iOS 7 ile Test Sürüşü – IX (Numara Engelleme)

İlk iOS 7 beta test sürümü çıktığında kısaca bahsetmemize rağmen, zaman içerisinde çok soru geldiği için Numara Engelleme özelliği ile ilgili biraz daha detaylı bilgi paylaşayım istedim. Bildiğiniz gibi iOS 7 öncesi sürümlerde iPhone için gerçek anlamda bir numara engelleme özelliği bulunmuyordu. Apple izin vermediği için App Store’da bu konuyla ilgili adam gibi bir uygulama da yer almıyordu. Hatta sırf bu konuyla ilgili “App Store’daki BlackList – Numara Engelleme Uygulamaları” başlıklı ayrıca bir yazı paylaşmıştık.

Fakat Apple iOS 7 ile nihayet bu numara engelleme olayına el attı. Yani gerçek anlamda artık istediğimiz bir  numarayı engelleyebiliyoruz, hem de basit bir şekilde. iOS 7’deki numara engelleme özelliği de sadece aşağıdaki durumlarda geçerli oluyor:

 • Telefon Çağrıları
 • Mesajlar (SMS ve iMessage)
 • Facetime Çağrıları

Kişileri (Adres Defteri) Üzerinden Numara veya Kişi Engelleme

iOS 7’de bir kişiyi veya numarayı engellemenin bir yolu adres defterinde kayıtlı olan kişiyi seçip, detay ekranının en altındaki “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine tıklamak.

Bu durumda bu kişiden telefon çağrısı, mesaj (SMS veya iMessage) ya da FaceTime çağrısı alamıyoruz. Her ne kadar kavram bu işlem numara engelleme olarak geçse de, iMessage ve FaceTime’da email adresi de kullanıldığından, engellediğimiz kişide email adresi kayıtlı ise, o zaman bu kişiden kayıtlı email adresi üzerinden gelen iMessage ve FaceTime çağrıları da engellenmiş oluyor.
Tabii bir email adresinin engellenmiş olması, bu email adresinden Mail uygulaması üzerinden email mesajlarının engellenmesi anlamına gelmiyor. Özetle bir numaranın veya email adresinin engellenmesi,  sadece bu numara veya email adresinden gelen telefon çağrıları, mesajlar (SMS veya iMessage) ve FaceTime çağrılarını engelliyor.
Benze şekilde bu engellemeler App Store’daki uygulamaları da içermiyor. Örneğin bir telefon numarasını engellediğimizde, Whatsapp’daki ya da Viber’daki  aynı numarayı kullanan kişileri engellemiş olmuyoruz.

Son Aramalardaki Bir Numarayı Engelleme

Bir numarayı engellemek için illa de rehberimizde bir kişi olarak kayıtlı olmasına gerek olmuyor. Telefon uygulamasındaki Son Aramalar’dan yani son çağrılardan seçtiğimiz bir numarayı da engelleyebiliyoruz. Bunun için de önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Son Aramalar ekranındaki her hangi bir numaranın yanındaki “i” (Bilgi) işaretine tıklıyoruz.
Sonra da aynı kayıtlı kişilerde olduğu gibi detay ekranının en altındaki “Bu Arayanı Engelle” seçeneğini kullanarak rehberimizde kayıtlı olmayan ama artık çağrı almak istemediğimiz bir numarayı engelleyebiliyoruz.

Kayıtlı Olmayan Mesaj Numaralarını Engelleme

Eğer rehberimizde kayıtlı olmayan ama spam mesaj attığı için engellemek istediğimiz bir numara olduğunda da bu sefer Mesaj uygulamasında iken ilgili numaranın attığı bir mesaja girip, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce sağ üst köşedeki “Kişi” seçeneğine tıklıyoruz.
Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çıkan “i” (Bilgi) işaretine tıklıyoruz. Ardından da Son Aramalar ekranında olduğu gibi zaten “Bu Arayanı Engelle” seçeneği çıkıyor.

Engellemeleri Kaldırma 

Yukarıda paylaştığımız gibi farklı şekillerde bir çok kişiyi engelledikten sonra ya fikrimizi değiştirip engellemeleri kaldırmak istersek peki ne yapacağız? Bu durumda rehberimizde kayıtlı kişilerin engellemelerini kaldırmak oldukça kolay çünkü engelleme yaptığımız şekilde kaldırılabiliyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Yani engellediğimiz Kişinin detay (düzenleme) ekranına girip yine en altta çıkan “Bu Arayanı Engelleme” seçeneğine tıklamamız yeterli oluyor.
Peki ya Son Aramalar’dan veya Mesajlardan eklediğimiz ama daha sonra bu kayıtları sildiğimiz engelli numaraların nasıl engellerini kaldıracağız? Apple bunun için de “Ayarlar -> Telefon” menüsü altında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Engellenenler” isminde bir seçenek sunuyor.
Bu sayede kayıtlı kişiler değil cihazımızda engellediğimiz tüm numaraları ve email adreslerini (iMessage ve FaceTime için) tek bir ekranda görebiliyor ve de bu ekrandan da engellerini kaldırabiliyoruz.

Engellediğimiz biri bizi arayınca ya da mesaj atınca ne oluyor?

