WWDC 2013’ten ve iOS 7’den Beklentiler

Apple, her sene olduğu gibi bu haziran ayında da San Francisco’da WWDC (World Wide Developer Conference) yani  yazılım geliştiricileri konferansı düzenliyor. Bu konferansa da dünyanın dört bir yanından binlerce iOS ve Mac OS X yazılım geliştiricisi katılarak, Apple’ın geliştiricilere sunacağı yeni özellikleri yakından öğrenme ve Apple mühendisleri ile sohbet etme imkanı buluyor.

Bu sene 10-14 Haziran tarihlerinde yapılacak olan WWDC’nin iPhone ve iPad kullanıcılarını ilgilendiren en önemli kısmı da artık geleneksel hale gelmiş ilk günkü açılış konuşması ve sunumu. (Keynote) Hayata gözlerini yunmadan önce hep Steve Jobs tarafından yapılan bu sunumlar artık Apple’ın yeni CEO’su Tim Cook tarafından yapılıyor. Bu sunumlarda da Apple’ın yenilikleri paylaşılıyor. Bu yüzden WWDC’yi son kullanıcılar da merakla bekliyor.

10 Haziran tarihi yaklaştıkça da özellikle meraklı takipçilerimizden gelen sorular nedeniyle bir yazı paylaşıp, bir seferde muhtemel tüm soruları cevaplayayım istedim. Çünkü özellikle iPhone kullanıcılarının Apple’dan beklentisi büyük, bu nedenle kafalarda çok daha fazla soru işareti var. Ayrıca internette doluşan şehir efsaneleri de kullanıcıların da kafalarını karıştırıyor.

Not: Aşağıdaki sorulara verdiğim cevaplarım, tecrübelerime dayanarak verdiğim tahminlere dayanmaktadır. Yani hiç biri kesin değildir.

Apple, iPhone 5S veya adı her ne olacaksa yeni iPhone modelini WWDC’de tanıtacak mı?

Bence hayır. Çünkü son 2 senedir Apple WWDC’de yeni iPhone modellerini tanıtmıyor. Eskiden tanıtıyordu ama iPhone 4S ile birlikte yeni cihaz tanıtımlarını sonbahara yani Noel-Yılbaşı öncesine kaydırdı. Dolayısıyla son iki senedir WWDC’de yeni iPhone modelini tanıtmıyor olması nedeniyle bu WWDC’de de yeni bir iPhone modeli tanıtması beklenmiyor.

Fakat Apple’ın, iPhone 5’in renkli modellerini WWDC’de duyurması ihtimaller arasında. Bildiğiniz gibi Apple, iPod touch 5.nesil‘lerde bir çok farklı renk seçeneği sunuyor. Bu nedenle de yakında renkli iPhone 5 üretimine başlanacağı söyleniyor.

iPod touch 5. nesilde farklı renk seçenekleri bulunuyor.

Peki ya ucuz iPhone ? Apple, iPad mini de yaptığı gibi gibi daha küçük ve ucuz bir cihaz tanıtır mı?

Bu uzun zamandır Apple’dan beklenen, daha doğrusu Apple böyle bir cihaz çıkartırsa Android cihazlarına karşı daha fazla pazar payı elde eder diye Apple’a çok baskı yapılan bir konu. Ucuz iPhone dedikoduları da sürekli gündemde. Fakat Apple başkası istedi diye ya da sırf pazar payını arttırmak için kalitesinden veya temel prensiplerinden taviz vermez.

iPhone 5’e daha uygun bir fiyatta cihaz çıkartabilmesi için ekranı küçültmek iOS yazılım geliştiricilere sıkıntı yaratacağı için Apple’ın bu yönde ilerleyeceğini pek sanmıyorum. Daha düşük kalitede malzeme kullanarak daha ucuz bir cihaz çıkartmak ta kesinlikle Apple’ın bir tercihi olmayacaktır.

Dolayısıyla ben Apple’ın ayrıca yeni bir segment açarak daha ucuz bir iPhone çıkartmasını beklemiyorum. Kaldı ki zaten şu an daha ucuza piyasada iPhone modeli mevcut. Onun adı da iPhone 4 🙂 Biliyorsunuz Apple diğer firmaların aksine eski modellerini de hemen piyasadan kaldırmıyor, yeni bir model çıkardığında eskisinin fiyatını düşürüyor.

Amerika’daki kontratsız ve SIM kilitsiz iPhone fiyatları. Yukarıdaki fiyatlara bir da satın alınacak eyalete göre değişen vergi eklenecek.

Şu anda piyasada sıfır iPhone 4’ün 8 GB.’lık modeli de Gitti Gidiyor gibi sitelerde 950TL civarında satılıyor. Avea ve Turkcell gibi operatörler de iPhone 4 alacaklara cazip teklifler sunuyor.

Özetle Apple’ın kaliteden veya yazılım geliştiricilerden taviz vererek çok daha düşük bir fiyata iPhone modeli çıkartacağını pek sanmıyorum iPhone 4’ü zaten uygun bir fiyata satıyorken. Ayrıca farklı bir segmentte (daha büyük veya küçük ekran) bir cihaz çıkartsa dahi fiyatı çok düşük olmayacaktır.

Apple’ın yakında iWatch isminde bir saat tanıtacağı söyleniyor. WWDC’de görürmüyüz bu saati ?

Yeni nesil akıllı telefonlarla entegre aksesuarlar bu aralar revaçta. Örneğin geçenlerde tanıttığımız Jawbone UP benim favori aksesuarım. Dedikodulara göre Apple’ın saat işine girmesi kaçınılmaz. Hatta epey kalabalık bir ekiple saat projesi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Fakat WWDC’de saatin tanıtılması pek beklenmiyor.

Apple’a ait olmayan ama böyle olursa güzel olur şeklinde internette dolaşan concept tasarımlardan bir tanesi.

