iOS 7 ile Test Sürüşü – VI (Anahtarla Denetim)

Geçenlerde paylaştığımız “iOS 7 ile Test Sürüşü – V” başlıklı yazımıza kaldığımız yerden, yani iOS 7 Beta Test sürümü hakkındaki izlenimlerime devam ediyoruz.

Anahtarla Denetim (Switch Control)

Apple’ın iOS işletim sistemi hakkında her türlü eleştiriyi yapabiliriz ya da çeşitli konularda rakip  işletim sistemlerinin daha iyi olduğu söyleyebiliriz. Fakat konu Accessibility (Erişilebilirlik) yani engelli kullanıcılar olduğunda, bildiğim kadarı ile bu konuda iOS işletim sisteminden daha iyisi yok. Çok kez yabancı sitelerden okuduğum ve blogumuzu takip eden ciddi sayıdaki engelli vatandaşlarımızdan aldığım yorumlar nedeniyle, Apple’ın bu konuda en fazla çalışma yapan firmalardan biri olduğunu düşünüyorum.

iOS 7 ile Erişilebilirlik menüsüne yeni eklenen “Anahtarla Denetim” (Switch Control) de Apple’ın bu yeni çalışmalarından bir tanesi. Kısaca açıklamak gerekirse “Anahtarla Denetim” sayesinde iOS 7 kullanıcıları, ekrana hiç dokunmadan (ya da çok az dokunarak) fakat başlarını sağa sola hareket ettirerek cihazlarında işlemler yapabiliyor.

iOS 7 Beta test sürümü yüklü bir iPad’deki Anahtarla Denetim Menüsü

Bunun için de önce “Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> Anahtarla Denetim” menüsünden yeni Anahtar eklememiz gerekiyor. Bu sayede başımızı sağa sola çevirdiğimizde hangi hareket gerçekleşeceğini belirliyoruz.

Her ne kadar tanımladığımız anahtarlar yapılabilecek onlarca farklı eylem olsa da, şu an sadece maksimum 3 adet anahtar tanımlanabiliyor. Çünkü seçilebilecek maksimum 3 adet anahtar kaynağı mevcut. Bu anahtar kaynakları da:

 • Ekranda herhangi bir yere dokunma
 • Başımızı sağa çevirme
 • Başımızı sola çevirme

 

iPhone veya iPad’in önündeki kamera da yüzümüzü algılayarak, başımızı sağa mı yoksa sola mı çevirdiğimizi görebiliyor. Bu sayede Başın Sağa veya Sola hareketine bağlı eylemleri yerine getirebiliyor. (Muhtelemelen zamanla yukarı aşağı gibi başka hareketler de eklenecektir.)

Son olarak “Tarama” özelliği de, o an bulunduğumuz ekrandaki öğeler (ikonlar, seçenekler, vs.) arasında, ekrana hiç dokunmadan dolaşma imkanı sunuyor. Eğer Otomatik Tarama aktifse, önceden belirlediğimiz bir geçiş ve bekleme süresinden ekrandaki öğeler arasında kısa geçişler oluyor. Bu sayede kullanıcı baş hareketleri ile istediği öğeyi aktif hale getirebiliyor ya da çalıştırabiliyor.

Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi blogumuzun uygulaması olan iTurkeyBiz içeresindeki öğeler arasında tarama yapılıyor ve kullanıcı baş hareketleri ile istediği öğeleri seçebiliyor. 

Bu özelliğin en çok görme engelli iPhone veya iPad kullanıcılarının işine yarayacağını düşünüyorum. Özellikle Ses Efektleri ve Konuşma seçenekleri aktif edilerek kullanıldığında. Bu sayede ekranda yanlış bir uygulamaya veya seçeneğe tıklama derdi olmadan Mesajlar, Email ve Safari gibi uygulamalar rahatça açılabilir ve bu uygulamalar içerisindeki mesajlar veya yazılar kolayca sesli olarak okutulabilir. Tabii bu konudaki en güzel yorumu, blogumuz takip eden kullanıcılarımız yapacaktır 🙂

ÇOK ÇOK ÖNEMLİ NOT (Özellikle yazılarımızın tamamını okumadan harekete geçenler için 🙂 ): Lütfen önce aşağıdaki gibi Ana Ekran (Home) tuşuna 3 defa tık seçeneğine, “Anahtarla Denetim”  seçeneğini atamadan, Anahtarla Denetim’i aktif hale getirmeye kalkmayın. Çünkü Anahtarla Denetim aktif hale getirildiğinde, cihazın kontrolleri normal alışık olduğunuz şekilde çalışmıyor. Bu yüzden cihazınızdaki kontrolü kaybedebilir ve eski duruma kolayca dönemeyebilirsiniz.

 

Fakat Ana Ekran tuşuna 3 defa tıklamaya Anahtarla Denetim’i atarsanız, kapatmak istediğinizde tekrar 3 defa tıklamanız yeterli olur. Benden uyarması 🙂

iCloud iPhonemu Bul Etkinleştirme Kilidi

iOS 7 ile gelen yeni özelliklerden bir tanesi de iPhone ve iPad hırsızlarına caydırmaya yönelik. Bildiğiniz gibi iPhone ve iPad cihazları popülerlikleri nedeniyle hırsızların gözdesi. Bir cihaz çalınıp sıfırlandıktan sonra yapılacak pek bir şey yok. Eğer cihaz internete bağlı değilse/kapalıysa iPhone’umu Bul da bir işe yaramıyor ki hırsızlar genelde bir cihazı çaldıkları gibi hemen kaparlar. Ancak cihaz kaybolursa veya bir yerde unutulursa iPhone’mu/iPad’imi Bul özelliği çok faydalı oluyor.

Bir de çalınan iPhone’ların, faturası ile birlikte savcılığa verilmesi durumunda ancak IMEI numarasından bulunma ihtimali oluyor fakat o da hırsızlar cihazı Türkiye içinde satarlarsa. Genelde de bu tip cihazlar çalındıkları ülkeden farklı bir ülkede satışa çıkarılıyor. Özetle eğer cihaz kötü ellerde ise yapabilecek pek bir şey olmuyor.

Güncelleme (18 Eylül 2013) : Apple, iOS 7’nin final sürümünde ayrıca bir “Etkinleştirme Kilidi” seçeneği koymamış, “iPhone’mu Bul” seçeneği açıldığı anda Etkinleştirme Kilidini devreye girecek şekilde değiştirmiş.

Fakat iOS 7 ile iCloud’a gelen Etkinleştirme Kilidi, hırsızların veya kötü niyetler için caydırıcı cinsten. Çünkü eğer bir kullanıcı cihazını, iCloud’daki iPhone’umu Bul veya iPad’imi Bul seçeneği altındaki “Etkinleştirme Kilidini” aktive ederse, cihazın bağlandığı Apple Kimliğinin şifresi bilinmeden cihaz başkası tarafından sıfırlanamıyor ya da etkinleştirilemiyor.

Örneğin kötü niyetli biri, “Etkinleştirme Kilidi” aktif bir cihazın iCloud hesabını cihazdan kaldıramıyor ya da iPhone’umu/iPad’imi Bul seçeneği kapatamıyor. Böyle birşey yapmak istediğinde karşısına hemen aşağıdaki gibi şifre ekranı çıkıyor.

