış olduğum pırogramları kapata biliyorduk şimdi olmuyor bu normalmi?

 95. Tt

  28/10/2013 at 15:04

  Ayfondada pil icin bu ayarlar yapma durumu soz konusuysa yandik,hem android hemde 4s kullaniyorum. En basiti htc 3g hep acik,4sde yok ve ikisininde sarji ayni anda bitiyor neredeyse. Ve wifi hotspot yapiyorum 4s birde. Tabiki androidin kasma durumu var ama islevsellikte i4s yariyolda bence hicbirseye izin olmamasi kotu.yeni gelen guncellemelerde yuklu olan cogu uygulamam kapandi.suan bu yaziyi yazarken klavyem donuyor. Htc 800 tl verdim 4s siz dusunun ve ikisini toplayinca. Ancak bir cihaz ediyor. Hayirlisi artik birde w8 deneriz ondan dert yanariz :))))

 96. Tt

  28/10/2013 at 15:09

  Konu disi :ayfon/ayped den samsung smart tvye ana ekran goruntu aktarim(kablosuz) programi varmi acaba.acilan bir video yada baska birseyin aktarimi icin.

 97. Şahin

  28/10/2013 at 15:32

  Herkese selam, ios7 yüklü olan telefonlarda, teknoloji mağazaların satmış olduğu ( bimeks, teknosa vs.) farklı marka şarj cihazları çalışmıyormuş. Bilgisi olan var mıdır?

 98. Jason

  28/10/2013 at 16:29

  İos6 yazılımında pil dolduğunda fiş resmi çıkıyordu ios7 yazılımında böyle bir seye rastlamadım yanılıyor muyum

 99. zxc

  28/10/2013 at 16:43

  merhaba itunes ile iphone a format atılması dahamı iyidir,yoksa telefonun ayarlarından sıfırlasak aynı şeymidir

 100. Ahmet DEMİRCİ

  28/10/2013 at 16:51

  Mustafa bey ölçekleme ( duvar resmi ile ilgili ) ile ilgili bir mesaj göndermiştim ve hale bir bilgi alamadım. Bu sürümle ilgili bir sorun mudur? Sizden yardım bekliyorum iyi çalışmalar….

 101. universal_live

  28/10/2013 at 17:10

  merhaba mustafa bey ben iphone 5 kullanıcısıyım cihazıma wifi üzerinden ios 7.0.3 güncellemesi yaptım ama telefonda şarj çok cabuk gitmeye başladı normalde sabah şarjan çıkarıp işe gittiğimde öylene doğru %98 larda oluyordu ama ios 7.0.3 den sonra bu oran %70-60 lara kadar düştü birde mailler geç geliyor tüm bildirimler geç geliyor mesela faceden biri msj yazdığında bildirim olarak gözükmüyor sadece faceyi açtığım zaman görebiliyorum mailde aynı şekilde mailimi açıyorum güncelleme yapıyor hepsi geliyor ama bildirim olarak gelmiyor sizce sorun ne olabilir ios 7.0.2 böle bi sorun yoktu anında gelirdi bildirimler acaba itunese bağlayıp yeniden kablo ile güncelleme yapsam sorunlar düzelirmi iyi çalışmalar teşekkür ederim şimdiden..

 102. universal_live

  28/10/2013 at 17:12

  yukarda bahsettiğiniz şarj iyileştirme için sunduğunuz butun ayarları yaptım şarjda biraz iyileşme oldu bildirim geç gelmesi ve hiç gelmemesi sorunu çözülmedi yardımcı olabilirseniz sewinirim..

  • Mustafa Tan

   28/10/2013 at 17:22

   Bir de ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin.

   • Mehmet

    28/10/2013 at 20:00

    Merhabalar Mustafa bey
    iphone 4 e ios 7 yukledim ama sarj cabuk bittigi icin ios 5.1.1 e dondum ifaith ile hala sarj ayni bugun sabahtan bu yana %21 kaldi ios 6 ya shshsiz gecebilirmiyim yoksa 4.3.5 e mi gecsem onun shsh i var ?

    • Mehmet

     28/10/2013 at 20:10

     Birde iphone 4 icin en iyi surum hangisi ?

     • halil ibrahim

      01/11/2013 at 13:46

      iphone 4 kullanıcıyım ve ios 7.0.3 den memnun değilim 6.1.3 daha iyidi fakat jail break yapmak istemiyorum bu durum için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

    • Emre

     31/10/2013 at 18:03

     İos 5.1.1 e nasıl ve ne zaman döndünüz söyleyebilir misiniz?

 103. Mehmet

  28/10/2013 at 19:53

  Merhabalar benim iphone 4 var ios 7 yukledim ama sarj cabuk bittigi icin ips 5.1.1 e dondum ifaith ile hala sarj ayni bugun sabahtan bu yana %21 kaldi ios 6 ya shshsiz gecebilirmiyim yoksa 4.3.5 e mi gecsem onun shsh i var ?

  • Ali

   29/10/2013 at 11:13

   İos 6 ya donmeme ravmen Ayni olayi bende yasiyorum 1dk de bir sarz dusuyo assagi.bataryalari bozdu 7.0.3

   • Ali

    29/10/2013 at 11:33

    7.0.3 ten 6.1.3e dondukten snra sarz 7.3gbi gitmeye devam ediyor.daha onceki donuslerimde hic slklnti yasamamistim.2kere sarzi komple bitirip,full doldurdum,ama nafile.geri sayim sayaci gibi halen.batarya mefta.7.1e gelsede degismeyecek.muhtemelen herkezin batarya mefta.gecmis olsun.su yaziyi yazarken 3kademe dustu.

   • Emre

    31/10/2013 at 18:05

    İos 6 ya nasıl döndünüz?

    • Ali

     07/11/2013 at 11:34

     Shsh kaydin olmali.yoksa donemezsin.shsh demek appel in imzasi demek.6.1.3te iken bu imzayi kaydettiysen youtuba=ios7 downgrade yaz.

 104. kemal

  28/10/2013 at 21:18

  bir tavsiye de benden. ekran aydınlatma ayarını 1/4 te tutarsanız %50 iyileşme sağlarsınız. iyi d o zaman ekran görünmüyor demeyin, insan gözü ilginçtir alışınca kötü gelmiyor.

 105. Şenol

  28/10/2013 at 21:22

  Merhaba Apple ustası, bende iPhone 5 kullanıyorum hala iOS 7 ye gecmedim. Neden derseniz yorum yazanlara baktikca iyilik geçmemiştim diyorum. Pil ömrü için ise yedek bataryalı kılıf tercih edilmeli. Acizane fikrim

 106. Osman kağan Tekin

  28/10/2013 at 22:58

  Mustafa bey benim iphone 4’üm var şarja filan sıkıntı filan yok ama menü geçişlerinde baya bi kasma var bunun için ne yapmam gerekir cihazım 16GB (lütfen yardımcı olun )

  • Mustafa Tan

   28/10/2013 at 23:22

   Yukarıda paylaştıklarımızı denediniz mi?

   • Osman kağan Tekin

    29/10/2013 at 18:35

    Evet denedim ama bir değişiklik olmadı ne yapmam gerekir

 107. Nurettin

  28/10/2013 at 23:52

  Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. İos6 da telefonumuzun sarji doldugu zaman anlayabiliyorduk. Ama ios7 de anlayamiyoruz %100 yazdigi zaman bir isaret goremiyoruz. Bu konuda bilgilendirme sansiniz varsa sevinirim

  • Ali

   29/10/2013 at 19:00

   Battery master app sini kullan.

