iOS 7 ile Test Sürüşü – III

Dün paylaştığımız “iOS 7 ile Test Sürüşü – II (iTunes Radio)” başlıklı yazımıza kaldığımız yerden, yani iOS 7 Beta Test sürümü hakkındaki izlenimlerime devam ediyoruz.

Dinamik Saat İkonu

iOS 7 Beta’daki çok önemli olmayan ama ilginç gözüken bir detay da Ana Menüdeki saat ikonunun artık gerçek saati göstermesi. Önceki versiyonlardaki saat ikonu statikti yani sabit bir resimdi. iOS 7’deki ise o anki saati gösteriyor ve saniyesi bile ilerliyor dinamik olarak.

Saat ikonuna tıkladığımızda açılan uygulamada ise çok radikal değişiklikler yok. Gözüme çarpan tek yeni özellik, diğer şehirlerin saatleri ile yerel saat arasındaki farkının gösteriliyor olması 2 saat ileride, 5 saat geride şeklinde. Bunun dışındaki fark ise iOS 7’deki tasarım değişikliğinin Saat uygulamasına da uyarlanmış olması.

 

Hava Durumu

iOS 7’deki Hava Durumu uygulaması benim şahsen çok sevdiğim ve geçenlerde tanıttığımız Yahoo Hava Durumu uygulamasına çok benzer bir tasarıma kavuşmuş. iOS 7 tasarımı da Yahoo’nun Hava Durumu uygulaması gibi minimalist bir tasarım kullandığından benzerlik gayet doğal. Zaten Apple, iOS tabanlı cihazlarındaki hava durumu verilerini de Yahoo’dan alıyor.

iOS 7’deki Hava Durum uygulaması ile de seçtiğimiz veya bulunduğumuz lokasyondaki şehirlerini sıcaklıklarını, nem oranını, yağmur olasılığını, hissedilen sıcaklık, rüzgar hızı vs. gibi değerleri görebiliyoruz. Fakat iOS 7’deki arayüzler çok daha yalın.

iOS 7’deki Hava Durum uygulamasındaki en büyük değişikliklerden biri de eklediğimiz tüm şehirlerdeki mevcut hava durumlarını aşağıdaki gibi tek ekranda kolayca görebilmemiz. Açıkçası uzun bir aradan sonra tekrar iPhone’un kendi standart Hava Durumu uygulamasını kullanır oldum bu yeni ara yüzü sayesinde 🙂

Bildirim Menüsü ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım ama Hava Durumu bildirim menüsünde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi gözüktüğünden burada da paylaşayım istedim. (Bildirim Menüsü de ekranı yukarıdan aşağıya çektiğimizde açılan)

Bildirim Menüsündeki Hava Durumu Bilgisi

Gizlilik ve Mikrofon İzni

iOS 7’de beni en çok şaşırtan özelliklerden biri de mikrofona erişen uygulamaların artık izin istemesi oldu. Apple’ın iOS tabanlı cihazlarda güvenlik konusunda ne kadar takıntılı ve sıkı olduğunu, daha önce paylaştığımız “iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır mı?” başlıklı yazımızda detaylı paylaşmıştık. Fakat açıkçası uygulamaların mikrofona erişmeye çalıştıklarında da artık izin isteteceği hiç aklıma gelmezdi 🙂

Örneğin SoundHound ve Shazam gibi o an bulunduğumuz ortamda çalan şarkıyı dinleyip ismini ve sanatçısını bulan uygulamaları iOS 7’de ilk açtığımızda karşımıza aşağıdaki gibi izin ekranı çıkıyor.

Apple muhtemelen bu izni de, kullanıcıya çaktırmadan bulunduğu ortamı dinleme niyetiyle geliştirilecek kötü niyetli casus uygulamaları engellemek için koymuştur. Ya da ben çok fazla casus filmi izlediğim için abartıyorumdur 🙂

Uygulamalara verilen izinler Ayarlar -> Gizlilik menüsünden ayarlanabiliyor.

App Store ve Yakınımdaki Popüler Uygulamalar

iOS 7 ile App Store uygulamasına eklenen yeni bir enteresan özellik de “Yakınımdaki Popüler Uygulamalar” listesi. Şöyle ki App Store’un alt menüsüne eklenen bu yeni sekmeye tıkladığımızda, Apple önce bizden konumumuza erişim izni istiyor.

Erişim izni verdikten sonra da bulunduğumuz konuma yakın kullanıcılar tarafından en çok indirilmiş uygulamalar ekranda listeleniyor. iOS 7’yi ilk kurduğum sabah bu bölüme girdiğimde hiç bir uygulama listelenmiyordu fakat akşam girdiğimde aşağıdaki gibi uygulamalar listelenmeye başladı.

Şu an çok az sayıda iOS 7 kullanıcısı olduğu için bu liste pek anlamlı olmayacaktır ama sonbaharda iOS 7 final sürümü tüm kullanıcılara açıldığında çok faydalı bir özellik olacağını düşünüyorum.

Bu arada hazır konu App Store’dan açılmışken bir de “Güncellemeler” sekmesindeki Satın Alınanlar ekranındaki yenilikten bahsetmekte fayda var. Bildiğiniz gibi bu ekranda cihazımızda yüklü olmayan fakat App Store’dan Apple Kimliğimizle daha önce almış olduğumuz uygulamaları da görebiliyoruz. Fakat iOS 7’de artık “iPhone’da Olmayan” sekmesinde arama yaptırabiliyoruz. Bu açıkçası bana zaman zaman çok lazım oluyordu, bu ekrana arama özelliği eklemeleri çok iyi olmuş 🙂

Multitasking ve Arkaplanda Çalışan Uygulamalar Silme

iOS 7’de de halen Ana Ekran (Home) tuşuna arka arkaya iki defa tıkladığımızda Multitasking menüsü açılıyor. Fakat iOS 7’de sadece uygulamaların ikonları değil, aynı zamanda uygulamadan en son çıktığımız ana ait ekran görüntüsü görülüyor. Multitasking menüsünden bir uygulama silmek için de artık ikonunun üzerinde parmağımızı basılı tutmuyoruz, bunun yerine aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamayı yukarı doğu fırlatıyoruz 🙂 Bu sayede multitasking menüsünden yani arka plandan kalkmış oluyor.

