Yeni iPhone 5C ve iPhone 5S’in Özellikleri

Apple, 10 Eylül’deki etkinliğinde yeni iPhone 5C’yi ve iPhone 5S’i tanıttı. Bu Apple için bir ilk oldu çünkü daha önce hiç bir seferde 2 farklı iPhone modeli tanıtmamıştı. Apple ayrıca bu etkinlikte iOS 7’nin çıkış tarihini de tüm modeller için 18 Eylül olarak duyurdu. (Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen iOS 7 18 Eylül’de Yayınlanacak başlıklı yazımıza gözatın)

iPhone 5C

Tasarım

Apple’ın ilk olarak tanıttığı yeni iPhone modelinin ismi iPhone 5C. “C” harfini de ingilizcedeki “Color” yani renk kelimesinden alıyor. Dolayısıyla iPhone 5C’nin en büyük özelliği renkli oluşu. Apple iPhone 5C’yi, yeşil, mavi, sarı, kırmızı ve beyaz olmak üzere toplam 5 farklı renkte satışa sunuyor.

iPhone 5C her ne kadar özellikler bakımından iPhone 5’e yakın olsa da dış görünüm ve tasarım olarak iPhone 5’e hiç benzemiyor. Sadece boyutu iPhone 5 gibi 4 inç. Fakat dış yüzeyi iPhone 5 gibi alimünyum değil. Tam tersine özel bir sert plastik malzemeden (polikarbon) yapılmış. Web sitesindeki açıklamalarına göre bu kadar canlı renkler için plastik kullanmaktan başka bir imkanları yokmuş. Ayrıca plastik yüzeyin dayanıklı olması için iç kısmını metalden yapmışlar. Bizim göremediğimi bu metal de aynı zaman da anten olarak kullanılıyor.

iPhone 5C dış kabının diğer bir özelliği de tek parçadan oluşması, yani yekpare oluşu. iPhone 5’teki gibi kenarlarında veya arkaasında herhangi bir birleşim noktası veya farklı bir malzeme bulunmuyor. Komple aynı parçadan, malzemeden ve renkten oluşuyor. Bu sayede ilgili renk nerdeyse tüm cihazı kaplıyor.

Apple, iPhone 5C sahiplerine 5 rengin yeterli olmayacağını düşünmüş ki bir de beyaz, siyah, kırmızı, yeşil, sarı ve mavi olmak üzere 6 farklı renkteki silikon iPhone 5C kılıflarını üretiyor ve satıyor. Delikli, yani takıldığı iPhone 5C’nin asıl renklerini gösteren bu kılıflar sayesinde kullanıcıların çok daha renkli cihaz kombinasyonları yapmaları mümkün. Zaten Apple amacı da muhtemelen bu tip renkli ürünleri seven müşterilere iPhone 5C’yi daha da cazip hale getirmek 🙂

Apple tarafından üretilen Renkli iPhone 5C Kılıfları

Donanım

iPhone 5C, her ne kadar renk ve tasarım olarak iPhone 5’e benzemiyor gibi gözükse de kamerasından, ekranına, ana ekran (Home) tuşundan flaş ışığına kadar bir çok özelliği iPhone 5 ile aynı. Zaten amaç iPhone 5C’nin iPhone 5’in yerini alması ama dış görünümde bir değişiklik sunması. Buna rağmen Apple iPhone 5C’nin pil ömrünü iPhone 5’e göre biraz daha iyileştirmiş.

Bunun dışında tüm donanım özellikleri iPhone 5 ile aynı gözüküyor. Yani özetle iPhone 5C’de A6 işlemci, 1 GB RAM, 8 Megapiksel arka kamera 1080p video kayıt özelliği, 720p video kayıt yapabilen ön kamera var.

 • Yükseklik: 124.4 mm
 • Genişlik: 59.2 mm
 • Derinlik: 8.97 mm (iPhone 5S ve 5’ten biraz daha kalın)
 • Ağırlık: 132 gram (iPhone 5S ve 5’ten biraz daha ağır)

Bu yüzden olsa gerek Apple iPhone 5’in üretimini sonlandırıyor. Onun yerine iPhone 5C üretilmeye ve satılmaya devam edecek. Fakat elbette iPhone 5 iOS güncellemerini almaya devam edecek daha uzun yıllar.

Tanıtım Videosu

Eğer iPhone 5C ilgisini çektiyse, Apple’ın hazırladığı aşağıdaki tantım videosuna da mutlaka bir gözatın derim.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=utUPth77L_o&w=480&h=360]

iPhone 5C’nin Amerika Satış Fiyatı

iPhone 5C’nin Amerika’daki kontratsız/unlocked (SIM kilitsiz) fiyatları da 16GB için 549$, 32GB için de 649$. (Tabii bu fiyatlara bir de alınacak eyalete göre vergi de eklenecek. Bir de yurt dışında Türkiye’ye cihaz getirdiğimizde bu yazıda paylaştığımız gibi IMEI kaydını yaptırmamız gerekecek.) Ayrıca yukarıda bahsettiğim iPhone 5C kılıfları da Amerika’da 29$’a satılıyor.

Amerika’daki SIM kilitsiz ve kontratsız iPhone 5C fiyatları

Bir de bazı kullanıcılar Apple’un sunumlarında 99$ ve 199$ gibi rakamlar görüyorlar. Bu rakamlar sizi yanıltmasın, onlar kontratlı iPhone fiyatları. Yani operatörlerle 1 veya 2 yıllığına kontrat yapınca olan satış fiyatları. Biliyorsunuz kontrat olunca bir de her ay operatöre para ödüyorsunuz hattınıza aldığınız pakete göre.

iPhone 5C’nin Türkiye Satış Fiyatı

Her zaman olduğu gibi Türkiye’deki satış fiyatı henüz belli değil. Fakat dolar kurundaki bu aralar yaşanan oynamaları düşünmez isek fiyatın ne olacağını kestirmemiz çok zor değil. Çünkü Apple’ın iPhone fiyat politikası hep aynıdır. Yeni bir model çıktığında bir önceki yeni modelin fiyatı en son çıkana geçer. 2.’likteki model 3.lükteki modelin fiyatını alır ve bu böyle gider 🙂

Bu hesapla Türkiye’deki şu an resmen satışta olan en güncel model iPhone 5 ve bir altı iPhone 4S. Ülkemizde resmen iPhone 5S satışa başlayınca şu an ki iPhone 5’in fiyatında, iPhone 5C resmen satışa başlayınca da şu anki iPhone 4S fiyatında olacaktır. Şu anda da 16GB iPhone 4S’ler 1.500 TL civarlarında satılıyor. Bu mantıkla iPhone 5C’nin de 1.500 TL civarında satılacağını varsayabiliriz.

Not: Lütfen yolcu beraberinde 5-10 cihaz getirenlerin, ya da paralel ithtalat yöntemi ile 400-500 adet cihaz getirip satanların fiyatlarını baz almayın. Piyasada yeteri kadar cihaz yok iken, yani resmi kanaldan bol cihaz gelmeden 16GB iPhone fiyatları 3.000 TL’ye rahat çıkar 🙂

iPhone 5C Amerika’da, Avrupa’da ve Türkiye’de Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Apple 13 Eylül’de iPhone 5C için Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde ön sipariş almaya başlayacak ve 20 Eylül’de resmen satışa başlayacak.

Fakat ilk parti cihazların satılacağı bu ülkeler arasında yine Türkiye yok ülkemizdeki gümrük ve cep telefon mevcuzatı nedeniyle. Apple’ın açıklaması Aralık ayında tüm dünyada satışların başlamış olacağı şeklinde. Zaten geçmiş yıllarda da hep aralık ayında resmi satış başlıyor.

iPhone 5C ile yaptığımız inceleme yazımıza da aşağıdaki linkten gözatabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/09/iphone-5c-incelemesi.html

iPhone 5S

Tasarım

iPhone 5C’den kısaca bahsettikten sonra gelelim Apple’ın esas iPhone modeline, yani yeni özellikleri ile iPhone 5S’e. iPhone 5S de ilk bakışta iPhone 5’e çok benziyor. Fakat ilk göze çarpan altın, gümüş ve uzay grisi şeklindeki 3 yeni renginin bulunması.

Bu renkler dışında iPhone 5 ile hemen hemen tüm tasarımsal özellikler aynı. iPhone 5S de iPhone 5 gibi sadece 7.6 mm kalınlığında ve 112 gram ağırlığında. Yine dışı alüminyum iPhone 5’te olduğu gibi. Dolayısıyla renkleri dışında iPhone 5S’i iPhone 5’ten kolayca ayırmanın sadece 1-2 yolu var. O da birazdan detaylı paylaşacağımız Home (Ana Ekran) tuşu ve flaş ışığı.

Tabii bir de yine Apple tarafından iPhone 5S’e özel üretilmiş deri kılıflardan bahsetmemek olmaz. 6 farklı renklerde satılan bu kılıflar da iPhone 5S’in dış görünüşünü etkileyen önemli faktörlerden. http://store.apple.com/us/product/MF045LL/A/iphone-5s-case-black

Apple tarafından üretilip satılan deri iPhone 5S kılıfları.

Donanım

A7 ve M7 İşlemci

iPhone 5S’teki en büyük donanımsal değişikliklerden bir tanesi yeni A7 işlemci. Bildiğiniz gibi iPhone 5’te ve iPhone 5C’de A6 işlemci kullanılıyor. iPhone 5S’teki A7 işlemci ise iPhone 5S’e, iPhone 5’e göre 2 kat daha fazla işlemci (CPU) gücü, 2 kat daha fazla da grafik (GPU) gücü kazandırıyor.

Fakat A7’nin esas özelliği 64bit mimariye sahip olması. Teknik konulara aşina olanlar, PC, laptop ve Mac dünyasının uzun zaman önce 64bit’e geçiş yapmaya başladığını hatırlarlar. iPhone 5S ise dünyadaki 64bit mimariyi destekleyen ilk akıllı telefon ve iPhone 5S’teki çekirdek uygulamalar, kütüphaneler hep 64bit’te çalışıyor. 64bit’i destekleyecek şekilde geliştirilecek uygulamalar da iPhone 5S’in bu gücünden yararlanıp daha performanslı çalışabilecek.

Ayrıca iPhone 5S oyun motorlarınca kullanılan OpenGL 3.0 desteği de sunuyor. A7 işlemci, 64bit mimari ve Open3GL 3.0 desteği ile birlikte aslında iPhone 5S ciddi bir oyun cihazına dönüşüyor, hatta nerdeyse PC ve Konsollara yakın bir güçte.

Ayrıca iPhone 5S’te, eski iPhone modellerinde olmayan M7 isminde bir işlemci daha var ki bu işlemcinin tek görevi sürekli hareketi algılamak ve kaydetmek. Eski iPhone’larda da bulunan jiroskop, ivme ölçer ve pusula gibi araçların sorumluluğu artık M7 işlemcisinde iPhone 5S’te. Bu sayede hareket verisine ihtiyaç duyan uygulamalar A7 işlemcisini daha az meşgul edecek, bu sayede de cihazın pili daha çok dayanacak.

Bir de bildiğiniz gibi Apple dahil bir çok firma sağlık ve spor alanında kullanılan cihazlar ve uygulamalarla yakından ilgileniyor. iPhone 5S, bu yeni M7 işlemcisi sayesinde telefonun yanında taşıyan kişinin hareketlerini çok daha iyi ölçebilecek. Bu sayede de App Store’da daha iyi çalışan uygulamalar görebileceğiz. Hatta belki bakarsınız bu sayede Jawbone UP gibi ayrıca aksesuar bile almamıza gerek kalmaz 🙂 (Ya da Apple yakında bu tip aksesuarlar çıkaracak fakat önce iPhone 5S’te ilgili teknolojiyi test ediyordur, kim bilir :))

Touch ID (Parmak İzi Sensörü)

iPhone 5S’teki diğer bir önemli donanımsal ve hatta görsel yenilik de Home (Ana Menü) tuşunun değişmesi ve parmak okuma özelliğine kavuşması. Aslında Home tuşu eski görevini aynen koruyor, fakat istersek artık parmak okuma özelliği kullanabiliyoruz.

Bu arada Home tuşu, dışardan bakıldığında sadece bir metal halka eklenmiş gibi duruyor ama aslında iPhone 5S’teki bu yeni tuş bir çok katmandan oluşuyor. Metal halka ise paslanmaz çelikten yapılmış ve tek görevi parmağımızı tuşa bastığımızı algılamak.

Apple’ın Touch ID ismini verdiği bu teknoloji ile istediğimiz sayıda parmağımızı dilediğimiz şekilde tanıtabiliyoruz. (360 derece desteği mevcutmuş) Parmaklarımızı tanıttıktan sonra da artık ekran kilidi açmak için ekranda şifre girmemize gerek kalmıyor. Sadece parmağımızı home tuşunun üzerine getirmemiz yeterli oluyor.

