iOS 7 ile Test Sürüşü – IV (AirDrop)

Dün paylaştığımız “iOS 7 ile Test Sürüşü – III” başlıklı yazımıza kaldığımız yerden, yani iOS 7 Beta Test sürümü hakkındaki izlenimlerime devam ediyoruz. Bu yazıyı da tamamen, iOS kullanıcıları için çok farklı ve yeni bir özellik olan AirDrop’a ayırdım. Çünkü çok fazla soru gelme potansiyeli var 🙂 Bu yüzden lütfen sorularınızı sormaya başlamadan önce yazının tamamına bir gözatın.

AirDrop ile Dosya Paylaşımı

iOS 7 ile gelen yeni özelliklerden biri de, Mac sahiplerinin zun zamandır kullandıkları AirDrop özelliği. AirDrop, bazı iOS 7 yüklü cihazlar arasında kolay ve hızlı bir şekilde dosya transferine imkan veren güzel bir özellik.

AirDrop ile cihazımızdaki fotoğraflar, videolar, kişiler (contacts), Safari linkleri, vs. gibi bir çok temel dosyayı, çok kolay bir şekilde aynı Wi-Fi ağındaki diğer bir AirDrop özelliği bulunan iOS tabanlı cihaza yollayabiliyoruz. Bunun için de önce dosyayı alacak cihazlardaki AirDrop özelliğinin Kontrol Panel’inden açılması gerekiyor aşağıdaki şekilde.

 Kontrol Panel’indeki AirDrop seçeneğine tıkladığımızda da önce aşağıdaki gibi, cihazımızın kimler tarafından görülebileceğinizi belirliyoruz. Eğer “Herkes” seçeneğini işaretlersek, aynı kablosuz ağdaki diğer cihazların AirDrop menüsünde cihazımızın adı gözükür. (Elbette bizim iznimiz olmadan kimse dosya yollayamaz ama yine de herkesin görmesini istemeyenler “Sadece Kişiler” seçeneğini işaretleyebilir.)

AirDrop seçeneğini açtığımızda da eğer kapalıysa otomatik olarak Wi-Fi ve Bluetooth seçeneği de açılıyor. Çünkü AirDrop ile dosya transfer edecek (alan ve gönderen) cihazların hem Wi-Fi hem de Bluetooth seçeneklerinin açık olması gerekiyor.

Dosya gönderilecek (yani dosyaları alacak cihazda) AirDrop seçeneğini aktif hale getirdikten sonra da artık, AirDrop özelliği olan diğer bir iOS 7 yüklü cihazdan dosya transferini başlatabiliriz. Diyelim ki iOS 7 yüklü cihazında AirDrop özelliği bulunan bir arkadaşımıza fotoğraf albümümüzden bir foto göndermek istiyoruz. Bunun için de önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi resmi açıp, sonra da sol alt köşesindeki “Paylaşım” seçeneğine tıklıyoruz.

Paylaşım Menüsüne tıkladığımızda da, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi resmimizi arkadaşlarımızla paylaşabilmemiz için çeşitli seçenekler karşımıza çıkıyor. Fakat burada bizi ilgilendiren aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi AirDrop menüsü oluyor. Bu menüde gözüken cihazların üzerine tıklayarak da seçili dosyalarımızın transferini başlatabiliyoruz. (Bu yazıyı hazırlarken, daha önce incelemesini paylaştığımız iPod touch 5.nesil’e de iOS 7 beta test sürümünü yükleyip AirDrop seçeneğini aktif hale getirdik. Bu sayede AirDrop’u test edebilmemiz için gerekli iki adet iOS 7 yüklü cihazımız olmuş oldu :))

Elbette dosya transferi başlatıldığı gibi otomatik olarak alıcı cihazda kabul edilmiyor. Dosyanın gönderildiği cihazda kullanıcının karşısına, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir onay ekranı geliyor. Ancak alıcı gelen resmi kabul (Accept) ederse cihazındaki Fotoğraflara kaydediliyor, eğer reddederse (Decline) kaydedilmiyor. Her iki durum da göndericinin ekranında paylaşıldığından, gönderici dosyanın kabul edilip edilmediği bilebiliyor.

Yukarıdaki şekilde sadece resimlerimizi değil, videolarımızı, rehberimizdeki kişileri ve Safari linklerimiz de paylaşabiliyoruz. Hatta daha önce tanıttığımız My File Explorer gibi içlerinde standart dosya paylaşım menüsü olan uygulamalar kendi aralarında da AirDrop’u destekliyor.

 

Özetle cihazımızda standart paylaşım menüsünün çıktığı çoğu dosyayı paylaşabiliyoruz. Çoğu diyorum çünkü telife tabi dosyaları diğer yöntemlerle paylaşamadığımız gibi AirDrop’la da paylaşamıyoruz. Örneğin App Store’dan indirdiğimiz ya da satın aldığımız bir uygulamanın kendisini paylaşamıyoruz ama linkini AirDrop ile yollayabiliyoruz. Aynı şekilde Müzik uygulamasının içerisindeki parçaları AirDrop ile de paylaşamıyoruz iPhone ve iPad’deki Müzikler Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımızda daha önce açıkladığımız sebeplerden.

Özetle AirDrop, cihazımızda çok sık paylaştığımız kişiler, resimler, videolar, vs. gibi dosyaları, yakınımızdaki diğer cihazlarla kolayca ve hızlıca bir transfer imkanı sunuyor.

Yazıyı tamamlamadan önce, çok soru geleceğini düşündüğüm AirDrop ile ilgili bazı önemli noktaları aşağıda madde madde sıraladım. Umarım faydası olur:

 • iOS 7 yüklü her cihazda AirDrop özelliği olmayacak. Sadece iOS 7 yüklü iPhone 5, iPod touch 5. nesil, iPad 4.nesil ve iPad mini bu özelliği destekleyecek. (Tabii bir de sonbaharda tanıtılması muhtemel yeni iPhone ve iPad modelleri destekleyecek.)
 • AirDrop ile dosya transferi için AirDrop özelliği olan en az iki cihaza ihtiyaç duyuluyor. Örneğin iOS 6 yüklü bir iPhone 5’ten, iOS 7 yüklü bir iPhone 5’e AirDrop ile dosya transferi yapılamıyor.
 • Dosyayı alacak olan cihazda AirDrop mutlaka açık olmalı, fakat gönderen cihazda açık olmasına gerek yok.
 • Dosyayı alan ve gönderen her iki cihazda da Wi-Fi ve Bluetooth açık olmalı. Gönderen cihazda AirDrop açık olmasa bile Wi-Fi ve Bluetooth açık olmalı.
 • Dosya transferi için her iki cihazın aynı Wi-Fi (kablosuz) ağına bağlı olmasına gerek yok. Sadece Wi-Fi seçeneklerinin açık olması yeterli. Fakat aynı ağa bağlılarsa o zaman dosya transferi Wi-Fi üzerinden çok daha hızlı bir şekilde oluyor. Eğer aynı kablosuz ağa bağlı değillerse o zaman da transfer Bluetooth üzerinden, ama daha yavaş bir şekilde oluyor.
 • Dosya transferi internet üzerinden olmuyor, iki cihaz arasında Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden gerçekleşiyor.
 • Mac’lerde de AirDrop özelliği uzun zamandır olmasına rağmen Mac’ler ve iOS 7 yüklü cihazlar arasında henüz AirDrop dosya transferi yapılamıyor.
 • Dosyalar transfer edilirken şifreleniyor. Yani birileri transfer yapılırken kullanılan kablosuz ağdaki dosya verilerine ulaşsa bile ne transfer ettiğimizi göremiyor.
 • AirDrop seçeneği açık olmayan cihazlar, diğer cihazların paylaşım listesindeki AirDrop menüsünde görülemiyor ve de bu cihazlara AirDrop üzerinden dosya gönderilemiyor.

