iOS 7 ile Yeni Gelen En Önemli Özellikler

Geçenlerde paylaştığımız gibi Apple, 3 aylık test sürecinin ardından iOS 7’i 18 Eylül’de tüm kullanıcılara açıyor. O gün geldiğinde de iPhone, iPad ve iPod touch  sahipleri cihazlarına iOS 7 güncellemesini yükleyebilecekler. Fakat o gün yaklaştıkça kullanıcıların kafasında “Acaba iOS 7 ile neler değişiyor, ne yenilikler var, yüklemeye değer mi?” tarzı sorular oluşuyor.

Aslında daha önce yayınladığımı “iOS 7 ile Test Sürüşü” başlıklı yazılarımızla iOS 7 ile gelen bir çok yeniliği detaylıca paylaşmıştık. Fakat o yazılar 3 aylık test süreci sırasında yazılmıştı ve az veya çok önemli demeden oldukça çok detay paylaşmıştık. Ben ise bu yazıyla iOS 7 yayınlanmadan önce hem şahsi düşüncelerimi, hem de kritik yeniliklerin ve özelliklerin bir özetini çıkarayım istedim. (Bu sayede iOS 7’ye geçmeye değip değmeyeceğine bir yazıyla belki karar verebilirsiniz 🙂 )

Ayrıca iOS 7 ile ilgili çok sorulan ve cevapları hazır olan bir çok soruyu geçtiğimiz haziran ayında paylaştığımız “iOS 7 Güncellemesi Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı yazıda güncelleyerek toparladım. Hangi cihazlar bu güncellemeden yararlanabilecek, direkt güncelleme yapabilecek miyiz tarzı sorularının cevaplarına da hep o yazıda yer vermeye çalıştım.

1) Yeni Tasarım

iOS 7 ile Apple, radikal bir değişikliğe giderek “flat design” diye tabir edilen minimalist bir tasarıma geçti. Bu yeni tasarım her uygulamada ya da menüde ekranın tamamının kullanılması (kenarlarda siyah boşluk bırakmadan), ikon ve düğmelerin bombeli yerine düz olması ve sadeliğin ön planda olması şeklinde açıklanabilir.

Bu nedenle iOS 6’dan iOS 7’e geçenler, iOS 5’ten iOS 6’ya geçtiklerinden çok daha fazla şaşkınlık yaşıyacak ve hatta ilk başlarda “Bu ne ya ???” diyecekler. Çünkü daha önceki major sürüm geçişlerinde bir çok yeni özellik gelmiş, fakat tasarım olarak bu kadar radikal bir değişiklik olmamıştı.

iOS 7’deki Ayarlar Menüsü

Bu nedenle iOS 7’e geçtiğinizde hemen tepki vermeyin ve ön yargılara kapılmayın. Biraz iOS 7’ye ve kendinize zaman tanıyın 🙂 Çünkü zamanla alışacak ve eski sürümleri kullanmak istemeyeceksiniz. Çünkü aynısı bende de oldu. Çünkü yaklaşık 3 ay süresince iOS 7 test sürümünü iPhone’umda kullanınca, eşimin cihazındaki iOS 6’yı kullanmak hem zor, hem de itici geldi. Halbuki iOS 7’e geçtiğim ilk günler tam tersi olmuştu 🙂 (Bakınız iOS 7 ile Test Sürüşü – I yazım.)

Özetle ben 3 aylık kullanım sonrasında iOS 7’nin yeni tasarımını severek ve beğenerek kullanıyorum ve de kesinlikle eski tasarımı özlemiyorum. Elbette bunda minimalist tasarımları önceden seviyor oluşumun da etkisi var. Örneğin eğer siz de geçtiğimiz aylarda tanıttığımız Yahoo Hava Durumu Uygulaması‘nın tasarımını beğendiyseniz, o zaman iOS 7’yi de beğeneceksiniz 🙂

2) Yeni Zil Sesleri

Apple en son test sürümünde iOS 7’e bir çok yeni ses ekledi ve standart seslerin hemen hemen hepsi de değişti. Konu zil sesi olunca ekran görüntüsü paylaşmanın çok bir anlamı olmuyor olmuyor ama yine de paylaşmış olayım 🙂

iOS 7 ile gelen yeni zil sesleri

Bu yüzden 9to5mac.com tarafından hazırlanmış ve yeni zil seslerini içeren aşağıdaki videoyu paylaşayım dedim. Benim anlatacaklarımdan çok daha faydalı olacaktır 🙂

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=OU-5XZNh38w&w=480&h=360]

3) Yeni Ekran Kilidi

iOS 7’deki Ekran Kilidi ile ilgili en önemli değişiklik artık ekranın tamamının kaydırılabilir olduğu. Yani ekran kilidini açmak için ekranı herhangi bir yerinden sağa kaydırmamız yeterli oluyor.

Benim hiç başıma gelmedi fakat iOS 7 test sürümlerini cihazlarına yüklemiş bir kaç arkadaşım bu yeni ekran kilidi açma yönteminden şikayetçiydi. Çünkü iPhone’ları pantolunun cebinde iken kendiliğinden açılabiliyormuş herhangi bir yerinden kaydırılabildiği için. Fakat benim başıma hiç gelmediği için bu konuda pek yorum yapamıyorum.

Bu arada merak edenler için iOS 7’deki kilitli ekranda halen müzik kontrolleri çalışıyor hem Müzik uygulamasında, hem de bu kontrolleri kullanan App Store uygulamalarında. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsü, benim favori radyo uygulamam TuneIn Radio‘ya ait.

4) Arama (Spotlight) Ekranı

iOS 7’deki yenilikleri veya değişenleri özetlerken iOS kullanıcıların en çok kullandığı yeni Arama (Spotlight) ekranından bahsetmemek olmaz. Çünkü iOS 7’deki Arama ekranını getirmek için artık ana ekranda ekranı sağa kaydırmıyoruz, yani artık sol tarafta çıkmıyor.

Onun yerine yine ana ekrandayken herhangi bir yerinden ekranı yukarıdan aşağıya çekiyoruz. Bu noktada tek dikkat etmemiz gereken nokta en üstten çekmememiz gerektiği. Çünkü en üstten çekersek Bildirim Ekranı açılıyor.

Silinen Mesajların Arama Sonuçlarında Gözükmesi

Bu arada Arama (Spotlight) menüsü ile ilgili kullanıcıların en büyük şikayeti hep silinen mesajların halen Arama sonuçlarında gözükmesi olmuştur. Apple sonuçlarda hızlıca getirebilmek için tüm mesajları ön belleğe (cache) attığından ve orijinal mesaj silindiğinden ön bellekten hemen silmediğinden bu sorun oluyordu. Bizim silebilmemiz için de ayrıca bir imkan vermiyordu.

Fakat iOS 7 ile bu sorunu çözmüş gözüküyor. Çünkü bu yazıyı hazırlarken cihazımda son iOS 7 test sürümü (GM) yüklüydü ve sildiğim bir SMS mesajı 1-2 dakika sonra arama sonuçlarında da gözükmüyordu. Tabii bu eğer benim cihazıma has bir durum değilse 🙂

5) Bildirim Merkezi (Notification Center)

iOS 7 ile değişen menülerden bir tanesi de Bildirim Merkezi. Yine ekranı yukarıdan aşağıya çekerek açtığımız Bildirim merkezinde artık Twitter ve Facebook paylaşma seçenekleri yer almıyor. Ayrıca Bildirim Merkezi artık “Bugün“, “Tümü ve “Cevapsız” olmak üzere üç sekmeden oluşuyor.

Bugün ekranında o günün tarihi ve o anki konumuzdaki hava durumu özet bir şekilde gösteriliyor. Ayrıca o gün ve bir sonraki gün takvimimiz etkinlik varsa kısaca onun bilgisi de yer alıyor. Bu ekrandaki bilgilendirmeler daha çok yazıyla ve özet yorum şeklinde oluyor. Yani sanki o ekrandaki metinleri cihazınız değil de asistanız hazırlamış gibi 🙂

Tümü ekranında da uygulamaların bildirimleri de dahil olmak üzere gelen tüm mesajlarımız ve bildirimlerimiz listeleniyor.

Elbette yine “Ayarlar -> Bildirim Merkezi” menüsünden bu menüye ait ayarları değiştirebiliyoruz. Örneğin cihazımızın ekranı kilitliyken ve şifreliyken, herhangi birinin ekranı yukarıdan aşağıya çekip tüm bildirimlerimize gözatmasını istemiyorsak, aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan menüden bu seçeneği kapatabiliyoruz.

Önemli Not: Ana menüdeyken ekranı en üstten aşağıya çekersek Bildirim Merkezi, ortasından herhangi bir yerinden aşağıya doğru çekersek Arama (Spotlight) seçeneği açılıyor. Arama menüsünü açamıyorum diyecekleri şimdiden uyarayım istedim 🙂

6) Denetim Merkezi (Control Center)

iOS 7 ile yeni gelen ve iPhone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği bir özellik de, cihazımızda çok sık kullandığımız Wi-Fi, Bluetooth, ekran parlaklığı vs. kapatma/açma gibi seçeneklere kolayca erişim imkanı sunan “Denetim Merkezi” (Kontrol Merkezi) ismindeki menü. Bu menü sayesinde eskiden Ayarlar menüsü altından bir çok adımdan geçerek ulaştığımız ve kapatıp açtığımız ayarı (Wi-Fi, Bluetooth, Uçak Modu, Düşey Yön Kilidi, Rahatsız Etme) kolayca kapatıp açabiliyoruz.

Denetim Merkezini açmak için de ekranı en alttan yukarı doğru çekiyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Kapatmak için de geri aşağıya sürüklüyoruz.

iOS 7 ile gelen Kontrol Merkezi ile ilgisi önemli birkaç bilgi de şunlar:

 • Kontrol Merkezinde maalesef 3G kapatıp açma seçeneği yok. Onun için hala Ayarlar -> Hücresel menüsünü kullanmamız gerekiyor.
 • iOS 6 ve önceki sürümlerde multitasking menüsünü sağa kaydırarak ulaştığımız Müzik Oynatıcısı, Air Play ve Düşey Yön Kilidi seçeneği artık sadece Kontrol Merkezinde var. Artık o şekilde bir multitasking menüsü yok. (Yazının devamında nasıl olduğunu paylaştık)
 • Eskiden Flashlight gibi App Store uygulamaları yardımı ile kapatıp açtığımız cihazın flaş led ışığı artık Kontrol Merkezinden kolayca kapatıp açılabiliyor. Bu sayede cihazımızı herhangi bir uygulama kullanmadan fener gibi kullanabiliyoruz.
 • Hesap Makinası, Sayaç ve Kamera uygulamalarına da Kontrol Merkezinden Kolayca ulaşılabiliyor.
Son olarak “Ayarlar -> Denetim Merkezi” menüsü kullanılarak Kontrol Merkezinin ayarlarını da değiştirebiliyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Örneğin bir oyun oynarken yanlışlıkla Denetim Merkezini açmak istemiyorsak, o zaman aşağıdaki menüden “Uygulama İçinden Erişim” seçeneğini kapatmamız gerekiyor.

7) Multitasking Menüsündeki Uygulamaları Silme

iOS 7’deki diğer bir önemli değişiklik de Multitasking menüsü ile ilgili. iOS 7’de de halen bir Multitasking menüsü var ve yine iOS 6’da olduğu gibi Home (Ana Menü) tuşuna çift tıklayarak açılıyor. Fakat iOS 7’deki multitasking menüsünün güzelliği uygulamaların en son kaldığımız ekranına ait bir görüntüsünü listelemesi.

Ayrıca iOS 7’deki mulitasking menüsünde yer alan en son açtığımız uygulamaları kaldırmak/silmek çok daha farklı (ve bence artık daha kolay) Multitasking menüsünden bir uygulamayı silmek için artık listedeki uygulamayı parmağımızla yukarı doğru kaydırıyoruz. Bu şekilde hızlıca bir çok uygulamayı ark arkaya listeden silebiliyoruz. (Fakat yine toplu silme seçeneği yok)

8) Arkaplanda Uygulama Yenileme

Bildiğiniz gibi iOS 7’den önceki sürümlerde (iOS 4, 5 ve 6’da) multitasking sınırlıydı. Yani uygulamalar sadece belli işlemler için gerçekten arka planda çalışıyor, onun dışında uygulamalar sadece arka planda donmuş bir şekilde bekliyordu. Ana Menü (Home) tuşuna çift tıklayıp multitasking menüsündeki bir uygulamayı açtığımızda da uygulama kaldığı yerden devam ediyordu. Fakat bu uygulama internet bağlantısı kullanıyorsa, kendisini güncellemesini beklemek zorunda kalıyorduk. Bu sayede her uygulama arka planda çalışamadığı için cihazımızın pili daha hızlı bitmiyor fakat verisini internetten hemen güncellemesi gereken uygulamaları kullanmak çok verimli olmuyordu.

Apple iOS 7′de ise uygulamalara arka planda çalışabilmeleri için biraz esneklik tanımış. Biraz diyorum çünkü uygulamalar yine arka planda sınırsızca çalışamıyor.

Fakat iOS 7’de artık arkaplanda çalışmak isteyen uygulamalar, cihaz uyku modunda değilse, yani zaten internet bağlantısı başka bir uygulama nedeniyle aktif ise arkaplanda çalışabiliyorlar. Ayrıca iOS 7 bizim uygulamaları kullanma zamanlarımıza ve periyodlarımıza bakıp ona göre de arkaplanda çalışmalarını düzenliyor. Özetle uygulamalara yine sınırsız bir arkaplanda çalışma özgürlüğü verilmiyor ama eskiye göre daha rahat bir şekilde arkaplanda işlem yapabiliyorlar.

Fakat yine de Apple bize, “Ayarlar -> Genel -> Arkaplanda Uygulama Yenile” menüsünden arka planda çalışmasını istemediğimiz uygulamaları kapatma imkanı veriyor yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Bu arada yukarıdaki ekran görüntüsündeki Arkadaşımı Bul, Borsa ve Hava Durumu gibi standart uygulamalar haricindeki dergi uygulamaları (Log Dergisi ve Avea Mobil Dergi) sizi yanıltmasın. Çünkü onlar Gazete Bayisi’ndeki dergiler. Dergiler tam olarak bir uygulama değiller ama güncellemeleri arkaplanda oluyor eskiden beri. Apple bu yüzden dergileri de bu menüye eklemiş otomatik olarak.

Fakat ileride diğer App Store uygulamaları da arkaplanda çalışmayı kullanmaya başladıkça yukarıdaki menüde yer alacaklar. Örneğin geçtiğimiz bahar tanıttığımız UP bilekliğinin uygulaması, iOS 7’deki arkaplanda yenileme özelliğini kullanmaya başlamış olacak ki yukarıdaki listedeki yerini almış.

9) App Store Uygulamalarının Otomatik Güncellenmesi ve Yakınımdaki Popülerler

Hazır arkaplandan bahsetmişken App Store uygulamalarının güncellenmesini ilgilendiren bir iOS 7 yeniliğinden bahsetmeden geçmeyelim. Artık App Store’dan indirdiğimiz uygulamaların güncellemeleri otomatik oluyor. Tabii bu zorunlu bir özellik değil. Eğer “Ayarlar -> iTunes ve App Store” menüsündeki Otomatik İndirmeler başlığı altındaki “Güncellemeler” seçeneğini kapatırsak güncellemeleri yine eskisi gibi manuel yapabiliyoruz.

Tabii eğer güncellemeler otomatik olsun ama mobil data paketimizden yemesin istiyorsak o zaman aynı ekrandaki “Hücresel Veri’yi Kullan” seçeneğini kapatıyoruz. Bu sayede otomatik güncellemeler sadece Wi-Fi üzerinden oluyor, 3G üzerinden otomatik güncelleme olmuyor.

Bir de hazır konu App Store’dan açılmışken iOS 7 ile App Store uygulamasına yeni eklenen Yanımdaki Popüler seçeneğinden de kısaca bahsetmek lazım. Bu özellik o anki konumumuzu alarak, Apple’a o an indirdiğimiz uygulamanın yanında bir de konumumuzu gönderiyor.

Aynı konumdaki bir iOS 7 kullanıcısı da konumunu paylaşarak App Store’daki Yakınımda menüsüne giriş yaparsa, aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi yakınında en çok indirilen uygulamaların listesine ulaşıyor. Ben aşağıdaki ekran görüntüsünü iOS 7 test sürümleri zamanında aldım ve çevremde başka iOS 7 test sürümü kullanıcıları varmış ki onların indirdikleri listede çıktı 🙂

10) Uygulama Bazlı Hücresel Veri Kullanımını Raporlama ve Engelleme

Özellikle evinde Wi-Fi olmayıp, iPhone’u ve iPad’ini genelde mobil internet paketleriyle kullanan kullanıcıları iOS 7’de en çok sevindirecek özelliklerden bir tanesi de uygulamaların kullandığı Hücresel Veri’nin artık raporlanıyor olması. Yani kısaca 3G bağlantısı üzerinden internete çıktığımızda ve paketimiz kısa sürede bittiğinde, bu paketin hangi uygulama tarafından tüketildiğini artık görebiliyoruz.

Hatta sadece uygulamalar değil, iOS işletim sisteminin kendi servislerinin de kullandığı data tüketimi de “Sistem Servisleri” menüsü altında gösteriliyor. Bu sayede bazı kullanıcıların “Ben hiç bir uygulamayı kullanmıyorum ama yine de paketim azalıyor?” sorusu da cevaplanmış oluyor 🙂 Çünkü sadece uygulamalar değil, iOS işletim sistemi de klasik bilgisayarlar gibi interneti kullanıyor az da olsa. Özetle kim ne kullanıyor hepsini görebiliyoruz.

Bu menüye de “Ayarlar -> Hücresel” menüsünün en altından ulaşabiliyoruz.

11) Sınırsız Klasörler

iOS 7 ile gelen yeniliklerden bir tanesi de cihazına çok fazla uygulama yükleyen kullanıcıları ilgilendiriyor. Bildiğiniz gibi uygulamaların ikonlarını biribiri üzerine sürükleyerek klasör yapısı oluşturabiliyoruz. Bu sayede biribiri ile alakalı uygulamaları bir klasörde toplayıp, daha sonra lazım olduğunda kolayca bulabiliyoruz.

Fakat iOS 7′e kadar bir klasör içine iPhone için maksimum 16 uygulama (ya da ikon), iPad için ise 20 uygulama sığıyordu. Bu nedenle eğer cihazımızda 9′dan fazla oyun var ise hepsini bir klasörde toplayamıyor, birden fazla klasör oluşturmak zorunda kalıyorduk.

iOS 7 ile ise bir klasöre konabilecek ikon/uygulama limiti kalkmış durumda. Yani bir klasör içine istediğimiz kadar uygulama taşıyabiliyoruz. Tabii bir klasörü açtığımızda bir anda yine en fazla 9 uygulama görebiliyoruz ama parmağımızla ekranı sağa ve sola kaydırdığımızda geri kalan uygulamalara da ulaşabiliyoruz.  Yani klasör içinde birden fazla sayfa oluyor her biri maksimum 9 ikon içeren.

12) Kamera ve Fotoğraf Uygulamalarında Hazır Filtreler

iOS 7 ile gelen diğer bir yenilik de Instagram kullanıcılarının zaten aşina olduğu filtreler, yani fotoğraflarımıza uyguladığımız efektler. Bu tip efektler amatörce çekilmiş fotoğraflara profesyonel bir hava kattığı için çok seviliyor. iOS 7 ile gelen filtre sayısı çok değil, fakat kullanıcıların en çok kullandığı efektler artık Kamera uygulamasıyla standart olarak geliyor ve de resmi çekmeden önce Kamera uygulamasıyla bir filtre seçip ondan sonra da filtredeki haliye resmimizi çekebiliyoruz.

iOS 7’de kamera ile çekim yaparken filtre uygulayabiliyoruz.

Ayrıca filtreleri sadece Kamera ile çekim yaparken değil, yaptıktan sonra da Fotoğraflar uygulamasından “Düzenle” seçeneği kullanarak da uygulayabiliyoruz. Yani her fotoğraf çekimi öncesi illa bir filtre seçmek zorunda değiliz.

Maalesef iOS 7 ile gelen bu yenilik de her modelde bulunmuyor. Kamera’daki filtre özelliğinden sadee iOS 7 yüklü iPhone 5, iPhone 4S ve iPod touch 5.nesil yararlanabiliyor. Fotoğraflar uygulamasıyla sonradan filtre ekleme özelliğinden de iOS 7 yüklü iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 5.nesil, iPad 3, iPad 4 ve iPad mini yararlanabiliyor.