 108. Sercan

  29/10/2013 at 00:23

  Appleın yanlışından döneceği de yok. Eskiden son çıkan iPhone ve bir eski modeli satışta olurdu bu olay 2 eski modelin satışta kalmasıyla başladı. Yani iOS 7 tanıtıldığında iPhone 4 satışı sürdüğü için mecburen desteği kesemedi. Şu an 4S ve iPad 2 satışı sürdüğüne göre iOS 8de de aynı şeyler yaşanacak.

  • Ahmet Samet Coşgun

   29/10/2013 at 11:12

   iOS 8 çıkmayacak bildiğim kadarıyla. iOS 7 son sürüm…

   • İsmail

    29/10/2013 at 12:42

    Her zaman daha iyisi çıkar

 109. Ersin Alakuş

  29/10/2013 at 00:30

  Merhaba. 28.10.2013 saat 23.00 civarında iphone 4s olan telefonumda güncelleme yaptım yazılım 7.0.3 oldu ; fakat rehberimdeki yaklaşık 100 numara silinmiş. Nasıl düzeltebilirim acaba ?

  • Taha

   29/10/2013 at 03:12

   Kişiler menüsünde sol üstte gruplar seçeneği var.oradan facebook kişileri hariç hepsini açarsan numaraların geri gelebilir. Güncellemeden dolayı oradaki icloud yada telefondaki kişilerden biri kapanmış olabilir.

 110. Vedat

  29/10/2013 at 00:41

  Beyenmedim

  • Omer

   02/11/2013 at 13:15

   Sen once Beğenmedim yazmayi ogren hocam. Sonra beğenmezsin

 111. Yasemin Karagedik

  29/10/2013 at 01:59

  Ahh IOS7 mahvettin bizi. Apple hayranı birisi olarak iphone4 ümdeki yavaşlama ve kasmadan dolayı yeni telefon olarak ciddi ciddi Samsung S4 düşünmeye başladım. Hem ipadim hemde telefonumda artık eski performans kalmadı. Dokunmatik ekrana tıklamaktan telefonun ve ipadin camını kırmak üzereyim. Önceden dokunmatiktte apple ın üstüne tanımazdım ama artık herşey değişti. Üzlüyorum neyazıkki. Apple ın kalitesini biliyor olmama rağmen Samsung arada beni dürtüyor. İphone dan samsung’a geçen bir çok arkadaşım var ve beni Apple takıntımdan kurtarmak için söylemedikleri şey kalmadı. Ben hala direniyorum. Yeni iphone lar maalesef çok pahalı. Steve jobs tan sonra apple bi aşka oldu sanki. Sadelik gitti karmakarışık bir program geldi yanarlı dönerli bu program sanki çok matahmış gibi yükledim. Pişmanım hemde çok !!!

  • yolgezer

   29/10/2013 at 12:55

   yasemin hanım, bende iPhone ve iOS7 kullanıyorum ve hic bir kasilma yada asiri sarj gitme sorunu yasamiyorum. Size tavsiyem cihazi sifirlayip oyle kurun iOS7’yi inanin tum bu sıkıntılarınız son bulacak, iPhone4 ile sorun yasayan diger arkadaşlara da aynen tavsiyemdir.

   • Caner

    29/10/2013 at 16:03

    ios 7.0.3 kurulu nasıl onu sılıp bastan kuracagız kı yardım edermısınız sıfırladım ios 7.0 iken sonuç aynı.

    • Anonim

     02/11/2013 at 15:00

     Mrb cihazınızı kablo ile bilgisayara bağlayıp dfu moda alıyorsunuz itunes kurtarma modunda bi iphone bulundu uyarısı verir dfu mod için nette bilgilee mevcut bundan sonra shift tuşuna basılı tutarak restore yazısını tıklıyoruz kurulum başlamıştır.Bittikten sonra yeni iphone olarak ayarlıyosunuz benim tavsiyem rehber yedeği hariç eski yedeklei yüklememeniz ben şu anda çok memnunum sadece 3G de şarj çok gidiyo

     • Caner

      05/11/2013 at 02:58

      Merhaba arkadasim; ismini bilmediğim için arkadasım diyorum… 🙂 seninde mi telefonun kasıyordu iphone 4 ise bunu yapıpta telefonun kasma sorunu düzeldimi cevap atarsan tekrar cok memnun olurum ona göre bende deneyeceğim tşkler.

      • Anonim

       06/11/2013 at 02:42

       Evet hocam iphone 4

       • Anonim

        13/11/2013 at 20:13

        Hocam kontrasi artir iphone 4 acinca renkli alt panel olmuyor sade oluyor yaa bir bakirversen

   • Anonim

    03/11/2013 at 13:27

    Sana aynen katiliyorum. İos 6 ya geri donusude kapali. İphone askim bitmek uzere, bende samsung dusunuyorum.

  • muzaffer

   01/11/2013 at 08:09

   Ben oturup ios 7 hakkında ne yazayım derken bu yazıyı gördüm. İmzamı atarım her kelimesine…

  • Anonim

   03/11/2013 at 10:19

   Haklısınız yasemin kardeşim
   herkeste bu durum var iphoneden anlamamış olanlar hariç tabi

 112. Taha

  29/10/2013 at 03:08

  Ben ios 7 yi çok beğendim. Ama iphone 4 e ios 7 bu şekilde verilmesi hüç hoş değil.iphone 4 e hiç olmamış o konuda çok yalnış yaptı tim cook.

 113. ÖMER YILDIRIM

  29/10/2013 at 09:00

  S.A. Mustafa Bey, yurt dışından 2011 yılı Tem ayında 32 Gb iphone 4 tel. aldım ve kullanmaya başlayınca büyük hayal kırıklığı ve pişmanlık yaşadım. Fakat geri dönüş olmayınca mecburen son yazılım güncellemesine kadar kullandım. ios7 ile birlikte AKILLI !!!! beş para etmez telefonum tamamen aptal ve ne yapacağını bilemez hale geldi. Söyleyecek söz çok ama ne söylesek boş. Kendim ettim. Kendim buldum. Telefonu artık 11 yaşındaki kızıma oyun oynasın diye berecektim ios7.0.3 güncellemesi yükledim ve tel hafızasında en asgari uygulamaları bıraktım geri kalan herşeyi sildim. 32 gb hafızanın 20 gb boş. Şimdilik bu şekilde idare ediyorum. Bu telefondan sonra iphone apple ASLA VE ASLA almam. Dağ fare doğurdu deriz ya, iphone apple markasının büyüklüğüne kandım ve kocaman iphone dağının doğurduğu fare bile olamaz. Tam bir soygun düzeni, şimdi onca proğram uyğulama almışsın, başka bir marka cihaz alsan tüm bu uygulama ve proğramlar boşa gidecek. Seni iphone ye esir ediyor. Fakat ne giderse gitsin bir daha asla iphone almam. Kimseyede tavsiye etmem.

  • Mustafa Tan

   29/10/2013 at 09:47

   Anladığım kadarıyla siz cihazınızı ilk aldığınızdan bu yana memnun değilsiniz.

   Yani sadece iOS 7’ye özel bir durum yok. Peki tam olarak hangi özelliklerini beğenmediniz.

 114. Berk

  29/10/2013 at 11:11

  Bence bu kadar karamsar olmamalısınız. Bence İOS7 gayet güzel olmuş. Birazcık şarj götürmesi kadar da doğal bir şey olamaz. iPhone 4 lerde kasma olabilir ama benim 4s imde pek sorun olmadı. Nasıl bu kadar kötüleyebilirsiniz aklım almıyor.

