Tiny ThiefGüncelleme (21 Aralık 2013) : Aşağıdaki oyun ilk defa kısa bir süre için ücretsiz oldu. Bu yüzden daha önce almadıysanız kaçırmayın derim 🙂

Hem ramazan ayında olmamız hem de yaz tatili olması nedeniyle bu aralar iPhone ve iPad kullanıcıları muhtemelen oyunlarla daha fazla vakit geçiriyordur. Ben de bu vesileyle bu aralar sık sık, hoşuma giden yeni yayınlanmış oyunları tanıtmaya çalışacağım. Bunlarda ilki Angry Birds’ün yapımcısı olan Rovio firması tarafından dağıtılan (publish) ve 5 ANTS tarafından geliştirilmiş olan Tiny Thief (Minik Hırsız) ismindeki şirin bir oyun.

Oyunumuzdaki kahramanımız da küçük bir hırsız. Fakat hırsız olduğuna bakmayın aslında tam bir Robin Hood, yani zor durumda kalmışlara yardım ediyor hep. Oyundaki amacımız da bu küçük hırsızımıza yardımcı olmak.

Tiny Thief aslında tam bir bulmaca ve zeka oyunu. Her bir bölümü geçebilmek yani görevleri yerine getirebilmek için doğru sırayla bazı işler yapmak ve gizli objeleri bulmamız gerekiyor.

Her bölüm başında da bir tane ana görevimiz oluyor ve bölümü geçebilmek için o görevi yerine getirmemiz yeterli oluyor. Fakat diğer görevleri de yerine getirirsek ilave yıldız kazanıyoruz.

İlk bölümler öğretici olduğu için geçmesi ve oynaması oldukça kolay oluyor. Fakat bu sayede oyunu çok çabuk öğreniyoruz. Fakat bölümler ilerledikçe bulmacalar ve görevler zorlaşıyor, doğal olarak minik hırsızımızın işi de pek kolay olmuyor. Kahramanımızın gizli objeleri bulması, bir yerlere tırmanması hatta dolaplara veya fıçılara saklanması gerekiyor sık sık 🙂

Çünkü eğer düşmana yakalanırsa o bölüm hemen bitiyor. Fakat bölümün en başından değil, yakalandığı ana yakın bir noktadan tekrar başlıyor. Yakalanmamak için de çabuk hareket ederek bir yerlere saklanmak gerekiyor.

Henüz oyunun sonuna gelemedim ama gördüğüm kadarıyla ilk sürümde toplam 30 bölüm yer alıyor. Oyun yeni çıktığı için başlarda az bölüm olması normal diye düşünüyorum. Eminim önümüzdeki günlerde güncelleyerek yeni bölümler de ekleyeceklerdir.

Tiny Thief tasarımıyla, karakterleriyle ve bulmacaları ile oldukça güzel ve zevkli bir oyun. İngilizce bilgisi gerektirmediği için de herkes kolayca oynayabilir. Eğer bu tip oyunları seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Fakat yine de satın almadan önce bir de aşağıdaki tanıtım videosuna gözatın derim.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=x-hV0RaqcGI&w=560&h=315]

Eğer oyunu satın almaya karar verirseniz de aşağıdaki linki kullanarak indirebilirsiniz:


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

7 Comments

 1. Huseyinali

  12/07/2013 at 18:45

  Teşekkürler.

 2. Onur

  12/07/2013 at 18:51

  Güzel oyun arkadaşta oynamıştım keşke ücretsiz olsa

 3. Mehmet

  12/07/2013 at 19:31

  Bekleriz ücretsiz olana kadar 🙂 nasılsa Mustafa bey bizi bilgilendirir 🙂

 4. Timur Bey

  12/07/2013 at 23:57

  Niye bu oyunları yıldızlı yapıyorlar iPhone’da anlamıyorum. Bölüm sonunda bu yıldız derecelerini lüzumsuz buluyorum. Oyun güzel.

 5. Adem

  14/07/2013 at 09:17

  Bugün over diye bir uygulama da ücretsiz. Çok faydalı bir uygulama:)

 6. Kaan sayıner

  16/07/2013 at 07:35

  Yazıyı okuyorum okuyorum en alta yani yazının sonuna gelince ücretli diyosunuz ya o an ufak bi gülümseme oluşuyor suratımda 🙂

 7. Anonimim ben

  16/07/2013 at 23:27

  İşTe o yuzden ilk sonuna bakiyom zaaa xD