13) Numara Engelleme

Bildiğiniz gibi iOS 7 öncesi sürümlerde iPhone için gerçek anlamda bir numara engelleme özelliği bulunmuyordu. Apple izin vermediği için App Store’da bu konuyla ilgili adam gibi bir uygulama da yer almıyordu. Hatta sırf bu konuyla ilgili “App Store’daki BlackList – Numara Engelleme Uygulamaları” başlıklı ayrıca bir yazı paylaşmıştık yıllar önce.

Fakat Apple iOS 7 ile nihayet bu numara engelleme olayına el attı. Yani gerçek anlamda artık istediğimiz bir  numarayı engelleyebiliyoruz, hem de basit bir şekilde. iOS 7’deki numara engelleme özelliği de sadece telefon çağrıları, iMessage/SMS mesajları ve FaceTime çağrıları için geçerli oluyor. Yani Whatsapp gibi uygulamalardaki kişileri ve mesajlarını bu şekilde engelleyemiyoruz.

Rehberimizdeki herhangi bir kişiyi veya bizi arayanları “Bu Arayanı Engelle” seçeneğini kullanarak engelleyebiliyor. Daha sonra istersek de engelini kaldırabiliyoruz. Bu konuyla ilgili daha önce gayet detaylı ve açıklamalı bir yazı yazdığım için burada tekrar paylaşmayacağım. Dileyenler aşağıdaki linki kullanarak bu yazıya gözatabilir:

iOS 7 ile Numara Engelleme : http://www.iphoneturkey.com/2013/08/ios-7-ozellikleri-inceleme-blacklist-numara-engelleme-ix.html

14) AirDrop

iOS 7 ile yeni gelen, fakat sadece iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 5, iPod touch 5.nesil, iPad 4. nesil ve iPad mini’de bulunacak AirDrop ismindeki yeni özellik sayesinde iOS cihazları, kendi aralarında internete ihtiyaç duymadan belli dosyaların (kişiler, resimler, videolar, vs.) transferi yapabiliyor.

Denetim Merkezi’nden aktif hale getirilen AirDrop üzerinden dosya transferi yapabilmek için AirDrop özelliği olan en az iki iOS cihazına, ve de bu cihazların Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarına ihtiyaç duyuluyor.

iOS 7 ile AirDrop üzerinden dosya transferi yapılabiliyor.

AirDrop elbette bazı iPhone kullanıcıların beklediği gibi özgürce diğer telefonlar veya bilgisayarları arasında dosya transferi yapabilecekleri bir özellik değil. Apple’ın güvenlik ve telif haklarından kaynaklanan kısıtlamaları burada da mevcut. Bu yüzden AirDrop hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linkteki detaylı incelememize gözatmanızda fayda olabilir:

AirDrop İncelemesihttp://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-airdrop-inceleme-iv.html

15) Diğer Yenilikler

Elbette iOS 7 ile gelen yeni özellikler yukarıdakiler ile sınırlı değil. Hepsini de bir yazıya sığdırmanın imkanı yok. Fakat yukarıdakile acaba iOS 7’e geçsem mi, yoksa iOS 6’da kalsam mı diye düşünenler için hızlıca bir fikir verecektir. Eğer halen kararsız kaldıysanız, o zaman aşağıdaki konuları içeren önceki detaylı inceleme yazılarımıza da bir gözatın derim:

iOS 7’de Pil Kullanımı ve Performans

Yazıyı sonlandırmadan önce, iPhone 5’imle iOS 7’nin test sürümlerini 3 ay kullanımı sonucu yaşadığım performans ve pil sorunlarını da paylaşayım istedim. Öncelikle ilk test sürümlerinde iOS 7 kullanmak bir işkence idi. Doğal olarak cihaz sürekli kendine reset atıyor ve uygulamalar crash ediyor. Fakat Apple yeni iOS 7 test sürümleri çıkardıkça bu sorunlar giderek azaldı. Şu an cihazımda Apple’ın 10 Eylül’de yayınladığı GM sürümü var cihazım artık çok stabil. Bir kere haricinde cihazım hiç restart yapmadı.
Cihazın pil tüketimi de ilk test sürümlere göre çok daha iyi ama çoğu kişinin umduğu gibi bir iyileşme yok. Yani iOS 7 doğal olarak iOS 6’dan biraz daha fazla pil tüketiyor. Çünkü iOS 7’de bir sürü yeni özellik var. Bunlar da ekstra pil tüketimi olarak yansıyor. Cihazım beklemede çok pil tüketmiyor ama 3G açıkken ve aktif kullanımda yine yarım günde pili bitiyor. Lakin benim evimde, arabamda ve ofisimde sürekli şarj kablom yanımda olduğu için çok problem olmuyor.
Fakat genel olarak değerlendirdiğimde yazının başında da belirttiğim gibi ben iOS 7’den memnunum. Elimde imkan olsa bile iOS 6’ya geri dönmem 🙂

Sizin Tecrübeleriniz (iOS 7 Test Sürümlerini Yükleyenler)

Takipçilerimiz arasında çok sayıda cihazlarına iOS 7 test sürümlerini yükleyen kullanıcılar olduğunu biliyorum. Özellikle Apple’ın geçenlerde yayınladığı iOS 7 GM sürümünü cihazlarına yüklemiş kullanıcılar yazıya yorum girerek tecrübelerini ve düşüncelerini paylaşırlarsa sevinirim. (Lütfen cihazlarınızın modelini de yazmayı unutmayın.)

524 Comments

 1. Kadir

  16/09/2013 at 01:23

  İphone 5 kullanıcısıyım bluetooth kullaklığıyla telefon görüşmesi yapabiliyorum ama bir türlü müzik dinleyemiyorum nokia veya samsung telefonlarda ise her ikiside oluyor bu konuda yardımınızı bekliyorum.

  • Semih

   16/09/2013 at 08:08

   Kulaklığın stereo özelliği olması gerekiyor. Bazı istisna modellerde dediğiniz olay geçerli

   • Bülent

    16/09/2013 at 09:16

    Hayır diniliyebiliyoruz bu kullandıgınız cihaza baglıdır. Jabra tavsiyemdir

  • Anonim

   16/09/2013 at 08:09

   Sony ericsson mw 600 Bluetooth kulaklığı dene kulaklık ekranından arayanı görebiliyorsunuz ayrıca dahili fm de var deneyin öyle alın:)saygılar

  • Ercan Maleri

   16/09/2013 at 08:50

   Mrb ben Senhiser mm200 stero bulutut kulaklik kullaniyorum. Muzik,radyo,navigasyon,tlfn gorusmesi hepsini tapiyorum vede muthus sesi var cok menunun. Biraz pahali bur urun ama parasini fazlaiyla hakediyor. Arti kulaklikkari kucuk ve cok yumusak motorsiklet kaskimi takiyorum asla rahatsiz etmiyor.

  • Anonim

   16/09/2013 at 09:15

   Jabra Clipper Stereo Bluetooth Kulaklık önerimdir. Sorunsuz 2 yıldır kullanıyorum.

 2. Dogukan

  16/09/2013 at 01:53

  Merhaba,
  Eski bildirim merkezindeki hava durumu gorselligi ile ve haftalik gorunumu ile cok daha kullanisliydi diye dusunuyorum. Hava durumunu anlatmak icin sadece yazi kullanmak bence yetersiz. Ayrica bildirim merkezindeki hava durumunun acik olabilmesi icin mutlaka konum servislerinden izin verilmesi gerekiyor, eski iOS’ta oldugu gibi ilgilendigimiz ili secmek gibi bir imkan malesef yok. Bildirim merkezinin aktif olarak kullanildigini da hesaba katarsak, surekli GPS kullanimi pil omrunu oldukca etkileyecektir.
  Tesekkurler

  • Omer

   16/09/2013 at 09:58

   Iphone 4s kullaniyorum zil sesleri cok dusuk

 3. Yusuf

  16/09/2013 at 01:54

  Merhabalar Mustafa bey sizden ricam soruma cevap verirseniz memnun olurum. İphone5’ime 18 Eylül’de iOS 7 yükleyeceğim fakat yaklasik 1senedir sakladığım ve hic silmedigim SMS’ler var eğer bu güncellemeyi yaparsam bu SMS’ler silinirmi? Korkuyorum mesajlar gidecek diye aklıma (güncelleme yapmasammi) düşünce geliyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 07:36

   Hayır silinmez. Biliyorsunuz güncellemeler ile hiç bir şey silinmiyor. Fakat yine de güncelleme öncesi yedek alın. Bu konuyla ilgili bir yazı da paylaşacağım ayrıca.

   • Yusuf

    16/09/2013 at 10:26

    Teşekkür ederim cok sagolun.

 4. Ali

  16/09/2013 at 02:04

  Dostum ben cevap verim.itools programını pc ye indir.mesaj,rehber,resim,uygulama vs. Pc ye kaydedebilirsin bu programla.

 5. Ali

  16/09/2013 at 02:08

  İ4 te gm sürümünden hiç memnun kalmadım.akıcılık çok kötü,rehber geç açılıyor,kasmalar var.umarım zamanla düzelir.şuan için 6.1.3 e geri döndüm mutluyum.forumlarda i4 performansını ilerleyen zamanlarda takip edip geçip geçmemeye karar vericem.bence i4 sahipleri hemen 7 ye geçmeyin derim.7.1-7.2 yi bekleyin.

 6. Oğuzhan

  16/09/2013 at 02:29

  Şuana kadar Bluetooth’u olupta dosya gönderemeyen tek telefon herhalde iphonedur. Sanki çok büyük bir özellik yapmışlar gibi adını değiştirip airdrop demiş ve bunu 4s’e koymamış. En baştan beri koyması gereken özelliği yıl olmuş 2013 daha yeni koymuşsun birde alt modellere kısıtlama getirmişsin bu ne saçmalıktır. Telefon kaldırmasa gücü yetme anlarım ama bu düpedüz adamı (affedersiniz ama) salak yerine koymaktır. (İphone 4s kullanıyorum.) Apple’a email falan yollayıp baskı yapılsa konurmu sizce.

 7. Oğuzhan

  16/09/2013 at 02:31

  U arada bu yazıları yazdığınız ve emek harcadığınız için çok teşekkürler.

 8. Serdar

  16/09/2013 at 03:09

  Mustafa Bey, iOS 6 da bildirim merkezinden Facebook ve Twitter için direk durum güncellemesi yapabiliyorduk. iOS 7 için bu özellik kalktı mı ? Cihazımda iOS 7 yüklü fakat bildirim merkezini açtığımda Facebook ve Twitter için durum paylaşabileceğim bir yer göremiyorum.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 07:34

   Yukarıdaki yazıda da paylaştığım gibi kalktı.

   • Emre Yeter

    16/09/2013 at 10:40

    İOS 7 GM surumunu nasil yukleyebilirim?

 9. Fatih

  16/09/2013 at 03:35

  Mustafa bey internet paylasimi icin İPhone 4S i aciyorum bluetooth ariyor ama hicbir cihazi bulamiyor.. Yazilimsal sorun mudur? İOS 7 ile duzelir mi?

 10. Ömer

  16/09/2013 at 07:13

  Paylaşım için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

 11. Kamil Altun

  16/09/2013 at 07:30

  Ben iOS 7 den çok memnunum tek sorunum eskiden meşgule aldığım telefonları tek seferde geri arayabiliyordum şimdi arayamıyorum. Telefonum iOS 6 da olduğundan daha hızlı çalışıyor iPhone 4S kullanıyorum. Herkese iOS 7 yi tavsiye ederim. iOS 7 GM sürümü ile tüm olumsuz düşüncelerimi temizledi. Apple çalışıyor kullanıcıları mutlu

 12. Bora

  16/09/2013 at 08:06

  Mustafa bey merhaba. İOS 7 de airdrop ozelligini sadece 5 ve diger mideller destekliyormus. Ben 4s kullanicisiyim ve dogal olarak bunu kullanamiyorum. Acaba resimleri Twitter da ya da Facebook da airdrop olmadan paylasabilecek miyim? Yoksa artik telefondan Twitter ya da Facebook a resim atma donemi bitti mi? 🙂

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 08:27

   Elbette paylaşabileceksiniz. AirDrop’un twitter veya facebook ile bir ilgisi bulunmuyor.

  • İdris

   16/09/2013 at 09:40

   AirDrop un iPhone 4s e gelmemesi saçmalık.

   • Deepblue

    16/09/2013 at 14:34

    Bn 5 kullanıyorm ama bncede saçmalık 5 çktğnda 4s im olsaydı 5 almam diodum hemen hemen aynılardı ama artık bu dönemi apple kaldrdı illaki yeni model al deyip çalşmalarının karşılığı maddi olarak böyle alacaklar glba ayrıca maddi boyutu bizim ülkemizde sıkıntı ötv den dolayı yoksa abd deki indanlar stokları bile tüketiolar ucuz oldğndan bakın 5c abd de ne kdr Türkiyede ne kdr olcak

 13. Ender

  16/09/2013 at 08:25

  Bence 7.1 ile AirDrop ozellıgını i4s altına vermeleri gerekiyor bu konu hakkında Apple a e mail yollayacağım yoksa iPhone kullanmaktan vazgecıcem bunuda belırtıcem gercı Apple a muhtemelen sallamayacaklar adamların TÜRKİYE Yİ kaale aldıkları yok ne yazıkki cogu programlardan farkedebilir herkes

 14. Aysenur

  16/09/2013 at 08:27

  IOS7 ile IOS7gm arasında me fark var ve biz 18 eylülde hangisini yükleyeceğiz acaba?

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 08:51

   Siz Apple’ın size dağıtacağını yükleyeceksini. Apple’ın geliştiricilere dağıttı GM sürümü de muhtemelen aynı olacak. Fakat Apple son dakika bir hata bulursa, onu düzlçeltip çıkabilir. Bu yüzden aynı olmaz.

  • Cuma21

   16/09/2013 at 08:59

   18 Eylül’de IOS 7 final sürümü yükleyebileceksiniz. Gm sürümü, final sürümü ile aynı olup sadece yazılım geliştiricilere sunulup son ufak hataları geri bildirimlerle düzeltmeyi amaçlamaya yönelikdir.

 15. İsmail Varol

  16/09/2013 at 08:29

  Merhaba

 16. Mirkan

  16/09/2013 at 08:33

  Mustafa bey elinizde ios7 ye gecirip deneyimlerinizi paylasabileceginiz bi iphone4’ünüz var mı:D

  • Emrah

   16/09/2013 at 11:49

   İphone 4 kullanıcısıyım. Beta 3 ten itibaren kullanmaktayım.tek sorun beta oldugu için menü ara sıra donuyor. onun dışında İos7 tek kelimeyle muhteşem.ios7 den sonra İos6 yı görmek bile istemeyeceksiniz 🙂

 17. Arif

  16/09/2013 at 08:48

  Mustafa bey iphone 4 ilk ciktigi gunden beri (yaklasik 3 yildir) tum yazilarinizi takip etmeye ozen gozteriyorum yakin zamanda telefonu sifirlama ve i7 guncellemesi ile bir yazi patlasacaginizi biliyorum. Fakat bu zamana sanirim benim gozumden kacirdigim bir ayrinti hakkinda bilgi rica edecegim. İki senedir ayni yedegimi kullaniyorum ve i7 ile sifirlayip temiz bir guncelleme istiyorum. Lakin itunestan yeni bir iphone dedigimizde eski yedegimizdeki uygulamalara ulasabiliyormuyuz ulasip onlari geri yuklersek temiz bir guncelleme yapmis olabilirmiyiz yoksa her bir programi bastan sifirdan indirmemiz dahami saglikli.

 18. Misafir

  16/09/2013 at 09:00

  Mustafa bey bence bu en kötü iOS sürümü olacak. Bir de dikkat ettiniz mi Apple hiç iPad ile demo yapmadı iOS 7’de ?

 19. Malkoç

  16/09/2013 at 09:11

  Gel artık 18 eylüüll 🙂 inş çarşambayı sel almaz 🙂

 20. Emir Köse

  16/09/2013 at 09:30

  Mustafa Bey toplu olarak uygulamaları kapatmak mümkün değil demişsiniz bu doğru fakat aynı anda 3 uygulamayı kapatmak mümkün oluyor eğer üç parmağınızla uygulamaları aynı anda yukarıya iterseniz. Bunu da ilave ederseniz faydalı olabilir

 21. İdris

  16/09/2013 at 09:38

  Mustafa bey, gm sürümünde daha önceki betalarda gördüğünüz paralax ve panaromic wallpaper olayı var mi? Teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 10:07

   Panaromic wallpaper desteği sonradan kalktı ama paralax desteği halen devam ediyor.

   • İdris

    16/09/2013 at 10:38

    Güzel bir özellik gibiydi.

   • Emrah

    16/09/2013 at 11:55

    iphone 4 te bu özelliği göremedim.beta olmasından dolayımı yoksa 5. nesillerlemi sınırlı?

 22. Mert

  16/09/2013 at 09:41

  Siz de mobil uygulamanızı iOS7 tarzı tasarıma geçirmeyi düşünüyor musunuz? Bazı geliştiriciler şimdiden yenş tasarım için güncellemelere başladılar.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 10:20

   Evet. Hatta sponsor da buldum 🙂

 23. No name

  16/09/2013 at 09:41

  Ios 7 nin deneme test sürümünü nasıl indirebilirim….

 24. Mustafa ESEN

  16/09/2013 at 09:43

  Merhaba Mustafa Bey

  Güzel incelemeniz için teşekkürler, yine döktürmüşsüzüz 🙂
  Sizden ricam ios7’de ASSISTIVE TOUCH var mı? Varsa kullanımında bir aksaklık var mı? Malumunuz Home tuşunu bozmamak için çoğunlukla AT’yi kullanmakta fayda oluyor.

  İyi günler

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 10:19

   Evet var ve aktif bir şekilde kullanıyorum.

   • Mustafa ESEN

    16/09/2013 at 13:31

    Cevabınız için teşekkür ederim,anladığım kadarıyla sorunsuz kullanıyorsunuz (Takılma veya donma vs yaşamadan)

 25. Berk

  16/09/2013 at 10:22

  Merhaba,
  Ben Iphone4 kullanıcısıyım. ios7 gm sürümüne 4-5 gün önce güncelledim. Genel olarak bir sorun göremedim. Geçişlerde vs. takılma olmadı hiç. Sadece facebook açıldıktan sonra 2-3 sn. içeriği güncellemesini bekliyorum. Oda ilk açılışta sadece. Açıkcası bazı sistem uygulamalarının çalışma hızı daha iyi geldi bana önceki sürüme oranla. Grafik tasarımcı olduğum için işim gereği görsellik benim için çok önemli. Mustafa bey gibi bende minimal tasarımlardan hoşlandığım için tasarımı genel olarak beğendim. Tabi bazı sorunlar var ama bunlarada yorum farkı diyelim artık. Iphone4 performansıyla ilgili çok kasıyor berbat diye yazan arkadaşlar detaylı paylaşımda bulunurlarsa sevinirim.

 26. Konuk

  16/09/2013 at 10:29

  Mustafa Bey, acaba IOS 7’de 25PP programı çalışıyor mu?

  • Mrofesor

   16/09/2013 at 15:48

   İnternette okuduğum kadarıyla 25pp ios 7 nin beta sürümlerinde çalışmış

 27. Suleyman

  16/09/2013 at 10:31

  İos 7 nasıl indireceğim

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 10:34

   Çarşamba günü (18 Eylül) Apple yayınladığında cihazınıza güncelleme olarak gelecek.

 28. Shukshin

  16/09/2013 at 10:39

  Whats app in gözünü seveyim. Air drop ihtiyac dışı olacak sanırım. Hem Bluetooth hem wifi:) kizilotesi diye birsey Allah’tan yok artık

 29. Eko

  16/09/2013 at 11:13

  Slm Arkadaslar İphone 4 Cihazim Var Genpa Ama Ben Jailbreak Yaptim İos 7 Ye Nasil Yukseltmem Gerekiyo Yardimci Olursaniz Sevinirim.iyi Gunler

  • Mrofesor

   16/09/2013 at 15:50

   Önce jailbreaki kaldırman lazım ( internette bunla ilgili birçok yazı bulabilirsin ) daha sonra cihazına gelen güncelleme uyarısı ile ios 7 ye geçiş yapabilirsin

 30. Huzeyfe

  16/09/2013 at 11:15

  Merhaba, öncelikle iphone4 kullanıcısı olduğumu belirteyim. Eski modellerin yeni işletim sistemlerinde çok verimli çalışmadığını bu nedenle iphone 4 kullanıcılarının hemen yüklememesi iOS 7.0.1 veya devamında yapılacak güncellemeler sonrası geçiş yapılması konusunda farklı sitelerde bilgi ve yorumlara rastladım. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 12:57

   Dediğiniz gibi ilk sürümlerde sorun olabiliyor fakat bu iPhone 4’ün performansını değiştirmez. Yani sonraki güncellemeler ile çok fazla bir iyileşme olmaz.