 115. Mehmetcan

  29/10/2013 at 12:36

  ios 7 den memnun olan tek kisi benim galiba yada memnun olanlar sorun olmadigi icin sesini cikarmiyor. İnsanoglu oyledir zaten memnunsa sesini cikarmaz. Tesekkurde etmez ama bir sorun yada memnuniyetsizlik olsun herkes acar agzini yumar gozunu

 116. İphone4 kullanicisi

  29/10/2013 at 14:01

  Selam arkadaslar 6.1.3 de beklemede kalan bir ip4 kullanicisi olarak jb beklemeye devam ediyorum.
  Bir diger konuda guncelleme yapmak sart degil arkadaslar bu konuyuda anlamis degilim memnunsaniz telefondan daha iyi ozellikler var diyerek telefonu goz gore gore kullanilamaz hale getirmenin anlami yok bence.
  Bende cok dusundum yeni arayislara girdim fakat telefonlar cok buyuyor ve benim cebimde rahat olcak biyutlarda degil 5 belki ama 6 daha buyuk ekran ile gelecek diye bi soylenti var genelde bu tip soylentilerde gerceklesiyor. Bundan dolayi 4s jbli yada jbsiz uzun sure takilmayi dusunuyorum. Bu boyutlarda bu kullanimda baska bi telefon cikana kadar.

  • Anonim

   03/11/2013 at 10:23

   Arkadaş sakın ios 7’ye güncelleme !!!

 117. Osman

  29/10/2013 at 16:05

  Mustafa abi AppStore güncelleme uyarısı geliyor sürekli ama güncelleme seceneğine bastıgımda boş ekran cıkıyor güncellenecek hiçbisey yok neden olabilir bu ???

 118. İstemihan

  29/10/2013 at 17:00

  Merhaba iphone 4 32 gb kullanıyorum ios 7 yükledikten sonra cihaz baya yavaşlamış ve pil ömrü 1 güne düştü ancak bu son güncelleme ve sizin ipuçlarını uyguladıktan sonra cihazın hızı gözle görülür birşekilde hızlandı pil ömrüde 2 gün veya 2,5 güne yakın gitmeye başladı not:cihazı mail internet face gibi programları aktif kullanıyorum yardımlarınız için çok teşekkürler.

 119. ahmet

  29/10/2013 at 17:30

  yazınız çok faydalı oldu teşekkürler.

 120. Ali Yaşar

  29/10/2013 at 17:54

  Selam arkadaşlar iphone 4s iOS7 yükledim gayet güzel hatta abimin iphone 4 vardı onada yükledim sıkıntı yok bana soracak olursanız yükleyin gitsin şarz olayına gelince iphone telefonların şarz ömrü 1 gün ne kadar kısarsan kıs 1 günü geçmiyor.

 121. Mücahit

  29/10/2013 at 18:35

  APPLE GİTTİ ARTIK YERINE DAL KIRAN ARMUTU GELDİ.YOK ABI YOK 7.0.3 DEN SONRA İPADDE BENIM KULLANMAMDA MINIMUM BEŞ GÜN GİDEN ŞARJIM AYNI KULLANIMIN DAHADA ALTINDA KULLANMAMAMA RAĞMEN İKİ GÜN ŞARJI ZAR ZOR GİDİYOR BEKLEMEDEYKEN IKI UC SAATTE %1 BİLE GİTMEYEN ŞARJIM ŞİMDİ %7-8 GİDİYOR KISACASI ŞARJI %60 ÇABUK BITIYOR.

  • Anonim

   31/10/2013 at 21:57

   5 gün mü ?

 122. Murat

  29/10/2013 at 18:35

  Mustafa bey iyi günler yazılarınızı uzun süredir takip ediyorum ancak son zamanlarda tarafsızlığınızı kaybettiğinizi düşünüyorum.cunkü son çıkan ios 7 yi sevmeniz ve ısrarla taraf olmanız sizin gibi teknoloji bilen biri için çok şaşırtıcı . Mac air ipad 3 ve iphone 5 sahibi biri olarak şunu sçyleyebilirimki ben hayatımda böyle gerizekLı bişey görmedim .cihazlar sarjdayken tamamen kontrolum dışı çalışıyor yavaşlıgından ve androide benzemesinden bahsetmiyorum bile sizden ricam ios 7 yi düzgünce eksikleriyle birlikte tanıtmanız bu kadar insan şikayetçi ve memnuniyetsizken siz de nasıl hiç bi sorun olmaz yoksa siz apple a körü körüne bĞlımısınız ..

  • İphone4 kullanicisi

   29/10/2013 at 19:51

   İlluminati gibi degili :)))

   • Anonim

    05/11/2013 at 12:32

    cok dogru soyluyorsunuz murat bey icine etmisler cok tiksindim apple davayi kaybetmisti simdi musterilerinide kaybetme gayretinde

  • Anonim

   03/11/2013 at 10:25

   Benim demek istediklerimi aynen demişsin murat kardeş sağol

 123. UĞUR

  29/10/2013 at 19:28

  Bu kaçıncı yorumum olmadı işte ne yapıyorsam yapayım şarj su gibi gidiyor gözümle takip etmekten şaşı oldum aplenin şikayet hattı yokmu bu sorunlarına sahip çıkmıyorlar tel i4

 124. Bahadir

  29/10/2013 at 21:56

  Paylaşımlar geçerken çok yararlı iPhone 4 kullanıcısıyim erisebilirlik te hareket azalma seçeneği yok yada bulamadım yardımcı olursanız sevinirim …

  • Onur

   29/10/2013 at 22:01

   İos 7.0.3 te geldi diye biliyorum. Sanırım son hüncellemeyi yapmadınız.

  • Taha

   30/10/2013 at 02:59

   Dostum ios7.0.3 güncellemesini yapınca hareketi azalt seçeneği gelir.

 125. Burcu

  29/10/2013 at 22:40

  Diyosunuz ki telefonu 3310 gibi kullanın

  • Anonim

   03/11/2013 at 10:26

   Aynen öyle diyolar

 126. Osman kağan Tekin

  29/10/2013 at 23:59

  Mustafa abi ne yapmam gerekiyor menü geçişlerinde kasma var cihaz İphone 4 (GSM) 16GB düşüncelerin neler neler yapmalıyım (yardım edin )

 127. Barış

  30/10/2013 at 05:00

  Arkadaslar 4s kullanicisiyim. Pil omru konusundaki sıkıntılarınızı paylaşıyorum. Fakat lutfen sabirli olalim. Apple bu sorunlari her zaman cozmustur. Bugune kadar me problemler oldu, hatirlayin. Hepsi cozuldu. (Kendi kendine kapanan iphone’lari hatirlayin). Su anda ciddi batarya sorunlari yasamama ragmen apple’a guvencem sonsuz. Ayrica eski bir cihaz kullanicisi olarak, yeni modellerle ayni performansi almayi da beklemeyecegim tabiki. Bu sorunlardan dolayi s4’e gecmeyi dusunen arkadaslar. Bir kez daha dusunelim derim. Apple’in herhangi bir modeli sizi minimum 2-3 sene gotururken, s4 ve muadili urunler sizi maksimum 2 sene tasir. Bunu unutmayalim. Apple her zaman kullanicisina yazilimsal olarak daha uzun omurlu cihazlar. sunuyor. Lutfen biraz sabredelim…

 128. Erdoğan

  30/10/2013 at 06:24

  Arkadaşlar mıknatıslı kılıfların mıknatısı manyetik alan oluşturup şarjı harcadığı söyleniyor mantıklımı bilmiyorum ama pil çok az gidiyor deyipte bı tür kılıf kullanan varsa denemesinde fayda olabilir belki…deneyipte olumlu veya olumsuz yorum yaparsanız bilgilenmiş oluruz…

 129. Mehmet U.

  30/10/2013 at 08:09

  Merhaba Arkadaslar . Benim cihazim iphone 4 ve IOS7 kullaniyorum. IOS 7 den memnun olmadigim icin eski surumlere donmeye calisiyorum . Zananinda telefonuma jailbreak yapmistim. Ve su anda telefonumda IOS 5.1.3 un ipsw si duruyo . Acaba jailbreak programlari ile IOS 5.1.3 e dönmem mümkünmü acaba???? Bide dönülüyorsa nasil , hangi programla, ne sekilde dönebilirim ufak bir bilgi verirseniz cok sevinirim.