AirDrop ile ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Eğer bu konuda sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım 🙂

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/06/ios-7-ozellikleri-inceleme-v.html

163 Comments

 1. Yunus

  18/06/2013 at 08:38

  Mustafa Bey Merhaba,

  Benim sorum airdrop ile ilgili değil fakat yine de yazmak istedim ios 7 kurdum telefonuma fakat güncellemeleri yapamıyorum kaldılar öyle güncelle diyorum hiç bir şey yapmıyor “bekliyor” yazıyor sadece, sizinde başınıza böyle bir şey geldi mi ? bu arada ilk başta ben itunes ayarlarından otomatik güncellemeleri hücresel veriye kapatmıştım sonra baktım kaldılar öyle açtım yine de güncellemedi. Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 08:52

   Evet geldi. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bu test sürümü ve bu tip bir sürü sorunu var. Bu yüzden son kullanıcılarının yüklememesi gerekiyor (Daha nasıl anlatalım sonbaharı beklemek gerektiğini )

   iTunes’la senkronizasyonla çözebilirsini takılan uygulamaları. iTunes’ta silip tekrar yükletebilirsiniz.

   • Yunus

    18/06/2013 at 08:59

    Yok ben memnunum sonbaharı beklemeye gerek yok 🙂 teşekkür ederim ben sadece böyle bir problem var bilginiz var mı anlamında sordum

    • Anonim

     18/06/2013 at 13:32

     Bir tek siz mi ios7 kullanabiliyorsunuz Mustafa Bey ? Insanlara parantez icinde gonderme yapmayin. Bende de yuklu herkesde de olabilir. 100 dolar veren herkesde olabilir kaldi ki vermeyende de olabiliyor bu surumde udid kaydi istemiyor.

   • Pinkyfish

    18/06/2013 at 18:05

    MERHABA MUSTAFA BEY ben geçenlerde ios 7 yi yükledim şarz sorunu olunca tekrar bunu yüklemek zorunda kaldım ama şöyle detaylı bakınca bi sorun var facetime çalışmıyor artık be yapmam gerek etkinleştiriyorum ama boş olmuyor yarddımm lütfen !!!!!

  • Emin

   18/06/2013 at 18:45

   Bu bir hata degil başka bir hesaptan alındığı icin otomatik guncellenemiyor eğer o uygulamayı aldığınız hesaba geçerseniz güncelliyor.

 2. Ersin Tekkol

  18/06/2013 at 08:53

  Merhaba Mustafa Bey.
  Benim merak ettiğim ios 7 ile birlikte haritalar üzerinde iyileştirmeye gidildi mi?

 3. Erdogan

  18/06/2013 at 08:58

  Mustafa Bey kilitli ekranda home tusuna cift basinca muzik kontrolleri cikiyordu ya, iOS 7’de bu korunmus mu ve korunduysa tasarimi nasil? Bir sonraki incelemede paylasabilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 09:03

   Evet korunmuş ama Kontrol Merkezinde hepsi AirDrop seçeneği gibi. Özellikle yukarıdaki ekran görüntülerini bir şarkı çalarken paylaşım. İlk ekran görüntüsüne dikkat edin.

 4. Salih

  18/06/2013 at 08:59

  Desenize iphone 4 elimizde kaldı hic birşeyi yukletmiyor ne yapalım para olunca bizde iphone 7 alırız ancak o zaman para buluruz

 5. Serkan İpekci

  18/06/2013 at 09:08

  Mustafa Bey açıkcası air drop özelliği çok önemli bir özellik gibi gelmedi bana, bütün bunları whatsapp ya da bluetooth vs yapabiliyoruz. Evet bu programları kullanırken internet gerekiyor fakat baska ne gibi farklar var söyleyebilir misiniz? Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 09:35

   Başka bir farkı yok. AirDrop iOS tabanlı cihazlar arasında kolay ve basit bir dosya transfer imkanı sunuyor. Bence avantajları:

   * Herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymuyor.
   * İnternet kullanmıyor, bu nedenle data paketinden de yemiyor.
   * Daha hızlı internet üzerinden dosya göndermeye göre.

   Arkadaşınızla dışardayken dosya paylaşma ihtiyacınız oldu ve bulunduğunuz yerde 3G iyi çekmiyor. Bu durumda AirDrop çok faydalı olacaktır.

   • Hasan Ali

    19/06/2013 at 01:11

    iPhone MacBook arasında dosya transferi oluyormu

 6. mehmet deniz

  18/06/2013 at 09:13

  EKRANI YUKARI DOĞRU KAYDIRINCA BAZI UYGULAMALARI AÇIP KAPAMAYI SAĞLAYAN KISMA İNTERNETİ VE 3G Yİ AÇIP KAPAMA İMKANI GELSE NE İYİ OLUR. BU ÖZELLİK EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ ÖZELLİK ÇÜNKÜ

 7. İdris

  18/06/2013 at 09:36

  AirDrop un iPhone 4s lere gelmemesinin hiç bir mantıklı açıklaması yok.

  • Ali

   18/06/2013 at 10:02

   Olmaz olur mu hiç.
   Eğer her özellik her çıkan telefona koyulursa siz elimizdeki telefonu niye değiştiresiniz ki ?
   Ayrıca telefonun Disi değil ici eskimiş oluyor.

 8. İbrahim

  18/06/2013 at 09:52

  yunus bey ios 7 nasıl yükledin yardımcı olurmusun lütfen

 9. Applekolik90

  18/06/2013 at 10:00

  Haritada bir değişiklik var mı?

 10. Ali

  18/06/2013 at 10:04

  İki iPhone arasında Bluetooth ile resim vs gönderebilir miyiz ?
  Yani iOS 7 olmadan ?

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 10:46

   Uygulamalarla evet. AirDrop zaten uygulama ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

   • Ali

    18/06/2013 at 11:58

    Hangi uygulamalar var Mustafa bey ?

 11. Murat KIRAÇ

  18/06/2013 at 10:10

  Merhaba ios 7 kurulumunu yaptım memnunum fakat problemim airdrop uygulamasından gelen fotoğrafın kilt ekranındaki bildiriminin silenememi bu sorunu yaşayan arkadaşlardan çözüm bekliyorum

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 10:45

   Kalıcı çözüm için sonbaharı beklememiz gerekecek yani final iOS 7 sürümünü 🙂 Geçici çözüm için de bir cihazınızı kapatıp açın.

 12. Berat cihangir

  18/06/2013 at 10:12

  Benim sorum su sekilde kisisel erisim noktasini kullanarak dosya gondermemiz mumkun olucakmi acaba?

 13. Serdar Artic

  18/06/2013 at 10:15

  Merhaba Mustafa Bey, mac pc lerden iOS 7 yuklu bir cihaza paylasim olmuyacak anladigim kadari ile iki iOS 7 yuklu iPhone 5 ve ustu cihazdalarda gerceklesecek galiba

 14. Cihan

  18/06/2013 at 10:18

  Mustafa bey ayarlar menüsünü incelemeniz mümkünmü?

 15. Rasim Aşkın Dilan

  18/06/2013 at 10:32

  Merhabalar,

  AirDrop için iki ios7 device gerekli demişsiniz? Dosya transferi iOS device ve MacBook arasında olamayacak mi? Yoksa maverick çıktığında mi mümkün olacak? Şu an ios7 beta ile mountain lion arasında transfer yapılamıyor mu?

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 10:44

   Hayır yapılamıyor.

 16. M23

  18/06/2013 at 10:40

  Iphone 4s e gelmemesi çok saçma olmuş. Adamların yaptığı ii belli zaten elimizde ki eski modelleri değiştirmemizi istiyorlar ama bu özellik kesinlikle ıphone 4s de olması lazımdı. Halen ıphone 4s en çok satılan telefonlar arasında çünkü

  • cembaba

   18/06/2013 at 13:58

   Aynen Katılıyorum, Çok Doğru Söylüyorsunuz… Bir de Çok Matah Mükemmel Bir Programmış Gibi Sanki… Sadece Bu Özellik İçin Cihaz Değiştirmeye HİÇ GEREK YOK!…

 17. Mirkan

  18/06/2013 at 10:40

  Buda rahatsız etme modu gibi çok sık kullanılacak bir özellik değil. Herseyden önce farklı birsey değil. Bildiğiniz yıllardır varolan bluetooth, oda sadece apple cihazları arasında. Madem telif hakkı olan bilgileri gönderemiyoruz, e o zaman bırakta gönderdiğimiz bilgileri diğer platformlarlada paylaşabilmemize izin ver. Bırakın ios7’yi daha cevremde 4s üstü cihazı olan arkadasım yok. Luzumsüz sey….

 18. İbrahim

  18/06/2013 at 10:41

  Arkadaşkar ios 7 nasıl yüklerim yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 19. Mlk gümüş

  18/06/2013 at 10:48

  İos 7 yi iphone 5 e kurdum 2 gün giden sarj şimdi yerler de sürünüyor nerdeyse günü kurtarmayacak ve tel çok ısınmaya başladı (: Haa bir de yedek kapaklı bataryamı telefonuma takınca hata veriyor bu cihaz iphone ile düzgün çalışmayabilir gibi eski sürüm de hiç öyle bişe görmedim, sadece takınca ama şarj edince bir sorun yok. Ama beğendim ios 7 yi bekleyemedim kurdum hadi hayırlısı be gülüm

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 10:50

   Cihazınıza kurduğunuz iOS 7 değil, iOS 7 Beta test sürümü, hem de ilk versiyon test sürümü 🙂 Bu yüzden sorunlu olması gayet doğal. Bu yüzden Apple son kullanıcıya açmıyor final sürümü çıkmadan.

 20. Okan

  18/06/2013 at 10:53

  Mustafa bey konuyla alakalı değil ama sizden iMac hakkında biraz bilgi almak istiyorum.
  Bilgisayar alma kararı aldım fakat iMac Yeni nesil i5 işlemcili 21.5 inçlik Modelinden alamak istiyorum siz Apple ürünleriyle iç içesiniz o yüzden sizden yardım istiyorum.
  Daha önce hiç Mac kullanmadım ama kullanmak istiyorum bunu siz tavsiye edermisiniz.Oyun falan için çok düşünmüyorum zaten grafik tasarım için falan kullanacağım.çok araştırdım ama birde sizden yardım istiyorum.Şimdiden Teşekkür Ederim Mustafa Bey.

 21. Nevzat tekin Güzel

  18/06/2013 at 11:14

  Merhaba bende ios7 kurmak istiyorum cihazım iphone nasıl yapabilirm yardımcı olurmsun

 22. Mehmet

  18/06/2013 at 11:17

  Merhaba mustafa bey ios 7 ile haritalarda iyilestirmeler var mi?

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 11:22

   Bariz birşey yok. Bu arada Haritanın sorunu kendisinden ziyade içeriği. İçerik de biliyorsunuz uygulamadan ya da işletim sisteminden bağımsız. Yani içerik düzeldikçe ve arttıkça iOS 6’daki Harita kulllanıcıları da bunu hissedecek.

 23. Efe

  18/06/2013 at 11:24

  Ios7 ne zaman çıkacak??

 24. Anonim

  18/06/2013 at 11:24

  merhaba ios 7 nerden yukeleyebilirim yardımcı olurmusunuz

 25. Ayla

  18/06/2013 at 11:25

  Merhaba mustafa bey ben suan elimde iphone 4 kullanmakdayim bu program yuklenebilirmi?

 26. Osman

  18/06/2013 at 11:36

  Slm mustafa bey ios 7 nasıl kurabilirim telefonuma

 27. Mrofesor

  18/06/2013 at 12:01

  Merhaba Mustafa Bey
  Ben ios 7 beta iPad için ne zaman tanıtılır diye sormak istemiştim

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 12:36

   Hiç bilemiyorum ama yakında yayınlanır.

 28. Sedef

  18/06/2013 at 12:03

  Merhaba konuyla çok alakalı değil ama telefonu yeni aldım ve zil seslerimi dinlediğim müzikten yapmak istiyorum fakat yapamadım çok araştırdım denedim ama olmadı NOLUR zil sesleriyle alakalı konu açın açık açık tarif edin ALLAH AŞKINA

  • Serdar

   19/06/2013 at 16:49

   Bilgisayarından zedge.net adresine gir nasıl olacağı ve içerikler mevcut

 29. Seko

  18/06/2013 at 12:15

  AirDropta cihazların yan yana olmasımı lazım

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 12:35

   Bluetooth’ların kapsama alanında olmalı. Yani max 10 metre.

 30. Levent Sonmez

  18/06/2013 at 12:17

  • Sedef

   18/06/2013 at 20:57

   Çok teşekkür ederim işe yaradı 🙂

 31. Mlk Gümüş

  18/06/2013 at 15:05

  Peki ios 7 beta 2 ne zaman yayınlanır acaba ben çok sıkıntı yaşıyorum beta ilduğu için final sürüm gelene kadar kimseye beta yı tavsiye etmiyorum

 32. Latif

  18/06/2013 at 15:28

  Merhaba Mustafa bey;air drop iPhone 4 ve 4S de çalışmıyor?

 33. crAzy

  18/06/2013 at 15:34

  Teşekkürler

 34. Nevzat tekin Güzel

  18/06/2013 at 15:38

  İben nasıl yükleyebilirim yardımcı olurmusunz

 35. bilen

  18/06/2013 at 15:43

  ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTA
  MUSTAFA bey apple dosya transferini bu güne kadar açmadı çünkü cihaza itunes dışında veri aktarımı istemiyordu buda güvenligimiz içindi.
  Şimdi bu durum güvenligimiz açısından bir açık yaratıyormu.Yaratırmı.
  TEŞEKKÜRLEER

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 16:46

   Dosya transferi halen tamamen açık değil. AirDrop ile daha önce kapalı olan bir yer açılmış değil. Daha önce de Mail, iMessage veya Whatsapp ile mesaj gönderebiliyordunuz. Şimdi AirDrop ile de gönderebiliyorsunuz.

 36. Reşat Cömert

  18/06/2013 at 16:40

  Ya arkadaşlar şahsi düşüncem bu görüntülerin hoş olmadığı kanısında yani iOS 7 deki değişiklikler böyle olacaksa örneğin “ana menü” pek güzel olmamış. Kullanan arkadaşlar elbetteki yazmışlardır ancak yazı çokluğundan görememiş olabilirim: menü geçişleri olsun arka plan olsun güzel geçişler var mı yoksa görünenden ibaret mi? Yani iOS 7 sizce beğenildi mi? Cevabınız için teşekkür ederim ellerinize sağlık.

 37. İbrahim

  18/06/2013 at 16:59

  Control center’da 3g aç kapa seçeneginin olmadıgını hepimiz gördük. Bu istegimizi siz yada bizler tekil olarak apple’a mail olarak bildirsek nasıl olur sizce. olabilir derseniz ingilizce olarak bi yazı hazırlasanızda bizlerde bu yazıyı sizin vereceginiz apple mail adresine göndersek ekleme ihtimalleri olamazmı? Teşekkürler… daha önceki ios7 başlıgınada yazdım bu sorumu ama cevap gelmedi.

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 17:33

   Çok bir faydası olmaz. Zaten 3G isteği çok konuşuluyor. Bu yüzden hiç uğraşmayın derim.

 38. Berk'e

  18/06/2013 at 17:45

  İpad 2 ios 7 yükleye bilirmiyim şu an ?

 39. Yasin

  18/06/2013 at 18:31

  Mustafa Bey merhaba,
  Tam da bu konuyla ilgili gecen bir soru sormustum size iPad 3 e AirDrop un gelmemesiyle ilgili.Daha once iPad 3 sahibi oldugunuzu ve iPad 3 sahibi olanlarin iPad 4 almalarina gerek olmadigini dusundugunuzu soylemistiniz.Ozellikle AirDrop un iPad 3 e gelmemesinden sonra yine gerek olmadigini dusunuyor musunuz ? iPad 3 sahibi olarak merak ediyorum

 40. halil

  18/06/2013 at 19:11

  merhaba Mustafa bey. benim sorum airdropla ilgili değil de ios7 sonrası oluşan bi hatadan bahsedicem ama bu ios 6da da olmuş. örneğin whatsappa giriyorum “anında iletme bildirimlerini kullanmak için itunes’a bağlanın” hatası alıyorum. bu sorunu nette araştırmadan önce beta sürümdür hoşgörmek lazım diyordum ama araştırdıkça ios 6nın final sürümünde de karşılaşılmış bir hata olduğunu farkettim. ben ios6 kullanırken bu sorun yoktu. güncellendikçe bu da düzelir diye düşünüyordum. bu hatayı düzeltme şansım var mı beta sürümdeyken(UDID kayıtsız ios7 yi yükledim). final sürüme geçince ya da diğer betalarda düzelmemesinden korkuyorum.
  not: itunes a bağlayıp eşzamanlamayı denedim, hata veren uygulamayı itunes üzerinden silip tekrar kurdum, ios7 yi tekrar kurdum ama hata hep aynı kaldı teşekkür ederim
  Mustafa bey paylaşımlarınızla bilgilenmeye devam ediyoruz

 41. Gökhan

  18/06/2013 at 19:17

  Mustafa bey öncelikle kolay gelsin.
  Uzun zamandır takip ediyorum, flakat hiç yorumum olmadı. gerekli bilgileri hep yeterli buldum.

  Şu an yazmamın sebebi aşırı derece merak etmem ((:

  Şu 3 boyutlu menü hakkında bilgi verebilir misiniz? görüşlerinizi ve nasıl olduğunu merak ediyorum.

  Saygılar, kokaylıklar dilerim.

 42. Servet

  18/06/2013 at 19:19

  Mustafa bey bu konu ile ilgisi yok ama merak ettim şimdiye kadarki rehberdeki kişileri listede direk üzerlerine tıklayarak arayamıyoruz illaki sayfası açılıyor numara ve diger bilgilerin göründükten sonra numaraya tıklatarak arama yapabiliyoruz bu yeni sürümde değişiklik varmı

 43. bilen

  18/06/2013 at 19:47

  Anladıgım kadarı ile airdrop sadece iphone 5 te çalışacak ozaman 4s sahipleri için bu çok kötü bir haber.Bir sonraki güncelleme ve yeni özelliklerde biz 5 sahiplerinin papucu dama atılmaz umarım.

 44. Tumer TT

  18/06/2013 at 20:01

  4s ios 6.1.3 ve htc android kullanicisi olarak apple basit seyleri cok buyuk birseymis gibi gosterip, yapmamasi ve vermemesi beni acikcasi rahatsiz ediyor, basit iki islemi yapamadiktan sonra appledan iyice sogudum, airdrop yerine bump di yasa haccendi kullanilabilir ( gerci internet uzerinden ama) neyse belki birseyler yaparlar da gozume girerler sahsen olarak. Yazilarinizin devamini dilerim

  • Murat

   19/06/2013 at 22:58

   İos7 de kontrol panelde ki kısyollar hariç değişiklik yok yahu, renk falan değişmiş o kadar

 45. EmrahOz

  18/06/2013 at 21:23

  Mustafa bey
  “Dosya transferi için her iki cihazın aynı Wi-Fi (kablosuz) ağına bağlı olmasına gerek yok. Sadece Wi-Fi seçeneklerinin açık olması yeterli.” Peki aynı ağda olmalarına gerek yoksa neden wifi açık olmalı.Yani aynı ağda degillerse transfer Bluetooth üzerinde yapılacak demektir ve wifi aktivasyonuna gerek olmayacak.Kafam karıştı yardımcı olur musunuz?

 46. Cem

  18/06/2013 at 21:55

  Kısaca göz attıktan sonra şunu söyleyebilirim ki menü bu gökkuşağı renkleriyle tim cookun kendi cinsel tercihinin yansıması olmuş böyle bir ıos yükleyeceme teşefonu fırlatır atarım iğrenç ötesi birşey

 47. Cem

  18/06/2013 at 22:23

  Yani kusura bakmayın biraz sert bir yorum oldu ama maalesef bir bu gözle bakın sonra tekrar düşünün derim İOŞ 7 olmuş bu resmen

 48. Ekrem Ekicigil

  18/06/2013 at 23:11

  Peki Mac ve iPhone birbirlerine çift taraflı olarak dosya gönderebiliyor mu? AirDrop ilk olarak Maclerde kullanıldı sizin de dediğiniz gibi..

  • Mustafa Tan

   18/06/2013 at 23:13

   Hayır gönderemiyor.

   • Ekrem Ekicigil

    18/06/2013 at 23:26

    umarım bu konuda da bir şey yaparlar çünkü özellikle poto streamin upload klasörünü kullanıp fotoğraf yollamak çok uzun sürüyor.

 49. Kaan Kartal

  19/06/2013 at 01:02

  Bilmem farkettiniz mi ama ios 7 de ses kaydini ben goremedim sahsen

  • Önder Ataseven

   19/06/2013 at 02:43

   Evet ses kaydı kaybolmuş !

 50. Ali

  19/06/2013 at 01:22

  Mustafa abi iki gün önce iphone 4 ümü 6.1.3 ten 5.1.1 de dönderdim nedeni çok kasıyodu asıl sorum şu ios 5.1.1 deki iphone uma jailbreak yapabiliyorum ama yapıp yapmamakta tereddütlüyüm sizce yapmalımıyım

 51. Önder Ataseven

  19/06/2013 at 02:33

  Değerli arkadaşlar, ios 7 ile ilgili ben de bir paylaşımda bulunayım. Önce Apple’a geliştirici için 99$ ödedim, ancak aktivasyon için mailime yazı 3 gün bekledim gelmedi ve hala gelmediği gibi sorun bildirme mailime de cevap verilmedi. Bu yüzden Apple’a biraz gönül koydum. Neyse, sabır edemediğim için yabancı bir siteden 8 $ ödeyerek UDID kaydı yaparak nihayet ios 7’yi iPhone 5’ime kurdum. İzlenimleri aktarayım;
  1) Beta sürümü olmasına rağmen ciddi sorun yaşamadım, güzelce kullanıyorum.
  2) Kişiyi engellediğinizde o kişinin çağrısını ve mesajını almıyorsunuz, bu iyi ancak çağrı yapan kişi sizi aradığında meşgul gözüküyor ve mesaj gönderende mesaj gitti gözüküyor ancak size gelmiyor. Oysa mesajın ünlem işareti oluşarak gitmemesi gerek, aksi halde engellediğiniz kişinin mesaj gönderdim almadın mı sorusuna muhatap olmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca telefonun meşgul yerine ulaşılamıyor olması daha uygun olacak. Ü
  3) Alt kısa yolda 3G’nin olmaması tabii ki eksiklik.
  4) Pages uygulamasında hiç bir değişiklik yok, ios 7’ye uyumlu hale getirilmemiş. Hala belge arama butonu yok.
  5) Arama kaydı gibi uygulamalarda ios 6 sürümünde parmağımızı sağa kaydırarak sil yazısı çıktığı halde ios 7’de sola doğru sürüklemek gerekiyor.
  6) Spotlight ( hızlı arama ) butonunun ekranın ortasından aşağı itilerek çıkması kullanım pratikliği sağlamış.
  7) iBooks uygulamasında hala Türkçe kitap yok.
  8) Radyo uygulaması Türkiye’de yok.
  9) Ekranın her hangi bir noktasından sürükleyerek ana ekranın açılması görselliği harika.
  10) Siri hala Türkçe değil.
  11) Güncellemelerin otomatik olması harika. Manuel güncelleme yapmaktan bıkmıştık.
  12) Kamera iyileştirmeleri çok güzel olmuş. Mesela video çekerken zoom yapma, renkli/ renksiz foto çekme gibi.

  Dilim döndüğünce faydalı olur diye paylaşım yapayım dedim. En iyi bilgilendirme yalın dili ile tabii ki üsdad Mustafa Tan’a aittir. Kendisine tekrar teşekkürlerimi arz ediyorum.

  • yalçınkaya

   19/06/2013 at 09:33

   çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim öncelikle yazınızı sonuna kadar okudum. Benimde gözüme çarpan bir eksiklik var facebok twitter entegrasyonu İOS6da ki gibi olmamış direkt olarak paylaşım yok. Menü çok yavaş şuan yani biraz hızlı olması gerekiyor ios6 ya göre çok ağır kalıyor rehberin açılması ve rehberde aşağı doğru kaydırma yaparken takılmalar mevcut. pratik olarak wifi-ekran parlaklığı kısayolu çok iyi olmuş bnm en çok kullanıdığım hesap makınasıda isabet oldu. uygulamaların geç açılması da düzeltilir elbet şimdilik bu kadar.

   • Önder Ataseven

    20/06/2013 at 02:58

    Teşekkürler

  • Berk

   19/06/2013 at 14:04

   O yabancı site hangisi

   • Önder Ataseven

    20/06/2013 at 02:55

    iModZone Downloads

    • Berk

     21/06/2013 at 18:36

     Guvenilir site mi

     • Önder Ataseven

      22/06/2013 at 01:26

      Valla ben indirdim bir problem yaşamadım. Yine de siz bilirsiniz… Ne olur ne olmaz. iOS 7 sevdamız riske girmeme sebep oldu.

  • Laniila

   19/06/2013 at 21:27

   Üstadım çok özür dileyerek gecen yıl açmak içim çok uğraştığım developer hesabımda amerika bazlı bir Fax numarasına bir form doldurup göndermiştim. Ayrıca formu gönderdikten sonra Apple supporta şu tarihli şu saatli şu numaradan göndermiş olduğum Fax i aldınız mı bir sorun var mı şeklinde bir mail atmıştık. Hesap açılırlen tüm bilgilerin Türkçe karakter içermemesi ve gerek wepte gerek Fax ile yolladığımız bilgilerde birbirini örtüşmesi gerekiyordu. Ayrıca Türkçe karakter kullanılmamasından ötürü sistemsel bir sorunla hesabınız aktif edilmemiş olabilir bunun Manuel’in kontrolü için support Apple bir mail atmanızı tavsiye ederim. Bunlar nacizhane bilgilerimdi tabiki Mustafa bey bizden daha detaylı bilgiye sahiptir. Iyi günler

 52. Sirmaci

  19/06/2013 at 07:45

  Watshapp vs gibi uygulamalardan istediğimiz gibi dosya paylasımı yapıyoruz ne gerek bar 🙂 bi nevi gelişmiş bluetooth:)

  • sercan

   27/06/2013 at 00:03

   katılıyorum androitteki Wi-Fi Direct gibi bişey sandım ilkte (çok büyük dosyaları hızlı gönderen bir transfer sistemi) hayal kırıklığı oldu bu özellik ayrıca müzik paylaşımı sanırım yok bari o olsaydı

 53. Ahmet DEMİRCİ

  19/06/2013 at 14:25

  Mustafa bey benim size sormak istediğim konu farklı bir konu. Geçen yayınlamış olduğunuz jawbone Up yazıya istinaden bende yurt dışından bileklik getirtecektim şimdi iOS 7 ile birlikte bulutut la eşleşecek akıllı kol saati ve medikal cihaz konusu var. Bilekliği getirtelim mi? Yoksa bekleyelim mi bu konuda tavsiyenize ihtiyacım var. İyi çalışmalar

 54. Ömer

  19/06/2013 at 14:35

  Selamlar,
  Otomatik güncellemeyi açtığımızda otomatik güncellenen uygulamaları bize gösteriyor mu? Uygulamaya gelen yeniliklerden haberdar olabilmek için…

 55. Abdullah

  19/06/2013 at 15:28

  Mustafa bey tel iOS7 yüklemek istiyorum şuam bana tavsiye edermisiniz yoksa eylülü beklesem daha iyimi olur

  • OrhanEmir

   29/07/2013 at 14:28

   Eylül’ü beklemenizitavsiye ederim çünkü yükleyenler sorunlarla karşılaşmış ancak eylül’de çıkacak olanda bu sorunların giderilmesini bekliyoruz

 56. Veli

  19/06/2013 at 16:26

  Mustafa bey siZin paylaştığınız yanlış bilgi yüzünden işe yaramaz bir uygulamaya para verdim uygulama anlatılan gibi değil neden yanlış bilgi verdiniz? Uygulamayı iptal edip paramı geri yükleme gibi bişey var mı? Bahsettiğim uygulama iphone sesle arama diye paylaştığınız voice dial uygulaması. Uygulama beş para etmez. Ayrıca sadece aramada kullanılıyor. Sizin yazdığınız gibi diğer uygulamalara sesle ulAşamıyorsunuz.

  • Mustafa Tan

   19/06/2013 at 16:42

   Selamlar,

   Ne zaman, hangi yazımda hangi uygulama ile ilgili yanlış bilgi verdiğimi de paylaşabilirseniz hemen yazdıklarımı düzelteyim ki aynı mağduriyete başkaları da uğramasın. Ben açıkçası Voice Dial diye bir uygulama tanıttığımı hatırlamıyorum.

   Bu arada elbette geri iade alabilirsiniz aşağıdaki yazımızda paylaştığımız üzere:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/09/itunes-app-store-satinalma-gecmisi-sorunlari-ve-itiraz.html

   Fakat bir şekilde iade alamazsanız mutlaka tekrar haber verin, mağduriyetinizi bizzat ben karşılarım.

   Saygılar.

 57. yalçınkaya

  19/06/2013 at 17:52

  mustafa bey kızdı :)))

 58. Veli ÜNLÜ

  19/06/2013 at 20:15

  Mustafa bey çok yardımcı oluyorsunuz teşekkürler herşey için.
  Yukarıda bahsettiğim konuya gelince; iphone Türkiye programının güncel kısmında en üstte arama yerine “voice dial” diye yazınca altta iphone ile sesli arama diye bir konu çıkıyor ve içinde voice dial’i tanıtıyor. İçinde geçen tanıtımı yazayım;
  “Sadece kişilere değil iPhone’da kurulu programlara ve tarayıcınıza eklediğiniz favori linklere de ses etiketleri ekleyebiliyorsunuz. Üstelik her aksiyon için birden fazla ses etiketi ekleyebiliyorsunuz, böylece neredeyse komut eşlenememe sorununu ortadan kaldırabiliyorsunuz.”
  İçinde böyle bir ibare geçiyor. Bende buna güvenerek indirdim ücretli olarak programı. Ama programın içeriğinde sadece sesli arama var başka birşey yapılmıyor. Forumdan o konuyu kaldırırsanız başkaları da boş yere para vermemiş olur. Paramı geri yüklerlermi programı iptal ettirebilir miyim sizce? İlginiz ve bilginiz için çok teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   19/06/2013 at 20:33

   Sanırım 4 yıl önce (4 Şubat 2008) diğer bir yazar arkadaşımızın yazdığı aşağıdaki yazıdan bahsediyorsunuz.

   http://www.iphoneturkey.com/2008/02/iphone-ile-sesli-arama.html

   O yazı yayınlandığı sırada henüz App Store yoktu ve iPhone’lara uygulama yükleyebilmek için cihazlarımızı jailbreak yapıyorduk mevburen. Yazıda bahsedilen uygulama da App Store uygulaması değil. Zaten yazıda App Store’a herhangi bir bağlantı da yok. Bahsettiğiniz uygulamayı nasıl aldınız App Store’dan yazıda link olmamasına rağmen ?

   Ayrıca iade ile ilgili paylaştığım yazıda gerekli tüm bilgiler mevcut. Siz bir itiraz edin ve birkaç gün bekleyin sonuç alamazsanız ben yardımcı olacağım.

 59. Yasin

  19/06/2013 at 20:18

  Mustafa Bey merhaba,
  Tam da bu konuyla ilgili gecen bir soru sormustum size iPad 3 e AirDrop un gelmemesiyle ilgili.Daha once iPad 3 sahibi oldugunuzu ve iPad 3 sahibi olanlarin iPad 4 almalarina gerek olmadigini dusundugunuzu soylemistiniz.Ozellikle AirDrop un iPad 3 e gelmemesinden sonra yine gerek olmadigini dusunuyor musunuz ? iPad 3 sahibi olarak merak ediyorum…

  • Mustafa Tan

   19/06/2013 at 20:29

   Sadece AirDrop için bence gerek yok iPad 4’e geçmeye. Kaldı ki iPad’ler genelde mobil olarak kullanılmıyor iPhone gibi. Örneğin ben iPad’imi genelde evde kullanıyorum. Öğle olunca AirDrop şart değil.

 60. Veli ÜNLÜ

  19/06/2013 at 20:43

  Mustafa bey teşekkürler. Yazıda link yok ama programın ismini AppStore’da aratınca program resmi de aynı şekilde çıkıyor. Yarın bilgisayardan iade için başvuracam. Yardımlarınız için çok teşekkürler iyiki böyle bir site kurmuşsunuz.

  • Mustafa Tan

   19/06/2013 at 22:03

   Muhtemelen aynı uygulamayı App Store’a da koymuşlar. Fakat Apple’ın kısıtlarından dolayı beklediğiniz her özelliği yok.

   • Goko

    19/06/2013 at 23:21

    Veli Bey

    Bu uygulama ne kadar çok merak ettim ?

 61. Burak Kay

  19/06/2013 at 23:02

  Merhaba bir sorun paylaşmak istiyorum. Ufak tefek sorunlar elbette olacaktır fakat paylaşacağım sorunu herkes yaşıyorsa bu buyuk bir sorun Home tuşunun ekrandan yönetebilen assistivetouch özelliğini açtım fakat daha sonrasında o ikon dışında tüm ekran dokunmatiği etkisiz kaldı hiç birsey yapamadım normal yolla kapatamadim çünkü kapatmak icin ekran çıkan barın kaydirilmasi gerek en son çare Reset attım ve assistivetouch özelliği kapalı açıldı neyse bu sekilde bu sorunu atlatmış oldum kısaca Home tuşunuz bozuksa kesinlikle iOS 7 ye final sürümü çıkmadan yüklemeyin derim.

  • Önder Ataseven

   20/06/2013 at 03:05

   Sizin yaşadığınız sorun bende oluşmadı

   • Ahmet

    20/06/2013 at 10:49

    Bu arada kilit tuşunu kaydırma çıktığında basmayı bırakmassanız telefon kapanıyor ve kaydırmaya gerek kalmıyor

  • Ünal karagöz

   05/11/2013 at 22:30

   Arkadaşım sen yanlışlıkla görme engelli özelliğini aktifleştirmissin onu kapatmalısın biraz zor olacak ama

 62. Ercan

  20/06/2013 at 08:20

  Sosyallesmek icin harika bir uygulama. Dusunsene kafadesiniz ve ortam airdrop acilmis telefonlu kiz kayniyor 😉 telefon, resim, video vs guzel paylasim yapilabilir

 63. Tuana

  20/06/2013 at 09:30

  ios7 ile video kaydetme özelliği gelecek deniyordu(fotografları internet üzerinden kaydedebildiğimiz gibi). Böyle bir şey söz konusu mu?

 64. Ahmet

  20/06/2013 at 10:46

  Mustafa bey sonraki ios 7 yazınızda kişiselleştirme ile ilgili değişimlere de yer verebilirseniz çok sevinirim
  Bu yaz geçmiyecek çünkü ios 7 yi heyecanla bekliyorum

 65. Ekin

  20/06/2013 at 11:07

  Airdroptan uygulama paylaşılabilir mi?

 66. Ahmet Samet Coşgun

  20/06/2013 at 17:08

  Herşey güzel hoş da şarkının ismi dikkatimi çekti Wax-Rosana. Klibi de ayrı güzel 😀

 67. Semih

  20/06/2013 at 17:33

  Ya admin ne olur cevap yaz kafayı yicem metro fm de telefonumdaki şarkıları gönderip çaldırabiliyormuşuz bunun programı nedir bilgin var mı ???

 68. Mlk Gümüş

  20/06/2013 at 19:02

  Sizce ios 7 beta 2 ne zaman çıkar çok sorunlu bir beta şarja günde 3 kere koyuyorum yani tel hep şarjda ): iphone 5

 69. Ender

  21/06/2013 at 00:13

  Slmlar iphone 5s ile ilgili Google aramalarında 20 Haziran da tanıtımı yapılacak diye konular var resmi olarak 5s in tanıtımı ne zaman yapılır bilginiz varsa paylasırmısınız…

  • Mustafa Tan

   21/06/2013 at 00:20

   Her zaman olduğu gibi sonbaharda tanıtılacak. İnternette her okuduğunuza inanmayın, çoğu site daha fazla trafik alabilmek için bu tip dedikodular üretiyor.

   Zaten sonbaharda çıkacağını, Apple’ın iOS 7 final sürümünün sonbaharda çıkacağını açıklamasından da anlıyoruz. Bildiğiniz gibi her sene yeni iOS sürümü (final) çıktığı gibi yeni iPhone modeli de piyasaya çıkıyor. Şu an iOS 7 beta sürümü yayınlandı sadece.

   • Anonim

    21/06/2013 at 00:25

    Mustafa bey tahminen Beta 2 ne zaman çıkar

 70. Gökmen

  21/06/2013 at 10:45

  Mustafa Bey;
  Merhabalar
  Bir konu hakkında bilginizi arz ederim
  Developer kaydını aldım kendi cihazımı ve bir iki tane de başka iphone için udid kaydını yaptım fakat gerek itunes gerek yazılım güncelkeme ekranından bakıyorum en son sürüm olarak 6.1.3 gösteriyor. Ben kendi telefonuma developer dan yazılımı indirip manuel güncelkedim. Sorum şu normal yükleme bu şekilde mi yoksa güncelemeleri kontrol et dediğimde udid kaydı olan cihaz ios 7 yi görmesi gerekiyor mu?

 71. Deniz Cura

  21/06/2013 at 10:47

  Mustafa bey ; geliştirici olarak ios 7 nin kontrol paneline 3g açıp kapatma menüsünün eklenmesi için teklif edebilirmisiniz? dikkate alıyorlar mı veya böyle bir yetkiniz var mı bilmiyorum geliştirici olarak.

 72. orhan

  21/06/2013 at 13:26

  siri türkçe olacakmı

  • Önder Ataseven

   21/06/2013 at 13:37

   Siri’nin ne zaman Türkçe olacağı meçhul.

 73. iphone tutkunu

  21/06/2013 at 14:39

  Merhaba Mustafa bey,
  Belki bu konu başlığı yeri değil ama son başlık burası olduğu için yazıyorum,bende bir iphone 4 kullanıcısıyım ios7 yükledim beğendim fakat tasarımında ip5′teki gibi şefaflık özelliği yok,ve dinamik wallpaper özelliği,netten bazıları grafiği kaldırmadığı için konulmamış diyor fakat ben bu özellikleri jb kullanıyordum gayette stabil çalışıyordu,sizce bu özellikler diğer beta sürümlerinde veya finalde ip4 sunulur mu ?

  • Okan ALan

   21/06/2013 at 16:10

   Nasıl yükledin iOS 7yi banada yardımcı olabilirmisiniz?

 74. Okan ALan

  21/06/2013 at 16:01

  İphone 4s e iOS 7yi nasıl yükleyebilirim?

 75. Musti

  21/06/2013 at 17:00

  İphone 5 kafasına göre imesaja geçiyor nedendir bilme warmi acaba

  • Anonim

   12/10/2013 at 01:57

   Karşıdaki iphone de de iMessage varsa otomotik geçiyor internet üzerinden mesaj gidiyor

 76. Anıl Can Öktem

  21/06/2013 at 21:20

  Mustafa bey merhabalar su an bildirim ekranim acilmiyor yaklasik yarim saattir sebebi nedir

  • Önder Ataseven

   22/06/2013 at 01:32

   Takılmıştır. Home tuşu ile üstteki düğmeye 30 saniye birlikte basarak reset yapın, bu olmazsa ayarlardan genel ayarları sıfırlayın kanaatice düzelir.

 77. Kemaln

  21/06/2013 at 23:46

  4s in desteklememesi cok sacma olmus 10 sene onceki telefonlarda bile olan bir ozellik. İphone kullanicisi olarak bunu ozellik olarak anlatmaya utanirim. Android kullananlar guluyor

 78. Anonim

  22/06/2013 at 18:57

  Değerli dostlar benim iPhone 4 s de face time yok nasıl yapabilirm ios 7 de gelir mi

 79. mesut

  22/06/2013 at 21:35

  mustafa bey ben ios 7 yukledim ekran kilit yeri turkce degil dogrumu

 80. Kemal Tekin

  23/06/2013 at 11:24

  Sayın site sahibi,
  Bu sefer yoğunluktan olsa gerek iOS7’yle ilgili yeterince makale kaleme almadınız 🙂 4 tane test sürüşü biri zaten Radyo diğeri de AirDrop’la ilgili.

  iOS7’yi kurduk kendi kendimize çözmeye çalışıyoruz. Sizin makaleleriniz olmadan da bu zor oluyor 🙂

  Site sahibi lütfen görevinizin başına dönünüz :)))

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 11:35

   Zaten Radyo ve AirDrop dediğiniz iOS 7 ile gelen iki büyük yeniliklerinden bir tanesi. Diğer yeniliklerin en önemlilerini de tanıttık. Elbette geri kalanlarını da tanıtmaya devam edeceğiz. (Bu yorumu yazdığım sırada bir yazı daha hazırlıyordum 🙂 )

   Bu işi hobi olarak yaptığımdan dediğiniz gibi ancak vakit buldukça yazmaya çalışıyorum. Fakat diğer bir sebep tüm yazıları bir seferde yazmak istemememden kaynaklanıyor. Çünkü daha ilk betadayız ve hepsini en başta yazarsa sonraki betalarda gelecek değişikleri tekrar tekrar yazmak zorunda kalırım. Maalesef böyle bir kaynağım ve zamanım yok.

   Gönül isterdi ki sadece bu işi yapayım ama Türkiye’de maalesef mümkün değil 🙁

 81. Zeynep

  23/06/2013 at 15:06

  Mustafa Bey merhaba, öncelikle paylaşımlarınız çok faydalı oluyor teşekkürler. Sizden ricam imodzone aracılığı ile ios 7’yi cihazımıza nasıl kuracağımızı anlatan bir yazı paylaşmanızı rica edicem ilk yazınızda yazmıştınız beta sürümü olduğu için bir çok sorundan dolayı pişman olabileceğimizi…ama şahsen ben bunu göze alıyorum yoksa meraktan çatlayacağım bir çok kişi gibi 🙂 ilgilenebilirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

  • Mustafa Tan

   23/06/2013 at 15:59

   Maalesef paylaşamam çünkü çok sorunlu. Yükledikten sonra da sürekli sorunları ile ilgili soru gelecek 🙂 Emin olun yüklemek istemezsiniz şu anki beta test sürümünü.

   • Faruk O.

    28/08/2013 at 00:48

    Mustafa bey bir sorum vardi air drop ile ilgili yine konunun altinda yorum olarak yazdim size. Merak ettigim bir konu bilgilendirebilirmisinz acaba. İlginize teşekkür ederim.

 82. Arslan

  25/06/2013 at 19:38

  Zaten whatsapp vb. bir sürü programla çok daha rahat , kısıtsız (wifi ağıdır-3G dir bluetooth tur) birşekilde yıllardır yapabildiğimiz işlemleri sanki çok büyük bir yenilik ve rahatlıkmış gibi tanıtmaları da biraz saf yerine koymak oluyor.
  iPhone 3 ten bu yana sürekli bir iPhone ve iPad kullanıcısıyım fakat artık insanlara fason yenilikleri sanki yeni bir keşifte bulunmuşlar da kullanıcılarına bunu lütüuf ederlermiş gibi tavırlarından haz etmiyorum.

 83. Alpaslan

  27/06/2013 at 16:15

  Merhaba,
  Iphone 4s 64GB kullanıyorum. kapasitemin yarısı müzik yarısı video. Evde wifi yok. Ipad mini almayı düşünüyorum; tamamen mobil. AirDrop ile bluetooth üzerinden Iphone’umdaki resimleri Ipad’e aktarabileceğim diye anlıyorum. Dosya paylaşım kullanan uygulamar ile de yine airdrop bluetooth üzerinden iphone ve ipad arası dosya (video, müzik??) paylaşabilirim diye düşünüyorum. Peki hiç dosya transferi yapmadan bluetooth üzerinden Iphone ve Ipad arası akış oluşturabilir miyim? Yani Iphone’umda AcePlayer gibi bir uygulama içindeki videoyu wifi olmadan bluetooth üzerinden Ipad’den izleyebilir miyim? Bu AirDrop olur ya da başka bir yöntem. Saygılarımla.

 84. Hayrettin

  28/06/2013 at 22:18

  Merhabalar Mustafa bey bu arama menüsündeki sesli arama tuşu için bişey düşünmüşlermi cevabın için şimdiden teşekkürler

 85. Hasan

  01/07/2013 at 00:41

  İphone4e bluetooth’dan gonderim ozelligi ( airdropmu ne haltsa) koymamak resmen yeni iphone satma cabasidir. Nokianin 5 sene inceki modellerinde olan bi ozelligi bnm telefonumun donanimi kaldirmiyor olamaz. Boyle basit ama kullanisli bir ozellikten 2000 tl verdigim telefonumu mahrum birakan insanlara tek sozum var. elimdeki telefonu degistirdigim anda bir daha asla apple’in bir urununu kullanmayacagim demektir.

 86. Furkan

  10/08/2013 at 02:24

  Merhabalar mustafa bey ios 7 beta surumunu yukledim her sey cok guzel pek sorunla karsilasmadim sadece twitterda altta cikan anasayfa gibi barlara tiklayamiyorum daha dogrusu uygulamayi actiktan sonra bir kere tikliyor ve bir daha tiklama olmuyor. Ve birde size airdrop hakkinda bir kac soru soracagim iphone 5 kullaniyorum ama airdrop kullanamiyorum kardesimin iphone 5inede ios 7 yuklememe ragmen telefonlar birbirlerini bulmuyorlar bunu nasil duzeltebilirim ?

 87. Murat

  10/08/2013 at 15:23

  Hayırdır mustafa bey wax rosane falan:)))) klip mi o :))))

 88. Yigit Tasgin

  21/08/2013 at 01:24

  Sizce fotograf paylasim kismina whatsapp i nasil ekleyebilirim? Orn;Twitter facebook flikr

 89. Faruk O.

  28/08/2013 at 00:40

  Mustafa bey. Suan ios 6 da buna benzer bir ozelligi bump ile kullaniyoruz. Veya arkadslarinda bahsettigi gibi whatsapp vb. gibi uygulamalarlada yapabiliyoruz. Fakat benim merak ettigim bu gondermede dosya boyutunun bir onemi varmi? Hic denedinzmi yani ben 2 dk lik bir videoyu bump ile yollayamiyorum whatsapptan denemedim ama tahminmce oda gondermiyor olabilir. Airdrop ile dosya boyutunda bir sinir varmi?

 90. Yasin tekelli

  11/09/2013 at 08:39

  Güzel ve değerli bilgiler için çok teşekkürler

 91. Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma

 92. Mustafa

  19/09/2013 at 19:20

  Slm mustafa bey ios 7 yukledim 4s AirDrop calismeyor normalmi 4s de ekrani yukari cektigimde imaj var ama AirDrop yazmiyor

  • Mustafa Tan

   19/09/2013 at 20:54

   iPhone 4S’te zaten AirDrop çalışmayacak yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi.

 93. Berkan

  20/09/2013 at 08:05

  Bu AirDrop iphoe 4 te yok mu ?

 94. Pestepo

  20/09/2013 at 23:08

  Mustafa bey iyimi gerçektende varsınız, AirDrop yeni iPad de kullanılacak mı birde nasıl ayar yapılacak çözemedim varsa tabiki

 95. Anonim

  22/09/2013 at 17:28

  Selam Mustafa bey ben AirDrop ile bir şey alıyorum ama gönderemiyorum neden

 96. İlkay

  02/10/2013 at 11:11

  Merhaba,
  Telefonuma iOS 7 yi yükledim. Ancak AirDrop ve panaroma gibi özellikler eklenmedi. Neden olabilir acaba? Ve nasıl çözebilirim?

  • Mustafa Tan

   02/10/2013 at 12:18

   Cihazınızın modeli nedir ? Yukarıdaki yazıda da paylaştığımız gibi her model desteklemiyor.

   • İlkay

    02/10/2013 at 14:09

    Iphone 4modeli desteklemiyormuş AirDrop. Peki panaroma da desteklenmiyor mu 4 de?

 97. Anonim

  07/10/2013 at 08:40

  berbart bir sürüm uygulamalarda takılma geç cevap verme vs. demo programı gonderdi apple ın boyle bısey yapması cok sacma….

 98. Aydan

  25/11/2013 at 17:42

  Benim iOS 7 yüklü cihazımın rehberine Arapça kişiler geliyor, benim rehberimden numaralar gidiyor bunun sebebi AirDrop olabilir mi? Teşekkürler

 99. Yusuf

  06/12/2013 at 02:48

  Teşekkürler…

 100. Aris

  30/01/2015 at 04:33

  ben macbook pro ile ipon5s arasında ne bluetooth nede airdrop ile herhangibi dosya gönderimi yapamıyorum , her iki cihazdada en son sürümler ve güncellemeler mevcut airdropta cihazlar birbirlerini görmüyor