 31. Numan

  16/09/2013 at 11:23

  3G kısa yolu wifi gibi yaparlarsa çok daha güzel olur.

  • burak35

   16/09/2013 at 14:34

   Aynen 3G icin yine kasicaz kendimizi cok sacma

 32. Yavuz

  16/09/2013 at 11:27

  Haritalarda değişiklik yine yok saçma sapan bir harita uygulamasına devam

 33. Burak

  16/09/2013 at 11:31

  18 Eylül akşam saat 20,00 ooff daha çok var neyse sabırla bekliyoruz

 34. Mehmet

  16/09/2013 at 12:04

  Kac mb olacak ios7 ?

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 12:53

   iPhone 5 için tam sürüm 800MB civarında. Fakat iOS 6’dan iOS 7’ye geçerken parçalı olacağı için daha düşük olacaktır. Fakat o bile yine de en az 300-400MB. olur düşüncesindeyim.

 35. Yetking

  16/09/2013 at 12:08

  Mustafa bey Ios7 de kilitli ekrana panaromik fotoğraf koyduğumuzda hareketli olabiliyordu incelemelerde duyurmuştunuz. Bu özellik devam ediyor mu ya da kalktı mı kalktıysa neden kalktı ?

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 12:54

   Evet kalktı. Neden kalktığını bilemiyorum.

 36. Ali Erbay

  16/09/2013 at 12:17

  Merhabalar Mustafa Bey, ben i4 32gb kullanıcısıyım. Bir çok yorumda iOS7 nin i4 de kastığı yavaş olduğu söylenmiş. Evet bu doğru olabilir. Benim düşüncem i4 32gb 16gb 8gb a göre yavaş olma sorunu fark etmez mi? Yani i4 ün hafızasına göre iOS7 nin performansı değişmez mi? Bunu merak ediyorum. Cevaplarsanız memnun olurum. Kolay gelsin, i ğünler.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 12:54

   Pek değişmez disk kapasitesi nedeniyle. Esas sorun genelde işlemci ve hafıza (RAM) oluyor.

 37. Bahadirr

  16/09/2013 at 12:48

  Pil performansi hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim.
  Sabah 9 cihaz 100% Durumda diyelim. Aksam 18:00ya kadar 3g ara ara Acik. Edge hep acik. 2 saat muzik dinleedigimizi ve nette ara arada search yaptigimizı öngörelim. Ayrica bu zaman araliginda max 1 saat telefon gorusmesi ve 25’e yakin sms alan bi cihazin sarj durumu sizce varsayim olarak hangi durumda olur? Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 12:56

   3G’nin ne kadar açık olduğu ve iyi çekip çekmediği çok önemli. Fakat dediğiniz senaryoda piliniz muhtemelen %20’ye gelmiş olur çok rahat.

 38. Huseyin

  16/09/2013 at 13:01

  Yeni ozellikler cok iyi harika ama yeni tasarim cok berbat, iphonenun kendıne ozel tarzı vardı iconları fılan batırdılar. Android telefona benzettiler

 39. Yusufhan

  16/09/2013 at 13:04

  Mustafa bey ben ios 7 geçiş yaptıgımda uykulamalarım ve kişisel bilgilerim gidermi veya gitmemesi için ne yapmalıyım..! ?

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 13:17

   Normalde güncelleme ile hiç birşey gitmez fakat sorun çıkmasına karşın yedek almanız yeterlidir. Bu konuyla ilgili ayrıca bir yazı paylaşacağım merak etmeyin.

 40. Akın Ömeroğlu

  16/09/2013 at 13:27

  Selamlar,

  İlk beta’dan bu yana ios 7 kullanıyorum ve şu anda da GM’ye kadar geldim emektar telefonum 4S ile. Görebildiğim kadarı ile pek çok hata giderilmiş ve pil performansı tekrar eski haline gelmiş durumda hatta ios 6’ya göre bir miktar daha ileri gitmiş olabilir.

  Benim tek şikayetim RAM kullanımı ile ilgili. Hala n tane yüksek ram ihtiyacı olan yazılımı çalıştırdığımda ios 7’nin bunları düzgün yönetemediğini ve en sonunda bir tanesinin çakıldığını görüyorum. Bunun nedeni bu yazılımların ios 7’nin api’sine tam olarak geçmemesi de olabilir zira Apple 11 ya da 12 Eylül günü yeni api kullanan yazılımların depoya girmesine izin verdi. Onun dışında ben beklediğimi bulduğumu söyleyebilirim ios 7 ile. Zira uzun süredir alışılmış bir tasarım çizgisi ve benzer bir kullanma deneyimi sunuyordu ios. Beğenip beğenmemekten öte artık biraz sıkılmıştım. Şimdi bazı konularda deneyim tamamen değişmese bile tamamen farklı bir tasarım yaklaşım ile gelen bir tazelik olduğunu düşünüyorum. En azından bir yıl kadar daha kişisel telefonumda apple kullanacağım sanırım. sonrasına da sonra bakarız artık 🙂

 41. ahmet

  16/09/2013 at 13:31

  Abi bu siri nezaman türkçe olacak bilgin varmı

 42. Kenan

  16/09/2013 at 13:32

  Batarya problemine ilaç olurmu arkadaşlar ios7 🙁

 43. Oyuncu

  16/09/2013 at 13:52

  Bakalım ios7 oyunlar anlamında nasıl bir performans sunacak. Lakin resimlerden gördüğüm kadarı ile harika bir sistem olmuş. Umarım ios6 gibi stabil olur

 44. Anonim

  16/09/2013 at 13:55

  Peki mustafa bey, bu cihaz için sizlerden bir şey istesem yapar mısınız? Zira çokluk şart gibi. Biz görme sorunu olanlar ekran okuyucuda aylin kullanıyorduk. Gereksiz hataları vardı. Ç gibi bir harfe çengelli küçük ç diyordu. Komik. Şimdi ise, Yelda denen sesimsi rezil bir ses geliyor. Acaba bu şirket, sentezleyici firmalarına appstore bünyesnde izin verir mi sizce?

  Nuance berbat bir firma. Kepaze bir firma. Yabancıların sentezleyicilerine değer veren bu kepaze firma, ülkemiz içiin alfabemizi adam gibi kodlamayan, her harfi diğerine benzeyen kapaze bir ses sunuyor. Kepazelik.

 45. Anonim

  16/09/2013 at 13:57

  İsteğimse, buradaki üyelerin ve müsafirlerin bu iş için apple firmasına mail atmalarıdır.

  Yelda sesi kepaze hataları bitmedi ve ses anlaşılmayacak derecede boğuk konuşuyor. Burnu tıkalı bir sentezleyici. Bu yelda pek sümüklü Mustafa bey.

 46. Kaan

  16/09/2013 at 14:00

  Mustafa Bey ,

  İOS 7 nin harita uygulaması ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım . Test etme imkanınız oldu mu nasıldır ? Ayrıca bir navigasyona hala ihtiyaç duyuluyor mu.

  Teşekkürler

 47. burak35

  16/09/2013 at 14:36

  şu 3G yi neden kolay ulasilcak biryere almamislar anlamadim en cok kullanilan uygulamalardan biri sonucta

 48. Sidal

  16/09/2013 at 14:39

  İphone5 kullanicisiyimm evde wi fi surekli kopma ve 3 g de arasira kopmalar oluyor sizce bu durum normal mi ??
  İos7 de bu sorunlar cozulecekmi ??

 49. Okan

  16/09/2013 at 15:04

  iOS 7 GM indir çok güzel kullanışlı ama bildirim sesleri gelmiyor bazıları geliyor bazıları gelmiyor ayrıca kilit seslerinden biri çıkmıyor bu sorunlar tek bende mi var yoksa herkezdemi yada sorun felan yokmu

 50. Kaan

  16/09/2013 at 15:31

  Iphone 5 cihazima GM sürümünü yükledim ve cok memlun kaldim ciddi anlamda pil israfina rastlamadim gün icerisinde cihaz sürekli olmama ragmen hemen hemen ayni sekilde sarjimla aksami yakalayabiliyorum 🙂 bununla beraber cok sade ve esnetik bir arayüz olmus ios 6 ya nazaran cok fazla artisi var bence ios 7 ye gecmemek icin hic bir sebep yok.. Yazilarinizi dikkatle okuyorum paylasimlariniz icin tesekkur eder devamini beklerim 🙂

 51. Yiğit

  16/09/2013 at 15:58

  bazı sitelerde ios7 gm sürümünde kameranın burst mode’u olduğu yazıyor (iphone 5s’te olacağı söylenmişti) doğru mu? gerçi aynı siteler final sürümünde bu özelliğin kaldırılabileceğini de söylüyor.. :/

  bir de bildiğim kadarıyla multitasking ekranında birden fazla parmakla birden fazla uygulamayı aynı anda yukarı iterek silebiliyormuşuz.. hatta ekranı yatay şekilde tutarak da..

  • Mehmet

   16/09/2013 at 22:08

   Gerçektende iki parmağımla iki açık uygulamayı birden kapatabildim teşekkürler bilgi için

   • Anonim

    17/09/2013 at 16:58

    Ekrana 3 uygulama sığdığı için 3 parmağınızla da 3 er 3 er kapatabilirsiniz.

 52. UĞUR

  16/09/2013 at 16:04

  Eski kullandığım zil sesi gene olacakmı? Yoksa başka melodimi kulanacağim.

  • Anonim

   16/09/2013 at 17:24

   Hayır olacak

 53. Malkoç

  16/09/2013 at 16:05

  Merhaba Mustafa Bey

  Ben İphone 4 Kullanıcısıyım Bağzı Arkadaşlar İos 7 İos 6 kadar Stabil Olmuyacağnı Söylüyor Çok Kararsız Kaldım Acaba Güncellesem mi ?

  Saygılar…

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 16:06

   Bence biraz bekleyin, hemen geçmeyin. Nasıl olsa geçen olur, onların da yorumlarını alırsınız.

 54. Yavuz

  16/09/2013 at 16:10

  Mustafa Bey selamlar, paylaşım ve samimi, sohbet tadındaki incelemeleriniz için teşekkürler. Konuyla pek alakalı değil ama benim şöyle bir sıkıntım var. İphone 4 cihazımı ilk aldığımda media markt tan kurulum yaptırdım ve eski telefonumdaki (android tabanlı bir cihazı) rehber ve fotoğrafları aktardılar. Fotoğrafların içine girdiğimde film rulosu haricinde “fotoğraf arşivi” ve “camera” adında içerisinde aynı fotoğraflar olan 2 tane klasör var. Sıkıntım bunları silemiyor olmam ve yaklaşık 700 civarı fotoğraf yok yere yer kaplıyor. Nasıl silebileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. İyi çalışmalar

  • Ömer

   16/09/2013 at 16:29

   Cihazınızı usb kablo ile bilgisayara bağlayın. iTunes yüklü değil ise öncelikle iTunes programını indirin. Eğer yüklü ise otomatik olarak açılacaktır. Sonra itunes üzerinde sağ üst köşede bulunan Iphone sekmesine tıklayın. Yukarıdaki sekmelerden fotoğrafları tıklayın. Sonra, Şuradaki Fotoğrafları Eşzamanla öğesinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Yanda Klasörü Seçi tıklayıp içinde resim olmayan boş bir klasörü tanımlayın ve eşzamanlayı tıklayın. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bende aynı sorunu yaşamıştım böyle çözdüm.

 55. Levent Sönmez

  16/09/2013 at 16:19

  İphone 4 kullanıcısıyım Çarşamba günü ios 7 çıktığı anda telefonuma yükleyeceğim.Belki ios 7 iphone 4 leri biraz kasabilir.Ama en güncel sürümü kullanmak herzaman için daha iyidir.

  • CaN

   17/09/2013 at 16:31

   Merak etmeyin kasmyıor 🙂

 56. Emir

  16/09/2013 at 16:31

  Mustafa bey , Nelly Furtado yu paylasmissiniz çok sevindim. Ben de beta 5 e kadar kullandim ve ardindan tertemiz bir sekilde 6.1.4 e döndüm. Gayet hos bir tecrubeydi. İsinma sorunu vs. hicbirsey de yasamadim. En bastan , kacak yollar yerine düzgün gecmek icin bekliyorum bakalim 🙂 . Tek korkum şarj olayi , zaten fazla birsey de beklemiyorum ve beklememek lazim bence. Ellerinize saglik.

 57. Tuncay

  16/09/2013 at 16:43

  iOS 7 test sürümü (GM) yüklü ve silinen mesajlar halen duruyor

 58. Ali eren

  16/09/2013 at 16:46

  Bende iphone 4 lerde kasma yani ara sıra sapıtacağını düşünüyorum ios7 nin ios6 da bile bazen kasmalar gerçekleşiyor. O yüzden 4s. E geçmeyi düşünüyorum. İphone 5 çok ince geldi elime elim iri olduğu için birde kaygan
  Ama belki ileride geçerim

  • CaN

   17/09/2013 at 16:32

   iPhone 4 de ben bizzat denedim en ufak bir kasma görmedim ki zaten kasılacak yerler hep kırpılmış düzenlenmiş transparanlık vs. gibi…

 59. ulaş toplar

  16/09/2013 at 16:55

  sayın mustafa bey öncelikle bu incelemenizden dolayı size teşekür ederim size 2 sorum olacak birinci sorum ios 7 de voiceover ekran okuyucu hala kullanılmaya devam ediyormu ikinci sorum haritada bir günceleme varmı teşekür ederim not cihazım iphone 5

 60. Emre

  16/09/2013 at 17:08

  çok başarılı bir inceleme yazısı olmuş, elinize sağlık.

 61. Erdogan

  16/09/2013 at 17:16

  Mustafa Bey oncelikle iyi gunler. Kameradaki canli filtre ozelliginiz 4S’e beta 4’te geldigini okumustum. Bu ozellik halen gecerli mi?

 62. Osman

  16/09/2013 at 17:31

  Bi sorum olcakti arkadaslar. Ben iphone 4 kullanicisiyim ios 7 yuklersem cok kasar mi ne diyosunuz, ona gore yukleyecegim cunku?

  • CaN

   17/09/2013 at 16:33

   En ufak bir kasma yok içiniz rahat olsun… (Sıfırdan kurulum yapacaksınız yalnız)

   • Osman

    17/09/2013 at 17:30

    Tesekkur ederim ama sifirdan kurulum derken anlamadim?

 63. Ramazan

  16/09/2013 at 17:43

  Mustafa Bey, ios7’de SMS iletildi raporu var mı acaba ? Bu baya bir sıkıntı benim için.

 64. echooo

  16/09/2013 at 18:02

  Mustafa bey selamlar.ben gurcustandan yaziyorum bende su an iphone 4s kullaniyorum ios6.1.3 jb cikmadimi daha?ios 7 ye gecersem jb yapabilirmiyim?

  • Murat Yavuz

   17/09/2013 at 16:04

   Hayır Jailbreak yapamaz sınız..

 65. Burak

  16/09/2013 at 18:32

  Ya çok güzel olmuş bugüne kadar ıphone kulanıcısıyım galiba eski zil sesleri yok olmasa olmaz ama varmı yokumu

  • Yiğit

   16/09/2013 at 19:05

   eski zil sesleri de mevcut.. 😉

  • echooo

   17/09/2013 at 22:46

   Allah razi olsun sagolasiniz.

 66. Anonim

  16/09/2013 at 18:56

  Genel olarak beğendiğim ios 7 ye benim için önemli özellikler yine gelmedi.

  Yine haritada bir değişiklik yok. Google Maps hala Türkiye AppStore dan indirilemiyor!!!

  3G Control Center dan açılıp kapatılamıyor. Nedense?

  Siri halen daha Türkçe değil.

 67. ⚡⭐crAzy⭐⚡

  16/09/2013 at 19:14

  Teşekkürler

 68. Kerem

  16/09/2013 at 19:17

  Burda değinmemişsiniz ama ios 7 ile artık tüm mesajların alma-gönderilme saatleri yazıyor. Mesaj açıkken ekranı en sağdan sola doğru kaydırırsanız görürsünüz.

 69. ⚡⭐crAzy⭐⚡

  16/09/2013 at 19:26

  !

 70. crAzy

  16/09/2013 at 19:31

  Mailime yorumlar artık gelmiyor sizin sitenizden

 71. ismail

  16/09/2013 at 20:43

  telefonu meşgule düşürdüğünüz kişi ana bildirim ekranında gözükmüyor

  karşı tarafa ses az gidiyor

  boşluk tuşunun algılaması çok kötü

  tuş kilidini açarken ses çıkarmıyor

  bildirim merkezine hava durumu eklenmiyor

  sesler ios6 daki gibi tok değil
  bir hata daha

  Telefon arandığı zaman bazen zil çalmıyor saatler sonra çağrıyı görüyoruz

  • muzaffer

   16/09/2013 at 21:26

   iphone 4 killaniyorum ,3 gundur gm surumu yuklu , su ana kadar fazla bir problem yasamadim
   bildirim merkezinde hava durumu var ama aciklama seklinde
   tus kilidini acarken ses cikmiyor
   zil konusunda problem yasamadim
   karsi tarafa ses az gitme gibi problem de yok

   • Malkoç

    16/09/2013 at 21:39

    Merhabalar Sn. Hocam

    Acaba ios 6 sürümü kadar stabilmi ios 7 ?

   • Ahmet

    16/09/2013 at 22:08

    telefon kasıyor mu acaba

 72. Murat

  16/09/2013 at 21:15

  Mustafa bey ios7 kamera uygulamasında zamanlayıcı var mı yani 10 sn geriye sayıp otomatik çeken özellik??

 73. Yahya

  16/09/2013 at 22:14

  Merhaba Mustafa Bey. Özel bir sorum olacaktı. Şu an sizin elinizdeki telefon İphone 5 mi? 🙂 Özel bir soru oldu ama cevap vermemeniz de doğal tabiki 🙂

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 22:28

   Elbette özel değil. Zaten yazılarımda belirtiyorum zaman zaman. Evet iPhone 5 🙂

 74. Fatih gür

  16/09/2013 at 22:20

  Hocam yazılarınızı keyifle okuyorum emeğinize sağlık. Fakat dikkatimi bişey çekti multitasking resminde iTurkeyBiz uygulamasında altta reklam var 🙂 Uygulamanın sahibi olarak siz de mi daha satın almadınız 🙂

  • Mustafa Tan

   16/09/2013 at 22:29

   Elbette aldım ilk Pro’yu çıktığında düzgün çalışıyor mu diye. Fakat arada siliyorum bazı şeyleri test için, sonra da Pro’ya geçmeyi unutuyorum 🙂

 75. Arif

  16/09/2013 at 23:33

  Mustafa bey iphone 4 ilk ciktigi gunden beri (yaklasik 3 yildir) tum yazilarinizi takip etmeye ozen gozteriyorum yakin zamanda telefonu sifirlama ve i7 guncellemesi ile bir yazi paylasacaginizi biliyorum. Fakat sanirim benim gozumden kacirdigim bir ayrinti hakkinda bilgi rica edecegim. İki senedir ayni yedegimi kullaniyorum ve i7 ile sifirlayip temiz bir guncelleme istiyorum. Lakin itunestan yeni bir iphone dedigimizde eski yedegimizdeki uygulamalara ulasabiliyormuyuz ulasip onlari geri yuklersek temiz bir guncelleme yapmis olabilirmiyiz yoksa her bir programi bastan sifirdan indirmemiz dahami saglikli.

 76. Hakan

  16/09/2013 at 23:36

  Telefonun bozulacagini bilsem yine yüklerim ios7 yi 4 kullanıyorum Çarşamba aksamı saat 8 de telefonu iTunes e bağlayıp beklicem 🙂 yepyeni telefonum olacak insallah 🙂 iOS 7 gibi bir güncellemeyi yüklemek iyi olmasaydı koca şirket sunmazdi heral

 77. Eneshan

  16/09/2013 at 23:36

  merhabalar ben bişey sorucam ya bu iOS 7 de hala siri ye Türkçe desteği gelmemiş bunun için Apple şirketine bi öneri yazabileceğimiz biyer varmı ??