Ayrıca App Store’da uygulama indirirken de şifre girmek yerine parmak izimizi kullanabiliyormuşuz. Fakat şu  an için bunlar dışında parmak izinin kullanılabileceği bir yer yok. Örneğin uygulamalar parmak izimizi kullanamayacak Apple henüz izin vermediği için.

Ayrıca Apple etkinlik sırasında, bu parmak izinin ne iCloud’de ne de iTunes yedeği ile yedeklenmediğini ya da kesinlikle internet üzerinden herhangi bir yere aktarılmadığını belirtti. Sadece A7 çipinde saklanıyormuş.

Bu arada Touch ID’nin kullanımını daha iyi görmek için Apple’ın aşağıdaki tanıtım videosuna da gözatabilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=TJkmc8-eyvE&w=480&h=360]

Kamera

Apple’ın iPhone 5S’te en çok iyileştirdiği konuların başında bence Kamera geliyor. Öyle ki madde madde alt alta yazabileceğimiz en çok yenilik cihazın arka kamerasında var 🙂 Öncelikle iPhone 5S’in kamerası beklendiği gibi 12 MegaPiksel olmadı. Yine iPhone 5’deki gibi 8 MegaPiksel.

Fakat iPhone 5S’in kamerası farklı şekilde iyileştirilmiş. Apple iPhone 5S’in kemarasında sensör alanını ve pikselleri genişletmiş. Bu sayede kameranın çözünürlüğü aynı kalmasına rağmen daha fazl ışık aldığı için fotoğraf kalitesi artmış.

Apple hatta iPhone 5S ile çekilen fotoğrafların daha iyi olduğunu göstermek için http://www.apple.com/iphone-5s/camera/gallery/ adresinde iPhone 5S ile çekilmiş ama herhangi bir işlemden geçirilmemiş fotoğraflar paylaşmış. Eğer bu konulardan iyi anlıyorsanız, çekilen fotoğraflara bir gözatabilirsiniz.

iPhone 5S’in Kamerasındaki diğer bir yenilik de bir beyaz ve bir de sarı ışık verme imkanı bulunan çift LED’li yeni flaşı. Bu sayede “True Tone” ismini verdikleri akıllı ışık ayarlama algoritması resmin renklerine ve ortamın ışığına göre doğru kombinasyonu belirleyip en iyi ışıklandırmayı yapıyormuş otomatik olarak. Sonuç olarak da aşağıdaki gibi daha canlı fotoğraf çekme imkanı veriyormuş.

Sağdaki iPhone 5S ile çekilen foto

Kamera’daki diğer bir yeni özellik de saniyede 10 kare çekmeye imkan veren ve gücünü A7 işlemciden alan Burst modu. Parmağımızı kamera tuşunda basılı tuttuğumuzda fotoğraf modunda iken saniyede 10 kare çekiyormu.  Ayrıca çekilen bu fotoğraflar arasından en iyi ve çekimin akışına en uygun olanları aradan çekip bize öneride de bulunuyormuş.

Burst modu saniyede 10 kare çekebiliyor.

iPhone 5S’in Kamerasındaki bir başka güzel özellik de hareketli fotoğraf çekenler için. Bildiğiniz gibi bir resim çekerken elimiz titrerse ya da çektiğimiz kişi sabit duramıyorsa resimler bulanık çıkar. iPhone 5S’in Kamerasındaki “Auto image stabilization” teknolojisi ise bir resmin kısa süreli 4 farklı anını çekip en iyi olanları otomatik birleştiriyormuş. Sonuç olarak da aşağıdaki gibi daha düzgün resimler elde ediliyormuş.

Sağdaki resim auto image stabilization ile çekilmiş.

Bir de iPhone 5S’teki slow motion (slo-mo) teknolojisi sayesinde 120 fps’de 720p kalitesinde ağır çekim videolar çekip oynatılabiliyormuş. Zaten aşağıda paylaştığım Kamera’nın tanıtım videosunda çok güzel bir örnek mevcut.

Özetle iPhone 5S’teki yeniliklerin çoğu Kamera tarafında yapılmış ve bu cihaz sanki daha çok fotoğraf ve video çekmeyi sevenlerin ilgisini çekecek gibi gözüküyor 🙂 Bu arada yukarıda Kamera ile ilgili paylaştıklarımın tamamına ait örnekleri aşağıdaki tanıtım videosunda bulabilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=kK0_OVn_uxA&w=480&h=360]

iPhone 5S’in Amerika Satış Fiyatı

iPhone 5S’in Amerika’daki kontratsız/unlocked (SIM kilitsiz) fiyatları da 16GB için 649$, 32GB için 749$, 64GB için de 849$. (Tabii bu fiyatlara bir de alınacak eyalete göre vergi de eklenecek. Bir de yurt dışında Türkiye’ye cihaz getirdiğimizde bu yazıda paylaştığımız gibi IMEI kaydını yaptırmamız gerekecek.) Ayrıca yukarıda bahsettiğim iPhone 5S kılıfları da Amerika’da 39$’a satılıyor.

Amerika’daki SIM kilitsiz ve kontratsız iPhone 5S fiyatları

Bir de bazı kullanıcılar Apple’un sunumlarında 199$ ve 299$ gibi rakamlar görüyorlar. Bu rakamlar sizi yanıltmasın, onlar kontratlı iPhone fiyatları. Yani operatörlerle 1 veya 2 yıllığına kontrat yapınca olan satış fiyatları. Biliyorsunuz kontrat olunca bir de her ay operatöre para ödüyorsunuz hattınıza aldığınız pakete göre.

iPhone 5S’in Türkiye Satış Fiyatı

Her zaman olduğu gibi Türkiye’deki satış fiyatı henüz belli değil. Fakat dolar kurundaki bu aralar yaşanan oynamaları düşünmez isek fiyatın ne olacağını kestirmemiz çok zor değil. Çünkü Apple’ın iPhone fiyat politikası hep aynıdır. Yeni bir model çıktığında bir önceki yeni modelin fiyatı en son çıkana geçer. 2.’likteki model 3.lükteki modelin fiyatını alır ve bu böyle gider 🙂

Bu hesapla Türkiye’deki şu an resmen satışta olan en güncel model iPhone 5 ve bir altı iPhone 4S. Ülkemizde resmen iPhone 5S satışa başlayınca şu an ki iPhone 5’in fiyatında, iPhone 5C resmen satışa başlayınca da şu anki iPhone 4S fiyatında olacaktır. Şu anda da 16GB iPhone 5’ler 1.800 TL civarlarında satılıyor. Bu mantıkla iPhone 5S’in de 2.000 TL civarında satılacağını varsayabiliriz. (Tabii ilk başlarda cihaz az gelirse aşırı talep ve kurun yüksek olması nedeniyle 2.000TL’yi rahat geçer)

Not: Lütfen yolcu beraberinde 5-10 cihaz getirenlerin, ya da paralel ithtalat yöntemi ile 400-500 adet cihaz getirip satanların fiyatlarını baz almayın. Piyasada yeteri kadar cihaz yok iken, yani resmi kanaldan bol cihaz gelmeden 16GB iPhone fiyatları 3.000 TL’ye rahat çıkar 🙂

iPhone 5S Amerika’da, Avrupa’da ve Türkiye’de Ne Zaman Satışa Çıkacak?

iPhone 5S  için nedense ön sipariş olmayacakmış 13 Eylül’de iPhone 5C’de olduğu gibi. Direkt  20 Eylül’de resmen satışa başlayacak aşağıdaki ülkelerde.

20 Eylül’de ilk satışın olacağı ülkeler.

Fakat ilk parti cihazların satılacağı bu ülkeler arasında yine Türkiye yok ülkemizdeki gümrük ve cep telefon mevcuzatı nedeniyle. Apple’ın açıklaması Aralık ayında tüm dünyada satışların başlamış olacağı şeklinde. Zaten geçmiş yıllarda da hep aralık ayında resmi satış başlıyor.

iPhone 5S ile yaptığımız inceleme yazımıza da aşağıdaki linkten gözatabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/09/iphone-5s-incelemesi-i.html

Sonuç

Cihazları elimize alıp incelemeden çok bir yorum yapmamız doğru olmaz. Bir aksilik olmaz ise Amerika ve Avrupa’da çıkara çıkmaz bir iPhone 5C ve iPhone 5S edinmeye çalışacağız. Zaten ardından hemen bir inceleme yazısı paylaşırız 🙂

Ayrıca sorunuz var ise elbette sormaktan çekinmeyin. Fakat yukarıdaki yazı için tüm gece uyumadığımdan ancak muhtemelen öğlen sorularınızı cevaplamaya başlayabilirim 🙂

266 Comments

 1. Fatih

  11/09/2013 at 06:59

  İste bekledigim yazi geldi mustafa bey elinize saglik:) ilk yorum benden olsun hayirli olsun 🙂 uyumadigima degdi..

 2. Anonim

  11/09/2013 at 07:13

  Hayrlı olsun

  • iphone4cu

   11/09/2013 at 08:30

   apple tam olarak artik uste oynuyor. C nin Cheap olabilecegi soylenmisti. ama artik performansi yok etmek istemiyor ve citayi dusurmuyor. dusuk model uretmekten cok, eski modelini dusuk model olarak sunuyor. apple insanlarin algisi ile cok rahat oynayabiliyor, bu da bir basari!
   senelerdir apple in her turlu cihazini kullanan biri olarak, bence tum iyilestirmelerden cok iphone 4 ekranindaki en boy oranini korumalilardi. ya da sadece boyu uzatabilirlerdi.

 3. Şeref

  11/09/2013 at 07:24

  Tüm ” iPhone – İOS” camiasına hayırlı olsun…

 4. Ali Kaptan

  11/09/2013 at 07:28

  Altın renkli 5s güzele benziyor. Yeni İpad , İpad mini , iwatch beklentilerimizi boşa çıkardı. Gençlere renkli 5c iyi gidebilir. Bence c color değil cheap anlamında.

  • Bt

   11/09/2013 at 08:23

   Cheap diil ama, nispeten ucuz. Color oldugu C kesin ama 🙂

  • Selo

   11/09/2013 at 12:19

   Bence C nin gizli gerçek anlamı cheat 😉

 5. Yuksel

  11/09/2013 at 07:28

  Teşekkürler.

 6. Kemal

  11/09/2013 at 07:30

  Elinize saglık

 7. Serhat

  11/09/2013 at 07:35

  Uyanır uyanmaz bildirimi görmek harikaydi. Elinize saglık. 🙂

 8. g3zgin

  11/09/2013 at 07:40

  Apple yine teknolojik bir devrim yapip cep telf dünyasinda cığır acmis ve parmak okuyucu özelligini barindiran bir model üretmis. Takdir gerekir en yakin zamanda sahip olmak istiyorum.

 9. Ferhat

  11/09/2013 at 07:44

  Desenize cok bi degisiklik yok..

 10. Anonim

  11/09/2013 at 07:55

  Tesekkurler Mustafa bey…

 11. Volkan

  11/09/2013 at 07:59

  Elinize sağlık. Tarafsız incelemelerinizi güvenilir buluyorum.

  • Recep

   11/09/2013 at 08:15

   Apple iyice sacmaladi ozellik yoksa yeni cikarmanin espirisi nedir acaba sadece renk degismis

   • Ertug

    11/09/2013 at 12:04

    Yeni özellik yok mu?

 12. Korhan

  11/09/2013 at 08:05

  iPad mini ne durumda acaba yenisi tanitilacakmi?

 13. Anonim

  11/09/2013 at 08:05

  Eline saglık

 14. Arda

  11/09/2013 at 08:19

  Elinize sağlık 🙂

 15. Murat

  11/09/2013 at 08:21

  Elinize saglik mustafa bey hepimize Hayirli olsun

 16. Onur

  11/09/2013 at 08:30

  İphone 5s deki pil gücü iPhone 5 e de iOS 7 aracılığıyla gelecek mi

  • Anonim

   11/09/2013 at 09:54

   Hayir. Iphone5s de olan m7 5 de yok. Yaziyi okumadin herhalde 🙂

 17. Burak

  11/09/2013 at 08:34

  Elinize saglik mustafa bey . Oncelikle anlamadigim konu en guncel telefonu olab iphone 5 in uretimini neden durduruyo o zmn 1 2 yil snra guncellemede almaz bu telefon yani hic sayiyo en pahali sattigi telefonu bu kadarmi deger veriyor cihazlarina

  • Ertug

   11/09/2013 at 12:07

   1-2 seneden çok daha uzun kullanabileceksiniz.işlemcisi en az ios 9-10 u bile kaldırabilecek güçte kanımca

 18. Selim

  11/09/2013 at 08:37

  EMEGINIZE SAGLIK TESEKKURLER BILGILER ICIN.

