iOS 7 ve Yeni iPhone Modellerinin Tahmini Çıkış Tarihleri

Biliyorsunuz tahminlere veya dedikodulara dayalı bir yazı kolay kolay yayınlamıyorum. Hem de Apple gibi her gün hakkında bir dedikodu çıkan bir firmanın ürünleri ile ilgili. Fakat Eylül ayına girdiğimiz şu günlerde bazı takipçilerimizden sık sık iOS 7 ve yeni iPhone modelinin çıkış tarihleri ile ilgili sorular almaya başladık. Malum sonbahar mevsimi Apple’ın yeni ürünlerini duyurduğu ve dağıtımına başladığı bir dönem. Hal böyle olunca kullanıcılar da kesin tarihleri merak ediyor.

Fakat Apple çok önceden tarih açıklamadığı için halen kimse kesin tarihleri bilemiyorum. Fakat Apple’a yakın kaynaklardan alınan duyumlar ve geçmiş yıllara bakılarak yapılan tahminler sayesinde bu senenin tarihleri aşağı yukarı belli gibi. Ben de bu bilgiler ışığında bazı bilgiler paylaşayım istedim. Bu nedenle destekli sallama (educated guess) yöntemi ile derlenmiş aşağıdaki bilgilerin kesin bilgiler olmadığını ve sonradan değişebileceğini gözünde bulundurun 🙂

Geçmişe Kısa Bir Bakış

Bu seneki tarihler geçmeden önce geçmiş yılları (iOS6 ve iPhone 5’in lansman tarihleri) bir hatırlatmakta fayda görüyorum. Böylelikle bu seneyi tahmin etmek çok zor olmayacaktır 🙂

12 Eylül 2012 – iPhone 5’in Tanıtım Lansmanı

19 Eylül 2012 – iOS 6’nın Yayınlanması (Tüm Kullanıcılara)

21 Eylül 2012 – iPhone 5’in Amerika ve bir çok Avrupa ülkesinde satışının resmen başlaması.

14 Aralık 2012 – iPhone 5’in Türkiye’de operatörler ve yetkilisi satıcılar tarafından resmen satışının başlaması.

Geçen seneye ait yukarıdaki önemli tarihleri bir hatırladıktan sonra artık bu seneki tahminlere geçebiliriz 🙂

Yeni iPhone modellerinin (iPhone 5S ve iPhone 5C) tanıtım lansmanı ne zaman olacak ?

Apple’ın bugünkü (3 Eylül 2013) açıklamasına göre lansman 10 Eylül’de olacak.

Apple’ın yeni iPhone modellerini tanıtacağı lansman 10 Eylül’de olacak.

Yeni iPhone modeli ne zaman satışa çıkacak ve iOS 7’nin final sürümü ne zaman tüm kullanıcılara açılacak ?

Apple genelde hep yeni iPhone modelinin satışına yakın yeni iOS sürümünü herkese açıyor. Dolayısıyla lansman günü yani 10 Eylül’de değil, satışın başlayacağı tarihe yakın bir tarihte iOS 7’nin herkese açılması bekleniyor. Amerika’daki Apple mağaza çalışanlarında 15-25 Eylül tarihleri arasında izinler kaldırılmış. Bir çok yabancı operatörde de 20 Eylül Cuma ve 22 Eylül Pazar arası izinler kaldırılmış. Bu da demektir ki büyük ihtimal 20 Eylül Cuma günü Amerika ve Avrupa’da yeni iPhone satışları başlayacak. (Satışlar hep Cuma günü başlıyor.)

Geçmiş yıllarda da yeni iPhone satışından birkaç gün önce yeni iOS sürümü herkese açıldığı için, bu sene de iOS 7’nin 20 Eylül’den birkaç gün önce, yani 18 Eylül gibi dağıtılacağını tahmin edebiliriz. (Bunun tamamen tahmini bir tarih olduğunu hatırlatırım.)

Bu arada Apple iOS 7’i tüm kullanıcılara açtığında iOS 6 güncellemeleri gibi cihazlar üzerinden (Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme menüsünden) iOS 7 yüklemesi yapılabilecek. Bu konuyla ilgili ayrıca detaylı bilgi paylaşacağım merak etmeyin 🙂

Peki yeni iPhone modellerinin Türkiye’de satışı ne zaman başlar?

Ülkemizdeki cep telefon ithalat süreçleri diğer ülkelerden çok farklı olduğu için yeni telefonların ülkemize gelişi biraz daha geç oluyor. (İthalatçı firmaların getirttikleri tüm telefonları BTK‘ya kaydettirmeleri gerekiyor.) Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de yeni iPhone modelinin Aralık ayı gibi Türkiye’de resmi satışının başlayacağını tahmin ediyorum. Elbette Apple’ın resmi satıcıları haricinde bazı firmalar paralel ithalat yöntemi ile yeni iPhone modellerinin satışına daha önce başlayabilir. Fakat resmi satış bence aralıktan önce olmaz.