 78. Mustafa zahid

  17/09/2013 at 00:52

  Merb,ios7 de smslere, fotoğraflara şifre koyma özelliğini yapmışlar mı?

 79. Ali Erbay

  17/09/2013 at 01:01

  Mustafa Tan olmasa bu kadar millet kafasındaki sorularla ne yapardı acaba. İyiki varsın üstad 🙂

 80. ElmaKafa

  17/09/2013 at 01:54

  Biz carsamba gunu iOS 7’ye gectigimizde iTunes Radio’yu kullanabilecek miyiz Mustafa bey?

 81. Atakan

  17/09/2013 at 01:59

  Benim merak ettiğim 18 eylülde gelecek güncelleştirmeden önce fotoğraflar videolar yani bunları yedekleyelim mi benim yedekleme alanım doldu artık yedekleme yapmıyor telefon 0 lanacak mı yoksa güncelleme gelicek her şey kalacak mı fotoğraflar videolar uygulamalar. Sormuştum başka konuda ama burda sormak daha mantıklı gibi

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 07:56

   Güncelleme hiç bir şeyi silmez. Fakat ne olur ne olmaz diye yedek almak lazım, çünkü sorun çıkma olasılığı hep var.

 82. Nurullah

  17/09/2013 at 04:38

  3 aydır kullanıyorum ve cok çocuksu olduğunu düşünüyorum ve ekstra bi özellikte yok hep kalıplar ve sınırlar var. Yani 5s te nasıl ekran kalitesi boyut kamera neyse işte ekran 3 yıl önceki iphone 4 tede retinaydı kamera 4s tede 8m boyut zaten 5 le aynı. Yani hızını artırmak yetmiyor ios7 de doğru düzgün hiçbir fark yok emin olun o zayıf kontrol merkezini kimse kullanmayacak. Wifi bile bulmuyor sadece daha önceden giriş yapılmıslara bağlanıyor. İlk iphone dAn beri her modeli kullandım ama apple geride kaldı her konuda note3 ile gelen özelliklerin binde birini istiyorum. İphonedan vazgeçmek uzeryim cunku biliyorum s5 iphone 5s i yine ezecek. Borsaya bakın tanıtımdan sonra apple cok sert bir düşüş yaşadı ve hala devam ediyor. Ne yazıkki artık yetersiz

 83. Emin

  17/09/2013 at 05:13

  Mustafa bey bir de iPhone’umu Bul’a yeni eklenen aktivasyon kilidi vardı. Ondan söz etmediniz mi yoksa ben mi kaçırdım?

  Bence en önemli özellik bu eğer jailbreak’li yazılımla aktivasyonu atlamak mümkün değilse.

 84. Murat

  17/09/2013 at 06:07

  Mustafa bey
  Sırf iOS 7yi kısayol 3G icin bekliyordum olmadıgını görünce hayal kırıklığına uğradım ?

  • Murat

   17/09/2013 at 19:38

   Aynen bende ama birde tuş açarken ses çıkmasını da bekliyprdum halen uok 🙁

 85. elmalurdu

  17/09/2013 at 08:17

  Çok abuk subuk zil sesleri var, apple yavaş yavaş bitiyor bence. Çok ucuz bunlar.

 86. Halit

  17/09/2013 at 08:47

  Yarını nasıl bekleyeceğim! Saat kaçta gelir yarın MUSTAFA ABİ?

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 09:37

   Genelde Türkiye saati ile 20:00’da yayınlanıyor.

 87. Zekeriya

  17/09/2013 at 10:38

  Merhaba Mustafa bey
  Bilgiler icin tsk ederim. IOS7 de sarj %100 oldugunda tam doldugu belli olmuyor. Ios6 da sarj %100 olunca priz isareti cikiyordu

 88. Anonim

  17/09/2013 at 11:36

  Yayinlandigi anda indirsek bir problem cikarmi bi anda herkes indirecegi icin ?

  • Burak

   17/09/2013 at 13:30

   internetine güveniyorsan indir ben hep ilk çıktığında otomatik güncellemeyle yükledim bir sorun cıkmıyor ama ufak da olsa bir ihtimal var güncelleme yapmadan önce mutlaka yedekleme yapmalısınız…

  • Burak

   17/09/2013 at 13:36

   Mustafa bey;

   Yeri burası değil ama güncel konu olduğu için yazıyorum ios7 GM sürümünü yazılımcı olmadan yüklemek için itunes_11.1_beta sürümünü ve ios7 sürümünü bilgisayara yükledim itunes betayı kudum son bir yedeğini alayım dedim ama şimdi “eşsamanlama servisleri veri sınıfı yüklenemedi” kullanıcı ve yetki girisyleri felan yapıldı bu arada olmadı yine, itunes eski orjinal sürümle değiştirdim tamamen ama yine de aynı yarınki güncellemeden önce buckup almak istiyorum yada yarın itunes yeni versiyonu cıkınca bu sorun düzelirmi ne yapabilirim biraz uzun oldu ama..

 89. Hkmt

  17/09/2013 at 14:35

  Arkadaslar i4 e ios 7 yuklenmelimidir?i4 te beta surumunu vesaire deneyen varmi?yarin guncellemeyi dusunuyorum ama kararsiz kaldim bir sorun cikarmi? Deneyen tecrubeli arkadaslar fikirlerini belirtebilirmi

  • CaN

   17/09/2013 at 16:36

   iPhone 4 de iOS 7 hiç bir sorun ve yavaşlama çıkartmıyor aksine bana iOS 6’ya göre daha stabil ve hızlı geldi… İçiniz rahat olsun yükleyebilirsiniz… tabi ki sıfırdan temiz bir kurulum ile…

   • Mirkan

    17/09/2013 at 20:07

    Arkadasım bu sıfırdan kurulum dediğin kurulumda oynadıgım oyunların levelleri seviyeleri hersey silinip en basa mı dönüyor yoksa yedekten ayar cekebilioz mu ?

    • Mustafa Tan

     17/09/2013 at 20:10

     Evet en başa dönüyor. Yedekten geri yükleyince tam olarak sıfır kurulum olmuş olmuyor. Fakat cihazı sıfırlayıp yedekten geri dönmek de iyileşme yapacaktır. Fakat sıfır kurulum en iyisidir. Yarın paylaşacağım bir yazıda bahsedeceğim.

   • Hkmt

    17/09/2013 at 20:22

    İ4 kullanicisiyim.Peki bu telefonu sıfırlamadan ios 7 yuklesem cok fark olurmu.cunki cok zahmetli bi is gibi geldi telefonu sifirlamak.

    • Mustafa Tan

     17/09/2013 at 20:57

     Önce sıfırlamadan yükleyin. Zaten performansını beğenmezseniz o zaman denersiniz. Maalesef biraz zahmetli.

 90. Burak

  17/09/2013 at 16:05

  Mustafa bey;

  Yeri burası değil ama güncel konu olduğu için yazıyorum ios7 GM sürümünü yazılımcı olmadan yüklemek için itunes_11.1_beta sürümünü ve ios7 sürümünü bilgisayara yükledim itunes betayı kudum son bir yedeğini alayım dedim ama şimdi “eşsamanlama servisleri veri sınıfı yüklenemedi” kullanıcı ve yetki girisyleri felan yapıldı bu arada olmadı yine, itunes eski orjinal sürümle değiştirdim tamamen ama yine de aynı yarınki güncellemeden önce buckup almak istiyorum yada yarın itunes yeni versiyonu cıkınca bu sorun düzelirmi ne yapabilirim biraz uzun oldu ama..

 91. Onur laçin

  17/09/2013 at 16:40

  Mustafa Abi Merhaba,

  Ben japonyadayım yuksek olasılıkla buraya perşembe günü verilecek güncelleme ama benim sormak istediğim şu nasıl yükleyecem telefonu pc ye baglayıp güncelleme kontrol et dersek ios 7 bulur mu su anda 6.1.4 son surum mevcut diyor. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 92. Onur laçin

  17/09/2013 at 16:41

  Mustafa Abi Merhaba,

  Ben japonyadayım yuksek olasılıkla buraya perşembe günü verilecek güncelleme ama benim sormak istediğim şu nasıl yükleyecem telefonu pc ye baglayıp güncelleme kontrol et dersek ios 7 bulur mu su anda 6.1.4 surumevcut diyor.

 93. ulaş toplar

  17/09/2013 at 16:57

  mustafa bey ben görme problemi olan bir iphone kullanıcısıyım dünde sormuştum cevap vermediniz ios 7 de voiceover ekran okuyucu halla kulanılıyormu? bir bilgi verirseniz memun olurum teşekürler

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 17:47

   Evet kullanılıyor. Merak etmeyin Apple kaldırmaz VoiceOver’ı.

 94. Osman

  17/09/2013 at 17:54

  Sifirdan kurulum nedir arkadaslar bi yardimci olur musunuz?

 95. Ahmed

  17/09/2013 at 18:49

  Mustafa bey merhaba.. İos 7 beta 5’den sonra “Dinamic panaromic wall” özelliğinin olmadığını yazdı beta 5\6 kullanan arkadaşlar. Benim öğrenmek istedim bu bug mu yoksa özelliğin iptali mi? Güzel bir özellikti.

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 19:08

   Apple iptal etmiş gibi gözüküyor.

 96. Serkan Polat

  17/09/2013 at 18:51

  Türkiye’de saat 20 de Amerika’da tarih 18 olmuyormu acaba nerenin tarihine göre iOS 7 yayımlanıyor yani türkiye de 17.09. Tarihi saat 20 de Amerika’da tarih 18.09 olmuyormu

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 18:54

   Hayır Amerika’da (San Francisco) saat 10:00 oluyor 18 Eylül günü.

 97. Eneshan

  17/09/2013 at 18:53

  merhabalar ben bişey sorucam ya bu iOS 7 de hala siri ye Türkçe desteği gelmemiş bunun için Apple şirketine bi öneri yazabileceğimiz biyer varmı ?? mustafa bey ?

 98. Fatih

  17/09/2013 at 19:38

  Mustafa bey ios 7 iphone 4s de herhangi bir kasma yapma durumu var mı?

 99. Anonim

  17/09/2013 at 19:44

  Mustafa bey bu güncellemeden sonra tekrar eski güncellemeyi yüklemek mümkünmüdür acaba

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 19:45

   Büyük olasılıkla mümkün olmayacak.

 100. Hkmt

  17/09/2013 at 20:25

  Mustafa bey bu 0 dan kurmayi anlamadim.acaba detayli bir yazi paylasma sansiniz varmi?birde 0larken sifre felan istiyormus sanirsam hicbir sifreyi bilmiyorum.0dan kurulum yapmadan ios 7 yi i4 e yuklesem kotumu olur?

 101. Ender

  17/09/2013 at 20:29

  Mustafa bey ios 7 yi ayarlardan güncelleme yapılıcak tamamda itunesten yedekleme yapılmalımı yoksa gerek yokmu ?

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 20:56

   Bir şekilde güncellemede sorun olur da cihazınızı sıfırlamanız gerekirse, eğer cihazınızın içindeki bilgiler sizin için önemli değilse gerek yok 🙂

  • Mustafa Eren

   17/09/2013 at 23:04

   Merhaba

   Merak ediyorum 3G uzerinden 50MB sinirinda bir degisiklik olacakmi illa da wifi ye bagli kalmak cok kotu.

 102. Atakan

  17/09/2013 at 20:32

  Mustafa Bey ios 7’yi yüklerken ios 6’da olduğu gibi rehberimiz,fotoğraflarımız silinecek mi?

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 20:53

   iOS 6’da veya herhangi bir güncellemede herhangi bir şey silinmiyor. Fakat bazen güncellemelerde sorun çıkabildiği için kullanıcılar cihazlarını sıfırlamak zorunda kalıyor. Önceden yedek almamış olanlar da doğal olarak bazı bilgilerini kaybedebiliyor. Bu yüzden güncelleme öncesi hep yedekleme öneriyoruz. Yarın bu konuyla ilgili bir yazı paylaşacağım.

   • Atakan

    17/09/2013 at 21:02

    Teşekkürler

 103. Serdar

  17/09/2013 at 20:33

  Merhaba Mustafa bey, yazılarınızı takip ediyordum ama ilk defa yorum yazıyorum. Multitasking menüsünde çalışan programlar biraz daha sınırlarını arttırarak çalıştığını ve güncelleme yaptığını soylemissiniz. Bu sarj ve sınırlı internet paketleri icin kötü degil mı? Gerçi bunları Manuel olarak sinirlayabiliyoruz ama henüz bu ayarlamaları yapmayan, unutan veya bilmeyen kişiler icin ciddi bir fatura gelmesi ile sonuçlanabilir. 🙂 Eğer tabi yanlis anlamadıysam.

  • Anonim

   19/09/2013 at 11:54

   nereden o durumları kapatıyoruz acaba ?

 104. Gökhan

  17/09/2013 at 22:01

  Bu saat 00.00 da ios 7 update edilirmi ve ios 7 4s de kasma yapıyor

 105. bilen

  17/09/2013 at 22:13

  MUSTAFA bey APPLE neden bu kadar radikal bir degişim içine girdi.Birdenbire hemde steve jobs bu kadarmı ters bir adamdı yani onun yaptıgı hiçbir şey kalmasın istiyorlar.Özetle nedir bu durum sizce izler siliniyormu dahi nin.
  Güzel bir tasarım olmasından öte bir tarzı var dı işletim sisteminin ve APPLE IN.
  TEŞEKKÜRLER

 106. Mustafa Eren

  17/09/2013 at 23:12

  Mustafa bey

  Sebeke uzerinden 50MB siniriyla ilgili gelisme var mi yazilarda goremedim? Yine wifi ye mahkum mu kalicaz?

  • Mustafa Tan

   17/09/2013 at 23:28

   Hayır yok. Zaten olursa sadece iOS 7 değil, eski versiyondakiler de yararlanır.

 107. Azem

  17/09/2013 at 23:54

  Bu gece12 den sonra günceleme yapılcak ı

  • Mustafa Tan

   18/09/2013 at 00:01

   18 Eylül akşamı saat 20:00 gibi bekleniyor güncelleme her zaman olduğu gibi.

 108. Olcay sipahi

  18/09/2013 at 00:05

  Slm
  iOS 6 ile gelen tomtom destekli navigasyon çok berbat ve hiç memnun değilim. Google Map uygulamasını yükleyebilecek miyiz? Veya iOS 7 de navigasyonla ilgili iyileştirmeler var mı?

 109. Selin

  18/09/2013 at 01:40

  Mustafa bey

  4 s te kasma yapacak denmiş onun cevabını bulamadım . Eğer zorlanacaksa telefon yüklememeli miyim zorluk yaşamak istemem ayrıca bazı programlar iyi çalışmayacak 1 ay sonra oturmuş olur ondan sonra yükseltin diyorlar .. Son olarak 4 s te iOS 7 den tam olarak verim alabilecek miyim 5 ve sonrası mı tam olarak çalışır ?

  Şimdiden teşekkürler

  • Nail

   18/09/2013 at 10:56

   Mustafa bey yalnisim varsa düzeltin lütfen; ben birazda kasma konusuna değinmem istiyorum, apple biliyorsunuz ki her yeni telefonunda yeni yazilimla beraber geliyor ve bu yazilimlar en iyi o telefonda calismak uzere tasarlaniyor ki bununda sebebi kullandigi işlemci. Demek iatedigim o islemcide en iyi performansi verecek sekilde tasarlaniyor olmasidir. Herkese tesekkurler..

   • cansu

    19/09/2013 at 17:21

    bende iphone4 kullanıcısıyım hiç bir kasma yasamadım

 110. ⚡⭐crAzy⭐⚡

  18/09/2013 at 03:04

  Teşekkürler cok guzel yazı

 111. ÇETİN

  18/09/2013 at 09:25

  Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.

 112. Nail

  18/09/2013 at 10:51

  Arkadaşlar hepinize selamlar, bende Mustafa bey gibi ios 7 beta sürümlerini ilk günden beri kullaniyorum, suan ios 7(GM) kurulu ve sunu söylemek istiyorum; bende ilk beta sürümü kurduktan hemen sonra tekrar ios 6.1 e geçiş yapmak istedim ve yaptimda(beta2 cikinca tekrar gecis yaptim) lakin beta sürümleri artikca düzelen hatalar, sadelik ve kullanim kolayligi ve istediginiz her ayarin herseyin kolayca elinizin altinda olmasi sonucunda ios 7 yillardir hayatinizda eksik olan şeymiş hissi uyandiracak 🙂 herkese alisma surecinde sabir sonrasinda keyifler diliyorum,şimdiden herkese hayirli olsun;)

 113. Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma

 114. Pingback: iOS 7 Güncellemesine Hazırlık | temhaya.com

 115. Cavid

  18/09/2013 at 19:11

  Arkadaşlar telefon butonum kayboldu ne yapabilirim acil yardım

 116. Pingback: Küçük Elma Kurdu

 117. ibrahim

  18/09/2013 at 21:49

  whatsup da arayan engelleme block özelliği var zaten! o konuda yanlış bilgilendirme olmuş diğer her konuda teşekkür ederim. bir de yükleme nereden anlatılıyordu? ben app store baktım şimdi güncelleme gözükmoyur ios 7 olarak yazınca da çıkmadı?

  • Brk

   19/09/2013 at 06:31

   İbrahim beni çok güldürdün 🙂

   • Harun

    20/09/2013 at 10:37

    Aynen çok güldüm 🙂

 118. Anonim

  18/09/2013 at 22:58

  Ben indirdim hala bekliyorum indirme süresi hesaplanıyor diyor saat 20:00 da indirmeye başladım yedek almadım zaten içinde sadece oyun var acaba birşey olur mu ??

 119. Eray

  18/09/2013 at 23:09

  İos 7 devrim niteliğinde ben 3 ay önceden ilk yükleyenlerdenim. Harika olmuş çok estetik ve renkli görünüm. Klasik ios görünümün değişmesi şarttı zaten ve tam da zamanıydı. Sınırsız klasör harika. Kontrol paneli çok pratik ama 3G açma/kapama da eklenseydi tadından yenmezdi gari.

 120. Efe

  19/09/2013 at 01:10

  Kilit açma sesi ios7 de yok mu kilit kapama sesi duruyor ama kilit açma sesi yok

  • Emre

   19/09/2013 at 03:13

   Kesinlikle bende şoka girdim

 121. Berk

  19/09/2013 at 02:24

  kilitli ekranda müziğe erişemiyorum ios 6 daki gibi olmuyor nasıl yapabilirim acaba

  • murat gökçe

   19/09/2013 at 03:00

   Kilitli ekranda Denetim Merkezini açtığımızda Müzik uygulamasına erişebilirsin. Denetim Merkezini açmak için de ekranı en alttan yukarı doğru çekiyoruz.

 122. murat gökçe

  19/09/2013 at 03:06

  Şu ana kadar incelediğim tüm özellikler arasında tek bir hata ile karşılaştım. Hangi uygulama olursa olsun yazı yazmak istediğimde çıkan klavyede ki harfler küçük harf de olsa dahi harfler büyük olarak görünüyor. Bunun dışında herhangi bir hata yok. Acaba sorun bende mi klavye ayarlarından kontrol ettim. Büyük harf seçeneğini kapattıp açtım lakin değişen hiçbir şey yok. Mustafa bey sizde de aynı şekilde mi?

  • Bekir

   19/09/2013 at 08:14

   Yıllardır öyle, klavyedeki harfler hep büyüktü.

 123. murat gökçe

  19/09/2013 at 03:33

  Mustafa sayende 3 dakikada hızlandırılmış kurs ile tüm özellikleri çözdüm sayende. Tüm konuları dip noktasına kadar anlatmana bayılıyorum. iyi ki varsın hocam. Tek hayal kırıklığım siri’nin halen Türkçe yi öğrenmemiş olması 🙁 Binlerce kez teşekkürü sonuna kadar hak ediyorsun. Senin sanırım türünün tek örneği ve adamın hammaddesi demek lazım 😀

 124. Murat Ensar

  19/09/2013 at 07:34

  Helal olsun sana mustafa abi..

 125. Anonim

  19/09/2013 at 07:40

  Mustafa bey daha önce indirdiğimiz uygulamalar iOS 7 yükledikten sonra ana ekranda gözükmüyor ne yapmamız gerekiyor bilgilendirirseniz memnun oluruz iyi günler

 126. Bekir

  19/09/2013 at 08:09

  Saat uygulamasının tasarımı değişmemiş mi yoksa bana mı öyle geliyor?

