iOS 7 ile Test Sürüşü – VII

Geçenlerde paylaştığımız “iOS 7 ile Test Sürüşü – VI” başlıklı yazımıza kaldığımız yerden, yani iOS 7 Beta Test sürümü hakkındaki izlenimlerime devam ediyoruz.

Safari

iOS 7 ile birlikte Apple Safari’de radikal değişikliklere gitmiş. Çünkü sadece tasarımı değişmemiş, aynı zamanda kullanım da çok değişmiş. Açıkçası bu yeni Safari’ye alışmam epey vaktimi aldı. Özellikle iPhone’lardaki yeni sekme (tab) yapısı eskisine göre oldukça farklı. Safari’de açılan yeni web sayfaları arasında geçişte yukarı aşağıya kaydırılabilen kartlar gibi bir kullanım var artık.

 

Fakat Safari’nin kullanımındaki en büyük değişiklik ise ekranın otomatik olarak tam ekran moduna geçiyor olması. Yani ekranın altındaki seçenekler otomatik gizleniyor ve üstteki adres çubuğu da küçülüyor. Ancak sayfayı yukarı aşağıya kaydırdığımızda ya da üstteki adres çubuğuna tıkladığımızda tekrar gizlenen seçenekler çıkıyor.

Bu arada aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPad’deki sekme (tab) yapısındaki çok ciddi bir değişiklik yok Safari’de.

iPad’deki iOS 7 ve Safari

Safari’de dolaşırken beğendiğimiz bir siteyi paylaşmak ya da Yer İmlerine eklemek de eski sürümlerdeki gibi ama arayüzü oldukça farklı.

 

Bir siteyi Yer İmi olarak eklerken eğer Konum olarak da Favorileri seçersek, o zaman da arama modunda ya da yeni sayfa açma ekranında iken aşağıdaki gibi favorilere attığımız sitelerin ikonları kısayol olarak ekranda listeleniyor.

Elbette bu favorilerdeki siteleri yer imlerinde olduğu gibi sonradan düzenleyebiliyoruz.

iOS 7 ile Safari’ye gelen bence en büyük değişiklik sağ üst köşede bulunan arama kutusunun kalkmış olması. Elbette bu fonksiyon tamamen kalkmış değil, iOS 7’de ayrı bir arama seçeneği yok ama bunun yerine adres çubuğu aynı zamanda arama kutusu olarak kullanılıyor.

Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi facetime ile ilgili bir arama yapacaksak adres çubuğuna “facetime” yazıyoruz ve hemen karşımıza google’ın arama önerileri ve hemen altında da “Bu sayfada eşleşen” seçeneği çıkıyor. Yani o anki sayfada geçen “facetime” sonuçları listeleniyor.

iOS 7’deki adres çubuğu aynı zamanda arama seçeneği olarak kullanılıyor.

Web Sitelerine Erişimi Sınırlama

Hazır konu Safari’den açılmışken, daha önce “iPhone ve iPad’de Sınırlamalar – Restrictions” ve iPhone ve iPad’de Çocuklar için Uygulama İçi Satın Alma Özeliğini Kapatma detaylı anlattığımız Sınırlamalar menüsüne iOS 7 ile gelen önemli bir özellikten bahsetmekte fayda görüyorum. Özellikle çocuğu olan iPhone ve iPad sahipleri için önemli olacağını düşündüğüm bu yeni özellik sayesinde Safari’den girilebilecek siteleri sınırlayabiliyoruz.

Örneğin eğer “Yetişkin İçeriğini Sınırla” seçeneğini işaretlersek 18+ diye tabir edilen ve çocukların erişimi sakıncıla olabilecek bir çok site otomatik olarak engelleniyor. Sanırım Apple’ın bu iş için kullandığı yani içinde sakıncalı sitelerin yer aldığı bir veritabanı bulunuyor. Fakat istersek Apple tarafından yasaklanmamış ama kendimizin sakıncalı bulduğu bir siteyi de menuel olarak ekleyebiliyoruz.

Yukarıdaki seçenek devredeyken yetişikinlere yönelik bir siteye giriş yapmak istediğimizde de, Safari’de karşımıza aşağıdaki gibi erişim kısıtlandığı için siteye ulaşalımaz tarzında bir uyarı çıkıyor.

Sınırılamalar şifresi bilinmeden erişimi kısıtlanmış bir siteye girilemez.

Eğer açılmasına izin verilmeyen bir siteye hemen erişim vermek istersek de sayfanın altında çıkan “Allow Website” (İzin Ver) seçeneğine tıklıyoruz. Bu durumda da bizden Sınırlamalar şifresi soruluyor, eğer doğru girersek ilgili site her zaman izin verilenler arasına alınıyor. Çocuğu olan iPhone ve iPad sahiplerinin ilgisini çekebileceğini düşündüğümden paylaşayım istedim.

Sesli FaceTime

Çoğunuzun gayet iyi bildiği ve bizim de  FaceTime Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi FaceTime, Apple’ın kullanıcılarına sunduğu ve internet bağlantısı üzerinden gerçekleşen bir görüntülü görüşme servisi. Bu servisin temel amacı da hep Apple cihazları kullananların kendi aralarında görüntülü görüşme yapabilmeleri oldu.