Yazının başında engellemenin sadece 3 tip çağrıda (Telefon, Mesaj ve FaceTime) gerçekleştiğinden bahsetmiştik. Her bir çağrı için de bize ulaşmaya çalışan farklı bir durumla karşılaşıyor. Bunlar da kısaca şu şekilde:
 • Engellediğimiz bir kişi bizi klasik bir telefon çağrısı ile aradığımızda meşgul tonu alıyor. Bizim cihazımızda ise o an herhangi birşey olmuyor ve de sonrası için herhangi bir kayıt veya mesaj oluşmuyor. Yani engellediğimiz kişinin bizi aradığını hiç bilemiyoruz.
 • Engellediğimiz bir kişi bize SMS veya iMessage mesajı attığında mesajını göndermede bir sıkıntı yaşamıyor. Fakat mesajın bize ulaşıp ulaşmadığını daha doğrusu engelli olduğunu bilemiyor. Yani mesajın gittiğini düşünüyor. Fakat mesajı bize hiç ulaşmıyor ve cihazımızda bu mesajla ilgili herhangi kayıt da oluşmuyor.
 • Operatörlerden gelen mesajlar da engellenebiliyor. Bizzat Turkcell’in kısa mesaj servislerinden birkaç tanesini denedim ve mesajların engellendiğini gördüm.
 • Engellediğimiz bir kişi bizi FaceTime üzerinden aradığında da herhangi bir meşgul tonu almıyor ama bize çağrısı ulaşmadığı için sanki cevaplamıyormuşuz gibi sürekli arıyor modda bekliyor. FaceTime çağrısında da cihazımızda herhangi bir kayıt oluşmuyor.
 • Son olarak engelli bir kişinin engelini kaldırdığımızda, engelli durumdayken ki arama kayıtları ve mesajları da sonradan gözükmüyor. Özetle kullanıcıların istediği ve beklediği gibi bir engelleme yapıyor 🙂

iOS 7’deki Numara veya Kişi Engelleme konusunda paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Geleceğini düşündüğüm tüm sorularla ilgili bilgileri paylaştığımı düşünüyorum. Fakat yazının tamamını okuduktan sonra halen kafanıza takılan noktalar varsa lütfen sormaktan çekinmeyin. Atladığım noktalar varsa mutlaka cevaplamaya çalışırım 🙂

143 Comments

 1. Ayhan

  11/08/2013 at 19:04

  Mustafa bey ilgi alakaniza tsk ederiz iOS 7 için developer e kayıt için başvurdum ama henüz aktive mail i gelmedi bunu iptal edebilir miyim veya aktive mailini onaylamasam yine para kesilir mi

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 19:10

   Hatırladığım kadarı ile 2 gün içinde geliyordu. Aktive etmeden de ücreti keseceklerini sanmam. Fakat kezseler de bankanızdan iade talep edebilirsiniz.

   Fakat bence 2 gün içinde aktivasyon maili gelmez ise (spam/junk klasörünü de mutlaka kontrol edin) o zaman önce bir Apple ile yazışın.

   • Ayhan

    11/08/2013 at 19:18

    Apple ile nerden yazisicam bide bu kayıt bana yaramaz sanırım bir aylık bir güncelleme için değmez galiba ama size yararsa aktive edeyim siz kullanin

  • Bilgehan

   11/08/2013 at 20:23

   Yanlız bana 1 Hafta sonra gelmişti 😀

   • Ayhan

    11/08/2013 at 20:24

    Zaten dün yaptım gelmedi ondan iptal ediyorum

 2. Mirkan

  11/08/2013 at 19:06

  Geç gelen vede çok sık kullanılacak olan bir özellik..

 3. burak

  11/08/2013 at 19:10

  Turkcell ve ya herhangi bir operatorden gelen mesajlarda engelleniyor mu? 🙂

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 19:15

   Evet engelliyor. Sonuçta onların da bir numarası var.

 4. İrfan

  11/08/2013 at 19:16

  Süper anlatım, süper yenilik

 5. Anonim

  11/08/2013 at 19:24

  Iphone 4 ler içinde gecerlimi?

 6. Zafer

  11/08/2013 at 19:24

  Mustafa bey beta 5 yukledikten sonra uygulama indiremiyor ve guncelleme yapamiyorum bunun bir cozumu yok mu?iphone5

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 19:32

   Cihazınızı bir iTunes’a bağlayıp eşzamanlama yapıp sonra tekrar deneyin.

 7. Dijle27

  11/08/2013 at 19:28

  Super iphon 4s ler icinde olacakmi mustafa bey cok tesekkur

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 19:30

   Evet olacak.

  • Anonim

   11/08/2013 at 19:54

   Ne zaman kullanıcaz bu yeni sürümü cok güzel

 8. Yusuf

  11/08/2013 at 19:30

  Tesekkurler…

 9. ✨Crazy✨

  11/08/2013 at 19:30

  Teşekkürler

 10. Cekuu

  11/08/2013 at 19:38

  Mustafa bey çok açıklayıcı bir anlatım. Teşekkürler

 11. Adem

  11/08/2013 at 19:39

  Sonunda:))

 12. Mehmet

  11/08/2013 at 19:41

  Mustafa bey bi sorum olacak.
  Engellediğimiz kişi, meşgul tonu yerine; Şu anda aradığınız kişiye ulaşılamıyor, gönderisi karşı tarafa iletilebiliyormu?

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 19:45

   Öyle bir özellik göremedim maalesef.

  • Anonim

   11/08/2013 at 23:45

   Dediğiniz gibi olsa süper olurdu. O kadar yapıyorsunuz bari böyle yapın değil mi

  • Erkan

   14/08/2013 at 18:51

   Mesgul tonu degilde telefon dusmuyor tonu verilse cok daha iyi olur. Zamaninda alcatel (one touch tu herhalde) kullaniyordum onda boyle bir ozellik vardi ustelik kimin aradiginida ekranda cevapsiz gosteriyordu. Sahane bir ozellikti.

  • Erkan

   14/08/2013 at 18:53

   Mesgul tonu degilde telefon dusmuyor tonu verilse cok daha iyi olur. Zamaninda alcatel (one touch tu herhalde) kullaniyordum onda boyle bir ozellik vardi ustelik kimin aradiginida ekranda cevapsiz olarak gosteriyordu. Sahane bir ozellikti.