 19. Misafir

  11/09/2013 at 08:40

  Mustafa Bey, ufak bir ayrıntı: ABD’de iPhone 5S ön sipariş listesine alınmadı. Yani almak isteyenler kuyruğa girmek zorunda. 5C için ön sipariş açıldı.

 20. Muhammed Ergün

  11/09/2013 at 08:41

  Merhabalar Mustafa Bey . Benim kafam 5 teki gibi 5S tede yan metal şeritlerin renkli olmasına takıldı . Acaba 5 deki çizilme soyulma gibi problemler 5S tede yaşanır mı ?

 21. Anonim

  11/09/2013 at 08:44

  Mustafa Bey teşekkürler. 5c 1500 lira fiyat çok fazla..

 22. Hasan

  11/09/2013 at 08:45

  Mustafa Bey iyi günler,

  iphone 5 unlock versiyonu baya geç çıkmıştı. Şimdi ise hemen çıkacak diye anlıyorum. 20 Eylül’den itibaren Amerika’dan alabiliriz değil mi?

 23. Anonim

  11/09/2013 at 08:47

  Apple TV ile ilgili bir gelişme yok sanırım.

 24. Ozan

  11/09/2013 at 08:54

  Dostum öncelikle çok teşekkür ediyorum. Uyumadan gerçekten uğraşıp harika bir yazı hazırlamışsın. Ama üzücü olacak söylüyorum ki, maalesef Türkiye’deki iPhone 4S ve 5 fiyatları söylediğin kadar uygun değil. İnternetten bulabiliyorsan anca. O gün (ismini vermeyeyim) çok ünlü bir teknoloji mağazasında 16GB iPhone 5’in fiyatı tam olarak 2.499 TL idi. Gerçekten bizim insanlarımız çıldırmış. Tekrardan çok teşekkür ediyorum. Esin kalın.

 25. Pingback: Yeni iPhone 5S ve 5C, iOS 7 ve iWork: Etkinlik hakkında her şey | Sihirli Elma

 26. UGUR

  11/09/2013 at 08:59

  Benim sormak istediğim iphone 5s’te iphone 5’teki gibi alüminyum kısmı siyah olan model yok gri yapılmış. Bu çok çizilip soyulmasından dolayı olabilir mi? Telefonum bozuldu çıkacak yeni iphone a göre karar verecektim kasa aynı diye beklemeyeyip iphone5 almak istiyorum ayrıca iphone 5’teki siyahın iphone 5s’teki siyah-griden daha şık göründüğünü düşünüyorum fakat dediğim gibi çizilmeye karşı böyle bir önlem almış olabilirler mi?

 27. UGUR

  11/09/2013 at 09:03

  An itibariyle apple store’da iphone 5 satılmıyor. 5s 5c ve 4s satılıyor. Bu Türkiye’de de kalan iphone 5’ler bitince yenisinin gelmeyeceği anlamını mı taşıyor yani üretimi durdurdular mı?

 28. fatih

  11/09/2013 at 09:05

  Emeğinize sağlık 🙂

 29. Haldun

  11/09/2013 at 09:06

  Mustafa bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Benim sorum iPhone 4 ler iOS 7 yi neden hemen yükleyemiyorlar? Acaba performans düşüklüğüne yol açar diyemi?

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 12:12

   Hayır yükleyebiliyorlar. İlk yazıyı yabancı bir kaynak yüzünden yanlış yazmıştık sonra düzelttik güncelleyerek. Herkes iOS 7’i 18 Eylülde yükleyecek.

 30. Furkan

  11/09/2013 at 09:14

  Elinize sağlık harikasınız

 31. Sysadmin

  11/09/2013 at 09:24

  Elinize sağlık çok detaylı bir yazı olmuş heyecanla İOS7 bekliyoruz…..

 32. Barış

  11/09/2013 at 09:31

  Herkese hayırlı ugurlu olsun. Parmak izi okuyucusuyla zaten herseyimizi bilen Amerika’nın bizi fişledigini düşünüyorum. İslemcide saklanacak demelerine rağmen..

 33. Supy

  11/09/2013 at 09:34

  Elinize saglik

 34. Mert

  11/09/2013 at 09:36

  Sacmalik bu 5 in üretiminin durması gerçek anlamda 5 öldürmekdir bu bnm gözümde 2000 lira veren biz ne demeye aldık ozaman

  • Ertug

   11/09/2013 at 12:13

   Bukadar üzülmeyin derim..üretiminin durması cihazınızın değerini düşürmeyecektir..Örneğin 4s hala üretiliyor diye 4 s’in ikinci eli hala çok yüksek fiyatlarda mı satılıyor anlamına geliyor? Sanmıyorum..Şahsi olarak bundan 3-5 ay sonra 5’in fiyatı ne olursa olsun ikinci elde benim için cazip bir cihaz olacaktır..

  • Selo

   11/09/2013 at 12:25

   5 almadan önce araştırsaydınız keşke, tanıtıldığı andan itibaren bu telefon alınmaz denildi, ben 4s kullanıyordum ve almaya gerek olmadığını tanıtımdan hemen sonra özelliklere bakarak anladım, keşke biraz araştırıp alsaydınız ya da birileri aldıktan sonra yorumlara baksaydınız. Ayrıca benim fikrim ki bir çok insan da bunu düşüyordur, iphone un sadece S modellerini almak lazım, ilkler hep demo model oluyor.

   • Mehmet Emin

    11/09/2013 at 14:59

    S modellere nazaran 4-5 illa ki demo modeller oluyor fakat mesela 4s ile 5 arasinda daha cok ozellik farki oluyor. 3gs den beri applenin tum cikardigi tlfnlari aldim ama simdi 5si almayip bi ust modeli beklemek daha cazip gelecek gibi (tabiki kendimi durdurabilirsem) 🙂 bence s modeller degilde s den sonraki cikanlari almak daha mantikli.

   • Mehmet Emin

    11/09/2013 at 14:59

    S modellere nazaran 4-5 illa ki demo modeller oluyor fakat mesela 4s ile 5 arasinda daha cok ozellik farki oluyor. 3gs den beri applenin tum cikardigi tlfnlari aldim ama simdi 5si almayip bi ust modeli beklemek daha cazip gelecek gibi (tabiki kendimi durdurabilirsem) Bence s modeller degilde s den sonraki cikanlari almak daha mantikli.

 35. Burak

  11/09/2013 at 09:39

  İphone 5’i üretimden kaldırması çok saçma olmuş, 6 çıkana kadar 5’e devam.

  • Tarık

   11/09/2013 at 10:32

   İyi okumadınız galiba. , 5 artık 5c olarak çıkacak. tek farkı renkler vs.

   • Anonim

    11/09/2013 at 19:50

    Apple iPhone 5 ve iPhone 4′ü sonlandırıyor, 8 GB’lık iPhone 4S’i sunmaya devam edecek, bence sen iyi okumadın! Ayrica 5c ile 5’i bir tutmayalim sonucta ozellikler ayni olabilir ama biri plastik kasa ağır ve kalın, biride 5s ayarinda bir cihaz.

 36. Engin

  11/09/2013 at 09:43

  Ellerine saglik kardes

 37. Erdoğan

  11/09/2013 at 09:48

  Dikkat ettimde 5s lerde yine 4s lerdeki gibi aliminyum çerçeveye dönülmüş…. Sanırım 5s lerdeki çerçeveler boya olduğundan ve çok çizildiğinden dolayı boyasız bırakmışlar… Doğru bir karar.

 38. Bilal

  11/09/2013 at 09:54

  İphone 5 e parmak okuyucu takılabilirmi

  • Ertug

   11/09/2013 at 12:17

   Tuş takımının şeklinin farklı olması teknik olarak bunu imkansız kılıyor..tabi bu benim görüşüm..uzmanlar ne der bilemiyorum..

  • Selo

   11/09/2013 at 12:28

   Ben de sanmıyorum çünkü çelik halka var etrafında, bu da deliğin daha geniş olması gerektiğini gösteriyor, 5 lerdeki deliği büyütmek aklıma geliyor ama biraz Türk işi olur, sanayide yaparlar diyesim geldi:D

 39. Mehmet Emin

  11/09/2013 at 09:57

  Ellerinize saglik Mustafa bey. Uyaninca bu bildirimi gormek guzeldi 🙂

 40. Mustafa Kemal

  11/09/2013 at 09:57

  Abicim süpersin yaa.
  Sayende tüm gelişmeler parmağımın ucunda

 41. Mehmet Emin

  11/09/2013 at 09:58

  Ellerinize saglik Mustafa bey. Uyaninca bu bildirimi gormek guzeldi.

 42. Engin

  11/09/2013 at 10:09

  Teşekkürler Mustafa bey. Bu Apple ın 5s için kendi ürettiği deri kılıflar 5 te de kullanılabilecek mi acaba?

  • Recep

   11/09/2013 at 11:16

   Mustafa bey ipod touch 5 ne zaman ucuzlar veya ucuzlarmı

  • Ertug

   11/09/2013 at 12:23

   Boyutlar birebir aynı..Zati kendi official sitesinde uyumluluk olarak 5 ve 5 s yazıyor..yani uyumlu 🙂

   • Engin

    11/09/2013 at 13:36

    Yani belki bi tuşun bi hoparlörün yeri değişmişse uymaz diye düşündüm ama, sitesinde uyumlu yazıyorsa sıkıntı yok. Çok pahallı olmaz inşallah.

    • Ertug

     11/09/2013 at 14:43

     49 dollar amerika fiyatı

 43. Mustafa

  11/09/2013 at 10:13

  Değerli adaşım eline sağlık

 44. Murat06

  11/09/2013 at 10:27

  O değilde 35 dolardan satılan apple marka 5S deri kılıfları beni daha çok heyecanlandırdı:)

  • Selo

   11/09/2013 at 12:30

   Asıl o da değil de apple kılıf gibi seyyar esnafın para kaynağına neden ihtiyaç duydu, asıl bunu düşünmek lazım, gelirleri mi düştü, maddi olarak zayıfladılar mı acaba?

 45. ...

  11/09/2013 at 10:39

  2000 tl BİRAZ pahalı değil mi 😀

 46. Sgksl

  11/09/2013 at 10:46

  Sizin inceleme ve yorumlarınız bizim için çok önemli 🙂 teşekkürler

 47. Anonim

  11/09/2013 at 10:48

  6.1.4 jailberak ne zaman çıkacak bilgisi olan var mı

 48. Behçet

  11/09/2013 at 11:13

  iphone haricinde tanıtım olmadı, acaba diğer tanıtımlar ne zaman olacak bilginiz var mı?

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 12:08

   1-2 ay sonra iPad lansmanı da olur.

   • Behçet

    11/09/2013 at 22:38

    teşekkür ederim ilginiz için.

 49. BURAK

  11/09/2013 at 11:15

  iphoneturkey farkı ortada , teşekkür ederiz tanıtım için , en yakın zamanda bir 5S – 5C temin etmenizi diliyor , deneyimlerinizi içeren yazıları okumayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 50. boniboy

  11/09/2013 at 11:26

  ben iphone 3gs ,iphone 4s kullandım şuanda iphone 5 var iphone 5s de aynı apple başka bir şey yaptığı yok her sene aynı 2 kat hızlı işlemci kamera bile iphone 5 le aynı bence parmak okuyucuyla milletin gözünü boyamak bu arada paylaşımınız için teşşekürler 🙂

  • Ertug

   11/09/2013 at 12:31

   Yenilikler sanırım size yeterli gelmemiş..çok çok daha gelişmiş bir cihaz çıkarabilme yetisine sahip Apple..Fakat bunu bir anda bize verirlerse kendi geleceklerini bitirmiş olurlar..Süreklilik gerekli..

 51. Engin

  11/09/2013 at 11:27

  emeğiniz için çok teşekkür ederim. başarılarınızın devamını dilerim.

 52. Serhat

  11/09/2013 at 11:29

  Artik bir suru taklit cikar slow videolar parmak izi okumalar herseyin devrim niteliginde olmasini iphone basllatti hala anlamadilar 8 cekirdek 5 cekirdek olayi degil bu eskidende mac bulgisayarlari anlayamamislardi simdi onlar dusunsun :))

  • Erhan

   11/09/2013 at 20:49

   Parmak izi için bakınız motorola atrix sene mertebesinde önce bir cihaz. Slow motion keza yine android den gelme ben 6 ay önce kullanıyordum zaten 😉 kamera da arttırılmış pixel boyutu için 2um ile bakınız htc one. Ne yazık ki apple artık inovasyon yapmıyor sadece etraftan topluyor.

 53. Evren

  11/09/2013 at 11:31

  Merhaba mustafa bey üzülerek bildiriyorum apple burst modunu samsung dan çalmış geçen sene bu özelliği veren bi telefon çıkarmıştı samsun

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 12:08

   Burst olayı zaten fotoğraf makinalarında mevcut bir özellik diye biliyorum. Apple’ın önce veya sonra yapmış olması çok farketmez sanki. Önemli olan Kamera’nın genel başarısı.