  • Ali

   30/10/2013 at 17:15

   İfaith,ireb programlariyla donersin.youtuba ios downgrade yaz.

  • Taha

   31/10/2013 at 03:40

   Shsh kaydı olmadığı sürece dönüş kesnlikle olmaz.

 130. Cafer

  30/10/2013 at 08:24

  Bende şarj yüzde 25 iken telefon kapanıyo veaçılmıyo. İos 7 nin bir güzelliğimi bu rezilliğimi anlamadım

 131. Anonim

  30/10/2013 at 08:27

  Böyle tlfmu olur günde 2kez şarj oluyor yazık 2binlira para yani……

 132. Can

  30/10/2013 at 08:43

  Merhaba arkadaslar i4 ios7 kullanicisiyim kontrast acip kapatmama ragmen denetim yeri halen ayni alt taraf gorunmuyor. İ4s kullanicisi tanidigim var onda gorunuyor.

 133. Selman Özpınar

  30/10/2013 at 08:55

  Bende 4s kullanıyorum. Mustafa beyin yazılarını güncel olarak takip ediyor ve sorunlarıma çözüm olarak deniyorum. Fakat sunu söyleyeyim ne yaparsam yapayım telefonu kendine getirmem mümkün olmadı. İos7’den sonra sıkıntı yaşanacağını düşünüyordum ama bu kadar tahmin etmiyordum. İos7 çıktığı günden beri en basit uygulamaların bile açılmasını birkaç saniye beklemek zorunda kalıyor, en basit uygulamalar bile arada kasilip kapanıyor. Üstüne üstlük benim telefonumda arkada sürekli mavi bir şerit dolaşıp duruyor.
  Diger yandan Apple ucuz telefon çıkaracağını soylerken görünen o ki 5c ucuz telefon degil 5s daha pahalı telefon olarak piyasaya çıkacak. Androidden gram hoşlanmayan biri olarak Apple’a binlerce lira para vermek ağrıma gidiyor. Neden 4s’imi 3-4 sene kullanamayayim ki. Su an tam bir çöplük oldu telefonum.

  • Mustafa Tan

   30/10/2013 at 11:11

   Selamlar,

   Öncelikle Apple hiç bir zaman ucuz bir telefon çıkaracağını söylemedi ve böyle bir işaret de vermedi. Telefonun isminin iPhone 5C olacağını önceden öğrenen medya her zaman olduğu gibi kendi kafasından iPhone 5C’nin C’si (cheap) anlamına geliyor diye varsayım yaptı. Halbuki Colour yani renkliyi simgeliyordu. Apple hiç bir zaman ucuz birşey üretmedi.

   Bu arada hiç cihazınızı sıfırlamayı denediniz mi? Sıfırlayanların çoğu sorunların gittiğini paylaştı.

   • Emre

    31/10/2013 at 18:19

    Telefonumu sıfırlamama rağmen hala kötü (üstelik üstte yazdıklarınızı da yaptım)
    Bi yorum görmüstüm ona katılıyorum bi kontrol çubuğunu neden ios 6 ya uyumlu halde getirmediler ki O zAman süper olurdu
    Bir de ios 6 ya geçiş şansimiz var mi

 134. Anonim

  30/10/2013 at 10:13

  Bu gunceleme kuran kerim dınle programını desteklemıyo lutfen bır çare indırıyo ama acarken atıyo program

  • Mustafa Tan

   30/10/2013 at 11:08

   Uygulamanın geliştiricisi ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Uygulamayı güncellemeli.

  • Mücahit

   30/10/2013 at 11:09

   SANIRIM PROGRAM İOS 7 DESTEKLEMIYOR İOS7 YE UYARLANMAMIŞTIR KARDEŞİM PROGRAM YAPIMCISININ HATASI O. GÜNCELLEME İLE UYGULAMAYI İOS 7 İLE UYUMLU HALE GETIRMESI LAZIM

 135. Hakan

  30/10/2013 at 12:16

  Merhaba iphone 4 de şarj problemi yavaşlık takılmalar oluyordu bilgdan tekrar sıfırdan kurdum dosyasını indirip iclouddan tekrar yedeiğini alıp bu sefer tüm ayarları sıfırla yaptım hareketleri azalt ve kontrastı artırı açık yaptım arka planda uygulamalrı yenileyi kapattım telefonu şarjı inanılmaz derecede iyi gidiyor takılmalar yok geçişler çok iyi facede takılmamalr oluyordu artık yok sonuç olarak şunuda sölim bence çok büyük değişiklik yada yenilik diyim yok ne gerek vardı bu kadar radikal değişikliğe yenilikçiğe açığım tabikide yeni makinalara göre yapcaklar sistemleride ama çok büyük değişiklik ne var alttan çekilende fener hesap makinası güzel ios 6 dada eklenebilirdi üstten aşşağı inen menü daha kötü eskisi daha kullanışlıydı birde şunu anlamıyorum bana versinle işletim sistemini 1 gün hadi 2 olsun severimde bu işi bütün hatalarını çıkartır bir kağıda yazar veririm inanıyorumki benim gibi yüklü para alan ürünü kontrolcüler vardır birde etrafada dağıtıyorlar peki bu sistemlerdeki bu işleri nasıl yapıyorlar bazı hatalar tamam sıfırdan kurulunca çoğu gidiyor ama devam edenler var yenilikler yeni versiyonlarla gelir o kullandıkça şuda olabilir şuda olsa iyi olur dersin ama bazı şeyler varki bunca paralar kazanan milyar dolar kazanılıyor bazı hatalar inanmak güç politakamı dicem anlamıyorum açıkçası

 136. Anonim

  30/10/2013 at 12:48

  İphone 5 ios 7 kullanıyorum. Telefonum video açmıyor.

 137. Tülin

  30/10/2013 at 14:02

  Gerçekten çok abartıyorsunuz. Iphon işe samsung telefonu aynı kefeye koymanız bile hata. Geçin samsung ada anlayın ıphone nun değerini. İlk bir ay sonunda nasıl yavaşladığını görün. Sorun yaşayanlar telefonu sıfırlasa hiç bir sorun kalmayacak. Samsung yada başka bir marka farketmez ios 7 den sonra 3 arkadaşım başka markalara yöneldi. Ama ıphone kullanan başla telefon kullanamıyor. Samsung ilk çıkarttığı modele atıyorum 2000 tl istiyor. Telefon üç ay sonra yarı fiyatına düşüyor. Her parçası plastik bumu kalite ??