Birden fazla yeni iPhone modeli olayı (iPhone 5C ve iPhone 5S) tam olarak nedir?

Apple’ın bu sene klasik iPhone serisinin dışına çıkıp bir de iPhone 5C isminde bir cihaz çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. Biliyorsunuz Apple, son 4-5 senedir sırasıyla iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S ve iPhone 5 isminde yeni modeller çıkardı. Bu isimlendirme sırasına göre yeni modellerden birinin iPhone 5S olmasına ve mevcut iPhone 5’in daha gelişmiş bir versiyonu olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yeni iPhone 5S‘teki muhtemel farklı/yeni özellikler de şunlar olacak:

 • 12 MP Kamera
 • Çift LED Flaş ışığı
 • Ana Ekran (Home) tuşunda parmak izi okuma özelliği (iOS 7 beta test sürümlerinde buna dair kod parçaları bulunmuştu)
 • Muhtemelen daha gelişmiş ve hızlı bir işlemci
 • Şampanya/altın renk seçeneği (beyaz ve siyah haricinde)

Bu arada yukarıdaki bilgiler ve dedikoduları kaynağı genelde hep iPhone’ları üreten uzakdoğudaki fabrikalarda çalışanlar oluyor 🙂 Aşağıda paylaştığımız bazı resimlere de bu şekilde ulaşılmış. Elbette bunların hepsi gerçek olmayabilir fakat farklı kaynaklardan hep benzer fotolar sızdığı için gerçek olma ihtimalleri yüksek.

Muhtemel şampanya/altın renkli iPhone 5S. Görsel Kaynak: http://www.redmondpie.com

iPhone 5S’teki en çarpıcı yenilik de sanırım Ana Ekran (Home) tuşundaki parmak izi okuyucu olacak. iOS 7’de bu konuyla ilgili kod parçalarına rastlanan fakat donanımsal bir yenilik olduğu için sadece iPhone 5S’te olacağı düşünülen bu özellik sayesinde cihazın ekran kilidini parmağımızla açabileceğiz. (Ya da Apple bu özelliği temassız ödeme (NFC) için de kullanacak)

Muhtemel iPhone 5S ve iPhone 5C karşılaştırması. Görsel Kaynak: http://www.redmondpie.com

Apple’ın bir de iPhone 5C isminde plastik yüzeyli ama 5 farklı renkte (beyaz, mavi, sarı, kırmızı, yeşil) bir model daha tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü aşağıdaki gibi bu konuyla ilgili o kadar çok resim sızdı ki. Eğer Apple tanıtmaz ise çok büyük süpriz olur 🙂 (Bu arada bu yeni cihazın da iPhone 5’e benzer özellikte olması ama sadece dış yüzeyinin plastik olması bekleniyor.)

Muhtemel renkli iPhone 5C’ler. Görsel Kaynak: http://www.macrumors.com

Bu noktada çoğu iPhone kullanıcısının aklına “Neden?” ya da “Bu yoksa ucuz iPhone mu?” diye sorular gelebilir. Bence bu ucuz bir iPhone değil. Elbette dış yüzeyin plastik olması alüminyuma göre daha ucuza geleceğinden iPhone 5C’nin fiyatı iPhone 5’ten de düşük olabilir. Fakat yine de çok çok düşük olmayacaktır.

Apple’ın iPhone 5C’yi üretmesindeki bence en büyük neden iPhone 4 ve iPhone 4S üretimini durdurmak istemesi. Biliyorsunuz Apple eski modellerin üretimine hemen son vermiyor bir nevi ucuz iPhone rolü üstlendikler için. Fakat iPhone 5 ile ekran çözünürlüğü 960 x 640’dan 1136 x 640’a çıktı. Farklı ekran çözünürlükleri uygulama geliştiriciler için her zaman bir dert. Bu yüzden piyasada eski 960 x 640 çözünürlüklü cihaz oranı ne kadar az olursa o kadar iyi. Bunu sağlamanın en kolay yolu da artık eski cihazları üretmemek.

Fakat bu durumda yerine yine uygun fiyatlı ama 1136 x 640 çözünürlüğüne sahip cihazlar üretmek gerekiyor. Bence Apple iPhone 5C ile bunu hedefliyor.