 127. Misafir

  19/09/2013 at 09:07

  Merhabalar az önce iOS 7 yi kurdum.arayanı engelle özelliğini denemek istedim.engelle dedikten sonra rehberdeki engellediğim kişiye bakıyorum engellendi tarzı kırmızı bir ifade çıkmıyor.bu özellik aktif mi şuan için? Daha önceki test sürüşü yazılarınızı okumuş ve gelen yenilikler isimli bu paylaşımınızı da tek tek denemiş biri olarak ben nerede hata
  yapıyor olabilirim?

 128. Efe Onurlu

  19/09/2013 at 09:44

  Lütfen yardım edin ios 7 betayı aylar öncesinden indirmistim şimdi hiç güncelleme yapmadım ama şuan ki sürümüm ios olarak güzüküyor ama betadakinden farksız ringtonelar gelmedi diğer duvarkağıtları vb vb nasıl ios 7 tamına geçebilirim

 129. özge

  19/09/2013 at 10:30

  mustafa bey daha önceden ortadaki tuşa çift tıklayınca açık uygulamaları kapatıtorduk fakat şimdi yapamıyorum beni aydınlatırsanız sevinirim açık uygulamalar nasıl kapanacak?

  • Ergin

   19/09/2013 at 10:47

   HOME button ı çift tıkladığımızda altta bir şerit çıkıyordu ve açık olan programlar görünüyordu.Bu programları kapatmak için basılı tutup yukarıdan kapatmayı tıklıyorduk.IOS 7 de çift tıkladığımızda şerit olmadan açık uygulama ikonları görünüyor ve ikonların üzerinde de uygulamanın bir önizlemesi görünüyor.Bu ön izlemeyi tutup yukarı ittirdiğimizde otomatik kapatıyor.Yani uygulamaları kapatmayı çok daha pratik hale getirmişler…

   • Esin Kılıç

    19/09/2013 at 11:41

    cok tesekkür ederim ergin bey 🙂

  • özge

   19/09/2013 at 11:23

   çok teşekkürlerrrr

 130. Esin Kılıç

  19/09/2013 at 10:45

  merhabalar ben de dn ıos 7 ye gectim fakat arkaplanda calısan uygulamaları kapatamıyorum. önceden parmagımla tıkladıgımda carpı işareti cıkıyordu.. şimdi o yok.. nasıl kaldrabilirim acaba..böylelikle sarjımda cok cabuk bitiyor.cevap verirseniz cok sevinirim.

 131. Ceng0v3r

  19/09/2013 at 11:06

  Merhabalar,
  Dunden beri herkese gelen ios7 guncellemesi bana hala gelmedi. Sebebi ne olarabilir ya da ne yapmaliyim ?

 132. Pınar

  19/09/2013 at 11:09

  Merhaba
  İos7 sürümünü kurdum. Yanlız daha önce ios 6 da kullandığim arka planlar ve ana ekranda kullandığım raflar uyumsuz oldu. Kendi fotoğraflarımdan kullandığım kilitli ekranda büyük kaldı. Sorun nasıl düzelebilir. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Telefonum ıphone5. Herkese iyi günler

  • Kaan

   19/09/2013 at 16:17

   Pınar aynı problem bende de var. Herhalde apple sadace ana ekranı seçmemize izin veriyor . Artık ana ekran ( saatin olduğu ) ve uygulamaların olduğu ekranı ayrı ayrı seçemiyoruz sanırım.

   Daha net bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi.

 133. Pınar

  19/09/2013 at 11:27

  İos7 de arka planda çalışan uygulamaları görmek için çift tıkladığımızda görülüyor. Ancak ios 6 daki gibi üzerine uzun nasılınca silinemiyor. Nasıl silebiliriz

  • utkun

   19/09/2013 at 12:26

   yukarı dogru kaydırcaksınız

 134. Hil

  19/09/2013 at 11:45

  Dosya boyutu 665 mb fakat 3 gblik yer istiyor guncelleme tamamlandiktan sonra dosya boyutu disinda artan alani geri vericek mi yoksa 3 gblik alani tamamen doldurucak mi ?

 135. Serkan

  19/09/2013 at 11:49

  GM sürümü ile final arasında fark var mı? Sizce yüklemeli miyiz? Genel yorum fark yok ancak sormak istedim. Diğer sorum ise şu: GM yüklü ve hala tuş kilidi açma sesi yok. Kapamada sorun yok ancak açma sesi çıkmıyor.

 136. GİZEM

  19/09/2013 at 12:13

  merhaba
  ios 7 sürümünü güncelledim fakat bazı arkadaşlarım facebook’ta durum güncellediği zaman ios ile diyor bende neden böyle birşey çıkmıyor.
  teşekkurler

 137. Gözde

  19/09/2013 at 12:20

  Merhabalar. İos 7 yi 3. Nesil ipad e sorunsuzca kurdum. Fakat kamerada video özelliğine geçiş yapamıyorum . Böyle bi sorunla karşılaşan var mı ?

 138. seden

  19/09/2013 at 13:19

  Merhaba..ios 7.0 sabah yükledim fakat sürekli açılıp kapanıyo tlf ve şraj ı tamamen diplere düştü nedeni ne olabilir çözümü varmı tşklr:)

 139. emre ilrei

  19/09/2013 at 13:43

  iphone 4s’ime bende yaklaşık 2 hafta önce ios 7 GM sürümünü indirdim mustafa beyin dediği gibi ilk kez kullanımda zorluk çekiliyor ama daha sonra ios 6 ya geri dönmek istemiyorsunuz. (şahsen şuan babamın ios 6 yüklü telefonu çok kötü geliyor.)telefonn kasması gibi bir sorun yaşamadım ben. gayet stabil çalışıyor. yeni zil sesleri güzl olmuş ben beğendim. harita soran bir arkadaş vardı her ne kdr çok kullanan birisi olmasamda eskisine göre daha kullanışlı olmuş gibi geldi bana. fakat şarjım %10’un altına düştüğünde kapatıyor kendini telefon şarjı bitti diye bir süre sonra tekrar açılıyor açılmadığıda oluyor. bu sorunu ios 6da da yaşıyordum fakat çok nadir şuan nerdeyse her seferinde oluyor. bu sorunu yaşayan başka arkadaş varmı bilmiyorun ama bende öle… Air drop özelliğinin 4s içinde verilmesini isterdim malesef yok.denetim merkezide keşke kişiselleştirilebilse mesela ordaki sayacı kaldırıp 3g aç kapa koyabilsek. ilk izlenimlerim bunlar ama genel olarak başarılı…

 140. SERPİL DERKİ

  19/09/2013 at 13:53

  ios6 da açık olan uygulamaları kapatabiliyorduk 7’de bunu nasıl yapacağız

 141. ...

  19/09/2013 at 14:08

  İos 7 yükledim fakat ana ekrandaki bi uygulamayı nasıl silebilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim..

 142. Pinar

  19/09/2013 at 14:12

  Merhaba
  Ios 7 kurduktan sonra mail gondermek istedigimde iphone dan e posta gonderilemiyor. Gonderen mail adresi sunucu tarafindan reddedildi hatasi veriyor. Ancak guncelleme yapmadigim ipad den gonderilebiliyor. Sorun neden kaynaklaniyor acaba?

 143. büşra çeviren

  19/09/2013 at 14:51

  merhabalar.. ıphone 5 kullanıcısıyım biraz önce ios 7 yi indirdim tlfuma sürekli sms için bakiyeniz yetersizdir sms paketi alın gibi smsler geliyor acaba tlf nereye msj göndermeye çalışıyor ??

 144. Fahri

  19/09/2013 at 15:27

  Mustafa bey merhaba
  iPhone 5 güncellemeyi yükledim
  Parmak izi ile nasıl tanıtıyoruz parmağımızı

 145. Sabiha

  19/09/2013 at 16:10

  Merhaba,
  Iphone 5′ de kişilerde kayıtlı resimler kişi aradığında çıkmıyor neden?

 146. Ahmet

  19/09/2013 at 16:30

  Selam hocam ben Türksel den iphone 4aldım 6.1.3 sürümü bu modellerde cydia programı yok nasıl yükleriz lütfen yardımcı olurmusunuz.

 147. Halil İbrahim Canter

  19/09/2013 at 16:45

  Yazı için teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.
  iOS 6 ‘da tuşa iki kez basıldığında açık olan uygulamalar çıkıyor ve bu uygulamaların ikonlarına devamlı basılınca bunları kapatmaya imkan sağlıyordu. iOS 7 ‘de devamlı basınca açık olan uygulamaları gösteriyor ancak açık uygulamaları kapatamıyoruz. Kapama işlemi yapılabiliyor mu?

 148. Mehtap

  19/09/2013 at 16:54

  Ben iOS 7yi yükledim fakat hiç beğenmedim silme şansım eski haline çevirme şansım yok mu?

 149. Tolga K

  19/09/2013 at 17:05

  Mustafa bey,
  bildirim ekranında bende sıcaklık yazmıyor. Sizde nasıl çıktı çözemedim 🙂
  birde takviminiz öğleden sonra boş görünüyor nasıl yazdınız o da yok bende 🙂

 150. eray

  19/09/2013 at 17:28

  Selam merhaba ios 7 yükledim ekran kilitli iken biri aradığı zaman reddetme tuşu çıkmıyor acaba başka bir ayarı mı var bilemedim yardımcı olursanız sevinirim…?

 151. akın

  19/09/2013 at 17:36

  iphone 4g telefona ios 7 yükledim. numara çevirmek için arama menüsüne girdiğinizde o kadar kötü bir ekran geliyor ki anlatamam. ekran menü renkleri de berbat olmuş. kendimi 1930 model ankesörlü telefon kullanıyor gibi hissettim. hiç hoşuma gitmedi.

  • Anonim

   20/09/2013 at 13:31

   Katlıyorum Apple hiç yakışmıyor bu tür theme en kısa zamanda bu theme yi değiştirmeli eskisi bundan çok çok iyiydi sanki telefonum ipone değilmiş gibi geliyor bana

 152. yasin

  19/09/2013 at 17:40

  bende hava durumu görünmüyor ne yapmam gerekiyo

 153. yasin

  19/09/2013 at 17:44

  hava durumu bildirim merkezinde görüntülenmiyo bi fikriniz varmı

  • Orhan

   19/09/2013 at 18:29

   Bildirim mrk.hava durumu yazı ile gösterilmiş.yazının üzerine tıklamanız yeterli

 154. Reci

  19/09/2013 at 19:25

  İyi günler..ben bu güncelleme esnasında yedekleme yaptım sanarken bi baktım rehberim kayboldu..mağdurum da mağdurum anlıycağınız rehberime halen erişemiyorum işin kötüsü kaydettiğim yeni nolarda kişiler listesinde görünmüyor ve kişiler listesinde mail facebook kişileri listelenmekte..bilginiz varsa ve yardımcı olursanız dua ederim 🙂 ₺eşekkürler

 155. Daghan

  19/09/2013 at 20:19

  Hersey iyi ama guncelledikten sonra maalesef
  Şarj li kılıfı kabul etmedi telefon uyumlu olmayabilir dedi varmi bir çözümü acaba

 156. Murat

  19/09/2013 at 20:38

  iOS 7 güncellemesinden sonra sizin yayımladığınız yeniliklerden bazıları çıkmadı. Mesela bildirim merkezinde hava durumu bilgilendirmesi yok, denetim merkezinde de AirPlay yok. Son sürümde deneme surumlerimdeki bu özellikler çıkartıldı mi acaba?

  • Mustafa Tan

   19/09/2013 at 20:57

   Cihazınız iPhone 5 değilse çıkmaz AirDrop

   • Aswega

    20/09/2013 at 14:38

    Mesajlarin icerigi tek tek silinmiyor gördüğüm kadarıyla. Yanılıyormuyum?

    • Anonim

     20/09/2013 at 17:47

     siliniyor ,yapmanız gereken actıgınız ve sılmek ıstedıgınız mesajın uzerıne çıft tıklayın ve daha fazlası secenegını kullanın göreceksınız.

 157. seacterate

  19/09/2013 at 21:01

  sanırım bu apple dan artık vazgeçicem… iphone4 kullanıyorum. airdrop neden 4 de olmaz. bu saçmalık. macle mobil cihaz arasında neden airdrop kullanarak dosya paylaşılamaz. saçmalık. bunlara karar veren, hangi mantıkla bunu öngörür, bilinmez. kontrol merkezine neden hücresel veri kısayolu konulmaz. bu da saçmalık. hatta bence artık saçmalıktan da öte bir durum…
  sanırım bırakıcam bu yüzden. facetimeın kullandığı rehber neden siyah. tasarımla hiç alakası yok..
  ana ekrandaki alt sabit dörtlünün bg rengi hiç olmamış, yani orası tümden olmamış, tasarımla alakası yok…spothlight aramasındaki klavye gri. olmamış, yakışmamış… genel yazı karakteri ultra thin olsaymış daha iyi olurmuş.. falan falan…

 158. Hakan

  19/09/2013 at 21:15

  Şu mesejlarda mesajın yanına ufakta olsa tarih saat niye koymuyorlar yada varda ben mi bilmiyorum karıştırdım yok ama büyük bir eksiklik bence

  • ahmet

   20/09/2013 at 09:30

   mesajların içinde mesajı sola doğru çekersen ios7 de tarih ve saat görünecektir.

 159. Elvan

  19/09/2013 at 21:16

  Merhaba bende güncellemeyi yaptım ama açık olan programları bir türlü kapatamıyorum 🙁

  • Mesut

   19/09/2013 at 22:19

   alttaki büyük tuşa yine 2 kez basın çıkan uygulamaların üzerine gelip yukarı doğru itin programları kapatın

   • Dogan

    20/09/2013 at 16:54

    Bende aynı sorunu yaşıyorum dediğiniz gibi yapıyorum fakat kapanmiyor

    • ferhat

     21/09/2013 at 00:32

     kardeş ilk bastakı ana beni gitmiyor ama digerelerini yolla yukarı ozman oluyor bende yeni yaptımm

     • ferhat

      21/09/2013 at 00:33

      ilk başta ana menü olan olmuyor ama diğerlerini yolla gidiyor ozaman

 160. Yesim

  19/09/2013 at 22:06

  Merhaba iOS 7 yükledikten sonra telefonunla arama yapamıyorum ve zil sesleri çalmıyor

 161. Mesut

  19/09/2013 at 22:18

  Bilgiler içn teşekkürler admin , ben az önce yeni sürüme geçtim gerçekten harika olmuş tebrik ediyorum eski sürüme asla dönmem 🙂

 162. Derp Herp

  19/09/2013 at 22:20

  Hata yok, ama (hiç android kullanmadım, android düşmanıyım) eğer android e benzetmişlerse(öyle bir iddia var) Steve Jobs’un kemikleri sızlamıştır. Çünkü biyografisinde Android’e karşı termonükleer savaş yapmak istediğini söylemişti

 163. Murat

  19/09/2013 at 22:28

  Mustafa bey cihazım iphone 5. AirDrop çıktı ama AirPlay çıkmadı denetim merkezinde. Daha önceki mesajımda da yazmıştım ayrıca bildirimlerde de hava durumu çıkmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim…

 164. Anonim

  19/09/2013 at 22:42

  I pad 2 için kılıf otomatik olarak ekranı kapatıp açmıyor

 165. cihan

  19/09/2013 at 22:49

  Merhaba
  ios 7 bence muhtesem, tabiki pil ömrü azaldı ama sorun değil.. ios6 dada nasılsa yetmiyordu, tek sorunum panaroma fotoğrafı arka plan yaptığımda hareketli olmuyor çok araştırdım ama herhangi bir çözüm bulamadım, ayar-genel-erişebilirlik-haraketi azalt seçeniğinide kontrol ettim ama nafile olmuyor, bu konuda bilginiz varmıdır ?

 166. Köse

  19/09/2013 at 23:36

  İos7 mn kamera cızırtılı görüntü veriyor bunu yaşayan var mı?

 167. oz

  19/09/2013 at 23:43

  Merhaba Mustafa Bey faydalı bilgileriniz için teşekkür ediyorum.son sürümle ilgili;safaride özel dolaşım vardı son sürümde onun yetine kullanılan bir özellik var mı?teşekkür ediyorum

 168. selen

  20/09/2013 at 00:20

  app store ingilizce ve hiçbirşey indiremiyorum güncellemelerde olmuyo pcden de müzik gelmiyo telefonuma hiç beğenmedim lütfen yardımcı olun

  • Ferit

   20/09/2013 at 03:07

   Selen Hnm. ;

   Telefon ana ekranında Ayarlar > Genel > Uluslararası Bölümüne Girin.
   Dil Sekmesini : Türkçe Yapın
   Bölge Biçimini : Türkçe Yapın
   Sonrasında Apple Store Türkçe OLacağını düşünüyorum.

   Pcden Müzikler gelmiyor olayındada Pcniz ile tekrardan eşzamanla yapmanız gerekmekterid çünkü işletim sisteminiz yenilendi bu yüzden olabileceğini düşünüyorum.

 169. MUHAMMET

  20/09/2013 at 01:32

  ios 7 indirirken adımların birinde şifre oluşturdum daha sonra kurulumum bittikten sonra ‘kilidi açmak için kaydırın’saga dogru kaydırınca benden kurulum sırasında oluşturdugum şifre ile açabiliyorum her telefonu menüye ulaşmak istedigimde ben şifre ile mi giriş yapacagım çok kötü bir durum bir türlü iptal edemedim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • Ferit

   20/09/2013 at 03:03

   Murat Bey ; Ayarlar > Genel > Parolayla Kilitleme ( Şifrenizi Girin ) Parolayı Kapat ( Şifrenizi girin )

   Bu işlemi yaparsanız telefonuz herkes tarafından Kullanılır ve Risk içermektedir. Önermiyorum

   • Anonim

    20/09/2013 at 23:59

    ben bu şifre işinde şifremi bildiğim halde girmiyo yani şifreyi kabul etmiyo ve telefon kilitlendi ne yapmalıyım

 170. Kerim

  20/09/2013 at 05:55

  Merhaba Mustafa bey,
  Ayarlar > gizlilik > reklam bölümünde reklam takibi Sıfırla diye bir seçenek var bunu tam anlayabilmiş değilim yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler

 171. Benlik

  20/09/2013 at 06:54

  İos7′ yi gerçekten çok beğendim Mustafa Bey. Bir sorum olacak: Home tuşuna basmadan açık olan bir uygulamadan çıkılabiliyor mu? Çünkü home tuşunu çok kullanınca tuş bozulacak diye endişe ediyorum.

  • Nevzat

   20/09/2013 at 08:20

   Benlik home tusunu kullanmadan kisayol tusunu kullanip kapatabilirsin alisman lazim Onada
   Genel>ayarlar>erisilebilirlik>assistivetouch acik yaparsan home tusunu fazla kullanmana gerek kalmaz alismanda lazim tabi..

 172. Okan

  20/09/2013 at 08:02

  Böyle bi yazılıma gercekten ihtiyaç varmıydı bilmem ama ben telefondan soğudum herkezden aynı tepkiyi alıyorum çakma Çin ıphone ‘U gibi oldu

 173. Reci

  20/09/2013 at 08:30

  Merhaba benim bi sorum olacak ios 7 de sportlight uygulamasında ios 6 ya göre silinen mesajları daha göstermiyo iyi ama silinen silinmeyen bütün mailleri gösteriyo onları saklamanın bir yolu var mı

  • emre

   20/09/2013 at 10:20

   Ayarlarda spotlight aramasından mail i çıkararak yapabilirsiniz.o zaman hiçbir mail görünmez

 174. Tamer

  20/09/2013 at 08:43

  Merhaba

  Bende yükseltme yapınca daha önce yüklü olan kendi yaptığım zil sesi kayboldu. İtunes yükseltmesi yapıp tekrar eşzamanlamama rağmen yine zil sesini listede göremiyorum. Acana 7 verdiyonunda kendi zil sesimizi yükleyemiyormuyuz yoksa benmi hata yapıyorum.