Bu arada eski iOS 7’den önce versiyonlarda multitasking sınırlıydı. Yani uygulamalar sadece belli işlemler için gerçekten arka planda çalışıyor, onun dışında uygulamalar sadece arka planda donmuş bir şekilde bekliyordu. Ana Menü (Home) tuşuna çift tıklayıp multitasking menüsündeki bir uygulamayı açtığımızda da uygulama kaldığı yerden devam ediyordu. Fakat bu uygulama internet bağlantısı kullanıyorsa, kendisini güncellemesini beklemek zorunda kalıyorduk. Bu sayede her uygulama arka planda çalışamadığı için cihazımızın pili bitemiyor fakat verisini internetten güncellemesi gereken uygulamaları kullanmak çok verimli olmuyordu.

Apple iOS 7’de ise uygulamalara arka planda çalışabilmeleri için biraz esneklik tanımış. Biraz diyorum çünkü uygulamalar yine arka planda sınırsızca çalışamıyor. Arkaplanda çalışacak uygulamalar cihaz uyku modunda değilse yani zaten internet bağlantısı başka bir uygulama nedeniyle aktifse çalışıyor. Ayrıca iOS 7 bizim uygulamaları kullanma zamanlarımıza ve periyodlarımıza bakıp ona göre de arkaplanda çalışmalarını düzenliyor.

Fakat yine de Apple bize, “Ayarlar -> Genel -> Uygulamaları Arkaplanda Yenile” menüsünden arka planda çalışmasını istemediğimiz uygulamaları kapatma imkanı veriyor aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Bu arada aşağıdaki ekran görüntüsündeki Borsa ve Hava Durumu gibi standart uygulamalar haricindekiler sizi yanıltmasın. Çünkü onlar Gazete Bayisi’ndeki Dergiler. Dergiler tam olarak bir uygulama değiller ama güncellemeleri arka planda oluyor. Apple bu yüzden Dergileri de bu menüye eklemiş. Fakat ileride diğer App Store uygulamaları da arkaplanda çalışmayı kullanmaya başladıkça aşağıdaki menüde yer alacaklar.

 iOS 7’nin Performansı ve Pil Tüketimi Nasıl ?

Bazı takipçilerimizi ısrarla iOS 7’nin performansını ve pil tüketimini soruyor 🙂 Bu yüzden bu konuda da birşeyler yazayım istedim. Arkadaşlar; iOS 7’nin performans ve pil tüketimi hakkında hiç bir tecrübem yok sonbaharda çıkacak olan final sürümü henüz test etme imkanım olmadığı için 🙂

Şu an kullandığımız test sürümü, hem de ilk beta test sürümü. Bırakın pil tüketimini işletim sistemi sağlıklı çalışmıyor. Bu yüzden final sürümü çıkmadan, ya da final sürümüne yakın bir test sürümüne ulaşmadan herhangi bir yorum yapmak doğru olmaz. Fakat çok merak edenler için günde kaç defa şarj ettiğimi bilmediğimi söyleyebilirim 🙂 Çünkü şarjdan hiç çıkaramıyorum kısa sürede pili bittiği için. Performansı da şu an kötü, arada takılma çok oluyor bazı uygulamalarda ve menü geçişlerinde. Fakat dediğim gibi final sürümüne kadar düzelecektir.

—-

Bir sonraki inceleme yazımıza da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-airdrop-inceleme-iv.html

176 Comments

 1. Caner

  13/06/2013 at 22:43

  Tesekkurler mustafa bey
  Pekiii ios 7 surumunden ios 6 surumune nasil geri donucez mustafa bey tesekkuler

  • oktay

   13/06/2013 at 23:03

   malesef geri dönüş olmuyor.

  • ElmaKafa

   13/06/2013 at 23:04

   Cihazi kurtarma moduna aldiktan sonra geri yukleme yaptiginizda iOS 6’nin son surumune donmus oluyosunuz. Sahsen ben de iOS 7’yi deneyip bu sekilde donus yaptim.

   • ceylan

    13/06/2013 at 23:12

    bende ios 7 beta kurmak istiyorum benide bilgilendirimisiniz iphone 4s

    • ElmaKafa

     13/06/2013 at 23:26

     Udid’siz yani developer hesabi istemeyen bi beta surumunu buluyosunuz internetten cihaniza uygun olani onu indirdikten sonra iPhone’nunuzu pc’ye bagliyosunuz. Daha sonra iTunes’dan cihazin icine girip shift tusuna basarak guncelleme diyosunuz sonra indirdiginiz beta dosyasini bulup yukluyosunuz. iOS 7’yi kuruyo. Udid’siz olani bulmalisiniz yoksa cihaziniz kaydi olmadigi icin kitlenir kurtarma moduna almak zorunda kalirsiniz. Puuufff umarim anlatabilmisimdir. 🙂 Sahsen ben tavsiye etmem iOS 7’yi. Sarj su gibi gidiyo kasma ve takilamalari gecersem. Ben 6.1.4’e geri dondum.

    • ceylan

     13/06/2013 at 23:57

     3 4 kişi ekledi siz hagisisiniz acaba ?

  • Serhat

   17/06/2013 at 02:23

   iphone 5 ise 6.1.4 4S ise 6.1.3 un ipsw dosyasini indirip DFU modda telefonu baslatip geri yukleme yapmaniz mumkun fakat onceki versiyonlar calismiyor son surum olmasi gerekior

 2. Oğuz

  13/06/2013 at 22:50

  Sayende sonbahara kadar iOS 7 nin kurdu olacağız abi. Teşekkürler

 3. Midyatlı

  13/06/2013 at 22:51

  Teşekkürler dikkat çekici özellikler var.

 4. Bilgehan

  13/06/2013 at 22:56

  Mustafa bey “Yakınımdaki uygulamalar yerinde “ÖNCE” yerine “İNCE” yazmışsınız.

  Bu arada ellerinize sağlık.

 5. Mehmetbrs

  13/06/2013 at 22:58

  Dock çok berbat olmuş şu haliyle dimi ?

 6. Okan

  13/06/2013 at 22:59

  Mustafa Bey, iOS 7 Test Sürüşü I başlıklı yazınızdaki ekran görüntüsünde “gerçekten” Saat uygulamasının ikonu yanlış; Takvim’le Saat’in farkını biliyorum. 🙂

  • Mustafa Tan

   13/06/2013 at 23:06

   Haklısınız. Çok özür dilerim 🙁

   Açıkçası ekran görüntüsü aldığım an neden yanlıştı bilemiyorum

   • Okan

    13/06/2013 at 23:07

    Ne demek 😀
    Kolay gelsin.

