iOS 7 ile Test Sürüşü – II (iTunes Radio)

Dün paylaştığımız “iOS 7 ile Test Sürüşü – I” başlıklı yazımıza kaldığımız yerden, yani iOS 7 Beta Test sürümü hakkındaki izlenimlerime devam ediyoruz. Aslında ilk başta gözüme çarpan birden fazla değişen ya da yeni gelen özelliği tanıtacaktım. Fakat Apple’ın iOS 7 ile birlikte hizmete sunduğu servisi iTunes Radio‘ya bulaşınca ve çok hoşuma gidince bu yazıyı sadece iTunes Radio’ya ayırayım istedim. (Yazılarımızı yakından takip edenler ya da TuneIn Radio gibi uygulamalara ait incelemelerimizi okumuş olanlar benim radyo bağımlısı olduğumu bilirler, iPhone’u ilk kullanmaya başladığımda en çok yadırgadığım eksikliği de içinde bir FM alıcısının olmayışıydı 🙂

Peki tam olarak nedir bu iTunes Radio ?

Eğer Spotify ve Pandora gibi online müzik servisleri ülkemizde de hizmet veriyor olsaydı aslında bu sorunun cevabı çok kolay olacaktı. (Bu tip servislerin sitelerine girdiğinizde göreceğiniz üzere telif ve lisans hakları nedeniyle ülkemize yayın yapamıyorlar.) Fakat bir dönem tamamen ücretsiz ve kısıtlamaları yokken Last.fm kullanmış olanlar, eminim kişiselleştirilmiş internet radyosu hakkında daha detaylı bilgi sahibidirler.

iTunes Radio, cihazımızdaki Müzik uygulamasının bir parçası…

İşte iTunes Radio da bize, o an dinlediğimiz veya beğendiğimiz şarkıyı esas alarak benzer şarkılar sunan bir internet radyo servisi. Klasik radyo servislerinden en büyük farkı da aynı servisi kullanan herkesin o an farklı bir şarkı dinliyor olması. Çünkü servis bizim müzik zevkimize göre ve zamanla bizi tanıyarak kişiselliştirilmiş bir müzik yayını yapıyor. Özetle internetten yayın yapan ve bize özel bir istasyondan müzik dinlemiş oluyoruz.

Hani iTunes Radio ilk başta Amerika’daki kullanıcılara açık olacaktı ? Siz nasıl kullanıyorsunuz?

Evet haklısınız. Apple iTunes Radio’yu ilk olarak Amerika’daki kullanıcılara açtı. Ben de cihazımıza iOS 7’nin beta test sürümünü ilk yüklediğimde, Müzik uygulamasında iTunes Radio’yu göremedim. Fakat Apple diğer müzik sitelerinin yaptığı gibi IP bazlı bir kontrol yapmıyor. Eğer Amerika (U.S.) App Store’una bağlı bir Apple Kimliği ile iOS 7’e giriş yaparsak (Ayarlar -> iTunes Store/App Store menüsünden) o zaman yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Müzik uygulamasında bir sekme olarak Radyo çıkıyor. Bende de bu tip testler için kullandığım Amerika Apple Store’a bağlı bir Apple Kimliği olduğundan kullanabildim 🙂

Ayrıca diğer ülkelere ve Türkiye’ye ne zaman açılacağı konusunda hiç bir bilgi yok. Apple’ın klasik müzik satışında olduğu gibi online müzik (streaming) konusunda da her ülkedeki yapımcılarla ayrı ayrı anlaşması gerekiyor. Fakat umarım iOS 7’nin resmen tüm kullanıcılara dağıtılacağı sonbahar aylarına kadar çoğu ülkedeki anlaşmalar sonlanmış olur.

Bu kişiye özel bir radyo ise hangi şarkı ve şarkıları dinleyeceğimi kendim belirleyebiliyorum değil mi?

Maalesef hayır. O tip modellerde genelde şarkı başına ücret ödemek gerekiyor. Müzik yapımcıları, şarkıların kullanım şekline göre farklı telif ücretli talep ediyor. Bu tip online radyo yayınlarında hangi şarkıyı değil, hangi müzik türündeki şarkıları, parçaları veya sanatçıları dinlemek istediğimizi belirtiyoruz. Yani müzik zevkimize göre bir istasyon başlatıyoruz.

