iOS 7 ile Test Sürüşü – V

Geçenlerde paylaştığımız “iOS 7 ile Test Sürüşü – IV” başlıklı yazımıza kaldığımız yerden, yani iOS 7 Beta Test sürümü hakkındaki izlenimlerime devam ediyoruz. Sonbaharda tüm kullanıcılara açılacak olan iOS 7’de bir çok yeni ve değişen özellik olduğu için mecburen hepsini yavaş yavaş paylaşabiliyorum 🙂

Sınırsız Klasörler

iOS 7 ile gelen önemli bir değişiklik/yenilik de klasör yapısı ile ilgili. Bildiğiniz gibi uygulamaların ikonlarını biribiri üzerine sürükleyerek klasör yapısı oluşturabiliyoruz. Bu sayede biribiri ile alakalı uygulamaları bir klasörde toplayıp, daha sonra lazım olduğunda kolayca bulabiliyoruz. Fakat iOS 7’e kadar bir klasör içine iPhone için maksimum 16 uygulama (ya da ikon), iPad için ise 20 uygulama sığıyordu. Bu nedenle eğer cihazımızda 9’dan fazla oyun var ise hepsini bir klasörde toplayamıyor, birden fazla klasör oluşturmak zorunda kalıyorduk.

iOS 7 ile ise bir klasöre konabilecek ikon/uygulama limiti kalkmış durumda. Yani bir klasör içine istediğimiz kadar uygulama taşıyabiliyoruz. Tabii bir klasörü açtığımızda bir anda yine en fazla 9 uygulama görebiliyoruz ama parmağımızla ekranı sağa ve sola kaydırdığımızda geri kalan uygulamalara da ulaşabiliyoruz.  Yani klasör içinde birden fazla sayfa oluyor her biri maksimum 9 ikon içeren.

Kamera

iOS 7’deki genel tasarım değişikliklerinden Kamera uygulaması da nasibini almış. Fakat tasarım değişikliği yanında resim ve video çekimine bazı yeni özellikler de gelmiş. Örneğin artık “Kare” (Square) modunda resim çekebiliyoruz. Yani resimlerimiz baştan kare olarak çekiliyor ve kaydediliyor, bu sayede sonradan kare yapmak zorunda kalmıyoruz.

 

iOS 7 ile gelen diğer bir yenilik de Instagram kullanıcılarının zaten aşina olduğu filtreler, yani fotoğraflarımıza uyguladığımız efektler. Bu tip efektler amatörce çekilmiş fotoğraflara profesyonel bir hava kattığı için çok seviliyor. iOS 7 ile gelen filtre sayısı çok değil, fakat kullanıcıların en çok kullandığı efektler artık Kamera uygulamasıyla standart olarak geliyor ve de resmi çekmeden önce Kamera uygulamasıyla bir filtre seçip ondan sonra da filtredeki haliye resmimizi çekebiliyoruz.

Ayrıca filtreleri sadece Kamera ile çekim yaparken değil, yaptıktan sonra da Fotoğraflar uygulamasından “Düzenle” seçeneği kullanarak da uygulayabiliyoruz. Yani her fotoğraf çekimi öncesi illa bir filtre seçmek zorunda değiliz.

Maalesef iOS 7 ile gelen bu yenilik de her modelde bulunmuyor. Kamera’daki filtre özelliğinden sadee iOS 7 yüklü iPhone 5, iPhone 4S ve iPod touch 5.nesil yararlanabiliyor. Fotoğraflar uygulamasıyla sonradan filtre ekleme özelliğinden de iOS 7 yüklü iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 5.nesil, iPad 3, iPad 4 ve iPad mini yararlanabiliyor.

Video Kaydı Sırasında Zoom

iOS 7 ile video çekime gelen bir yenilik de zoom özelliği. Artık iOS 7 ile fotoğraf çekiminde olduğu gibi video kaydı sırasında da iki parmağımızla zoom yapabiliyoruz.

Dinamik ve Panoramik Duvar Kağıdı

iOS 7 ile gelen özelliklerden bir tanesi de dinamik duvar kağıtları kullanabilmemiz. “Ayarlar -> Parlaklık ve Duvar Kağıdı” menüsünden hazır yüklü gelen  Dinamik duvar kağıtlarından birini seçtiğimizde ve cihazımızı hareket ettiğinde, dinamik duvar kağıdındaki bazı objeler de hareket ediyor. Açıkçası dinamik duvar kağıtları hoş gözüküyor ama şahsen benim çok önemli bir özellik değil 🙂 Muhtemelen statik duvar kağıdından daha fazla pil tüketecektir.

Fakat bu konudaki esas yenilik ve ilginç olan, Panoramik olarak kaydettiğimiz fotoğrafları duvar kağıdı olarak kullanabilmemiz. Yani geçtiğimiz sene iOS 6 ile birlikte sadece iPhone 4S, iPhone 5 ve iPod touch 5.nesile gelen Panorama özelliğini kullanarak yukarıdaki gibi bir fotoğraf çektiğimizde, daha sonra bunu iOS 7’de dinamik duvar kağıdı olarak kullanabiliyoruz.

Panoramik fotoğrafların duvar kağıtları ise çok daha ilginç oluyor çünkü cihazımızı hareket ettirdikçe 180 derecelik resmimiz de arka planda hareket ediyor, yani değişiyor.

Güncelleme (15 Eylül 2013) : Apple ilk iOS 7 test sürümlerine, panoramik duvar kağıtlarının 180 derecelik hareketini eklemişti ama sonradan kaldırdı. Yani panoramik duvar kağıtları duvar kağıdı yapılabiliyor ama 180 derece hareket etmiyor.

 

Fakat o kadar akıcı bir şekilde değişiyor ki 🙂 En azından iPhone 5’te panoramik duvar kağıdı çok başarılı bir şekilde çalışıyor ve en ufak bir takılma yapmıyor.

Fotoğraflar ve Koleksiyonlar

iOS 7 ile değişenlerden bir tanesi de Fotoğraflar uygulaması. Fotoğraflar uygulamasına Koleksiyonlar ismi verilen güzel bir özellik gelmiş ki bu özellik sayesinde yıllar içerisinde çektiğimiz binlerce fotoğrafa hızlıca gözatabiliyoruz ve bu fotoğraflar daha derli toplu gözüküyor.

