Kablosuz Akıllı Tartı – Withings Scale WS-50 İncelemesi

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda “Jawbone UP İncelemesi” başlıklı bir yazı paylaşmış, spor yapan ve zinde/fit kalmaya dikkat eden iPhone ve iPad kullanıcılarının ilgisini çekebilecek bir bileklik tanıtmıştım. UP’ı halen kullanıyorum ve sayesinde yaklaşık 5 kilo verdim. (85 kilo civarındayken şu an 80’nin altına düşmüş durumdayım) Elbette UP vücudumdaki yağları alıp götürmedi 🙂 Fakat UP sayesinde gün içinde ne kadar az hareket etttiğimi farkettim ve akşam yürüyüşlerine (özellikle yemekten sonra) başladım. Bu da doğal olarak kilo vermemde çok faydalı oldu.

Fakat bu sürecin başlarında kilo takibini evdeki klasik tartıyla yapıp sonra da manuel olarak bir yerlere girmem gerekiyordu. Tembel biri olduğum için de “Acaba bu işi akıllı bir tartı benim yerime yapamaz mı?” diye düşünerekten hemen kısa bir araştırma içine girdim. Sonra da bu yazının konusu olan “Withings Smart Body Analyzer WS-50” isimli kablosuz akıllı tartıyı keşfettim. O sırada bir arkadaşım Amerika’da olduğu ve yakın zamanda Türkiye’ye döneceği için hemen kendisine sipariş verip bir tane edindim. Yeteri kadar deneyimledikten sonra da bir inceleme yazısı paylaşayım dedim 🙂

Withings Smart Body Analyzer (WS-50), ilk bakışta klasik tartılardan pek bir farkı yokmuş gibi izlenim veriyor fakat aslında bir çok özelliği bulunuyor. Elbette klasik bir tartı gibi üzerine çıkıp tartılıyoruz ama kilomuzu ölçmenin yanında bir çok özelliği ve yeteneği bulunuyor. Dilerseniz bu özelliklerine kısaca bir gözatalım.

 

Kolay Kurulum ve Konfigürasyon

Withings WS-50, kablosuz ağa bağlanabilen, ölçümlerini internet bağlantısı üzerinden sunucularına gönderebilen ve bu ölçümleri “Withings Health Mate” isimli bir App Store uygulaması üzerinden bize gösterebilen akıllı bir tartı. Tartı üzerinden düğme veya ayar seçeneği yok denecek kadar az. Bu yüzden tartının ilk kurulum ve konfigürasyonu sadece mobil uygulama aracılığı ile yapılıyor. (Bilgisayar (PC veya Mac) kullanılamıyor, sadece iPhone veya Android uygulaması)

Tartı ilk alındığında iPhone’la bluetooth üzerinden eşlenmeli ve kurulum yapılmalı.

Bu yüzden bu tartıyı kullanacakların mutlaka bir iPhone’u, iPad’i veya iPod touch’ının bulunması gerekiyor. Fakat kurulum oldukça kolay. Cihazımıza uygulamasını kurduktan sonra, tartının altındaki Bluetooth seçeneği üzerinden parmağımızı basılı tutarak cihazı Bluetooth moduna getiriyoruz. Ardından da cihazımızın Bluetooth’unu açıp tartıyla eşleştiriyoruz.

Bluetooth entegrasyonu ilk kurulumda ya da tartının güncellenmesinde lazım oluyor.

Bluetooth eşleştirmesi de sürekli yapılmıyor, sadece ilk kurulumda ve arada tartının yazılımı güncellenmesi gerektiğinde. (ya da başka bir ayar gerektiğinde) Bluetooth eşleşmesini yaptıktan sonra Withings Health Mate uygulamasını açtığımızda da karşımıza adım adım kurulum ekranları çıkıyor aşağıdaki gibi.

Bu da kurulum işlemini çok basit hale getiriyor. Bu adımlar içerisinde Withings hesabı açma (ya da önceden varsa giriş yapma), tartının yazılımını güncelleme, ad, soyad, yaş, boy, cinsiyet, vs. gibi temel bilgileri girme de bulunuyor.