    • ceylan

     14/06/2013 at 00:08

     bende ios 7 beta sürümünü kurmak istiyorum yardımcı olurmuusunuz lütfen 🙁

     • Pibkyfih

      14/06/2013 at 01:12

      BENCE PEK GEREKLİ BİŞİ DEĞİL BEN YÜKLEDİM SİZ YÜKLEMEYİN KAFAM ÇOK KARIŞTI

      • Anonim

       14/06/2013 at 01:14

      • Ceylan

       14/06/2013 at 01:28

       Denemek istiyorum yardımı olurmusunuz

      • Ceylan

       14/06/2013 at 01:29

       Denemek istiyorum yardımcı olabilirmisiz

       • Oekmn

        14/06/2013 at 14:10

        iOS 6.1.4 yüklü ise cihazınızda internetten cihazına uygun ipsw dosyasını indir ios 7 için. Sonra cihazı iTunes e bağla shift+güncelle deyip indirdiğin ipsw dosyasını göster hiçbir bilgin kaybolmadan yükle iOS 7 yi 🙂

   • Ömer

    14/06/2013 at 00:31

    Mustafa bey lütfen ne zaman ıos 7 yükle bekliyorum

   • Enes

    14/06/2013 at 02:35

    Abi paylaştığın bilgiler için çok sağol iOS 7yi yükledim bende fakat bu tuşları kiltlediğim zamn parola istemiyor direk açılıyor

  • ElmaKafa

   13/06/2013 at 23:07

   Evet benim de yanlisti sonra kendi kendine duzeliyo o saat ikonu.

 7. Ahmet

  13/06/2013 at 22:59

  Paylaşım için teşekkürler Mustafa bey.
  Yakınımdaki popüler uygulamasına bakıp bir tespitte bulunmak gerekirse;
  Sizin yakınlarınızda teknolojiye meraklı, beşıktaşlı ve bakımlı bir bekar bayan oldugu aşikardır.

  • İsmail

   13/06/2013 at 23:08

   Çok güzel tespit 🙂

 8. Baris pakdil

  13/06/2013 at 23:02

  Butun yazilari hemen okuyorum ios 7 ile ilgili ve cok sabirsizlaniyorum gecmek icin.. Cok ihtiyacim olan ozellikleri birarada vermisler.. Acikcasi androidi kiskanmaya baslarken yine kendine cekti apple..
  Butun yazilariniz icin tesekkurler..

 9. Applekolik90

  13/06/2013 at 23:03

  Şu anda geçmemizi öneriyor musunuz?

 10. Fatih

  13/06/2013 at 23:06

  Cok guzel mustafa bey..
  Su 3 boyutluymus gibi duran arayuz incelemenizi merakla bekliyorum ne zaman yaparsiniz?

  • Şebnem

   14/06/2013 at 12:36

   Merhaba. Öncelikle yazılarınız için teşekkürler. Benim iphone ile tek bir sorunum var. İtues ile bağladığımda iphonun içeriğinde müzikler, fotoğraflar vs bölümlerinin grafikle gösterildiği alanda bir “diğer” bölümü var. Buraya ulaşamıyorum, telefonu geri yüklemeden bu diğer bölümünü silemiyorum. Şu an boyutu 2,48 gb görünüyor ve sürekli şişiyor. Telefonum 8gb iphone 4. Zaten kısıtlı olan hafıza bu yüzden kullanılamaz duruma geliyor. Acaba İos7 ile bu soruna bir çözüm bulunacak mı ya da bulunmuş mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 11. Karahan

  13/06/2013 at 23:11

  iphone 5 kullanicisiyim,ios 7 harika gozukuyor betasini yuklemek istiyorum ama gecen sene ios 6 betayi yukledigimde cok problem yasadim bir bilginiz var mi ne tavsiye edersiniz

  • ElmaKafa

   13/06/2013 at 23:14

   iOS 7 su haliyle cok kotu. Sarj saniyede gidiyo. Ben bir gun dayanabildim. Su an 6.1.4’teyim 🙂

   • ceylan

    14/06/2013 at 00:21

    neden yardımcı olmuyorsunuz :((

 12. ElmaKafa

  13/06/2013 at 23:12

  Ne kadar iOS 7’yi kendimde incelemis olsam da sizin yazilarinizi mutlaka okuyorum. Hem de heyecanla… Bildirim geldiginde bi heyecanla aciyorum. Hic kacirmiyorum yazilarinizi. Ayrica sizinle iOS 7 incelemesi daha zevkli. Tesekkurler Mustafa Bey 🙂

 13. Ahmettt35

  13/06/2013 at 23:12

  Peki mustafa bey hava durumunu ana ekranda kullanabiliyormuyuz

  • Mustafa Tan

   13/06/2013 at 23:14

   Ana Ekran derken ? Ikonu var ve tıklayınca uygulama açılıyor eskisi gibi.

   Bir de üstten açılan bildirim ekranında çıkıyor hava durumu bilgisi yazıyla. Onu da ekliyorum birazdan yazıya. Bildirim ekranı ile ilgili ayrıca yazacağım için eklememiştim.

   • Ahmettt35

    13/06/2013 at 23:20

    Ana ekran derken tuş kilidi açtığımızda da görüntüde deme istedim değiştimi diye ama eskisi gibi dediğinize göre yine ikona girip görebilcez sanırım , birde haritalar dan bahsedermisiniz ios 5 veya 6 da sorunluydu yanılmıyorsam

 14. Caner

  13/06/2013 at 23:16

  ios7 mikrofon icin izin istemeye basladiginda kotu amacli uygulamalar geliyor ilk olarak akla. peki neden kamera kullanimi icin izin istenmiyor? ayni durum onun icin de gecerli degil mi?

  • Mustafa Tan

   13/06/2013 at 23:22

   Fotoğraflara erişim için izin zaten var. Kamera da aynı kapsama giriyormuydu bir bakmam lazım. Fakat Kamera için izne gerek var mı? Uygulama kullanıcıya kamera ekranını göstermek zorunda olduğu için kullanıcının haberi olmadan kamera kaydı olmaz gibime geliyor…

   • Ince Memed

    14/06/2013 at 00:06

    android’lerde cihaza virus bulasiyor ve telefonun kamerasina eriserek ortamin goruntusunu internet uzerinden baska bir yere aktarabiliyormus, web cam gibi. bununla ilgili yazilar dolasiyordu internette. belki arkadas bunun icin gerekli olabilir diye dusunmustur.

 15. Anonim

  13/06/2013 at 23:20

  Ios 7 nereden indirebiliriz?

 16. Trikocu

  13/06/2013 at 23:26

  Elinize saglık Mustafa bey ios7 ile alakali yazıları nizi sabırsızlıkla bekliyorum.