 54. Can

  11/09/2013 at 11:34

  Merhaba bir sitede İOS7’nin gizli bombası adında bir özellik gördüm ve nasıl aktif edileceği gösteriliyor. Şu an İOS7 beta sürümünü kullanıyorum ve bu özelliğin aktif edileceği seçenek gerçekten var. Bununla ilgili bir bilginiz ve araştırmanız var mıdır? Dün lansmanı dinledim fakat bıununla ilgili birşey yoktu.

 55. Numuneluk

  11/09/2013 at 11:46

  Güzel bir yazi olmus. En cokta yazilarinizdaki su gülücük isaretleri hosuma gidiyor. Bir gazete haberinden ziyade yaziya dogallik ve samimiyet katiyor. Iphone 4 üm var. Ve artik zamani geldi… 5S 64gb gümüs 😉

 56. Mustafa

  11/09/2013 at 11:46

  Eline sağlık çok güzel olmuş

 57. Oğuz

  11/09/2013 at 11:50

  Olay budur iste önemli olan kasada degisiklik büyüklük falan degil işlev önemli bana kasası lazım degil hızı ve işlevi lazım.tek kelime ile harika olmuş..samsung altın da yapsan bir kuruş para vermem sana :):)

 58. Semra

  11/09/2013 at 11:54

  Emeğinize sağlık Mustafa bey. 5S ve 5C için biraz fazla beklentim vardı sanırım. Yine de 5S daha çekici gibi duruyor 🙂 Fiyatı netleştiğinde düşünülenebilir. Teşekkürler.

 59. Adem06

  11/09/2013 at 11:56

  Mustafa bey iOS 7 gm sürümü ne zaman açılacakmış uygulama geliştiricilere bende udid siz yükledim ama sabirsizlaniyorum sunki uygulama güncellenmiyor ve indirmiyor emeginize saglık tesekurler bizi her konuda bilgilendirmeye çalışıyorsunuz ☺️

 60. refik ersoy

  11/09/2013 at 12:15

  5c nin tahmini fiyatıyla ilgili bir hata var sanki. 4s (16 gb) in fiyatı 1.500 değil 1.900 TL dolayında. Dolayısıyla 5c 16 gb ler de en iyi ihtimalle 1.900 TL civarı olur.

 61. Gamze

  11/09/2013 at 12:18

  5c nin iphone 5 den bi farkı yok gibi tanıtılmış sadece 5c daha ucuz. 5 e daha fazla para verenler salak durumuna mı dusucek. !! ” bak bende de aynısı var hem senin kadar para da vermedim ” !!! Tüm 5c kullananların dilinde eminim bu olacak.

  • Mirkan

   11/09/2013 at 20:15

   Çok yanlış bi yaklaşım olmuş sizinki. Apple 5c’yi çıkarmasa zaten ip5’lerin fiyatını düşürecek ve şimdiki 5c fiyatlarından satacaktı. O zamanda aynı psikolojiyle mi yaklasacaktınız duruma. Hem zamanında alanla sonradan alan bir olur mu? Saygılar…

  • Anonim

   11/09/2013 at 21:03

   Yok öyle değil 5c pilastik 5 Çelik kasa

 62. İbrahim

  11/09/2013 at 12:19

  Mustafa bey merhaba ilk önce yapmış olduğunuz bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Konu dışı bir sorum olacak. Iphone 5 cihazı kullanıyorum mail kutumda çöp sepetinin yanında 5 yazmakta fakat çöp sepetine girdiğim zaman içinin boş olduğunu görüyorum ama sanki içinde silinmemiş 5 e posta varmış gibi gözüküyor. Neyden kaynaklanıyor olabilir şimdiden teşekkür ederim

  • Yasemin Karagedik

   11/09/2013 at 20:21

   Sorunuza cevap verememekle birlikte bu soruyu “Soru-Cevap” başlıklı kısımda sorarsanız çok hızlı bir şekilde cevabınızı alırsınız.

  • serkan

   11/09/2013 at 22:14

   once telefonu yukari ve orta tusa basarak resetle olmazsa mail/kisiler/takvimlere gir o mail adresini tamamen kaldir. sonra tekrar yukle bu sefer kesin olur

 63. Ender

  11/09/2013 at 12:23

  5s deki fiyat farkı çok olur 3000 lirayı bulur sanırım 5 suan 2300 üstü satılıyor bu ne ya ayrıca ucuz iPhone dendikleri fiyat olarak çok fazla güya herkesi iPhone sahibi yapmak istiyorlardı bence normal fiyatı 1250 tl yi geçmemesi lazım diğer telefonlara göre s4 ve xperia z tercih edılır 5c yerine Türkiye bazında yurtdışında saten adamlar asmış durumda güya yeni çıkan modelleri ilk olarak turkıyeyede hemen sunacaklarını soylemıslerdı hesapta cumhurbaşkanı tim Cook la görüşüp sözünü vermişti yanılmıyorsam

 64. Erkan

  11/09/2013 at 12:45

  İphone 5 kaldırıldı derken neyi kastediyor üretimi mi durdu yoksa bu güncellemelerden felan mı mahrum kaldı ?

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 13:19

   Üretimi durdu, elbette güncellemeden faydalanacak.

 65. Erkan

  11/09/2013 at 12:48

  Birde eski iphonunu getr yenisini götr kampanyası gibi bişeler duymuştum o nedir acaba ?

 66. SERDAR YILDIZ

  11/09/2013 at 12:52

  Lumia çakması 5C

  • Ubeyde fırat

   11/09/2013 at 12:59

   Alakası bile yok

  • Ertug

   11/09/2013 at 14:48

   Çakmasımı :)))))))

 67. Ubeyde fırat

  11/09/2013 at 12:58

  Sizce ıphone 5 i satıp 5s almalımıyım yoksa gereksiz bir harcamamı olur

  • SERDAR YILDIZ

   11/09/2013 at 13:01

   para sıkıntısı yoksa alınır….

  • serkan

   11/09/2013 at 22:12

   iki iphone de 1 almak daha mantikli 5 var ise 5s/5c yi pas gecip 6 almanizi oneririm. s serisini takip etmek yerine degisen kasayi takip etmek daha mantikli

   • İsmail

    12/09/2013 at 12:34

    Bence de mantıklı olan bu.

 68. Anonim

  11/09/2013 at 13:17

  Cizileme ve boya kalkma sorununu çözmüşler mı acaba hic bahsetmediniz ve birde ram kac gb işlemci kac mhz

 69. Volkan Coskun

  11/09/2013 at 13:25

  Benim Anlamadıgım Tek Nokta İphone5im war Benim Fakat İphone 5in Üretimi Durmuş.Ve İphone 5c Yerini Alcak ? Olan bize Oldu Yani 🙂
  Peki İphone 5 İphone 5cye göre dahamı düşer fiyati ? bi bilginiz warmi ? İphone 5 daha pahalı olması lazimken İphone 5c yerini aldı ve Apple bize büyük bi kazık atti resmen 🙂

 70. ..

  11/09/2013 at 13:44

  İphone 5 mi İphone 5c mi almalıyım ?

 71. Sedat

  11/09/2013 at 13:58

  Çok teşekkürler Mustafa bey konu Apple olunca fikirlerine güvendiğimiz yegane insan sizsiniz.

 72. Can

  11/09/2013 at 14:23

  3G S ten 5S e kesinlikle gecinilir artık 🙂

 73. Sercan

  11/09/2013 at 14:28

  iPhone 5s kamera özellikleriyle 5 sahibi olarak beni bile heyecanlandırdı, herşeyi önceden bilmemize rağmen adamlar öyle videolar resimler hazırlıyor ki insanı cezbediyor. Normalde sadece altın renk eklenirdi heralde siyah yerine gri olması siyahın soyulmasından dolayı kaldırldığını gösteriyor.


  
5c’yi ise halen saçma buluyorum. Apple kendi adına karlı bir iş yapmış. İki ayrı alüminyum telefon üreteceğine 5’in özellikleriyle plastik çıkarark maliyeti düşürdü, 5 piyasada kalsa kimse 5c almayacağı için de 5’i kaldırdı:) Ülkemizde yine pahalı olacaktır. Amerikada kimse 100 dolar fark için plastik almaz. Yani pazar payı artsın, orta segmentte rekabet etsin olayı da yalan oldu, tamamen amaçsız bir telefon. Bence 4s de kaldırılmalıydı, 5c ise 450 dolar olmalıydı o zaman bir anlamı olurdu yaptıklarının.

  • Ertug

   11/09/2013 at 16:13

   5C nin daha genç kesime hitap edeceğini düşündüğümden saçma bulmuyorum..ürün scalası genişlemiş oldu..kaldı ki çok sevimli olmuş bence..kesinlikle satışları patlayacaktır.. Biraz da bayan müşterilere hitap edecektir.

   • burhan

    11/09/2013 at 19:06

    iphone iki rakiple mücadele için 5c ve 5s çıkardı bence.
    nokia için 5c, samsung için 5s.
    nokianın reklamlarındaki eleştirileri sadece renk içindi. başka şey bulamadıklarından 🙂
    bence güzel olmuş.

 74. Aykut

  11/09/2013 at 14:43

  Mustafa bey cihazların diğer ülkelerdeki unlock satış fiyatlarının ne olacağı hakkında bir bilginiz varmı?malum para birimleri farklı!

 75. Mehmet Emin

  11/09/2013 at 15:08

  Mustafa bey emeğinize sağlık. Sizden istegim iturkeybiz programına bir daha güncelleme gelse ve ipad de yatay olarak kullanabilsek çok güzel olacak açıkcası. Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 15:11

   Yakında ufak bir güncelleme gelecek ama tasarımsal olmayacak. Ardından büyük bir güncelleme olacak iOS 7 arayüzüne uygun yep yeni bir tasarım yaptıracağım. Biraz da sabretmeniz gerekecek 🙁

   • Mehmet Emin

    11/09/2013 at 15:15

    Teşekkürler.

 76. baha yildirim

  11/09/2013 at 15:25

  merhaba hocam acaba 5S’in RAMi kaç o belirtilmemiş resmi sitelerinde?

 77. Melis

  11/09/2013 at 15:44

  Merhaba ben 5si turkiyeye gelmeden once yurtdisindan almak istiyorum, acaba satisa direk unlockedlarla mi baslarlar yoksa onlar bir sure sonra mi gelir? Bu arada ulkelerde fiyat farki olur mu? Hangi ulkeleri onerirsiniz?

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 15:54

   Yukarıda yazıda da paylaştığım gibi iPhone 5C ve iPhone 5S Amerika’da unlocked yani SIM kilitsiz satılacak. Fiyatı da yukarıda mevcut.

   • Melis

    11/09/2013 at 21:53

    Ona dikkat etmemişim, teşekkürler. Bir sorum daha olacak bana bir arkadaşım 5S’i Amerika’dan getirecek fakat ben Yunanistan’a gideceğim yani 5S satışının henüz başlamadığı yere… Eğer bu şekilde pasaportuma yazdırırsam bir sorun olur mu?

    • Mustafa Tan

     11/09/2013 at 21:58

     Bu şekilde derken ? Pasaport yani IMEI kaydında 2 temel kural var. Onun dışında birşey kontrol etmiyorlar:

     * Son 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olmak.
     * Son 2 sene içerisinde başka bir cihaz (IMEI) kaydında kullanmamış olmak.

     Yukarıdaki şartlara uygun herhangi bir pasaportu kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için: http://www.iphoneturkey.com/2012/06/yurt-disi-iphone-ipad-3g-imei-kaydi-pasaport-100tl-harc.html

     • Melis

      11/09/2013 at 22:37

      5S satışının henüz başlamadığı bir ülkeye gideceğim için sorun olur mu diye merak etmiştim ama bu 2 şey dışında bir şeye bakmıyorlarsa yazdırabilirim demek ki, teşekkürler 🙂

 78. mehmet yildirim

  11/09/2013 at 15:44

  i phone 5 in uretiminin durmasinin nedeni maliyetinin fazla olmasi ayni islemci ve teknoloji 5 c ile tek parca plastik kasa ile geliyor bu da amerika satis rakamini 100 dolar dusuruyor, 5 c ile daha genc kesim hedeflenmis, apple in bu farkli stratejisi samsunga karsi belliki, 5 s almak cok daha mantikli 64 bit teknolojisi daha gelismis kamera farkli cekim modlari yeni islemci parmak izi teknolojisi kesinlikle aradaki 100 dolar farka deger, turkiyede aralikta 5 c i 1800 tl 5 si de 2300 tl civari fiyattan satilacagini tahmin ediyorum, i phone 5 i olan birisi olarak 5 c ya da 5 s i almayi dusunmuyorum fakat i phone 4 s ve alti olanlar 5 s i alabilirler

 79. Emre

  11/09/2013 at 15:49

  Mustafa bey 22-25 eylul arasi new yorktayim sizce stokta cihaz bulabilir miyim. Siz bu konuda tecrubelisinizdir

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 15:55

   iPhone 5S’i bulamayabilirsiniz. Çünkü pre-order’a bile açmayacaklar.