Fakat uygulamada beni çok şaşırtan ve mutlu eden kısım tartının kablosuz ağ ayarlarını yaptığım ekran oldu. Çünkü bu adımda tartıyı evimizdeki kablosuz ağa otomatik olarak da bağlayabiliyoruz. Uygulama, cihazımızda o an bağlı olduğumuz kablosuz ağ ayarını tartıya otomatik yüklüyebiliyor “Instant Wi-Fi Setup” seçeneğini seçersek. Bu sayede tartımız anında kablosuz ağımıza ve dolayısıyla internete bağlanmış oluyor.

Adım adım kurulumu kolayca tamamladıktan sonra da artık bluetooth’u kapatıp tartımızı hemen kullanmaya başlayabiliyoruz 🙂

Withings WS-50’nin Kullanımı

Withings WS-50’nin kullanımı oldukça kolay. Tek yapmamız gereken düzenli olarak (örneğin her gün) üzerine çıkıp ölçülmek. Fakat bu tartıda ölçüm işlemi birazdan anlatacağım özellikler nedeniyle normalden biraz daha uzun sürüyor. (30 saniye civarı)

Tartımız ölçümlerini tamamladıktan sonra da kablosuz ağ üzerinden internete bağlanarak değerlerimizi hesabımızın bulunduğu sunucuya yüklüyor. Tabii tartının üzerinde iken de o anki ölçümleri görebiliyoruz. Fakat eski ölçümlerimize veya gidişatımıza gözatmak için yine Withings Health Mate isimli uygulamaya ihtiyaç duyuyoruz. Uygulamada da bizi şöyle bir ana ekran karşılıyor :

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki özet Ağırlık (Weight) bölümünde de farkettiğiniz üzere kilomla ilgili bir düşüş grafiği mevcut. Aslında UP’la yürüyüşlere başladığımda kilom 85 civarıydı. Akıllı tartı geldiğinde ise zaten 82’lere inmiştim. Fakat yazıyı hazırladığım anda 78 civarlarındaydım. Hedefim (My weight goal) ise ağustos sonunda 73 kilo civarına inmek.

Bu da benim belirlediğim bir hedef değil, uygulamanın belirlediği bir hedef. Tartıyı ilk kurduğumuzda bize bir hedef veriliyor o an girdiğimiz yaş, boy, cinsiyet ve kilo verileri bazı alınarak. Ayrıca her hafta ne kadar kilo kaybetmemiz gerektiği ve buna ne kadar uyup uymadığımız da uygulamada gösteriliyor.

Uygulama mevcut verilerimize göre bize bir kilo hedefi ve tarihi veriyor.

Elbette bu akıllı tartının tek odaklandığı kilomuz değil. Diğer bir çok tartıdan farklı olarak kalp atışımızı (Heart Rate) ölçüp kaydedebiliyor. Tabii bunun için çıplak ayakla tartının üzerine çıkmamız gerekiyor. Açıkçası ayak tabanlarından nabzımızın ölçülebildiğini bilmiyordum 🙂

Bu özellikle evde koşu bandında ya da bisikletle spor yapanlar ya da kalp ritmini sürekli kontrol etmesi gerekenler için gayet güzel bir özellik. Örneğin benim kalp atış hızım 90-100 arası oluyor genelde. Uygulamanın söylediğine göre dinlenirken (yani spor sonrası değil) bu hız yüksek. Uygulama da bu yüzden bana bol bol egzersiz yapmamı söylüyor 🙂 (Sabahları koşmaya başlamam lazım artık :))

 

Düzenli spor yapan ya da tam sağlıklı bir bireyde bu değer 50 ila 85 arasında olmalıymış. Bu değerlerin çok dışına çıkılması durumunda da uygulama doktora gözükmemizi öneriyor.

Not: Düzenli spor yapanların, örneğin her gün koşanların yukarıdaki değerleri, dinlenirken 50’nin altına da inebilir. Bir de spor sonrası bu değerlerin çok yüksek çıkması da normal. Bu yüzden bu tip cihazlardaki değerler, normal sınırların çok dışına çıkarsa kendi başınıza değerlendirip hemen evham yapmayın, en güzeli doktorunuza danışın.

