iPhone 5S İncelemesi – I

Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz 10 Eylülde bir lansman ile iPhone 5S ve 5C tanıtmıştı. Biz de lansman sırasında yaptığımız canlı paylaşımda çıkar çıkmaz bir iPhone 5S edinmeye çalışacağımızı ve ilk incelemeleri paylaşacağımızı duyurmuştuk. Hatta hemen o günün sonrası Yeni iPhone 5C ve iPhone 5S’in Özellikleri başlıklı yazıyla yeni cihazların özelliklerini paylaşmıştık.

Bu sefer ise kendi cihazımızla iPhone 5s ile ilgili tecrübelerimizi paylaşmaya çalıştık. Umarım faydalı olur 🙂

Tasarım

iPhone 5S’in ilk bakışta dış görünüm veya ebat olarak iPhone 5’ten pek bir farkı yok. Cihazın üst ve alt kısmı, çerçevesi, ebatları ve ağırlığı iPhone 5 ile bire bir aynı. Yani uzaktan bakılınca aradaki farkı ayırt etmek çok zor.

Fakat yakından bakıldığında parmak izi okuyucu (Touch ID) nedeniyle tasarım değişikliğine uğramış olan Ana Ekran (Home) tuşu kendini hemen belli ediyor. Bu arada Home tuşu değişmiş ama kullanımı yani üzerine dokunduğumuzdaki hissiyat benzer. Sadece iPhone 5s’teki tuşa tıkladığımızda daha tok bir ses çıkıyor (ya da bana öyle geliyor :))

Parmak Okuyucu sensörü nedeniyle Home tuşunun tasarımı çok farklı.

Elimdeki cihaz gümüş (silver) renginde ama ben beyaz renkli iPhone 5’imden bir fark göremedim renk olarak. Ya çok az bir ton farklılığı var gözle rahat görülemeyen ya da artık beyaz değil de gümüş rengi olarak adlandırılıyor bir de altın (gold) rengi geldiği için. Bu arada altın rengi çok az üretilmiş, bu yüzden mağazalarda ilk altın renkleri satılmış ve tükenmiş.

Yeni A7 İşlemi ve Hız

iPhone 5S’i iPhone 5 ile karşılaştırdığımızda diğer değişmiş ve gelişmiş olan bir özelliği de işlemcisi. A7 ismi verilen bu işlemcinin özelliği de 64bit mimariyi destekliyor oluşu ve iPhone 5’teki A6 işlemciye göre 2 kat hızlı oluşu. Açıkçası cihazı ilk kullanmaya başladığınızda akıcılığını ve hızını hissediyorsunuz. Gerçi iPhone 5 de hızlı bir cihaz, fakat iPhone 5S şu an piyasadaki en hızlı akıllı telefonlardan biri.

Geekbench Hız Testi

iPhone 5S’in hızını objektif olarak ölçmenin en güzel yolu da her inceleme yazısında kullandığımız Geekbench 3 uygulamasını kullanmak. Geekbench 3 uygulaması, her cihazda aynı yöntem ve algoritmaları kullanarak yaptığı işlemlerin ne kadar kısa sürdüğüne bakarak, çalıştığı cihazla ilgili bir puan üretiyor. Bu puan ne kadar yüksek olursa da o cihazın o kadar hızlı olduğunu gösteriyor.

iPhone 5 Geekbench Skoru (Ne kadar yüksek o kadar hızlı)

Örneğin Geekbench 3 ile önce iPhone 5’imde yaptığım testlerde yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tek çekirdek testinde 722, çoklu çekirdek testinde ise 1299 puana ulaştım. Aynı testi iPhone 5S ile yaptığımda ise sonuçlar iPhone 5’in 2 katı daha hızlı çıktı (tek çekirdek 1414, çoklu çekirdek 2565)  aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

iPhone 5S Geekbench Skoru

Not: Bu arada yukarıdaki ekran görüntüsündeki iPhone 6,2 diye geçen model ismi sizin yanıltmasın. Apple cihazların teknik model isimlerini farklı şekilde saklıyor cihaz içinde. Uygulama güncellendiğinde model ismi iPhone 5S yazacak.

Bu arada iPhone 5S’in sonuçlarını aşağıdaki gibi http://browser.primatelabs.com/android-benchmarks adresinde yer alan Android telefonları ile karşılaştırınca, iPhone 5s şu an piyasadaki en hızlı cihaz çıkıyor. Örneğin Samsung Galaxy S4’in tek çekirdek skoru 753, çoklu çekirdek skoru 2077. Elbette Samsung yakında buna cevap verecektir, fakat cevap verinceye kadar şu an en hızlısı iPhone 5S 🙂

Geekbench Android Benchmarks

Ayrıca farkettiyseniz iPhone 5S’de de 1 GB hafıza (RAM) bulunuyor iPhone 5’de de olduğu gibi. iOS uygulamaları da Android uygulamaları gibi Java tabanlı olmadığından çalışırken çok fazla hafızaya ihtiyaç duymuyor. Apple de muhtemelen maliyeti arttırmama adına iPhone’ların hafızasını (RAM) çok fazla arttırmıyor.

SunSpider JavaScript Benchmark

Geekbench ile test yapmışken her sene yaptığımız gibi bir tarayıcı (Safari) testi yapmadan olmaz. Bunun için de SunSpider JavaScript Benchmark isminde bir testten, daha doğrusu siteden faydalanıyoruz. iPhone 5 ve iPhone 5S’le http://www.webkit.org/perf/sunspider/sunspider.html adresindeki testi çalıştırdığımızda da karşımıza aşağıdaki gibi bir tablo çıkıyor.

Yukarıdaki karşılaştırmada düşük sonuç daha hızlı anlamına geliyor.

Safari ile yaptığımız SunSpider javascript testinde düşük sonuç daha hızlı anlamına geliyor. Buna göre iPhone 5 testi ortalama 719 milisaniyede tamamlarken, iPhone 5S ise 1.72 kat daha hızlı bir şekilde yani 418 milisaniyede tamamlıyor.

Touch ID (Parmak Okuyucu)

iPhone 5S ile yeni gelen ve en çok ses getiren özelliklerin başında aslında Touch ID, yani parmak izi okuyan Ana Ekran (Home) tuşu geliyor. Bu konudaki endişelere geçmeden önce iPhone 5S’te parmak izinin nasıl kullanıldığına kısaca bir gözatalım.

Öncelikle iPhone 5S’te parmak izi okuma özelliğini kullanmak zorunda değiliz. Cihazın ilk açılışında karşımıza aşağıdaki gibi bir seçenek çıkıyor ama istersek “Daha Sonra Ayarla” seçeneğini seçerek klasik şekilde Home tuşunu kullanmaya devam edebiliyoruz.

iPhone 5S’te parmak izi kullanmak zorunlu değil.

Eğer sonradan kullanmak istersek de, parmak izimizi tanıtmak ve gerekli ayarları yapmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Ayarlar -> Genel” menüsü altındaki “Parola ve Parmak İzi” seçeneğini kullanıyoruz.