Fakat iOS 7 ile Apple bu servise bir de sadece Sesli Görüşme özelliği ekliyor. Bu sayede görüşme kalitesi daha iyi oluyor görüşme sırasında bir de görüntü transfer edilmediği için. Sesli Görüşme başlatmak da aynı klasik FaceTime görüşmesinde olduğu gibi. Fakat artık Rehber’de Sesli Görüşme için ayrıca bir seçenek çıkıyor.

Sesli FaceTime

Sesli Görüşme seçeneğine tıkladığımızda da çağrı ekranı, klasik telefon görüşmesindekine benzer oluyor ekranda görüntü olmadığı için. Elbette sesli görüşmenin klasik telefon görüşmesiyle yani operatörümüzle hiç bir ilgisi yok. Aynı görüntülü FaceTime’de olduğu gibi sesli FaceTime’da da internet bağlantısı kullanılıyor ve yine sadece FaceTime’ı etkin Apple cihaz sahiplerini arayabiliyoruz. Yani klasik cep veya sabit telefon numaralarını arayarak Sesli FaceTime yapamıyoruz.

Bu arada iOS 7 ile iPhone’ların ana ekranına da iPad ve iPod Touch’lardaki gibi bir FaceTime ikonu/uygumalası geliyor. Yani artık FaceTime görüşmesini illa önce Rehberi (Kişiler) açıp başlatmak zorunda kalmıyoruz.

FaceTime uygulaması ile sadece FaceTime kullanan arkadaşlarımıza yönelik bir Hızlı Arama (Favori) listesi oluşturabiliyoruz. Bu sayede sürekli FaceTime’ı açık olduğunu bildiğimiz arkadaşlarımızı FaceTime üzerinden daha hızlı bir şekilde arayabiliyoruz.

 

Ayrıca FaceTime görüşmeleri bu uygulama içerisinde ayrıca listeniyor ve görüşmemizin kaç dakika sürdüğü ve ne kadar veri tükettiği de bu ekranda listeleniyor. Bu arada merak edenler için 1 dakikalık Sesli FaceTime görüşmesinde yaklaşık 500KB’lık veri trafiği oluşuyor. Bu da demektir ki 3G üzerinden yarım saat Sesli FaceTime yaparsak, paketimizden yaklaşık 15MB. gider.

Açıkçası cihazlarında iOS 7 yüklü bir kaç arkadaşımla yaptığım testlerde, gayet iyi bir ses kalitesi olduğunu gördüm. Arada ufak tefek bağlantı sorunları oldu ama genel olarak servis ve ses kalitesi oldukça başarılıydı. iOS 7 sonbaharda yayınlandığında ve herkes iOS 7’ye geçtiğinde Sesli FaceTime’ın yoğun kullanılacağına eminim.

Pusula

iOS 7’de ciddi tasarım değişikliğine uğrayan ve yeni özellikler kazanan uygulamalardan bir tanesi de iPhone’larda hazır yüklü gelen Pusula (Compass) uygulaması. Öncelikle Pusula uygulamasının tasarımı tamemen değişmiş ve bence çok güzel olmuş. Ayrıca belli bir yönü parmağızla sabit tutup işaretlediğimizde, o yönden ne kadar saptığımızı gösteren (kırmızı alan) bir özellik de eklenmiş.

Ayrıca Pusula uygulamasının ikinci ekranına da inşaat ustalarının çok kullandığı Su Terazisi özelliği eklenmiş. Bu özellik sayesinde cihazımızı yatay olarak koyduğumuz yüzeyin ne kadar eğimli olabildiğini kolayca görebiliyoruz.

Pusula uygulaması cihazın konulduğu yüzeyin 14 derece eğimli olduğu söylüyor 🙂

Elbette bu uygulamanın hassasiyeti profesyonel su terazisi cihazları kadar olamaz ama evde ufak tefek tamiratlarda mutlaka iş görür 🙂

Cihazımızı koyduğumuz yüzey dümdüz 🙂

——-

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/08/ios-7-ozellikleri-inceleme-konum-lokasyon-harita-viii.html

140 Comments

 1. Burak taskiran

  12/07/2013 at 12:59

  Sabrim kalmadi artik final surum yayinlansin 😛

 2. MESUT Yilmaz

  12/07/2013 at 13:01

  İos 7 harika olacak gibi görünüyor

 3. Malkoç

  12/07/2013 at 13:02

  Hocam bu şarj sorununu nezaman çözecekler acaba 🙂

 4. Baris

  12/07/2013 at 13:02

  Basarili tebrikler mustafa bey

 5. Berk Şenay

  12/07/2013 at 13:02

  Mustafa bey hemen okudum gelen bildirimleri anında açıp heyecanla okuyorum size çok teşekkür ederim ios 7 çıkmadan çözdük bu sürümü iyi çalışmalar …

 6. Furkan

  12/07/2013 at 13:04

  Eylül’e kadar bekleyeceğiz 🙁

 7. Omer dormul

  12/07/2013 at 13:04

  Acaba karşı taraftaki ios 6 kullanırken facetimedan sesli görüşme yapılabilecek mi?