Eğer yaklaşık 6 ay önce çektiğimiz bir fotoğrafı arıyorsak, artık bu fotoğrafa ulaşmak çok daha kolay oluyor resimler tarih ve konum bazlı gruplandığı için. Yani istersk yıl bazında, istersek de aylar bazında resimleri gruplatıp eski resimlerimize hızlıca ve kolayca gözatabiliyoruz. Ayrıca gruplanmış resimlerin başlığında hangi konumlarda çekildiği yazıyor. Bu başlıklara tıkladığımızda da Harita görünümüne geçiş yapıyoruz aşağıdaki gibi.

 

Ayrıca yine iOS 6’da olduğu gibi “Ayarlar -> iCloud -> Fotoğraflar” menüsünden “Fotoğraf Yayınını” ve Fotoğraf Paylaşma‘yı aktif hale getirdiğimizde, aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi Fotoğraflar uygulamasında “Paylaşılan” sekmesi çıkıyor.

Fakat iOS 7’deki Paylaşılan sekmesindeki fotoğraflar artık “Etkinlik” (Activity) başlığı altında çok daha güzel görünüyor. Bu sayede paylaşılmış en güncel resim, video ve yorumları etkinlik ekranından takip edilebiliyor.

Gerçi iCloud’un bu özelliğini ne kadar kişi kullanıyor bilmiyorum. Genelde çoğu kişi resim ve video paylaşmak için Twitter ve Facebook kullandığından, buradan ayrıca bir paylaşım yapmıyordur. Çünkü iCloud paylaşımları için diğer kullanıcılarda da iCloud hesabı olması gerekiyor. Belki özel paylaşımlar yapmak isteyenler için iCloud iyi bir tercih olabilir.

—-

iOS 7 Beta Test sürümü ile ilgili izlenimlerimize gözatmaya aşağıdaki yazıdan devam edebilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-inceleme-vi.html

165 Comments

 1. Serdar

  23/06/2013 at 13:08

  Ben Facebook for iOS programı ile Facebooka girdiğimde özel mesajdaki metni kolaylıkla kopyalaya biliyorum ama ne yazık ki, her hangi Facebook paylaşımındaki yazıyı kopyalayamıyorum. Facebookda paylaşılan her hangi durum güncellemesini veya paylaşılan resminin altına yazılan yorumu nasıl kopyalarız?
  Varmı bunun bir yolu, yordamı?
  Yardımcı olursanız sevinirim…

 2. Oğuz

  23/06/2013 at 13:15

  Merhaba Mustafa abi. Hareketli duvar kağıdı da mı sadece iphone 5 gelecek. Veya panaromik resimleri duvar kağıdı olarak sadece iphone 4s ve 5 demi yapacağız.

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 13:26

   iPhone 4S’te olacak panorama özelliği olduğu için ama iPhone 4’e gelmez diye düşünüyorum.

   • Oğuz

    23/06/2013 at 16:59

    Panaromik bi fotoğraf yüklersek ve onuda duvar kağıdı yaparsak sanırım 4 de olur ama kendi çektiğimiz resimlerde böyle bir şans olmayacak galiba. Birde abicim iOS 7 den sonra 3GS ler için tekrar iOS 6 güncellemeleri devam ediyormu yoksa 6.1.3 olarak kalıyor mu?

    • Mustafa Tan

     23/06/2013 at 17:04

     Genelde kalıyor. Ancak çok ciddi bir güvenlik açığı çıkarsa belki o zaman iOS 6.1.4 veya iOS 6.1.5 çıkabilir iPhone 3GS için.

 3. Osman

  23/06/2013 at 13:17

  yine çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık Mustafa bey. gercekten yeni özellikler cok güzel, 4s kullaniyorum ve amatörce bende ios7 yükledim telefonuma. telefon başka bir hal aldı yeni yazılımla. iphone 5 tasarımına birde bu arayuz eklenince 5s çıksada alsam diye sabırsızlanıyorum..

 4. Osman

  23/06/2013 at 13:21

  4s te de mevcut hareketli duvar kağıtlar ve panoroma fotograflarini hareketli duvar kağıdı yapmak..

 5. Jankat Çapar

  23/06/2013 at 13:29

  Paylaşılan fotograf yayınında fotoğraflarımı görmek güzel :))

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 13:31

   Paylaşmışken güzel fotoğraflar olsun bari dedim 🙂 Bizim çektiklerimiz birşeye benzemiyor.

 6. Anonim

  23/06/2013 at 13:44

  İphone 5s bekliyorum ama sabirsizlaniyorum ne zaman cikcak mustafa bey iphone 5s

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 13:47

   Her sene olduğu gibi sonbaharda.

   • Burak

    23/06/2013 at 16:33

    Bende bekliyorum ay olarak söyleyebilir misiniz ?

    • Mustafa Tan

     23/06/2013 at 16:37

     Maalesef söyleyemem çünkü kimse bilmiyor. Tek resmi açıklama Apple’dan o da sonbahar diyor. Emin olun kendileri de şimdiden kesin bir tarih açıklayamaz fakat Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde satış en geç ekimde başlar. Ülkemizde satış da en geç kasım veya aralık gibi başlar.

 7. Fatih

  23/06/2013 at 13:48

  Fotoğraflardan konu acılmışken yeni ios da o bildiğimiz duvar kağıtları değişmiş mi mustafa bey?

 8. Serdar

  23/06/2013 at 13:53

  Slm Mustafa bey herzaman ki gibi guzel bir yazi olmus ellerinize saglik muzik uygulamasindada degisiklikler olmus acaba bu konudada bir yaziniz olacakmi muzik dinlemeyi cok seven biri olaraktan merak icindeyim tesekkurler..

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 13:53

   Evet var bazı değişiklikler. Paylaşacağım onları da merak etmeyin 🙂

  • Serdar

   23/06/2013 at 23:47

   Teşekkürler Mustafa Bey heycanla bekliyoruz.

 9. Erbuğa

  23/06/2013 at 13:53

  Bir klasöre 9 uygulama demişsiniz iphone 5 kullanıyorum aldığım günden bu güne klasöre sayı sıkıntısı çekmedim şuan oyun klasörümde 13 tane uygulama mevcut

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 14:05

   Kesinlikle Haklısınız pardon. iPhone ve iPodTouch’ta maksimum uygulama limiti 16, iPad’de ise 20. Gözümden kaçmış yazıyı şimdi düzeltiyorum.

 10. Talat

  23/06/2013 at 13:54

  Sabirsizlikla bekliyorum ne zaman yayinlanacak tam surum acaba

 11. Serhat

  23/06/2013 at 14:00

  Peki artık ipod touch 4’e yazılım güncellemesi gelmiyecekmi ?? ßilginiz varmı ?