Ya da cihazdan iCloud’u tamamen kaldırmak isterse ya da “Ayarlar -> Genel -> Sıfırla” menüsünden “Tüm İçerikleri ve Ayarlar Sil” seçeneğine basıp cihazı sıfırlamak isterse, yine karşısına aşağıdaki gibi benzer bir parola ekranı çıkıyor.

Bu durumda da kötü niyetli kişi için geriye bir tek, iTunes’tan cihazı sıfırlama yani Restore (Geri Yükleme) yapmak kalıyor. Fakat maalesef eğer cihazın “Etkinleştirme Kilidi” aktif ise o da işe yaramıyor çünkü iTunes da sıfırlamamıza izin vermiyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Elbette kötü niyetli arkadaşımızın bir çaresi daha var o da cihazı “iPhone ve iPad’i iTunes ile Kurtarma Modunda Geri Yükleme” başlıklı yazımıda paylaştığımız şekilde sıfırlama. Yaptığım denemelerde gördüm ki gerçekten de kurtarma modunda cihaz sıfırlanabiliyor, fakat sıfırlanmış cihazı ilk açıp aktive etmeye çalıştığımızda yine karşımıza şifre ekranı çıkıyor aşağıdaki gibi 🙂

iOS 7 ile Gelen iCloud Etkinleştirme Kilidi aktif bir cihazın ilk aktivasyonu

Kurtarma modu ile sıfırlanmış, kildi aktif bir cihazı iTunes’tan değil de iPhone veya iPad’den aktive etmeye çalıştığımızda da yine aşağıdaki gibi benzer bir parola ekranı ile karşılaşıyoruz.

Özetle iOS 7 yüklü ve Etkinleştirme Kilidi aktif bir başkasının cihazını izinsiz veya habersiz alıp, kendi cihazımız gibi kullanmamız oldukça zor. Ben iPad’imi bu iş için kurban ettim ve epey bir farklı yöntem denedim fakat hepsinde de başarısız oldum. Bu yüzden ikinci el cihaz alacaklar, bundan sonra mutlaka satıcının yanında iPhone veya iPad’lerini sıfırlatarak almalılar. Ya da eğer varsa Ayarlar -> iCloud menüsünden iCloud hesabını sildirmemeliler. Eğer satıcı da silemiyorsa o zaman o cihaz ya çalıntıdır, ya da alınmaz satıcı da şifresini bilmiyorsa.

iPhone’umu ve iPad’imi Bul Uygulaması (Find My iPhone)

Bu arada sonbaharda iOS 7’nin final sürümü çıktığında App Store’daki iPhone’mu Bul uygulaması da güncellenerek yeni özelliklere kavuşacak yukarıdaki yeniliğe paralel olarak. Bu yüzden Apple da Find My iPhone uygulaması için de bir beta sürüm çıkartmış sadece yazılım geliştiricilere.

Yeni özellikler içeren iPhone’mu Bul uygulamasının sadece beta test sürümü mevcut yazılım geliştiriciler için.

Geliştiricilere beta sürümü çıkarılan iPhonemu ve iPad’imi Bul uygulamasının sürüm notlarında da aşağıdaki yenilikler geçiyor:

 • Bildiğiniz gibi hali hazırda cihazımız kaybolduğunda, iCloud üzerinden iPhone’mu Bul servisi ile cihazımızı kayıp moda alabiliyoruz ve kayıp moda aldığımızda ekrana şifre koyarak kilitleyebiliyor ve de bize arayabilmeleri için telefon numaramızı ve mesajımızı bırakabiliyoruz. Fakat cihazımı uzaktan sildiğimizde bu mesaj gidiyor (iOS 5 ve iOS 6’da). Fakat uzaktan silinen iOS 7 yüklü bir cihazda, bulan kişinin bize ulaşabilmesi için mesaj ve tel numarası halen ekranda kalacak. Bu sayede ne olur ne olmaz diye cihazımızı uzaktan silebileceğiz, hem de iyi niyetli birileri cihazımızı bulursa bize kolayca ulaşabilecekler.
 • iOS 7 yüklü bir cihaz cihaz (device) listesinden silindiğinde, o cihazdaki Etkinleştirme Kilidi de devre dışı kalacak. Yani uzaktan bir cihazın etkinleştirme kilidini devre dışı bırakabileceğiz. (Birine sattığımız ama etkinleştirme kilidini kaldırmayı unuttuğumuz iPhone ve iPad’lerde faydalı olacaktır 🙂 Yoksa sattığımız kişiye Apple Kimliğimizin şifresini söylememiz gerekirdi.)
 • iOS 7’den önceki versiyonlarda cihazdaki Lokasyon Servisi kapalı olduğunda, iPhone’mu Bul açık olsa dahi cihazın lokasyonu görülemiyordu. iOS 7 ile cihazı kayıp moda alındığında Lokasyon Servisleri geçici olarak tekrar devreye girecek ve lokasyonunu görebileceğiz. (Tabii yine cihaz halen internete bağlı ise)

Bu arada ben iPhone’mu Bul Uygulamasının beta sürümünü cihazımıza yüklemedim ama http://www.icloud.com adresindeki menüden yukarıdakilerinden bazılarını iOS 7 yüklü iPhone’um için denedim ve çalıştığını gördüm. Çünkü yeniliklerin çoğu aslında uygulamadan ziyade uzaktan yönetilen kayıp durumdaki iOS 7 cihaz için geçerli. Bu yüzden uygulamadan veya web arayüzünden uygulansa da benzer sonuç alınıyor.

Öyle gözüküyor ki Apple, iPhone ve iPad hırsızlıklarına karşı epey caydırıcı önlemler almış gözüküyor. Çünkü yukarıdaki özellikleri kullanacak iOS 7 yüklü cihaz sahiplerinin cihazları çalınsa dahi, başkalarına kolayca satılması pek mümkün değil. Ayrıca ikinci el cihaz alacakların da bu sayede bilmeden çalıntı ürün alma ihtimalleri de ortadan kalkacak gibi duruyor.

—-

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/07/ios-7-ozellikleri-inceleme-vii.html

157 Comments

 1. Gökhan

  29/06/2013 at 16:58

  Mustafa bey yaziniz icin tesekkurler benim bi sorun olucak ben “Etkinlestirme Sifre” mi unuttum ve geri yukleme yapamiyorum bunu tekrar nasil temin edebilirim ?

 2. Brksn

  29/06/2013 at 16:58

  Merak ettigim sey ios7de assistive touch varmi?