 138. Oktay

  30/10/2013 at 15:32

  Apple’a konu ile ilgili mutlaka birçok mail atiliyordur. İos 7 mutlaka hatalar duzelecektir ama iphone 4 kullanicilari ciddi sorunlar yasiyor. En azindan 1 veya 2 gun ucin tekrar imzalar acilsada i4 kullanicilari ios 6 ‘ ya geri donse? Bu secenegi gozden gecirseler aslinda musteri kaybedeceklerine bilakis misliyle yeni musteri kazanacaklar ve simdiki kullanicilarinda guvenini bin kat daha arttirmis olacaklar.

 139. Idris

  30/10/2013 at 16:50

  Ben beğendim ufak tefek sorunlar var onları da Apple halleder zaten. Beğenmeyen droid kullansın. 4s te sorun yok bence.

 140. Mehmetcan

  30/10/2013 at 20:14

  Mustafa Bey bir sorum olacak.iphone cihazımdaki icloud hesabımdaki veriler 5 gb’ta yaklaştı.para verip satın almak istemiyorum. Devamlı bu alan doluyor. Ne önerebilirsiniz acaba..Silmek yada bir kere yedek almakmı gerekiyor…Daha önceki icloud görüşlerinizi okudum fakat bir cevap bulamadım..Yardımcı olursanız sevinirim..İyi çalışmalar diliyorum..

 141. Nurettin

  30/10/2013 at 20:53

  Programla istediğin kadar mesajı bir seferde atıyordum. İso7 yükledikte. Sonra buna sınır gelmiş deniyor en fazla 10 adet atabiliyorsun bunu neden yaptılar bir ayar varmı bu konuda. Toplu Mesajları çok kullanan biri olarak buna bir çare bulamasaam telefonu değiştirmek zorunda kalacağım. Buna çözüm bilen varsa aydınlatırsanız memnun olurum.

 142. Murat

  30/10/2013 at 22:33

  5s fiyati 2300 olacakmis:)

 143. Yunus Emre

  31/10/2013 at 13:13

  Merhabalar İphone 4 kullanıcısıyım 6.1.3 ü kullanıyorum halen ve ios 7 ye geçmeyidr düşünmüyorum bile. Fakat olası bi ios 7 yeni güncellemesinde i4 teki hatalar düzeltilip performans arttığını görürsem çevremde gecebilirim ama i4 üm 2. El sorunumda burda başlıyo eğer güncellemeye kalksam ios 7 ye , ıcloud hesabı ilk kullanıcının şifresinimi isteyecek ortada kalmak istemiyorum ?

 144. Emrehan

  31/10/2013 at 19:11

  Ben de air drop ve air play yok nasıl bulucam ve bunlar ne işe yarıyor

 145. universal_live

  31/10/2013 at 21:00

  merhaba mustafa bey ben sıkı bir iphone kullanıcısım bütün iphone modellerini kullandım şuan 5 kullanıyorum ben işim gereği gece geç saatlerde geliyorum biliyosunuz ki iphone cihazlar 2-3 saat arasında şarj oluyo bu süreyi bekleyemediğim için telefonu şarja takıp uyuyorum sabah uyanıyorum haliyle telefon herakşam 6-7 saat sarja kalıyor bunu telefona donanım ve uygulama açısında veya batarya ömrü açısından bir zararı varmıdır bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar..

 146. muzaffer

  01/11/2013 at 08:14

  Sıfırdan kurunca sorun tabiiki bi nebze düzelecek. Ama aynı App leri bidaha tele kurduktan sonra tekrar aynı kasılmalar, efendim; dokunmatik değil vurmatik ekran denemeleri… iphone 4 ten önce 5800 mıydı nokia, o cihaz vardı bende. iphone 4 e ios7 yi kurduktan sonra döndüm 3 sene önceki nokianınj vurmatik ekran 5800 ına. Nasıl bi saçmalıktır bu iphone 4 e ios 7 yüklenmesine apple ın izin vermesi.. Allah aşkına neden ios 6 ya geri dönüşe izin vermez bu apple!!!

 147. Hatice

  01/11/2013 at 12:20

  Merhaba arkadaşlar, i phone 5 kullanıcısıyım. Daha önce iphone 4 kulanıyordum. iphone 4 ile Bluetooth ile car_media’ya bağlanabiliyordum. iphone 5’te yazılım güncellemesi yaptıktan sonra car_media’ya ve diğer cihazlara bağlanamıyorum, aygıt bulunabilir yazıyor fakat hiçbir şey bulamıyor. Acaba yanlış yaptığım birşey mi var? Yardımcı olabilir misiniz?

 148. Volkan taşcı

  01/11/2013 at 13:29

  Ya zil sesine bi çare yokmu sesi kısık çıyor yardımcı olsanız tlf 4s

 149. Bilgin

  02/11/2013 at 04:54

  iOS 7.0.3 yazılımını yükledikten sonra telefonum ios 7.0.2 yazılımına göre çok fazla hata veriyor.Daha önceki yazılımlarda herhangi bir sorun olmamıştı.

 150. Batur

  02/11/2013 at 11:16

  Arkadaşlar,iphone5 ios7.0.3 kullanıyorum teli şarja takıyorum dolduktan sonra elime alıyorum,facebook veya twitter’a giriyorum şarj direk %30a düşüyor,artık kıracam telefonu,bunun nedeni ne?

 151. Anonim

  02/11/2013 at 12:16

  4s kullanıcısı olarak düşüncelerim;
  Sakın bikaç özellik için ios 7’ye geçmeyin berbat ötesi bişey androide geçecem…

  Ben eskiden iosu ve iphoneyi öve öve bitiremiyodum benim için telefonlar ikiye ayrılırdı iphone ve digerleri .
  Ama ios 7 ile bütün düşüncelerim tersine döndü…

  Zaten bikaç özellik için ios 7’ye geçtim
  Şarj dayanamadığı için o özelliklerin hepsini kapattım:)))
  Stabillik ve hız gitti
  Ciddilik gitti
  Kalite gitti
  Çin malına döndü
  Şarj su gibi gidiyo bazen %20’den %10’na diren iniyo % 7’de kapanıyo :)))

  En azından ios 6’ya dönüş imkanı sunsalardı insan bu kadar da mantıksız olabilirmi ?

  • Mustafa

   09/03/2014 at 09:24

   Madem bi zamanlar cok seviyordun simdi performansi kotu oldu fiyorsun iphone 4s den androide gececegine iphone 5 e 5s e gec onlarda ios 7 gayet stabil ve guzel calisiyor 3 yillik hatta 4 yillik telefonu kullaniyor hala artislik yapiyor 😉

   • Cüneyt

    22/01/2015 at 23:43

    Bunları söylüyorsan eline hiç 5 veya 5s almamışsın demektir. Cihazını androidin 3-4 senelik telefonuyla karşılaştır sony z3 veya samsung note 3 değil. Apple bir tanedir.

  • Anonim

   23/05/2014 at 17:56

   Zaten özellikleri var diye alınıyor kapatılacaksa ne anlamı var nokia1112al o zaman 10 gün pil ömrü var

  • Bordo

   03/09/2014 at 03:54

   Sen dandroide geçeceğine 3 5 kuruş fazla para verde 5 yada 5s al o zaman gör bakalım kral hala ios mu değilmi güldürme bizi unutma iphone ve diğerleri!

 152. Volkan taşcı

  02/11/2013 at 19:49

  Zil sesi için bir çare söyleyin yoksa servise gönderecem tlf nu yardımlarınızı bekliyorum.