Uzun lafın kısası

Özetle Apple’ın 10 Eylül’de yeni iPhone modellerini resmen tanıtması, 20 Eylül’de Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde satışa başlaması, 2o Eylül’e yakın (önce) bir tarihte de iOS 7’i tüm kullanıcılara açması bekleniyor. Fakat yazının başında beklediğim gibi bu tarihler değişebilir. Merakla bekleyenleri kısaca bilgilendireyim istedim 🙂 Bunlar dışında Apple başka ne açıklayacak bekleyip göreceğiz.

114 Comments

 1. ✨Crazy✨

  03/09/2013 at 18:39

  Teşekkürler

 2. Oğuz

  03/09/2013 at 18:45

  Mustafa abi İpad mini 2 ve iPad 5 için bir tarih tahminiz var mı?

 3. Ahmet Niyazi

  03/09/2013 at 18:45

  Yazının başlarında 19 eylülde ios 6 tüm kullanıcılara yazılmış ios 7 olucak sanırım

  • Mustafa Tan

   03/09/2013 at 18:48

   Hayır doğru. Dikkat ederseniz referans olması için geçen seneyi yani iOS 6’nın çıkışını örnek verdim. Bu sayede bu seneyi yani iOS 7’yi tahmin etmek kolay oluyor.

   • Ahmet Niyazi

    03/09/2013 at 18:49

    Bende şimdi farkettim başlığı okuduktan sonra direk tarihlere bakınca böyle oldu

   • Ömer

    03/09/2013 at 23:25

    Ios 7 yükle ne zaman lütfen

    • Mustafa Tan

     03/09/2013 at 23:31

     Yukarıdaki yazıda sorunuzun cevabı mevcut. Sanırım henüz okuma fırsatı bulamadınız 🙂

     • Mhmt

      04/09/2013 at 13:35

      Mustafa bey Şubat ayında ABD den aldığım iphone5 in suanda ses kısma tuşu çalışmıyor yakın zamanda yüne ABD ye gidicem değiştirirler mi yoksa tamirmi yaparlar

      • Dora

       10/09/2013 at 10:39

       Tamir.

 4. Emin

  03/09/2013 at 18:58

  5C hosuma gitmedi benim. Plastik kapli iphone degisik olur ama farkli renk secenekleri guzel olmus

  • Ugur geride

   04/09/2013 at 11:06

   Bence 5c guzel olabilir diye dusunuyorum sonucta 3g seriside plastikti ilk 4 ciktiginda bune gibilerinden konusuyorduk fakat suanda camli iphone vazgecilmez benim tek korkum o plastik kapaklarin gecmisteki nokia modellerindeki gibi degisip baska renk yapilmasi hatta reklaminda kiyafetine gore kapak takan kisiler olursa apple bnm icin bittigi andir kaliteyi yerlere vurur

 5. Furkan

  03/09/2013 at 19:07

  Kısaca bir kaç gün daha sabredeceğiz ..

  Bu arada mustafa abi Apple ın İST-Anadolu yakasında mağazası yakında açılacak sanırım acaba oradaki satış olayı-teknik servis durumu vs. ve 5s in ortalama fiyatı sence kaç ₺ olur ?

 6. Furkan

  03/09/2013 at 19:11

  Bence 5C gayet iyi olacaktır .. Apple işini bilir .. Plastik lafını duyan herkes kalitesiz ya da güzel olmaz gibi düşünüyor ama bence aksine 3g ve 3gs gibi sert-plastik kalitesinde olacaktır ve insanları farklı-göze hoş gelen renk seçenekleriyle de memnun edecektir …

 7. Alper

  03/09/2013 at 19:12

  Mustafa bey, apple’in iphone 5c yi cikarma sebebi olarak tahmin ettiginiz sey cok zekice 🙂 herkes ucuzlugu uzerine yogunlasmisken kimsenin aklina gelmemisti.

  • Gökhan

   03/09/2013 at 20:03

   Alper’in yorumuna aynen katiliyorum

  • muhammed

   04/09/2013 at 09:41

   apple’ın zaten böyle bir politikası, ipod ile başladı. eski nesil ipod’ları kaldırıp hepsini 4 inçe çekti.

   şimdi sıra iphone’da. yalnız tamamen kalkması için tam bir sene var. bir sene sonra, ios 8’de, 4 ve 4s familyasına elveda diyeceğiz. artık tüm geliştirme, 4 inçe göre yapılacak. ios 8, iphone 4 ve 4s’e yüklenemeyecek.

   ha bence ucuz iphone, gerçekten de ucuz olacak. ama kaç lira ucuz olur derseniz… en fazla 100 dolar. ya da 200 dolar. ben aradaki farka bakarak 200 dolar farkın çok agresif olacağını ve piyasa şartlarını çok değiştireceğini düşünüyorum. 100 dolar bir fark ise sürpriz olmaz ve piyasayı çok şaşırtmaz. neyse analizlerini yapmışlardır zaten. benim dileğim, 5s ile 5c arasında 150-200 dolar arası marj olması. arada plastiğe, performans farkına ve de fingerprint eksikliğine bu kadar fark iyi uyar.