Withings WS-50’nin diğer bir güzel özelliği de ortamın sıcaklığını ve karbondioksit (CO2) oranını ölçmesi. Bu da yine evde spor yapanlar ya da camlarını sürekli kapalı tutanlar için çok güzel bir özellik. Çünkü özellikle kışın içerisi soğumasın diye camları sürekli kapalı tuttuğumuzda, ortamdaki karbondioksit miktarı ciddi derecede artıyor, özellikle gece uyuduğumuz odadaki. Bu yüzden bu tartıdan alanlara önerim, tartıyı yatak odalarında bulundurmaları.

Ortamdaki karbondioksit oranı iyiyse “Good”, orta ise “Medium” kötü ise de “Bad” olarak gösteriliyor.

Yukarıdakiler dışında bir de tartı kişiselleştirilebiliyor. Yani tartıyı evdeki herkes kullanabiliyor çünkü tartı bir şekilde üzerine çıkan kişiyi tanıyor. Ayrıca uygulaması üzerinden de birden fazla kullanıcının (user) değerleri takip edilebiliyor.

Withings Health Mate uygulaması ayrıca 3. parti uygulamalar ile entegre edilebiliyor. Fakat işin kötü tarafı Withings’te ölçtüğümüz değerleri UP uygulamasına yollayabilirken, UP’taki ölçümleri Withings Health Mate’e yollayamıyoruz 🙁 Ayrıca Withings Health Mate uygulamasını tartısı olmadan da kullanabiliyoruz, tabii bu durumda elle girmemiz gerekiyor tüm değerleri. Bir de uygulamanın henüz Türkçe arayüzü yok, bu yüzden ingilizcesi olmayanlar kullanmakta biraz zorlanabilir bazı özelliklerini.

Withing Smart Body Analyzer’ın henüz Türkiye’de resmi satışı da bulunmuyor. Satın almak isteyenlerin yurt dışından Türkiye’ye gelen yakınlarına rica etmesi, ya da Gitti Gidiyor gibi sitelerdeki satıcılara bir gözatması gerekecek. Ürünün Amerika’daki yaklaşık satış fiyatı 150$ + Eyalet Vergisi (%8 civarında). Gitti Gidiyor gibi sitelerdeki satış fiyatları da değişiyor satıcıya göre.

Ben şahsen üründen gayet memnunum kullanımı ve konfigürasyonu çok kolay olduğu için. Benim gibi tembel olup kilosunu yakından takip etmek isteyenlere tavsiye ederim 🙂 Ayrıca tartıyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyanlar da yazıya yorum girebilirler. Elimden geldiğince çok bilgi vermeye çalıştım ama mutlaka atladığım yerler olmuştur.

Linkler:

Gitti Gidiyor Satış: http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=withings+scale

Amerika Apple Store Satış: http://store.apple.com/us/product/HB930ZM/A/withings-smart-body-analyzer

Withings Uygulaması:  https://itunes.apple.com/tr/app/withings-health-mate/id542701020?l=tr&mt=8

Ürünün Web Sitesi: http://withings.com/en/bodyanalyzer

Ürünün Desteklediği Cihazlar : iOS 5 veya üstü iPhone 5, iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS, iPad, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPod touch 3.nesil ve iPod touch 4.nesil. Bir de bluetooth özelliği olan Android 2.3.3 veya üstü yüklü mobil ve tablet cihazlar. Bilgisayarları (PC veya Mac) desteklemiyor.

41 Comments

 1. ✨Crazy✨

  21/07/2013 at 19:56

  Teşekkürler

 2. sar

  21/07/2013 at 20:00

  150 €’ya tarti mi olur.

  • Mustafa Tan

   21/07/2013 at 20:06

   Amerika satış fiyatı 150 Euro değil 150 Dolar.

   Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi kilo ölçümü sadece bir özelliği. Diğer özelliklerinin bulunduğu cihazları ayrı ayrı almaya kalktığımızda daha pahalıya gelecektir.

   Fakat elbette klasik bir tartı gibi görürsek çok pahalı.

 3. Mk

  21/07/2013 at 20:06

  Mustafa bey kalp atış oranlarınız gerçekten yüksekmiş doktora gözükün bence

  • Mustafa Tan

   21/07/2013 at 20:08

   Evet haklısınız, ilk fırsatta bir görüneceğim.

 4. Turgut

  21/07/2013 at 20:07

  Gereksiz

 5. Oğuz

  21/07/2013 at 20:08

  Keşke kardeşin olsaydım

  • Mustafa Tan

   21/07/2013 at 20:12

   🙂

   • Fatih

    21/07/2013 at 21:44

    😀

 6. Ufuk

  21/07/2013 at 20:09

  150€ degil iyi bak150$ bence fiyati makul seviyede

 7. Fatih

  21/07/2013 at 20:14

  Merhaba Mustafa Bey, UP dan sonra bir ürün daha aldıracaksınız bize:) Benzer ihtiyac/ teknolojik duskunluk ruh hali icinde paylasimlarinizi merakla izliyorum.

 8. Adem

  21/07/2013 at 23:17

  Mustafa bey up’ı aldırdınız. Şimdi de bunu çıkardınız:)) çok iyi pazarlamacı olursunuz. Ayrıca bu tanıtımlar için ücret almalısınız:))

 9. Nabi

  21/07/2013 at 23:44

  Bu urunu yaklasik 5 aydir kullaniyorum. Eger dilerseniz evdeki tüm bireyleri tanımlarsanız üzerine çıktığında ismini ekrana yazıp her bir bireyin kilosunu birbirine karıştırmadan tutabiliyor. Ritim ve vücut yağı miktarınıda her seferinde analiz ediyor. Mustafa bey gibi kalp ritmi yüksek olan kişiler için doktorun ihtiyacı olan istatistiki bilgiyide tutmuş oluyor. Bu firmanın ayrıca UP gibi yeni bir adım sayarı cıktı. Ayrıca tansiyon ölçüm aleti, bebek tartısı ve bebek kamerası mevcut. Tüm ürünleri oldukça kaliteli ve çok kullanışlı. Adım sayarı hariç hepsini kullanıyorum. Tavsiye ederim.

 10. Timur Bey

  22/07/2013 at 01:35

  5yildizi güzel emeğe ve yazıya verdim ama gereksiz bence de. Zaten ülkede spor hastaları ve sürekli kilo verme ve diyet hastası artık sapkınlık haline gelen kesim artıyor.

  • Gökhan TEL

   22/07/2013 at 21:03

   bana da spor yapanları garipsemek tuhaf geliyor. keşke tüm toplum olarak daha fazla spor yapmaya vakit ayırabilsek.

 11. Murat

  22/07/2013 at 19:55

  Mustafa bey sadece meraktan soruyorum bu şeyleri size sponsor mu sağlıyor yoksa direk cepten mi çıkıyor paraları? 🙂 yani isterse kahve yapsın ama bi basküle 300 TL vermek yürek ister 🙂

  • Mustafa Tan

   22/07/2013 at 20:14

   Elbette cepten çıkıyor 🙂

 12. Murat

  22/07/2013 at 21:03

  Ürün iyi ama pahalı

 13. Burak

  23/07/2013 at 02:35

  Mustafa bey açıkçası bende teknoloji düşkünüyüm ama zayıflamanızın sebebi 300 liradan kurtulduğunuz için olabilir mi? 🙂

 14. Ferhat

  23/07/2013 at 11:42

  Süper ürünmüş. Teşekkür ederiz böyle faydalı paylaşımlar için ama bize pahalıya patlayacak :)) ilk fırsatta bu ürünü ve karar verdiğim bir bilekliği aldıracağım. Mustafa Bey bir sorum var bu arada, Bileklik olarak fuelband kullandınız mı? En iyi bileklik hangisi sizce? Up isimli bilekliğin zinde uyandırma özelliği en beğendiğim özelliklerden bu arada.
  Şimdiden teşekkür ederim. Yeni incelemelerinizde görüşmek üzere.
  Saygılarımla..