 175. Didem

  20/09/2013 at 09:55

  Merhabalar ben ios7 de duvar kağıtlarından birini seçip ana ekrana yerleştirdim ama şimdi kaldıramıyorum eski orjinaline dönsün istiyorum nasıl yapacağımı anlatır mısınız lütfen…şimdiden teşekkürler

  • Anonim

   20/09/2013 at 14:58

   Teşekkür ederim emre bey

 176. doğan kaya

  20/09/2013 at 10:31

  müzik uygulamasında tümünü çal yapamıyoruz artık 🙁 mesela önceden türe göre bütün şarkıları çalabiliyordum ama nedense bunu kaldırmışlar. müzik uygulamasında iyileştirme beklerken saçma sapan değişiklikler yapmışlar…

 177. Serdar

  20/09/2013 at 10:48

  Merhaba bende dün yükledim sorunsu çalışıyordu gakat bugün internete bağlanmıyor ayarlarda bağlı gözüküyor fakat internete girdiğimde açılmıyor yardımcı olabilirmisiniz

 178. gamze

  20/09/2013 at 11:04

  merhaba cihazım iphone5 yalnız bu airdrop uygulaması denetim merkezinde çıkmıyor yardımcı olablrmsnz smdiden teşekkrler

  • Emrah

   20/09/2013 at 20:53

   Slm arama gelince önceden red etmek için ekranda yapıyordum şimdi üstteki kapatma tusuyla mesgule alıyorum ayrıca iOS 7 çok basit olmuş önceki sürüm iPhone nin ayrıcalığını hissettiriyordu şimdi ise oyuncak telefona benzemiş

 179. sibel

  20/09/2013 at 11:11

  merhaba, aksam yukledım ama yanlıslıkla mı oldu yoksa yuklerken bı hata mı oldu ama app store ve safariyi bulamıyorum ve baska sunucudan da duzgun nete baglanamıyorum 🙁
  bır de operatöre habıre 3 mesaj gonderıyor mesaj hakkım olmadıgından 5 dk da bır ıletılememıstır mesajı gelıyor 3 er 3 er korkunc bır durum ne yapmak lazım? Ayrıca safari ve app storu nasıl gerı yuklemelıyım?

 180. Buse

  20/09/2013 at 11:20

  Daha bu sabah yukledm ios u ama ne yaptm bilmiyorm yukari ve ya asa cekerek gelen sayfalar ekranda home tusu yerine kullanilan tus olmadan asa yukari sayfalar cikmiyo ne yapmam gerek bunun icin??

 181. Ckraber

  20/09/2013 at 11:20

  Oluşturulan klasörlerin alt rengini nasıl değiştirebiliyoruz

  • morsinek

   20/09/2013 at 14:09

   var olan arkaplan resmine uyumlu otomatik olarak degisiyor..sanirim secme sansimiz yok 🙂

 182. cengiz ALTUN

  20/09/2013 at 11:47

  Merhaba sürekli olarak sizi iphone dan takip ediyorum ama bugün bilgisayarımdan açmak durumunda kaldım konu ile ilgili değil ama şuan siteyi okumakta ciddi sıkıntı çekiyorum arka fon koyu gri renkte ve yazılar siyah ekran parlaklığını artırmama rağmen yinede pek okunaklı değil. Yazının tamamını tek seferde okuyamadım. Belki sadece bende böyle görünüyordur bilemiyorum yada benim gözlerim çok seçici değildir. Naçizane görüşüm tezat renkler kullanırsanız okumak daha rahat olabilir. Diğer konularda söylenecek birşey yok emeğinize sağlık teşekkür ederiz.

  • cengiz ALTUN

   20/09/2013 at 11:50

   şimdi düzeldi sanırım benim internet bağlantımdan kaynaklanan bir sorundu.

 183. Anonim

  20/09/2013 at 14:33

  İos7 mükemmel apple yine sasırttı 🙂

 184. HAKAN

  20/09/2013 at 16:07

  bence ıos 7 hiç güzel olmamış ben beğenmedim. ıphone özelliği gitmiş ve sıradsan bir telefon özelliğ gelmiş gibi. en azından ıphone kilit acması aynı kalabilirdi.

 185. burak isiyel

  20/09/2013 at 17:05

  merhabalar iphone 5 te efekt ile çektiğim fotoğraflar başka telefonda öyle görünmüyor ? bilgi verirmisiniz

 186. C.Sazak

  20/09/2013 at 17:28

  İpada3 ios 7. yükledim ,iphone5 ios6.3 kişisel erişim açtığımda (tabi blutut “ta her ikisindede açik)
  Malesef. İletişim sağlıyamıyorum.MUSTEAFA bey nerede hata yapıyorum.??saygılar

 187. Kelebek

  20/09/2013 at 17:36

  7 yükledim çok hoşuma gitti ama Mail müziğimi değiştiriyorum fakat mail geldiginde eski sesiyle geliyor ne yapmam lazım

 188. Bural

  20/09/2013 at 17:59

  Kolay gelsin her zaman takip ederim saygılar. Benim bir sıkıntı oldu iOs 7’de denetim merkezinde müzik player var veya ismi her ne ise artık, misal ios6da kilitli ekranda home tuşuna iki kere tıklayınca müzik gelirdi play’e basınca yine de çalardı fakat benim sorunum/sorum şu kilitli ekran denetim merkezini açıyorum play butonuna dokunuyorum müzik vs. açılmıyor hatta kilidi açtığımda da bir tek müziklerime girip herhangi bir şarkı açıp müzik uygulaması altta çalışırken işlev görüyor denetim merkezindeki player diyeyim ben ona ismi nedir bilmem. Derdimi anlatabildiysem ne mutlu bana anlatamadıysam affola. Sorum veya sorunum budur yardımcı olursanız sevinirim en çok kullandığım özelliktir. Saygılar.

 189. DENİZ KAPTAN

  20/09/2013 at 18:16

  ANA MENÜ VE AÇMA KAPAMA TUŞUNA BİRLİKTE BASILDIĞINDA TELEFON HALA KAPANIYOR. BU DA TELEFONA KOYDUĞUMUZ PAROLAYI TAMAMEN ETKİSİZ HALA GETİRİYOR. PAROLAYI GİRMEDEN TELEFONUN KAPATILMAMASI LAZIM.

 190. Ali veli

  20/09/2013 at 18:37

  ios7 yukledim fakat hucresel veri acik oldugu halde internete giremiyorum internet yok diyor

 191. MISRA

  20/09/2013 at 18:38

  IPHONE DE ACIK OLAN UYGULAMALARI BU GUNCELLEMEDEN SONRA KAPATAMIYORUM BANA YARIMDIMCI OLABILIRMISIZ

 192. Melda

  20/09/2013 at 18:48

  Mustafa bey bir sorum olucak yardmcı olursanız sevinirim ana ekrana ya da kilit ekrana fotoğraf koyduğumda ekranıma büyük geliyor eskiden ölçekle diye bir sistem vardı istediğin boyutta ayarlayıp koyabiliyordun şimdide ölçekle diyor fakat fotoğrafı sadece büyütebiliyorsun küçültemiyorsun. Ekranıma bir türlü düzgün fotoğraf koyamadm lütfen yardmcı olun. Şimdiden teşekkürler

 193. Anonim

  20/09/2013 at 19:13

  Arkadaşlar bişey sormak istiyorum. iOS 7 den sonra ana ekranda uygulamalar kayıyo yerinden oynuyo gibi oluyo mu sizede tasarımdan mıdır nedir ekran sallanıyo sanki

 194. İbrahim

  20/09/2013 at 19:27

  En fazla kullandigim animsaticilar kismina noldu boyle. Bildirim merkezinde gelmis gecmis butun hatirlatmalar gorunuyor.bild.merkezinden kapatirsam bu sefer hatirlatma gunluk olarak gorunmuyor.butun hatirlatmalar mahvoldu

 195. Mehmet

  20/09/2013 at 20:15

  Bence telefonun ıphone denilecek bütün tasarımı gitmiş sıradan telefon gibi olmuş bir anda bu kadar köklü değişiklik çok fazla güncelleme yaptığıma pişmanım bir an önce eski görüntüsüne kavuşması lazım ıphonun bir an önce yeni sürüme gitmeli apple

  • Emrah

   20/09/2013 at 20:57

   Size katılıyorum çok basit olmuş

  • Emrah

   20/09/2013 at 20:58

   Size katılıyorum çok basit olmuş hemde çok basit

 196. Bural

  20/09/2013 at 21:12

  Neyse abi benim için yorulma hiç. Kapatıp açınca düzeldi 🙂

 197. cihan

  20/09/2013 at 23:01

  Merhaba
  ios 7 bence muhtesem, tabiki pil ömrü azaldı ama sorun değil.. ios6 dada nasılsa yetmiyordu, tek sorunum panaroma fotoğrafı arka plan yaptığımda hareketli olmuyor çok araştırdım ama herhangi bir çözüm bulamadım, ayar-genel-erişebilirlik-haraketi azalt seçeniğinide kontrol ettim ama nafile olmuyor, bu konuda bilginiz varmıdır ?

 198. Süleyman

  21/09/2013 at 01:13

  Merhaba mustafa bey ios 7 yükledim fakat bana gelen mail ler anında düşmüyor mail i açtıktan sonra geliyor neden olabilir acaba

 199. Aylin

  21/09/2013 at 03:06

  Merhaba arkadaşlar ios 7 yi bugün indirdim ilk başta alışmadığım için yadırgadım ama şu an memnunum. Tek sıkıntım bu arka planın beyaz olması. Uygulamalarda bile arka planım beyaz. Rengi değiştirmek istiyorum. Ayarları alt üst etmeme rağmen özelliği bulup rengi değiştiremedim 🙁 bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

 200. Altan

  21/09/2013 at 05:43

  Rehberden kişiye gidip mesaj yolla diyoruz, karşımıza çıkan sayfada mesaj yazmak istersen klavye kişinin isim sekmesinde sabit kalmış olduğu için mesajı da oraya yazıyosun. Bu bir hata umarım güncellenir.

 201. Emin

  21/09/2013 at 07:01

  Merhaba mustafa bey
  Rehberi düzenle altında kişileri bağla bir alan var nedir bu test ettinizmi

 202. Mehmet

  21/09/2013 at 07:15

  Kamera çekimi eskisine göre bulanık çekiyor.

 203. anonimo

  21/09/2013 at 09:11

  İphone 4s’imi ios7’ye güncelledim kilit açılmıyor kontrol merkezi açılıyor. Yani sadece Yukardan aşağıya, sağdan sola olmuyor, telefonda kapanmıyor.

 204. Burak

  21/09/2013 at 10:04

  İpad2kullanicisiyim, ios6 yukluyken acilis sifrem harfdi
  7yukledik sarja biraktik
  Elimizedik ve 7de harf girisini bulamiyoruz yada yok.. Kilidigecemiyorum ipad oylece kaldi sifre ekraninda lutfen yardim edermisiniz

  • ersin

   22/09/2013 at 00:27

   cıhazınızı pc ye takıp itunesi acın şifre sıfırlayın

 205. CaVit

  21/09/2013 at 10:56

  Merhaba,
  iOS7’de güncelleme yaptığımız uygulamalar, liste halinde görünüyor. Güncelleme geçmişini eskisi gibi kaldırmak mümkün mü?
  Teşekkürler

  • Aydan

   23/09/2013 at 12:22

   En son açılanları mı kastediyorsunuz? Yukarıdaki yazıda 7.maddede anlatılmış.
   ……Ayrıca iOS 7′deki mulitasking menüsünde yer alan en son açtığımız uygulamaları kaldırmak/silmek çok daha farklı (ve bence artık daha kolay) Multitasking menüsünden bir uygulamayı silmek için artık listedeki uygulamayı parmağımızla yukarı doğru kaydırıyoruz. Bu şekilde hızlıca bir çok uygulamayı ark arkaya listeden silebiliyoruz. (Fakat yine toplu silme seçeneği yok)

 206. Tugrul

  21/09/2013 at 11:15

  Ben bu ios 7 sevmedim eski programimi geri yukleme sansim yok mu

 207. Furkan Ataer

  21/09/2013 at 11:31

  anlamadığım nokta sadece hücresel açınca 3g neden açık kalıyor

 208. Bahtiyar

  21/09/2013 at 11:46

  İos 7 yi yükledikten sonra uygulamalarımı bulamadım facebook instagram vb. bi yardım edin

  • Aydan

   23/09/2013 at 12:17

   Ekranınızı sağa doğru sürüklediniz mi? Ben de önce göremedim panik oldum. ios 7 standart uygulamaları yüklemiş, sonrası görünmüyordu, ekranı sağa kaydırınca hepsini gördüm.

 209. zeynep

  21/09/2013 at 12:24

  Peki birşey soracağım eskiden ana ekranda yukarıdan çektiğimde facebooku acmadan duvarıma yazı paylaşa biliyordum o yok bulamıyorum ayrıca whatsapp dan msj geldiğinde neden ekranım siyah oluyor duvar kağıdım görünmüyor?

 210. Anonim

  21/09/2013 at 12:59

  İos 7 yukledikten sonra telefonum daha gec sarj olmaya basladi

 211. Banu Levent

  21/09/2013 at 14:53

  iOS 7 yi yükledim instagarmım açılmıyor …
  Sildim tekrar yükledim ama sonuç alamadım.
  Ne yapmamı öneriyorsunuz

 212. musti

  21/09/2013 at 15:54

  valla arkadaslar ios 7 yükledim hiç bir sorun göremedim iphone 5 kulanyorum takr takr çalşyor ben çok begendim herkezin güncellemesini isterim

  • kutay

   21/09/2013 at 21:36

   kardeşm bende yükledimde ortadaki tuşa iki defa basınca önceden girdiğimiz yerler çıkıoduya onları temizliyodk şuan silinmiyo herangi bir bilgin varmı

   • Mustafa Tan

    21/09/2013 at 22:03

    Yukarıdaki yazıda anlatılıyor multitasking menüsünden artık nasıl uygulama silindiği.

    • hamza akbas

     22/09/2013 at 13:54

     mustafa bey bana arama geldiğinde mrşkule nasil atabilirim yani aramayi red et yok

     • Hüseyin Yağız

      23/09/2013 at 00:56

      telefonun en üstündeki yani açma-kapama tuşuna 1 kere basarsanız gelen aramanın zil sesini susturur. ardarda 2 kere basarsanız reddeder. sanırım telefon rehberinde kayıtlı olmayan numaralar aradığında reddet ana ekranda çıkmıyor.

   • Anonim

    23/09/2013 at 00:10

    Açık olan ekranları yukarı doğru. Kaydır

 213. Yusuf

  22/09/2013 at 14:11

  Yeni güncellemedeki radio özelliği telefonda nerde yüklü iphone 4S markası yardımcı olursanız sevinirim emeğiniz için teşekürler

 214. Sinem

  22/09/2013 at 14:26

  Mesaj içinde istemediklerimizi siliyorduk şimdi sadece hepsini sil var yani tek tek mesaj ın içinde silinmiyor

  • Mustafa Tan

   22/09/2013 at 15:03

   Silmek istediğiniz mesajı seçin ve basılı tutun. Sonra da fazlası seçeneğine tıklayın.

  • Yusuf

   22/09/2013 at 16:56

   Tşkürler mustafa bey türkiyeye açılınca kendimizmi indiriyoruz yoksa otomatik olarak kendi telefonda yüklümü oluyor emeğine saygılar

 215. Erkan

  22/09/2013 at 15:15

  Öncelikle yardımlarınız için şükranlarımı sunmak isterim.İOS7 ile gelen bir özellikle daha önce AppStore dan yüklediğimiz ancak sildiğimiz uygulamalar satın alınanlar başlığı altında görünüyor bunları silmek istersek nasıl yapacağız yardımcı olursanız sevinirim

 216. Yusuf

  22/09/2013 at 17:46

  Mustafa Bey kolay gelsin.. iOS 7 nin iPhone 4/4s ve 5 görünümleri farklı galiba değil mi..? Denetim merkezi iPhone 4 serisinde de tamamen gri iken; 5 lerde mor içerikli ya da arka plana göre değişen şeffaf bir rengi var sanırım..?

 217. Gokhan

  22/09/2013 at 17:57

  Mrb bende iphone5 var ıos7 güncelledim herşey süper fakat kilit ekranda müzik dinlemek için menü tuşuna çift basıyorum açılmıyor başka bişey mi yapmam gerek

 218. seda

  22/09/2013 at 18:02

  mrblar iphone.4 e ios 7 yukledim ancak ana ekrandaki app store ikonu ekrandan kalkti cevap bekliorum tskler

 219. Çiğdem

  22/09/2013 at 19:08

  İos7 de gelen aramayı nasıl reddebilim

  • Anonim

   22/09/2013 at 19:33

   Kilit tuşuna çift basarak

  • Gokhan

   22/09/2013 at 19:33

   Kilit tuşuna çift basarak

 220. Mehmet

  22/09/2013 at 22:57

  ios 7 yi iphon 4 üme yükledim ilk yüklemede şoka girdim önceki sürüm kadar iç açıcı değil açık konuşmak gerek. arka plandaki açık kalan vidgetleri kaldıramıyordum tam bir gün moral bozukluğu ve kendime kızarak geçirdim ama sonunda kilit tuşuna çift tıklayıp üzerine bi kaç saniye basark sildiğimiz açık kalan pencereleri sadece yukarı doğru kaydırarak temizlemek yani kapatmak hoşuma gitti moralimde düzel açıkçası. ama samimi olarak belirtmem gerekirse menü görünümü ios 7 den önceki sürümde harikaydı daha kolay kullanımı vardı artı renk seçenekleride daha düzgündü bu programı düzenleyen arkadaşların buna bir an önce çözüm bulacağına inanıyorum. iphone iphonelikden çıktı açıkçası önceki asil görüntü maalesef bu yeni sürümde yok ama uygulama güzel. bu arada ios 7 kaldırmak için bir dünya veri kaybettim ama kaldıramadın kuran arkadaşlara tavsiyem kurduysanız kaldırmaya çalışmayın keyfini çıkarın öğrenince keyifli oluyor bakalım kaybettiklerimi nasıl geri kazanırım ben bunun derdine düştümm :)))

 221. Anonim

  23/09/2013 at 01:07

  Bildirim merkezinde face ve Twitter yok Faceten ileri yazdığımda ios ile yazıyordu şimdi mobil yazıyor

 222. Hüseyin

  23/09/2013 at 04:13

  Begenmedigim programı tamamen nasıl silecegim

  • Ekrem Günbay

   24/09/2013 at 12:10

   ıponhe5 var ıos7 yükledim daha önce yüklediğim uygulamaları bazılarını istemiyorum şu anda istemediğim uygulamaları nasıl kaldıracağım.

 223. serhat

  23/09/2013 at 09:22

  ios 7 yi yükledim telefonumdaki her şey silindi rehberim ve resimlerim geri yüklemek mümkün değil mi ?

 224. Kadir

  23/09/2013 at 09:56

  Merhaba öncelikle bilgilendirmeden dolayı teşekkürler ,ama bu yeni sürümü gören herkesin ilk tepkisi şu oluyor aaa bu telefon çin malımı? (Taklitmi) ve çogu özelligi eski sürüme göre eksik çalışıyor en basit ekran açıldıgındaki çıkan ses dahi yok ve facebook dan gelen mesajlarda sesli uyarı yok alt köşede telfon simgesinin üzerinde cevapsız arama sayısı gözüküyordu onlarda yok ,bunlar basit şeyler ama sık kullanılan şeyler umarım biran önce eksiklikleri tamamen giderilir

 225. ŞEVKET

  23/09/2013 at 11:13

  SELAM BEN İOS 7 DEN ÇOK MEMNUNUM SADECE SARJ SIKINTISI VAR ODA YAPACAK BISEY YOK SIMDILIK SORUM ŞU: EVIMDE İŞ YERİMDE VE ARACIM DA ŞARJ ALETIM VAR EVİMDEKİ SARJ ALETI ILK KUTUDAN CIKAN ORJ SARJ ALETI CIHAZI SADECE ONUNLA SARJ EDEBILIYORUM.DİĞER DATA KABLOLARINI KABUL ETMIYOR.İOS 6.1.4 KULLANIRKEN BU SORUN YOKTU SİZCE ALAKASI VAR MIDIR ? TEŞEKKURLER…

  • Anonim

   25/09/2013 at 20:55

   Şevket bey şarj yuvasını temizlerseniz sorun kalkar

 226. Aydan

  23/09/2013 at 12:11

  Bilgiler için teşekkürler.ios 7 yükledim sorularımın yanıtını bu sayfada buldum. Şimdilik sorunum yok, alışmaya çalışıyorum.Yeni gelişmeleri takip etmek isterim.Kolay gelsin.