 13. Tugrul

  11/08/2013 at 19:49

  Bu kadar güzel özellikleri ekliyorlar eyvallah yalnız çok basit ve kullanışlı bir uygulama androidde ücretsiz olan arayan veya aranan kişinin ses kaydını yapan uygulama neden yok Android telefonumda bu uygulama vardı ve oldukça işime yarıyordu. Not almam söylenen ya da unutmamam gereken rakamlar adresler için not kağıdı kalem aramak zorunda kalmıyordum ama iphoneye geçince bu özelliğin olmaması beni üzdü hala bir alternatif arıyorum hatta iosun yeni versiyonundan ümitlenmiştim ama şimdiye kadarki açıkladığınız özelliklerin arasında gözükmediğine göre bu özellik yine yok galiba

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 20:02

   Çünkü çoğu ülkede görüştüğünüz kişinin iznini almadan görüşme kaydı yapmak yasak özel hayatın gizliliğinden dolayı.

   Apple bu konularla uğraşmamak için koymaz hiç genelde.

 14. Dandiroid

  11/08/2013 at 19:56

  Hem ios hem android telf kullaniyorum. Bu ozelligin iphone da olmamasini hic anlamamistim. Sonunda gelmesi mutluluk verici, diger pek cok android ozelligi gibi. Hemen hemen ayni olmakla birlikte uygulamada bir fark var. Engellenen kisinin mesgul tonu duymasi iyi olmamis bence. Androidde sanki hatali bir numara aranmis gibi hizli ve kesik kesik bir sinyal tonu duyuyor. bu daha iyi. Ancak androidde de aranan kisinin cagri listesine de kayit dusuyor, telefon hic calmamasina ragmen. Kayıt düşmemesi de ios ta daha iyi olmuş. Bakalim daha ne yenilikler gorecegiz. Rekabetin böyle yenilikler getirmesi güzel hepimiz için 🙂

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 20:01

   Sinyal tonuna biraz daha dikkat edip size cevap yazacağım. Belki de ben arıza tonunu meşgul tonu gibi algılamışımdır.

   • İsmail

    11/08/2013 at 20:05

    Mustafa bey merhaba,
    Çekmiş olduğumuz bir video kaydını,
    Birşekilde silinmiş ise, tekrar geri getire bilirmiyiz
    Teşekkürler

 15. Eser

  11/08/2013 at 20:02

  Mustafa bey ben iOS 7 beta 3 shift+ güncelle ile İdil kaydı vs. Olmadan kurdum sonrasında OTA ile beta 4 ve 5 ‘ i kurdum sorunsuz bir sekilde kullanıyorum. Kafama takılan konu developer hesabı olmadan kurulamadigina dair bir çok yazı okudum. Peki bu nasıl mümkün ve güvenli mi? Teşekkür ederim

   • Eser

    11/08/2013 at 20:39

    Mustafa bey teşekkür ederim. Linkteki yazınızı okumuştum ama dikkatli okumamıştım çok faydalı oldu. iOS 7 ile ilgili taleplerin toplandığı şuda olsun Buda olsun denen bir kaynak var mı bildiginiz. Geliştirici olmayanlar taleplerini nasıl iletebilirler.

   • Anonim

    11/08/2013 at 21:13

    Mustafa bey özellik çok güzel, anlatımınız da öyle.
    Konu dışı bir şey soracaktım. Mesajlarda iletim raporu almak için nasıl bir işlem yapmalıyım?

    • Mustafa Tan

     11/08/2013 at 21:29

     Maalesef böyle bir özellik yok SMS mesajları için.

 16. Ercan Maleri

  11/08/2013 at 20:08

  Mustafa bey gercekten bizleri mukemmel bilgilendiriyorsunuz Allah razi olsun. Gecmis Bayraminizi Kutlarim.

 17. Z

  11/08/2013 at 20:11

  Test sürüşü yazılarınız sayesinde ios7’de sıkıntı yaşamayacağız 🙂 teşekkürler.

 18. Okan

  11/08/2013 at 20:41

  Mustafa Bey, yine çok bilgilendirici bir yazı yazmışsınız, teşekkür ederim.
  Ancak “engellenen kişi mesaj gönderdiğinde, gönderdiği mesajın akıbetini bilmiyor” demişsiniz anladığım kadarıyla. Bu, engellediğimiz kişi iPhone kullanıcısıysa doğru olabilir (zira iMessage Apple’ın elinde, okundu raporunun gitmesine engel olabilir; SMS’lerde de iletim raporu desteklenmiyor zaten)
  Ama iletim raporunu destekleyen bir telefonu engellersek, ve engellediğimiz kişi bize SMS gönderirse, mesajı aldığımızda şebeke iletim raporu göndermez mi? Bence gönderecektir, sonuçta iletim raporu iPhone’la değil, şebekeyle ilgili bir durum. Adama iletim raporu düşecek; ama mesaj bize ulaşmayacak; bu çok kötü olmuş. Keşke “Spam” gibi bir klasör oluştursalarmış.

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 21:32

   İletim raporunu şebeke yolluyor ama alıcı cihaza ulaştığında emin olduğunda.

   Bu durumda iPhone mesajı kabul ediyor mu bilemiyorum. Bir test etmek lazım.

 19. Baran

  11/08/2013 at 20:44

  Assistive touch var mı ios 7 de?