 3. Arda

  29/06/2013 at 16:58

  Merhaba beta sürümü paylaşırmısınız 4s için bulamadımda

  • Kürşat

   01/07/2013 at 22:11

   Beta sürümü sadece geliştiriciler için bulamazsın bi yerde 🙂

 4. Ahmet Samet Coşgun

  29/06/2013 at 17:03

  Çok iyi çok iyi Apple çalışıyor yahu helal olsun çok iyi düşünmüşlet etkinleştirme kilidini

 5. Yavuz

  29/06/2013 at 17:03

  Mustafa bey incelemeniz için teşekkür ederim. Sırf bu tarz hizmetlerden dolayı bile Apple çok farklı bir sistem. Ben de ios 7 beta 2 kullanıyorum. Aslında ilk yüklediğimde beğenmedim ve tekrar orijinal sürüme dondüm. Ama sonra farkettim ki ios 7 çok daha güzelmiş. Bu nedenle dayanamadım birçok problemi olmasına rağmen ios 7 tekrar yükledim. Bence ios 7’nin yeni özellikleri ile Apple açık ara fark attı. Tek eksik: ayarlar kısayolunda 3g’nin olmayışı.
  En büyük artıları ise: diğer kalan hersey:-)

  • Mustafa Tan

   29/06/2013 at 17:10

   3G’nin neden eklenmediği ile ilgili bir tahminim var ama ne kadar doğrudur bilemiyorum. Biliyorsunuz Kontrol Merkezindeki tüm diğer kısa yollar basıldıkları gibi hemen tepki veriyorlar. Yani kapatılıp açılmaları hemen oluyor.

   Fakat 3G seçeneği öyle değil. Bulunduğumuz konuma, çekim kuvvetine göre 3G’nin kapanıp açılması değişiyor. Bazen açmamıza rağmen açılmıyor bazen de geç açılıyor. Bundan dolayı Apple eklememiş olabilir. Tabii ki bu benim cahilce yaptığım bir tahmin 🙂

   • Yavuz

    29/06/2013 at 17:47

    Belki de sizin dediğiniz gibidir. Aslında o kadar da önemli değil. Kontrol merkezine kamera konulması çok harika oldu. Böylece kamera ikonunu arkalara bir yerlere attım.:-) ana ekranda fazladan bir yer açıldı. Ayrıca flaş’in oraya gelmesi ve bir uygulama seklinde olmayıp basar basmaz flaşın yanması çok çok süper. Başka hiç bir yerde böyle pratik bisey yok. Her zaman böyle bisey istiyordum. Çünkü program yüklesek bile onu bulana kadar ve bulduktan sonra açana kadar karanlıkta epey kalıyorduk oysa şimdi 1 saniye sürüyor. Yani ne derler: forever apple. Ayrıca size de çok değerli incelemelerinizden dolayı teşekkür ederim. Fakat hala yelp- harita entegrasyonu hakkında bilgi bekliyorum:-)

    • Atilla Göğüslü

     01/07/2013 at 03:00

     Aslında kısayolu var 🙂

     Siri’ye “Turn 3G off (/ on)” denilerek oluyor.

  • Evren

   29/06/2013 at 21:18

   3g yi açma hücresel in içinde kardeşim

 6. Selman

  29/06/2013 at 17:03

  Mustafa Bey gene müthişsiniz. Ancak bu kadar tevafuk olur. Bugün cihazıma ios7 yükledim. Bunun için iOS 7 ile test sürüşü yazılarınız tekrar okuyordum. Tam 5. yazınızın bitiriyordum. ekranda iOS 7 ile test sürüşü-VI yi görünce, dedim ki acaba bu bir şaka mı:) Elinize emeğinize ve yüreğinize sağlık. Ayrıca bu günlerde her teknoloji formu ve sitesinde hiç alakası olmadığı halde malum olaylar nedeniyle siyasi mesaj veren site yöneticilerine inat bu konulara hiç girmeden çizginizi koruyabildiğiniz için tebrik ve teşekkürlerimi iletirim:)

 7. Selman

  29/06/2013 at 17:12

  Bu arada İos 7 hakkında ilk izlenimim şu, telefon ilk açıldığında bu arayüz ne diyorsunuz, fakat kullandıkça herşey hoşunuza gitmeye başlıyor. Önceki arayüz daha janjanlı ve göz yorucu gibi geliyor şuan. Sanki gereksiz bütün ayrıntıları tıraşlarmışlar ve kullanıcıyı sadece uygulamaya ve yapacağı işleme yoğunlaşmaya yönlendirmişler. Beyinle kontrol etmenin bir önceki safhası gibi:) sanırım minimalist tasarım her zaman favorim olduğunuzdan iOS 7 yi çok beğendim.

 8. Oğuz

  29/06/2013 at 17:19

  Merhaba Mustafa abi. İphone dan farklı olarak iPad de iOS 7 ile değişen birşeyler varmı. Veya iPad için ayrı bir yazı mı hazırlıyorsunuz. Açıkcası onun görüntüsünü merak ediyorum. Birde panaroma iPad 3 e gelmiş mi? Ayrıca yazı için çok teşekkürler. Allah emeğinizi boşa verdirmesin.

  • Mustafa Tan

   29/06/2013 at 17:33

   Çok büyük değişiklik yok. Örneğin panorama halen yok ama HDR özelliği gelmiş Kameraya.

   iPad’in iOS 7 ana menüsüne ait bir ekran görüntüsünü de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/wp-content/uploads/2013/06/ipad-ios-7-ana-menu.png

   • Oğuz

    29/06/2013 at 23:25

    Çok teşekkür ederim abicim. İpad de biraz basit durmuş sanki. Belkide yabancı geldiğinden böyle düşündüm. HDR nin gelmesi iyi olmuş. Sanırım apple iphone için iOS 7 ye daha fazla önem verecek.

 9. Yavuz

  29/06/2013 at 17:34

  Bu incelemedeki özellikler ios 7 yi destekleyen cihazların tümünde çalışacak mı? Bunlar hoşuma gitti 😉 iphone 4 te çalışır mı acaba?

 10. NS

  29/06/2013 at 17:53

  Kendi uygulamanizin ad-free versiyonunu kullanmiyorsunuz :)))) dikkatimi çekti

 11. Murat

  29/06/2013 at 17:53

  Mustafa Bey Ankara ziyaretinde çektirdiğimiz fotoğrafları mail atacaktınız ??

 12. İbrahim

  29/06/2013 at 17:53

  Ios 6 dan sonra harita çok başarısız. Yine Google in haritasını indirmek zorunda kalıyoruz. Acaba 7 ile birlikte bunlarda çözülecekmi?

  • Anonim

   30/06/2013 at 19:16

   Bence Google haritalarından daha iyi. Google maps madem çok iyi Turkiye Store için bir uygulama neden yapamadı daha.

 13. Malkoç39

  29/06/2013 at 18:25

  Merhaba hocam ufak bir sorum olacak size şuan da ios 6 da sayfa geçişleri felan baya stabil çalşyor acaba 7 de nasıl ?

  • Mustafa Tan

   29/06/2013 at 18:53

   iOS 7 beta test sürümü olduğu için şu an sağlıklı değil. Sonbaharda final sürümü çıktığında daha sağlıklı karşılaştırma yapabiliriz.

 14. Mehmet

  29/06/2013 at 19:16

  Mustafa Bey Merhaba ,cihaz kilitli konumdayken kapatılabiliyor mu? Şifre sorma eklenmiş mi ?

  • Mustafa Tan

   29/06/2013 at 19:51

   Evet kapatılabiliyor. Şifre sorma ekranından neyi kasdettiğinizi de anlayamadım açıkçası.