  • Mustafa Tan

   12/07/2013 at 13:11

   Bir cihazda denedim olmadı.

  • Serkan Tekin

   12/07/2013 at 13:13

   Evet Beta sürümde ios 6 ile FaceTime çalışıyor

   • Serkan Tekin

    12/07/2013 at 13:15

    Ben FaceTime mümkün mü anladım sesli denemedim pardon

  • Anonim

   14/07/2013 at 02:24

   Hayır iOS 7 ye has bi özellik sadece

 8. Ufuk Ozen

  12/07/2013 at 13:07

  Beta surumunu nasil yukleyebilirim yardimci olabilicek olan varmi??

  • Anonim

   13/07/2013 at 15:54

   İnternetten ios 7 beta 3 ipsw dosyasını indir. Arattırırsan bulursun. Sonra telefonunu i tunes bağla. Shift tuşuna basılı tutarak güncellemeleri denetle de. Sonra açılan pencerede indirdiğin dosyayı göster. Bu kadar basit. Bir sıkıntı çıkmıyor. Ama yinede bir yedeğini al telefonun ne olur ne olmaz. Ayrıca söylemek gerekirse beta 3 baya düzgün çalışıyor. Günlük kullanımı etkileyecek bir hata yok.

 9. Kenan

  12/07/2013 at 13:07

  Merakettiğim şu siri de turçe dil desteği varmı

 10. Tuncay

  12/07/2013 at 13:07

  Selamlar mustafa bey bende test 3 beta kullaniyorum. Sarj konusuna gelirsek beta 2 den daha iyi konuma getirmisler. Beta 3 te bir sorunum var mesaj tonunu alamamaktayim. Beta 4 te duzelir belki. Bu arada beta tarihleri ne zaman.

 11. Can

  12/07/2013 at 13:08

  Yeni iphone hakkında bilginiz var mı?

  • Mustafa Tan

   12/07/2013 at 13:11

   Maalesef herkes gibi benim de yok 🙁

 12. Yavuz

  12/07/2013 at 13:31

  Pusula uygulaması önceki sürümlerde yüklü geliyo muydu? Yoksa ilk kez mi yüklü gelecek? Benim telefonda yokta ;)) ip4 kullanıyorum

  • Dora

   12/07/2013 at 20:08

   Evet zaten yüklü geliyordu şimdi güncellemişler iphone 4’de var.

 13. önder ö

  12/07/2013 at 13:35

  Mustafa Bey,
  Bilgiler için teşekkürler. Web sayfalaraı görselinde “araba ekranı” diye bir tuş gözüküyor. Bunu merak ettim. Anlatım gerekecek kadar detaylı mı yoksa bir iki cümleyle açıklanabilecek bir tuş mu?

  • Mustafa Tan

   12/07/2013 at 15:06

   2014’te üretilecek bazı araba modelleri iOS 7’nin görüntü aktarma özelliği destekleyecek. Bu sayede örneğin Harita uygulamasının ekranı arabanın ekranında gözükecek.

 14. Fatih

  12/07/2013 at 13:43

  Mustafa bey? Sesli face time 3G uzerinden calisiyor mu?

 15. huseyinali

  12/07/2013 at 13:44

  Elinize sağlık mustafa bey güzel anlatım . Safirnin sekmeleri süper olmuş. Benim iphone 5 dubai ürünü olduğu için facetime çalışmıyor malesef.

 16. ✨Crazy✨

  12/07/2013 at 13:51

  Teşekkürler

 17. Ali

  12/07/2013 at 13:55

  Tsk Mustafa bey
  Benim sorum önceki yazınızda kalabalığa kaynadı 🙂
  Anahtarla denetim açınca ön kamere arka planda sürekli çalışacak bu yüzden ciddi batarya tüketimine sebeb olmuyor mu ?

 18. Hasan Uğur Asma

  12/07/2013 at 14:06

  Merhaba mustafa bey safari konusunda bir ayrinti eklemek isterim. Benim cok kullandigim ve sevdigim bir ozellik olan okuma modu ios 7 de safaride sagda degil sol tarafta ust uste farkli boyutlarda cizgiler seklinde cikiyor beta 2 de yoktu

 19. Emre

  12/07/2013 at 15:57

  Mustafa Bey
  Dün UDID kaydımı yaptım ve önce beta ilk sürümü yükledim. Şimdi beta 3 yüklemeye çalışıyorum itunesten manuel olarak ancak firewaal uyumlu değil gibi bir hata alıyorum. Güncelleme denetlediğimde ise 7.0 yazılımınız güncel diyor. Acaba su an beta 1 mi yoksa beta 3 mü kullanıyorum nasıl öğrenebilirim ? Ya da sorunu nasıl çözebilirim? Gerçi kullandığım sürümde sorun yaşamıyorum şu an.