Çünkü cihazlar küçüldükçe kullanılabilirlik ve dayanıklılık sorunları artıyor. Örneğin saatin hem çarpmalara ve hem suya çok dayanaklı olması, tasarımının güzel, ince ve hafif olması. Buna karşın pilinin uzun dayanması, yeteneklerinin fazla olması ama fiyatının çok da pahalıl olmaması gibi nedenlerden Apple’ın bir an evvel çıkalım mantığı ile cihazı çıkacağını pek sanmıyorum. Şu an piyasada farklı firmaların ürettiği akıllı saatler var ve bazılarını kullanma fırsatım oldu. İnanın bana tamamı bir an evvel piyasaya çıkalım mantığı ile hazırlanmış. Bu noktada da sanırım tüm dünya önce Apple’ın çıkarmasını bekleyecek 🙂

Bu arada biz internette sürekli Apple’ın henüz resmen duyurmadığı ürünlere ait videolar ve resimler görüyoruz. Bunlar gerçek değil mi?

%90’ı gerçek değil. Hele ki video veya resimde “CONCEPT” ifadesi geçiyorsa kesinlikle gerçek değil. Maalesef medya dünyası, Apple ürünleri çok fazla ilgi gördüğünden ama Apple çok sık ürün çıkarmadığından kendileri tasarımlar veya yalan haber uyduruyorlar. Tabii hepsi kötü niyetli değil. Bazı concept tasarımlar profesyonellerin elinden çıkıyor ve “Apple böyle bir şey yapsa harika olur” şeklinde yaptıkları kendi tasarımları internet ortamında paylaşıyorlar.

Tabii bu tasarımcılar işin donanım, teknik veya kullanılabilirlik kısmı ile çok ilgilenmiyorlar 🙂 Bir video veya resim hazırlayıp internet ortamına salıyorlar. Hatırlarsanız geçen sene iPhone 5 tanıtılmadan önce bir concept video çok popüler olmuş ve o videoda geçen “Ana Menü” (Home) tuşundan parmak izi okumayı epey bir kullanıcı gerçek sanmıştı. Hatta iPhone 5 aldıktan sonra bana bile bir çok takipçimiz mail atıp “Bunun parmak okuyucusu nasıl çalışıyor?” diye sormuştu 🙂

Özetle Apple’ın web sitesinde (www.apple.com) yayınlanmayan hiç bir video veya görsele inanmayın.

Bir de  iTV diye adlandırılan bir TV projesi konuşuluyordu. WWDC’de o da mı tanıtılmaz ?

Pek sanmam. Dedikodular gösteriyor ki Apple’ın televizyon projesinde sorunlar teknikten ziyade içerik anlaşmalarında. Çünkü Apple zaten senelerdir ürettiği iMac gibi bilgisayarlar nedeniyle HD TV konusunda tecrübeye sahip. Fakat klasik televizyon işinde içerik daha önemli. Bu yüzden Apple aynı müzik işinde olduğu gibi önce film, dizi ve televizyon programı yapımcıları ile tek tek anlaşıp, ücretlendirme modelleri ve komisyon oranları konusunda anlaşması gerekiyor.

Apple’ın bu konuda çok sert ve net kuralları olduğu için de çoğu yapımcı bu dünyayı da Apple’ın kontrolüne ve dominansına bırakmak istemiyor. Apple ise modelin ve fiyatların basit ve anlaşılır olması için her yapımcı ile aynı şartlarda masaya oturmak istiyor. Bu nedenle bu süreç sanırım sene sonunu bulur, hatta 2014’e bile kalabilir.

Apple’ın WWDC’de iRadio isminde yeni bir online radyo servisi duyuracağı söyleniyor ? Sizce var mı böyle bir ihtimal ?

Apple’ın yeni servis ve ürünleri ile ilgili önceden bilgi almak olukça zor. Bu yüzden Apple ile ilgili dedikoduların çoğu doğru çıkmıyor. Fakat Apple’ın yeni bir ürünü ve servisi çıkarabilmesi için önceden firmalarla anlaşma yapması gerekirse o zaman ilgili yenilikle ilgili daha fazla bilgi sızıyor.

Müzik yapımcılarından sızan dedikodulara göre Apple, Spotify ve Pandora tarzı bir hizmeti yakında kullanıcılarına sunacak. Herkesin iRadio diye isimlendirdiği (farklı bir isim de olabilir tabii ki) bu hizmetinde Apple tarafından WWDC’de tanıtılması bekleniyor. Apple’ın bazı müzik yapımcıları ile anlaşamaması nedeniyle ilk başlarda bu servisin WWDC’ye yetişmeyeceği söyleniyordu, fakat son dedikodulara göre Apple çoğu ile anlaştığı için WWDC’de tanıtması bekleniyor.

Görsel Kaynak: 9to5mac.com

Bu arada eğer iOS 7 ile iRadio gibi bir servis gelirse, cihazlar elbette donanımsal olarak FM radyo özelliği kazanmayacak. Sadece internet üzerinden ve Apple tarafından sunulan şarkıları dinleyebileceğiz. Fakat dinlediğimiz her şarkıyı satın almamıza gerek olmayacak ama muhtemelen kayıt yapmaya da imkan vermeyecek. Zaten Apple tanıttığında da tüm detaylarını öğreneceğiz, bu yüzden şimdiden çok spekülasyon yapmaya gerek yok 🙂

O zaman Apple, WWDC’de ne gibi yenilikler tanıtacak ? Sadece iOS 7 ile alakalı mı olacak?

Büyük olasılıkla WWDC’de tanıtılan yeniliklerin çoğu iOS 7 ile ilgili olacak. Mutlaka arada farklı yeni servis veya donanım tanıtımı olabilir ama çok radikal bir ürün tanıtımı bence beklememek lazım. Çünkü beklenti büyük olunca sonra hayal kırıklığı oluyor.

WWDC bir geliştirici etkinliği olduğu için bu etkinlikte çoğunlukla yazılımla ilgili yenilikler ve değişiklikler tanıtılacaktır. Fakat iOS 7 ile birlikte arayüzlerde de değişiklikler olması bekleniyor. Çünkü eskiden Apple’ın sadece donanımsal tasarımlarından sorumlu efsanevi tasarımcısı Jonathan Ive, geçtiğimiz    sonbaharda iOS dahil Apple’ın tüm ürün ve servislerinin görsel tasarımlarından sorumlu oldu.