  • Suleyman

   25/11/2013 at 20:39

   Kardeş ben 6 kullanıyorum 7 için o kadar şikayet var ki bende korktum yüklemedim sizce doğru mu yada neler kaçırıyorum bu güncellemede

   • Mustafa Tan

    25/11/2013 at 22:19

    iOS 7 ile gelen özellikler için:

    http://www.iphoneturkey.com/2013/09/ios-7-ile-yeni-gelen-en-onemli-ozellikler.html

    Bu arada eski cihaz sahiplerinin (iPhone 4 ve 4s) şikayetleri daha fazla. iPhone 5 kullanıyorsanız pek sorun yaşamazsınız.

    • Atakan

     28/11/2013 at 12:36

     Mustafa bey merhaba bir kaç ay önce fotoraf ve video için lock ile açılan gizleme programı vardı , i padım kırıldı yedeklemiştim ama malesef geri yuklemede bir hata oldu yuklememiş bu programı , ismini rica edebilirmiyim uygulsmanın belki yükleyince resimlerim geri gelir çok rica ediyorum hatırlayabilirseniz

   • Yasin

    08/04/2014 at 22:49

    Yaşanan sorunlar internet hızının düşmesi , kasmalar ve radyo dinlerken bile ara ara giden takılan net ve en önemli eskisi kadar hızlı olmayışı…

 153. cml

  02/11/2013 at 22:39

  3 haftalık ıphone 4s im var bluetooth kapalı wifi kapalı 3g kapalı hücresel veri zama zingoları kapalı ekran parlaklığı yüzde 30 falan kullanım süresi 5 6 saat bekleme süresi 1 gün falan oluyor yüzde 10 lara geriliyor bu çok mu normal tek yaptıgım konusmak mesaj atmak yesillendirirsenız çok makbule gececek

  • Anonim

   05/11/2013 at 21:33

   Bu telefonun adı var bir b…. Ka yaramıyor

  • Anonim

   12/11/2013 at 03:38

   Hemen hemen ayni sorunlari yasiyoruz aga

  • ismail

   04/12/2013 at 13:47

   YA BENİM İPADI ŞARJ EDERKEN YEŞİL IŞIK YANMIYOR ŞARJ YERİNDE NORMALDE YEŞİL IŞIK YANMASI LAZIM BİDE 3 GÜNDE %100 OLUYO NORMALDE 3 4 SAATTE %100 OLUYODU ŞİMDİ İSE 3 GÜNDE :/

  • İsmail

   05/12/2013 at 21:39

   Hacı sen hani akıllı telefon kullanıyodun bunları kapattıktan sonra neresi akkılı oluyor 😀

   • Metin

    28/08/2014 at 19:45

    Bu iyi teknoliji sen bilmiyorsun bilsen sasarim haha

 154. Anonim

  03/11/2013 at 02:13

  Editörüm ios 7.1 ne zaman varmı bi duyum ?

 155. Anonim

  04/11/2013 at 15:45

  merhaba itunes ile iphone a format atılması dahamı iyidir,yoksa telefonun ayarlarından sıfırlasak aynı şeymidir

 156. Anonim

  04/11/2013 at 15:48

  merhaba itunes ile iphone a format atılması dahamı iyidir,yoksa telefonun ayarlarından sıfırlasak aynı şeymidir..

 157. blacktopaz

  05/11/2013 at 18:31

  6 senedir iphone kullanıyorum ilk defa telefonum donuyor takılıyor program geçişlerinde zorlanıyor tasarımı yenilerken olan sistemi bozdular resmen bu dedikleriniz hepsini yaptığım halde ve bütün gün pc kullanan biri olarak iphone günde 2 defa şarj etmek zorundayım
  iphone ilk çıktığında samsung fln Vay bee diye bakarken şimdi aynı dereceye düştük

  • Mustafa Tan

   05/11/2013 at 18:36

   Cihazınızın modeli nedir?

   • Kerim

    14/11/2013 at 01:35

    Selam mustafa bey altin rengi iphone 5s aldiniz yanlislika 16 gb aldiniz bana satabilirniz cihazi

   • Zafer

    14/11/2013 at 20:59

    Merhaba mustafa bey iphone 5 kullaniyorum telefonumun sarji %19 olunca telefon kapaniyor sarja takinca acilip %20 oluyor yardimci olurmusunuz

   • Suleyman

    25/11/2013 at 20:41

    Mustafa bey benim ipad 3 de Bluetooth çalışmıyor sebebi nedir yardım edermisiniz

 158. Yusuf

  06/11/2013 at 09:48

  Arkadaşlar ios 7 ile ciddi derecede bir şebeke sorunu yaşamaya başladım bir tek bende mi böyle yoksa genel mi.önceki sürümde depo ve bodrumkatlarda vs çekerken şimdi ise apartmanda merdivenden evime çıkarken bile şebeke gidiyor

 159. Ali Bingöl

  06/11/2013 at 11:01

  Iphone 4S (16Gb) kullanmaktayım. İOS 7 den sonra safari kullanımında ciddi problemler yaşamaktayım. Özellikle mobil bankacılığı kullanırken sık sık sayfa kendiliğnden kapanıyor. Bir işlemi doğru dürüst tamammlıyamıyorum. Daha önce böyle bir sorun yoktu. Bu hstaları gidermek için bir çalışma yapıyorlar mı ? Acaba. Teşekkürler.

 160. HasBat

  06/11/2013 at 15:12

  Iphon 4 kullanıyırom iOS 7 yüklü daha düne kadar titreşimde sıkıntım yoktu ayarlarım normal ama artık telefonu sessizce aldığında titreşim olmuyor. Bının iOS 7 ile ilgisi varmı. ?

 161. VEMANSATEN

  06/11/2013 at 17:34

  MUSTAFA bey merhaba,ACİLLLLLL YARDIM
  ıphone 5 kullanıyorum ıos 7.03 e ıtunes üzerinden güncelledim ancak 2 sorunla karşılaşıyorum
  1. tlf konuşurken birden hopalör açılıyo ve karşı tarafın sesi duyuluyor yani rezil bir durum
  2. tlf şarjı %13 mesela ama şarja takınca %21 göösteriyor ve onun üzerinden sarj oluyor hangisi doğru anlamadım

  birde annemin rehber kayıtlarında resmi var mesela ben aradığımda arama ekranında resmi görünmüyor buda neteresan
  bu arada tlf 16 gb 2,5 gb boş alan var

 162. selen

  06/11/2013 at 17:40

  MUSTAFA bey merhaba,ACİLLLLLL YARDIM

  aynı sorun bendede var lutfen yardım edin

  ıphone 5 kullanıyorum ıos 7.03 e ıtunes üzerinden güncelledim ancak 2 sorunla karşılaşıyorum
  1. tlf konuşurken birden hopalör açılıyo ve karşı tarafın sesi duyuluyor yani rezil bir durum
  2. tlf şarjı %13 mesela ama şarja takınca %21 göösteriyor ve onun üzerinden sarj oluyor hangisi doğru anlamadım

  birde annemin rehber kayıtlarında resmi var mesela ben aradığımda arama ekranında resmi görünmüyor buda neteresan
  bu arada tlf 16 gb 2,5 gb boş alan var

 163. Fatih 7758

  06/11/2013 at 21:16

  Bu ios 7 bi halta benzemiyo çektigim fotolar beyaz çıkıyor ne yapcam

  • Anonim

   16/11/2013 at 17:35

   kılıf kullanıyosan kılıfı cıkarda dene belkı ıse yarar aynı sorunu bende yasamıstım

 164. Anonim

  08/11/2013 at 17:49

  Kasmaların kısmen önüne geçmek için battery doctor yükleyip accelerate yapmanızı öneririm zaman zaman. Çok arkadaşıma yaptık ve herkes emnun kaldı.