  • Nazım

   12/07/2013 at 17:39

   Ayarlar genel güncelleme ye girince beta 3 var ise onu kurun yok ise beta 3 tur

   • Emre

    12/07/2013 at 18:36

    Sürüm 7.0 (11A4372q) yazıyor. Bu hangi beta bilginiz var mı peki ? Ayarlara da baktım yeni güncelleme yok. İlginizi de teşekkür ederim.

    • Anonim

     12/07/2013 at 23:51

     Bu beta 1 güncelleme yapman lazım. İnternetten indir ve itunes ile güncelle

     • Emre

      14/07/2013 at 11:04

      Beta 3 kuracakken Firmware dosyası uyumlu değil diyor ve güncelleme yapmıyor

      • Cem

       15/07/2013 at 01:15

       O iphoneların modellerine göre mesela A1428 modeli için olanı var A1429 için olan var ona IMEI numarasını sorgulatıp öğren internet sitesinden sonra modele göre indir 🙂

 20. Anonim

  12/07/2013 at 16:27

  Yaa bu betayı şimdi yükleyebilir miyim ben?

 21. Suoy

  12/07/2013 at 17:06

  Tesekkurler mustafa bey elinize saglik

 22. Teksen

  12/07/2013 at 17:26

  İos7 renkleri tersine çevir seçeneğinin de resmini paylaşır misiniz

 23. Nazım

  12/07/2013 at 17:37

  ios 6 da Arama yerine kelime yazinca sayfada bul çıkıyor zaten iOS 7 de gelen bişey değil hatta iOS 5 te bile var

  • Mustafa Tan

   12/07/2013 at 17:41

   iOS 7’de arama diye ayrıca bir alan yok. Adres çubuğuna yazılıyor herşey. Yazıda da bunu ifade etmeye çalıştım.

 24. İsmail

  12/07/2013 at 17:43

  Mustafa abi ben tam olarak çözemedim bi cevap verirsen sevinirim. İos 7çıktı mı çıkmadı mı ?

 25. İsmail

  12/07/2013 at 19:13

  Teşekkürler abi ilgiyle takibimizdesin 🙂

 26. Doruk yiğitbaşıoğlu

  12/07/2013 at 19:15

  Mustafa bey iPad’ime iOS 7 beta sürümünü nasıl indirebilirim?

 27. Haluk

  12/07/2013 at 22:18

  Yani facetime artik arabistan dan alinan cihazlarda da calisacak (umarim)
  gerci arabistanda son 1 aydir Viber yasaklanmis durumda…

 28. bora

  12/07/2013 at 23:42

  merhaba. 4 kullanıcısıym. 5 almak istiyorm fakat iphone 5s i beklememi tavsiye edermisiniz ?

  • Cem

   15/07/2013 at 01:17

   Bence bekle zaten 5 alcaksanda bekle 5s de 5 in fiyatı ucuzlar 5s deki değişiklikleri görüp beğenmezsen 5 alırsın hem fiyatıda düşmüş olur

  • Jm

   15/07/2013 at 01:18

   Bence bekle zaten 5 alcaksanda bekle 5s de 5 in fiyatı ucuzlar 5s deki değişiklikleri gör
   üp beğenmezsen 5 alırsın hem fiyatıda düşmüş olur

  • bora

   16/07/2013 at 16:36

   Doğru o kadar bekledm 2 ay daha beklerim 🙂 teşekkürler

 29. Faith

  13/07/2013 at 00:14

  iPhone 5 kullanıcısıym ve wifi sorunu daha çekiyorum güncellemelerden sonra ios7 de bu tarz bi sorun varmıdır?

  • Anonim

   13/07/2013 at 19:33

   slm arkadaş bende çok çektim ama çok basitmiş senin sorunun ne belki yardımcı olurum

   • Faith

    15/07/2013 at 00:34

    Wifi çekim kuvvetinde ağları bulmada sorunum var modeme yakın olmam gerekiyor illa başka telefonların gördüğü ağı ben göremiyorum

 30. Can

  13/07/2013 at 00:59

  Mustafa bey renkleri tersine çevir var mı ? Varsa fotografını paylaşır mısınız ?Birde İphone Lite,Yeni İphone la birlikte mı cikicak?

 31. Akın

  13/07/2013 at 02:28

  Arap ülkelerinden gelen cihazlarda ios 7 ile birlikte FaceTime açılacakmı acaba bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Haluk

   19/07/2013 at 02:09

   Aynen bende bu sorunun cevabini merakla bekliyorum, simdilil beta da yok.. ama umarim bu sacmaliktan vazgecerler (skype, tango vs.. var facetime yok tam komedi)

 32. Sevval

  13/07/2013 at 03:33

  Nereye yazacagimi bilemedim ama cok acil bir sey sormam gerekiyor. iPhone 4s olan telefonum bi an titredi ve ekranda siyah arkaplan ustunde “iyi geceler 😀 ” yazisi belirdi ve altinda da kapat isareti vardi sadece bu kadardi. Bu nasi mumkun olabilir? Lutfen yardim ediiiiin

  • Haluk

   19/07/2013 at 02:10

   Find my iphone ile mesaj gonderilmistir…

 33. Gurdeniz

  13/07/2013 at 10:22

  Mustafa bey… Telefonumda (iphone5) iOS 7 beta 3 yuklu. Udid kaydim var. Whatsapp ve iTurkeyBiz uygulamalrina girince bildirim icin itunes a baglayin cikiyor. Bagliyorum bisey olmuyor hala da cikiyor. Ne yapmaliyim?