Apple’ın harika tasarımlı cihazları hep Jonathan Ive’ın elinden çıkıyor.

Jonathan Ive artık iOS işletim sistemindeki ara yüzlerden sorumlu olduğu için buraya da el atacak ve muhtemelen yıllardır pek değişmeyen arayüzler iOS 7’le mutlaka daha modern ve yalın bir görünüme kavuşacaktır. (Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için : http://www.teknoblog.com/jonathan-ive-iosin-kullanici-arayuzunde-radikal-degisiklikler-planlamiyor-56381/)

Not: Ayrıca bir paragraf sonra bahsettiğimiz WWDC de iOS 7’de kullanılacak arayüzlerin nasıl olacağı konusunda fikir de veriyor 🙂

iOS 7’de, önceki major sürümlerde (iOS 6, iOS 5, iOS 4, vs.) olduğu gibi ygulama geliştiriciler ve dolayısıyla kullanıcılar için yeni özellikler ve servisler olacağı da kesin. Bu yeni özelliklerin ve servislerin çok sayıda olacağını da geçenlerde yayınlanan WWDC uygulamasındaki etkinlik takviminden anlıyoruz. Apple, kayıtlı yazılım geliştiricilerine şimdiden WWDC uygulamasındaki program takvimine erişim imkanı sunuyor.

 

Sadece kayıtlı (yani yıllık 99$’lık iOS program sertifika ücretini ödeyenler) geliştiricilerin giriş yapabildiği bu uygulamada 5 gün sürecek etkinlikteki tüm session’ların listesi ve saatleri yer alıyor. Bu session’lardan iOS 7 ile yeni gelecek olanlar da “Session to be Announced” (Sonra Duyuralacak) olarak gizlenmiş. Ancak 10 Hazirandaki açılış sunumunda (keynote) hepsi tanıtıldıktan sonra gözükür olacaklar.

Programı incelediğimde çok sayıda açıklanmamış session olduğunu görüyorum. Bu da demektir ki iOS 7’le epey sayıda yenilik gelecek 🙂

Apple, WWDC’de iOS 7’i tanıttığı gibi hemen tüm kullanıcılara açacak mı?

Hayır. Apple önce major sürümlerini (iOS 6, iOS 5, iOS 4, vs.) ilk tanıttığında sadece kayıtlı uygulama geliştiriciler için beta test sürümleri dağıttı. Ki bu sayede geliştiriciler yeni sürümde uygulamalarının nasıl çalıştığını kontrol edip hatalarını düzeltme fırsatı bulabildi. Dolayısıyla iOS 7’i de hemen tüm kullanıcılara açmayacaktır.

Benim tahminim geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tanıtımdan hemen sonra sadece geliştiricilere beta test sürümü, sonbahara doğru da yani yeni iPhone modelinin çıkmasına yakın iOS 7 tüm kullanıcılara açılır. Fakat merak etmeyin önceki yıllarda yaptığımız gibi bu sene de iOS 7’nin beta test sürümlerini cihazlarımıza yükleyip, deneyimlerimizi sizinle paylaşacağız 🙂

Apple her yeni major sürümünde eski cihazlara desteğini kesiyor. iOS 7’de de bu durum olur mu?

Elbette olur. Her yeni major sürümde cihazın performansını da etkileyecek değişiklikler olacağından Apple eski cihazlara yeni sürümlerin yüklenmesine izin vermiyor. Örneğin iPhone 3GS’lere iOS 6 yüklenebiliyordu ama muhtemelen iOS 7 yüklenemez. iOS 7’nin yüklenebileceği en eski cihaz da iPhone 4 olur. Kaldı ki iPhone 4’ler bile bir miktar performans sorunu yaşayabilir. Çünkü yeni sürümler genelde yeni cihazlara göre optimize edilir.

Ayrıca iOS 7 yüklenebiliyor olmasına rağmen bazı özellikler eski cihazlarda çalışmayabilir. Hatırlarsanız iOS 6’daki bazı yeniliklerden de eski cihazlar yararlanamamıştı.

Apple, WWDC’nin tanıtım etkinliğini (keynote) canlı yayınlar mı?

10 Haziran sabahı San Francisco saati ile 10:00’da (Türkiye saati ile 20:00’da) başlayacak tanıtım etkinliğini Apple’ın canlı olarak yayınlayıp yayınlamayacağı henüz net değil. Açıkçası bu konularda Apple’nın istikrarlı bir politikası olmuyor. Bazen herkese açık canlı olarak yayınlıyor, bazen de sadece katılımcılar (basın mensupları, bloggerlar, vs.) canlı izleyebiliyorlar. Bu da son ana kadar belli olmuyor. Dolayısıyla muhtemelen 10 Haziran günü belli olacaktır ve eğer Apple canlı yayınlarsa, Mac, iPhone veya iPad sahipleri ingilizce olarak tantımı izleme ve dinleme imkanı bulacaklar.

Görsel Kaynak: www.idownloadblog.com

Apple canlı yayınlamasa bile biz de her zaman olduğu gibi kendi yorumlarımızla bu etkinliği sizlere aktarıyor olacağız. Zaten bu konudaki detayları da 10 Haziran günü paylaşıyor oluruz 🙂

Bu arada ben bu sene de WWDC’ye gitmiyorum. Daha önce 2 defa gitme fırsatını yakaladığım için bu sene iOS geliştirici arkadaşlarımızdan bir tanesini gönderiyoruz. Dolayısıyla tüm WWDC boyunca içeride adamımız olacak 🙂

—–

WWDC 2013 ve iOS 7 ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Çok merak edilen fakat atladığım bir konu da varsa yazıya yorum girerek sorabilirsiniz.