Farkettiğiniz üzere Parmak İzi için ayrı bir ayar menüsü yok. Apple hali hazırda kullanılan ekran kilidi parolası koyduğumuz menüyü, parmak izi ayarları için de kullanıyor. Bunun en büyük nedeni de parmak izini kullanabilmemiz için aynı zamanda cihazımıza bir parola koymamız gerekliliği. Yani iPhone 5S’te Touch ID’yi kullanacaksak mutlaka bir de parolamız olacak.

Çünkü eğer 24 saat hiç parmak izimizi kullanarak cihazımızda bir işlem yapmaz isek ya da cihazımızı kapatıp açarsak o zaman ekstra bir güvenlik için bu ekran kilidi parolası soruluyor. Ya da bir şekilde cihazımız parmağımızı okuyamazsa ve ısrarla okutmaya çalışırsak da o zaman karşımıza bu parola ekranı çıkıyor. Yani parmak izi okunmuyor diye cihazı tamamen kullanamaz duruma gelmiyoruz.

Ayrıca cihaza sadece bir parmak izi tanıtmak zorunda değiliz. Elimizdeki birden fazla parmağı ya da cihazı ortak kullandığımız bir başkasının parmağını da tanıtabiliyoruz. Hangi parmağın kime ait olduğunu bulmak da aşağıdaki ekran da mümkün oluyor. Yani aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan “Parmak İzleri” menüsündeyken parmağımızı Home tuşuna bastırmadan dokundurduğumuzda, aşağıdaki listede ilgili parmağın kaydı yanıp sönüyor 🙂

iPhone 5S’te parmak tanıtmak da oldukça kolay. Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Parmak izi ekle” seçeneğine tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi Parmağımızı Home tuşuna yerleştirmemizi isteyen bir ekran çıkıyor.

Fakat bir seferde parmağımız tam olarak tanımlanamadığından bizden adım adım parmağımızı kaldırıp tekrar koymamız isteniyor 3-4 defa. Taa ki cihaz bizim parmağımızı iyice tanıyıncaya kadar. Bu sayede parmağımızı cihaz tanısın diye uğraşmak zorunda kalmıyoruz 🙂

Parmağımız iyice tanıncaya kadar birkaç defa kaldırıp tekrar koyuyoruz…

En son aşamada da telefonu tek elle tutarken baş parmığımızla Home tuşuna bastığımız şekliyle de bir kere tanıtıyoruz. Böylelikle cihazımız her yönüyle parmağımızı tanımış oluyor.

Parmak izimiz tanımlandıktan sonra da istersek sadece ekran kilidini açmak için, istersek de App Store’dan veya iTunes Store’dan birşeyler indirmek için kullanabiliyoruz. Şimdilik de sadece bu iki işlem için kullanılıyor.

Yukarıda iPhone 5S’teki parmak izi kullanımını ve ayarlarına değindikten sonra kendi tecrübelerimden de biraz bahsetmek istiyorum. Açıkçası ben iPhpne 5s’te parmak izinin bu kadar rahat kullanılacağını beklemiyordum. Biliyorsunuz çoğu işyerlerinde kapılar hep parmak izi ile açılıyor ama o kapıları açmak için kullanılan cihazlar genelde pek başarılı olmuyor.

iPhone 5S’in parmak izi okuyucusu ise çok başarılı. Şu ana kadar yaptığım denemelerin nerdeyse tamamında parmağımı hemen tanıdı. Yani parmağımı kaydırmam veya farklı bir şekilde tutmak zorunda kalmadım. Ayrıca parmak izinin okuması için Home tuşuna bastırmamız gerekmiyor, parmağımız tuşun etrafındaki metal halkaya temas etsin yeter. Fakat ekran kapalıyken maalesef Home tuşuna bir kere pastırıp ekranı uyandırdıktan sonra parmak izimizi okutmamız gerekiyor. Halbuki ekran uykudayken de tuşa bastırmaz zorunda kalmasaydık Home tuşumuzun ömrü uzardı 🙂

Güvenlik Endişeleri

Apple’ın iPhone 5S’te parmak izi teknolojisi kullanması bir çok kişinin kafasında güvenlik endişeleri oluşturdu. Bu endişeler de 2 noktada toplanıyor; Birincisi Amerika veya birileri parmak izlerimizi mi topluyor ? İkincisi de parmak izimiz kötü niyetli birilerinin eline geçer mi?

Birinci endişe bence yersiz. Çünkü Amerika’ya vize başvurusu yaptığınız anda zaten parmak izimizi veriyoruz. Ya da pasaporta başvurduğumuzda devletimize emanet ediyoruz. Yani zaten parmak izlerimiz toplanıyor 🙂 hem de Apple’ın cihazda sakladığı gibi değil, direkt parmak izinin kendisi (imajı) saklanıyor.

İkinci endişe de bu parmak izlerimizin hacker’lar ya da kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi. Bu da çok çok düşük bir ihtimal. Sebebine gelince:

 • Parmak izlerimiz Apple sunucularında veya iCloud’da saklanmıyor ya da internete gönderilmiyor.
 • Parmak izlerimiz cihazın alalede bir yerinde, örneğin diskinde saklanmıyor. A7 çipinin üzerinde özel bir yerde saklanıyor.
 • Parmak izinin kendisi (resmi) değil, matematiksel yani dijital izi saklanıyor. Ayrıca bu dijital iz tek yönlü şifreli bir şekilde saklanıyor şifrelerimiz gibi. Yani şifrelenmiş bilgiden orijinale geri dönülemiyor. Bu yüzden herhangi bir sitedeki şifrenizi unuttuğunuzda sizden yeniden bir şifre oluşturmanız isteniyor, eski şifrenizi veremiyorlar.
Dolayısıyla parmak izimize ulaşılabilmesi için cihazımızın ele geçirilmesi, A7 çipin teknolojisinin çözülmesi ve içindeki tek yönlü şifrelenmiş bilginin de ayrıca çözülmesi gerekiyor. Kaldı ki çok çok zor olan bu işlem yapılsa dahi elde edilecek şey parmak izimizin resmi olmayacak. Dolayısıyla pek bir işe yaramayacak. Bu kadar zahmet yerine sık gittiğimiz bir restorandaki boş çay bardığının ele geçirilmesi çok daha kolay 🙂 Dilerseniz Apple’ın bu konudaki ingilizce açıklamasına da gözatabilirsiniz aşağıdak linkten:

1 Eylül’den Sonra Satın Alınan Cihazlar ve Ücretsiz Uygulamalar

Hazır tecrübe etmişken Apple’ın iPhone 5S lansmanında bahsettiği bazı paralı Apple uygulamalarının ücretsiz dağıtımı ile ilgili konoyu da paylaşayım istiyorum. Bazı takipçilerimiz iOS 7’e geçince herkese aşağıdaki uygulamaların ücretsiz olacağını sanmış. Halbuki bu yazımızda açıkladığımız gibi sadece yeni cihaz alanlara gözükecek iOS 7 yüklü ise cihazlarında.

Apple paralı bazı uygulamalarını yeni cihaz alanlara ücretsiz veriyor.

Ben de iPhone 5S’i aktive ettikten sonra App Store’a ilk girdiğimde gerçekten de aşağıdaki gibi bir ekran çıktı karşıma, PagesNumbersKeynote , iMovie ve iPhoto gibi normalde paralı olan uygulamaları ücretsiz olarak indirebileceğimi söyleyen.