 17. İsmaik

  13/06/2013 at 23:31

  Beta surumu yukledim banka uygulamaları falan hic biri calismadi daha erken oldu iis 6 dondum oh be dedim tek memnun olmadim sey.acık arkada donan uygulamaların birkerede kapatılamaması cok sacma gene eski hamballıga devam edicez.

 18. Ogün

  13/06/2013 at 23:33

  Çok güzel incelemeler, teşekkürler.

 19. Oğuz Temülken

  13/06/2013 at 23:35

  İphone 4s icinde bu takılmalar giderilir mı?yoksa bu takılmaları yasamak artık kaderimiz mı olacak?

 20. ✨Crazy✨

  13/06/2013 at 23:36

  Teşekkürler

 21. Kağan Sözer

  13/06/2013 at 23:37

  Şarj konusunda sunu belirtmek istiyorum. Temiz kurulum yaptım, son şarj ettiğimden kullanım 9 saat bekleme süresi 16 saat 20 dk geçti. Çokta kötü değil. Beta 1 yüklememin nedeni her beta da nelerin geleşeceğini gözlemlemek istiyorum.

 22. Ahmet

  13/06/2013 at 23:41

  Mustafa bey bilgilendirmeniz için teşekkürler, ios7 de sesli notları bulamadım acaba kaldırılmış mı bilginiz var mı?

  • Onur

   14/06/2013 at 00:27

   Evet, ben de bulamamıştım…

   • Ceylan

    14/06/2013 at 00:41

    Nereden bulacağız acaba ?

 23. Berk'e

  13/06/2013 at 23:44

  İpad2 iOS 7 yüklesem iOS 6 döne bilmemi

 24. Berke

  13/06/2013 at 23:44

  Döne bilirmiyin

  • Anonim

   13/06/2013 at 23:56

   iPad’ler icin beta surumu yok ne yazik ki.

 25. Gökhan

  13/06/2013 at 23:47

  JailBreak ile gelen ozellikleri tek tek eklemisler nerdeyse. Bu gidisle ios7’den sonra JB yapmaya gerek kalmayacak gibi.

 26. Serkant

  13/06/2013 at 23:52

  Okurken keyif alarak okuyorum ve hevesim kaçtı 🙂 çıkmasını sabırsızlıkla beklemiyorum. Her şeyi öğrendim çünkü 🙂

 27. Kadir

  13/06/2013 at 23:52

  Bu güne kadar kullandığım en sorunlu be IOS bu.
  Ayrıca tasarımı beğenmedim.

  • Kadir

   13/06/2013 at 23:54

   Beta IOS

 28. #direngezi

  13/06/2013 at 23:53

  Cidden, ülke bu noktadayken, bir yazılım sizi bu kadar heyecanlandırıyor mu? Öyle bile olsa; biraz duyarlı olsanız, biraz bekleseniz. Yazık.

 29. Anonim

  13/06/2013 at 23:57

  Ne zaman surulick piyasaya

 30. Hasan Ali

  14/06/2013 at 00:17

  Bir bilgide benden belki bilmeyenler vardır.
  Multitaskingdeki uygulamaları 3 parmakla üçer üçer kapatabiliyoruz. Saygılar.

  • Ceylan

   14/06/2013 at 00:23

   Bende kurmak istiyorum fakat iOS 7 beta sürümünü indirmiyorum indirdikten sonra ne yapacağımı biliyorum yardımcı olurmusunuz

   • Anonim

    14/06/2013 at 02:34

    İtunesde shift tuşuna basılı tutarak(MacBook da “alt” tuşu) güncelle diyorsunuz indirdiğiniz betayı gösteriyorsunuz yükleniyor. Bu kadar.

 31. Anonim

  14/06/2013 at 00:30

  Tesekkurler mustafa bey…

 32. sky

  14/06/2013 at 00:38

  Apple Haritalar hakkında bir konuşma da yapmadı haritaları inceleme fırsatınız oldumu ?
  şehirlerin konum ve isimleri hala yanlış çıkıyor ios 7 de bu sorunlar devam ediyormu kontrol edip buraya yazarsanız seviniriz 🙂
  Not: büyük şehirler harici küçük yerleri arayıp isim ve konumları doğrumu bunları kontrol edebilirsiniz

 33. Kayra

  14/06/2013 at 00:51

  Ben şimdi beta güncellemeyi indirmeden yerimde duramam. Nasıl indirileceğini bilen var mı?

  • Ceylan

   14/06/2013 at 00:55

   Bulursanız bende istiyorum ben bulum ama bir site orasımıdır değilmidir hiç bilmiyorum

   • Burak şenbas

    14/06/2013 at 01:22

    Googleda arat bulursun

 34. Ferit

  14/06/2013 at 00:56

  Teşekkürler yine harikasiniz. Hava durumunda Adıyaman ili çıkmıyor ins iOS 7 ile eklenmiştir 🙂

  • Mustafa Tan

   14/06/2013 at 01:10

   iPhone’daki Hava Durumu uygulaması Yahoo’dan alıyor verileri. Cihazınızdaki Hava Durumu uygulamasında da yazıyor bu durum.

   Dolayısıyla Yahoo Adıyaman ilini eklerse otomatik iPhone’a da gelir iOS 7’den bağımsız olarak. Yahoo Weather için : http://weather.yahoo.com/turkey/

   • Hasan Ali

    14/06/2013 at 02:37

    Bir bilgide benden belki bilmeyenler vardır.
    Multitaskingdeki uygulamaları 3 parmakla üçer üçer kapatabiliyoruz. Saygılar.

 35. Erdem

  14/06/2013 at 01:04

  Gecen bur gazete de ios7 de apple in bluetooth ile veri transferinin olacagini yazoyordu bununla alakali bir bilgiye rastlamadim. Var mi boyle bir sey ?

 36. 5555

  14/06/2013 at 01:05

  Hocam herşeyi geçtim i5te kamera tam ekran mı onu söylesene 🙂

  • yalçınkaya

   14/06/2013 at 19:30

   hayır hala aynı 🙂

 37. Özer

  14/06/2013 at 01:05

  Yalniz soyle bisey var Mustafa bey siz ios7 yi cok begenmissiniz galiba. Gerek tasarim gerek kullanislilik acisindan. Kurdugunuz cumleler smileyler falan bana bunu cagristirdi 🙂 bence haklisiniz cunku bende cok begendim ios7 yi.