   • Apooo

    05/09/2013 at 16:19

    Çok çabuk silmişsin 4s’i defterden.. En az 2 versiyon daha görür, iOS 10’da anca çöp olur 4s…

    • muhammed

     08/09/2013 at 22:25

     ipod 4g de çabuk çizildi farkındaysan. o da retina. iphone 4’ten de sonra çıktı. ama malesef şu an ios 7’yi alamıyor. iphone 4’ün ios 8’i göremeyeceği belli. ben bir adım ileri götürdüm. 4s de göremeyecek diyorum.

     • Dora

      10/09/2013 at 10:40

      Zaten burada herkes APPLE CEO’su.

 8. Yaşar Doblak

  03/09/2013 at 19:12

  Mustafa bey sizin referans tahminleriniz her zaman doğru çıkıyor..
  Bizlere ekibinizle inanılmaz rehber oluyorsunuz sonsuz teşekkürler.

 9. Misafir

  03/09/2013 at 19:18

  Bence Apple gittikçe çöküşe geçiyor. İster inanın ister inanmayın bence Apple’ın Steve Jobs’tan sonra 10 yılı kaldı. Bence taviz vermeye başladılar ucuz iPhone meselesi ile. Yakında iOS ve Mac OS’un lisanslarını satarlarsa şaşmam 😀
  Mustafa Bey’e Not : Yine haklı çıktınız, lansman 10 Eylül saat 10’da (Pasifik Saat Dilimi’ne göre)

  • Oğuz

   05/09/2013 at 00:44

   Yanılıyorsun son 5 yıldır şirket dev adımlarla büyüyor. Ve bu yıl o büyüme 48 milyar $.

 10. Servet

  03/09/2013 at 19:19

  Etkinlik tarihi resmen 10 Eylül olarak açıklandı. Apple davetiyeleri göndermeye başladı.
  Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

 11. Elm

  03/09/2013 at 19:36

  10 Eylul icin resmen davetiyeler yollandi sonunda

 12. Cuma112

  03/09/2013 at 19:39

  Mustafa bey Merhaba ! Ellerinize sağlık … Acaba ios 7 gold master versiyonu tanıtımla birlikte mi çıkar ? Fikriniz nedir …

 13. Burak

  03/09/2013 at 19:58

  Mustafa abi 4 s icin ios7 saglikli olurmu dersin telefonu yavaslatip yada kasmaz degilmi ?????

 14. Yunus Emre özlü

  03/09/2013 at 20:02

  Iphone 5 in ısınma sorununu hallademeden plastik bir 5c mi bence saçma olur.

 15. Hkmt

  03/09/2013 at 20:02

  Mustafa bey bu ios 7 iphone4 e yuklenebilecekmi?.yukleniyorsa bir sorun olurmu kaldirmama gibi

  • Misafir

   03/09/2013 at 20:13

   iOS 7 iPhone 4’e yüklenebilecek. Bazı özellikler mesela AirDrop olmayacak. Ayrıca biraz kasma da gözlenebilir.

 16. Fatih

  03/09/2013 at 20:21

  Daha yeni bi tane 4S aldim tarih olacak yani ne sacma istir yaa yazik oldu..

  • Numuneluk

   04/09/2013 at 10:34

   Sacma olan sey senin yeni 4s alman olmasin. Birde beni düsün eylul 2012de ipad 3 aldim 2012 sonlarinda ipad 4 cikti.

  • Dora

   10/09/2013 at 10:42

   iPhone 4s’e yazılım desteği en az iOS 9’a kadar olacaktır iOS 10’da yazılım desteği bitecektir.

 17. A-es

  03/09/2013 at 20:28

  İnşallah plastikle falan uğraşmaz apple

 18. Berk

  03/09/2013 at 20:28

  Mustafa bey yazılıcılara daha erken gelir mi ios 7 final sürümü?

 19. Hkmt

  03/09/2013 at 21:17

  İphone 4 32 gb ios 7 guncellemesini önerirmisiniz?

  • Iphone Haber TR

   03/09/2013 at 21:55

   iPhone 4 icin iOS 7’yi pek önermiyorum. Çünkü telefon yazılımı tam olarak kaldırabilecek kadar güçlü değil. Hatta Apple bunu farkedip iPhone 4 icin olan iOS 7 Beta sürümlerinde şeffaflığı azalttı,daha düz ve detaysiz bir görüntüye gecti.