Bu arada bilmeyenler için iWork uygulamaları, Microsoft’un Office uygulamalarına karşılık geliyor ve her bir uygulama (PagesNumbersve Keynote) App Store’da 17.99 TL’den satılıyor. (Bu konuda detaylı bilgi için 2 sene önce paylaştığımız Apple’ın iWork Uygulamaları Artık iPhone’da başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz)

————

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

iPhone 5s İncelemesi – II

Güncelleme (23 Eylül 2013) : iPhone 5C İncelememize de bu linkten gözatabilirsiniz.

155 Comments

 1. Selman

  21/09/2013 at 14:10

  Mustafa Bey, tekrar elinize sağlık. Cihazın görüntüsü Beyaz İphone 5’den farklı değil deyince şaşırdım. Oysa Silver almayı düşünüyordum. videolarda sanki farklıymış gibi görünüyor.

  • barack

   28/09/2013 at 10:33

   Suan bi magazada 2799 tl bence tr fiyati 2499 tl olacak 16 gb

 2. Muhammed

  21/09/2013 at 14:13

  Bence tasarım olarak 5C daha iyi. Yani tamam daha kaliteli 5S ama ben 5C’nin renklerini çok sevdim 😀

  • hakan

   21/09/2013 at 22:47

   kesinlikle katılıyorum

 3. Eren

  21/09/2013 at 14:14

  Merhaba Mustafa bey her zaman ki gibi güzel bir inceleme yazısı olmuş teşekkürler. Geekbench 3 test skorları tatmin edici. Merak ettiğim birşey daha var. 3dmark ile bir test yapmanız. Merakla bekliyorum. Fırsatınız olursa çok sevinirim.

 4. Gülin Demir

  21/09/2013 at 14:14

  Bilgi için çok teşekkürler..
  Saygılar

 5. murat

  21/09/2013 at 14:14

  Harika bir incele olmuş, emeğinize sağlık. En kısa zamanda 5S ile çektiğiniz videoları, fotoğrafları da bekliyoruz.

 6. Zafer

  21/09/2013 at 14:26

  Ios7 beta 6 kullaniyorum halen guncelleme alamadim

  • Bülent Cetin

   21/09/2013 at 15:12

   Kardeş ios7 beta 6’larda guncelleme görünmez. Itunes kullan.

 7. cooke

  21/09/2013 at 14:36

  Mustafa bey inceleme için teşekkürler ilgiyle okuyor ve bekliyorum yazılaeınızı.5s merak ve şiddetle bekliyenlerdenim ülkemize çıkar çıkmaz almayı planlıyorum.

 8. Ahmet

  21/09/2013 at 14:39

  Bu arada erkekler sadece parmaklarını okutmak zorunda değil iphonedo incelemesine bakın

  • Levent

   21/09/2013 at 18:01

   Beklediğin bir özellikti sanırım.. Alkah akıl fikir versin

 9. Ali

  21/09/2013 at 14:40

  Merhaba mustafa bey öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Konuyla pek alakası olmasada şu anda çıkan telefonlar unlock’mu ve çin de çıktımı acaba? Çıktıysa çin de satılan 5S ‘ler unlock mu acaba bu konuda bir bilginiz var mı?

 10. Murat06

  21/09/2013 at 14:40

  Altın rengi hoşuma gidiyor.. İphone 5 imi satıyorum alan varsa.. 5S alacam

 11. Deniz

  21/09/2013 at 14:55

  Geçen kış ip5 beni tatmin etmedigi icin en duzgun ve performansli android deneyimini veren ve dogrudan google tarafindan desteklenen nexus 4 e gectim, telefonda 4 cekirdek 1.5 ghz snapDragon s4 pro ve 2 gb ram var, ona ragmen iphone 5s geekbenchte benim telefonu neredeyse 2 ye katlamış. İnanılir gibi degil. İPhone 5s turkiyeye geldiginde ilk alanlardan olacagim, guclu bir donanimi var ama verimsiz.

 12. dogukan

  21/09/2013 at 15:05

  mustafa bey..arkadasim amerimada bie apple storede urunlerin tukendigini soyledi ve orada calisan adam unlocked yok no contractli var ..turkiyede kullanabilirsiniz demis..unlocked ile no contract ayni seymi ???? ve alsak turkiyede kullanabilirmiyiz sizin dusunceniz nasil ?

 13. Harakani

  21/09/2013 at 15:06

  Abi yeni iphoneturkey güncelleme si berbat umarım çok uğraşmadınız

  • Anonim

   22/09/2013 at 22:33

   Fiyat?

 14. Işılay

  21/09/2013 at 15:21

  Amerika’dan 5S getirticem unlockdan dolayı şuan getirteceğim cihaz çalışmaz diyorlar.Ne kadar doğru ???

  • Detail of the APPLE

   21/09/2013 at 17:07

   Hayır çalışır fakat yeni ios güncellemeleri yaparken 1-2 haftaya yakın bekliyorsun.çıkıtğı gün sendede çıkar ama hemen yaparsan telefon lock durumuna düşer

 15. Fatih

  21/09/2013 at 15:34

  Mustafa bey merhaba. İos7 den 6.1.3 e dönüş yapmak istiyorum bunu nasıl yapıcam acaba. Ben sürekli sizin sitenizi takip ediyordum apple 6.1.3 sürümüne geri dönüş için imzaları 2 gün açık bırakmış sitenizde bundan hiç bahsetmemişsiniz. Bugün itibariyle kapanmış imzalar. Ve galiba ios.7 de çakılı kalacaz

 16. Emir

  21/09/2013 at 15:41

  Benchmark ta s4 un ezdigi iphone5 gercekte s4 u hiz ve stabilitede paramparca ediyosa 5s napicak bakalim 😀

 17. Mustafa

  21/09/2013 at 15:47

  Bende ki iPhone 4s te ne air drop var ne de radio var sebebini ogrenebilirmiyim

  • Raman

   21/09/2013 at 16:43

   Muzik uygulamasinda simdilik sadece US America Apple kimligi kullananlar radyo seçeneğini görebiliyor.

  • Anonim

   21/09/2013 at 20:12

   sadece 5 için air drop var

 18. Raman

  21/09/2013 at 16:10

  IPhone 4S de airdrop yok bildigim radyo var muziklerin altin da

 19. Hakan

  21/09/2013 at 16:14

  iOS 7 icin uyumlu olmayan uygulamalar ne zaman iOS 7 uyumlu olucak whatsapp özellikle??

  • Anonim

   21/09/2013 at 20:14

   bende onun için uğraşıyorum az kaldı bitirince size haber vereceğim. bütün uygulamaları değiştirmek zaman alıyor. offff zor iş.

 20. ⚡⭐crAzy⭐⚡

  21/09/2013 at 16:29

  5s getirirken yurtdışından hangi modelini alacağız ornek A1429 gibi ?