  • Anonim

   25/09/2013 at 09:53

   Ben iOS 7 yükledim ama gelen aramayı red edemiyorum. Yazı yazarkende telefonumun cin malı gibi tepki veriyor. Telefonum yazı yazarken bana yetişemiyor

  • Semsettin

   25/09/2013 at 09:54

   Ben iOS 7 yükledim ama gelen aramayı red edemiyorum. Yazı yazarkende telefonumun cin malı gibi tepki veriyor. Telefonum yazı yazarken bana yetişemiyor

 227. Anonim

  23/09/2013 at 13:01

  Zil sesleri azaldı. Yazılar inceldi

 228. Aytekin Hizer

  23/09/2013 at 13:03

  Zil sesleri zayıfladı,yazılar inceldi

 229. Şenol

  23/09/2013 at 13:28

  Iphone 5 güncellendim. Fakat Apple Store dan uygulama indirmek istiyorum kullanım şartları değişti diyor şartları açıyorum mail gönder kısmı aktif değil pasif şartları okudum kabul ettim de yok yani program indiremiyorum. Yardım kütfennn

 230. ESRA

  23/09/2013 at 14:16

  Merhaba iOS7 yükledikten sonra Servis Yok diyor ve arama/çağtı alma yapamıyorum.Operatör seçimini yaptığım halde düzelmedi. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

 231. Hasan Utku

  23/09/2013 at 15:42

  Mustafa bey; IOS 7 güncellemesini yaptıktan sonra gelen aramalarda kişinin fotoğrafı ya tam ekran çıkmıyor, yada arkada puslu gözüküyor normal mi yoksa düzeltmek için bi ayar mı yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 232. Betül

  23/09/2013 at 16:42

  Merhabalar 4s kullanıyorum ios7 yükledim arkadaşımda aynı şekilde yükledi ve onun kilitli ve ana ekranıda arka plan resimleti sağa sola ve yukarı aşağı hareket ediyor 3d zannederim ama bende olmuyor???

 233. Hilal

  23/09/2013 at 17:04

  Cok bir uygulamam yok ve kalan hafiza 2 GB diyor 4s kullaniyorum 1000 fotograf var. Onlar yuzunden mi acaba. Ve appstore dan gecmiste alip sildigimiz uygulamalar satin alinanlar bolumunde cikiyor. Onlar nasil silinebilir?

 234. bülent

  23/09/2013 at 19:57

  slm 4s kullanıyorun ios 7 yükledim sorunsuz çalışıyor ama telefon kapalı şarj ediyorken şarjla ilgili hiç bişi göstermiyor..

 235. Mehmet

  23/09/2013 at 20:21

  İOS 7 Yükledim İphone 5 ime yahoo ve face e giremiyorum ..şöle diyor private browsinng kapatın diyor…ayarlardan -safari-takip etme kapattım ama yine mail kutuma ve face giremiyorum..yardımlarınızı bekliyorum

 236. Başaran

  23/09/2013 at 20:37

  İpone 5 kullanıyorum ios 7 kurdum iki özelliğini kullanamıyorun ana ekrandan meşkula alma özelliğini ve konferans görüşme özelleliklerini kullananıyorum bununla ilgili bilgisi olan varmı acaba

 237. Mehmet

  23/09/2013 at 22:34

  Ben beğenmedim açıkcası rehber kasıyor safari aşırı yavaş aslında 6 daha iyiydi ama yaptık bi hata

 238. mustafa

  24/09/2013 at 13:13

  mrb ıphone 4 ‘e ıso 7 yı guncelledım ama herhangı bı degısıklık olmadı tekrar tekrar denedım ama hala gorunum eskı surumde ne yapmam gerekıyo yardımcı olursanız sevınırım.

 239. Fulden öztürk

  24/09/2013 at 16:21

  İos7 yükledikten sonra cihazı şarja taktığımda ekranda bu kablo düzenli çalışmayabilir şeklinde uyarı veriyor ama şarj ediyor sebebi ne olabilir şarj etmemde bi sıkıntı olur mu??

 240. Fulden

  24/09/2013 at 16:24

  İos 7 yükledikten sonra cihazı şarja taktığımda bu kablo düzgün çalışmayabilir şeklinde ekranda uyarı çıkıyor ama şarj ediyor. Nedeni ne olabilir ne yapmam lazım

 241. ramazan

  24/09/2013 at 17:12

  ben iphone 4 32 gb’ ma ios 7 yükledim harika hiç bir performans sorunu yaşamadım ama sanki pili daha erken bitiyor yoksa ben mi daha sık kullanıyorum

 242. ramazan

  24/09/2013 at 17:13

  benim iphone 4 32 gb var ios 7 yükledim ve hiç sorun yaşamadım şimdi harika bir telefonum olduğunu bir kez daha fark ettim

 243. Mustafa Tan

  24/09/2013 at 19:41

 244. Hüseyin özgeç

  24/09/2013 at 22:30

  Denetim merkezinde air play özelliği kayboldu. Nasıl çıkaracağım tekrar?

  • Mustafa Tan

   24/09/2013 at 22:46

   Aynı kablosuz ağda (Wi-Fi) Air Play özelliği olan aktif bir cihaz var olmasına rağmen mi kayboldu ?

 245. hasan akgül

  25/09/2013 at 07:49

  1-ios7 den sonra skype de sesim gitmiyor
  2-gelen aramayı açmadan meşgule alma tuşu çıkmıyor

 246. Gokhan

  25/09/2013 at 09:28

  Mrb bende iphone5 var ıos7 güncelledim herşey süper fakat kilit ekranda müzik dinlemek için menü tuşuna çift basıyorum açılmıyor başka bişey mi yapmam gerek cevap yazarmısınız

 247. Murat Arık

  25/09/2013 at 10:40

  şirket mailiminde bazı mailleri güncelleme sonrası açmamaya başladı bu konu hakkında bir bilginiz ya da öneriniz var mıdır ?
  teşekkürler

 248. yılmaz 55

  25/09/2013 at 18:36

  4s kullanıcısyım ios 7 yükledim ama videoları açmıyor neden ki acaba ? birr bien vrasa yardımcı olurmusnz

  • Mustafa Tan

   25/09/2013 at 18:45

   Yukarıda paylaştığımız DNS ayarını değiştirmeyi denediniz mi?

 249. Baris

  25/09/2013 at 20:30

  Mustafa bey bir sorum olak size ios 7.1.0 iphone 4 kullanilacilari kullanabilcekmi yoksa kullanamayakmi ?

 250. Beyza

  26/09/2013 at 05:02

  Kesinlikle hic begenmedim.eski surumumu geri nasil yuklerim yardimci olursaniz sevinirim

 251. Kemal

  26/09/2013 at 11:31

  IOS 7 yi bende yükledim ama çok basit hatalarla karşılaşıyorum mesala ana ekrandeyken en üsteki şarj durumu, saat, operatör bilgisi kayboluyor, telefonu açıp kapatamadığım sürece de geri gelmiyor. Bunun gibi hatalarla karşılaştıkça ekran görüntüsü alıyorum, yapılabilecek bişey var mı acaba?

 252. murat

  26/09/2013 at 15:30

  iphone 4 kullanıcısıyım ve ios 7 den çok memnunum..özellikle pil performansı inanılmaz arttı,apple store süper olmuş..ios 6 da çok kasıyordu apple store..ufak tefek sıkıntılar var ama bunların yeni güncelleme ile halledileceğini düşünüyorum..

  farkeden oldu mu bilmiyorum ama bugün kurcalarken farkettim..pusula ya ikinci bir ekran gelmiş ve o ikinci ekrana eğim ölçer koymuşlar..süper bi tasarımı var..düz zemin için yuvarlak tasarım..dik tuttugunuzda ise farklı bi tasarımı var..

  el feneri,eğim ölçer,arama engelleme gibi özelliklerin standart özelliklere kazandırılması çok iyi oldu..

 253. Devin

  26/09/2013 at 17:52

  Merhaba ios 7 yükledim fakat itunes kabul etmemiş görünüorum ve appstore dan birşey indiremiorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen..

 254. haan turkkusu

  26/09/2013 at 17:54

  ios 7.0 yükledikten sonra tv app’larında görüntü var ama ses yok. oysa safari’den açınca sorunsuz izleyebiliyorum. app ile izleyebilmek için nasıl bir ayarlama gerekiyor?

  • Anonim

   02/10/2013 at 14:03

   Aynı şekilde bendede sorun var oyunların bazılarındada ses yok nedenini bilen varmı
   acaba

 255. ali okan

  26/09/2013 at 19:51

  ios7de satın alma geçmişini silme yada saklama mevcut mu acaba?

 256. ayşe

  27/09/2013 at 12:47

  çok güzel bana iyi kılavuzluk yaptı teşekkür ederim 🙂

 257. DİLEK

  27/09/2013 at 13:38

  bi sorum olucak lütfen yardımcı olun bu güncellemeyi yaptıktan sonra mesaj yazarken tuşlara basarken göstermiyo sonra toplu olarak birden yazıyo bu olayı nasıl düzeltebilirim

  • Anonim

   01/11/2013 at 17:21

   Makinen iphone 4 ise normal kasmalar oluyor

 258. Ali

  28/09/2013 at 00:10

  İos7yüklendikten sora videoları izleyemiyorum nedeni nedir acaba

  • Anonim

   04/10/2013 at 21:04

   Bizmese aynı sorun var videoları açamıyoruz nasıl olacak

 259. Umut

  28/09/2013 at 01:17

  Benim cihazım İpad mini İos 7 güzel ama Applenin yeni çıkardığı son güncelleme benim pek işime yaramadı şimdi yeni güncellemeyi bekliyorum kamerada öne yada arkaya geçerken önce bulanıklanma oluyor sonra 1 saniye sonra gidiyor ve ipad kapanış sesinde yine bozukluk devam ediyor.

 260. Fazıl Gökçek

  28/09/2013 at 19:54

  Gelen çağrıyı açmadan reddetme seçeneği yok mu ben mi bulamadım?

  • Anonim

   30/09/2013 at 20:31

   Üstteki tuşa çift tıkla

 261. Songül

  28/09/2013 at 20:28

  Açtığım programları nasıl kapatacağım diğerinde iki defa düğmeye basıp kapatıyordum bunda olmuyor ne. Yapacagım yardım lütfennn

  • Mustafa Tan

   28/09/2013 at 21:05

   Yukarıdaki yazdığı şekilde. Yukarıdaki yazı zaten sorduğunuz soruya cevap veriyor 🙂

   • recep

    01/10/2013 at 16:19

    ukalalık yapma olmuyor işte öyle

   • recep

    01/10/2013 at 16:30

    evet buldum arka plandaki programları acma tusuna iki defa basıp eskisi gibi ikonlar cıkıyor programların ve üstünde sayfaları var sayfaları yukarı iterseniz program kapanıyor ikona basılı tutmayın o eski sürümde öyleydi 7 dide bu şekilde oluyor.

    • CEVDET

     04/10/2013 at 12:00

     TEŞEKKÜR EDERİM

  • Anonim

   27/10/2013 at 20:50

   Çift tıkla uygulamayı yuksrı kaydır

 262. rmzn

  29/09/2013 at 01:53

  merhaba benım sorum bıldırım merkezınde onceden facebook ve twıtter paylasımı yapabılıyorduk.ios7 de bu yokmu yada bıldırım merkezıne ekleyıp acabılıyormuyuz ?
  tesekkurler

 263. Namık

  29/09/2013 at 03:51

  Fotoğraf ölçekleme yapamıyorum yardımcı olurmusunuz

 264. Pınar

  29/09/2013 at 09:41

  Merhabalar bende ıos 7 yeni yükledim gayet güzel olmuş ama saatt bölümünü bulamadım alarm kurmak için yardımcı olursanız sevinirim.

  • İlyas

   07/10/2013 at 10:57

   Saate tiklayip alarm butonuna basiniz

 265. merve

  29/09/2013 at 16:22

  Bi sorum olucak bu tema çok fosforu ve çok beyaz tema değişim seçeneği falan yokmu yardımcı olursanız sevinirim. bütün uygulamalar değişmiş, hem uygulama kapatamıyorum hem aradığım bişeyi bulamıyorum. telefonum acayip yavaşladı (telefonum ıphone 5)

 266. Sezer

  29/09/2013 at 16:29

  Gelen arama da. Reddetme yok,,,? Mu ben bulamadım…

 267. Nurettin

  30/09/2013 at 06:24

  Merhaba ben İpad 3 de internet paylaşımını nasıl yaparım zira bilgisayarda İnternet’e bağlanmak istiyorum ama nasıl

 268. bla

  30/09/2013 at 08:03

  yav göz var izan var.çakma japon telefonu gibi olmuş hala minimalist diyorsun hemşerim.steve jobsun öldüğü kesinleşti.

  • Anonim

   30/09/2013 at 16:52

   Aynen rezil oldu telefonum

  • Anonim

   05/10/2013 at 11:57

   Kesinlikle silmek kaldırmak istiyorum ama olmuyor

  • Sevim

   05/10/2013 at 12:01

   Bu programı silemiyormuyuz yardımcı olacak varmı? İğrenç olmuş çakma iphone gibi.. Çıktığında bi hata yapıp yükledim ama silmek istiyorum silinmiyor.

 269. Sempatik

  30/09/2013 at 10:02

  Iphone 4s 3 gün önce ios 7.0.2 yükledim birden bire rehberin kayboldu. önceki sürümü 6.1.3 tü. Nasıl geri yükleyebilirim. rehberin kaybolması ios 7 ile alakalı olabilir mi? Yükledikten 3 gün sonra kayboldu?

 270. Müslüm

  30/09/2013 at 11:45

  Kötü niyetliler, tacizcilerin aramalarını kaydetmek için iphone 4 ios 7 de herhangi bir seçenek (çözüm) varmı?
  Örnek: Diyelimki bana şantaj yapan biri var ve ben bu kişiyle aramızda geçen konuşmayı kaydetmek ve suç duyurusunda bulunmak istiyorum. Bunun kaydını iphone mle yapabilirmiyim. Savcılık bunun takibini yapar demeyin lütfen.

  • iyiniyet

   08/10/2013 at 21:45

   Bunun icin uygulamalar var call recorder gibi apple store dan indirip kullanabilirsiniz.

 271. Hülya

  30/09/2013 at 20:50

  Bende bu yeni programdan sonra alttaki programları kapatamıyorum üsteki düğmeye çift tıklayın demişler ama olmuyo ekranı kilitliyooo yardımcı olurmusunuz

  • nihal

   04/10/2013 at 19:35

   Çok basit yukarı çekince siliniyor..

  • nihal

   04/10/2013 at 19:36

   Daha dogrusu çifr tıklayına açık olanlar geliyor onu yukarı dogru çekince siliniyor.

 272. Hülya

  30/09/2013 at 20:54

  Iphone 5 kullanıyorum telefonumu ıos 7 02 ye güncelledim fakat altta çalışan programları kapatamıyorum eskiden üzerine basılı tutunca eksi çıkıyoddu ve kapatabiliuordum yardımcı olurmusunuz

  • Mustafa Tan

   30/09/2013 at 21:00

   Yukarıdaki yazıya gözatma imkanınız oldu mu acaba? Sorunuzun cevabı orda mevcut.

   • recep

    01/10/2013 at 16:21

    yukarda senin verdigin cvb hepimğz okuduk bir cvb verdigini zannediyorsun sen galiba

    • Anonim

     09/10/2013 at 07:51

     Hiç beyin yok sende iPhonen var ama beyin 0

    • İsmail

     16/10/2013 at 13:38

     Ne kadar ukala dümbeleğisin millete sataşıyorsun sen anlamada sorun çekiyorsan milleti tersleyemezsin dostum git başka bir yerden cevap buş anlamıyor musun menü tuşuna iki kez basıp çıkan dikdörtgen ekranları yukarı çekeceksin bu kadar.

 273. ibrahim boga

  30/09/2013 at 22:26

  Bende de new iPad var.ios7 hi yukledikten sonra 3g Ile internete giremez oldum.ayarlarini Kabul etmiyor. Yardim lutfen.

 274. Mehmet

  30/09/2013 at 23:52

  Silinen mesajları nasıl geri getirebilirim lütfen acil cevap varmı bir uygulaması tabi basit ise

 275. Fato

  01/10/2013 at 23:53

  Bende ıos.7 yükledim ama eski proglarım gitmis whatsapp,forsquare gibi.sımdıde bunları ındıremıyrm nasıl ındırebılırım ve neden ındırılemıyor

  • Anonim

   24/10/2013 at 20:03

   app storeye girerek google play storeden arama yerine yazarak indire bilirsin

 276. Pınar

  03/10/2013 at 15:12

  İos7yüklendikten sora videoları izleyemiyorum nedeni nedir acaba?

 277. Anonim

  04/10/2013 at 16:55

  bende ios7.0.2 yükledim fakat mesajlara giremiyorum.hiç bir şey açılmıyo ve beni uygulamadan atıyor yardımcı olabilr misiniz? ayrıca ayarlar kısmında da mesajlara girilmiyor.

  • Anonim

   15/10/2013 at 20:51

   Mmk

 278. bengü

  04/10/2013 at 16:56

  mesajlar için acil yardımcı olursanız çok sevinirim

 279. Yasemin

  05/10/2013 at 22:16

  Ios 7 den sonra ı pad ımde ayarlar hanesı kayboldu ne yapabılırım?

 280. yasin

  06/10/2013 at 18:06

  arkadaşlar ios7 gayet güzel ama ios7 .yani 7.2 cıktı onu yükleyin ve telefonun bütün ayarlarına bakın hepsi mevcuttur bu sorduğunuz soruların cevabı var ıkıncisi telefonunu kurcalayın iphone sağlamdır menüsü ve ayarları gayet kolaydır andorid çok zor istediğiniz herseyi kolaylıkla yapabilirsiniz interneti olanlarda istediği ayarı bulamıyorsa yutub tan vidyoları var izleyin daha kolay aradığınızı ve sorularınıza en iyi cevap bulurusunuz

 281. Osman Caner

  06/10/2013 at 19:17

  kontrol merkezi bende sadece beyaz renkli sizin burada paylaştığınız resimlerde ise telefondaki duvar kağıdı bulanık bir şekilde görünüyor aynısını nasıl yapabilirim acaba ?:)

  • Anonim

   25/10/2013 at 13:30

   Buldunuz mu çözümünü ?

 282. Burak

  08/10/2013 at 20:10

  Bende app store da kullanım şartları kabul etme tuşu gözükmüyor yeni hesap almaya çalıştım bu seferde ileri tuşu gözükmüyor ne yapmalıyım

 283. Macit

  10/10/2013 at 09:07

  İos 7 de arka plana resim katılacağı zaman resmi ölçekleyemiyorum. Yani resimi ekrana sığdıramıyorum bu bir hatadan mı kaynaklı acaba ? İos 6 da yaptığım aynı resim olmuyor.

 284. Damlasu

  12/10/2013 at 10:13

  Kilitli ekranda muzik kontrollerini kullanamiyorum. Ne yapabilirim bu durumu duzeltmek icin?

  • Tuğba

   13/10/2013 at 10:57

   Merhaba aynen bende kilitli ekranda müzik kısayollarını kullanamıyorum, malesef çalışmıyor. Nasıl düzeltilebilir? Teşekkürler

   Tuğba

 285. Cooper

  13/10/2013 at 01:54

  Mail hesabinda 50-100-200 mail siniri vardi. İos7 yukleyince tum eski maiiller gorunur oldu ve hafizada yer kapliyor. Hangi menu icersinde mail sayisini kisitlayabiliyoruz?

 286. Tuğba

  13/10/2013 at 11:03

  Merhaba Mustafa Bey,
  kilitli ekranda müzik kısayollarını kullanamıyorum, malesef çalışmıyor. Nasıl düzeltilebilir? Teşekkürler

  Tuğba

  • MUSTAFA

   13/10/2013 at 16:09

   tuğba hanım gerekli sorularınızı yutuptan vidyo izlersen daha ayrıntılı ve göröntölö bulma imkanın olur

 287. MUSTAFA

  13/10/2013 at 16:04

  mümkün olduğuncA YUTUPTAN İZLEYİN İSTEDİĞİNİZ SORULARINIZIN CEVBABI VARDIR

 288. Muhammet

  13/10/2013 at 21:51

  Ben iphone 4 kullanıyorum ve uygulama silmeyi bulamadım. Açık uygulamayı home tuşuna basarak yukarı sürükleyip kapatmaktan bahsetmiyorum,tamamen kaldırmaktan bahsediyorum. Acil yardım lütfen

  • Gamze

   19/10/2013 at 23:09

   Uygulamının uzerıne uzun basılı tut tum uygulamaların kosesınde çarpı işareti var. tek tıklayın. oluyor

 289. Dıcle

  14/10/2013 at 13:09

  Rehber ve kişi eklerken klavye çıkmıyor yardımcı olurmusunuz

  • merve

   19/10/2013 at 21:05

   ya deliricem bndede aynı sorun var ayrıca rehberi ve son aramaları açtığımda ekran taşıyor. üst kısımda düzenle bölümü saatin üzerine çıkıyor. nasıl düzelir bu? çıldırıcam.lütfen biri yardım edebilir mi!!