  • Gürdeniz

   13/07/2013 at 12:50

   şimdide internetten bulduğum bi yontemle (bilgisayara redsnow yuklenip bi işlem yapılması)o sorunum düzeldi ancak temalarda bazıhatalar var. mesela bildirim merkezi açıldıgında şeffaf olarak arkaplanın renklerini almıyor. tüm o saydamlık olaylarının içbirisi yok.. ne yapmalıyım ? yeni beta sürümünü mü beklemeliym? lütfen yardım

  • Gürdeniz

   13/07/2013 at 12:54

   2 kere reset işlemi yaptım. bir kerede tekrar ios 7 yükledim hala aynı.

 34. Yasin yıldırım

  13/07/2013 at 13:08

  Mustafa bey kolay gelsin ben ip 4 kullanıyorum sın ios ta face time kullanamıyordum ıos 7 de kullanabilecekmiyim teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   13/07/2013 at 13:33

   Tam olarak ne sorun yaşıyorsunuz ? Bir de aşağıdaki yazımıza gözatabildiniz mi ?

   http://www.iphoneturkey.com/2013/02/facetime-nedir-aktivasyon-etkinlestirme-sorunlar.html

   • Anonim

    13/07/2013 at 18:05

    Örneğin iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3. nesil, iPad 4.nesil gibi yeni cihazlar 3G üzerinden FaceTime görüşme imkanına kavuşurken, iPhone 4 ve iPad 2 gibi eski modeller bu destekten mahrum kaldı. Bu sizin paylaştığınız yazı mustafa bey acaba bu sorun ıos 7 de devam edecekmi

 35. Emre

  13/07/2013 at 17:59

  Mustafa bey Safari’de KeyChain özelliğini atlamışsınız sanırsam, bence gayet güzel bir özellikti…

 36. Mustafa colak

  13/07/2013 at 18:55

  Siri bu yil turkce olacak mi??

 37. Trikocu

  13/07/2013 at 22:35

  guzel paylaşım teşekkür Mustafa bey. Şu iOS 7 nin final sürümü yayınlasada bizde kullansak.

 38. Anonim

  14/07/2013 at 04:13

  İOS 7 ipnoe 4 ve 4s te kasma yapıyor mu?

  • Anonim

   17/07/2013 at 13:39

   Yok yapmıyor

 39. Ömer

  14/07/2013 at 07:27

  Merhaba arkadaşlar bende iphone 5 var facebook ve oyun aynarken çok ısımıyor buna bir çare varmı oyunlarda aşırı derecede daha fazla ısınıyor lütfen bir çare

 40. Emreogretmen

  14/07/2013 at 17:13

  Arkadaşlar,

  UDID kaydımı yaptıktan sonra Beta 1 i indirdim ve kurdum. Ardından beta 3 kurayım dedim indirdim ama ”firmware dosyası uyumlu olmadığı için güncelleme yapılamadı” şeklinde bir hata alıyorum. Defalarca kontrol ettim. Cihazıma uygun yazılım bu.Aşağıya yazıyorum. Bana yardımcı olur musunuz lütfen? Sorun nerede ve nedne Beta3’e geçemiyorum? Beta 1-2-3 şeklinde sıra ile mi kurmam gerekiyor yoksa ?

  Telefona kurmaya çalıştığım Beta3 linki bu:

  ios_7_beta_3__iphone_5_model_a1429_GDELUXE.COM_11a4414e.ipsw

  • Jm

   15/07/2013 at 01:20

   Senin iphone nun modeli A1428 dir sen A1429 indirmissin yinede bi kontrol et

   • Emre

    15/07/2013 at 15:39

    Cihazın arkadında ne yazıyorsa onu indirdim. A1429 yazıyor.

 41. Mert

  14/07/2013 at 17:22

  Bu safari yenilikleri şu andaki Chrome’da mevcut zaten.

 42. ismail sert

  14/07/2013 at 20:50

  mustafa iznin olursa youtube da bulduğum bir videoyu paylaşmak istiyorum. ios 7 yi anlatıyor. hoşuma gitti.

 43. Aşir

  14/07/2013 at 21:25

  mustafa bey iphone 5 kulaklığı takılı görüyor kulaklik takili olmadigi halde.Haliyle ahizeden ses gelmiyor ne yapabilirim?

 44. Berk

  15/07/2013 at 03:29

  Iphone 4’üm var iOS7 beta 3 sürümünü yükledim kasma vs yok sıfır sorun isteyen indirebilir:)

  • Buraqt

   15/07/2013 at 15:21

   Berk link atabilirmisin ?