 12. Alper

  23/06/2013 at 14:01

  Mustafa Bey elinize saglik, yine sonbaharda iOS7 ile tanisinca sanki aylardir kullaniyormuscasina hakim olacagiz sayenizde.. Yazida mevcut durumda klasore 9 ikon sigiyor demissiniz ama sanirim 12 olacak (4 sira ve 3 sutun seklinde), en azindan bende oyle 😉

  Bir de artik bazen yazili anlatimin yetersiz kaldigi, kisa videolarin da devreye girmesi gerektigi hissi uyandi bende (Vine gibi 6 sn. bile yeterli olur belki.). Ornegin panoramik fotograflarin wallpapaer oldugundaki hareketini gostermek gibi. Ne dersiniz?

  İyi calismalar.

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 14:05

   Kesinlikle Haklısınız. iPhone ve iPodTouch’ta maksimum uygulama limiti 16, iPad’de ise 20. Gözümden kaçmış yazıyı şimdi düzeltiyorum.

   • Alper

    23/06/2013 at 14:18

    Yalniz yazinizdaki ufak bir klasor hatasina gelen uyarilarin sayisi bile ne kadar dikkatli ve bu ise merakli bir kitle tarafindan takip edildiginizi gosteriyor 😉 Herkes yaziyi kendisi yazmiscasina sahipleniyor. Kolayliklar dilerim..

    • Mustafa Tan

     23/06/2013 at 14:19

     Bu yüzden her yazıya elimden geldiğince özenmeye çalışıyorum bu güzel kitle için 🙂

 13. Ömer

  23/06/2013 at 14:02

  Öncelikle yaziniz icin tesekkürler. Ancak; yazinizin basindaki
  ”iOS 7′e kadar bir klasör içine maksimum 9 uygulama (ya da ikon) sığıyordu.”
  Yanlis bir bilgi olmus, zira iPhone 5’e kadar bir klasör 12 uygulama alabiliyorken; iPhone 5 ile beraber bu sayi 16 uygulamaya yükselmisti.

  Yalniz klasördeki uygulama sayisinda ki limitin kaldirilmasi cok güzel olmus. Öyle ki bazen ayni türden uygulamalarda birden fazla klasör yaratmak gerekebiliyordu. Fakat benim kafama takilan, ekranda yeterli bos alan olmasina karsin neden bir uygulama klasörünün her ekraninda sadece 9 uygulama ile sinirlandirilmis olmasi? Eskisi gibi klasör acildiginda 12/16 uygulama gösterilse daha kullanisli olmaz miydi sizce de?

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 14:04

   Haklısınız iPhone ve iPodTouch’ta maksimum uygulama limiti 16, iPad’de ise 20. Gözümden kaçmış yazıyı şimdi düzeltiyorum.

 14. Bayram

  23/06/2013 at 14:32

  Peki Mustafa bey mesaj konusuna yenilik olacak mı mesaj menüsü cok ortada bir şifre gibi birşey

 15. Faruk

  23/06/2013 at 15:02

  Mustafa bey bi sorum olacak iponede video çekerken doraklama yapılamiyor iso 7 ile bu sorun aşildimi ceap verirseniz sevinirim

 16. Goksel

  23/06/2013 at 15:37

  Merhabalar acaba su anda beta versiyonu 4s e nasil yukleyebilirz ?

 17. Ahmet Samet Coşgun

  23/06/2013 at 15:45

  Mustafa Bey tüm yazılarınızı okuyorum ve çok yararlı bilgiler içeriyor. Teşekkürler

 18. Sait mert

  23/06/2013 at 15:47

  Peki nezaman gelecek bu tam surum ?

 19. Goksel

  23/06/2013 at 16:47

  Mustafa bey beta surumu 4s ye nereden indrp yukleyeblrz

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 16:57

   Sertifikalı iOS geliştiricileri kullanıcı adı ve şifrelerile girip Apple’ın sitesinden indirebiliyor. Beta test sürümleri son kullanıcıya açık olmadığı için herkese açık bir download adresi yok.

   Fakat bazı geliştiriciler indirdikleri dosyaları torrent’e ekliyorlar. Bazı kullanıcılar da torrent’ten indiriyor.

 20. ADEM idin

  23/06/2013 at 16:59

  Ellerinize sağlık MUSTAFA bey çok iyi analizler yapıyorsunuz

 21. Oğuz

  23/06/2013 at 17:05

  17 SMS var abi. Hiç okumuyorsun anlaşılan. Sonra toptan siliyor gibisin 🙂

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 17:09

   Çoğu spam veya banka bildirileri. Bildirim ekranından okuduğum için ayrıca içine girmiyorum mesajın 🙂

   • Oğuz

    23/06/2013 at 17:18

    Hattın Türkcell ise abi SMS engellemeyi kullan. Hepimiz muzdaribiz bu SMS lerden 🙂

 22. Ahmet

  23/06/2013 at 17:23

  Bir daha iphone almam. Neden güncellemeleri her telefona uygulamıyorlar. Aldığımız telefon belli bir zaman sonra demo oluyor:(

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 18:31

   Çünkü eski telefonlar yeni güncellemeleri kaldırmıyor. Fakat bu sadece iPhone için geçerli değil. Hatta iPhone bu konuda en iyilerinden biri diyebiliriz. Yani eski modeller destek açısından.

 23. mesut hasanbas

  23/06/2013 at 17:49

  arkadaslar buyrun İOS 7 pc ye indirin sonra masa ustune atip itunesden shifte basili tutup guncellemeleri denetle diyin ve kurun….gule gule kullanin 🙂

 24. mesut hasanbas

  23/06/2013 at 17:51

  mustafa bey ben ios7 yi kurdum kilitli ekran kismi ingilizce dogru dimi

 25. mesut hasanbas

  23/06/2013 at 18:32

  arkadaslar mustafa bey verdigim linki kaldirmis yetisebilenler almistir digerleri
  icin uzgunum

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 18:35

   Kusura bakmayın bu sorumluluğu alamam. Çünkü daha önce bu konuda sıkıntı yaşadık.

  • Abdülkadir OLGAÇ

   24/06/2013 at 09:21

   Bana atarmısınız

 26. özgür

  23/06/2013 at 18:38

  çok yardımcı oluyorsunuz paylaşımlarla, teşekkürler…

 27. Jankat Çapar

  23/06/2013 at 18:51

  Jawbone ile ilgili yaptığınız incelemeden sonra en kısa sürede Göktuğ Bey’in Nike FuelBand incelemesi yapacağını söylemiştiniz. (Yanlış hatırlıyorsam kusura bakmayın) İncelemeyi ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?