 165. Angryturtle

  09/11/2013 at 11:00

  Personel Hot Spot seçeneğini 7 versiyonundan sonra kullanamıyorum nedenini bilen var mı ?

 166. Berke

  13/11/2013 at 20:15

  Hocam iphone 4 kontrasi artira basina alt panel renkli olmuyor sade kaliyor bir bakiversen

 167. hasan bayrak

  14/11/2013 at 15:50

  Mustafa bey merhaba paylasimlarinizi sürekli begeni ile takip ediyorum.bu konudaki deneyimlerinizede güvenerek sahip oldugum iphone 4s ile alakali bir problemimi size aktarip yardimlarinizi talep ediyorum.Örnegin telefonum cebimde görmüyorum kimler aramis bir süre sonra telefonu kontrol ettigimde bircok kere arandigimi görüyorum fakat ekranda sürekli içinden çikamadigim ve kapatip açmak zorunda kaldigim o kabus durumla karsilasiyorum.kac kere ve kimler tarafindan arandigimi gösterecek ekranda sol tarafta GERİ sag tarafta VAZGEC imleci sanirim ve hemen alt kisminda alt alta olmak üzere mesaj gönder hemen onun altindageri ara vs gibi simdi cok animsayamadigim 4 adet geri bildirim imlecleri görüyorum,ve hic biri işe yaramiyor kimin ne zaman kac kere aradigini ancak telefonu kapatip tekrar actiktan sonra gorebiliyorum.kisaca kitleniyor.bu sorun telefonu ilk aldigim zamandan beri var.bundan daha kötüsü güvenlik konusunda çok güvendigim bu telefonda yasadigim bir olayi anlatmak isterim;bir gün telefonla ben hicbir sey yapmiyorken is yerinde telefon masamda duruyor kendi kendine siri calisti ve siriden whats app calisti bunu takiben cok yakin bir arkadasimin sohpet kutusu acilip almanca galiz küfürle arkadasima yollarken hemen müdahele edip telefonu kapatmak zorunda kaldim.inanamadim elim kolum buz kesti korkudan ya o mesaj gitseydi ya telefonumu gormeseydim nasil aciklama yapabilirdim.inanin cok korktum.bunu takriben 2 ay sonra sanirim bu sefer kiz arkadasima mesaj attim,sonra tekrar müsait degilmisin diye ikinci mesaji attim müsait degil ne oldu diye bir mesaj geldi ama bu mesaji atan kiz arkadasim degil almanyadaki en iyi arkadasim facetime mesaj seklinde atmisti 🙂 ne oluyor diye hemen almanyadaki arkadasima bu mesaji resim seklinde whats app ten yolladim acaba o mu bu sekilde mesaj atti diye sordum,o da şok o da hayret etti yazmadim dedi.hic şakaci biri degildir ciddi bir konu oldugunun o da farkinda idi her ikimizde 36 yasindayiz bunuda ek olarak belirtmek isterim.neyse o aksam kiz arkadasimla görüstugumde benim o iki mesajimi 10 dakika sonra gördügünü söyledi(merhaba napiyorsun papatyam?) (müsait değil misin) mesaji.ve o da müsait degilim ne oldu mesajini o da yazmamisti.kaldiki ta almanyadaki arkadasimin facetime mesaj olarak gönderdigi bir mesajdi.ben bu yasadigim iki talihsiz olayi sadece iphone kullanan arkadaslarimla paylastim ve buna benzer bir olay hic biri yasamamis.
  NOT:kiz arkadasimla harika giden bir iliski bu olaylari takiben sona erdi ve ben defalarca sormama ragmen hicbir sey soylemedi.iki haftadir ne yoyebiliyorum be icebiliyorum.olaylari birbirine sharloch holmes edasiyla bagliyor olmami yadirgamiyorsunuzdur umarim.ama isin icinden cikamadim yardim ve yorumlarinizi bekliyorum Mustafa bey.saygilar kolay gelsin.

 168. bekir

  15/11/2013 at 06:48

  mustafa hocam telefonu 2.el aldım telefon saglam ama ilk kullanıcının apple kimliginin şifresini bilmedigim için telefonu sıfırlayamıyorum lütfen yardımcı olun

 169. Mevlüt

  15/11/2013 at 23:32

  3G kapat, ekranı karart, hareketi azalt arkadaş iPhone oldu sana 33 10 bune arkadaş yetkililere burdan sesleniyorum jarzı bitmeyen iPhone istiyoruzzzz.

  • Anonim

   23/04/2014 at 04:00

   Jarz ne Mevlüt Türk Dil Kurumuna başvurmak lazım bunun için.. Ha gayret

 170. Fikret

  21/11/2013 at 19:03

  Apple bu kasmalarin farkindadir keske ios 7 destegi verdigi gibi iphone 4 kullanicilarina ios 6 ya geri donme imkani tanisaydi. Böylece hem musteri kaybi yasamaz hemde herkes istedigi versiyonu kullanip cihazlarindan sikayet etmez ios 7 yi begenmeyen yuklemezdi. Acaba Apple’a bu konuda sikayeti olanlar mail atip downgrade icin istekte bulunsa ne tür bir sonuc alinir merak ediyorum.

 171. Hasan

  21/11/2013 at 23:26

  Eğer arkaplandaki blur efektini iptal etmek istersek de iOS 7.0.3 ile gelen Kontrastı Artır (Increase Contrast) seçeneğini açıyoruz. Bu seçeneği açıkken ve kapalıyken arkaplanların nasıl gözüktüğü ile ilgili de aşağıdaki ekran görüntüsünde birer örnek mevcut.

  bunu iOS 7.0.4 DE Nasıl yapacağım

 172. Aslanhan222

  28/11/2013 at 20:32

  Merhaba mustafa bey benim telefon 4s şarjın çabuk bitmesini geçtim artık daha büyük bi problemle Karşı karşıyayım soğuk havada telefonum kapanıyor tekrar açmaya çalıştığımda şarja takınız işareti çıkıyo oda sıcaklığına geçince tekrar açma tuşuna bastığımda açılıyor.

 173. Uğurcan Erkal

  28/11/2013 at 23:36

  iPhone 5S kullanıyorum. Son zamanlarda Whatsapp ta girdikten sonra Bağlanıyorda kalıyor uzun süre. Bu konuda ne yapabilirim?

 174. Onat A.

  29/11/2013 at 23:21

  İphone 4 kullanıcısıyım ios 7 yi heycanla bekledim indirdim ama iphone 4 ios 7 ye yeterli değil telofonumdaki uygulamalar kapanıyor kasıyor falan kötü birşey ama artık değiştirme vakti geldi bence kullanıcıların şilayet etmesi anlamsız artık akıllı bir teşefon ömrü en fazla 3 sene her sene yeni bir özellik geliyor ister istemez telefonu yenilemek lazım andorid telefonlara gelince senede 50 model sadece samsung çıkartıyor ama 48 i hiçbir işe yaramaz 2 si de işte s4 gibi telefonlar onlarda da 1senden sonra lasma başlıyor örneğin s3 çıkttı dedik bu kadar ram işlemci hayatta kasmaz 1 sene geçmedi başladı sorunlar bu yüzden iphonedan vazgeçmem isterse rezil birr ios sürümü olsun ister pahalı apple işibiliyor basitlikle çözmüş işi

 175. Özkan küsmez

  01/12/2013 at 16:42

  İphone 4s pilini değiştirmek istiyorum böyle bir imkan adana ve çevresi için mümkünmü

 176. Doğhan

  01/12/2013 at 19:05

  iPhone 5s kullanıcısıyım daha alalı 2 gün oldu bi dün sarj ettim bide bu gün ama pil her 5-10 dakka da falan %1 gibi bir düşüş oluyor neden anlamadım yukarıdakilerin çoğunu yaptım paralax mıdır nedir o hariç çünkü ben o özelliği sevdim neyse ama bu nasıl bi olay anlamadım 2 kez sarj ettim daha bu kadar olması normal mi ??