 38. Laniila

  14/06/2013 at 01:10

  Arkadaşlar merakımızı gidermek içinde olsa kurmamanızı tavsiye ederim. Henüz beta sürüm ve cihaz günde 5 kez kendini resetliyor. Uygulamalar uyumsuz ve şarj sıkıntısı çekersiniz eğer cihazınız ofis kullanımı ve iOS7 deneme amaclıysa kurun. Bence meraktan kurmayın final sürüm sonbahar olarak duyuruldu bildiğim kadarıyla net bir tarih yok lakin final sürümde bir çok durumun değişeceğini biliyoruz. Mustafa bey çok güzel bir şekilde ağır ağır tanıtıyor eee oda insan çalışıyor.

  #truva

 39. Burak şenbas

  14/06/2013 at 01:20

  Ben udidsiz kurdum sarj suresi bence ayni gunde bir kere sarj edip aksama yetio whatsappica yogun kullanan biriyim. Performans tabiki beta oldugu icin bazen donuo gibi oluo ama oyle cokta sinir bozucu degil. Hic resetleme olmadi bana 2 gundur yuklu. Safari saglikli calismiyor atiyorum il secimi icin tikliosunz iller gelmio tablo bos kalio. Beta 1 icin gayet iyi durumda bence final surumunde cok daha iyi olacaktir eminim

 40. Berk

  14/06/2013 at 01:57

  Elinize, emeginize saglik, her gun interneti actigimda yazilarin yenisinin geldigini haber almak ve oturup zevkle okumak buyuk bir keyif 🙂

 41. Selim

  14/06/2013 at 02:07

  Merhaba acaba ios 7 imaclarda da olacakmi. Ne gibi olacak yada.

 42. Murat

  14/06/2013 at 02:53

  Mustafa bey peki hareketli duvar kağıdı gibi özellikler var mı yeni sürümde

 43. Sirmaci

  14/06/2013 at 03:46

  İos 7 de safari tam ekran olmuyor büyük eksiklik vede ios 6 da yukardan asagıya kaydırma cubugunda hava durumu görsel özelliklere sahipti ips 7 de sadece yazı ve rakamla bilgilendirme yapılıyor cok kötü olmuş bu bahsettiğim ögeler final sürümünde de aynı şekildemi yer alır sizce Mustafa abicim

 44. Berkan Sezer

  14/06/2013 at 03:48

  Mustafa Bey Merhaba

  Yakınımdaki popüler uygulamalar listesi bulunduğunuz lokasyona göremi arama yapıyor ? yoksa Türkiye genelindemi ? Kendi yaptığım inceleme yazısında bunun Türkiye olduğunu aktarmıştım okuyucularıma.

  • Sirmaci

   14/06/2013 at 03:56

   Bulundugun lokasyona göre tabiki o yüzden konum bilgisi istiyor

  • Mustafa Tan

   14/06/2013 at 08:50

   Lokasyona göre de. Sadece Türkiye geneli olsaydı lokasyon istemezdi. App Store’un Top 10 listeleri zaten Türkiye’ye göre (daha doğrusu ülkelere göre)

 45. crAzy

  14/06/2013 at 07:33

  Teşekkür

 46. @07Ahmet

  14/06/2013 at 09:29

  iphonede satın alınanlar güncellemelere dokundugunuzda üst okta çıkıyor yani ios 7 ye özel birşey deyil ben cihazım daki önceden indirip de sildiyim uygulamaları lazım olunca burda buluyorum bilginize

 47. CANER YILDIZ

  14/06/2013 at 09:35

  Mustafa bey merhaba,
  konu ile alakası yok ama IOS 7 ile alakalı bir sorum olacak.
  İphone 5 cihazıma IOS 7′ yükledim, bir kaç ufak tefek sorun dışında takır takır çalışıyor maşallah.
  sorum şudur icloud menüsüne IOS 7 ile birlikte ; ICLOUD anahtar zinciri diye bir menü eklenmiş, farketmişsinizdir.
  ne işe yaradığını anlayamadım, bilginiz varsa açıklayabilir misiniz?

 48. hovic

  14/06/2013 at 09:37

  Açıkçası bu minimalist tasarıma pek kanım ısınmadı desem yeridir, gerçi alışkanlıklar kolay bırakılamıyor ama şu anki tasarım, yeni tasarıma göre daha kendisini kanıtlamış keşke buradan geliştirmeye devam edilseydi ayrıca 7’de imgelerin ve yazıların sanki biraz ufaldığı hissi verilmiş. Teşekkürler.

 49. Murat

  14/06/2013 at 11:28

  Mustafa abi, bildirim merkezindeki o hava durumu yazısı sadece hava durumu konum servislerinde açıksa gösteriyor konum servisi kapalıyken göstermiyor

  • Mustafa Tan

   14/06/2013 at 11:49

   Mecburen 🙂 Konumunuzu bilmez ise nerenin hava durumunu göstereceğini bilemez.

   • Murat

    15/06/2013 at 00:50

    Bende tek bir şehir ekli önceden üstte konum servisine gerek kalmadan onu gösteriyordu keşke bu da öyle olsaydı ilk baştaki şehrin hava durumu verilerini paylaşsaydı daha güzel olurdu

 50. Senol

  14/06/2013 at 11:57

  IOS7 yüklü IPhone5 ile AppStore dan uygulamaları güncelleme yapamıyorum. Aynı sorunu herkes yaşıyor mu ? Yoksa sadece bende mi?

 51. Mehmet

  14/06/2013 at 12:07

  Valla hiç beyenmedim…
  Şarjı su gibi bitiyor beta olduğu içindir.
  Telefon görüşmesinde ekran donuyor.
  İphone hızı yavaşladı.
  Telefon görüşme anındaki görüntü hiç güzel değil…
  Benim gözümde illa ios 7 olsun dememe gerek yok…
  Ben geri ios 6 döndüm…
  Telefonumun her türlü performansımı etkiledi..
  Belki beta 2 tekrar deniyebilirm…
  Tekrar diyorum daha yeni olduğu için yazılımsal hatalar çok olacak benim gördüğüm bunlar

  • Anonim

   14/06/2013 at 15:37

   İos 6 ya tekrar nasıl dönerim

   • Bu_gezgin

    14/06/2013 at 16:08

    İos 6.1.4 ipsw dosyasını indir telefonu recorvery moduna al indirdiğin ipsw dosyasını shift le seç yükle

    • ersan

     09/10/2013 at 05:15

     merhaba ben de ios 7 yi indirdim büyük hata etmişim sürekli açılıp kapanıyor telefon ıos6 yı yüklesem normale dönermi birde bu tarifinizden hiç bir şey anlamadım zahmet olmazsa daha açık bir şekilde anlatırmısınız şimdiden çok teşekkür ederim

  • Arda

   15/06/2013 at 08:40

   Merhaba ıos7yi beta olanını nasıl yükledin

   • By_gezgin

    17/06/2013 at 21:00

    Mail adresini yolla yardımcı olayım

   • OrhanEmir

    29/07/2013 at 14:07

    İOS 7 Beta Sürümü’nü şimdilik sadece apple İOS geliştiricileri kullanabiliyor.Eğer kullanıcıysanız sonbahar 2013 Civarlarında kullanıma sunulacak

  • Anonim

   15/06/2013 at 10:10

   iOS 6 ya nasıl döneriz?