 28. Adaplv

  23/06/2013 at 19:28

  İos 7 sorunsuz birşekilde yükledim fakat tek sorunu skype yazışmaya girdiğim an otomatik kapanıyor video ve konuşmada ise hiç bir sorun yok bilgisi olan var ise yardımlarınızı bekliyorum.

 29. Bülent

  23/06/2013 at 19:28

  Mustafa bey sizin bu yazılarınız sayesinde ıphone kullanmak artık çok kolay teşekkürler 6 yıldır kullanıyorum bazı şeyleri yeni keşfediyorum

 30. Can

  23/06/2013 at 19:40

  Selamlar Mustafa bey ben şeyi sorucaktim 2013 te Türkiye’ye resmi apple Store açılacak gibi bisey vardı onun hakkında bilginiz var mı ?

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 20:08

   Evet açılacak Zorlu ve Akasya AVM’lerinde. Fakat önce halen inşaati halen devam eden 2 AVM’nin de bitmesi lazım 🙂

 31. OrcunZ

  23/06/2013 at 19:45

  Mustafa Bey merhaba
  Acaba mesajlarda gelen mesajları seçerek toplu cevaplama modu olacak mı
  Bayram ve kandillerde zor oluyor tek tek cevaplamak

  • İnce Memed

   25/06/2013 at 17:39

   amerika’lılar mübarek geceleri kutlamadığı için biraz zor gelir bu özellik 🙂 siz şimdilik kopyala-yapıştır ile idare edin bence.

 32. UĞUR

  23/06/2013 at 19:51

  Mustafa bey iphone 4 kullanıyorum 6 1 3 sürüm çektiğim video pause olmuyor. Kaldığı yerden devam edemiyorum sanki önceden böyle değildi acaba programda mı? Sorun var

 33. UĞUR

  23/06/2013 at 19:57

  Bana vide duraklaması hakkında bilgi verecek birisi yokmu iphone 4 cihazım

 34. ✨Crazy✨

  23/06/2013 at 21:06

  Teşekkürler

 35. Nur

  23/06/2013 at 21:29

  İOS 7 test sürüsünü iphone 4s’de yapabiliyor muyuz. Yoksa sadece İphone 5 de mi yapılıyor. Bilgi verir misiniz??

  • Umutbarisbasol

   23/06/2013 at 21:37

   Bilgisayardan imzdl.com’a gir IOS Betas’a tıkla 4S icin olanı indir sonra iTunes’u aç Shift’e basili tutarak güncellemeleri denetle’ye tıkla indirdiğin dosyayı seç yüklemeye başlayacak

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 21:47

   iOS 7 sonbaharda iPhone 4, iPhone 4S ve iPhone 5’lere de geleceği için Apple beta sürümlerini iPhone 4S’ler için de yayınlıyor.

   • Barcelino

    23/06/2013 at 22:50

    Mustafa cevap yazmadınız Beta 2 hakkında ne zaman cıkar diye

    • Mustafa Tan

     24/06/2013 at 00:12

     Sadece cevabını bildiklerimi yazıyorum 🙂 Beta 2’nin ne zaman çıkacağını bir tek Apple biliyor.

 36. Harun

  23/06/2013 at 22:51

  Çok güzel paylaşım.ellerinize sağlık.merakla bekliyorum ios7 yi

 37. Oğuz

  23/06/2013 at 23:21

  Sabirisizlaniyorum köklü bi degisiklik oluyor

 38. Nur

  23/06/2013 at 23:39

  Bilgiler icin tesekkür ederim

 39. Dogukan

  24/06/2013 at 00:01

  Merhaba,
  Bilmedigim icin soruyorum. Fotografi kare olarak cekmemiz ne ise yariyor?
  Tesekkurler

 40. Adem

  24/06/2013 at 01:56

  İ Phone 5’te 16 uygulamayı bir kalasör içinde aynı anda görebiliyoruz bunun 9’a düşmesi mantıksız olmuş. Sınırsız sayıda uygulamayı aynı klasöre atmak her nekadar iyi olsada uygulama görünürlük sayısını düşürmeleri çelişki gibi geldi. Çok fazla uygulama barındıran bir klarsör içinde istediğimizi kolayca bulmak pek pratik olmayacak sanırım.

  • İnce Memed

   25/06/2013 at 17:35

   arama özelliği var. uygulamanın tam adını yada adının bir kısmını yazın çıksın. klasör klasör dolaşmaya gerek yok.

   • Adem

    28/06/2013 at 18:18

    Sanırım onlarca uygulamanın adını bir çırpıda hatırlamakta çok pratik olmayacaktır.

 41. Ahmet akgün

  24/06/2013 at 13:17

  İos 7 beta 2 24 haziran yayımlanacakmı

 42. Onur

  24/06/2013 at 13:26

  Mustafa bey uygulanaşar için inceleme yazıları yazıyorum size nasıl gonderebilirim

 43. yakup

  24/06/2013 at 13:28

  mustafa bey bu konularda hassasınız biliyorum ama soruma cevabı soru-cevap kısmında alamadım,(iphone 5) telefonun kendi fotoğraf uygulamasında çekdiğim fotolar tam ekran boyutunda olmuyor tıpkı iphone 4 ekran boyutunda oluyor , ancak video çekim yaparken çekilen fotolar tam ekran oluyor, bu sorunu nasıl çözerim yoksa herkesin mi böle?? teşekkür ederim

 44. Osman

  24/06/2013 at 13:37

  kontrol merkezindeki el feneri ve pusula içindeki su terazisi bizi birçok ufak uygulamadan kurtarıcak gibi duruyor..

 45. Hsn

  24/06/2013 at 14:47

  Merhaba Mustafa bey
  ios7 yüklü iphone 5 ile iphone kullanan kişileri aradıgımda ios 6.1.2 de oldugu gibi görüşmeler cok kötü geçiyor böyle birşeyle karşılaştınızmı? Saygılarımla

 46. ugurbrs

  24/06/2013 at 16:43

  mustafa bey;
  yukarıda belirttiğiniz gibi panorama duvar kadı yüklediğim zaman telefon uygulamıyor sanırım yada ben yapamadım sadece çektiğimiz fotolarda uygunmudur?