85 Comments

 1. Hamza

  05/06/2013 at 12:36

  Mustafa Bey Türkiye’ye açılacak olan Apple Store’la ilgili duyumlarınız var mı? Tim Cook sene başında ağzımıza iki kaşık bal çaldı sustu. Daha önemlisi mağaza açılınca Apple ürünlerinin fiyatları düşer mi? Önümüzdeki aylarda Mac alma durumum var, ama şu anki fiyatı çok pahalı.
  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   05/06/2013 at 14:14

   İlk Apple Store’lar yapımı halen devam eden Zorlu ve Akasya AVM’lerde olacak İstanbul’da. Dolayısıyla bu AVM inşaatları ne zaman biter de AVM’ler açılırsa, Apple Store’lar da o zaman açılır. Sanırım yaz sonu-sonbahar başı gibi açılır.

   Apple ürünlerinin fiyatları özellikle Mac’lerin fiyatları zaten düştü ikinci bir resmi distribitör daha ürün getirmeye başlayınca. Eskiden sadece Bilkom getirip satış yapıyordu. Şu an Index de ürün getirip satıyor. Rekabetin etkisi ile fiyatlar epey düşmüş durumda. Öyle ki yurt dışından Mac getirtmek çok cazip değil artık.

   Fakat Apple Store’ların açılışında mutlaka ayrıca kampanyalar olacaktır. Eğer vaktiniz varsa açılış gününü bekleyin derim.

   • Anonim

    05/06/2013 at 14:48

    Mustafa bey siri hakkında bir bilginiz varmı Türkçe dil destegi be zaman gelecek

    • Mustafa Tan

     05/06/2013 at 14:50

     Maalesef hiç bir bilgim yok.

  • Emre

   05/06/2013 at 14:19

   Ben de çok merak ediyorum ne oldu o iş, şimdi protestolardan sonra vazgeçerseler gel gör sen o işi:/

 2. Emre KARADAG

  05/06/2013 at 14:08

  Mustafa bey test surumlerini bende yuklemek istiyorum ne yapmam gerek

  • Anonim

   05/06/2013 at 14:51

   Apple Developer’a üye olmanız gerekir. Bunun için de 99 USD ( yaklaşık 180 TL ) ödemeniz gerekir. Apple Developer üyesi olmanın tüm ayrıntılarını ”yasinin bloğu” adında bir blogda paylaşılmış.

 3. Anonim

  05/06/2013 at 14:23

  Apple kaliteden ödün vermez diyorsunuz iphone 5 çokta kaliteli bi cihaz olmamış kenarlar atıyo özellikle siyah lar geldigi gibi aldık çokta memnun degilim

  • Burak

   05/06/2013 at 14:35

   Katiliyorum siyah renk 5 te renk atio kenarlardan altindan gri renk cikio telefon cok kotu oluo. Kilif kullandm kilifa yapisio herlde tam anlymdm soyuluo. Apple a yakistiramadm fanatik apple kullanicisiyim ama bu durumu yakistramdim bnde pismanim aldigima

 4. Alican

  05/06/2013 at 14:28

  Mrb Mustafa bey en çok merak ettim konu ise iOS 7 beta veya iOS normal sürümü ne zaman çıkar bende de iPhone 4s var yükselsem. her han gibi bir sorun çıkar mı

  • Mustafa Tan

   05/06/2013 at 14:36

   Yukarıdaki yazımızın “Apple, WWDC’de iOS 7′i tanıttığı gibi hemen tüm kullanıcılara açacak mı?” sorusuna verdiğimiz cevapta sanki sizin sorunuzun da cevabı mevcut 🙂

 5. Ali can

  05/06/2013 at 14:42

  Mustafa ben ben derdimi anlatamadım sadece demek istediğim iOS 7. İphone 4s yüklesem performans düşüklüğü olur mu?

  • Oğuz

   05/06/2013 at 15:42

   Biraz etkiler kardeş. Ama çok aşırı bir düşüklük olmaz. Bence yükle çok hafif yavaşlar tahminimce.

 6. Selim

  05/06/2013 at 15:05

  Imac ile ilgili daha cok paylasim yapabilirmisinizz. Tskkrker.

  • Mustafa Tan

   05/06/2013 at 15:39

   Selamlar,

   Mac’le ilgili paylaşımları kardeş blogumuz olan Sihirli Elma yapıyor daha çok: http://www.sihirlielma.com

   • Selim

    05/06/2013 at 22:36

    Tesekkurler

 7. Çapulcu

  05/06/2013 at 15:20

  Valla aylardır beklediğim ios 7 şu an hiç umrumda değil kusra bakmayın .

 8. Chapuller

  05/06/2013 at 15:32

  Benim pek bir beklentim yok.
  Nedense son gunlerde her seye olan ilgimi kaybettim. Kiz arkadasima olan, baliklarima olan, finallerime olan, apple’a ve her turlu guncellemesine, gelismelerine, oyunlarina olan, her seye olan ilgim gercekten söndü. Cunku evet,
  #direngeziparki

  • Murat

   06/06/2013 at 00:10

   Bravo kardeşler arada #direnkızılay ı unutmayın

 9. Oğuz

  05/06/2013 at 15:36

  Mustafa abi merhaba. konuyla alakalı değil ama merak ettiğim bişey var. apple kablosuz klavya aldım ipadde kullanıyorum. birde magic mause siparişi verdim. bunuda ipadde kullanabilirmiyim. veya büütün özelliklerini windowsla çalışan bir pc de kullanabilirmiyim. özür dileyerek birşey daha 🙂 klavye ipuçlarını nereden öğrenebilirm. şimdiden teşekkürler.

 10. İsmail

  05/06/2013 at 15:38

  Telefon baglandiginda titreme ozelligini de artik saglasalar. Cok zor birsey degil ama oldukca faydali. Boylece telefon baglanirken kulakta tutmak zorunda kalinmiyor

 11. Batuhan Aşkın

  05/06/2013 at 15:59

  Bence İOS 7 de Türkçe siri olmasını çoğu İPhone kullanıcıları bekliyor.Bunun için bir uygulama benzeri birşey yapmalılar.

 12. Kerimbey

  05/06/2013 at 16:15

  Mustafa bey en iOS ta en çok sıkıntı çektiğimiz durum Youtube dan veya fizy gibi diğer uygulamalardan müzik dinlerken bir mesaja veya emaile cevap vereceğimiz zaman müziğin kesilmesi. Sanırım multitasking deniyor buna. İtunes de veya iosun kendi müzik uygulamasında başka uygulamalara geçsek bile arka planda müzik çalmaya devam ediyor. Sizce bu özellik gelecek mi iOS 7ye?