Diyelim ki “Hip Hop” tarzında şarkıları seviyoruz. Bu durumda bir “Hip Hop” istasyonu oluşturabiliyoruz. Ya da “Pitbull” ismindeki sanatçıyı aratıp ona ait bir istasyon oluşturabiliyoruz. Fakat bu istasyonun sadece o şarkıcıya ait şarkıları çalacağı anlamına gelmiyor. Genelde ilk şarkı seçtiğimiz şarkıcıya ait oluyor, fakat ondan sonraki şarkılar o şarkıcı veya şarkıya ait şarkı türlerinden geliyor.

 

Fakat bu tip servislerin güzelliği esas bundan sonra başlıyor. Çünkü başlarda bizim sevdiğimiz şarkıları çalması pek mümkün olmuyor. Fakat bizi pek sarmayan şarkıları geçtiktçe (>>) ve hoşumuza gidenleri dinledikçe, iTunes Radio servisi de bizi tanımaya başlıyor.

Eğer ekrandaki “*” (Yıldız) işaretine tıklayarak ve sonrasında açılan menüden o anki şarkı hakkındaki düşüncelerimizi daha bariz bir şekilde belirtirsek, o zaman zevkimize uygun şarkıların çalınma olasılığı artıyor. Örneğin bir daha hiç karşımıza çıkmasını istemediğimiz bir şarkıya “Bu şarkıyı asla çalma” , ya da çok sevdiğimiz bir şarkıya “Bunun gibileri çal” diyebiliyoruz.

Ayrıca çok beğendiğimiz bir şarkıyı, “iTunes İstek Listesi”ne ekleyebiliyoruz. Bu sayede eğer bu şarkıyı daha sonra iTunes Store’dan almak istersek “acaba adı neydi, hangi şarkıcı söylüyordu” şeklinde hatırlamak zorunda kalmıyoruz. İstek Listesinden bakıp direkt iTune Store’dan alabiliyoruz.

Peki Türkçe şarkılar da var mı iTunes Radio’da?

Evet var. Fakat ne kadarı var çok fazla araştıramadım henüz. Sezen Aksu ve Tarkan gibi sanatçılara ait istasyonlar oluşturabildim. Ayrıca Tarkan istasyonu ile bir adet Tarkan şarkısı dinlemeye başladıktan sonra aşağıdaki gibi Nil Karaibrahimgil’den bir şarkı çalmaya başladı.

Peki bu servis ya da şarkıları dinlemek ücretsiz mi? Sağ üst köşede $ işareti görüyoruz. Sonra eve fatura gelmesin 🙂

Evet ücretsiz. Sağ üst köşede gördüğünüz şarkıların iTunes Store’daki fiyatları. Eğer o an dinlediğiniz bir şarkıyı iTunes Store’dan hemen satın almak ve indirmek isterseniz, sağ üst köşedeki fiyat seçeneğine tıklıyorsunuz.

Apple bu servisi de reklamlar sayesinde ücretsiz yapmış. Arada yaklaşık 30 saniyelik reklamlar çıkıyor karşımıza sesli ve görsel olarak. Fakat asla klasik radyo kanallarındaki kadar sık çıkmıyor ve uzun sürmüyor. Hatta anladığım kadarı ile şarkı atlatmadan dinlemeye devam edersek hiç çıkmıyor, çünkü ne zaman birkaç şarkıyı atlatsam ondan sonra reklam çıktı. (ya da bana öyle geldi:) )

Bu arada iTunes Match abonesi iseniz iTunes Radio dinlerken reklamlar hiç çıkmıyor.

Dinlediğimiz şarkılar cihazımıza kaydediliyor mu ve daha sonra internet bağlantımız yokken dinleyebiliyor muyuz?

Elbette hayır 🙂 O şekilde kullanmak istediğimizde şarkıları satın almamız gerekiyor. iTunes Radio internet bağlantısı gerektiren bir müzik servisi. Ayrıca hem Wi-Fi hem de 3G’den (Hücresel Veri) dinleyebiliyoruz.

Peki her bir şarkı ne kadarlık veri transferi yapıyor ? Sonra paketimiz bitmesin 🙁

Apple’ın müzikleri genelde en az 256Kbit olduğundan radyo yayınlarındaki şarkılar da kaliteli. Cihazımızla 3G bağlantı üzerinden yaptığım testlerde 1 şarkı için yaklaşık 10MB’lık veri transferi olduğunu gördüm. Yani her gün 3G üzerinden 1 saat iTunes Radio dinleyenin paketinden, yaklaşık 1.8GB gider. Bu yüzden benim gibi bu tip servisleri çok kullananların 3G’yi değil de Wi-Fi’yı tercih etmelerinde fayda var.