 47. Yücel

  24/06/2013 at 17:40

  Mehaba iturkeybiz uygulamanızı kullanıyorum reklamları kaldırmak için ücretli versiyona geçtim. Şuanda uygulama tarayıcı gibi çalışıyor. Uygulamaya girdiğimde bir konu seçince uygulama içinden web sitenizden ilgili başlığa gidiyor. Bu sorunla ilgili bilgi alabilir miyim. Uygulama bu şekilde çalışıcaksa safari kullanmak daha mantıklı çünkü. Sadece bildirim için bu uygulamayı kullanmayı düşünmüyorum.

 48. Burak

  24/06/2013 at 19:48

  Mustafa bey bi sorum olucaktı cevaplarsaniz sevinirim simdi bende ios 7 yi yukledim fakat delevory hesabim yok simdi beta 2 ciktiginda guncelleme oldugunda yani bu bana ayarlar ,genel, yazilim guncelemede cikarmi ?

  • Mustafa Tan

   24/06/2013 at 19:57

   Hayır çıkmaz. Beta 1’i yüklediğiniz gibi yüklemeniz gerekecek.

   • Burak

    24/06/2013 at 20:05

    Peki sizde cikicakmi dedgim gbi ? Anladim mustafa bey tesekkur ederim bi sorum daha olucak lutfen bunuda cevablarmisiniz simdi ben bu beta 1 i yukledigim gibi beta 2 ciktiginda da yukleyebilcekmiyim ? Veya tekrar 6.1.4 geri donus yapabilirmiyim ? Donemezsem ios 7 nin final surumu ciktiginda onu nasil yuklicem?

 49. Melis

  24/06/2013 at 20:46

  Merhabalar bir şey soracağım yeni çıkan bu ios7 sürümüne dayanarak yeni iphoneun -tahminen 5s’in- ne zaman çıkmasını bekliyorsunuz?

  • Mustafa Tan

   24/06/2013 at 21:34

   Her sene olduğu gibi sonbaharda. Beta sürümler bu gerçeği değiştirmiyor. Zaten Apple de iOS 7’nin final sürümünün son baharda çıkacağını söyledi. Yeni iOS final sürümü ile birlikte yeni iPhone da çıkıyor biliyorsunuz. En azından son iki sene bu şekilde oldu ve de Eylül/Ekim ayını buldu.

 50. Halil

  24/06/2013 at 22:01

  Mustafa bey bu iOS 7 ile gelecek tüm özellikleri 4s de kullana bilirmiyiz

 51. Burak

  24/06/2013 at 22:02

  Mustafa bey bi sorum olucaktı cevaplarsaniz sevinirim simdi bende ios 7 yi yukledim fakat delevory hesabim yok simdi beta 2 ciktiginda guncelleme oldugunda yani bu bana ayarlar ,genel, yazilim guncelemede cikarmi ?

 52. Okan alan

  24/06/2013 at 22:12

  iOS 7beta 2 test sürümü için test sürüşü olacakmı Mustafa bey ?

  • Mustafa Tan

   24/06/2013 at 22:29

   Elbette beta test sürüş yazılarına devam edeceğiz 🙂

   • Zafer

    23/09/2013 at 00:36

    Mustafa bey ben video cekimi yaparken yakinlastirma yapamiyorum, ios7 de bu ozelligin oldugunu biliyorum acaba benim telefonumda mi bi sorun var, 4s kullanicisiyim

 53. Yusuf

  24/06/2013 at 22:28

  Win 8 seklinde kayar ekran yapmislar bu ozelligi daha goren olmadi sanirim. Ayarlar sekmesinde her hangi ayara girince ekranin sagindan bastirarak bir onceki sayfaya donus yapabiliyorsunuz ii gunler

 54. Yusuf

  24/06/2013 at 22:33

  Yukarida sag taraftan yazdim yeri sol taraftan ekrani saga dogru surukleyince bir onceki menuye donecek sekilde duzeltiyorum. 🙂

 55. Burak

  24/06/2013 at 23:03

  Mustafa bey yazdigim mesaji cevaplarmisiniz lutfen rica ediyorum ?

 56. Önder Ataseven

  25/06/2013 at 01:26

  Apple’ın web sayfasından anladığım kadarı ile, iOS 7 beta 2 yayınlandı. İpad için de ios 7 geldi. Hayırlı olsun.

 57. Önder Ataseven

  25/06/2013 at 06:28

  Evet doğru imiş. İos 7 beta 2 yayınlandı ve beklemeden hemen indirdim. Uygulamalar biraz daha renklenmiş, oturmuş ve güzelleşmiş. Unutulan ” sesli notlar ” eklenmiş.

  • Yiğit

   25/06/2013 at 14:58

   İos 7 yi nerden yükliyebilirim iphone 4 kullanıyorum

 58. Alp

  25/06/2013 at 12:47

  Mustafa bey ios 7 beta 2 yüklemem için link atarmısınız ve yüklersem beta 3 çıktığında güncelleyebilir miyim?

  • Alp

   25/06/2013 at 12:47

   Cevaplarsanız sevinirim

   • Berk

    26/06/2013 at 20:35

    Imzdl.com

 59. Evren

  25/06/2013 at 13:00

  Merhaba Mustafa bey benim iPhone 4s im var dün akşam 7 de Youtube da bi video açtım ses çalışmadı sonra bi kaç yerde daha denedim iPhone daki video bölümüne falan da girdim ordada çalışmadı har yerde denedim çalışmadı en sonunda sesli notlar da denedim çalıştı ama diğer yerlerde hala çalışmıyor ne yapmalıyım?

  • Anonim

   28/06/2013 at 15:48

   Bende de aynı sorun olmuştu. Kulaklık takınca ses geliyordu. Telefonu sıfırla düzelir.

 60. Evren

  25/06/2013 at 13:11

  Mustafa bey ben iOS 7 nin android e benzetilmeye çalışıldığını düşünüyorum sizce haklımıyım?

 61. Yiğit

  25/06/2013 at 14:57

  Mustafa bey iphone4üm var bu
  Cihazada İOS7 yükliuebilirmiyim ve nasık yükşeyebilirim şuanda İOS 1.6.3 sürümü yüklü

  • Önder Ataseven

   25/06/2013 at 20:19

   Bence Apple yenisini yapana kadar en iyisi yine odur.

 62. ceyda

  25/06/2013 at 15:41

  ipadler için panoramik özellik olacak mı?