 20. Labtek

  11/08/2013 at 20:51

  Merhaba mustafa bey
  Daha önceki engelemede tuş kilidinde iken aktif oluyordu numara engelleme bundada yine tuş kilidindeykenmi yoksa telefonda bir işlem yaptığımdada engellediğim gerçeklesiyormu aydınlatırsanız sevınırız

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 21:30

   Her şekilde gerçekleşiyor. Bahsettiğiniz özellik zaten numara engelleme değil rahatsız etmeydi.

 21. Anonim

  11/08/2013 at 22:24

  Nezaman kullanabilecez peki

 22. Halil Taşkın

  11/08/2013 at 23:14

  Sabırsızlıkla bekliyoru ne zaman güncellenecek 🙂

  • Ayhan

   11/08/2013 at 23:19

   Çok uğraştın ama beta sinı yükledim klavye yi hiç beğenmedim ama yazmak çok zor

  • Mustafa Tan

   11/08/2013 at 23:22

   Sonbaharda 🙂

  • Nongis

   12/08/2013 at 00:24

   Merhaba Mustafa bey,

   Detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Benim sorum numara engellemede wildcard kullanılabiliyor mu acaba? Örneğin çoğumuzun başına en az bir kere gelen Bulgaristan kaynaklı aramalardan bulgaristanın kodu ile başlayan tüm numaraları komple engelleyerek kurtulabiliyor muyuz?

   Teşekkürler

 23. Hakan

  11/08/2013 at 23:52

  Direk meşgul mu görünüyor yoksa bir kere çalıp tamı mesgule düşüyor Mustafa bey samsunglar da öyleydi kişi alıyormuş gibi oluyor sürekli aranıyor sonra bir ise yaramıyor keske direk kapalı gorunseymis…

 24. Hakan

  11/08/2013 at 23:54

  Emeginize saglık bu arada 🙂

 25. Bülent Kılıç

  12/08/2013 at 00:50

  Mustafa Bey Merhaba. iPhone 5 kullanıyorum çağrı geliyor telefon kapanıp ekranda Apple simgesi çıkıyor telefon kendiliğinden açılıyor pin kodu istiyor. Bir kere bu sorunla karşılaştım bir kaç kişiden daha duydum bu sorunu çözüm öneriniz varmı

 26. Eren

  12/08/2013 at 02:40

  Mustafa Bey,

  Numara engelleme ile ilgili daha önceki bir yazınızda Apple’ın bunu güvenlik nedeniyle yapmadığını böyle bir şey yaparsa uygulamacılarından bu açıktan yararlanabileceği gibi bir yorum da bulunmuştunuz. Peki bu durumda Apple bizim güvenliğimizi nasıl sağlıyor. Numara engelleme özelliği bir güvenlik riski oluşturacak mı?

  • Mustafa Tan

   12/08/2013 at 07:21

   Numara Engelleme olayını kendi yaparak sağlıyor 🙂 Daha önce yayınladığım yazımda “Madem kendi yapmıyor, neden uygulama geliştiricilere de izin vermiyor?” sorusunun cevabını verirken belirttiğiniz cevabını vermiştim.

   iOS 7’de de halen uygulama geliştiriclere izin yok. Umarım açıklayıcı olmuştur.

   • Eren

    12/08/2013 at 14:35

    Çok teşekkürler. Ümit edelim ki Apple bu engellemeyi yaparken arka kapıyı açık bırakmamış olsun. ))

 27. Mma

  12/08/2013 at 03:36

  Teşekkürler mustafa bey emeklerinize sağlık. Test sürüşlerine devam 🙂

 28. Nongis

  12/08/2013 at 09:50

  Merhaba Mustafa bey,

  Detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Benim sorum numara engellemede wildcard kullanılabiliyor mu acaba? Örneğin çoğumuzun başına en az bir kere gelen Bulgaristan kaynaklı aramalardan bulgaristanın kodu ile başlayan tüm numaraları komple engelleyerek kurtulabiliyor muyuz?

  Teşekkürler

 29. erkan

  12/08/2013 at 13:45

  çok iyi anlatım teşekkürler

 30. Benlik

  12/08/2013 at 13:50

  Merhaba Mustafa Bey, ios7 ile gelen otomatik 3G özelliğinden bahsetmiştiniz. Kullanıcılar manuel olması hususunda hemfikir gözüküyor. Bu konuyla ilgili yine şimdiki gibi manuel 3G olması yönünde bir değişiklik oldu mu? Teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   12/08/2013 at 13:53

   Sorunuzu tam anlayamadım. Otomatik 3G’den kastınız nedir ?

   • Benlik

    14/08/2013 at 06:03

    3G ye manuel değil de 3G olan yerde cihaz otomatik 3G ye geçiyor. Bu da huzlı batarya bitmesine neden oluyor.

    • Abdurrahman

     14/08/2013 at 07:20

     Selam Mustafa abi tlf şarjı çok çabuk bitiyor bunun için bir önlem varmı

    • Mustafa Tan

     14/08/2013 at 09:51

     Ayarlar -> Hücresel menüsünden 3G’yi hep kapalı tutabilir, ihtiyacınız olduğunda da açabilirsiniz.

 31. Berkay

  12/08/2013 at 17:15

  Mustafa bey aslında arayan kişiye farklı cevap verme menüsünde aramayı kesip karşı arama yapma butonu olursa birçok kişiye kolaylık olacaktır çünkü toplumumuzda ‘sana yazmasın’ gibi bir cömertlik olduğu için iphone kullanıcıları aramayı reddedip kilidi açıp rehberden son aramalara girip kişiyi aramak yolunu izlemek zorunda kalıyor gerçekten bu özellik olursa iletirseniz çok sevinirim 🙂

 32. Suleyman abi

  12/08/2013 at 19:36

  Numara engelleme guzel bi gelisme. Keske sms lere ilerim raporu da gelse.