 13. Harun

  05/06/2013 at 16:23

  Türkçe siri olsun başka bişey istemiyorum

 14. önder ö

  05/06/2013 at 16:39

  Mustafa Bey merhaba,
  İphone Mini (ucuz iPhone) için ekran küçülmesinin yazılımcıları zorlayacağını belirttiniz. Fakat apple bir yandan da iWatch üzerine çalışarak mini ekran çıkartacak. (iphone mini gibi olmasa da sonuçta küçük ekran olacak) Eğer iWatch iOS uyumlu olmazsa anlamı kalmaz. Uyumlu olursa da ekran küçülmüş olmayacak mı? Bu durumda iPhone mini de iWatch ile çıkabilir mi?

  • Mustafa Tan

   05/06/2013 at 16:50

   App Store uygulamalarının bir saat ekranında aynen çalışmasını beklemek doğru olmaz. Ancak mevcut App Store uygulamaları saat için ilave eklentiler yapabilir.

   Saati Apple TV veya Mac’ler gibi ayrı bir segment olarak düşünün.

  • Hasan uğur asma

   05/06/2013 at 17:02

   İpod mini lerin ekranlarida kucucuk son nesillerinin ve onlarda da ios var ama bir sikinti cikmaz cunki farkli bi ios bicimi var yani sorun olmaz gelistiriciler icin her urun icin sdk da secenek var.

   • Mustafa Tan

    05/06/2013 at 17:05

    iPod mini’lerde iOS yok. Yani App Store uygulamaları iPod touch’lar haricinde çalışmıyor.

 15. Ahmet aky

  05/06/2013 at 17:29

  Merhaba mustafa bey,

  Ben soru sormayacağım. Kandil tebriği için geldim 🙂

  Yazılarınızı zevkle okuyorum. Başarınızın devamını dilerim. Sizin ve buradaki tüm arkadaşların kandilini kutlar; hayırlara vesile olmasını dilerim.

  • Mustafa Tan

   05/06/2013 at 17:39

   Teşekkürler 🙂

   Size de hayırlı kandiller.

  • Fatih

   06/06/2013 at 01:44

   Tesekkurler 🙂

 16. Berk

  05/06/2013 at 17:30

  Mustafa Bey, iphone sahipleri bazen etkinlikleri canlı olarak izleyebilir yazmışsınız ama nasıl izleyeceğimi bilemiyorum bunu hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   05/06/2013 at 17:38

   Apple bir link paylaşıyor (biz de duyuruyoruz bu linki) sonra bu linke tıkladığınızca cihazınızda video başlıyor ve canlı olarak izliyorsunuz. Özel birşey yapmanıza gerek kalmıyor kısaca.

 17. ilker

  05/06/2013 at 18:39

  Merhaba;
  Uygulama geliştiriciler için eski sürümlerde olduğu gibi beta sürümler yayınlandı ve bunu uygulama geliştiriciler kullandı.
  Bildiğim kadarı ile uygulama geliştiriciler istedikleri iphonu u beta güncellemesi için kendi listelerine ekliyorlar. Bu konu hakkında e-mail yolu ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?
  Kim hangi koşullarda ekleniyor ?
  Güncelleme hatalı ise geri alınabiliyor mu?
  Ekleme sınırı var mı?
  Böyle birşeyi talep etmek için ne yapmam gerekiyor?

  Soru – Cevapda kullanıcı kaydım var isterseniz bakabilirsiniz

  Kullanıcı adım : ilkerkan

  • ✨Crazy✨

   08/06/2013 at 00:31

   Mustafa Bey bende cok merak ettim bilginiz varsa paylasirmisiniz ( ilkerkan kullanıcının sorusu ) teşekkürler

 18. Anonim

  05/06/2013 at 19:59

  Mustafa Bey,

  Ben Apple’a Siri’yi Türkçe yapmaları hususunda bir öneri e-postası göndereceğim. Bunu iTunes Destek’ten online olarak mı göndermeliyim, yoksa e-postayla mı? E-postaylaysa hangi e-posta adresi? Online göndereceksem link verebilir misiniz? İngilizce mi yazmalıyım, Türkçe mi yazmalıyım mesajı? İngilizce yazmam gerekiyorsa Google Translate’ten İngilizce’ye çevirirsem çeviri hatası sizin tahmininiz olur mu? Ve eğer İngilizce’niz varsa ve İngilizce mesaj göndermem zorunluysa ve eğer sizin için uygunsa bana İngilizce bir ilgili husus hakkında metin hazırlayabilir misiniz?

  Saygılar.

 19. Turgut

  05/06/2013 at 20:52

  Mustafa bey merhaba iphone 5 den sallayınca içinden ses geliyor bu normalmi genel bi problem biliyor herkes bide size soralım teşekkürler şimdiden…

  • Fatih

   06/06/2013 at 01:46

   Kamera lensinin sesi kardesim bendede var o:)

 20. Galip

  05/06/2013 at 21:15

  Paylaşım için tşkler, iyi kandiller

 21. Cihan

  05/06/2013 at 21:19

  Mustafa bey. Bilginize guveniyorum. Ama hic bir yenilik icin olumlu bakmamissiniz anlasilan apple bizi baya bi sogutmus yeniliklerden. Kuzenim amerika da. Ve bana beklenmedik bir yenilik olcagini soyledi amerikada konusulan konu buymus. Bu kadar olumsuz bakmayalim.