 63. erhan şahin

  25/06/2013 at 16:29

  Mustafa bey;

  Sanki ekran renklerinden ve sade yapısından bir sonraki nesil iphone geçen yıl tescil ettirilen şeffaf bir cam panel üzerine olacak mı diye bir düşünce oluştu ???

 64. Burak

  25/06/2013 at 17:32

  İos 7 beta 2 den tekrar 6.1.4 e donus yapabilirmiyiz ? İ tunesnden sistem kurtarma yapip geri yukleme desek olurmu acaba ?

  • Anonim

   28/06/2013 at 15:49

   Evet mümkün. İ tunes ile yapabilirsin.

 65. Önder Ataseven

  25/06/2013 at 20:03

  iOS 7 beta 2’de takvimde etkinlikler aylık görünümde etkinlikler renk değişimi ile belli olmuyor. Kimi uygulamalarda iOS 6 klavyesi çıkıyor.

 66. Önder Aziz

  25/06/2013 at 23:37

  Yazılarınızı sürekli takip etmeye çalışıyorum. Çok yararlı bilgiler veriyorsunuz. Çok teşekkürler. Ben size ilk kez yazıyorum ios7 deki klasör yeniliği iphone 4s de olacakmı?

 67. Yunus

  26/06/2013 at 09:27

  Merhaba Mustafa Bey,

  iphone 4s de fotoğraf çekmeden önce filtre koyamıyoruz sanırım bu unutulan bir şey mi arkadaşımda 5 var onda fotoğrafı çekmeden önce filtre yapabiliyor ancak bende 4s var fotoğrafı çektikten sonra düzenle diyerek filtre ekleyebiliyorum böyle mi olacak yoksa bu bir hata mı ? beta 2 yükledim yine görünmedi.

  • Mustafa Tan

   26/06/2013 at 10:32

   Yukarıdaki yazıda, sorunuzla ilgili bilgi mevcut:

   “Maalesef iOS 7 ile gelen bu yenilik de her modelde bulunmuyor. Kamera’daki filtre özelliğinden sadee iOS 7 yüklü iPhone 5 ve iPod touch 5.nesil yararlanabiliyor. Fotoğraflar uygulamasıyla sonradan filtre ekleme özelliğinden de iOS 7 yüklü iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 5.nesil, iPad 3, iPad 4 ve iPad mini yararlanabiliyor.”

   • Yunus

    27/06/2013 at 12:02

    Teşekkürler

 68. Zorro

  26/06/2013 at 09:32

  Selamlar! iOS7 beta 2 iPad uyumlu oldugu icin sormak istiyorum kuran arkadaslara, acaba F klavyenin harf sorunu çözüldümü?

 69. Önder Ataseven

  26/06/2013 at 13:33

  İpad 3’e iOS 7 beta 2’yi yükleyemedim. “Shift + güncelle ” yapıp iOS 7 yazılım üzerine tıkladığımda ” firmware uyumlu olmadığından İpad güncellenemedi ” uyarısı veriyor. Bir çare bulamadım. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Selamlar

  • Önder Ataseven

   30/06/2013 at 12:26

   Neyse kendi sorunumu kendim hallettim. iPad firmware dosyalarını tek tek indirdim. iPad 3’üme ait firmware ( ios 7 ) dosyası ile ios 7’yi yükledim. Ilgilenenlere teşekkür ederim. Ios 7 beta 2’de çoklu görevler aktif olduğu halde çalışmıyor.

   • Umutbarisbasol

    30/06/2013 at 12:59

    Ya nereden indirdiğini söyler mısın? aynı sorun bende de oluyo

 70. necmi

  26/06/2013 at 13:48

  bir rica;
  wifi çalışmayan 4s için program güncellemelerini bilgisayrda itunes aracılığı ile yapabilirmiyim?

  • Ali

   27/06/2013 at 17:12

   Evet.

   • Anonim

    28/06/2013 at 21:41

    sevgili ali nasil yaparım

 71. Muhammed

  26/06/2013 at 15:01

  Mustafabey peki ios 7 3GS e gelmiyorsa ios 7 gerektiren uygulamaları nasıl yükleyeceğim

 72. Mehmet Yağcı

  26/06/2013 at 15:31

  Yepyeni özelliklerini test etmek için ios7’yi heyecanla bekliyorum, hatta bir süre önce demo sürüm yüklemek içinde udit kaydı aramıştım 🙂
  Burada özellikle kullanım ile ilgili detaylı yazılarınızdan ötürü tüm ekibi tebrik etmek istiyorum, iphone ile ilgili güncel haberleri ilk sizden duyuyorum..
  Selamlar..

 73. Cuma112

  26/06/2013 at 16:09

  Ben de dün iOS 7 beta 1 i yükledim ve iPhone 5 üzerinden beta 2 güncellemesi geldi ve güncelledim , ara sıra kasma ve bazı programlardan atma dışında büyük bir sorun olmadı ve iOS 7 nin tadına varma fırsatım oldu :))

  • Cuma112

   26/06/2013 at 16:10

   Bu arada unuttum yazmayı udid kaydı olmadan yükledim

 74. ozcana

  26/06/2013 at 17:22

  ios 7 beta 2 ‘de sarj olayi sanirim daha fazla gidiyor, beta 1’de ekranda takılmalar cok oluyordu beta 2 ‘de daha az gibi geldi bana

 75. OzcanA

  26/06/2013 at 17:25

  ios 7 beta 2 ‘de sarj olayi sanirim daha fazla gidiyor, beta 1’de ekranda takılmalar cok oluyordu beta 2 ‘de daha az gibi geldi bana.

 76. Berk

  26/06/2013 at 20:36

  Mustafa abi ben kayıtlıyım beta 2 var suan bende tam sürüm çıkınca bilgisayarsız guncelleyebilirmiyim

 77. Hakan

  26/06/2013 at 21:40

  Sanirim bu iphone dan vazgececem ekrani buyuk yaparlar diye 5 almadım ama 5s I’de ayni yaparlarsa benim İcin biter galaxy s4 alırım küçük ekran devri biteli cok oldu hala eskilerde yaşıyor bunlar

 78. Şevket Alimisoğlu

  26/06/2013 at 22:11

  Mustafa Bey,
  Eşim yeni bir iphone4 aldı fakat safari ikonu yok

  • Okan

   27/06/2013 at 17:16

   Ayarlar > Genel > Sınırlamalar ‘a gidin; burada Safari’ye izin verin veya sınırlamaları devre dışı bırakın. (Tabii telefon ikinci el ise ancak bu problem oluşabilir.)