 21. ElmaKafa

  21/09/2013 at 16:35

  Uygulamanizin iOS 7 ile uyumlu olmasini sabirsizlikla bekliyorum. Daha duz bi tasarim hos olabilir logoyla birlikte bence 🙂 Bu arada guzel bi inceleme yazisi olmus. Elinize saglik. 🙂

 22. Oyuncu

  21/09/2013 at 16:47

  Eline sağlık hocam iştahım kabardı 🙂

 23. Erdinç

  21/09/2013 at 16:55

  Mustafa abi bizi her yıl senin sayende yeni cihazları ilk senden ogremmiyorUz. 2009 yılından beri seni takip ediyorum. Supersn valla..

 24. Gunay

  21/09/2013 at 18:39

  Home tuşu bozulduğunda baya pahallı olacaktır bence gereksiz

 25. Onur Oymak

  21/09/2013 at 19:11

  Selam Mustafa bey.
  Yazılarını hiç kaçırmadan okuyorum. Sayende hiç bir iphone yabancılık çekmiyoruz. Sizden bir ricam olucak CREW LİNK diye bir app. Var bir süreliğine ücretsiz olma ihtimali varmı yada siz ihtimali yaratabilirmisiniz? Eğer olursa havacılık sektöründeki bir çok arkadaşın dualarını alırsınız. Sabırsızlıkla bekliyoruz

  • Bahaeddin

   22/09/2013 at 01:42

   Uçuş işi derken ilginizi çeker mi bilemediğim bir proje var. İrtibata geçermisiniz

  • Anonim

   04/10/2013 at 09:05

   Program 5 lira bu kdr cimri olmayın

 26. Tetik mustafa

  21/09/2013 at 19:14

  Mustafa bey merhaba.iwork uygulamalari bir sureliginemi ucretsiz acaba?5s i ilk kurdigumda uygulamalari indirmedim,simdide ucretli gozukuyor,benmi beceremiyorum acaba?

 27. Hakan

  21/09/2013 at 19:15

  Helal olsun Mustafa bey elinize saglık ama sizden ricam videolu inceleme yapmanız daha sağlıklı oluyor 😉

 28. Hasan BEŞER

  21/09/2013 at 19:58

  Siyah renkteki boya sorunu 5s’te acaba giderildi mi?

 29. Volkan

  21/09/2013 at 20:02

  İos 7 sıçarak sunar. Bu ne kardeşim ya bu nasıl bi işletim sistemi bu ne acemilik. Arayanı reddet yok. Gelen mesajı,mesajlar içinde arama seçeneği yok. Tuş kilidindeyken kamerayı açıyorsun kapama seçeneği yok. Tuş kilidini açma sesi yok. Üst tuşa basıp reddettiğin kişi ekranda görünmüyor. İtunesle senk yapıp tele attığın resimlerde silme seçeneği yok. Kıçı kırık iphone kullanıcısıyım 3 günde bulduğum sorunlara bak. Allah aşkına bunlar 3 aydır neyi test etmişler ? İos 7 sıçmıssın !!

  • Bilhan

   22/09/2013 at 09:20

   Basında bahsedilen “IOS7’de hata bulundu” yazılarında bunlardan hiç bahsetmiir ve ben de sizin gibi bir kullanıcıyım bunların hepsine şahit oldum. Bunun dışında bir resmi MMS olarak bir kişiye gönderme sırasında kişiyi seçtikten sonra ekleyememe sorunu var. Bazı uygulamalarda IOS 6 klavyesi açılıyor. Bu arada telefonu kurduktan sonra sıfırladım buna rağmen sizin bulduklarınızın üstüne ben de bunları buldum.

 30. Anonim

  21/09/2013 at 20:11

  iOS 7 3 sayfa vardı bunları 1 sayfayı klosür yaptım hala 3 2 düşmesi lazımda 1 sayfa boş kalıyor

  • Anonim

   21/09/2013 at 20:16

   neden acaba :S

 31. serkan

  21/09/2013 at 20:22

  iphone 5S de kaç gb ram var ?

  • Mustafa Tan

   21/09/2013 at 20:46

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi 1GB ram var.

   • ahmet

    24/09/2013 at 10:14

    yurt dısı fiyatı ne kadar mustafa bey

  • Anonim

   21/09/2013 at 20:55

   1gb ram var

 32. Arcor ip 5

  21/09/2013 at 21:12

  Arkdaşlar bişey fark ettim paylaşmk istedim umarım faydası olur ve hata giderilir ekran donma ve titremesi yaşıyordum resim galersnde ve menülerde geçişlerde Ayarlar – genel- erişilebilirlik- Assistive Touch açık ise telefon kasılıyor İOS 7 de bunu fark ettim kapatın TİTREMLER vs kasmalar kayboluyor msjlardaki klavye açık iken ekran dönmesndeki takılma titreme kalıyor :))

 33. Ercan

  21/09/2013 at 21:47

  Merhaba Mustafa bey. Öncelikle paylaşımlarınız için bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Yukarıdaki test resimlerinde iphone 5s in sürümünün ios 7.0.1 olduğunu görüyorum. 7.0.1 çıktıda bizim mi haberimiz yok acep?

  • Mustafa Tan

   21/09/2013 at 22:03

   Sadece iPhone 5S ve 5C için yayınlandı geçtiğimiz hafta.

 34. UĞUR

  21/09/2013 at 21:59

  Mustafa bey takvimde (Null) adlı calDAV hesabı için parola girin diyor.bu ne parolası ne yazıyorsam onaylamıyor

 35. UĞUR

  21/09/2013 at 22:27

  Benim sorunuma cevap verecek yokmu?

 36. Erhan TAY

  21/09/2013 at 22:49

  Mustafa bey İOS 7 den eski sürüme nasıl geçeriz tekrardan? Yardımcı olurmusunuz..?

 37. Vedat

  22/09/2013 at 00:14

  İphon 5 te parmak izi oluyormu

 38. vaye

  22/09/2013 at 01:32

  bu takvim nedir rezil etmisler eski takvim cok iyiydi

 39. Faruk

  22/09/2013 at 01:36

  Dostum eline sağlık, sıkı bir teknoloji takipçisiyim birkaç aydır yazılarını okuyorum ama ilk defa yorum yazıyorum.
  İphone 5s/5c bende biraz hayal kırıklığı yarattı..i4 kullanıyorum sonraki jenerasyonu bekleyecem muhtemelen (2 jenerasyonda bir değişim en optimumu bence)
  İncelemelerin gayet açık ve net (basit bir dilde olması gerektiği gibi)
  Yine de şu yorum ve sorulara bakınca..
  Allah sabır versin 🙂

 40. Murat

  22/09/2013 at 02:57

  Mustafa hocam ios7 yükledim uygulamaları güncelleme yapıyorum güncelledikten sonra uygulamalar silinmiyor( satın alınanların altındaki liste ) acaba bir yerde hatamı yapıyorum bilgilendirirseniz memnun olurum

 41. Ahmet

  22/09/2013 at 07:16

  Bunlar iyide telefon görselliği berbat olmuş tam bir çin malı bir telefona benzemiş bunu yapan tam bir gerizekalı.