  • Mustafa Tan

   05/06/2013 at 21:24

   Açıkçası benim olumsuz bir bakışım yok. Sadece gereksiz bir beklenti oluşsun istemiyorum. Sonra hayal kırıklığı oluyor 🙂

   Eğer Apple bizi şaşırtırsa daha güzel olur tabii ki 🙂

 22. Can

  05/06/2013 at 23:34

  Merhaba mustafa bey;benim en çok merak ettiğim wwdc de yeni retina macbookların çıkacak mı bir bilginiz varmı? Teşekkürler

 23. Atak

  06/06/2013 at 00:36

  Mrb mustafa bey. Size bi sorunu danisacaktim. İphone 5 kullaniyorum bugun farkettim. Kamerada toz gibi bi kac siyah leke var. Daha once 4 kulland boyle bi sorun yasamadim. Neyle ilgilidir bu sizce

 24. crAzy

  06/06/2013 at 01:14

  Teşekkürler

 25. Timur Bey

  06/06/2013 at 01:41

  Ucuz iPhone ve renk renk iPhone bence iPhone kalitesini ve ağırlığını baltalar. iPod icin renkliler olabilir. Ama ucuz modeller seviyesini indirir. UCUZ iPhone’lar yokken bile milletin elinde iPhone dolu zaten.

 26. Cengiz

  06/06/2013 at 02:46

  Tek istediğim Türkçe siri, Türkçe keynote numbers ve pages, mac de Türkçe dikte yani özetle tüm ürünlerinin tamamen Türkçe olması 🙂

 27. Burak

  06/06/2013 at 03:04

  Ucuz iphone ile ilgili yorumlarinizi cok begendim cok tesekkurler. Bence de Apple kalitesinden ödün vermez z

 28. Turgay

  06/06/2013 at 05:10

  Kendi fikrim olarak …
  Bu kadar guzel bir aciklama yaparak bilgilendirmede bulundugunuz icin cok tesekkur ediyorum .
  Yeni ve bilmemiz de fayda olabilecek konular hakkinda aninda paylasiminiz sayesinde bildirim gelip konular hakkinda kisa ve kolay bir yol uzerinden dogrusal ve mantiksak olarak bilgilenmis oluyorum takibinizdeyim
  EMEGİNİZE SAGLİK TESEKKLER …

 29. ali

  06/06/2013 at 08:13

  merhaba mustafa bey apple yüz tanıma sistemini halen geliştirmedi samsung s4 bunu geliştirdi bna göre iphone ne olursa olsun diger cihazları gecer ezer ama samsng s4 apple geçti ezdi siri türkçe degil türkiyeyi küçük ülke olarak görüyolar apple telefonun güvenliğini en basta düşünmesi gerekir yüz tanıma ses tanıma ve parmak izi okuyucu kilit yapması gerekir iphone 5 bununları hakediyor bide ben size bi mail yollamıştım sanırım almadınız jb ile ilgili sorularım olucaktı

 30. Anonim

  06/06/2013 at 10:16

  Sabırsızlıklarla bekliyoruz 10 Haziran’ı.

 31. Uğur

  06/06/2013 at 10:32

  Mustafa bey merhaba. iOS 7 ile iphone 5’teki wifi sorunu giderilebilir mi? Yoksa bu tamamen donanımsal bir sorun mudur?

  Sorunum, iphone 4 ve 4s’ler bulunduğumuz ortamda 5-6 tane wifi noktası bulurken ve hemen bağlanabilirken, iphone 5 ya bir tane buluyor ya hiç bulamıyor. Bulsa bile bağlanamıyor çoğu zaman. Çıldırmamak elde değil.

  Ürünü arızayı gidermek üzere aldığım yere mi götürmeliyim? Antalya Darty’den almıştım, şuan Ankara’dayım ve bir süre Antalya’ya gidemeyecğim. Başka yetkili servis var mıdır?

  Çok teşekkür ederim, saygılar.

  • Anonim

   06/06/2013 at 11:30

   Apple’ın gizlilik politikası vardır. Bu yüzden 10 Haziran gelmeden hiçbir yüzde yüz kesin bilgiye ulaşamazsınız. Güncelleme belki bu sorunu çözebilir ama ben zannetmiyorum. Çünkü genelde Majör güncellemeler yenilik için Minör güncellemelerse sorun çözmek amacıyla yayınlanıyor. iOs 7 majör güncellemedir. Bence bu sorun ya Minör bir güncellemede çözülür yada çözülmez. 🙁

   Bildiğim kadarıyla herhangi bir Darty mağazasına götürüp, garanti ( muhtemelen 2 yıl ) devam ediyorsa Hiçbir Ücret Ödemeden hakkınız olarak da sorunu çözmelerini isteyebilirsiniz. Bence de o kadar para veriniz, hakkınızı arayın, sorununuzu çözdürün.

   Ankara’daki Darty Mağazaları:
   * Şehit Gönenç Cad. Maltepe Park Avm, 5 , Maltepe Ankara Türkiye | Telefon : 03122323203

   * Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Yolu, 7. Km, Kentpark Avm, 164-1 , Söğütözü, Ankara, Türkiye | Telefon : 03122194282

   Bunlar şimdi internetten bulduğum mağazalar. Siz en iyisi bir ”Darty Satış Destek Hattı” nı arayın. (Darty Satış Destek Hattı: 08502228880) Onlara mağazaları sorun ve Ankaradaki mağazaların bilgilerini edinin kesin ve güncel bilgi için. Çünkü Darty’nin kendi sitesinde mağaza bilgileri yok. Sonra da mağazaya telefon edin, konuyu anlatın, servise götürebileceklerini ( yetkili servise göndermek zorundalar ) söyleyince mağazaya gidip teslim verin. Ayrıca teslim aldıklarında dair bir belde almayı sakın unutmayın. Eğer sorun çıkarıyorlarsa ( ben bu durumu önceden yaşadım ) Tüketici Hakları Derneğine bence başvurun. Garanti bitmediyse ve kullanıcı hatası yoksa ücretsiz her mağazadan hizmet alabilmek sizin hakkınız.

   Saygılar.