 33. Burak

  12/08/2013 at 23:38

  Mustafa bey öncelikle elinize sağlık. Ben de udid kaydı yaptırmadan shift+güncellemeleri denetle yaparak önce beta 4 e sonra beta 5 çıkar çıkmaz yine shift+güncellemeleri denetle yaparak beta 5 e geçtim. Şimdilik sıkıntı yok. Benim sorum şu olacak. Final sürüm çıktığında OTA ile güncelleme yaparsak sıkıntı çıkar mı? Yoksa geriye 2 seçenek kalıyor, shift+güncellemeleri denetle ve shift+restore et. Şimdi normalde udid kaydı yaptırmadan eğer shift restore et deyince aktivasyon ekranını geçmiyor telefon elmada kalıyor. Full sürüm çıktığında açıkçası OTA şeklinde yüklemek istemiyorum acaba shift güncellemeleri denetle mi yoksa shift restore et diyerek mi yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim. Kusura bakmayın çok konuştum. 😀

 34. Baris

  13/08/2013 at 00:19

  Selamlar Mustafa bey..Bir sorum olacak..Belki daha önce sorumun cevabini yazmis olabilirsiniz ve ben kacirmis olabilirim..Sorum iphone larda rehberdeki ayni kisiler veya numaralari ios7 de yine ayni tektekmi siliyoruz yoksa bu konuda bi calisma yapilmismi? Sevgiler Saygilar

  • Abdurrahman

   13/08/2013 at 00:40

   Selam Mustafa abi sana ulaşmam lazım sorunum büyük büyüklüğünü göster abi

 35. Honour

  13/08/2013 at 11:08

  Bilgilendirme icin tesekkurler Mustafa Bey. Yazilarinizin devamini bekliyoruz…

 36. Anonim

  13/08/2013 at 22:45

  md662b/a nedir

 37. Mehmetcan

  14/08/2013 at 01:08

  Engelledigimiz numaralardan alinan cagri ve smsleri hic bir sekilde bilemiyormuyuz? Bence telefonun bir kosesinde engellenenlerle ilgilide bir kayit olmaliki hala ariyorlarmi bilelim?

  • Mustafa Tan

   14/08/2013 at 09:50

   Maalesef hayır.

   Bir yerlerde kaydının olmasını bu özelliği çok isteyen kullanıcıların çoğu istemiyor 🙂

 38. Veysel

  14/08/2013 at 12:23

  Merhaba Mustafa Bey benim sorum biraz konu dışı ama sormak istedim. Ben iPhone 4s kullanıcısıyım ios7 betayı kurmak istiyorum. Diyelimki beğenmedim tekrar ios6.1.3 e yani eski sürümüme dönebilirmiyim?

 39. Ykdeniz

  14/08/2013 at 16:31

  Mustafa bey bigilendirdiğiniz teşekkürler 🙂

 40. Eser

  14/08/2013 at 19:24

  Mustafa bey kolay gelsin yazılarınızı mumkun oldugunca takip ediyorum. Fakat bazen kaçırdığımız konular oluyor onları da bıkmadan cevaplıyorsunuz teşekkürler. iOS 7.0 beta 5 de bildirimlerin ses ayarı ile ilgili bir seye rastlayamadim

 41. Nongis

  14/08/2013 at 21:21

  Mustafa Bey merhaba,

  10 eylulde iphone 5s duyrulacak deniyor. Yaklaşık 10 gün sonra da satışa sunulur diyor makalelerde. Acaba satışa sunulduğunda ios7 de download edilebilir duruma gelir mi?

  Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   14/08/2013 at 21:41

   Her sene olduğu gibi bu sene de yeni iPhone çıkış tarihinde yeni iOS sürümü yayınlanacaktır.

 42. ilkeryuksel

  14/08/2013 at 23:03

  Mustafa bey merhaba,
  IOS7 üzerine üç mini sorum olacak,
  – Klavyede yazılan yazının başı sonu ortasını duzenlemek için yazının uzerine gelip mercek ile ayar yapıyorduk. Bu yeni ios7 de aynı şekildemi yapılıyor? Android teleedonlarda klavye üzerinde basılı tutup kaydırma işlemi yaparak yazı duzeltebilinşyor hızlı ve basit bir yol. merak ettim hiç bu dikkatinizi çekti mi?

  – İpad de oldugu gibi klavyeyi basılı tutup ikiye ayırma özelliği iphone telefonları yatay posizyonda ki klavyede uygulamışlar mı?

  – iphone telefonlar duz bir zemine yaslanıp çalışıldığında gesture sistemi saçmalayabiliyor. olmaması için hafif bir açıyla calışması saha saglıkkı oluyor.. yeni sürümde bu performansi ile ilgili bir testiniz oldumu?

  teşekkürler
  ilker yüksel

 43. Samet

  15/08/2013 at 17:25

  İcloud da ücretsiz hesapları nasıl silebiliriz ? Acil yardım…

 44. Şenol

  15/08/2013 at 20:17

  Mustafa bey iPhone’da Safety P+V resim ve video albümü,programındaki resim ve videolar iPhone bozulunca Apple kimliği ile başka bir iPhone geliyorum? Yoksa resimlere ve videolara vedamı ediyoz. Teşekkürler

 45. Gökhan

  15/08/2013 at 22:40

  Peki bu engellemenin bir siniri var mi ?

 46. Buse

  16/08/2013 at 00:10

  Merhaba
  Ios 7 beni hayattan soguttu! Nefret ettim! Iphone u birakmayi bile dusundum….
  Acaba bunu yapan arkadaslar soyle bisey dusunseler: ayarlarda on/off tusu olsa? Isteyenler o degisimi yapsa? Yani yeni tasarimi isteyenler kullansa? Cidden nefret ettim! Samsung gibi olmus! Iphone kalitesini bu kadar dusurebilir!
  Steve Jobs oldukten sonra bu kadar cirkinleesemezler! Yerlerinde saymaktan bikmadilar!