 42. Anonim

  22/09/2013 at 10:19

  mustafa bey ios 7 yükledikten sonra.bi uygulama indirmek istediğim zaman app store sözleşme şartları değişti diyor”e mail ile gönder” tuşuna basıyorum çalışmıyor.64 sayfayı tek tek elle geçincede tamam diye bişey çıkmıyor.uygulama indireniyorum.ne yaapmalıyım?

  • Mustafa Tan

   22/09/2013 at 12:01

   Bilgisayarınızdaki iTunes’tan bir giriş yapmayı deneyin.

 43. Emre eker

  22/09/2013 at 10:31

  Merhabalar Mustafa bey herşey iyi güzel yazılarınız çok bilgilendirici yalnız bir soru soracağım neden app inizin ipad versiyonu yok biz neden ipad imizi iphone gibi dik kullanmak zorunda kalıyoruz?

  • Mustafa Tan

   22/09/2013 at 12:00

   Çok haklısınız. Zamanında tasarımı yaptırtmıştı ama geliştiricimizin vakti olmadığı için yapamadı. Sponsorlu yaptırabiliyorum geliştirmeleri maalesef.

 44. Ali kaptan

  22/09/2013 at 12:30

  Mustafa bey 5s alıcım peki diğer cihazlarımda da ( eski ipad2 iphone 4s ) pages gibi ücretsiz uygulamaları yukleyebilecem mi? Yoksa sadece o cihaza mi özel ücretsiz ?
  Bir de video izlerken ses acarsanız ekranın ortası ses seviyesi yazısı ve işlemi ile kaplanıyor.videonun önemli bölümü gidiyor.keske flu olsaymış

 45. Canerg

  22/09/2013 at 14:53

  4s kullanıyorum ama ios7 yüklediğimde iMovie iWork gibi uygulamalar ücretsiz geldi. Nasıl oldu bu.

  • Mustafa Tan

   22/09/2013 at 14:58

   Cihazınızı ne zaman aldınız ? ve ilk ne zaman aktive ettiniz ?

   • Canerg

    22/09/2013 at 15:58

    Cihazı geçen sene aldım ama geçen 2 hafta içinde çeşitli arızalardan dolayı 4 kez sıfırı ile değişim yapıldı. Son verilen cihazı kurarken diğerlerinden farklı olduğunu anladım. Diğerleri kurulurken Türkçe ve Türkiye seçimleri otomatik gelirken bu cihazda onlarca ülke arasından seçim yapmam gerekiyor.

 46. Görkem aras

  22/09/2013 at 15:13

  Arkadaslar bişey sormak istiyorum . İphone 5 var bende bluetooth la nasıl iphonedan ipad le atabiliriz bisey alıp atmayı yapamadım anlatırmısınız

 47. Görkem aras

  22/09/2013 at 17:03

  Hareketli resim ekleme bulma programi varmi

 48. Wb

  22/09/2013 at 20:13

  “Halbuki ekran uykudayken de tuşa bastırmaz zorunda kalmasaydık Home tuşumuzun ömrü uzardı” iste buna hakkaten gulunur :)))) gercek bir iphonesever 🙂

 49. Aninim

  22/09/2013 at 23:39

  Fiyati kac olucak konrtatli turkiyede ne kadar aldigimizda tam olarak ne kadar?

 50. Menderes

  23/09/2013 at 00:39

  Mustafa bey merhaba
  İos7 den sonra adres defterimi ms backup ile yedek aldim.adres defterimi sldikten sonra email kutusundaki csv uzantili dosyaya bastigimda excel dosyasi cikiyor adres dosyam olusmuyor. Daha onceleri adres bilgilerim gelirdi İos7 yuzunden mi oldu
  Adres defterime ulasamiyorum yardim istiyorum

 51. Murat

  23/09/2013 at 09:46

  Mustafa hocam yukarıdaki soruma cevap alamadım ios7 yükledim uygulamaları güncelliyorum ama güncellemeden sonra uygulamalar (satın alınanlar altındaki listeden) silinmiyor acaba sebebi ne olabilir?

 52. Bekir

  23/09/2013 at 11:44

  Mustafa bey 5S mi yeni olani 5C mi yeni olani hangisi en iyisi hangisi en yuksek teklonojiye sahip??

  • Kerem

   23/09/2013 at 18:42

   Iphone 5C, Iphone 5 ile aynı özelliklere sahip tek farkı renkli kasa seçenekleri. Fakat Iphone 5S Apple’ın tamamen yeni çıkardığı bir telefon. Iphone 5 ve 5C deki çip A6 , 5S deki çip A7 en basit örnek olarak. Yani en yeni teknolojiye sahip olan Iphone 5S ‘dir.

 53. Tamer

  23/09/2013 at 17:09

  Mustafa bey i tunes kullanım koşullarını iphone den neden kabul edemiyorum ios 7 yüklü cihaz appstore olan pc de arızalı lütfen yardım (almanyada türk appstore kullanıyorum

 54. Bilal

  23/09/2013 at 17:24

  Merhaba arkadaşlar arkadaşım Tampa Apple Store dan iphone 5s satın almaya gitti yalnız unlocked satışlarının birdahaki aya çıkacağını söylemişler bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı acaba?

 55. Murat

  23/09/2013 at 19:56

  Arkadaşlar ekim ayında amerikaya gidecek akrabam var 5s almayı düşünüyorum store den baktığımda kontrataız olan 16gb cihazda T-Mobile yazıyor. Anlamını bilen var mı ? Bu cigaz unlocked midir. Yardımcı olursanız sevinirim

 56. Cumhur okan

  24/09/2013 at 12:52

  Mustafa bey hayırlı günler paylaşımlarınız çok güzel devamını dilerim bir sorum olacak ios 7 nin bazı takılmaları mevcut düzeltme ne zamN gelir tahmin olarak

 57. Mehmet Soysert

  24/09/2013 at 16:27

  Kim ne derse desin taş gibi telefon olmuş. Belli bir kesim daha fazla bir beklenti içindeydi ama yapacak bir şey yok 🙂

 58. Lokman

  24/09/2013 at 17:28

  iPhone 5s i şu an itibariyle kullanıyorum söyleyebileceğim,iPhone 5s 5e nazaran daha hızlı ve kamera konusunda kesinlikle daha iyi birde parmak izi okuyucu hom butonu gerçekten harika çalışıyor;pil performansı ise beşten azıcık iyi.

 59. Sacit

  24/09/2013 at 23:27

  Selam ya abi siz bu 5s inceleme fln yapıyonuzda peki bu telefon ne zaman çıkcak bilgi verseniz

  • Mustafa Tan

   24/09/2013 at 23:42

   O kadar çok verdik ki 🙂 Türkiye’deki resmi satış tarihi aralık olacak her sene olduğu gibi.

 60. Bülent

  26/09/2013 at 00:54

  Arkadaşlar isteyen varsa şu an itibarıyla fransadan altın ve siyah renk kendim aldım getirdim elimde mevcuttur ilgilenenler.
  05322379318

  • asdfghjkl

   04/10/2013 at 19:12

   fiyati ne kadar acaba?

