High Noon 2Yazılarımızı uzun zamandır takip edenler tam 3 sene önce paylaştığımız “High Noon İle Vahşi Vahşi Batı” başlıklı yazımızı ve o yazıda tanıttığımız High Noon  isimli oyunu hatırlayacaklardır. O zamanlar epey oynadığım ve bir süre sonra bıraktığım bu ilginç online düello oyunun geçenlerde High Noon 2 isimli ikinci versiyonu yayınlanınca, sizinle de tekrar paylaşmadan edemedim.

High Noon 2’deki oyun mantığı ile birincisi hemen hemen aynı. Yani internet üzerinden gerçek oyuncularla gerçek zamanlı düello yapıyoruz. İlk kimin canı biterse o kaybediyor. Düello kazandıkça da seviyemiz artıyor, seviye arttıkça da daha yeni ve gelişmiş silahlar ve gereçler kullanabiliyoruz.

Fakat High Noon 2’yi birincisinden ayıran en büyük özelliği grafikleri. High Noon 2’deki grafikler 3D ve çok daha güzel. Ayrıca karakterlerin animasyonları da çok daha gerçekçi ve hoş. Hatırlarsanız ilk oyundaki grafikler ve hareketler o kadar iyi değildi.

Fakat High Noon 2’deki grafiklerin bu kadar iyi olması eski cihaz sahiplerini üzebilir çünkü High Noon 2 sadece iPhone 5, iPhone 4S ve iPod touch’larda çalışıyor. iPhone 4 ve iPhone 3GS gibi daha eski cihaz sahiplerinin oyunun ilk versiyonu ile yetinmek zorundalar.

Daha önce ilk versiyonunu da hiç oynamışlar için kısaca özetlemek gerekirse oyunda temel amacımız o an online gözüken rakiplerden birini seçerek duelloya davet etmek ve sonra da o kişi ile duello yapmak. (Tabii eğer o an başka biri ile kapışmıyorsa)

Tabii illa her seferinde boşta birini bulmak için arama yapmamıza gerek yok. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Wildcat Quick Duel” özelliğini kullanarak da o an duello bekleyen birisiyle anında kapışabiliyoruz.

Diyelim ki biri sizi düelloya davet etti. Bu durumda ya ekranın altındaki “Ready To Fight” seçeneğini kullanarak daveti kabul edeceksiniz, ya da sol üst köşedeki “RUN” seçeneğini kullanarak tavuk gibi kaçacaksınız 🙂

Buraya kadar anlattıklarımdan muhtemelen herşey sıradan gözüküyor. Fakat oyunun esas ilginç olan yanı burada başlıyor çünkü rakibimizle kapışmaya başlamadan önce cihazımızı, sanki tabancamız kılıfındaymış (Holster) gibi ters bir şekilde yanımızda tutmamız gerekiyor. Bir süre (5-10 saniye kadar) bekledikten sonra düelloya başlıyoruz.

Eğer düelloya bu şekilde başlamaz isek kasabanın şerifi bizi cezalandırarak deülloya eksik canla başlamımızı sağlıyor.

 

Oyunun en sevdiğim yanı da düelloyu beklerken ki çalan müzik ve o anki heyecan. Zaten ne demek istediğimi oyunu oynayınca anlayacaksınız 🙂

Düello başlayınca rakibinizin rastgele bir sağa ve bir sola hareket ettiğini ve arada kısa süreli durduğunu göreceksiniz. Amacımız elimizdeki silahla nişan alıp ve ekrana tıklayarak rakibin canını sıfırlamak. Tabii o bizimkini sıfırlamadan önce 🙂

Bu noktada tek konsantre olmamız gereken rakibimizi vurmak. Çünkü sağa sola hareket etme işini sistem kendisi yapıyor, yani biz kendimiz sağa sola hareket etmiyoruz. Bir tek rakibimiz bizi vurduğunda cihaz titriyor ve ekran sallanıyor, dolayısıyla rakibimizi vurmamız zorlaşıyor.

Bir de silahımızdaki mermi bittiğinde cihazımızı yukarı doğru kaldırım tek tek kurşun doldurmamız gerekiyor. Kurşun doldurduktan sonra tekrar cihazımızı aşağıya indirip duelloya kaldığımız yerden devam ediyoruz, tabii halen ölmediysek 🙂

Rakimizi önce biz haklarsak, düello sonunda ödülümüzü yani parayı”Collect Reward” seçeneğine tıklayarak alıyoruz. Bu paralar önemli çok kendimize silah, içecek veya giysi alabiliyoruz bu paralarla. Eğer yenilirsek de hemen oracakta bizi tabuta koyuyorlar.

 

Oyun içinde ayrıca wampum diye bir para birimi var. Bazı şeyler sadece wampum ile alınabiliyor. Seviye atladıkça da wampum kazanabiliyoruz fakat wampumlar esas uygulama içi alımla elde ediliyor. Fakat oyunda ilerlemek için wampum çok şart değil. Genelde enerjimiz bittiğinde yani artık oyun oynayamaz bir duruma geldiğimizde hemen oynamak istersek wampum lazım oluyor.

Her bir düello yaptıkça da enerji seviyemiz bir düşüyor ve bu seviye sıfır olunca yeni düello yapamıyoruz wampum ile enerji içeceği alıp içmedikten sonra. Fakat enerji zaman içinde de dolduğu için enerji içeceği almak zorunda değiliz.