  Saglicakla kalin

  Not: Cevabinizi bekliyorum lutfen!

 47. Önder Ataseven

  16/08/2013 at 02:06

  Mustafa Bey,
  Numara engelleme geç olsa da iOS 7 ile geldi, iyi oldu. Ben de denemesini yaptım. Reklam vs için mesaj gönderenleri engellemek güzel, onlar mesaj gönderdiğini zannediyorlar ancak mesaj size gelmiyor. Bu uygulama tanımadık kişiler için güzel. Ancak tanıdık fakat siz rahatsız olduğunuz için engellediğinizde, o mesaj atıyor, mesaj onun telefonunda bana ulaşmış gibi gözüküyor, o beni arıyor sürekli meşgul tonu çalıyor.. Engellediğiniz şahıs bir şekilde size ulaştığında mesajlarıma niçin cevap vermedin sitemi ile karşılaşma ihtimali var. Oysa mesaj gönderisinde hata verse böyle bir siteme maruz kalmazsınız.. Aynı şekilde aradığında meşgul tonu yerine kapanmış sabit numarayı aradığınızda sinyal verdiği gibi iki kez dıt dıt yapsa daha ideal bir uygulama olurdu. Bu durum Apple rapor etme imkanınız olursa isabetli olur kanaatindeyim. Teşekkür ederim.

 48. Adem06

  16/08/2013 at 16:06

  Arkadaslar iOS 7 nin. Beta 6 cikti ama yine guncelleme ve uygulama indirmiyor bu hatayı çözen varmi

 49. Adem06

  16/08/2013 at 16:07

  Acilll bekliyorum cvp

  • iPhone Haberleri TR

   02/09/2013 at 20:13

   Telefona restart yaptınız mı? (Home ve kapatma tuşuna basili tutun telefon kapandıktan sonra normal bicimde acın)

 50. Melih

  17/08/2013 at 16:21

  Beta5 iphone 5 de cok akici calisiyor bi sikinti yok sabirsizlik ile final surumunu bekliyorum

 51. Senol usta

  18/08/2013 at 13:53

  Mustafa bey konuyla alakasi yok sorumun ozur diler o yuzden basta. 4s var bende 3g deyken isiniyor ve elimde cok az bir elektiriklenme oluyor ve elimi cok az elektirik carpmasi gibi olur teli birakinca bile bi muddet hissediyorum nedendir acaba servise gondermeliyim? Bilgisi olam arkadaslar var lutfen yardimci olsunlar

  • kamil

   29/08/2013 at 14:51

   elektriklenme oluyorsa çıplak ayak ile toprakta dolaş dışarı ver elektiriği..
   Eğer 4s te ios7 var ise stabil sürüm olmadığından ısınıyor olabilir veya wifi, location, 3G açık olduğundan da olabilir

 52. Yunus Emre özlü

  22/08/2013 at 23:12

  Öncelikle iphone hakkında bu kadar kullanışlı bilgilendirici bir App hazırladığınız için teşekkür ederim. iOS 7 beta kullanıyorum. Kamerada flaş açıkken HDR çekim yapamaması konusunu işledinizmi bilemedim ama bu durum hatamıdır yoksa özellikmidir.bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   22/08/2013 at 23:15

   Hata değil merak etmeyin. Flaş açıkken HDR çekimi olmaz.

 53. Semih

  23/08/2013 at 15:14

  Öncelikle böyle bir hizmet için çok teşekkürler kimseyi cevapsız bırakmıyorsunuz 🙂 4s im var güncelleme Eylül başı mı sonuna doğru mu olur bilginiz var mı ?

 54. Mehmet Yağcı

  25/08/2013 at 12:42

  Tebrikler, sürüm daha çıkmadı ama konulara vakıf olduk, ios7 için ekime kadar beklemeyiz umarım..

 55. mehmet ipek

  26/08/2013 at 16:56

  Bilgiler için teşekkürler Mustafa bey çok büyük hizmetler vermektesiniz sizi tebrik ediyorum.

 56. Anonim

  26/08/2013 at 18:03

  Mustafa bey turkce siri hakkında bir gelişme varmi gerekirse siz organize edin hep birlikte mail atalım nasil nereye nasil bir metin atmamız lazımsa atalım sizlerle beraber cok mail giderse illaki dikkate alırlar millet jailbreak yapıp duruyor bunun İcin ne gereği var aslında olsun bizde faydalanalım bu nimetten degil mı 🙂

  • Anonim

   28/08/2013 at 00:54

   Mustafa bey su türkce siri işinede bir el atsanız

   • İHSAN

    14/09/2013 at 02:08

    MUSTAFA BEY BURAYA BURAYAA SESİMİZE KULAK VER 😀

 57. Eged

  28/08/2013 at 00:18

  Çakma lightning telefona zarar verir mi adaptör orijinal acilen cevap lütfen yan sanayi kablo zarar verir mi

  • Mustafa Tan

   28/08/2013 at 00:29

   Verebilir.

   • Anonim

    10/11/2013 at 18:18

    Homa markanınkiler zarar vermediği gibi orjinalinden güzel. Üstelik ios7 de uyarı dahi vermiyor.