 45. Buraqt

  15/07/2013 at 12:01

  Mustafa hocam ios7 beta 3 u 4s kursam kasarmi cihaz , 5 icinmi yapildi acaba ?

  • Anonim

   15/07/2013 at 17:55

   Ben 4 s e ios 7 beta 3 yükledim. Hiç bir sorun yok. Gayet güzel çalışıyor. Pil ömrüde iyi ios 6 dan farklı değil. İnternette ios 7 beta 3 ipsw diye arat ve indir.

   • Buraqt

    16/07/2013 at 05:13

    Udid olmadan olmuyor degilmi ?

    • Anonim

     17/07/2013 at 03:39

     Oluyor. İnternetten ios 7 beta 3 ipsw dosyasını indir. Masaüstüne kaydet. Sonra itunes ile shifte basılı tutarak güncelle de ve masaüstüne attığın dosyayı göster. Bir sorun çıkmıyor. Gayet güzel olmuş.

 46. Ozan

  15/07/2013 at 23:33

  Mustafa Bey telefonuma sivi temasi oldu yaptirdim wifi komple devre disi kaldi yardimci olabilirseniz sevinirim

 47. Ömer

  16/07/2013 at 20:21

  Mustafa kardeş daha öncede yazmıştım telefon ısınma alakasıyla iphone 5 çok ısınıyor oyun oynarken çağresi varmı

 48. Emre

  17/07/2013 at 01:14

  Artık gelsede yüklesek

 49. Mücahit

  18/07/2013 at 14:59

  Açıkcası ben ekran görüntülerini pek beğenmedım.Hele FaceTime Arama ekranı Windows’dan fırlamış gibi.

 50. ADEM idin

  18/07/2013 at 21:08

  Mustafa bey iOS7yükledigimiz zaman yüklediğimiz uygulamalar ve digerleri siliniyormu çok merak ediyorum

  • Anonim

   19/07/2013 at 01:00

   Hayır silinmiyor.

 51. Emreogretmen

  19/07/2013 at 10:14

  Arkadaşlar ben UDID kaydımı yaparak A1429 iphone 5 e kurdum, beta olduğu için menü hızından tutun bazı uygulamalardaki hatalara kadar çok sorun çıkardı. Bu benim kişisel görüşüm. Memnun olan da var ancak bana kalırsa final sürümünü bekleyin ki zaten Mustafa Bey de böyle söylüyor. Ben ios7 yi kaldırıp tekrar 6.1.4 e geri döndüm. Şu an gerçekten rahat. O yüzden yüklemeden önce iyi düşünün diyorum.

 52. Orhan

  19/07/2013 at 22:22

  iPhone4’üme iOS 7 Beta 3’ü yükledim ufak tefek sıkıntılar dışında inanılmaz güzel çalışıyor.. Tek ve en büyük sıkıntım telefonun tuş kilidinde iken her zaman olmamakla birlikte kendini kapatması ve sadece on-off + home tuşuna bastığımda açılması.. telefon şarjda iken yada kullanırken herhangi bir sıkıntı yok.. bilgisi olan ne yapmam gerektiğini yazarsa sevinirim..

 53. Buraqt

  20/07/2013 at 06:12

  Ios 7 beta 3 jailbreak ciktimi ?

 54. Serhat

  20/07/2013 at 20:17

  BIDE ŞU ÖZELLİK HOŞUMA GITTI SIZ YAZMAMIŞSINIZ…MESAJLAR BÖLÜMÜNE GIRIP HERHANGI BIR MESAJIN ÜSTÜNE BASIP SOLA KAYDIRDIĞINIZDA,HER MESAJIN GELİŞ GİDİŞ SAATI,DAKIKASI ÇIKIYOR

  • Anonim

   24/07/2013 at 01:42

   Bunu ilk incelemeler de yamıştı

 55. faruk

  21/07/2013 at 02:25

  derin inceleme ve emekleriniz için teşşekür ederim. ios 7 de hızlı paylaş kaltı mı ?

 56. Batu

  22/07/2013 at 00:51

  Ben İOS 7 yüklüyecegim fakat iPhone 3 ket için oluyormu?

 57. Metehan

  22/07/2013 at 06:47

  Gerçekten ios7 mükemmel bir şekilde inceliyosun hepte takip ediyorum. Ne zaman çıkıcak? İos7 den sonra nasıl bi değişime gidebilecek ki ? Emeklerin için eyvallah

 58. ferit

  22/07/2013 at 19:02

  bugün beta3 ipsw doysasını kullanarak udid kaydı yapmadan kurdum ilk başlarda farklı gelsede bence alışılagelmiş o iphone çizgisinden vede kalitesinden ödün verilmiş. Bana sanki windows yüklü bir telefon kullanıyorum gibi geldi çizgileri windowsun kopyası gibi (windows8). Tamam yeni özellikler gelmiş güzel ama arayüzü değiştirmeden taklitten uzak durarak yapılabilirdi. Malesef samsungun ciddi çıkışı apple firmasınıda derinden sarsmışa benziyor. Steve Jobs gitti ios bitti arkadaşlar. Eminim adamın kemikleri sızlıyordur.