   • Burcu

    11/09/2013 at 21:55

    Hangi tarihlerden itibaren Amerika’da 5S’i bulabiliriz?

    • Mustafa Tan

     11/09/2013 at 21:59

     20 Eylül. Fakat iPhone 5S için ön sipariş açılmadığına göre stoklar az olacak ve ilk gün hemen bitebilir.

     • Burcu

      11/09/2013 at 22:29

      Peki 20 Eylülde biterse bir daha ne zaman gelir?

 80. Emre

  11/09/2013 at 16:03

  Yıllardan beri Apple ürünleri kullanan biri olarak ben 5’i kaldırmak kadar saçma bir hamle görmedim.Üretim bandından dolayı dahi olsa Apple kullanıcısını düşünen firma imajını yavaş yavaş yerle bir ediyor.iPhone 5s alalım güzel ama birincisi touch id daha yeni yetişmeye başlayan bir elma tadında,kamera 8mpx,slow motion iyi olmuş ama şunuda unutmamak gerek zaten 1080p 30 fps çeken bir kamera,720p 60 fps çekebilir.Yinede bunun tercihinin kullanıcıya bırakılması 120 fps çıkarılması iyi olmuş.Apple’ın sitesindeki fotoğraflara baktım kamera pek gelişmiş gibi gelmedi bana.%15 alan derinliği artmış.M7’ye gelince iwatch için ön hazırlıklar başlamış.A7’nin frekansı belirtilmemiş birde şunu açık açık söylemek lazım uygulama geliştiriciler 64 bit’e destek verene kadar iphone 5 ile iphone 5s arasında çok fazla hız farkı olmaz.2 kat hız farkının kaynağı 64 bit olması,tabi transistors sayısı etki edecektir ama tahminim %30 civarında olacağı.OpenGL 3.0’a destek verilmiş olması güzel,grafik kalitesi artar ama kullandığı gpu daha açıklanmadı.543 mimarısının ne kadar üzerinde ve çalışma frekansı açıklandıktan sonra daha net yorum yapılabilir.iOS 7’den dolayı daha doğrusu multitasking’den dolayı ram 2 gb olmalıydı.Tahminim iphone 6’da ram miktarını arttıracakları,umarım iOS 7 bizlere getireceği görselliğin yanında stabilite sorunları yaşatmayan bir telefon olur.Mustafa Bey sizce iPhone 5 kullanıcıları iPhone 5s’e geçmeli mi?Hem telefonun değerinin düşmesini baz alarak,hemde donanım ve yazılımsal olarak getirdiklerini dahil ederek cevap verirseniz sevinirim.iOS 7 golden master incelemesi yapacak mısınız?

  • Emre

   11/09/2013 at 16:23

   Apple yeni model çıkardığında,eski modelde herzaman 100 usd indirime gidilir.Eğer bunu yapmış olsaydı aliminyum kasalı 5,şuanki iphone 5c ile aynı fiyattan satılacaktı.Donanımsal hiçbir fark olmadığını düşünürsek,Apple’ın plastik kasalı iphone’nun maliyetinin,aliminyumdan daha az olduğunu söyleyebiliriz.Burdan şu ortaya çıkıyor.Apple 5c ile 5’den daha fazla kar etmek adına 5c hamlesini kar oranını arttırmak adına yapılmış bir hamle olarak görebilir miyiz?Kullanıcıların zararı ise plastik materyal kullanılmış bir iphone 5’i zaten iphone 5 fiyatına almaları.

 81. Sinan

  11/09/2013 at 16:10

  Acaba 5 gibi bu da cİzliliyir mu

  • serkan

   11/09/2013 at 22:21

   kesinlikle cizilir. cizilmeyen tek sey captan americanin kalkani

 82. Uğurcan Erkal

  11/09/2013 at 16:23

  Şımarık çocuk kompleksine girmek istemiyorum. Şu an Galaxy S4 kullanıyorum ve bütün umutlarımı bu telefona yüklemiştim. Fakat beni kuşkuya düşürdü. Belki bir çok kişi bana bu konuda karşı koyacaktır ama ‘parmak izi okuma’ özelliğinin ne önemi var Allah aşkına. Telefonun iyileştirilmesi gereken başka şeyleri varken ya da altın sarısı rengi çıkmış çok mu gerekliydi? Biz bu işleri kılıflar sayesinde hallediyorduk ya da stickerlar…

  Mustafa bey, ben bu konuda sizden bir yorum istiyorum. Sizce Apple neden telefonunu bu kadar yavaş geliştiriyor. Bildiğim kadarıyla(duyduğum, dedikodu vs.) Apple’ın elinde daha bir çok teknoloji var. Ve neredeyse birçok tanıdığım Samsung’a geçmeye başladı.

  *İlk elinize alıp incelemenizi merakla bekliyorum.

  • ozan

   11/09/2013 at 22:55

   Mrb.3.3gs.4s ve 5 kullandim.apple fanatigiydim.iphone dan baska tel kullanamiycagimi dusunurdum.taki galaxy s4 e gecene kadar.samsunga cok onyargili yaklasmisim.inanin bana s4 donanim olarak 5s in 1 sene otesinde.apple yeni bir cihaz lanse ettiginde sanki ilk defa sunulan ozellikler gibi yansitiyor.ben burdan apple fanatiklerine sesleniyorum s4 e sans verin inanin bana iphone dan tiksinceksiniz.s4 e buyuk diyebilirsiniz anlarim ama 2 saat kullanin iphone 5 size oyuncak gibi gelicek.

 83. önder ö

  11/09/2013 at 16:57

  Çok yorum olduğundan hepsini okuyamadım. Önceden soruldu ise kusura bakmayınız. Touch ID ile kaç kez tanımlanmamış deneme yapılabilir? Sınır var mı? Bu açıklanmış mı? Şifreyi 3-5 kez yanlış girince iTunesdan sıfırlayıp, yedek varsa geri gönmek gerekiyordu.

  • önder ö

   11/09/2013 at 17:08

   bu arada yazınız çok güzel olmuş gene. hem yayın için hem de yazı için elinize sağlık.

 84. Recep

  11/09/2013 at 16:58

  Mustafa bey ipod touch 5 ucuzlarmı veya ne zaman ucuzlar

 85. Oktay

  11/09/2013 at 17:08

  Sırf kamera ve işlemci için 5s i beklemiştim. Açıkcası beklentilerimi karşılayan bir cihaz oldu 5s. İphone 4 ümü degiştirisem yerine kesinlikle 5s gelecek…

  • Recep

   11/09/2013 at 17:15

   Mustafa bey ipod touch 5 ucuzlarmı veya ne zaman ucuzlar ?

 86. Mehmet K.

  11/09/2013 at 17:42

  Mustafa bey; sitenizi ve yazılarınızı büyük bir dikkatle takip ediyorum, bu yazınızda çok güzel olmuş, emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 87. Hakan

  11/09/2013 at 17:50

  5s te kac ram var peki bilen varmi arkadaslar

 88. Hakan

  11/09/2013 at 18:00

  Bu soruya kimse cevap vermemiş 5s kac ram a sahip

  • Emre

   11/09/2013 at 21:49

   1 gb ram,işlemci 1.7 çift çekirdek.

 89. Alp Kerim

  11/09/2013 at 18:00

  Mustafa bey; benim bir tanıdığım 15 ekim gibi bir tarihte New York’a gidecek o zaman storelarında satışla ilgili bir sorun çıkarmı bir de 64 bit teknolojisi çok mu önemli bir teknoloji ?

 90. Monar

  11/09/2013 at 20:01

  Yani şimdi sahip olduğum iphone 5 bozulup servise gittiğinde şayet değişim olursa muadili olan plastik kasalı iphone vericekler herhalde..
  5 desteğini kaldırmak için bence en az 1 sene daha beklemeleri gerekiyordu daha yeni cihaz alanlar var 2 sene daha garantisi olacak iphone6 çıkar garantisi bitmez o derece yazık değil mi yeni alanların elinde patladı telefon…

 91. Fatih

  11/09/2013 at 20:49

  Samsung falan hikaye size tek sorum samsung galaxi s4 ve iphone 4s varsa wifi ile bir internet hızlarına bakın iphone 5 demiyorum iphone 4s ile yaptık samsung galaxi4s ten daha iyi ayrıca kasmada oluyor birde galaxi s4 fiyatı hemen 2000 tlden 1500 düştü şuan 1500 bulabilirsin bu piyasasının iponeden iyi olmadığını gösterir asla iphoneden şaşılmazki burda mağazasıda önemli

 92. Soner yıldırım

  11/09/2013 at 21:24

  Mustafa bey emeğinize sağlık.

 93. Adem H.

  11/09/2013 at 21:28

  Kamerada yapılan iyileştirmeler ve yenilikler acaba io7 ile iPhone5’de gelir mi?

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 21:35

   Yukarıdaki yazıda iPhone 5S’e has olan Kamera özelliklerinden bahsediyorsanız, bu özelliklerin iOS 7 ile başka bir cihaza gelmesi mümkün değil. Çünkü onlar donanımsal yenilikler.

   Fakat iOS 7 ile Kamera’da başka yenilikler var. Onları da aşağıdaki yazımızda paylaşmıştık hatırlarsanız:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-inceleme-v.html

 94. Ceyhun E.

  11/09/2013 at 21:43

  Mustafa Bey bir şey sormak istiyorum. iOS 7 beta 6 kullanıyorum. Golden Master sürümüne güncellemedim telefonumu. Direk haftaya çıkacak olan son iOS sürümüyle yükseltebilir miyim 18inde? Yükseltmem bir probleme sebep olur mu?

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 21:49

   Muhtemelen yükseltebilirsiniz ama kablosuz olarak yapamazsınız büyük ihtimal. iTunes ile manuel olarak güncellemeniz gerekebilir Apple’ın 18 Eylül’de yayınlayacağı update dosyalarını kullanarak.

 95. iPhone5C

  11/09/2013 at 21:48

  Bir iPhone kullancisi olarak Lumia’nin renkli olmasi bana cazip geliyo fakat artik sartlar degisti. Hem Apple kalitesini, uygulama zenginligini ve stabilitesini yasayip renkli iPhone sahibi olabiliyosun. Lumia’lar su an gozume hic cazip gelmiyo acikcasi. Renkli iPhone’lar varken yaniii. Benim gibi boyle bircok kullanicinin olduguna eminim. Nokia/Microsoft Apple’dan korktugu icin surekli satasiyo tweetlerle falan. 😉 Kaplar da cok guzel dusunulmus ayrica.

 96. dogukan

  11/09/2013 at 22:03

  mustafa bey suanda amerikada virginia da arkadasim var ve 26 eylulde turkiyeye donuyor..iphone 5s unlocked alma sansimiz nedir?? eger yoksa hangi tarihten itibaren almamiz kolaylasir..belki gondertebilirm fakat ilk onceligimiz arkadasimin gondermesi..planimizi bu dogrultuda olusturduk..

  • Mustafa Tan

   11/09/2013 at 22:04

   20 Eylül’de cihaz Amerika’da çıktığında sabah sıraya girerse kesin alır. Fakat birkaç gün sonra giderse bence alamaz. Çünkü Apple’ın iPhone 5S için pre-order (ön sipariş) açmaması stokların az olduğunu gösteriyor.

 97. Recep

  11/09/2013 at 22:06

  Mustafa bey ipod touch 5 ucuzlarmı ?

 98. Remzi efe

  11/09/2013 at 22:44

  Teşekkürler Mustafa bey

 99. Pingback: iOS 7 18 Eylül’de Yayınlanacak | temhaya.com

 100. Remzi efe

  12/09/2013 at 00:16

  Mustafa bey ben iphone 5 kullanıyorum iOS 7 test sürümü kullanıyorum 18 Eylül deli yeni iOS 7 önceden güncellediğim gibi güncelleye bilirmiyim farklı bir işlem yapmam gerekirmi

 101. Ayhan

  12/09/2013 at 00:58

  iPhone 4S kullanıyorum iOS 7 goldmaster i yükledim şarj olayı berbat yarım saatte % de 88 e düştü

  • Serdar

   13/09/2013 at 21:35

   Ayarlar – hücresel – hücresel verı ve 3g kapatırsan sarjı nolmale dönüyor. Acık kaldıgında malasef sarj tüketimi çok dazla şimdilik tek çözüm bu ayrıca interneti kullandığın zaman açman lazım tekrardan

 102. Tugsay Kulaksiz

  12/09/2013 at 01:08

  Cabalarinizi takdir ediyorum ve keyifle okuyorum ve sizden rica ediyorum, videolari izlerken iphone’umun en sevdigim ozelliklerinden birisi olan, yan cevirince tam ekran izleme ozelligini de kullanabilmek istiyorum… Saygilarimla

  • ⚡⭐crAzy⭐⚡

   12/09/2013 at 02:28

   Teşekkürler

  • Oktay

   14/09/2013 at 20:13

   Arkadaşa katılıyorum. Videoları tam ekran seyredemiyoruz.