   • Mehmet

    29/06/2013 at 22:04

    Mustafa bey telefonu açmak için kullandığımız şifreyi kasdetmiştim. Yani telefon kilitli pozisyondayken sahibinden başkası kapatamamalı . Telefon şifresini istemeli. Bulan kişi kolayca kapatıyor ve internet bağlantısı kesiliyor.

    • Yavuz

     30/06/2013 at 00:04

     Mehmet Bey sizinle aynı fikirdeyim kesinlikle. Hatta bende Apple bir adım daha one gitmeli ve isteyene internetin kapanmasını da engelleyecek seçenek sunmalı. ( not: kilit ekranında kapanması için şifre konulursa zaten interneti kapatamaz. ) ama ben telimi kilitli kullanmıyorum. Buna rağmen tel kapanacağı zaman ya da iphonumu bul özelliğini kullanmama mani olacak başka herhangi bir müdahale durumunda şifre istenmesini istiyorum. Ben gece gündüz asla interneti kapatmam normalde. Biri kapatacak olursa şifre istemeli. Ve parola kilitleme kullanmıyorsam bile tel kapanacağı zaman şifre istemeli. ( aynı şeyi bir iki kere söyledim galiba. Kusura bakmayın )

     • Anonim

      08/07/2013 at 02:09

      arkadasim zaten adamlar recovery moda alip (kurtarma moduna) alıp itunese bağlıyıp geri yükleme yapabildiği sürece bunlar hicbir ise yaramaz

 15. Atakan

  29/06/2013 at 19:34

  Yaa arkdaşlar ne zaman geliyo bu ios 7 ya 🙂

 16. Ali

  29/06/2013 at 19:49

  Etkinleştirme kilidi özelliğine bayıldım oldukça kullanışlı gözüküyor bu bilgilendirmeler için çok teşekkürler mustafa bey.

 17. ✨Crazy✨

  29/06/2013 at 20:47

  Teşekkürler

  • ben şimdi ios7 yi ücretsiz kurabiliyormuyum aca ba

   29/06/2013 at 21:23

   ios 7 yi ücretsiz kurabiyozmu acaba

   • Atilla Göğüslü

    01/07/2013 at 03:07

    Sonbaharda kurabiliyoz.

 18. Berk arısoy

  29/06/2013 at 21:15

  İos 7 yi iphone 4 e yüklenebilirmiyiz bide jailbreak mi gerekiyor

  • Trikocu

   30/06/2013 at 07:41

   Evet Kardes beleş :))

 19. Huseyinali

  29/06/2013 at 21:20

  Teşekkürler eline saglık. Samsung s4 ü hareket sensörü için övüyorlar ama iPhone Kralı’nı yapmış

 20. Ali can

  29/06/2013 at 21:46

  Mustafa bey merhabalar. Incelemelerinizi yakından takip ediyorum benim bir sorum olacak. Cihazım iphone 5 ve geliştirici hesabım var. Haliyle beta kullanıyorum. Bu gün bir problem farkettim uyut uyandır tuşu sağlıklı basmamamaya başladı. Cihazım daha yepyeni. Beta sürümleri donanımsal problemlere yol açar mı? 6.1.4’te böyle bir sorunum yoktu. Cevap verebilirseniz sevinirim,teşekkürler.

 21. Deniz

  29/06/2013 at 22:01

  Süpersin ! Mükemmel bir yazı

 22. Anonim

  29/06/2013 at 22:24

  Müzikte degişiklik var mı mustafa bey merak ediyorum 🙂

 23. Selim

  29/06/2013 at 22:34

  Mustafa Bey ben de IOS 7 yükledikten sonra tekrar 6.1.4 e geçiş yapılıp yapılamayacağını merak ediyorum. Cihazım jailbreaksiz. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 24. Huseyinali

  29/06/2013 at 23:22

  Ali can kardeş iPhone 5 te keşfettiğim iki erken arıza var. Biri hoparlör diğeri açma kapama tuşu. Bu arızalardan bir kaç cihaz yaptım. Sizin cihazında açma tuşu arızalanmış olabilir. Çünkü bende iOS 7 kullanıyorum bir çok hata var ama on of tuşunda sıkıntı yok

 25. ✨Crazy✨

  30/06/2013 at 00:17

  Cihazı çalan kisi içerisindeki bilgileri tek tek silemez mı ? Yani satmayacak kendi kullanacak sifirlama işlemi yapmadan rehber uygulamalar v.s silse ozaman da soracak mı etkinlestirme kilidini ? Teşekkürler
  Yazınız superdi bu arada ve iTunes radio yazınız ve bu super heyecanlandirdi soluksuz okudum sag-olun var-olun

 26. Hakan

  30/06/2013 at 01:34

  Peki telefon kapaliyken nasil bulunacak onemli olan o bence…

 27. Ayhan

  30/06/2013 at 02:14

  iOS 7 beta 2 yüklü 4s’imde. iOS 6’ya göre sistemi bir kaç kat zorluyor. Tamam görsel olarak göze çok hoş geliyor fakat bu haliyle bence ios’un diğer sistemlere göre en büyük artısı olan akıcılığı tamamen kaybolmuş. Betadır final sürümünde düzelir umudundayım ama pek te zannetmiyorum iOS 6’nın akıcılığında olacağını. Ayrıca beta 2 sürümünde bile aşırı derece hatalar, stabilite sorunları var. Kimse yüklemek için acele etmesin derim. Hesapta bu sürümler bile aylarca test ediliyor. Kim bunları nasıl test ediyor anlamıyorum. Gazete bayisi hiç çalışmıyor, kamera devamlı atıyor sistem Restart yapıyor. Oyunların çoğunda hatalar var, fps’ler yerlerde sürünüyor, batarya bir gün zor gidiyor, daha bir sürü sıkıntı. Merak için 1-2 gün hevesinizi giderip ios 6’ya geri dönmek en güzeli. Ama sonbahardaki final sürümü de bu yavaşlıkta olursa min. iPhone 5 ister iOS 7 benden söylemesi.

 28. BİLEN

  30/06/2013 at 02:41

  Neden mi APPLE iste tam da bu yüzden…
  Teşekkürler Mustafa bey.

 29. Tunatt

  30/06/2013 at 03:38

  Peki ios 7 de sizce sirinin türkçe dil seçeneği olacak mı?

 30. Zorro

  30/06/2013 at 11:26

  iOS 7’nin türkçe F klavye’si adam edildimi, biri bana söylesin lütfen.

 31. Ates

  30/06/2013 at 11:43

  Merhaba beta 1 de imessage etkinlestirmiyordu iphone 5 cihazim. Beta. 2 de boyle bir sorun yasayan varmi???

 32. Alper

  30/06/2013 at 12:08

  Mustafa Bey, iOS 7’de telefonunu evdeki miniklerle paylasmak zorunda olanlar icin “Child Mode” gibi bir ozellik duymustum sanki. Bu sayede rehber-telefon vs. gibi uygulamalar saklanabiliyordu. Ya da Mac’lerdeki gibi bir her kullaniciya ait farkli uygulamalari barindiran “Other User” secenegi de olabilir bu. Bununla ilgili de bir kucuk yazi fena olmaz.. Elinize saglik..