   • Emre Yılmaz

    03/09/2013 at 23:30

    Zaten ios 7 iphone 4 u desteklemicek.
    4s, 5 ve yeni cikacak cihazlar ivin gecerli olacak.

    • Mustafa Tan

     03/09/2013 at 23:32

    • muhammed

     05/09/2013 at 01:31

     4 ve 4s için son sürüm olacak bu. geçmiş olsun.

     • Dora

      10/09/2013 at 10:45

      Abi ben insanları anlamıyor ben kendim Apple Developer’ım ama bu kadar emin konuşmuoyorum biri iPhone 4’de olmayacak diğeri 4 ve 4s için son sürüm olacak diyor bırakın zamana yada daha önceki sürümleri düşünün.

 20. Pingback: iOS 7 ve Yeni iPhone’lar 10 Eylül’de Geliyor! | Sihirli Elma

 21. akbas977

  03/09/2013 at 22:08

  mustafa bey elinize sağlık iOS 7 yayımlanmadan bütün uzelikleri öğrendik sayenizde .iphone 5 in ikinci el cihazları niye bu kadar ucuzladı sizce?

  • Mustafa Tan

   03/09/2013 at 23:33

   Yeni iPhone modeli yakında çıkacağı için.

 22. Selman

  03/09/2013 at 22:28

  Cok seviyeli analiz ve yorumlar.
  Gercekten tesekkurler.

 23. Anonim

  03/09/2013 at 22:46

  İphone 4S 16 GB İOS 7 uygun olurum Mustafa bey

 24. Anonim

  03/09/2013 at 22:57

  Mustafa bey elinize saglık tanıtımlar yapılınca açıklamalarını turkce olarak sizden bekliyoruz malum İngilizce kıt 🙂 bir iPhone aşığı olarak 5s i dört gözle bekliyorum hemen alacağım insallah başka marka tanımam 🙂 gerisi hikaye bence apple ve digerleri var bu hayatta 🙂

 25. Anonim

  03/09/2013 at 23:01

  Birde İngilizce az anlasamda yayını yinede izlemek istiyorum link atmayı unutmayın lütfen 😉

 26. Mehmet

  04/09/2013 at 01:28

  Mustafa bey belki saçma olur ama şu soruyu sormadan yapamayacağım bende şuan iPhone 5 var 5S çıkınca aşağı yukarı bir fiyat verebilirmisiniz belki çok saçma ama şuandan itibaren para biriktiricem 5 i satıp 5S alıcam eğer fazla bir fark yok ise.

  • Mustafa Tan

   04/09/2013 at 02:50

   Niye saçma olsun.

   Apple’ın fiyat politikası her sene aynı.

   Şu an ki iPhone 5 ve iPhone 4S fiyatlarına bakın. iPhone 5S çıkınca fiyatı şu anki iPhone 5 ile benzer fiyatta olacak (ilk aylar fiyat aşırı talepten biraz daha fazla olabilir) iPhone 5’in fiyatı da şu anki iPhone 4S fiyatına inecek.

 27. Oguz

  04/09/2013 at 02:16

  Pamak okuyucu kesinlikle hikaye. Zamaninda
  Ip. 5 icin saydam diyirlardi. Ama kamera buyuk ihtimal dogrudur.

  • muhammed

   04/09/2013 at 09:32

   hikaye de boşuna mı aldı o firmayı apple üç sene önce.

 28. Mehmet

  04/09/2013 at 03:30

  Mustafa bey o zaman ben bunu 5 i çıktıktan 3 hafta sonra aldım o zaman 2.200 gibi birşey idi 4S o zaman 1.800 gibi birşeydi o zaman 5S çıkınca en fazla 2.300/2.400 olur 5 te 1.900/2.000 civar olur ama bu fiyat 0 telefonlar için geçerli tespitim doğru ise.

  • Mustafa Tan

   04/09/2013 at 07:19

   Tabii TL üzerinden karşılaştırma yapmak doğru olmayabilir dolar kuru değişken olduğu için.