 103. Burak

  12/09/2013 at 01:23

  İphone 5S almayi dusunuorum fakat icime parmaki izinden dolayi bir şüpe düstu sizce guvenli olurmu almak bide siyah 5 ile siyah 5s in renkleri farklimi ?

  • Levent Zengin

   14/09/2013 at 12:08

   Kesinlikle güvenli olacağını düşünüyorum. öncelikle telefonun sadece a7 çipinde bu bilgi saklanacak. ve apple uygulamaları hariç hiçbir uygulamaya bu özelliğin kullanım izini verilmeyecek. Jailbreak yapılmadığı sürece güvenlik sorunu oluşmayacaktır.
   Siyah 5S yok gri tonunda 5s var.

   • Kerem

    16/09/2013 at 18:19

    Bende aynı aynen o konuyu düşünüyorum iphone 5 in siyah rengi çok hoşuma gitti yanlarındaki koyu grimsi tonu çok hoş 5s te de oyle mi yoksa 4s deki yada 4 teki gibi metal rengi cevablarsanız çok sevinirim Mustafa bey

 104. Ibrahim

  12/09/2013 at 02:55

  Merhabalar. Iphone 5 i cikar cikmaz aldim. Ancak o kuvvetli islemciye 1440 mA gibi minnacik bi batarya koyduklari icin biktim sarj aleti tasimaktan. Sattim androide gectim. Suan 5s yada 5c almayi dusunuyorum. Kisacasi yeni telefonlarin bataryalari kac mA biliyomusunuz ?

  • Mustafa Tan

   12/09/2013 at 08:04

   Aynı hala.

   • Alper

    12/09/2013 at 10:52

    Yeni gelen M7 işlemciyle, A7’nin yükünün hafifleyip daha az enerji harcayacağı ve pile olumlu katkı yapacağı şeklinde yorumlar var. Katılıyor musunuz?

    *Ne zamandır aklımda olan bir fikri de paylaşmak isterim bu vesileyle. Kendi adıma en dolu bulduğum ve keyifle takip ettiğim site burası. Ama yazıların haricindeki yorumları da okuması ayrıca keyif veriyor. Bunu site içerisinde bir forum kısmı açarak daha kolay takip edilebilir hale getiremez miyiz? Başlıklar vs. şeklinde.. Bunu yapan büyük forum sitelerinin olduğunu biliyorum. Ve takip ediyorum da ama buradaki kitlenin seviyeli, üzerinde fikir paylaşmaya ve okumaya değer, her aklına gelen için başlık açmadan bir forum düzeni oluşturabileceğini düşünüyorum. Bilmem katılır mısınız?

    • Mustafa Tan

     12/09/2013 at 13:25

     Evet katılıyorum. Sık kullanılan bir özelliği yazılımsal olarak değil de ayrı bir donanıma yaptırırsanız daha az pil tüketimi olur ilgili donanım o işe özel tasarlandığı için.

     Özel donanım yoksa her işlem merkezi işlemci tarafından yapılacaktır. Fakat işlemci o işe özel tasarlanmadığı için pil tüketimi daha fazla olacaktır.

    • Mustafa Tan

     12/09/2013 at 13:35

     Öneriniz için de çok teşekkürler. Bahsettiğiniz konu hep aklımda ama çekindiğim için hayata geçiremiyorum bir türlü. Biliyorsunuz forumları sevmiyorum çok kavga çıkıyor diye 🙂

     Bu yüzden belki herkese yeni konu açma imkanı verilmediği ama takipçilerin daha rahat tartışabileceği bir forum açabiliriz. Bunu sitede bir oylamaya sunmayı düşünüyorum bir ara.

     • Alper

      12/09/2013 at 15:43

      Tam da dediğiniz bu anlamsız kavgalar, +1,+111111, şeklinde konuya faydası olmayan mesajlar, ve bunların arasında gerçekten işe yarar, dişe dokunur bilgileri sayfalarca mesaj grubu arasında aramaktan sıkıldığım için, burada kuralları farklı yeni bir oluşum, keyifli olabilir sanki. Yazılım-Donanım-Sorunlar/Çözümler-Videolar-Uygulamalar ilk aklıma gelen konu başlıkları.. Moderasyon şart ama dediğiniz gibi, hayata geçirme aşamasında vaktim ve imkanım müsaid oldukça destek vermek de isterim. Herşeyi sizden beklemeyelim..Kolay gelsin..

      • Mustafa Tan

       12/09/2013 at 16:07

       Sorular ve Sorunlar için zaten bir sitemiz var: http://sorucevap.iphoneturkey.com

       Forumu sizler de kendi düşüncelerinizi rahatça paylaşabilin diye istiyorum ama moderasyonsuz olmaz. Ya da sadece moderasyon yapma ihtiyacı duymayacağımız kişilere izin vereceğiz. Kontrolsüz olursa diğer forumlardan bir farkı kalmaz.

   • Umut

    15/09/2013 at 13:35

    Sn Mustafa tan ben Bir iPhone kullanıcısı olara Bluetooth un nasıl kullanılacağını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Mrofesor

   14/09/2013 at 18:42

   Yazılarda gördüğüme göre batarya güçleri azda olsa artırılmış araştırırsanız değerleri bulabilirsiniz

  • Suleyman

   16/09/2013 at 18:41

   Yurtdışından phonesuıt şarj aparatı aldım. Şarj sıkıntım kalmadı

 105. Önder Aziz

  12/09/2013 at 03:05

  5c ve 5s in batarya ömürleri nasıl acaba? Şimdiden çok teşekkürler…

 106. Batu Han

  12/09/2013 at 03:19

  Usta sen evet ya da hayır yaz 5s alalım mı? 😀

 107. tayfun

  12/09/2013 at 10:28

  bastacisin 🙂 ellerine saglık

 108. hakan

  12/09/2013 at 10:40

  home tuşu dokunmatik olacak sanırım

 109. Sercan

  12/09/2013 at 12:19

  Mustafa abi, arkadaşım birkaç gün önce iPad 4 aldı 1 Eylülden sonra yani ama iWork uygulamaları bedava gözükmüyormuş. iOS 7 yükleyince mi olacak acaba? Bu bir hataysa çözümü nedir faturayı Apple’a mail mi atalım? Bilgilendirirsen sevinirm.

  • Mustafa Tan

   12/09/2013 at 12:28

   Evet iOS 7 olmalı.

   • Mehmet Şerif

    13/09/2013 at 20:49

    Mustafa bey, ben daha önce de ipad ve iphone almıştım 1 eylülden sonra yani 10 eylülde bu kez ipad mini aldım. Bıgün kurdum diğer cihazlarmda da kulllandığım hesabımla. Ancak iwork uygulamaları hala ucretli. Cihazlarımı İos 7 ye haftaya yukslttiğimde bunlar bana ucretsiz mi olacak ? bir de sadece ipad mini de mi ucretsiz olacak yoksa diğer cihazlarmda da aynı hesabımla kullanabilecekmiyim? Lütfen cevaplayın çok onemli

    • Mustafa Tan

     13/09/2013 at 20:57

     Apple’ın tek açıkladığı yeni cihazın 1 Eylül’den sonra alınıp aktive edilmiş olması gerektiği. Tabii bir de iOS 7 olması gerekiyor. Fakat iOS 7 değilken aktive edince hakkınız gidiyor mu bunu bilemiyorum. Çünkü Apple’ın herhangi bir açıklaması olmadı. Sanırım 18 Eylül’de ipad mini’nizi güncelledikten sonra ortaya çıkacak.

     Ayrıca eğer karşınıza ücretsiz uygulamaları indirme seçeneği çıkarsa ve Apple Kimliğinizle indirirseniz, muhtemelen aynı apple kimliği ile diğer cihazlarınızda ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz.

     • Anonim

      13/09/2013 at 22:12

      Teşekkürler, mantıken 1 Eylül’den sonra dediği için 18 eylülü dayatamaz. iOS 7 yükledikten sonra bence de açılması lazım. Yoksa Apple ile kavga yapacak anlaşılan 🙂

 110. Burak Bey

  12/09/2013 at 12:39

  Mustafa Bey benim iPhone 5s’in guvenlik konusunda pek basarili olamayacagi yonunde endiselerim var. Simdi bu telefonu kullanan herkes parmak izini apple’in kayit altina alacagindan haberdar mi ? Facebook biliyosunuz gerektiginde kullanicilarinin ozel bilgilerini devlet yetkilileriyle paylasiyor ve el altindan bazi istihbarat birimleriyle paylastgi soylentileri de mevcut. Simdi bunun yaninda bir de Apple’in elinde parmak izlerimiz olacak. Parmak izlerimizi izinimiz olmadan 3. kisilerle paylasirlarsa bizim bunu ogrenmemiz imkansiz gibi bir sey. Tamam biliyorum ios’un veya Apple’in hacklenme gibi bir ihtimali cok zayif ama zayif da olsa boyle bir ihtimal de ne yazik ki goz onunde bulundurulmali. Ben sahsen bir iPhone 4S kullanicisi olarak 5S kullanmayi cok istememe ragmen bu sebepler yuzunden artik dusunmuyorum. Sizin bu konudaki goruslerinizi merak ediyorum, bilgilendirirseniz memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim, iyi calismalar.

  • Mustafa Tan

   12/09/2013 at 13:21

   Hayır haberdar değil çünkü yukarıdaki yazıda da belirttiğimiz gibi Apple kimsenin parmak izini kayıt altına almıyor. Parmak izi dijital olarak şifrelenmiş bir şekilde cihazın çipinde saklanıyor. Yedeklenmiyor ve Apple sunucularına yollanmıyor. Ayrıca parmak izin görseli de saklanmıyor cihazda.

   Ayrıca iPhone 5S aldığınızda parmak izinizi kullanmak zorunda değilsiniz.

   • Alper

    12/09/2013 at 15:48

    Bazı yabancı forumlarda parmak izi okuma sayesinde “Kullanıcı Profili” özelliği de gelebilir deniyor. Örn: Çocuğuma verdiğimde o parmak izini okutunca “sadece önceden belirlenmiş alanlara erişebilmesi, sadece oyunların olduğu br ana ekran vs.” gibi.. Bu konuda bilginiz/duyumunuz var mı?

   • Burak Bey

    12/09/2013 at 21:39

    Cevabiniz icin tesekkur ederim Mustafa Bey; ama ben biraz titiz bir insanim. Parmak izimizin Sadece telefonda sifrelenerek saklanacagini ve Apple sunucularina gonderilmeyecegini bize soyleyen yine Apple. Yani parmak izimizin gonderilme gibi bir durumu olursa alici olan tek adres. Apple’in sozune guveniyor musunuz ? Apple’in gizli olarak parmak izlerimizi sunucularina aktarmayacagindan emin olabilecek miyiz ? belki sorularim size paranoyakca gelebilir ama cevaplarsaniz sevinirim. İyi aksamlar, iyi calismalar.

    • Mustafa Tan

     12/09/2013 at 21:47

     Elbette güveniyorum. Kaç yüz milyar dolarlık şirket. Bizim parmak izimizi ne yapsın o kadar para kazanıyorken 🙂 Her yalan eninde sonunda ortaya çıkar ve şirketin kapanacağını bile bile kimse böyle birşeye kalkışmaz.

     Sizin böyle bir şirketiniz olsa bu kadar hassas bir konuda yalan söyler misiniz? Bunu nasıl gizli tutabilirsiniz? Apple’ın artık hiç birşeyi gizli kalmıyor biliyorsunuz.

 111. Burak

  12/09/2013 at 15:24

  Peki iOS 7 ile iphone 4′ü nekadar kullanacağız yani bütün özellikler gelecekmi yoksa bazı özellikleride eski sürümde olduğu gibi kısıtlamalar olacakmı bilen varmı bellimi?