Sizin bireysel düşünceniz nedir? Beğendiniz mi iTunes Radio’yu?

Açıkçası çok beğendim. Kısa sürede tahmin ettiğimden çok daha isabetli bir şekilde benim zevkime uygun parçalar çalmaya başladı. Bu yazıyı hazırlarken yaklaşık 2 saat boyunca kesintisiz dinledim ve sadece başlarda biraz müdahele ettim çok sevdiğim şarkıları işaretlemek ve sevmediklerimi atlatmak için. Buna rağmen hem popülerlerden hem de daha önce ismini hiç duymadığım şarkıcılardan çok güzel şarkılar çaldı. Zaten bu sebeple daha önce Last.fm’i zevkle dinlerdim, sanırım ülkemize resmen açıldığında da bol bol kullanacağım.

Tabii herkesin müzik zevki ve beklentileri aynı olmayabilir. iOS 7’nin yeni tasarımı gibi çok sevenler de çıkabilir, nefret edenler de 🙂 iTunes Radio ile ilgili paylaşacaklarım da şimdilik bu kadar. Eğer sorularınız olursa, bildiklerimi cevaplamaya çalışırım 🙂

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten gözatabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-inceleme-iii.html 

87 Comments

 1. Mert

  12/06/2013 at 22:09

  Keşke ios ‘lu cihazım olsaydı demek için bir neden daha…

  Bir daha tövbe ettim samsung veya android cihazı almayacağım.Galaxy SIII cihazım kasıla kasıla bir hal oldu

  • Emir

   12/06/2013 at 23:47

   Mert Bey hissetiğiniz duyguyu 1,5 senedir yaşıyorum. iPhone 4’ümü eşime verip Nexus 3 aldım. O gün bugündür çok pişmanım. En yakın zamanda yeniden iOS’e dönmek istiyorum.

   • Nejat

    13/06/2013 at 09:20

    Ooo kuzencim bu ne tesadüf dünya küçük 🙂 Ben sana demiştim Android kullanacam dediğinde 🙂

    • No Name

     27/07/2013 at 23:05

     merhaba arkadaşlar iphone de menü geçiş efektini nasıl ayarlanıyor bu özellik ios 7 de mi var acaba ?

  • Mustafa

   13/06/2013 at 03:43

   Ben size katılmıyorum, bir galaxy S4 cihazının bu telefona göre yapabildiği şeyler çok daha fazla. Artı olarak İOS7 ile gelen bir çok özellik Android’de zaten uzun süredir var. Hatta bazı özellikle direk olarak kopyalanıp güzel bir tasarımla sunulmuş.

   • Sarp

    13/06/2013 at 05:28

    Bende sana katilmiyorum. Bir kere samsung galaxy ve diğer android cihazlarının en büyük 3 eksisi şunlar;
    1 Virüsler.
    2 Kendine ait bir müzik/film mağazasının olmaması.
    3 Korsan uygulama, müzik, ve filmlerin indirilmesini sağlayan korsan mağazaların android tarafından farkında olunduğu halde android beyimizin kendi keyfini bozmayarak insanları korsana (HIRSIZLIK!) yönlendirmeye devam etmesi.
    –not: Android kullanan insanlar zaten genelde müzik, ve filmleri para ödenmeyecek kadar değersiz gören beleşci sanat hırsızlarıdır!–

    • mustafa babayigit

     13/06/2013 at 20:42

     Çok doğru söylüyorsun. 1dolarlık uygulama için bile korsanını arayıp buluyorlar müzik zaten daha vahim.

     • aydın

      04/09/2013 at 04:48

      bikere s4 batık çıktı telde öle bi ısınma varki ooooo internette gezerken ısınıyo.durduk yere kasılmalar oluyo.bunların hep kanıtları var

   • Numuneluk

    13/06/2013 at 11:32

    Ios7 nin android kopyasi olduguna katiliyorum. Ama iphoneda daha bi hos duruyo :))

 2. Laniila

  12/06/2013 at 22:24

  Türkiye App kimliğinde olmasını herzamanki gibi bekliyoruz lakin amerika Apple kimliğimle girdiğimde çok fazla barınmıyorum ilgimi çeken her uygulamaya atladığım için maddi olarak bazen beni kasıyor. Peki iTunes radio tarzı bir uygulama AppStore Türkiye’de var mı ? Şu anda gözüme çarpan yok telif meselesi yüzünden sanırım .