 33. Semih

  30/06/2013 at 12:37

  Aslında benim hırsızlar için çok basit bir önerim var, parolayla kilitleme tuşu aktif olduğunda, telefonu kapattığımız üst tuş pasif olsa, telefon istenmeden kapanmayabilir, basit ama uğraşsız bi çözüm..

 34. Ozkan

  30/06/2013 at 13:18

  İos 7 ipad de hava durumu uygulaması eklenmiş mi?

 35. Anonim

  30/06/2013 at 13:19

  Bunu nerden yükliyebilirim

 36. Umut

  30/06/2013 at 13:22

  Mustafa bey benim merak ettiğim ve sormak istediğim mevzu şu;beyaz iPhone ve iOS 7 ilişkisi…Acaba siyah bir iPhone5 kullanıcısı olarak nasıl görünüyor bu yeni işletim sistemi meram ediyorum,sizin sitenizde ve başka sitelerde siyah iPhone 5ve diğerlerinde hoş olmadığı ifade ediliyor ne kadar doğrudur,cevaplarsanız sevinirim

 37. Ali

  30/06/2013 at 13:51

  Mustafa bey
  Benim sorum üsteki yazınıza alakalı.
  Anahtarla denetim çok güzel düşünülmüş.
  Fakat bunu aktif ettigimiz de ön kamera sureklı kendi icinde çalışmış olacak.
  Dolayısı ile ciddi batarya tüketimine neden olmaz mı ? Siz aktif edince şarj sürenize ciddi etkisi olmadı mı ? Veya sadece kısa süre mı denediniz ? Bunu merak ediyorum. TSK.

 38. Oğuz

  30/06/2013 at 16:17

  iOS 7 betayı iPad için olanı yükledim. Şu an çok ağır çalışıyor. Birde safaride tek sayfayı kapatamadım. Mutlaka bir sayfa daha açmak gerekiyor. O minik x kısmını göremedim. Ekran görselliği çok iyi. Şimdilik iki tane hareketli duvar kağıdı var. Ikiside birbirinin neredeyse aynısı. Ama normal duvar kağıdında bile hafif bir hareket var. Ekranı oynatınca milimetrik hareket ediyor. HDR nin gelmesi güzel olmuş. Bide kare foto özelliği gelmiş. Klavye her sayfada ayrı renkte çıkıyor. Bildirim ekranı tamamen ekranı kaplıyor. Alt kısımda kontrol ekranı iphonedaki gibi. Güvenlik düzeyi artırılmış. Şimdilik gözüme çarpanlar bunlar. Aklıma geldikçe yazarım. Tabi Mustafa abi bu konu için yine gerekli çalışmayı yapıyordur eminim.

 39. Mehmet

  30/06/2013 at 17:20

  Yine mükemmel yazmışsınız, gerçekten yazılarınızın diğer sitelerden bloglardan en büyük farkı TÜRKÇE olarak bu kadar ayrıntılı apple dünyasını anlatıyor oluşunuz. Örneğin Find My iPhone özelliğiyle ilgili değişiklikten haberim vardı ama ayrıntılarını inanın bilmiyordum. iOS7 de yükledim ama sadece onayladım ayrıntılarını bilmeden. Gerçekten apple da tebriği hak ediyor çalınmalara karşı aldığı bu önlemler gerçekten bir harika. Özellikle lokasyon özelliğini kısa süreliğine açacak olması muazzam bir şey.

 40. Arif

  30/06/2013 at 23:49

  Slm iyi geceler yeni iPhone aldım iCloud adresi açmaya çalışıyorum fakat bu ibhone de birden çok iCloud adresi açık diyo iCloude adresimi açamıyorum ne yapmam lazım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdi teşekkürler tekrar iyi geceler

  • Yavuz

   01/07/2013 at 00:22

   Iyi geceler. Öncelikle ayarlar-iCloud kısmında yüklü olan iCloud hesaplarını silmen lazım. Eğer ikinci el bir iPhone almışsan ve aldığın iphoneda daha önce birkaç tane iCloud hesabı alınmışsa bu nedenle alamıyor olabilirsin. Çünkü Apple tek bir ios aygıtı ile çok fazla iCloud hesabı etkinlestirilmesine izin vermiyor. Bu durumda yapabileceğin tek şey bir arkadasinın iphonu ile kendine bir iCloud hesabı acacaksın. Sonra telefonuna kuracaksın. Ben daha onde birkaç kez uyguladığım için biliyorum. Inşallah yardımcı olabilmisimdir.

   • Anonim

    01/07/2013 at 22:18

    İclout hesabım zaten var fakat giriş yapamıyorum o nasıl olacak peki bu arada yardımlarınız için çok teşekkür ederim

   • Arif

    01/07/2013 at 22:19

    İclout hesabım zaten var fakat giriş yapamıyorum o nasıl olacak peki bu arada yardımlarınız için çok teşekkür ederim

 41. Oğuz

  01/07/2013 at 02:06

  A1428 ile a1429 model farkı ne. Hangisinin bizde olması lazım

  • Atilla Göğüslü

   01/07/2013 at 03:24

   Kısaca 1428 Amerikada satılan model, 1429 diğer ülkelere satılan model. 4G standardından dolayı.

 42. Behcet

  01/07/2013 at 09:33

  Mustafa bey konu dışı ama yardımcı olursanız sevinirim. Sıfırlama şifremi hatırlamıyorum ne yapmam gerekiyor?

 43. Nevzat tekin Güzel

  01/07/2013 at 10:39

  Mustafa bey ios 7 yi çok beğendim ve yüklemek istiyırum yardımcı olurmusnz?

  • Oğuz

   01/07/2013 at 14:36

   Google den arayıp indirebilirsiniz. İndirdikten sonra sabit diske kaydedip masa üstüne atın. Daha sonra cihazı bilgisayara bağlayın shift tuşuna basılı tutarak güncellemeleri denetle deyin. İndirdiğiniz dosyayı seçip güncelleyin. Yalnız bilgisayarınızda iTunes üzerinden yapacaksınız güncellemeyi. İtunes yüklü değilse onu yükleyin. Ve güncelleme yapmadan önce mutlaka yedek alın. Bu yasal olmayan bir güncelleme seçeneği. Ve şu anda çok düzgün çalışmıyor. Sık sık sorun verecektir. Tavsiyem beklemeniz. Sonbaharda tam sürümünü kurmanız daha iyi olur. Unutmadan cihazınızın modeli ne ise o güncellemeyi indirmelisinz.

   • Mustafa Tan

    01/07/2013 at 16:55

    Fakat Anahtarla Denetim menüsünde İşitsel başlığı altında Ses Efektleri ve Konuşma seçenekleri mevcut. Bunlar açıldığında VoiceOvee gibi davranıyor.

 44. grkmgzl

  01/07/2013 at 11:20

  7. yazıyı bekliyorum ne zaman 7.yazı

  • Selman

   01/07/2013 at 11:33

   Henüz beta yani deneme sürümü var. Şuan yüklemeyin bence.