 29. Deniz

  04/09/2013 at 03:42

  Bizim 4s gittikçe çöküşe geçiyor anlaşılan. Neyse 1 buçuk sene iyi dayandı 5s i gözümüz tutarsa bi atlayış yaparız

  • Murat

   04/09/2013 at 05:00

   Yavaş atla .. Kolun çıkmasın:)

 30. Emre

  04/09/2013 at 04:56

  Apple eskiden şaşırtan lansmanlarıyla ünlenmiş bir firmaydı.Maalasef son yıllarda sızıntılar gittikçe artıyor.Umarım böyle devam etmez.Steve Jobs’un ”One more thing” anlayışını özledik.Sızıntılar doğru yüksek ihtimalle ama 5s’de parmak izi tarayacısının farklı bir işlevi daha olacak gibi geliyor bana(nfc).Ayrıca iPhone 5c bence seramik ve polikarbon karışımı bir kasayla sunulacak.Plastik olacağını düşünmüyorum.iOS 7 ise çok büyük değişim geçirmeden ayarlardaki birkaç ikonun renkleri değiştirilerek çıkar.3g’ye yada 4g’ye control center’a eklenmez.iPhone 5s’in kamerası 120 fps falan çekim yapmaz diyerek tahminlerimi sonlandırıyorum:)

 31. avatar

  04/09/2013 at 08:11

  29 Ekim’de Apple – Zorlu Center mağazası açılacak.
  Mağaza açılışı 5s ile yapılacak.
  İçerden alınmış bilgidir.

  • Mustafa Tan

   04/09/2013 at 08:35

   İçerden alınmış bilgi derken? Bir Apple çalışanını kasdediyorsanız bu çok olası değil 🙂 Bu konuda ağızları çok sıkıdır. Eğer başka bir kaynaksa muhtemelen varsayım yapıyordur Zorlu Center’ın açılış tarihini baz alarak.

   Zorlu Center açıldığı gibi Apple Store’un hemen açılacağını sanmıyorum. Hele yeni bir iPhone lansmanını yapacaklarını hiç sanmam. AVM yeni, mağaza yeni ve ürün yeni iken hepsini bir anda lanse etmek Apple’ın genelde almayacağı risklerden.

   • avatar

    04/09/2013 at 10:06

    Apple Fransa’da çalışıyorum. Bilgi o kadar içerden 🙂
    Daha fazlası sözleşmemi yakabilir. Susuyorum 🙂

  • Anonim

   04/09/2013 at 12:23

   Böyle bir bilgi yok, Apple Fransa çalışanı asla böyle bir bilgi aktarmaz, milleti kandırmayın…

 32. Ali

  04/09/2013 at 08:46

  Kurban bayramında (12-19 Ekim) İspanya dayım.yeni iphone İspanya’dan mi alayım yoksa Amerika’dan mi getirteyim? Saygılar

 33. muhammed

  04/09/2013 at 09:30

  Biz de benzer bir tahmini yaptık.
  https://eksisozluk.com/entry/36514204

 34. Duranek

  04/09/2013 at 10:57

  Tarih kesinlesti. Kaynak Ntvmsnbc

 35. Salih

  04/09/2013 at 11:37

  Benim bir sorum olacak.
  Acaba iPhone 4 iOS 7 yi kaldırır mı. Gerçi iOS 7 daha çıkmadı ama şimdiden merak ettim. Bazı arkadaslar desteklemeyebilir diyorda

  • iPhone Haberleri TR

   04/09/2013 at 12:34

   Kaldırır ancak kasmalar meydana gelebilir. Ama Apple buna karşı önlemler aldı zaten.

 36. Tiflis

  04/09/2013 at 18:17

  Herkese meraba arkadaalar ios 7 nasil yukleye bilirim hata veriyor.iphone 4s icin

 37. Murat

  04/09/2013 at 20:40

  Emeğe sağlık teşekürler

 38. Ferit

  04/09/2013 at 21:07

  Mustafa Bey’in yazısında belirttiği Apple’ın iphone 5c modelini üretme sebebi gerçekten doğru ise, Apple’ın 4 inç ten daha büyük ekranlı iphone modelini üretmesi en az 3 yılı bulacak demektir..Kısacası iphone 6 ve iphone 6s in de ekran boyutu da aynı kalacaktır..Yanılıyor muyum?

  • Mustafa Tan

   04/09/2013 at 21:27

   3 yılı bulacağını sanmıyorum. Bence seneye phablet diye tabir edilen 5 inçlik cihazları piyasaya sürer.

 39. Ferit

  04/09/2013 at 21:46

  Haklı olabilirsiniz fakat phablet modelleri de ipad mini satışlarını düşürecektir kanımca. Ben Apple’ın artık iphone’u “tek elle” kullanma takıntısından kurtulup, 4.5 veya 4.7 inç iphone modeli üretmesi taraftarıyım.