  • Muammer

   13/06/2013 at 01:06

   Radyo programı derdine care olabilir kardeşim ben 4 yıldır kullanıyorum mükemmel .cok radio programı kullandım (RADYO)gibisi yok ve de türkce

   • mustafa babayigit

    13/06/2013 at 20:43

    Muammer bey radyo uygulaması sıradan ama kaliteli bir radyo uygulaması iTunes Radio öyle değil.

 3. Ercan

  12/06/2013 at 22:25

  Spotify daha iyi ama anladigim kadari ile pahali kalacak bu bedava uygulama ile.spotify premium da istedigimiz sarkiyi da dinleyebiliyoruz.

 4. melih

  12/06/2013 at 22:25

  bizi pekte ilgilendirmiyor diyelim 🙂 şu animasyonlu geçişler falan nasıl onlarıda anlatırsanız seviniriz. iyi ki iphone var ya …

  • samet

   14/06/2013 at 23:33

   ben cok begendim ios 7 yi her şeyi super gecişlerden tut tuslara kadar telefonun herşeyi degişmiş ama malesef ios 6.1.4 e donecegim çünkü beta 2 çıktıgında onu yapmak zorundasınız yapılmazsa telefon kitleniyor

 5. Laniila

  12/06/2013 at 22:38

  Mustafa abi senin bu uygulamadada “yorumlara geç ” “başa dön” butonları iptal 🙂 ios7 de calısmıyor. :))

 6. Hasan

  12/06/2013 at 22:46

  Radyodan ziyade iphone basit bir görünüm almiş ciddiyet kalmamış çok soluk veya basit renkler benim için görünüm kullanım güzel ama bence görünüm

 7. Menderes

  12/06/2013 at 22:47

  Mustafa bey merhaba
  Abd app kimlik olusturmak istedim
  Beceremedim
  Tekrar gosterirseniz sevinirim
  Emeginize saglik

 8. Uğurbrs

  12/06/2013 at 22:48

  Şarj olayında yine sıkıntılar var inşallah onuda çözeseler yoksa iOS 7 süper olmus

 9. Anonim

  12/06/2013 at 22:50

  Mustafa bey lutfen suan icin bizi ilgilendiren ozelliklere yogunlasir misiniz? Ulkemizde bi bu calismiyor sizde onu tanitmissiniz.. İyi guzelde itunes bile yillaar sonra acildi bu kim bilir ne zman acilir.. Guzel bi yazi gercekten emeginize saglik.. Ama rica ediyorum daha dikkat cekici ve merak edilen ozelliklere oncelik verelim.. Cok guzel bir ozellik ama keske bizde kullanabilsek hadi abd hesabiyla kullansak bile satin alamayiz hediye kartlariyla mesela.. 3G de otobusle kullanamayiz cok fena kota yer.. Tesekkurler…

  • mustafa babayigit

   13/06/2013 at 20:45

   iTunes Radio yu amerikan hesabıyla kullanıp dinlediğinde beğendiğin şarkıları satın almak istesek alamayız demişsin Türkiye hesabına girip alabilirsin.

 10. ozgucn

  12/06/2013 at 22:54

  Çok özür dileyerek soruyorum ios 7 beta sürümünü indireceğimde cihazım iphone 4 turkcellden alınmış. Benim indireceğim beta sürümü hangisi.. iPhone 4 (GSM Rev A)
  iPhone 4 (GSM)
  iPhone 4 (CDMA)

 11. izzet

  12/06/2013 at 22:59

  Guzel bi anlatim tesekkur ederim bende bende niye radio yok diyodum amerikan kimlikle giris yaptim oldu :)) kesinlikle cok guzel bi uygulama olmus ama beta surum oldugundanmi bilmiyorum ama iphone 4s’imde cok kasiyor ios 7 umarim gercegi yayinlaninca kasmaz

  • Mustafa Tan

   12/06/2013 at 23:03

   test sürümü olduğu için merak etmeyin iPhone 5 de kasıyor.