 79. Tuncay

  26/06/2013 at 22:50

  İos 7 beta 1 i udid kaydı olmadan itunes ile shift günlelle yaparak yükledim. Bir gün sonra ios 7 beta 2 güncellemesi geldi onuda kablosuz olarak yükledim hiç bir sorun çıkmadı. Çıkarsa yedek aldım zaten. Sizlerle bir kaç şey paylaşmak istiyorum.
  1- yüklemek için acele etmeyin çünkü bir sürü uygulamada sıkıntı çıkıyor.
  2- kamera uygulaması açıldığında genelde telefon resetleniyor
  3- bazı uygulamalarda konum bilgisi gönderilemiyor
  4- telefon 4 s ve aşırı yavaş. Menü geçişlerinde bazen takılıyor
  5- pil ömrü beta 1 e göre biraz düzelmiş gibi ama bi dengesizlik var yine
  6- pil normal kullanımla çok kısa bir sürede 39 a indi ama sonra aynı kullanımı yapmama rağmen 39 da uzun süre kaldı enteresan bir durum
  7- androide çok benzetmişler ama şuan bir android 4 performansının çeyreğini vermiyor daha çok düzeltme yapılması lazım
  8- bu hali görsellik dışında sıkıntılar giderilmiş olsa bile yetersiz. dosya paylaşma 4 s te yine yok. Kamerada filtre yok. Harita uygulaması aynı bi düzelme yok.
  Ben bir 10 gün beta 3 güncellemesini bekleyeceğim yine aynı sırunlar devam ederse ios 6 ya dönmeyi düşünüyorum.

 80. Ömer

  26/06/2013 at 22:55

  Mustafa abi merhaba. Ben beta 2 yi yükledim. 3 e 4e geçiş yaparken uygulamalar silinir mi

 81. Selcuk

  26/06/2013 at 23:23

  Arkadaslar iphone 5 kullniyorum ios 7 ye nasil yukselticem acaba yadim edermisiniz

 82. Anonim

  27/06/2013 at 01:02

  İlk önce internetten ios 7 indir. Sonra itunes a telefonü

 83. Ömer

  27/06/2013 at 11:01

  ben 4s kullanıcısıyım. panorama bir fotoğraf çektim ve onu duvar kağıdı yapmak istedim fakat duvar kağıdı panoramik olmadı. 4s lerde bu özellik varmı. birde beta 2 yi yükledikten ertesi gün kameraya girince telefon rest atıyor sizdede aynı mı

  • Anonim

   27/06/2013 at 23:10

   Evet aynı sorunlar brndede oldu. Bugün tekrar ios 6 ya döndüm.

 84. Zeki

  27/06/2013 at 18:50

  Mustafa bey merhaba. Ben iphone 4s kullanıyorum. Telefonumdan çok memnunum fakat 1 haftadır telefonumun ahizesinden karşı tarafa ses gitmiyor. Ama hoparlörü açınca ses gidiyor. 1-2 sonra ses 6 saniye sonra gitmeye başladı ve sesim az gidiyor duyulmayacak derecede. Ne gibi sorun olmuş olabilir. Yardımcı olursanız minnettar olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • serkan

   20/09/2013 at 13:47

   Merhaba,

   Ayarlar
   Genel
   Erişilebilirlikten

   Mono ses’i Aktif hala getirince sorun cozuluyor.

 85. Yavuz

  28/06/2013 at 01:21

  Merhaba mustafa bey ben ios7 inirmek istiyorum fakat cihazım 4s nereden bulup inirebilirim simdiden tesekkurler

  • Ömer

   28/06/2013 at 08:54

   Gsmhosting diye bi site var ordan indirebilirsin fakat udid kaydın yoksa tavsiye etmem

   • Umutbarisbasol

    28/06/2013 at 16:03

    Aynısı bende de olmuştu telefonu açıp kapatinca düzeldi

 86. Celal

  28/06/2013 at 07:33

  Mustafa bey ios7 yi yükledim fakat ben bildirim merkezinde paylaşma araç takımını göremedim. Konuyla alakalı bizi aydınlatırsanız seviniriz…

 87. Mrofesor

  28/06/2013 at 22:27

  Merhaba Mustafa Bey
  Ben internette ipad için ios 7 hakkında yazılar okurken switch control diye bi yenilik gördüm bu özelliği açıklarmısınız?

 88. yusufd84

  29/06/2013 at 09:43

  biliyorsunuzki ülkemizdeki 3 operatör de ipad için hotspot’ı etkinleştirmiyorlar. ios 7 ile hotspot gene aynen bizim üç silahşörlere mi bağlı yoksa operatör güncellemesine gerek olmadan kullanıma açık mı?

  • Mustafa Tan

   29/06/2013 at 10:44

   Operatörlere bağımlı yine.

 89. Mustafa Tan

  29/06/2013 at 16:37

  iOS 7 Beta Test sürümü ile ilgili izlenimlerimize aşağıdaki yazımızdan devam ediyoruz:

  http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-inceleme-vi.html

 90. Faruk

  29/06/2013 at 18:52

  Fotoğrafların isimlerini de değiştirebiliyor muyuz yoksa hala otomotik isimlendirme mi sözkonusu? Bu özellik bana çok lazım ama maallesef IOS’un önceki sürümleriyle mümkün değil. Umarım bu özellik de gelir…

 91. Fatih

  09/07/2013 at 15:02

  Mustafa Bay merhaba,
  Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Bende iOS 7 beta 3 kullanıyorum fakat ilk sürümünü yüklediğimde ana ekran hareketli iken güncellemelerden sonra ana ekran hareketliliği gitti ve panoramik olarak hareket etmiyor. Bunun yanında arama reddetme ekranında ayrıldığımda anımsat diye bir seçenek çıkıyordu oda çıkmamaya başladı. Bunları ayarlayabilecegimiz bir seçeneğimiz var mıdır?
  Saygılarımla.

 92. ali

  14/07/2013 at 11:56

  Steve jobs un kemikleri sızlıyor rezil etmişler iOS arayüzü nü çakma metro arayüzü ve android harmanlanması bir arayüz yapmış ve text karışıklığın dan başka bir şey yok.

 93. Ahmet Güneş

  05/08/2013 at 03:20

  iOS 7 Beta 4 ile iPhone 4S e de kamera filtreleri eklendi. Artık 4S de de fotoğrafı çekmeden önce filtre uygulayabiliyoruz.