  • crAzy

   28/08/2013 at 00:30

   Asıl önemli olan kablo yani en azından öncelik sırasına koyarsak once kablo sonra sarj adaptörü ( bu arada tecrübem ile sabittir )
   Sarj adaptörü iyi çakmalarda sorun çıkarmıyor fakat kabloyu bir türlü orijinali gibi yapamadıklarından cihazı bozuyor
   Patlayan iPhone olayını unutmayınız
   Orijinalden şaşmamalıyız

 58. Melis

  02/09/2013 at 18:48

  ios7 ne zaman geliyor?

  • iPhone Haberleri TR

   02/09/2013 at 20:10

   Buyuk ihtimalle Eylül’ün ikinci yarısı çıkacak.

 59. Oguz

  03/09/2013 at 00:05

  Bana biri iphone 4 telefonum var ios 7 nasil yukleyebilirim yardimci olabilirmi 20 kere telefona kurdum tam acildigi zaman aktive yaziyo kaliyo lutfen biri yardimci olsun nasil kurabilirim.

 60. Oguz

  03/09/2013 at 00:06

  Kimse yokmu yardim edebilcek bana kimse yokmu:(

 61. Batuhan

  05/09/2013 at 01:50

  Numarayı engelleyince watsapp tan msj atabiliyor mu??

  • Mustafa Tan

   05/09/2013 at 08:32

   Yazıda da belirttiğim gibi atabiliyor. Yine yazıda belirttiğim gibi Numara Engellemenin App Store uygulamalarına bir etkisi yok.

  • belkıs

   20/10/2013 at 12:23

   whatsapptan istediğin kişiyi engeleyebiliyorsunuz ..
   ayarlar sohbet ayarları engellenmiş listesine yenisi ekliyorsunuz 😉

 62. uGUr

  05/09/2013 at 12:33

  Bilgileri paylaştığınız için teşekkürler, kesinlikle olması gereken bir özellik. Hele bu günlerde insanı canından bezdiren reklam amaçlı gelen telefonlar ve mesajlar için ideal. Teşekkürler tekrar 🙂

 63. Suleyman

  07/09/2013 at 11:41

  Mustafa bey,
  Bircok kez yazildi, ve fakat ben de kendi namima size sonsuz tesekkur ediyorum bu bilgiler ve digerleri icin.
  Sorum su:
  Engelleme yapilan numaranin bizi aramasi halinde mesgul tonu duydugunu belirttiniz. Bunu degistirebiliyormuyuz?
  Yani arayanin “ulasilamiyor” yada baska bir uyari almasini ayarlayabiliyor muyuz? Boyle herhangi bir uygulama var mi bildihiniz?
  Tesekkurlerimle…

  • Mustafa Tan

   07/09/2013 at 12:50

   Maalesef değiştiremiyoruz. Herhangi bir uygulama da değiştiremiyor.

 64. KCivan

  09/09/2013 at 01:34

  Peki IOS7 de iMessage ve FaceTime daki aktivasyon sıkıntısı oluyor mu?

 65. Cem

  09/09/2013 at 10:55

  Mustafa bey merhabalar.
  Yaklaşık 2 aydır ios 7 Beta sürümünü kullanıyorum. Merak ettiğim konu şu, engellenmiş numaralar telefon fabrika ayarlarına geri döndürüldüğünde ya da yeni ios sürümü yüklendiğinde engellenenler listesinde kalacak mı yoksa numaraları baştan mı listeye eklememiz gerekecek.
  İyi haftalar dilerim.

 66. Ömer

  14/09/2013 at 21:38

  Şimdi bu incelemeler için ayrı ayrı teşekkür ederim. Çoğunu okudum fakat ios7 çıktığı zaman ben bunların hiç birini hatırlamıcam . İos7 çıktığında tekrar okumamımı tavsiye edersiniz diye sorucam fakat bu beta sürümü. Yani bi ? Var kafamda. Yoksa siz ayrı bi ios 7 rehberi gibi bişey yapacakmısınız . Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   14/09/2013 at 21:41

   Evet bir özet paylaşacağım.

 67. alikilic

  19/09/2013 at 09:33

  mustafa bey engelledigimiz kisiler bizi gizli numaradan arayabiliyor gizli numaralari engelleyebiliyormuyuz tskler

  • cem

   08/10/2013 at 02:34

   çok güzel bi soru. ben de cevabı merak ettim. bi cvp lütfen…

 68. fatih

  19/09/2013 at 12:46

  ıphone 5 ios7 kullanıyorum bana gelen çagrıları eski sürümde reddet diye menu vardı ama bu sürümde yok gelen çagrıları nasıl red edeceğim

 69. emre

  19/09/2013 at 14:17

  mustafa abi belli bir numarayi engelliyoruz ama bu gizli nolari nasil engelleyecegiz saygilar not:hattim türkiye hatti degil

 70. ihsan

  19/09/2013 at 15:52

  slmlar öncelik bugün ios7 ye geçtim ama bir hata var sanırım resimleri göremiyorum önceden pc ye çekebilirdim ama şimdi photo tıklıyorum resim yok diyor itunes ve itools ikiside aynı veya pc ye usb bağlantı kablosu taktığımda pc den kamera dan alabiliyordum şimdi alamıyorum bunun nedeni nedi? tşkler

 71. yunus emre

  21/09/2013 at 21:43

  selamınaleyküm ios 7 nin yeni yazılımını güncelledim yalnız numara engellediğim halde engellediğim numaradan çağrı alıyorum yardımcı olabilr misiniz. teşekkürler

 72. Murat

  23/09/2013 at 09:42

  Mustafa bey ios 7 de gelen aramayı meşgule nasıl alırız bu konuda bilgi verirseniz seviniriz

  • cem

   08/10/2013 at 02:36

   iki kere tuşları kilitleyen üstteki düğmeye basarak yapabilirsin.