  • Alper

   12/09/2013 at 15:51

   Apple sitesinden alıntı:

   iOS 7 için tüm özellikler her aygıtta bulunmaz.
   Panorama formatı iPhone 4S, iPhone 5 ve iPod touch (5. nesil) aygıtlarında bulunur. Kare ve video formatları, ayrıca kaydırma hareketiyle fotoğraf çekme özellikleri, iPhone 4 veya daha yeni sürümünde, iPad 3. nesil veya daha yeni sürümünde, iPad mini ve iPod touch 5. nesil aygıtlarında bulunur.
   Kamera uygulamasındaki Filtreler, iPhone 5 ve iPod touch (5. nesil) aygıtlarında bulunur. Fotoğraflar uygulamasındaki Filtreler, iPhone 4 veya daha yeni sürümünde, iPad 3. nesil veya daha yeni sürümünde, iPad mini ve iPod touch (5. nesil) aygıtlarında bulunur.
   AirDrop; iPhone 5, iPad (4. nesil), iPad mini ve iPod touch (5. nesil) aygıtlarında bulunur ve bir iCloud hesabı gerektirir.
   iPhone’umu Bul uygulaması, iOS aygıtlarını sadece açık ve kayıtlı bir Wi-Fi ağına bağlı olduklarında veya aktif bir veri planı abonelikleri varsa bulmanızı sağlar. Bazı özellikler her ülkede veya her bölgede bulunmayabilir.
   iCloud için iOS 5 veya sonraki sürümü yüklü bir iPhone 3GS veya daha yeni bir modeli, iPod touch 3. nesil veya sonraki sürümü, iPad veya iPad Mini; OS X Lion veya sonraki sürümü yüklü bir Mac bilgisayar veya Windows 7 veya Windows 8 yüklü bir PC (e-posta, kişiler ve takvimlere erişim için Outlook 2007 veya daha yeni bir sürümü veya güncel bir tarayıcı) gerekir. Bazı özellikler için iOS 7 ve OS X Mavericks gerekir. Bazı özellikler için Wi-Fi bağlantısı gerekir. Bazı özellikler her ülkede bulunmaz. Bazı hizmetlere erişim 10 aygıtla sınırlandırılmıştır.

  • Burak

   12/09/2013 at 15:53

   teşekkürler mesela blaklist özelliği felan heralde daha bilgi yok?

 112. Yusuf kılıc

  12/09/2013 at 15:36

  Abı sence yeni iOS 7 yüklemeye deger mi

 113. Selman

  12/09/2013 at 16:20

  Merhaba Mustafa Bey, bu müthiş emeğiniz için tebrik ve teşekkürlerimi sunmasam rahat edemem. İnternet ortamında kavga ve gürültüsü olmayan tek websitesini yönetmek kolay olmasa gerek

 114. Kağan Sözer

  12/09/2013 at 17:53

  Öncelikle ip5c ve ip5s i gördükten sonra ip5 sahiplerinin bir oh çektiğini düşünüyorum.

  Nedeni ise ; 1. Eğer ip5c ye Şahin dersek, ip5s e Doğan desek şuan elimizde Doğan görünümlü Şahin var 🙂 ip5s kasalı ip5c kullanıyoruz.
  2. ip5 2012 de ios 6 ile 2013 de ise ios 7 ile kullanıyoruz. Aslında ios daki majör değişiklik ile yeni bir iphone kullanıyormuş gibi olduk.
  3. ip5 ile ip5c aynı donanıma sahip olduğuna göre güncelleme konusunda sıkıntı yaşamıcaz.
  4. Parmak izi okuyucu ve 64 bit mimari majör değişiklikler fakat, kısa vadede büyük değişiklikler yaratmaz. Böylece ip6 da mümkün olan ekran boyutu ve çözünürlüğü değişiminde keşke bekleseydim demeyiz. Parası çok olan hariç burda 🙂
  5. ios 7 ile beraber uygulamalarda güncellenecek. Onlarında 64 bit mimari den yararlanabilmesi için belli bir sürenin geçmesi lazım.

  Daha da çoğaltılabilir. Benim düşüncem iphone 4s ve iphone 5 ile olan ip5s e güncellemez. Çoğu kişinin taksidi devam ediyor 🙂 Yeni iphone alacak olanlar da ip5s alır. ip5c nin yetişkin bayan, lise ve üniversite öğrencilerine hitap ettiğini düşünüyorum.

 115. Ustun Beser

  12/09/2013 at 20:16

  Mustafa Bey, 20 eylul de amerikada direk unlocked satislarina baslanicak mi??? Bir bilginiz varmi?? Tesekkurler

  • Mustafa Tan

   12/09/2013 at 20:19

   Evet. Zaten yukarıdaki yazıda da unlocked fiyatları paylaştım.

   • ersan

    15/09/2013 at 22:25

    ı phone 5s fiyatı türkiye de aralık ayında ki satışında bile 2400 tl civarı olacağını düşünüyorum.
    Halen ı phone 5 fiyatının 2149 tl civarında olduğunu düşünürsek

   • Sncp

    19/09/2013 at 18:13

    Peki sizce o tarihte telefonu bulabilmek için rezervasyon falan gibi bir şey yapmamız gerekiyor mu? 2-3 günlük tatil bu tarihe denk geldi ve boş dönmek istemiyorum. 🙂

 116. Kağan Sözer

  12/09/2013 at 20:40

  Mustafa Bey,

  Telefonumda ios 7 gm kurulu. 18 Eylül de ios 7 nin final sürümü çıktığında ne yapmam gerekiyor? GM sürümünde kalmam mı gerekiyor ya da yeniden final sürümünü yüklemem gerekiyor mu?

  slm
  kağan

 117. Kağan Sözer

  12/09/2013 at 20:48

  Mustafa Bey merhaba,

  ip5 imde şuan ios 7 gm kurulu. 18 Eylül de ios 7 final sürümü çıktığında ne yapmam gerekiyor? ios 7 gm sürümünde mi kalmalıyım ya da ios 7 final sürümünü yeniden mi yüklemeliyim? AppStore daki uygulamalar ne zaman ios 7 tasarımında tasarlanır yavaş yavaş mı ya da final sürümü ile beraber güncelleme gelir mi?

  slm
  kağan

 118. fatikem

  12/09/2013 at 21:39

  MUSTAFA BEY NEDEN İPHONE 5 PİYASADAN KALKTI SADECE DIŞ KISMI DEĞİŞEN VE ÖZELİKLERİ TAMAMA YAKIN AYNI Bİ İPHONE YERİNE GELDİ ? BİLGİNİZ VARSA CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER.

 119. Tolga K

  12/09/2013 at 21:40

  iphone5 almak için fiyatının düşmesini bekliyordum. iphone5S çıkınca düşecek diye tahmin ediyordum. Şimdi iphone5 in üretimden kalkacağını onun yerine aynı paraya plastikten 5C satılacağını yazmışsınız. Apple bizi enayi mi zannediyor acaba. Tam bir hayal kırıklığı. iphone5 in düşmesi gereken paraya plastikten bir iphone almam ben. yazıklar olsun.

 120. Cenk Oz

  12/09/2013 at 23:41

  Merhaba,

  Yeni iPhone’lar birbirinden farklı modellerle satışa çıktı. Mesela Kuzey Amerika ve Kanada’da kullanılacak GSM modeli A1533. Avrupa’daki belli başlı ülkeler için ise farklı modeller mevcut. Türkiye için doğru model hangisi?

  • Mustafa Tan

   13/09/2013 at 00:22

   Hepsi. Çünkü bahsettğiniz farklılık LTE nedeniyle. Ülkemizde zaten henüz LTE yok ve hangisi olacağı belli değil.

 121. Adem06

  13/09/2013 at 00:22

  Bende iOS 7 beta 7 yuklu gm sürümüne geçemiyorum ve uygulama indirip guncelleme yapamıyorum Mustafa bey acil yardım telden ve pcden bakıyorum yazılım güncel diyor

  • hasan ali

   14/09/2013 at 00:42

   gm sürümü ota ile yüklenemiyor yani itunes üzerinden shift-geri yükle diyerek yapmalısınız

 122. İlkim Sezen

  13/09/2013 at 05:19

  Mustafa bey ben 29 Eylül’de Amerika’dan dönüyorum. 20 Eylül’de internetten sipariş versem yetişir mi acaba ben gidene kadar? Mağazada sıraya girip alacak olsam saat kaç gibi gitmek mantıklı olur? New York’tan alacağım.

 123. onur

  13/09/2013 at 09:47

  slm mustafa bey
  ios 7 ile telefonlara gelen airdrop özelliğini maclerle yapamıyorum..bu sorun hakkında fikriniz var mı?yoksa ben mi beceremedim..saygılar

 124. Murat

  13/09/2013 at 11:54

  Jailberak 6.1.4 ne zaman çıkar

 125. Selman

  13/09/2013 at 17:37

  Merhaba Mustafa Bey,
  Home tuşu değişen yeni İPhone, sizin de uygulama logosunu değiştirmenize sebep olacak mı 😛
  Bir de diğer yorum yapan arkadaşlarında teklif ettiği gibi; devamlı takipçiniz olan bu seviyeli ve kaliteli topluluğu, etkileşimi daha yüksek bir platformda toplamayı düşünmez misiniz 🙂

 126. Eray

  13/09/2013 at 22:43

  Admin şimdi bu iphone 5s ile birlikte iphone 5 in fiyatı 1300e inermi

 127. Ersoy

  14/09/2013 at 00:28

  Mustafa bey peki iphone 5 e de 5s in kamera özellikleri gelecek mi? Örneğin haraketli çekimlerdeki özellik.

 128. Yilmaz

  14/09/2013 at 02:41

  Merhaba Mustafa Bey ay sonu amerikadan akrabalarim gelecek apple in sayfasinda 5s how to buy kisminda unlocked and contract free – t mobile yazisi var bunu ben turkiyede kayit ettirdikten sonra kullanabilirmiyim

  • Mustafa Tan

   14/09/2013 at 08:46

   Evet kullanabilirsiniz.

 129. Emre

  14/09/2013 at 10:56

  Iphone 5c nin 5 ten hiçbir farkı yok hatta plastik olduğunu değerlendirirsek ıphone 5 ağır basıyor bana kalırsa ama 5s cidden yenilikleri içinde barındırıyor özellikle parmak izi olayını çok beğendim 🙂

 130. Selahattin

  14/09/2013 at 19:46

  Teşekkürler Mustafa Bey her zamanki gibi yine cok guzel olmuş. Emeginize saglık.

 131. Kara

  14/09/2013 at 19:57

  Mustafaaaaaa sen şimdi aple hakkında çok şey biliyosun ama bende stave japs hakkında çok şey biliyorum ne yapcaz sen nokıa 3310 kullanırken ben iphonda teple run oynuyodum onun için fazla biliyom deme mustafa beeeeeyy

 132. Polat Alemdar

  14/09/2013 at 20:00

  Mustafa bey rajon kesmiyorum apple kessiyorum tüm elmalarınızı keserim aaadam olun

 133. Poyraz

  14/09/2013 at 20:01

  Mustafaaa adamı irite etme yeterince iyi açıkla şu konuyu

 134. Mustafa Özyurt

  14/09/2013 at 21:06

  İphone 5s için önsipariş yok deniliyor.Peki 20 eylülde amerikadan direk alabilir miyiz sıra falan olup erteletirler mi? Arkadasım 23 eylülde dönecek

 135. Seçkin

  14/09/2013 at 21:50

  Merhaba. Yaşım 17 ve annemle birlikte Amerikaya gidip 5S almak istiyoruz. İkimizde telefon alırsak pasaporta kayıtta sorun olur mu? Aldığımız telefonları Türkiyede rahtça kullanabilirmiyiz?

 136. Pelin

  14/09/2013 at 22:37

  Şu an bir telefonum yok ama iphone 5 almayı düşünüyordum, ta ki bu yazıyı okuyuncaya kadar. üretimi duracakmış. sizce şimdi iphone 5 almalı mıyım yoksa aralığa kadar 5s’i mi beklemeliyim? lütfen acil cevap verirseniz iyi olur 🙂

  • Mustafa Tan

   14/09/2013 at 23:28

   Aralığı bekleyip iPhone 5C veya 5S alın derim.

  • Pelin

   15/09/2013 at 18:12

   peki 5’i alsam ne gibidezavantajlarla karşılaşırım?

 137. Kadir Özcan

  15/09/2013 at 01:07

  İphone 5 kullanıcısıyım bluetooth kullaklığıyla telefon görüşmesi yapabiliyorum ama bir türlü müzik dinleyemiyorum nokia veya samsung telefonlarda ise her ikiside oluyor bu konuda yardımınızı bekliyorum.