 94. Olgu

  27/08/2013 at 22:44

  4s te panoramik duvar kağıdı olayı yok sanırım ya da bende çalışmıyor. beta 6 yüklü

 95. Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma

 96. Melda

  20/09/2013 at 13:14

  Ekrana fotoğraf koymak istediğim zaman ölçeklendir diyo fakat sadece büyütebiliyorsun fotoğraf küçülmüyo daha önce böyle değildi şimdi ekrana fotoğraf koyuyorm bütün ekranı kaplıyor bu konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz

 97. Melda

  20/09/2013 at 13:14

  Ekrana fotoğraf koymak istediğim zaman ölçeklendir diyo fakat sadece büyütebiliyorsun fotoğraf küçülmüyo daha önce böyle değildi şimdi ekrana fotoğraf koyuyorm bütün ekranı kaplıyor bu konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz

 98. Kaan

  20/09/2013 at 13:37

  Melda Hanım , aynı problem bende de mevcut. Bu panaromik arka plan olayını bir türkü yapamadım . Fotoğrafı arka plan yapmama rağmen telefonu hareket ettirdiğinde o kadar az bir şekilde arka planda oynama oluyor sanki . Nasıl yapabilirim ( sizde resmen fotoğrafın yarısına kadar oynama olmuş)

  Mustafa bey bir yardımcı olun gözünüzü seveyim . kafayı yedim .

 99. hakinen

  21/09/2013 at 09:11

  ios 7 panoramik duvar kağıdı yapılamıyor.sebebi nedir?

 100. adembilir

  24/09/2013 at 00:32

  Mustafacım. sana 2008 yılında samsung ile ilgili bir şeyler yazmıştım hatırlarsan.
  Apple ile ilgili burada haklı olduğumu görmek gerçekten içler acısı düşünsene ios7 yüklü bir iphone ve şikayetlere bakarmısınız youtubede ses çıkmıyor telefonda reddet seçeneği yok. her birisi en az 1500 tl para ödemiş video izletmekten aciz bir cep telefonunu aciz bir şekilde kullanmak zorunda jailbreak karşısında birisiydin hadi dön bakalım jailbreak olmadan. 10 tane serserinin yaptığı işi bile yapamadı apple yeni işletim sistemiymiş peeeeh işletim sistemine bak hızlı erişim bilmem ne özellik önemlidir 441 ppi ne anlama geliyor bu soruyu hiç kendine sormuyormusun acaba? yada nfc hiç kullandınmı? bir resmi bluetoth ile hiç gönderdinmi? flash bellek gibi hiç müzik yükledinmi? gece gündüz telefonu kullanıp hiç iki gün sonra şarj ettiğin oldumu? gözlerinle ekranı hiç kontrol ettinmi yada oyun oynadınmı? 13 pixel hiç resmin oldumu yoksa iphone6 mı bekliyorsun? 64 bit işlemci hızzına 32 bitle cevap veren firmaları hiç gördünmü? sadece bir yılda appleın 6 ılda ulaştığı uygulama sayısının aşıldığını biliyormusun? hiç universal bir işletim sistemi gördünmü ve en önemli soru hiç android iphone üerinde çalıştırdınmı? neden denemiyorsun? Bu zavallı çocuklara bunlardan biraz bahsetmeni rica edeceğim. G.kore Amerikadan kötü bir ülke değil bence. sen ne dersin?

  • Mustafa Tan

   24/09/2013 at 01:31

   Selamlar,

   Bu aslında her sene tekrarlanan bir durum. Yani aynıları iOS 5 ve iOS 6 geçişlerinde de oldu. Apple daha sonra yayınladığı iOS iOS 5.0.1, iOS 6.0.1 gibi sürümlerle bu sorunları çözdü. iOS 7 ile ilgili de yakında yayınlar. Zaten hep yazılarımızda belirttiğimiz gibi bu tip sorun yaşayanlar için temiz/sıfır kurulum imkanı da var bugfix sürümü çıkıncaya kadar.

   Bu kadar büyük değişikliklerde bu tip sorunlar da gayet normal. Eminim Android’deki geçişlerde de benzeri durumlar oluyordur.

   Ben sadece tecrübelerimi paylaşıyorum. Elbette sevdiğim için paylaşıyorum. Android’i veya Samsung’u seven de bir çok blog var. Onlar da benim gibi tecrübelerini paylaşıyorlardır.

   Ayrıca elbette Güney Kore Amerika’dan kötü bir ülke değildir. Zaten iPhone’daki bir çok donanımı Samsung üretiyor. Bir de Samsung telefonların kullandığı işletim sistemi olan Android, biliyorsunuz Google’un ve o da Amerikan firması 🙂

   Bence olaya farklı açılardan bakmaya gerek yok. Eminim Samsung mükemmel ve hiç hatasız telefonlar üretiyordur. Android de kusursuz bir işletim sistemidir. iOS kullanıcılarının bu güncellemede yaşadıklarının hiçbirini Android kullanıcıları asla yaşamamıştır. Fakat ben yine de iOS işletim sistemini üzerinde çalıştığı cihazları seviyorum hatasıyla ve güzellikleriyle. Benim Apple’a veya Amerika’ya özel bir sevgim yok, hiç de olmadı 🙂 Bu konularda duygusal da değilim.

   Bilmem daha ne diyebilirim 🙂

   Saygılar.

 101. ramazan

  25/09/2013 at 11:51

  ip5 ios7 panoramik duvar kağıdı hareketli değil. acaba sadece sorun benim cihazımda mı?

  • Hakinen

   26/09/2013 at 23:16

   Güncel versiyonda kaldırılmış…

 102. Nedim

  26/09/2013 at 08:23

  Fotoğrafları tekrar eski hali ile görmek mümkün değil mi ? Bu şekilde çok karışık oldu 🙁

 103. Mehmet

  27/09/2013 at 11:09

  Mustafa Bey merhaba,
  daha önce çektiğim fotoğraflarda sadece tarihe göre ayırım görüzüüyor.
  yerler kısmını göremiyorum. yani hangi fotoğraf nerede çekilmiş gözükmüyor.
  bir de
  Yani istersk yıl bazında, istersek de aylar bazında resimleri gruplatıp eski resimlerimize hızlıca ve kolayca gözatabiliyoruz demişsiniz bu gruplama nasıl yapıyoruz.
  tşk

 104. Navy

  28/09/2014 at 09:37

  Benim cihazıma dinamik duvar kağıtları gelmedi ne yapmam lazım lütfen cevap verin