 45. Fatih S

  01/07/2013 at 15:17

  iyi günler Mustafa bey. devam edeceğini söylediğiniz bu kadar uzun seri için teşekkürler. her birini ilgiyle okuyoruz. müsaadelerinizle anahtarla denetim ile ilgili küçük bir not eklemek isterim. Görme engelliler apple in bir erişilebililirlilik seçeneği olan voice over ile iphone ve ipadi daha doğrusu mac dahil tüm apple cihazlarını uzunca bir süredir rahatlıkla kullanabiliyorlar. . anahtarla denetim özelliği voice over açık olan bir cihazda aktive edilemiyor. sizin vesileniz ile de apple in erişilebilirlilik konusunda gösterdiği hassasiyeti için teşekkür ederiz.
  kolaylıklar dilerim.

 46. Soner

  01/07/2013 at 16:17

  Mustafa bey nolur yardımcı olurmusunuz ben ios developer için kaydımı yaptırmaya çalıştım 3 saat önce sonra ekranda thanks falan yazdı ama apple ın developer sitesine girince yapılmadı yazıyor param gittimi şimdi mail adresimede hiç mail falan gelmedi

  • Mustafa Tan

   01/07/2013 at 16:52

   2-3 gün içinde gelecek mail.

 47. Soner

  01/07/2013 at 17:33

  Araştırdımda bazı sitelerde 24 saat içinde yazıyo hangisi doğrudur?

 48. Bora

  01/07/2013 at 18:32

  En çok merak ettiğim şey ekranı hareket ettirdiğinde görüntü yerinde kalıp altta kalan yerlerinde görünmesi. Tam açıklayamadım ama videoda vardı bu gerçekten olacak mı olacaksa hangi modellerde olacak

  • Oğuz

   01/07/2013 at 20:12

   Evet var. Hatta panaromik bir fotoğrafı duvar kağıdı yapınca jiroskop özelliği devreye giriyor telefonu döndürdükce fotoğrafda dönüyor. Diğer duvar kağıtlarında ekranı hareket ettirdikçe duvar kağıdıda hareket ediyor. Bide hareketli duvar kağıdı var. Telefonu sallayınca hareket ettirince hareket ediyor.

 49. Crimex

  01/07/2013 at 18:38

  Merhaba Mustafa bey size bir sorum olacaktı iOS 7 4s yüklediğimde çok kasmazlar olacak mı Yada nasıl nasıl olur cevap verirseniz çok sevinirim herkes iphone 5 den baz ediyor hiç mi içlerin de 4s kullan yok

 50. Tuğcan

  01/07/2013 at 20:39

  Mustafa bey takipçinizim bende ios 7 ile ilgili değişiklikleri okudukça dayanamadım bende yükledim 4s ime biraz yavaş olması ve ara sıra donması dışında gayet güzel olmuş benimde sizin paylaştıklarınıza ek olarak facetimeda da geliştirme yapmışlar özellikle arkaplanda kamera görüntüsüde güzel bir görsellik katmış. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

 51. Trgt

  02/07/2013 at 00:05

  Ipone 5 kullanıyorum şarjı çok çabuk bitiyor birde %50 veya 60 tayken kapanıyor ve batarya boş diyor şarja taktığımda kapandığı yerden devam ediyor sizce sorun ne olabilir

  • Furkan

   06/07/2013 at 23:54

   Büyük ihtimal batarya ömrün azalmış.Apple bunun için ücretsiz hizmet veriyor ama garanti bitmemişse bittiyse ücretini alıyorlar. 🙂
   http://www.apple.com/tr/batteries/replacements.html
   Yukarıdan daha detaylı öğrenebilirsin

 52. Oğuz

  02/07/2013 at 00:20

  Silinen mesajlar yine arama kısmında görünüyor :(. Beta 2 yine aynı sorunu getirmiş

 53. Burak

  02/07/2013 at 00:43

  Merhaba Mustafa Bey,
  iPhone 5 de anahtarla denetim pasif durumda ve aktif hale getirilemiyor. Kaçırdığım bir nokta mı var? Teşekkürler…

 54. Kemal

  02/07/2013 at 02:02

  Mustafa Bey bazı yazım hatalarınız var düzeltirseniz iyi olabilir
  Sakın yanlış anlamayın sadece gördüm ve uyarmak istiyorum
  Üst tarafta
  ‘ ‘ Zaten Apple sonbaharda (herkeze) final sürümünü açacak. ”
  Herkez değil herkes’dir.
  Saygılar

 55. Akın Elieyioğlu

  02/07/2013 at 03:20

  Arkadaslar ayarlar genel Spotlight araması seçeneklerinden aramada çıkan mesajları engelleyebilir iphonunuzda neleri bulmak istiyorsanız onları işaretleyebilirsiniz!

 56. Crimex

  02/07/2013 at 09:24

  Tuğcan kardeşim teşekkür ederim sans bizi bilgilendirdiğin için

 57. Oğuz

  02/07/2013 at 10:41

  Dün iPad i iOS 6.1.3 e bügünde iPhone yi 6.1.4 e tekrar döndürdüm. Merak eden arkadaşlar için şimdi yüklemenin hiç zamanı değil. Normalde şarj akşam 9 dan sabah 9 a %15 düşerdi iOS 7 de %50 düşüyor. Beklemenizi tavsiye ederim.

 58. Murat Buca

  02/07/2013 at 12:26

  Mustafa bey sıkı takipçinizim.Konuyla alakalı değil Daha öncede yazmıştım. Birçok kullanıcı yeni bir iphone modeli alınca bir öncekini eşine çocuğuna verdi. Hal böyle olunca karşılıklı bluetooth,wifi üzerinden eğlence oyun vb neler yapabiliriz bilhassa oyun isimleri başlıklı bir yazı bekliyoruz sizden. İyi çalışmalar.

 59. Soner

  02/07/2013 at 15:24

  Mustafa bey sabahtan beri deli olacağım sabah bana developer activation code geldi yazdım şimdide kabul etmiyor nolur yardımcı olurmusunuz

 60. Elnara

  02/07/2013 at 16:15

  Merhaba Mustafa bey. Sizi bir baska konuda rahatsiz edicem. Benim ipad’im ( 4 cu nesilden) acilmiyor. Jarja takmisdim fakat 1 kac kez acmaya calistim acilmadi. Ondan 5 dakika once candy crush oynuyordum. Pil 88%. Ama sonra acilmadi.:/ problem sizce ne ola bilir? Lutfen mumkunse acil yazin :/

 61. Soner

  02/07/2013 at 18:50

  Mustafa bey lütfen banada yardımcı olurmusunuz

 62. Batuhan

  02/07/2013 at 20:33

  mustafa bey ios 7 yükleniminde yazdığınız a-… modelleri ile uyuşmamakta ve pasaport kayıtlı telefonum yurtdışından gelme yinede yükleyebiliyormuyum ?