Her kovboy kasabasında olduğu gibi bu oyunda da kendimize silah alabileceğimiz bir silah mağazası, kendimize şekil yaptırabileceğimiz bir berber, hatta rakiplerimizin bizi vurma şansını azalttırabileceğimiz takılar alabileceğimiz bir kızılderi mağazası bile mevcut.

Örneğin tabanca kullanmak yerine bir tüfek de tercih edebilirsiniz. Ayrıca düello sırasında rakibinize dinamit atabilir, ya da mermilerin etkisini azaltacak bir çelik yelek tercih edebilirsiniz.

 

 

Oyunun temel mantığı oldukça basit. Zaten ilk defa oynayacağınız zaman size adım adım anlatılıyor. Zaten seviyeniz arttıkça ve ustalaştıkça neler almanız veya kullanmanız gerektiğini göreceksiniz. Takıldığınız noktalarda ben de yardımcı olabilirim bu aralar sık oynadığım için 🙂 Zaten usta bir kovboy olmak istiyorsanız oyunun püf noktalarını öğrenmeniz gerekecek.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=kPqYqR4pG2Q&w=560&h=315]

High Noon 2, daha iyi grafikleri nedeniyle oynaması ilkinden çok daha zevkli bir oyun olmuş. Oyunun ücretsiz olması ve oyunda ilerleyebilmek için uygulama içi alım yapmanın çok şart olmaması da avantajlarından. Eğer ilginç bir oyun arıyorsanız, bence mutlaka bir High Noon 2’yi deneyin aşağıdaki indirme linkini kullanarak.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

14 Comments

 1. Fatih

  23/08/2013 at 20:56

  Super bi oyun cok seviyordum 2.si cikmasi iyi olmus:) tesekkurler mustafa bey.. Bide sehir ziyaretleriniz ne zaman devam edecek acaba? Meetup?

 2. Hakan

  23/08/2013 at 22:17

  iPhone 4 de çalisiyor yalnız App Store da da minimum iPhone 3GS yazıyor zaten.

  • Mustafa Tan

   23/08/2013 at 22:23

   Oyunun App Store açıklamasının ilk satırında aynen şu ifade geçiyor : “** DOES NOT RUN ON iPhone4, iPad1, iTouch 4 or OLDER **” Yani iPhone 4, iPad 1, iPod touch 4 ve daha eski cihazlarda çalışmaz.

 3. İlkim Sezen

  23/08/2013 at 23:13

  iPad versiyonu yok mu peki?

  • Mustafa Tan

   23/08/2013 at 23:47

   iPad’e özel versiyon yok ama iPhone versiyonu iPad’de çalışacaktır. Fakat bu oyun iPad’de ne kadar rahat oynanır bilemem.

 4. Timur Bey

  23/08/2013 at 23:39

  Vay. Birincisi bağımlılık yapıyordu. Hastasıyız onun. Baya Türk de oynuyor biri. Emek edip boyle detaylı görselli paylaştığınız icin teşekkürler.

  Bu arada klasik dekolteli Amerikan kızları da gelmiş oyuna:)

 5. Tolga

  24/08/2013 at 09:40

  iphone4te çalışmıyor. sadece iphone4S ve iphone5 de çalışıyormuş. oyunu indirmeye izin vermemesi gerekir appstore’un ama indirdik. saçmalık

  • Mustafa Tan

   24/08/2013 at 11:59

   Maalesef öyle bir ayar yapamıyor uygulama geliştiriciler.

 6. Salih

  24/08/2013 at 09:51

  Yine sınıfta kaldı bizim ipohone 4 🙁

 7. Hakan

  24/08/2013 at 10:43

  Oyunu kimler indirebilir diye baktım ona göre indirdim 3GS İcin bile indirilebilir diyor bende 4 kullanıcısı olacak indirdim happylatte dedi sonrada üzgünüz yazısı çıktı iyimi 🙂 bende sildim gitti onunlami ugrasicam tek oyun tanırım clash of clans hayatımda bir oyunu bir saat en fazla oynarken 1 yıldır oynuyorum bu oyunu nerdeyse ayiptir söylemesi 🙂

 8. Yusuf Şahin

  24/08/2013 at 17:18

  Teşekkürler Mustafa bey, tek kelimeyle harika bir oyun

 9. Hakan

  25/08/2013 at 00:26

  Shitlist e bol bol adammi secmek gerekiyor oyunda Mustafa bey ne kadar cok secersek o kadar iyimi bilemedim

  • Mustafa Tan

   25/08/2013 at 00:33

   Hayır. O listeye gıcık olduğunuz kişileri ekliyorsunuz 🙂 Örneğin biriyle kapıştınız ama yenemediniz. O kişiyi tekrar kolayca bulmanın yolu shitlist’e eklemek.

 10. Süleyman

  26/08/2013 at 19:46

  İlk versiyonunu kaç kez silip yüklediğimi hatırlamıyorum artık. Sinir hastasıysanız kesinlikle oynamayın. Telefonu kırmamak çok büyük başarıdır 🙂 oyunun kendisi hile yapıyor bilginiz olsun derim. Bu arada tr 1.si idim bir ara 🙂