  • mehmet

   31/03/2014 at 00:48

   hocam cihaz yenii bu normaldir zamanla bataryanız açılıcak açıldıkça şarjıda iyi gidicek merak etmeyin

  • Fsm

   19/04/2014 at 08:00

   Üstadım cihazı 12 saat şarjda tutun 2-3 gün ve orjinal şarj cihazı ve kablolarıyla şarj etmeyi deneyin düzelecektir. Şarj kablosu bile fark ettiriyor

 177. Can

  01/12/2013 at 21:19

  Doğhan aynı sorun bende de var günde 2 defa şarj ediyorum yüzde çok çabuk düşüyor anlamadım neden böyle

  • Doğhan

   02/12/2013 at 20:46

   Ben bu gün apple desteği aradım gayet de güzel anlattı bana bi test var konuşmandan önce yapıyosun ama tel yapıyor yani sen sadece basıyosun sonra arıyorlar seni falan neyse ben yaptım aradı beni konuştuk herhangi bi aksaklık görmemiş pil de de sorun yokmuş gayet iyi durum da imiş herzaman pil yüzdesinin gösterdiklerine çok bel bağlamayın dedi onun ayrı bir hesaplaması varmış valla bu konuşmadan önce bişi mi var diye korkmuştum gene 1 hafta beklicem diye ama öyle bir sorun yok diyince içim rahatladı yani şu an iyi bence sende bi ara içine su serpsinler 🙂

 178. Nuri Aydemir

  05/12/2013 at 22:40

  Merhaba Mustafa bey. iPhone 5 kullanıyorum iOS 7.4 yükledim gurup mesajları gönderiyorum hiç bir şey yokmuş gibi program gönderiyor ancak hiç mesaj gitmiyor. Toplu cuma mesajları göndermem gerekir acil çözüm ihtiyacım var teşekkür ederim.

 179. Murat

  06/12/2013 at 01:53

  Merhaba touch id ile ilgili bir sorum olacak. App store da touch id açık olmasına rağmen apple id soruyor, parmak izini nasıl kullanabiliriz? Teşekkürler

 180. Ahmet

  16/12/2013 at 16:04

  Merhaba, 5 var ve batarya biranda kullanmadan bitiyor ve normal şarj süresinden 5 kat daha fazla zaman alıyor dolması. Beklemde hiç kullanmadan 5 saatte sarj bitiyor. Bataryayı değiştirdik orjinal bataryayla sorun devam etti nasıl yol alabiliriz cihaz yurtdışı pasaport kayıtlı tşk.

  • Anonim

   19/04/2014 at 08:08

   Orjinal şarj cihazı ve kablosunu deneyin 12 saat hiç çıkarmadan şarjda bekletin şarjda telefonla oynamayın. Yukarıda belirttiğim gibi USB kablosunda bile fark ediyor

 181. iPhone 4 8gb

  19/12/2013 at 16:19

  iPhone 4’üm var ios 7.0.4 ve alt görev çubuğunu ortaya çıkartınca arkadaki uygulama renklerini görmek istiyorum. Düz beyaz bir renk göze hitap etmiyor. Bunun için ne yapmam gerek. Sayfa yöneticisinin söylediği gibi yaptım ama olmadı çözüm bulabilir miyiz?

 182. Çağlar

  16/01/2014 at 09:16

  Mustafa bey biraz alakasız olacak ama i5 kullanıyorum telefonumun şarjı muhteşem hızlı bitmeye başladı restore ettim yukarda yazılanları yaptım bana mısın demiyor battery de ram %80 civarına kadar çıkıyor anlamadım sizce bir çözümü var mı garantiye mi göndereyim

 183. İnci

  12/02/2014 at 23:58

  Mustafa bey, telefonum iphone 4s.. İosun son sürümünü kullanıyorm.. Fakat bir sorunum war bu ara.. Duvar kağıdı fotosu yaptığım resimleri ölçeklendip küçüktemiyorm.. Ne yapmam lazım? Bir yerde okumuştum hareketi azalt yapınca eskisi gbi oluyor foto ama bu kezde sistem ios 6 oluyor.. Başka bir çözüm var mı? Teşekkürler..

 184. Abdullah yılmaz

  25/02/2014 at 22:22

  Ipon 5 kullanıyorum msj atarken rehberin hepsini seçemiyorum ancak 9ar dokuzar gönderebiliyorum çok kıcık oluyorum bunun bi çaresi warmı

 185. Kerim Kılıç

  02/03/2014 at 21:56

  Meraba ipad mini ios7 kullanıcısıyım şardayken %95 i geçmiyor ne yapmalıyım bataryadamı yoksa yazılımdamı sorun olabilirmi acaba?

 186. umid

  20/03/2014 at 16:56

  Iphone 4s yeni surum ios 7 yukledim ama telefonumun wi-fi calişmiyor. lutfen yardim edin. hareketi azalt ettim yine bir işe yaramadi

 187. Anonim

  06/04/2014 at 13:35

  mustafa paşa biz göndermiyoruz şikayet vs bari siz yardımcı olun Allah belasını versin ios 7 nin kör olucaz abi kör beyaz ekrendan dolayı apple farkında değil ama sonu blackk berry e gidiyor beter olur inş sırf gelen aramayı cevapla ekranındaki salakça şeyden dolayı telefonu satıyorum kardeşim ben ios 7 kullanmak zorunda değilim g…ü yiyorsa açsın parayla ios 6 yı bak herkes nasıl geri dönyor neyse benim diyeğim şuki nokıa wındows 8 le gümbür gümbür geliyor 😀

 188. Ege

  26/04/2014 at 11:51

  Abi telefona milyon tane uygulama yüklerseniz tabi performansı düşer adam akıllı kullanın telefonunuzu sonra apple markasını eleştirip duruyorsunuz.

 189. İlknur

  26/06/2014 at 11:14

  Ben iPhone 5 kullanıcısıyım güncelleme yaptıktan sonra bazı programlar çalışmıyor özellikle whatsapp bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 190. inci

  24/07/2014 at 23:16

  merhaba. 6 gündür ıphone 5s kullanıyorum. 3g ile internete girip yazıstığımda örneğin facebookdan yada watsaptan 2 dakikada yüzde 1 gidiyor şarjım bu normal mi? ayrıca 3g açıkken bi program indirdim apple storedan telim baya ısındı.3 g yi kapatınca normale dönüyor. o kadar para verdim acaba bozuk mu telefonum. apple storeu arayp batarya testi yaptrdım mükemmel dediler bataryam için

  • Gözde

   12/08/2014 at 22:32

   2aydır 5s kullanıyorum son 2gündür kamerayı kullanmak ıstedgmde yada oyun açarken bı anda menüden çıkıyor sizce nedeni nedir yardımcı olabilirmisiniz

 191. Kürşat

  25/08/2014 at 22:07

  merhaba
  öncelikle bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim. hepsini uyguladım inşaallah faydasını görürüm. benim sorunum, ayarlar/genel/kullanım altında bende en çok yer kaplayan mesajlar 1,9 GB ve mesaj klasörüm boş bu kullanım nereden kaynaklanır bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

 192. Pingback: Ipad 16gb Yeter Mi | obtener su nuevo iPad - España