  • Ozi

   20/08/2013 at 02:50

   Nasil yaptin merden indirdin

 59. Emre

  23/07/2013 at 17:53

  Neden iphone 4s icin halen ios 7 uygulamasi guncellemiyor ya da nezAman bizde ios 7 yi kullanabilecez bilgisi olan var mi acaba? İos 6.3 icin guncel diyor

 60. Yavuz

  24/07/2013 at 09:03

  Ben 4s kullanıyorum bu iOS 7 sürümü nü nezaman kullanacağım ayrıca Facebook güncellemesi yaptım fakat yeni ön kapak uygulaması bende yok yardımcı olabilirmisiniz

 61. Buraqt

  25/07/2013 at 21:24

  Arkadaslar yaklasik 1.5 hafta once udid kayitsiz ios beta 3 kurdum . 3 gun kendi kendine kapanti bende dfu modda calistirdim . Bi problem yoktu sonralari stabil calismadigini dusundum ama idare eder dedim . We biraz once rehberim silindi . Bence final surumu bekleyin ben 6.1.3 e donucem (4S)

 62. mehmet

  27/07/2013 at 19:52

  mustafa bey kamera ile ilgili bi sorum var biliyosunuz ip5 hd video cekiyor ve boyutu cok fazla ios 7 de çözünürlük seçerek çekim yapma özelligi olacakmı ? veya bu amaçlı bi program varmı? ilgilenir ve yanıtlarsanız sevinirim..

 63. Iphone Haber TR

  30/07/2013 at 18:57

  Yeni twitter hesabi actık en güncel apple haberlerini bulabilirsiniz: @iphonehabertr

  • Anonim

   11/08/2013 at 21:43

   Mustafa bey herkese herseye cvp veriyosunuz da bana neden bi cvp vermediniz sadece uzuldum

 64. Buraqt

  31/07/2013 at 02:57

  Beta 4 yayinlandi 🙂

 65. gorkem32

  31/07/2013 at 12:19

  8. yazıyı bekliyoruz beta 4 de çıktı

 66. Anonim

  31/07/2013 at 17:17

  Ya acaba ios 7 beta 4 ün incelemesini yapabilirmisiniz, neler değişmiş diye?

 67. Jawpawn

  01/08/2013 at 23:22

  Nerden indireceğiz ios 7 betayı??

  • Buraqt

   02/08/2013 at 08:09

   Nette yaz ios 7 beta 4 cikiyor indirdigin dosya uzantisi farkli olucak iso programiyla cikar ve yukle 😉

 68. Barış

  03/08/2013 at 08:04

  Beta 4 son beta sürümü mü yani bundan sonra final sürümü mü olacak acaba ?

  • Buraqt

   03/08/2013 at 18:30

   Ben bi sayfada okumustum beta 5 te olucakmis ama kaynak cok saglam degildi 😉

 69. EYUB ÖZCAN

  06/08/2013 at 00:12

  İos7 her güncellemede pili cabuk yiyormu.? Samsungs4 kullanıyor eşim iphon bayağı geri kalmış bişeyler yapsa iyi olur..

 70. anonim

  06/08/2013 at 13:21

  Mustafa bey ios 7 de inceleme fırsatınız olmuştur elbet haritalarda ciddi bir gelişme varmı ? bir yer arattığınızda yanlış çıkan yerler, yolların tam hizalanmaması, yanlış yazan şehir isimleri gibi çok hata var biliyorsunuz bu sorunlar giderilmişmi peki ?

 71. Kamil Altun

  07/08/2013 at 20:42

  iOS 7 beta sürümünü yükledim. Her yeni çıkan sürüm yeni bir sorunla çıkıyor. Beta 5 hızlandı ve kilitlenme azaldı fakat kilit sesleri problemli. Galiba iOS 7 işletim sisteminin son kullanıcıya dağıtımı gecikecek…

 72. Metin

  07/08/2013 at 20:57

  Yaklaşık 1 haftadır ios 7 beta 4 kullanıyordum fakat ekran görüntüsü menüler çok basit olmuş birde şarz cihazlarım sorun çıkardı usb lerden şarz olmamaya başladı o yüzden 6.1.4 geri döndüm bu gün ben ios 7 çıkmadan menüleri düzeltmeri gerekiyor

 73. Elif

  08/08/2013 at 09:30

  Mustafa bey ıph5 telefonum ıos 7 yukledıkten bır hafta sonra kapandı ekranda actıvatıon error yazıyor nasıl acabılırım telefonumu

 74. Can

  14/08/2013 at 00:51

  Bana guncelleme gelmedi 4s kullaniyorum

  • Mustafa Tan

   14/08/2013 at 09:49

   Gayet normal çünkü henüz yayınlanmadı.