 40. Mehmet Emin

  05/09/2013 at 02:24

  Oncelikle paylasimlariniz icin tesekkurler Mustafa bey. Paylasimlarinizda bahsetmediginiz ve aklima takilan iphone 4 telefonumuza ios7 yi yukledigimizde hucresel veri uzerinden facetime aramasi yapabilecekmiyiz? Veya seslifacetime aramasini hucresel veri uzerinden yapabilecekmiyiz? Ve ikinci olarak size yazdigim bu yorumu iturkeybiz de ipad im uzerinden yazamadim telefonumdan yaziyorum. Leave a comment butonu calismiyor. Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   05/09/2013 at 08:31

   Bildiğim kadarı ile hayır. iPhone 4’e Hücresel Veri (3G) üzerinden FaceTime özelliği gelmeyecektir.

 41. 4s sahibi

  05/09/2013 at 02:28

  Apple bizi ne saniyor 4s aldik simdi illa 5 veya 5s-5c almaya itiyor biz bukadar parayi bosami veriyoruz ayriyetten apple bu 5c renkli kapak fikrinide lumia’lardan bakmis gibi gozukuyor

 42. Ali antar

  05/09/2013 at 04:02

  Ios7 de ios6 gibi cep telefonundan gulcenecekmi?

 43. Buğra

  05/09/2013 at 23:36

  iPhone 5S çıkınca iPhone 5 ne zaman ve ne kadar ucuzlar ?

 44. Anonim

  05/09/2013 at 23:38

  Su iso7 ciksada rahatlasak ruyalarima giriyor

 45. Trikocu

  06/09/2013 at 03:06

  hadi xeyirlisi baxam

 46. Gamze

  06/09/2013 at 12:49

  Peki ya ipad 5 nezaman cıkıcak?

 47. Timur Bey

  07/09/2013 at 00:58

  iPhone 5C fikri bence tamamen çakallık. Bence boyle. Ve PLASTİK olacaksa Apple çizgisine kalitesine jOBS zihniyetine bence aykırı. Ve talihsiz. (guzel yazı için teşekkürler)

  • Mustafa Tan

   07/09/2013 at 12:52

   Ne olur bu kadar acımasız olmayın. İlk iPhone modelleri de plastikti. Bu arada plastik dediğimiz şeyin sıradan bir plastik olmadığını ayrıca yazmama gerek yok.

 48. Wertyup

  07/09/2013 at 12:35

  Mustafa Bey, ben iphone 5’i yeni aldım. Sim kartım 4s’e göre. İphone 5 için nasıl kestireceğim gittiğim yerler yapamayız diyorlar?

  • Mustafa Tan

   07/09/2013 at 12:49

   Kestirmek zor zaten nano için. Bağlı olduğunuz operatörün bir bayisine gidin size yeni nano sim kart versinler. 10TL gibi bir ücrete değiştiriyorlar.

   • Selim

    10/09/2013 at 15:25

    BUGÜN CANLI YAYIN YOKMU?
    “Mobil ekosisteminin dev şirketlerinden Apple, bugün Türkiye saati ile 20:00’da Cupertino’daki merkezinden tüm dünyada canlı olarak izlenilecek bir etkinlikle karşımızda olacak.”
    SİZ CANLI YAYIN YAPMIYORMUSUNUZ MUSTAFA BEY?

 49. Umut

  07/09/2013 at 17:18

  Her şeyi geçtimde şu ios 7 bian önce çıksın ki jb de yayınlasınlar artık

 50. Anonim

  07/09/2013 at 17:39

  Kendiniz kesin ben oyle yaptim

 51. Bekir

  08/09/2013 at 11:46

  Mustafa Bey; iPhone 5 kullanıyorum ve işyerinde telefonumda okuduğum makalelerı i print edip, wifi imkanı olan evime geldiğimde Yazıcı’dan almak istiyorum. Bu yazıcı hangisi ??? Teşekkürler.

 52. Tunaksk

  08/09/2013 at 15:47

  Ekrani buyütmezlerse çok sevdiğim apple ile yollarimi ayiracağim

  • Dora

   10/09/2013 at 10:19

   Cebinizde televizyon taşımak istiyorsan hiç beklemeyin direk samsunga geçin.

 53. Çakır

  09/09/2013 at 02:02

  Mustafa Bey iOS 7 ile yeni zil sesi mesaj vs. değişmiş veya eklenmiş mi ?

  • Dora

   10/09/2013 at 10:20

   Bende UDID’li iOS 7 kullanıyorum, yeni zil sesi veya mesaj sesi eklenmemiş zaten çoğu kişi nasıl istediği zil sesini ekleyeceğini biliyor.

 54. Anıl

  09/09/2013 at 18:48

  merhaba mustafa bey

  yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum…iphone 5s çıkınca yurtdışından almak istiyorum..hem malum fiyatlardan dolayı hem geç gelmesinden dolayı…iphone 5s çıkınca hangi ülkelerde “factory unlock” cihazların satıldığı ile ilgili konu açarsanız sevinirim…iyi çalışmalar

  • Dora

   10/09/2013 at 10:26

   Genellikle Amerika.