   • nurullah koca

    13/06/2013 at 12:12

    musatafa bey ben udid kaydı olmadan yukledım hiç bir hata vermedi cok şükür 🙂

   • Anonim

    13/06/2013 at 17:25

    Mustafa bey biliyosunuz ilk iphonedan beri hep iPhone kullanıyorum ancak dünde betayi yükledim yani yenilik yok ve cok dandik simgeler var. Guzel seylerde var ama cok az. Yani ipade ekran bölme şartti mesela. Bu iPhone yani kaydırma özellikleri az kullanılmış Yada iPhone bildiginiz karizmasını kaybetmiş dilim varmıyor ama sanki basit bir android olmuş. Geliştirilmemiş değiştirilmiş ve bu degisimde heyecan verici değil ve basit. Üzüldüm ;(

 12. Ferit

  12/06/2013 at 22:59

  Diğer yenilikleri dört gözle anlatmanızı bekliyorum teşekkürler emeginiz icin

 13. Gokmen

  12/06/2013 at 23:00

  Hocam peki sarj sorunu giderilmismi iphone5 lerde yoksa halen ayni sekilde hizlicami gidiyor? Fark ettimizmi hic.? Kolay gelsin

  • Mustafa Tan

   12/06/2013 at 23:02

   Şu an kullandığımız beta test sürümü ve çok sorunlu. Şarja gelinceye kadar bir çok sorunu var. Sonbaharda iOS 7’nin final sürümü çıkınca yorum yapabiliriz ancak.

   • Gokmen

    13/06/2013 at 04:32

    Anladim mustafa bey cok tskkurederim.

 14. Berk

  12/06/2013 at 23:04

  İncelemeleriniz gerçekten çok güzel ve kaliteli, seviyeli bu arada zevklerimiz ve düşüncelerimiz de paralellik gösteriyor bu yüzden daha bir zevkle takip ediyorum.

  Sormadan geçemeyeceğim, iPhone 5 için iOS 6 ya göre performans düşüşü, yavaşlama, takılma, akışkanlıkta düşüş ve tepki sürelerinde artış gibi şeylerle karşılaştınız veya hissettiniz mi?

  • Mustafa Tan

   12/06/2013 at 23:08

   Teşekkürler 🙂

   Son baharda iOS 7 final sürümü çıkınca bahsettiğiniz karşılaştırmayı yapmak mümkün. Şu an ilk beta test sürümü olduğu için cihaz çok sorunlu, günde 4-5 defa restart oluyor, animasyonlarda takılmalar oluyor. Geçen seneki ilk iOS 6 beta test sürümleri de böyleydi. Zamanla düzelir.

   • Berk

    12/06/2013 at 23:29

    Anlıyorum, teşekkürler 🙂

    Çalışmalarınızda kolay gelsin, paylaşımlarınızın devamını okumak için sabırsızlanıyoruz.

   • Hasan uğur asma

    12/06/2013 at 23:37

    İyi akşamlar Mustafa bey küçük bir bilgi eklemek isterim eğer itunes match kullanıyorsanız itunes radio da reklam çıkmıyor. Para verenleride düşünmüşler

    • Mustafa Tan

     12/06/2013 at 23:38

     Çok haklısınız onu yazmayı unutmuşum, hemen yazıyıa ekliyorum. Hatırlatma için teşekkürler 🙂

 15. Ercan

  12/06/2013 at 23:19

  Mustafa bey arabada çalışıyor mu radyo bir deneyebilir misiniz?

 16. Hasan uğur asma

  12/06/2013 at 23:36

  İyi akşamlar Mustafa bey küçük bir bilgi eklemek isterim eğer itunes match kullanıyorsanız itunes radio da reklam çıkmıyor. Para verenleride düşünmüşler 🙂

 17. Anıl

  12/06/2013 at 23:36

  Güzele benziyor ama ben yine ayda 10 dolar spotify premium kullanmaya devam edicem

 18. Kağan Sözer

  12/06/2013 at 23:46

  Sağolun ABD kimliğiyle girdim adamlar yapmış 🙂 2 günlük deneyimlerim sonucu ios7 olmuş olmuş… Keynote ive diyor ki bu başlangıç demek ki ios8 de çok acayip şeyler olabilir 😉 ios8 söylenti olimpiyatlarını başlattım hehe 🙂