   • anonim

    15/08/2013 at 00:18

    bir üstteki sorduğum soruyu cevaplamadın geldin benim yazdığım tarihten sonra açılan soruyu cevapladın gözünden kaçmasın diye gözüne soktum resmen

    yazdığın bişeyi cevaplayıp sordum tek başına soruyu yazsam görmezsin diye

    nedir bu anlamadım 2. kez sordum yine cevap yok

    haritada gelişme oldumu diye sordum bir üstteki yazı görmezsin sen şimdi

    elif’in yazısını cevaplamışsın bende senin yazdığını cevapladım bizzat sana uyarı bile geliyor ama oralı bile olmuyorsun

    kısa bir cevap yazsan yeterli olacaktı evet yada hayır de incelemedim falan desen anlayacaz

    sanırım işin içinde başka bişey var çözemedim

    • Mustafa Tan

     15/08/2013 at 01:07

     Selamlar,

     Öncelikle kusura bakmayın. iOS 7’deki harita ile ilgili daha önce de soru soruldu birkaç defa ve de cevapladığım için gözümden kaçmış olabilir.

     iOS 7’de Haritaya özel bir gelişme göremedim çünkü Harita uygulamasının kendisinde değil verilerinde sorun var. Verileri iyileşse zaten iOS 6’dakilerde de düzelme olacak. Ayrıca haritanın iyileşmesi hemen olacak bir olay değil. Google Haritası 10 senede adam oldu. Elbette Apple bu kadar beklemeyecektir. Türkiye dahil bir çok ülkede bu konuyla bizzat ilgilenecek mühendisleri işe almaya başladı Apple.

     Fakat bence daha 1-2 senesi var Google Haritasının kıvamına gelebilmesi için.

     Son olarak herşeyde komplo teorisi aramaya gerek yok. Vakit buldukça ve gözümden kaçmamışsa her şeyi cevaplamaya çalışıyorum eğer cevabını biliyorsam. Fakat önerim her yazının sonunda da belirttiğim gibi http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanmanız. Orada sorulanları ben bilmesem de bir başkasının cevaplama olasılığı yüksek.

     Saygılar.

     • Fatih

      14/09/2013 at 13:08

      Ya ben anlamıyorum mustafa bey büyle güzel bir hizmeti bizlere sormuşsunuz fakat bazı arkadaslar anlama konusunda kıt resmen aynı şeyleri saçma sapan kelimelerle karıştırıp vaktinizi alıyorlar..

 75. yardım

  17/08/2013 at 11:50

  Benim sorunumla alakalı başlıkta msj yazımı kapatılmış o yüzden burdan yardım istemek zorunda kaldım kusura bakmayın.My Contacts Backup programını iphone uma indirdim.email adresimi girip yedekle diyorum.hotmail,gmail, mynet hangisini denediysem rehber yedeğim bir türlü maillerime gelmiyor.ne yapmam gerekli lütfen yardımcı olun 🙁

 76. mehmet

  18/08/2013 at 22:44

  aynı soruyu 3 kez soruyorum artık cevap verseniz mustafa bey kamera ile ilgili bi sorum var biliyosunuz ip5 hd video cekiyor ve boyutu cok fazla ios 7 de çözünürlük seçerek çekim yapma özelligi olacakmı ? veya bu amaçlı bi program varmı? ilgilenir ve yanıtlarsanız sevinirim..

  • Mustafa Tan

   18/08/2013 at 22:50

   Hayır olmayacak, olsaydı emin olun paylaşırdım 🙂

 77. Buraqt

  26/08/2013 at 16:07

  Beta 6 kullaniyorum batarya iyilesti telefon daha rahat calisiyor

 78. Erhan

  31/08/2013 at 21:48

  A1429 iphone 5 e kurdum ne udid istedi be de hata verdi telefon çok hızlandı ve şarjı çok iyi ipsw boyutu 1.2 gb

 79. Zatarra

  04/09/2013 at 00:53

  Merhaba,
  Belki söylenmistir ama önemli bir özellik: Safaride açık olan sayfayı sola/sağa kaydırarak açılan sayfalarda ileri/geri gidebiliyoruz.

 80. cengiz

  04/09/2013 at 23:01

  ben iphone 4 ios 7 yüklemek istiyorum dosyayı ındırdım ama itunesden bakdıgım zaman dosya gözükmüyor yapamadım bana bi yardımcı olur musunuz

 81. Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma

 82. timo

  19/09/2013 at 17:39

  merhaba bu safaride iphonelarda oldugu gibi safyalar arkaplanda gözüktügü gibi ipad2 lerde gözükmuyor ( birden cok sayfa actıgımızda yanyana cıkıyor ) bu özellik sadece iphonelarda mi var acaba yardim ederseniz sevinirim

 83. Sewdikk

  21/09/2013 at 01:23

  Merhaba ben ios 7 yi çok begendim ama rehberde ara dedigimde klavye çıkmıyo bunun sebebi nedendir acaba yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 84. Fazi

  21/09/2013 at 12:14

  Safarideki favorileri nasil silebilirim??

 85. cem

  02/10/2013 at 19:00

  Mustafa bey safari de ios6 ile Google görsellerde arama yapıp çıkan resme tıkladığımızda resimler büyüyüp sağa sola hızlıca geçebiliyorduk ios7 de bu özellik yok mudur??