 15. Osman

  24/07/2013 at 18:53

  2 gündür güncelleme kontrolu yapmak istedigimde denetleme sorunu çıkıyor, acaba ios7 kacak yukleyenlere apple in bir engellemesimidir? baska yaşayan varmidir acaba?

 16. Fahri

  25/07/2013 at 12:39

  Mustafa bey merhaba
  Fon müzik lerini nasıl zil sesi yapabiliriz

  • OrhanEmir

   29/07/2013 at 13:46

   Bu konuda apple izin vermez ancak jailbroken bir İOS cihazı ile yapılabilir

 17. Zeynel

  26/07/2013 at 07:58

  Mustafa bey kb konusu bura deil biliyorum lutfen bana yardimci olun bana gelen mms i sildim ama onu geri getirmem lazim cokk onemli imkani varmidir??

 18. onderak

  26/07/2013 at 12:00

  bir tartıya 600 lira mı istiyorlar, yoksa harbiden bu kadar pahalı mı?

  • Anonim

   27/07/2013 at 03:40

   Gunaydin

 19. Anonim

  27/07/2013 at 04:01

  Apple developer sitesi hala çöküşte beta 4 hazır belki ama linklere ulaşmak imkansız

 20. Yağmur

  31/07/2013 at 17:04

  Ya acaba ios 7 beta 4 ün incelemesini yapabilirmisiniz, neler değişmiş diye?

  • Mustafa Tan

   31/07/2013 at 17:07

   Çok ciddi değişiklikler yok. Genelde görsel iyileştirmeler var.

 21. Serdar

  31/07/2013 at 23:59

  Slm Mustafa bey siz beta 4 de herhangi bir şarj sorunu yaşıyormusunuz ? Ben yükledim iphonem kilit modunda 4 saat içinde sarjı bitip kapandı sizce normalmidir? Not : Tüm uygulamalar kapalı olmasına ragmen

  • Mustafa Tan

   01/08/2013 at 00:01

   Evet normal işletim sistemi henüz optimize edilmediği için. Benim cihazım da çok pil tüketiyor.

 22. Murat

  01/08/2013 at 11:37

  Emeğe sağlık

 23. Adem sorkun

  04/08/2013 at 20:10

  Aldim sali gunu abd den geliyor ilk izlenimleri yazarim burdan

 24. Benlik

  07/08/2013 at 03:51

  Mustafa Bey, IOS7 haritalarla ilgili güncellemeleri ve görüşlerinizi de yazarsanız çok mutlu olurum. Malum IOS6 haritalar özelliği çok eleştiri toplamıştı.

 25. Fatih

  03/09/2013 at 13:24

  Ürünü 1 hafta kullandım arızalarda yenisini bekliyorum. Her ne kadar aksaklık yasamamda güzel bir cihaz.

 26. Enes

  19/09/2013 at 16:34

  Cihaz kalp atışlarını yanlış ölçüyor! 90 diye gösteriyor tansiyona aletiyle ise 60 bu yüzden diğer değerleri doğru ölçütüne de artık inancım yok parama yazık oldu keşke iHealth in ürününü alsaydım.

 27. Pingback: Apple Türkiye Online Store’da neler var? Bizim için ne ifade ediyor? -Bölüm 1- | Sihirli Elma

 28. Mutlu

  27/11/2013 at 16:49

  30sn sadece ağırlığımızı mı ölçüyor?

 29. Zekiye

  28/02/2014 at 23:00

  Ürünü biliyorum, kullandım. Nabız bilgileri kesinlikle yanlış, başka kullanan bir arkadaşımda aynısını söyledi. Sizin de ölçümünüzde zaten yüksek çıkmış, dediklerimi doğruluyor.
  Birde ihealth marka var, şu anda onu kullanıyoruz. Bizce ihealth daha iyi ve doğru ölçüm veriyor.