 61. Anonim

  26/09/2013 at 06:42

  Şu an Amerikadayım. 20 Eylül de Apple Store dan 5s 32 gb kontratsız T-tmobile 749 dolar artı vergiye aldım. Burada t mobile kullanıyorum. Cumaya döneceğim için bugün turkcell kartımı nanosim boyutunda kesip denedim. Sorunsuz açıldı. Att üzerinden turkcell vey mobile telleri aradım, herhangi bir sorun yok. Sonuç olarak Apple store dan alınan kontratsız t mobile iphone 5s leri Türkiye de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

  • Deniz ALKAN

   26/09/2013 at 16:01

   o nasıl oluyor ? Apple unlock cihazları sürmedi daha piyasaya hepsi AT-T,Verizon,Sprint gibi operatörler için simlock olarak çıktı ! yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen.

   • Anonim

    26/09/2013 at 20:54

    Merhaba bu bilgilendirme yanlis degil,bizzat deneyerek test ettim. T mobile kontratsiz alinanlar Turkcell kart ile calisiyor.

   • Anonim

    26/09/2013 at 20:59

    Once forumlari okumanizi ve bunu benim gibi deneyen birileri ile konusmanizi oneririm.
    Apple store da 20 Eylul Oncesi ve 20-21-22 Eylulde zaten bu telefon hakkinda simfree ve unlocked ibaresi vardi. Ben de bu nedenle aldim. Apple her nedense simfree ve unlocked ifadesini kaldirdi. Simdi sadece ancontract yaziyor.
    Sonuc olarak onceki a,iklamlarimda da yazdigim gibi T mobile uncontract full price aldigini tel Turkcell kart ile calisiyor.

  • Beliz

   29/09/2013 at 22:06

   Yalnız zaten ilk 1 ay çalışır sonrasında çıkar sorun

 62. Utku Ç

  26/09/2013 at 10:26

  İphone 5 S ABD Fiyati Ne Kadar (Sim Kilitsiz) Ve Turkiyedeki İslemler Nedir Ve Ne Kadar Ucreti Oluyor ( Pasaport Kaydi Ve Telefon Kaydi Vs.) Bilgilendirirseniz Memnun Olurum

  • Anonim

   04/10/2013 at 09:01

   Otur oku her yetde yazıyor

 63. Berkay

  26/09/2013 at 12:44

  Merhabalar yazın Amerika’ya gideceğim iphone 5S alacağım ama t-mobile ile sim-frene ne oluyor açıklar mısınız

 64. Deniz ALKAN

  26/09/2013 at 15:48

  Mustafa bey, Apple burst mode’u neden iPhone 5’e koymaz ? Çözemedim şu conilerin politikasını.

 65. Tuğkan Özdil

  26/09/2013 at 20:04

  Bababm hong konga gidecek de sizce iphone 5s kaç paradır veya kaç dolardır lutfen gerı donun :))

  • Ramazan

   27/09/2013 at 00:29

   870. USD normal mağazalarda satışı

 66. Hayal Kırıklığı

  27/09/2013 at 16:00

  Beyler ios7 yi 5s te yeni kullanılmaya başlanan 64 lük işlemciye göre ayarlamışlar. Çünkü O cihazda açık programları kapatan ayrı program var . Dolayısıyla 5 ve daha önceki cihazlar ofsaytta kaldı. Herhalde yeni güncellemede bunu düzeltirler. Şarjın erken bitmesinin sebebi arkada uygulamalar açık kalıyor

 67. Tunaksk

  27/09/2013 at 23:15

  Hürriyette yazilan rakam doğruysa ben iphone ile vedalaşirim arkadaş 3200 tl olackmiş türkiye fiyati şaşırmış bunlar bekle beni note 3

  • Mustafa Tan

   28/09/2013 at 00:20

   İnandınız mı peki hemen 🙂

 68. Oğuzhan Baykan

  28/09/2013 at 22:26

  Abi Şuan amerikada olan t-Mobile Sim Free den alırsak güncelleme yapınca Kilitleniyomu telefon Türkiyede Turkcell Kullancağım birde Gold Stoğu bittimi Sim Free Ne zaman Çıkar….

  • Mustafa Tan

   28/09/2013 at 22:28

   Hayır kilitlenmez. T-Mobile için olan kesinlikle unlocked. Gold zor bulursunuz.

   • Oğuzhan Baykan

    28/09/2013 at 22:47

    Peki Abi bu 1 ay Sonra Çı

    • Oğuzhan Baykan

     28/09/2013 at 22:48

     Kacak olan ile farkı ne özür dilerim yanlışlıkla mesajın başını yolladım

 69. Oğuzhan Baykan

  28/09/2013 at 23:02

  Peki Abi bu 1 ay Sonra ÇıKacak olan ile farkı ne

  • Oğuzhan Baykan

   29/09/2013 at 13:12

   Abi bi cevap verirmisiniz

 70. Melis

  29/09/2013 at 21:54

  Merhaba şuan iphoneun satışta olduğu Avrupa ülkelerindeki iphone 5Slerde unlocked di mi?

  • Oğuzhan Baykan

   01/10/2013 at 00:08

   Fransa Almanya İngiltere’de unlocked kesin bilgi

 71. Reci

  01/10/2013 at 13:22

  Merhabalar benim şöyle bir sorunum var imessaj dan imesaj olan bi arkadaşıma mesaj atıyorum ama attığım imesaj çok farklı birine gidiyor

 72. 5s

  01/10/2013 at 13:51

  5s isteyen mail atsın.

  • gökhan

   01/10/2013 at 14:18

   fiyat nedir

 73. Anonim

  01/10/2013 at 16:30

  16 gb 2150
  32 gb 2450

  • gökhan

   01/10/2013 at 16:47

   amerikada satışta simfree yok gelen cihazlar tmobile mı

   • Anonim

    01/10/2013 at 22:37

    Tmobile ve at&t Kontratsız. Sim free hepsi Türkiye de çalışıyor. İkisi arasında hiçbir fark yok full price ödenince. Bizzat denendi ve amerika apple store satıcısından doğrulandı.

 74. cetin can

  01/10/2013 at 19:27

  mustafa bey. 5s aldim. pc imdeki yedekten son yedekleri sorunsuz yukledm. ancak 5s icin ucretsiz yukarda bahsettiginiz uygulamalari goremiyorum bile. apple store da da ucretli. ne yapilabilinir

 75. cetij cankurt

  01/10/2013 at 21:00

  mustafa bey,ucretsiz oldugunu belirttifginiz yukardaki uygulamalar benim 5s imde yok.apple store da da cikmamakta. pc den yedeklememi basarili bi sekilde yaptim,ancak ne appstore da ne telefonda bu uygulamalar gozukmemekte. yardimci olabilir misiniz?sug

 76. Anonim

  01/10/2013 at 21:49

  Sim free yok diye birşey yok. Onlar myle diyor contratlı satmak için. Hepsi contratsız alındığında cayır cayır çalışıyor

 77. Anonim

  02/10/2013 at 11:37

  Amerikadan T-Mobile contract-free aldığımızda türkiyede çalıştırabilirmiyiz, bir sorun olurmu. contract-free simfree ile aynı anlamamı geliyor??

 78. Anonim

  02/10/2013 at 19:43

  Aynen öyle ben şu anda kullanıyorum at&t veya tmobile hiç farketmez contract free almanız yeterli.