 73. İbrahimS

  25/09/2013 at 00:59

  Engellediğimiz bir kişi bizi klasik bir telefon çağrısı ile aradığımızda meşgul tonu alıyor. Bizim cihazımızda ise o an herhangi birşey olmuyor ve de sonrası için herhangi bir kayıt veya mesaj oluşmuyor. Yani engellediğimiz kişinin bizi aradığını hiç bilemiyoruz. Demişsiniz. Ancak ben engellediğim durumlarda bana karşı tarafın çağrısı cevapsız mesaj olarak düşüyor. Bu durum sonradan düzenlenmiş yada benim ayarlarımdan kaynaklanan bir durum olabilir bilemiyorum. Bilginize.

 74. merter

  26/09/2013 at 06:37

  merhabalar, benim bir problemim var numara engelleme hakkinda

  ben bir kisiyi engelledigimde ve o kisi beni aradiginda telefon 1 kere caliyor ve ardindan kisiyi meskul durumuna atiyor. sanki ben meskule atmisim gibi.

  ama baska iphone kullanan arkadaslar engellediginde ve engellenen kisi onu aradiginda telefon calmiyor hat dusuyor, yani sanki hat problemi yasiyormus gibi oluyor. bir cok arkadasta denedik hepsi boyle calisiyor.

  ama ben engelledigimde neden karsi taraftakini meskule atiyor? acaba bunun bir cozumu var midir?

  tesekkurler kolay gelsin.

 75. BURAK

  26/09/2013 at 20:13

  Hosgeldin iOS 7

 76. Ali Yaroğlu

  28/09/2013 at 23:19

  ios7 yüklendikten sonra yeni isim yüklemek için beklediğim klavye çıkmıyor. imleç var ve dilediğim yere taşınıyor fakat bir türlü klavye gelmiyor. Yapmam gereken bir başka eylem mi var acaba? Lütfen yardımcı olur musunuz?
  Şimdiden teşekkürler.

 77. mussy

  30/09/2013 at 22:14

  bende 4s var birde iphone 5 var numara engelleme 4s imde var ama 5 te yok bisey mi yapmam lazim 5 icin?

 78. cenk

  04/10/2013 at 15:22

  merhaba bende 4s sim var ios 7yi yükledim ama tlf na arama geldiği zaman tlf kendine reset atıp tekrar açılıyor bununla ilgili yardımcı olurmusunuz

 79. ceren

  16/10/2013 at 17:46

  ya biri Allah rızası için şu viperde kişi engellemeyi açıklasın

 80. ceren

  16/10/2013 at 17:47

  mustafa bey viber için kişi engelleme yöntemi varmı?

 81. Anonim

  21/11/2013 at 08:43

  numara engellendiğinde whatsapp tanda mı hiçbir iletişim olamıyor?

 82. filiz

  20/05/2014 at 18:44

  Merhaba size alakasiz bisey soracagim. Jailbreak yuklemem gerek bana bu konuda yardimci olabirmisiniz yada yukleyecek biri varsa yonlendirebilirmisiniz Teşekkürler

 83. Amine Ennur

  17/06/2014 at 00:09

  Merhabalar! Peki iPhone umuzda engellediğimiz bir numara telefonumuzu değişmiş ve başka bir telefonu kullanmaya başlamış olsak bu geçerli olmayacak değilmi.

 84. Hilal

  19/06/2014 at 20:34

  Ben bişey sormak istiyorum benim telefonum iphone 4 ve ben tanımadığım butun numaraları engellemek istiyorum nasıl a yapabilirim

 85. zat

  23/06/2014 at 21:31

  Arkadasimda iphone 5s var.ariyorum tel surekli caliyor mesgule dusmuyor msjlar iletildi diyor.fakat karsi taraftan hic cevap yok.engelledigini mi gosterir.lutfen cevap yazarsani sevinirim.

 86. yanmış

  22/08/2014 at 13:23

  telefon rehberimde olmayan kişiyi her yönden yani mesaj watshap ve arama olarak engellemek istiyorum nasıl yaparım.Ayrıca rehbere kaydedip yapmayı denedim ama tüm geçmiş mesajları sildiğim ve daha önce rehberdende sildiğim için tekrar kaydetsemde hiç mesaj geçmişi olmadığından engelleme yapamadım sadece watshapa davet et çıkıyor lütfen çok çok çok önemli bu arada telefonum iphone 4

 87. Sinan

  21/10/2014 at 04:21

  Hocam bu engellenen numaralardan gelen cagrı/sms bir şekilde veri tabanına işlenmek zorunda degil mi? Yani istenilse engellenmiş kişinin attığı mesajı veya yaptıgı aramayı göremez miyiz? Bu işletim sisteminin sistem klasörlerine kaydolmuyor mudur? Ki ben bu telefonun sistem klasörlerine hiç bi türlü ulaşamıyor muyum? Sonucta bu engellemeleri operatör yapmıyor, apple da denetleyip yapmıyor. Telefona koyulan bi özelliğin de veri tabanı olması gerekir illaki degil mi?

 88. Savaşkan

  02/02/2015 at 12:44

  merhabalar, benim merak ettigim, son güncelleme ile numara engellemenin ne durumda oldugu. Bu konuda beni aydinlatabilirseniz, çok sevinirim. Özellikle ios 7 yüklü iken, yurtdisindan gelen bazi çagrilar engellenmis numara olmasina ragmen arayabiliyordu. Simdi durum nedir, paylasirsaniz sevinirim. Ayrica paylasimlariniz için tesekkür ederim.

 89. Nihan

  12/04/2015 at 19:36

  Ben dershane numarasını engelledim. Mesaj kayıtları silinince numara gitti engellenenler listesinde de yok. Nasıl bulucam engeli kaldıramıyorum yardım edin lütfen ya 🙁