  • Anonim

   06/06/2013 at 11:42

   Tabii faturanız v.b. satın aldığınızı kanıtlayan bir belgeyi hala saklıyorsanız 🙁 . Çünkü sizin satış bilgileriniz yine emin değilim ama Antalya mağazasında kayıtlı olabilir. O zaman Darty’den satış yapıldığını kanıtlayamazsınız amam sadece biraz fazla uğraşır, didinirsiniz 🙁 . Haklı olarak. Birde iPhone’unuza hiç kullanıcı hatası yaptınız mı? (Darbe, düşüş, su kaçması, üstüne çay döklmesi 🙂 ) Bunlar kanıtlanırsa sizi haksız kılabilir. Bir de siz bence cihazınız Jailbreak’li ise onu yok edin. Ne olur ne olmaz. Çünkü Apple Jailbreak’lı cihazların garantisinin yokolacağını söyler hep. Galiba ”Yeni bir iPhone olarak ayarla” diyince Jailbreak gidiyor ama buna hiç emin değilim . Eğer Jailbreak varsa ve nasıl yok olacağını bilmiyorsanız siz bir araştırın. Yoksa ben mesuliyet falan kabul etmem. 🙁

   • Uğur

    08/06/2013 at 11:04

    Cevaplar için teşekkür ederim. Saygılar

 32. Anonim

  06/06/2013 at 11:16

  Mustafa Bey,

  Benim kuzenimin $99 ödeyerek aldığı iOs Uygulama Geliştiricisi hesabı var. Şifresini de benimle paylaşmıştı. Ben o hesabı kullanarak beta sürümünü nasıl yükleyebilirim?

  Saygılar.

  • Mustafa Tan

   06/06/2013 at 11:19

   Apple kayıtlı yani sertifikalı uygulama geliştiricilere download linklerini açacak https://developer.apple.com/membercenter/ adresinden. Öncelikle bilgisayarınıza cihazınıza uygun beta sürümünü indirmeniz gerekecek, sonra da iTunes ile aşağıdaki yazıda anlattığımız manuel yükleme yöntemi ile yükleyebileceksiniz.

   http://www.iphoneturkey.com/2010/08/itunes-ile-manuel-yazilim-guncellemesi-nasil-yapilir.html

   Fakat hepsinden önemlisi kuzeninizin hesabında, beta sürümü yükleyeceğiniz cihazın UDID’sini kaydettirmeniz gerekiyor test cihazı olarak. Bu konudaki gerekli bilgiyi de kuzeninizden isteyiniz.

   • Anonim

    06/06/2013 at 11:48

    iTunes ile aşağıdaki yazıda anlattığımız manuel yükleme yöntemi ile yükleyebileceksiniz demişsiniz. Aşağıda yazı göremiyorum ben. Siz mi URL’yi yazmayı unuttunuz ben mi göremiyorum? 🙂

    • Mustafa Tan

     06/06/2013 at 11:50

     Ben unutmuşum 🙂 az önce ekledim.

  • ilker

   10/06/2013 at 00:02

   Hımmm. bundan bende istiyorum sanırım 600 cihaza kadar kayıt edilebiliyormuş. Bu konuda bana da yardımcı olabilecek birisi var ise sevinirim

   Teşekkürler.

 33. Mehmet

  06/06/2013 at 18:06

  apple ios7’de sadece görselliğe dokunursa büyük hayal kırıklığı olur benim için. menülere erişim sıkıntılı, resim uygulaması artık çok yetersiz. çektiğim bir resmin tarihini bile göremiyorum. illa gidip bi program mı satın almam lazım. mesaj uygulaması da mutlaka geliştirilmeli. harita uygulamasında koordinat göremiyorum ve paylaşamıyorum. vs vs. daha çok var yazılacak. herşeyi 3. parti programlarla yapacaksak kendi uygulamanı koyma o zaman yada izin ver silebilelim.

 34. Halit şahin

  07/06/2013 at 10:16

  Mustafa bey sizce ios 7 de türkçe asistan (siri) kullanılabilecek mi ?

  • Anonim

   07/06/2013 at 10:34

   Bilemezsiniz onu şimdilik. Bekleyin! 10 Haziran 2013

 35. @07Ahmet

  07/06/2013 at 10:17

  selam mustafa hocam yızılarınızı sürekli takip ediyorum. Dün bir sorunla karşılaştım iphone 4s mail den dışarı atıyor gmail hesaplarımı sildim veyeniden tanımlamak istedim her şeyi yerince yazıyorum dogrulanıyor diyor ama yine hesap dogrulanmadan kapatıp dışarı atıyor hotmail ve iclud da sorun olmuyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 36. Asrin

  07/06/2013 at 16:22

  Benim bir sorum olacak bende iPod touch 5 var yazın yeni bir telefon almayı düşünüyorum sizce iphone 4 alsam ipodla kullansam olur mu yoksa ipodu satıp iphone 5 mi almalıyım Yada para biriktirip yeni iphonu mu bekleyim

 37. Erhan

  07/06/2013 at 21:41

  Siri siri siri. En çok merak ettigim ios7 ile tr siri gelecek mi

 38. Noname

  08/06/2013 at 01:12

  Bu ay sifir iphone 5 aldim kamera merceginin icinde cizik ve kabartma gibi bsyle karsilastim geri goturdugumde degis 100 tl demeleri sinirimi bozdu aplee nin attigi kazık iste .s

  • Mustafa Tan

   08/06/2013 at 01:31

   Hangi Apple mağazasından almıştınız cihazı ?

 39. Hbayrak

  08/06/2013 at 12:38

  Mustafa bey ios 7 kullanimdami

  • Mustafa Tan

   08/06/2013 at 14:49

   Yukarıdaki yazımızı okuma fırsatı bulabidiniz mi 🙂

   • Anonim

    09/06/2013 at 20:40

    ;))

 40. Anonim

  08/06/2013 at 21:27

  Mustafa bey önceliğimiz sırı konusu ve wifi konusunda cok sıkıntı cekiyoruz bunlar hakkın da bilginiz var mı

 41. Mehmet

  09/06/2013 at 22:00

  benim ios’de en cok sikinti cektigim konulardan biri de guvenlikle ilgili ozellestirmeler. mesela ipad’i cocuguma verdigimde mesajlar, email, resimler vb. gibi istedigim uygulamalara erisimini engelleyebilmeliyim.
  mesela wi-fi’yi acamasin.
  ayarlarda istedigim yerleri kapatabileyim.
  safari’de benim izin verdigim bookmarklara girebilsin sadece.
  sayac olsun, belli bi saat sonra kendiliginden kapansin, vs. vs.
  bunlarin hicbiri yapilamiyor. bir aile’de her kisiye bir ipad mi alacagiz? bu yonden cok cok zayif ios. yakin-orta vadede de duzelmesini beklemiyorum acikcasi. ios 7 tahminim cok buyuk oranda gorsellikle ilgili cok da gerekli olmayan duzenlemelerle gelecek. yok efendim game center’in uzeri yesil cuha kapli imis, arkadasimi bul uygulamasinda dikisler varmis, tasarim eskimis, falan filan. olsa ne olur olmasa ne olur. icerikten, fonksiyonellikten bahset sen bana.