 52. Sebahattin

  14/06/2013 at 12:59

  Mustafa bey,
  Değerli ve sabırlı yorumlarınız için çok teşekkürler..

 53. Murat

  14/06/2013 at 13:39

  Mustafa bey bu ios7 nasil yukluyoruz aydinlatmaniz mumkun mu acaba 🙂

 54. Bu_gezgin

  14/06/2013 at 13:46

  İos7 yi yükledim ancak çok değişik gelmedi bana gördüğüm ara yüzde çok degisim olmuş iPhone kullananlar sanırım biraz sıkıntıya düşecek bide cogu simgeyi yuvarlak yapmışlar neden anlamadım ilk sürümde anladığım kadarıyla sıkıntı çok bence yüklemeyin şimdilik tam sürümü beklemeye ve buradan sizlerden detayları takip etmeye devam saygılar

 55. Oekmn

  14/06/2013 at 14:18

  Arkadaşlar iOS 7 beta için udid kaydı şart değil. Cihazınızda en son sürüm yüklü ise yükleyip deneyebilirsiniz. Örneğin iPhone 5 için iOS 6.1.4 yüklü ise cihazınızda internetten cihazına uygun ipsw dosyasını indirin ios 7 beta için. Sonra cihazınızı iTunes e bağlayıp shift+güncelle deyip indirdiğiniz ipsw dosyasını gösterin hiçbir bilginiz kaybolmadan yükleyin iOS 7 yi 🙂 ben kendi telefonumda denedim oldu hiçbir sorun yaşamadım. etkinleştirme ekranında falan kalır diye korkmayın sakın. Ama geçecek olanlar yedeklerini alsın daha sonra geri gömmek isterlerse cihaza restore yapmak gerekebilir 🙂

 56. Ramazan

  14/06/2013 at 15:10

  Mustafa bey bende kullanıyorum sarj gayet iyi gidiyor özellikle bekleme modunda takılmalar bende mesajda oluyor gibi onun haricinde gayet hızlı bazı uygulamalar kullanılamıo sanırım geliştiriciler zamanla düzeltirler yani ilk beta olmasına rağmen gayet memnunum bide aramalarda bazen takılmalar oluyor.
  Bide mustafa bey ben apple feedback nasıl yapabilirim?

 57. Gökmen

  14/06/2013 at 18:19

  Mustafa Bey;
  Bugün itibariyle yabancı bir bloktan 4s için yazılımı indirip yükledim ve gün içerisinde yaşadığım birkaç sorunu tarafınıza arz etmek istedim. Öncelikle ekran kilitli iken gelen cevapsız çağrıyı görmek içn yukardan inen imleci aşağı çektiğimizde cevapsız çağrının üzerine tıklanınca ekran beyaz oluyor ve telefona reset atana kadar da düzelmiyor. 4s den mi yoksa başka beta yazılımı olduğundan mı bilemiyorum aşırı derecede kilitlenme ve takılmalar oluyor ayrıca bazen gelen çağrıyı daha görmeden ekran kararıyor. Şimdilik tespitlerim bunlar

  • Mustafa Tan

   14/06/2013 at 18:40

   Bahsettiklerinizden başka da bir çok sorun var zaten yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi.

   Bu yüzden son kullanıcılar için değil ve adı beta test sürümü.

   • Anonim

    16/06/2013 at 22:26

    Mustafa bey Beta 2 ne zaman yayınlanır acaba ? Bilginiz varmı

 58. EYÜP KORKMAZ

  14/06/2013 at 19:48

  bişey sorabilirmiyim iphone 3gslere ios7 yi yukleme yontemi hiçmi yok ? acıl yardım

  • Numuneluk

   17/06/2013 at 13:22

   Hayir. Olmadi jb yapip benzetirsin 🙂

 59. Senol

  14/06/2013 at 19:56

  IPhone5 iOS7 beta sürümü yüklü. AppStore’dan uygulama güncellemelerini yapamıyorum. Aynı sorunu yaşayan var mi?

  • Ramazan

   15/06/2013 at 14:59

   Güncellemeleri otomatik yapıyor dostum yapılmıyor gibi görünüyor ama aslında yapılıyor bildirim merkezinden görebilirsin güncellenen uygulamaları ..

 60. Laniila

  14/06/2013 at 21:41

  iOS 7 harita gece otomatik olarak gece moduna geçiyor araçta gözümü almıyor. güzel olmuş 🙂 Mustafa abimin bilgisine …

 61. Bahadır

  14/06/2013 at 21:43

  Ben yükledim az kasma var bazı programlarda hemüz çalışmıyor ama güzel olmuş begendim ben

 62. Murat

  14/06/2013 at 22:04

  İkonların ve arayüzün renklerini değiştirmişler, kontrol paneli monte etmişler (ki içindeki ikonların yarısı kullanışsız) alsana ios7, süpersin apple. 5 senelik iphone ve 2 senelik ipad kullanıcısıyım.

 63. Murat

  14/06/2013 at 22:31

  İos 7 nasil indirip yuklerim mustafa bey link gondermeniz munkun mu acaba

 64. Bahadir

  14/06/2013 at 23:43

  Mustafa Bey, yeni tanitilan icloud uzerinde iWork ile ilgili bisey yapabilirmisiniz. Bu iWorkleri kullanmak icin mac OS iWorkunu mu ios iWorkunu mu indirmem gerekiyor. Windows pc ve iphone kullanicisiyim ve iWork hayraniyim.

  • Ozan COBS

   16/06/2013 at 17:55

   Bunun için herhangi bir iWork indirmenize gerek yok. Şu an için kullanıma açılmadı. Açıldığında Windows’takı normal web tarayıcınızdan iCloud’a girdiğinizde direk belgeler üzerinde düzenlemeler yapabileceksiniz

  • Hasan uğur asma

   17/06/2013 at 11:22

   İyi gunler ;
   İwork in icloud u kullanabilmeniz icin suan da bir apple gelistirici hesabinizin olmasi lazim, eger varsa beta.icloud.com a girin kullanirsiniz tarayicinizin uzerinden. Eylulde normal ios7 surumu yayinlaninca sanirim bununda normal hali kullanilabilir olur

 65. Ogün

  15/06/2013 at 00:18

  Fotoğrafların çekim bilgileri görülebiliyor mu? Fotoğraflara isim verilebiliyor mu?

 66. Orhan

  15/06/2013 at 02:07

  Udid kaydı gerekmiyo arkadaşlar kurulumu çok basit ben ios 7 ye güncelledim ama tekrardan 6.1.3. e döndüm ve sizede kesinlikle başka bir beta sürümünü yada finali bekleyin derim …

  İos 6.1.3 e dönmemin başlıca sebepleri..

  1) şarjım gayet iyi gidiyo diyenlere aldırmayın acayip hızlı tükeniyo

  2) çok yavaş yani kasıyo ben ancak iki gün ios 7 ile idare edebildim

  3) programların uyuşmazlığı ,arasıra elmanın çıkması,programdan atma

  Tam bi işkence :)))

  Tabi ki beta sürümü olduğu için bu hatalar sabredemiyoruz ondan sonrada şikayet ediyoruz :)))

  • izzet

   21/09/2013 at 09:36

   orhan bey 6.1.3 e nasıl döndünüz anlatırmısınız

 67. Anonim

  15/06/2013 at 09:56

  arkadaşlar ios 7 kendi yedeğinizi yükleme

 68. mustafa

  15/06/2013 at 10:04

  ios 7 yi yeni telefon olarak yükleyin yedek yerine programlarınızı yenden itunes te yükleyin rehper notlar vs iclottan indirin gayet ii sorunsuz çalışıyor tavsiye biraz zamanınızı alacak tabi

 69. yalçınkaya

  15/06/2013 at 10:33

  mustafa bey birşey daha dikkatimi çekti İOS6 da olan facebook twitter entegrasyonu İOS7 de bulunmuyor yanı yukardan aşağı indirdiğimizde hızlı paylaşım kaldırılmış sanırım ya da ben göremedim sizin bi bilginiz varmı acaba?

 70. Erkan Ateş

  15/06/2013 at 11:33

  Mustafa bey merhaba,
  Iphone 5’ime iOS 7 yükledim. Ancak iMessage kullanamıyorum. Etkinleştirme bekleniyor şeklinde bir uyarı alıyorum. Ve imessage açma kapama tuşu kapalı olarak takılı durumda sizde de bu sorun varmı?
  Nasıl bunu düzeltebilirim? Yardımcı olabilirmisiniz.
  Sanırım Facetime da da aynı sorun var. Ama kritik olan imessage…

  • Erkan Ateş

   15/06/2013 at 11:54

   Bu arada yazılarınızda gördüğüm yurtdışına sms kapalı olması ya da otomatik saat güncellemesinin kapalı olması gibi bir durumumda söz konusu değildir.

 71. Merdan

  15/06/2013 at 12:37

  Merhaba Mustafa Bey! Yazylarynyzy cok begenerek takip edyorum. Bir sorum olacak ios 7 konusunda. Iphone 4s’e yuklendiginde acaba A5 işlemcisi kaldirabilecek mi?

 72. Semih arslan

  15/06/2013 at 12:47

  Mustafa bey merhaba
  İphone 5 kullanıcısıyım.en büyük şikayetim arama kayıtları çok az gözüküyor.daha önceleri blackberry kullanıyordum.onun arama kaydı 3-4ay öncesini gösteriyordu.bir sürü uygulamaya para verdim aldım ama hiçbir işe yaramıyor.bildiğiniz güzel bir uygulama var mı bu konuyla ilgili,aydınlatırsanız sevinirim.
  İyi çalışmalar…

 73. Cigdem

  15/06/2013 at 13:09

  Merhaba Mustafa bey
  Benim sorum iphoneda telefon görüşmelerimizi kaydedebilecek miyiz veya bununla ilgili bir uygulama var mı?
  Şimdiden teşekkürler …

 74. fatih

  15/06/2013 at 23:20

  ios 7 de ses kaydedici yok gibi
  unuttular mı acaba

 75. Ahmet

  16/06/2013 at 00:13

  2-3 günlük maceradan sonra bugün ios6’ya geri dönüş yaptım. Şuan için gerçekten kullanılmaz bataryaya yazık şarj çok hızlı gidiyor telefon çok ısınıyor (iphone 5)ara sıra donmalar oluyor bunlar kullanımı zorlaştırmıyor ama sarj olayı çok kötü beta1 developer harici kullanıcıların kullanmasın bencede

 76. Mehmet Emin

  16/06/2013 at 12:17

  Mrb Mustafa bey. Farklı bi sorun olacak. Acaba el yazısını algılayıp bu şekilde bilgisayar yazısına döken bildiğiniz bir uygulama var mı? Note 2 de gördüm gayet başarılı bir program dı

 77. Erdogan

  16/06/2013 at 12:30

  Ios 6’da cok sevdigik bir ozellik vardi, kilitli ekranda home tusuna basilinca saatin oldugu yerde muzik kontrolleri cikiyordu. Ios 7’de bu korunmus mu? Ve mumkunse degisen arayuzle birlikte nasil oldu bunu gormek icin ekran resmi paylasabilir misiniz?

 78. Bayram budak

  16/06/2013 at 18:55

  İosta en sevmediğim şey
  Biriyle konuşurken mesaj mail gibi bildirimler gelince konuştuğumuz hoparlöre ses vermesi ve titreşim yapması eğer biriyle konuşursam tek ses yeter
  Kulağımda titreşim yapınca adamı sibir ediyor
  İnş. İos7de bu olmaz

 79. Fırat

  16/06/2013 at 19:44

  İos 7 beta yı yükledim gayet güzel oldu udid falan gerek yoktu indirdim yukledim hosuma gitti

 80. Okan

  16/06/2013 at 20:45

  Bi cevap alaydım iyiydi 🙂

 81. Okan

  16/06/2013 at 20:46

  Bi cevap alaydım iyiydii 🙂

 82. Fuse

  16/06/2013 at 21:20

  Aslinda cok hos olmus ios 7, iphone 5 kullanicisiyim ve evet tek sorunu sarj, 1 bucuk saatte sadece wifi baglantisiyla %26 guc tuketti.