  • Emrah

   23/10/2013 at 19:52

   Aynı problem bendede oldu napıcaz?

 290. Iben

  15/10/2013 at 19:27

  merhabalar ios7 kullanmaya başladıktan sonra ekran kilitli olduğunda kulaklık ile müzikdinlemek imkansız oldu neredeyse.mutlaka kilidi açmak müzik listemden şarkıyı seçmek zorunda kalıyorum.yada ekranı kaydırıp Denetim Merkezi (Control Center)ne ulaşsamda müziği dinlamem mümkün değil mutlaka kilidi açıp müzik listesine girip şarkıyı seçmeliyim bu bir sorun mu yoksa benmi doğru ayarları yapmış değilim?

  • Anonim

   24/10/2013 at 19:57

   ekranı aç ekran kilidini kaydırmadan home tuşuna 2 defa bas enson dinlediğin müzik yeri gelcek saat yazan yerin altına ordan başlata basarak veya ileri geriyi kullanarak telefonundaki müzikleri dinleye bilirsin

 291. Önder Aziz

  18/10/2013 at 00:40

  İyi geceler;
  Facebook ta sık kullanılan ( haber kaynağındaki) kişilere eklediğimiz kişileri nasıl silebiliyoruz? Yada yeni kişi nasıl ekliyebiliyoruz? (İos7de) yardımcı olursanız çok ama çok sevindirirsiniz. Teşekkürler…

 292. Güneş

  18/10/2013 at 13:34

  Selamlar.. İos 7 yi yükledikten sonra Facebook ve Twitter de paylaşılan Youtube videolarını izleyemiyorum. Sorun nedir? Bilgi verirseniz sevinirim..

 293. hüseyin

  19/10/2013 at 00:56

  emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ederim… gerçekten çok yardımcı oldunuz.

 294. can

  19/10/2013 at 16:05

  ios 7.2 sürüme geçtim gecmez olaydım telefonum % 27 şarj’a geLince şarjı kesiyor Lütfen yardım :((

 295. Sinan

  20/10/2013 at 10:42

  Merhaba bende iphone 4 var ios 7yi yüklemeden önce telefonum kasmıyodu ios7yiyüklediğim zaman telefonum kasmaya başladı telefonumun kasmaması için ne yapabilirim

 296. halil

  21/10/2013 at 00:00

  slm yeni sürümü yükledim wifi aç kapa çalışmıyor bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

 297. Demet

  22/10/2013 at 17:30

  1.Internette herhangi bir sayfa açıkken kendi kendine sayfayı kapatıp, ana ekrana dönüyor.
  2.this page is intended to be used for something else(you should not see it now) : şirketimin personel linkine giremiyorum bu yazı çıkıyor.iıs 6 da bu sorun yoktu. Telefonum iPhone 5 .
  Bilginiz varsa yardım rica edicem..

 298. Fırat

  23/10/2013 at 18:54

  ios 7 yi ilk yüklediğim andan itibaren büyük bir zevkle kullanıyorum , saçma salak bok atıp durmayın madem beğenmiyorsunuz gidin trend olan androil jelly bean yüklü telefonları alın apple size zorla satmıyor telefonunu ? sizin gibi aptal kullanıcılara da hiç ihtiyacı yok. ne yapsa yaranamıyo adam ey allahım ya 😀

  iOS 7 MacOS işletim sisteminden Android e kapak gibi bi cevap olmuştur. ayrıca şunu unutmayın diğer akıllı telefonların çoğunda uygulamalarda bildirim sorunu var. bu alanda deyim yerindeyse saat gibi işleyen tek sistem Apple ınki.

 299. Anonim

  25/10/2013 at 13:35

  İphone 4 de denetim merkezi sadece gri bildirim merkezide siyah çözümü varmı nasıl renkli yapabiliriz?

 300. Ebru Çelik

  27/10/2013 at 23:03

  Ipadime yapılacak bütün güncellemelerimi yaptım. Sık sık ekran donması yaşamakla beraber kapagını kapadıktan sonra uyku moduna gecmedıgını farkettım. Ayar yapılabilecek butun yerlerine baktım, bununla ilgili hiç bir sey bulamadım. Mecburen kapatmak zorunda kalıyorum ve bu seferde acarken pin vs cok sıkıntı olmaya basladı. Onceden bır sey okurken bile 3-4 dakika hıc dokunmasam anında uyku moduna giriyordu. Sımdı maşaallah acık halde bıraksam sarjının bittiği yere kadar acık kalıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada ipadin sürümü 7.0.3. Teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   27/10/2013 at 23:29

   Ayarlar -> Genel -> Otomatik Kilit seçeneği kaç dakikaya ayarlı ?

   • Ebru Çelik

    28/10/2013 at 00:24

    Her seyi denedikten sonra dün akşam bir de bunu deneyeyim diyerek ” asla” yapmıştım

    • Mustafa Tan

     28/10/2013 at 00:26

     Asla yaptıysanız zaten hiç ekran kilitlenmez. En düşük dakikaya ayarlayıp tekrar bir dener misiniz ?

 301. Mustafa Tan

  28/10/2013 at 00:28

 302. serdar

  03/11/2013 at 22:08

  Gelen çağrıyı açmadan reddetme seçeneği yok mu ben mi bulamadım?

  • Ayla

   08/11/2013 at 00:57

   Hahahah

   • Anonim

    25/11/2013 at 12:44

    Açma tuşuna iki defa ard arda basman yeterli.

 303. ilhan

  10/11/2013 at 01:39

  Merhabalar Mustafa bey ios7’ye geçtikten sonra evde wifiden artık video izleyemiyorum (iPhone 4s telefonum) sizden rica etsem ne yapmam gerektiğini yazarmisiniz! Teşekkür ederim şimdiden 🙂

 304. Anonim

  10/11/2013 at 19:47

  Merhaba Mustafa Bey
  Ios7 deki mail hesapları ile ilgili bir sorum var. İos6 da hotmail in tüm klasörleri (junk vs) görünürdü. Şimdi bunlar görünmüyor. Sadece gelen, giden ve silinen var. Gmail ise eskisi gibi devam ediyor. Hotmail hesaplarına erişim neden kısıtlı. 2. bir sorumsa yine birine mail yazarken mail hesabını yazmaya başladığımızda daha önce mail gönderdiğimiz biri ise daha ilk 1-2 harfe tıkladığımızda hesabın kalanı çıkıyordu ve devamını yazmak zorunda kalmıyorduk. İos7 de bu da gitmiş durumda. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Anonim

   12/11/2013 at 07:16

   Bu sorunla ilgili çözüm yok mu?

   • sekil35

    07/03/2014 at 16:06

    öncelikle selamun aleykum
    bende iphone 5 var ios 7 ye geçtiğimden beri şarjım çok çabuk bitiyor

  • Songül

   26/03/2014 at 11:43

   Mustafa bey merhaba ya bu 7.1 geçtikten sonra arama yüzlerinn değişmesi çok kötü ya resmen samsug modeline dönmüş iphone bu ya geride dönemiyorumm yardım edin

 305. Emre

  14/11/2013 at 09:07

  Merhaba mustafa bey 4s kullanıcısıyım uzun süredir cihazımda ekran değişimi oldu ve bundan yaklasık bir ay sonra %50 şarj dayken kapandı ve tekrar açma tuşuna bastıgımda şarj işareti cıktı şarja taktıgımda telefon tam acılırken kendinini yeniden başlatıyo 1gün boyunca şarjda kaldı ve açılmadı tamire gönderdiğimde power yandı dediler program hatası dediler ama bir türlü düzelmedi bir kaçkere teslim ettiler ama cihazdaki sorun devam ediyordu bu tarz bi sorunla karşılaştınızmı sorunumla alakalı arama motorunuzda bi konuya raslamadım yardımcı olursanız sevinirim

 306. tuğbataskın

  14/11/2013 at 12:51

  telefonum ıphone 4 güncellemeyi yaptım fakat ios 7 den sonra ben müziklerime girdiğimde hiç bir müziğimi açamıyorum. listeler bölümünde bir tane bile şarkım yok acil yardım edin lütfen 🙁 🙁 🙁

 307. Aleyna

  14/11/2013 at 21:36

  Merhaba ıphen4 kullanıyorum tüm güncellemeleri yapmama ragmen kamera filtreleri gelmedi yardimci olurmusunuz

  • Mustafa Tan

   14/11/2013 at 21:37

   iPhone 4’te yok zaten Kamera filtreleri. iOS 7’nin tüm özellikleri gelmedi iPhone 4’e.

 308. Anonim

  16/11/2013 at 13:19

  Merhaba ipad mini kullanıyorum yeğenim nasıl yapmışsa denetim merkezindeki yön değişme kilidiyle yan taraftaki ses açma kapama tuşunun işlevini değiştirmiş nasıl düzeltebilirim

  • Mustafa Tan

   16/11/2013 at 14:12

   Ayarlar -> Genel menüsünde “Yandaki Anahtarı Kullanarak” başlığı altında Yönü Kilitle ve Sesi Kapat seçeneklerini görebilirsiniz.

  • Anonim

   16/11/2013 at 21:43

   Ohh bee 🙂 çok teşekkür ederim

 309. Gunes

  18/11/2013 at 11:33

  Mustafa bey selamlar yeni yazilimin fotograf kalitesi ve diger sorunlari var birazda o konuya deginsek

 310. Anomim

  18/11/2013 at 19:35

  E postadan mp3 indirdim. Dinledim ama nereye kaydetti bilmiyorum. Silmek istiyorum. E postaya girince dinle seçeneği geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 311. özge

  20/11/2013 at 08:36

  ipad mini kullanıyorum.İOS 7 yükledim.Size sormak istediğim ipad mini de wattsapp indirip kullanabilir miyim?Eğer oluyorsa nasıl yapacağım.
  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   20/11/2013 at 09:50

   Maalesef kuramazsınız. Whatsapp aktivasyonu SMS ile yaptığı için ve iPad’ler SMS alamadığı için Whatsapp firması izin vermiyor iPad’e kurmaya.

 312. koçakk64

  21/11/2013 at 11:09

  merhaba
  iphone 4 s var son sürümü indirdim fakat facebookta çevrim içi arkadaşlar görünmüyor sohbet listesinde sadece bazı çevrim içi arkadaşlar görünüyorbu konuda yardımcı olmanızı rica ederim
  iyi çalışmalar

 313. Başar akyüz

  22/11/2013 at 08:35

  Mustafa bey , maillerde toplu olarak seçip silme yapabiliyormuyuz ?

 314. Ertuğrul

  25/11/2013 at 22:59

  Eline saglik usta cok guzel aciklamissin.ayrica yorumlarin cogunu okudum bazi sorunlar direk telefon hatasindan kaynakli bazilariniz aciklamayi duzgun okuyun ve sacma salak seyleri sormayin kardesim cahil misiniz iphone 5iniz var mal gibi kullaniyosunuz adam uygulamayi silmeyi bilmiyo hadi onu gectim etrafinizda hic mi telefon kullanan insan yok calisan uygulamalari yukari kaydirarak kapatmayi hic mi denemediniz android telefonlarin hepsi boyle zaten yana kaydirmali biraz deneyin kardesim sizde her seyi cahil gibi sormayin.

 315. Ertuğrul

  25/11/2013 at 23:03

  Merhaba.. Ben şu an Iphone 4 kullanmaktayım. IOS 7 yüklemekte çok kararsızdım. Nedense bir kaç gündür IOS 7’ye merak saldım ve telefonuma yükledim. Tabi sizin bu yazınızı okuyup etkilendim doğrusu. Şimdi size teşekkür etmek istiyorum. İyi ki yükledim telefonuma. Gerçekten çok memnunum. Gerek görselliği, minimalist yapısı, daha hızlı erişim olanakları ve niceleri. Çok hafif bir kasma yaşıyorum telefonda ama bu tür kasmalar arada IOS 6’da da oluyordu. Bunda biraz daha fazla yaşıyorum o kadar.

 316. Arda

  26/11/2013 at 13:49

  Iphone 4 kullanıyorum ios7 i yükledikten sonra uygulamaları ne ayarlardan ne normal basılı tutup kaldıramıyorum bunu anlatabilir misiniz şimdiden teşekkürler..

 317. Galip

  26/11/2013 at 13:54

  Iphone 4 kullanıyorum ios7 den sonra uygulamaları ne ayarlardan ne de üstüne basılı tutup kaldıramıyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 318. Anonim

  27/11/2013 at 10:49

  Bu nasıl yazılım ya ben iOS 6 yı istiyorum eski sürümü tekrar yayımlasınlar

 319. Sevi

  27/11/2013 at 17:48

  Merhaba . Yeni 5s gold aldım ancak arkadaki logo söylendiği gibi iki renkli değil …..

  • Mustafa Tan

   27/11/2013 at 19:13

   Kimden duydunuz renkli olduğunu ?

 320. ali rıza

  27/11/2013 at 20:58

  merhabalar ipad mini kullanıyorum kızım nasıl yapmışşsa ekan çalışmıyor sadece tıkladığımız şeylerin isimleri sesli olarak söyleniyo ama açılmıyor örneğin (saatte tıkladığımızda saat diye söylüyor bi kadın sesi ama saat açılmıyor yardım edebilirnisiniz sıfırlamada yaptım ama düzelmedi

  • Mustafa Tan

   27/11/2013 at 21:03

   Kızınız Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik menüsü altındaki VoiceOver seçeneğini açmış. Bu menünden de açmış olabilir, ya da eğer atanmışsa Home (Ana Ekran) tuşuna 3 defa arka arkaya tıklayarak da açmış olabilir. Home tuşuna yine 3 defa basmayı deneyin arka arkaya.

  • ali rıza

   27/11/2013 at 21:18

   teşekkürler sabahten beri uğraşıyoruz peki bunun bi daha olmaması için ne yapabiliriz kızım sürekli böyle yapıyo bi kaç kez açıp kapattık düzeldi ama bu sefer olmamıştı ana ekrandan nasıl kaldırabiliriz

   • Mustafa Tan

    27/11/2013 at 21:22

    Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik menüsünün en altında Erişilebilirlik Kestirmesi seçeneği yer alır. Onu Kapalı hale getirin.

 321. Seda

  30/11/2013 at 13:16

  Merhaba, önceden FaceTime ile rahatlıkla görüşme yapabiliyordum. Ancak şu an sadece aramaları alabiliyorum, ben arama yapınca karşıya düşmüyor ama bende çalıyor görünüyor. Engellendim mi yanlışlıkla diye kontrol de ettik ama öyle birşey de yok ne yapabilirim?

 322. onurer

  03/12/2013 at 01:22

  çok önemli bir sorum olacak iphone 4 üm var ios 6.0.1 yüklü geçen gün bir baktım ios 7 indirlmiş kurabilirsiniz falan diyor benim öyle bir niyetim yok ama indiğinden beri hafızamdan 3 gb gitti diğer kısmında bu dosyayı nasıl silebilirim restore yapsam ios 7ye günceller o yüzden yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 323. Dlk

  04/12/2013 at 11:29

  Iphone 5 kullanıyorum mesajlara arka plan uygulaması nasıl yapılıyor yardımcı olur musunuz

 324. Murat

  29/12/2013 at 16:29

  Merhaba hucresel veri hakkinda bilgi almak istiyorum ben bazi programlarin hucresel veriyi kullanmasini bazilarinin kullanmamasini istiyodum ilk basta oluyodu ama snra artk sinirlandiramiyorum hepsi icin hucresel veri kullanilabilir gozukuyor ne yapmam gerek lutfen yardimci olun

  • Mustafa Tan

   29/12/2013 at 16:32

   Ayarlar -> Hücresel menüsünün en altında her bir uygulamanın ne kadar veri kullandığı yazıyor. Her bir uygulamanın yanında da birer seçenek mevcut. Hücresel Veri kullanmasını istemediğiniz uygulamalara ait seçenekleri kapatın.

   • EMRE FIRTINA

    25/06/2014 at 14:20

    Mustafa Bey, açıkladığınız gibi bende hücresel menüsünde veri kullanmasını istemediğim programları kapatıyorum. Ancak; hücresel menüsünden çıkıp yeniden girdiğimde kendiliğinden çoğu programın kilidi açılıyor. bu yüzdenden hücreseli tamamen kapalı tutmak zorunda kalıyorum.
    bunu nasıl engelleyebilirim. en son girdiğim ayarlar neden kendiliğinden değişiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

 325. İlhami

  12/01/2014 at 09:52

  Büyük harflerle mesaj yazılmıyor. Her defasında yukarı ok tuşuna basmak zorunda kalıyorum. Bilgisi olan var mı?

 326. Supy

  06/02/2014 at 21:16

  Arkadaslar konunun dısında ama twıtter den gelen bıldırımler ıcın ses atamak ıstıyorum ama bır turlu olmuyor sms tonu calıyor yardımcı olabılır mısınız

 327. Muzaffer

  07/02/2014 at 10:23

  Yazınızı çok kaliteli ve bilgilendirici buldum. Ben size soru sormaktan çok ufak bir eleştiri yapacağım ve dikkate almanızı talep etmekteyim.

  Her ne kadar İngilizce terimler teknoloji ile kullanmaya başlamaktadır sizden ricam Türkçe söylenebilir İngilizce kelimeleri kullanmamanız.

  Örneğin yukarıda ki yazıdan 3 adet örnek vereceğim.

  “Reset” atmak.
  “Restart” yapmak.
  “Crash” uygulamada.

  Reste ve restartı yeniden başlatmak diye kullanmalı.
  “Crash” çarpışma anlamını taşıyor. Ama uygulama Crash oldu derken ne demek istediniz anlamadım.

  Lütfen tavsiyemi küçük görmeyin zira gelecek nesillerin hakkını şimdiden yiyip tüketmeyelim. Umarım anlatabilmişimdir.

 328. Zenco

  19/03/2014 at 04:10

  Merhabalar telefonum iphone4S ios7 mesela birini aradigimda eskiden kac dakika kaldigini gosterirdi yada nete girdigimde ekrana 100mb kaldi falan derdi simdi o yok bana yardimci olursaniz sevinirim nasil bu sorun cozulur simdiden tesekkurler

 329. Merve arslan

  09/04/2014 at 21:42

  Merhaba ben güncelleme yaptım fakat fotoğraf çekiminde filtre çıkmıyor neden acaba şimdiden tşkler

 330. Sinan

  04/06/2014 at 09:22

  Mustafa bey mrb Apple 5s telefona gelen aramayı telefonu aç diyerek sesli komutla açılabiliniyormu

 331. Ali akgul

  23/07/2014 at 22:00

  Slm mustafa bey benim sorum ios 7.1.2 de sifreleme klasoru varmi yani resim olur yazi mesaj misal bunlari ayri bi klasorde sifreliyebirmiyim tskler

  • Mustafa Tan

   24/07/2014 at 09:12

   Hayır böyle bir imkan yok.

 332. arzu

  06/08/2014 at 22:57

  Merhaba Mustafa bey

  Iphone 5s 7.1.2 de facebook paylaşımlarında IOS ile yazmıyor
  Neden olabilir?
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   07/08/2014 at 00:00

   Bu cihazınızla (yani iPhone’la) ilgili birşey değil. Tamamen Facebook ile alakalı. Facebook ne isterse onu yazıyor.

 333. Ahmet

  17/09/2014 at 18:32

  Iphone 4 kullanıcısıyim daha yeni aldım müzik yukleyemiyom yardımcı olur musunuz

 334. birgül

  14/10/2014 at 21:41

  ıphone 5 kullanıyorum tuşa 2 kere bastığımda açılan programları siliyorum ancak yeni sürümde yüklenen en üstteki son aramaları silemiyorum ne yapabilirim iptal ediliyomu o özellik

 335. Çiğdem

  08/07/2015 at 02:11

  Merhaba lütfen yardımcı olun:( bana ınstagram güncellemesi geldikten sonra fotoğraflarımın netliği bozuldu. Herkez güncellemeden kaynaklandığını söylüyo 🙁 galerimde gözüktüğü gibi net gözükmüyo ınstagrama koyduğum fotoğraflar neden acaba? Yeni sürümden mi kaybaklanıyo ?