  • Veli

   12/09/2013 at 16:35

   Bu ıphone samsung la başademez hareketli ekran bile yok artı çıkarttığı telefonlarda yeni fazla özellik yok birde ücretsiz denilen oyunların çoğu paralı yani bende samsunga geçiçem

 55. Necip

  09/09/2013 at 22:11

  Neden hiç tanıtımla ilgili bilgi yok yarın saat kaçta yapılacak filan ya da ben mi göremedim ki?

  • Mustafa Tan

   09/09/2013 at 23:15

   Salı akşamı Türkiye saati ile 20:00’da başlayacak. Yarın duyuracağız ayrıca.

   • Ayhan

    10/09/2013 at 15:29

    Neden bu kadar sessizlik hakim 2 yıldır takipçinizim ilk defa bi tanıtım bu kadar heyecansiz

  • Selim

   10/09/2013 at 15:40

   EVET bukadar sessizsiniz? tanıtım heyecansız..

   • Selim

    10/09/2013 at 15:41

    daha açıklamada yok. CANLI yayın hazırlamadınız mı @Mustafa bey?

 56. ⚡⭐crAzy⭐⚡

  09/09/2013 at 22:59

  Mustafa Bey yarın ile ilgili paylaşımınız olacak mı ?
  Yada canlı yayın gibi bişey ….

  • Necip

   09/09/2013 at 23:14

   Sanırım onlarda bilgi toplamaya çalışıyorlar.Bizi bilgilendireceklerdir beklemeye devam.

  • Mustafa Tan

   09/09/2013 at 23:15

   Elbette. Fakat Apple yine canlı verirse biz sadece Apple’ın etkinliği öncesi yayın yapacağız.

   Apple’ın yayınını ise hep birlikte izleyeceğiz 🙂

   • Murat Buca

    10/09/2013 at 15:53

    Kabul edin Mustafa bey siz dahil kimsede heyecan yok. Aylar öncesinden yeni model ve özellikler belliydi zaten. Malesef kazandığı parayla yaptığı işler ters orantılı. Apple senede sadece 1 modelin işlemcisini ve kamerasını yükseltmekten başka bir şey yapamıyor. Bir apple sever olarak 3 yıldır büyük hayal kırıklığı içindeyim. Bari yanında İwatch çıksaydı bir nebze heyecan olurdu. Onu bile beceremediler. Merak ediyorum samsung onca ürünü çıkarırken Tim Cook’un utanıp utanmadığı.

 57. Samed

  10/09/2013 at 01:06

  Apple in yeni iPhone modellerini tanitacagi bir kanal var mi acaba cok sabirsizlaniyorummm
  :))). Yrn saat 20:00 da miydi???

  • Dora

   10/09/2013 at 10:22

   Apple geçen iOS 7 tanıtımda WWDC’da kendi sitesinden yayınlamıştı ancak sadece iphone,ipad ve mac kullanıcıları izleyebilmişti.

 58. Serkan

  10/09/2013 at 09:53

  ios7beta kullaniyorum. Yaklasik 1haftadir Appstoreden indirme&guncelleme yapiyorum. Uygulama simgesi masa ustune geliyor uzerinde bekliyor yazarak kaliyor o sekilde. Ayni problemi yasayanlar varmi acaba? Yada cozum sunabilir misiniz?

 59. Alper

  10/09/2013 at 13:01

  Selamlar arkadaşlar cihazım 4 ios7 beta 6 kullanıyorum fakat aşırı yoruluyo ve 2 uygulama açıkken ana sayfada sağa sola geçiş yapılmıyo uygulamaları kapatınca gerçekleşiyo bu sorunları yaşayan varmı bide tam sürüm yaklaşık yayın tarihi nezaman biz beta kullanıcıları için otomatik mi geçicek yoksa 6 ya dönüp tekrar 7 tam sürümemi geçmemiz lazım şimdiden cevaplarınız görüşleriniz için teşekkürler…

 60. Memo

  10/09/2013 at 13:27

  Fiyat nedir 5c acaba

 61. Aytaç

  10/09/2013 at 22:47

  Mustafa bey merhaba benim bi sorum olacak ıturkıyebiz sayfası bende bbuyumus ekranda açılıyor eskı haline nasıl getirebilirim

 62. Serkan

  13/09/2013 at 21:20

  Acil ipone 5 ios guncellenmemiş 1.2 veya 3 olan iphone lazım 0532 440 49 26

 63. Umut

  23/09/2013 at 14:22

  Bende itiyorum