 79. Taha Arı

  03/10/2013 at 12:42

  İyi günler Mustafa Bey. İphone 5S unlock Abd ‘ de ne zaman satışı gerçekleşecek bilginiz var mı?

 80. Baris Sezer

  04/10/2013 at 00:47

  apple sitesinde iphone 5s’in contract free yani sim kilitsiz olan cihazının ekimde cıkacagını belirtiyor (available to ship October) Yaklasık olarak bu ayın kacında aktif olur bir fikri olan varmı acaba?

 81. Hasan can

  04/10/2013 at 20:38

  Aldım ama aldığıma pişman oldum 5ten farkıyok onun yerine note 3alırdım daha iyi

 82. Sude

  05/10/2013 at 14:50

  Mustafa Bey merhaba. Bir hafta sonra Singapur’da olacağım. Singapur’daki iphone 5s’ler simfree midir? Apple’ın Singapur sitesinde 5s için “unlock” yazıyor. Sim free ve unlock aynı anlama mı geliyor? Bazı sitelerde ikisinin farklı şeyler olduğu ve unlock telefonların güncellemelerde sorun çıkardığı yazılmış o yüzden kafam karıştı. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 83. Iphone 5s

  07/10/2013 at 16:42

  Iphone 5s isteyenler bana ulasabilir, unlock ABD storedan alinma.
  16 GB beyaz ve siyah mevcut. Fiyat 2150.
  tsk.

 84. Cell

  08/10/2013 at 18:52

  Mustafa bey,
  Iphone 5s verizon versiyonu alinsa TR’de calisir mi?

 85. Asım

  10/10/2013 at 12:59

  Merhaba Mustafa bey, yurt dışından bir arkadaşım vasıtasıyla iphone 5s aldım, cebimdeyken ısınıyor ve sarjı 1 gün gitmiyor gereksiz tüm özellikleri kapattığım halde 15 saat ancak yetiyor mormal kullanımda, (3 saat öne %1000 dü şimdi %58) oyun oynamıyorum… Bilgilendirirseniz çok sevinirim, saygılarımla…

 86. Oharpci

  10/10/2013 at 14:24

  Merhaba Mustafa bey. Sitenizi ilgiyle takip ediyorum. Iphone 6 ıcın ekran büyüklüğünün kac olmasını istersiniz diye bir anket yapabilirmisiniz. Şahsen ben 4,5′ büyüklüğü geçmesini istemiyorum.

 87. Anonim

  12/10/2013 at 15:16

  Arkadaşlar ben beyaz iphone 5 kullanıyorum ancak şimdi 5S alıcam hangi renk alsam karar veremedim telefon Amerika’dan geleceği için gözümle görme şansım yok siz hangi rengi önerirsiniz gold hariç uzay grisi mi beyaz mı??

  • Ozgur

   18/10/2013 at 15:53

   Her renk güzel duruyor ama ben siyah tavsiye ederim. Gold çok sarı değil, beyazdan biraz daha koyu. Silver dedikleri iphone 5 beyazının bence aynısı.

 88. MUSTAFA BARIM

  12/10/2013 at 17:35

  Slm

 89. Cemal

  12/10/2013 at 21:12

  S.a beyler bende iPhone 5S kullanıcısıyım Mustafa beyin dediği telefonu elinize aldığınızda akıcılığı hızını hissediyorsunuz yazmış açıkcası ben iPhone 5’den bir farkını göremedim hatta geri menüye dönerken hafif kasmalar oluyor acaba Mustafa beyin iPhone 5S’i özel mi geldi 🙂

 90. Raci

  13/10/2013 at 13:23

  Merhabalar benim şöyle bir sorunum var imessaj dan imesaj olan bi arkadaşıma mesaj atıyorum ama attığım imesaj çok farklı birine gidiyor

 91. Kazım07

  17/10/2013 at 13:47

  Iphone 5s gold ıphone 5s white arasında fiyat farkı varmı

  • semih

   28/10/2013 at 21:05

   hayir yok

 92. Yakamoz

  18/10/2013 at 02:39

  Ilk once bizi kısa olasada incelediğiniz kadarıyla aydınlattığınız kadarıyla tsklr.. Benim Merak ettigim bir konu var.. iPhone 4 ve 4S lerde Çelik kasaydı iPhone 5 de ise kasa alemiyum bazıları 5S in kenarlarının yeniden kenarları Çelik çevrilmiş diyorlar .. Bunun doğruluk payı nedir ? Biz iPhone kullanıcılarını bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.. Iyi çalısmalar kolay gelsin..

 93. Abdullah

  18/10/2013 at 19:39

  arkadaşlar iphone5s pil ömrü testi ve birde wifi testi yaparmısınız..iphone butun serılerınde wıfı hep kotuydu kotu bıle az berbat otesı bı wıfı sı var..lutfen bu konuda bı ınceleme yapınız..elimdekı hurda blackbeery 9700 bold cevremde 10 tane wıfı var hepsını buluyor ve baglanıyor ıphone butun serılerı var hepsı 1 2 tane anca goruyor oda 1 dıs yonunu bı degıstın mı baglantı kopuyor..lanet olsun apple ıyıce soguttu beni..lutfen wıfı konusu benım ıcın cok onemlı..sız degerlı ıphone kullanıcıları ıphone 5s olanlar wıfı yorumlarını alabılırmıyım

 94. Rodi

  25/10/2013 at 17:47

  Merhaba Mustafa bey uzun zamandır beğenerek takip ediyorum ve sizi çok babaşarılı buluyorum. Böyle bir hizmette bulunduğunuz içîn çok teşekkür ederim. Bugün îsviçrede satışlar başladı bende iPhone 5 S gold 64 gb. Aldım. 1 Eylül’den Sonra Satın Alınan Cihazlar Ücretsiz Uygulamalar yok benimknde iCloud dan iPhone 4 dü seçîp geri yüklediğimden olabilirmi acababa?

  • Mustafa Tan

   25/10/2013 at 17:56

   App Store’a girip Öne Çıkanlar kategorisinden Apple uygulamaları bölümüne bir tıklar mısınız ?

   • Rodi

    25/10/2013 at 18:12

    Bukadar kısa zamanda geri döndüğünüz için çok teşekkür ederim. Indirdim. 😉 süpersin Abi’m.