 19. Ercan

  12/06/2013 at 23:49

  Selam Mustafa Bey,
  Ben de IOS 7 BETA sürümünü iPhone 5 cihazıma yükledim. UDİD kaydım yok. Cihazımı Vodadondan almıştım. Merakıma yenik düşüp her türlü riski göze aldım ve yükledim 😀 Efektler geçişler vs. beni benden aldı diyebilirim. Hele ki 3 boyutlu efekt mükemmel olmuş. Bu teferruatlardaki yazınızı merakla bekliyorum.
  Allah kolaylık versin size. 🙂

 20. İpad454545

  12/06/2013 at 23:53

  Hey aallahım androidin ozellikten saymadıgı seylerı ozellık dıe tanıtıyolar bıde yaaa…. Arkdas koklu degısıklık beklıyrz dedık bumudur ya. Zekanıza hay sızın yaaa

  • Fatih

   13/06/2013 at 16:27

   Bos konusma yaa

  • Anonim

   13/06/2013 at 17:27

   Haklisin kardeşim oyuncak iPhone olmuş ben betayi yükledim kullanıyorum iPhone karizmasını kaybetmiş bir basitlik icinde.

 21. Yisif

  13/06/2013 at 00:18

  Bu android özelliği diyip duranlar adamlara söylemek lazım yıllarca hem android kullandım hem iOS. Okadar android telefon çıktı htc one a kadar mükemmel cihazlar üretildi. Ama su an kullandığım daha beta aşamasında ios7 bile uygulamalara daha optimize. Daha stabil ki daha cok iyileştirme yapılmalı diyoruz. Androidin işi gücü yoksa işlemci ram artırmak ama en boktan bir top eleven e girdiğimde yine donmayı başarabilen bir işletim sistemi.

  Apple 7 ile kullanıcısına ihtiyacı olanı gercekten sunabildigini dusunuyorum. Gercekten köklü bir degisiklige imza atmışlar ve daha da sadelestirerek bu daha iyi yapilamazdi diye düşünüyorum.

 22. Poyraz

  13/06/2013 at 00:25

  Adamı irite etmeyin tek reis var oda iphone 3gs ulan 😀

 23. Emre

  13/06/2013 at 00:42

  Ben iOS’tan androide gectigimde pisman oldum ve en kısa zamanda iOS’a geri döndüm. Ve şuna inanıyorum ki iOS ne yapsa android kadar kötü olamaz

 24. Sırmacı

  13/06/2013 at 05:53

  İphone 5 cihazımı ios7 betaya güncellediğim halde. Bahsettiğiniz radyo uygulamasını müzik bölümünde göremiyorum

  • Mustafa Tan

   13/06/2013 at 07:31

   Lütfen yukarıdaki yazımızı baştan sona okuyunuz 🙂

 25. Myret

  13/06/2013 at 08:09

  Mustafa Bey, ios 7 kullanıyorum ve bir kaç promlem gördüm ama bunları apple a nasıl ileticeğim bir bilgim yok ilki müziklerde şarkı sözlerinin gözükmemesi problemi gözükse bile karakter hataları boşluk hataları oluyor bazen hiç o sekmeyi bile açmıyor. İkincisi ise safari de yer imleri sekmesindeki orta seçenek dışarı taşmış düzeltilmeli. Üçüncüsü ise tweet atma kısayolları gitmiş inşallah geri döndürürler çok eksiklik yaşıyorum. Dördüncüsü ise kilitli ekranda müzik kontrollerindeki ses açma kapatmayı üste çok yakın yapmışlar ve tam verimle kullanılamıyor sesi kısmak istediğinizde ekran sağa kayıyor. Bir de birkaç şey farkettim safari de ayarlarda filan ekranın her neresinde elinizi sola doğru kaydırırsanız bir önceki kısma gidiyorsunuz bu iyi olmuş bir de haa durumunda konum servisiniz açık olmazsa bildirim çubuğunda hava durumu yer almıyor bunu da düzeltmeliler bence. İletebilirseniz teşekkür ederim.
  Saygılarımla,
  Murat

 26. Berkozdiker

  13/06/2013 at 08:27

  Mustafa bey iphone 4s kullanıyorum. IOS7 yi telefonuma yükledim ama bazı uygulamalarda sorunlar oluyor telefon kasıyor açılıp kapanıyor sanki kaldırmayacakmış gibi. Bu sorun final sürümünde düzelir değil mi?

  • Mustafa Tan

   13/06/2013 at 08:30

   Elbette. Bu yüzden test sürümü adı ve herkese açık değil 🙂

   • ASLAN

    13/06/2013 at 14:48

    Bildirim merkezinde yer alan Twitter ve Facebook eklentisi yeni bildirim merkezinde yok. Hava durumu da bildirim merkezinde yok.

 27. onur

  13/06/2013 at 09:15

  Güzel bir yazı olmuş Bende İos 7 kullanıyorum bugün işe gelirken oyun oynuyodum birden tüm rehberim silinmiş 😀

 28. Berk Tayşi

  13/06/2013 at 10:09

  Türkiye app Store’dan ABD App Store’una nasıl geçebiliriz?

  • Numuneluk

   13/06/2013 at 11:42

   Yeni apple kimligi olusturmalisin. Baska türlü gecilmiyor. (Bildigim kadariyla)

 29. Enes

  13/06/2013 at 10:48

  Mustafa bey final sürümüne kadar kaç beta sürümü daha çıkabilir?

 30. iphone tutkunu

  13/06/2013 at 11:07

  Merhaba Mustafa bey,

  Belki bu konu başlığı yeri değil ama son başlık burası olduğu için yazıyorum,bende bir iphone 4 kullanıcısıyım ios7 yükledim beğendim fakat tasarımında ip5’teki gibi şefaflık özelliği yok,ve dinamik wallpaper özelliği,netten bazıları grafiği kaldırmadığı için konulmamış diyor fakat ben bu özellikleri jb kullanıyordum gayette stabil çalışıyordu,sizce bu özellikler diğer beta sürümlerinde veya finalde ip4 sunulur mu ?

 31. Celalettin

  13/06/2013 at 11:27

  İnsallah eskisini aratmaz (küçük problemlerle)

 32. Numuneluk

  13/06/2013 at 11:48

  En cokta tüm acuk uygulamalarun tek tusla kapatilabilur olmasini arzu etmistum. Olmadi önümüzdeki ioslara bakacauk artuk. Fakat control center iyi oldi zate lazim idi ole bisi. Sabirsizlikla yüklemeyi bekliyorum. Belkide direk telefonuyla alirim 😀

 33. Ahmet Ç

  13/06/2013 at 13:59

  Yazılın çok iyi olmuş ama beta olmasına rağmen ama umarım bu uygulama simgeleri değişir ilkokuldan birine mi tasarlatmışlar:))

 34. CANER YILDIZ

  13/06/2013 at 14:25

  Mustafa bey merhaba,
  konu ile alakası yok ama IOS 7 ile alakalı bir sorum olacak.
  İphone 5 cihazıma IOS 7′ yükledim, bir kaç ufak tefek sorun dışında takır takır çalışıyor maşallah.
  sorum şudur icloud menüsüne IOS 7 ile birlikte ; ICLOUD anahtar zinciri diye bir menü eklenmiş, farketmişsinizdir.
  ne işe yaradığını anlayamadım, bilginiz varsa açıklayabilir misiniz?

 35. ASLAN

  13/06/2013 at 14:46

  mustafa bey
  Bildirim merkezinde yer alan Twitter ve Facebook eklentisi yeni bildirim merkezinde yok. Hava durumu da bildirim merkezinde yok. Bunları eklemenin bir yolu varmıdır yoksa BETA 2 de filan mı gelecek ?

 36. Mustafa

  13/06/2013 at 15:31

  Selam
  AUPEO adlı bir uygulama var. Personal Radio.

  Denediniz mi?

 37. Said Tahsin Dane

  13/06/2013 at 16:51

  Merhabalar, guzel bir yazi olmus. Ben de Google in All Access muzik servisine nasil karsilik verecekler diye dusunuyordum. Google inkinde 10 dolar veriyorsun ve aninda indirme ve radio geliyor. Yine sadece Amerika ya ozel. Bir kere IP yi proxy yaparak kayit olunca IP ye bakmiyor o da. Baya guzel ama parali.

  Bunun ucretsiz olmasi cok guzel olmus. Cok buyuk avantaj. Kiskanmadim degil.

 38. Semih

  13/06/2013 at 18:08

  mustafa bey control center da hücresel veri,3g veya kişisel erişim kısayolları varmı yoksa bi sonraki beta versiyonlarında eklerler mi

 39. Furkan

  13/06/2013 at 18:18

  Android cilerin burda ne işi var anlamıyorum. Apple kalitesini kötüleyenler sadece çekemeyenler. Bu arada güzel yazı olmuş teşekkürler 🙂

 40. Crimex

  13/06/2013 at 18:41

  Mustafa bey mrb size sorum olacaktı cevaplarsanız çok sevinirim iOS 7 de iPhone 4s de 3G destekliyor mu ve iOS 7 yüklediğim de çok kasmalar da olacak mı ? sizden cevap bekliyorum acil lütfen

 41. ✨Crazy✨

  13/06/2013 at 19:57

  Teşekkürler sağ-olunuz

 42. mustafa babayigit

  13/06/2013 at 20:46

  Mustafa Bey sizce iOS 7 beta iPad lere ne zaman çıkar?

 43. Myret

  13/06/2013 at 21:09

  Arkadaşlar cihazında mesajları komple silmekten ve mailleri silmekten yakınanlar silmek istediginiz mesajın veya mailin üstünde iken elinizi sola kaydırın önceden sağa kaydırıyorduk bu değişmiş 🙂

 44. Mrofesor

  13/06/2013 at 22:31

  ios 7 ipad cihazları için çıktımı ?

 45. Mustafa Tan

  13/06/2013 at 22:35

  iOS 7 İnceleme yazılarımıza devam ediyoruz. Yeni yazımız:

  http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-inceleme-iii.html

 46. Engincan

  14/06/2013 at 00:19

  Daha önceki sürümlerde BLUETOOTH özelliği ile foto müzik vs. Gibi şeyler atılmıyodu ios 7de varmı

 47. Evren

  29/06/2013 at 09:36

  İos 7 beta yı çok beğendim çok kullanışlı olmuş her yere birkaç hareketle uğraşılabiliyor win 8 gibi olmuş

 48. Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma

 49. murat gökçe

  19/09/2013 at 03:23

  Mustafa yine harikasın yine birtanesin yine bir numarasın. İşin dip noktasına kadar anlatıyorsun. Teşekkürler. Amerikan hesabı ile bağlanınca radyoma kavuştum. Ve menülerin ingilizce olacağını bekler iken radyonun menüleri Türkçe olması en çok hoşuma giden şey oldu. Ve Türkçe bir şarkı dinlediğimizde sonra ki şarkılarda Türkçe oluyor. Ya dur sana bir kez daha teşekkür edeceğim 🙂 Teşekkürler

 50. Selen Soysal

  19/09/2013 at 13:34

  Bende yazdığınız tüm yazılar için bilgilendirilmek istiyorum lütfen

 51. ibrahim

  19/09/2013 at 14:53

  itunes radio abd hesabiyla itunes&app store sign in olmama ragmen gorunmuyor…

  ibrahim

  • ibrahim

   19/09/2013 at 14:56

   uygulamayı force to quit yapınca gorundu…
   tesekkurler…

 52. ercan

  20/09/2013 at 09:47

  force to quit nasıl yapıyoruz??? bende ulaşamadım radyoya.

 53. ömer yavuz

  20/09/2013 at 15:42

  İphone 4S kullanıyorum ios 7 güncelleştirmemide yaptım fakat itunes radio telefonumda mevcut değil bu problemi nasıl çözebilirim ??

 54. Bekir

  22/09/2013 at 08:45

  Merhaba Mustafa bey,
  İtunes radyo gerçekten bi harika, 3G kullanımına data olarak biraZ daha uygun olsa çok iyi olurmuş, Itunes istek listesine eklediğimiz parçaları daha sonra nereden görebiliyoruz acaba?

 55. Zebide

  24/09/2013 at 18:15

  Apple id us üzerinde hesap nasıl açıcam sadce yaşadığım yeri us yapmak yeterli . Yardımcı olursanız çok sevinirim?

 56. Ali Kırmızı

  12/10/2013 at 11:13

  Spotify servisi Türkiye’ ye açıldı. Onunla ilgili de bir inceleme yazısı bekliyoruz

 57. Canlı TV

  13/11/2013 at 20:19

  i-tubes gerçekten harika bişey Bu arada bu yararlı resimli makaleniz için teşekkür ederim.

 58. Gökhan Gürkan

  03/02/2014 at 05:07

  Ios 7.1de gelen yeniliklerden olsa harika olurdu gerçekten harika bir uygulama olmuş ne zaman çıkacağı hakkında söylenti var mı peki ?