  Ancak arayuzun o cocuksu goruntusunden arinmis olmasi hosuma gitti, telefon bu kadar rigid bir yapidayken ve pahali malzemelerle donatilmisken ios6 ve onceki surumler siritiyordu.

  Su an tek sorunum whatsapp ve guc tuketimi. Bunlar disinda subtle tasarimi harika ios 7’nin.

 83. Fuse

  16/06/2013 at 21:25

  İos 7’nin subtle ve gecirgen arayuzu iphone’a tamamen uyum saglamis. Cocuksu eski ioslar telefonlarin rigid tasarimina ve pahali malzemelerden yapilmis olmasina feci zitti zaten.

  Su anlik tek sorunum whatsapp ve guc tuketimi, bunlar disinda biraz tasarimdan anliyorsaniz ios7 nin telefonlarin fiziksel tasarimlarina katki saglayacagini gorursunuz.

  • Anonim

   16/06/2013 at 22:24

   Bence mükemmel

 84. M.METİN

  16/06/2013 at 22:36

  4s çok isniniyo o sorun çözülsün artk :((

  • Anonim

   17/06/2013 at 02:21

   benim telefon ısınmıyor ve kasma da yok memnunum gayet 🙂

 85. Efe

  17/06/2013 at 00:22

  İos 7 nezaman çıkacak

 86. Cagri

  17/06/2013 at 03:53

  Merhaba. ios7 de biz kullanicilarin merakla bekledigi teni zil sesleri varmi? Kolay gelsin

 87. Numuneluk

  17/06/2013 at 13:28

  Yahu arkadas niye fuzuli kasiniyorsunuz. Ilk beta versiyonu tabiki hic bi ise yaramayacak. Developer ler bile ikinci telefonlarina yüklüyorken siz neye güvenip yüklemek icin o kadar ugrasiyorsunuz. Sonra yok su olmuyo bu olmuyo. Olmaz tabi. Yani adam anlatiyo diyo yüklemeyin diye. Hala nasil yükleyebilirim. Allah sabir versin bize ve hepimize

 88. Cihat duran

  17/06/2013 at 13:32

  Merhabalar bende iphone 4 une ios7 yukledim garip ama pil omru daha uzadi goruntusunden vs herseyinden memnun kaldim ama sistem stabil degil kitlenmelet iphone 4 oldugu icin yavaslamalar soz konusu onun haricinde cok basarili yapmislar sadece alt taraftaki dock un rengini sevmedim muhtemelen final surumunde kaldiracaklardir onu veya kullanicia renk secme sansi taniyacaklardir ayrica lockscreen deki saat uygulamasinada baska birsey dusuneceklrndn eminim daha iyi belli olmasi icin

 89. ibo

  17/06/2013 at 17:37

  merhaba
  mustafa bey arkadasimin iphone 5 i calindi. telefon simdi kapatilmis durumda. iphonumu bul özellegide acik degildi, bu telefonu nasil bulabiliriz bilginiz varmi. lütfen cevap yazin.

 90. #Kdrtrnc

  17/06/2013 at 20:17

  udid numarasını alıp tekrar eski versiyona dönmek için jailbreak olması mı gerekiyor. Ve ios 7 yi ipsw olarak nereden indirip kurabilirim

  • Gökmen

   17/06/2013 at 22:56

   Arkadaşlar isteyen kişinin udid kaydını yapabilir ben developere satın aldım. Kayıt isteyenler tarafıma mail ile dönüş yapabilirler

 91. MERİÇ

  17/06/2013 at 23:13

  4. yazı ne zaman çıkacak

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 00:30

   Yakında 🙂 Şu an hazırlıyorum

 92. Kazım

  18/06/2013 at 00:16

  Bende ıphone 4s kullanıyorum ama ıos 7 bana gelmedi

 93. Okan

  18/06/2013 at 00:25

  Mustafaaaaaa abeeeeeeyyyy 🙂 paşam 20 haziranda 5s çıkıcak die bir haber var ne kadr doğru

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 00:33

   Nerde okudunuz bu haberi. Apple şu ana kadar hiç böyle bir tarihte cihaz lansmanı yapmadı. Yapsaydı geçtiğimiz gün WWDC’de yapardı. Bu yüzden internette her okuduğunuzu ciddiye almayın.

 94. enes sağlam

  18/06/2013 at 02:32

  arkadaşlar hiç yüklemenizi tavisye etmem ios 7yi bende çok merak ettim güzel olmuş kötü değil fakat telefon aradabir kapanıyor açılıyor ço kdonma problemi var şarj su gibi gidiyor falan filan şimdi ios 6.1.3 sürümünü yüklemeye çalışıyorum

 95. Mustafa Tan

  18/06/2013 at 08:40

  iOS 7 beta test sürümü incelemelerine kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

  http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-airdrop-inceleme-iv.html

 96. eyup

  20/06/2013 at 11:42

  mustafa bey final yazmışsın demek ki son sürüm io7 Anlamında mı geliyor?

 97. Aysel

  25/07/2013 at 00:01

  Multitaskingde 9 arka planda calisan uygulamanin gozukmesi iyi degil kapattiktan sonra tekrar multitaskinge bakinca yine uygulamalar oldugunu goruyoruz…silmek icin 9unu silip tekrar multitaskingden yine 9 9kapatmqk gerekiyor fazla uygulama varsa

 98. Ali Gündüz

  30/08/2013 at 09:03

  iOs 7 (BETA değil) Veriler Gider mi ?

 99. Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma

 100. Ünal

  19/09/2013 at 09:14

  Merhaba ıos 7 indirdim fakat uygulamalarımda gitti apple storede telefonda kayıtlı görnüyor oradan açıyor ama ekranda yok yardımcı olurmusunuz

 101. Emre

  19/09/2013 at 14:03

  Arkadaslar hava durumu yok ? 🙂 bildirim
  Menusunde

 102. Huseyin

  28/09/2013 at 13:44

  cevap lutfen

  istemedigim programi masa ustunden nasil siliniyor.

  eskiden ustune basili tutp carpi isaretine basarak silebilorduk simdi oyle olmuyor …

  • Mustafa Tan

   28/09/2013 at 14:08

   Halen eskisi gibi.

   Ayarlar -> Genel -> Sınırlamalar menüsünü kontrol ettiniz mi ? Uygulama Silme kapalı olabilir mi?

 103. ersan

  09/10/2013 at 05:00

  ben bugün ios 7 yi indirdim lanet olsun telefon sürekli açılıp kapanıyor ne yapabilirim bilen varsa yardım etsin