 42. Takipci

  09/06/2013 at 23:34

  Acaba UDID Kaydı yapan birini biliyormusunuz Mustafa Bey ??

 43. Eren

  09/06/2013 at 23:50

  Mustafa bey ipod touch 4 e ios 7 gelicekmi bi bilginiz varmı?

  • Mustafa Tan

   09/06/2013 at 23:51

   Muhtemelen gelir. Çok eski bir cihaz değil çünkü.

 44. Tamer

  10/06/2013 at 00:51

  Öncelikle herkese mrb bu yazıları ilkkez burada detaylı baktım
  Ben iphone fanatiği olarak yazılım ile ilgili olsun elimden geldiği kadar uğraşan biri olarak bıktım ios7 dende beklentim sıfır ben iphoneyi jealbrek yapmadan kullanmıyorum fakat bakıyorum bazı tlfonlda android işletim sistemlerde bu istediklerimizin bir çoğu mevcut o bakımdan iphone satıp gider s3 alırım beğenirsem s4 alırım ip 5 de gördüğüm hataları bu güne kadar hiç iphonede görmedim yani sadece dokumatiği iyi bir cihaz ama sadece dokumatik yetmiyor yukarda yazılarda millet sirii sirri diye haykırıyor yok ios 7 türkçe olacakmı falan bu saattwn sonra olsa da boş ve size komik geleck ama size 2-3 tane sebep söyliyecem yorumlarınızı bekliyorum
  1.iphonelerde bluethot ne işe yarar ben şahsen kulaklıktan başka yaradığını görmedim veri transferi varmı yok bu gün çin mallarında bile var
  2.kimisi önemsemez ama mp3 zil sesi olmuyor yine çin mallarında bile var
  3.sim karttan tlfona rehber altarımı var ama tlfondan rehbere yok
  Daha bir çoğu var ben yukarda çin mallarından bahsettim ama en düşük tlfonlar bile bunları yapıyor apple diyor programla yap hackerler de jealbrek yap diyorlar yukardakileri ben yapıyorum programla ama benim kadar içinde olmayan kullanıcı ne yapsın kimse kızmasın e kardeşim oZmn kullanma diyenler çıkacak ama vallahi satim bunu dediğim cihaZları kullanıcam…

  • Mustafa Tan

   10/06/2013 at 01:54

   Ben de hızlıca bir cevap vermeye çalışayım 1-2 sorunuza.

   1) Bluetooth özelliği kısıtlıdır çünkü Apple güvenlik gereği iOS tabanlı cihazları kapalı kutu yapmıştır. Bu yüzden iOS tabanlı cihazlara Android’de olduğu gibi virüs giremez. Bu konuda detaylı bilgi için: http://www.iphoneturkey.com/2013/03/ios-iphone-ipad-malware-virus-bulasir-mi.html

   2) Çünkü Apple bu sayede müzik yapımcılarını tanesi 1$-2$ gibi çok komik bir ücrete satmaya ikna etmiştir. Şarkıların ve zil seslerinin bu kadar ucuza satışı Apple sayesinde olmuştur hem de korsanın en yoğun olduğu 2000’li yıllarda. Müzik yapımcıları Apple’ın kısıtlama getirmesini istemiştir korsanın daha da artmaması için. Bu yüzden Apple cihazları haricinde hiç bir cihazda bu kadar kolay, ucuz ve kaliteli bir şekilde şarkı ya da zil sesi satın alamazsınız. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2013/05/itunes-11-bilgisayardan-iphone-ve-ipad-muzik-sarki-transferi-sorular.html

 45. Mustafa Tan

  10/06/2013 at 01:44

  iOS 7 Beta test sürümlerini yükleme ve UDID kaydı ile ayrıca bir yazı paylaştım. Bu konuyla ilgili sorularınızı aşağıdaki yazımıza yorum girerek sorabilirsiniz:

  http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-beta-test-surumleri-udid-kaydi-hakkinda-sik-sorulan-sorular.html

 46. Poyraz

  10/06/2013 at 02:10

  En iyisi İphone 3gs gerisi yalan arkadaş 😀

 47. Honour

  10/06/2013 at 13:18

  Yeni cikarilacak iphone’a yeni ipod’a koyduklari gibi fm radyo icin bir donanim koysalar ne olur sanki? Tamam internet radyosu var ama her yer amerika gibi degil ki! İnternet radyosu, arac ile giderken hem cok kesiliyor hem de sarji cabuk bitiriyor. Benim gibi dusunen bir cok arkadasim var. Bunun icin ne yapabiliriz Mustafa Bey. Bu arada yazi icin tesekkurler..

 48. Ramazan Ç.

  19/07/2013 at 23:39

  Merhabalar Mustafa bey,
  İPhone 4s ile sıkıntı yaşamaktayım şuhan.
  İnternet’e girmek istediğim zamanlar, internet işareti olup yukarda giremiyorum İnternet’e,
  Ve ayrıca ses değişikliğide oluyor Telefonda, ses bir geliyor bir gidiyor ve tek taraftan çıkıyor.
  Selamlar…

 49. Ramazan Ç.

  19/07/2013 at 23:41

  Merhabalar Mustafa bey,
  İPhone 4s ile sıkıntı yaşamaktayım şuhan.
  Ses değişikliği oluyor Telefonda, ses bir geliyor bir gidiyor ve tek taraftan çıkıyor.
  Selamlar…