 63. Gürkan

  03/07/2013 at 12:31

  İos7 ne zaman bizlere guncelleme verecek

 64. Yigit

  03/07/2013 at 16:50

  Mustafa bey, dediniz ki hırsızlar çaldığında telefonu hemen kapatıyor. Telefon kapatılınca da nerde olduğu bulunamıyor. Peki cihazın kapamasına kilit konamaz mı? Hırsız çaldığında telefonu kapatmak istesin ama karşısına şifre çıksın. Şifreyi bilmediği için de cihazı kapatamasın. Eğer bir sürelik bataryası da varsa, cihazın içinde sim kart ve internet de olacağından cihaz bulunabilir diye düşünüyorum. Ama sim kartı çıkarmayı akıl ederse heralde yine telefon kaybolacaktır.

  • Mustafa Tan

   03/07/2013 at 17:25

   Bu yöntemler hırsızı durdurmaz 🙂 Bahsettiğiniz gibi SIM kartı çıkarır. Ona da engel koysalar telefonu pili bitinceye kadar alimünyum folyaya sarsa, yani antenlerini bloke etse pili bitinceye kadar yine bir işe yaramaz.

 65. Volkan

  04/07/2013 at 00:35

  Admin arkadaş bana ulaşabilirseniz e postadan size bir kaç soru sormak istiyorum teşekkürler

 66. EYILMAZ

  04/07/2013 at 00:46

  Merak ediyorum IOS 7 de Samsung Note 2 de olduğu gibi aynı anda 2 ayran özelliği gelir mi?

  • volkan

   04/07/2013 at 12:58

   aynı anda iki ayran özelliğini iple çekiyorum bende. bir ayran yetmiyor. daha dürümün yarısındayım ayran bitmiş. 🙁

 67. zeki

  04/07/2013 at 12:47

  mustafa bey kolay gelsın bende ıos 7 yı yukledım ılk surumunu ama guncellemeyı yaptıgımda telefon kıtlenıyo ıtunes ustundende kuramadım bı bılgınız varmı bu konuyla alakalı sımdıden tskurler

 68. Oğuz

  04/07/2013 at 14:24

  merhaba Mustafa abi bir konuda iznine ihtiyacım var. bana boş bir mail atarmısın?

 69. öZkan

  04/07/2013 at 20:32

  arkadaşlar bugün ios 7 yi yükledim ve bir saat içinde sikdim 6 ya döndüm sakın ama sakın merak amaçlı yüklemeyin daha çok eksik var ömrünüzden ömür gider

  • Anonim

   05/11/2013 at 12:40

   nasıl dondun banada soylesene

 70. EYILMAZ

  05/07/2013 at 08:27

  Merakla bekliyorum IOS 7 de son model Android’li cihazlar da olduğu gibi aynı anda 2 ayrı ekran özelliği gelecek mi?

 71. İsmail

  05/07/2013 at 11:36

  İyi günler Mustafa bey
  Son günlerde çıkan yeni İphone fotoğrafları ile alakalı bi kaç şey söylemek istiyorum
  Şimdi ucuz diyorlar
  Apple şimdiye kadar böyle bişey yapmadı hatırlamıyorum yalnızca mac lerde işlemciyi düşürerek fiyat ucuzlatmıştı
  Peki sadece arka kapağı ve yan paneli değiştirmek be kadar ucuzlatabilirler
  Ayrıca tüm uygulamalara retina desteği istiyorlar
  O zaman ucuz İphone nasıl olacak anlamıyorum

 72. Ahmet

  05/07/2013 at 12:42

  İos 7 yi merakla bekliyorum ama daha cok merak ettigim sey siri de turkce destegi olacakmi?

 73. Bünyamin

  06/07/2013 at 20:33

  ios 7 için iphone bul beta uygulamasını nasıl yükleyebiliriz

 74. Yunus

  07/07/2013 at 01:15

  Mustafa bey jailbreak yapıp yapmamak ile ilgili bir yazı yazabilirmisiniz

 75. Mehmet Rıza

  07/07/2013 at 17:38

  Arkadaşlar ben İOS 7 beta sürümünü yükledim cihazıma(iphone5) fakat kasıyor eksikleri var şarjı çok yiyor . İOS 6 ya (yani bir önceki sürümüne) nasıl çevireceğim yardımcı olurmysunuz lütfen ?
  Teşekkürler

 76. Anon

  07/07/2013 at 17:38

  Mustafa abi benim iPod touch 4g im var seninde bildiğin gibi iOS 7 gelmeyecek ve jailbreak işlerini çok iyi biliyorum sence ne yapsam onla ilgili güzel bir tweak felan var mı iPad mini almayı planlıyorum ama ailem her şeyi SBS ye bağlıyor yani iOS 6 da sıkışıp kaldım

 77. Anonim

  08/07/2013 at 20:56

  Merhaba Mustafa bey İphone 5 var bende ama birturlu wifi bağlanmıyor bazen wifi işaret kutusuna tıklamıyor bile şeffaf oluyor orası ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim lütfen bir formül önerin…şimdiden teşekkürler.

 78. Aysima

  09/07/2013 at 19:00

  Rehberimden sildiğim numaralar mesaj bölümünde harflerini yazdığım anda çıkıyor ve can sıkan bir durum nasıl halledebilirim.?

 79. Anonim

  10/07/2013 at 13:45

  Bence iphone kaybolduğunda İnternet’e bağlı olmazsa işe yaramıyor iphonemi bul seçeneği. Ama kaybolduğunda bir şekilde interneti 3G atifleştirme seçeneği eklenmeli.

 80. Anonim

  11/07/2013 at 09:51

  Selam benim iPhone 5 im var yüksek voltoj elektrikten dolayı cihazım çalışmıyor garantisi de yok ne yapmalıyım

  • SERKAN

   13/10/2013 at 02:22

   bana ulasırsanız bakarım 05377047899

 81. Fatih

  11/07/2013 at 13:28

  Mustafa bey ios7 de pil tuketim detaylari olacakmi tipki android de oldu gibi hangi uygulama nekadar tuketior

 82. Engin

  12/07/2013 at 07:36

  Mustafa bey. İos 7 yi yükledim ayarlardaki yazılım güncellemeye baktığında 7.0 olarak görünüyo ama ben 7.3 ipsw indirdim ve yükledim. Betaları sıra sıramı kurmam gerekiyo. Neden böyle görünüyo yardımcı olursanız sevinirim.

 83. Mustafa Tan

  12/07/2013 at 12:44

  Yukarıdaki yazımızın devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  http://www.iphoneturkey.com/2013/07/ios-7-ozellikleri-inceleme-vii.html

 84. ffsev

  29/07/2013 at 03:19

  Selamlar…İcloud ”etkinleştirme kilidi” açılmış bir cihazın özellikle 3g veya internet bağlantısını kapatabiliyormuyuz acaba,yani evet ise doğal olarak”iphone bul” bir işe yaramayacak değil mi ?

 85. Anonim

  29/07/2013 at 16:20

  Apple IOS 7 versiyonunu muhtemelen Steve Jobs öldükten sonra çıkarmayı hedeflemişti çünkü bu yazılıma muhtemelen rahmetli Steve karşı çıkacaktı ve kullanıcılarımızı bu şekilde radikal değiştirmeye müsaade etmeyecekti, örnek verecek olursak şuan windows 8 ile kullanıcılara metro arayüzü dayatması kullanıcılardan aldığı olumsuz tepkileri önceden sezmemiş olması bunun yanında arayüz kullanıcılar tarafından hayal kırıklığı olarak nitelendirildi.
  kısaca bu versiyonda kullanıcılar biraz değil epey zorlanacak gibiler, alacakları tepkileri şimdiden anlayabiliyorum.