 95. burak

  25/10/2013 at 21:32

  1 kasımda geliyormuş 5s, gözümüz aydın :)))

 96. hüseyin

  26/10/2013 at 13:16

  şuan 5 kullanıyorum 5s geçmek mantıklımı daha doğrusu değermi

 97. semih

  28/10/2013 at 21:04

  merhaba arkadaslar ben su an amerikadayim hic bi yerde telefon bulamiyorum asyalilar saldiriyolar ciktigi anda. contract free ile unlock ayni seydir. contract free cafein free gibi yani kafensiz oda ayni kontratsiz demek oluyor. iphone 5c almayin eger iphone 5 iniz var ise hic bir fark yok eger renkli teelfon istiyosunuz renkli sticker lar var onlardan alin. siyah ve beyza iphone 5s arasindada bi fark yok ikiside 5 gibi alinicak ise gold almak lazim

 98. ahmet

  03/11/2013 at 11:54

  Merhabalar Mustafa Bey ve iphoneturkey ailesi

  a)Parmak okumayla ilgili merak ettiğim bir şey var. ben bir kafede parmak izi okuması aktif olan telefonumu unuttum diyelim. Sonrasına telefonu bulan orada fark eden kişiler telefonun sahibini bulmak için kurcalamak is tediklerinde sahibini bulamyacaklar. Bu durumda bu şekil unutulma durumlarında iyi niyetli kişilerin de sahibine rahatlıkla ulaşabilmeleri için apple ne gibi bir k olaylık sağladı

  yani parmak izi oku ttuşunun yaninda sahibine ulaş..gibi bir menu aracılığı ile telefon biryerd eunutulur bulunursa sahibine alternatif yollarla (tabi bulunan telefonun nosu haric) telefon noları veya adresle ulaşılmasını sağlyaacak bir menu varmı?

  b) ios 7 ile gelen yeni menu içeriğindeki wifi ac kapa ozelliğinin yanina hucresel 3g ac kapat ozelliği gelmediği mudddetce telefonumu değiştirmeyi dusunmuyorum. yada ios7 için jail break cıkar sa gene bu ozelliği kullanabileceğim için telefonumu değiştirebilirim.
  Bu ozelliğin olmadığına takılan tek kişi benmiyim merak ettim?

  • Mustafa Tan

   03/11/2013 at 12:26

   1) Bahsettiğiniz durumlar için yaklaşık 2 senedir iPhone’mu Bul denen bir özellik var. Aşağıda bu konuyla ilgili ilk yazdığımız konuyu bulabilirsiniz. Gerçi aşağıdaki konu epey eski kaldı yeni sürümlerle menüler ve işleyiş değiştiği için ama genel mantık aynı. Yani eğer bulan kötü niyetli değilse ve cihazı açık bırakırsa uzaktan yerini görebilir ve cihazın ekranına mesaj yollayabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/10/icloud-iphonemu-bul-etkinlestirme-kilidi-ve-ikinci-el-cihazlar.html

   Kötü niyetli kişiler için ise aşağıdaki önlem düşünülmüş:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/10/icloud-iphonemu-bul-etkinlestirme-kilidi-ve-ikinci-el-cihazlar.html

   2) Denetim Merkezi 3G kapatıp açma seçeneğinin gelmemesini bence 2 sebebi var:

   a) 3G özelliği tüm cihazlarda yok iPod touch ve sadece Wi-Fi özelliği bulunan iPad’ler gibi. Fakat Denetim Merkezi Apple’ın tüm iOS cihazlarında aynı. Sanırım iPhone’a özel bir ekran tasarlamak istemediler.

   b) İkinci ve bence daha geçerli bir sebep olan 3G’nin her zaman kolayca kapatıp açılamaması. Yani Denetim Merkezi’ndeki tüm seçenekler cihazınızın kontrolünde. Bastığınız anda çalışacağı kesin. Fakat 3G öyle değil. 3G seçeneği açıkken bile cihaz Edge’de olabiliyor. Hücresel Veri şebekenin kontrolünde. 3G’yi açtığınız anda açılacağının garantisi yok. Bundan dolayı da Apple koymamış olabilir.

   Tabii bunlar hepsi benim tahminlerim.

   • Ahmet

    04/11/2013 at 11:23

    Mustafa Bey Öncelikle yanıt için tşk ederim.

    a) iphone u bul ozelliği üzerinden cihazın yerinin bulabilmesi için cihazın internet bağlantısnın olması gerekiyor diye biliyorum.

    wifi veya edge/3g bağlantısı kapalı şekilde cihazı biryerde unuttuğumuz zaman iphoneu bul ozelliği işimize yaramayacak. bağlantılar aktif değilken nasıl bulacak iyi niyetli kişi sahibini demek istemiştim. tuşlar kilitli acamayacak.

    ben aracımızda unutulan bir telefonun sahibini telefonundaki mail adresinden buldum ve mail atarak iletişim kurup, yurtdışına kargo ile telefonunu ilettim. şimdiki sistemde bunu yapamayacağız.

    Tabi sizlerde verilen hizmeti,menuyu kullanıp kontrol edip bizlerle paylaşiyorsunuz..yani geliştirme yapmiyorsunuz. Belki apple tasarımcıları ve geliştirileri ileride beki bu hususuda algılar.

    ben eksik gorduğum-dusunduğum bir husus olduğu için şimdi bunu belirtmek istedim sadece.

    b) haklısınız tek tasarımla, sadece wifi ozellikli ipad gibi cihazlar için sıkıntı oluşmasın diye gsm uzerinden interneti ac kapa/edge/3g secenekli menuyu koymamış olabilirler.

    3G sozuyle telefonun gsm hattı uzerinden edge veya 3G olarak internet bağlantısının (açık-kapalı) olmasını kastemiştim.

    (Dediğiniz gibi 3G açık olsa bile sinyal zayıf ise operator 3g hızında değil edge hızında bağlantı veriyor.)

    Bende internet paketi olmasına rağmen, hem kotadan yememesi için hem tel sarjının uzun sure dayanması için interneti kapalı olarak tutuyorum. Lazım olduğunda veya saatte bir interneti açıp maillerimi kontrol ediyorum ve sonrasında yeniden interneti kapatiyorum.

    Benim gibi biraz pimpirikli kullanıcılar için o tuşun olmaması sıkıntı oluşturucak.

    Umarım gelecek guncellemelerde (bana gore) bu eksikliğide giderirler.

    iyi haftalar diler saygılar sunarım.

 99. abdülbagi

  10/11/2013 at 11:31

  merhaba iyi gunler.
  iphone 5s e kac tane parmak izi ekleyebiliyoruz acaba? bu konuda bir bilginiz var midir?

 100. emel

  10/11/2013 at 23:13

  ben iphone 4 beyaz kullanıyorum iphone 5 sıyahını da kullandım ama sımdı iphone 5s alıcam ama rengine karar veremiyorum sızce hangı rengı alsam gold dışında beyaz düşünüyorum ama bır beyaz kullandgm ııcn ıkı beyaz olur mu cvb beklyrm 🙁

 101. erkam

  13/11/2013 at 10:20

  arkadaşınız app store önünde nasıl kuyruğa girdi? Apple store yazacaktınız heralde:)

 102. Pingback: iPhone 5c İnceleme

 103. ismail ergun

  17/11/2013 at 09:06

  İyi günler herkese. İphone 4’ün backup’ını yeni aldığım 5s’e restore ettim. 1. Sorum: bu işlemde hatalı birşey yapmadım değil mi? 2. Sorum: 5s’le gelen ve yüklemeyi yapmadan passbook uygulamalarının altında keynote, pages,numbers gibi uygulamaların ücretsiz olduğunu gösteren ve tümünü yükle butonu olan bir sayfa geliyordu. Ancak yüklemeyi yaptıktan sonra hem passbook altında thy vb. Gibi başka uygulamalar görüyorum, hem de app. store’dan arattığımda bu programlar ücretli gözüküyor. Ne yapmalıyım