 138. Tuna Sener

  15/09/2013 at 05:17

  Telefonumu degistirmeme baska bir isletim sistemine gecmeme ragmen surekli bu sitedeki incelemeleri dikkatle takip ediyorum Mustafa bey gibi duzgun, isini yapan insanlar bulmak zor. Kimsenin avukatligida degil amacim fakat yukarda bu kadar duzgun bi insani bile manipule etmeye calisan insanlarin yorumunu okuyunca gercekten kondomun ne denli onemli bir bulus oldugunu anliyorum.
  Gelelim 5c mevzusuna telefonu kirilan cizilen arkadaslar biliceklerdir ki iphone’un en cok uzen kismi yandaki metal aliminyum parcalaridir. Yani kasa sifir olur sozde ama yan tarafi goctuyse cizildiyse bu bolgede degisme olmaz. 5c ile oncelikle bu sorunun ortadan kalkacagi gorusundeyim. Yani plastik kapak butun halde on panele kadar geldigi icin arkadaki plastik kirilsada plastik kisim degistigi zaman (ki metal kasadan daha ucuza degisecegini dusunuyorum) cihaziniz sifir gibi olacaktir. Kimse bu konuya deginmesede benim gibi takintili arkadaslar eminim bu durumdan memnun kalacaklardir.
  5S deki parmak izi okuyucu ne kadar hos olsada home tusundaki o ufak karenin gidisi bana sanki Steve J’nin vefatindan sonra iphone’un ruhunu biraz kaybettigi hissiyatini uyandirdi. Biliyorum o logo olsaydi parmak izi okuyamama durumu soz konusu olabilirdi.
  Her ne kadar uzun sure iphone’un cesitli modellerini kullanip Samsung’a gecsemde s4 kullanicilarina sesleniyorum aranizda bir gun l’attitude kullanan oldu mu?Ya da daha oncesinde iphone bul’u deneyen. O zaman yazilimin ne denli onemli oldugunu ve bu isi de apple’in yaptigini anlarsiniz.Telefonumdan memnun degil miyim memnunum ama stabil olmak onemli olan.
  Diyeceksiniz ki yahu madem bu kadar seviyordun neden samsung aldin android’e gectin. Tek bir tuketici olarak bile olsa apple’ı protesto ettim. 3le ile 4 arasinda cigir acan koskoca bir firmanin ufacik degisiklerle 5i piyasaya sunup goz boyama cabasi beni uzdu. Yazilima laf yok hala ayni gorusteyim ancak iphone 6 icin gerekli caba gosterilmezse iOS gibi bi isletim sistemini bosa harcayaklarini dusunuyorum.

 139. Melis

  15/09/2013 at 13:46

  Merhaba unlocked olanlar sadece Amerika’da mi satiliyor? Yoksa butun ulkelere unlocked mi geliyor 5s’ler?

  • Mustafa Tan

   15/09/2013 at 14:00

   Her ülkede farklı olabilir. Fakat alacağınız ülkeden online Apple Store varsa store.apple.com adresinden kontrol edebilirsiniz. Örnekler:

   Amerika: http://store.apple.com/us/buy-iphone/iphone5s
   İngiltere : http://store.apple.com/uk/buy-iphone/iphone5s
   Fransa : http://store.apple.com/fr/buy-iphone/iphone5s

   Ürün sayfalarının altında unlocked seçenekleri ayrıca bulunur eğer varsa o ülkede unlocked satış.

   • Kadir

    15/09/2013 at 15:38

    İphone 5 kullanıcısıyım bluetooth kullaklığıyla telefon görüşmesi yapabiliyorum ama bir türlü müzik dinleyemiyorum nokia veya samsung telefonlarda ise her ikiside oluyor bu konuda yardımınızı bekliyorum.

   • Melis

    16/09/2013 at 01:20

    teşekkürler 🙂

 140. Mustafa

  15/09/2013 at 18:47

  20 eylülde unlock satışları da başlayacak mı mustafa bey? cevaplarsanız cok sevinirim arkadaşım 23 eylül gibi dönecek çünkü yetişir mi sizce?

 141. erhan

  16/09/2013 at 00:05

  5s in deri kiliflarini 5 e takabilecekmiyiz tamamen aynimi boyutlar ?

 142. Cenk

  16/09/2013 at 15:33

  Mustafa Abi selamlar,

  Amerikadan Iphone 5S için unlocked T-Mobile ibaresi var, alttaki açıklama kısmından benim anladığım, bu telefonu aldığımızda unlocked olmuyor yani Türkiyede kullanamayız. çünkü telefonu aktive etmek için apple store veya T-mobile store ile contact kurun diyor.

  If you don’t want a multiyear service contract, or if you prefer to use a local carrier when traveling abroad, the unlocked iPhone is the best choice. If you choose T-Mobile, your iPhone comes with a T-Mobile SIM card already installed. You will need to contact T-Mobile or visit an Apple Retail Store to activate your iPhone.

  Yanılıyorsam düzeltirmisin abi,

  Saygılarımla.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 15:45

   Aslında tam tersine kullanabilirsiniz diyor. Paylaştığınız ingilizce ifadeler iki kısımdan oluşuyor:

   Birinci kısımda eğer kontrat istemezseniz, ya da yerel bir operatörle kullanmak ya da yurt dışında kullanmak isterseniz o aman unlocked iPhone en iyi seçimdir diyor: If you don’t want a multiyear service contract, or if you prefer to use a local carrier when traveling abroad, the unlocked iPhone is the best choice.

   İkinci kısımda ise eğer T-Mobile’lı modeling tercih ederseniz cihazınız içinde T-Mobile SIM kartlı gelir ve cihazınızı aktive etmek için T-Mobile bayisine ya da Apple bayisine gitmeniz gerekir diyor : If you choose T-Mobile, your iPhone comes with a T-Mobile SIM card already installed. You will need to contact T-Mobile or visit an Apple Retail Store to activate your iPhone.

   Özetle unlocked iPhone 5S’ler de iki seçimli. Ya SIM kartsız, ya da içinde T-Mobile SIM kartlı. Fakat SIM kart hiç birşeye bağlı olmadığı için ve iPhone’lar aktive olurken çalışan bir SIM kart istediği için T-Mobile SIM kartın önce hatta bağlanması gerekir.

   Şöyle düşünün Amerika’da yaşıyorsunuz ve zaten T-Mobile abonesisiniz. Gittiniz T-Mobile için olan iPhone 5S aldınız ve içinde de SIM kart var. Hemen kullanmak istediniz ama cihaz aktive olmadı. Neden? Çünkü SIM kart hiç bir hatta bağlı değil. Bu yüzden yukarıdaki uyarıyı yapıyor. İçindeki nano SIM kart ile kullanmak istersen bir bayiye gidip aktivasyon yapman gerek diyor 🙂

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 15:46

   Ayrıca FAQ kısmında da açıklamışlar:

   When I buy from the Apple Online Store, does my iPhone come ready to use?
   Yes, if you have selected an iPhone for use on AT&T, Sprint, or Verizon. When your iPhone arrives, all you have to do is turn it on and follow the onscreen instructions to set it up. If you have selected an iPhone for T-Mobile, it will come with the appropriate micro-SIM or nano-SIM, but you will need to contact T-Mobile or visit an Apple Retail Store to activate your iPhone.

   If you have selected an unlocked GSM phone, you will need to obtain a micro-SIM card for iPhone 4s or a nano-SIM card for iPhone 5s from the supported GSM carrier of your choice and activate it in order to use your iPhone.

 143. Ali

  17/09/2013 at 20:31

  20 eylüldeki unlock larda neden t mobile yazıyor Türkiye’de kullanabilir miyiz alsak ne yapmak lazım kırdıracakmıyız acaba?

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 20:55

   Biliyorsunuz Amerika’da T-Mobile diye bir operatör var. T-Mobile kullanıcılarına unlocked olanları öneriyor Apple. Dilerlerse içinde T-Mobile SIM kartı olarak da gönderebileceğini belirtiyor. Yoksa kullanıcı online olarak sipariş eder ve nano sim kartı yoksa kullanamaz.

   Siz de Amerika’dan alacaksanız unlocked olanlardan isteyeceksiniz.

 144. Selçuk

  17/09/2013 at 21:09

  Hocam, amerika da ilk başta kontratlı iphone 5s çıkıyormuş 1-2 ay sonra unlocklar piyasaya çıkıyormuş doğrumudur??

 145. Burak Mert

  19/09/2013 at 03:32

  Bildirim merkezinden tweet aramayacakmıyiz ?

 146. Bekir

  19/09/2013 at 23:57

  S.a mustafa abi allah razi olsun senden ben dubaiden 27 sinde ip5 s getittirmeyi dusunuyorum ama bu yurtdisi sim bloklari konusu hakkinda detayli bi cevap veririrseniz cok sevinirim. Birde sizdlce 5c mi iyi 5s mi?? Tesekkuler 🙂

 147. Engin

  20/09/2013 at 11:00

  Konuyla alaksız ama bu siyah İphone 5 in boya atması sorununa çözüm olacak birşey bilen varsa lütfen bilgi versin. Alüminyumu kapatacak boya kalemi var mıdır mesela Türkiye’de. Ya da ince zımpara ile komple soysam kenarları, normal rengi ortaya çıkar mı?

 148. Yilmaz

  21/09/2013 at 00:29

  Merhaba Mustafa bey bu 5s t-mobile contract free unlocked mi oluyor acaba biz bunlardan mi aldiralim ?

 149. dogukan

  21/09/2013 at 13:35

  mustafa bey cok kisa bi sorum olucak..suan arkadaslarim amerikada ve iphone 5s almaya calisiyorlar ve stoklarinda bittigi soylenmis fakat suan ellerinde no contrack varmis..ve turkiyede kullanabilirsiniz demis.. sadece sunu merak ediorm no contrack ile unlocked ayni sey mi

 150. dogukan

  21/09/2013 at 13:40

  no contract ile unlocked ayni seymi..amerika da bir apple store no contract oldugunu ve tutkiyede kullanabilecegimiI soyluyor fakat unlocked olup olmadigini bilemiyoruz

 151. Cenk

  22/09/2013 at 13:21

  Mustafa abi selamlar tekrar,

  Apple USA ile görüştüm,

  Şuan için iphone 5S unlocked satışı yok, sadece no contract var.
  No contract olanlardan aldığımızda Türkiye’de kullanamıyoruz.

  Maalesef unlocked çıkana kadar beklemek zorundayız.

  Saygılarımla,

  • dogukan

   25/09/2013 at 13:58

   benım arkadaslarım yaklasık 30 a yakın kısıyle gorusmusler ve bırcok apple store yetkılısı ıle gorusmusler amerıkada ve turkıyede kullanabılırsınız yanıtı alımıslar. ki sadece turkıye ıcın degıl dıger ulke vatandasları da no contract almıs. sorun olmayacagını soylemısler.

   • Cenk

    30/09/2013 at 13:05

    Doğukan Merhaba,

    Şimdi konu şu şekilde,
    Telefonu aldığında T-mobile sim kilitli olarak geliyor sana. telefonu ilk açtığında senden t-mobile sim kartını takmanı istiyor telefonu aktive etmek için! yoksa telefonu aktive edemiyorsun. telefon aktive olduktan sonra istersen o sim kartı çıkar at gel telefonu türkiyede kullan. ama olası bir durumda telefonu formatladığında tekrar aktive etmen gerekecek dolayısıyla tekrar t-mobile sim karta ihtiyacımız olacak.

    saygılarımla,

    • Anonim

     06/10/2013 at 13:05

     walla ben suanda actım kullanıyorum benden hıc ole bısıy ıstemedi

  • Anonim

   06/10/2013 at 13:03

   suanda amerıkadan gelme ıphone 5s i elımde tutuyorum hatta takmadan actım herseyı yapaılıyorum ve bana t mobıle tak falan dahı hıc bırsey demedı..hatta herhangı bır sım takım da demedi

 152. Cagatay

  24/09/2013 at 08:44

  Amerıkadayım ve t mobıle kontratsız ıphone 5s var bunu aldıgım taktırde türkiyede kullanabılırmıyım bugun sordum t mobıle sırketıne elımızde unlocked yok dedı eger yoksa neden apple ın sıtesınde t mobıle unlocked yazyr ?

 153. Mustafa Tan

  24/09/2013 at 19:41

 154. çağrı yeriş

  01/10/2013 at 00:46

  Merhabalar daha öncede soruldumu bilmiyorum ama (çok fazla soru oldugu için hepsini okuyamadım kusura bakmayın) iphone 5s unlocked amerikada satışa sunuldumu apple store’larda veya herhangi bir yerde bir bilginiz varmı?

 155. Serkan

  18/10/2013 at 18:51

  Mustafa Bey,
  Apple Store ‘dan kontratsız T-Mıbile İphone alırsak Türkiye’de kullanabilir miyiz? Lütfen cevap …

 156. Cihangir

  23/10/2013 at 07:40

  Amerika’da New York’ta Apple Store’ların hiçbirinde kontratsız 5S yok ve yakın zamanda da gelmeyecek. 5C ise mevcut. Bilginize.

 157. Anonim

  21/11/2013 at 09:31

  Amerika’dan kontratsız iphone5s alırsam TR’de kullanabilir miyim? cihaz unlocked mı?

 158. Pingback: Yeni iPhone 5S ve 5C, iOS 7 ve iWork: Etkinlik hakkında her şey @ Iphone Yetkili Servisi Antalya