 86. Mustafa

  01/08/2013 at 21:18

  İyi günler Mustafa bey. Siz Apple’a iOS 7 gelişiminde teklifte bulunabiliyormusunuz bilmiyorum eğer Apple sizin geribildirimlerinizi veya fikirlerinizi değerlendiriyorsa benim de bir isteğim olacak.
  1. Apple Store dan uygulama indirirken ikon üzerinde indirme çubuğunun yanında toplam miktar, indirme hızı ve kalan miktarıda da yazarsa kullanışlı olmaz mı

 87. Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma

 88. Caner

  19/09/2013 at 14:22

  Mustafa Bey merhaba, ios 7.0 çıktı fakat etkinleştirme kilidini göremiyorum. Final sürümde bu özellikten vaz mi geçildi? Teşekkürler…

  • Erman

   19/09/2013 at 15:34

   Aynı şekilde bendede görünmüyor…

  • Anonim

   19/09/2013 at 19:21

   Bende de yok 4S kullanıyorum

 89. Oğuz

  19/09/2013 at 15:34

  Mustafa bey iPhone 4 kullanıyorum ve ayarlarda iCloud un altında iphonumu bulun altında etkinleştirme kilidini bulamıyorum bu normal midir?

  • Caner

   19/09/2013 at 15:48

   İphone 5 de de yok…

 90. derya

  19/09/2013 at 16:21

  mustafa bey, acil yardımcı olabilirmisiniz. ios 7 yi yukledim kendi kendine parolayı etkinlestirmis. uzun zamandır telefonumu parolayla kullanmadıgım icinde unuttum su anda nasıl acacagımı bilmiyorum. lutfen yardım edinn

  • servet

   05/11/2013 at 12:53

   aynı problem bendede var naptıysam ıse yaramadı nolursunuz yrdım edın yada bu problemı duzeltcek bısurum cıkrtın telefonumu kullanamıyorum nolurryardım edın
   yalvarıyorum telefonum ıphone 4

 91. Zeynel

  19/09/2013 at 19:54

  Mustafa bey merhaba,
  İ5 kullaniyorum ios7 yukledim ama ayarlarda etkinlestirme kilidi yok iphone’mu bul var ancak sizin ekran goruntusunde oldugu gibi etkinlestirme kilidi yok. Tşk

 92. Çağan telaş

  20/09/2013 at 18:11

  anahtar denetimi açtım telefonum kullanılmaz durumda. home tuşu tıklamasıyla da eski haline gelmiyor ne yapabilirim?

  • ferit

   21/09/2013 at 23:49

   aynı sorun bendede war çözüm bulduğunda mail atarmısın feritdurmussgmail.com

 93. özgür

  22/09/2013 at 10:05

  herkeze slm bende ikinci el iphone 5 vardı ios7 yukledim ve telefonu sıfırlayınca aktivasyon yaparken eskı kullanıcının hesabını ve parolasını istiyor fakat eski kullanıcısına ulasamıyorum :((( ne yaptıysam olmuyor :((( bu durumda telefonu kullanamıyorum ne yapmalıyım…

  • kerem

   07/10/2013 at 21:59

   sorununuzu çözebildinizmi aynı sorun şuan benim başıma geldi ve bit ürlü yapamıyroum

  • SERKAN

   13/10/2013 at 02:23

   shs kayıtlı ıphone 4 ler acılıyor ıkı tane actım suan ıtıbarıyle

   • servet

    05/11/2013 at 12:54

    nasıl yanı yardımcı olurmusunuz

 94. Erdal

  27/09/2013 at 23:49

  Merhabalar ios 7 iphonumu bul uygulaması dediğiniz üzere uzaktan cihazı sıfırladığımızda yeniden kurulmama gibi bir ihtimal yok cihazı kiletledikten sonra yapmanız gereken cihazın içindeki sim kartı çıkarıp başkabir cihaza takıp pin kodunu kaldırmak daha sonrada kilitlemiş olduğumuz cihaza takmak sonrası çok kolay yeni aldığımız iPhone gibi yeni bir cihaz gibi ayarlaya biliyoruz kısacası çöp falan olmuyor

 95. Emre Nisanci

  06/10/2013 at 15:44

  Merhaba Mustafa abi,

  Yazinizi ilk paylastiginiz zaman okumustum. Hatirladigim kadariyla yazinizda iphone bul secenegi aktif oldugunda sifreye sahip olmayan birisi hic bir sekilde telefonu sifirlayamayacagini soylemistiniz. Fakat sifreyi bilmeden iphone sifirlanabiliyor. Telefonu itunes a bagli bir sekilde DFU modu ile calistirdiginizda telefon kendini sifirliyor.

  Saygilar:)

  • Mustafa Tan

   06/10/2013 at 16:02

   • Emre Nisanci

    10/10/2013 at 13:27

    O yazinizi da ilk yazdiginizda buyuk bir zevkle okumustum. Anlattiklariniz kesinlikle dogru fakat iphone bul aktif olsa dahi telefon sifirlanabiliyor. Telefonu itunes a baglayip. Kilit tusu ve home tusuna basili tutup bekliyorsunuz telefon kapaninca kilit tusundan elinizi cekip home tusuna basmaya devam ediyorsunuz. İtunes size bir sure beklemenizi soyluyor o sure zarfinca basili beklerseniz telefon kendini sifirliyor. Yani demem o ki calinan bir telefon sifirlanabiliyor ne yazikki.

    Bu arada yazilarinizi buyuk bir zevkle okuyorum. Yorumlara da ilginizden dolayi tesekkur ederim:)

    • Murat Kartal

     22/10/2013 at 19:38

     emre kardeşim ben 2 defa sıfırlamayı denedim ama aktif olmadı,iphone aygıtını etkinleştir tekrar geliyor,bu yorumunuzu gördükten sonra tekrar sıfırlamayı denedim ama aktifleşmedi telefonu 2 haftadır kullanamıyorum ne yapıcağı mı bilemyorum

 96. SERKAN

  13/10/2013 at 02:24

  SHS KAYITLI IPHONE 4 LERI KIRIYORUM BEN 🙂

 97. fatih

  06/11/2013 at 01:05

  COK COK COK ÖNEMLİ

  Merhaba mustafa bey

  anahtarla denetimi aktif ettim yanlışlıkla şuan ise hiçbir şekilde telefona müdehale edemiyorum, acil yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler iyi çalışmalar

 98. erkan tutan

  20/11/2013 at 16:55

  iphone 5 ikinci eldim ama bnden once kullanan kişi bu uygulama ya yapmış ve iphone şuanda kilitli acılmıyor bunun acma yolu nasıl olur lütfen yardım edin 🙁

 99. emrah

  27/01/2014 at 10:21

  anahtarla denetim aktif halde fakat hiç bir işlem yapamıyorum geri pasif duruma getirmek elle yapmak istiyorum işlemlerimi yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim..